مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو

مهاجرت تحصیلی به بلاروس

مهاجرت تحصیلی به بلاروس

بلاروس یکی از کشورهای اروپایی است که دارای دانشگاه های متعدد و معتبری در سطح اروپا و جهان می باشد که همه ساله دانشجویانی از بلاروس و دیگر کشورهای جهان جذب این دانشگاه ها می شوند . از جمله دلایل انتخاب تحصیل در بلاروس به عنوان مقصد ، می توان به امکان تحصیلی به زبان انگلیسی ، هزینه تحصیل مقرون به صرفه و پذیرش آسان دانشگاه های این کشور اشاره کرد . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی مهاجرت تحصیلی به بلاروس را بررسی کرده ، مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی بلاروس و پذیرش از دانشگاه های این کشور را بیان می نمایند .

شرایط مهاجرت تحصیلی به بلاروس

بلاروس کشوری واقع در اروپای غربی است که با کشور های روسیه ، اوکراین ، لهستان ، لیتوانی و لتونی مرز مشترک دارد . پایتخت این کشور مینسک و دیگر شهر های مهم این کشور برست ، گردونو ، گومل ، موگلیف و ویتبسک نام دارند . مساحت بلاروس 207595 کیلومتر مربع است و جمعیت این کشور 10045200 نفر می باشد که اکثر آن ها مسیحی ارتدوکس هستند .

زبان روسی و بلاروسی دو زبان رسمی این کشور هستند و زبان روسی زبان اصلی این کشور است که 72 درصد جمعیت این کشور به این زبان صحبت می کنند . از مناطق دیدنی این کشور می توان به قلعه میر ، جنگل بیالوزا ، قلعه برست ، کلیسای سنت سیمون و هلنا ، پارک گورگی ، کاخ گومل ، برج کامیانتس و باغ گیاه شناسی اشاره کرد .

انواع موسسات آموزش عالی به دانشگاه ، آکادمی ، موسسه و کالج تقسیم می شود . سیستم آموزشی بلاروس در مقاطع عالی ، شامل موسسات آموزشی ، تحقیقاتی و حاکم است که از استاندارد ها و قوانین رسمی در فرآیند های آموزش ، مدیریت ، ارزیابی و تحقیق استفاده می کند . آموزش عالی این کشور به دو بخش دولتی و غیر دولتی تقسیم می شود .

سیستم آموزش عالی این کشور شامل یک دوره کارشناسی 4 ساله و یک دوره کارشناسی ارشد یک یا دو ساله و دکتری تخصصی سه ساله می باشد .

در این کشور 44 موسسه آموزش عالی دولتی و 13 موسسه آموزش های غیر دولتی وجود دارد که روند مهاجرت تحصیلی به بلاروس را برای خارجی ها آسان می کند . سال تحصیلی در این کشور از سپتامبر آغاز شده و تا جولای ادامه دارد .

دروس در دانشگاه های این کشور به زبان های بلاروسی و روسی ارائه می شوند . البته تعدادی از رشته های تحصیلی در دانشگاه های بلاروس به زبان انگلیسی ارائه می شوند .

موارد ویزای تحصیلی بلاروس

 • گواهی سلامت و آزمایش ایدز
 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • کپی شناسنامه
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی پذیرش از یکی از دانشگاه ها یا موسسات آموزش عالی بلاروس
 • 6 قطعه عکس پاسپورتی
 • پرداخت هزینه ویزا

شرایط پذیرش دانشگاه های بلاروس

 • تکمیل فرم درخواست
 • ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • ارائه کپی شناسنامه
 • ارائه عکس پاسپورتی
 • ارائه ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی یا روسی
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • پرداخت هزینه پذیرش
 • قبولی در آزمون ورودی

دانشگاه های برتر بلاروس

دانشگاه دولتی بلاروس : این دانشگاه در سال 1921 در شهر مینسک تاسیس شد . این دانشگاه یک مرکز علمی ، آموزشی ، نوآوری و فرهنگی پیشرو بلاروس است و دارای دانشکده های جغرافیا ، فیزیک ، ریاضیات ، روابط بین الملل ، زیست شناسی ، اقتصاد ، شیمی ، تاریخ ، حقوق ، فلسفه ، کسب و کار ، مدیریت و غیره می باشد .

دانشگاه دولتی یانکا کوپالای گرودنو

این دانشگاه در سال 1940 در شهر گرودنو تاسیس گردید ، امروزه این دانشگاه بزرگترین دانشگاه در بلاروس با حدود 20 هزار دانشجو است که درصدر بالایی از آنها از طریق مهاجرت تحصیلی به بلاروس ، وارد شده اند .

دانشگاه دولتی یانکا دارای دانشکده های هنر و طراحی ، زیست شناسی و بوم شناسی ، اقتصاد و مدیریت ، مهندسی و ساختمان ، تاریخ و گردشگری ، حقوق ، ریاضیات و انفورماتیک ، فیزیک ، روانشناسی و غیره می باشد . این دانشگاه دارای مراکز زبان های آلمان ، لیتوانی ، روسیه و لهستان می باشد .

دانشگاه دولتی ملی فنی بلاروس

این دانشگاه یکی از دانشگاه های فنی پیشرو بلاروس است . این دانشگاه دارای 16 دانشکده است که بیش از 35000 دانشجو در برنامه های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی است .

این دانشگاه دولتی در سال 1920 در شهر مینسک تاسیس شد و دارای دانشکده های خودرو ، مهندسی اکولوژی ، مهندسی مکانیک ، بازاریابی ، مدیریت ، مهندسی برق ، فناوری اطلاعات ، معماری ، مهندسی عمران و غیره می باشد .

دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس

این دانشگاه در سال 1964 در شهر مینسک تاسیس شد و دارای دانشکده های طراحی به کمک رایانه ، انفورماتیک ، مهندسی الکترونیک ، سیستم های رایانه ای و شبکه ، مهندسی و اقتصاد ، نظامی ، و غیره می باشد . در حال حاضر بیش از 17000 دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند .

هزینه زندگی در بلاروس

برای مهاجرت تحصیلی به بلاروس باید هزینه زندگی این کشور را در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی ارزان و مقرون به صرفه تر مقایسه کرد . البته هزینه زندگی هر فرد بسته به شیوه زندگی و شهر محل اقامت دانشجو متفاوت است .

به طور متوسط هر فرد برای پوشش هزینه های زندگی خود در بلاروس حدود 200 تا 300 دلار برای هر ماه نیاز دارد . هزینه زندگی در این کشور در مقایسه با ایران 3 درصد بیشتر است اما هزینه اجاره مسکن در این کشور بسیار پایین است و حتی 30 درصد کمتر از ایران می باشد .

هزینه تحصیل در بلاروس

شهریه تحصیل در بهترین دانشگاه های بلاروس مقرون به صرفه و نسبتا پایین است ، اما به طور کلی بر اساس رشته و مقطع تحصیلی و همچنین دولتی و غیر دولتی بودن دانشگاه محل تحصیل متفاوت می باشد . هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در این کشور به طور متوسط بین 2000 تا 6000 دلار برای یک سال تحصیلی می باشد .

کار ضمن تحصیل در دانشگاه های بلاروس

دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه های بلاروس مجاز به انجام کار پاره وقت تا 35 ساعت در هفته در یکی از مشاغل دانشجویی در این کشور می باشند . آن ها می توانند با درآمد این کار دانشجویی بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در این کشور را تامین کنند.

هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان به دلیل فرصت تحصیل در دانشگاه های معتبر با هزینه کم و به زبان انگلیسی بلاروس را انتخاب کرده و به این کشور مهاجرت می نمایند . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه مهر آفرین رجبی مهاجرت تحصیلی به بلاروس را مورد بررسی قرار داده ، هزینه های تحصیل در بلاروس به علاوه هزینه زندگی در این کشور را بیان نموده و به معرفی تعدادی از دانشگاه های برتر بلاروس پرداختند .

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *