تحصیل رشته حقوق در صربستان

تحصیل رشته حقوق در صربستان چند سالی است که مورد توجه دانشجویانی قرار گرفته که علاقمند به تحصیل در این حوزه بوده و به دنبال مقصدی ساده و آسان برای ورود به اروپا هستند.

قطعا پذیرش در این رشته در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی راحت تر و امکان پذیرتر بوده و می تواند در ادامه به عنوان یک پل برای دسترسی به دیگر کشورهای برتر این قاره مورد استفاده قرار گیرد.

تحصیل رشته حقوق در خارج از کشور و کشوری مانند صربستان فرصتی ارزشمند را برای آشنایی مستقیم با سیستم حقوقی یک کشور دیگر فراهم می کند. همچنین می تواند دیدگاه جدیدی را در مورد قوانین کشور خودتان ایجاد کند و علاوه بر آن، مکمل ارزشمندی برای رشته های علوم سیاسی، روابط بین الملل، تاریخ و غیره باشد.

با این حال، از آن جا که حقوق یک دوره تحصیلی حرفه ای بوده، رفتن به خارج از کشور و مقصدی مانند صربستان باید با دقت خاصی انجام پذیرد تا از اهمیت مقصد و دوره های آموزشی اطمینان حاصل شود تا مانع فارغ التحصیلی و در اغلب موارد، برنامه های زمانی تحصیلات تکمیلی نشود.

فهرست مطالب

در ادامه این مطلب با تیم مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) همراه شوید تا شرایط تحصیل رشته حقوق در صربستان را بهتر بشناسید. همچنین مقاله تحصیل در صربستان را نیز مطالعه نموده تا با ورود به دانشگاه ها و اخذ ویزای تحصیلی این کشور آشنایی پیداکنید.

تحصیل رشته حقوق در صربستان

قوانین پذیرش گرایش های حقوق در صربستان

قوانین پذیرش گرایش های حقوق در صربستان می تواند باتوجه به مراکز آموزشی و دانشگاه های مختلف بایکدیگر دارای تفاوت باشد و هریک از آن ها مدارکی و شرایط مختص به خود را باتوجه به هیئت علمی خود درخواست نمایند. به همین خاطر همواره مدارک را از دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید استعلام نمایید.

مانند تمام کشورها ارائه مدرک دیپلم دوره دبیرستان و ریز نمرات مقاطع این دوره از شروط اصلی ورود به این رشته در مراکز آموزش عالی صربستان می باشد. همچنین متقاضیان خارجی باید نسبت به معادل سازی مدرک خود در نظام آموزشی صربستان اقدام کنند که باتوجه به کشور مبدا و نوع دیپلم شرایط متفاوتی وجود خواهد داشت.

ممکن است که برخی از مدارک دیپلم کشورهای دیگر به خصوص کشورهای اروپایی قابل معادل سازی مستقیم در سیستم آموزشی صربستان باشد، اما مدارک دیپلمی از کشورهای خارج اروپا نظیر ایران معمولا قابل معادل سازی نمی باشد، چون سیستم آموزشی کشورمان با این کشور بسیار متفاوت است.

به همین خاطر دانشجویان ایرانی باید برای تحصیل رشته حقوق در صربستان پیش از ورود به دانشگاه در دوره پیش از دانشگاه شرکت کنند و با سیستم آموزشی این کشور و همچنین دروس اصلی و پایه رشته حقوق آشنایی کاملی به دست آورند. همچنین در این دوره زبان انگلیسی و یا زبان صربی را نیز بر اساس زبان انتخابی دانشجو مورد تدریس قرار خواهند داد.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

با راهنمایی مشاوران رجبی بهترین شیوه و مسیر مهاجرت قانونی را تجربه کنید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

تحصیل کارشناسی رشته حقوق در صربستان

تحصیل کارشناسی رشته حقوق در صربستان اولین مقطع تحصیلی در دانشگاه های این کشور می باشد که یکی از پر متقاضی ترین رشته های دانشگاهی پس از رشته های پزشکی شناخته می شود. برای ورود به این دوره و تحصیل رشته حقوق در صربستان باید حتما مدرک دیپلم دوره دبیرستان و ریز نمرات این دوره را به دانشگاه ارائه نمایید.

ضمنا همانطور که اشاره کردیم دانشجویان خارجی نظیر ایرانیان باید دوره های پیش از دانشگاه را که معمولا 1 سال به طول می انجامد را نیز پشت سر بگذارند. ضمنا پذیرش این دوره در دانشگاه های صربستان معمولا با آزمون ورودی همراه است که شرکت در دوره های پیش دانشگاهی می تواند شما را برای شرکت در آزمون بسیار آماده سازد.

تحصیل لیسانس حقوق صربستان به مدت 4 سال ادامه دارد و در این مدت زمان، دانشجویان باید 32 کلاس اجباری، 2 درس اختیاری، 2 مهارت حقوقی ( از 4 مورد در حال تحصیل ) را پشت سر بگذرانند و در نهایت در دوره کارآموزشی شرکت کنند. لازم به ذکر است که متقاضیان پس از دریافت مدرک کارشناسی حقوق و دو سال سابقه کار در امور وکالت در دادگاه، دادستانی عمومی، وکالت عمومی و حرفه وکالت در این کشور می توانند در آزمون وکالت شرکت کرده و در صورت موفقیت قادر به دریافت مجوز و مدرک وکالت رسمی خود در این کشور می شوند.

تحصیل کارشناسی رشته حقوق در صربستان

تحصیل دکترا حقوق در صربستان

تحصیل دکترا حقوق در صربستان آخرین و بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی این رشته می باشد که افراد را به یک متخصص در حوزه هایی خاص از علم حقوق و یک صاحب نظر در این حوزه مبدل می سازد. تحصیل رشته حقوق در صربستان و در مقطع دکترا از ظرفیت های بسیار محدودتری در مقایسه با مقاطع پیشین می باشد و پذیرش آن نیز متفاوت است.

برای تحصیل دکتری حقوق در صربستان متقاضی باید مدارک تحصیلی قبلی خود را همراه با ریز نمرات و گواهی اثبات مهارت زبان (صربی یا انگلیسی) ارائه دهد و همچنین در آزمون ورودی دانشکده شرکت کند. معیار پذیرش دانشجوی دکترا سوابق تحصیلی، نمره اکتسابی وی در آزمون ورودی دانشکده و تعداد واحدهای درسی گذرانده شده(براساس ECTS) توسط متقاضی است.

فراموش نکنید که شما باید در وهله اول موفق به جلب نظر یک استاد راهنما در یکی از دانشگاه های این کشور جهت همراهی و راهنمایی در طول دوره انجام پروژه و پروپوزال خود شوید. برای این کار نیز باید مدارک و تمامی سوابق و رزومه تحصیلی خود را به اساتید در دسترس در دانشگاه های صربستان ارسال نموده و موفق به پذیرش از سوی یکی از آنان شوید.

پس از آن می توانید مدارکتان را برای ثبت نام در دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی ارسال کنید. تحصیل دکترا حقوق در صربستان به صورت سنتی یا همان پژوهش محور بوده و 3 سال به طول می انجامد که به زبان های انگلیسی و صربی ارائه می شوند.

اگر کشور صربستان را با هدف مهاجرت تحصیلی بررسی می کنید ، حتما مقالات زیر را هم مطالعه کنید.

هزینه تحصیل رشته حقوق در صربستان

یکی از بزرگ ترین مزیت های تحصیل رشته حقوق در صربستان که تاثیر بسیار زیادی نیز در جذب دانشجویان بین المللی دارد، میزان شهریه تحصیل و هزینه های زندگی در این کشور می باشد که بسیار مناسب و ارزان است. بله، هزینه تحصیل رشته حقوق در صربستان در مقایسه با کشورهای اروپا ارزان و مناسب است و این برای دانشجویان ایرانی اهمیت بسیاری دارد.

البته شهریه های دانشگاه بخشی از هزینه های تحصیل در این کشور می باشد و بخش دیگر آن را باید مخارج اقامت و زندگی در این کشور در نظر گرفت که این مورد نیز بسیار ارزان تر از کشورهای رتبه اول و حتی برخی همسایه های این کشور می باشد. این هزینه های ارزان تاثیر زیادی در جذب دانشجویان خارجی دارد.

باید بگوییم که هزینه تحصیل رشته حقوق در صربستان در برخی دانشگاه های دولتی به قدری مناسب و ارزان هستند که می توان آن ها را تحصیل رایگان نیز در نظر گرفت، چون در مقابل دیگر کشورها بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر هستند. 

در ادامه شهریه تحصیل رشته حقوق در صربستان را در دانشگاه های مطرح آن مشاهده می کنید:

نام دانشگاه شهریه تحصیلی سالانه
دانشگاه بلگراد کارشناسی 2100 یورو کارشناسی ارشد 7200 – 2100 یورو
دانشگاه نووی ساد کارشناسی 2500 یورو کارشناسی ارشد 3500 یورو دکترا 3700 یورو

بازار کار صربستان پس از تحصیل رشته حقوق

یکی از اهداف مهم دانشجویان جهت تحصیل رشته حقوق در صربستان، اشتغال و یافتن کار پس از اتمام تحصیلات می باشد. در این رابطه نیز باید توجه داشته باشید که کشور صربستان در مقایسه با دیگر کشورهای تراز اول اروپا دارای بازار کار کم تر و محدود تری می باشد و نرخ بیکاری آن نیز بالاتر است.

اما باید این را مدنظر قرار داد که اقتصاد این کشور در حال رشد با سرعت بالایی بوده و نرخ بیکاری آن نیز در حال کاهش می باشد که باعث شده بتوان آینده شغلی اکثر مشاغل را بسیار مناسب دید. ضمن اینکه همواره فرصت های شغلی برای افراد دارای مدرک دانشگاهی بسیار فراهم تر از افراد بدون مدرک بوده است.

بازار کار صربستان پس از تحصیل رشته حقوق یکی از مناسب ترین شرایط های کاری در این کشور می باشد که در کنار مشاغل پزشکی به نیروی کار متخصص زیادی نیز نیاز می باشد. پس اگر قصد تحصیل رشته حقوق در صربستان را دارید، باید بگوییم که بازار کار خوبی در انتظار شما می باشد. در همین خصوص مقاله کار در صربستان را حتما مرور کنید.

طبق آمار وکلا و حقوقدانان در صربستان می توانند ماهانه حداقل 53 هزار دینار و حداکثر 420 هزار دینار درآمد داشته باشند که این میزان به طور متوسط برای اکثریت افراد حوالی 182 هزار دینار در ماه گزارش شده است. ضمنا نباید از میزان تاثیر تحصیلات و سابقه کار بر درآمد نیز چشم پوشی کرد. در ادامه مشاهده خواهید نمود که سابقه کار چه تاثیری بر میزان درآمد وکلا در صربستان دارد.

درآمد ماهانه وکلا بر اساس سابقه کار به دینار صربستان

No Data Found

گرایش های حقوق در دانشگاه های صربستان

قطعا تا به اینجا با بررسی و معرفی شرایط تحصیل رشته حقوق در صربستان با اطلاعات مختلفی درباره این رشته آشنا شدید و همانطور که گفتیم دوره کارشناسی این رشته به دانشجویان مفاهیم پایه آموزش داده می شود و آنان با اصول و اطلاعاتی جامع از حوزه حقوق آشنایی پیدا می کنند.

اما در دوره های کارشناسی ارشد مفاهیم پیشرفته تر و تخصصی تری به دانشجویان تدریس می شود و آنان وارد حوزه تخصصصی مورد علاقه خود خواهند شد و بخشی از مفاهیم و اطلاعات آن شاخه را مطالعه خواهند کرد. در نهایت در مقطع دکترا می توانند تخصص های مربوطه را به طور کامل فرا گرفته و به یک متخصص و حتی صاحب نظر در آن زمینه مبدل شوند.

گرایش های حقوق در دانشگاه های صربستان

باید دقت داشته باشید که هر دانشگاه با توجه به شرایط و اساتید و هیئت علمی که در اختیار دارد، برخی از گرایش های رشته حقوق را در دوره های تحصیلات تکمیلی ارائه می نماید. پس اگر قصد تحصیل گرایش خاصی را دارید باید بتوانید در دانشگاهی که آن را ارائه می کند، پذیرفته شوید و اگر قصد تحصیل در دانشگاه خاصی را دارید، باید از بین گرایش های قابل تحصیل در آن مرکز یکی را برگزینید.

در حال حاضر گرایش های حقوق در دانشگاه های صربستان بدین شرح هستند:

  • حقوق و تکنولوژی اطلاعات
  • حقوق خصوصی
  • حقوق تجارت بین الملل
  • روابط بین المللی و سیاست های اتحادیه اروپا
  • مدیریت رسانه های دیجیتال
  • امنیت سایبری
  • حقوق عمومی

مدرک زبان تحصیل رشته حقوق در صربستان

دانشجویان علاقمند به تحصیل رشته حقوق در صربستان قطعا نیازمند به یادگیری زبان خارجه خواهند بود که در این باره باید بگوییم که دانشجویان باید به یکی از زبان های صربی یا انگلیسی به تحصیل این رشته مشغول شوند که قطعا شرایط آن ها در مقاطع و دانشگاه های مختلف با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

باید توجه داشته باشید که مدرک زبان تحصیل رشته حقوق در صربستان را حتما از دانشگاه انتخابی خود استعلام نمایید، چون ممکن است دانشگاه ها با یکدیگر دارای تفاوت باشند. اما به طورکلی لازم به ذکر است که اکثر فرصت های این رشته در دوره کارشناسی به زبان صربی ارائه می شوند.

اما بر خلاف آن اکثر دوره های موجود در مقاطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی ارائه می شوند که این بسیار مورد توجه دانشجویان بین المللی واقع شده است. ضمنا مدارک آیلتس و تافل معمولا مورد قبول اکثر دانشگاه های این کشور جهت تحصیل به زبان انگلیسی واقع می شوند.

کارشناسان هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی می توانند شما را به طور کامل از مدارک و شرایط زبان موردنیاز جهت تحصیل رشته حقوق در صربستان آگاه نموده و در تمامی مراحل پذیرش و ثبت نام دانشگاه همراه و مشاور شما عزیزان باشند.

اگر دوست دارید رشته حقوق را در دنشگاههای معتبر خارجی بخوانید مقالات زیر برای شماست!

سوالات پر تکرار تحصیل رشته حقوق در صربستان

خیر، برای تحصیل رشته حقوق در صربستان باید شهریه دانشگاهی را پرداخت نمایید، اما می توان گفت این شهریه ها اینقدر ارزان است که از دید برخی می توان آن را رایگان در نظر گرفت.

 بله شهروندان ایرانی نیز به راحتی و بدون هیچ گونه محدودیت یا ممنوعیت می توانند جهت تحصیل رشته حقوق در صربستان اقدام کنند.

دانشجویان می توانند این رشته را به زبان های انگلیسی و صربی تحصیل کنند.

باید بگوییم که جهت تحصیل رشته حقوق در صربستان اکثر دانشگاه های این کشور آزمون ورودی از متقاضیان دریافت می کنند.

 بله، متقاضیان ایرانی به دلیل تفاوت در سیستم آموزشی باید در دوره های پیش از دانشگاه در این کشور شرکت نمایند.

با تماس با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی در دفاتر غرب و مرکزی تهران و همچنین دفتر شیراز می توانید از مشاوره لازم در رابطه با تحصیل رشته حقوق در صربستان بهره مند شوید. ضمنا عنوان مهاجرت به صربستان را نیز حتما در سایت ما مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 امتیاز)
منو
خانه