قانون تولد فرزند در برزیل

Picture of مشاوران مهاجرت
مشاوران مهاجرت
قانون تولد فرزند در برزیل
فهرست مطلب

مشاور مهاجرتی

اقدام در جهت مهاجرت به برزیل برای عده کثیری یک رویاست . تحصیل در برزیل این روزها بسیار مورد توجه است . اما یکی از راه های مهاجرت به کشور آفتاب ، قهوه ، فوتبال و ساحل های درخشان یعنی برزیل زیبا ، تولد فرزند در خاک این کشور محبوب است . برزیل به نوزادانی که در خاک این کشور بدنیا بیایند اقامت دائم اعطا میکند و این امر بسیاری از همسران را بر آن داشته تا برنامه ریزی کنند تا فرزند خود را در خاک برزیل به دنیا آورند . در این مقاله سعی شده به زوایای مختلف قانون تولد فرزند در برزیل پرداخته شود . برای راهنمایی های بیشتر در این زمینه ، کارشناسان آگاه موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی همراه شما خواهند بود .

مطالعه قانون تولد فرزند در برزیل

برزیل ، سرزمینی زیبا و سرشار از جاذبه های طبیعی با مردمانی شاد و خونگرم و پرجمعیت ترین کشور در آمریکای جنوبی قرار گرفته است . برزیل کشوری چند ملیتی است و جمعیت گونه گون آن را نژادهای اروپایی ، آفریقایی ، آسیایی و سرخپوستان آمریکایی تشکیل می دهند . زبان رسمی این کشور به دلیل سال های مستعمره پرتغال بودن ، پرتغالی است .

مساحت جمهوری فدراتیو برزیل 8514877 کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود 205 میلیون نفر می باشد . این سرزمین توسط کشورهای اروگوئه ، بولیوی ، آرژانتین ، پاراگوئه ، کلمبیا و سورینام در بر گرفته شده است . پایتخت برزیل شهر برازیلیا و واحد پول آن رئال R$ (BRL) می باشد .

اقتصاد پویای برزیل که طی سال های گذشته توانست تبدیل به یکی از قویترین و سریعترین رشدها در سطح جهانی شود در کنار رفاه مردمان این کشور و شرایط مناسب زندگی در آن ، این سرزمین را تبدیل به مقصدی مطلوب برای مهاجرت متقاضیان از سراسر دنیا کرده است . علاوه بر راه های آسان برای گرفتن اقامت و سپس تابعیت این کشور و زندگی در شرایط مناسب آن ، شخصی که تابعیت و اقامت برزیلی داشته باشد ، به راحتی امکان سفر به تمامی کشورهای جهان و حتا زندگی در آن ها را دارد .

شیوه های گوناگونی برای مهاجرت به برزیل وجود دارد که هر یک قوانین خاص خود را دارند . در همین راستا ، اطلاع از قوانین هر کشور برای دانستن مسیر درست و بدون آزمون و خطا ضروری به نظر می رسد . در ادامه به یکی از قوانین بسیار مهم که قانون تولد فرزند در برزیل است ، خواهیم پرداخت .

آشنایی با دو قانون خون یا خاک

در روش های قانونی مهاجرت ، تمامی کشورهای جهان در مورد تولد فرزند برای اخذ تابعیت یکی از دو قانون خون یا خاک را پذیرفته اند . در آن دسته از کشورهایی که قانون خون را به اجرا می گذارند ، معیار تابعیت فرزندی که در آن کشور به دنیا بیاید ، تابعیت پدر و مادر آن فرزند خواهد بود . در واقع نه تنها خود نوزاد تابعیت آن کشور را اخذ نمی نماید بلکه به گرفتن تابعیت جدید پدر و مادر خود نیز کمکی نمی کند .

بیشتر کشورهای دنیا از این سیستم پیروی می کنند . تنها در برخی از کشورها زمانی که یک والد با یک تبعه آن کشور ازدواج کرده و سپس کودکی متولد می شود ، آنگاه آن کودک می تواند درخواست تابعیت نماید .

در حالت قانون خاک ، اگر فرزندی در آن کشور که این قانون را به رسمیت می شناسد به دنیا بیاید ، آن کودک بی درنگ پس از تولد تبعه آن کشور شده و در برخی از این کشورها ، حتی با گذر مدت زمان لازم ، پدر و مادر فرزند نیز می توانند از این حق استفاده کرده و تابعیت کشور میزبان را داشته باشند .

قانون تولد فرزند در برزیل ، قانون خاک است . کشور برزیل به کودکانی که در خاکش متولد می شوند تابعیت می بخشد . نوزاد بلافاصله پس از به دنیا آمدن مجاز به دریافت شناسنامه و پاسپورت برزیلی است .

پدر و مادر کودک نیز پس از گذشت یک سال طی انجام یک سری مراحل قانونی می توانند اقامت دایم برزیل را کسب نمایند . بجز پدر و مادر ، خواهر و برادران کودک متولد شده نیز می توانند از همین راه اقامت دایم برزیل را دریافت کنند .

مراحل دریافت تابعیت برای کودک تازه متولد شده

پس از این که نوزاد در یکی از بیمارستان های ترجیحاً خصوصی به دنیا آمد ، سه مرحله اصلی برای گرفتن تابعیت او باید پشت سر گذاشته شود : گرفتن گواهی تولد یا شناسنامه برزیلی ، گرفتن پاسپورت برای نوزاد و در نهایت درخواست برای اقامت او .

گرفتن شناسنامه : برای دریافت شناسنامه کودک تازه متولد شده از طرف بیمارستان یک فرم به والدین تحویل داده می شود . پیشتر این فرم به دلیل رنگ زرد ، به فرم زرد شهرت داشت .

هم اکنون با وجود تغییر رنگ این فرم هنوز هم بسیاری آن را فرم زرد می نامند . نام اصلی این فرم Declaração de Nascimento Vívo (گواهی تولد یا Declaration of Live Birth) است . در این فرم افزون بر اطلاعات کودک ، پرینت پای او نیز باید در برگه حضور داشته باشد .

پس از تکمیل فرم زرد ، پدر و مادر می توانند به یکی از دفاتر اسناد رسمی در سطح شهر مراجعه کرده و شناسنامه کودک را به صورت رایگان تحویل بگیرند . بر اساس قانون تولد فرزند در برزیل ، برای صدور شناسنامه در دفتر اسناد رسمی ، باید پدر و مادر به همراه کد CPF ، دو شاهد برزیلی و خود نوزاد در آن جا حضور داشته باشند .

گرفتن پاسپورت و اقامت دائم برزیل

گرفتن پاسپورت برای نوزاد : مرحله پس از دریافت شناسنامه ، اقدام برای دریافت پاسپورت کودک است . مدارک لازم برای صدور پاسپورت بجز شناسنامه نوزاد ، عکس مناسب برای پاسپورت است که تهیه آن بر عهده پدر و مادر می باشد و آماده شده آن به دفتر پلیس فدرال در برزیل تحویل داده می شود . مدت یک هفته طول خواهد کشید تا پاسپورت برزیلی نوزاد صادر شود .

اقامت در برزیل : پس از دریافت پاسپورت نوزاد می توان هم برای اقامت کودک و هم والدین اقدام نمود . بر اساس قانون هیچ اهمیتی ندارد که پیش از تولد نوزاد وضعیت اقامت پدر و مادر چگونه بوده است .

حتی اگر والدین نوزاد به شکل توریستی یا با ویزای اقامت موقت در خاک برزیل حضور داشته اند ، پس از دریافت پاسپورت نوزاد به راحتی می توانند در این سرزمین مقیم شده و حتی شغلی برای خود پیدا کرده و مشغول به کار شوند . پس از دریافت اقامت نوزاد ، پدر و مادر نیز بلافاصله می توانند برای اقامت دایم خودشان اقدام نمایند .

آشنایی با کد CPF در برزیل

در قانون تولد فرزند در برزیل ، کد CPF یا به پرتغالی Cadastro de Pessoa Física (به معنای ثبت نام یک فرد به صورت فیزیکی یا Registration of a Physical Person) یک کد است که در تمام امور روزانه , شخصی و اجتماعی کاربرد دارد و به نوعی نشانگر هویت و کد شناسایی هر شخص در خاک برزیل است . این کد می تواند موقت یا دایمی باشد . هر یک از این حالات به نوع اقامت یا حضور شخص در برزیل بستگی دارد .

ذکر این نکته ضروری است که انجام این مراحل قانونی باید در حین حضور در خاک برزیل صورت پذیرد و از خارج از خاک آن ، امکان پذیر نیست . برای اطلاع از چنین قوانینی و اقدامات لازم به منظور دریافت اقامت والدین از راه تولد نوزاد ، هدایت و راهنمایی متخصصین مجرب و مطلع از قوانین بین الملل کمک شایان توجهی برای تسریع در کار و همچنین پیشگیری از بروز هرگونه خطایی است .

برای آگاهی کامل از قانون تولد فرزند در برزیل و اقدام برای مهاجرت با این شیوه ، یاری و همراهی کارشناسان با تجربه موسسه مهر آفرین رجبی در دفاتر شیراز و تهران را از یاد نبرید . همچنین در هنگام تماس با کارشناسان موسسه می توانید در خصوص اخذ ویزای تحصیلی برزیل هم مشاوره بگیرید .

3/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
خانه