روش های مهاجرت

مهاجرت به نروژ

مهاجرت به نروژ

این روزها مبحث مهاجرت به یکی از داغ‌ترین و پرطرفدارترین موضوعات تبدیل شده است . یکی از گزینه های جالب توجه که اخیراً نام آن زیاد به گوش می رسد مهاجرت به نروژ است . در ادامه به راه های ممکن برای مهاجرتی معقول و مفید به این کشور خواهیم پرداخت . در پیمودن این مسیر و ارائه ی دانش مورد نیاز ، راهنمایی مطمئن و آگاه در خصوص ارزان ترین شهر نروژ برای کار و زندگی در کنار شماست .

موسسه مهاجرتی و حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی ، همراه با علم و تجربه همگام شما برای پیمودن مسیر اهدافتان است . نروژ با قرار گرفتن در شمال اروپا و ناحیه اسکاندیناوی ، یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان است . این کشور جزو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن می باشد .

بررسی مهاجرت به نروژ

ثروت فراوان این کشور با دارا بودن زمین های کشاورزی غنی و پررونق ، چاه‌های نفت مرغوب و صنایع پیشرفته پتروشیمی و پالایش نفت و همچنین صنایع شیلات و اقتصاد مبتنی بر ماهیگیری تأمین می‌شود .

جاذبه های توریستی بی نظیر این کشور کوهستانی و زیبا را نیز نباید از نظر دور داشت . از دید فرهنگی و رفاه اجتماعی از بالاترین سطوح کیفیتی زندگی در دنیا برخوردار بوده و سال ها در رتبه‌بندی های جهانی جزو گزینه های نخست آسایش مکان زیست بوده است .

راه های مهاجرت به نروژ مانند بسیاری از کشورهای دیگر متعدد است از جمله راه های مهاجرتی متداول مانند مهاجرت از راه طریق سرمایه گذاری ، ثبت شرکت ، کار ، ازدواج یا تحصیل می باشند . برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هر کدام ، در ادامه به ویژگی‌ها ، مزایا یا معایب هر یک اشاره‌ای کوتاه خواهیم کرد .

مهاجرت از راه سرمایه گذاری در نروژ

نروژ جزو گرانترین کشورهای دنیا از دید هزینه های زندگی است و با توجه به صنایع و منابعی که در این کشور درآمد زایی بالایی دارند ، مالیات‌ها نیز در آن جا بسیار بالاست .

اگر شخصی قصد گرفتن اقامت نروژ را از راه سرمایه‌ گذاری داشته باشد ، باید هزینه‌ هنگفتی را به این هدف اختصاص دهد .

البته طبق قوانین بسیار دقیق و سختگیرانه‌ی آن ، شخص به‌صرف سرمایه گذاری در نروژ مجاز به دریافت اقامت دائمی نمی شود .

مهاجرت از راه سرمایه گذاری در نروژ

مهاجرت از طریق ثبت شرکت

متقاضیان ثبت شرکت در نروژ می توانند به این کشور وارد شده و شرکت خود را ثبت نمایند و بلافاصله با پرداخت مالیات سالانه ، اجازه اقامت کوتاه مدت خود را دریافت نمایند .

ارایه یک سری مدارک برای جلب نظر و موافقت اداره بازرگانی نروژ ضروری است تا در صورت تأیید این نهاد ، اداره مهاجرت اجازه ورود شخص به کشور را صادر کند .

بجز فرم های لازم ، باید گواهی نداشتن سوء پیشینه نیز به سفارت تحویل داده شود . مهمترین بخش برای ارایه به اداره بازرگانی بیزنس پِلَن یا طرح اقتصادی است .

شخص متقاضی باید طرح خود را با توجیه بازدهی اقتصادی تحویل دهد . البته ذکر این نکته ضروری است که ثبت شرکت نیز مانند سرمایه‌گذاری به اقامت دائمی منجر نشده و تنها با اقامت کوتاه مدت و پرداخت مالیات سنگین امکان ماندن شخص وجود دارد .

مهاجرت با ویزای کاری کشور نروژ

شرط نخست برای اینکه یک شخص در نروژ مشغول به کار شود و بتواند اقامت در این کشور را به شیوه نیروی کار دریافت نماید ، داشتن مجوز کار است . این مجوز پس از دریافت دعوتنامه‌ی کاری از طرف یک کارفرمای تبعه نروژ صادر می‌شود .

اما صدور چنین دعوتنامه‌ای از سوی کارفرما زمانی مجاز است که او به مدت 3 ماه آگهی استخدام نیرو را در نروژ و 3 ماه در کشورهای اتحادیه اروپا اعلام کرده و هیچ داوطلبی از 28 کشور اتحادیه اروپا یا دانشجو و فارغ التحصیل رشته های مرتبط از داخل نروژ برای این کار اقدام نکرده باشد . آنگاه کارفرما اجازه استخدام اتباع خارجی و جویای کار را دارد .

این شیوه مهاجرتی دشوار و انجام موفقیت آمیز آن تا اندازه ای دور از ذهن به نظر می‌رسد و تنها زمانی ممکن است که متقاضی در نروژ حضور داشته باشد نه در کشور مبدأ .

اما اگر شخصی بتواند کار مناسبی را برای خود یافته و مشغول به کار شود ، پس از 3 سال می تواند برای اقامت دائمی اقدام کند .

البته بازار کار کشورهایی مانند نروژ در مقایسه با کشوری مانند آلمان نسبتاً ضعیف تر می باشد . لذا پیشنهاد موسسه مهاجرتی مهر آفرین رجبی به شما دوستان جویای کار ، ویزای کار آلمان می باشد .

مهاجرت از طریق ازدواج با تبعه نروژی

همانند بسیاری از کشورهای دنیا ، نروژ نیز از این قانون پیروی می کند که اگر یکی از زوجین تبعه آن کشور باشد و بخواهد با شخصی غیرتبعه ازدواج کند ، امکان تقاضای اقامت همسر خود را خواهد داشت .

البته شخص متقاضی باید مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی و فراهم ساختن ملزومات زندگی برای همسرش را ارایه نماید .

همسر شخص متقاضی با داشتن مجوز اقامت 6 ماهه به نروژ وارد می شود و پس از ثبت رسمی ازدواج ، اجازه اقامت موقت 2 ساله را دریافت می کند . این ویزا تا 7 سال قابل تمدید است و در صورتی که ازدواج آن ها تا این مدت دوام آورده باشد ، گرفتن تابعیت نروژی ممکن خواهد شد .

مهاجرت از طریق تحصیل در دانشگاه های نروژ

یکی از رایج ترین و امکان پذیرترین راه های مهاجرت به نروژ ، مهاجرت از طریق تحصیل در نروژ است . تحصیل در دانشگاه‌های نروژ تقریباً رایگان است و این گزینه نظر بسیاری از دانشجویان بین المللی را به آن جلب می کند .

این موضوع سبب شده تا در کنار فرصت حضور و زندگی در یکی از مرفه ترین و استاندارد ترین کشورهای دنیا ، از تحصیل رایگان در دانشگاه‌های این کشور بهره ببرند .

البته ذکر این نکته ضروری است که حداقل مخارج یک دانشجو حدود 1000 یورو در ماه است که در نوع خود گران به حساب می‌آید . البته امکان کار دانشجویی نهایت تا 30 ساعت در هفته امکان‌پذیر است .

رشته های تحصیلی بسیار متنوعی در بهترین دانشگاه های نروژ ارایه و تدریس می شوند اما از بین آن ها رشته های مهندسی گاز و نفت و علوم وابسته به دریا متقاضیان خاص خود را دارد .

مهاجرت از طریق تحصیل در دانشگاه های نروژ

تحصیل هم به زبان نروژی و هم انگلیسی انجام می شود هرچند اگر دانشجوی متقاضی رشته انگلیسی زبان آشنایی با زبان نروژی نداشت ، دوره های رایگان آموزش این زبان برگزار می شود که در آینده‌ی شغلی افراد تأثیر چشمگیری دارد .

تمامی مقاطع تحصیلی نیازمند مدرک زبان آیلتس هستند و فقط نمره آن برای هر مقطع می تواند اندکی متفاوت باشد . بسیاری از دانشگاه های نروژ به مدرکی رسمی و قانونی نیاز دارند تا شخص میزان سرمایه مالی خودش را در یک حساب بانکی به آن ها ثابت کند که این مبلغ معمولاً 10.000 یورو به بالا است .

مقاطع تحصیلی در سیستم آموزشی نروژ

مقطع کارشناسی : در بیشتر دانشگاه برای این مقطع گذراندن دوره زبان نروژی لازم است چون بجز چند دانشگاه محدود ، زبان تحصیلی کارشناسی نروژی می باشد . طول دوره تحصیل در این مقطع معمولاً 3 تا 4 سال بسته به رشته انتخابی است . نمره آیلتس 5.5 یا 6 و تافل 75 برای این مقطع کفایت می کند .

مقطع کارشناسی ارشد : تحصیل در این مقطع هم به زبان نروژی و هم انگلیسی امکان‌پذیر است . دانشگاه های بسیار مطرحی در نروژ وجود دارند که در کنار تحصیل تقریباً رایگان ، تبدیل به مقصدی جذاب برای متقاضیان بین‌المللی شده‌اند . نمرات مورد نیاز برای این مقطع ، نمره‌ی آیلتس 6 یا 6.5 بسته به دانشگاه انتخابی یا تافل از 82 تا 90 است . دوره فوق لیسانس در نروژ معمولاً دو سال طول می کشد .

مقطع دکترا : شخصی که در دوره دکترا مشغول به تحصیل می‌شود ، دیگر فقط یک دانشجو نیست بلکه همانند بسیاری از کشورهای دیگر از جمله کشورهای اسکاندیناوی ، شاغل به حساب آمده و حقوقی نزدیک به 2000 یورو به بالا برایش واریز می شود .

شایان ذکر است که پذیرش در دوره‌ی دکترا بسیار رقابتی است و متقاضیان بسیاری از سرتاسر دنیا در صدد ورود به این مقطع هستند . آشنایی با اساتید و به‌ویژه ارتباط و پشتیبانی یک استاد به عنوان استاد ناظر یا سوپروایزر و رزومه قوی بسیار تعیین کننده است .

درنهایت ، انتخاب نروژ به عنوان کشور مقصد مهاجرت با تمامی مزایایی که به همراه دارد ، باید با در نظر گرفتن تمامی جوانب و برنامه‌ریزی دقیق همراه باشد . در امر حساس مهاجرت به نروژ ، کارشناسان موسسه مهرآفرین رجبی در شهرهای شیراز و تهران با دانش و آگاهی کامل برای انتخاب بهترین روش ممکن ، همراه و همگام با شما در بررسی قیمت خانه برای زندگی در نروژ هستند .

Rate this post
بازگشت به لیست

12 دیدگاه در “مهاجرت به نروژ

 1. emin گفت:

  سلام خسته نباشید
  من کارشناسی مهندسی هوافضا داشتم اما تغییر رشته به کارگردانی دادم. میخواستم بپرسم شرایط ادامه تحصیل در کشور نروژ در این رشته چطور هستش ؟
  و دقیقا به چه چیزهایی نیاز هست ؟؟

  1. Hamid گفت:

   با سلام
   تحصیل در رشته‌های هنر به زبان بومی هر کشور می باشد اگر به زبان انگلیسی باشد شما باید حداقل ۶.۵
   اگر به زبان بومی باشد b2 الی c1 زبان نروژی را داشته باشید ، البته به نکاتی مانند سن و معدل لیسانس نیز باید توجه داشت .

   با تشکر از سوال شما

 2. tara گفت:

  با سلام من نوزده سال دارم و هنوز در ایران در دانشگاه ایران تحصیل نکردم و قصد تحصیل در نروژ رو دارم و در دوران دبیرستان تحقیقات و ازمایشاتی در زمینه مغز و اعصاب و داروها در این زمینه انجام دادم و این مقاله در دانشگاه تهرانم ثبت شد . حالا باتوجه به این مقالات و تولید دارو میتونم با کمکشون برای تحصیل در نروژ اقدان کنم؟خانوادمم تا حدودی میتونن کمک مالی بکنن

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   بله میتوانید وارد کشور نروژ شوید البته به شرط قبولی در کنکور سراسری ایران و ترجیحا ۲ترم خونده باشید. داشتن ایلتس الزامی هست

   با تشکر از سوال شما

 3. اسماعیل قجرجزی گفت:

  با سلام ..
  دانشجوی سال آخر دکترا رشته شیلات هستم . 37 ساله و متأهل . 10 سال سابقه کار و بیمه غیر مرتبط. .
  با توجه به رشته تحصیلی و شرایطم ، برای مهاجرت کدام کشور رو میشه پیگیری کرد.
  راهنمایی بفرمائید .
  ممنون

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   کشورهایی مثل سوید ، نروژ ، فرانسه و دانمارک کشورهایی هستند که برای رشته شما بازار کار خوبی دارند.

   با تشکر از سوال شما

 4. محمود حیاتی گفت:

  با سلام وقت بخیر
  من 35 ساله متاهل دارری یک دختر 4 ساله و مدرک کارشناسی عمران با 7 سال سابقه کار مرتبط به رشته تحصیلی بهمراه بیمه هستم چطور میتونم اقامت آلمان ،اتریش یا هلند رو بگیرم ممنون

 5. مهدی گفت:

  با سلام وقت بخیر؛ فارغ التحصیل کارشناسی مدیریت هتلداری از دانشگاه علمی کاربردی با معدل19/80 تاریخ فارغ التحصیلی 1397/11/30 در حال حاضر نیز در یکی از موسسات زبان برای دریافت مدرک آیلتس مشغول تحصیل میباشم و تمایل دارم برای مقطع کارشناسی ارشد برای یکی از دو کشور نروژ و فنلاند اقدام نمایم. خواهشمندم اینجانب را در این امر راهنمایی فرمایید.
  پیشاپیش کمال تشکر و قدردانی از شما عزیزان را دارم

 6. ریحانه فخری نژاد گفت:

  سوالات کلی دارم در ارتباط با ویزای تحصیلی دکترا نروژ

  1. مشاور امور مهاجرت گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   ابتدای امر برای اقدام در مقطع Ph.D باید شرایط اولیه زیر را دارا باشید تا بتوان برای مراحل بعدی شما اقدام کرد:
   1.داشتن حداقل 3 مقاله ISI
   2.داشتن نمره ایلتس 7
   3.سابقه کار (درصورت داشتن)

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.