تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن یکی از پرطرفدارترین انتخاب ها برای علاقه مندان به تحصیل رشته های علوم پزشکی در جهان است که تغییرات چشمگیری را ابتدای بشریت به خود دیده و در کشوری همچون ژاپن با سنت مدرنیته نیز مطابقت یافته است.

این تغییرات از آغاز دهه پایانی قرن بیستم نیز بیشتر شده و هم اکنون می توان از آن به عنوان یک قطب علمی در جهان و آسیا نام برد.

این کشور با اقتصاد پویای خود توانسته به چهارمین کشور صادر کننده در دنیا تبدیل شود و علاوه بر اقتصاد در حوزه تحصیل نیز بسیار قوی ظاهر شود.

توکیو یکی از بزرگترین شهرهای جهان است و زمانی که شما در یک برنامه تحصیل پزشکی در ژاپن ثبت نام می کنید ، در قلب آن قرار دارید ؛ بهترین دانشگاه های این کشور در مباحث تخصصی علم پزشکی بسیار قدرتمند بوده و علاوه بر دوره های عمومی می توانید جهت سپری کردن دوره های تخصص خود نیز به دانشگاه های آن فکر کنید.

در این مقاله کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) نگاهی به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن داشته اند و شما عزیزان می توانید جهت هرگونه سوال به مشاورین موسسه مراجعه کنید همچنین می توانید با مطالعه تحصیل در ژاپن ، قوانین و شرایط کلی تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی در این کشور را مطالعه کنید.

ژاپن از پیشگامان علم پزشکی در جهان

سنت و علم پزشکی را می توان تا حد زیادی به آسیای شرقی وابسته دانست که از زمان های قدیم با روش های متعدد سعی در درمان بیماری های مختلف داشتند ، کشور ژاپن نیز یکی از این مقاصد است که علم پزشکی در آن قدمت دیرینه ای داشته و شما با ثبت نام در دانشگاه های آن به یکی از کشورهای توسعه علم پزشکی قدم خواهید گذاشت.

در این کشور بیش از ۷۹ دانشگاه در حوزه پزشکی فعالیت می کنند که با وجود دولتی و یا خصوصی بودن برنامه تحصیلی یک پارچه ای را به دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می دهند و دوره های بالینی نقش بسیار مهمی را در آموزش ایفا می کنند ، البته پذیرش در دانشگاه های پزشکی از طریق آزمون انجام می شود که شرایط خاص خود را دارد و در ادامه به آن می پردازیم.

سیستم آموزش پزشکی در این کشور به قدری پیشرفت نموده که هر ساله بیش از ۱۳۰۰۰ دانشجوی خارجی در این کشور به تحصیل مشغول می شوند و همواره در تلاش است تا با افزایش امکانات این میزان را به دو برابر برساند.

از این رو تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن برای دانشجویان ایرانی که می توانند از هزینه های خود برآیند گزینه بسیار ایده آلی است ، هم چنین دانشجویان نیز می توانند پس از اتمام دوره تحصیل خود با دریافت مدرک طبابت در این کشور به کار مشغول شوند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن

کالج های زبان ژاپنی

یادگیری زبان ژاپنی یکی از اصلی ترین پیش نیازهای ورود و تحصیل در هر یک از مراکز آموزشی ژاپن است که با ملیتی اکثرا ژاپنی یادگیری این زبان را برای هر فرد تازه واردی اجباری می سازد ، زبان ژاپنی شاخه ای از زبان آلتایی است و کلمات مشترک آن با زبان چینی بسیار است.

کالج های زبان ژاپنی

نباید این حقیقت را فراموش کرد که زبان ژاپنی یکی از دشوارترین زبان های جهان است که در هین حال دستور زبان ساده ای دارد و از سه سیستم نوشتاری به نام های kanji , hiragana و katakana تشکیل شده است ، کالج های مختلف و بی شماری در سطح این کشور وجود دارند که شما با ثبت نام در هر یک از آنها می توانید به تسلط کافی در این زبان برسید.

دوره های یادگیری می توانند از دو ماه تا دو سال زمان ببرند که شرایط و نیازهای هر یک متفاوت بوده و ویزاهای خاص خود را دارند ، البته کالج های بزرگ و صاحب نام که در توکیو واقع شده اند گزینه های برتری بوده و شما می توانید تمامی هزینه ها را به ین ( واحد پول رسمی ژاپن ) پرداخت کنید.

دوره های زبان ژاپنی

به صورت کلی می توان گفت که یک دانشجوی آینده نگر تلاش می کند تا از همان ابتدا تحصیل به زبان ژاپنی را آغاز نموده و از مزایای مختلف این زبان بهره مند شود ، دوره های یادگیری زبان ژاپنی را می توان شامل دو دوسته اصلی دانست:

 • دوره های مقدماتی خصوصی : توسط دانشگاه های خصوصی برای دانشجویان خارجی مطابق با قوانین دانشگاه تدوین شده است و سطح مقدماتی زبان ژاپنی را به همراه فرهنگ و جامعه به متقاضیان آموزش داده و برای دانشجویانی که می خواهند در سطوح مقدماتی تحصیل در این کشور را آغاز کنند ، گزینه ای ایده آل است ، این دوره باید بسیار با توجه به هدف دانشجو انتخاب شده و کاملا آینده وی را پوشش دهد.
 • دوره های مقدماتی موسسات : این دوره ها که توسط اکثر مراکز آموزشی در ژاپن ارائه می شود ، جنبه خصوصی و منحصر نداشته و دانشجویان می توانند در مراکز مرتبط با دانشگاه خود و یا هر مرکزی که قصد تحصیل در آن را دارند به تحصیل مشغول شوند.

سطح یادگیری زبان چینی شامل مقدماتی ، متوسط و پیشرفته می شود که هر کدام مجددا سه سطح را شامل می شود و کسانی که با این زبان آشنایی ندارند باید از همان سطح اولیه یادگیری خود را آغاز کنند.

 • دوره های نیمه خصوصی
 • دوره های فشرده
 • دوره های ترمیک

برخی از موسسات آموزش زبان ژاپنی

برخی از معتبرترین موسسات آموزش ژاپنی به شرح زیر است که البته به شما توصیه می نماییم تا با بررسی وب سایت رسمی دادگستری کشورمان از کالج های مورد تایید این سازمان مطلع شوید و با خیالی آسوده دوره را پشت سر بگذارید.

 • موسسه SENSHU GAKKO
 • کالج SENMON GAKKO
 • موسسات KAKUSHU GAKKO
 • کالج زبان Genki
 • کالج Nichibei Kaiwa Gakuin (JLI)
 • موسسه زبان Kai

محتوای دوره زبان در ژاپن

با آموختن زبان ژاپنی شما این زبان را در ساختار اصلی این کشور فرا گرفته و با صحبت در محیط در مدت زمان کوتاهتری به تسلط کافی خواهید رسید ، علاوه بر این از وجود اساتید بومی این زبان بهره مند می شوید که تاثیر بسزایی در یادگیری شما دارد.

تقریبا هر ترم آموزشی از یک تا سه ما زمان برده و دانشجویان ساعات زیادی را در روز سر کلاس درس حاضر می شوند ، با توجه به دوره ای که انتخاب کرده اید ممکن است در آخر هفته نیز سر کلاس حاضر شوید ، کلاس ها نیز از ۸ تا ۱۵ نفر را شامل شده و هر ۹۰ دقیقه مدتی استراحت خواهید داشت.

البته در کلاس های خصوصی شرایط به مراتب بهتر و البته با هزینه بالاتر همراه است و شما از ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ ین را بابت هر ترم تحصیلی پرداخت خواهید نمود.

دوره های پریمدیکال در ژاپن

دانشگاه های ژاپن به دلیل مطرح بودن در رشته های پزشکی با تقاضای فراوانی در این زمینه رو به رو هستند ، از این جهت دانشجویان یک آزمون ورودی را پشت سر گذاشته و در آن به قبولی برسند ، اما لازمه قبولی در این آزمون سپری نمودن دروس مورد نیاز و تسلط کافی به محتوای آزمون است.

دوره های پریمدیکال در ژاپن

در واقع دوره پری مدیکال جهت آماده سازی متقاضیان ورود به رشته پزشکی طراحی شده و معادل دوره پیش دانشگاهی در کشورمان محسوب می شود ، کسانی که این دوره را پشت سر می گذارند شانس خود را برای قبولی در آزمون بسیار بالا برده و هم چنین پیش زمینه ای از دروس ترم یک و دو را فرا خواهید گرفت.

داشتن مدرک دیپلم اولین پیش نیاز جهت ارائه به دانشگاه است که به شما این اجازه را خواهد داد تا در آزمون ورودی ثبت نام کنید ، دوره پری مدیکال در هر دانشگاه متفاوت بوده و معمولا دانشجویان از یک تا دو سال آموزش می بینند ، کسانی که بتوانند به قبولی در آزمون نهایی هر درس برسند ، واجد شرایط شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها هستند.

شرایط تحصیل در کالج های ژاپن

نکته قابل توجه در رابطه با تحصیل در دوره های پیش نیاز در برخی از کالج ها سپری نمودن دوره زبان ژاپنی است ، زیرا تمرکز بر روی دروس بوده و زبان نباید به عنوان یک چالش پیش روی دانشجو قرار گیرد.

در مقابل برخی از کالج های دیگر نیز زبان ژاپنی را به عنوان یکی از دروس خود درنظر گرفته و همزمان شما را به تسلط کافی می رسانند ، از این رو دوره خود را با توجه به نیازتان و هزینه ای که اختصاص داده اید انتخاب کنید.

محتوای درسی دوره کالج تقریبا یکسان بوده و برخی از دانشجویان جهت قوی نمودن خود در دروس لازم ترجیح می دهند تا در کالج دانشگاه های مطرح این کشور قبت نام نموده و سپس در آزمون ورودی دانشگاه های مختلف شرکت نمایند.

تمامی دانشگاه های پزشکی در ژاپن دارای کالج مرتبط بوده و یا مدارک کالج های مشخصی را تایید می کنند ، از این رو در انتخاب کالج فرصت های متعددی داشته و می توانید به بهترین گزینه ممکن دست یابید.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی ژاپن

تا به اینجای مقاله دریافتیم که ورود به رشته پزشکی در دانشگاه های ژاپن مراحل متعددی را شامل می گردد که باید قدم به قدم پیموده شود ، سپری کردن دوره زبان به همراه کالج های پیش نیاز در نهایت شما را برای شرکت در آزمون ورودی آماده می سازند که قبولی در آن به منزله آغاز رشته پزشکی است.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی ژاپن

این آزمون که EJU نامیده می شود در سال یک بار برگزار شده و شرکت به صورت حضوری در آن الزامی است ، اما درخواست و ثبت نام می تواند به صورت مجازی و از سایر کشورها صورت پذیرد ، دقت داشته باشید که زبان آزمون هم انگلیسی و هم ژاپنی بوده و برخی از دانشگاه ها جهت انتخاب زبان انگلیسی از دانشجویان مدرک آیلتس و یا تافل درخواست می کنند.

البته گفتنی است که دانشگاه های دولتی اغلب زبان آزمون را ژاپنی اعلام کرده و تعداد دانشگاه های انگلیسی زبان به مراتب کمتر هستند ، هزینه آزمون نیز هر ساله متفاوت است اما دانشجویان بین المللی باید به صورت میانگین از ۷ تا ۱۳ هزار ین را پرداخت کنند.

چنانچه در رابطه با محتوای آزمون نیز کنجکاو هستید ، بدانید که ریاضیات ، فیزیک ، شیمی و زیست شناسی مواد اصلی هستند که البته معمولا از سه درس آخر دو درس انتخاب می شوند و در طول ۶ ساعت آزمون برگزار می شود ، زبان ژاپنی نیز به عنوان زبان خارجی برای دانشجویان بین المللی اضافه می گردد.

گام دوم پذیرش دانشگاه های پزشکی ژاپن

پس از پشت سر گذاشتن قسمت کتبی آزمون ، دانشجویان در صورت قبولی باید در یک مصاحبه به زبان انگلیسی نیز شرکت نموده و دانش به همراه مهارت زبانی خود را نیز اثبات کنند ، دقت داشته باشید که جهت شرکت در آزمون باید مدارک و پرونده تحصیلی تان مورد تایید دانشگاه قرار گیرد.

دانشگاه های دندانپزشکی این کشور نیز شرایط یکسانی داشته و تنها مهارت زبان ژاپنی و یا تاییدیه JASSO( سازمان خدمات دانشجویی ) را دریافت کنند ، البته این آزمون در برخی کشورها مانند فیلیپین نیز برگزار می شود و مکان آمون هر ساله تغییر می یابد ، اما حضور در داخل کشور زاپن بهترین گزینه جهت شرکت در این آزمون است.

آزمون EJU برای سایر رشته های دانشگاهی در ژاپن نیز برگزار می شود و داوطلبان با نمره کسب شده در آن رشته خود را تعیین می کنند ، طبیعتا تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی نیز نیازمند بالاترین سطح نمره است.

شرایط تحصیل پزشکی در ژاپن

تحصیل پزشکی در دانشگاه های ژاپن ۶ سال تحصیلی را شامل می شود و شما باید حداقل ۵۰% از نمره دروس تخصصی را در دوره دبیرستان کسب کرده باشید ، البته حداقل معدل لازم جهت پذیرش نیز ۱۶ است و دانشجویان در دو سال آخر دوره کارآموزی خود را در بیمارستان ها و مراکز درمانی سپری می کنند.

شرایط تحصیل پزشکی در ژاپن

مانند سایر برنامه های درسی پزشکی در سایر کشورها ، برنامه درسی پزشکی در ژاپن از نظر دوره تحصیل و اجزای سالانه برنامه درسی تفاوتی ندارد اما ممکن است در زمان یا سال تدریس یک مولفه خاص تفاوت جزئی وجود داشته باشد ، اما به صورت کلی یکسان هستند.

چهار سال اول تحصیل پزشکی در ژاپن صرفاً به مطالعات بالینی یا تحصیلاتی اختصاص دارد که معمولاً در کلاس ها و گاهی در آزمایشگاه ها برگزار می شود ، از طرف دیگر ، دو سال آخر برنامه درسی برای آموزش بالینی خواهد بود که بیشتر کاربرد تئوری های آموخته شده در چهار سال اول است.

پس از اتمام برنامه درسی ۶ ساله پزشکی ، شما واجد شرایط شرکت در آزمون پزشکی ملی برای تبدیل شدن به یک پزشک مجاز هستید ، اما برای اینکه بتوانید در امتحان شرکت کنید ، باید به زبان مادری ژاپنی نیز مسلط باشید زیرا امتحان به زبان ژاپنی برگزار خواهد شد ، بنابراین ، اگر با وجود دوره اقامت در ژاپن هنوز از مهارت خود در زبان ژاپنی مطمئن نیستید ، پیشنهاد می شود دوره های اضافی زبان را نیز بگذرانید.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ژاپن

شرایط پذیرش و تحصیل در رشته دندانپزشکی نیز مانند رشته پزشکی بوده و دانشجویان تنها یک سال کمتر به تحصیل مشغول خواهند بود ، برنامه دندانپزشکی در برخی از دانشگاه ها دچار تفاوت های جزئی بوده و ممکن است واحدهایی را با نام های مختلف پشت سر بگذراند ، اما در مجموع به عنوان یک دندانپزشک ماهر و مدرک معتبر از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند.

سال تحصیلی در دانشگاه های ژاپن معمولا در ماه آوریل آغاز می شود و بعد از ماه مارس به پایان می رسد ، بعضی از کلاسها در طول سال اجرا می شوند ، اما سال تحصیلی معمولا به ترم اول ( دوره اول آوریل – سپتامبر ) یا ترم دوم ( اکتبر – مارس ) تقسیم می شوند ، دانشجویان به طور معمول در ماه آوریل ثبت نام می کنند ، اما برخی از دانشگاه ها اجازه می دهند دانشجویان در زمان های مختلف مانند اکتبر وارد دانشگاه شوند.

دوره تعطیلات در طول تحصیل نیز معمولا سه دوره طولانی است : تعطیلات تابستانی ( اواخر ژوئیه – اواخر اوت ) ، تعطیلات زمستانی ( اواخر دسامبر – اوایل ژانویه ) و تعطیلات بهار ( اواخر فوریه – اوایل ماه آوریل )

بهترین دانشگاه های پزشکی ژاپن

چنانچه به دنبال تحصیل در ژاپن هستید اگاهی از بهترین دانشگاه های این کشور یکی از اصلی ترین قدم های شما در رسیدن به پذیرش است ، ژاپن از پیشگامان دنیای علم و تحصیل به شمار می رود و دانشگاه های معتبر بسیاری را در خود جای داده است و این مورد به عنوان یک مزیت منحصر بفرد انتخاب های گسترده ای را پیش روی شما قرار می دهد.

بهترین دانشگاه های پزشکی ژاپن

البته انتخاب مقصد تحصیلی به شرایط هر فرد نیز بسیار وابسته است و نمی توان یک دانشگاه را برای تمامی دانشجویان مناسب دانست ، از این رو به شما توصیه می کنیم تا تمامی دانشگاه های مرتبط با رشته تحصیلی خود را بررسی کنید تا بتوانید به بهترین انتخاب ممکن برسید.

دانشگاه توکیو به عنوان یکی از برترین مقصدهای تحصیلی آسیا در ژاپن قرار گرفته و در رتبه بندی های جهانی جزو معتبرترین مراکز دانشگاهی به شمار می رود ، این دانشگاه به عنوان یک مرکز دولتی از سال ۱۸۹۷ فعالیت خود را آغاز نموده و رشته های پزشکی و مهندسی در آن بسیار مشهور هستند.

هم چنین این دانشگاه برای دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان ژاپنی را دارند ، دوره های یادگیری را در مدت زمان کوتاهی برگزار نموده و آنها را به تسلط کافی می رساند.

دانشگاه کیو ژاپن

این دانشگاه که در سال ۱۸۵۸ تاسیس شده است از مهم ترین دانشگاه های این کشور در شهر توکیو است که تمامی علوم دانشگاهی را در مقاطع مختلف ارائه می دهد و از نظر قدمت و مساحت بزرگ ترین دانشگاه ژاپن نیز به شمار می رود ، دانشکده ادبیات این دانشگاه بسیار قوی بوده و ادبیات اکثر زبان های جهان در آن تدریس می شود.

دانشگاه کیوتو

این دانشگاه که همواره جزو برترین ها در آسیا شناخته می شود دارای ۱۰ دانشکده ، ۱۹ مدرسه و بیش از ۳۴ پژوهشکده و مرکز تحقیقاتی است و ۱۰ برنده جایزه نوبل را آموزش داده است ، بیمارستان های افتتاح شده به همراه بخش های مختلفی که در اختیار هر دانشکده قرار دارد آن را به یکی از بهترین مراکز تحصیلی در آسیا و به خصوص ژاپن مبدل نموده است.

بودجه این دانشگاه از طریق دولت تامین شده و دانشجویان با قبولی در آن نیاز به پرداخت شهریه بالایی نخواهند داشت ، سه پردیس اصلی نیز یوشیدا ، کاتسورا و گوکاشو نام دارند.

دانشگاه توکوهو

این دانشگاه به عنوان اولین مرکز پذیرای دانشجویان دختر در ژاپن از اعتبار و اهمیت ویژه ای برخوردار است و در رابطه با جذب دانشجویان خارجی نیز توانست عنوان نخست را از آن خود نماید ، زبان انگلیسی در بسیاری از دوره های تحصیلی این دانشگاه ارائه شده و یکی از معدود مراکز بین المللی کشور ژاپن است.

دانشگاه تسوکوبا

دانشگاه تسوکوبا از سال ۱۹۷۳ فعالیت خود را آغاز نموده و هم اکنون بیش از ۲۵ هزار دانشجو در آن به تحصیل مشغول هستند ، تمامی مقاطع تحصیلی از جمله لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا در رشته های متنوع وجود داشته و رشته های هنر و باستان شناسی از اعتبار ویژه ای برخوردار است ، از جمله دیگر دانشگاه های معتبر این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه چیبا
 • دانشگاه کوبه
 • دانشگاه شهر اوساکا
 • دانشگاه متروپولین توکیو
 • دانشگاه واسدا
 • دانشگاه اوکایاما

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن دارای شرایط مشخص و پرداخت هزینه های معین می باشد ، سطح تحصیلات پزشکی در ژاپن از بسیاری از کشور های آسیایی بالا تر بوده و تمام دانشگاه ها با دانشگاه های مطرح آمریکا و اروپا در ارتباط هستند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن

از آنجا که دانشگاه های این کشور به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند ، هزینه تحصیل پزشکی در آنها متفاوت است ، دانشجویان در طول تحصیل از بیمه دانشجویی برخوردار هستند و به طور میانگین در هر ماه در حدود ۳۰۰۰ ین است.

البته این نکته را نیز نباید فراموش کنیم که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تمامی دانشگاه های جهان جزو گرانترین رشته ها بوده و نمی توان آن را با سایر علوم دانشگاهی مقایسه کرد ، گرچه به صورت کلی دانشگاه های آسیایی از دانشگاه های اروپا کم هزینه تر بوده و مخارج کمتری دارند.

فراموش نکنید که هزینه تحصیل منحصر به پرداخت شهریه دانشگاه نبوده و دوره های پیش نیاز ، کالج ، آزمون ، درخواست ، پذیرش و موارد دیگری نیز وجود دارند که باید از همان ابتدا مدنظر داشته باشید.

اگر به دنبال تحصیل در اروپا و در کشور های ارزان قیمت هستید می توانید کشور لهستان را انتخاب کنید ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان یکی از ارزان ترین گزینه ها در اروپا است مقاله مربوط به آن را بخوانید.

شهریه برخی از دانشگاه های پزشکی ژاپن

هر دانشگاه شهریه خاص خود را داشته و شما با مراجعه به سایت دانشگاه می توانید به دقیق ترین اطلاعات دست یابید ، اما شهریه پرداختی برخی از علوم پزشکی به شرح زیر است:

 • تحصیل پزشکی در دانشگاه کیوشو سالانه ۵۳۵۰۰۰ ین ژاپن
 • تحصیل پزشکی در دانشگاه تیکو سالانه بیش از یک میلیون ین ژاپن
 • تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه میکای سالانه بیش از یک میلیون ین ژاپن
 • تحصیل پزشکی در دانشگاه نیهون سالانه یک میلیون و پانصد هزار ین ژاپن
 • تحصیل پزشکی در دانشگاه فوکوکا بیش از دو میلیون ین ژاپن

البته در هر یک از دانشگاه هزینه پذیرش و درخواسن نیز باید جداگانه پرداخت شود.

زندگی دانشجویی در ژاپن

تحصیل در رشته پزشکی علاوه بر هزینه دانشگاه هزینه زندگی فرد را نیز شامل می شود ، هزینه زندگی نیز بخش مهمی از تحصیل پزشکی در ژاپن می باشد که باید بررسی و در نظر گرفته شود.

زندگی در کشور ژاپن برای یک دانشجو که تمام مخارج اصلی او از جمله خوراک ، مسکن ، حمل و نقل و غیره را تامین کند می تواند در حدود ۸۰۰ دلار در ماه هزینه داشته باشد ، دانشگاه ها به دانشجویان اجازه کار در هنگام تحصیل را می دهند و آنها می توانند جهت کسب تجربه و تامین بخشی از هزینه ها به کاره های پاره وقت بپردازند.

هنگام تحصیل در خارج از کشور در ژاپن ، می توانید بین زندگی با خانواده میزبان محلی یا اقامت در سالن های اقامت دانشجویی یکی را انتخاب کنید ، از غذاهای معتبر و خانگی از زندگی کردن با یک خانواده لذت می برید ، و این مزیت را دارید که در هنگام تحصیل مهارت های زبان خود را بهبود دهید.

خانواده میزبان شما می تواند به شما در مورد محله و فعالیت ها و یک دیدگاه شخصی از ژاپن راهنمایی بدهد ، اقامت دانشجویی نیز یک انتخاب خوب است ، زیرا کمی استقلال بیشتری دارید و با دانشجویان دیگر از سراسر جهان زندگی می کنید ، در هر صورت ، در هنگام تحصیل در ژاپن ، مطمئن شوید که در محیط محرک زندگی کنید و شروع به خوسازی خود کنید.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در ژاپن

در رابطه با مدرک زبان در دانشگاه های ژاپن می توان گفت که مدرک زبان ژاپنی که کالج ها و موسسات این کشور صادر می کنند گزینه های مناسبی جهت ارائه به دانشگاه هستند ، اما خوب است که از همان ابتدا فهرستی از مراکز مورد تایید دانشگاه موردنظر خود تهیه نموده و در یکی از آنها ثبت نام کنید.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در ژاپن

داشتن مدرک زبان انگلیسی در سطح جهانی معمولا یکسان است اما در رابطه با زبان ژاپنی شما باید به یکی از سطوح گفته شده در بالا دست یابید ، سطح موردنظر نیز توسط دانشگاه برایتان مشخص می گردد ، ارائه مدرک زبان ژاپنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در تمامی مراحل موردنیازتان خواهد بود ، از این رو دریافت آن را کاملا جدی بگیرید.

در رابطه با محدودیت سنی نیز باید این مسئله را به شما یادآور شویم که در هنگام درخواست به دانشگاه باید ۱۷ سالگی را به پایان رسانده باشید و بیش از سی سال سن نداشته باشید ، گرچه حداکثر میزان سنی برای این رشته ها مشخص نشده ات اما دانشگاه و سفارت پرونده افراد با رده های سنی بالا را نپذیرفته و رد می کنند.

بورسیه رشته های پزشکی در ژاپن

اکثر دانشگاه های ژاپن بورس تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند که می تواند هزینه های زندگی و تحصیل در ژاپن را نیز پوشش دهد ، این بورسیه ها می تواند از طریق دانشگاه ، دولت ژاپن و یا قراردادهای موجود میان دو کشور به دانشجویان تعلق گیرد ، البته دریافت بورسیه در رشته های پر هزینه ای همچون علوم پزشکی کمی دشوار بوده و رزومه تحصیلی قوی را از دانشجو طلب می کند.

بورسیه رشته های پزشکی در ژاپن

شما عزیزان جهت اطلاع از بورسیه های مختلف می توانید به وب سایت JASSO مراجعه کرده و یا با بخش مرتبط با بورسیه در دانشگا موردنظر یا سفارت ژاپن تماس حاصل نمایید ، دریافت پذیرش از دانشگاه های متعدد در ژاپن نیز می تواند از عواملی باشد که شما را واجد شرایط دریافت بورسیه سازد ، معدل بالا را نیز در صورتی که مشتاق به دریافت بورسیه هستید فراموش نکنید.

برخی از این بورسیه های عبارتند از:

 • بورس مونبوکا گا کوشو
 • بورسیه نهاد اوتسوکا توشیمی
 • بورسیه ویژه دانشگاه توکیو
 • بورسیه دولتی ژاپن

در دانشگاه های خصوصی ژاپن بورسیه تحصیلی وجد نداشته و دانشجویان باید شخصا هزینه تحصیل خود را به صورت کامل پرداخت کنند ، در حالی که در دانشگاه های دولتی بخش اصلی هزینه را دانشگاه و یا دولت پرداخت نموده و دانشجویان با قبولی در آزمون این فرصت را از آن خود نموده اند.

در مالزی هم می توانید پزشکی را با بورسیه های جالبی بخوانید ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی به بررسی بورسیه های ارائه شده توسط دانشگاه های بسیار معتبر این کشور پرداخته ایم/

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در ژاپن

ژاپن سومین اقتصاد جهان و کشوری مترقی با یک اقتصاد صنعتی مبتنی بر پیشرفت است که پیشرفت ان هم چنان ادامه داشته و هم اکنون در رتبه سوم جهان ایستاده است ، علاوه بر آن سیستم اجتماعی و آموزشی آن نیز با زیر ساخت های پیشرفته در حال جذب هرچه بیشتر دانشجویان خارجی بوده و به یک مکان عالی برای تحصیل مبدل گردد.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در ژاپن

در ژاپن بیش از ۷۰۰ دانشگاه وجود دارد که بیشتر آنها خصوصی هستند ، آموزش و پرورش در این کشور بسیار مورد توجه قرار گرفته و انگلیسی بخشی اجباری از تحصیل در ژاپن است.

تحصیل در کشور ژاپن برای دانشجویان مدرکی معتبر را به همراه دارد که به دانشجویان این امکان را می دهد که بعد از به پایان رساندن دوره تحصیلی خود در هر کشوری که بخواهند به کار و یا ادامه تحصیل بپردازند و یا در ژاپن مانده و به کار مشغول شوند.

تحصیل در خارج از کشور بسیار عالی است و به کارفرمایان نشان می دهد که شما یک فرد چند بعدی هستید که دارای تجربه زندگی بیشتری نسبت به دانشجویان متوسط می باشید و می توانید در خارج از کشور خود نیز به راحتی کار کنید ، هم چنین تحصیل و زندگی در کشور ژاپن با سطح رفاه بالا و امنیت اجتماعی همراه است که می تواند یک گزینه مطمئن برای تحصیل به شمار برود .

معایب تحصیل پزشکی در ژاپن

گرچه ژاپن کشوری با مزایای فراوان است اما نباید از معایب تحصیل در آن نیز غافل شد ، زیرا هر کشوری برای دانشجویان مهاجر ریسک های خاصی دارد که ممکن است برای تمامی افراد قابل تحمل نبوده و آنها را با شکست مواجه سازد ، از این رو در هنگام انتخاب مقصد تحصیلی خود نهایت دقت و توجه را به کار بگیرید تا بتوانید به منطقی ترین تصمیم ممکن برسید.

به عنوان مثال تحصیل در کشور ژاپن نیازمند یادگیری زبان ژاپنی است که یکی از دشوارترین زبان های جهان است و شما باید انرژی و زمان زیادی را صرف آن کنید و حتی با انتخاب زبان انگلیسی نیز نیازمند یادگیری این زبان خواهید بود ، از این رو یادگیری این زبان به خصوص برای افرادی که قصد ترک این کشور پس از اتمام تحصیل را دارند تلاشی بی ثمر خواهد بود.

علاوه بر این سکونت در برخی از شهرهای ژاپن مانند توکیو با هزینه های بسیار بالایی همراه است و توانایی پرداخت هزینه های زندگی را برای تعداد قابل توجهی از دانشجویان دشوار می سازد ، گرچه زندگی دانشجویی زندگی با هزینه های مقوره به صرفه است اما در شهرهای گران قیمت نیز به پشتوانه مالی قوی دارد.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی ژاپن

جهت پذیرش در رشته های پزشکی ژاپن ابتدا باید تمامی دانشگاه های این کشور را به دقت بررسی نموده و مناسب ترین گزینه را انتخاب نمایید ، مراجعه به سایت هر دانشگاه بسیار مهم است زیرا این امکان وجود دارد که هر دانشگاه مدارک متفاوتی را از شما درخواست نماید ، هم چنین معتبرترین منبع جهت دریافت فهرست دقیق مدارک مورد نیاز سایت دانشگاه می باشد.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی ژاپن

به صورت کلی جهت درخواست به دانشگاه های ژاپن باید مدارک زیر را فراهم سازید و فراموش نکنید که آزمون ورودی دانشگاه های ژاپن از بسیاری از کشورهای آسیایی دشوارتر است و نیازمند تلاش جدی و پشتکار است.

مدارک موردنیاز به شرح زیر می باشند:

 • ارائه مدرک دیپلم ۱۲ ساله
 • ارائه ریز نمرات دوره دبیرستان
 • داشتن مهارت زبان ژاپنی
 • مدرک زبان انگلیسی ( برای دانشگاه های خاص )
 • فرم درخواست برای پذیرش
 • سوابق شخصی
 • ارائه گذرنامه

پس از دریافت پذیرش از دانشگاه باید نسبت به دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید که البته مرحله ای بسیار مهم بوده و نیازمند داشتن یک همراه و راهنما است ، در زمینه آماده سازی و ارائه مدارک به دانشگاه نیز راهنمایی یک مشاور می تواند بسیار موثر بوده و در همان اقدام اول شما را به نتیجه دلخواهتان برساند.

دریافت ویزا نیز نیازمند مراجعه به سفارت ژاپن در کشورمان بوده و شما با ارائه مدرک قبولی در رشته پزشکی دانشگاه های ژاپن دلیل محکمی برای درخواست ویزای تحصیلی این کشور خواهید داشت.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ژاپن

آگاهی از دانشگاه های معتبر در کشور ژاپن از روش های مختلفی امکان پذیر می باشد ، اما یکی از بهترین و مطمئن ترین این روش ها مراجعه به فهرست منتشر شده از سوی وزارت بهداشت کشورمان است ، این سازمان هر ساله فهرستی از دانشگاه های مورد تایید خود منتشر می نماید که با فهرست های معتبر جهانی همچون QS و یا شامگهای برابری نموده و شما می توانید با خیالی آسوده به تحصیل بپردازید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ژاپن

انتخاب مقصد تحصیلی از میان دانشگاه های مورد تایید این سازمان به شما این اطمینان را می دهد که در صورت بازگشت به کشور از اتمام تحصیل خود ، بتوانید مدرک دانشگاهی تان را معادل سازی نموده و به کار مشغول شوید ، در ادامه به برخی از این دانشگاه ها اشاره خواهیم نمود ، شما عزیزان تنها دقت داشته باشید که این فهرست هر ساله مورد بازبینی قرار گرفته و تغییر می یابد ، از این رو اطلاع از آخرین فهرست منتشر شده و به روز امری مهم است ، کارشناسان موسسه آماده راهنمایی شما عزیزان در این رابطه هستند.

 • دانشگاه چیبا
 • دانشگاه آکیتا
 • دانشگاه نیهون
 • دانشگاه ساگا
 • دانشگاه دندانپزشکی توکیو
 • دانشگاه پزشکی توکیو
 • دانشگاه اوساکا

این فهرست شامل ۷۹ دانشگاه است و ژاپن میزبان دانشگاه های برتر زیادی در سطح جهان است.

تحصیل پزشکی در ژاپن به زبان انگلیسی

دانشکده های پزشکی ژاپن به دلیل ارائه آموزش به زبان انگلیسی در سطح بین المللی شناخته می شوند ، به همین دلیل بسیاری از دانشجویان مشتاق از سراسر دنیا می خواهند در ژاپن پزشکی بخوانند زیرا جدا از آموزش خوب و مدرن ، داشتن زبان بین المللی بعنوان واسطه مانع زبانی بین دانشجویان و اساتید دانشگاه ها را کاهش می دهد.

تحصیل پزشکی در ژاپن به زبان انگلیسی

هم چنین بسیاری از دانشجویان ژاپنی نیز که به دنبال ادامه تحصیل خود در طرح بین المللی هستند نیز تحصیل به زبان انگلیسی را انتخاب می کنند ، در صورت وجود زبان انگلیسی برای تحصیل شما باید یکی از مدارک معتبر بین المللی همچون آیلتس و یا تافل را ارائه دهید.

با این حال ، در برخی موارد ، برخی از دانشگاه ها دانشجویان بین المللی را ملزم به شرکت در آزمون مهارت زبان ژاپنی می کنند ، زیرا آنها معتقدند که توضیح و آموزش پزشکی در این رسانه آسان تر خواهد بود، یکی از دانشگاه هایی که این نوع نیاز را دارد ، دانشکده پزشکی دانشگاه توکیو است.

سپری نمودن دوره های زبان انگلیسی نیز در کالج های ژاپن امکان پذیر است اما توصیه می شود که جهت سهولت هر چه بیشتر در روند پذیرش و مخارج کمتر این زبان را قبل از مهاجرت به ژاپن فرا بگیرید.

در صورت نیاز به دریافت اطلاعات تکمیلی و دقیق در رابطه با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن می توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی تماس حاصل نموده و تمامی سوالات خود را مطرح کنید.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن

در این مقاله از موسسه مهاجرتی رجبی به جوانب گوناگون تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن اشاره کریدم در ادامه ، پرسش و پاسخ های پر تکرار در همین زمینه را نیز مطرح می کنیم ، شما نیز می توانید سوالات خود را در پایین هر مقاله در بخش دیدگاه از کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) بپرسید و به جواب خود برسید.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن چقدر است؟

تحصیل پزشکی در دانشگاه کیوشو سالانه 535000 ین ژاپن تحصیل پزشکی در دانشگاه تیکو سالانه بیش از یک میلیون ین ژاپن تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه میکای سالانه بیش از یک میلیون ین ژاپن تحصیل پزشکی در دانشگاه نیهون سالانه یک میلیون و پانصد هزار ین ژاپن تحصیل پزشکی در دانشگاه فوکوکا بیش از دو میلیون ین ژاپن

هزینه آزمون تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن چقدر است؟

هزینه آزمون هر ساله متفاوت است اما دانشجویان بین المللی باید به صورت میانگین از 7 تا 13 هزار ین را پرداخت کنند.

بهترین دانشگاه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن کدام دانشگاه است؟

دانشگاه توکیو به عنوان یکی از برترین مقصدهای تحصیلی آسیا که در رتبه بندی های جهانی جزو معتبرترین مراکز دانشگاهی به شمار می رود.

هزینه بیمه دانشجویی هنگام تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن چقدر است؟

بیمه دانشجویی به طور میانگین در هر ماه در حدود ۳۰۰۰ ین است.

هزینه زندگی دانشجویی در ژاپن چقدر است؟

زندگی در کشور ژاپن برای یک دانشجو که تمام مخارج اصلی او از جمله خوراک ، مسکن ، حمل و نقل و غیره را تامین کند می تواند در حدود ۸۰۰ دلار در ماه هزینه داشته باشد.

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن محدودیت سنی وجود دارد؟

هنگام درخواست به دانشگاه باید 17 سالگی را به پایان رسانده باشید و بیش از سی سال سن نداشته باشید ، گرچه حداکثر میزان سنی برای این رشته ها مشخص نشده ات اما دانشگاه و سفارت پرونده افراد با رده های سنی بالا را نپذیرفته و رد می کنند.

مهمترین بورسیه ها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن را معرفی نمایید.

بورس مونبوکا گا کوشو بورسیه نهاد اوتسوکا توشیمی بورسیه ویژه دانشگاه توکیو بورسیه دولتی ژاپن

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن چه دانشگاه هایی هستند؟

دانشگاه چیبا دانشگاه آکیتا دانشگاه نیهون دانشگاه ساگا دانشگاه دندانپزشکی توکیو دانشگاه پزشکی توکیو دانشگاه اوساکا

آیا می توانم زبان انگلیسی را در کالج های ژاپن بیاموزم؟

سپری نمودن دوره های زبان انگلیسی نیز در کالج های ژاپن امکان پذیر است اما توصیه می شود که جهت سهولت هر چه بیشتر در روند پذیرش و مخارج کمتر این زبان را قبل از مهاجرت به ژاپن فرا بگیرید.

موسسه مهاجرتی رجبی با سه شعبه تهران ، اصفهان و  شیراز بصورت حضوری و غیر حضوری در خدمت شما علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی و کاری است ، شما می توانید با شماره های سراسری ما تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید ، در محتوایی که ارائه شد ، زوایای مختلف تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن را مطرح کردیم ، شما می توانید با مطالعه سایر مقالات سایت و مقایسه آن ها با شرایط شخصی خودتان بهترین انتخاب ها را داشته باشید ، پیشنهاد ما مطالعه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین است ، دانشگاه های معتبر و قیمت های ارزان این کشور هر دانشجوی بین المللی را به سوی خود دعوت می کند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه