یونان

شرایط پذیرش دنشگاه های پزشکی یونان

شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی یونان

کشور یونان به عنوان مهد تمدن اروپا شناخته می شود و از سال های دور با پیشرفت های عظیمی در فلسفه ، پزشکی ، ریاضیات و نجوم شناخته می شده است . با توجه به تجربه ی زیاد دانشگاه های کشور یونان و وابستگی با بهترین دانشگاه های اروپا در سایر کشورهای اروپایی و همچنین آمریکا ، دانشجویان با تحصیل در یونان زیر ساخت های مورد نیاز برای کار حرفه ای موفق را آموزش خواهند دید . یکی از دلایل اصلی انتخاب یونان به عنوان یک مقصد تحصیلی، دامنه ارائه دوره های آن است . دانشگاه های پزشکی کشور یونان از معتبرترین ها در دنیا محسوب می شود و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در یونان جزء موارد نه چندان دشوار محسوب می شود . موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین در این مقاله سعی دارد بروزترین اطلاعات شرایط پذیرش دنشگاه های پزشکی یونان را در اختیار دانشجویان عزیز قرار دهد .

یونان که به طور رسمی به نام جمهوری یونان شناخته می شود جنوبی ترین کشور در سرزمین اصلی اروپا است یونان با مساحت ۱۳۱۹۴۰ کیلومتر مربع در اندازه ای برابر انگلیس و ایالت نیویورک است . بیش از ۳۰۰۰ جزیره یونانی در شرق مدیترانه پراکنده اند . کشور یونان با کشورهای آلبانی ، جمهوری یوگسلاوی ، بلغارستان و ترکیه هم مرز است . در طی سرشماری که در سال ۲۰۱۱ در شکور یونان صورت گرفت جمعیت این کشور ۱۱۳۰۴۰۰۰ نفر می باشد . موقعیت جغرافیایی و سیاسی یونان ، این کشور را در مرکز توجه قرار داده است . یونان در قسمت جنوب شرقی اروپا واقع شده و به عنوان یک نقطه تقاطع در نزدیکی اروپا و آسیا و دروازه ی ورودی به اتحادیه ی اروپا تأثیر گذار است .

بررسی شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی یونان

در یونان فقط بیش از 20 دانشگاه وجود دارد که در سرتاسر کشور و در داخل بخش دولتی گسترش یافته است . زبان آموزش به طور عمده یونانی است ولی برنامه های تخصصی نیز در هر دو دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی به زبان های دیگر (معمولا انگلیسی) ، ارایه می شود . این دانشگاه ها با 15 موسسه آموزشی تکنولوژیکی(TEI) همراه هستند که برنامه های آموزش عالی را با تمرکز بر مهارت های عملی و حرفه ای در موضوعاتی هم چون تکنولوژی کاربردی ، بهداشت ، کشاورزی ، مدیریت و هنر و طراحی پیوند می دهد . در مجموع سیستم آموزش عالی یونان به خوبی مورد احترام قرار گرفته است و در رتبه بندی سیستم آموزش عالی QS رتبه 41 st در جهان را دارد .

دانشگاه های پزشکی یونان دارای دو ترم تحصیلی در سال می باشند . این دانشگاه ها دوره های خود را به زبان انگلیسی و یونانی برگزار می کنند . از شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی یونان داشتن مدرک متوسطه و تسلط به زبان انگلیسی ( برای تحصیل به زبان انگلیسی ) است . البته برای دانشجویانی که تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند ، دانشگاه دوره های زبان برگزار می کند . این دانشجویان باید قبل از ورود به رشته اصلی در دوره زبان شرکت نمایند و پس از گرفتن مدرک زبان مورد نظر وارد رشته تحصیلی شوند .

شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی یونان

تحصیل در یونان به عنوان یکی از کشور های برتر اروپایی دارای مزیت هایی است که عبارتند از :

1. تحصیل در دانشگاه هایی با قدمت و مورد تایید وزارت بهداشت ایران
2. تحصیل به زبان انگلیسی ( در برخی رشته های خاص )
3. امکان کار دانشجویی در حین تحصیل در یونان

تحصیل پزشکی در دانشگاه های یونان

برنامه درسی مقطع کارشناسی دانشکده پزشکی در یونان شش سال است . پنج سال اول به دونیم ترم تقسیم می شوند . در طول دو سال اول ، دوره ها به طور عمده به علوم پایه اختصاص یافته است ، در حالی که ارتباط با فعالیت های بالینی در طول سال سوم شروع می شود . هدف اصلی آموزش مدرسه پزشکی در یونان ، انتقال ارزش های اخلاقی و آموزش فعالیت های پزشکی به دانشجویان می باشد و اطمینان از این موضوع که تمام دانش های علمی آموزش دیده که به آنها امکان را می دهد تا بعد از فارغ التحصیلی با بیماری های عمومی مواجه شوند .

بهترین دانشگاه های پزشکی بالینی در زمینه علوم تحقیقاتی و موضوعات مختلف پزشکی و زیست پزشکی فعالیت می کنند . این موضوعات شامل رشته های بیهوشی ، قلب و عروق ، پزشکی عمومی و داخلی ، متخصص گوارش ، زنان باردار ، چشم پزشکی ، رادیولوژی و جراحی است . فارغ التحصیلان دانشکده پزشکی در بیمارستان ها و سایر واحدهای سیستم بهداشت ملی مشغول خواهند شد و در نتیجه خدمات اجتماعی مهمی را ارائه می دهند .
در سال آخر تحصیل پزشکی در یونان دانشجویان باید دوره های کارآموزی خود را در بیمارستان ها و کلینیک ها به فعالیت مشغول شوند و پس از قبولی در آزمون نهایی می توانند موفق به دریافت مدرک پزشکی شوند . گذراندن دوره تخصص نیز در دانشگاه های پزشکی کشور یونان امکان پذیر است و دانشجویان می توانند پس از دریافت مدرک خود به کار در بیمارستان های این کشور مشغول شوند .

تعدادی از دانشگاه های پزشکی یونان در زیر آمده است :

National and Kapodistrian University of Athens
Aristotle University of Thessaloniki
University of Crete
Athens Medical School
University of Ioannina
University of Patras
Harokopio University Athens
Greece Kallithea

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای دانشجویی یونان

متقاضیان ایرانی تحصیل در یونان پس از درخواست پذیرش ، باید برای دریافت ویزای تحصیلی مدارک زیر را جمع آوری کرده و در زمان مناسب به سفارت تحویل دهند . البته داشتن شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی یونان نیز قابل اهمیت است که مشاورین ما می توانند این موضوع را برای شما بررسی کنند . بخشی از مدارک مورد نیاز ویزا به شرح زیر می باشد :

1. آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریزنمرات
2. گواهی عدم سوءپیشینه
3. گواهی سلامت
4. اثبات تمکن مالی
5. پاسپورت وشناسنامه
6. نامه پذیرش از دانشگاه معتبر و مورد تایید

هزینه تحصیل دانشجویان در یونان

هزینه تحصیل دانشجویان در یونان

تحصیل در دانشگاه های یونان برای افراد مقیم اروپا به صورت رایگان است اما برای دانشجویان دیگر کشورها شامل پرداخت هزینه می باشد . دانشجویان غیر اتحادیه اروپا همچنین می توانند از بورسیه های تحصیلی نیز که در این کشور وجود دارد استفاده کنند . دریافت بورسیه شرایط خاص خود را دارد که در مقاله های بعدی به آن خواهیم پرداخت .

دانشجویان رشته های پزشکی باید شهریه ای در حدود ۱۲۰۰۰ یورو در سال را پرداخت نمایند . در این مقاله که توسط مشاوران برجسته موسسه مهر آفرین رجبی نگارش شده است سعی شد به صورت کلی در مورد شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی یونان توضیح داده شود . مهاجرت به یونان برای تحصیل دارای شرایط مخصوص به خود می باشد . پیشنهاد ما این است که قبل از اقدام به مهاجرت خصوصا مهاجرت تحصیلی به اروپا و در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در یونان تحقیقات لازم را انجام داده یا با موسسات معتبر مشورت نمایید .

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *