اخذ اقامت دائم سوئد از طریق تحصیل

اخذ اقامت دائم سوئد از طریق تحصیل

یکی از اصلی ترین روش ها جهت مهاجرت و اقامت در کشور سوئد اخذ اقامت دائم سوئد از طریق تحصیل می باشد که در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس امکان پذیر می باشد ، ولی در مقطع دکترا با توجه به شرایط جدید مهاجرت تحصیلی به اروپا تنها برای دانشجویانی که درحوزه اروپا تحصیل کرده باشند امکان اخذ پذیرش مقدور می باشد . بسیاری از دانشجویان ایرانی پس از فارغ التحصیلی در کشور سوئد با توجه به اینکه بیش از چهار الی پنج سال در کشور سوئد تحصیل و زندگی کرده اند با شرط کاریابی و اشتغال در سوئد میتوانند در خواست اقامت دائم کشور سوئد (اقامت اروپا) را بنمایند . برای اخذ راهنمای در زمینه تحصیل و اعزام دانشجو به سوئد با موسسه حقوقی وکلای مهر افرین رجبی تماس بگیرید .

روند اخذ اقامت دائم سوئد از طریق تحصیل

با توجه به رفاه اجتماعی بالا و ثبات اقتصادی سوئد در خواست مهاجرت و اخذ اقامت در سوئد از سال ۲۰۰۸ بسیار زیاد گردیده است. به طورکلی از روش های مهاجرت به سوئد می توان به ادامه تحصیل ، ویزای کار ، ازدواج یا هم خانه اشاره کرد . مطابق قانون کشور محل تحصیل در صورت 5 سال اقامت مستمر ، دانشجویان می توانند برای اخذ اقامت دائم سوئد از طریق تحصیل درخواست دهند . اخذ اقامت دائم کشور سوئد تازمانی که دانشجو باشید امکان پذیر نیست اما پس از فارغ التحصیلی و اشتغال امکان تقاضای اقامت کشور سوئد وجود دارد .

لذا متقاضیان مهاجرت تحصیلی به سوئد فقط با ویزای نشنال یا ویزای تایپ در قالب ویزای دانشجویی می توانند در کشور سوئد زندگی کنند اما حتی اخذ اقامت موقت یک ساله به منظور تمدید اقامت سالیانه تا افق ۵ ساله در کشور سوئد به منظور اخذ اقامت دائم متداول است. پس از فارغ التحصیلی و تنها در صورت اشتغال در سوئد شرایط بسیار مطلوب و منحصر به فردی برای متقاضیان فراهم می شود تا نسبت به درخواست اخذ اقامت در کشور سوئد اقدام کنند .

انواع ویزای دانشجویی سوئد

قوانین برای اخذ ویزا و مجوز اقامت دانشجویان خارجی در سوئد بسته به کشور شهروندی فرد درخواست کننده متفاوت است. در این مقاله به ضروریات اخذ ویزا و اقامت دائم برای این سه گروه پرداخته شده است : شهروندان اتحادیه اروپا ، شهروندان سوئیس و شهروندان غیر اتحادیه اروپا .

انواع ویزای دانشجویی سوئد

بطور کلی تحصیل در سوئد و پروسه دانشجویی در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا و حوزه شنگن مشابه است . در کشور سوئد پروسه پذیرش تحصیلی از دانشگاهها و اخذ ویزای شنگن دانشجویی دو مقوله جدا است ؛ منظور اینکه به صرف داشتن پذیرش تحصیلی حتی از بهترین دانشگاه های سوئد اطمینانی جهت صدور ویزای  شنگن در کشور سوئد وجود ندارد . در واقع ویزای دانشجویی اعطای اجازه اقامت از طرف کشور سوئد به دانشجوی پذیرفته‌ شده در یک موسسه آموزشی معتبر در آن کشور است .

صاحب ویزای دانشجویی برای اخذ اقامت دائم سوئد از طریق تحصیل به هیچ مدرک دیگر که شهروندی یا مهاجرت به کشور مقصد را تایید کند ، نیاز ندارد . تمام تبعه کشورهایی که شهروندان‌ شان برای ورود به ناحیه پیمان شینگن (۲۶ کشور اروپایی) نیاز به دریافت ویزای شینگن دارند ، برای ادامه تحصیل در هر یک از مراکز آموزشی این کشورها نیاز به اخذ ویزای دانشجویی شینگن نیز دارند .

دانشجویان غیر اروپایی که شهروندی کشورهای عضو ناحیه شینگن نباشند و قصد ادامه تحصیل در کشور سوئد را را دارند ، ملزم به دریافت ویزای دانشجویی شینگن هستند . علاوه بر دریافت ویزای دانشجویی شینگن ، اگر زمان اقامت دانشجویان بیشتر از ۹۰ روز باشد، دانشجویان ملزم به دریافت اجازه اقامت برای یک سال آموزشی کامل از کشور سوئد هستند .

کار پس از تحصیل در سوئد

دانشجو پس از اتمام تحصیلات خود در کشور سوئد تنها ۶ ماه مهلت دارد که به جستجوی کار در این کشور بپردازند و ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کند و پس از ۴ سال کار و پرداخت مالیات اقامت دائم کشور سوئد را کسب نماید . لازم به ذکر است دانستن زبان سوئدی برای پیدا کردن کار در سوئد نقش مهمی را دارد . راه های جستجوی کار بعد از اتمام تحصیلات در کشور سوئد :

 • ثبت نام برای حرفه های مورد نیاز در داخل موسسه آموزشی خود
 • بازدید از نمایشگاه های اشتغال
 • یاد گیری زبان سوئدی
 • کار آموزی
 • کارپاره وقت در طول تحصیل
 • روابط در دوران تحصیل
 • نوشتن پایان نامه دانشجویی در یک شرکت سوئدی
 • عضویت در اتحادیه
 • ارتباط با کار فرما به صورت مستقیم
 • بلافاصله بعد از اتمام تحصیل مشغول به کار شدن

از نمونه شرکت های برتر کشور سوئد که دانشجویان می توانند بعد از اتمام دوره تحصیل خود در آن مشغول شوند شامل آسا آبلوی ، آکزا نوبل ، آلفا لاوال ، آیکیا، او ام اکس ، اوریف لیم ، اچ اند ام ، اریکسون ، اس اس اب ، اس سی آ، اسکانسکا ، اطلس ، ولوو ، الکتا ، الکترولوکس ، اینوستورآب ، پارادوکس اینتراکتیو ، پایرت بی ،تتراپک ، سوئدیش مچ ، ساب ،گروه آب ب ،لوندین پترولیو ، موجنگ ، مدرن تایمز گروپ ، یتینگه ، یمتلاندس فلایگ می باشد .

سایت های کاریابی در کشور سوئد

دانشجو می تواند پس از پایان تحصیلات خود در کشور سوئد از طریق سایت های کاریابی به صورت آنلاین رزومه خود را ارسال نماید و به جستجوی کار بپردازد . در این سایتها شما میتوانید شهر و نوع کار خود را انتخاب کرده و به کمک موتور جستجو ، کار مورد نظر را پیدا کنید .

 • manpower.se
 • adecco.se
 • academicwork.se
 • poolia.se

اخذ اقامت دائم برای دانشجویان دکترا

افرادی که در سوئد زندگی کرده و در طول هفت سال گذشته دارای مجوز اقامت برای تحصیل در رشته دکترا می باشند ممکن است بتوانند مجوز اخذ اقامت دائم سوئد از طریق تحصیل بگیرند . برای دریافت مجوز اقامت دائم، باید :

 • باید در طول هفت سال گذشته ،حداقل 4 سال با اجازه اقامت در سوئد زندگی کرده باشید . برای محاسبه دقیق ، تاریخ اتمام تحصیل باید معادل در خواست اقامت دائم در سوئد باشد .
 • برنامه ریزی برای زندگی در سوئد.

اخذ اقامت دائم برای دانشجویان دکترا

نحوه درخواست :

 • شما می توانید اقامت دائم آنلاین را درخواست کنید .
 • اگر اعضای خانواده شما با شما در سوئد زندگی می کنند ، می توانید برای همگی به صورت آنلاین درخواست دهید . اگر قبلا مجوز اقامت دائمی دریافت کرده اید ، خانواده شما باید بعدا به یک درخواست جداگانه بپیوندد .
 • علاوه بر این باید برای درخواست به طور معمول مبلغی را پرداخت کنید .

مدارک لازم برای اخذ اقامت دائم سوئد از طریق تحصیل

 • کپی از صفحات پاسپورت خود که اطلاعات شخصی شما ، عکس ، امضا ، شماره پاسپورت ، گذرنامه صادر کننده ، مدت اعتبار پاسپورت ، تمبر ورودی و اینکه آیا شما مجاز به زندگی در کشورهای غیر از کشور خود هستید .
 • یک کپی از نامه پذیرش دانشگاه نشان می دهد که شما برای تحصیلات دکترا در سوئد پذیرفته شده بوده اید .
 • بک گواهینامه از سوی مدیر گروه یا دانشگاه خود مبنی بر اینکه شما در این دانشگاه در مقطع دکتری تحصیل کرده اید یا در حال تحصیل می باشید تاریخ شروع و پایان تحصیلات .

اگر شما در خواست اقامت را می خواهید به همراه خانواده تان بدهید باید اثبات کنید که می توانید از لحاظ مالی خانواده خود را تامین کنید ؛ مثلا مسکنی وجود داشته باشد که از اندازه مناسب و استاندارد برای خانواده برخوردار باشد . اخذ اقامت دائم سوئد از طریق تحصیل یکی از راه های پرطرفدار زندگی در سوئد برای دانشجویان ایرانی است . برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مهاجرت به سوئد می توانید از راهنمایی های کارشناسان موسسه حقوقی مهر آفرین رجبی در دفاتر شیراز و تهران بهره مند شوید .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه