مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو

مهاجرت تحصیلی به اسلواکی

مهاجرت تحصیلی به اسلواکی

کشور اسلواکی واقع در اروپای مرکزی کشوری پیشرفته در زمینه های مختلف از جمله تحصیل و کار است . دانشگاه های اسلواکی از اعتبار زیادی در سطح دنیا برخوردار هستند و کشورهای مختلف از جمله ایران آنها را تایید می کنند . بهترین دانشگاه های اسلواکی هر ساله در تمام مقاطع و رشته های تحصیلی از سراسر جهان دانشجو می پذیرند . هزینه های تحصیل در اسلواکی در این کشور باعث شده است تا افراد زیادی برای تحصیل و زندگی در اسلواکی اشتیاق داشته باشند و برای ورود به دانشگاه ها تلاش کنند . این مقاله که به بررسی مهاجرت تحصیلی به اسلواکی می پردازد شما را با شرایط زندگی و تحصیل در این کشور آشنا کرده و می توانید جهت هرگونه سوال با کارشناسان ما در موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی تماس حاصل فرمایید .

کشور اسلواکی با پایتختی شهر براتیسلاوا در حدود 5 میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت دارد . کشورهای اتریش ، چک ، لهستان ، اوکراین و مجارستان کشورهای هم مرز اسلواکی به شمار میروند . این کشور با زبان رسمی اسلواک از جمله کشورهای کمونیست سابق بود که سرانجام اعلام استقلال نمود . اکثر مردم پیرو آیین مسیحیت و از نژاد اسلواکیایی هستند . بیشترین سطح این کشور با کوهستان پوشیده شده است و رودهای زیادی در آن جریان دارند . واحد پول یورو و اقتصاد تا حد زیادی به کشور آلمان وابسته است و بسیاری از نیازهای اصلی مردم از طریق واردات تامین می شود . آب و هوا نیز غالبا سرد با تابستان هایی کوتاه و معتدل است . از جمله شهرهای مهم میتوان به کوشیتسه ، نیترا و ژیلینا اشاره کرد .

درباره مهاجرت تحصیلی به اسلواکی

امروزه کشور اسلواکی به دلیل موقعیت و شرایط خوب توانسته متقاضیان تحصیل زیادی را به خود جذب کند . بسیاری از دانشجویان با اطلاع از اینکه می توانند پس از تحصیل در این کشور به کار مشغول شوند راهی این کشور می شوند . زبان تحصیل در دانشگاه ها انگلیسی است البته در مقطع کارشناسی برخی دروس به زبان اسلواکی تدریس می شود که تعداد آنها زیاد نمی باشد و رشته های به زبان انگلیسی بسیار بیشتر است . کشور اسلواکی که در حوزه شینگن قرار گرفته این امکان را برای دانشجویان فراهم می کند که در طول دوران تحصیل خود بتوانند به تمام کشورهای این اتحادیه آزادانه سفر کنند .

سیستم آموزشی اسلواکی از 7 سالگی آغاز و در 17 سالگی با دریافت مدرک دیپلم به پایان می رسد . پس از اخذ مدرک دیپلم دانش آموزان می توانند در مراکز فنی و حرفه ای برای مشاغل مختلف آموزش ببینند و یا به تحصیل دانشگاه ها مشغول شوند . مراکز فنی و حرفه ای با ارائه مدرک به دانش آموزان آنها را برای کار در شغلی خاص آماده می سازند . آن دسته از دانش آموزانی که می خواهند به دانشگاه های این کشور وارد شوند ، می توانند دوره های یادگیری زبان را در کالج های مربوطه بگذرانند و سپس برای ورود به دانشگاه اقدام نمایند .

شرایط مهاجرت تحصیلی به اسلواکی

زبان تحصیل در دانشگاه ها انگلیسی و اسلواکی است . این دوره ها در حدود 7000 یورو هزینه دارد و دانشجویان را برای تحصیل به زبان انگلیسی و یا اسلواکی در دانشگاه ها آماده می سازد . دانشگاه های این کشور به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند و تحصیل در دانشگاه ها برای شهروندان این کشور و یا اتحادیه اروپا به صورت رایگان است اما اگر شما از طریق مهاجرت تحصیلی به اسلواکی آمده اید باید شهریه لازم را پرداخت نمایید . دانشگاه های اسلواکی برای رشته هایی که متقاضی تحصیل در آنها زیاد است آزمون ورودی برگزار می کنند و پس از قبولی در این آزمون میتوان به تحصیل مشغول شد . به عنوان مثال برای تحصیل در رشته های پزشکی که تعداد داوطلبان زیاد است آزمون ورودی برگزار می شود .

برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشجویان باید به مدت 3 تا 4 سال به صورت تمام وقت به تحصیل مشغول شوند . دروس به دو زبان انگلیسی و اسلواکی ارائه می شود . دانشجویان برای ثبت نام در این مقطع نباید بیشتر از 24 سال سن داشته باشند .

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در حدود 2 تا 3 سال به طول می انجامد و دانشجویان می توانند در هنگام تحصیل به کارهای دانشجویی پاره وقت نیز مشغول شوند . دروس به زبان انگلیسی ارائه می شود و داشتن مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 الزامی است . داشتن سن زیر 35 سال شانس پذیرش در این دوره را افزایش می دهد .

دوره دکترا در این کشور اگر دانشجو به صورت تمام وقت به تحصیل مشغول باشد در حدود 3 سال زمان می برد و هیچ گونه محدودیت سنی برای این مقطع وجود ندارد . زبان تحصیل انگلیسی بوده و داشتن مدرک زبان از شروط اصلی ثبت نام است .

دانشگاه های اسلواکی

کشور اسلواکی دانشگاه های معتبر زیادی دارد که اکثر آنها مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران نیز هستند از جمله :

  1. دانشگاه کامینوس
  2. دانشگاه پاول جوزف
  3. دانشگاه کنستانتینوس
  4. دانشگاه ماتی بل

هزینه زندگی دانشجویی در اسلواکی

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اسلواکی علاوه بر هزینه تحصیل در دانشگاه ها که میتواند متناسب با رشته و مقطع تحصیلی متفاوت باشد باید هزینه های زندگی در این کشور را نیز در نظر بگیرند . برای داشتن یک زندگی راحت دانشجویی در اسلواکی باید هزینه ای در حدود 800 یورو در ماه را در نظر گرفت . شهریه تحصیلی نیز می تواند بین 2000 تا 5000 یورو متغیر باشد . دانشجویان پس از اتمام دوران تحصیل خود می توانند به جستجوی کار مناسب در این کشور بپردازند و ویزای کار دریافت نمایند . پس از 5 سال در کار در این کشور و پرداخت مالیات میتوان به اقامت رسید .

تحصیل در دانشگاه های اسلواکی میتواند از جمله انتخاب های خوب هر دانشجو باشد اما مسلما شرایط و ویژگی های خاص خود را دارد که قبل از هرگونه اقدام باید از تمامی آنها مطلع شد و به درستی اقدام کرد . موسسه مهرآفرین رجبی با داشتن متخصصین آگاه به تمام مسائل میتواند تمام مسیر مهاجرت تحصیلی به اسلواکی را به راحتی برای شما عزیزان طی کرده و شما را در کوتاهترین زمان ممکن به ویزای تحصیلی این کشور برساند . شما میتوانید جهت هرگونه سوال در رابطه با مهاجرت به اسلواکی با ما در دفاتر شیراز و تهران تماس حاصل فرمایید .

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.