تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا

تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا
مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا یکی از زیر شاخه های علم پزشکی و پیراپزشکی در این کشور می باشد و در طی یک دهه اخیر دانشجویان ایرانی زیادی نیز که موفق به پشت سر گذاشتن آزمون کنکور کشورمان نشده اند ، به این کشور برای تحصیل در این رشته مهاجرت کرده اند.

تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا با توجه به جامعه امروزی و نقش مهم درمان و پیشگیری در سلامت انسان ها ، یکی از تخصص های رو به تقاضا در آینده خواهد بود که تمامی جوامع با توجه به افزایش متوسط سن و افزایش بیماری ها و فرسودگی های جسمی ، نیاز به متخصصین این حوزه را روز به روز بیش تر حس خواهند کرد.

شما می توانید توانید در کنار این مقاله ، محتوای نوشتار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا را هم مرور کنید تا با کلیات تحصیل در رشته های علوم پزشکی کانادا بیشتر آشنا شوید.

فهرست مطالب

اخذ ویزای تحصیلی برای دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور و سپس اخذ ویزای کاری برای گرفتن اقامت بلند مدت جزو حیطه کاری شرکت حقوقی مهاجرتی رجبی است و در این چندسال تلاش های زیادی مبنی بر همین موضوع انجام داده ایم و به طبع تجارب بسیاری نیز کسب کرده ایم.

نمونه هایی از به کاربردن تجاربمان را ویدیو مشاهده میکنید که حاوی ویزای تحصیلی کشورهای مختلف است که توسط کارشناسان شرکت بررسی و انجام شده اند.

بهترین دانشگاه های فیزیوتراپی کانادا

همانطور که مستحضر هستید کشور کانادا یکی از بهترین سیستم های آموزشی در جهان را دارا می باشد و دانشگاه ها و مراکز آموزشی فعال در آن از بهترین های حال حاضر جهان می باشند که رتبه های علمی بالایی را در میان تمامی دانشگاه های جهان به خود اختصاص داده اند ، این مراکز همواره در رشته های پزشکی و در بحث تحقیقات و پیشرفت علم پزشکی از پیشگامان جهان می باشند.

در این بخش برخی از بهترین دانشگاه های فیزیوتراپی کانادا را به طور خلاصه به شما معرفی خواهیم نمود و اطلاعاتی خلاصه از آنان در اختیار شما قرار خواهیم داد ، شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات کامل و دقیق در رابطه با هریک از مراکز ارائه کننده رشته فیزیوتراپی در کانادا با مشاورین شرکت رجبی تماس حاصل فرمایید.

تحصیل رشته فیزیوتراپی در دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل در دانشکده پزشکی خود فیزیوتراپ های آینده را آموزش می دهد تا در بهینه سازی سلامت ، عملکرد و مشارکت افراد در جامعه متخصص شوند و در تحقیقات و تلاش های علمی از جمله ایجاد دانش ، انتشار و اجرا مشارکت داشته باشند ، این دانشگاه همچنین در آموزش های خود برابری ، تنوع و شمول در آموزش مراقبت های بهداشتی ، تحقیق و عمل را ترویج می کند.

این دانشگاه مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترای رشته فیزیوتراپی را به زبان های فرانسوی و انگلیسی به دانشجویان علاقمند ارائه می نماید و برای پذیرش مدارکی خاص خود را از آنان طلب می نماید که باید همواره قبل از اقدام از این موارد اطلاعات کاملی دریافت کنید.

دانشگاه مک‌گیل دانشگاهی در شهر مونترآل از استان کبک در کانادا می باشد که در سال 1821 تأسیس شده و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه های کانادا است که در دوره استعمار بریتانیا و 46 سال قبل از تأسیس کشور کانادا افتتاح شد ، این دانشگاه همواره توانسته خود را در میان 50 دانشگاه برتر جهان جای دهد و در حال حاضر دومین دانشگاه برتر کانادا می باشد.

رشته فیزیوتراپی دانشگاه مک مستر

برنامه فیزیوتراپی کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه مک مستر یک برنامه تمام وقت و به ترتیب 4 ساله و 2 ساله است که از دپارتمان فیزیوتراپی در کالج موهاک که اولین کلاس را در سال 1974 فارغ التحصیل کرد رشد کرده است ، در سال 1992 اولین گروه از دانشجویان با مدرک کارشناسی ارشد از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند و تا به امروز بیش از 1500 فارغ التحصیل از این دانشگاه در رشته فیزیوتراپی تحصیل خود را به پایان رسانده اند.

دانشکده پزشکی این دانشگاه در سطح محلی ، استانی ، ملی و بین المللی به دلیل آموزش ، پژوهش و تعالی بالینی شناخته شده است و یکی از موفق ترین مراکز آموزشی در کانادا می باشد ، همچنین برنامه فیزیوتراپی مک مستر دارای سابقه طولانی نوآوری در ارائه و طراحی برنامه درسی مربوط به این رشته می باشد که در کانادا کم نظیر است.

این دانشگاه در سال 1887 در شهر تورنتو با حمایت‌های سناتور مک مستر و با سه دانشکده فعالیت آموزشی‌ خود را آغاز کرد و در سال 1930 از شهر تورنتو به شهر همیلتون نقل مکان کرد ، این دانشگاه در حال حاضر پنجمین دانشگاه برتر کانادا می باشد و رتبه 150 را از منظر موسسه QS در میان دانشگاه های جهان به خود اختصاص داده است.

بعنوان پیشنهادی برای مطالعه، در برترین دانشگاه های علوم پزشکی کانادا ، رشته محبوب داروسازی هم ارائه می شود ، مقاله تحصیل رشته داروسازی در کانادا را بخوانید و با جزئیات بیشتری در این خصوص هم آشنا شوید.

تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه آلبرتا

برنامه فیزیوتراپی دانشگاه آلبرتا یکی از بهترین و مشهورترین برنامه های تحصیل و آموزش رشته فیزیوتراپی در کانادا است که سالانه حداقل 110 دانشجو را پذیرش می نماید ، دپارتمان فیزیوتراپی متعهد به یک محیط آموزشی عادلانه ، متنوع ، فراگیر و بسیار آموزنده است که زیر نظر اساتید و متخصصین حرفه ای فیزیوتراپی کانادا به فعالیت مشغول می باشد.

دانشجویان در این دانشگاه به زبان انگلیسی به تحصیل این رشته خواهند پرداخت و علاوه بر شرکت در کلاس های درس ، با شرکت در جلسات مشاوره ، حضور در سمینارها و سخنرانی ها و به صورت عملی در مراکز درمانی نیز به دانش و تجربه خود خواهند افزود و با سطح بالایی از دانش و تجربه وارد محیط کار خواهند شد.

دانشگاه آلبرتا در سال 1908 میلادی در شهر ادمونتون تاسیس شد و یکی از مراکز آموزشی دولتی کانادا می باشد که در حال حاضر چهارمین دانشگاه برتر این کشور می باشد ، دانشگاه آلبرتا همچنین در حال حاضر جزو صد دانشگاه برتر جهان نیز قرار دارد که نشان از اهمیت بالای مدارک اعطایی این مرکز دارد ، از دیگر مراکز معتبر تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا می توان به دانشگاه های زیر نیز اشاره کرد:

 • دانشگاه اتاوا
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه غربی
 • دانشگاه کوئینز
 • دانشگاه دالاهو

شاید نتوان کانادا را در میان کشورهای ارزان و با تحصیل رایگان در جهان جای داد ، اما باید به این موضوع توجه داشت که تمام هزینه ای که برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا پرداخت می نمایید کاملا ارزشش را داشته و نتایج قابل قبولی از تحصیل در این کشور به شما خواهد رسید ، البته نباید فراموش کرد که کانادا یکی از کشورهای مناسب برای دریافت بورسیه های تحصیلی می باشد.

با دریافت بورسیه و یا کمک هزینه تحصیلی می توان هزینه تحصیل فیزیوتراپی در کانادا را بسیار کاهش داد و یا به مرحله رایگانی رساند که این موضوع بستگی به شرایط درخواستی دانشگاه و سوابق تحصیلی متقاضیان دارد ، معمولا برای دریافت بورسیه تحصیلی رشته فیزیوتراپی دانشگاه های کانادا سوابق تحصیلی درخشان و کاملی از دانشجویان طلب می نمایند که باید از طریق مکاتبه با دانشگاه از آنان مطلع شد.

تحصیل رشته فیزیوتراپی در آمریکا هم متقاضیان بسیاری از سراسر جهان دارد ، مقاله لینک شده را بخوانید و هزینه ها و شرایط دانشگاه های کانادا و آمریکا را با هم مقایسه کنید.

در ادامه این سمت شهریه تحصیلی برخی از دانشگاه های برتر کانادا در تحصیل رشته فیزیوتراپی را مشاهده خواهید کرد :

 • دانشگاه مک گیل سالانه 10 تا 15 هزار دلار شهریه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دریافت می نماید.
 • دانشگاه مک مستر سالانه 20 تا 25 هزار دلار شهریه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دریافت می نماید.
 • دانشگاه آلبرتا سالانه 7500 دلار شهریه دریافت می نماید.
 • دانشگاه آتاوا سالانه 22 تا 25 هزار دلار شهریه در مقاطع مختلف دریافت می نماید.
 • دانشگاه کوئینز سالانه 17 تا 21 هزار دلار شهریه در مقاطع مختلف دریافت می نماید.

تجربه ما در هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی فقط به اخذ ویزا ختم نمی شود بلکه ما تمامی پروسه های مهاجرتی را از صفر تا صد پیگیری می کنیم تا به نتیجه برسد، تحصیل فیزیوتراپی در کانادا که یک کشور لوکس و گران قیمت است را دور از انتظار نبینید چرا که ما در این زمینه تجربه و تبحر داریم.

چارت درسی فیزیوتراپی در دانشگاه های کانادا

فیزیوتراپی دانشی است که می کوشد تا آسیب های عضلانی را به حداقل برساند و با ارائه تمرین های ورزشی ، مانورهای دستی ، تجهیزات مکانیکی به تقویت عضلات و بهبود بیماری ها و اختلالات عصبی ، ماهیچه ای و اسکلتی کمک کند ، حال در این مسیر دانشجویان در تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا به صورت تجربی و علمی برای تبدیل شدن به متخصصین این حوزه ، آموزشات لازم را زیر نظر اساتید با تجربه ای خواهند دید.

رشته فیزیوتراپی در کانادا نیز یکی از زیر شاخه های علم پزشکی محسوب می شود و در برخی از دروس عمومی و پایه مرتبط با پزشکی با سایر رشته ها و گرایش ها مشترک است ، اما در دروس تجربی و عملی و همچنین واحد های تخصصی دانشجویان دیگر وارد بحث تخصصی فیزیوتراپی شده و این رشته را به صورت حرفه ای می آموزند.

در ادامه برخی از دروس مهم و اصلی که جهت آموزش رشته فیزیوتراپی در کانادا آموزش داده می شود را مشاهده می نمایید :

 • فیزیولوژی انسان
 • آناتومی انسان
 • دانش بنیادی برای پزشک فیزیوتراپی
 • عمل بالینی فیزیوتراپی
 • تمرین فیزیوتراپی عصبی پیشرفته
 • فیزیوتراپی در اعصاب
 • فیزیوتراپی در بیماری های قلب و عروق و تنفسی
 • ماساژ و اصول درمان هاي دستي
 • کارآموزی
 • پروژه
 • الکترو تراپی‌
 • روانشناسی
 • حرکت انسانی

 

برخی از این دروس به صورت کاملا پایه در برنامه درسی دوره دبیرستان وجود دارند که در می توانند راهنمای خوبی برای شما باشند . چنانچه تمایل دارید بدانید که در مدارس کانادا نیز چه می گذرد ، بر روی عنوان تحصیل در مدارس کانادا کلیک کرده و از به روزترین اطلاعات مطلع شوید.

تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا

آزمون های ورودی فیزیوتراپی کانادا

یکی از سوالات همیشگی دانشجویان علاقمند به تحصیل در خارج از کشور لزوم شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های مختلف است ، آزمون های ورودی فیزیوتراپی کانادا برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا در هریک از دانشگاه های این کشور اعم از خصوصی و دولتی به صورت نرمال نیاز نیست و این یکی از مزیت های مهم و اصلی تحصیل در کانادا محسوب می گردد.

همانطور که تا این قسمت مطلع شدید شرایط اصلی پذیرش در هریک از مراکز آموزشی با یکدیگر اشتراک های زیادی داشته اما باز هم در برخی موارد هر مرکز بر اساس قوانین ، سطح کیفی و نحوه آموزش خود مدارک و شرایط خاصی را از دانشجویان خود درخواست می نمایند که به همین خاطر باید بر هر مرکز در این باره تحقیق و جمع آوری اطلاعات خاصی صورت بگیرد.

این موضوع اصلی ترین قسمت پذیرش رشته فیزیوتراپی در کانادا می باشد و دانشجویانی که بتوانند حداقل شرایط دانشگاه را فراهم نموده و سوابق و کارنامه تحصیلی درخشان تر و پربار تری را به دانشگاه ها ارائه نمایند از شانس بالاتری در پذیرش این رشته در کانادا برخوردار هستند.

همچنین اکثر مراکز در مرحله آخر یک مصاحبه حضوری و یا اینترنتی را دانشجویان پذیرفته شده برگزار می نمایند که این مصاحبه نیز تاثیر زیادی در نتیجه پذیرش خواهد داشت.

خوب است بدانید رشته پرستاری هم یکی از محبوب ترین رشته ها در دانشگاه های علوم پزشکی کانادا است ، برای آشنای با نحوه اخذ پذیرش و آزمون های ورودی این رشته مقاله تحصیل رشته پرستاری در کانادا را بخوانید.

کانادا را می توان در دسته کشورهایی در جهان دسته بندی کرد که زندگی و تحصیل در آن مزایای فراوانی برای دانشجویان در پی خواهد داشت و آنان را از مدارکی معتبر از دانشگاه هایی معتبر بهره مند خواهد ساخت ، کانادا یکی از سیستم های آموزشی و موفق و کاملا ثمر بخش را در طی سال های گذشته از خود نشان داده است که باعث الگوبرداری برخی از دیگر کشورهای جهان از این سیستم آموزشی شده است.

همچنین رشته های پزشکی و پیراپزشکی در این کشور همواره در میان رشته های پیشرو قرار داشته اند و موفیت های فراوانی در این رشته ها از سوی دانشگاه های این کشور همه ساله اعلام می شود ، البته نباید فراموش کرد که تحصیل در این کشور برای برخی از افراد معایب و مشکلاتی را هم در پی داشته است ، در ادامه به طور خلاصه مزایا و معایب تحصیل فیزیوتراپی در کانادا را برای شما تهیه کرده که مشاهده خواهید نمود.

مزایا

 • دانشگاهی معتبر و با کیفیت در ارائه رشته فیزیوتراپی در کانادا
 • مدارک بسیار معتبر و قابل قبول در تمام نقاط جهان در رشته فیزیوتراپی از دانشگاه های کانادا
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی و یا فرانسوی این رشته
 • شرایط مساعد شغلی و استخدام برای دارندگان مدرک فیزیوتراپی در کانادا
 • حقوق و درآمد کافی و رو به بالا برای دارندگان مدرک در این رشته
 • عدم نیاز به شرکت در آزمون های ورودی جهت تحصیل در این رشته
 • اعطای فرصت های بورسیه ای و کمک هزینه ای تحصیلی فروان از سوی دانشگاه های کانادا
 • امکان اشتغال و کسب کمک هزینه زندگی در حین تحصیل
 • امنیت بالای اجتماعی ، مالی و جانی

معایب

 • پذیرش نه چندان آسان مراکز و دانشگاه های کانادا برای تحصیل فیزیوتراپی
 • نیاز به پرداخت شهریه تحصیلی نه چندان ارزان در مقاطع مختلف این رشته
 • هزینه های اقامتی ارزان نبوده و برای برخی دانشجویان مشکل ساز است.
 • فاصله زمانی و مکانی نسبت به کشورمان زیاد است و جابه جایی را کمی مشکل می نماید.

بازار کار و درآمد فیزیوتراپیست در کانادا

در رابطه با بازار کار و درآمد فیزیوترایست ها در کانادا باید گفت که اولین شرط نیاز دریافت مدرک از سوی دانشگاه می باشد ، سپس باید یک دوره آموزشی عملی تحت نظارت متخصص این رشته را گذرانده و در آخر باید در آزمون ملی فیزیوتراپی تحت مدیریت اتحادیه هیئت قانون گذاری فیزیوتراپی موفق شد تا مجوز کار برای شما صادر شود ، خوشبختانه بازار کار رشته های پزشکی اعم از فیزیوتراپی در اکثر نقاط کشور کانادا مناسب و فراهم است.

البته به یقین فرصت های شغلی و در آمد در شهرهای بزرگ و اصلی بیش تر بوده و امکانات نیز به نسبت بالاتر می باشد ، هرچه که میزان تجربه و مدرک دانشگاهی شما نیز از سطح بالاتری برخوردار باشد به یقین بیماران بیش تری برای درمان به سوی شما رجوع خواهند کرد ، طبق آخرین آمار در سال 2021 حداقل درآمد یک فیزیوتراپیست تازه کار سالانه 83 هزار دلار آمریکا و درآمد یک فیزیوتراپیست با تجربه 257 هزار دلار آمریکا در سال می باشد و به طور متوسط متخصصین این حوزه سالانه می توانند 166 هزار دلار آمریکا درآمد در کانادا کسب نمایند.

بازار کار کانادا بازاری پیچیده و پویاست برای آشنایی بیشتر با قوانین کار در کانادا و شناخت مشاغل مورد نیاز این کشور ، مقاله کار در کانادا را مرور کنید.

کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این مقاله ، شما را با تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا آشنا کردند ، نظرات و تجربیات خود و یا سوالات و ابهامات خود را در بخش دیدگاه ثبت نمایید.

سوالات پر تکرار تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا

 • دانشگاه مک گیل سالانه 10 تا 15 هزار دلار شهریه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دریافت می نماید.
 • دانشگاه مک مستر سالانه 20 تا 25 هزار دلار شهریه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دریافت می نماید.
 • دانشگاه آلبرتا سالانه 7500 دلار شهریه دریافت می نماید.

برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا در هریک از دانشگاه های این کشور اعم از خصوصی و دولتی به صورت نرمال نیاز به شرکت در آزمون ورودی و یا هرگونه آزمون پذیرشی خاص نیست که یکی از مزیت های مهم و اصلی تحصیل در کانادا محسوب می گردد.

طبق آخرین آمار در سال 2021 حداقل درآمد یک فیزیوتراپیست تازه کار سالانه 83 هزار دلار آمریکا و درآمد یک فیزیوتراپیست با تجربه 257 هزار دلار آمریکا در سال می باشد و به طور متوسط متخصصین این حوزه سالانه می توانند 166 هزار دلار آمریکا درآمد در کانادا کسب نمایند.

این دانشگاه در سال 1887 در شهر تورنتو با حمایت‌های سناتور مک مستر و با سه دانشکده فعالیت آموزشی‌ خود را آغاز کرد و در سال 1930 از شهر تورنتو به شهر همیلتون نقل مکان کرد ، این دانشگاه در حال حاضر پنجمین دانشگاه برتر کانادا می باشد و رتبه 150 را از منظر موسسه QS در میان دانشگاه های جهان به خود اختصاص داده است.

سپاس که تا انتهای این مطلب ما را همراهی کردید ، چنان چه هنوز هم سوال یا ابهامی در زمینه تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا دارید می توانید با کارشناسان ما در شرکت حقوقی مهاجرتی رجبی در دفاتر شیراز و یا مرکزی و غرب تهران تماس حاصل کرده و از راهنمایی ها و مشاوره های کارشناسان ما بهره مند شوید ، همچنین توصیه ما این است که با مطالعه مقاله مهاجرت به کانادا اطلاعات کاملی از روش های قانونی مهاجرت به این کشور کسب نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *