تحصیل رشته سینما در ترکیه

تحصیل رشته سینما در ترکیه
مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته سینما در ترکیه نه تنها در بین دانشجویان ترک محبوب است بلکه رشته ای است که توسط دانشجویان بین المللی در ترکیه انتخاب می شود ، لیسانس سینما و تلویزیون زمینه های مختلف تولید فیلم را پوشش می دهد و دانشجویان اصول نظری ، روشهای فیلمسازی و تولید فیلم و همچنین برخی موضوعات اقتصادی مانند حقوق رسانه ها ( مانند مجوزها ، حقوق قراردادها ، حق چاپ و کپی رایت ) ، مدیریت زمان ، مدیریت پروژه ، بازاریابی ، تجزیه و تحلیل بازار یا توسعه محصول را خواهند آموخت.

پیش تر در همین سایت در خصوص شرایط تحصیل در کشور ترکیه و چگونگی دریافت بورسیه های تحصیلی آن به تفصیل سخن گفته ایم ، مقاله تحصیل در ترکیه را در کنار این مقاله بخوانید.

بنابراین اگر به تحصیل رشته سینما در خارج از کشور فکر می کنید ، در زیر مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) اطلاعات لازم برای تحصیل در محبوب ترین دانشگاه ها و برنامه های سینما در ترکیه را بیان کرده اند.

تحصیل رشته سینما در ترکیه در مقطع لیسانس یک دوره چهار ساله است که در این دوره در دانشگاه های ترکیه ، گاهی اوقات می توانید تخصصی را انتخاب کنید تا بتوانید برای حرفه رویایی خود حتی بیشتر واجد شرایط شوید ، البته تمرکز اصلی این رشته بر آموزش موارد زیر است :

 • مستندات
 • انیمیشن تلویزیونی
 • فیلمنامه نویسی
 • دوربین
 • کارگردانی
 • جلوه های بصری
 • تولید فیلم
 • صحنه نگاری ( مثلا برای تبلیغات )

تمرکز در این دروس البته بستگی به این دارد که در کدام دانشگاه می خواهید در رشته سینما درس بخوانید.

مدارک پذیرش رشته سینما ترکیه

آرزوی بسیاری از دانشجویان این است که سینما را در ترکیه تحصیل کنند اما پذیرش دانشگاه های آن آنطور که انتظار می رود آسان نیست و این فرایند می تواند بسیار چالش برانگیز باشد ، به ویژه برای دانشجویانی که می خواهند در رشته هایی مانند کارشناسی ، کارشناسی ارشد یا دکترا تحصیل کنند.

یکی از اولین شرایطی که دانشجویان باید به آن توجه کنند نمونه کارها است ، نمونه کارها یکی از مهمترین مسائلی است که این دانشگاه ها در برنامه های کاربردی خود به آن توجه می کنند ، یک فیلمنامه یا فیلم کوتاه باید از جمله نمونه کارهایی باشد که در زمینه سینما آماده می شود.

برای تحصیل سینما در ترکیه ، نمونه کارها باید به گونه ای باشد که مهارت دانشجویان را به طور کامل نشان دهند و علاوه بر این ، ارزیابی نمونه کارها در هر دانشگاه ممکن است متفاوت است و دانشجویان هنگام تهیه نمونه کارها باید این را در نظر بگیرند و از افرادی که مایل به تحصیل در رشته سینما در خارج از کشور هستند ، خواسته می شود که در آزمون عملی شرکت کنند و دانشجویان می توانند مقالات خود را به صورت دستی یا از طریق سی دی به دانشگاه ارسال کنند.

علاوه بر اینها ، زبان خارجی نیز برای این دانشگاه ها بسیار مهم است و دانشجویان باید به حداقل سطح زبان ترکی یا انگلیسی بسته به قوانین دانشگاه مسلط باشند.

تحصیل رشته سینما در ترکیه

بهترین دانشگاه های سینما ترکیه

در کل حدود 67 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که می توان در رشته سینما در آن ها به تحصیل مشغول شد و بر اساس آخرین اطلاعات از رتبه دانشگاه های ترکیه سه دانشگاه استانبول بیلگی ، دانشگاه یدیتپه و دانشگاه مدیترانه شرقی از برترین ها در رشته سینما در ترکیه هستند.

بهترین دانشگاه های سینما ترکیه

تحصیل سینما در دانشگاه بیلگی استانبول

با تحصیل سینما در دانشگاه بیلگی استانبول می توانید در همه زمینه های تصویر ، در هر مرحله از مراحل تولید فیلم ، سریال ، مستند و ویدئو مهارت داشته باشید.

این برنامه که برای کشف استعدادها و گرایش های خاص طراحی شده است ، دارای محتوای جامعی از فیلمنامه نویسی تا فرهنگ فیلم ، بازیگری و مستند و فیلم کوتاه است و علاوه بر این ، به دانشجویان این فرصت داده می شود که پروژه های خود را در کارگاه ها طراحی کنند.

از دیگر ویژگیهای مهم این برنامه ، کادر آموزشی آن می باشد که متشکل از دانشگاهیان و متخصصان برجسته در این بخش ، کارگاههای بین المللی ، همکاریهای تبادل دانشجویی در دیگر دانشگاه های برتر سینمایی در اروپا و آمریکا است.

این برنامه در پردیس سانترا لستانبول و به زبان آموزش انگلیسی انجام می شود.

تحصیل سینما در دانشگاه یدیتپه

دانشگاه یدیتپه یکی از دانشگاه های خصوصی با رتبه بین 310 تا 410 در سطج دانشگاه های جهان است و در سال 1996 در شهر استانبول تاسیس شد و رشته سینا این دانشگاه در دپارتمان ارتباطات یکی از رشته های مورد علاقه برای تحصیل در این دانشگاه است که در سطح کارشناسی به مدت 4 سال و در سطح کارشناسی ارشد به مدت 2 سال و به زبان انگلیسی تدریس می شود.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشجویان ملزم به مهدلسازی مدرک پایان دوره دبیرستان خود هستند و برای تحصیل در مقطع ارشد باید دارای مدرک کارشناسی مرتبط و نمرات آزمون زبان می باشند.

تحصیل سینما در دانشگاه مدیترانه شرقی

تحصیل سینما در این دانشگاه چهار سال است و دپارتمان سینما در دانشگاه مدیترانه شرقی دو برنامه جداگانه به زبان ترکی و انگلیسی ارائه می دهد.

گروه مطالعات رادیو ، تلویزیون و فیلم طیف گسترده ای از فرصت های تولید را از طریق رادیو EMU که با 106.5 مگاهرتز پخش می شود به دانشجویان ارائه می دهد و استودیوهای تلویزیونی EMU هم در رادیو و هم در تلویزیون EMU تجربه تولید عملی را برای آماده سازی برای مشاغل آینده در حرفه های رسانه ای ارائه می دهند و دانشجویان همچنین می توانند از طریق مرکز رسانه ای دانشگاه در تولید انواع ژانرها و سبک های معاصر از جمله نمایش ، مستند و تولید اخبار و بسیاری دیگر تجربه کسب کنند ، این بخش همچنین فرصتی منحصر به فرد برای شرکت در مرکز تحقیقات عکاسی و فیلم زیر آب دانشگاه ارائه می دهد.

برای تحصیل در این دانشگاه متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم متوسطه و یا دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی با حداقل معدل 65% باشند.

هزینه تحصیل سینما در ترکیه

هزینه تحصیل رشته سینما در دانشگاه های ترکیه بسته به زبان آموزش متفاوت است ، لذا برای راهنمایی مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی با توجه به آخرین اطلاهات منتشر شده در وبسایت دانشگاه های ترکیه در سال 2021 ، هزینه تحصیل این رشته در دانشگاه های برتر آن را در زیر ذکر کرده اند :

 • هزینه تحصیل سینما در دانشگاه بیلگی استانبول : 8100 دلار در سال
 • هزینه تحصیل سینما در دانشگاه خاورمیانع شرقی : 8737 دلاردر سال
 • هزینه تحصیل سینما در دانشگاه یدیتپه : 10500 دلار در سال
هزینه تحصیل سینما در ترکیه

چارت درسی سینما در دانشگاه های ترکیه

آموزش در این گروه ترکیبی از آموزش عمومی هنرهای آزاد ، دوره های مطالعات ارتباطات و شیوه های تولید رسانه است.

در سال اول ، دوره های اصلی مانند آشنایی با ارتباطات و آشنایی با عکاسی ارائه می شود ، در سال دوم ، آموزش های دوربین ، استودیو ، کارگردان ، لایت ، مونتاژ ارائه می شود و گذار به آموزش کاربردی انجام می شود و از آنجا که دروس انتخابی در سال 3 و 4 ارائه می شود ، هرکس با توجه به علایق خود درسها را انتخاب می کند.

به طور کلی دوره های پایه دانشجویان را برای کارهای خلاق و فکری در سطوح متوسط و پیشرفته تولید رسانه آماده می کند و سال سوم بر روی شیوه های تولید و مهارت هایی که برای تمرینات پیشرفته تولید رسانه در سطح دانشگاهی ضروری است ، همراه با دوره های مطالعات رسانه ای که ملاحظات اخلاقی ، فکری ، زیبایی شناسی و حرفه ای را تشویق می کند ، متمرکز است.

سال چهارم فرصت های بیشتری را برای خلاقیت فردی از طریق مفهوم سازی از طریق ویرایش نهایی و ارائه پروژه های مستقل نیمساله فراهم می کند.

دروس اصلی رشته سینما در دانشگاه های ترکیه به شرح زیر است :

 • محتوای احتمالی دوره سینما و تلویزیون در ترکیه
 • اصول دوربین و نور
 • اصول اولیه اسکریپت
 • تاریخ سینما
 • تجزیه و تحلیل فیلم
 • برش اساسی
 • نظریه مونتاژ
 • جهت ، کار دوربین
 • فناوری صوت و تصویر
 • صدای اصلی
 • تصویرسازی
 • ترکیب تصویر
 • قصه گویی
 • انیمیشن دو بعدی / سه بعدی
 • ویرایش ویدئو و صدا
 • جابجایی فرمت های تصویر برای وب

بازیگران معروف در ترکیه

صنعت سینما ترکیه ، یکی از برجسته ترین صنایع فیلمسازی با بازیگران و کارگردانان برجسته و یکی از تأثیرگذارترین صنایع فیلمسازی در جهان است ، فریم های زنده و موضوعات مرتبط معاصر صنعت سینمای ترکیه را در سینمای جهان پرسود کرده و این صنعت نه تنها تماشاگران ترک را سرگرم کرد بلکه سراسر اروپا را نیز سرگرم ساخته و هنر و فرهنگ ترکی به معنای واقعی کلمه در صنعت فیلم ترکیه حضور دارد.

بازیگران معروف در ترکیه

این صنعت با فیلم های بسیار خوب برنده بسیاری از جوایز بین المللی شده و مجموعه ای از فیلم های خوب در صنعت فیلم ترکیه محبوبیت و استقبال بالایی را به دست آورده است که با رشد عمیق صنعت ، بازیگران و کارگردانان نیز محبوبیت بین المللی کسب کردند.

مجموعه ای از بازیگران مشهور ، صنعت فیلم ترکیه را به یکی از برجسته ترین صنعت فیلمسازی در جهان تبدیل کردند و این تغییر طی چند سال به شدت اتفاق افتاد و اکثر فیلم های ترکیه ای دارای شهرت بین المللی شدند و جوایز بین المللی زیادی نیز دریافت کردند.

از جمله بازیگران معروف ترکیه می توان انگین آکیورک ، جان یامان ، ابراهیم چلیکول ، باریش آردوچ ، بوراک اوزچیویت ، بوراک دنیز ، کیوانچ تاتلیتوغ ، کاگلار ارتوگرول و سرکان چای اوغلو را نام برد که از شهرت جهانی برخوردار هستند.

زبان تحصیل رشته سینما در ترکیه

زبان تحصیل رشته سینما در ترکیه بسته به دانشگاه مورد نظر به دو زبان انگلیسی و ترکی آموزش داده می شود ، به طور کلی در بیشتر دانشگاه های دولتی زبان تحصیل به ترکی انجام می شود و در بیشتر دانشگاه های خصوصی نیز زبان تحصیل به انگلیسی می باشد و دانشجو این امکان را دارد که قبل از تحصیل سطح زبانی خود را ارتقا دهد و در آزمون زبان مربوطه پذیرفته شود.

در آمریکا هم می توانید رشته سینما را به زبان انگلیسی بخوانید و در دنیای جذاب سینمای آمریکا قرار بگیرید ، مقاله تحصیل رشته سینما در آمریکا را بخوانید و با هزینه های تحصیل و چگونگی اخذ پذیرش از دانشگاه های آن آشنا شوید.

هزینه اجاره یا تاسیس استودیو سینمایی در ترکیه

هزینه تاسیس استودیو فیلمسازی حدود 600 هزار لیر است و با این حال ممکن است هزینه های شما در پایان ماه اول بسته به اندازه کسب و کار ال 400 هزار لیر هزینه اضافی در پی داشته باشد و علاوه بر این ، شما باید هر ماه این هزینه را جبران کنید.

علاوه بر این ، شما نمی توانید بدون درک تولید متوسط درآمد کسب کنید ، بنابراین باید سرمایه ای بین 2 تا 5 میلیون لیر داشته باشید تا بتوانید تولید را حتی در سطح متوسط داشته باشید.

به همین دلیل ، این ایده تجاری برای کارآفرینان و سرمایه گذارانی که به طور متوسط 10-12 میلیون لیر برای سرمایه گذاری ندارند ، مناسب نیست.

به طور متوسط هزینه اجاره یک استودیوی فیلمبرداری در ترکیه 20000 لیر در روز می باشد.

مزایا و معایب تحصیل سینما در ترکیه

امروزه تحصیل سینما در خارج از کشور بسیار مهم شده است و این یک فرصت عالی برای تحصیل در خارج از کشور برای افرادی است که به سینما و تلویزیون علاقه دارند ، به ویژه در مقایسه با کشور ما ، دریافت چنین آموزش هایی در ترکیه فرصت های زیادی را ارائه می دهد.

در این کشور آموزش سینما بسیار پیشرفته است و به دانشجویان این فرصت را می دهد که بر زمینه هایی مانند بازیگری ، انیمیشن یا کارگردانی تمرکز کنند.

بزرگترین مزیت تحصیل سینما در ترکیه امکان شبکه سازی است و در طول آموزش ها دانشگاه فرصتی فراهم می سازد که دانشجویان با افراد معروف در این بخش آشنا شوید و حلقه شما گسترش می یابد.

یکی از بزرگترین معایب تحصیل رشته سینما در ترکیه پیدا کردن شغل است که واقعا سخت است و جدا از این ، متأسفانه با افراد زیادی روبرو خواهید شد که 4 سال تحصیل کرده اند و در بخش دیگری مشغول به کار می شوند.

بازار کار پس از تحصیل سینما در ترکیه

پس از اتمام تحصیلات در رشته سینما در ترکیه ، مطمئنا در این صنعت تخصص خواهید داشت و در بسیاری از موارد ، فارغ التحصیلان مستقل می شوند و به صورت پروژه ای برای مشتریان مختلف مانند تولیدات فیلم ، پخش کننده های تلویزیونی یا شرکت های ضبط کار می کنند.

بازار کار پس از تحصیل سینما در ترکیه

اما سایر حوزه هایی که متکی به تصاویر متحرک هستند ، مانند رسانه ها و آژانس های تبلیغاتی ، تحریریه ها یا صنعت سرگرمی ، نیز به طور منظم به دنبال متخصصان آموزش دیده سینما هستند.

به طور کلی فارغ التحصیلان برنامه مطالعات سینما از دانشگاه های ترکیه که با موفقیت برای استخدام در صنایع ملی و خصوصی رادیو و تلویزیون ، شرکتهای تولید خصوصی و شرکتهای پخش دولتی رقابت می کنند ، همگی مجهز به فلسفه یادگیری مادام العمر هستند و فارغ التحصیلان به عنوان خبرنگار ، روزنامه نگار ، تهیه کننده ، گوینده آنتن ، ویراستار ، فیلمنامه نویس ، فیلمبردار دوربین ، متخصص صدا و نور ، اپراتورهای ویدیو و تدوین ، دی جی و مدیران هنری کار می کنند ، فارغ التحصیلان همچنین در روزنامه های آنلاین ، موسسات دولتی و در واحدهای نشر ، پخش دولتی و غیر انتفاعی اشتغال دارند.

محدوده حقوق فارغ التحصیلان گروه رادیو ، سینما و تلویزیون بین 3500 لیر تا 7000 لیر متغیر است.

در حالی که یک فیلمنامه نویس با تجربه یک ساله 4500 لیر حقوق دریافت می کند ، یک کارگردان با تجربه دو ساله 5000 لیر ، یک تهیه کننده برنامه سه ساله 6500 لیر و یک کارگردان با تجربه چهار ساله 7000 لیر حقوق دریافت می کند.

عواملی که دامنه حقوق فارغ التحصیلان گروه رادیو ، سینما و تلویزیون را تعیین می کنند ، ساختار موسسه ، تجربه بخش و زمینه تحصیلی است.

سوالات پر تکرار تحصیل سینما در ترکیه

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا مطالب مفیدی در خصوص تحصیل رشته سینما در ترکیه را ارائه دادند ، اگر سوالی در این زمینه دارید و می خواهید خیلی سریع به پاسخ آن برسید ، از بخش دیدگاه سایت استفاده کرده و پرسش خود را درج کنید.

هزینه تحصیل رشته سینما در ترکیه چقدر است؟

1. هزینه تحصیل سینما در دانشگاه بیلگی استانبول : 8100 دلار در سال 2. هزینه تحصیل سینما در دانشگاه خاورمیانع شرقی : 8737 دلاردر سال 3. هزینه تحصیل سینما در دانشگاه یدیتپه : 10500 دلار در سال

هزینه اجاره استودیو فیلمسازی در ترکیه چقدر است؟

به طور متوسط هزینه اجاره یک استودیوی فیلمبرداری در ترکیه 20000 لیر در روز می باشد.

حقوق کسی که تحصیل رشته سینما در ترکیه را به اتمام رسانده و مشغول به کار شده چقدر است؟

محدوده حقوق فارغ التحصیلان گروه رادیو ، سینما و تلویزیون بین 3500 لیر تا 7000 لیر متغیر است. در حالی که یک فیلمنامه نویس با تجربه یک ساله 4500 لیر حقوق دریافت می کند ، یک کارگردان با تجربه دو ساله 5000 لیر ، یک تهیه کننده برنامه سه ساله 6500 لیر و یک کارگردان با تجربه چهار ساله 7000 لیر حقوق دریافت می کند.

هزینه تاسیس استودیو فیلم سازی در ترکیه چقدر است؟

هزینه تاسیس استودیو فیلمسازی حدود 600 هزار لیر است

زبان تحصیل رشته سینما در ترکیه چیست؟

زبان تحصیل رشته سینما در ترکیه بسته به دانشگاه مورد نظر به دو زبان انگلیسی و ترکی آموزش داده می شود ، به طور کلی در بیشتر دانشگاه های دولتی زبان تحصیل به ترکی انجام می شود و در بیشتر دانشگاه های خصوصی نیز زبان تحصیل به انگلیسی می باشد و دانشجو این امکان را دارد که قبل از تحصیل سطح زبانی خود را ارتقا دهد و در آزمون زبان مربوطه پذیرفته شود.

در پایان چنانچه علاقه مند به تحصیل رشته سینما در ترکیه هستید هر چه سریع تر با مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات تکمیلی را دریافت کنید و برای سال تحصیلی جدید آماده شوید و از خدمات مهاجرتی این موسسه بهره مند گردید ، همچنین می توانید با تحقیق و مطالعه بیشتر به نتایج درخشان تری در زمینه مهاجرت برسید ، مقاله تحصیل رشته سینما در فرانسه را بخوانید.

5/5 - (1 امتیاز)

6 دیدگاه در “تحصیل رشته سینما در ترکیه

 1. kimia گفت:

  برای ورود به دانشگاه هنر خارج کشور حتما باید دیپلم هنرستان داشته باشیم؟؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   برای ورود به این رشته با دیپلم های دیگری هم میتوانید اپلای کنید اما معمولا نمونه کار مرتبط مورد نیاز است .

   با تشکر از سوال شما

 2. جمیله حسن زاده گفت:

  سلام
  اینجانب در رشته کارگردانی سینما از دانشگاه جامع علمی کاربردی در مقطع کارشناسی با معدل 17/20 و در مقطع کارشناسی با معدل18/32
  فارغ التحصیل شدم با عنایت به اینکه متولد14مهر سال ۱۳۴۰ هستم در دانشگاه های آمریکا می توانم ادامه تحصیل دهم

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   با توجه به محدودیت سنی که لحاظ می شود شانس ویزای تحصیلی برای شما پایین است. بنابراین توصیه می‌کنیم به شیوه هایی که محدودیت سنی ندارند اپلای کنید.

   با تشکر از سوال شما

 3. Yasamin گفت:

  سلام ببخشید هزینه های تحصیل تو دانشگاه آنکارا چقدره ؟
  و میشه شرایط قبولی تو این دانشگاه رو بگید🙏🏼

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   هزینه تحصیل بسته به رشته و مقطع از سالی 500 دلار به بالاست.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *