تحصیل در کامرون

تحصیل در کامرون
مشاور مهاجرتی

تحصیل در کامرون یکی از مقاصد تحصیلی برتر در آفریقا است و اگر به تحصیل در این کشور می اندیشید باید بدانید که دانشگاه های کامرون هر ساله درهای خود را به روی هزاران دانشجوی داخلی و خارجی باز می کنند و شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در تحقق رویاهای آموزشی شما و بالا بردن اطلاعات لازم در این خصوص ، در ادامه مطالب مفیدی را در اختیارتان قرار داده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در کشور های آفریقایی ، می توانید مقاله تحصیل در آفریقای جنوبی را نیز مطالعه نمایید.

در کامرون دانشگاهها به طور رسمی توسط دولت ملی کنترل می شوند و حدود ده دانشگاه به زبان فرانسوی و زبان انگلیسی تدریس می کنند و اخیرا چندین دانشگاه انگلیسی زبان در این کشور افتتاح شده است که از شهرت بین المللی معتبری برخوردارند.

تحصیل در کامرون یک دیدگاه منحصر به فرد از تجربه آفریقایی را در اختیار دانشجو قرار می دهد ، ترکیب سبک های آموزشی فرانسه و انگلیسی در این کشور ، دانشگاهیان سراسر قاره را به خود جذب کرده است و باعث اشتیاق دانشجویان غیر آفریقایی نیز شده است.

از جمله موسسات آموزشی برجسته می توان به دانشگاه فوتسو ویکتور ، دانشگاه بین المللی بامندا و دانشگاه علم و صنعت بامندا اشاره کرد ، اگرچه در تقویم های دانشگاهی این کشور تنوع وجود دارد ، اما اکثر دوره های دانشگاه های بین المللی در کامرون از اواسط تا اواخر اکتبر شروع می شوند و سال تحصیلی خود را در اواسط ژوئیه به پایان می رسانند.

در کامرون برنامه های علم و فناوری در حال حاضر در آموزش بین المللی پیشتاز هستند و فارغ التحصیلان غیر آفریقایی معمولا با کسب یک تجربه آموزشی منحصر به فرد به کشورهای خود باز می گردند.

به عنوان مثال ، در اروپا و ایالات متحده ، گذراندن یک ترم یا بیشتر در آفریقا و کشوری همانند کامرون مرسوم است و چنین فارغ التحصیلانی که مدتی را در یکی از دانشگاه های کامرون گذرانده اند ، آمادگی بهتری برای مواجهه با چالش های بین المللی دانشگاهی و تجاری دارند.

تحصیل در کامرون

تحصیل به زبان انگلیسی در کامرون

تحصیل در کامرون تنها در دو دانشگاه بوئا و بامندا امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد و دانشجویانی که زبان اصلی آنها انگلیسی نیست و افرادی که دارای مدرک زبان انگلیس باید در یک آزمون انگلیسی سطح معمولی شرکت کنند ، مگر آنکه دوره تخصصی فشرده زبان انگلیسی را با موفقیت پشت سر بگذرانند.

تحصیل رشته های مهندسی در کامرون

دانشگاه های متعددی برای تحصیل رشته های مهندسی در کامرون وجود دارد که از بهترین آن ها می توان موارد زیر را نام برد :

تحصیل رشته های مهندسی در کامرون
 • دانشگاه ENSTP : ( مهندسی عمران ، مهندسی محیط زیست ، توپوگرافی و کاداستر ، شهرسازی ، معماری )
 • دانشگاه پلیتکنیک Yaoundé : مهندسی عمران ( ساختمان و کارهای عمومی ، مهندسی شهر سازی ) ، مهندسی کامپیوتر ، مهندسی برق ، مهندسی صنایع ، مهندسی مخابرات و مهندسی مکانیک
 • دانشکده مهندسی دانشگاه کاتولیک بوئا : مهندسی مکانیک ، مهندسی شیمی ، مهندسی عمران و محیط زیست ، مهندسی برق

این دانشگاه ها با شرکتهای مشهور با آزمایشگاههای قابل توجهی همچون شرکت توسعه کامرون همکاری می کنند که به دانشجویان امکان می دهد آزمایش های لازم را به عنوان پیگیری نظریه های آموزش داده شده در کلاس عملی انجام دهند.

در دانشگاه های کامرون شرایط کلی پذیرش دانشجویان خارجی همانند دانشجویان کامرونی است و برای تحصیل مهندسی متقاضیان باید در درس ریاضی و فزیک نمرات بالایی داشته باشند.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در کامرون

هر سال لیستی از سوی وزارت علوم منتشر می شود که در آن دانشگاه های مورد تائید در خارج از کشور معرفی می شوند.

اما در سال تحصیلی 2021 -2022 هیچ دانشگاهی در کامرون مورد تائید وزارت علوم قرار نگرفته و لذا دانشجویان باید این نکته را مدنظر داشته باشند که پس از فراغت از تحصیل و بازگشت به کشور ، مدرک تحصیلی آن ها مورد تائید وزارت علوم نخواهد بود.

در دانشگاه های مکزیک هم می توانید تحصیل کنید ، اگر می خواهید دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مکزیک را بشناسید ، مقاله تحصیل در مکزیک را بخوانید.

تحصیل مقطع دکترا در کامرون

تحصیل در کامرون در مقطع دکترا سه سال است و متقاضیان قبل از آن باید مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده باشند.

برای پذیرش در مقطع دکترا از داوطلبان انتظار می رود در پرونده خودشامل پایان نامه کارشناسی ارشد و برنامه کاری خود را همراه حداقل 3 داور با نام ، آدرس و نامه توصیه نامه از داوران ترجیحا از دانشگاه قبلی که در آن حضور داشته اند ، ذکر کنند.

بورسیه های تحصیلی در کامرون

در دانشگاه های کامرون بورسیه های مختلفی برای دانشجویان با ملیت کامرون چه برای تحصیل در دانشگاه های داخلی و چه برای تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور کامرون در نظر گرفته شده است ، اما معمولا ها فرصت های بورسیه برای دانشجویان خارجی محدود می است.

برای مثال در دانشگاه کاتولیک بوئا بورس تحصیلی عالی صدراعظم

صدراعظم موسسه دانشگاه کاتولیک بوئا 10 بورسیه تحصیلی مبتنی بر شهریه تحصیلی ارائه می شود که هر ساله به صورت سالیانه قابل تمدید است ( مشروط به حفظ پیشرفت و عملکرد تحصیلی خوب ) ، این بورسیه ابتکاری از سوی صدراعظم برای ارتقاء سطح علمی دانشجویان باهوش است که از نظر تحصیلی دارای چالش و زمینه های محروم هستند ، این بورسیه فقط به کسانی تعلق می گیرد که در موسسه دانشگاه کاتولیک بوئا ، دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی درخواست می کنند و بسته به سابقه تحصیلی ، ممکن است بورسیه های تحصیلی کامل یا جزئی به شهریه اعطا شود.

برای دریافت بورسیه هنگام مهاجرت تحصیلی ، می توانید به کشور آمریکا فکر کنید ، دانشگاه های آمریکا خصوصا در مقطع دکترا بورسیه های خوبی را به دانشجویان ارائه می دهد ؛ مقاله تحصیل در آمریکا را بخوانید.

خوابگاه های دانشجویی کشور کامرون

معمولا در دانشگاه های کامرون تسهیلات مسکن و خوابگاه های دانشجویی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است اما این خوابگاه ها دارای امکانات محدودی هستند ، هزینه اقامت در این خوابگاه ها بسته به فضای موجود و امکانات متفاوت است.

خوابگاه های دانشجویی کشور کامرون

برای مثال دانشگاه انگاونده اقامتگاه مسکونی را در اختیار دانشجویان با محدوده قیمت مقرون به صرفه 10.000-15.000FRS در ماه قرار می دهد در حالی که این مبلغ در دانشگاه بوئا 25000 FRS می باشد ، هزینه خوایگاه ها به صورت سالانه پرداخت می شود و معمولا امکان پرداخت به صورت اقساط ماهانه نیز وجود دارد.

دانشگاه انگاونده همچنین دارای یک رستوران است که ظرفیت ارائه غذا به 800 دانشجو در روز با قیمت 100FRS را دارد.

اما برای درخواست خوابگاه معمولا باید پروسه زیر را طی کنید :

 • به اداره امور دانشجویان و خدمات مسکن و پذیرایی بروید و یک فرم درخواست دریافت کنید.
 • فرم درخواست را با اطلاعات صحیح و شماره شناسه خود پر کنید.
 • فرم درخواست خود را ارسال کنید.
 • در کمتر از 2 هفته ، فرم شما برای دسترسی به یک اتاق مجهز در محوطه خوابگاه پردازش می شود.

بهترین دانشگاه های کامرون

اثبات سرمایه گذاری کامرون در آموزش عالی در تعداد دانشگاه هایی که ایجاد کرده ، اعم از دولتی و خصوصی مشهود است ، کامرون دارای تعداد زیادی دانشگاه است که در آفریقا رتبه بالایی دارند و مطالعاتی را در زمینه مهندسی ، هنر ، آموزش ، علوم بهداشتی ، علوم ، علوم اجتماعی و مدیریت ، کشاورزی و دامپزشکی ، ICT ارائه می دهند.

بهترین دانشگاه های کامرون

شناخت بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در کامرون به شما این امکان را می دهد که تصمیم درستی بگیرید که برای تحصیلات عالی در کدام دانشگاه ثبت نام کنید ، لذا در زیر بهترین دانشگاه های کامرون معرفی شده اند.

دانشگاه Dschang

دانشگاه Dschang یکی از 8 دانشگاه دولتی کامرون است که به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های کامرون شناخته می شود.

دانشگاه Dschang در شهری با همین نام در غرب کامرون ، در حدود 425 کیلومتری شمال غربی Yaoundé واقع شده است و ریشه در سه مدرسه آموزش کشاورزی دارد و در سال 1993 از یک موسسه کشاورزی به دانشگاه تبدیل شد.

در سالهای 1980-1979 ، دولت ایالات متحده ، در تبادل با دولت کامرون ، تصمیم گرفت به UCD کمک کند و در سال 1981 ، دانشگاه فلوریدا به صورت رقابتی برای طراحی این کمک ، از طریق پروژه آموزش کشاورزی انتخاب شد و در سال 1993 ، UCD به دانشگاه Dschang تبدیل شد.

دانشکده های این دانشگاه به شرح زیر می باشند :

 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی
 • دانشکده اقتصاد و مدیریت
 • دانشکده علوم حقوقی و سیاسی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده کشاورزی و علوم کشاورزی
 • دانشکده پزشکی

دانشگاه بوئا

دانشگاه بوئا واقع در شهر تاریخی بوئا در ضلع شرقی کوه کامرون ، در کنار دانشگاه بامندا تنها موسسه انگلیسی زبان در نوع خود در آفریقای مرکزی است که از سیستم آموزشی بریتانیا پیروی می کند و مجموعه ای غنی از برنامه های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهد که همه آنها مطابق با سیستم BMP اروپایی بولونیا طراحی شده اند و برنامه های تحصیلی آن همچنان هزاران برنامه کاربردی را از داخل و خارج از کشور جذب می کند.

دانشگاه بوئا از پنج دانشکده ( هنر ؛ آموزش ؛ علوم بهداشتی ؛ علوم ؛ و علوم اجتماعی و مدیریت ) و یک مدرسه حرفه ای ، مدرسه پیشرفته مترجمان تشکیل شده است.

دانشگاه انگاونده

دانشگاه انگاونده یک دانشگاه دولتی واقع در انگاونده ، منطقه آداماوا در کامرون است که در 19 ژانویه 1993 با فرمان رئیس جمهور تأسیس شد.

این موسسه در ابتدا از دو مدرسه حرفه ای و چهار دانشکده تشکیل شده بود ، امروز دارای چهار مدرسه و 5 دانشکده حرفه ای با تخمین 30.000 جمعیت دانشجویی است و از دانشجویان تمام مناطق کامرون و کشورهای همسایه در منطقه فرعی مانند چاد و جمهوری آفریقای مرکزی استقبال می کند.

دانشکده های این دانشگاه به شرح زیر می باشند :

 • دانشکده علوم
 • دانشکده علوم و مدیریت اقتصادی
 • دانشکده حقوق و علوم سیاسی
 • دانشکده پزشکی و علوم پزشکی

بهترین شهرهای کامرون برای تحصیل

کامرون کشوری در آفریقای مرکزی ، در اقیانوس اطلس است که به دلیل تنوع زمین شناسی و فرهنگی شناخته شده است ، ویژگی های طبیعی آن شامل سواحل ، بیابان ها ، کوه ها ، جنگل های بارانی و ساوانا است و تقریبا هر سال دانشجویان زیادی در خارج از کشور در کامرون تحصیل می کنند ، بزرگترین و بهترین شهرهای کامرون برای تحصیل دوالا ، یائونده و بوئا هستند ، البته هر شهر بزرگ در کامرون دارای یک دانشگاه دولتی در خود دارد اما یائونده دارای دو دانشگاه دولتی است.

بهترین شهرهای کامرون برای تحصیل

در زیر بهترین شهرهای کامرون برای تحصیل معرفی شده اند.

تحصیل در دوالا

دوالا بعد از پایتخت مهم ترین شهر کامرون است ، دوالا محبوب ترین شهری است که باید در کامرون از آن دیدن کنید.

این شهر علاوه بر زیبایی ، شهر بسیار مهمی است و بندر آن بیشتر فعالیتهای صادراتی و وارداتی کشور را بر عهده دارد و همچنین فرودگاه آن بزرگترین بندر آفریقای مرکزی و فرودگاه بین المللی در کشور است ، دوالا پایتخت اقتصادی کامرون است و با تعداد زیاد سواحل و بازارهای محلی ، آن را به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در غرب آفریقا تبدیل کرده است.

تحصیل در یائوندا

یائوند پایتخت کامرون مطمئناً یکی از بهترین شهر های کامرون برای تحصیل است.

ساختمانهای متعدد آن در شهر با امتداد مناطق سرسبز از هم جدا شده اند ، این شهر بسیار تمیز و بسیار امن است و دارای نقاط دیدنی زیادی است ، ساختمانهای دولتی در این شهر برای علاقمندان به فرهنگ جذاب خواهد بود.

برخی از مکانهای جذاب آن عبارتند از کاخ ریاست جمهوری سابق که محل موزه ملی است و دارای نمایشگاههای فرهنگی مانند ماسک و مجسمه ، باغ وحش کوچک واقع در محله مووگ – بتسی ، بنای یادبود و مجسمه وحدت ، کاخ ورزش ، کاخ وحدت در منطقه اتودی ، کاخ کنگره ، موزه هنر کامرون که در صومعه سابق بندیکتین واقع شده است ، موزه بلکیتید ، موزه افهمی و هتل های پنج ستاره مانند هتل هیلتون.

تحصیل در بوئا

بوئا نیز یکی از زیباترین شهرهای کامرون است و این شهر به عنوان شهر افسانه ای دوستی و همچنین مکانی برای تفریح شناخته می شود.

بوئا ، مقر دانشگاه بوئا ، یک شهر کوچک تاریخی است که در دامنه و دامنه های شرقی کوه کامرون ، بلندترین کوه در غرب و مرکز آفریقا واقع شده است.

بوئا پایتخت کامرون در دوران استعمار آلمان ، پایتخت کامرون جنوبی تحت استعمار انگلیس ، پایتخت ایالت فدرال کامرون غربی ، و در حال حاضر پایتخت منطقه جنوب غربی است.

بوئا سرشار از فرهنگ و رویدادهای ورزشی است ، برجسته ترین آن مسابقه امید کوه کامرون است که عمدتا شامل صعود و فرود از کوه کامرون به ارتفاع 4070 متر در فوریه است.

بوئا میزبان اولین دانشگاه آنگلوفون کامرون ( دانشگاه بوئا ) و چندین موسسه آموزش عالی دیگر مانند دانشکده های پرستاری و مامایی سنت فرانسیس است که در حال حاضر به عنوان موسسه دانشگاه بیاکا ( BUIB ) و یکی از سه دانشگاه کاتولیک کامرون شناخته می شود.

هزینه های تحصیل در کامرون

شهریه و هزینه تحصیل در هر یک از دانشگاههای ملی یا بین المللی کشور بسیار متفاوت است و قطعا دانشجویان خارجی نرخ بیشتری را پرداخت می کنند و با این حال ، برای اکثریت عظیمی از دانشجویان غیر آفریقایی که در یک دوره بین المللی شرکت می کنند ، هزینه و شهریه در هر سال بسته به مقطع و رشته مورد نظر بین 4000 تا 12000 دلار 1500 آمریکا است.

همچنین برای درخواست پذیرش نیز بسته به دانشگاه باید مبلغی بین 40 تا 80 دلار و برای ثبت نام مبلغی بین 1000 تا 2000 دلار پرداخت کرد.

مزایا و معایب تحصیل در کامرون

قطعا تحصیل در کامرون با مزایا و معایبی همراه است که برای کمک به شما در زیر این موراد تفکیک شده است.

مزایا و معایب تحصیل در کامرون

مزایای تحصیل در کامرون

 • دوره های تدریس به زبان انگلیسی
 • هزینه زندگی و تحصیلی مقرون به صرفه در کامرون

معایب تحصیل در کامرون

 • عدم تائید مدارک دانشگاه های کامرون از سوی وزارت علوم
 • محدود بودن دوره های تحصیل به زبان انگلیسی فقط در دو دانشگاه دولتی
 • محدود بودن فرصت های اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه های کامرون

ویزای تحصیلی کامرون

در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر ، اخذ ویزای تحصیلی کامرون نسبتا آسان است ، به شرط آنکه شخص دارای نامه رسمی پذیرش از یکی از موسسات آموزش عالی کشور باشد و بسته به کشور مبدا ، ممکن است واکسیناسیون خاصی برای سفر به کامرون مورد نیاز باشد.

برای درخواست ویزای تحصیلی کامرون مدارک زیر لازم است :

 • فرم اطلاعات موجود در پذیرش
 • عکس پاسپورتی
 • گذرنامه معتبر ( حداقل یک سال )
 • نامه ثبت نام ، کارآموزی یا آموزش مورد تأیید موسسه کامرونی
 • گواهی پزشکی
 • هزینه های ناشی از روش درخواست ویزای دانشجویی ( بین 67،600 تا 270،000 CFA )

با این حال ، مهلت ثبت نام همیشه برای دانشجویان یکسان نیست و بنابراین توصیه می شود این کار را از قبل انجام دهید تا مطمئن شوید که درخواست شما دریافت شده است و در اسرع وقت پاسخ دریافت کنید.

سوالات پر تکرار تحصیل در کامرون

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا مطالب مفیدی در خصوص تحصیل در کامرون مطرح شد ، برای پرسش سوالات خود ، بخش دیدگاه در پایان همین صفحه در اختیار شماست تا سوالات خود را پرسیده و پاسخ مشاوران ما را دریافت کنید.

در کدام دانشگاه های کامرون میتوان به زبان انگلیسی تحصیل کرد؟

در کامرون تنها در دو دانشگاه بوئا و بامندا امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد و دانشجویانی که زبان اصلی آنها انگلیسی نیست و افرادی که دارای مدرک زبان انگلیس باید در یک آزمون انگلیسی سطح معمولی شرکت کنند ، مگر آنکه دوره تخصصی فشرده زبان انگلیسی را با موفقیت پشت سر بگذرانند.

کدام دانشگاه کامرون مورد تایید وزارت علوم ایران است؟

اما در سال تحصیلی 2021 -2022 هیچ دانشگاهی در کامرون مورد تائید وزارت علوم قرار نگرفته و لذا دانشجویان باید این نکته را مدنظر داشته باشند که پس از فراغت از تحصیل و بازگشت به کشور ، مدرک تحصیلی آن ها مورد تائید وزارت علوم نخواهد بود.

بهترین دانشگاه کامرون کدام است؟

دانشگاه Dschang یکی از 8 دانشگاه دولتی کامرون است که به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های کامرون شناخته می شود.

برترین شهر های کامرون برای تحصیل کدامند؟

بزرگترین و بهترین شهرهای کامرون برای تحصیل دوالا ، یائونده و بوئا هستند.

هزینه تحصیل در کامرون چقدر است؟

شهریه و هزینه تحصیل در هر یک از دانشگاههای ملی یا بین المللی کشور بسیار متفاوت است و قطعا دانشجویان خارجی نرخ بیشتری را پرداخت می کنند و با این حال ، برای اکثریت عظیمی از دانشجویان غیر آفریقایی که در یک دوره بین المللی شرکت می کنند ، هزینه و شهریه در هر سال بسته به مقطع و رشته مورد نظر بین 4000 تا 12000 دلار 1500 آمریکا است.

درآخر موسسه مهاجرتی رجبی آماده است تا خدمات تحصیل و اعزام دانشجو را به عزیزان علاقه مند به تحصیل در کامرون تقدیم دارد و در این مسیر تجربیات خود را در اختیار متقاضیان قرار دهد ، برای این منظور از طریق راه های ارتباطی موجود در سایت می توانید با ما در ارتباط باشید ، مشاوران ما در دفاتر تهران و شیراز آماده ارائه خدمات مهاجرت به شما عزیزان هستند ، همچنین توصیه می کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر و مقایسه بهتر ، مقاله تحصیل در نیجریه را نیز بخوانید.

5/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *