آذربایجان

تحصیل در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان که دارای یک سیستم آموزشی قوی است ، می تواند به عنوان گزینه ای مناسب برای مهاجرت تحصیلی مطرح شود ، دلیل اصلی وجود سیستم آموزشی قدرتمند آذربایجان ، حضور پررنگ سیستم آموزشی اتحاد جماهیر شوروی سابق در شکل گیری سنت آموزشی و سیستم آموزشی این کشور است.

امروزه ، علی رغم تسلط ایالات متحده ، انگلستان و چندین دانشگاه پیشرفته اروپایی در آموزش جهان ، دانشگاه های کشور های دیگر تمایل دارند سریع استانداردهای آموزشی خود را با این کشورها منطبق کرده و دستاوردهای جدیدی کسب کنند ، اگرچه کیفیت آموزش در کشورهای فوق الذکر بالا است ، هزینه تحصیل نیز بالا است ؛ بنابراین ، برای دانشجویان بین المللی معیارهای اصلی هنگام انتخاب دانشگاه تحصیلات با کیفیت بالا و هزینه کمتر که می توان آذربایجان را کشوری ایده آل دانست ، در این مقاله مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ٥٦٢٠٥١ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ٤٠٤٥١ ) ویژگی های تحصیل در آذربایجان را بررسی خواهند کرد.

دانشگاه های آذربایجان در اسرع وقت به روند بولونیا پیوستند و پروژه ها و برنامه های مشترکی را با تعدادی از دانشگاه های برجسته اجرا کرده اند.

برای آشنایی با روند بولونیا ، می توانید مقاله تحصیل در ایتالیا را بخوانید ، چراکه این سیستم ، از کشور ایتالیا آغاز شدو سپس در تمام کشورهای دنیا گسترش یافت.

بررسی تحصیل در آذربایجان

با نزدیک شدن به امتحانات نهایی پایان دوره دبیرستان ، اغلب فارغ التحصیلان این مقطع تحصیلی به فکر انتخاب دانشگاهی هستند که در آن اصول حرفه خود را یاد گرفته و برای آینده شغلی خود آماده شوند ، در سال های اخیر ، محبوبیت چنین منطقه آموزشی مانند تحصیل در آذربایجان به سرعت در حال افزایش است.

سیستم آموزشی این کشور مطابق اصل اروپایی اصلاح شد ، بنابراین اکنون آذربایجان فرصتی عالی برای اخذ مدرک تحصیلی به سبک اروپایی با هزینه نسبتا کم است.

برای اینکه دانشجوی دانشگاه آذربایجان شوید ، باید مدرک تحصیلات دبیرستان را داشته باشید ، تحصیل در آذربایجان به زبان هایی مانند آذربایجانی ، روسی و انگلیسی انجام می شود ؛ با این وجود ، تحصیل زبان آذربایجانی در دانشگاه ها اجباری است ، بنابراین حتی اگر یک برنامه آموزشی به زبان روسی یا انگلیسی را انتخاب کردید ، برای تحصیل در این کشور بایستی با زبان آذربایجانی نیز آشنا باشید ، از آنجا که دانشگاه های آذربایجان شرکت کننده فرآیند بولونیا هستند ، در اینجا می توانید مدارک تحصیلی مانند لیسانس ، فوق لیسانس ، کاندیدا یا دکتر علوم را بدست آورید.

با تحصیل در آذربایجان فرصت رفتن به کشور هایی مانند روسیه ، ارمنستان ، ترکیه و اروپا برای دانشجویان میسر می شود چرا که در آذربایجان دانشگاه های دولتی و غیر دولتی متعددی وجود دارد که در زمینه های مختلف در حال تعلیم و آموزش به زبان های مختلف و در مقاطع مختلف تحصیلی هستند و این موضوع شما را برای حضور در جوامع بین المللی آماده میکند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های آذربایجان

برای پذیرش در دانشگاه ها و موسسات آموزشی آذربایجان فرد متقاضی تحصیل بایستی به صورت مستقیم به دانشگاه مورد نظر درخواست داده و فرم درخواست پذیرش را به صورت آنلاین تکمیل و ارائه کند ، البته لازم به ذکر است که متقاضیان بین المللی علاوه بر فرم پذیرش بایستی مدارک و اسناد مورد نیاز برای تحصیل در این کشور را با ترجمه رسمی به زبان آذری و یا انگلیسی به دانشگاه مورد نظر تحویل دهند ، این اسناد شامل سوابق تحصیلی با تمام دوره ها و نمرات فرد در سراسر دبیرستان (دوره متوسطه) است.

برای درخواست پذیرش در هر دانشگاه مبلغی توسط موسسه آموزش عالی مورد نظر تعیین و دریافت می شود که در صورت عدم پذیرش این مبلغ قابل برگشت نیست.

برخی از دانشگاه های آذربایجان برای پذیرش دانشجو از آزمون ورودی استفاده می‌کنند که در آن از دروس مربوط به رشته‌ تحصیلی مورد نظر سوال مطرح شده است و همین امر موجب تسهیل روند پذیرش می شود اما اغلب دانشگاه های آذربایجان بر اساس معدل آخرین مقطع تحصیلی دانشجو های بین المللی را پذیرش می کنند ، برای تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته هایی مانند پزشکی ، داروسازی و دندانپزشکی حداقل معدل دبیرستان مورد نیاز 14 است.

زبان تحصیل در آذربایجان

برنامه های آموزشی در موسسه های آموزش عالی آذربایجان به سه زبان شامل زبان رسمی این کشور یعنی آذربایجانی و همچنین روسی و انگلیسی ارائه می شود ، اگرچه هیچ برنامه ای به طور کامل به زبان انگلیسی آموزش داده نمی شود ، پذیرش در آموزش های عالی به دو زبان آذربایجانی و روسی انجام می شود ، اکثر دانش آموزان (89٪) در برنامه های زبان آذربایجانی پذیرفته شدند و 11٪ برنامه های زبان روسی را انتخاب کردند ، اکثر دانشگاه های دولتی (32) و چند دانشگاه خصوصی (4) برنامه هایی را به زبان روسی ارائه می دهند.

تحصیل در آذربایجان

سیستم آموزشی در آذربایجان

آموزش و پرورش در آذربایجان به عنوان منطقه ای از فعالیت در نظر گرفته می شود که زمینه توسعه جامعه و دولت را تشکیل می دهد ، که دارای احتیاط و برتری استراتژیک است ، در جمهوری آذربایجان ، سیستم آموزشی دارای ویژگی دموکراتیک ، سکولار است و اساس آن ارزش های ملی و بین المللی است ؛ کلیه شهروندان از 11 سال تحصیلات متوسطه عمومی اجباری برخوردار هستند ، حق تحصیل حق اساسی شهروندان جمهوری آذربایجان است ، آموزش و پرورش در آذربایجان توسط وزارت آموزش و پرورش آذربایجان تنظیم می شود.

سیستم آموزشی در آذربایجان

تحصیلات در جمهوری آذربایجان از سه سطح تشکیل شده است – تحصیلات ابتدایی ، متوسطه عمومی و متوسطه کامل و تحصیلات با شش سالگی آغاز می شود ، تحصیلات متوسطه عمومی بر اساس برنامه های آموزشی (برنامه های درسی) مربوط انجام می شود ؛ تحصیلات متوسطه عمومی در کشور در مدارس آموزش عمومی ، مدارس با اهداف ویژه ، سالن های بدنسازی ، لیسه ها ، مدارس حرفه ای ابتدایی و متوسطه ، و همچنین کالج ها و مدارس تحت نظارت موسسات آموزش عالی ایجاد می شود.

آموزش ابتدایی

تحصیلات ابتدایی با یک سال آموزش پیش دبستانی آغاز می شود ، قبل از آموزش پیش دبستانی ، اکثر کودکان در حال حاضر اصول درک را از تجربه مهد کودک خود می دانند ، بنابراین آموزش پیش دبستانی عمدتا به منظور توسعه درک ، طبیعت ، ذائقه و درک بچه ها از عناصر اطراف است ، برخی از کودکان در این دوره مهارت نوشتن و خواندن را نیز کسب می کنند ، با این حال ، این مهارت از کودکی به کودک دیگر و مهارت های آن ها عمدتا متفاوت است.

دبستان در شش سالگی شروع می شود و چهار سال ، 1-4 کلاس طول می کشد ، در سن 10 سالگی دانش آموزان امتحان می دهند و به آنچه در سیستم غربی “مدرسه راهنمایی” خوانده می شود می گذرند ،اکثر مردم برای تحصیلات ابتدایی در مدارس دولتی تحصیل می کنند ، با این وجود مدارس خصوصی بسیاری نیز برای انتخاب و تحصیل وجود دارد.

متوسطه اول ( دوره راهنمایی )

هدف از تحصیلات متوسطه اول این است که در دانش آموزان فرهنگ گفتاری و نوشتاری شفاهی ، مهارت های ارتباطی ، تفکر منطقی و ایجاد دانش و تأثیرات مربوط به موضوعات موجود در برنامه درسی و همچنین تمدن جهانی برای ایجاد توانایی استفاده از اطلاعات مدرن در دانش آموزان ایجاد شود و ابزارهای ارتباطی ، توانایی تعیین جهت فعالیت آینده باشد ، آموزش متوسطه عمومی کلاس های پنجم و نهم را پوشش می دهد ، لازم به ذکر است که تحصیلات متوسطه عمومی در جمهوری آذربایجان اجباری است ؛ ارزیابی نهایی در سطح آموزش متوسطه عمومی و سند مربوطه انجام می شود – گواهی نامه برای دانش آموزان تحصیلات پایان یافته صادر می شود ، سندی درباره آموزش متوسطه عمومی به عنوان پایه ای برای ادامه سطح بعدی آموزش در نظر گرفته می شود.

تحصیلات متوسطه دوم

در سطح آموزش متوسطه دوم ، تحقق کامل استعداد و توانایی دانش آموزان ، آمادگی آنها برای زندگی مستقل و انتخاب حرفه ، تشکیل یک موقعیت مدنی فعال از ارزش های ملی و جهانی انسانی ، احترام به حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحمل ، توانایی برقراری ارتباط به یک یا چند زبان خارجی و غیره فراهم خواهد شد ؛ آموزش متوسطه کامل تسلط کامل بر برنامه های آموزشی (برنامه درسی) در هر سه سطح را شامل می شود، تخصص آموزش در دوره متوسطه دوم (بشردوستانه ، فنی ، طبیعی و غیره) ارائه می شود.

تحصیلات متوسطه دوم آخرین سطح تحصیلات متوسطه عمومی ، کلاس های دهم – یازدهم را شامل می شود و گواهی دولت نهایی دانش سنجش دانش آموزان انجام می شود ، با توجه به نتایج گواهی ، گواهینامه دولتی مربوط به آموزش و پرورش برای فارغ التحصیلان صادر می شود ، مدرک آموزش متوسطه دوم به عنوان پایه ای برای ادامه سطح بعدی آموزش در نظر گرفته می شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی

در دوره کارشناسی آموزش سطح متخصصان در زمینه های مختلف آموزش عالی باید در سطح گسترده انجام شود ، فارغ التحصیلان دوره لیسانس آموزش عالی با “لیسانس” ، بالاترین درجه صلاحیت حرفه ای ، اعطا می شوند ، حوزه فعالیت فارغ التحصیلان دوره کارشناسی همه زمینه ها به استثنای تحقیقات علمی و فعالیت های آموزشی در موسسات آموزش عالی را شامل می شود.

تحصیلات آکادمیک لیسانس برای تحصیلات تمام وقت یا چهار یا پنج سال (240 یا 300 ECTS ) طول می کشد (دوره آموزش نیمه وقت یک سال بیشتر است) ، یک برنامه تحصیلی لیسانس می تواند شامل یک پایان نامه نهایی باشد که دانشجو باید در پایان تحصیلات یا امتحان نهایی دولت (میان رشته ای) برای یک تخصص از آن دفاع کند.

شاخه های اصلی تحصیلات عالی در آذربایجان عبارتند از علوم انسانی و اجتماعی ، فرهنگ و هنر ، اقتصاد و مدیریت ، علوم طبیعی ، علوم فناوری ، علوم کشاورزی ، مراقبت های بهداشتی ، رفاهی و خدمات ، علوم پزشکی.

تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی

کارشناسی ارشد : در سطح تحصیلات عالیه ، متخصصان تحصیلات عالی دارای حق تحصیل در تحقیقات علمی و فعالیت های آموزشی در موسسات آموزش عالی در زمینه های تخصصی آماده می شوند ، طول تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد 1.5 یا 2 سال (90 یا 120 ECTS ) است ، به منظور ثبت نام در برنامه کارشناسی ارشد ، دانشجویان باید یک دوره کارشناسی را با حداقل 240 ECTS به پایان رسانده باشند.

برای تکمیل یک برنامه تحصیلات تکمیلی دانشجو باید پایان نامه کارشناسی ارشد را بنویسد و از آن دفاع کند تحصیلات او پس از اتمام این سطح از تحصیل ، دانشجو مدرک کارشناسی ارشد دریافت می کند.

دکترا : این مقطع تحصیلی آماده سازی ، ارتقا مدارک علمی و علمی پرسنل علمی و علمی-آموزشی را فراهم می کند ، تحصیل در دکترا بالاترین سطح تحصیلات است و از طریق دکترا در موسسات آموزش عالی و همچنین در موسسات آموزشی نظامی اجرا می شود.

مدارک دکترا در جمهوری آذربایجان دو مرحله ای است و شامل دکترای فلسفه بیانگر رشته های علوم و دکترای علوم برای رشته های علوم است ، تحصیلات تمام وقت تحت برنامه دکتر فلسفه 3 سال و آموزش تمام وقت تحت برنامه دکترای علوم 4 سال طول می کشد و با دفاع از پایان نامه پایان می یابد.

نحوه ارزیابی دانشجویان در آذربایجان

موفقیت دانش آموزان به طور مداوم ارزیابی می شود ، برای ارزیابی ، از یک سیستم چند امتیازی استفاده می شود ، حداکثر امتیاز در این سیستم 100 امتیاز برای است که برای هر رشته تحصیلی در دانشگاه ها 50 امتیاز آن در طول ترم و 50 امتیاز دیگر در طول آزمون پایان ترم جمع می شود.

امتیازات جمع شده در سیستم چند امتیازی بیانگر موارد زیر است:

 • کمتر از 51 امتیاز – نامطلوب
 • 51 تا 60 امتیاز – منصفانه
 • 61 تا 70 امتیاز – رضایت بخش
 • 71 تا 80 امتیاز – خوب
 • 81 تا 90 امتیاز – بسیار خوب
 • 91 تا 100امتیاز – عالی است

برای قبولی در هر درس نمره بالاتر از 51 مورد نیاز است.

تحصیل در آذربایجان با مدرک دیپلم

از شرایط مهم تحصیل در دانشگاه های آذربایجان داشتن مدرک دیپلم است ، تمامی متقاضیان ورود به دانشگاه های این کشور برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدرک دیپلم خود را در هنگام پذیرش دانشگاه ارائه دهند ، همه کسانی که گواهی تحصیلات متوسطه را اخذ کرده اند حق دارند برای پذیرش در موسسات آموزش عالی درخواست دهند ، برای پذیرش در موسسات آموزش عالی هیچ امتیازی به دانشجویان داده نمی شود (به استثنای برندگان المپیاد های بین المللی و سایر مسابقات با سطح بالا).

تحصیل در آذربایجان با مدرک دیپلم

فارغ التحصیلان مدارس متوسطه و یا فنی و حرفه ای یا کالج هایی که موفق به اخذ مدرک دیپلم مربوطه شده اند نیز می توانند برای پذیرش در دانشگاه ها (برای تحصیلات کارشناسی) درخواست دهند.

باید توجه داشت که پذیرش بر اساس امتحانات مرکزی تعیین شده توسط کمیسیون پذیرش دانشجویان دولتی جمهوری آذربایجان انجام می شود البته پذیرش در همه دانشگاه ها و همه رشته ها نیازمند به شرکت در آزمون ورودی نیست ، مثلا برای پذیرش اتباع خارجی در دانشگاه آذربایجان پذیرش براساس تعداد فاکتور هایی از جمله معدل دبیرستان ، خصوصیات شخصی متقاضی و غیره انجام می شود.

علاوه بر این علاقمندان تحصیل با مدرک دیپلم در برخی رشته های تحصیلی مانند پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، مهندسی و غیره در دانشگاه های آذربایجان بایستی در دوره های مقدماتی شرکت کرده و برای تحصیل در این رشته ها آماده شوند ، این دوره های آمادگی چند ماه تا یک ساله هستند.

آزمون ورودی SEC

آزمون ورودی آزمون رسمی دولتی است که هر تابستان در مناطق مختلف آذربایجان برگزار می شود البته امکان شرکت به صورت آنلاین در این آزمون نیز وجود دارد ، قبلا تا سال 2017 رایگان بود ، با این حال ، دانش آموزانی که می خواهند در امتحانات ورودی شرکت کنند باید 23.5 دلار از 5 اکتبر 2020 پرداخت کنند ، ارزیابی بر اساس سیستم بالاتر و بهتر انجام می شود ، حداکثر نمره 700 است.

دانش آموزان موظفند 25 سوال از هر موضوع را پاسخ دهند و این آزمون به طور کلی 5 موضوع برای هر گروه حرفه ای تقسیم می شود ، به طور کلی 4 گروه اصلی حرفه و یک گروه اضافی (گروه 5) برای کسانی که قصد تحصیل در مدارس فنی حرفه ای را دارند وجود دارد ؛ دولت کسانی که امتیاز بالاتری دارند را از شهریه معاف می کنند.

تحصیل رایگان در آذربایجان

یکی از الزامات تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آذربایجان اثبات توانایی تامین بودجه برای تحصیل و زندگی در این کشور است ، به طور کلی امکان تحصیل رایگان در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور وجود ندارد ، اما روش هایی وجود دارد که می توانند هزینه تحصیل در آذربایجان را کاهش داده و یا به حداقل رساند ، در ادامه با این روش ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

تحصیل رایگان در آذربایجان

دریافت بورسیه تحصیلی در آذربایجان

دولت ، موسسه ها و دانشگاه های آذربایجان برای جذب بیشتر دانشجویان بین المللی بورسیه ها یا کمک هزینه هایی ارائه می کنند که برای دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیل به ویژه در سطح تحصیلات تکمیلی کاربرد دارد ، این بورسیه ها بخشی از هزینه تحصیل در یک یا چند سال تحصیل را پوشش می دهند ، اغلب این بورسیه های تحصیلی به دانشجویان دارای مقام المپیاد بین المللی و یا افراد دارای نمرات عالی بین 690 تا 700در آزمون ورودی دانشگاه ها یعنی SEC تعلق می گیرند.

اگر به دنبال تحصیل رایگان هستید و یادگیری زبان آلمانی برای شما دشوار نیست ، می توانید تجربه تحصیل رایگان واقعی را در آلمان داشته باشید ، مقاله تحصیل در آلمان را بخوانید.

کار همزمان با تحصیل در آذربایجان

یکی از دیگر روش های موجود برای تامین کمک هزینه برای تحصیل در آذربایجان کار همزمان با تحصیل است که مشکلات خاص خود را همراه دارد و یافتن کار پاره وقت دانشجویی در این کشور به واسطه دانش زبانی و دیگر مسایل نسبتا دشوار است ، اما در صورت توانایی صحبت به زبان آذری و یا روسی دانشجویان می توانند در مشاغلی خاص که در ادامه در بخش کار پاره وقت دانشجویی با آن ها آشنا خواهیم شد به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند و بخشی از هزینه های تحصیل خود را تامین کنند.

تحصیل به زبان انگلیسی در آذربایجان

همان گونه که پیش از این بیان شد دروس در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آذربایجان به زبان رسمی این کشور یعنی زبان آذری و روسی ارائه می شود البته برخی از دانشگاه های این کشور مانند دانشگاه ADA و دانشگاه آذربایجان برای جذب دانشجویان بین المللی رشته هایی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند البته هیچ یک از این رشته ها به طور کامل به زبان انگلیسی ارائه نمی شوند و دانشجو بایستی به زبان آذری یا روسی آشنا باشد.

تحصیل به زبان انگلیسی در آذربایجان

برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های آذربایجان تسلط به زبان انگلیسی الزامی است ، اما در صورت تمایل به تحصیل به زبان روسی و یا آذری دانشجویان می توانند پس از ورود به این کشور در دوره های زبان آذری و یا روسی شرکت کرده و پس از آن جذب دانشگاه شوند.

الزامات زبان برای تحصیل به زبان انگلیسی در آذربایجان

دانشجویان بین المللی باید کپی گزارش نمره تافل یا آیلتس یا نامه رسمی حاوی مهر دانشگاه خود را با توجه به اینکه انگلیسی زبان اصلی تحصیل آنها است ، ارائه دهند ، متقاضیان باید نمره تافل IBT (500 PBT) 70 یا حداقل نمره آیلتس 6.0 یا بهتر را برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور ارائه دهند ، البته افرادی که مقطع تحصیلی قبلی خود را به زبان انگلیسی گذرانده اند نیاز به مدرک تافل و یا آیلتس ندارند.

رشته های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی در آذربایجان شامل اقتصاد ، مدیریت ، بازاریابی ، مدیریت تجاری ، حسابداری ، امور مالی ، MBA ، رشته های مهندسی و غیره است.

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در آذربایجان

به طور قطع هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های آذربایجان بیشتر از هزینه تحصیل به زبان روسی و یا آذری است ، هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در رشته پزشکی 3000 دلار آمریکا برای سال اول و 4000 دلار برای سال های دوم به بعد است و هزینه تحصیل در رشته های دیگر بین 1000 تا 2500 دلار برای هر سال تحصیلی است.

تحصیل رشته های مهندسی در آذربایجان

رشته های مهندسی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آذربایجان با دوره کارشناسی شروع می شود که مدت تحصیل در این مقطع 4 سال و یا 8 ترم است ، فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی می توانند وارد بازار کار شوند در مقطع کارشناسی ارشد به مدت دو سال و پس از آن در مقطع دکترا بین 3 تا 5 تحصیل کنند.

تحصیل رشته های مهندسی در آذربایجان

رشته های مهندسی در مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه های آذربایجان به دو زبان انگلیسی و آذری ارائه می شوند ، البته در رشته های مهندسی اکثر دروس به زبان انگلیسی ارائه می شوند اما آگاهی به زبان آذری برای دانشجویان ضروری است.

برای تحصیل در برخی رشته های مهندسی شرکت در دوره های مقدماتی ضروری است ، این دوره های یک ساله در دانشگاه های محل تحصیل برگزار می شوند و دانشجویان را برای تحصیل در رشته مورد نظر آماده می کنند و دانش زبان آذری دانشجویان را گسترش می دهند.

شرایط پذیرش در رشته های مهندسی در آذربایجان

برای پذیرش در رشته های مهندسی متقاضیان بین المللی نیاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه یعنی SEC ندارند و ملاک پذیرش دانشجویان در این رشته ها نمرات دروس فیزیک و ریاضی و معدل دبیرستان آن ها ، ویژگی های شخصیتی و غیره است.

از دیگر الزامات پذیرش برای رشته های مهندسی می توان به تسلط به زبان انگلیسی اشاره کرد ، حداقل نمره آیلتس مورد نیاز برای تحصیل در این رشته ها در مقطع کارشناسی 6 ، کارشناسی ارشد 6.5 و در مقطع دکترا 7 می باشد.

رشته های مهندسی محبوب در آذربایجان

رشته های محبوب مهندسی در دانشگاه های آذربایجان در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا شامل علوم رایانه ، مهندسی کامپیوتر ، مهندسی نفت ، مهندسی عمران ، الکترونیک و مخابرات ، مهندسی شیمی ، مهندسی مکانیک ، مهندسی گاز می باشد.

هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در آذربایجان

به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آذربایجان مقرون به صرفه است و به رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد ، مثلا هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی 2000 منات ( 1200 دلار ) تا 8500 منات ( 5000 دلار ) است.

برای تحصیل مهندسی می توانید به تحصیل در روسیه هم فکر کنید ، مقاله کاملی در این باره در سایت قرار دارد که می تواند مرجه اطلاعات صحیح برای شما باشد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در آذربایجان

یکی از مهم ترین نکاتی که لازم است برای تحصیل در خارج از کشور در نظر گرفت مورد تایید وزارت علوم بودن دانشگاه مورد نظر است چرا که تنها فارغ التحصیلان دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه های ایران و یا اشتغال در بازار کار ایران هستند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در آذربایجان

فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم هر ساله توسط کارشناسان این وزارت و با بررسی دانشگاه های معتبر بر اساس رتبه بندی های شانگهای ، تایمز و QS صادر می شوند ، از آن جا که دانشگاه ها هر ساله رو به گسترشو پیشرفت هستند امکان تغییر رتبه بندی ها و حتی دانشگاه های مورد تایید وجود دارد پس بایستی از جدیدترین فهرست برای کسب اطلاعات دقیق دیدن فرمایید.

در جمهوری آذربایجان 39 دانشگاه و موسسه آموزش عالی وجود دارد که از این میان 6 دانشگاه این کشور در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم قرار دارند ، این فهرست بر اساس درجه اعتبار از گروه های الف ( ممتاز ) ، ب ( خوب ) و ج ( متوسط ) تشکیل شده است که 6 دانشگاه مورد تایید آذربایجان در گروه ج یعنی گروه متوسط رتبه بندی شده اند و در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

گروه ج ( متوسط)

 1. ADA University
 2. Azerbaijan State Oil and industry University
 3. Azerbaijan University of Architecture and Construction
 4. Baku Engineering University
 5. Baku State University
 6. Qafqaz University

تحصیل مقطع دکترا در آذربایجان

چرخه سوم (PhD) آموزش عالی در آذربایجان تنها مقطعی است که هنوز ECTS در آن اجرا نشده است ، آموزش کادر علمی و علمی-آموزشی در جمهوری آذربایجان از طریق تحصیل در مقطع دکترا که بالاترین سطح تحصیلات است انجام می شود ، البته پیشنهاد ما به علاقمندان تحصیل در مقطع دکترا این است که آذربایجان را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب نکنند.

تحصیل مقطع دکترا در آذربایجان

همان گونه که پیش از این بیان شد مطالعات دکترا در این کشور در دو برنامه انجام می شود که شامل دکترای فلسفه و دکتر علوم است ، مطالعات دکترا به صورت تمام وقت (ترک شغل) و نیمه وقت (بدون ترک شغل) انجام می شود.

موسسات آموزش عالی و سازمان های علمی ، با ارائه تحصیلات دکترا ، همچنین آموزش کادر علمی و علمی-آموزشی را از طریق تحقیقات پایان نامه انجام می دهند ، تحصیلات تمام وقت تحت برنامه دکترای فلسفه 3 سال ، نیمه وقت 4 سال و از طریق تحقیقات پایان نامه 4 سال به طول می انجامد و آموزش تمام وقت برنامه دکترای علوم 4 سال ، نیمه وقت 5 سال و از طریق تحقیقات پایان نامه 5 سال طول می کشد ، در موارد استثنایی ، دوره آموزش برای همه نوع آموزش را می توان تمدید کرد.

نکته حائز اهمیت این است که ظرفیت دانشگاه های آذربایجان برای تحصیل در مقطع دکترا بسیار پایین است و در برخی رشته ها تنها یک نفر پذیرش می شود.

شرایط تحصیل دکترا در آذربایجان

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد یا معادل آن می توانند در مقطع دکترا در موسسات آموزش عالی و سازمان های علمی و اجرایی مربوطه پذیرفته شوند ، قوانین و شرایط اعطای درجه علمی دکترای فلسفه و علوم توسط مقام اجرایی مربوط تعیین می شود.

پذیرش اتباع خارجی در مقاطع دکتری موسسات آموزش عالی و سازمان های علمی بر اساس معاهدات بین المللی منعقد شده توسط جمهوری آذربایجان و همچنین بر اساس قرارداد منعقده بین موسسات آموزش عالی و شخص خارجی انجام می شود.

برای پذیرش در مقطع دکترا باید توجه داشت که بایستی در رشته تحصیلی مرتبط با مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد درخواست داد ، ملاک ارزیابی در مقطع دکترا برای متقاضیان بین المللی معدل مقطع کارشناسی ارشد است و حداقل معدل قابل قبول برای تحصیل در این مقطع 16 است.

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در مقطع دکترا در آذربایجان

 • مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • کسانی که آخرین سال کارشناسی ارشد خود را می گذرانند ، باید سندی را با تاریخ انتظار برای فارغ التحصیلی ارائه دهند
 • ریز نمرات کارشناسی و کارشناسی ارشد همرا با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • رزومه لیست تجارب آموزشی و شغلی خود
 • لیست مقالات و کتب منتشر شده
 • موافقت کتبی رهبر علمی
 • 4 قطعه عکس اخیر
 • پاسپورت معتبر برای متقاضیان بین المللی
 • بیانیه ای از هدف که نباید بیش از 400 کلمه باشد
 • ارائه مدرک تافل و یا آیلتس ( حداقل نمره آیلتس قابل قبول 6.5)

هنگامی که درخواست آنلاین خود را کامل کردید و تمام اسناد را بارگذاری کردید ، با پرداخت هزینه درخواست غیر قابل استرداد 40 منات درخواست خود را ارسال کنید.

رشته های تحصیلی محبوب در مقطع دکترا در آذربایجان

حسابداری ، تئوری اقتصاد ، اقتصاد عمومی ، اقتصاد جهانی ، زبان شناسی کاربردی ، زبان آلمانی ، زبان و ادبیات آذربایجانی ، ادبیان جهان ، تئوری زبان ، تاریخ عمومی ، سازماندهی و مدیریت شرکت ها ، رشته های مهندسی و غیره

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در آذربایجان

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های آذربایجان بسته به رشته تحصیلی متفاوت است ، برای تحصیل در رشته های علوم انسانی هزینه تحصیل در مقطع دکترا 1500 منات ( 800 دلار) برای هر سال تحصیلی می باشد ، البته کمک هزینه ها و بورسیه های تحصیلی مختلفی برای تحصیل در این مقطع تحصیلی وجود دارد.

بورسیه های تحصیلی در آذربایجان

اگر چه شهریه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آذربایجان پایین است اما خبر خوشحال کننده دیگر اعطای کمک هزینه و بورسیه های تحصیلی برای جذب دانشجویان بین المللی در این کشور است.

بورسیه های تحصیلی در آذربایجان

البته این بورسیه ها اغلب به دانشجویان با استعداد و برتر تعلق می گیرد ، بورسیه های تحصیلی در این کشور انواع مختلفی دارند که یا از سوی دولت و یا از سوی دانشگاه ها به دانشجویان تعلق می گیرند.

برخی از این بورسیه ها جامع و کامل هستند و علاوه بر هزینه تحصیل هزینه رفت و آمد و خوابگاه را پوشش می دهند و برخی دیگر تنها در برگیرنده بخشی از هزینه تحصیل می باشند.

بورسیه های تحصیلی دولتی آذربایجان

کلیه دانشجویان بین المللی از 124 کشور جهان که خوشبختانه ایران یکی از این کشور هاست واجد شرایط درخواست بورسیه تحصیلی آذربایجان در سال تحصیلی 2021 هستند ، این جایزه توسط وزارت امور خارجه ، جمهوری آذربایجان ارائه می شود.

بورس تحصیلی آذربایجان 2021 برای کلیه دانشجویان برای گذراندن دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکترا ، برنامه های پزشکی عمومی / دستیاری در دسترس است ، این بورس تحصیلی بودجه کامل برای سال آکادمیک 2022-2021 را در بر می گیرد.

تقریبا همه رشته ها و گرایش های دانشگاهی واجد الشرایط این بورسیه تحصیلی در دانشگاه های آذربایجان هستند ، 20 دانشگاه در این برنامه شرکت می کنند و نکته حائز اهمیت این که برای دریافت این بورسیه آیلتس / TOFEL الزامی نیست و همه هزینه ها را پوشش می دهد.

برای درخواست بورسیه تحصیلی دولت آذربایجان هیچ هزینه درخواست لازم نیست ، سالانه 400 بورسیه تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه های برتر آذربایجان اعلام می شود ، مهلت درخواست برای دریافت این بورسیه 28 فوریه 2021 است.

معیار های صلاحیت این بورسیه برای برنامه های کارشناسی ، یک متقاضی باید کمتر از 25 سال داشته باشد ؛ برای برنامه های تحصیلات تکمیلی ، متقاضی باید کمتر از 30 سال داشته باشد ؛ برای دوره دکترا ، متقاضی باید کمتر از 40 سال داشته باشد.

پوشش مالی بورسیه دولتی آذربایجان

بورس تحصیلی آذربایجان وزارت امور خارجه 2021 بورس تحصیلی کامل برای دانشجویان بین المللی است و هزینه های زیر را پوشش می دهد.

 • هزینه کامل شهریه برای دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکترا و سایر دوره ها.
 • بلیط های پرواز بین المللی Round Airfare
 • هزینه ماهانه برای وعده های غذایی ، محل اقامت و هزینه های برق ( 800 منات )
 • بیمه ی درمانی
 • هزینه های ویزا و ثبت نام

بورسیه تحصیلی دانشگاه ADA

دانشگاه ADA به منظور کمک به دانشجویان محصل در کلاس جهانی و دستیابی به اهداف شغلی و کاری خود ، جوایز بین المللی را در آذربایجان برای سال تحصیلی 2021-2020 اهدا می کند ، این دوره برای تشویق مشتاقان برجسته آذربایجان و سراسر جهان برای تحصیل در دوره کارشناسی در این دانشگاه طراحی شده است.

این بورسیه تحصیلی کل هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در هر رشته تحصیلی در دانشگاه ADA را پوشش می دهد و برای دانشجویان ملی و بین المللی طراحی شده است.

برای واجد شرایط بودن در این دوره دانشجویی ، متقاضی باید نمره 700 را در امتحانات SEC کسب کند و حداقل ترم 3.0 GPA را حفظ کند یا سال EAPP ( اراسموس APP) را با موفقیت پشت سر بگذارد ، البته در بعضی موارد ، دانش آموزان باید در امتحانات SEC نمره 650 یا بالاتر کسب کنند.

برای پذیرش ، متقاضیان باید گواهی سال 12 تحصیل یا یک مدرک دیپلم بین المللی را داشته باشند ، علاوه بر این همه متقاضیان باید شواهدی را ارائه دهند که توانایی زبان انگلیسی آنها حداقل شرایط پذیرش را داشته باشد ، دانش پژوه موفق برای مدت تحصیل 100٪ معافیت از شهریه را دریافت می کند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه خزر برای دانشجویان بین المللی

دانشگاه خزر بورس تحصیلی برتری و شایستگی را برای متقاضیان برجسته بین المللی که مایل به گذراندن دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا (Ph.D) در دانشگاه خزر هستند اعلام کرد.

هدف بورسیه های دانشگاه خزر تشویق و حمایت از داوطلبان با عملکرد عالی علمی از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه خزر ، دانشگاه خصوصی پیشرو در آذربایجان است که آموزش با کیفیت به زبان انگلیسی را ارائه می دهد.

این بورس تحصیلی هزینه کامل دانشجویان بین المللی را پوشش می دهد و آنها را قادر می سازد بدون شهریه در دانشگاه خزر تحصیل کنند ، این بورسیه تحصیلی هزینه های زندگی ، مسافرت و سایر هزینه ها را پوشش نمی دهد ، در ابتدا ، بورس تحصیلی به مدت یک سال اعطا می شود ، بسته به عملکرد تحصیلی دانشجو ، طولانی می شود.

برای دریافت این بورسیه باید شهروند کشوری غیر از آذربایجان باشید ، خواهان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در دانشگاه خزر باشید و دارای عملکرد تحصیلی و انگیزه و استعداد قوی برای تحصیل در رشته مورد نظر خود باشید.

این بورسیه ها 75٪ ، 50٪ یا 25٪ شهریه را به صورت رقابتی پوشش می دهد ، نحوه درخواست بورسیه تحصیلی برای درخواست بورسیه تحصیلی ، باید به یکی از برنامه های ارائه شده توسط دانشگاه خزر مراجعه کرده و نشان دهید که مایل هستید برای بورس تحصیلی اقدام کنید ، لطفا توجه داشته باشید که تصمیم نهایی در مورد جوایز بورس تحصیلی با کمیته انتخاب است.

کار پاره وقت دانشجویی در آذربایجان

طبق قانون ، اگر دانشجو باشید اجازه کار در آذربایجان را ندارید زیرا یک شرکت قادر به استخدام قانونی شما نیست چرا که شما نیاز به تغییر وضعیت و دریافت مجوز کار دارید که هزینه آن حدود 1000 دلار است ، البته دانشجویان محصل در این کشور می توانند به صورت پاره وقت در یکی از مشاغل موجود مشغول به کار شوند.

کار پاره وقت دانشجویی در آذربایجان

مدت زمان مجاز برای اشتغال آن ها در طول سال تحصیلی بسته به مقطع تحصیلی آن ها متفاوت است ، یعنی دانشجویان محصل در مقطع کارشناسی مجاز به 10 ساعت کار در هفته ، دانشجویان کارشناسی ارشد 20 ساعت کار و دانشجویان دکترا تا 30 ساعت کار در هفته هستند ، آن ها می توانند در ایام تعطیل به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند البته بهتر است صادقانه به شما بگوییم که یافتن کار پاره وقت دانشجویی برای دانشجویان خارجی در آذربایجان نسبتا دشوار است و نیاز به آگاهی و دانش زبان آذری دارد.

مشاغل پاره وقت برای دانشجویان در آذربایجان

برخی از فرصت های شغلی پاره وقت برای دانشجویان خارجی محصل در آذربایجان وجود دارد که از این میان می توان به پیشخدمت ، فروشنده مغازه ، نگهبان امنیتی به عنوان محبوب ترین آنها اشاره کرد.

علاوه بر این اگردانشجویان سخت کوش باشند می توانند در تعطیلات تابستان کارآموزی مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کنند ، اگرچه تضمین نمی شود که به آن ها حقوق پرداخت شود.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی ، به دلیل موانع زبان و احتمالا شرایط ویزا ، با چالش های بیشتری روبرو خواهید شد ، در این حالت ، اگر به زبان انگلیسی ، ایتالیایی ، فرانسوی و … تسلط دارید و ترجیحا تجربه تدریس در دوره های زبان را داشته باشید می توانید در آموزشگاه های زبان یا به صورت خصوصی زبان تدریس کنید.

گزینه دیگر برای کاره پاره وقت در آذربایجان کار آنلاین است که به عنوان گزینه ای برای تحمل پذیرتر شدن زندگی وتحصیل شما در آذربایجان تبدیل می شود ، شما می توانید به عنوان مشاور برای شرکت ها مانند مشاغلی مانند جمع آوری داده هایی که می توانند در وب سایت و سیستم عامل های رسانه های اجتماعی کار کنید ، البته مهارت زبان آذربایجانی یک مزیت است زیرا شما می توانید به عنوان مترجم نیز کار کنید.

نحوه یافتن کار دانشجویی در آذربایجان

برای یافتن کار دانشجویی خارج از دانشگاه در آذربایجان بهترین گزینه مشورت با دیگر دانشجویانی است که به صورت پاره وقت مشغول به کار هستند چرا که آن ها با حضور در بازار کار با فرصت های شغلی موجود بیشتر آشنا هستند و حتی می توانند شما را به کارفرمایان خود معرفی کنند ، البته آگهی های موجود در مجلات و روزنامه های محلی می توانند گزینه های مناسبی برای کاریابی باشند ، علاوه براین دفاتر و سایت های کاریابی نیز می توانند با دریافت کمیسیون به شما در یافتن کار کمک کنند.

حداقل حقوق برای کار پاره وقت دانشجویی در آذربایجان

از آن جا که اقتصاد آذربایجان به صنعت نفت و گاز وابسته است میزان حقوق و دستمزد در این کشور نسبت به همسایگان آن بیشتر است ، البته میزان دستمزد به نوع شغل بستگی دارد به طور متوسط حداقل حقوق برای هر ساعت کار در آذربایجان 10 منات است.

خدمات بیمه دانشجویی در آذربایجان

علاقمندان تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آذربایجان بایستی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور برای دریافت بیمه دانشجویی اقدام کنند ، همه شهروندان آذربایجان تحت پوشش طرح بیمه سلامت ملی هستند که از سوی موسسات دولتی تامین می شوند اما دانشجویان خارجی بایستی بیمه های خصوصی را خریداری کنند ، البته دانشجویان می توانند بیمه های بین المللی خریداری کنند.

خدمات بیمه دانشجویی در آذربایجان

شرکت های خصوصی محبوب برای خرید بیمه دانشجویی در آذربایجان

 • بیمه پاشا ) PASHA INSURANCE)
 • شرکت بیمه گروه a ) (A-GROUP Insurance Company
 • XALQ SIGORTA (Khalq Sighorta)

خدمات بیمه خصوصی در آذربایجان

برای دریافت خدمات بیمه خصوصی در آذربایجان برای دانشجویان بین المللی پاسپورت معتبر یا کارت شناسایی لازم است ، بسته به شرکت بیمه خصوصی بیمه های درمانی معمولا به مدت یک سال معتبر هستند و خدمات سرپایی و بستری را شامل می شود ، درمان های زیر معمولا بسته به بسته بندی تحت پوشش قرار می گیرند:

 • مراقبت از دندان
 • مراقبت های بیمارستانی و سرپایی
 • فوریت های پزشکی
 • دارو ها
 • کار درمانی یک شرکت بیمه لیستی از کلینیک های خصوصی و پزشکان را ارائه می دهد زیرا اکثر شرکت های بیمه سلامت خصوصی به طور کلی با بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی قرارداد دارند و فرد می تواند پزشک خود را از این فهرست انتخاب کند ، برای اطمینان از اینکه دارو تحت پوشش بیمه قرار می گیرد نسخه پزشک لازم است.

خوابگاه های دانشجویی در آذربایجان

دانشجویان خارجی از طیف گسترده ای از فرصت های اقامت در آذربایجان برخوردار هستند ، هم دفتر شرکت بین الملل و هم دفتر دانشجویان خارجی آماده کمک به دانشجویان بین المللی برای دستیابی به مکان های راحت و مقرون به صرفه برای مدت اقامت خود در آذربایجان هستند.

خوابگاه های دانشجویی در آذربایجان

برای دریافت محل اقامت ، دانشجو باید به دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کند ، چرا که دانشگاه ها خوابگاه های دانشجویی را با شرایط مناسب زندگی در اختیار دانشجویان قرار می دهند ، علاوه بر خوابگاه های دانشگاه ، خوابگاه های خصوصی و اجاره آپارتمان گزینه های موجود برای اقامت دانشجویان به شمار می آیند که در ادامه با آن ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

خوابگاه های دانشگاهی

دانشجویان خارجی در صورتی که در شرایط رضایت بخشی باشند ، امکان اقامت در خوابگاه های دانشگاه را دارند ، دانشگاه های ذکر شده در زیر می توانند در شرایط مناسب زندگی ، خوابگاههای دانشجویی را برای دانشجویان فراهم کنند : دانشگاه دولتی آموزشی آذربایجان ، دانشگاه فنی آذربایجان ، دانشگاه زبان های آذربایجان ، دانشگاه دولتی باکو ، دانشگاه معماری و ساخت جمهوری آذربایجان ، دانشگاه خزر ، دانشگاه پزشکی آذربایجان.

شرایط خوابگاه و هزینه های زندگی بسته به دانشگاه متفاوت است ؛ علاوه بر این ، بسته به فرصت های موجود ، دانش آموزان را می توان در اتاق های یک نفره یا دو نفره قرار داد.

دانشجویان ساکن در خوابگاه باید از قوانین خاصی پیروی کنند ، نظم و نظافت و تمیز نگه داشتن اتاق های زندگی به منظور تداخل در زندگی سایر دانشجویان الزامی است ، هزینه اجاره بهای یک خوابگاه دانشگاهی بسته به تعداد دانشجویان در یک اتاق متفاوت است و بین 90 تا 140 دلار برای هر ماه می باشد.

اجاره آپارتمان در آذربایجان

شما می توانید آپارتمان های اجاره ای بسیاری را در آذربایجان ، به ویژه در باکو پیدا کنید ، اگر شرایط خوابگاه مطلوب نیست یا شخصا زندگی در خوابگاه را انتخاب نمی کنید ، می توانید از فرصت اجاره آپارتمان استفاده کنید.

توصیه می شود هنگام اجاره آپارتمان نزدیکترین منطقه به دانشگاه محل تحصیل خود را انتخاب کنید ، قیمت اجاره بها به مکانی که خانه در آن واقع شده ، شرایط ، تعداد اتاق بستگی دارد ، شما می توانید با یک یا چند نفر دیگر هم خانه شده و برای کاهش هزینه ها با یکدیگر اجاره بها را پرداخت کنید.

یافتن محلی برای اجاره به ویژه در شهر های بزرگ آذربایجان مانند باکو بسیار آسان است ، دانشجویان خارجی با اجاره اتاق می توانند زندگی در یک خانواده محلی را انتخاب کنند ، اگر چه اجاره آپارتمان کمی بیشتر از خوابگاه های دانشگاه هزینه دارد اما به شما این امکان را می دهد تا در مورد زبان و فرهنگ آذربایجان بیشتر بدانید.

تعدادی از آپارتمان های اجاره ای در آذربایجان وجود دارد که حتی برای دانشجویان محلی ، خارجی یا خارجی نیز مقرون به صرفه هستند ، هزینه اجاره یک آپارتمان در مرکز شهر باکو به طور متوسط 650 دلار و هزینه اجاره یک اتاق 200 دلار برای هر ماه می باشد.

خوابگاه های خصوصی Univerium

گزینه مناسب دیگر بررسی وب سایت Univerium برای محل اقامت دانشجویان است ، این خوابگاه های خصوصی دارای خوابگاه های دانشجویی کاملا مجهزی است که گزینه های متنوعی برای زندگی در اختیار شما قرار می دهد ، همه این هتل ها با امکانات پیشرفته ، محیطی حمایتی و ایمن برای یک تجربه زندگی استثنایی در یک مکان عالی به ساکنان خدمات رسانی می کنند.

گزینه های زندگی شامل بسته های مختلف اتاق مشترک و همچنین اتاق های خصوصی محدود است ، آپارتمان ها کاملا مبله طراحی شده اند به گونه ای که شخص را قادر می سازد در هر زمان به خانه خود نقل مکان کند ، و گذراندن زندگی دانشجویی را بسیار قابل تحمل می کند.

اجاره ماهانه شامل خدمات آب و برق شامل : تهویه مطبوع ، اینترنت و Wi-Fi ، خدمات مسکونی و فعالیت های اجتماعی ، دسترسی رایگان به همه امکانات ، سرویس پست ، تمیز کردن اتاق ها و وسایل خواب است ؛ به عنوان یک دانشجو ، برای لذت بردن از وعده های غذایی خوشمزه در غذاخوری دانشجویی Univerium ، گزینه خرید ماهیانه ویژه غذا را دارید ، هزینه اجاره یک اتاق در این خوابگاه های خصوصی بسته به تعداد هم اتاقی ها متفاوت است یعنی هزینه اجاره یک اتاق چهار نفره 240 یورو و هزینه یک اتاق یک نفره 600 یورو برای هر ماه است.

نکاتی برای یافتن خوابگاه در آذربایجان

 • برای بدست آوردن خوابگاه ، دانشجو باید از دانشگاه خاصی استفاده کند.
 • دانشگاه ها در چارچوب پتانسیل خود به دانشجویان خوابگاهی خاص در پردیس دانشجویی اعطا می کنند.
 • دانشگاه ها ممکن است به دانشجویان در یافتن خانه های اجاره ای موجود کمک کنند.
 • هزینه اجاره های خوابگاه و مسکن در بورسیه های ماهانه گنجانده می شود.

بهترین دانشگاه های آذربایجان

آذربایجان دارای 39 دانشگاه است که شامل دانشگاه های دولتی و خصوصی می باشند ، از این میان برخی از دانشگاه های این کشور در بین دانشگاه های برتر جهان بر اساس رتبه بندی های مختلف مانند تایمز و QS قرار دارند و 4 دانشگاه این کشور در بین بهترین دانشگاه های جهان براساس موضوعات مختلف رتبه بندی شده اند ، در ادامه با بهترین دانشگاه های این کشور بیشتر آشنا خواهیم شد.

بهترین دانشگاه های آذربایجان

دانشگاه خزر

دانشگاه خزر اولین دانشگاه خصوصی تاسیس شده در آذربایجان است که در سال ۱۹۹۱ اقدام به پذیرش دانشجو نمود ، پژوهش های بین المللی و رشته های تخصصی متعددی در این دانشگاه ارائه می شود و می توان از آن به عنوان یک مرکز برجسته علمی و فرهنگی نام برد که در میان بهترین دانشگاه های آذربایجان قرار دارد.

شیوه اداره دانشگاه به سبک غربی و اساتید از فارغ التحصیلان دانشگاه های برجسته اروپا و آمریکا هستند ، زبان اصلی تدریس انگلیسی می باشد و هدف بر آن است که دانشجویان برای فعالیت در محیط های بین المللی آماده شوند.

دانشگاه خزر دارای دانشکده مهندسی و علوم کاربردی ، اقتصاد و مدیریت ، علوم انسانی و علوم اجتماعی و آموزش است ، این دانشگاه بر اساس رتبه بندی جهانی QS در رتبه 221 در جهان و در رتبه 2 بر اساس رتبه بندی EECA قرار دارد.

دانشگاه ADA

دانشگاه ADA دانشگاهی است که زیر نظر وزارت امور خارجه آذربایجان در مارس 2006 توسط حافظ پاشا تأسیس شده است ، از سال 2006 ، ADA تعداد برنامه های ارائه شده خود را گسترش داده و به یک دانشگاه تمام عیار با چهار دانشکده تبدیل شده است.

این دانشگاه شامل دانشکده امور عمومی و بین الملل (کارشناسی روابط بین الملل ، کارشناسی امور عمومی ، کارشناسی ارشد دیپلماسی و امور بین الملل، کارشناسی ارشد مدیریت دولتی ، حقوق ) ؛ دانشکده تجارت (کارشناسی مدیریت بازرگانی ، کارشناسی اقتصاد ، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی ) ؛ دانشکده آموزش (کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی EAPP ) ؛ دانشکده فناوری و مهندسی اطلاعات (کارشناسی علوم کامپیوتر ، کارشناسی مهندسی کامپیوتر ، کارشناسی فناوری های اطلاعات ، کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر و تجزیه و تحلیل داده ها) می باشد.

دانشگاه ADA بر اساس رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان QS در رتبه 301 و بر اساس رتبه بندی EECA در رتبه 4 قرار دارد.

دانشگاه دولتی باکو

دانشگاه دولتی باکو یک دانشگاه دولتی است که در باکو ، جمهوری آذربایجان واقع شده است ، این دانشگاه در سال 1919 توسط پارلمان جمهوری دموکراتیک آذربایجان تأسیس شد و دانشکده های تاریخ و فلسفه ، فیزیک و ریاضیات ، حقوق و پزشکی را با ثبت نام اولیه 1094 آغاز کرد ، اولین رئیس این دانشگاه BSU V.I. Razumovsky ، استاد سابق جراحی در دانشگاه کازان بود.

دانشگاه دولتی باکو به عنوان رهبر موسسات آموزشی شناخته می شود ، دارای تاریخ غنی است و امروزه به عنوان یکی از مشهورترین مراکز علمی و آموزشی جمهوری آذربایجان شناخته می شود ؛ این دانشگاه مرکز اندیشه و تفکر ملی بوده است ، حیدر علی اف سیاستمدار مشهور آذربایجان و هزاران دانشمند ، روشنفکر و دیپلمات برجسته از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

دانشگاه دولتی باکو شامل دانشکده های ریاضیات کاربردی ، فیزیک ، مکانیک و ریاضیات ، شیمی ، زیست شناسی ، اکولوژی ، جغرافیا ، تاریخ ، زبان شناسی ، روابط بین الملل و اقتصاد ، حقوق ،روانشناسی و علوم اجتماعی و غیره می باشد ، بر اساس رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان QS این دانشگاه در رتبه 1001 در جهان رتبه بندی شده است.

دانشگاه پزشکی آذربایجان

دانشگاه پزشکی آذربایجان یک مرکز علمی است ، که هزاران دانشجو را در سراسر جهان متحد می کند و پزشکان متخصص ، متخصصان و دانشمندان را آماده می کند ، روند آموزشی در اینجا به طور مستقیم با تحقیقات علمی ، دستاورد های در زمینه بهداشت مرتبط است.

دانشگاه پزشکی آذربایجان (AMU) در سال 1930 بر اساس دانشکده پزشکی دانشگاه دولتی باکو (BSU) تاسیس شد ، از این نظر ، این دانشگاه که جانشین دانشکده پزشکی BSU به حساب می آید ، تقریبا صد سال سابقه دارد.

دانشگاه پزشکی آذربایجان که بیش از نیم قرن از فعالیت آن می گذرد ، بزرگترین مرکز علمی و پزشکی در آذربایجان است که دارای پایگاه علمی و فنی غنی ، ساختمان های آموزشی ، خوابگاه های دانشجویی ، کلینیک ها و آزمایشگاه ها است ، آزمایشگاه های تحقیقاتی این دانشگاه مجهز به امکانات مدرن هستند که اهمیت تحقیقات علمی را افزایش داده و منابع انسانی کافی را در زمینه پزشکی ایجاد می کنند.

همراه با 4 کلینیک موجود AMU ، 6 ساختمان دانشگاهی ، یک ساختمان اداری و 6 خوابگاه دانشجویی با 1700 صندلی وجود دارد ؛ فقط یک ساختمان آموزشی مدرن 11 طبقه می تواند 2500 دانشجو را در خود جای دهد.

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان دارای دانشکده های پزشکی عمومی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، بهداشت عمومی و پزشکی نظامی است.

دانشگاه معماری و ساختمان جمهوری آذربایجان

دانشگاه معماری و ساختمان جمهوری آذربایجان یک دانشگاه دولتی واقع در باکو ، جمهوری آذربایجان است که در زمینه مهندسی عمران و معماری تخصص دارد ، این دانشگاه در سال 1975 به عنوان بخشی از دانشگاه فنی آذربایجان با نام موسسه مهندسی عمران آذربایجان تاسیس شد.

دانشگاه معماری و ساختمان جمهوری آذربایجان با دانشگاه های مختلف از کشور های مختلف مانند روسیه ، قزاقستان ، ازبکستان ، گرجستان ، اوکراین ، کره جنوبی ، ایران ، ترکیه ، مصر ، ایتالیا ، انگلیس ، اتریش ، فرانسه ، استونی ، جمهوری چک ، اسپانیا ، لهستان ، بلژیک و غیره همکاری دارد ، این دانشگاه از میان دانشگاه های ایران با دانشگاه تبریز و موسسه آموزش عالی سراج همکاری دارد.

بهترین شهر های آذربایجان برای تحصیل

در مجموع ، آذربایجان دارای 77 شهر ( از جمله 12 شهر در سطح فدرال ) ، 64 شهر کوچکتر در کلاس ریون و یک شهر دارای وضعیت قانونی ویژه است ، هر یک از این شهر ها ویژگی ها و جاذبه های خاص خود را دارند که می توانند مقصدی برای گردشگران از سراسر جهان باشند.

بهترین شهر های آذربایجان برای تحصیل

دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند بایستی در مرحله اول بسته به رشته تحصیلی خود بهترین دانشگاه را انتخاب کرده و سپس به هزینه زندگی در آن شهر توجه کنند ، اغلب دانشگاه های جمهوری آذربایجان در شهر باکو قرار دارند و با توجه به این که امکانات رفاهی و زندگی این شهر از دیگر شهر های آذربایجان بهتر است ، شهر باکو را می توان به عنوان بهترین شهر جمهوری آذربایجان برای تحصیل انتخاب کرد ، در ادامه با شهر باکو و دیگر شهر های این کشور آشنا خواهیم شد.

باکو

باکو پایتخت و بزرگترین شهر آذربایجان و همچنین بزرگترین شهر دریای خزر و منطقه قفقاز است ، این شهر در ساحل جنوبی شبه جزیره آبشرون ، در کنار خلیج باکو قرار دارد ؛ در آغاز سال 2009 ، جمعیت شهری باکو کمی بیش از دو میلیون نفر تخمین زده شد ، به طور رسمی ، حدود 25٪ از کل ساکنان این کشور در کلان شهر باکو زندگی می کنند ، باکو تنها کلانشهر آذربایجان است.

این شهر مرکز علمی ، فرهنگی و صنعتی آذربایجان است. بسیاری از موسسات معتبر آذربایجان مقر خود را در آنجا دارند ، دانشگاه های دولتی اقتصاد آذربایجان ، دانشگاه دولتی باکو ، دانشگاه خزر ، دانشگاه فنی آذربایجان ، دانشگاه ADA ، دانشگاه پزشکی آذربایجان ، دانشگاه تجارت باکو و ده ها دانشگاه دولتی و خصوصی آذربایجان در این شهر قرار دارند ، هزینه زندگی در باکو حدود 450 دلار بدون هزینه اجاره مسکن است.

گنجه

گنجه دومین شهر بزرگ آذربایجان است که دارای جمعیتی در حدود 332.600 نفر است ، در دوره امپراتوری روسیه الیزابتپول نامگذاری شد ، در سال 1918 وقتی آذربایجان استقلال خود را اعلام کرد ، این شهر نام اصلی خود ، گنجه را بدست آورد ، این شهر زادگاه نظامی گنجوی شاعر و نویسنده قرن 12 هست ؛ تاریخ غنی این شهر به قرن ششم در کنار کلیسا ها ، خانه ساخته شده از بطری ها ، کاروانسرا و مساجد باستانی برمی گردد.

گنجه دارای چهار موسسه اصلی برای تحصیلات بعد از متوسطه است ، دانشگاه ایالتی گنجه پس از حسن بی زردابی در سال 1939 به عنوان موسسه مدرسان گنجه تأسیس شد ، در سال 2000 ، رئیس جمهور آذربایجان این موسسه را به دانشگاه ایالتی گنجه تغییر نام داد ، این دانشگاه شامل 8 بخش دانشکده و 10 دفتر است ؛ این شهر همچنین شامل دانشگاه دولتی کشاورزی آذربایجان ، دانشگاه فنی آذربایجان و یک شعبه محلی از موسسه معلمان آذربایجان است.

در مجموع 7 مدرسه دارای آموزش فنی وحرفه ای در گنجه وجود دارد که به عنوان 3 دبیرستان شغلی و یک آموزشگاه فنی و حرفه ای در Kapaz raion ، یک دبیرستان فنی و حرفه ای و 2 آموزشگاه حرفه ای نظامی واقع شده است ، هزینه زندگی در گنجه برای هر نفر حدود 500 دلار در هر ماه می باشد.

نخجوان

نخجوان پایتخت جمهوری خودمختار نخجوان آذربایجان است که در 450 کیلومتری غرب باکو واقع شده است ، شهرداری نخجوان متشکل از شهر نخجوان ، شهرک علی آباد و چندین روستا است ، این کوه در دامنه کوه های زنگزور ، در ساحل راست رودخانه نخجوان در ارتفاع 873 متر (2،864 فوت) از سطح دریا گسترش یافته است.

این شهر در دامنه های زنجیره زنگزور ، در ساحل راست رودخانه نخجوان در ارتفاع تقریبا 1000 متر گسترش یافته است ، سیلاب و فرسایش خاک به دلیل کاهش پوشش جنگلی در حاشیه رودخانه افزایش یافت ؛ نخجوان دارای آب و هوای نیمه خشک قاره با زمستان های کوتاه اما سرد ، برفی و تابستان های طولانی و خشک و بسیار گرم است.

در نخجوان 3 مدرسه حرفه ای ، 6 موسیقی ، 22 مدرسه متوسطه و یک مدرسه دانش آموختگان نظامی وجود دارد که توسط شورای شهر اداره می شود ؛ این شهر جایگاه دانشگاه های متعددی مانند دانشگاه دولتی نخجوان ، دانشگاه خصوصی نخجوان و موسسه آموزش مدرس نخجوان می باشد ، هزینه زندگی در این شهر حدود 400دلار برای هر ماه بدون هزینه اجاره مسکن است.

هزینه های تحصیل در آذربایجان

تحصیل در کشور آذربایجان هزینه تحصیلی پایینی نسبت به سایر کشور ها دارد و می تواند مکانی ایده آل برای تحصیل و زندگی دانشجویان ایرانی به شمار برود.

هزینه های تحصیل در آذربایجان

فرهنگ مردم آذربایجان به ایران بسیار نزدیک است و با زندگی در این کشور احساس غربت نخواهید داشت ، آذربایجان که در همسایگی کشورمان قرار گرفته امکان رفت و آمد آسان را برای دانشجویان فراهم می سازد ، با تحصیل در آذربایجان پیش زمینه مهاجرت به کشور هایی مانند روسیه ، ارمنستان و یا اروپا برای شما فراهم می شود.

هزینه تحصیل در این کشور بسته به رشته و مقطع تحصیلی ، زبان تحصیل ، دولتی و خصوصی بودن دانشگاه محل تحصیل و ملیت دانشجو متغیر است ، باید توجه داشت که هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور هر ساله تغییر می کند و لازم است قبل از اقدام برای اخذ پذیرش از آخرین اطلاعات آگاهی یابید.

شهریه سالانه از دانشکده ای به دانشکده دیگر و از تعداد اعتبارات ثبت شده متفاوت است ، شهریه باید با پرداخت یک بار در ابتدای سال تحصیلی پرداخت شود.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در آذربایجان

هزینه تحصیل در دوره های مقدماتی به صورت تمام وقت حداقل 1200 دلار است.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آذربایجان بسته به رشته تحصیلی بین 1000 تا 2500 دلار برای هر سال تحصیلی است ، مثلا هزینه تحصیل در رشته روانشناسی 1800 دلار ، هزینه تحصیل در رشته های فلسفه ، جامعه شناسی ، 1600 دلار ، هزینه تحصیل در رشته تاریخ ، شیمی ، اکولوژی ، فیزیک 1500 دلار ، هزینه تحصیل در رشته جغرافیا 1200 دلار و هزینه تحصیل در رشته حقوق 3000 دلار می باشد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آذربایجان

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های آذربایجان بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل بین 1000 تا 4000 دلار برای هر سال تحصیلی است ، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های روانشناسی و روابط بین الملل ، به صورت تمام وقت 1800 دلار و به صورت پاره وقت 1200 دلار ، هزینه تحصیل در رشته های زبان شناسی و فیزیک 1500 دلار به صورت تمام وقت و 1200 دلار به صورت پاره وقت و هزینه تحصیل در رشته حقوق 3000 دلار برای تحصیل تمام وقت و 2500 دلار برای تحصیل پاره وقت می باشد.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های آذربایجان بین 1500 تا 4000 دلار است ، برای مثال هزینه تحصیل در رشته حقوق 3000 دلار به صورت تمام وقت و 2500 دلار به صورت پاره وقت ؛ هزینه تحصیل در رشته فیزیک 1500 دلار به صورت تمام وقت و 1200 دلار به صورت پاره وقت می باشد.

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی ( پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی) 4000 دلار برای هر سال تحصیلی است که هزینه دوره مقدماتی برای تحصیل در این رشته ها 3000 دلار و هزینه دوره رزیدنتی 5000 دلار برای هر سال می باشد.

هزینه زندگی در آذربایجان

هزینه زندگی در کشور آذربایجان از دیگر هزینه های تحصیل است که در کنار مخارج دانشگاه باید درنظر گرفته شود ، اکثر دانشگاه های این کشور خوابگاه به دانشجویان ارائه می کنند که می تواند در کاهش هزینه ها موثر باشد ، با اختصاص ۵۰۰ دلار در ماه می توانید زندگی دانشجویی مناسبی داشته باشید ، همان گونه که پیش از این بیان شد امکان کار دانشجویی نیز برای دانشجویان وجود دارد که می تواند در تامین بخشی از هزینه ها کمک کند ، اما تسلط به زبان آذری یکی از اصلی ترین فاکتور های کاریابی در این کشور است.

چنانچه به دنبال راهی برای کم کردن هزینه های تحصیل در خارج از کشور هستید ، باید بتوانید کشورهای کم هزینه برای زندگی و تحصیل را بررسی کنید ، پیشنهاد ما کشور لهستان است ، تمام هزینه های تحصیل در تمام مقاطع ، زندگی و سایر هزینه ها را در مقاله تحصیل در لهستان آورده ایم.

مزایا و معایب تحصیل در آذربایجان

تحصیل در خارج از کشور در هر نقطه ای از جهان دارای مزایا و معایبی است که لازم است این موارد را بررسی کرده و بر اساس صلاحدید خود کشوری را به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب کنید که بیشترین مزایا را برای شما دارا باشد و اولویت های شما را برآورده سازد ، همچنین آینده شغلی شما را تامین کند.

مزایا و معایب تحصیل در آذربایجان

آذربایجان کشوری است که به دلیل همسایگی با ایران و سهولت رفت و آمد و شباهت های فرهنگی می تواند گزینه ای مناسب برای تحصیل دانشجویان ایرانی باشد ، در ادامه با دیگر مزایای تحصیل در این کشور آشنا خواهیم شد.

مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل و زندگی در آذربایجان

در مقایسه با بسیاری از موسسات آموزش عالی نه تنها زندگی بلکه هزینه های تحصیل نیز در این کشور کاملا مقرون به صرفه است ، تحصیل در آذربایجان می تواند روشی مقرون به صرفه برای دریافت مدارک با کیفیت بالا به زبان انگلیسی باشد ، در حالی که هیچ تفاوتی در سطح تعالی دانشگاهی وجود ندارد ، هزینه های تحصیل و زندگی به طور قابل توجهی پایین تر از بسیاری از مقاصد آموزش سنتی است.

کشوری متنوع

به هیچ وجه از تنوع و زیبایی آذربایجان ، از سبک زندگی گرفته تا طبیعت در این کشور خسته نمی شوید.

چند فرهنگی عناصر تشکیل دهنده سبک زندگی آذربایجانی ها هستند ، با تحصیل در این کشور مهمان نوازی واقعی مردم سرزمین آتش را احساس کنید ، زندگی در مناطق مختلف آب و هوایی را تجربه کنید و رمز و راز تنوع را کشف کنید.

برتری علمی

سیستم آموزشی در آذربایجان مشابه سیستمی است که در حال حاضر در ایالات متحده آمریکا و اروپا استفاده می شود ، مدارک تحصیلی آذربایجان در بیش از 50 کشور بین المللی شناخته شده است.

با توجه به کیفیت بالای آموزشی که در آذربایجان ارائه می شود ، دانشجویانی که از این موسسات آموزش عالی فارغ التحصیل شده اند می توانند نه تنها در این کشور بلکه در کل جهان استخدام شوند.

بنابراین شما می توانید به دید اینگه آذربایجان سکوی پرتاب برای آینده شغلی شماست به تحصیل در این کشور بپردازید.

روش های آموزشی مدرن

آذربایجان همیشه در تلاش است تا جدیدترین روند های آموزشی را به همراه سایر ابزار های نوآورانه برای تقویت تعاملات جهانی و ترویج گفتگوی بین فرهنگی به عنوان یک کشور مدرن مستقر ، به دست آورد و آنها را منطبق کند.

محیطی بین المللی و ایمن

هر ساله بیش از 5500 دانشجوی بین المللی برای تحصیل به آذربایجان سفر می کنند و فضای چند فرهنگی کشور را غنی می کنند ، با این وجود آذربایجان یکی از امن ترین کشور ها در جهان است زیرا فرد می تواند شب ها راه برود بدون ترس از اینکه مورد آسیب قرار گیرد ، این کشور حداقل میزان جرم و جنایت را با 26.2٪ داراست.

عدم نیاز به مدرک زبان برای پذیرش

اگر چه برای تحصیل در دانشگاه های آذربایجان تسلط به یکی از زبان های آذری ، روسی و انگلیسی ضروری است اما می توان بدون مدرک زبان در دانشگاه ها پذیرش شده و در یکی از دوره های آموزش زبان در این کشور به مدت یک سال شرکت کرده و دانش زبانی خود را به حد مورد نیاز برای تحصیل در این کشور رساند.

معایب تحصیل در آذربایجان

تعداد کمی از دانشگاه های آذربایجان در ایران مورد تایید است : اگر چه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آذربایجان در سطح علمی مطلوبی به سر می برند اما تعداد معدودی از دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران قرار دارند و به ویژه برای تحصیل در مقطع دکترا بهتر است کشور های اروپایی را به جای آذربایجان انتخاب کرد.

بالا بودن هزینه زندگی در مقایسه با ایران : اگرچه هزینه تحصیل و زندگی در این کشور در مقایسه با اغلب کشور های اروپایی پایین است به همان اندازه سطح کیفیت آموزش دانشگاه های این کشور در مقایسه با کشور های اروپایی نیز پایین است اما هزینه های زندگی در این آذربایجان در مقایسه با ایران به ویژه در هزینه درمان زیاد است.

ویزای تحصیلی آذربایجان

دولت آذربایجان برای اقامت قانونی ( و تحصیل ) در جمهوری آذربایجان ، از هر دانشجوی غیرآذربایجانی که سه ماه یا بیشتر در این کشور قصد تحصیل دارد درخواست اجازه اقامت می کند ، اتباع خارجی لازم است از سفارت یا کنسولگری آذربایجان در کشور های خود ویزا بگیرند مگر اینکه توافق نامه ای در مورد سفر بدون ویزا با کشور آن ها وجود داشته باشد.

ویزای تحصیلی آذربایجان

دانشجویان خارجی پذیرفته شده نامه ای برای پذیرش ویزا در کشور های خود دریافت می کنند ، دانشگاه های آذربایجان نامه پذیرش را به سفارت یا کنسولگری جمهوری آذربایجان در کشور اتباع خارجی ارسال خواهند کرد.

مدت اعتبار این ویزا حداکثر برای یک ماه است ، اگر دانشجویی قصد اقامت بیش از یک ماه را داشته باشد ، پس از ورود به آذربایجان درخواست اجازه اقامت می کند ، ویزای ورود و اجازه اقامت باید از طریق دانشگاه آذربایجان درخواست شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی

 • دعوت نامه از دانشگاه ( نامه پذیرش )
 • اثبات درآمد برای حمایت از دانشجو در طول اقامت و پرداخت شهریه
 • پاسپورت معتبر که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • پرداخت هزینه ویزا
 • یک کپی از بلیط پرواز
 • گواهی سلامت به همراه آزمایش اچ آی وی

کارت مهاجرت

اگر دانشجویی قصد اقامت بیش از یک ماه در آذربایجان را داشته باشد ، بایستی پس از ورود به آذربایجان درخواست اجازه اقامت کند ، پس از ورود به آذربایجان ، دانشجویان خارجی مجبورند برای تمدید مدت ویزا و دریافت وضعیت اقامت موقت ، درخواست کارت مهاجرت را به اداره مهاجرت دولتی جمهوری آذربایجان ارائه دهند ، دفتر روابط بین الملل در دانشگاه های آذربایجان در این زمینه به شما کمک خواهند کرد.

مدارک لازم جهت دریافت کارت مهاجرت ( مجوز اقامت موقت )

 • دو قطعه عکس به اندازه گذرنامه
 • گواهی پزشکی
 • کپی گذرنامه
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • قرارداد اجاره خوابگاه یا اجاره مسکن که باید محضری شود
 • درخواست کتبی موجر (که املاکی را برای یک دانشجوی بین المللی اجاره می دهد) به اداره مهاجرت دولت
 • کپی محضری شناسنامه یا گذرنامه صاحبخانه ای که خوابگاه را به دانشجو اجاره می دهد.

موسسات اعزام دانشجو به آذربایجان

هدف از نگارش این مقاله ارائه اطلاعات جامع و کاربردی پیرامون مهاجرت تحصیلی به آذربایجان است ، لازم به ذکر است که انتخاب مقصد تحصیلی کار دشواری است و نیازمند آگاهی و مشاوره با افرادی با تجربه و آگاه به مسائل مهاجرتی است که موسسات اعزام دانشجو به آذربایجان یکی از گزینه های موجود است.

موسسات اعزام دانشجو به آذربایجان

موسسات اعزام دانشجو به آذربایجان موسساتی هستند که برای انجام فعالیت قانونی خود نیاز به مجوز دارد که این مجوز از سوی وزارت علوم ایران صادر می شود و چارچوب فعالیت این موسسات اعزام دانشجو تنها به کشور های دارای مجوز هست و آگاهی چندانی با مسایل به روز مهاجرت و مسایل حقوقی مهاجرت ندارند ، پس این موسسات نمی توانند گزینه مناسبی برای مشورت و راهنمایی برای مهاجرت تحصیلی باشند.

پیشنهاد ما به شما عزیزان و متقاضیان تحصیل در خارج از کشور این است که هنگام انتخاب دقت بسیار کرده و مهاجرت تحصیلی خود را به افرادی بسپارید که از جزئیات قوانین مهاجرتی و مسایل به روز مهاجرت آگاه هستند که بهترین گزینه موسسه های مهاجرتی هستند ، این موسسات هم از دانش و تجربه عالی در زمینه های مختلف مهاجرت برخوردار هستند و هم دارای مجوز برای انجام فعالیت در همه زمینه های مهاجرت مانند مهاجرت تحصیلی می باشند.

سوالات پر تکرار تحصیل در آذربایجان

مقاله تحصیل در آذربایجان ، به کوشش کارشناسان مجرب شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ٥٦٢٠٥١ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ٤٠٤٥١ ) به شما ارائه شد ، با مرور سوال و جواب های زیر ، و مطرح کردن سوالات خود در قسمت دیدگاه های سایت ، در پایین همین مقاله ، می توانید اطلاعات خود را تکمیل نمایید.

نمرات آیلتس برای مقاطع مختلف تحصیل در آذربایجان چقدر باید باشد؟

برای دانشگاه های آذربایجان ، حداقل نمره آیلتس مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی 6 ، کارشناسی ارشد 6.5 و در مقطع دکترا 7 می باشد.

آیا دانشگاه های آذربایجان در جهان دارای اعتبار هستند؟

بله ، برای مثال ، دانشگاه خزر ، بر اساس رتبه بندی جهانی QS در رتبه 221 در جهان و در رتبه 2 بر اساس رتبه بندی EECA قرار دارد.

اگر بخواهم برای کارشناسی ارشد ، تحصیل در آذربایجان را انتخاب کنم ، هزینه تحصیل من چقدر خواهد بود؟

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های آذربایجان بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل بین 1000 تا 4000 دلار برای هر سال تحصیلی است.

هزینه تحصیل پزشکی در آذربایجان چه میزان است؟

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی ( پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی) 4000 دلار برای هر سال تحصیلی است که هزینه دوره مقدماتی برای تحصیل در این رشته ها 3000 دلار و هزینه دوره رزیدنتی 5000 دلار برای هر سال می باشد.

اگر نتوانم مدرک زبان ایلتس و تافل را دریافت کنم ، آیا راهی برای تحصیل در آذربایجان وجود دارد؟

اگر چه برای تحصیل در دانشگاه های آذربایجان تسلط به یکی از زبان های آذری ، روسی و انگلیسی ضروری است اما می توان بدون مدرک زبان در دانشگاه ها پذیرش شده و در یکی از دوره های آموزش زبان در این کشور به مدت یک سال شرکت کرده و دانش زبانی خود را به حد مورد نیاز برای تحصیل در این کشور رساند.

هزینه زندگی دانشجویی در آذربایجان چقدر است؟

با اختصاص ۵۰۰ دلار در ماه می توانید زندگی دانشجویی مناسبی در این کشور داشته باشید.

آیا انتخاب آذربایجان برای تحصیل مقطع دکترا انتخاب خوبی است؟

شما می توانید انتخاب های بهتری برای مقطع دکترا داشته باشید ؛ تعداد معدودی از دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران قرار دارند و به ویژه برای تحصیل در مقطع دکترا بهتر است کشور های اروپایی را به جای آذربایجان انتخاب کرد.

آیا هنگام تحصیل در آذربایجان می توان کار کنم؟

بله ، دانشجویان محصل در مقطع کارشناسی مجاز به 10 ساعت کار در هفته ، دانشجویان کارشناسی ارشد 20 ساعت کار و دانشجویان دکترا تا 30 ساعت کار در هفته هستند.

هزینه خوابگاه در آذربایجان چقدر است؟

هزینه اجاره بهای یک خوابگاه دانشگاهی بسته به تعداد دانشجویان در یک اتاق متفاوت است و بین 90 تا 140 دلار برای هر ماه می باشد.

هزینه تحصیل در آذربایجان در دوره های کارشناسی چقدر است؟

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آذربایجان بسته به رشته تحصیلی بین 1000 تا 2500 دلار برای هر سال تحصیلی است ، مثلا هزینه تحصیل در رشته روانشناسی 1800 دلار ، هزینه تحصیل در رشته های فلسفه ، جامعه شناسی ، 1600 دلار ، هزینه تحصیل در رشته تاریخ ، شیمی ، اکولوژی ، فیزیک 1500 دلار ، هزینه تحصیل در رشته جغرافیا 1200 دلار و هزینه تحصیل در رشته حقوق 3000 دلار می باشد.

موسسه مهاجرتی رجبی با داشتن سابقه درخشان در تمامی زمینه های مهاجرت می تواند بهترین راهنما و مشاور در زمینه تحصیل در آذربایجان و سایر کشور ها باشد ، در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر ، می توانید با دفاتر موسسه در دو شهر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید ، ضمناً مقالات سایت هم جهت افزایش آگاهی ، در اختیار شما عزیزان است ، اگر به فکر تصیل در خارج از کشور هستید و به کشورهای همسایه فکر می کنید کشور ترکیه هم می تواند انتخابی بسیار هوشمندانه باشد ، در مقاله تحصیل در ترکیه ، تمام جوانب مهاجرت به این کشور را مورد بررسی قرار داده ایم.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *