تحصیل در آلبانی

تحصیل در آلبانی گزینه ای است که احتمالا تا کنون جزو انتخاب های شما برای مهاجرت تحصیلی نبوده است و حتی کمتر نام آن را شنیده اید اما این کشور توانسته پس از قرن ها عقب ماندگی به پیشرفت های قابل توجهی در زمینه اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی برسد و هم اکنون ارائه دهنده رشته های متنوع تحصیلی به دانشجویان بین المللی است پس بسیاری از علاقه مندان مهاجرت تحصیلی می توانند با صرف هزینه های کمتر به راحتی به مدرک تحصیلی معتبر یکی از کشورهای اروپایی دست یابند.

تحصیل در آلبانی

مشاور مهاجرتی

رشته های دانشگاهی در آلبانی از کمترین میزان شهریه در رشته های علوم انسانی آغاز شده و به گران ترین ها یعنی علوم مهندسی و پزشکی می رسد ، در دانشگاه های دولتی معمولا دانشجویان از 500 تا 3500 دلار شهریه را پرداخت می کنند اما در دانشگاه های خصوصی رشته هایی مانند پزشکی شهریه ای چند برابر نسبت به دانشگاه های دولتی دارند.

طبق آخرین فهرست منتشر شده وزارت علوم ، کشور آلبانی در سه دسته اول ( ممتاز ، خوب و متوسط ) دارای دانشگاه مورد تایید نبوده و تنها دانشگاه تیرانا در گروه ج ( ضعیف ) قرار گرفته و مدرک تحصیلی صادره از آن مورد تایید این وزارت خانه نخواهد بود.

تیرانا که اصلی ترین شهر کشور آلبانی ست و بهترین امکانات موجود در این کشور را در اختیارتان قرار می دهد ، هزینه ماهانه ای در حدود 700 دلار برای هر دانشجو به همراه دارد اما در سایر شهرهای این کشور هزینه شما می تواند به 450 دلار در ماه نیز برسد.

کشور آلبانی در ایران سفارت ندارد و دانشجویان باید جهت اقدام به استانبول ترکیه بروند.

خیر ، دوره های تحصیلی کمتر از سه ماه نیازی به بیمه نداشته و می توانند از طریق بیمه های مسافرتی خود را مورد حمایت قرار دهند.

بیمه دانشجویی از ماهانه 50 دلار آغاز شده و می تواند تا مبالغ بالاتر در شرکت های خصوصی برسد.

آلبانی به عنوان عضوی از ناتو و کاندیدای عضویت در اتحادیه اروپا یکی از کهن ترین کشورهای اروپایی است که از دیرباز مورد توجه قدرت های بزرگ جهان بوده است.

این کشور کوچک مراکز علمی محدودی در شهرهای مختلف خود دارد و دانشجویان متقاضی اغلب در پایتخت آن ساکن می شوند ، شما عزیزان می توانید به راحتی با دریافت ویزای تحصیلی این کشور به راحتی به اروپا وارد شده و از آلبانی به عنوان سکوی پرتاب خود استفاده کنید.

چنانچه از علاقه مندان تحصیل در آلبانی هستید در این مقاله با ما همراه باشید تا با راهنمایی مشاورین و کارشناسان ارشد حوزه مهاجرت در موسسه مهاجرتی رجبی به روزترین اطلاعات در رابطه با تحصیل در این کشور را با یکدیگر بخوانیم.

ضمناً اگر رشته ای خاص را مد نظر دارید و می خواهید بدانید در کدام کشور ها ارائه می شود ، می توانید مقاله تحصیل در خارج ازکشور را بخوانید.

تحصیل در آلبانی انتخابی هوشمندانه

کشور آلبانی اگرچه مانند برخی از کشورهای اروپایی صاحب نام نیست اما می تواند تمامی امکانات و انتظاراتی را که شما از یک دانشگاه معتبر و مناسب در اروپا دارید ، برآورده سازد. کلیه سیستم آموزشی این کشور به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شود که هر یک قوانین مخصوص به خود را داشته و هزینه های تحصیلی مختلفی نیز دارند ، اغلب مردم آلبانی مسلمان هستند و می توان این کشور را نمونه ایده آلی از هم زیستی مسالمت آمیز ادیان مختلف دانست.

از این رو مهاجران ایرانی با اقامت در این کشور دچار شک فرهنگی نشده و می توانند به خوبی با مردم و جامعه ارتباط برقرار نمایند.

دولت آلبانی تلاش نموده تا با آسان تر نمودن شرایط مهاجرت افراد با انگیزه های مختلف از جمله تحصیل را به سمت خود کشانده و بازار کار و سرمایه گذاری لازم را نیز در اختیارشان قرار دهد ، درنظر داشته باشید که این کشور آب و هوای بسیار مطبوعی دارد و گزینه عالی برای زندگی ست.

سیستم آموزشی آلبانی

سیستم تحصیلی در کشور آلبانی تحصیل از سن 6 تا 14 سالگی را برای تمامی شهروندان اجباری نموده و والدین باید در زمان مشخص نسبت به ثبت فرزندن خود اقدام نمایند ، دوره اول تحصیل که ابتدایی نامیده می شود از سن 6 تا 10 سالگی را در برگرفته و در طول چهار سال دانش آموزان مهارت های خواندن ، نوشتن ، ریاضیات ، علوم را فرا می گیرند.

آموزش های پایه و مهارت های اجتماعی تا سن 14 سالگی در مدارس متوسطه مقدماتی ادامه می یابد و در این سن دانش آموزان دو مسیر جهت ساختن آینده خود پیش رو دارند ، در مسیر اول دانش آموزان می توانند با ورود به رشته های فنی و حرفه ای یک مهارت را به صورت تخصصی فرا گرفته و پس از دریافت مدرک مستقیما به بازار کار وارد شوند.

اما مسیر دوم ورود به مقطع دبیرستان و ادامه تحصیل در یکی از رشته های رایاضیات ، زیست ، علوم انسانی و غیره است که تا 18 سالگی ادامه یافه و با یک آزمون نهایی به پایان می رسد.

دانش آموزانی که بتوانند آزمون جامع دوره دبیرستان را با موفقیت پشت سر بگذارند مدرک دیپلم خود را دریافت نموده و واجد شرایط ورود به دانشگاه هستند.

تحصیل در مدارس بین المللی آلبانی

سیستم آموزشی آلبانی به گونه ای ست که تحصیل برای متقاضیان بین المللی را در تمامی مقاطع فراهم نموده و علاوه بر دانشگاه ها ، دانش آموزان نیز می توانند در کلیه مدارس این کشور به تحصیل بپردازند ، مدارس بین المللی یکی از بهترین و مهم ترین این مراکز تحصیلی در آلبانی شمرده می شوند که فضای خوبی را برای یادگیری فراهم می سازند ، این مدارس به دلیل آنکه پذیرای دانش آموزان از کشورهای متعدد هستند ، زبان انگلیسی را به صورت کاربردی آموزش داده و هم چنین دانش آموزان قبل از آغاز تحصیل یک دوره آلبانیایی را پشت سر می گذارند.

انتخاب مدارس آلبانی مناسب کسانی ست که می خواهند تحصیل خود را در دانشگاه های برتر اروپا ادامه دهند و با انتخاب مدارس این کشور مدرک دیپلم معتبر اروپا را به دست می آورند و نگرانی بابت معادل سازی و یا تایید نخواهند داشت.

سیستم تحصیلی در آلبانی در کلیه مقاطع از ابتدایی تا دانشگاه مانند کشور آمریکا برنامه ریزی شده و خوب است که دانش آموزان از همان ابتدا با یادگیری زبان انگلیسی و آلبانیایی به خوبی خود را بالا بکشند.

اغلب مدارس آلبانی دولتی هستند و دانش آموزان بابت تحصیل خود هزینه ای پرداخت نمی کنند اما در سال های اخیر با بازگشایی مدارس خصوصی با دریافت هزینه تحصیل کیفیت آموزش نیز ارتقا یافته است.

ویزای تحصیلی آلبانی

درخواست ویزای تحصیلی به معنای کسب اجازه ورود به هر کشور با هدفی مشخص است ، درخواست و دریافت ویزا قدم دوم مهاجرت تحصیلی به آلبانی ست و دریافت پذیرش از دانشگاه با اخذ ویزا تکمیل می شود ، دانشجویانی که برای دوره های کوتاه مدت کمتر از سه ماه قصد ماندن در آلبانی را دارند نیازی به خذ ویزا نداشته و می توانند با ویزای توریستی به این کشور بروند.

در حالی که دانشجویانی که به دنبال تحصیل بلند مدت در این کشور هستند باید با ارائه مدارک لازم به سفارت درخواست ویزای تحصیلی بلند مدت کنند ، ویزای دانشجویی معمولا به طول مدت تحصیل صادر شده و هر ساله توسط دانشجو قابل تمدید است ، کشور آلبانی در ایران سفارت ندارد و دانشجویان باید جهت اقدام به استانبول ترکیه بروند.

داشتن دعوت نامه و یا مدرک قبولی از سوی دانشگاه دلیل اصلی درخواست ویزای تحصیلی آلبانی ست و بدون آن درخواست ویزای شما در همان قدم اول رد می شود ، سفارت دلیل محکم و قانع کننده ای جهت درخواست ورود به آلبانی را از شما می طلبد که مدرک پذیرش در دانشگاه کافی خواهد بود.

شما عزیزان باید پس از اخذ پذیرش از دانشگاه به سایت سفارت آلبانی مراجعه کرده و تمامی مدارک مشخص شده را به صورت کامل و ترجمه شده فراهم سازید ، سفارت پس از دریافت درخواست شما یک تاریخ را جهت انجام مصاحبه و اعلام نتیجه مشخص می کند که باید تا آن زمان منتظر بمانید.

مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی آلبانی

 • اصل پاسپورت با حداقل سه ماه اعتبار
 • فرم درخواست ویزا
 • شناسنامه و کارت ملی
 • نامه تمکن مالی و گردش حساب
 • گواهی پذیرش از دانشگاه
 • بیمه دانشجویی
  • 2 قطعه عکس رنگی
  • رزرو خوابگاه
  • گوهی عدم سو پیشینه
  • گواهی سلامت پزشکی

  دقت داشته باشید که وقت اعلام شده از سوی سفارت قابل تغییر نبوده و ارائه اصل مدرک به همراه کپی و ترجمه الزامی ست ، این امکان وجود دارد که سفارت از شما مدارک بیشتری درخواست کند که باید فراهم گردد ، دقت داشته باشید که تمامی مدارک ارائه شده باید معتبر و قابل استعلام باشند و در روز مصاحبه نیز به تمامی سوالات به صورت دقیق و صادقانه پاسخ دهید.

تحصیل در آلبانی با مدرک دیپلم

داشتن مدرک دیپلم اولین و مهم ترین پیش نیاز ورود به دانشگاه های آلبانی ست که از تمامی داوطلبان داخلی و خارجی درخواست می شود ، اما دانشگاه های آلبانی علاوه بر ارائه مدرک دیپلم یک مرحله مهم دیگر نیز برای پذیرش دانشجویان خود دارند که آن هم سپری نمودن دوره یک ساله پیش دانشگاهی است.

در این دوره دانش آموزان جهت شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها آماده شده و به مهارت زبانی کافی نیز می رسند.

دانشگاه های دولتی آلبانی به دلیل رایگان بودن تحصیل در تمامی مقاطع و رشته ها یک آزمون ورودی برگزار می کنند که در رشته هایی همچون علوم پزشکی و مهندسی دارای اهمیت بسیار هستند ، در واقع این دوره بهترین زمان برای تقویت زبان است که حکم پیش دانشگاهی در سیستم آموزشی کشور خودمان را دارد.

با پشت سر گذاشتن این دوره دانش آموزان می توانند درخواست ورود به دانشگاه را داشته باشند و برای مقطع کارشناسی درخواست ارسال نمایند ، نگران آزمون ورودی دانشگاه نباشید چرا که بسیار ساده و آسان است و شما با سپری کردن دوره پیش نیاز به راحتی در آن قبول خواهید شد.

در دانشگاه های خصوصی آلبانی آزمون ورودی وجود ندارد و با فراهم نمودن شرایط مشخص شده می توانید ثبت نام کنید ، معدل مورد تایید دانشگاه های آلبانی بالای 14 است اما به خاطر داشته باشید که معدل دیپلم و سوابق تحصیلی نقش مهمی در پذیرش دانشگاه دارند و هرچه معدل تان بالاتر باشد ، شانس بالاتری در پذیرش خواهید داشت.

شرایط مقاطع دانشگاهی در آلبانی

دوره کارشناسی به عنوان مقطع پایه دانشگاه ، علوم اصلی را طی 4 سال به دانشجویان آموزش داده و آنها می توانند پس از اتمام این دوره تقاضای ورود به دوره کارشناسی ارشد را داشته باشند ، البته روند پذیرش در دوره کارشناسی ارشد کمی دشوارتر شده و دانشجویان باید رزومه تحصیلی خود را قبل از ورود به دانشگاه به صورت قابل توجهی ارتقا بخشند.

در دوره کارشناسی داشتن معدل و نمرات خوب دلیل کافی جهت درخواست به دانشگاه است اما در دوره تحصیلات تکمیلی روند تغییر یافته و از دانشجو انتظارمی رود تا تحقیقات و پژوهش های مرتبط با رشته خود را در طول تحصیل و پس از آن انجام داده و مشتاق ارتقا سطح دانش خود باشد.

کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلبانی در برخی از رشته ها یک سال و در برخی دیگر تا دو سال زمان می برد که باید معدل دوره کارشناسی حتما بالای 16 باشد ، نوشتن یک پروپوزال مورد تایید یک استاد و توصیه نامه از درخواست های پذیرشی در بسیاری از دانشگاه های آلبانی ست.

دقت داشته باشید که علاوه بر مقطع کارشناسی ارشد در اغلب رشته های تحصیلی در دوره کارشناسی یک طرح و یا پایان نامه نهایی از دانشجو درخواست شده و پس از آن مدرک فارغ التحصیلی صادر می شود.

هر سال تحصیلی در کلیه دانشگاه های آلبانی دو ترم را شامل شده و در دوره کارشناسی اغلب دروس به صورت تئوری و در مقطع کارشناسی ارشد به صورت عملی ارائه می شود.

شرایط مقاطع دانشگاهی در آلبانی

تحصیل به زبان انگلیسی در آلبانی

مردم آلبانی به زبان آلبانیایی صحبت می کنند و قدم اول موفقیت در این کشور یادگرفتن زبان بومی مردم است ، آلبانی نیز مانند هر کشور دیگری زبان رسمی خود را الویت آموزش در تمامی مراکز تحصیلی قرار داده و برای کسانی که با یادگیری این زبان اقدام به تحصیل کنند امتیازات ویزه درنظر گرفته است.

اما با توجه به تمایل این کشور در به پیوستن اتحادیه اروپا و مطرح کردن آموزش در سطح جهانی ، زبان انگلیسی را به صورت جدی به کار گرفته و می توانید در بسیاری از دروس آن را به عنوان زبان اصلی خود انتخاب کنید.

مقطع تحصیلی و دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید ، تعیین کننده سطح زبانی شما خواهند بود ، در میان کلیه دوره ها ، دانشجویان مقطع دکترا باید تسلط بیشتری به زبان انگلیسی داشته و زبان برای آنها چالش نباشد.

تحصیل در خارج به زبان انگلیسی عنوان مقاله ای است که کشورهایی را معرفی می کند که تحصیل در انها کاملا به زبان انگلیسی است.

انتخاب زبان انگلیسی در تحصیل آلبانی

انتخاب عاقلانه آن است که دانشجویان بین المللی زبان انگلیسی را به عنوان زبان تحصیل خود انتخاب کنند زیرا بدین شیوه می توانند فرصت کار و یا ادامه تحصیل در کلیه کشورهای دنیا را برای خود فراهم سازند ، دغدغه ای بابت آینده نداشته باشند.

شما عزیزان می توانید به دو شیوه این زبان را فرا بگیرید ؛ در شیوه اول در هنگام تصمیم به مهاجرت و انتخاب مقصد تحصیل در کلاس و دوره های زبان انگلیسی در داخل شرکت کرده و با گذراندن کلاس های لازم مدرک بین المللی و معتبر دریافت کنید.

دقت داشته باشید که هر دانشگاه مدرک خاصی را در زمینه زبان درخواست می نماید اما اغلب مدارک آیلتس و تافل در تمامی دانشگاه های جهان دارای اعتبار هستند ، در این شیوه شما هزینه کمتری را صرف خواهید کرد اما به صورت کامل در محیط تحصیل و استفاده از زبان قرار نمی گیرید و رسیدن به مهارت نیازمند زمان بیشتری خواهد بود.

در شیوه دوم می توانید با ثبت نام در کالج های آموزش زبان در آلبانی قبل از ورود به دانشگاه ظرف سه تا شش ماه زبان انگلیسی را فرا گرفته و سپس به تحصیل در رشته دلخواه خود بپردازید ، در این روش شاید متحمل هزینه های بیشتری شوید اما با قرار گرفتن در محیطی انگلیسی زبان و اساتید بومی پیشرفت چشمگیری در استفاده و به کار گیری زبان انگلیسی خواهید داشت.

مراکز یادگیری زبان انگلیسی در آلبانی

در آلبانی هم مراکز حضوری و هم آنلاین جهت یادگیری زبان انگلیسی و آلبانیایی وجود دارند که شما می توانید با توجه به سطح مورد نیاز و شرایط تحصیلی خود مناسب ترین آنها را انتخاب نمایید ، در ادامه به اسامی برخی از این مدارس اشاره می کنیم که کارشناسان موسسه می توانند به راحتی شرایط تحصیل درآانها را برایتان فراهم سازند.

 • European Learning Center
 • London Language Institute
 • Albanian International School
 • London Language Institute

دقت داشته باشید که بهترین مقصد یادگیری زبان انگلیسی در آلبانی شهر تیرانا و دوروس هستند ؛ دوره های یادگیری زبان انگلیسی معمولا از 4 تا 8 ساعت حضور سر کلاس را شامل شده و در صورتی که دوره فشرده را ثبت نام کرده باشید باید حدود 5 روز در هفته را سر کلاس حاضر شوید ، بهتر است که در دوره یادگیری زبان انگلیسی تمام توجه و تلاش خود را معطوف یادگیری کنید تا در هنگام شروع ترم یک دانشگاه چالش زبان را پشت سر گذاشته باشید و به راحتی به یادگیری دروس اصلی بپردازید.

هزینه های تحصیل در آلبانی

هزینه های تحصیل در آلبانی

در همان ابتدای مقاله بیان نمودیم که دانشگاه ها و کشور آلبانی به مقرون به صرفه بودن شهرت دارند و دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا می توانند با پرداخت هزینه های کم در این کشور به راحتی به اروپا راه یابند ، مخارجی که دانشگاه های آلبانی می توانند برای دانشجویان در حوزه تحصیل داشته باشند شهریه دانشگاه و کورس های پیش نیاز در کالج های دانشگاهی است که در صورت بورسیه تحصیلی می تواند به صفر نیز برسد.

رشته های دانشگاهی در آلبانی از کمترین میزان شهریه در رشته های علوم انسانی آغاز شده و به گران ترین ها یعنی علوم مهندسی و پزشکی می رسد ، در دانشگاه های دولتی معمولا دانشجویان از 500 تا 3500 دلار شهریه را پرداخت می کنند اما در دانشگاه های خصوصی رشته هایی مانند پزشکی شهریه ای چند برابر نسبت به دانشگاه های دولتی دارند.

خوب است فراموش نکنید که تحصیل رایگان در آلبانی شدنی ست و چنانچه شما از ابتدا این مسئله را جدی بگیرید می توانید با کمترین هزینه در این کشور به تحصیل مشغول شوید.

هزینه های زندگی در آلبانی

همواره همراه با هزینه های تحصیل در آلبانی ، هزینه های زندگی دومین بخش مهم زندگی در هر کشوری هستند که دانشجویان باید به آن اشراف کامل داشته باشند ، مهم ترین قسمت هزینه زندگی به اجاره محل سکونت اختصاص دارد که در بالا به آن پرداختیم.

تیرانا که اصلی ترین شهر کشور آلبانی ست و بهترین امکانات موجود در این کشور را در اختیارتان قرار می دهد ، هزینه ماهانه ای در حدود 700 دلار برای هر دانشجو به همراه دارد و حتی در سایر شهرهای این کشور می تواند به 450 دلار در ماه نیز برسد.

پایین بودن این هزینه به دلیل ارزان بودن وسایل نقلیه و یا متوسط بودن سطح زندگی در میان مردم این کشور است ، به نحوی که در میان مردم این کشور مانند سایر کشورهای اروپا شاهد زرق و برق و یا توقع بالا از زندگی نخواهید بود.

تحصیل رایگان در آلبانی

کشور آلبانی از جمله مقصدهایی ست که می توان تحصیل به صورت رایگان و یا بورسیه های مختلف را تجربه کرد. تحصیل به صورت رایگان و یا دریافت کمک هزینه به شما این فرصت را می دهد تا بتوانید با بودجه کمتر به آلبانی سفر کرده و با استفاده از امکانات دیگر به راحتی تحصیلات خود را پشت سر بگذارید.

البته تحصیل به صورت رایگان از ایده آل ترین شرایط ارائه شده توسط هر دانشگاه است و شما عزیزان باید رزومه تحصیلی قابل توجهی داشته باشید تا واجد شرایط تحصیل رایگان در آلبانی باشید ، بخصوص در رابطه با آلبانی که در رابطه با پذیرش دانشجو به صورت کلی قوانین سر سختانه خود را دارد.

ضمناً اگر به دنبال تحصیل رایگان هستید ، دانشگاه های فرانسه هم می توانند این امکان را به شما بدهند ، مقاله تحصیل در فرانسه را بخوانید.

قطعا در رابطه با انواع بورسیه ها و قوانین مرتبط با آن سوالات زیادی در ذهن شما وجود دارد که ما در بخش های بعدی به آن می پردازیم و شما عزیزان می توانید جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید.

بورسیه های تحصیلی در آلبانی

حمایت های تحصیلی یکی از اصلی ترین انگیزه های انتخاب دانشگاه های خارج کشور است که به دانشجویان با شرایط تحصیلی مناسب این فرصت را می دهد تا بتوانند فارغ از دغدغه مالی به راحتی به ادامه تحقیق و پژوهش در رشته تحصیلی شان بپردازند ، در دانشگاه های آلبانی بورسیه های تحصیلی در تمامی مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان ارائه می شود اما هر دانشگاه ، رشته و رزومه تحصیلی شرایط خاص خود را داشته و نمی توان یک شرایط کلی را برای همه درنظر گرفت.

بورسیه های تحصیلی از فاندهای کامل تا پرداخت های اندک را در بر می گیرد و دانشگاه با بررسی رزومه تحصیلی مناسب ترین شرایط را به وی پیشنهاد می دهد ، بیش از 450 بورسیه تحصیلی در مراکز علمی دانشگاه های آلبانی دیده می شود که کمترین آنها از 500 دلار در ماه آغاز شده و تا 2500 دلار در ماه نیز می رسد.

در دانشگاه های این کشور 461 برنامه تحصیلی در مقاطع مختلف تدریس می شود که در هر برنامه می توان حداقل در یک دوره به بورسیه تحصیلی دست یافت ، رشته هایی که بیشترین بورسیه تحصیلی را در دانشگاه های آلبانی به خود اختصاص داده اند به شرح زیر است:

 • بانکداری و دارائی در 17 دانشگاه
 • تجارت در 17 دانشگاه
 • حقوق و قضاوت در 15 دانشگاه
 • مدیریت در 14 دانشگاه
 • اقتصاد در 10 دانشگاه
 • زبان شناسی در 9 دانشگاه
 • حسابداری در 9 دانشگاه

موارد مهم تحت پوشش بورسیه در آلبانی

به جرات می توان گفت که چنانچه رشته تحصیلی تان در دانشگاه های آلبانی وجود داشته باشد ، می توانید در یکی از مقاطع حتی به مبلغ کم کمک هزینه ای را از سوی دانشگاه دریافت کنید ، در میان تمامی دانشگاه های این کشور دانشگاه های شهر تیرانا ، دورس و ولور بهترین مقصدهای رسیدن به فاند تحصیلی می باشند.

از مهم ترین مواردی که برای بورسیه تحصیلی توسط دانشگاه به دقت سنجیده می شود معدل فرد متقاضی ست که هر چه به بیست نزدیکتر باشد میزان تخفیف در شهریه را بالاتر می برد ، البته میزان تخفیف در مقطع دکترا از سایر مقاطع بالاتر بوده و می تواند تا 3500 یورو نیز برسد.

توصیه نامه از سوی دو استاد و انگیزه نامه ای که نشان دهنده اشتیاق و علاقه تان برای ادامه تحصیل است را نیز فراموش نکنید ، برخی از معروف ترین بورسیه های تحصیلی در آلبانی عبارتند از:

 • بورسیه کالج آلبانی
 • بورسیه کالج آمریکایی
 • بورسیه کالج تجارت آلبانی
 • بورسیه دانشگاه ایپوکا
 • بورسیه دانشگاه نیویورک تیرانا
 • بورسیه دانشگاه ولورا
 • بورسیه دانشگاه کشاورزی تیرانا

نحوه درخواست بورسیه در آلبانی

متقاضیان دریافت بورسیه باید ابتدا تمامی بورسیه های موجود در رشته خود را به دقت بررسی نموده و سپس از طریق سامانه انلاین دانشگاه اقدام به تکمیل و ارسال فرم درخواست نمایند ، جمع اوری و ارسال دقیق مدارک مورد نیاز اهیمت ویژه ای دارد و چنانچه کمیته مربوط در هر دپارتمان در درخواست شما کمبودی را احساس کند ، پرونده تان را از روند بررسی خارج می نماید.

هر دانشگاه دارای تاریخ مشخصی در بررسی و ارائه بورسیه تحصیلی ست از این رو توصیه می شود تا در بهترین زمان ممکن اقدام نمایید تا دچار کمبود وقت و از بین دادن فرصت نشوید.

اگر به دنبال تحصیل ارزان در خارج از کشور هستید، حتما مقاله 10 تا از کم هزینه ترین کشورها برای تحصیل را بخوانید.

بهترین دانشگاه های آلبانی

در میان 32 مرکز آموزش عالی این کشور دانشگاه تیرانا رتبه نخست را در میان کلیه مراکز آموزشی این کشور داشته و دانشجویان را مطابق با آخرین متدهای تحصیلی آموزش می دهد.

این دانشگاه شرایط یادگیری زبان انگلیسی و آلبانیایی را به عنوان پیش نیاز همه دانشجویان خارجی به خوبی درنظر گرفته و با دوره های مختلف آنها را به سطح لازم تحصیل می رساند.

علاوه بر این بورسیه تحصیلی دانشگاه تیرانا در بسیاری از رشته ها قابل توجه بوده و شهریه ها نیز بسیار مناسب و ارزان هستند ، دانشگاه تیرانا از زمان تاسیس خود در سال 1957 تاکنون توانسته دانشکده های خود را گسترش داده و به کامل ترین مرکز تحصیلی آلبانی مبدل شود ، ساختمان اصلی این دانشگاه که توسط یک معمار ایتالیایی بنا شده در قسمت جنوبی شهر تیرانا قرار گرفته و بیش از 50 بخش آکادمیک دارد.

تمامی سیستم آموزشی در دانشگاه تیرانا بر اساس سیستم بولونیا برنامه ریزی شده و بیش از 35000 دانشجو سالانه در آن به تحصیل می پردازند ، دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

 • دانشکده تاریخ و فلسفه
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده علوم طبیعی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علوم اقتصادی
 • دانشکده زبان های خارجی
 • دپارتمان تربیت بدنی
بهترین دانشگاه های آلبانی

دانشگاه پلی تکنیک تیرانا

این دانشگاه که با علامت اختصاری UPT شناخته می شود ، یک دانشگاه دولتی واقع در پایتخت آلبانی ست که در رشته های علوم مهندسی و سایر گرایش های وابسته دانشجویان داخلی و خارجی را ثبت نام می نماید ، دانشگاه پلی تکنیک در سال 1951 فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون بیش از ده هزار دانشجو از کشورهای مختلف در آن به تحصیل مشغولند.

این دانشگاه دارای 6 دانشکده و دو مرکز تحقیق وابسته شامل موارد زیر است:

 • دانشکده مهندسی شهرسازی
 • دانشکده فناوری اطلاعات (IT )
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده جغرافیا و معدن
 • دانشکده مهندسی الکترونیک
 • دانشکده ریاضیات و فیزیک
 • دانشکده شهرسازی و معماری
 • موسسه علوم زمین
 • موسسه آب ، ارنژی و محیط زیست

دانشگاه کشاورزی تیرانا

یکی دیگر از دانشگاه های دولتی در آلبانی دانشگاه کشاورزی واقع در شهر تیراناست که ابتدا آموزش خود را به عنوان یک موسسه فعال در حوزه کشاورزی آغاز نمود ، اما امروزه به عنوان یک مرکز پیشرو در علوم کشاورزی شناخته می شود که تحقیقات مهم در این زمینه در این دانشگاه انجام گرفته و نقش مهمی در توسعه کشاورزی کشور داشته است.

بخش های مختلف دانشگاه عبارتند از : دانشکده کشاورزی و محیط زیست ، دانشکده اقتصاد و تجارت کشاورزی ، دانشکده علوم جنگلداری ، دانشکده دامپزشکی ، دانشکده غذا و بیوتکنولوژی.

دانشگاه هنر آلبانی

مهم ترین مرکز تحصیل هنر در سطح آموزش عالی آلبانی دانشگاه هنر این کشور در پایتخت است که با گردهمایی سه موسسه هنری در سال 1966 به وجود آمد ، این مرکز که از زمان کمونیست تاکنون با دانشگاه کلاسیک موسیقی روسیه در ارتباط است سه دانشکده اصلی را در برگرفته است:

 • دانشکده موسیقی
 • دانشکده هنرهای تجسمی
 • دانشکده هنرهای دراماتیک

دانشگاه پزشکی تیرانا

این دانشگاه نیز مانند اکثر مراکز تحصیلی معتبر در آلبانی در تیرانا واقع شده که با گذر زمان از یک مرکز آموزش عالی به دانشگاه ارتقا یافت ، هم اکنون این دانشگاه دارای 3 دانشکده و 21 دپارتمان و آکادمی ست که دانشجویان را از دوره کارشناسی تا دکترای تخصصی آموزش می دهد ، کارکنان این دانشگاه شامل 300 نفر در بخش اداری ، 78 پروفسور تمام و 7500 دانشجو در هر سه مقطع تحصیلی ست.

دانشگاه ولور آلبانی

دانشگاه ولور که در شهری به همین نام قرار گرفته همواره در میان 10 مقصد برتر در آلبانی به دانشجویان معرفی می شود ، این دانشگاه که از سال 1994 جذب دانشجو را آغاز نموده و هم اکنون در رشته هایی همچون مهندسی ، تکنولوژی ، علوم انسانی ، علوم سلامت و اقتصاد رشته های تحصیلی متنوعی را ارئه می دهد.

دانشگاه های متعدد دیگری نز در آلبانی وجود دارند که هر یک به نوبه خود انتخابی مناسب هستند ، از جمله ین دانشگاه های می توان به دانشگاه نیروهای مسلحخ ، آکادمی امنیت ، دانشگاه Aleksandër Moisiu دورس ، دانشگاه الباسان ، آکادمی مطالعات Albanological اشاره کرد.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در آلبانی

طبق آخرین فهرست منتشر شده وزارت علوم ، کشور آلبانی در سه دسته اول ( ممتاز ، خوب و متوسط ) دارای دانشگاه مورد تایید نبوده و تنها دانشگاه تیرانا در گروه ج ( ضعیف ) قرار گرفته و مدرک تحصیلی صادره از آن مورد تایید این وزارت خانه نخواهد بود.

البته چنانچه از جمله دانشجویانی هستید که می خواهید پس از تحصیل در این کشور ماندگار شده و یا به سایر کشورها مهاجرت کنید ، در این زمینه مشکلی نخواهید داشت و اغلب مدارک دانشگاهی آلبانی در کشورهای جهان دارای اعتبار بوده و زمینه کار به راحتی برایتان فراهم می شود.

خوب است به این نکته دقت داشته باشید که شاید دانشگاه های آلبانی دارای اعتبار بالایی مانند سایر مراکز علمی اروپا نباشند ، اما شما به واسطه این کشور به راحتی به اروپا وارد می شوید که می تواند قدم روشنی در جهت ساختن آینده ای روشن باشد.

تحصیل رشته های مهندسی در آلبانی

تحصیل رشته های مهندسی در آلبانی به معنای یادگیری ساز و کار با ماشین و ساختارهای جدید تکنولوژی ست که تمامی زندگی اجتماعی و فردی هر انسان دنیای امروز را در بر گرفته است.

رشته های مهندسی از جمله مواردی هستند که دانشگاه های آلبانی سخت گیری های ویژه ای را برای ورود دانشجویان به آن درنظر گرفته اند و در اغلب دانشگاه دارای آزمون ورودی ست ، در دانشگاه های آلبانی در مقطع لیسانس گرایش های متنوع تری وجود دارد و در صورت ادامه تحصیل در مقاطع مختلف شاید مجبور باشید دانشگاه خود را تغییر دهید.

از محبوب ترین رشته های مهندسی در دانشگاه های آلبانی می توان به مهندسی الکترونیک ، مهندسی کامیپوتر ، مهندسی فناوری اطلاعات و مهندسی برق اشاره کرد ، یکی از رشته های جدید در دانشگاه های آلبانی مهندسی انژری ست که بازار کار مناسبی نیز دارد.

البته آلبانی می تواند از مقصدهای ایده آل تحصیل رشته مهندسی معماری نیز باشد چرا با قدمی در خیابان شهرهای این کشور متوجه ساختمان و بناهای زیبایی می شوید که شاید بتوان آنها را در نظر خود منحصر بفرد دانست ؛ گرچه اگر می خواهید رشته معماری را انتخاب کنید ، تحصیل در ایتالیا با آن معماری شگفت انگیزش خالی از لطف نیست.

تحصیل رشته های مهندسی در آلبانی

نکات مهم رشته مهندسی در آلبانی

 • تمامی رشته های مهندسی شامل دوره های کارآموزی هستند که می تواند زمینه ساز یافتن کار مناسب برای بهد از فارغ التحصیلی باشد.
 • معمولا اغلب دانشگاه ها علاوه بر آزمون ورودی یک مصاحبه به صورت آنلاین نیز انجام می دهند که اهمیت ویژه ای دارد.
 • بهترین مقطع جهت تحصیل رشته های مهندسی مقطع کارشناسی ست که شما را از همان ابتدا طبق سیستم اروپا آموزش می دهد.
 • دانشگاه های دولتی آلبانی از معدود گزینه های اروپا هستند که در اغلب رشته های دوره کارشناسی ارشد نیز آزمون ورودی برگزار می کنند.
 • جهت ورود به دوره دکترا پیشینه تحصیلی خود را تا حد ممکن قوی سازید تا صلاحیت علمی تان مورد تایید قرار گیرد.
 • این مورد را درنظر داشته باشید که رشته های مهندسی اغلب شامل دوره پیش نیاز شده و شما مستقیما به مقطع دلخواهتان وارد نخواهید شد.
 • رشته های مهندسی چنانچه مبتنی بر بورسیه تحصیلی نباشند از گرانترین رشته های دانشگاهی در آلبانی هستند.
 • چنانچه به دنبال کار و یا اقامت در آلبانی و یا سایر کشورهای اروپایی هستید ، بازار کار را به دقت بررسی نموده و آینده تان را نیز درنظر بگیرید.
 • رشته های مهندسی حتی در سایر کشورهای اروپایی دارای طرفدار هستند و شما می توانید با مدرک دانشگاه های آلبانی به کار در آنها مشغول شوید و یا برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر اروپا بروید ، مثلا کشور انگلستان ، که دارای معتبرترین دانشگاه های دنیا در زمینه مهندسی است ، می تواند انتخاب صحیحی باشد ، مقاله تحصیل در انگلستان را بخوانید.

تحصیل مقطع دکترا در آلبانی

تمامی دانشگاه های آلبانی می کوشند تا بهترین امکانات خود را در اختیار دانشجویان مقطع  دکترا قرار داده و با حمایت های مختلف دوران تحصیلی خوبی را برایشان رقم بزنند.

افرادی که دارای رزومه تحصیلی درخشان و نمرات بالا هستند می توانند راحت تر از بقیه به پذیرش رسیده و از بورسیه های تحصیلی نیز استفاده کنند ، دوره دکترا در آلبانی یک پروسه سه تا چهار ساله است که دانشجویان تنها در سال اول تعداد کمی داحد تئوری دارند و بقیه طول تحصیل خود را در فضایی کاملا پژوهشی ادامه می دهند.

از فاکتورهای قابل توجه در دوره دکترا تسلط زبانی دانشجو است که باید مدرک آیلتس با نمره بالای 7 را به دانشگاه ارائه دهد و در روز انجام مصاحبه نیز بتواند به صورت مسلط با اساتید خود گفتگو کند.

این امکان وجود دارد که برخی از دانشگاه های دولتی آلبانی در مقطع دکترا نیز آزمون ورودی برگزار کنند که به هیچ عنوان در دانشگاه های خصوصی وجود ندارد ، دانشگاه های خصوصی آلبانی به دلیل دریافت شهریه تحصیل از دانشجو در زمینه معدل نیز سخت گیری جدی ندارند.

تحصیل مقطع دکترا در آلبانی

نحوه پذیرش دوره دکترا در آلبانی

به دلیل پژوهش محور بودن دوره دکترا نحوه پذیرش این مقطع با دوره های قبل متفاوت بوده و روند پذیرش در اختیار اساتید و هیئت علمی بخش مرتبط با رشته تحصیلی قرار دارد ، بدین صورت که شما باید طرح پروپوزال خود را به یک استاد در دانشکده مرتبط ارسال کرده و او را متقاعد به حمایت از خود کنید.

یافتن استاد مرتبط با فیلد تحصیلی شما موضوعی ست که نیاز به صرف زمان دارد و شما باید با صبوری کامل فرد مناسب را یافته و ایمیلی کوتاه اما تاثیرگذار برای او ارسال کنید ، نحوه نوشتن ایمیل و درخواست بررسی رزومه از موضوعات مهمی ست که باید به اندازه انجام مصاحبه به آن بپردازید و با اشراف کامل آن را تدوین و ارسال نمایید.

دقت داشته باشید که استاد مربوطه در رابطه با دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی شما تصمیم خواهد گرفت و شما می توانید با دانش بالا و تسلط کافی به موضوع ارائه شده به راحتی فرصت تحصیل به صورت رایگان را برای خود فراهم سازید.

رشته هایی همچون مدیریت و علوم مهندسی در دانشگاه های آلبانی بسیار پرطرفدار هستند و با ارائه مقاله های ISI و پژوهش های مختلف می توان به راحتی در فهرست پذیرفته شدگان با بورسیه تحصیلی در دانشگاه های آلبانی قرار گرفت ، دقت داشته باشید که دانشجویان از سراسر دنیا برای پذیرش در این مقطع به صورت تنگاتنگ رقابت می کنند و هرچه رزومه قوی تری داشته باشید راحت تر به قبولی می رسید.

نکات مهم پذیرش دوره دکترا در آلبانی

در رابطه با اخذ پذیرش دوره دکترا خوب است دقت داشته باشید که بسیاری از متقاضیان دارای مهارت زبان انگلیسی خواندن و نوشتن هستند اما در صحبت تسلط بالایی ندارند.

از این رو باید مهارت زبانی خود را تا حد ممکن بالا ببرید ، زیرا علاوه بر مصاحبه دانشگاه ، سفارت نیز در روز مصاحبه مهارت زبانی شما را محک می زند و این امکان وجود دارد که ویزا برایتان صادر نشود و یک پذیرش موفق را از دست بدهید.

توصیه می شود که تا حد ممکن مدرک آیلتس را برای پذیرش در دانشگاه انتخاب کنید که در اکثر مراکز علمی به عنوان معتبرترین مدرک شناخته می شود ، اکثر دانشجویان دوره دکترا در آلبانی با حمایت های دانشگاه به تحصیل مشغول می شوند و حتی به عنوان شغل از دانشگاه حقوق نیز دریافت می کنند ، بحث سن متقاضی نیز از دیگر موارد مهمی ست که در برخی از دانشگاه ها دارای محدودیت است و برخی دانشگاه های به آن توجه دارند.

کار پاره وقت دانشجویی در آلبانی

در بسیاری از دانشگاه های آلبانی کار پاره وقت دانشجویی به عنوان یک کمک هزینه به دانشجویان درنظر گرفته می شود و در برخی موارد کسانی که به عنوان دستیار پژوهش در مشغول دکترا به تحصیل مشغولند تا 50% تخفیف در شهریه را دریافت خواهند کرد.

افرادی که در مقطع لیسانس به تحصیل مشغول هستند به دلیل سپری کردن ساعات زیادی در هفته سر کلاس درس تنها اجازه 10 ساعت کار در هفته را دارند.

این در حالی ست که دانشجویان دوره کارشناسی ارشد به دلیل داشتن وقت آزاد بیشتر مجاز به کار تا 15 ساعت در هفته هستند و شغل هایی همچون ویرایش مقالات ، تالیف یا ترجمه کتاب و غیره در محیط دانشگاه می تواند بسیار برای آنها مفید باشد.

مقطع دکترا نیز در دانشگاه های آلبانی تا20 ساعت در هفته اجازه کار دارد اما بهتر است که دانشجویان به دلیل جایگاه علمی خود بکوشند تا مرتبط با زمینه تحصیلی شان به کار مشغول شده و ضمن کسب تجربه ، زمینه کار و اقامت خود را نیز فراهم سازند ، کارهای پژوهشی و پاره وقت گرچه شاید توسط دانشجویان زیاد جدی گرفته نشوند ، اما در بسیاری مواقع می تواند منجر به جذب و استخدام در موقعیت های بزرگ و عالی شغلی شوند.

اگر به دنبال کشورهایی با هزینه کم تحصیل و زندگی هستید پیشنهاد می کنیم کشور لهستان را هم بررسی کنید ، مقاله تحصیل در لهستان به شما کمک خواهد کرد.

کار پاره وقت دانشجویی در آلبانی

مشاغل دانشجویی در آلبانی

علاقه مندانی که به دنبال کار در کشور آلبانی هستند باید در تمامی فضاها به دنبال یافتن کار باشند ، کار دانشجویی به دلیل پاره وقت بودن و عدم استخدام به صورت رسمی دارای قانون مشخص و یکسانی نبوده و با توجه به شغل موردنظر قوانین متغیری دارد ، شما به عنوان یک دانشجو می توانید در کتاب فروشی ، کافه ، پرستاری ، تدریس ، خرید و فروش و غیره به کار مشغول شده و درامد ساعتی دریافت کنید.

البه درنظر گرفتن یک نکته در شغل پاره وقت اهمیت ویژه ای دارد که آن هم مهارت شما در صحبت به زبان آلبانیایی ست ، به عنوان مثال مشاغلی همچون بازاریابی نیازمند تسلط شما به زبان بومی مردم است تا بتوانید به راحتی صحبت کنید ، مهارت شما در برقراری ارتباط ، سختی کار و نوع و مدت زمان همگی از عوامل موثر در حقوق و مزیایا کار دانشجویی هستند.

در دانشگاه بخش هایی وجود دارد که کارهای مناسب برای دانشجویان را به آنها ارائه می دهد و بهتر است اول به آنجا سری بزنید ، برخی از دانشگاه ها نیز به یافتن کار در خارج از دانشگاه به دانشجویان کمک می کنند و دانشجویان دوره دکترا می توانند در موسسات و مراکز علمی تحت نظارت دانشگاه کارهای بسیار خوبی را بیابند.

فواید یافتن کار دانشجویی در آلبانی

شغل دانشجویی علاوه بر آنکه با داشتن میزان اندکی درآمد می تواند در تامین هزینه ها به شما کمک نماید ف می تواند منجر به یادگیری مهارت تازه و جدیدی نیز شود ، به عنوان مثال چنانچه شما در بخش نگهبانی استخدام شوید با افراد مختلف اشنا شده و زبان را بهتر فرا می گیرید و یا با کار در یک کارآگاه می توانید مهارت های فنی و حرفه ای خود را بالا ببرید.

در روزنامه های محلی ، شبکه های مجازی ، سایت های اینترنتی و برد آگهی های دانشگاه می توانید شغل مناسبی را بیابید ، خوب است به شما این نکته را بگوییم که افراد جویای کار در کشورهای خارجی باید از هر فرصتی برای یافتن شغل استفاده کنند و حتی پرس جو از دوستان خود را نیز فراموش نکنند ، مشاغل زیادی وجود دارند که کارفرمایان تمایل دارند بدون استخدام رسمی آنها را پر کنند.

درامد شغل دانشجویی در آلبانی می تواند از ساعتی 7 تا 12 دلار برسد که البته اغلب در حدود 8 دلار بوده و درامد بالاتر به دانشجویان با مهارت های خاص تعلق می گیرد.

خدمات بیمه دانشجویی در آلبانی

بیمه دانشجویی از مواردی ست که توسط تمام دانشگاه های آلبانی از دانشجو درخواست می شود و سفارت نیز در صورت نداشتن بیمه پرونده شما را رد می کند ، بیمه دانشجویی از آن جهت حائز اهمیت است که دانشجویان بابت هزینه های بهداشتی و درمانی خود متحمل هزینه های سنگین نشده و می توانند خدمات مناسبی را دریافت کنند.

در صورتی که بیمه دانشجویی را مدنظر نداشته باشید باید هزینه های زیادی را بابت خدمات بهداشتی و درمانی خود اختصاص دهید که گاهی قابل پرداخت نیستند.

طرح های پوشش بیمه به صورت بسیار متنوع برای دانشجویان در آلبانی وجود دارد و افراد با توجهبه خدماتی که نیاز دارند می توانند نسبت به دریافت بیمه اقدام کنند ، افرادی که دارای بیماری خاص هستند و یا داروی مشخصی را مصرف می کنند باید در انتخاب موارد تحت پوشش خود بسیار دقت کنند تا تمامی موارد موردنیازشان را در برگیرد.

البته مواردی همچون بیماری و یا جراحی های سخت جزو موارد بیمه دانشجویی نبوده و در این صورت باید بیمه درمانی را با دقت بیشتری انتخاب کنید ، دولت آلبانی به بخش درمانی اهمیت ویژه ای داده و کلیه قوانین بیمه را تحت نظر دارد پس با خیال آسوده از همان ابتدای پذیرش در دانشگاه خود را بیمه کنید.

نکات ضروری بیمه دانشجویی در آلبانی

 • هر شرکت بیمه ای در آلبانی موارد خاصی را تحت پوش قارر نمی دهد که باید به خوبی آنها را بررسی کنید.
 • شرکت های بیمه دارای رتبه بندی هستند و برخی از دانشگاه ها تنها شرکت های درجه یک را قبول دارند.
 • برخی از شرکت های بیمه تنها با مراکز درمانی خاصی دارای ارتباط هستند که محدودیت ناخوشایندی را ایجاد می کند.
 • دقت داشته باشید که بیمه درمانی شما تمامی 24 را پوشش دهد و تا پایان دوره تحصیلی تان قابل پرداخت باشد،
 • پرداخت هزینه به دانشجو در صورت خسارت مدتی زمان بر بوده و بهتر است شرکتی را پیدا کنید که در کمترین زمان ممکن هزینه شما را پرداخت کند.
 • بیمه دانشجویی از ماهانه 50 دلار آغاز شده و می تواند تا مبالغ بالاتر در شرکت های خصوصی برسد،
 • برخی از بیمه های دانشجویی ، دانشجویان را در طول سفر نیز تحت پوشش قرار می دهند که مورد بسیار خوبی ست.
 • در روز مصاحبه سفارت بیمه دانشجویی به دقت بررسی می شود و مورد مهمی در دریافت ویزاست.
 • دوره های تحصیلی کمتر از سه ماه نیازی به بیمه نداشته و می توانند از طریق بیمه های مسافرتی خود را مورد حمایت قرار دهند.

خوابگاه های دانشجویی کشور آلبانی

دانشگاه های دولتی در کشور آلبانی دارای خوابگاه های مناسب هستند و متناسب با ظرفیت دانشجویان واجد شرایط را اسکان می دهند ، اما در دانشگاه های خصوصی این امکان وجود دارد که دانشجویان نیاز به اجاره خوابگاه های مستقل از دانشگاه داشته باشند ، ساختمان های مختلفی تحت عنوان خوابگاه در سطح شهر وجود دارند که می توانید در اتاق آنها با ظرفیت دلخواه ساکن شوید.

اتاق های موجود در خوابگاه ها گاها به صورت تک نفره و یا 3 تا 4 نفره وجود دارند و آشپزخانه و سرویس بهداشتی در اغلب آنها مشترک هستند ، معمولا ظرفیت خوابگاه های دولتی با نظارت دانشگاه ظرفیت محدود داشته و فورا پر می شوند و دانشجویان باید درخواست خود را به موقع و سریع ثبت کنند تا با مشکل تکمیل ظرفیت مواجه نشوند.

سایت دانشگاه مورد نظر بهترین گزینه برای رزرو خوابگاه است و ممکن است اپلیکیشن و یا سایت های مختلفی جهت دریافت خوابگاه وجود داشته باشند که رجوع به سایت دانشگاه در اولویت می باشد ، به دانشجویان توصیه می شود تا در هنگام ثبت نام در دانشگاه و قبل از ورود به کشور آلبانی خوابگاه موردنظر خود را رزرو نمایند تا هم در مرحله سفارت و هم پس از ورود به آلبانی آسوده خاطر باشند.

خوابگاه های دانشجویی کشور آلبانی

زندگی در flat های خصوصی در آلبانی

 دانشجویان می توانند در خوابگاه های خصوصی نیز سکونت داشته باشند ، یکی از گزینه های موجود در بخش خصوصی flat ها هستند که اغلب به عنوان خوابگاه های خصوصی معرفی شده و یک یا چند نفر با هم در یک واحد زندگی کرده و هر فرد دارای اتاق مخصوص به خود است ، اما سایر امکانات به صورت مشترک استفاده می شود.

در این مورد هزینه ها نیز اغلب به صورت مشترک پرداخت شده و از محبوبیت بالایی بین دانشجویان برخوردار است چرا که هم هزینه ها را مقرون بصرفه ساخته و هم محیطی صمیمی را برای چن دانشجو فراهم می سازد ، البته شما می توانید یک آپارتمان و یا سوئیت را به صورت مستقل اجاره کرده و از رفاه و امکانات بیشتری برخوردار باشید که صرف هزینه بالاتری را نیز می طلبد.

دقت داشته باشید که در رابطه با اجاره مکان های خصوصی که تحت نظارت دانشگاه نیستند ، بهتر است زمانی که به این کشور وارد شدی و توانستید بازدیدی از نزدیک داشته باشید قرارداد را امضا نمایید ، تمامی این مراحل از طریق اینترنت قابل برنامه ریزی بوده و در زمان کوتاهی قابل انجام هستند.

امکانات خوابگاهی در آلبانی

تمامی خوابگاه های دولتی و یا خصوصی با توجه به امکاناتی که در اختیار افراد قرار می دهند ، بودجه خود را تنظیم نموده اند ، در واقع شما در خوابگاه های خصوصی رفاه بیشتری خواهید داشت و از مزایای بهتری بهره مند می شوید.

البته در تمامی خوابگاه ها امکاناتی همچون اینترنت ، کمد ، میز و تخت خواب وجود دارد و سایر گزینه ها در بالا بردن میزان نرخ موثر هستند.

بسیاری از دانشجویان اقدام به اجاره یک آپارتمان نموده و با یافتن یک هم خانه اجاره های خود را کاهش می دهند ، شما می توانید به صورت آنلاین و یا روزنامه های محلی آگهی های مسکن یا خوابگاه را یافته و به آنها مراجعه کنید.

مبلغ سکونت در خوابگاه دانشگاه های دولتی می تواند از ماهانه 140 دلار آغاز شده و تا 250 دلار در خوابگاه های خصوصی آلبانی برسد ، البته آلبانی از کشورهای ارزان قیمت اروپاست و می توان با هزینه ای به صرفه آپارتمان های کوچک اجاره کرده و زندگی دانشجویی راحتی را تجربه کرد.

بهترین شهرهای آلبانی برای تحصیل

کشور آلبانی به 36 استان تقسیم شده و و تیرانا پایتخت آن مهم ترین شهر این کشور است که موقعیت جداگانه ای دارد ، این شهر به که شهر هزار پنجره شهرت دارد به عنوان یکی از مکان های میراث فرهنگی جهان به ثبت رسیده و بسیاری از خانه های آن تاریخی و از سالیان دور تاکنون تنها مرمت شده اند تا فضای قدیمی و تاریخی خود را حفظ کنند.

این شهر که قسمت اصلی آن بر روی کوه ساخته شده چشم اندازهای خیره کننده ای داشته و شما دانشجویان مکان های شگفت انگیزی را در طول تحصیل خود خواهید دید ، تیرانا به عنوان مهم ترین شهر این کشور بهترین امکانات را در خود جای داده و دانشگاه ها نیز بهترین در کل کشور می باشند.

با توجه به کوچک بودن کشور آلبانی و کم بودن تعداد شهرهای این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی ، تیرانا می تواند بهترین انتخاب شما برای ماندن در آلبانی باشد.

این شهر در تمامی ساعات شبانه روز پر جنب و جوش بوده و به خصوص در ایام آخر هفته می توان سر زندگی و شوق را در میان مردم به ویزه جوانان مشاهده کرد ، کلوپ ها ، رستوران ها ، موزه ها ، پارک و سایر مکان ها تمامی محل گرد آمدن مردم و استفاده از اوقات فراغت در این شهر هستند.

شهر دوروس و کامز در آلبانی

دومین شهر بزرگ کشور آلبانی که می توان آن را از بهترین مناطق این کشور دانست شهر دوروس با بیش از 113 هزار شهروند است ، این شهر جزو کم هزینه ترین شهرهای اروپاست که بسیار مناسب زندگی دانشجویی بوده و می توان به جای خوابگاه در منزل های مستقل با قیمت مناسب سکونت داشت.

شهر ایده آل بعدی که به شما توصیه می کنیم دانشگاه های آن را با دقت بیشتری بررسی کنید ، شهر کامز است که می توان با حدود 500 دلار در آن با آسودگی خاطر زندگی کرد ، این شهر با دوروس 27 کیلومتر و با پایتخت در حدود 8 کیلومتر فاصله دارد ، در میان شهرهای توریستی آلبانی کامز رتبه سوم را از ان خود کرده است.

از جمله سایر شهرهای این کشور می توان به ولوور ، فیر ، برات ، کورسه ، الباسان و سارانده اشاره کرد که همگی جمعیتی کمتر از سه شهر اصلی داشته و به ترتیب هزینه های زندگی در آنها کاهش می یابد ، البته در انتخاب شهر محل اقامت ، رتبه و جایگاه دانشگاه حرف اول را زده و باید آن را به عنوان فاکتور مهم تر مدنظر داشته باشید.

مزایا و معایب تحصیل در آلبانی

در باب مهاجرت هیچ گاه نمی توان یک کشور را به صورت مطلق خوب و یا بد دانست ، زیرا هر کشور با توجه به شرایط فردی می تواند مزایای بیشتر و یا معایب پررنگتری داشته باشد ، در قدم اول آلبانی به عنوان کشوری که در اروپا قرار گرفته صرف نظر از سایر جنبه های می تواند گزینه ای مناسب باشد.

چرا که فرصت زندگی و کار در بهترین قاره جهان را برایتان فراهم می سازد و شما می توانید به واسطه آن به راحتی به سایر کشورها بروید.

آلبانی دارای اکثریت مسلمان است که به عنوان یک مزیت شما را از بسیاری چالش ها دور نگه داشته و حس غربت و دلتنگی را برایتان به حداقل می رساند ، تاریخ های مهم مانند عید فطر ، قربان و نوروز با جشن های بزرگ در این کشور برگزار می شوند که نوعی پیوند با کشورمان است.

زندگی در میان مردم آلبانی کاملا سلیقه ای ست و افراد طبق علاقه شان روش زندگی خود را به صورت مدرن و یا سنتی انتخاب می کنند ، آلبانی را می توان از معدود کشورهای جهان دانست که مردم به عقاید یکدیگر به خوبی احترام گذاشته و با مهاجرین نیز با مهربانی برخورد می کنند.

زنان در آلبانی آزادی قابل توجهی داشته و بسیاری از مراکز مهم توسط آنها اداره می شود ، شاید برایتان جالب باشد که تشابهات فرهنگی زیادی میان مردم آلبانی و ایرانیان از جمله خوردن چای ، سبزیجات ، علاقه به درس و دورهمی های خانوادگی وجود دارد.

مزایای داشتن کارت دانشجویی در آلبانی

دانشگاه های آلبانی برای کسانی که کارت دانشجویی داشته باشند تخفیف های قابل توجهی را لحاظ نموده که دانشجویان می توانند از آنها بهره مند شوند ، فروشگاه های زنجیره ای با تعرفه های مختلف کالاهای ارزان در اختیار دانشجویان قرار داده و یا بسیاری از مراکز بهداشت و درمان به دانشجویان فرصت می دهند تا برخی از خدمات خود را به صورت رایگان انجام دهند.

از دیگر مزایای کارت دانشجویی خرید کتاب و لوازم التحریر در برخی مراکز است که با تخفیف های بسیار خوبی به دانشجویان عرضه می گردد ، تعدادی دیگر نیز کالاهای گران قیمت چون لپ تاپ را به صورت قسطی در اختیار دانشجویان قرار می دهند و حتی فرصت یافتن کار دانشجویی با ارائه کارت دانشجویی در آلبانی افزایش می یابد.

معایب تحصیل در آلبانی

آلبانی با وجود مزایای مختلف می تواند معایبی به همراه داشته باشد که شما را از انتخاب این کشور منصرف سازد ، به عنوان مثال زبان آلبانیایی از کم کاربردترین زبان ها در جهان است که دانشجویان قادر به استفاده از آن در هیچ جای دیگر جهان نخواهند بود.

علاوه بر آن بسیاری از دانشجویان آلبانی را به عنوان کشوری فقیر با زیر ساخت های ضعیف اقتصادی می شناسند که فرصت کار و یا چشم انداز روشن شغلی در آن وجود ندارد ، رتبه های دانشگاهی نیز از دیگر عوامل شک برانگیز انتخاب این کشور است که نه تنها مورد تایید وزارت علوم نبوده بلکه در رتبه بندی های جهانی نیز در میان هزار دانشگاه برتر نیز قرار نگرفته اند.

در رابطه با تحصیل در آلبانی توصیه ما به شما عزیزان این است که مقطع لیسانس خود را در این کشور سپری کرده و برای دوره های بالاتر به کشورهای مطرح اروپا مهاجرت کنید.

موسسات اعزام دانشجو به آلبانی

در دنیای امروز مهاجرت با هدف های مختلف به انگیزه اصلی بسیاری از افراد تبدیل شده که می خواهند با کمک افراد اگاه در این زمینه به آرزوهای خود رنگ حقیقت بخشند ، اما در این مسیر باید با احتیاط کامل گام برداشت چرا که با کوچکترین اشتباه می توان تلاش و زحمات مدت ها را در زمان کوتاهی از بین برد.

پروسه مهاجرت و اخذ ویزا به خصوص ویزای تحصیلی از حساسیت و پیچیدگی های خاص خود برخوردار است و تنها افراد با سابقه و تجربه می توانند تمامی مراحل را با موفقیت و بدون کم و کاستی برایتان پشت سر بگذارند.

توصیه ما به شما عزیزان این است که با مراجعه به موسسات مهاجرتی همچون شرکت مهاجرتی رجبی در تمامی حوزه های مرتبط با مهاجرت اطلاعات دقیق و به روز دریافت نموده و آینده خود را از ابتدا تا انتها با خیالی آسوده به دست کارشناسان حاذق و با تجربه بسپارید. برای آگاهی از نحوه خدمت رسانی ما به شما علاقه مندان مهاجرت، مقاله موسسه مهاجرتی در تهران را در همین سایت به شما تقدیم کرده ایم.

برای تعیین دقیق مقصد مهاجرت تحصیلی، نیاز به شناخت کشورها و دانشگاه های آنها دارید.

4 دیدگاه در “تحصیل در آلبانی

 1. تحصیل در آلبانی علی فیضی گفت:

  یعنی برای پذیرش مستقیم شانس ندارم برای آلمان آیا برای اتریش امکان داره ???

  1. تحصیل در آلبانی مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   شانس تان بالا نیست . با این حال میتوانید با دانشگاه ها مکاتبه کنید .( بعد از گذراندن 40 واحد از دروس تخصصی و کسب مدرک تست داف )
   برای اتریش نیز چنین شرایطی فراهم نیست .
   با تشکر از سوال شما

 2. تحصیل در آلبانی علی فیضی گفت:

  سلام من اتباع افغانستانی هستم ۲۱ سالمه و دانشجویی پزشکی دانشگاه دولتی بدون کنکور که ۴۰ واحد دوروس را گذراندم با معدل ۱۵ و نمرات بالای ۱۵ و اینکه مدرک زبان آلمانی در حد ب۲ و به زبان انگلیسی مسلطم و آیا امکان اخذ پذیرش مسقیم بدون کالج و آزمون ورودی از دانشگاه های آلمان دارم یت نه به نظرتون آلمان راحته یا اتریش

  1. تحصیل در آلبانی مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   با سلام و درود
   برای ورود به دانشگاه های آلمان بدون آزمون و کالج باید 40 واحد از دروس تخصصی بگذرانید ، ضمن اینکه معدل دیپلم و معدل این 40 واحد باید ترجیحا بالای 18 یا 19 باشد تا شانس داشته باشد .
   مدرک تست داف 4 زبان آلمانی نیز مورد نیاز است .
   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post