تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند به دلیل سابقه طولانی در ارائه دروس پزشکی ، کیفیت عالی دانشگاه های پزشکی و قرار گرفتن در سطح دانشگاه های پزشکی انگلستان برای متقاضیان بسیار جذاب است.

هلند به یکی از قطب های جذب دانشجوی پزشکی از سراسر جهان تبدیل شده است ، هلند ، کشوری که به گل لاله ، دوچرخه و پنیر معروف است ، زمینه پیشرفت تحصیلی برای بسیاری از دانشجویان را فراهم نموده و رشته های پزشکی را در برترین دانشگاه های خود تدریس می نماید.

هلند یکی از اولین کشورهایی که برنامه های مطالعات بین المللی را به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می کنند و به دلیل سبک آموزش نوین خود نیز در جهان شناخته می شود ، یکی از اصلی ترین مزایای انتخاب هلند به عنوان مقصد تحصیلی وجود زبان انگلیسی به صورت گسترده در این کشور است.

بیش از ۲۱۰۰ رشته تحصیلی در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی تدریس می شود و مردم نیز علاقه زیادی به یادگیری زبان انگلیسی دارند ، به طوری که تقریبا نود درصد آنها به این زبان مسلط بوده و ۷۰ درصد نیز به زبان آلمانی صحبت می کنند.

شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی محیط امن و چند فرهنگی با هزینه های مناسب را در کشوری تجربه خواهید نمود که علاوه بر فرصت تحصیل ، آینده شغلی خوبی را نیز پیش رویتان قرار می دهد ، به همین منظور مشاورین با تجربه شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این مقاله به بررسی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور پرداخته اند پیشتر هم در مقاله تحصیل در هلند تمام جوانب تحصیل در این کشور را شرح داد ایم که توصیه می کنیم حتماً آن را مطالعه نمایید.

پزشکی در هلند تجربه ای متفاوت

سیستم آموزشی در کشور هلند متفاوت با سایر دانشگاه های اروپایی بوده و دانشجویان روند مخصوص به دانشگاه های این کشور را پشت سر می گذارند ، این تفاوت هم از نظر رویکرد و هم بر اساس زمان بندی وجود داشته و دانشجویان امکان انتقالی در طول تحصیل به دیگر دانشگاه های جهان را نخواهند داشت ، اما با این وجود مدرک پزشکی از دانشگاه های هلند به اندازه اندازه مدرک پزشکی انگلستان در سراسر جهان مورد تایید است.

ورود به دانشگاه های دولتی این کشور آسان نبوده اما پذیرش در دانشگاه های خصوصی به خوبی صورت می پذیرد ، جهت ورود به هر یک از رشته های پزشکی قبولی در آزمون ورودی ضروری است ، شما باید در قدم اول به بررسی دانشگاه های این کشور پرداخته و یکی از مناسب ترین آنها را انتخاب کنید ، دقت داشته باشید که انتخاب دانشگاه تحت تاثیر فاکتورهای متفاوتی بوده و باید هزینه زندگی ، شهر ، رتبه در میان دانشگاه ها و غیره را نیز بررسی کنید.

البته اولویت در دانشگاه های هلند تدریس به زبان هلندی است و دانشجویان باید بابت تحصیل هزینه هایی را پرداخت نمایند ، بر اساس آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور ، دوره تحصیل پزشکی در هلند به سه بخش کارشناسی سه ساله ، کارشناسی ارشد سه ساله و دوره آموزش عملی یک ساله تقسیم می شود.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند

دوره های پریمدیکال در هلند

تحصیل در دوره های پزشکی دانشگاه های هلند نیازمند فراهم نمودن پیش نیازهای مخصوص به خود است که تمامی دانشجویان با رعایت آنها می توانند به قبولی برسند ، یکی از اصلی ترین این پیش نیازها شرکت در دوره های پری مدیکال است که شما را جهت شرکت در آزمون ورودی آماده ساخته و شانس قبولی تا را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد.

دوره های پریمدیکال در هلند

جهت شرکت در این دوره داوطلبان باید نمره خوبی در درس زیست شناسی کسب کرده و به حد نصاب دانشگاه برسند ، هر دانشگاه دوره پیش نیاز خود را برگزار می کند که معمولا تا یک سال تحصیلی زمان برده و هزینه ای جداگانه از شهریه دانشگاه دارد ، دروس اصلی که در این دوره تدریس می شود شامل ریاضیات ، شیمی ، فیزیک و زیست شناسی است و همچنین بر روی برخی از بیماری ها مرتبط با علوم پزشکی در دانشگاه نیز آموزش هایی داده می شود.

در این دوره تمامی علوم مرتبط با علم پزشکی مانند عوامل اجتماعی و فرهنگی نیز مورد بررسی قرار گرفته و زبان تحصیل نیز با توجه به دانشگاه مشخص می گردد ، گرچه زبان انگلیسی در اغلب بخش های سیستم آموزشی این کشور وجود دارد اما زبان اصلی آموزش در وهله اول زبان هلندی صورت گرفته و تنها دو تا سه دانشگاه خصوصی تحصیلات خود را به صورت کامل به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

شرایط پذیرش دوره های پری مدیکال پزشکی هلند

پذیرش در دانشگاه های هلند معمولا در ماه سپتامبر یا اکتبر برای سال بعد باز می شود و دانشجویانی که به دنبال تحصیل در رشته پزشکی هستند باید از سال قبل جهت سپری نمودن دوره پری مدیکال ثبت نام نمایند.

مهلت ارسال درخواست هم جهت پذیرش در دوره پری مدیکال و هم ثبت نام در دانشگاه متفاوت است و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید مراحل متفاوتی نسبت به داشجویان هلندی و یا داخل اتحادیه پشت سر بگذارند.

شما به عنوان یک دانشجوی ایرانی قطعا نیازمند یادگیری زبانی جدید هستید که از همان روزهای نخست به آن نیاز دارید ، از این رو برخی از کالج ها زبان هلندی و یا انگلیسی را به عنوان بخشی از دروس ارائه نموده و دانشجویان را به سطح مورد نیاز می رسانند ، اما در مقابل برخی از کالج ها نیز در همان ابتدای ورود از داوطلبان یک آزمون تعیین سطح برگزار می کنند تا علاوه بر سطح علمی ، سطح زبان فرد را نیز تعیین کنند.

باید به این نکته دقت داشته باشید که کالج های هر دانشگاه ظرفیت محدودی در پذیرش دانشجویان داشته و قابل ذکر است که دانشگاه ها و کالج های این کشور به هیچ عنوان تحصیل به صورت رایگان را به دانشجویان بین المللی ارائه نداده و تمامی افراد از کشورهای مختلف به خصوص خارج از اتحادیه ارپا باید هزینه ای را بابت تحصیل خود پرداخت نمایند ، در ادامه این مطالب به مبحث هزینه ها نیز خواهیم پرداخت.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی هلند

دوره پزشکی یک برنامه آموزشی است که برای پذیرش و ورود به این رشته قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه ها الزامی است و هر کسی نمی تواند بدون قبولی در آزمون در این رشته تحصیلی مشغول به تحصیل شود ، البته شرکت در یک آزمون به این معنی نیست که شما به طور خودکار شرایط پذیرش در دانشگاه های پزشکی هلند را برآورده کرده اید.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی هلند

الزامات آزمون های ورودی دانشگاه های هلند برای رشته های پزشکی دارای ظرفیت های محدودی هستند به همین دلیل پذیرش در دانشگاه ها نسبتا دشوار است ، در قسمت قبل بیان نمودیم که فرد متقاضی باید در دروس زیست شناسی ، فیزیک ، شیمی و ریاضیات نمرات خوبی را کسب کرده باشد به طوری که مورد تایید دانشگاه قرار گیرد ، اما چنانچه فردی در این دروس در حد عالی نباشد باید در آزمون های اضافی که توسط کمیسیون مرکزی پیش از آزمون برگزار می شود ، شرکت نماید.

این آزمون به دو زبان انگلیسی و هلندی برگزار می شود و هر فرد بسته به توانایی زبانی خود زبان مورد نظر برای این آزمون را انتخاب می کنند ، تسلط به یک زبان خارجی جهت شرکت در این آزمون ضروری است.

محتوای آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی هلند

این آزمون توانایی شما را در استفاده از دانش علمی و ریاضی ، و همچنین حل مسئله ، تفکر انتقادی و مهارت های ارتباطی مکتوب که برای مطالعه در سطح دانشگاه ضروری است ، آزمایش می کند و در طول دو ساعت و ۱۰ دقیقه در سه بخش مبتنی بر رایانه صورت می پذیرد.

بخش های اول و دو چند گزینه ای بوده و بخش سوم باید به صورت کتبی نوشته شود ، شما می توانید این آزمون را با رایانه شخصی در خانه و یا مکان مناسب دیگر انجام دهید که البته توسط ناظر از راه دور کنترل می شود ، پس از ثبت نام و دریافت تاییدیه راهنمایی های دقیق را در این رابطه دریافت خواهید کرد.

محتوای هر بخش آزمون به شرح زیر است:

 • بخش اول : ۳۲ سوال چندگزینه ای مهارتهای عمومی در حل مسئله و تفکر انتقادی در طول ۶۰ دقیقه.
 • بخش دوم : ت۲۷ سوال چند گزینه ای در زمینه توانایی استفاده از دانش علمی به طور معمول در علوم و ریاضیات مدرسه تا سن ۱۶ سالگی (به عنوان مثال ، GCSE در انگلیس و IGCSE در سطح بین المللی) در طول ۴۰ دقیقه.
 • بخش سوم : انتخاب یک موضوع از میان سه موضوع جهت نوشتن در زمینه توانایی انتخاب ، توسعه و سازماندهی ایده ها و برقراری ارتباط به صورت كوتاه و موثر در طول ۳۰ دقیقه.

آزمون ورودی colloquium doctum

اگر فرد متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند دارای دیپلم مورد نیاز نباشد و بیشتر از ۲۱ سال سن داشته باشد ، باید در یک آزمون ورودی خاص به نام colloquium doctum شرکت کند ، برای قبولی در این آزمون نیز تسلط به زبان انگلیسی ، دانش کافی در دروس فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و ریاضیات نیاز است.

شرایط تحصیل پزشکی در هلند

طول دوره پزشکی در دانشگاه های هلند ۷ سال است و دانشجویان باید پس از اتمام تحصیلات خود در آزمون نهایی قبول شوند تا بتوانند مدرک خود را دریافت نمایند ، امکان گذراندن دوره های تخصص نیز در دانشگاه های این کشور وجود دارد و به صورت کلی رشته پزشکی را می توان شامل سه مرحله زیر دانست:

شرایط تحصیل پزشکی در هلند
 • کارشناسی پزشکی به مدت سه سال
 • کارشناسی ارشد به مدت سه سال
 • دوره تکمیلی به مدت یک سال

پس از طی این دوره ها و قبولی در آزمون نهایی دانشجو موفق به کسب مدرک پزشکی خود میشود و دوره کارآموزی از اهمیت ویژه ای در فارغ التحصیل شدن دانشجویان موثر است.

نکته قابل توجه در رابطه با تحصیل پزشکی در هلند تدریس به زبان هلندی است که در صورت انتخاب زبان انگلیسی سه سال اول به این زبان آموزش خواهید دید و در سال های بعد باید به زبان هلندی تسلط یابید ، برخی دانشگاه ها مانند دانشگاه گرونینگن دو نوع مدرک کارشناسی پزشکی را ارائه می دهد ، یکی منطبق بر بهداشت جهانی ، و دیگری منطبق بر پزشکی مولکولی می باشد.

سال تحصیل نیز شامل دو ترم بوده و ترم اول سپتامبر و ترم دوم در فوریه آغاز می شود ، دو تعطیلی در زمان کریسمس و شروع سال جدید نیز وجود دارد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در هلند

تحصیل دندانپزشکی در هلند نیز از جمله رشته های پرطرفدار در دانشگاه های این کشور است که سالانه از سوی دانشجویان بین المللی با درخواست های فراوان همراه است ، این رشته در ماهیت آموزش های عملی زیادی را در بر می گیرد و دانشجویان تمامی بیماری ها و مشکلات مرتبز با دهان و دندان را فرا می گیرند.

این دوره شامل شش سال تحصیل در دانشگاه است و شرایط پذیرش مانند رشته پزشکی بوده و دانشجویان باید در آزمون ورودی به نمره قابل قبول برسند ، البته در اغلب دانشگاه های این کشور از دانشجویان متقاضی رشته دندانپزشکی مدرک چهار ساله در یک رشته علمی یا مرتبط با بهداشت را کسب کرده باشند و سپس در آزمون ورودی قبول شوند.

در حال حاضر سه دانشکده پزشکی ( دانشگاه آمستردام ، دانشگاه گرونینگن و دانشگاه نایمگن ) در هلند وجود دارد اما تقریبا تمامی موسسات آموزش عالی دوره های آموزش پیش دندانی را برای دانشجویان علاقه مند ارائه می دهند ، قدیمی ترین برنامه آموزش دندانپزشکی در هلند قبلاً در دانشگاه اوترخت تدریس می شد، با این حال ، در سال های اخیر ، دانشکده دندانپزشکی در اوترخت به دلیل صرفه جویی در دولت بسته شد.

دانشجویان محصل در دانشگاه های هلند با تمرین بر روی مدل ها و بیماران ، در مورد مراقبت از دندان ، تشخیص و درمان شرایط دهان و دندان و تسلط بر روشهای درمانی ، شرایط دندانپزشکی را فرا می گیرند.

انتخاب دیگر شما برای تحصیل رشته های علوم پزشکی ، کشور انگلستان است که گرچه هزینه تحصیل و زندگی در آن گران تر از سایر کشورهای اروپایی است اما به دلیل کوتاه بودن طول دوره تحصیل این اختلاف هزینه ها جبران خواهد شد در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان گفته شده که طول تحصیل این رشته ها یکسال نسبت به سایر کشورها کمتر است.

بهترین دانشگاه های پزشکی هلند

شاید کشور هلند مانند برخی از کشورهای اروپایی دارای سیستم دانشگاهی متنوعی نباشد اما همین دانشگاه های اندک در بین برترین های اروپا و جهان جای گرفته و مدرک آنها مورد تایید تمامی کشورهای دنیا می باشد ، علم پزشکی نیز به دلیل حساسیت بالا در تمامی دانشگاه ها تدریس نشده و تنها دانشگاه های برتر هر کشور که تمامی امکانات را در اختیار دارند ، این علم را در اختیار علاقه مندان قرار می دهند ، البته در رابطه با کشور هلند نیز خوب است درنظر داشته باشید که تمامی دانشگاه های آن مطابق با علم روز بوده و شما از بهترین و به روزترین آموزش ها برخوردار خواهید شد.

بهترین دانشگاه های پزشکی هلند

قدمت دانشگاه های هلند به قرن ۱۶ میلادی باز می گردد که بیش از ۱۳ دانشگاه آن در میان ۴۰۰ مرکز برتر تحصیلات عالیه جهان قرار دارند ، از جمله دانشگاه های علم پزشکی مطرح در هلند می توان به دانشگاه اراسموس روتردام اشاره کرد که در شهر پت واقع شده و از سال ۱۹۱۳ به فعالیت مشغول می باشد.

این دانشگاه دارای محیطی پر جنب و جوش و فعالیت های آموزشی در زمینه پزشکی است و علاوه بر هلند در میان کشورهای اروپایی صاحب نام است ، یکی از شعبه های ان نیز در بروکسل واقع شده و برنامه های بین المللی به زبان انگلیسی را نیز در بر می گیرد.

دانشگاه آمستردام هلند

این دانشگاه به عنوان یک مرکز تحقیقاتی سومین دانشگاه قدیمی در هلند است که در مرکز شهر آمستردام قرار گرفته و تبادل اطلاعات زیادی با سایر دانشگاه های اروپا دارد ، دانشگاه آمستردام تاکنون ۶ جایره نوبل را در کارنامه خود به ثبت رسانده و هر ساله حدود ۳۵۰ دانشجو در رشته های مختلف پزشکی در این دانشگاه پذیرفته می شوند.

دانشجویان رشته پزشکی این دانشگاه فرصت دارند تا دوره کارآموزی خود را در سایر دانشگاه هایی که مورد تایید این دانشگاه است سپری کنند و نمرات زبان از اهمیت ویژه ای در پذیرش برخوردارند.

دانشگاه ماستریخت ( Maastritcht University )

یکی از دانشگاه های دولتی هلند که با وجود تازه تاسیس بودن نسبت به سایر دانشگاه ها توانسته خود را به جایگاه خوبی در زمینه علمی رسانده و بیش از ۱۶۰۰۰ دانشجو در سال را آموزش دهد ، دانشگاه ماستریخت به عنوان یکی از هشت دانشگاه پزشکی هلند پایه گذاری شده و دوره های زیادی را در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

این دانشگاه هنوز در حال رشد بوده و قابلیت های شغلی را نیز در جامعه برای دانشجویان فارغ التحصیلان فراهم می سازد ، در حدود نیمی از دانشجویان این دانشگاه از میان ملیت های مختلف هستند که خود آمار قابل توجهی برای یک دانشگاه تازه تاسیس است.

دانشگاه اوترخت ( Utrecht University )

دانشگاه اوترخت به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپا ، بودجه قابل توجهی را در آموزش دانشجویان صرف می کند و به دلیل کیفیت بالا و شیوه خلاقانه در آموزش و پرورش بسیار مشهور است ، تحقیقات در حوزه پزشکی و بیوشیمی این دانشگاه تاثیر زیادی بر پیشرفت این علم داشته و موجب متمایز نمودن این دانشگاه نسبت به سایرین گشته است.

آغاز به کار این دانشگاه با چهار دانشکده الهیات ، پزشکی ، حقوق و فلسفه بوده و سپس سایر بخش ها به آن افزوده شدند ، این دانشگاه می تواند یکی از برترین دانشگاه های موجود در اروپا جهت تحصیل پزشکی به شمار رود.

دانشگاه لیدن ( Lieden University )

عنوان قدیمی ترین دانشگاه هلند به دانشگاه لیدن اختصاص دارد که در سال ۱۵۷۵ میلادی در شهری به همین نام تاسیس گردید ، خانواده سلطنتی هلند نیز در این دانشگاه تحصیل کرده و دو ملکه و ولیعهد این کشور از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند ، علاوه بر این چهرهای مطرحی را نیز می توان در فهرست دانشجویان ۶ دانشکده این دانشگاه مشاهده کرد ، داشتن تنوع یکی از اصلی ترین شعارهای این دانشگاه بوده و دانشجویان از ملیت های مختلف شانس پذیرش در رشته های متعدد از جمله پزشکی را دارند.

علاوه بر دانشگاه های گفته شده ، گزینه های دیگری نیز جهت تحصیل علم پزشکی نیز وجود دارند که مشاورین موسسه می توانند شما را در این امر یاری رسانند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های هلند به عوامل متعددی بستگی دارد ، برای مثال هزینه تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا و سوئیس و دانشجویان بومی این کشور حدود ۲۰۰۰یورو برای یک سال تحصیلی است ، البته دولتی و یا خصوصی بودن دانشگاه به همراه زبان تحصیل نیز در میزان هزینه موثر است ، اما در مجموع دانشجویان خارجی باید از پشتوانه مالی کافی جهت تحصیل در رشته های مطرحی همچون پزشکی و دندانپزشکی برخوردار باشند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند

بخاطر داشته باشید که رشته های پزشکی در تمامی دنیا از جمله هلند جزو گرانترین رشته های دانشگاهی بوده و تمامی افراد علاقه مند توانایی تحصیل در آن را ندارند ، هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در برخی از دانشگاه های هلند به شرح زیر است:

 • تحصیل پزشکی در دانشگاه آمستردام ۲۲،۷۷۰ یورو
 • تحصیل پزشکی در دانشگاه لیدن ۱۲،۷۰۰ تا ۱۷۰۰ یورو
 • تحصیل پزشکی در دانشگاه ماستریخت ۱۳،۸۴۱ یورو
 • تحصیل پزشکی در دانشگاه لیدن از ۱۲،۷۰۰ تا ۱۷،۰۰۰ یورو
 • تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه گرونینگن ۳۲،۰۰۰ یورو

البته هزینه دوره کالج ، ثبت نام در دانشگاه ، تایید مدارک ، تهیه کتاب ، ترجمه مدارک و غیره را نیز باید مدنظر قرار دهید و تنها به شهریه دانشگاه بسنده نکنید.

هزینه زندگی دانشجویی در هلند

از دیگر بخش های هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند باید به هزینه زندگی اشاره نمود که شامل هزینه اجاره مسکن ، حمل و نقل ، خوراک ، پوشاک ،تفریح و سرگرمی و غیره است که می تواند از ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ یورو در ماه هزینه داشته باشد ، ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که هلند یکی از گرانترین کشورهای اروپا برای زندگی است که در مقالب رفاه بی نظیری را برای شهروندان فراهم می سازد.

کار دانشجویی می تواند یکی از عوامل کاهش هزینه ها در این کشور باشد که به شما کمک می نماید تا بتوانید هزینه های جزئی خود را تا حدی تامین سازید ، البته دانشجویان دارای محدودیت ساعتی برای کار دانشجویی هستند و تنها در ایام تعطیل و فواصل بین دو ترم می توان به کار مشغول شد.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در هلند

تا به اینجای مقاله در رابطه زبان تحصیل در دانشگاه های هلند خواندیم و دریافتیم که دو زبان انگلیسی و هلندی را می توان در سیستم پزشکی این کشور یافت و در برخی مراکز نیز زبان آلمانی وجود دارد که البته شامل رشته های علوم پزشکی نمی شود ، دانشگاه های ارائه دهنده زبان انگلیسی بسیار محدود بوده و ظرفیت کمی در پذیرش دانشجویان خارجی دارند.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در هلند

نقش زبان هلندی را نمی توان در تحصیل در این کشور نادیده گرفت و به خصوص در رشته های پزشکی و دندانپزشکی که شما باید به صورت مداوم با بیماران و جامعه در تماس باشید ، دانستن و تسلط به زبان هلندی یک رمز موفقیت برایتان است ، به این نکته توجه داشته باشید که زبان هلندی بخشی جدا نشدنی در تحصیل شما است که نباید از آن غافل شوید.

در رابطه با زبان هلندی این امکان وجود دارد که سطح درخواستی هر دانشگاه متفاوت باشد اما در مجموع شما باید یکی از مدارک B1 و یا B2 ( حداقل در سطح B1 برای مقطع کارشناسی پزشکی و سطح B2برای مقطع کارشناسی ارشد پزشکی ) را به کالج و دانشگاه خود ارائه دهید.

در صورتی که در دوره های کالج از شما مدرک زبان درخواست می شود و یا تمرکز زبانی در این دوره برایتان وجود ندارد ، خوب است که یادگیری این زبان را از داخل کشور و قبل از مهاجرت خود آغاز کنید.

گرچه در هر صورت انتخاب عاقلانه ای است که از همان ابتدای انتخاب این کشور یادگیری زبان هلندی را آغاز کرده و آن را به عنوان یک مرحله آغازین پشت سر بگذارید.

محدودیت سنی علوم پزشکی در هلند

سن پذیرش در دانشگاه های هلند ۱۸ سال است و داوطلبانی که با مدرک دیپلم و بدون داشتن گپ تحصیلی اقدام به پذیرش در دانشگاه های این کشور می کنند ، شانس بالاتری در قبولی خواهند داشت ، هر چه سن شما بالاتر باشد ، شانس پذیرش برایتان کمتر شده و سفارت نیز پرونده شما را رد خواهد نمود ، معمولا دانشجویان بالای ۳۰ سال شانسی در پذیرش رشته های پزشکی نداشته و توصیه می شود که جهت پذیرش در رشته های دیگری اقدام کنند.

بورسیه رشته های پزشکی در هلند

بورسیه تحصیلی یکی از اصلی ترین ویژگی های منحصر بفرد هر دانشگاه است که موجب می شود دانشجویان از سراسر جهان به آن جذب شوند ، اما دانشگاه های هلند به دلیل اعتبار بالا و ظرفیت محدود در رشته های پزشکی و دندانپزشکی بورسیه های تحصیلی بسیار کمی را ارائه داده و ترجیح می دهد تا حمایت های خود را در اختیار دانشجویان بومی و یا برتر از اتحادیه اروپا قرار دهد.

بورسیه رشته های پزشکی در هلند

از این رو نمی توان به دریافت بورسیه و یا حمایت های قابل توجه در تحصیل پزشکی و دندانپزشکی امیدوار بود و دانشجویان با قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های دولتی این کشور می توانند شهریه خود را به صورت قابل توجهی کاهش دهند ، اما پرداخت نکردن شهریه دانشگاه به صورت کلی وجود نداشته و حتی هزینه ثبت نام و سایر مراحل هر ترم هزینه ای به همراه دارد.

از آنجا که هلند کشوری با رفاه کامل است تنها به دانشجویانی که توانایی مالی کافی جهت پرداخت هزینه های خود را دارند ویزا اعطا می نماید و دانشجویان پس از اقامت در این کشور و شروع تحصیل می توانند از تخفیفات و یا وام های دانشجویی بهره مند شوند.

البته این نکته را نیز نباید نادیده گرفت که برای دانشجویانی که دارای رزومه درخشان هستند می تواند شانسی برای کاهش هزینه ها وجود داشته باشد و دوره های تخصص پزشکی فرصت بهتری جهت رسیدن به بورسیه های دانشگاه های هلند می باشند.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در هلند

کشوری همچون هلند مزایای بی شماری برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و بخصوص علاقه مندان از ایران دارد و شما با انتخاب این کشور آینده خود را تضمین خواهید کرد ، البته این کشور نیز مانند هر مقصد دیگیری معایب خاص خود را نیز دارد که از انها نباید غافل شد ، تحصیل در هلند این فرصت را به شما می دهد تا بتوانید پس از اتمام دانشگاه خود به ویزای کار دست یافته و یا به کشورهای مطرح جهان مهاجرت کنید.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در هلند

هم چنین اجازه بردن همراه در طول تحصیل را نیز دارید که یکی از مزیت ها قابل توجه برای دانشجویانی که تحمل تنهایی و محیط جدید را به آسانی ندارند می باشد ، در برخی از دانشگاه ها می توانید معدل پایین خود را در مقطع دیپلم با نمره بالا در مدرک زبان جبران کنید.

هلند کشوری بسیار زیبا و خوش آب و هوا است که زندگی و تحصیل در آن به معنای تجربه لذت بخش و بی نظیری بوده و دانشجویان اوقات فراغت لذت بخشی را در آن سپری خواهند کرد ، این کشور مردمانی روشن فکر دارد که به راحتی پذیرای دانشجویان خارجی بوده و تلاش می کنند تا شرایط راحتی را برای آنها فراهم سازند.

برنامه های باکیفیت در دانشگاه های هلند را در آموزش عالی کشورهای محدودی می توان یافت که در نوع خود پیشرو بوده و برای دانشگاه های زیادی در سراسر جهان مانند الگو عمل می کند.

معایب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند

تحصیل در هلند می تواند از نگاه دیگری با ریسک های خاصی نیز همراه باشد که برخی از دانشجویان را با مشکل مواجه سازد ، به عنوان مثال آزمون ورودی دانشگاه های این کشور مانند یک سد برای رسیدن به موفقیت عمل نموده و هر سال تعداد قابل توجهی از علاقه مندان به علوم پزشکی از تحصیل در این رشته ها باز می مانند.

هم چنین زبان هلندی از جمله زبان هایی است که دانشجویان ایرانی کمترین میزان آشنایی با ان را داشته و تنها در صورت ادامه اقامت در این کشور بدان نیاز خواهند داشت ، به همین دلیل تعداد قابل توجهی از دانشجویان ترجیح می دهند تا مقصد تحصیلی خود کشوری به زبان انگلیسی انتخاب کنند که نیاز به یادگیری زبان سوم را نداشته باشند.

هزینه بالای زندگی نیز از دیگر معایبی است که نمی توان آن رانادیده گرفت ، قیمت اجاره خانه در این کشور بسیار بالا بوده و دانشجویان باید تا حد ممکن سکونت در خوابگاه را انتخاب کنند که تمامی افراد روحیه و ظرفیت پذیرش زندگی در محیط های همگانی را ندارند.

اما همچنان نیز با وجود معایب و ریسک هایی که انتخاب این کشور می تواند برای شما به همراه داشته باشد ، آن را به عنوان یک گزینه جدی درنظر گرفته و تلاش خود را جهت رسیدن به پذیرش در دانشگاه های آن نمایید.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی هلند

پذیرش در دانشگاه های هلند نیازمند فراهم نمودن مدارک مشخصی است که تنها با کامل بودن آنها دانشگاه درخواست شما را بررسی می کند ، این امکان نیز وجود دارد که هر دانشگاه مدارک متفاوتی را از داوطلب درخواست کند که باید به صورت کامل و دقیق فراهم و ارائه گردد ، از مهم ترین این مدارک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی هلند
 • دیپلم ۱۲ ساله یا دیپلم ۱۱ ساله + فوق دیپلم
 • تسلط به زبان انگلیسی
 • پرداخت هزینه پذیرش
 • CV یا رزومه
 • قبولی در آزمون ورودی و مصاحبه دانشگاه
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه مدرک زبان هلندی

دقت داشته باشید که پذیرش در دانشگا های هلند تنها نیمی از مسیر مهاجرت به این کشور است و شما باید پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه نسبت به دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید که خود مرحله مهمی بوده و نیازمند مدارک خاص خود است.

طبق قوانین این کشور شما باید از بدو ورود قادر به تامین هزینه های لازم زندگی و تحصیل خود باشید ، در ابتدای امر سفارت از شما در خواست می کند که هزینه مورد نیاز برای یک سال زندگی در این کشور را در حساب بانکی در اختیار داشته باشید و آن را سپرده کنید ، در روش دیگر شما می توانید هزینه لازم برای تحصیل سال اول را به حساب دانشگاه واریز کنید تا نیاز به سپرده کردن پولتان نداشته باشید ، داشتن بیمه درمانی نیز از دیگر نکات مهم دریافت ویزا می باشد.

موارد قابل توجه سفارت هلند

تقویت زبان هلندی و قرار داشتن در رتبه علمی بالا می تواند از موارد قابل توجه برای سفارت باشد ، نداشتن هیچ گونه سابقه کیفری از دیگر مواردی ست که سفارت از شما در هنگام مصاحبه درخواست خواهد نمود.

پس از جمع آوری و ارسال کامل مدارک به صورت ترجمه شده به سفارت وقت مصاحبه دریافت خواهید کرد ، در مصاحبه سوالات مشخص و متداولی پرسیده می شود که باید با دقت و صداقت تمام به آنها پاسخ دهید ، کارشناسان ما می توانند شما را در امر جمع آوری مدارک و آمادگی لازم جهت مصاحبه یاری رسانند.

سفارت هلند با توجه به کامل بودن مدارک و نکات مثبتی که در رزومه شما وجود دارد اقدام به صدور ویزا می نماید ، هر چه رزومه بهتر و قوی تری را ارائه دهید شانس بیشتری برای دریافت ویزا خواهید داشت.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در هلند

یکی از بهترین و مطمئن ترین منابع موجود جهت انتخاب مقصد تحصیلی در کشورهای ارجی از جمله هلند ، مراجعه به فهرست منتشر شده از سوی وزارت بهداشت است ، این سازمان هر ساله با بررسی تمامی دانشگاه ها و درنظر گرفتن معیارهای متعدد لیستی از دانشگاه های مورد تایید خود منتشر می کند که البته سالانه دچار تغییر شده و اسامی به آن افزوده و یا از آن کم می شوند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در هلند

از این رو اطلاع از آخرین فهرست منتشر شده اهمیت ویژه ای داشته و می توانید با مراجعه به کارشناسان موسسه از آخرین تغییرات به خوبی مطلع شوید.

هم اکنون دانشگاه های مورد تایید این سازمان ۱۳ مورد هستند که برخی از آنها عبارتند از:

 • دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه اراسموس روتردام
 • آکادمی دندانپزشکی آمستردام
 • دانشگاه تیلبرگ
 • دانشگاه لیدن

دوره های کالج و یا سایر مواردی که ممکن است برای ورود به یک دانشگاه مورد نیاز باشد نیز به عنوان رشته دانشگاهی محسوب نشده و وزارت بهداشت آنها را تایید نمی کند ، ملاک تایید مدرک نیز زمان شروع به تحصیل و تاریخ ویزا است که مطابق با برنامه دانشگاه تنظیم می گردد.

اگر به دنبال تحصیل ارزان قیمت در رشته های علوم پزشکی هستید و برایتان مهم است که دانشگاه ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشند ، می توانید کشور روسیه را نیز انتخاب کنید در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه تمام هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور با جزییات بیان شده است.

تحصیل پزشکی در هلند به زبان انگلیسی

خوب است که در بخش تحصیل به زبان انگلیسی این نکته را به شما یادآور شویم که داشتن مدرک زبان انگلیسی یکی از الزامات تحصیل در هلند است و حتی در صورت انتخاب زبان هلندی برای تحصیل باید با ارائه مدرک دانشگاه را از سطح زبان انگلیسی خود مطلع سازید.

مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس آکادمیک بین نمره ۵ تا ۷ و یا تافل با نمره ۶۵ به بالا می تواند مورد تایید دانشگاه قرار گیرد ، گرچه برخی از دانشگاه ها در مدرک زبان نیز معیارهای خاص خود را داشته و از دانشجویان سطح خوبی از زبان را درخواست می کنند.

البته زبان انگلیسی ممکن است در پذیرش و برخی از دوره تحصیل مورد نیاز باشد ، در حالی که در پایان تحصیلات یک آزمون به زبان هلندی از فرد گرفته می شود و با قبولی در آن می توان به مدرک پزشکی دست یافت.

همانطور که گفته شد تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های پزشکی هلند فقط در دانشگاه های خصوصی و به صورت محدود با هزینه های تحصیل بسیار بالا ارائه می شود.

نکات مهم تحصیل رشته های پزشکی در هلند

روند ورود به کالج های دانشگاه کاملا متفاوت است و اگر دانشجویان آینده نگر در مصاحبه شرکت کنند تأثیر قابل توجهی در شانس گرفتن پذیرش از یک دانشگاه خوب در هلند دارد ، هم چنین یکی دیگر از شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی هلند بیمه درمانی دانشجویان است و متقاضیان تحصیل در هلند حتما باید بیمه درمانی خود را تنظیم کنند ، بیمه درمانی کشور مبدا ممکن است در کشور هلند هم قابل استفاده باشد ، چنانچه دانشجو بیمه معتبر درمانی نداشته باشد می تواند با پرداخت ماهیانه ۸۰ تا ۱۶۰ یورو یک کارت بیمه درمانی اروپایی EHIC را دریافت نماید.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند

تا اینجا به بررسی چگونگی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند پرداختیم در ادامه پرسش و پاسخ های متداول در این خصوص را تقدیم می کنیم ، یکی از راه های ارتباطی با کارشناسان و مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) درج سوال در بخش دیدگاه در انتهای هر مقاله است ، کارشناسان ما به صورت روزانه به این سوالات پاسخ می دهند.

هزینه تحصیل پزشکی و ندانپزشکی در هلند چقدر است؟

تحصیل پزشکی در دانشگاه آمستردام 22،770 یورو تحصیل پزشکی در دانشگاه لیدن 12،700 تا 1700 یورو تحصیل پزشکی در دانشگاه ماستریخت 13،841 یورو تحصیل پزشکی در دانشگاه لیدن از 12،700 تا 17،000 یورو تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه گرونینگن 32،000 یورو

بهترین دانشگاه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند کدام است ؟

از جمله دانشگاه های مطرح در هلند دانشگاه اراسموس روتردام است که در شهر پت واقع شده و از برترین دانشگاه های اروپا است.

اگر تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند را به زبان هلندی انتخاب کنم ، آیا باز هم نیاز است مدارک زبان انگلیسی را ارائه دهم؟

بله ، داشتن مدرک زبان انگلیسی یکی از الزامات تحصیل در هلند است و حتی در صورت انتخاب زبان هلندی برای تحصیل باید با ارائه مدرک دانشگاه را از سطح زبان انگلیسی خود مطلع سازید.

چه مدارک زبانی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند باید ارائه داد؟

مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس آکادمیک بین نمره ۵ تا ۷ و یا تافل با نمره 65 به بالا می تواند مورد تایید دانشگاه قرار گیرد.

آیا دانشگاه های هلند مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند؟

هم اکنون دانشگاه های مورد تایید این سازمان 13 مورد هستند که برخی از آنها عبارتند از: دانشگاه آمستردام دانشگاه اوترخت دانشگاه اراسموس روتردام آکادمی دندانپزشکی آمستردام دانشگاه تیلبرگ دانشگاه لیدن

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند محدودیت سنی وجود دارد؟

سن پذیرش در دانشگاه های هلند 18 سال است و داوطلبانی که با مدرک دیپلم و بدون داشتن گپ تحصیلی اقدام به پذیرش در دانشگاه های این کشور می کنند ، شانس بالاتری در قبولی خواهند داشت ، هر چه سن شما بالاتر باشد ، شانس پذیرش برایتان کمتر شده و سفارت نیز پرونده شما را رد خواهد نمود ، معمولا دانشجویان بالای 30 سال شانسی در پذیرش رشته های پزشکی نداشته و توصیه می شود که جهت پذیرش در رشته های دیگری اقدام کنند.

برای اثبات زبان هلندی چه مدارکی را باید ارائه داد؟

در رابطه با زبان هلندی این امکان وجود دارد که سطح درخواستی هر دانشگاه متفاوت باشد اما در مجموع شما باید یکی از مدارک B1 و یا B2 ( حداقل در سطح B1 برای مقطع کارشناسی پزشکی و سطح B2برای مقطع کارشناسی ارشد پزشکی ) را به کالج و دانشگاه خود ارائه دهید.

آیا هنگام تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند می توانم کار کنم ؟

تنها در ایام تعطیل و فواصل بین دو ترم می توان به کار دانشجویی در هلند مشغول شد.

هزینه زندگی در هلند چقدر است؟

هزینه زندگی شامل هزینه اجاره مسکن ، حمل و نقل ، خوراک ، پوشاک ،تفریح و سرگرمی و غیره در هلند می تواند از 800 تا 1100 یورو در ماه باشد.

هدف از نگارش مقاله فوق ، بررسی جنبه های مختلف تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند از جمله آزمون های ورودی دانشگاه ها ، بررسی هزینه تحصیل و زندگی در این کشور و بیان الزامات تحصیل در این کشور می باشد ، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر موسسه مهاجرتی رجبی به عنوان موسسه مهاجرتی به هلند تماس حاصل نموده از تجربیات مشاورین دفاتر تهران ، شیراز بهره مند شوید ، ضمناً سایر مقالات سایت هم برای افزایش آگاهی شما در نظر گرفته شده است ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان است ، دانشگاه های معتبر و کم هزینه آلمان همیشه گزینه محبوبی در بین دانشجویان بین المللی هستند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه