روش های مهاجرت

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس

امروزه به دلیل فراهم آمدن شرایط گوناگون ، مهاجرت فردی از کشور مادری به کشوری که آن را برای بالاتر بردن سطح زندگی و ساختن آینده‌ ای بهتر در نظر دارد به پدیده ای رایج تبدیل شده است . به ویژه اگر گزینه ای همچون مهاجرت به سوئیس جهت تحقق در مسیر مهاجرت به اروپا هدف غایی متقاضی باشد .

به کلیات مهاجرت به این کشور رویایی خواهیم پرداخت اما بدیهی است دانستن جزییات دقیق و راهکارهای سودمند بجز در مشورت با متخصصین فراهم نخواهد شد . مشاوران مجرب موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی با دانش و تجربه برای پیمودن مطمئن مسیر در کنار شما هستند .

درباره مهاجرت به سوئیس

سال هاست که نام سوئیس با پیشرفت ، امنیت ، ثروت و زندگی لوکس گره خورده است . این کشور در قلب اروپا دارای یکی از بالاترین شاخص های کیفیت زندگی در دنیا بوده و پایتخت آن یعنی بِرن و دو شهر بزرگ زوریخ و ژنو همواره رتبه های برتر استاندارد زندگی را به خود اختصاص داده اند .

در سوئیس به چهار زبان آلمانی ، فرانسوی ، ایتالیایی و رومانش صحبت می شود و واحد پولی فرانک سوئیس جزو با ثبات ترین و قدرتمندترین واحدهای پولی جهان است . این کشور از اعضای اتحادیه اروپا نیست اما عضوی از کشورهای پیمان شینگن می باشد .

این کشور حدود 7 و نیم میلیون نفر جمعیت در مساحتی حدود 41 هزار کیلومتر مربع دارد . دارای 26 کانتون یا ایالت نیمه خودمختار است و نظام سیاسی آن جمهوری فدرال می باشد .

از منابع مهم اقتصادی چنین سرزمینی با طبیعتی بی نظیر و معروف به کشور دریاچه ها می توان به کشاورزی ، صنعت ، بانکداری ، بیمه و البته توریسم اشاره کرد .

مهاجرانی که اقامت موقت سوئیس را دریافت می کنند می توانند پس از گذشت 10 تا 12 سال و در موارد خاص کمتر از این مدت ، اقامت دایم این کشور را دریافت نموده و از مزایای اقامت در چنین کشور بی همتایی برخوردار شوند .

انواع مجوز برای اقامت در سوئیس

پیش از پرداختن به راه های گوناگون مهاجرت به سوئیس ، دانستن چند نکته بنیادین درباره ی انواع مجوزهای اقامت در سوئیس اساسی است تا با توجه به آن ها انتخاب آگاهانه تری رقم بخورد . چهار مجوز یا اجازه برای ورود و ماندن در خاک سوئیس وجود دارد :

ویزای اقامت کوتاه مدت توریستی ( ویزای شینگن سوئیس ) : برای افرادی غیر از شهروندان اتحادیه اروپا مدت زمان اعتبار این ویزا 90 روز است . این ویزا فقط برای اهداف توریستی ، جلسات کاری ، شرکت در رویدادهای ورزشی یا فرهنگی یا برنامه های آموزشی ارایه می شود . امکان تبدیل این ویزا به اقامتی طولانی تر و یا اشتغال در این مدت وجود ندارد .

انواع مجوز برای اقامت در سوئیس

مجوز B (اجازه اقامت اولیه) : ارایه این اجازه به افراد زیر امکان پذیر است : اشخاصی که تمکن کافی برای اقامت یک ساله بدون استخدام دارند ؛ افرادی که می توانند اثبات کنند خود اشتغال هستند و بدون تحمیل خود به دولت امکان زندگی در این کشور را دارند و آن هایی که قرارداد کاری نامحدود و بیش از یک ساله را دارا هستند و قابلیت تمدید به 5 سال را دارد .

مجوز L (اجازه اقامت کوتاه مدت) : این اجازه برای افرادی است که قرارداد کاری با اعتبار زیر یک سال دارند . این مجوز به شرایط کاری شخص ارتباط مستقیم دارد .

مجوز C (اجازه اقامت دایم) : این مجوز به افرادی تعلق می گیرد که 10 سال پیاپی در سوئیس زندگی کرده باشند . این مجوز هر 5 سال قابل تمدید است و شخص با داشتن این اجازه امکان تغییر کانتون محل زندگی اش را دارد .

راه های مهاجرت به سوئیس

شیوه های گوناگونی برای مهاجرت قانونی به سوئیس وجود دارد که به طور کلی عبارتند از :

 • مهاجرت از راه ثبت شرکت و سرمایه گذاری
 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت از راه ازدواج
 • مهاجرت با تولد فرزند

برای آگاهی درباره ی هر یک از این روش ها به صورت اجمالی به هر یک خواهیم پرداخت .

مهاجرت از طریق ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری

متقاضی برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سوئیس می تواند در یکی از چهار حالت ثبت شرکت انفرادی یا حقیقی (Einzenfirma) ، با مسئولیت محدود (GmbH ) ، سهامی خاص (AG) و نمایندگی یا شعبه ی شرکت خارجی در سوئیس ( Agent ) اقدام نماید .

مبلغ سرمایه گذاری اهمیتی برای دولت ندارد اما حداقل باید یکی از مدیران تبعه ای از سوئیس ، دستکم 10 نفر در استخدام شرکت و حداقل حقوق پرداختی 3500 فرانک باشد . این سرمایه گذاری باید پس از یک سال سودآوری خود را به اثبات برساند تا امکان تمدید اقامت به 5 سال دیگر وجود داشته باشد .

مهاجرت با ویزای کاری به سوئیس

سیستم اشتغال برای مهاجران در سوئیس همانند سیستم کشورهای اتحادیه اروپاست . کارفرما آگهی جذب نیرو را در رسانه های سراسر کشور به مدت 3 ماه منتشر می کند .

اگر داوطلبی پیدا نشد آنگاه باید 3 ماه دیگر آگهی در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتشار پیدا کند . اگر باز هم هیچ داوطلبی متقاضی دریافت شغل نشد ، کارفرما اجازه ی پذیرش نیروی کار بین المللی را دارد .

درست است که مدرک تحصیلی بالا ، سابقه ی کاری خوب و تسلط بر زبان های رسمی سوئیس می تواند برای موفقیت در این روند مؤثر باشد اما در مقایسه با شیوه های دیگر مهاجرتی ، زمان بر و با ریسک بالایی همراه است . پیشنهاد تیم قوی و زبده مهاجرتی مهر آفرین رجبی به دوستانی که به دنبال مهاجرت از طریق کار هستند ، ویزای جستجوی کار آلمان می باشد .

مهاجرت با ویزای کاری به سوئیس

مهاجرتبا ویزای تحصیلی به سوئیس

امروزه سوئیس یکی از کشورهای بسیار محبوب و پرطرفدار در جذب متقاضیان ادامه تحصیل است . دانشگاه های این کشور به ویژه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی جزو دانشگاه های برتر دنیا هستند .

گرچه هزینه های تحصیلی و زندگی در سوئیس نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی بسیار بالاتر است اما به دلیل کیفیت بالای آموزش ، اعتبار بالای مدارک کسب شده و امکان اشتغال پس از فارغ التحصیلی ارزش صرف پول و تلاش بسیار را دارند .

دوره کارشناسی به زبان فرانسوی یا آلمانی برگزار می شود و تسلط بر این زبان ها شرط لازم است . در مقاطع بالاتر از لیسانس امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد هر چند شرط پذیرش در هر مقطع داشتن نمره آیلتس بالای 6.5 است .

ورود به رشته های تحصیلی خاصی مانند هنر و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس با آزمون امکان پذیر است . همانند دیگر کشورهای اروپایی دانشجویان می توانند در کنار تحصیل ، به کار پاره وقت مشغول شوند . با توجه به متقاضیان بسیار از سراسر دنیا ، گرفتن بورسیه تحصیلی بسیار دشوار و رقابتی است .

ازدواج با یک تبعه سوئیسی

نخستین اصل برای دریافت اقامت از راه ازدواج این است که یکی از زوجین باید شهروند سوئیس باشد و برای اثبات تمکن مالی همسرش برای مدت حداقل 2 سال ، مدارک مالی معتبر از جمله فیش حقوقی و سند دارایی های خود را به دولت سوئیس تحویل دهد .

اگر فرد تبعه دارای این میزان تمکن مالی نبود ، همسرش باید مدارک لازم برای داشتن سرمایه ی کافی جهت هزینه های زندگی هر دو نفر را ارایه نماید .

پس از ازدواج اگر 3 سال از اقامت در خاک سوئیس و 5 سال از ازدواج رسمی زوجین سپری شده باشد ، شخص می تواند برای اقامت دایم اقدام کند .

ازدواج با یک تبعه سوئیسی

امکان تولد فرزند در کشور سوئیس

با توجه به دو سیستم خاک یا خون برای تولد نوزادان که در مقاله تابعیت به آن اشاره شد ، کشور سوئیس از سیستم خون پیروی می کند . یعنی یک نوزاد به شرطی تبعه سوئیسی به شمار می آید که از پدر یا مادری سوئیسی به دنیا آمده یا به فرزندخواندگی پذیرفته شده باشد . پس به صرف تولد نوزادی در خاک سوئیس ، تابعیت سوئیسی به او تعلق نمی گیرد .

روشن است هر یک از راه های بیان شده برای مهاجرت به سوئیس ، امن ترین کشور جهان و با چنان استاندارد بالایی از زندگی ، تنها اشاره هایی گذرا بودند و برای آگاهی بیشتر از روش های قانونی مهاجرت که برای شما مناسب تر هستند ، کسب اطلاعات از منابع مطلع شرط لازم است .

با در نظر گرفتن قوانین سختگیرانه ی مهاجرتی در سوئیس ، کارشناسان دانای موسسه مهرآفرین رجبی در دفاتر شهرهای شیراز و تهران برای یافتن بهترین راهِ هدایت شما به سوی تحقق رویاهایتان ، همگام و همراهتان هستند .

5/5 - (6 امتیاز)
بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “مهاجرت به سوئیس

 1. عبدالحکیم گفت:

  سلام روز بخیر .
  دوست عزیز بنده عبدالحکیم رحیمی هستم از افغانستان 27 سال دارم مدرک لیسانس دارم .
  میخواهم برای ادامه تحصیل و کار به کانادا سفر نمایم از وضعیت امنیتی و اقتصادی افغانستان خیلی خراب است از شما دوست عزیز تقاضا دارم همرای ما کمک کنید .

 2. مجتبی گفت:

  سلام.من دارای مدرک دکتری مدیریت دولتی گرایش منابع انسانی هستم رشته کارشناسی و ارشد هم مدیریت دولتی بوده و حدود ۶ سال بعنوان مدرس دانشگاه هستم و همچنین در شرف گرفتن مدرک زبان.میخواستم بدونم میتونم در دانشگاه های سوئیس مشغول بکار بشوم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.