مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو

مهاجرت تحصیلی به سوئیس

مهاجرت تحصیلی به سوئیس

سوئیس کشور صلح و امنیت در جهان و یکی از پرطرفدارترین کشورها برای مهاجرت و ادامه زندگی است . چرا که این کشور از استاندارد های عالی برای زندگی برخوردار است . سالانه تعداد زیادی از مردم جهان به روش مختلف به این کشور مهاجرت می کنند و از مزایای زندگی در این کشور بهره مند می گردند . یکی از این روش ها مهاجرت تحصیلی به سوئیس هست . این مقاله که با تلاش مشاورین موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی نگارش شده بر ویژگی ها و مزایای این گونه مهاجرت به سوئیس تمرکز دارد .

بررسی مهاجرت تحصیلی به سوئیس

سوئیس کشوری در اروپای غربی است که از شما با آلمان ، از شریق با اتریش و لیخنشاتین ، از جنوب با ایتالیا و از غب با فرانسه همسایه است . پایتخت این کشور شهر برن است و قطب های اقتصادی این کشور دو شهر جهانی ژنو و زوریخ هستند . سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و درآمد سرانه در این کشور با 39000 دلار برای هر نفر از بالاترین ها در است . واحد پول این کشور فرانک است .  سوئیس کشوری چند زبانه است و در آن چهار زبات آلمانی ، فرانسوی ، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخت می شوند . جمعیت این کشور 5/7 میلیون نفر است . حدود 22 درصد جمعیت سوئیس را مهاجران تشکیل می دهند . دین مردم این کشور مسیحیت است .

اولین مرحله برای اقدام به مهاجرت تحصیلی به هر کشوری پذیرش از یکی از دانشگاه ها و یا دانشکده های آن کشور است . پس متقاضی مهاجرت تحصیلی به سوئیس باید رشته مورد علاقه خود را مشخص و از دانشگاه مورد نظر خود در این کشور پذیرش بگیرد . برای مهاجرت تحصیلی به سوئیس نمی توان از ویزای توریستی سه ماهه استفاده کرد و بعد از ورود به سوئیس اجازه اقامت تحصیلی گرفت .

برای ورود به دانشگاه های سوئیس حداقل نمره آیلتس 6 ضروری است . دروس در دوره کارشناسی در دانشگاه های سوئیس اغلب به زبان فرانسوی یا آلمانی ارائه می شوند اما در مقاطع ارشد و دکتری اغلب دانشگاه دروس را به زبان انگلیسی ارائه می دهند .

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

 1. تکمیل فرم پذیرش به یکی از زبان های فرانسه ، آلمان و یا انگلیسی
 2. پاسپورت معتبر
 3. بیمه سلامت
 4. نامه تمکن مالی وپرینت حساب
 5. نامه بیان انگیزه و تاثیرات مهاجرت
 6. نامه پذیرش از یکی از دانشگاه ها یا دانشکده
 7. پرداخت هزینه
 8. ترجمه رزومه تحصیلی به زبان انگلیسی
 9. چهار قطعه عکس پاسپورتی
 10. کپی از مدارک تحصیلی مثل دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی

دانشگاه نوشاتل در سوئیس

دانشگاه های معتبر سوئیس

کشور سوئیس دارای 20 دانشگاه معتبر است که می تواند مقصد دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به سوئیس باشند ، در این جا به معرفی تعدادی از آن ها می پردازیم :

 • دانشگاه بازل : این دانشگاه در بازل سوئیس قرار دارد و یکی از مهم ترین دانشگاه های این کشور به شمار می رود ، این دانشگاه در رتبه 121 بهترین دانشگاه های جهان قرار دارد . دانشگاه بازل قدیمی ترین دانشگاه سوئیس به شمار می رود و در سال 140 میلادی تاسیس شده است . در این دانشگاه رشته های ریاضیات ، علوم اجتماعی ، پزشکی ، زمین شناسی ،هنر ، تجارت ، مدیریت ، کشاورزی ، مهندسی و غیره ارائه می شوند .
 • دانشگاه زوریخ : این دانشگاه که در سال 1833 تاسیس شد یک دانشگاه دولتی سوئیس واقع در شهر زوریخ است  است . دانشگاه زوریخ بزرگترین دانشگاه در کشور سوئیس محسوب می شود . در حال حاضر این دانشگاه دارای دانشکده های هنر ، اقتصاد ، حقوق ، علوم پزشکی ، دام پزشکی ، علوم کاربردی ، الهیات و فلسفه است .
 • دانشگاه لوزان : دانشگاهی در شهر لوزان سوئیس هست که در سال 1537 تاسیس گردید . این دانشگاه دارای هفت دانشکده هنر ، اقتصاد ، حقوق ، علوم پزشکی ، دام پزشکی ، علوم کاربردی ، الهیات و فلسفه و 10700 دانشجو است .
 • دانشگاه نوشاتل : یکی از دانشگاه های فرانسوی زبان سوئیس است که در شهر نوشاتل قرار دارد . این دانشگاه در سال1838 پایه گذاری شد . در این دانشگاه رشته های هنر ، حقوق ، پزشکی ، مدیریت ، دامپزشکی و غیره ارائه می شود .

شرایط کار و همراه برای دانشجویان در سوئیس

بر طبق قانون اداره کار این کشور دانشجویان مجاز هستند پس از شش ماه اقامت در سوئیس  15 ساعت در هفته کار کنند  و از این روش منبع در آمدی برای هزینه های خود در حین تحصیل فراهم کنند .

بعد از اتمام تحصیل دانشجویان بین المللی می توانند شش ماه در این کشور مانده وکاری تمام وقت و دائمی پیدا کنند ، در زمان جستجو برای شغل مناسب دانشجویان فارغ التحصیل می توانند همانند زمان تحصیل به کار پاره وقت یعنی 15 ساعت در هفته مشغول شوند . شرایط ورود به کار برای دانشجویان فارغ التحصیل بین المللی با دانشجویان سوئیسی یکسان است .

اعضای خانواده دانشجویان بین المللی متقاضی مهاجرت تحصیلی به سوئیس نمی تواند همراه دانشجو به این کشور مهاجرت کرده و یا بعدا به آنها ملحق شوند . چرا که دانشجویان دارای مجوز اقامت کوتاه مدت B هستند و تنها افرادی که شهروند سوئیس هستند و دارای مجوز اقامت C هستند مجاز به بردن همراه هستند .

هزینه زندگی در سوئیس

هزینه زندگی در سوئیس در میان بالاترین های جهانی قرار دارد . هزینه زندگی یک نفر در زوریخ برای یک ماه 1200 یرور است ، هزینه زندگی در سوئیس 299 درصد بیشتر از ایران است . این هزینه شامل هزینه خوراک ، حمل و نقل ، پوشاک ، سرگرمی و تفریح و غیره است . هزینه اجاره مسکن جداگانه محاسبه شده و 257 درصد بیشتر از ایران است . البته سطح درآمد و حقوق شهروندان سوئیسی بالا است .

هزینه تحصیل در سوئیس

هزینه تحصیل در سوئیس

دانشگاه های سوئیس وابسته به دولت این کشور هستند و بخش زیادی از هزینه های این دانشگاه از مالیات ها تامین می شود . شهریه اغلب دانشگاه ها 805 تا 1238 فرانک سوئیس برای هر سال تحصیلی است . البته هزینه تحصیل در دانشگاه های غیر انتفاعی این کشور بیشتر می باشد . بعضی از دانشگاه های این کشور به دانشجویان  بین المللی  مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری کمک هزینه تحصیلی می دهند .

در مقاله فوق شرایط مهاجرت تحصیلی به سوئیس مورد بررسی قرار گرفت و جزئیات آن با دقت بیان گردید . در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به اروپا با موسسه مهر آفرین رجبی تماس گرفته و از تجارب مشاورین این موسسه در تمامی مراحل مهاجرت بهره مند شوید .

Rate this post

8 دیدگاه در “مهاجرت تحصیلی به سوئیس

 1. محمدی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دانشجوی رشته مهندسی در مقطع کارشناسی در دانشگاه ازاد تبریز هستم ایا میتوانم برای ارشد از دانشگاه های تاپ کشور هایی مثل المان و سوئیس پذیرش بگیرم؟؟

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   اگر معدل شما حداقل بالای 15 باشد و مدرک زبان ارائه دهید ، می توانید مهاجرت تحصیلی به خیلی از کشورها از جمله آلمان ، فرانسه ، ایتالیا ، هلند ، سوئد و …. داشته باشید ؛ اما برای پذیرش از دانشگاه های سوئیس می بایست فارغ التحصیل از دانشگاه های دولتی ایران باشید .

   با تشکر از سوال شما

 2. رها گفت:

  سلام من فوق لیسانس الهیات گرایش فقه ومبانی حقوق هستم.بدون سابقه کار شوهرم فوق دیپلم مکانیک باسابقه کاری.چجوری میتونیم به سوسیس یاکشور خوبی مهاجرت کنیم.من وهمسر ویک فرزندومادرم.بغیر ازپناهندگی؟ممنون

  1. رامتین گفت:

   ایا شما در زمینه ازدواج با یک شهروند سوییسی میتوانید به من کمک کنید.نامزدم من ساکن و شاغل در سوئیس است .متشکرم که باحوصله و دقت پاسخ میدین .

   1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

    با سلام

    در زمینه ازدواج خدماتی نداریم

    با تشکر از سوال شما

 3. t گفت:

  سلام.می توان در مقطع دکتری حقوق صرفا پایان نامه را در یوئیس گذراند؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   سوال شما واضح نبود ، اما اگر منظورتان این است که قبل از مقطع دکترا فرصت مطالعاتی بگیرید ، معمولاً امکانش وجود ندارد .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *