تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه

تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه
مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه از جمله گزینه های موجود برای افراد علاقمندان تحصیل در رشته ریاضیات در خارج از کشور است ، اگر به تحصیل در این رشته در ترکیه علاقمند هستید با شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تماس گرفته و از جزئیات تحصیل در این کشور مطلع شوید.

همچنین اکیداً توصیه می کنیم در کنار این محتوا ، مقاله تحصیل در ترکیه را نیز مطالعه نموده و از مطالب به روز و جامع آن بهره مند شوید.

ریاضیات یک رشته هیجان انگیز و متنوع است که می تواند فرصت های زیادی را برای دانشجویان فراهم کند ، مطالعه ریاضی شما را در حل مسائل توانا تر می کند و همچنین پس از فارغ التحصیلی شغل های متنوعی برای شما فراهم می کند.

تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه در مقاطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود که مدت زمان تحصیل در این مقاطع به ترتیب 4 ، 2 و 4 سال است ، برای پذیرش در اولین مقطع تحصیلی یعنی دوره کارشناسی پایان دوره دبیرستان و ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی ضروری است.

علاوه بر این علاقمندان تحصیل در این رشته بایستی در درس ریاضی از دانش مطلوبی برخوردار بوده و دارای نمره ریاضی بالایی باشند.

هدف مقطع کارشناسی در رشته ریاضیات در ترکیه این است که دانشجویان پایه ‌ای محکمی را فرا گیرند که در آن با ساختارهای پایه ریاضی آشنا شوند ، برنامه کارشناسی ریاضی دانشگاه های این کشور به اندازه کافی منعطف است که به دانشجویان آزادی انتخاب رشته های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را می دهد تا بتوانند خود را برای زندگی پس از فارغ التحصیلی آماده کنند.

مدارک پذیرش رشته ریاضیات در ترکیه

 • دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی در رشته های علوم (برای تحصیل در مقطع کارشناسی )
 • مدرک کارشناسی ( برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد )
 • ریز نمرات
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی ( در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی )
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی عدم پیشیینه
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • کپی شناسنامه
تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه

بهترین دانشگاه های ریاضی ترکیه

بیش از 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که اکثر آنها دولتی و جوان هستند ، هم دانشگاه های دولتی و هم خصوصی این کشور از فرآیند بولونیا پیروی می کنند و اکثر دانشگاه های این کشور در بین دانشگاه های معتبر در سطح جهان قرار دارند ، در ادامه با بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه آشنا می شویم.

بهترین دانشگاه های ریاضی ترکیه

دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ یک دانشگاه خصوصی غیر انتفاعی در استانبول ترکیه است که در سال 1993 آموزش را در ساختمان های موقت در ایستینیه آغاز کرد ، دانشگاه کوچ بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی تایمز در سال 2018 بالاترین رتبه را در ترکیه دارد ، این دانشگاه دانشگاه کوچ در حال حاضر شامل کالج های علوم اجتماعی و انسانی ، علوم اداری و اقتصاد ، علوم ، مهندسی ، حقوق ، پرستاری و پزشکی است و 22 دوره کارشناسی ، 29 دوره کارشناسی ارشد و 30 برنامه دکترا را ارائه می دهد ، رشته ریاضی یکی از رشته های ارائه شده در دانشکده علوم این دانشگاه است که در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود.

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت یک دانشگاه خصوصی واقع در آنکارا ترکیه است ، این موسسه در سال 1984تأسیس شد ، این اولین دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی بود که در کشور تأسیس شد ؛ این دانشگاه 33 رشته در مقطع کارشناسی را همراه با 32 برنامه تحصیلات تکمیلی در 22 رشته مختلف ارائه می دهد.

این دانشگاه دارای دانشکده هنر ، طراحی و معماری ؛ تجارت ؛ اقتصاد ، علوم سیاسی ؛ آموزش ؛ مهندسی ؛ علوم انسانی و کلام ؛ حقوق ؛ موسیقی و علوم است ، رشته ریاضیات یکی از رشته های تحصیلی ارائه شده در دانشکده آموزش دانشگاه بیلکنت است.

دانشگاه آتلیم

دانشگاه آتلیم یک دانشگاه خصوصی است که در سال 1997 تاسیس شد ، این دانشگاه در آنکارا ، پایتخت ترکیه واقع شده است ؛ زبان آموزشی اکثر دوره ها زبان انگلیسی است ، برنامه های آموزشی مطابق با استاندارد های بین المللی می باشد ؛ این دانشگاه دارای دانشکده های مهندسی ، مدیریت ، هنر ، طراحی و معماری ، هنر و علوم و حقوق می باشد.

دپارتمان ریاضیات دانشگاه آتلیم در سال 2000 تأسیس شد و آموزش به زبان انگلیسی را ارائه می دهد ، این دپارتمان به دانشجویان این فرصت را می دهد که علاوه بر مدرک کارشناسی ، مدرکی در رشته مالی ریاضی یا رمزنگاری دریافت کنند ، دانشجویان می‌توانند با برنامه دو رشته‌ای ، دیپلم متوسطه خود را در رشته ریاضیات دریافت کنند.

هزینه تحصیل ریاضی در ترکیه

ترکیه دارای یکی از مقرون به صرفه ترین هزینه تحصیل است ، البته هزینه تحصیل در این کشور بسته به رشته و مقطع تحصیل و دانشگاه محل تحصیل متفاوت است ؛ هزینه تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه در دانشگاه های خصوصی بین 6000 تا 10000 دلار و در دانشگاه های دولتی بین 400 تا 1000 دلار برای هر سال تحصیلی است ؛ علاوه بر هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی بین 400 تا 650 دلار در هر ماه به عنوان هزینه زندگی نیاز دارند.

هزینه تحصیل ریاضی در ترکیه

یکی از مقرون به صرفه ترین کشور ها برای تحصیل ریاضیات در اروپا ، کشور لهستان است ، مقاله تحصیل رشته ریاضیات در لهستان را بخوانید و هزینه های تحصیل این دو کشور را با هم مقایسه کنید.

زبان تحصیل ریاضیات در ترکیه

زبان ترکی به عنوان زبان رسمی کشور ترکیه در موسسات آموزشی این کشور کاربرد دارد ، البته در دانشگاه های خصوصی این کشور دروس به زبان انگلیسی ارائه می شود ، برای تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه در دانشگاه های دولتی به زبان ترکی تسلط به زبان ترکی و مدرک زبان تومر مورد نیاز است ؛ برای تحصیل به زبان انگلیسی مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 مورد نیاز است.

اگر می خواهید در اروپا به زبان انگلیسی تحصیل کنید ، می توانید مستقیما به کشور انگلستان ؛ مهد ممهندسی و ریاضی جهان بروید ، مقاله تحصیل رشته ریاضیات در انگلستان را بخوانید ، شاید تحصیل در این کشور ، آن قدر ها هم دور از دسترس نباشد.

چارت درسی ریاضی در دانشگاه های ترکیه

برای تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه در مقطع کارشناسی دانشجویان ملزم به گذراندن 2440 واحد درسی در طول چهار سال تحصیل خود هستند ، این دروس شامل دروس تخصصی ، عمومی و اختیاری می باشد.

سال اول

 • ترم اول : مقدمه ای بر کامپیوتر و برنامه نویسی ، تاریخ تمدن ، انگلیسی برای اهداف آکادمیک I ، منطق پایه و جبر ، هندسه تحلیلی I ، تجزیه و تحلیل ریاضی I ، برنامه ریزی شغلی
 • ترم دوم : ریاضیات گسسته و ترکیبیات ، اصول آتاتورک و تاریخ انقلاب دوم ترکیه (به انگلیسی) ، برنامه نویسی کامپیوتر ، انگلیسی برای اهداف آکادمیک II ، هندسه تحلیلی II ، تجزیه و تحلیل ریاضی II

سال دوم

 • ترم اول : جبر خطی I ، فیزیک عمومی I ، انگلیسی برای اهداف آکادمیک III ، حساب دیفرانسیل و انتگرال پیشرفته I ، مقدمه ای بر برنامه نویسی موضوعی
 • ترم دوم : معادلات دیفرانسیل معمولی ، فیزیک عمومی II ، انگلیسی برای اهداف آکادمیک IV ، جبر خطی II ، حساب دیفرانسیل و انتگرال پیشرفته II

سال سوم

 • ترم اول : جبر انتزاعی ، مقدمه ای بر تحلیل واقعی ، تئوری احتمال و آمار ، انگلیسی برای مقاصد شغلی I
 • ترم دوم : تحلیل پیچیده ، هندسه دیفرانسیل ، انگلیسی برای اهداف شغلی II ، مقدمه ای بر ساختارهای داده ، دروس اختیاری

سال چهارم

 • ترم اول : زبان ترکی 1 ، دروس اختیاری
 • ترم دوم : زبان ترکی 2 ، سمینار ، دروس اختیاری

گرایش های رشته ریاضیات در ترکیه

تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه یکی از انتخاب های پر کاربرد در بین علوم است که دارای گرایش های مختلف کاربردی و محض است ، گرایش کاربردی بیشتر به موارد محاسباتی می پردازد و شامل زیر گروه آنالیز عددی و تحقیق در عملیات است و ریاضی محض شامل زیر گروه آنالیز ، هندسه و جبر و احتمالات است و به مفاهیم محض و اصول اساسی ریاضی می پردازد.

تحصیل دکترا ریاضیات در ترکیه

آخرین مقطع تحصیلی رشته ریاضیات در دانشگاه های ترکیه مقطع دکتری است در این مقطع مدت زمان تحصیل 4 سال است ، سال اول برنامه دکترا ریاضیات در دانشگاه های این کشور شامل دوره های آموزشی است و پس از آن یک سال آماده سازی برای آزمون مهارت دکتری یعنی آزمون جامع می باشد.

پس از گذراندن موفقیت آمیز آزمون جامع دانشجویان شروع به نوشتن پایان نامه خود می کنند ، مدت زمان انجام پروژه های تحقیقاتی برای نگارش پایان نامه 2 سال است ، این پایان نامه بایستی تحت نظارت استاد راهنما پیش رود و در پایان در حضور داور ها از آن دفاع کرد ، هزینه تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه در مقطع دکترا 11000 دلار است.

مزایا و معایب تحصیل ریاضیات در ترکیه

ترکیه یکی از گزینه های مناسب برای تحصیل دانشجویان ایرانی در خارج از کشور است ، هر ساله دانشجویان بسیاری دانشگاه های این کشور را به دلایل مختلف انتخاب می کنند ، این امر نشان دهنده بالا بودن مزایای تحصیل در این کشور است ، در ادامه با مزایا و معایب تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه آشنا خواهیم شد.

مزایا و معایب تحصیل ریاضیات در ترکیه

مزایای تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه

 • دانشگاه های ارائه دهنده رشته ریاضیات در ترکیه در سطح جهان معتبر هستند.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته ریاضیات در ترکیه وجود دارد.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه مقرون به صرفه است.
 • فارغ التحصیلان دانشگاه
 • های ترکیه مجاز به اشتغال و ادامه تحصیل در سراسر جهان هستند.

معایب تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه

 • تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان ترکی است.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه بالاست.
 • برای پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه قبولی در آزمون های ورودی مورد نیاز است.

شاید برایتان سوال باشد که در کشور ترکیه کدام شهر را برای تحصیل انتخاب کنید ؛ مقاله بهترین شهر ترکیه برای تحصیل و زندگی به این سوال شما پاسخ داده است.

بازار کار ترکیه پس از تحصیل ریاضی

امروزه ریاضیات به عنوان پایه فناوری پیشرفته پذیرفته شده است ، برنامه دانشگاهی رشته ریاضی بر اساس این اصل ساخته شده و به واسطه تحصیلات عالی فارغ التحصیلان رشته ریاضیات از دانشگاه های ترکیه از امتیاز بالایی در استخدام برخوردار هستند.

فارغ التحصیلان گروه ریاضی می توانند به صورت زیر استخدام شوند:

کارکنان دانشگاهی در گروه‌ های ریاضی یا سایر بخش ‌ها در دانشگاه ‌ها ، مدیر پردازش داده ، کارشناس تحلیل عددی ، ریاضیدان ، برنامه نویس ، کارشناس پشتیبانی نرم افزار ، تحلیلگر سیستم ، مشاور مالی ، تحلیلگر تحقیقات عملیات ، معلم و متخصص تحقیق و توسعه.

آن ها می توانند در موسسات مالی ، موسسات ارتباطی ، صنایع کامپیوتری ، شرکت های مشاوره ، صنایع تولیدی ، شرکت های حمل و نقل ، موسسات آموزشی ، بانک ها و شرکت های بیمه ، بازار بورس ، بخش برنامه ریزی عمومی ، بخش تحقیق و توسعه شرکت های خصوصی و دولتی ، بیمارستان ها ، شرکت های امنیتی ، املاک و مستغلات شرکت ها و سایر شرکت ها مشغول به کار شوند.

فردی که به عنوان معلم ریاضیات در ترکیه کار می کند معمولا حدود 7670 لیر در ماه درآمد دارد ، دستمزد ها از 4070 لیر تا 11700 لیر متغیر است.

بسیاری از ایرانیان کار در ترکیه را می پسندند ، دلایل آن را در مقاله کار در ترکیه بخوانید.

سوالات پر تکرار تحصیل ریاضیات در ترکیه

بهترین دانشکاه برای تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه کدام است؟

دانشگاه کوچ یک دانشگاه خصوصی غیر انتفاعی در استانبول ترکیه است که یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل ریاضیات می باشد.

هزینه تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه چقدر است؟

هزینه تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه در دانشگاه های خصوصی بین 6000 تا 10000 دلار و در دانشگاه های دولتی بین 400 تا 1000 دلار برای هر سال تحصیلی است.

زبان تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه چیست؟

زبان ترکی به عنوان زبان رسمی کشور ترکیه در موسسات آموزشی این کشور کاربرد دارد ، البته در دانشگاه های خصوصی این کشور دروس به زبان انگلیسی ارائه می شود.

هزینه تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه در مقطع دکترا چقدر است؟

هزینه تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه در مقطع دکترا 11000 دلار است.

یک معلم ریاضی در ترکیه چقدر درآمد دارد؟

فردی که به عنوان معلم ریاضیات در ترکیه کار می کند معمولا حدود 7670 لیر در ماه درآمد دارد ، دستمزد ها از 4070 لیر تا 11700 لیر متغیر است.

مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی نکات ضروری در مورد تحصیل رشته ریاضیات در ترکیه را بیان کردند ، شما می توانید با دفاتر موسسه در شهرهای تهران و شیراز تماس گرفته و از جزئیات تحصیل در این کشور همسایه مطلع شوید ، همچنین می توانید با مطالعه مقاله مهاجرت به ترکیه از تمامی راه های قانونی ممکن برای مهاجرت به این کشور ، مطلع شده و سپس تصمیم گیری نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *