مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو

مهاجرت تحصیلی به نروژ

مهاجرت تحصیلی به نروژ

اگر قصد مهاجرت به کشور نروژ را دارید ، یکی از ساده ترین روش ها برای مهاجرت به این کشور از طریق تحصیل می باشد . شما می توانید از یکی از دانشگاه های کشور نروژ پذیرش بگیرید و بعد از فراغت از تحصیل زمینه های مهاجرت خود به این کشور زیبا را فراهم کنید . در این مطلب با کمک مشاورین موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی قصد داریم در مورد مهاجرت تحصیلی به نروژ اطلاعات جامع و سودمندی را در اختیار شما سروران قرار دهیم .

کشور نروژ یکی از بالاترین استاندارد های زندگی در جهان را داراست و این به این معنی است که این کشور یکی از گرانترین کشور های اروپایی است . در مورد تحصیلات عالی نیز این کشور از کیفیت بالایی در سطح جهان برخوردار است و همواره از این نظر به خود می بالد . لازم به ذکر است که دانشگاه های کشور نروژ تقریباً رایگان هستند .

مهاجرت تحصیلی به نروژ در مقطع لیسانس 

همانطور که در مقاله مهاجرت تحصیلی به اروپا عنوان شد ، زبان تحصیل بیشتر رشته ها در مقطع لیسانس نروژی است و البته تعدادی رشته هم به زبان انگلیسی وجود دارد . برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی متقاضی باید مدرک زبان آیلتس 6  یا تافل 500 ارائه دهد . متقاضیان ایرانی برای تحصیل در این مقطع باید درای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشد و پذیرش از دانشگاه در رشته مورد نظر خود در داخل ایران را دارا باشند ( دولتی یا آزاد ) و سی واحد درسی را نیز گذرانده باشند . اگر رشته مورد نظرتان فقط به زبان نروژی تدریس می شود ، می توانید بعد از ورود به نروژ به مدت یک سال به فراگیری زبان بپردازید و سپس به تحصیل در رشته خود مشغول شوید .

مهاجرت تحصیلی به نروژ در مقطع فوق لیسانس و دکترا

تحصیل در بیشتر رشته های فوق لیسانس به زبان انگلیسی است .  برای پذیرش در این مقطع کارشناسی ارشد متقاضی باید دارای مدرک کارشناسی مرتبط با رشته فوق لیسانس و مدرک آیلتس 6.5 باشد . تحصیل در رشته های فوق لیسانس دو سال به طول می انجامد .

در سال های اخیر تحصیل در مقطع دکتری در کشور نروژ در بین دانشجویان ایرانی با استقبال زیادی روبه رو شده است . تحصیل در این مقطع نیز به زبان انگلیسی است و چهار تا پنج سال طول می کشد . دانشجویان مقطع دکتری در حین تحصیل از حقوق ماهانه نیز برخوردار هستند .

هزینه های زندگی در مهاجرت تحصیلی به نروژ

هزینه تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی از جمله کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تقریباً رایگان است و دانشجو تنها باید مبلغی بین 32 تا 64 یورو برای هر ترم بپردازد . با پرداخت این هزینه بسیار پایین دانشجو به  عضویت در سازمان رفاه دانشجویی قرار می گیرد که به نوبه خود مزایای متعددی را به دانشجو اعطا می کند . این مزایا ممکن است شامل خدمات بهداشتی پردیس ، مشاوره ، دسترسی به امکانات ورزشی و فعالیت های فرهنگی باشد .

البته دانشجویانی که از رزومه بالایی برخوردار باشند ، می توانند از بورس های تحصیلی نیز برخوردار شوند .

در مورد هزینه های مربوط به زندگی در نروژ دانشجویان باید این نکته را مدنظر داشته باشند که کشور نروژ نسبت به سایر کشور های اروپایی کمی گران تر است اما کیفیت زندگی بسیار بالاتر از برخی کشور های اروپایی است .

مهاجرت تحصیلی به نروژ

برخی از هزینه های زندگی دانشجویی بین المللی برای یک ماه ، در برخی از شهرهای اصلی نروژ عبارتند از :

هزینه زندگی در شهر اسلو : 1،100 – 1،300 یورو برای یک ماه

هزینه زندگی در شهر برگن : 950 – 1،050 یورو برای یک ماه

شهر های ترومسو و تروندهایم : 1،100 یورو برای یک ماه

دیگر شهرهای کوچکتر در نروژ معمولا برای یک ماه هزینه ای بین  700 تا 800 یورو دارند  .

البته دانشجویان در حین تحصیل در نروژ اجازه کار نیمه وقت دارند . دانشجویان کارشناسی 10 ساعت در هفته و دانشجویان مقاطع بالاتر 20 ساعت در هفته می توانند به کار نیمه وقت بپردازند و بخشی از هزینه های زندگی خود در نروژ را پوشش دهند .

5 دانشگاه  برتر در مهاجرت تحصیلی به نروژ

دانشگاه اسلو :  این دانشگاه با رتبه 146 بالاترین جایگاه را در بین دانشگاه های نروژ دارد و قدیمی ترین دانشگاه نروژ است . برنده 5 جایزه نوبل می باشد و همواره در امر پژوهش و تحقیق پیش گام است .

دانشگاه برگن : این دانشگاه در سال 1946 تاسیس شده و دارای جایگاه 201 در بین دانشگاه های جهان است .

دانشگاه علوم و فناوری نروژ : این دانشگاه نیز با رتبه 251 یکی از برترین مراکز آموزش صنعتی نروژ است .

مهاجرت تحصیلی به نروژ

دانشگاه علوم زیستی نروژ : این دانشگاه با رتبه 401 در شهر آس که نزدیک شهر اسلو است واقع شده و دارای سه دانشکده علوم و تکنولوژی محیط زیست ، دانشکده دامپزشکی و علوم زیستی و دانشکده علوم اجتماعی می باشد .

دانشگاه آرکتیک نروژ : این دانشگاه در شهر ترومسو واقع شده است و حدود 12000 دانشجو دارد که ده درصد این تعداد را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند . جایگاه این دانشگاه نیز در رتبه 401 جهانی است .

پس از فارغ التحصیلی می توانید به مدت یک سال اجازه کار دریافت کنید . با یافتن کار تمام وقت و ثابت می توانید پس از سه سال برای اجازه اقامت دائم اقدام کنید . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت تحصیلی به نروژ و روش های دیگر مهاجرت با موسسه مهر آفرین رجبی تماس حاصل فرمایید . مشاورین ما آماده ارائه مشاوره رایگان به هموطنان عزیز می باشند . همچنین می توانید از پایین همین صفحه سوالات خود را مطرح فرمائید .

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *