تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان ، پیشتر در میان دانشجویان ایرانی چندان شناخته شده و مشهور نبود اما در سال های اخیر ، گرجستان در پی ارائه خدمات دانشگاهی ایده آل برای دانشجویان بین المللی توانست توجه تعداد زیادی از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور را به خود جلب کند.

مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا ، چکیده ای مختصر اما مفید درباره شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان بیان کرده اند که مطالعه آن به علاقه مندان پیشنهاد می شود همچنین توصیه می کنیم مقاله تحصیل در مجارستان را در کنار این محتوا مطالعه کنید ، کلیات تحصیل در این کشور از قبیل نحوه اخذ ویزا ، مدارک لازم ، خوابگاه ها و بورسیه های تحصیلی و همچنین هزینه های تحصیل و زندگی را در مقاله تحصیل در گرجستان شرح داده ایم.

تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان همانند دیگر کشورها دارای شرایط و ضوابطی است که در صورت واجد شرایط بودن پذیرفته خواهید شد.

گرجستان دانشگاه هایش را به گونه ای سر و سامان داده است که بتواند مدارکش را به جهان معرفی کند ، استاندارد آموزش در گرجستان همانند تحصیل در ایالات متحده ، کانادا ، انگلستان و سایر کشورهای اروپایی است.

عملکرد سلامت و بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی گرجستان مطلوب و مطابق با استانداردهای بین المللی بوده است.

دانشگاه ها از دوره های پیش بالینی و آزمون ورودی صحبت می کنند و ممکن است یک دانشگاه هر دو گزینه را از شما بخواهد ، دوره های پیش بالینی خیلی معمول نیستند اما مطمعننا افرادی که در این دوره ها شرکت کرده باشند یک امتیاز بالاتر از دیگر متقاضیان خواهند بود ، در ادامه توضیحات بیشتری درباره این دوره داده شده است.

در ادامه توجه شما را به شنیدن پادکستی در خصوص تحصیل رشته های پزشکی در گرجستان دعوت می کنیم در پادکست و ویدئویی که تقدیم شما می شود ، اطلاعات به روز و جامعی را دریافت خواهید کرد که در هیچ یک از سایتهای مهاجرتی به آن ها اشاره نشده است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

دوره های پریمدیکال گرجستان

دانشجویانی که مایل به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان هستند ، در صورت عدم تسلط به پیش نیاز های این رشته ها باید در دوره های پریمدیکال این کشور شرکت کنند.

دوره های پریمدیکال گرجستان

تقریبا ۹۰ درصد از درخواست های دانشجویان بین المللی برای شرکت در دوره های پریمدیکال پذیرش می شود و دانشجویان از انواع ملیت مجاز گذراندن این دوره ها هستند و مهم ترین نکته این است که دانشجویان می توانند دوره های پریمدیکال خود را علاوه بر زبان گرجی به زبان انگلیسی نیز بگذرانند.

همچنین دانشجویان می توانند کشورهای دیگر را برای گذراندن دوره های پری مدیکال انتخاب کنند ، مثلا در مجارستان این دوره را بگذرانند و سپس برای ادامه تحصیل به گرجستان بیایند ، مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان را بخوانید.

دوره های پریمدیکال گرجستان

به طور کلی دو دوره در کالج های پریمدیکال در کشور گرجستان ارائه می شود ، البته دوره دوم برای دانشجویانی است که علم زبان آن ها به حد نصاب دانشگاه های مورد نظر نرسیده است.

این دوره ها از اواخر سپتامبر تا اواسط ماه می هر سال به طول می انجامد و به متقاضیانی ارائه می شود که قبل از ورود به رشته پزشکی در دانشگاه باید پیش نیاز های دروسی مانند زیست شناسی ، شیمی ، و فیزیک را بگذرانند.

مهلت ارسال درخواست برای دوره های پریمدیکال برای دانشجویانی نیاز به ویزا ندارند تا ۱ سپتامبر هر سال است اما برای دانشجویانی که نیاز به ویزا دارند تا ۱۵ جولای هر سال وقت دارند.

دروس ارائه شده در این دوره ها شامل زیست شناسی انسانی ، فیزیک ، شیمی ، زبان تخصصی پزشکی و مقدمه بر زبان انگلیسی یا گرجی است.

مدارک مورد نیاز برای شرکت در دوره های پریمدیکال

متقاصی باید پاسپورت را اسکن کند ، عکس رنگی اسکن کند ، فرم اظهارنامه را تکمیل کند ، مدارک دبیرستان و دیپلم را به زبان گرجی ترجمه ی رسمی کند ، و فرم اظهارنامه را با امضا و اثر انگشت متقاضی ارسال کند.

هزینه دوره های پریمدیکال در دانشگاه های دولتی

هزینه ی دوره ی پریمدیکال به صورت عادی تقریبا بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو در سال است ، اما هزینه ی دوره های فشرده تقریبا بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ است.

دوره های پریمدیکال در دانشگاه های خصوصی

دانشگاه مرسر در شهر macon برنامه مقدماتی پزشکی و مطالعات پیش پزشکی را ارائه می دهد ، ناگفته نماند که این یک دانشگاه خصوصی است.

هزینه ی تحصیل در کالج این دانشگاه ۳۴۱۵۰ دلار در سال و هزینه ی کتاب ۱۲۰۰ دلار و هزینه ی خوابگاه برای دانشجویان بین المللی تقریبا ۱۰۸۹۸ دلار در سال است.

کالج اندرو در شهر Cuthbert قرار دارد که دوره های پریمدیکال را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد و هزینه ی تحصیل در این کالج برای دانشجویان ۱۴۴۴۴ دلار در سال برای دانشجویان هزینه دارد ، هزینه ی کتاب و خوابگاه نیز به ترتیب ۱۲۰۰ و ۹۱۸۲ دلار در سال برای دانشجویان بین المللی ، است.

شرایط تحصیل پزشکی در گرجستان

گرجستان با موفقیت به ۱۰۰٪ سواد رسیده است و بهترین مکان برای تحصیل پزشکی در جهان محسوب می شود ، دانشگاه های پزشکی گرجستان حق بیمه و بهترین گزینه برای هر دانشجویی است که می خواهد MBBS یا MD را در خارج از کشور تحصیل کند.

شرایط تحصیل پزشکی در گرجستان

خواه بخواهید جمعیت بیمار روستایی و سایر مناطق کم جمعیت گرجستان را به عنوان یک کارآموز پزشکی درمان کنید یا امیدوارید که به عنوان دانشجوی پزشکی در یک شهر شلوغ تر تحقیق کنید ، در هر حالت شما یک موسسه علوم پزشکی گرجستان را پیدا می کنید که متناسب با اهداف حرفه ای شخصی شما باشد.

پذیرش در کالج پزشکی گرجستان

دانشگاه ها و کالج های پزشکی گرجستان در مقایسه با سایر کشورهای خارجی آموزش با کیفیت بالا و هزینه مقرون به صرفه ارائه می دهند ، امکانات و زیرساخت های ارائه شده برای دانشجویان کلاس جهانی است.

دانشگاه های علوم پزشکی گرجستان به سطح جهانی رسیده اند و زیرساخت ها و آموزش های استاندارد بالایی را ارائه می دهند.

دانشگاه های پزشکی گرجستان توسط MCI و WHO شناخته شده اند ، دانشجویانی که مدرک پزشکی از گرجستان دریافت می کنند واجد شرایط کار در هر نقطه از جهان هستند.

مدرک MBBS و MD از دانشگاه های پزشکی گرجستان توسط نهادهای بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی و یونسکو تأیید می شود.

مراحل پذیرش برای تحصیل در کالج پزشکی در گرجستان بسیار ساده و بدون دردسر است ، دانش آموزان نیازی به شرکت در هرگونه آزمون ورودی ندارند و پذیرش فقط بر اساس نمرات کسب شده در کلاس دوازدهم انجام می شود.

برنامه پزشکی ۶ ساله در گرجستان

دانشجویان این برنامه پزشکی در مقطع کارشناسی را طی شش سال مطالعه می کنند و پس از اتمام ، دانشجویان مدرک دکتر پزشکی (MD) جهانی را دریافت می کنند.

در برخی از دانشگاه های علوم پزشکی گرجستان ، دانشجویان می توانند تحصیلات خود را بین یادگیری آنلاین و دانشگاه تقسیم کنند.

به عنوان مثال در دانشگاه New Vision در دوره ۶ ساله ، شما می توانید تا ۲٫۵ سال اول به صورت آنلاین و سپس یک ترم مطالعات آزمایشگاهی و تشخیصی و سپس سه سال تحصیل در دانشگاه و چرخش های بالینی مطالعه کنید ، این یک رویکرد ابتکاری و البته یک گزینه مطالعه موقت است که به دلیل اپیدمی Covid-19 ، ایجاد شده است.

بسیاری از مدارس پزشکی گرجستان چندین مدرک ارائه می دهند که ممکن است با مدرک پزشکی شما ترکیب شود ، به عنوان مثال ، کالج پزشکی گرجستان در دانشگاه آگوستا به دانشجویان اجازه می دهد تا مدرک مشترک MD / PhD ، MD / MPH و MD / MBA را دنبال کنند.

برنامه ۴ ساله تحصیلات تکمیلی پزشکی

داوطلبانی که دارای مدرک لیسانس (BSc) در یک رشته تحصیلی مرتبط با علوم مانند علوم پزشکی هستند ، می توانند ۴ سال پس از ورود به دانشگاه پزشکی در گرجستان فارغ التحصیل شوند.

دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی در سال سوم دوره شش ساله پزشکی ثبت نام می کنند ، نیازی به شرکت در امتحانات ورودی ندارند و دوره به زبان انگلیسی تدریس می شود.

این مسیر برای داوطلبانی که مایل به ادامه تحصیل ، کشف فرصت های شغلی جدید یا تسریع در روند دستیابی به مدرک پزشکی هستند ، ایده آل است.

هنگام درخواست ، فارغ التحصیلان باید ریز نمرات تحلیلی دوره هایی را که قبلاً گذرانده اند و همچنین سایر مدارک لازم برای پذیرش را ارائه دهند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در گرجستان

اگر می خواهید دندانپزشکی را در یک دانشگاه خارجی بخوانید ، دانشگاه های گرجستان بهترین دوره دندانپزشکی را به شما ارائه می دهند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در گرجستان

در اینجا ، شما یک محیط مطالعه سالم خواهید داشت ، ادغام فرهنگ های مختلف به شما کمک می کند تا مهارت های شخصی خود را کشف کنید ، به تدریج به دلیل زیرساخت های کلاس جهانی ، به یک قطب پررونق در بین مشتاقان دندانپزشکی تبدیل شده است ، به همین دلیل است که هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای تحصیل در دندانپزشکی به اینجا می آیند.

جلسه عملی منحصر به فرد بهترین فرصت های یادگیری ممکن را در اینجا برای شما فراهم می کند ،هزینه دوره ، هزینه زندگی در اینجا کمتر از کشورهای دیگر است.

دانشگاه های گرجستان روند پذیرش خود را برای داوطلبان ساده کرده اند ، روند مصاحبه انجام شده توسط بخش دندانپزشکی به شما کمک می کند تا در تصمیم خود مصمم و راحت باشید.

دوره های ارائه شده توسط دانشگاه های پزشکی گرجستان

مدت زمان تحصیل در دوره های دندانپزشکی ممکن است در دانشگاه های مختلف متفاوت باشد ، به طور کلی ، در چند دانشگاه گرجستان ، تکمیل دوره ۵-۶ سال طول می کشد ، همچنین دانشگاه ها فرصت ۴ سال دوره داروسازی را برای شما فراهم می کنند.

تعداد کمی از دانشگاه ها دوره دندانپزشکی را برای مدت ۴ تا ۵ سال ارائه می دهند و به دانشجویان این فرصت داده می شود که ۱ سال تمرین کنند ، این فرصت به دانشجویان ارائه خواهد شد تا دانش عملی در مورد دندانپزشکی را تمرین کنند.

متوسط تدریس هنگام تحصیل در دوره دندانپزشکی در گرجستان

زبان تدریس دندانپزشکی در گرجستان انگلیسی است و بنابراین ، دانشجویان بین المللی در اینجا با هیچ مسئله مانع زبانی روبرو نخواهند شد.

این زمینه برای دانش آموزان وجود دارد که زبان های جدید را یاد بگیرند و این به دانشجویان در برقراری ارتباط موثر در طول دوره کارآموزی کمک خواهد کرد.

ظرفیت پذیرش دوره دندانپزشکی بر اساس دانشگاه های مختلف کمی متفاوت است ، به طور کلی میزان مطالعه برای دوره های دندانپزشکی در طول سال سه بار باز می شود.

معمولاً پذیرش از ماه اکتبر تا ۸ نوامبر آغاز می شود و در چند دانشکده ، آغاز پذیرش این دوره به طور کلی از ماه مارس شروع می شود.

معیارهای واجد شرایط بودن دوره دندانپزشکی در گرجستان

اگر می خواهید در زمینه دندانپزشکی تخصص کسب کنید ، باید برخی معیارها را دنبال کنید و این معیارها در زیر آورده شده است:

معیارهای واجد شرایط بودن این دوره ممکن است براساس دانشگاه های مختلف متفاوت باشد ، داوطلبان جهانی برای گرفتن پذیرش در این دوره حداقل باید ۶۰٪ نمره کسب کنند.

داوطلبان واجد شرایط بین المللی با نمره خوب مجاز به پذیرش دندانپزشکی خواهند بود ، دانشجویی که قبلاً موفق به دریافت مدرک لیسانس شده است می تواند در اینجا برای دوره دندانپزشکی نیز اقدام کند.

داوطلبان باید ۱ سال شیمی معدنی یا شیمی عمومی را با آزمایشگاه تحصیل کرده باشند.

 • حداقل معدل کلی داوطلبان باید ۲٫۸ باشد.
 • میانگین نمره داوطلبان علاقه مند باید ۶۲/۳ باشد.
 • شما باید در کل مباحث علمی ۳٫۵۶ را کسب کنید.

برای درخواست دوره دندانپزشکی در گرجستان یک سال تحصیلی با آزمایشگاه لازم است ، داوطلبان برای مطالعه یک سال شیمی آلی با دانش آزمایشگاهی تلاش می کنند.

در چند دانشکده ، داوطلبانی که بیوشیمی را بدون آزمایشگاه خوانده اند نیز می توانند برای همین کار اقدام کنند و جدا از این ، دانشجویان باید ۱ ترم فیزیک را با آزمایشگاه بخوانند.

برای استفاده از دوره مشابه در این کشور به مدرک زبان انگلیسی نیاز است ، DAT نیز مورد نیاز است ، داوطلبان برای برقراری ارتباط موثر باید آزمون زبان را انجام دهند و البته برخی از دانشگاه ها در گرجستان هستند که از شما آزمون ورودی نمی خواهند.

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

برای برخی از دانشجویان پزشکی ، افزایش شهریه برخی از دانشگاه ها از مشکلات تحصیل در گرجستان است ، با این حال ، برخی از دانشجویان در گرجستان ممکن است بتوانند از طریق کمک هزینه های تکمیلی و بورس تحصیلی HOPE ، که در سال ۱۹۹۳ با درآمد حاصل از مالیات تأسیس شد ، به صورت رایگان در یک کالج یا دانشگاه داخلی شرکت کنند.

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

بورس تحصیلی بسته به دانشگاه تحصیلی دانشجو مبلغ تعیین شده ای در هر ساعت به عنوان اعتبار به دانشجوی پزشکی پرداخت می کند و کمک هزینه های اضافی می تواند هزینه ای را که بورس تحصیلی پوشش نمی دهد ، جبران کند.

شرایط دریافت بورسیه ی HOPE برای فارغ التحصیلان از دبیرستان

دانشجویان بین المللی ای که ۱۲ ماه متوالی قبل از اولین روز کلاس های دانشگاهی در گرجستان زندگی کرده اند ، به عنوان مقیم در نظر گرفته می شوند و برای اثبات اقامت ، اجاره آپارتمان الزامی است.

دانشجویان برای موفقیت در تحصیل رایگان در رشته ی پزشکی ، باید در دوران دبیرستان حداقل معدل ۳٫۰ تجمعی را کسب کرده باشند و دانشجو باید فارغ التحصیل از یک برنامه معتبر دبیرستان باشد.

یک سازمان معتبر تأیید صلاحیت منطقه ای باید برنامه های دبیرستان و مدرسه را در داخل و یا خارج از گرجستان اعتباربخشی کند ، در صورتی که دانشجو GED را کسب کرده باشد یا از یک برنامه دبیرستان یا مدرسه ی بدون اعتبار فارغ التحصیل شده باشد ، در SAT یا ACT باید درصد ۸۵ یا بالاتر را به عنوان امتیاز کسب کند.

به دانشجویانی که واجد شرایط بورس تحصیلی HOPE هستند ، بسته به مدرسه ای که تحصیل می کنند ، در هر ساعت اعتبار ، حداکثر تا ۱۵ ساعت ، مبلغ مشخصی پرداخت می شود ، کمک هزینه های اضافی می تواند هزینه باقیمانده شهریه را تشکیل دهد ، بنابراین دانشجویان مجبور نیستند هزینه ای پرداخت کنند.

شرایط دریافت بورسیه HOPE برای دانشجویان حین تحصیل

اگر دانشجویی موفقیت لازم را در دوران دبیرستان کسب نکرده باشد ، می تواند در دوره های دانشگاهی برای رشته ی پزشکی ثبت نام کند و حداقل معدل ۳٫۰ تجمعی را در ۳۰ ساعت ترم دریافت کند تا فارغ از وضعیت فارغ التحصیلی دبیرستان خود ، بورس تحصیلی HOPE را به صورت عقب افتاده دریافت کنند ، بودجه بورس تحصیلی پس از اتمام ۳۰ ساعت ترم پرداخت می شود.

دانشجویان پزشکی برای ادامه ی برخورداری از بورسیه باید حداقل معدل ۳٫۰ تجمعی را در دانشگاه حفظ کنند و نمرات دانشجویان در پایان هر ۳۰ ساعت اعتبار ترم و همچنین در پایان هر ترم بهار ، برای ادامه واجد شرایط بودن بورس تحصیلی HOPE بررسی می شود ، دانشجویان برای واجد شرایط بودن بورس تحصیلی HOPE نیازی به حداقل تعداد ساعت ندارند.

کمک هزینه ی تحصیلی

دانشجویان پزشکی ای که از شایستگی تجصیلی در دانشگاه برخوردارند ، می توانند از برنامه هایی که دانشگاه به دانشجویان پزشکی برای سهولت در پرداخت هزینه ها به دانشجوبان پرداخت می کند ، بهره مند شوند ، که به دانشجویان کمک می کند تا حدودی تحصیل به صورت رایگان را تجربه کنند.

هم چنین شرکت ها و موسسات دولتی و خصوصی ای وجود دارند که دانشجویان شایسته را با توجه به سابقه ی تحصیلی آن ها بورسیه می کنند و برخی از هزینه های مورد نیاز دانشجویان را متقبل می شوند ، اما برخی از این موسسات و شرکت ها در قبال این بورسیه ، از دانشجویان انتظار دارند که در بیمارستان های تحت نظر آرم تجاری آن ها برای مدت معلومی مشغول به کار شوند.

اگر به دنبال تحصیل ارزان قیمت پزشکی هستید می توانید در خصوص دانشگاه های کشور ترکیه هم تحقیق کنید ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به بررسی هزینه های تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور پرداخته ایم ، مطالعه مقاله را از دست ندهید.

بهترین دانشگاه های پزشکی گرجستان

دانشگاه های گرجستان بهترین انتخاب برای دانشجویانی است که می خواهند پزشکی را در خارج از کشور به اتمام برسانند ، در ادامه به معرفی بهترین دانشگاه های پزشکی گرجستان برای افزایش آگاهی شما عزیزان می پردازیم.

بهترین دانشگاه های پزشکی گرجستان

دانشگاه دولتی ایوان جاواخیشویلی تفلیس

دانشگاه دولتی تفلیس یاTSU یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در ۸ فوریه ۱۹۱۸ در تفلیس تاسیس شد ، به استثنای آکادمی ها و حوزه های علمیه ، که به طور متناوب قرن ها در گرجستان فعالیت داشته اند ، TSU قدیمی ترین دانشگاه در گرجستان و منطقه قفقاز است.

بیش از ۱۸،۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه ثبت نام کرده اند که تقریبا یک چهارم آن ها بین المللی هستند و تعداد کل اعضای هیئت علمی و کارکنان (همکاران) ۵۰۰۰ نفر است ، بر اساس رتبه بندی دانشگاه هایNews News & World Report ، TSU در رتبه ۱۴۱۹ جهان قرار دارد و با دانشگاه ورشو برابری می کند.

این دانشگاه دارای پنج شعبه در مناطق جورجیا ، شش دانشکده ، ۶۰ آزمایشگاه و مرکز علمی تحقیقاتی ، یک کتابخانه علمی ( با ۳،۷۰۰،۰۰۰ کتاب و نشریه ادواری ) ، هفت موزه ، انتشارات و چاپخانه است.

بنیانگذار اصلی این دانشگاه ، مورخ و دانشگاهی گرجی ، ایوان جاواشیشویلی بود ، در میان بنیانگذاران نیز چندین دانشمند از جمله جورجی اخولدیانی ، شالوا نوتسوبیزه ، دیمیتری اوزنادزه ، گریگول تسرتلی ، آکاکی شانیدزه ، آندره رزمادزه ، کورنلی ککلیدزه ، یوسب کیپشیزه ، پتر ملیکیشویلی و اکوتیم تاکایشویلی بودند و پروفسور پتر ملیکیشویلی ، شیمی دان گرجی ، اولین رئیس دانشگاه TSU شد.

TSU دارای دانشکده های حقوق ، اقتصاد و تجارت ، علوم انسانی ، پزشکی ، علوم اجتماعی و سیاسی ، علوم دقیق و طبیعی و دانشکده اقتصاد بین الملل است.

دانشگاه پزشکی ایلیا در گرجستان

دانشگاه دولتی ایلیا یاISU واقع در تفلیس در سال ۲۰۰۶ در نتیجه ادغام شش موسسه ی دانشگاهی مختلف با تاریخچه طولانی و متنوع تأسیس شد و در حال حاضر ، ISU یکی از موسسات تحقیقاتی و آموزشی برجسته در گرجستان است ، این دانشگاه رتبه ی ۱۷۶۹ جهانی را به خود اختصاص داده است.

۴ دانشکده ی دانشگاه ایلیا ( دانشکده هنر و علوم ، دانشکده علوم طبیعی و پزشکی ، دانشکده تجارت ، فناوری و آموزش و دانشکده حقوق ) آموزشهای متمایزی را در مباحث مربوطه خود ارائه می دهند و همراه با ۳۰ موسسه تحقیقاتی بزرگ و کوچک در مراکز تحقیقاتی و ایستگاه ها ، فرصت های تحقیق عمیق در علوم اجتماعی ، علوم انسانی ، تجارت ، حقوق ، علوم زندگی ، علوم زمین و علوم سخت را ایجاد می کنند.

ISU به دلیل مشارکت در رواج علم ، تقویت اکوسیستم کارآفرینی کشور و انجام فعالانه پروژه های مسئولیت اجتماعی ، موقعیت منحصر به فردی در سیستم آموزشی گرجستان کسب کرده است.

این دانشگاه با بالاترین نرخ رقابت برای برنامه های دکترا در کشور ، روابط گسترده بین المللی ، حدود ۱۶۰۰۰ دانشجو ، بیش از ۱۵۰۰ کارمند دانشگاهی و تحقیقاتی بسیار واجد شرایط و با زیرساخت های تحقیقاتی نوسازی شده در چندین منطقه جورجیا ، به یکی از دانشگاههای مطلوب برای تحصیل تبدیل شده است.

دانشگاه ایالتی باتومی شوتا روستاولی

دانشگاه دولتی باتومی شوات روستاولی دانشگاه آموزش عالی در باتومی ، پایتخت جمهوری خودمختار آجارا است. گرجستان این نام را از شاعر گرجستانی قرون وسطایی شوتا روستاولی گرفته شده است.

دانشگاه دولتی باتومی شوتا روستاولی در سال ۱۹۲۳ تاسیس شد ، خوسین ناکاییدزه اولین مدیر موسسه بود ، دانشگاه ایالتی باتومی شوتا روستاولی دوره های مقدماتی دانشجویان را در سال ۱۹۳۵ آغاز کرده است.

دانشکده دانشگاهی دانشگاه شامل ۲۷۳ استاد ، ۷۱ محقق ، ۳۸۷ استاد است ، این مسسه ۴۲ برنامه شغلی ، ۴۳ کارشناسی ، ۲۳ استاد ، ۸ دوره دکترا و ۲ برنامه تک سطح را ارائه می دهد.

دانشگاه دولتی باتومی شوتا روستاولی یک دانشکده پزشکی چند منظوره است که آموزش های حرفه ای و تحقیقاتی را به دانشجویان UG & PG ارائه می دهد.

این دانشگاه با دانشگاه های پزشکی برجسته خارج از کشور ارتباط دارد و دانشجویان را به شرکت در کنفرانس های علمی و برنامه های تحقیقاتی تشویق می کند.

این دانشگاه رتبه ی ۶۷۵۲ را در جهان به خود اختتصاص داده است.

دانشگاه ایالتی باتومی شوتا روستاولی یک محیط رقابتی و سازگار را برای مشتاقان پزشکی در سراسر جهان فراهم می کند ، MBBS در این دانشگاه به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود.

دانشگاه پزشکی New Vision

یکی از سریعترین دانشگاههای در حال توسعه در گرجستان ، دانشگاه New Vision (NVU) در تفلیس دارای کیفیت عالی آموزش و امکانات فوق العاده مدرن است.

این دانشگاه بین المللی ترین دانشگاه در منطقه است که دانشجویان بیش از ۲۵ کشور ۷۵٪ کل دانشجویان را تشکیل می دهند.

این تیم در NVU بیش از ۴۰۰ استاد ، دانشمند و متخصص را شامل می شود ، نسبت پایین دانشجو و استاد تضمین می کند که هر دانشجو مورد توجه و حمایت برای موفقیت قرار می گیرد.

NVU تنها دانشگاه گرجستان است که برنامه پزشکی خود را در بیمارستان خود اجرا می کند و دانشجویان را از طریق پزشکی تحت تأثیر قرار می دهد.

کلوپ زبان گرجی دانشگاه به دانشجویان خارجی کمک می کند تا زبان گرجی را یاد بگیرند و به آنها در مورد فرهنگ محلی ، سبک زندگی و تاریخ آموزش می دهد.

دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران در گرجستان

دلایل مختلفی (دریافت پذیرش آسان ، هزینه زندگی مقرون به صرفه) وجود دارد که دانشجویان را ترغیب به انتخاب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های گرجستان می کنند ، اما موارد مهمی وجود دارد که برای قطعی کردن تصمیم تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور گرجستان نیاز به تحقیق و بررسی های بیشتر دارد.

دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران در گرجستان

یک نمونه اصلی و مهم از این موارد ، مورد تایید بودن مدارک پزشکی و دندانپزشکی اخذ شده از دانشگاه های پزشکی گرجستان است ، این امر برای افرادی که قصد بازگشت به ایران را دارند بسیار حائز اهمیت است ، زیرا اگر تاییدیه نداشته باشند قادر به کار کردن و یا ادامه تحصیل در ایران نخواهند بود.

وزارت بهداشت ایران معیارهایی برای تایید مدارک پزشکی اخذ شده از دانشگاه های خارجی دارند که مطابق آنها سالانه یک لیست تهیه و در ابتدای هر سال تحصیلی میلادی آن را اعلام می کنند.

مطابق لیست اعلام شده در سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ میلادی ، هیچکدام از مدارک تحصیلی دانشگاه های پزشکی کشور گرجستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشد و داوطلبانی که قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در یک کشور خارجی را دارند ، بهتر است که قبل از اقدام برای گرجستان ، این موضوع را مد نظر داشته باشند.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی گرجستان

طبق بررسی های مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی ، منابع موجود برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی گرجستان هیچ آزمون وروی کلی را برای پذیرش در این رشته ها اعلام نکرده اند اما در بررسی های جزء به جزء دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی گرجستان ، در الزامات پذیرش برخی از کالج ها پزشکی و دندانپزشکی ، به آزمون های ورودی MCAT و DAT اشاره شده است.

در این بخش ما به نکاتی پیرامون این دو آزمون و نحوه شرکت در آنها اشاره می کنیم ، امیدواریم که مطالعه آن برای علاقه مندان مفید واقع شود.

DAT چیست؟

DAT سالانه چندین بار و با هزینه ۴۷۵ دلار ارائه می شود ، این آزمون مبتنی بر رایانه است و حدود ۵ ساعت طول دارد ، این آزمون چند گزینه ای است و شامل شش حوزه زیر است:

زیست شناسی ، شیمی عمومی ، شیمی آلی ، درک مطلب ، توانایی ادراکی و استدلال کمی.

خواندن راهنمای DAT بخش مهمی از آمادگی برای شرکت در DAT است ، به ویژه “محتوای آزمون” یا “محدوده آزمون” ، یک راهنمای جدید در اواخر دسامبر هر سال ارائه می شود.

آزمون پذیرش دندانپزشکی (DAT) در گرجستان

آزمون پذیرش دندانپزشکی (DAT) ، با حمایت مالی انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) ، بخشی از اعتبار مورد نیاز هر داوطلب است ، اکثر دانشکده های دندانپزشکی شما را ملزم به ارائه نمرات DAT می کنند ، DAT ممکن است پس از اتمام دوره های پیش نیاز توصیه شده قبل از DAT و هنگامی که احساس آمادگی می کنید ، انجام شود.

به طور معمول ، این تقریباً در پایان ترم پاییز یا اواخر بهار سال اول دانشجویی او رخ می دهد ، قبل از ثبت نام در DAT باید برای شماره شناسایی شخصی دندانپزشکی (DENTPIN) اقدام کنید.

ممکن است از تاریخ برگزاری آزمون ۳-۴ هفته طول بکشد تا امتیازات توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا گزارش و تأیید شود و سپس به AADSAS منتقل شود ، شما نمرات غیررسمی خود را در روز آزمون از طریق Prometric دریافت خواهید کرد ، که به شما این امکان را می دهد که تصمیم بگیرید که آیا یک آزمون مجدد انجام می شود یا نه.

شرایط اعتبار DAT در گرجستان

شما باید فقط یکبار در امتحان شرکت کنید ، در صورت عدم کسب امتیاز مطلوب در اولین تلاش امکان بازپرداخت وجود دارد اما محدود است ، اگر می خواهید فرصتی برای امتحان مجدد بدهید و هنوز مهلت ۳۰ دسامبر دانشکده دندانپزشکی گرجستان (DCG) و سایر مدارس را برای آزمون DAT رعایت کنید ، باید دوره انتظار ۹۰ روزه مورد نظر را در نظر بگیرید (تقریباً ۱۰۰ روز فرصت دهید ).

DAT به مدت دو سال معتبر است با این حال ، بعضی از مدارس ممکن است نمرات بالاتر از دو سال را قبول کنند ، برای مدت زمانی که نمرات آزمون DAT را قبول می کنند با هر مدرسه تماس بگیرید.

دانشکده دندانپزشکی گرجستان تا دو سال نمره DAT را می پذیرد ، لطفا توجه داشته باشید که محدودیت سه تلاش برای DAT وجود دارد.

قبل از گذراندن DAT به چه دوره هایی نیاز دارم؟

برای آمادگی کافی برای DAT ، باید دوره های زیر را گذرانده باشید:

 • BIOL 1107 / L و BIOL 1108 / L
 • CHEM 1211 / L و CHEM 1212 / L
 • CHEM 2211 / L و CHEM 2212 / L

فیزیولوژی یکی از دوره های مفید قبل از DAT است.

در صورت امکان ، ممکن است بخواهید BCMB 3100 و آمار را نیز داشته باشید (اما لازم نیست) ، استفاده از طراحی سه بعدی (ARST 1080) می تواند برای بخش توانایی ادراکی DAT مفید باشد.

خوشبختانه دانشجویان UGA مکان های مختلفی برای شرکت در DAT دارند ، مرکز آزمایشات دانشگاه امتحان را در آتن ارائه می دهد ، با این وجود چندین سایت تست از جمله آتلانتا ، کلمبوس ، ماکون و آگوستا در سراسر ایالت وجود دارد و دانشجویان می توانند در اینجا برای DAT ثبت نام کنند.

DAT چگونه امتیاز می دهد؟

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) نمرات DAT را به عنوان هشت نمره استاندارد گزارش می کند ، شش نمره اول از خود آزمون های فردی است که شامل زیست شناسی ، شیمی عمومی ، شیمی آلی ، توانایی ادراکی (PAT) ، درک مطلب و استدلال کمی است.

هر بخش فرعی از DAT در مقیاس ۳۰ نمره ای و با نقطه میانی ۱۸ (صدک ۵۰) امتیاز بندی می شود ، نمره کل علوم (TS) در واقع نمره علوم خام شما را با درک مطلب و ریاضی برای تشکیل میانگین علمی (AA) ترکیب می کند ، امتیازات بر اساس عملکرد همه آزمون دهندگان در یک ماه معین از مدیریت در رتبه بندی های صدک قرار می گیرند.

در حالی که MCAT و DAT در برخی زمینه های محتوا شبیه به یکدیگر هستند ، اما از چند جهت کلیدی متفاوت هستند ، درک تفاوت بین این دو آزمون به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسب است ، اگر می خواهید تفاوت های DAT و MCAT را از نظر دشواری ، محتوا ، قالب و موارد دیگر بررسی کنید ، با مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی تماس بگیرید.

بورسیه های پزشکی در گرجستان

دانشگاه ها بر اساس نمرات تجمعی محاسبه شده در پایان هر ترم عادی ، که برای هر یک از هزینه های آموزش ترم یک ساله بعدی اعمال می شود ، به بهترین دانشجویان خود بورس می دهند.

بورسیه های پزشکی در گرجستان

از سال ۲۰۰۷ ، در تمام دانشگاه های گرجستان ، برنامه ای تحت عنوان “بورس تحصیلی رئیس جمهور برای دانشجویان لیسانس” در حال اجرا است.

طبق این برنامه ، هر دانشجویی این فرصت را دارد که یک دریافت کننده ی بورسیه ی ریاست جمهوری شود ، بودجه دولت ، منبع تأمین مالی برنامه است و مبلغ آن براساس دستور مربوطه وزیر آموزش و علوم پرداخت می شود.

بورس تحصیلی براساس موفقیت های تحصیلی و شخصی ، مانند عملکرد تحصیلی ، انتشار مقالات علمی و شرکت در کنفرانس های علمی اعطا می شود.

این بورس تحصیلی هزینه های سفر ، اقامت ، هزینه های تحصیل ، کمک هزینه زندگی با نرخ تعیین شده و سایر هزینه های مربوط به برنامه را پوشش می دهد.

بورس تحصیلی جورج و پرل استریکلند

بورس تحصیلی برای کمک به دانشجویان مستحق کم درآمد برای تحصیل در دانشگاه ارائه می شود ، متقاضیان باید برای ثبت نام در دانشکده پزشکی مورهاوس ثبت نام یا پذیرفته شوند.

انتخاب بر اساس نیاز مالی و پتانسیل موفقیت آمیز یک کاندیدا در رشته انتخابی وی انجام می شود ، سوابق تحصیلی ، فعالیت های درسی و اجتماعی ، سوابق کاری ، ارجاع شخصیت و سایر دستاوردهایی که دارای ارزش پیش بینی هستند برای ارزیابی در طی فرآیند انتخاب مورد نیاز است.

میزان جایزه هر ساله با فرصت تمدید متفاوت است ، برنامه ها باید توسط بنیاد جامعه متروپولیتن آتلانتا تا ۱۵ فوریه دریافت شوند.

بورسیه های بازپرداخت وام به نیروی کار بهداشت و درمان گرجستان

GBHCW برنامه های بازپرداخت وام تعهد خدمات را برای پزشکان ارائه می دهد ، این بورسیه برنامه های مختلف در پرداخت هرگونه بدهی برای شهریه و سایر هزینه های مربوط به اتمام مدارک پزشکی را متقبل می شود.

این بورسیه برای نیروی کار بهداشت و درمان گرجستان در دسترس است و به پزشکان کمک می کند که موافقت کنند تمام وقت خود را در یک شهرستان روستایی در گرجستان با جمعیت ۵۰،۰۰۰ یا کمتر تمرین کنند.

شرکت خدمات بهداشتی ملی NHSC

این بورسیه های رقابتی پشتیبانی از خدمات شهریه و هزینه های لازم برای سال تحصیلی را پرداخت می کنند و برای ۱۲ ماه کمک هزینه ماهانه برای دانشجویان فراهم می کنند.

برای هر سال دریافت حمایت از این بورس تحصیلی ، دریافت کنندگان باید ۱ سال خدمات مراقبت های بهداشتی تمام وقت در یک منطقه کمبود حرفه ای بهداشت ، که محل آن توسط NHSC تعیین شده است ، بگذرانند و به جا آورند و حداقل ۲ سال تعهد خدمات وجود دارد.

اولویت این بورس ها به متقاضیانی تعلق می گیرد که قبلاً بورس تحصیلی NHSC دریافت کرده باشند و در “برنامه بورس تحصیلی دانشجویان با نیازهای مالی استثنایی” فدرال در دانشکده های پزشکی خود شرکت کرده باشند و از مناطق محروم می آیند.

بورس تحصیلی MSM Chick-fil-A Westside Service

MSM به دانشجویان خود این امکان را می دهد تا در آپارتمانهای Entra West End با مسکن با کیفیت و امکانات قابل توجه زندگی کنند ، مسکن هایی که شامل استودیوهای مبله و واحدهای یک ، دو و سه خوابه با دسترسی آسان به جامعه متنوع و غنی از نظر فرهنگی West End و Atlanta BeltLine است.

دانشجویان متقاضی مدرک MSM فعلی و ورودی که علاقه مند به زندگی در آپارتمانهای Entra West End هستند می توانند برای بورسیه خدمات MSM Chick-fil-A Westside و حداکثر تا ۲۴۰۰ دلار برای هر دانشجو اقدام کنند.

این بورس های تحصیلی از طریق هدیه سخاوتمندانه بنیاد Chick-fil-A در حمایت از دانشجویان MSM و Atlanta’s Westside Community امکان پذیر است ، مهلت اولویت برای درخواست ۳۰ ژوئن ۲۰۲۱ است.

برای آگاهی از بورسیه هایتحصیلی در کشورهای اروپایی می توانید سایر مقالات سایت را مطالعه و مقایسه کنید ، برای مثال در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه برترین بورسیه های تحصیلی این کشور را مورد بررسی قرار داده ایم.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در گرجستان

یکی از دلایلی که بسیاری از متقاضیان به سوی کشور گرجستان متمایل می شوند ، نداشتن شرایط خاص برای ارائه مدرک زبان و همچنین محدودیت سنی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی است.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در گرجستان

اما لازم به ذکر است که این شرایط آسان برای همه دانشگاه ها نیست و برخی از آنها مدرک آیلتس حداقل ۵ را از متقاضی می خواهند ، به طور کلی پیشنهاد ما این است که حتی در صورت عدم سخت گیری دانشگاه ها ، شما مدرک زبان آیلتس ۵ را داشته باشید ، زیرا گرچه دانشگاه ها الزامی ندارند اما در روند مصاحبه ، چنانچه میزان تسلط شما به زبان کافی نباشد ، شما را ملزم به گذراندن دوره های زبان در گرجستان می کنند.

متقاضی بر اساس زبان مورد نظر (انگلیسی ، گرجی ، روسی) در کالج های زبان گرجستان شرکت کرده و پس از بهبود مهارت زبان ، شروع به تحصیل می کند.

در ادامه نگاهی به شرایط پذیرش و درخواست دانشگاه های پزشکی گرجستان می پردازیم.

پذیرش دانشکده های پزشکی مختلف در گرجستان و مدارک لازم

دانشکده پزشکی دانشگاه مرسر فقط متقاضیان پیش پزشکی را که مقیم قانونی گرجستان هستند ، می پذیرد (یعنی متقاضی باید حداقل ۱۲ ماه قبل از دوره تحصیل در کشور گرجستان اقامت داشته باشد).

مدارس گرجستان دارای درجات مختلفی از انتخاب هستند ، دانشکده پزشکی Emory رقابتی ترین برنامه برای استفاده در میان شش دانشکده است.

جهت پذیرش در دانشگاه New Vision متقاضیان باید اطلاعات زیر را ارائه دهند:

 • برنامه ای که شامل جزئیات زیر است: زیست ، تاریخچه آموزش و دوره ای که برای آن درخواست می کنید.
 • یک کپی از نتایج تحصیلات متوسطه با موضوعات مورد مطالعه.
 • مدارکی از کشور خود که تأیید مجوز تحصیل در گرجستان را تأیید می کند.
 • دو عکس کوچک ۵-۴ سانتی متر.
 • کلیه اسناد و مدارک برای مطابقت با دستورالعمل های ایالتی باید به گرجی ترجمه شوند.

استراتژی های پذیرش دانشکده پزشکی گرجستان

اکنون که ایده بهتری از فضای پذیرش دانشکده های پزشکی گرجستان دریافت کرده اید ، ما در مورد دو استراتژی اصلی که در موفقیت شما به عنوان متقاضی این برنامه ها حیاتی است ، بحث خواهیم کرد.

استراتژی ۱: هنگام تصمیم گیری در مورد مدارس پزشکی گرجستان ، رویکرد داده محور داشته باشید ، داده های بررسی شده نشان می دهد که در مقایسه با سه دانشکده پزشکی دیگر تفاوت معنی داری بین میانگین نمرات معدل و MCAT برای داشتن یک کاندیدای رقابتی برای پذیرش در دانشکده پزشکی Emory و کالج پزشکی گرجستان در دانشگاه آگوستا وجود دارد.

مهم است که هنگام درخواست به برنامه ها ، در مورد احتمال پذیرش خود براساس آمار فکر کنید.

استراتژی ۲: درک درستی از اصول پیروی از مأموریت هر دانشکده پزشکی گرجستان ایجاد کنید.

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

سطح زندگی برای دانشجویان پزشکی در گرجستان تا حدودی شبیه سایر کشورهای اروپایی است ، اما هزینه های اقامت ، غذا ، حمل و نقل و فعالیت های اوقات فراغت در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر بسیار کمتر است که در نتیجه گرجستان را به یکی از مقصد های محبوب دانشجویان بین المللی تبدیل می کند.

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

دانشجویانی که از نقاط مختلف جهان می آیند و ترجیح می دهند MBBS ، کارشناسی ارشد یا حتی فارغ التحصیلی خود را در گرجستان به پایان برسانند ، این کشور از این دانشجویان استقبال می کند و اینکه ساختار هزینه ها در دانشگاه ها یا کالج ها و هزینه های زندگی کاملا مقرون به صرفه است.

هزینه زندگی در تفلیس برای دانشجویان پزشکی در مقایسه با سایر شهرهای گرجستان حداقل ۱۰ درصد ارزان تر است به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین المللی مشتاق به تحصیل MBBS ترجیح می دهند برای تحصیلات تکمیلی با کیفیت بالا به گرجستان بیایند ، علاوه بر این ، هزینه های تحصیل ، تأمین غذا ، حمل و نقل ، تلفن همراه و سایر هزینه های شخصی هنگام تحصیل و زندگی در گرجستان برای این گروه از دانشجویان ، تقریباً بین ۲،۴۶۰ تا ۳،۴۲۰ یورو است.

هزینه اقامت دانشجویان پزشکی

گرجستان یکی از مقرون به صرفه ترین کشورها برای زندگی و تحصیل MBBS است و دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل در این کلاس جهانی می آیند ، تا در هزینه های مربوط به تحصیل خود نیز صرفه جویی می کنند.

در گرجستان دانشجویان پزشکی می توانند گزینه های مختلف اقامت را کشف کنند ، بیشتر دانشگاه های پزشکی محل اقامت در دانشگاه را به دانشجویان ارائه می دهند تا بتوانند گزینه های اقامت ارزان قیمت را دریافت کنند ، حتی اگر دانشجویان یک آپارتمان در گران ترین منطقه ی شهر تفلیس اجاره کنند ، بیش از ۳۰۰ دلار در ماه نخواهد بود که ارزش خدمات با کیفیت دانشجویان را در آنجا دارد.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه ها

بیشتر مدارس پزشکی در گرجستان موسسات خصوصی هستند و این بدان معنی است که ساکنان داخل و خارج از کشور شهریه سالیانه یکسانی را پرداخت می کنند.

تحصیل به دلیل کم بودن شهریه و کیفیت تحصیل که در هر دو دانشگاه خصوصی یا دولتی در گرجستان ارائه می شود ، یکی از مقصدهای مورد علاقه دانشجویان بین المللی است.

بسته به رشته تحصیلی ، یک مدرک کارشناسی بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو برای دانشجویان بین المللی هزینه خواهد داشت ، هرچند که میزان هزینه ها از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است.

چکیده ای از هزینه های تحصیل پزشکی دانشگاه ها

 • دانشگاه باتومی شوتا روستاولی ؛ تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه ۴۰۰۰ دلار در سال برای دانشجویان بین المللی هزینه دارد و هزینه ی hostel در این دانشگاه نیز ۱۱۰۰ دلار در سال است.
 • دانشگاه ملی تفلیس ؛ هزینه ی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه ملی تفلیس در هر سال ۸۰۰۰ دلار است و هزینه ی hostel نیز در این دانشگاه ۳۰۰۰ دلار است.
 • دانشگاه پزشکی دیوید تویلدیانی ؛ هزینه ی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه دیوید تولدیانی ۸۰۰۰ دلار درسال است و هزینه ی hostel نیز ۱۵۰۰ دلار در سال است.
 • دانشگاه دیوید آگماشنبلی گرجستان ؛ هزینه ی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه برای سال اول ۵۵۰۰ دلار است و برای سال های بعدی ۴۰۰۰ دلار در سال هزینه دارد ، هزینه ی hostel نیز ۲۴۰ دلار در سال است.
 • دانشگاه ایوان جاواخیشویلی دولتی تفلیس ؛ هزینه ی تحصیل در این دانشگاه برای پزشکی و دندانپزشکی ۵۵۰۰ دلار در سال است و هزینه hostel 2406 دلار در سال است.
 • هزینه برنامه پزشکی دانشگاه New vision ؛ شهریه این دانشگاه ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ دلار در سال است که به این مقدار مبلغ ۲۹۰۰ تا ۴۱۰۰ دلار نیز برای اقامت خصوصی و هزینه های زندگی در نظر بگیرید.

دانشجویان در سال اول باید شهریه کامل را پرداخت کنند ، اما در صورت گذراندن تمام دروس خود در هر یک از سالهای بعد ۲۵٪ تخفیف دریافت می کنند.

مزایا و معایب تحصیل رشته های پزشکی در گرجستان

مزایا و معایب تحصیل رشته های پزشکی در گرجستان
 • این کشور آموزش با کیفیت بالا در MBBS را ارائه می دهد و محیطی امن را برای دانشجویان فراهم می کند و هم چنین پذیرش برای دانشجویان در دانشگاه های مورد تایید آسان است.
 • دانشجویان برای تحصیل در رشته های پزشکی در گرجستان نیازی به TOEFLیا IELTS ندارند.
 • تدریس رشته های پزشکی به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه های گرجستان ارائه می شود.
 • ساختار هزینه نسبتاً کمتر از سایر کشورهای اروپایی است اما در میان کشور های آسیایی میزان هزینه بسیار بالاست.
 • دانشگاه های علوم پزشکی ، دانشکده های کاملاً باتجربه ای دارند که برای آزمون غربالگری MCI به دانشجویان کمک می کنند.
 • هزینه های سفر برای دانشجویان خیلی زیاد نیست و برای متقاضیان محدودیت سنی وجود ندارد.
 • دانشجویانی که با هر گونه فاصله تحصیلی بین برنامه درسی روبرو هستند نیز برای تحصیل در دوره های پزشکی در گرجستان پذیرفته می شوند.
 • دانشجویان پس از دریافت مدارک پزشکی خود مجاز به کار در هر نقطه از اروپا هستند.
 • ساختار هزینه ها در دو قسط نیز در دانشگاه ها موجود است.
 • هر ساله پذیرش در رشته های پزشکی در مارس و سپتامبر آغاز می شود.

معایب تحصیل رشته های پزشکی در گرجستان

 • هزینه شهریه در دانشگاه های گرجستان در مقایسه با سایر کشورهای خارجی بسیار زیاد است و خوابگاه جداگانه ای برای دختران و پسران وجود ندارد.
 • بیشتر معایب گرجستان در تحصیل رشته های پزشکی ، هنگامی رخ می دهد که دانشجویان نتوانند خود را با مکان جدید تنظیم کنند.
 • بعضی از دانشجویان به سختی می توانند با آب و هوای سرد گرجستان سازگار شوند ، دما از اواسط نوامبر تا اواسط مارس زیر ۰ درجه خواهد بود.
 • دانشگاه های دولتی گرجستان بسیار کم هستند و اکثر آنها کالج های خصوصی هستند که اخیراً افتتاح شده اند ، عمدتا ، انتخاب دانشگاه های دولتی بهتر است و به همین دلیل ، بیشتر دانشجویان اوکراین را ترجیح می دهند.

موقعیت گرجستان در اروپا یا اتحادیه اروپا؟

بیشتر دانشجویان و والدین فکر می کنند که گرجستان بخشی از اروپا است ، با این حال ، گرجستان نه در اتحادیه اروپا و نه در اروپا قرار ندارد ، این منطقه در منطقه قفقاز اوراسیا واقع شده است که در تقاطع اروپا و آسیا قرار دارد و از طرف مأموران به بسیاری از دانشجویان گفته می شود كه گرجستان در اروپا واقع شده است كه كذب است.

چالش ویزا و اخراج در سالهای اخیر

گرفتن ویزا برای تحصیل رشته های پزشکی در گرجستان آسان نیست ، در سال های گذشته بیش از ۱۰۰ دانشجو با وجود داشتن ویزای معتبر از ورود به گرجستان محروم شدند (گرجستان ۵۲ دانشجو را از فرودگاه به کشور خود بازگرداند).

برای ویزا ، برخی از دانشگاه ها با Skype با دانشجویان مصاحبه می کنند و برخی ممکن است نیاز به نمره آیلتس داشته باشند ، گرفتن ویزا برای تحصیل رشته های پزشکی در گرجستان بسیار پرهیاهو است ، در حالی که برای تحصیل در این رشته ها در اوکراین ، روسیه و قرقیزستان هیچ مشکلی برای ویزا وجود ندارد.

تحصیل رشته های پزشکی به زبان انگلیسی در گرجستان

تحصیل به زبان انگلیسی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان بسیار معمول شده و بالغ بر ده هزار دانشجوی بین المللی هم اکنون در این کشور مشغول به تحصیل هستند.

تحصیل رشته های پزشکی به زبان انگلیسی در گرجستان

مدت زمان تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در زبان انگلیسی تفاوت عمده ای با برنامه های موجود به زبان گرجی با هم ندارند.

این زمان در هر دو حالت ۶ سال به طول می انجامد و اشاره به این نکته اهمیت دارد که بدانید در برنامه های انگلیسی پزشکی و دندانپزشکی تا سال سوم و چهارم منحصرا به انگلیسی ارائه می شود و در سال های پس از آن بیشتر تدریس و سمینارها به زبان گرجی است.

دانشجویان پزشکی دو سال ابتدایی را به آموزش علوم مقدماتی پزشکی (مانند فیزیک ، شیمی ، بیولوژی ، تاریخ پزشکی ، مردم شناسی) می پردازند ، از سال های سوم به بعد دانشجویان به فراگیری دروس تئوری و عملی می پردازند.

این دروس شامل مبانی پزشکی و علوم مربوط به سلامت انسان و بیماری ها ، برنامه های کاربردی علوم پزشکی ، اخلاق پزشکی ، مطالعات علمی و پزشکی بالینی و مدیریت مراقبت های بهداشتی و دروس عملی دوره کارآموزی است.

تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در گرجستان

زبان تحصیل دوره های دندانپزشکی در گرجستان به طور کلی ، به زبان انگلیسی است ، دروس سال اول و دوم دندانپزشکی درباره مبانی و اصول پزشکی و دندانپزشکی و همچنین بیولوژی تخصصی است.

دانشجویان از سال سوم ، آموزش دروس عملی دندانپزشکی و کارهای آزمایشگاهی مربوط به دندان را شروع می کنند و در سال پنجم به صورت تمام وقت به مهارت های عملی دندانپزشکی پی می برند تا اینکه بتوانند پس از آزمون جامع به مدرک دکترای حرفه ای دندانپزشکی دست پیدا کنند.

برنامه درسی دانشگاهی مانند دانشکده دندانپزشکی جورجیا ، شامل ۱۱ ترم تحصیل در دوره های زیر است:

 • دوره های زیست دهان و دندان: آناتومی ، بیوشیمی ، میکروبیولوژی ، داروشناسی و فیزیولوژی.
 • علوم بالینی: مواد دندانپزشکی ، ریشه دندان ، انسداد ، داروی خوراکی ، آسیب شناسی دهان ، جراحی دهان ، ارتودنسی ، دندانپزشکی کودکان ، پریودنتزی ، پروتزهای دندانی ، رادیولوژی و دندانپزشکی ترمیمی
 • دوره های علوم رفتاری / مدیریت

درباره کالج دندانپزشکی جورجیا

کالج دندانپزشکی دانشگاه آگوستا جورجیا یک برنامه چهار ساله ارائه می دهد که منجر به دریافت مدرک دکترای حرفه ای دندانپزشکی می شود ، برنامه درسی دندانپزشکی شامل دوره هایی در زمینه زیست دهان ، علوم بالینی ، علوم رفتاری و مدیریت است.

آموزش دندانپزشکی دانشگاه آگوستا بر کارهای عملی زود هنگام تأکید دارد ، دانشجویان از اوایل سال دوم شروع به درمان بیماران می کنند و از انتقال بی وقفه از سالن های سخنرانی و آزمایشگاه ها به کلینیک ها لذت می برند.

همانطور که مهارتهای جدید را فرا می گیرند ، آنها در کلینیک نیز تمرین می کنند ، نظارت دقیق بر آنها توسط هیئت علمی متعهدو مسئول انجام می شود.

دانشکده دندانپزشکی به تمرکز شدید ، سخت کوشی و ساعتهای طولانی نیاز دارد ، اما اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه آگوستا آماده کمک هستند.

بیشتر دانشجویان به عنوان یک کار تمام وقت به دانشکده دندانپزشکی نزدیک می شوند ، اما دانشجویانی که دارای شغل و یا خانواده هستند ، از جمله افرادی که به عنوان شغل دوم خود دندانپزشکی را دنبال می کنند ، در دانشگاه آگوستا سرآمد هستند ، در این دانشگاه تعادل و تعهد مهم هستند.

مدارک تحصیلی ارائه شده در کالج دندانپزشکی گرجستان

 • دکترای حرفه ای دندانپزشکی
 • کارشناسی ارشد در زیست شناسی دهان و دندان
 • دکترای فلسفه با گرایش بیولوژی دهان و آسیب شناسی فک و صورت

اعتبارسنجی مدرک کالج دندانپزشکی گرجستان

برنامه دکتری حرفه ای دندانپزشکی در فوریه ۲۰۱۲ توسط کمیسیون اعتباربخشی دندانپزشکی انجمن دندانپزشکی آمریکا مورد بازدید قرار گرفت و وضعیت “تأیید بدون نیاز به گزارش” را دریافت کرد.

دانشکده دندانپزشکی جورجیا در دانشگاه آگوستا یک موسسه دولتی است و هدف اصلی آن آموزش ارائه دهندگان خدمات بهداشتی دندانپزشکی برای شهروندان گرجستان است.

عمل اخلاقی دندانپزشکی نیاز به توانایی فکری دارد ، هر متقاضی باید با موفقیت تمام شرایط پذیرش را تکمیل کند.

با اتمام برنامه ۴ ساله دندانپزشکی ، از جمله آزمایش موفقیت آمیز تابلوهای ملی I & II ، مدرک دکترای حرفه ای دندانپزشکی (DMD) اعطا می شود ، فارغ التحصیلان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آگوستا جورجیا واجد شرایط ارزیابی در تمام هیئت های مجوز دندانپزشکی ایالات متحده هستند.

اطلاعات عمومی پذیرش کالج دندانپزشکی دانشکده جورجیا

کمیته پذیرش متقاضیان را به صورت رقابتی سالانه پیشنهاد می کند ، متقاضیانی که در نظر کمیته در نظر گرفته می شوند ، دارای بیشترین صلاحیت برای پذیرش هستند ، به رئیس توصیه می شوند. کمیته موارد زیر را در نظر می گیرد:

میانگین کل نمره باید از ۲٫۸ به ۴٫۰ با میانگین معدل کل ۳٫۵۹ و میانگین معدل علمی ۳٫۵۳ باشد و در آزمون پذیرش دندانپزشکی باید نمره متقاضی در مولفه های آکادمیک یا توانایی ادراکی از ۱۴ تا حداکثر ۳۰ باشد.

در پایان این بخش با عنوان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در گرجستان ، باید اشاره کنیم که برای تحصیل انگلیسی در این رشته ه الزامی جها ارائه مدرک زبان انگلیسی ندارید و کل روند ارزیابی شما بر اساس یک مصاحبه می باشد.

در صورت عالی بودن مصاحبه نیازی به شرکت در دوره های ۶ یا ۹ ماهه زبان انگلیسی نخواهید داشت و در غیر اینصورت باید ابتدا دوره را بگذرانید و سپس وارد دوره پزشکی یا دندانپزشکی شوید.

گرجستان زمینه های وسیعی برای آموزش زبان انگلیسی دانشجویان داخلی و خارجی فراهم نموده است ، از اساتید مجرب خارجی استفاده می کند و انگلیسی را طبق روش های استاندارد آمریکا و انگلیس آموزش می دهد ، بنابراین اگر لازم باشد که در دوره های زبان انگلیسی در گرجستان شرکت کنید ، به راحتی می توانید از عهده آن برآیید.

تحصیل رشته های پزشکی به زبان گرجی

نکته مهمی که در باب انتخاب زبان تحصیل در گرجستان باید یادآور شویم این است که شما هر زبانی را انتخاب کنید در نهایت شما به یادگیری زبان گرجی هم نیاز پیدا می کنید.

تحصیل رشته های پزشکی به زبان گرجی

گرچه تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان به زبان انگلیسی (و یا زبان روسی) امکان پذیر است اما دقت داشته باشید که زبان اصلی این کشور زبان گرجی است و شما به عنوان یک پزشک نیاز دارید که آن را یاد بگیرید.

از طرفی افرادی که به زبان گرجی را برای تحصیل انتخاب می کنند ، می توانند در دانشگاه های دولتی گرجستان پذیرش بگیرند و مطمعننا باشرایط ورود آسان تری روبرو هستند ، بنابراین عده ای از متقاضیان ترجیح می دهند که به جای تحصیل به زبان انگلیسی ، زبان گرجی را انتخاب کنند.

اگر فکر می کنید که هیچ آشنایی با زبان گرجی ندارید و در عین حال علاقه دارید که از مزیت های تحصیل پزشکی به این زبان بهره مند شوید ، نگرانی داشته باشید زیرا گرجستان کالج های متعددی برای آموزش زبان تاسیس کرده و زبان گرجی را به علاقه مندان به صورت کاملا استاندارد و واضح آموزش می دهد.

بهترین کالج های زبان بین المللی در گرجستان

 • مرکز زبان Goga Askurava / زبان گرجی برای خارجی ها
 • ILC / زبان گرجی برای خارجی ها
 • مرکز زبان آمریکایی: Survival Georgian
 • موسسه خدمات خارجی ، ایالات متحده آمریکا
 • مرکز زبان گرجستان
 • خانه بین الملی گرجستان (IHW0)
 • گروه آموزش حرفه ای PGT

درباره مرکز زبان Goga Askurava

دوره تلفیقی زبان گرجی در این مرکز زبان برای همه دانشجویان در هر سن و هر سطح در نظر گرفته شده است ، این شرایط ، واژگان و دستور زبان مورد نیاز برای بالا بردن دانش آموزان تا سطح B2 را پوشش می دهد و همچنین برخی از ساختارهای اضافی مورد نیاز در سطح پیشرفته تر را نیز شامل می شود.

این دوره شامل گفتگوها و متون کوتاه با توضیحات جامع واژگان جدید و تسلط بیشتر بر این واژگان قبل از ادامه کار است ، تمرینات ارتباطی و مبتنی بر موقعیت ، به دانش آموزان کمک می کند تا یاد بگیرند که چگونه با موقعیت های خاص در گرجی مقابله کنند.

این دوره همچنین دارای مطالب زیادی برای کارهای شفاهی است ، این شامل ” گرجی واقعی ” است که از زندگی روزمره گرجی گرفته شده است ، این دوره دارای تمرینات بداهه پردازی یا بازی با نقش است و این به دانشجویان فرصت می دهد تا از واژگان و ساختارهای جدید آموخته شده در طول درس برای برقراری ارتباط در موقعیت های زندگی واقعی استفاده کنند.

سرانجام ، این دوره دارای مطالب ویدئویی معتبر فراوانی به زبان گرجی است که شامل کارتون ها ، مستندهایی درباره تاریخ و فرهنگ و فرهنگ گرجستان و فیلم ها است.

ILC / زبان گرجی برای خارجی ها

“ILC” Ltd ، بهترین برنامه آموزشی را برای خارجیانی که مایل به برقراری ارتباط با مردم بومی و یادگیری بیشتر در مورد فرهنگ گرجی هستند ارائه می دهد ، “ILC” Ltd یکی از اولین مراکزی است که به مدت ۹ سال به همه خارجی ها برای تحصیل در زبان گرجی کمک کرده است.

سطح اول آموزش در این مرکز شامل سه مرحله است:

مرحله ۱ (طول دوره ۳ ماه است) – دانش آموزان با تمام عبارات و کلمات لازم در زندگی روزمره شروع می شوند ، سطح اول توسعه گفتار ارتباطی ساده را فراهم می کند.

مرحله ۲ (مدت دوره ۳-۳ ماه است) – به دانشجویان این فرصت داده می شود تا با تمرکز بر توسعه واژگان ، توانایی همه جانبه خود را در استفاده از زبان بهبود بخشند ، سطح ۲ شامل موارد زیر است: تمرکز روی دستور زبان و تمرینات عملی برای بهبود مهارت های گفتاری زبان آموزان است. دانش آموزان قبلاً واژگان خاصی از واژگان را دراختیار داشته اند و توانایی شکل گیری ایده را دارند ، برای آنها دشوار است که روان صحبت کنند.

مرحله ۳ – دانش آموزان مهارت های گفتاری ، شنیداری و نوشتاری را کسب می کنند ، سطح ۳ بر نوشته های معروف گرجی ، تاریخ و بررسی های فرهنگی تمرکز دارد.

به دلیل COVID-19 ، این دوره ها در دوره های پاییز و زمستان بصورت آنلاین اجرا شده است ، در مورد ترم تابستان نیز تصمیم گیری انجام خواهد شد.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان را بررسی کردیم ، سوالات پر تکرار در این زمینه را هم در ادامه ارائه میدهیم ، شما هم می توانید برای پرسیدن سوالات خود از بخش دیدگاه در پایین همین مقاله استفاده کنید و پاسخ کامل و دقیق مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) را دریافت نمایید.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان در دانشگاه تفلیس چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه ملی تفلیس در هر سال 8000 دلار است و هزینه hostel نیز در این دانشگاه 3000 دلار است.

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان ، محدودیت سنی وجود دارد؟

یکی از دلایلی که بسیاری از متقاضیان به سوی کشور گرجستان متمایل می شوند ، نداشتن شرایط خاص برای ارائه مدرک زبان و همچنین محدودیت سنی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی است.

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان باید مدرک زبان ارائه دهم؟

خیر نیازی به ارائه مدرک زبان نیست اما این شرایط آسان برای همه دانشگاه ها نیست و برخی از آنها مدرک آیلتس حداقل 5 را از متقاضی می خواهند ، به طور کلی پیشنهاد ما این است که حتی در صورت عدم سخت گیری دانشگاه ها ، شما مدرک زبان آیلتس 5 را داشته باشید ، زیرا گرچه دانشگاه ها الزامی ندارند اما در روند مصاحبه ، چنانچه میزان تسلط شما به زبان کافی نباشد ، شما را ملزم به گذراندن دوره های زبان در گرجستان می کنند.

آیا دانشگاه های گرجستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند؟

مطابق لیست اعلام شده در سال تحصیلی 2022-2021 میلادی ، هیچکدام از مدارک تحصیلی دانشگاه های پزشکی کشور گرجستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشد

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان در چه آزمون هایی باید شرکت کنم؟

طبق بررسی های مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی ، منابع موجود برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی گرجستان هیچ آزمون وروی کلی را برای پذیرش در این رشته ها اعلام نکرده اند اما در بررسی های جزء به جزء دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی گرجستان ، در الزامات پذیرش برخی از کالج ها پزشکی و دندانپزشکی ، به آزمون های ورودی MCAT و DAT اشاره شده است.

هزینه اجاره آپارتماندر گرجستان چقدر است؟

هزینه مسکن در گرجستان ارزان است ، حتی اگر دانشجویان یک آپارتمان در گران ترین منطقه شهر تفلیس اجاره کنند ، بیش از 300 دلار در ماه نخواهد بود که ارزش خدمات با کیفیت دانشجویان را در آنجا دارد.

هزینه تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی چقدر است؟

بسته به رشته تحصیلی ، یک مدرک کارشناسی بین 1500 تا 3000 یورو برای دانشجویان بین المللی هزینه خواهد داشت ، هرچند که میزان هزینه ها از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است.

اگر بخواهم در گرجستان MBBS بخوانم هزینه های من چقدر خواهد بود؟

هزینه های تحصیل ، تأمین غذا ، حمل و نقل ، تلفن همراه و سایر هزینه های شخصی هنگام تحصیل و زندگی در گرجستان برای این رشته ، تقریباً بین 2،460 تا 3،420 یورو است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان به چه زبانی است؟

زبان تدریس دندانپزشکی در گرجستان انگلیسی است و بنابراین ، دانشجویان بین المللی در اینجا با هیچ مسئله مانع زبانی روبرو نخواهند شد.

در دوره پری مدیکال در دانشگاه های گرجستان چه دروسی ارائه می شود و هزینه آن چقدر است؟

دروس ارائه شده در این دوره ها شامل زیست شناسی انسانی ، فیزیک ، شیمی ، زبان تخصصی پزشکی و مقدمه بر زبان انگلیسی یا گرجی است. هزینه ی دوره ی پریمدیکال به صورت عادی تقریبا بین 5000 تا 6000 یورو در سال است ، اما هزینه ی دوره های فشرده تقریبا بین 4000 تا 5000 است.

اطلاعات کاملتر در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان را مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی در اختیار شما قرار خواهند داد ، با کارشناسان موسسه ما در دفاتر تهران و شیراز تماس بگیرید و جهت اتخاذ تصمیم بهتر از راهنمایی های آنها استفاده کنید ، همچنین مطالعه سایر مقالات سایت را از دست ندهید ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه است.

Rate this post

2 دیدگاه در “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان

 1. ارمین گفت:

  سلام دانشگاه tsmu برای ندانپزشکی ازمون ورودی مثل کنکور دارد ؟ یا شرایط دیگری هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه