تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان خصوصا در بین کشورهای همسایه جایگاه خاصی دارد ، کشور آذربایجان امروزه در جهان رو به رشد ، موقعیت خود را حفظ کرده است ، دانشجویان از کشورهای مختلف در سراسر جهان ، به ویژه از همسایگان ، برای ادامه تحصیل در آذربایجان سرمایه گذاری می کنند.

مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) ، این بار توجه عزیزان علاقه مند به تحصیل در آذربایجان را به ذکر چکیده ای از اطلاعات به روز و مفید پیرامون تحصیل جلب می کنند.

آذربایجان با داشتن قریب به ۸۰۰۰ دانشجوی پزشکی بین المللی از امکانات تحصیلی دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی پیشرفته ای برخوردار هستند ، از دیدگاه بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان ، اینجا مکانی ایده آل و با کیفیت می باشد که ارزش هزینه کردن و سرمایه گذاری برای آینده بهتر را دارد.

خوب است پیش از مطالعه شرایط تحصیل رشته های علوم پزشکی در آذربایجان ، مقاله تحصیل در آذربایجان را بخوانید تا با قوانین کلی و هزینه ها و نحوه درخواست ویزا آشنا شوید.

نگاهی بر روند تحصیلات پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

برنامه های تحصیلی رشته پزشکی در آذربایجان در دانشگاه های مختلف با هم تفاوت دارد ، برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه آذربایجان برنامه تحصیلی MBBS را ارائه می دهد که به صورت اختصاصی برای علاقه مندان به شرکت در آزمون USMLE ، ارائه می شود.

برنامه پزشکی MD نیز برای علاقه مندان همین آزمون است و با این تفاوت که مختص کشور آمریکا می باشد.

دانشجویان مایل به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان ، نیازی به مدارکی مانند GRE و یا GMAT ندارند اما میزان معدل مورد توجه قرار می گیرد.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های دندانپزشکی آذربایجان ، اولین بار از سال ۱۹۶۸ پایه گذاری شد و تا کنون از شرایط مطلوبی برخوردار بوده است ، متقاضیان تحصیل در این رشته نیز همانند رشته پزشکی ، باید نمره خوبی در دروس علوم طبیعی (زیست ، شیمی و فیزیک) و همچنین زبان داشته باشند.

میزان تقاضای دانشجویان ایرانی در آذربایجان

اکثریت دانشجویان خارجی که در کشور آذربایجان تحصیل می کنند از کشورهای ترکیه ، ایران ، گرجستان ، روسیه و جمهوری خلق چین می آیند و همچنین ، شهروندانی از ایالات متحده ، نروژ ، هند و سایر کشورهای جهان نیز در مراحل و مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه های آذربایجان تحصیل می کنند.

رشته های پزشکی و دندانپزشکی از جمله رشته هایی هستند که در کنار تخصص هایی مانند معماری ، مهندسی و علوم انسانی در آذربایجان تقاضای زیادی دارند.

پذیرش دانشجویان خارجی در موسسات آموزش عالی جمهوری آذربایجان بر اساس تغییرات قانون پذیرش انجام می شود و میزان آمادگی دانشجویان خارجی برای سطح آموزشی مناسب و دانش زبان توسط موسسه منتخب بررسی می شود.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

دوره های کالج پزشکی در آذربایجان

کشور آذربایجان دارای انواعی از موسسات آموزش عالی را در سیستم آموزشی خود قرار داده است:

 • دانشگاه
 • آکادمی
 • موسسه
 • کالج
 • هنرستان
دوره های کالج پزشکی در آذربایجان

کالج ها مراکزی هستند که اغلب برای برگزاری دوره های پیش دانشگاهی ، دوره های زبان تخصصی ، دوره های فنی و حرفه ای و دوره های مشابه در نظر گرفته شده اند ، تحصیل در رشته هایی که نیازمند گذراندن دوره های مقدماتی هستند ثبت نام در کالج ها را می طلبد.

شرایط تحصیل در کالج های پزشکی آذربایجان

دانشجویان برای تحصیل در کالج های پزشکی آذربایجان باید مدرک دیپلم معتبر داشته باشند ، زبان تدریس در کالج های پزشکی آذربایجان یکی از سه زبان روسی ، انگلیسی و یا آذری است ، که طول دوره در این کالج ها به طور کلی ۹ ماه است ، پس از اتمام دوره مدرک اعطا شده گواهینامه ی دوره ی کالج یا آمادگی است ، شهریه این دوره ها به طور تقریبی با توجه به دانشگاه در حدود ۳۰۰۰ دلار است.

معرفی برخی از کالج های آذربایجان

مدرسه بین المللی QSI باکو ؛ برنامه تحصیلی این کالج مطابق روش تدیس آمریکایی است و سنین۲ تا ۱۸ سال را می پذیرد ، کالج بین المللی QSI باکو محیطی را فراهم می کند که عشق به یادگیری را در آنها تقویت می کند و دانشجویان را برای رسیدن به معیارهای بالای آکادمیک ترغیب می کند.

کالج بریتیش انگلیس؛ کالج بریتانیا جمهوری آذربایجان توسط اتحادیه عمومی “مرکز آموزش بین المللی آذربایجان” به عنوان یک مرکز پرچمدار تدریس برنامه درسی مطابق با استاندارد ملی بریتانیا انگلیس تاسیس شده است و در کنار این استانداردها از برنامه درسی ملی آذربایجان نیز تاثیر می پذیرد.

کالج اروپایی آذربایجان ؛ کالج اروپایی آذربایجان ، یک مدرسه روز مشترک آموزشی است که در سال ۲۰۱۱ تأسیس شده است ، هدف اصلی این کالج ، ایجاد یک سیستم آموزشی-پرورشی مدرن مطابق با استانداردهای بین المللی با ایجاد فرایند آموزش مبتنی بر فن آوری های نوآورانه است.

تحصیل پزشکی در آذربایجان

پزشکی عمومی در آذربایجان همانند بسیاری کشورهای دیگر به صورت یک دوره ۶ ساله برگزار می شود که علاقه مندان تحصیل پزشکی را برای پزشکان واجد شرایط برای کار در درمانگاه ها و بیمارستان ها آماده می کند.

تحصیل پزشکی در آذربایجان

در دانشگاه های علوم پزشکی آذربایجان ، موضوعات پزشکی پایه در سال های اول تا سوم و موضوعات بالینی در سال های چهارم تا ششم مورد مطالعه قرار می گیرد.

شرایط پذیرش پزشکی آذربایجان

به طور کلی ، برآورده کردن شرایط تحصیل پزشکی در آذربایجان خیلی دشوار به نظر نمی رسد ، زیرا آذربایجان در همسایگی ایران است و در صورت نیاز متقاضی می تواند به راحتی به دانشگاه های این کشور مراجعه کند.

همانند سایر کشورها ، متقاضیان تحصیل پزشکی در آذربایجان ابتدا وب سایت دانشگاه مورد نظر را بازدید کرده و سپس مدارک تحصیلی درخواست شده را ارسال می کنند ، طبیعتا باید شرایط پذیرش در دانشگاه های خصوصی آن نسبت به موسسات دولتی راحت تر باشد.

مدارکی که در اغلب دانشگاه ها مشترک می باشد شامل عکس و گذرنامه ، مدرک زبان بین المللی و مدرک دیپلم دبیرستان است.

در صورتیکه متقاضیان نتوانند شرایط زبان مورد نیاز جهت تحصیلات پزشکی را برآورده کنند باید در دوره های زبان دانشگاه ها شرکت کنند ، افرادی که قصد تحصیل به زبان آذربایجانی یا روسی دارند نیز باید به مدت یکسال در دوره های زبان آذری و روسی شرکت کنند.

روند تحصیل پزشکی عمومی در آذربایجان

دانشجویان پزشکی عمومی آذربایجان در بخشهای نظری از قبیل آناتومی ، بافت شناسی ، زیست شناسی ، فیزیولوژی و آسیب شناسی / فیزیولوژی آسیب شناسی و آناتومی پاتولوژیک / آنها دانش نظری پایه لازم را در مورد ساختار و عملکرد ارگانیسم می گیرند.

در بخشهای بالینی نیز در زمینه های جراحی ، زنان و زایمان ، اعصاب ، روانپزشکی و ارولوژی دانشجویان تجربه عملی مهم و مشارکت فعال در روند درمان بیماران را کسب می کنند ، آنها همچنین روشهای مختلف بالینی و ابزاری تشخیص و درمان بیماران را می آموزند.

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه و کارآموزی ، آنها به عنوان یک پزشک عمومی ، جراح ، متخصص غدد ، مغز و اعصاب ، متخصص زنان و غیره در مراکز مختلف پزشکی ، بیمارستان های منطقه ای و موسسات تحقیقات علمی کار می کنند.

هر ساله ۵۰۰ دانشجو از دانشکده های پزشکی عمومی آذربایجان فارغ التحصیل می شوند ، آنها به عنوان پزشک به شهرها و مناطق مختلف جمهوری اعزام می شوند.

توجه داشته باشید که در بین دانشکده های دارای دانشجویان خارجی و دانشکده های دارای دانشجویان بومی آذربایجان هیچ تفاوتی وجود ندارد.

نگرش بین المللی آذربایجان در زمینه پزشکی

آذربایجان با موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد در تقاطع اروپا و آسیا به سرعت در حال توسعه است ، این کشور در حال حاضر ، قانون ملی خود را با هنجارهای بین المللی هماهنگ می کند و شرایط خود را از نظر علمی و پزشکی ملی بهبود می بخشد.

دانشمندان و مقامات آذربایجانی به منظور همگام سازی تحقیقات و آموزش پزشکی خود با استانداردهای بین المللی ، در حال مطالعه تجارب کشورهای دیگر و انجام اقدامات لازم برای اجرای این استانداردها هستند.

همکاری با WHO ، یونسکو و سایر سازمانهای بین المللی و خارجی از جمله گام های مهم کشور آذربایجان در جهت همگام سازی بین المللی است ، به عنوان مثال می توان به اقداماتی از قبیل ایجاد واحد آذربایجان در کرسی اخلاق زیستی یونسکو و آموزش اخلاق زیستی براساس برنامه درسی هسته ای اخلاق زیستی یونسکو اشاره کرد.

اخلاق زیستی در آذربایجان به عنوان یک زمینه مهم در حال توسعه است و به ویژه ، این امر با توسعه فن آوری های پزشکی جدید در دهه های اخیر و توسعه استانداردهای اخلاقی و قانونی جدید ، موضوعات مربوط به مناطق مختلف ، صادق است.

تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان

برنامه های دندانپزشکی آذربایجان تلاش های بی شائبه ای جهت آموزش و پرورش دانشجویان برای تبدیل شدن به یک دندانپزشک حرفه ای داشته و دارند ، تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان در قالب یک برنامه ۵ ساله ارائه می شود ، این رشته در برخی دانشگاه ها به زبان ترکی و در برخی دیگر به زبان های انگلیسی و یا روسی ارائه می شود.

تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان

قانون دوره آمادگی در کالج های پزشکی آذربایجان شامل حال متقاضیان تحصیل رشته دندانپزشکی نیز می شود ، چنانچه متقاضیان رشته دندانپزشکی شرایط کافی برای پذیرش را داشته باشند می توانند بدون گذراندن دوره آمادگی وارد شوند اما در غیر اینصورت ملزم به گذراندن این دوره هستند ، ثبت نام این دوره در کالج های پزشکی (دولتی و خصوصی) آذربایجان که به صورت وابسته به دانشگاه های علوم پزشکی کار می کنند ، قابل دسترسی می باشد.

شرایط ورود به برنامه دندانپزشکی در آذربایجان دیپلم دبیرستان با نمره مناسب در شیمی ، زیست شناسی ، فیزیک به علاوه سطح متوسط انگلیسی معادل ، آیلتس ۵٫۵ (تافل ۵۵۰) ؛ یا برنامه پایه نمره قبولی با یک دانشگاه بین المللی TRCاست.

انتخاب دانشگاه برای تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان

رشته دندانپزشکی در مجموع توسط ۹ دانشگاه علوم پزشکی در آذربایجان ارائه می شود ، بهترین بخش برای تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان متعلق به دانشگاه پزشکی آذربایجان است ، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه پزشکی آذربایجان در سال ۱۹۵۴ تشکیل شد و هدف از تأسیس این دانشکده تأمین متخصصان دندانپزشکی بسیار ماهر در جمعیت جمهوری آذربایجان بود.

نکته قابل توجه در انتخاب دانشگاه برای متقاضیان تحصیل در آذربایجان موضوع بازگشت به ایران و کار کردن با مدرک دندانپزشکی دانشگاه های آذربایجانی است ، چنانچه هدف شما از تحصیل بازگشت به ایران باشد باید حتما باید از تاییدیه دانشگاه انتخابی تان توسط وزارت بهداشت ایران اطمینان حاصل کنید (مراجعه به بخش دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران در آذربایجان).

لیسانس دندانپزشکی در آذربایجان

چند سالی است که جمهوری آذربایجان با ارتقاء سطح تحصیلات خود به استانداردهای بین المللی ، سیستم آموزش عالی خود را ارتقا داده است ، برنامه ریزی تدریس لیسانس دندانپزشکی در چندین دانشگاه از جمله این هماهنگ سازی های بین المللی است.

لیسانس دندانپزشکی تحصیلات سه تا پنج ساله را می طلبد و ممکن است به محض فارغ التحصیلی بتوانند از فرصت های شگفت انگیز حرفه ای استفاده کنند.

دروس انتخاب شده برای لیسانس دندانپزشکی ، به گونه ای طراحی شده است که به متخصصان آینده نگر امکان می دهد طیف گسترده ای از گزینه های مراقبت های پیشگیری و درمانی را برای انواع بیماری های دهان و دندان مطالعه کنند.

و در اینجا باید متذکر شویم که هیچ گزینه ای برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس دندانپزشکی در آذربایجان وجود ندارد و افرادی که لیسانس را مطالعه می کنند باید وارد بازار کار شوند و یا برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر فکر کنند.

تخصص دندانپزشکی در آذربایجان

علاقه مندانی که مایل به ادامه تحصیل در رشته های تخصصی دندانپزشکی در آذربایجان هستند می توانند پس از اتمام دندانپزشکی عمومی برای ادامه تحصیل در خود جمهوری آذربایجان و یا کشورهای بهتر اقدام کنند و بدون چالش به تحصیل بپردازند.

انواع تخصص های دندانپزشکی در آذربایجان وجود داشته و دانشجویان در جریان تحصیل آنها قرار می گیرند ، به عنوان مثال استوماتولوژی یک گرایش تخصصی برای دندانپزشکی است که طول دوره ۵ سال است و در دانشگاه پزشکی آذربایجان تدریس می شود.

به طور کلی ، ۱۳ دکتر علوم ، استادان ، ۳۲ معلم دبیر و ارشد ، ۴۶ نامزد علوم ، معلم ۲۴ ارشد ، ۸۹ دستیار ، ۳۳ معلم در دانشکده دندانپزشکی این دانشگاه کار می کنند.

۸۰۴ دانشجو در این دانشکده وجود دارد که در این میان ۴۹۴ نفر دانشجوی محلی و ۳۱۰ نفر دانشجوی خارجی هستند.

تحصیل پزشکی در آذربایجان با دیپلم

برای تحصیل پزشکی در آذربایجان با مدرک دیپلم باید بدانید که یکی از اصلی ترین شرایط ، داشتن معدل حداقل ۱۴ است و اینکه میانگین نمرات دانشجو در دروس پایه پزشکی مانند زیست ، شیمی ، فیزیک و ریاضی در سطح خوب و عالی باشد.

تحصیل پزشکی در آذربایجان با دیپلم

نمره زبان از الزامات اساسی برای پذیرش محسوب نمی شود اما باید حتما در طول تحصیل تان به زبان ترکی آشنایی پیدا کنید.

متقاضیان تحصیل پزشکی در آذربایجان باید تا ۶ سال به تحصیل مشغول باشند ، رشته های تحصیلی پزشکی عمومی ، دندانپزشکی ، پزشکی اطفال ، داروسازی پزشکی ، زیست شناسی ، بهداشت ، پزشکی اجتماعی و پیشگیری از جمله رشته های قابل ثبت نام در آذربایجان هستند.

جزئیات پذیرش سال تحصیلی در آذربایجان از سپتامبر تا مه (سپتامبر-ژانویه ، فوریه-مه) مورد بررسی قرار می گیرد.

دانشگاه های معتبر علوم پزشکی آذربایجان

 • دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان
 • دانشگاه باکو
 • دانشگاه خزر
 • دانشگاه قفقاز
 • آکادمی ملی علوم آذربایجان
 • دانشگاه فنی آذربایجان

در بخش مرتبط با بهترین دانشگاههای پزشکی آذربایجان درباره هر کدام از این دانشگاه ها به اختصار توضیح داده شده است.

چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی آذربایجان

 • بررسی وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظر
 • مراجعه به بخش درخواست مطالعه در آن دانشگاه
 • مطالعه الزامات تحصیل در دانشگاه پزشکی مورد نظر و آماده سازی مدارک
 • توجه ویژه به زمان درخواست و زمان شروع ترم های تحصیلی و مدیریت آن

امکانات اقامت در دانشگاه های پزشکی آذربایجان

یکی از موارد مهم برای برنامه ریزی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان ، بررسی امکانات خوابگاهی دانشگاه های پزشکی مورد نظر و توجه به اقامت دولتی یا خصوصی است.

خبر خوب برای علاقه مندان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های آذربایجان این است که پیدا کردن مکانی برای زندگی به ویژه در شهرهای بزرگ آذربایجان مانند باکو نسبتا آسان است.

در دانشگاه های علوم پزشکی آذربایجان قیمت یک تخت خصوصی۱۵۰ تا ۲۵۰ دلار در ماه می باشد ، این امکان وجود دارد که بتوانید آپارتمان خود را با دانشجویان دیگر به اشتراک بگذارید تا هزینه ماهیانه ارزانتری را داشته باشید (۵۰ تا ۶۰ دلار در ماه).

دانشجویان خارجی یک گزینه دیگر نیز پیش رو دارند که در کنار یک خانواده آذربایجانی زندگی کنند ، این ممکن است کمی بیشتر از خوابگاه های دانشگاه هزینه در بر داشته باشد ، اما این امکان را به شما می دهد که با زبان و فرهنگ این کشور بیشتر آشنا شوید ، به ویژه اینکه شما یک پزشک یا دندانپزشک هستید و نیاز دارید که هر چه سریع تر در زبان و فرهنگ آذربایجان غرق شوید.

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به صورت رایگان در دانشگاه های آذربایجان دانشجویان باید از شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه ی تحصیلی آگاه باشند تا بتوانند هزینه های تحصیل را به مقدار بسیاری کاهش دهند.

تحصیل به صورت رایگان در آذربایجان

نظام آموزشی و تحصیلی آذربایجان هم چنان رایگان نیست و دانشجویان حتی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی نیز باید مقداری هزینه کنند ، البته تحصیل برای دانشجویان ممتاز که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی می شوند رایگان یا تقریبا رایگان است ، زیرا بورسیه های اعطایی تمام یا بخشی از هزینه زندگی و تحصیل دانشجویان را در این کشور پوشش می دهد.

برای ورود و تحصیل در دانشگاه های رایگان آذربایجان ، دانشجویان خارجی باید مدارک قبولی در این دانشگاه ها را کسب کرده باشند ، فراموش نشود که تحصیل به صورت رایگان در دانشگاه های آذربایجان تنها با کسب بورسیه تحصیلی امکان پذیر است در غیر اینصورت دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه ی تحصیل هستند.

دانشگاه های ارائه دهنده تحصیل رایگان در آذربایجان

دانشگاه های بسیاری در آذربایجان وجود دارد که بورسیه های تحصیلی را به دانشجویان اعطا می کنند ، مهم ترین دانشگاه هایی که این بورسیه ها را اعطا می کنند شامل دانشگاه نخجوان و دانشگاه باکو است.

برای اینکه دانشجویان بتوانند به صورت رایگان در آذربایجان تحصیل کنند باید سابقه ی تحصیلی ممتاز و نمرات درخشانی داشته باشند تا بتوانند برای بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی اقدام کنند.

بهترین دانشگاه های پزشکی آذربایجان

بهترین دانشگاه های پزشکی آذربایجان

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان( AMU )

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان (AMU) یکی از بزرگترین موسسات آموزشی کشور است که در سال ۱۹۳۰ تاسیس شده است و هدف از تاسیس آن تحصیل در رشته های دندانپزشکی و پزشکی می باشد ، این موسسه علوم پایه و اساسی را در پیشرفته ترین حالت به دانشجویان ارائه می دهد.

شاخص های کمی و کیفی AMU در زمینه پرورش پزشکان و دانشمندان ماهر قابل مقایسه با برخی از کشورهای پیشرفته است ، این مرکز بزرگ علمی ، با سیستم آموزشی قوی که دارد تتا کنون بیش از ۶۳،۰۰۰ پزشک و داروساز کاملاً واجد شرایط ، هم برای جمهوری آذربایجان و هم برای بسیاری از کشورهای جهان تربیت کرده است.

این دانشگاه دارای ۵ دانشکده است و زبان آموزشی آنها انگلیسی ، آذری و روسی است ، تعداد کل دانشجویان پذیرفته شده در AMU هر ساله ۱۱۰۰-۱۲۰۰ است (به علاوه ۱۰۰ – ۲۰۰ دانشجوی خارجی) ، تقریباً هر سال همین تعداد از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند.

امکانات تحصیلی دانشگاه AMU

این دانشکده ۴ کلینیک ، کلینیک آموزشی ، دندانپزشکی ، آنکولوژی ، آموزشی درمانی ، عملکرد آموزشی – جراحی دارد.

این دانشگاه عضو انجمن دانشگاه قفقاز است و ر بهار ۲۰۱۷ ، روسای دانشگاه پزشکی آذربایجان (AMU) و دانشگاه کوچ ترکیه تفاهم نامه همکاری امضا کردند. ، یکی از نکات اصلی این تفاهم نامه رضایت به تبادل پزشکان و رزیدنت ها بود.

دانشگاه همچنین خوابگاههایی برای دانشجویان خود در نظر گرفته است ، ۶ خوابگاه دانشجویی وجود دارد: ۲ خوابگاه مخصوص دختران ، ۲ خوابگاه پسرانه و ۲ خوابگاه دانشجویان خارجی است. خوابگاه ها مجهز به اتاق مطالعه ، کتابخانه و تلویزیون هستند.

سیستم پذیرش دانشگاه AMU

جهت پذیرش در دوره آمادگی (فاندیشن) دانشگاه پزشکی جمهوری آذربایجان (AMU) باید به صورت آنلاین در سایت مربوطه ثبت نام کنید.

پس از اتمام مرحله ثبت نام ، باید به زمان و تاریخ تعیین شده برای مصاحبه با اسکایپ دقت کنید ، اگر مصاحبه اسکایپ خود را با موفقیت پشت سر بگذارید ، طی ۲۴ ساعت به شما اطلاع داده می شود.

بسته به زبان آموزشی که توسط شما انتخاب شده است ، ارزیابی به یکی از زبان های آذربایجانی ، انگلیسی یا روسی می باشد.

دانشجویان ایرانی باید نمره حداقل ۱۵ امتیاز را در بخش علوم طبیعی در امتحان دبیرستان خود داشته باشند تا بتوانند به برنامه های تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی AMU مراجعه کنند.

دوره آمادگی ۵ ماه است و پس از اتمام آن دانشجویان می توانند برنامه پزشکی عمومی را طی ۶ سال ، برنامه دندانپزشکی ۵ سال و برنامه داروسازی را در ۴ سال بگذرانند.

دانشکده استوماتولوژیک در دانشگاه پزشکی آذربایجان

این دانشگده دارای پیکره دانشجویی ۱۷۷۰ دانشجو تحصیلات رشته دندانپزشکی را ارائه می کند ، از این تعداد دانشجو تقریبا ۷۰ نفر آنها دانشجویان خارجی هستند.

تخصص های تهیه شده دندانپزشکی در این دانشکده شامل ، متخصصین ارتوپدی و متخصصان اطفال و دندانپزشکان هستند.

روند اصلی علمی مطالعه در این دانشکده حول محور مطالعاتی نقص و تغییر شکل ناحیه صورت ماگزیلا و مطالعه پیشگیری اولیه از پوسیدگی است.

دانشگاه دولتی باکو

دانشگاه دولتی باکو یک دانشگاه دولتی واقع در باکو ، جمهوری آذربایجان است ، این دانشگاه در سال ۱۹۱۹ توسط پارلمان جمهوری دموکراتیک آذربایجان تأسیس شد و دانشکده های تاریخ و فلسفه ، فیزیک و ریاضیات ، حقوق و پزشکی را با ثبت نام اولیه ۱۰۹۴ آغاز کرد ، اولین رئیس BSU V.I. Razumovsky ، استاد سابق جراحی در دانشگاه کازان بود.

دانشگاه پزشکی آذربایجان و دانشگاه اقتصادی دولتی آذربایجان هر دو از دانشکده های اصلی مربوطه در BSU هستند.

در میان فارغ التحصیلان BSU ، دو رئیس جمهور پیشین آذربایجان ، ابولفاز الچیبی و حیدر علی اف وجود داشتند ، شخصیت اول از دانشکده زبان و ادبیات عرب فارغ التحصیل شد ، در حالی که فرد دوم که بیش از ۳۰ سال بر زندگی سیاسی آذربایجان سلطه داشت ، از دانشکده تاریخ ، فیزیکدان برنده جایزه نوبل ، لو لاندو نیز ، بین سالهای ۱۹۲۲ و ۱۹۲۴ در BSU تحصیل کرد.

BSU تنها دانشگاه جمهوری آذربایجان است که توسط سازمانهای رتبه بندی بین المللی رتبه بندی می شود ، مانند دانشگاه رتبه بندی بر اساس عملکرد علمی و در حال حاضر در ۱۸۷۲ در رتبه بندی دانشگاه بر اساس عملکرد دانشگاهی قرار دارد.

دانشگاه پزشکی خزر

دانشگاه خزر آذربایجان (تاسیس سال ۱۹۹۱) اولین دانشگاه خصوصی آذربایجان است و در میان بهترین دانشگاه های کشور آذربایجان قرار دارد ، این مرکز پژوهش های بین المللی و رشته های تخصصی متعددی ارائه می کند.

زبان اصلی تدریس انگلیسی می باشد و هدف از ارایه این برنامه اینست که دانشجویان برای فعالیت در محیط های بین المللی آماده شوند ، دانشجویانی که در حال تکمیل برنامه دیپلم IB هستند نیز می توانند درخواست پذیرش دهند (اگر تعداد امتیازات ۲۸ یا بالاتر شود ، برای پذیرش قبول می شوند).

دانشگاه پزشکی نخجوان

دانشگاه نخجوان یک دانشگاه دولتی تاسیس سال ۱۹۶۷ است که دانشکده علوم طبیعی و پزشکی آن در میان شش دانشکده دیگر شهرت دارد.

این دانشگاه همواره تلاش می کند که علاوه بر پزشکی ، فعالیت خود را در تمام زمینه ها برای به دست آوردن جایگاه علمی بالا در سطح جهان به صورت حرفه ای ادامه می دهد .

زبان تحصیل در این دانشگاه معمولا به زبان انگلیسی است لذا برای دانشجویانی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند ارائه مدرک زبان از شرایط پذیرش این دانشگاه می باشد ، این دانشگاه بورسیه تحصیلی را به دانشجویان دارای رزومه تحصیلی قوی اعطا می کند این بورسیه ها به دانشجویانی تعلق می گیرد که دارای رزومه قوی هستند.

دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران در آذربایجان

معمولا هر سال لیستی از اسامی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران از دانشگاه های خارجی مورد بازبینی قرار می گیرد و نتیجه آن در نیمه اول سال تحصیلی میلادی اعلام می شود ، این لیست به دانشجو کمک می کند تا بدون آگاهی از سرانجام مدرک تحصیلی خود ، وقت و هزینه خود را جهت تحصیل در یک دانشگاه خارجی هدر ندهد و انتخاب کاملا آگاهانه و هوشمندی داشته باشد.

دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران در آذربایجان

معیارهای مورد تایید قرار دادن وزارت بهداشت ایران

وظیفه اصلی وزارت بهداشت ایران این است که بر اعمال مراکز بهداشتی و درمان کشور نظارت تام داشته باشد ، برخی از اصول کاملا منطبق بر استانداردهای جهانی پیگیری می شود اما برخی مسائل داخلی وجود دارد که در هر کشور بر اساس صلاحدید امور داخلی آن منطقه تعریف می شود.

تاییدیه مدارک دانشگاه های خارجی و کاربرد آنها در داخل کشور از جمله اقداماتی است که صلاحیت آن باید بر اساس جایگاه جهانی آن موسسه و همچنین طبق نظر مقامات وزارت بهداشت مورد بررسی قرار گیرد ، بر همین اساس سالانه در یک نشست مشترک در داخل ایران این موضوع مطرح و مورد بررسی قرار می گیرد.

عزیزانی که علاقه مند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان هستند ، باید بدانند که در سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲ نام هیچ یک از دانشگاه های علوم پزشکی این کشور در لیست تاییدی وزارت بهداشت ایران گنجانده نشده است و بنابراین ممکن است در آینده برای بازگشت به ایران و اعمال مدرکشان دچار مشکل شوند.

با این حال دانشگاه هایی در آذربایجان وجود دارند که همیشه مور توجه وزارت بهداشت ایران بوده است ، از جمله آنها می توان به دانشگاه خصوصی خزر اشاره کرد که در سال های گذشته چندین بار در اسامی لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آذربایجان حضور داشته است و در سطح جهانی نیز از اعتبار و ارزش والایی برخوردار است.

اگر می خواهید بعد از تحصیل رشته های پزشکی به ایران بازگردید و تاییدیه وزارت بهداشت ایران برایتان مهم است ، توصیه می کنیم کشور روسیه را با دانشگاه های بسیار معتبر جهانی انتخاب کنید ، مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه را بخوانید.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی آذربایجان

برای ورود به دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان ، در ماه مه دانش آموزان از مدارس آذربایجان فارغ التحصیل می شوند و باید در امتحانات نهایی شرکت می کنند ، بعد از قبولی در امتحانات نهایی ، دانش آموزان باید در آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ، طبق قوانینی که هر سال اجرا می شود ، شرکت کنند ، و قابل ذکر است که از نظر پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی ، تمام وقت و مکاتبه ای تغییری ایجاد نخواهد شد.

شیوه انجام آزمون ورودی

به منظور پذیرش در موسسات آموزش عالی در گروه هایI تا IV، نتایج متقاضیان در امتحانات در نظر گرفته می شود و به نمره کسب شده از کنکور اضافه می شود.

متقاضیان بر اساس نمره کل خود در مسابقه ثبت نام موسسات آموزش عالی شرکت می کنند (حداکثر نمره ۳۰۰ + ۴۰۰ = ۷۰۰ امتیاز است).

نتایج مرحله اول کنکور دانشگاه به مدت دو سال معتبر است ، این حق متقاضیان را برای شرکت در امتحانات ورودی (مرحله دوم) در گروه های اصلی I ، II ، III ، IV و همچنین شرکت در مسابقه ثبت نام موسسات آموزش عالی در گروه V در سال تحصیلی فعلی و آینده فراهم می کند.

متقاضیان بر اساس نتایج خود در آزمون در مسابقه ثبت نام موسسات آموزش عالی و آموزش حرفه ای و مسابقه ثبت نام در گروه V عمده (تخصص های نیاز به ارزیابی استعداد) شرکت می کنند.

در نهایت هنگامی که دانشجویان در دو مرحله ی آزمون موفق به کسب نمره ی قبولی شدند ، مجاز به شرکت در رشته ی مورد علاقه ی خود در دانشگاه موردنظر خویش هستند.

بورسیه های پزشکی در آذربایجان

در این بخش شما عزیزان را دو مورد از مهم ترین بورسیه های تحصیلی آذربایجان که رشته ی پزشکی را نیز پوشش می دهد آشنا می کنیم پیشتر هم در خصوص بورسیه های تحصیلی در کشورهای اروپایی با شما صحبت کرده ایم ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه ، شما می توانید برخی بورسیه های ارائه شده در این کشور را ببینید.

بورسیه های پزشکی در آذربایجان

بورس تحصیلی دولت آذربایجان

بورس تحصیلی دولت جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۲۱ برای دانشجویان بین المللی در تمامی مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری ، پزشکی عمومی و فارغ التحصیلان ، تحت نظر وزارت امور خارجه برای تحصیل دانشجویان بین المللی در آذربایجان باز است.

لطفا توجه داشته باشید که گواهی مهارت زبان انگلیسی اجباری نیست ، به عبارتی نیازی به آزمون آیلتس یا تافل نیست ، برای درخواست برای برنامه بورس تحصیلی آذربایجان هیچ هزینه درخواستی لازم نیست ، بورس تحصیلی در آذربایجان با دستور رئیس جمهور جمهوری آذربایجان تأیید شد.

سالانه ۴۰۰ بورس تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه های برتر آذربایجان اعلام می شود ، کلیه هزینه ها توسط وزارت امور خارجه تأمین می شود.

جزئیات درباره بورس تحصیلی دولت آذربایجان اینگونه است که از لحاظ مالی دانشجو را پوشش می دهد و تا ۲۸ فوریه ی ۲۰۲۱ مهلت دارد.

پوشش مالی بورس تحصیلی دولت آذربایجان

بورس تحصیلی آذربایجان وزارت امور خارجه ۲۰۲۱ بورس تحصیلی کاملاً بین المللی برای دانشجویان بین المللی است و هزینه های زیر را پوشش می دهد.

هزینه کامل شهریه برای دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکترا و سایر دوره ها ، بلیط های پرواز بین المللی Round Airfare ، هزینه ماهانه برای وعده های غذایی ، محل اقامت و هزینه های برق ، بیمه ی درمانی و هزینه های ویزا و ثبت نام ، مواردی اند که این بورسیه پوشش می دهد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه دولت آذربایجان

فرم درخواست تکمیل شده ، دیپلم یا رونوشت مربوط به تحصیلات قبلی دبیرستان یا دانشگاه ، کپی گذرنامه ، سندی در مورد وضعیت سلامت عمومی اطلاع می دهد ، CV یا رزومه ، انگیزه نامه ، و اثبات تسلط به زبان انگلیسی (اجباری نیست) مدارک مورد نیاز برای درخواست این بورسیه هستند.

آزمون برنامه بورس بین المللی Berows (BISPT) 2021

آزمون برنامه بورس بین المللی (BISPT) 2021 برای تمام دوره ها ارائه می شود ، آخرین مهلت ارسال درخواست شما ۱۵ فوریه ۲۰۲۱ است ، این بورس تحصیلی توسط آزمون برنامه بورسیه بین المللی (BISPT) ارائه شده است و ارزش این بورس تحصیلی Full Funding ، یا ۱۶۰۰۰ دلار آمریکا است و آخرین مهلت این بورسیه تا ۱۵ فوریه ۲۰۲۱ است.

آزمون برنامه بورس بین المللی (BISPT) یک برنامه بورس تحصیلی برای کمک مالی به دانشجویان شایسته از سراسر جهان است ، هدف برنامه بورس تحصیلی BISPT ایجاد انگیزه در دانشجویان با ارائه بورس تحصیلی و استقلال دانشجویان است ، هدف این برنامه حل مشکلات مالی دانشجو است تا دانشجویان بتوانند بدون اخذ وام برای تحصیلات ، در زندگی پیشرفت کنند.

معیارهای صلاحیت آزمون برنامه بورس (BISPT)

 • متقاضیان از هر ملیت و کلیه مقاطع تحصیلی واجد شرایط هستند.
 • متقاضیان باید برای بورس تحصیلی BISPT ثبت نام کرده و برنامه را ارسال کنند.
 • متقاضیان باید در امتحان BISPT شرکت کنند که فقط از طریق امتحانات آنلاین انجام می شود و هر شرکت کننده باید هزینه ثبت نام یک بار در آزمون ۱۵۰ پوند (۲ دلار آمریکا) را پرداخت کند.
 • بورس های تحصیلی فقط با پول نقد ، چک و انتقال حساب بانکی اعطا می شوند و بهتر است بدانید که اغلب بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های آذربایجان ، ابتدا شهریه یک سال تحصیلی را پوشش می دهند و سپس بر اساس عملکرد آموزشی دانشجو مجددا تمدید می شوند.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در آذربایجان

علاقه مندان تحصیل پزشکی در آذربایجان می توانند به زبان های مختلفی صحبت کنند ؛ ترکی ، روسی و انگلیسی.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در آذربایجان

یکی ازپرسش های متداول متقاضیان تحصیل در آذربایجان این است که بدانند که آیا ارائه مدرک زبان از الزامات اساسی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی است؟ و چنانچه فردی زبان های روسی و انگلیسی را برای تحصیل انتخاب کند ، آیا نیاز اساسی به دانستن زبان ترکی وجود دارد؟

در جواب این سوالات باید بگوییم که در راس الزامات پذیرش دانشگاه های علوم پزشکی آذربایجان ارائه مدرک زبان آیلتس قرار دارد اما این بدین معنا نیست که شما بدون تسلط کافی به زبان از پذیرش محروم شوید ، بلکه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان بدون مدرک زبان نیز امکانپذیر است.

این موضوع مشروط بر این است که میانگین نمرات زیست ، شیمی ، فیزیک و ریاضی شما بالا باشد و همچنین در دوره های زبان در آذربایجان شرکت کنید.

علاوه بر این باید توجه داشته باشید که رشته پزشکی رشته ای است که به طور مستقیم با مردم در ارتباط است ، بنابراین دانستن زبان عمومی مردم امری ضروری به نظر می رسد.

محدودیت سنی جهت پذیرش پزشکی در آذربایجان

در مورد محدودیت سنی برای پذیرش پزشکی باید بگوییم که با توجه به بررسی های ما در منابع موجود ، دانشگاه های آذربایجان محدودیت سنی خاصی برای پذیرش پزشکی و دندانپزشکی ذکر نکرده اند و فقط در مورد تحصیل MBBS به یک محدودیت سنی ۱۷ تا ۲۵ سال (برای دانشجویان هندی و نه ایرانی) اشاره شده است.

یک نکته قابل ذکر دیگر در باب محدودیت سنی در زمان اقدام برای دریافت بورسیه های تحصیلی اهمیت پیدا می کند ، زیرا بسیاری از گزینه های بورس تحصیلی آذربایجان برای رشته های پزشکی در اعلامیه های خود به شرط سنی بین ۱۸ تا ۲۵ سال اشاره دارند.

اگر مایل به کسب اطلاعات دقیق تر در این باب هستید توصیه می کنیم حتما با مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی تماس حاصل نمایید.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی آذربایجان

جهت برخورداری از یک پذیرش موفق برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان پیشنهاد می شود که لیست اسناد لازم را مستقیماً از دانشگاه مورد نظرتان بخواهید ، زیرا ممکن است مدارک لازم در دانشگاه ها با هم تفاوت داشته باشد ، مدارک مشترک که می توان به طور کلی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی آذربایجان ذکر کرد عبارتند از:

 • کلیه اسناد تحصیلی
 • فرم درخواست آنلاین
 • گواهینامه مدرک زبان
 • گذرنامه
 • شناسه ایمیل
 • عکس
 • گواهی پرداخت هزینه
مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی آذربایجان

شرایط ویزای دانشجویان پزشکی در آذربایجان

الزامات ویزای دانشجویی به شرح زیر است:

 • گذرنامه
 • مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به آذربایجانی در دو نسخه مورد نیاز است.
 • عکس باید ۸ قطعه در سایز ۴*۳ با زمینه ی قرمز باشد.
 • برای دریافت ویزا نیز باید با توجه به گواهینامه (تست هپاتیت A ، B ، C و HIV) صادر شده توسط کلینیک مجاز سرویس مهاجرت دولتی جمهوری آذربایجان یک گواهی پزشکی را دریافت کند.

توجه داشته باشید که طی یک هفته ، پس از ورود به دانشگاهی در آذربایجان ، افراد خارجی باید برای ثبت نام زندگی در آذربایجان ، به بخش شورای پروتکل مراجعه کنند و برای این منظور ، آنها باید سه قطعه عکس ، کپی گذرنامه و هزینه وظیفه دولتی معادل ۲۰ دلار آمریکا را به شورا ارائه دهند.

مشاوران ما می توانند در دریافت ویزای دانشجویی یک ساله به شما کمک کنند ، ما همچنین می توانیم بنا به درخواست شما یک مکان برای دوره مطالعه شما پیدا کنیم.

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

یکی از مهم ترین دلایلی که دانشجویان بین المللی آذربایجان را به عنوان مقصد نهایی خود برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی انتخاب می کنند ، هزینه های مقرون به صرفه آن است ، زیرا این کشور یکی از ارزانترین گزینه ها برای تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی محسوب می شود.

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

به طور کلی ، هزینه های زندگی در آذربایجان برای دانشجویان ایرانی در مقایسه با کشورهای اروپایی کمتر و در مقایسه با ترکیه ، ارمنستان و شاید گرجستان بالاتر است اما در مورد شهریه دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی هر دانشگاهی در آذربایجان ، هزینه های اختصاصی خود را تعیین می کند.

لازم به یادآوری است که تحصیل به زبان آذری ، نسبت به تحصیل زبان انگلیسی شهریه بسیار پایین تری را برای دانشجویان رقم می زند.

خوب است بدانید تحصیل رشته های پزشکی در مجارستان هم هزینه های بالایی نخواهد داشت ، مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان را بخوانید تا با هزینه های کار و زندگی در این کشور آشنا شوید.

بررسی شهریه های پزشکی در دانشگاه های مختلف آذربایجان

 • دانشگاه پزشکی باکو ؛ تحصیل در دانشگاه پزشکی باکو ۵۵۰۰ دلار آمریکا در سال هزینه دارد و هزینه تحصیل دندانپزشکی در این دانشگاه ۴۵۰۰ دلار آمریکا برای دانشجویان هزینه دارد.
 • آکادمی ملی علوم آذربایجان ؛ تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این آکادمی ۵۰۰۰ دلار در سال برای دانشجویان هزینه دارد.
 • دانشگاه خزر ؛ هزینه ی تحصیل رشته های پزشکی در این دانشگاه ۵۰۰۰ دلار آمریکا برای سال اول است اما برای سال ها ی بعد احتمال دارد ارزانتر شود.

هزینه های اقامت در آذربایجان

پس از شهریه های دانشگاه ، اصلی ترین بخش از هزینه های تحصیل به محل اقامت مربوط می شود (گاهی تا ۵۰% هزینه های ماهانه زندگی را در بر می گیرد) و دانشجو باید حتما قبل از سفر تمامی جوانب آن را در نظر گرفته باشد.

توجه داشته باشید که اگر دانشگاه مناسبی برای تحصیل انتخاب نکرده باشید ممکن است خوابگاه نداشته باشید و مجبور به سکونت در اقامتگاه های خصوصی شوید و به این منظور باید مبلغی در حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ منات در ماه را برای اجاره مکان خصوصی پیش بینی کنید.

مزایا و معایب تحصیل رشته های پزشکی در آذربایجان

انتخاب حرفه پزشکی در خارج از کشور از بسیاری جهات حائز اهمیت است زیرا نیاز به یک برنامه ریزی دقیق جهت انتخاب مقصد دارد ، دانشجو باید سعی داشته باشد که بهترین گزینه ممکن را انتخاب کند تا پس از صرف وقت و هزینه خود ، حاشیه ای برای خطا نداشته باشد ، به همین دلیل در اینجا چرایی تحصیل پزشکی در آذربایجان توسط مشاوران موسسه رجبی مورد بررسی قرار گرفته است.

مزایا و معایب تحصیل رشته های پزشکی در آذربایجان

آذربایجان یک کشور ایده آل برای دانشجویان بین المللی است که با دیپلم شناخته شده جهانی ، تحصیلات سطح بالایی را ارائه می دهد ، این کشور به دلیل ، ورود آسان ، هزینه زندگی کم ، هزینه کم دانشگاه ، پیشرفته بودن و امنیت مکان مناسبی برای ادامه تحصیل دانشجویان است.

چکیده ای از مزیت های تحصیل پزشکی در آذربایجان

 • تحصیلات در آذربایجان در مقایسه با سایر کشورها بسیار ارزان تر است علاوه بر این ، استانداردهای زندگی در آذربایجان نیز بالا نیست.
 • آذربایجان می تواند برای آینده شما نقش یک سکوی پرشی را بازی کند ، با تحصیل در آذربایجان می توانید به راحتی تابعیت آذربایجان را دریافت کنید و با این تابعیت سفر به بسیاری از کشورها از جمله کشورهای اروپایی بدون ویزا و برخی از آنها با ویزای ساده راحت تر خواهد بود.
 • کشور آذربایجان واجد شرایط حضور در امتحانات صدور مجوز از جمله آزمون غربالگری MCI ، USMLE -1 ، UK PLAB و غیره است.
 • دانشجویان پس از اتمام برنامه لیسانس ، به راحتی می توانند در برنامه های پزشکی PG پذیرش کنند.
 • در بهترین دانشگاه ها ، بدون طی کردن مراحل پذیرشی دشوار ، ویزای دانشجویان در طی ۴ تا ۷ ارسال می شود و دانشجو می تواند در مدت زمان یک هفته از دانشگاه مورد نظر پذیرش بگیرد.
 • آذربایجان محیطی بسیار ایمن برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد و مهم ترین نکته این است که تبعیض در بین دانشجویان بر اساس دین ، عقاید ، نژاد ، جنسیت و غیره ، وجود ندارد.

معایب تحصیل پزشکی در آذربایجان

 • از مهم ترین معایب زندگی در آذربایجان می توان به مورد تایید نبودن مدرک برخی از دانشگاه ها از لحاظ وزارت بهداشت و علوم ایران اشاره کرد ، هم چنین سطح کیفیت دانشگاه های آذربایجان در حد دانشگاه های اروپا نمی باشد.
 • بعضی از هزینه های زندگی در آذربایجان به خصوص هزینه درمان در این کشور نسبت به ایران گران تر است.
 • و در نهایت مشکل اصلی در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان مورد تایید بودن یا نبودن دانشگاهی است که شما برای تحصیل انتخاب می کنید ، این موضوع چالش بزرگی است که متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای مقرون به صرفه ای مانند آذربایجان ، اوکراین ، مجارستان و غیره با آن مواجه هستند.
 • یک موضوع دیگر که می تواند دانشجویان پزشکی را در آذربایجان آزار دهد وجود آثار عقب ماندگی مربوط به دوران جماهیر شوروی است ، به عنوان مثال آثاری از ایدئولوژی مارکسیستی در اجتماع آذربایجان دیده می شود و با با وجود اینکه به روز شدن و مدرنیته در راس برنامه های آموزشی دانشگاه های آذربایجان قرار دارد اما امکانات دانشگاهی آذربایجان هنوز مشکلات و کمبودهای زیادی دارد که باید رفع گردد.

تحصیل رشته های پزشکی به زبان انگلیسی در آذربایجان

زبان انگلیسی زبان عمدتا زبان ارتباطات و علوم در جهان است و بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی آذربایجان ، این را به عنوان زبان آموزش انتخاب کرده اند و هم اکنون سطوح متوسطی از دانش زبان انگلیسی را از متقاضیان می خواهد.

تحصیل رشته های پزشکی به زبان انگلیسی در آذربایجان

اگر دانشجو تسلط کافی به زبان انگلیسی را نداشته باشند ، موظف به گذراندن دروس مقدماتی هستند و تنها در صورت گذراندن امتحان مهارت زبان می توانند از دروس مقدماتی معاف شوند.

یکی از مزیت هایی که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان به زبان انگلیسی می توان بیان کرد این است که سطح زبان انگلیسی مورد نیاز در آذربایجان ، سطح متوسط است.

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان ، برخی دانشگاه ها ارائه حداقل یک نمره رسمی تافل (حداقل ۵۰۰) ، یا نمره رسمی آیلتس بیش از ۶ را در برنامه پذیرش داشته باشند و یا اینکه قبل از شروع درس ، ۶۰ درصد امتیاز از آزمون داده شده را کسب کنند.

دوره های زبان انگلیسی در جمهوری آذربایجان

افرادی که تسلط کافی به زبان انتخابی برای تحصیل را ندارند می توانند در دوره های زبان دانشگاه ها شرکت کنند و پس از گذراندن این دوره ها بدون نیاز به مدرک زبان نیز در دوره های تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی شرکت نمایند.

در اینجا برخی دوره های زبان انگلیسی موجود در پایتخت جمهوری آذربایجان (باکو) بیان می شود که می تواند در تقویت زبان شما کمک کننده باشد:

 • مرکز TEFL معتبر بین المللی در باکو
 • آماده سازی آزمون آیلتس TOT در آکادمی ویژن باکو
 • دوره آموزش معلم TESOL در آکادمی ویژن باکو

مباحث دوره شامل فعالیتهای گوش دادن ، صحبت کردن ، تلفظ ، خواندن ، نوشتن ، واژگان و دستور زبان است ، شما برای تعیین سطح کلاس خود ، روز اول مورد ارزیابی قرار می گیرید.

معرفی مرکز زبان آکادمی ویژن در باکو

این مرکز در سال ۲۰۰۹ تأسیس شده است و این مرکز در دانشگاه ایالتی باکو ، بزرگترین دانشگاه در جمهوری آذربایجان واقع شده است و دوره های آموزشی متنوعی را به ویژه جهت آموزش حرفه ای انگلیسی و روسی ارائه می دهد.

در حال حاضر ، آکادمی ویژن به طور سالانه برای حدود ۹۰۰ دانشجو خدمات ارائه می کند ، این یک مرکز آموزشی است که برنامه های مختلفی را برای دانشجویان ، فارغ التحصیلان و بزرگسالان ارائه می دهد ، در دوره کوتاه آکادمی ویژن به صورت حرفه ای توسعه یافته است و در حال حاضر ، خدمات گسترده ای را ارائه می دهد.

تحصیل رشته های پزشکی به زبان ترکی در آذربایجان

قبل از استقلال آذربایجان سه درصد از مردم به زبان روسی ، ۲ درصد به زبان ارمنی و ۶ درصد هم به زبان های دیگر صحبت می کردند.

پس از استقلال در سال ۱۹۹۱ ، اهمیت زبان روسی توسط دولت آذربایجان کاهش یافت و جایگاه خود را به زبان انگلیسی بخشید اما با این وجود ، روسی هنوز هم معمولاً در مناطق شهری مانند باکو و سومگاییت مورد استفاده قرار می گیرد و در بیشتر مناطق این کشور قابل درک است.

در حال حاضر ، بعضی از رشته های دانشگاهی در آذربایجان فقط به زبان های ترکی و روسی تدریس می شوند و امکان تحصیل در بعضی از رشته ها به زبان انگلیسی وجود ندارد ، در این بخش به بیان چکیده ای از شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان به زبان ترکی پرداخته شده است.

نحوه تدریس پزشکی و بهداشت در آذربایجان به زبان ترکی

به طور کلی ، طب سنتی در آذربایجان از ارزش و اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و دانشگاه های این کشور از بدو تاسیس نیز تلاش داشته اند تا برنامه های تدریس علوم پزشکی را به صورت تلفیقی از علم تجربی گذشتگان و علم روز برای علاقه مندان ارائه کنند.

هم اکنون مدارک پزشکی و بهداشت در جمهوری آذربایجان شامل رشته های فرعی مانند زیست پزشکی ، دندانپزشکی ، پرستاری ، بهداشت عمومی ، دامپزشکی ، مدیریت بهداشت و تغذیه می شود و دانشجویان پزشکی سال اول علوم مقدماتی در مورد نحوه عملکرد بدن انسان یا حیوان فرا خواهند گرفت.

در سال های بالاتر دانشجویان با دانش پیشرفته در مورد پزشکی داخلی ، کودکان ، روانپزشکی ، جراحی و دیگر زمینه های تخصصی آشنا می شوند.

تحصیلات پزشکی به زبان ترکی در آذربایجان

 • پزشکی – ۶ سال + ۱ سال کارآموزی
 • اطفال – ۶ سال + ۱ سال کارآموزی
 • پزشکی-پیشگیری ۵ سال + ۱ سال کارآموزی
 • پزشکی- بیولوژیکی – ۵ سال + ۱ سال کارآموزی
 • دندانپزشکی – ۵ سال + ۱ سال کارآموزی
 • فارماکولوژی – ۴٫۵ سال + ۱ سال کارآموزی

کارورزی دانشجویان پزشکی در آذربایجان

دانشجویان پزشکی آذربایجان در سال های آخر تحصیل شان در دوره های تحت نظارت پزشکی یا کارآموزی شرکت خواهند کرد و پس از آن اقامت در یک مرکز درمانی را تجربه خواهند کرد.

برای آموزش پزشکی به زبان ترکی نیز همانند شرایط تحصیل به زبان انگلیسی ابتدا باید دوره آمادگی را پشت سر بگذارید.

مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی ، به عنوان یک مشاور مهاجرتی جزئیات کاملی را در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان به زبان های ترکی و یا انگلیسی در اختیار علاقه مندان قرار می دهند.

اگر تصمیم قطعی به انتخاب کشور آذربایجان دارید می توانید با اطمینان خاطر از راهنمایی ها و مشاوره کارشناسان ما استفاده کنید.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

چکیده از اطلاعات کاربردی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان را خواندید ، مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) بصورت روزانه به پرسش های درج شده در بخش دیدگاه سایت در پایین هر مقاله پاسخ می دهند ، پس شما هم اگر سوال و ابهام و یا نظری دارید ، می توانید در همین قسمت درج کرده و به پاسخ خود در همان روز برسید.

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان به نمرات تافل و آیلتس نیاز دارم ؟

بله ، برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان ، برخی دانشگاه ها ارائه حداقل یک نمره رسمی تافل (حداقل 500) ، یا نمره رسمی آیلتس بیش از 6 را درخواست می دهند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان چقدر است؟

تحصیل در دانشگاه پزشکی باکو 5500 دلار آمریکا در سال هزینه دارد و هزینه تحصیل دندانپزشکی در این دانشگاه 4500 دلار آمریکا برای دانشجویان هزینه دارد.

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان ، آیا محدودیت سنی وجود دارد؟

در مورد محدودیت سنی برای پذیرش پزشکی باید بگوییم که با توجه به بررسی های ما در منابع موجود ، دانشگاه های آذربایجان محدودیت سنی خاصی برای پذیرش پزشکی و دندانپزشکی ذکر نکرده اند و فقط در مورد تحصیل MBBS به یک محدودیت سنی 17 تا 25 سال (برای دانشجویان هندی و نه ایرانی) اشاره شده است.

اگر نتوانم مدرک آیلتس را بگیرم آِا امکان تحصیل رشته های پزشکی در آذربایجان را نخواهم داشت؟

در جواب این سوال باید بگوییم که در راس الزامات پذیرش دانشگاه های علوم پزشکی آذربایجان ارائه مدرک زبان آیلتس قرار دارد اما این بدین معنا نیست که شما بدون تسلط کافی به زبان از پذیرش محروم شوید ، بلکه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان بدون مدرک زبان نیز امکانپذیر است. این موضوع مشروط بر این است که میانگین نمرات زیست ، شیمی ، فیزیک و ریاضی شما بالا باشد و همچنین در دوره های زبان در آذربایجان شرکت کنید.

اگر دانشگاه انتخابی در آذربایجان خوابگاه نداشته باشد ، هزینه اقامت من چقدر خواهد بود؟

اگر دانشگاه مناسبی برای تحصیل انتخاب نکرده باشید ممکن است خوابگاه نداشته باشید و مجبور به سکونت در اقامتگاه های خصوصی شوید و به این منظور باید مبلغی در حدود 200 تا 500 منات در ماه را برای اجاره مکان خصوصی پیش بینی کنید.

آیا دانشگاه های آذربایجان برای تحصیل رشته های علوم پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند؟

عزیزانی که علاقه مند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان هستند ، باید بدانند که در سال تحصیلی 2021-2022 نام هیچ یک از دانشگاه های علوم پزشکی این کشور در لیست تاییدی وزارت بهداشت ایران گنجانده نشده است و بنابراین ممکن است در آینده برای بازگشت به ایران و اعمال مدرکشان دچار مشکل شوند.

کدام دانشگاه های آذربایجان تحصیل پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند؟

دانشگاه خزر و دانشگاه نخجوان

آیا امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اذربایجان به صورت رایگان وجود دارد؟

تحصیل به صورت رایگان در دانشگاه های آذربایجان تنها با کسب بورسیه تحصیلی امکان پذیر است در غیر اینصورت دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه ی تحصیل هستند.

من مدرک دیپلم علوم تجربی دارم آیا می توانم با همین مدرک به تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان بپردازم؟

برای تحصیل پزشکی در آذربایجان با مدرک دیپلم باید بدانید که یکی از اصلی ترین شرایط ، داشتن معدل حداقل 14 است و اینکه میانگین نمرات دانشجو در دروس پایه پزشکی مانند زیست ، شیمی ، فیزیک و ریاضی در سطح خوب و عالی باشد. نمره زبان از الزامات اساسی برای پذیرش محسوب نمی شود اما باید حتما در طول تحصیل تان به زبان ترکی آشنایی پیدا کنید.

در مقاله ای که خواندید تمام هزینه ها و شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان را مرور کردیم ، برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با ما در موسسه مهاجرتی رجبی در تماس باشید و یا به دفاتر موسسه در شهر های تهران و شیراز مراجعه نمایید ، همچنین برای بررسی سایر کشورها و افزایش آگاهی خود مقالات دیگر سایت مانند تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین را مطالعه کنید ، تحصیل در دانشگاه های معتبر چین و اخذ مدارک شناخته شده آن در جهان می تواند آینده شما را تغییر دهد.

Rate this post

26 دیدگاه در “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

 1. یکتا گفت:

  سلام من مسلط به زبان آذری هستم و می‌خواهم به زبان آذری تحصیل کنم
  ، برای پذیرش پزشکی آذربایجان حتما نیازی به ارائه مدرک زبان هست؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   با سلام
   خیر نیازی به مدرک زبان نیست . شما میتوانید در ابتدا در کالج پری مدیکال شرکت کرده و بعد از یادگیری زبان و دروس پایه ، به واسطه شرکت در آزمونی ساده وارد دانشگاه شوید .
   با تشکر از سوال شما

 2. یکتا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من با دیپلم تجربی معدل 18، از چ طریقی برای پذیرش پزشکی آذربایجان اقدام کنم؟
  و در کدام ماه ها پذیرش انجام می‌شود؟؟
  در ژانویه هم انجام می‌شود؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   با سلام
   شروع کلاس ها در سپتامبر می باشد و شما باید از الان اقدامات لازم را انجام دهید .
   با تشکر از سوال شما

 3. Salar گفت:

  سلام با مدرک دیپلم معماری میتونیم تو دانشگاه آذربایجان دندونپزشکی بخونیم ؟؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   در صورتی که دیپلم ۱۲ ساله باشد بله.

   با تشکر از سوال شما

 4. Sadaf گفت:

  سلام من مدرک کارشناسی معماری با معدل۱۵.۵ دارم بعد معدل دیپلمم ۱۱.۵ بوده میخواستم بدونم که با این شرایط میشه در رشته پزشکی در کشور باکو تحصیل کرد؟

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   بله شما امکان تحصیل در آذربایجان را با شرایط فوق دارید که می توانید در دوره های کالج پزشکی این کشور شرکت کنید و بعد از اتمام دوره وارد پزشکی یا دندان پزشکی شوید و با هزینه بین 3000الی 4000 دلار تحصیل کنید .

   با تشکر از سوال شما

 5. سینا گفت:

  سلام.ببخشید بعد اینکه دندانپزشکی عمومی رو تو آذربایجان خوندیم و مدرک رو گرفتیم میتونیم واسه تخصص بعدش به کشور آلمان رفته و ادامه تحصیل بدیم؟
  اگه میتوانیم این کارو بکنیم یه شرایط مختصر لطف میکنین؟

 6. زهرا گفت:

  سلام ببخشید
  احتمال بورس تحصیلی رایگان در رشته دندانپزشکی به دنبال معدل A و نفر اول کلاس بودن برای اتباع خارجی وجود دارد

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   به صورت کلی احتمال دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی پایین است حتی با داشتن معدل بالا، مقالات علمی وغیره ؛ توصیه می شود در صورتی که هزینه های تحصیل در کشورهای خارجی را دارید برای ادامه تحصیل اقدام نمایید .

   باتشکر از سوال شما

 7. محمد گفت:

  سلام . من دیپلم اتو مکانیک دارم میخواستم با ترمیم دیپلم به تجربی می تونم تو دانشگاه داندانپزشکی شرکت کنم . ؟ در ضمن من خودم مسلط به زبان آذری هستم .

  1. مشاور تحصیلی مهاجرت گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   با دیپلم فنی ای که دارید و داشتن مدرک پیش دانشگاهی میتوانید برای دندانپزشکی آذربایجان اقدام بفرمایید.

   باتشکر از سوال شما

 8. میلاد.ق گفت:

  سلام.برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور آذربایجان شرط معدل لازم هست؟

 9. محدثه گفت:

  سلام،من با معدل کل دیپلم ۱۶/۶۸میتونم رشته دندانپزشکی باکو را بخوانم؟
  اگر ترمیم معدل انجام بدم چی؟
  در واقع ترمیم معدل مورد تایید پذیرش دانشگاه های خارج از کشور هست؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   بله ترمیم معدل مورد پذیرش می باشد . می توانید در دانشگاه های کشور آذربایجان تحصیل کنید . البته باید در نظر داشته باشید که این کشور مورد تائید ایران برای رشته های پزشکی نمی باشد .

   باتشکر از سوال شما

  2. پريا گفت:

   سلام خسته نباشين ببخشيد آيا تحصيل داروسازي تو آذربايجان فقط كارشناسي هستش؟

   1. Hamid گفت:

    با سلام

    بله در اذربایجان رشته داروسازی معادل کارشناسی هست ولی در برخی کشورها از جمله هند ، قبرس ،کانادا و… پی اچ دی داروسازی دارند .

    با تشکر از سوال شما

 10. میلاد گفت:

  سلام خسته نباشین چجور میتونیم ب دانشگاه ثبت نام کنیم؟؟ ممنون میشم اگ پاسخ دهید

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   متوجه سوال شما نشدم ، اما به طور کلی برای تحصیل رشته های پزشکی در کشور آذربایجان شما می توانید دوره کالج را گذرانده و سپس وارد دانشگاه شوید و یا مدارک مورد نیاز جهت ورود بدون دوره کالج را داشته باشید تا بتوانید در دانشگاه ثبت نام نمائید .

   باتشکر از سوال شما

 11. Ayda گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید شهریه یکساله پزشکی آذربایجان چن میلیون میشه و اینکه با کار دانشجویی چه قدر از این هزینه هارو میشه تامین کرد؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   خب تحصیل در این کشور بین 3.000 تا 5.000 دلار می باشد . و اینکه معمولاً امکان کار دانشجویی فراهم نیست .

   باتشکر از سوال شما

 12. پریان گفت:

  میخاستم بدونم توسال2018هم رشته پزشکی و دندون خزر تایید هست یانه؟ممنون میشم پاسخگو باشین

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   متاسفانه کشور آذربایجان در لیست جدید وزارت بهداشت برای این رشته ها اعلام نشده است .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *