دوره پیش پزشکی یا پری مدیکال چیست؟

پری مدیکال یا پیش پزشکی یک دوره آموزشی است که دانشجویان را برای ورود به رشته های پزشکی در دانشگاه های خارج از کشور به خصوص دانشگاه های اروپایی آماده می سازد. این دوره ها در کالج های معتبر و یا دانشگاه ها در کشورهای مختلف برگزار می شود و بسیار بهتر است که حتی اگر این دوره اختیاری است، بازهم در آن شرکت کرده و برای آزمون و یا تحصیل این رشته آمادگی لازم را کسب کنید.

دوره پیش پزشکی یا پری مدیکال چیست؟

مشاور مهاجرتی

 این موضوع بستگی به کشور و دانشگاه انتخابی متقاضیان بستگی دارد اما همواره تاکید می شود که برای کسب آمادگی لازم جهت شرکت در آزمون ورودی و همچنین تحصیل رشته پزشکی، در این دوره شرکت کنید.

 این دوره آموزشی برای تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به دانشجویان ارائه می شود.

بله دوره پیش پزشکی در کشور مجارستان از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است، به طوری که در چند کشور دیگر اروپایی نیز معتبر و قابل ارائه است.

بله شرکت در این دوره برای تمامی دانشجویان پزشکی در روسیه الزامی بوده و با نام دوره پادفک شناخته می شود.

بله ممتقاضیان برای شرکت در این برنامه آموزشی نباید کمتر از 17 یا 18  سال داشته باشند و معمولا سن بالاتر از 25 سال یا کاملا پذیرفته نبوده و یا شرایط سخت تری برای پذیرش دارد.

دوره پیش پزشکی متقاضیان را با سیستم آموزشی کشور مقصد آشنا می سازد و دانشجوی خارجی، زبان و چگونگی تحصیل در آن جا و دانشگاه های آن را فرا می گیرد. بعضی از دانشگاه ها شرکت در این دوره را برای دانشجویان بین المللی اجباری دانسته و برخی نیز آن را اختیاری می دانند، اما در اکثر مواقع نیاز است که دانشجویان این دوره را پشت سر بگذارند و آماده شوند.

دوره پری مدیکال یک دوره کوتاه مدت است که کمتر از 1 سال بوده و در هر کشور دارای شرایط مختلفی است و می تواند مدت زمانی متفاوت به طول بیانجامد؛ به همین خاطر شما با حتما شرایط ورود به دوره پری مدیکال در کشور مدنظرتان را به طور خاص نیز مورد بررسی قرار دهید. ضمنا برای کسب اطلاعات بیش تر عنوان تحصیل پزشکی در خارج از کشور را نیز مطالعه نمایید.

شرایط لازم جهت ورود به دوره های پری مدیکال

پذیرش و شرکت در دوره پری مدیکال یا پیش پزشکی در هر کشور و دانشگاه دارای شرایطی مختص به خود است و معیارهای متفاوتی با یکدیگر دارند. اما علاوه بر این موارد برخی شرایط و مدارک نیز به طورکلی و به صورت عام از سوی تمامی مراکز ارائه کننده درخواست می شود که متقاضیان باید به آن ها توجه بسیاری داشته باشند.

از شرایط لازم جهت ورود به دوره های پری مدیکال باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ارائه مدرک تحصیلی: داشتن مدرک دیپلم دبیرستان در رشته علوم تجربی و یا رشته ریاضی الزامی خواهد بود. در برخی از موارد، ممکن است که از دانشجویان مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط مانند زیست شناسی، شیمی، داروسازی و غیره نیز پذیرفته شود.
 • شرایط سنی مناسب: برای ورود به دوره پیش پزشکی معمولا حداقل سن 18 سال پذیرفته می شود، البته در برخی موارد 17 سال نیز این امکان وجود دارد. همچنین حداکثر سن مجاز نیز برای افراد 25 سالگی خواهد بود و سن بیش از این مقدار شرایط را سخت نبوده و یا اصلا مجاز نخواهد بود.
 • سلامت: متقاضیان باید از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار باشند. حتی ممکن است در برخی موارد درخواست گواهی سلامت از پزشکی معتبر نیز صورت پذیرد.
 • زبان: قطعا برای تحصیل در خارج از کشور باید به زبان خارجه مورد نظر مسلط باشید. اما برای شرکت در دوره پری مدیکال باید به زبان کشور مقصد یا زبان انگلیسی تسلط کافی را داشته باشید. در برخی موارد ممکن است از شما درخواست ارائه مدرک آیلتس یا تافل شود.
 • آزمون ورودی: در برخی از دانشگاه ها، به خصوص دانشگاه های معتبر و سرشناس ممکن است که برای ورود به دوره پیش پزشکی نیز نیاز به شرکت در آزمون ورودی باشد.
 • معدل بالا: معمولا برای پذیرش در این دوره شرط معدل در نظر گرفته نمی شود، اما بهتر است که معدلتان تا حد ممکن بالا بوده و یا نمرات دروس تخصصی تان کمتر از 15 نباشد.
شرایط لازم جهت ورود به دوره های پری مدیکال

آزمون های دوره پیش پزشکی یا پری مدیکال

آزمون های دوره پیش پزشکی یا پری مدیکال، آزمون هایی هستند که متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه های خارجی باید در آن ها شرکت کنند.

هدف از این آزمون ها سنجش دانش داوطلبان در دروس علوم پایه پزشکی مانند زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات است.

باید توجه داشته باشید که این آزمون متفاوت از آزمون های ورودی به دانشگاه ها جهت تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی است و فقط برای ورود به این دوره در نظر گرفته شده اند تا میزان دانش متقاضیان را سنجیده و مطمئن شوند که متقاضی از حداقل لازم دانش پایه برخوردار است.

ضمنا این آزمون ها چندان پیچیده و سخت نیستند و معمولا آزمون های ساده ای طراحی می شوند که فقط اطلاعات اصلی و بنیادی در مقطع دبیرستان را مورد سنجش قرار خواهند داد.

هر دانشگاه معمولا آزمون مختص به خود را داشته و یا ممکن است از متقاضی درخواست کنند که آزمون مشخصی را شرکت کرده و نتیجه دریافتی را به آنان ارائه نماید.

آزمون های دوره پیش پزشکی یا پری مدیکال

آزمون های دوره پیش پزشکی

دانشجویان در حین گذراندن دوره های پری مدیکال نیز مورد سنجش قرار خواهند گرفت و میزان پیشرفت آنان بررسی می شود. باتوجه به برنامه های مختلف، ممکن است که پس از گذراندن نیمی از آموزش از افراد آزمونی اخذ شده و در صورت قبولی و کسب نمره لازم، امکان ادامه دوره نیز فراهم آید و یا این که فقط آزمون نهایی و پایانی از آنان اخذ خواهد شد.

پس باید بدانید که در پایان دوره های پیش پزشکی آزمون نهایی وجود دارد که افراد باید طبق آن چه در طول دوره آموزش دیده اند، موفق به دریافت نمره قبولی شوند. باید خاطر نشان کنیم که یکی از شرایط ورود به رشته های پزشکی در برخی از دانشگاه ها، ارائه گواهی قبولی دوره پری مدیکال مدنظر دانشگاه در کنار سایر شرایط است.

دروس آموزشی دوره پری مدیکال

دروس آموزشی دوره پری مدیکال

دوره های پری مدیکال در کشورها و دانشگاه های مختلفی ارائه خواهند شد که تفاوت های اندک یا بسیار با هم خواهند داش.

از زبان و هزینه گرفته تا مدت زمان دوره آموزش. به همین خاطر فراموش نکنید که برای تحصیل رشته پزشکی در هر کشور و دانشگاه، باید از شرایط دوره پری مدیکال آن مرکز به طور خاص مطلع شوید که در این باره تیم مشاورین شرکت رجبی می توانند بهترین و کامل ترین اطلاعات را در اختیار شما بگذارند.

در همین راستا باید بدانید که مدت لازم برای گذراندن دوره های پیش پزشکی می تواند از 5 ماه تا 12 ماه به طول بیانجامد که به کشور، دانشگاه و شرایط متقاضیان بستگی خواهد داشت. اما آن چه در تمامی دوره های پری مدیکال مشترک خواهد بود، آموزش دروس زیست شناسی، شیمی و زبان خارجه است که قطعا به متقاضیان باتوجه به رشته درخواستی شان آموزش داده می شود.

اما باتوجه به دانشگاه های مختلف ممکن است در هر دوره و برنامه آموزشی باتوجه اصول آموزشی دانشگاه دروس دیگری نیز به دانشجویان آموزش داده شود. مثلا در اغلب دانشگاه ها دروس ریاضیات و فیزیک نیز برای رشته پزشکی علاوه بر موارد قبلی ارائه خواهند شد.

یا باتوجه به رشته مختلف نظیر داروسازی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی و غیره در هر کدام یک یا چندی از دروسِ آناتومی، فیزیولوژی، ژنتیک، بیوشیمی، شیمی عمومی، گیاه شناسی و یا شیمی آلی نیز به دانشجویان آموزش داده می شود.

دوره های پری مدیکال در کشورهای مختلف

بر اساس قوانین و نحوه پذیرش و ثبت نام، شرکت در دوره های پیش پزشکی در اکثر کشورها نیاز خواهد بود، مگر این که متقاضی از قبل به هر نحوی آمادگی کامل را به دست آورده باشد؛ به همین خاطر این برنامه آموزش مقدماتی در کشورهای مختلف ارائه می شود و حتی در برخی کشورها دارای اسم و شرایط ثابت و مشخص است.

در ادامه به طور خلاصه برخی از دوره های پری مدیکال در چند کشور مورد توجه و مورد علاقه ایرانیان را برای شما شرح خواهیم داد. برای کسب اطلاعات دقیق و به روز می توانید با مشاورین با تجربه موسسه رجبی تماس حاصل فرمایید.

دوره های پری مدیکال در کشورهای مختلف

دوره پری مدیکال در آلمان

دوره پری مدیکال در آلمان را با نام دوره M-Kurs می شناسند که برای ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی به متقاضیان خارجی ارائه می شوند.

این دوره آموزشی 1 سال به طول می انجامد و در آن دروس پایه شیمی، زیست شناسی و زبان آلمانی آموزش داده می شوند، البته برخی کالج ها دروس فیزیک و ریاضی را نیز ارائه می کنند.

ضمنا برای رشته دندانپزشکی، متقاضیان باید مدرک معتبر زبان آلمانی در سطح B1 نیز داشته باشند و تا زمان ورود به دانشگاه آن را به سطح C1 برسانند.

حتی برخی کالج ها ممکن است که سطح دانش و تسلط متقاضیان را در زبان آلمان و ریاضی را نیز پیش از ثبت نام مورد سنجش قرار دهند.

دوره پری مدیکال در آلمان

دوره پری مدیکال در چین

جهت تحصیل رشته های حوزه پزشکی در کشور چین، دانشجویان بین المللی باید در دوره پری مدیکال در چین شرکت نمایند که مدت زمان آموزش آن یک سال می باشد.

در این برنامه آموزشی دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی آموزش داده می شوند.

علاوه بر این، دانشجویان آموزش های لازم برای یادگیری زبان انگلیسی و زبان چینی را نیز دریافت می کنند.

حتی برخی از دانشگاه ها، آموزش هایی مرتبط با رشته دانشجویان در حوزه پزشکی را نیز به آنان ارائه خواهند کرد، تا افراد با آمادگی بیش تری وارد دانشگاه شوند. ضمنا قبولی در آزمون نهایی این دوره نیز الزامی است.

دوره پری مدیکال در چین

دوره پری مدیکال در روسیه

تحصیل رشته پزشکی در کشور روسیه نیز نیاز به شرکت در دوره پری مدیکال دارد که با نام دوره پادفک شناخته می شود.

در این دوره هدف آموزش و یادگیری دروس شیمی و زیست شناسی در کنار زبان روسی است. لازم است بدانید که شرکت در این دوره برای تحصیل رشته پزشکی در روسیه الزامی است.

البته دانشگاه پائولوف سنت پترزبورگ در صورتی که متقاضی بتواند مدرک زبان روسی تلکی 1 را ارائه کند، نیازی به گذراندن دوره پادفک نخواهد داشت.

ضمنا باید بدانید که گذراندن این دوره با شهریه همراه بوده و 9 ماه به طول می انجامد. حتما مقاله تحصیل دوره پادفک در روسیه را مطالعه نموده تا از شرایط و جزئیات دقیق و به روز این دوره مطلع شوید.

دوره پری مدیکال در روسیه

دوره پری مدیکال در مجارستان

شاید بتوان گفت که دوره پری مدیکال در مجارستان یکی از خاص ترین دوره های پیش پزشکی در اروپا است که مزایای بسیاری با خود دارد؛ شرکت در این دوره در مقایسه با کشورهای اروپایی ارزان است و پذیرش در آن نیز دارای شرایط سخت و پیچیده ای نیست.

باید بدانید که این دوره 1 سال زمان نیاز دارد و به زبان انگلیسی برگزار می شود. همچنین با دریافت مدرک پری مدیکال مجارستان، می توانید در آزمون های ورودی پزشکی و یا برای تحصیل این رشته در کشورهای اسلوونی، لهستان، اسلواکی، چک و استونی نیز اقدام نمایید و این مدرک در این کشورها معتبر و قابل ارائه است.

در این دوره آموزشی، متقاضیانی از آموزش زبان انگلیسی در کنار آموزش دروس زیست شناسی، فیزیک و شیمی برخوردار خواهند شد که برای افراد کم تسلط به زبان بسیار مناسب است.

پیشنهاد می کنیم که عنوان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان را مطالعه نمایید و با این فرصت بسیار خوب آشنایی بیش تری پیدا کنید.

دوره پری مدیکال در مجارستان

مدارک لازم جهت شرکت در دوره های پیش پزشکی

جهت پذیرش و ثبت نام در دوره پیش پزشکی در کالج ها یا دانشگاه های مختلف، نیاز به ارائه مدارکی خواهید داشت، تا به همراه درخواست خود برای این امر اقدام نمایید. پذیرش در این برنامه آموزشی نیاز به مدارک پیچیده یا خاصی ندارد که موارد زیر را در بر می گیرد:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش و ثبت نام
 • ارائه مدرک دیپلم دبیرستان معتبر در کشور مقصد
 • ارائه ریز نمرات دوره دبیرستان
 • کپی از پاسپورت معتبر
 • ارائه مدرک زبان (در صورت درخواست)
 • ارائه نتیجه آزمون (در صورت درخواست)

اما دقت داشته باشید چنان چه پذیرش شما با موفقیت انجام پذیرد، علاوه بر مدارک بالا باید مدارکی را نیز برای درخواست و صدور ویزای لازم در کشور مقصد تهیه نمایید که قطعا با توجه به کشورهای مختلف، شرایط و مدارکی متفاوت نیاز خواهند بود.

مدارک لازم جهت شرکت در دوره های پیش پزشکی

اما مدارک زیر از سوی تمامی سفارت ها و کنسولگری ها درخواست خواهند شد:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی نظیر شناسنامه
 • فرم درخواست ویزا تکمیل شده
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • رسید پرداخت هزینه صدور ویزا
 • آخرین مدرک تحصیلی (دیپلم)
 • گواهی پذیرش و ثبت نام از کالج یا دانشگاه مربوطه
 • رزومه و CV

جهت اطلاع دقیق از شرایط و جزئیات تحصیل رشته پزشکی و همچنین دوره های پیش پزشکی یا پری مدیکال در تمامی کشورهای جهان با تیم مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی در دفاتر تهران و یا شیراز  تماس حاصل کرده و اطلاعات موردنیاز خود را به دست آورید.

در سایت رجبی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بیش از 50 کشور جهان بررسی شده؛ از بخش جستجو استفاده کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post