تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان به دلیل داشتن سابقه طولانی این کشور در امر آموزش و ارائه بهترین امکانات تحصیلی ، بهترین محیط آموزشی و سطح رفاه بالا می تواند یکی از برترین انتخاب ها باشد.

گرجستان که به عنوان دروازه اروپا معروف است ، توانسته در چندسال اخیر به رشد چشمگیری در صنعت گردشگری رسیده و منبع اقتصادی خوبی را برای خود فراهم سازد.

استانداردهای آموزشی گرجستان با دانشگاه های معتبر اروپایی و آمریکایی برابری می کند و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی این فرصت را دارند تا در تمامی کشورهای دنیا به کار مشغول شده و آینده روشنی را برای خود بسازند.

گرچه برخی از دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم و یا بهداشت ایران نیستند اما بسیاری از دانشجویان از کشور گرجستان به عنوان یک پل و یا سکوی پرتاب استفاده نموده و پس از اتمام تحصیل خود در این کشور به به کشورهای برجسته دنیا مهاجرت می کنند.

در این مقاله که به کوشش کارشناسان ارشد شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تهیه شده است ، با ما همراه باشید تا با آشنایی تحصیل در کشور گرجستان از زوایای مختلف به مزیت های هر چه بیشتر این کشور پی ببریم.

در مقالات این سایت می توانید از جعبه سبز رنگ سمت راست صفحه استفاده کرده و با کلیک بر روی لینک ها به مطلب مورد علاقه تان جهت مطالعه بروید و به آسانی در بین مطالب جا به جا شوید.

ویژگی های متمایز گرجستان با سایر کشورها

کشور گرجستان دارای ویژگی های متمایز زیادی نسبت به بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی ست که همین موضوع موجب شده تا دانشجویان بین المللی زیادی از تمامی کشورهای دنیا به دنبال تحصیل در آن باشند.

به عنوان یکی از شاخص های تحصیل در این کشور روند پذیرش آسان در مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها است به نحوی که دانشجویان بین المللی به راحتی به قبولی در رشته دلخواه خود رسیده و نیازی به پیمودن مراحل دشوار ندارند.

از دیگر ویژگی های منحصر بفرد کشور گرجستان هزینه های مقرون به صرفه این کشور در تمامی حوزه ها است ، دانشجویان بین المللی که معمولا با چالش های مالی رو به رو هستند با اقامت در کشور گرجستان هم شهریه تحصیلی کمتری را نسبت به سایر دانشگاه های خارجی پرداخت خواهند کرد و هم در یکی از کم هزینه ترین کشورهای دنیا مخارج زندگی خود را تامین می کنند.

پرداخت مخارج کمتر در حالی ست که زندگی در گرجستان از تمامی استانداردهای اروپایی برخوردار بوده و در تمامی شهرهای آن محیطی امن به دور از هرگونه تبعیض نژادی وجود دارد.

همچنین این خبر خوش را به شما بدهیم که با قبولی در یک مراکز تحصیلی این کشور روند پردازش ویزا برایتان به راحتی پیموده شده و در مدت کوتاهی ویزای تحصیلی خود را دریافت خواهید نمود.

تحصیل در گرجستان

سیستم آموزشی گرجستان

در نظام آموزش اجباری گرجستان تحصیل برای همه کودکان ۶ تا ۱۴ ساله اجباری بوده و سیستم مدرسه به بخش مقدماتی ( ۶ ساله ، برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال ) ، پایه (۳ ساله، برای افراد ۱۲-۱تا سال ) و متوسطه (۳ ساله، برای ۱۵تا ۱۸ سال ) یا دوره های فنی و حرفه ای (۲ ساله) تقسیم می شود.

سیستم آموزشی گرجستان

دانش آموزان می توانند پس از پایان بخش اجباری تحصیل یا به دوره های فنی یا دبیرستان های نظری وارد شده و تحصیلات خود را تا رسیدن به مدرک دیپلم ادامه دهند.

دریافت مدرک دیپلم لازمه ورود به دانشگاه ها و یا کلیه موسسات آموزش عالی در گرجستان است و کسانی که در مراکز فنی و حرفه ای به تخصص در مهارتی مشخص رسیده اند دیگر نیازی به تحصیل در دانشگاه نداشته و مستقیما به بازار کار وارد می شوند ، البته گفتنی ست که خدمات تحصیلی در کشور گرجستان تا پایان بخش اجباری کاملا رایگان بوده و دانش اموزان از امکانات آموزشی به خوبی بهره مند خواهند شد.

مدارس خصوصی نیز وجود دارند که والدین می تواند در صورت تمایل فرزندان خود را در آنها ثبت نام نموده و امکانات بیشتری را در این مدارس دریافت کنند ، معمولا افراد مهاجر و کسانی که تمایل به تحصیل در مدارس گرجستان دارند باید در مدارس خصوصی ثبت نام نموده و شهریه تحصیلی را به صورت کامل پرداخت نمایند.

سیستم آموزشی در دانشگاه های گرجستان

از سال 2004 سیستم آموزشی در گرجستان با این رویکرد که جامعه ای که سیستم آموزش آن عالی از آزادی و استقلال بهره مند باشد به مردمان خود بهتر خدمت می کند ، دچار تغییرات فراوان شده است.

به همین منظور با مدرنیزه شدن اکثر بخش ها یک سیستم آموزشی عالی قوی طراحی شده تا از بهبود دانش و توانایی های افراد جامعه به بهترین شکل ممکن اطمینان حاصل کند.

دانشگاه های گرجستان به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند که دانشگاه های دولتی دانشجویان خود را از طریق آزمون پذیرش می نمایند.

در دانشگاه های دولتی به دلیل نبود شهریه و استفاده از امکانات دولتی اغلب تنها دانشجویان شهروند پذیرفته شده و ظرفیت بسیار کمی به دانشجویان بین المللی اختصاص می یابد ، دانشجویانی که بتوانند در این مراکز به پذیرش برسند باید شهریه تحصیلی خود را پرداخت نمایند.

تمامی دانشگاه های گرجستان از فرآیند بولونیا پیروی می کنند یعنی سه سطح تحصیلی کارشناسی (۳ تا چهار ساله ) ، کارشناسی ارشد ( دو ساله ) و دکتری تخصصی (5 ساله ) را ارائه داده و با مدرک دیپلم می توان در آنها به پذیرش رسید ، سال تحصیلی در تمام مقاطع از سپتامبر آغاز می شود و تا ماه جون ادامه پیدا می کند.

انواع موسسات آموزشی عالی در گرجستان

در گرجستان سه نوع موسسه آموزش عالی در حال فعالیت هستند:

 • دانشگاه : موسسه آموزش عالی است که در این موسسات تمامی مقاطع تحصیلی ارائه و پژو هش های علمی انجام می شوند.
 • دانشگاه آموزشی : این موسسه آموزش عالی برنامه های آموزشی به جز دکتری تخصصی تا برنامه های مقطع کارشناسی ارشد را ارائه می دهند.
 • کالج ها : موسسات آموزش عالی هستند که تنها اولین مرحله برنامه تحصیلات عالی یعنی کارشناسی و یا دوره های پیش نیاز قبل از ان را ارائه می دهند.

این موسسات آموزش عالی گرجستان به صورت دولتی و خصوصی تامین بودجه می شوند ، بدین صورت که دانشگاه های دولتی از نظر مالی به وزارت آموزش و علوم گرجستان وابسته و پاسخگو هستند.

در حالی که موسسات غیرانتفاعی و خصوصی به طور مستقیم به وزارت آموزش و علوم این کشور پاسخگو و وابسته نبوده و بودجه آن ها به صورت خصوصی از سوی دانشجویان و سایر نهادها تامین می شود.

در سال جاری حدود ۷۱ موسسه آمورزش عالی در این کشور به صورت قانونی مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد ۲۰ دانشگاه به صورت دولتی و ۵۱ موسسه آموزش عالی دیگر به صورت خصوصی تامین بودجه می شوند ، از این ۷۱ موسسه ، ۸ موسسه آموزش عالی الهیات ارتدوکس می باشد.

تحصیل به زبان انگلیسی در گرجستان

از ویژگی های منحصر بفرد سیستم آموزشی گرجستان امکان تحصیل به زبان انگلیسی در کالج ها و دانشگاه های این کشور است و وجود این که زبان رسمی کشور زبان گرجی است ، اما درب های دانشگاه ها برای تحصیل در گرجستان به زبان انگلیسی نیز گشوده شده است.

تحصیل به زبان انگلیسی در گرجستان

توجه داشته باشید که اولویت زبان تحصیلی در دانشگاه های دولتی زبان گرجی ست و تحصیل به این زبان مزیت های خاص خود را به همراه دارد.

جهت تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان گرجستان نیازی به ارائه مدرک زبان آیلتس و یا تافل نبوده و داوطلبان می توانند قبل از ورود به دانشگاه دوره های لازم را پشت سر گذاشته و پس از رسیدن به مدرک در دانشگاه به تحصیل مشغول شوند.

علاوه بر زبان گرجی و انگلیسی این امکان وجود دارد که در برخی از دانشگاه زبان روسی را نیز به عنوان زبان تدریس بیابید که البته تعداد محدودی دارند.

انتخاب زبان برای تحصیل در گرجستان

دریافتیم که تحصیل در مراکز آموزش عالی گرجستان به سه زبان امکان پذیر است ، اما کدامیک از این زبان ها برای تحصیل دانشجویان بین المللی سودمندتر است ؟

در جواب این سوال باید به شما عزیزان بگوییم که انتخاب هر یک از این زبان ها مزیت های خاص خود را به همراه دارد و دانشجویان باید با توجه به شرایط خود و آینده ای که در ذهن دارند زبان تحصیل را انتخاب کنند.

به عنوان مثال انتخاب زبان گرجی این فرصت را به شما می دهد تا شانس پذیرش خود در مراکز دولتی این کشور را بالا برده و از تحصیل رایگان بهره مند شوید ، در حالی که زبان انگلیسی دریچه ای از جهان را به روی شما می گشاید که به واسطه آن قادر خواهید بود به کل دنیا سفر و در آنها زندگی کنید.

نکته قابل توجه در انتخاب زبان تحصیل در گرجستان این است که شما هر یک از این زبان ها را که برای تحصیل انتخاب کنید ، کالج های متعدد فرصت یادگیری آن را به راحتی برایتان فراهم می سازند.

برخی از دانشجویان نیز با دادن امتحان تعیین سطح شرکت در دوره های زبان برایشان اجباری شده و تقریبا 130 ساعت آموزش زبان گرجی را پشت سر می گذارند.

خوب است این نکته را به شما گوشزد کنیم که حتی در صورت انتخاب زبان انگلیسی در واحدهای اولیه باید دانش پایه زبان گرجی را یاد بگیرید که نیاز اساسی به آن خواهید داشت.

کالج های زبان انگلیسی در گرجستان

دانشجویانی که قبل از اقدام به پذیرش در دانشگاه های گرجستان مدرک زبان خود را در داخل کشور و یا سایر موسسات جهانی دریافت کرده اند باید مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 و یا تافل 80 را کسب کرده باشند در غیر این صورت در کالج های زبان انگلیسی گرجستان فرصت کسب این مدارک به راحتی وجود دارد.

کالج های زبان انگلیسی در گرجستان

کالج ها و آموزشگاه های زبان متعددی در گرجستان وجود دارند که اغلب آن ها با همکاری و مشارکت آموزشگاه های زبان انگلستان و آمریکا مشغول فعالیت هستند و دوره های آموزش زبان انگلیسی به صورت فشرده و ترمیک در آنها برگزار می شود.

برای ورود به این دوره ها از دانشجویان تعیین سطح گرفته شده و بر اساس میزان مهارت در کلاس های مختلف به صورت فردی یا گروهی قرار می گیرند.

از مزیت های یادگیری زبان انگلیسی در کالج های گرجستان می توان به این امر اشاره کرد که این کشور با استخدام معلمان و متخصصان زبان و افتتاح آموزشگاه های متعدد سعی بر گسترش این زبان در سراسر کشور داشته و توانسته تا حد زیادی میان دانش آموزان و دانشجویان زبان انگلیسی را رواج دهد.

تحصیل و فراگیری زبان انگلیسی در کالج زبان انگلیسی در گرجستان نسبتا آسان و معمولی است و شما می توانید دوره های مختلف با هر هزینه ای را در آنها بیابید.

دوره های زبانی ارائه شده در کالج های این کشور به دانشجویان خود کمک می کنند می کند تا با اطمینان و روان ، با دستورالعمل دقیق و واژگان قوی به زبان انگلیسی صحبت کنند.

بهترین کالج های آموزش زبان بین المللی در گرجستان

کالج های آموزش زبان در گرجستان خواهان کمک به بهبود و توسعه مهارت های زبان انگلیسی زبان آموزان خود هستند و به سطح تحصیلات فرد برای فراگیری زبان انگلیسی اهمیتی نمی دهند.

تعدادی از موسسات معتبر به عنوان کالج زبان انگلیسی در گرجستان که دارای معلمان با سطح بالایی از آموزش هستند شامل شورای بریتانیا ، مرکز زبان انگلیسی تفلیس ، خانه بین المللی تفلیس ، مرکز علمی قفقاز ، آکادمی هنر و ارتباطات و غیره می باشند.

مرکز زبان گرجستان

مرکز زبان گرجستان یکی از کالج های آموزشی زبان در گرجستان در شهر تفلیس است که به آموزش زبان های گرجی ، انگلیسی و روسی مشغول است.

یکی از دوره های اموزشی این کالج دوره یک به یک نام دارد که در آن با تقویت زبان انگلیسی ، دانشجویان به خود کمک می کنند تا با اعتماد به نفس بیشتر و به صورت روان به انگلیسی صحبت کنند این دوره آموزشی بر گرامر درست و سطح واژگان قوی تمرکز دارد و از بالاترین توجه فردی ، اصلاح و بازخورد بهره مند است .

دوره آموزش زبان انگلیسی یک به یک مهارت های صحبت کردن ، گوش دادن ، خواندن و نوشتن را پوشش می دهد و کلیه دوره های آموزشی ارائه شده در این آموزشگاه شامل دوره های فشرده و غیر فشرده است که از دو هفته تا 36 هفته متغیر می باشد.

در دوره های فشرده 20 درس در هفته به دانشجویان تدریس می شود و حداقل سن برای حضور در این آموزشگاه 18 سال می باشد.

سازمان جهانی خانه بین المللی ( IHWO ) گرجستان

سازمان جهانی خانه بین المللی ( IHWO ) شبکه ای از مدارس زبان در سراسر جهان است که متعهد به اجرای استاندارد های بالای کیفیت و نوآوری در آموزش و پرورش هستند و در حال حاضر بیش از 150 مدرسه در بیش از 50 کشور جهان را به صورت فعال دارد.

خانه بین المللی در سال 1953 توسط جان و بریتا هیکراک با هدف ارائه آموزش با کیفیت و آموزش معلم در سراسر جهان تاسیس شد و هم اکنون در شهر تفلیس گرجستان یک شعبه داشته و برای آموزش زبان انگلیسی در تمامی سطوح از مبتدی تا پیشرفته تلاش می کند .

آموزشگاه خانه بین المللی تفلیس در هر تابستان دوره های فشرده چهار و پنج هفته ای برای نوجوانان و بزرگسالان برگزار نموده و علاوه بر آن ، دوره آمادگی IELTS را نیز ارائه می دهد همچنین دوره های زبان تخصصی برای افرادی با هدف فعالیت های تجاری و علمی نیز در این موسسه وجود دارد.

گروه آموزش حرفه ای PTG در گرجستان

گروه آموزش حرفه ای PTG یک مدرسه خصوصی جهت آمادگی فراگیری زبان انگلیسی و آمادگی در آزمون است ، این گروه آموزشی یکی از بهترین مدارس آمادگی آزمون آمریکایی و انگلیسی در زمینه زبان می باشد.

دانش آموزان خود را موفق به کسب نمره 770 در GMAT، 117 در TOEFL Ibt ، 8.5 در IELTS ، 2120 در SAT I و غیره نموده است البته علاوه بر این دوره های آموزش زبان در بخش های تخصصی در امور بانکداری ، تجارت ، علوم سیاسی ، علوم اجتماعی و غیره در این آموزشگاه ارائه می شود.

تحصیل در گرجستان با مدرک دیپلم

تحصیل در دانشگاه های کشور گرجستان با مدرک دیپلم آغاز می شود و فرصت تحصیل همانگونه که در بالا گفته شد به هر دو زبان انگلیسی و گرجی امکان پذیر است.

تحصیل در گرجستان با مدرک دیپلم

در مجموع داشتن گواهی قبولی در آزمون زبان قبل از اخذ پذیرش حداکثر تا ۶ ماه پس از شروع به تحصیل به همراه قبولی در آزمون کتبی برای پذیرش در دانشگاه الزامی است ، اولین دوره تحصیلی که کارشناسی و یا لیسانس نام دارد 4 سال به طول می انجامد و هزینه تحصیل با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متغیر است.

گرجستان سرزمین ایده است و آموزش و پرورش به همراه علم و تحقیقات در کلیه بخش های آموزشی این کشور نقش اصلی دارد ، گرجستان تلاش می کند تا در اروپا و بازارهای جهانی ، آموزش عالی را فراهم سازد که دانشجویان بتوانند از فرصت هایی که شبکه های جهانی دانش پیش رویشان قرار می دهد استفاده نموده و محدود به رشته تحصیلی و دانشگاه خود نباشند.

به شما توصیه می کنیم که تا حد ممکن تحصیلات دانشگاهی خود را از گرجستان آغاز کنید تا فرصت های طلایی را در آینده حرفه ای تان از دست ندهید.

تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در گرجستان

داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی از یک دانشگاه معتبر میتواند در پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد بسیار موثر باشد . این دوره که به مدت یک سال و نیم تا دو سال به طول می انجامد ، فرصت دریافت بورسیه تحصیلی را در اختیار دانشجو قرار می دهد.

همچنین دانشجویانی که مقطع لیسانس را در گرجستان گذرانده باشند شانس بیشتری در اخذ پذیرش دوره کارشناسی ارشد داشته و مسیر برای قبولی در دوره دکترا نیز بیشتر خواهد شد.

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد با پرداخت شهریه نیز در دانشگاه های خصوصی امکان پذیر است و دقت داشته باشید که این مقطع حتی در دانشگاه های دولتی در اغلب رشته ها به زبان انگلیسی تدریس شده و دانشجویان می توانند با ارائه رزومه تحصیلی قوی مانند معدل بالا و مدرک زبان با نمره خوب شانس خود را در رسیدن به پذیرش تحصیلی افزایش دهند.

چنانچه بتوانید در این دوره به پذیرش تحصیلی برسید بابت رسیدن به مقطع دکترا نیمی از مسیر را پیموده اید.

تحصیل دکترا در گرجستان

مقطع دکترا را می توان مهم ترین دوره تحصیلی مورد درخواست دانشجویان بین المللی در گرجستان دانست چرا که در این مقطع دانشگاه ها تلاش می کنند تا در جهت بالا بردن رنکینگ خود دانشجویان بارزومه تحصیلی قوی را جذب نموده و بهترین امکانات را در اختیارشان قرار دهند.

تحصیل در گرجستان

اغلب رشته های تحصیلی در دانشگاه های گرجستان دارای مقطع دکترا بوده و دانشجویان می توانند در رشته های مرتبط با پیمودن پیش نیازهای مشخص در گرایش های تحصیلی خود تغییراتی ایجاد کنند.

این دوره تحصیلی که به طور میانگین 5 سال به طول می انجامد کاملا بر پایه تحقیق و پژوهش بوده و دانشجو به عنوان فردی صاحب نظر و استاد باید نظریه جدید ارائه داده و از آن دفاع کند.

مقطع دکترا از جهتی دیگر با دو مقطع قبل دانشگاهی نیز متفاوت است که آن هم وجود زبان انگلیسی به عنوان زبان تحصیل در تمامی رشته های دانشگاهی ست.

دوره دکترا تنها محدود به دانشکده و یا بخشی خاص نبوده و کسی که به دنبال رسیدن به نهایت تخصص در رشته تحصیلی خود است باید با سایر دانشگاه ها و مراکز علمی مرتبط با رشته خود در سراسر جهان مرتبط بوده و به تحقیق بپردازد از این رو هیچ کمکی در این راستا بهتر از تحصیل به زبان بین المللی انگلیسی نیست.

شرایط پذیرش دکترا در گرجستان

در سایر مقاطع تحصیلی دانشجویان متقاصی تمام مدارک تحصیلی خود را به دانشکده مربوطه ارسال نموده و منتظر اعلام نتیجه از سوی دانشگاه می شوند و تا زمان آغاز تحصیل هیچ گونه ارتباطی با اساتید خود نخواهند داشت اما در مقطع دکترا دانشجو باید به صورت مستقیم با یکی از اساتید رشته تحصیلی ارتباط برقرار نموده و با ارسال رزومه ، نظر او را در جهت حمایت و پشتیبانی از خود جلب نماید.

در این مقطع استاد مورد نظر در رابطه با پذیرش دانشجو تصمیم گرفته و با توجه به بودجه ای که دانشگاه در اختیار او قرار می دهد می تواند بورسیه تحصیلی را نیز به داوطلب اعطا نماید.

داشتن مدارکی همچون آیلتس با نمره 8 و یا معدل بالا در دو مقطع قبلی از پیش نیازها بوده و رزومه تحصیلی تان مانند مقالات بین المللی ، شرکت در کنفرانس ها و سمینارها ، چاپ کتاب و غیره نشان دهنده انگیزه تحصیلی تان بوده و در تصمیم گیری استاد راهنما نقش اصلی را ایفا می کنند.

از بهترین رشته های تحصیلی که در دانشگاه های گرجستان بسیار پرطرفدار هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دکتری اقتصاد
 • دکترای مهندسی مکانیک
 • دکتری روابط بین الملل
 • دکترای ریاضیات و علوم کامپیوتر
 • دکترای مهندسی برق و الکترونیک
 • دکتری مالی

تحصیل رشته های پزشکی گرجستان

همانطور که در خصوص بقیه رشته ها گفته شد ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان به دو زبان انگلیسی و گرجی ارائه می شود و در برخی از دانشگاه ها تدریس زبان روسی نیز وجود دارد.

پزشکی به مدت شش سال و دندانپزشکی 5 سال طول می کشد ، در برخی موارد دانشجویان نیاز به گذارندن دوره پیش نیاز قبل از ورود به دانشگاه و رشته های پزشکی دارند و پس از ان باید در یک آزمون نهایی دوره به قبولی برسند ؛کارشناسان موسسه آماده پاسخگویی به شما در زمینه علوم پزشکی در گرجستان هستند.

تحصیل مهندسی در گرجستان

از جمله رشته های تحصیلی که دانشجویان علاقه مند به تحصیل در خارج کشور می توانند پشت سر بگذارند رشته های مهندسی در تمامی مقاطع در گرجستان است.

تحصیل مهندسی در گرجستان

در دانشگاه های مهندسی به دانشجویان برنامه های آموزشی در زمینه طراحی های مهندسی داده می شود و دانشجویان می توانند با دریافت مدرک کارشناسی خود به کار مشغول شوند.

بابت زبان تحصیلی نیز نگران نباشید زیرا رشته های مهندسی مانند علوم پزشکی با درخواست های بالایی رو به رو بوده و همین امر موجب شده تا دانشجویان بتوانند حتی در دوره کارشناسی برخی از رشته ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشند ، دقت داشته باشید که برای تحصیل رشته های مهندسی ، تحصیل در روسیه را نیز می توانید انتخاب کنید.

رشته های مهندسی نیز مانند اغلب رشته های دانشگاهی شامل مقاطع مختلف شده و جایگاهی همچون علوم پزشکی در دانشگاه های گرجستان دارد ، از جمله رشته های پرطرفدار تحصیلی در رشته مهندسی می توان موارد زیر را نام برد :

مهندسی تکنولوژی ، مهندسی تکنولوژی الکترومکانیکی ، مهندسی تکنولوژی داخلی ، مهندسی تکنولوژی کامپیوتر ، تکنولوژی مهندسی الکتریکی.

دانشگاه های برتر علوم مهندسی گرجستان

 • دانشکده تکنیکی آگوستا گرجستان
 • دانشکده تکنیکی کاتاهوچی گرجستان
 • دانشکده تکنیکی آلبانی گرجستان
 • دانشگاه شمال گرجستان
 • دانشکده تکنیکی پیدمونت گرجستان
 • دانشگاه ایالت ساوانا
 • دانشکده تکنیکی ساوانا و ایالت کنسا گرجستان
 • دانشکده تکنولوژی غرب گرجستان

پذیرش در دانشگاه های گرجستان

به طور کلی ، موسسات آموزش عالی گرجستان دارای یک سیستم کاربردی آسان هستند که به داوطلبان اجازه می دهد تا در فرم درخواست آنلاین ثبت نام کنند.

در اکثر دانشگاه ها ، دانشجویان خارجی بر اساس مصاحبه پذیرفته می شوند و تنها چند دانشگاه برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی به IELTS نیاز دارند.

طبق قانون تعیین شده توسط وزارت آموزش و پرورش و علوم گرجستان تنها پذیرفته شدگان آزمون دولتی سراسری می توانند در رشته های تحصیلی مانند تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در گرجستان در مقطع کارشناسی ثبت نام کنند ؛ جهت ارسال درخولاست پذیرش باید مدارک زیر را به دانشگاه ارسال کنید:

 • مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه
 • گواهی سلامت پزشکی همراه با آزمایش ایدز
 • گواهی تمکن مالی
 • قبولی در آزمون ورودی
 • گواهی عدم سو پیشینه

بهترین دانشگاه های گرجستان

اگر قصد تحصیل در گرجستان را دارید باید بدانید که کدام دانشگاه برای شما مناسب است و رتبه دانشگاه مورد نظر را از نظر تدریس ، تحقیق ، انتقال دانش و چشم انداز بین المللی بررسی کنید.

بهترین دانشگاه های گرجستان

گرجستان دارای ۱ دانشگاه در پایگاه رتبه بندی تایمز است ، دانشگاه ایالتی تفلیس یا همان دانشگاه ایوان جاواخیشویلی ، دانشگاه بین المللی است که در میان هزار دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.

این دانشگاه دولتی تحقیقاتی در سال ۱۹۱۸ در شهر تفلیس توسط ایوانه جاواخیشویلی تأسیس شد و به همین دلیل به این نام نیز شناخته می شود ، این دانشگاه بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی در منطقه قفقاز است که دارای شش دانشکده علوم طبیعی ، علوم انسانی ، علوم سیاسی و علوم اجتماعی ، روانشناسی ، اقتصاد و تجارت و حقوق بوده و سالانه بیش از 18000 دانشجو در آن به تحصیل مشغولند.

دروس در این دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی برای دانشجویان بین المللی طبق برنامه تحصیل در گرجستان به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

دانشگاه جورجیا

دانشگاه جورجیا بزرگترین موسسه آموزشی خصوصی واقع در تفلیس و از بهترین دانشگاه های گرجستان است که با کمک مالی دریافتی از Private Investment Corporation (OPIC) ، برای به دست آوردن بهترین زیرساخت های آموزشی و استانداردهای آموزشی بالا درمنطقه قفقاز امروز ، در صف مؤسسات آموزشی منطقه ای قرار گرفته و برای رشد شخصی هر دانشجو تلاش می کند.

هر دانشجو نه تنها به عنوان متخصص حرفه ای آموزش دیده بلکه برای چالش های دنیای واقعی آماده می شود ؛ از جمله بهترین رشته های تحصیلی در دانشگاه جورجیا می توان به موراد زیر اشاره کرد:

 • مدیریت بازرگانی
 • مهندسی / فناوری اطلاعات
 • پرستاری
 • داروسازی
 • دندانپزشکی
 • پزشکی به زبان انگلیسی
 • برنامه حقوق بین الملل

دانشگاه فنی گرجستان

این دانشگاه مهمترین و بزرگ ترین دانشگاه فنی گرجستان است که در سال ۱۹۲۲ در شهر تفلیس تاسیس شد و اغلب رشته های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

تمرکز اصلی این دانشگاه این است که موقعیت خود را در صحنه بین المللی آموزش عالی بهبود بخشد و فرصت های فراوانی را برای یادگیری مهارت های حرفه ای و علمی عالی ایجاد کند و مهارت های آموزشی رقابتی بین المللی ، تحقیقات و خدمات نوآوری برای توسعه پایدار گرجستان را حفظ کند.

دانشگاه هوانوردی گرجستان

گرجستان دارای سابقه درخشانی در صنعت حمل و نقل هوایی است که این شرایط یک دلیل اساسی برای بنیان گذاری موسسه آموزشی علمی حمل و نقل هوایی در سال ۱۹۹۲ بود.

این موسسه در سال ۲۰۰۵ براساس یک تصمیم دولتی مجوز خود را از وزارت آموزش و پرورش گرجستان دریافت و در نهایت به دانشگاه هوانوردی مستقلی تبدیل شد ، دانشگاه هوانوردی گرجستان زیر نظر پروژه اراسموس Mundus ACTIVE است که با توجه به این پروژه دانشجویان دانشگاه می توانند در برنامه های تبادل با دانشگاه های کشورهای اروپایی شرکت کنند.

دانشگاه ایلیا

این دانشگاه دولتی در سال ۲۰۰۶ در شهر تفلیس تاسیس شد و دارای دانشکده های هنر و علوم انسانی ، علوم طبیعی و مهندسی ، تجارت ، حقوق می باشد.

تعدادی از رشته های تحصیلی در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شوند و در هر سطحی از تحصیلات عالی ، سالانه حدود ۵۰۰۰ فارغ التحصیل دارد ؛ دانشگاه دولتی ایلیا یک جامعه علمی پیشرفته و اختصاصی را فراهم می کند که دانشجویان می توانند از کارشناسان آموزش ببینند و مهارت های مورد نیاز خود را بدست آورند.

دانشگاه قفقاز

این دانشگاه خصوصی در سال ۲۰۰۴ در شهر تفلیس تاسیس شد و دارای دانشکده های حقوق ، رسانه ، فناوری ، علوم اجتماعی ، گردشگری ، مراقبت های ویژه می باشد ، این دانشگاه با دانشگاه دولتی جورجیا آمریکا مشارکت دارد و دروس به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی به زبان انگلیسی ارائه می گردد.

دانشگاه پزشکی تفلیس

دانشگاه پزشکی تفلیس یک دانشگاه دولتی است که در سال ۱۹۳۰ تاسیس شده و از بزرگ‌ترین و بهترین دانشگاه های گرجستان در رشته پزشکی است که هر ساله در حدود ۷۵۰۰ دانشجو را پذیرا است ، اعتبار و شهرت این دانشگاه در نزد دانشجویان بین‌المللی بسیار است و بورسیه های تحصیلی زیادی را نیز به دانشجویان خود اعطا می کند.

دانشگاه بین المللی بلک سی

دانشگاه بین‌المللی بلک سی ( International Black Sea University ) در سال ۱۹۹۵ در تفلیس گرجستان تاسیس گردید و یک دانشگاه خصوصی است که گرچه مرکز آموزشی بزرگی به شمار نمی‌رود اما کیفیت آموزشی در این دانشگاه بسیار بالا است.

دانشکده‌های مختلف این دانشگاه بین‌المللی بر اساس گسترش ارتباطات بین‌المللی علمی و تبادلات آکادمیک در زمینه علوم پایه و کاربردی فعالیت می‌کنند . در این دانشگاه ۳۰ رشته به زبان انگلیسی در سه مقطع تدریس می شود.

دانشکده اقتصاد بین المللی

دانشکده اقتصاد بین المللی در سال ۲۰۰۶ در دانشگاه ایالتی تفلیس تاسیس شد و از طریق تلاش های منحصر به فرد با بانک جهانی ، BP ، دولت گرجستان ، آلمان، سوئد و نروژ همکاری دارد.

این دانشگاه که یک برنامه دو ساله در مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد را ارائه می دهد ، طرفدار استاندارد های آکادمیک بین المللی است ؛ زبان تحصیل در این دانشگاه انگلیسی است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان

وزارت علوم ایران هر ساله تمامی دانشگاه های بین المللی از جمله دانشگاه های کشور گرجستان را مورد بررسی قرار داده و بهترین انها را مورد تایید قرار می دهد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان

دانشجویانی که می خواهند در دانشگاه های این کشور به تحصیل مشغول شوند باید به این فهرست مراجعه و اسامی دانشگاه ها را به دقت بررسی نمایند ، تایید دانشگاه توسط وزارت علوم و یا بهداشت به دانشجویان این فرصت را می دهد تا بتوانند پس از اتمام دوره تحصیلی خود در ایران به کار مشغول شده و یا به ادامه تحصیل در دانشگاه های داخل بپردازند.

طبق آخرین فهرست منتشر شده توسط وزارت علوم و بهداشت تنها دانشگاه ایالتی تفلیس در رشته زبان و ادبیات گرجی مورد تایید بوده و سایر دانشگاه ها با وجود اعتبار در سایر کشورهای جهان در داخل کشور مورد تایید نیستند.

دانشجویان رشته علوم پزشکی باید به این مسئله توجه ویژه داشته باشند که در هنگام اقدام به تحصیل این نکته را مدنظر قرار دهند البته این فهرست هرساله تغییر نموده و امکان تغییر درآن وجود دارد ، پس بهتر است در سالی که قصد اقدام به تحصیل دارید دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در گرجستان را بررسی نمایید.

دانشگاه فارسی زبان گرجستان

گرجستان و ایران دارای رابطه دیرینه ای هستند و ارتباط آن ها به هزاران سال قبل برمی گردد ، گرجستان از قرن شانزدهم تا کنون یکی از کشور های مناسب برای مهاجرت ایرانیان بوده و سالانه پذیرای تعداد زیادی از مهاجرین ایرانی چه در بخش های تحصیلی ، چه صنعتی و سرمایه گذاری می باشد.

دانشگاه فارسی زبان گرجستان

زبان فارسی نیز یکی از زبان های باستانی در سطح جهان است که به دلیل روابط دیرینه گرجستان با ایران به این کشور وارد شده و بر ساختار های دستوری و حتی کلمات موجود در زبان گرجی تاثیر بسزایی داشته است.

شاهنامه فردوسی در قرن دوازدهم و کتاب های بسیار دیگری در طول تاریخ به زبان گرجی ترجمه شده اند ، در حال حاضر در بعضی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و حتی خصوصی این کشور دوره های زبان و ادبیات فارسی ارائه می شود که در این مقاله به معرفی دانشگاه فارسی زبان گرجستان خواهیم پرداخت.

پایه های نهادی مطالعات ایران در گرجستان بعد از انقلاب روسیه در سال 1917 به وجود آمد و دو موسسه آموزشی ، تحقیقاتی یعنی دانشگاه تفلیس و آکادمی علوم اتحاد جماهیر شوروی شعبه گرجستان که بعد ها به آکادمی علوم گرجستان تبدیل شد مطالعات زبان فارسی را آغاز کردند.

محققان در هر دو موسسه دریافتند که شناخت زبان های شرقی ، به ویژه زبان فارسی ، برای مطالعه تاریخ ، ادبیات و زبان گرجستان ضروری است ؛ از همان زمان بررسی زبان فارسی در این کشور گسترش یافت.

ارتباط های زبانی گرجستان با زبان های ایرانی

با توجه به قرن ها ارتباطات نزدیک بین گرجستان و ایران ، تعداد زیادی از واژه های ایرانی به زبان گرجی درآمده است ، این کلمات به حوزه های گوناگون واژگان تعلق دارند و در دوره ها و گویش های مختلف از شرق ، اروپای غربی ، ایران ، پارتیان و حتی از دوره فارسی ساسانی (قرن سوم و پنجم) و فارسی جدید وارد زبان گرجی شده اند.

دوره های زبان های ایرانی و تاریخ ادبیات فارسی در سال 1938 توسط صندلی فلورانس ایرانی و در سال 1945 توسط گروه مطالعات شرقی در دانشگاه تفلیس ارائه شد.

از دهه 1960 زبان شرقی باستانی ، فلسفه فارسی ، زبان هندی و ایرانی ، تاریخ قرون وسطی ، تاریخ مدرن و معاصر و خاور نزدیک در مطالعات ایران شناسی در موسسات و دانشگاه های فارسی زبان گرجستان جای گرفته است.

ایرانیان نیز در سایر موسسات آکادمی گرجستان در رشته هایی همچون تاریخ ، باستان شناسی و قوم نگاری ، نسخه های خطی و تاریخ ادبیات گرجستان در حال فعالیت هستند.

برترین دانشگاه های فارسی زبان گرجستان

دانشگاه دولتی تفلیس یا ایوانه جاواخیشویلی که پیش تر به آن پرداختیم ، اولین و مشهور ترین مرکز آموزش زبان فارسی در گرجستان است که رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشکده علوم انسانی این دانشگاه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود ؛ برای تحصیل در این دانشگاه می توانید از بورسیه تحصیلی در گرجستان استفاده کنید.

دانشگاه بین المللی قفقاز نیز رشته ادبیات و زبان فارسی را در دانشکده علوم انسانی خود ارائه می دهد و از بهترین مراکز خصوصی با امکانات به روز در گرجستان است.

موسسه مطالعات شرقی جورجی تسرتلی از دیگر گزینه های تحصیل زبان فارسی در گرجستان است که محققان مشهوری در زمان های مختلف در موسسه فعالیت کرده اند.

این موسسه و دانشگاه فارسی زبان گرجستان شامل دپارتمان های گروه زبان های شرقی ، گروه مطالعات زبان سامی ، گروه زبان های هند و ایران ، گروه ادبیات فارسی ، گروه مطالعات ترکیه ، گروه تاریخی و معاصر شرق و شرق خاورمیانه ، گروه تاریخ قرون وسطی خاورمیانه ، آزمایشگاه عمومی فونتیک و تایپوگرافی زبان های شرقی ، کتابخانه غنی ادبیات و دوره های پژوهشی است.

بورسیه تحصیلی در گرجستان

یکی از مزیت های تحصیل در گرجستان ، ارائه کمک هزینه ها و بورس های تحصیلی به دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته های مختلف دانشگاهی است.

بورسیه تحصیلی در گرجستان

میزان کمک هزینه تحصیلی توسط دانشگاه ها متفاوت است و برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد میزان هزینه اعطایی و بورس تحصیلی دانشگاه های گرجستان باید به وب سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نمود .

بورسیه تحصیلی در گرجستان به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شود که بورس های دولتی از سوی دانشگاه ها و نهاد های دولتی فراهم و بورس های خصوصی از سوی شرکت ها ، موسسه ها و نهاد های خصوصی برای تربیت نیروی کاری مورد نیاز خود تامین می شوند.

اغلب بورسیه های تحصیلی ارائه شده در این کشور برای دانشجویان محصل در مقاطع تحصیلات تکمیلی تمام وقت در موسسات آموزش عالی گرجستان است که دوره تحصیل خود را در ترم پاییز آغاز می کنند.

از جمله رشته های دانشگاهی که در این کشور شامل بورسیه تحصیلی می شوند می توان به رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، اقتصاد ، مدیریت ، معماری ، زبان ، امور سیاسی و بین الملل و غیره اشاره کرد.

انواع بورسیه های دولتی در گرجستان

بورس تحصیلی بین المللی بنیامین ا. گیلمن یک برنامه بورسیه تحصیلی در گرجستان است که دانشجویان را قادر می سازد با هزینه مالی کم به تحصیل و سپری کردن دوره انترنی در خارج از کشور پرداخته و مهارت های حیاتی را برای امنیت ملی و رقابت اقتصادی کسب کنند.

این بورس تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی کم درآمد اعطا می شود و البته دقت داشته باشید که برای دریافت این کمک هزینه تحصیلی رقابت بسیار سنگین است که حدود ۷۰۰۰ دلار برای هر سال تحصیلی می باشد.

بسیاری از کشورها مثل گرجستان همچنان علاقه مند به دولت فدرال هستند بنابراین دانشجویانی که در رشته های تحصیلی زبان و فرهنگ مشغول به تحصیل هستند می توانند از این بورس تحصیلی بهره ببرند ؛ هزینه اعطایی این بورس ۲۵۰۰۰ دلار برای هر سال تحصیلی می باشد.

بورس تحصیلی بورن اواردز از دیگر بورسیه های تحصیلی در گرجستان است که توسط برنامه آموزش امنیت ملی برای ارائه به دانشجویان با استعداد به منظور دستیابی به فرصت های آموزشی بهتر ابداع شد ، این بورسیه تحصیلی که توسط آژانس امنیت ملی گرجستان تامین می شود به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد.

بورس تحصیلی فولبرایت

این بورس تحصیلی دولتی به دانشجویان با استعداد از سراسر جهان اعطا می شود و برای واجد شرایط بودن ، داشتن مهارت های زبانی پایه الزامی است.

این بورسیه رشته های تحصیلی متعددی را پوشش می دهد و به طور کلی به ارتباط فرهنگی یا توسعه اجتماعی یا سیاسی در روابط بین المللی بستگی دارد ، به طور معمول ، هزینه اعطایی این بورسیه تحصیلی در گرجستان برای هر فرد بر اساس طیف وسیعی از معیارها متفاوت است اما شامل هزینه تحصیل و سفر در این کشور می باشد.

انواع بورسیه تحصیلی خصوصی در گرجستان

بورسیه شوراهای آمریکا برای آموزش بین المللی هزینه های مالی دانشجویان را تحت عنوان VIII مورد حمایت قرار می دهد در این برنامه هزینه تحصیل افرادی که خواهان تحصیل و تحقیق در کشور های اروپای شرقی هستند تامین شده و متقاضیان برای بورس های مالی در حدود ۳۵۰۰۰ دلار در هر سال تحصیلی به رقابت می پردازند.

اغلب این بورس شامل رشته های تحصیلات تکمیلی در سیاست و امور بین الملل اعطا می شوند زیرا نقش مهمی در روابط خارجی میان امیکا و گرجستان دارند.

موسسه هیئت تحقیق و تبادل بین المللی (IREX) یک سازمان خصوصی است که ماموریت اصلی آن ارائه فرصت هایی برای همکاری جمعی بین دانش پژوهان و متخصصان مختلف برای ایجاد یک جهان بین المللی بهتر است.

بخشی از این ماموریت اداره برنامه های بورس و کمک هزینه های تحصیلی سخاوتمندانه و رقابتی به افراد با استعداد و نیازمند کمک مالی است ؛ این بورس تحصیلی فرصت های تحقیقاتی پیشرفته فردی و هزینه سفر افراد را تامین می کند.

هزینه های تحصیل در گرجستان

همانگونه که گفته شد در گرجستان دانشگاه ها به دو صورت دولتی و خصوصی به جذب دانشجویان مشغول هستند که هزینه تحصیل در تمامی آنها مقرون به صرف بوده اما برای همه موسسات یکسان نیست.

هزینه های تحصیل در گرجستان

هزینه تحصیل با توجه به رشته ، مقطع تحصیلی ، دانشگاه محل تحصیل ملیت دانشجو و زبان تحصیل متغیر است اما هزینه تحصیل به صورت متوسط در دانشگاه های دولتی گرجستان در مقطع کارشناسی ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ۴۵۰۰ دلار برای هر سال است.

هزینه تحصیل برخی از رشته های تحصیلی پرطرفدار در این کشور به شرح زیر است :

 • پزشکی 3500 دلار – 4500 دلار
 • پرستاری 3000 دلار – 4000 دلار
 • مهندسی عمران 3500 دلار – 4000 دلار
 • فناوری اطلاعات 3200 دلار – 4200 دلار
 • هوانوردی 4500 دلار – 5000 دلار
 • مدیریت بازرگانی 2500 دلار – 3000 دلار
 • اقتصاد 3200 دلار – 3800 دلار
 • دانش کامپیوتر 2500 دلار – 3000 دلار

معرفی برخی از دانشگاه های کم هزینه گرجستان

دانشگاه های زیر از جمله دانشگاه های کم هزینه در گرجستان هیتند که برای دانشجویان بین المللی گزینه ای ایده آل به شمار می روند:

 • دانشگاه کشاورزی گرجستان
 • دانشگاه ایالتی Akaki Tsereteli
 • دانشگاه علم و صنعت Akhaltsikhe
 • دانشگاه آمریکایی علوم انسانی پردیس گرجستان
 • دانشگاه ایالتی تفلیس
 • دانشگاه علوم پزشکی تفلیس
 • دانشگاه فنی گرجستان
 • دانشگاه Grigol Robakidze
 • دانشگاه هنر باتومی
 • دانشگاه هوانوردی باتومی
 • دانشگاه بین المللی قفقاز
 • دانشگاه قفقاز
 • دانشگاه David Aghmashenebeli گرجستان

هزینه زندگی در گرجستان

استاندارد زندگی در گرجستان نزدیک به اروپا است ، اما در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر مسکن ، غذا ، حمل و نقل و فراغت نسبتا گران نبوده و همین امر گرجستان را با هزینه های پایین زندگی از سایر کشورها متمایز می کند.

البته مانند هر کشور دیگری که برای تحصیل انتخاب کنید ، هزینه زندگی در این کشور بسته به سبک زندگی ، شهر محل سکونت و تحصیل دانشجو نیز متغیر است.

به عنوان مثال هزینه زندگی در تفلیس ۱۰ درصد پایین تر از شهر های دیگر اروپا است و اغلب دانشگاه ها دارای خوابگاه های نزدیک به خود هستند و این هزینه ها را برای دانشجویان کمتر می کند.

هزینه زندگی یک دانشجو در گرجستان به طور متوسط ۲۵۰ دلار برای هر ماه می باشد که کشور شامل محل اقامت ، غذا ، پوشاک ، حمل و نقل ، مراقبت پزشکی و غیره است.

البته در این کشور امکان اجاره خانه نیز برای دانشجویان وجود دارد که اجاره بهایی بیشتر از خوابگاه ها داشته و در محلی دورتر از محوطه دانشگاه قرار گرفته اند.

ویزای تحصیلی کشور گرجستان

اگر می خواهید بیشتر از یک سال در این کشور بمانید و مهاجرت تحصیلی به گرجستان داشته باشید بهتر است اجازه نامه اقامت موقت دریافت کنید.

ویزای تحصیلی کشور گرجستان

برای دریافت این اجازه نامه باید شرایط خاصی را دارا باشید که عبارتند از:

به طور قانونی در این کشور مشغول به کار باشید ، برای تحصیل و یا درمان بیماری به آنجا بروید ، توسط یک آژانس دولتی برای کار دعوت شده باشید ، سرپرست یک شهروند گرجستانی و یا تحت سرپرستی یک شهروند این کشور هستید و یا در نهایت رابطه بسیار نزدیک یا خویشاوندی با یک شهروند گرجستانی را دارید.

همچنین اگر در این کشور بیشتر از صد ها هزار دلار سرمایه گذاری کرده اید و یا در بانک های آن سرمایه کلانی را دارا هستید می توانید برای اجازه نامه موقت درخواست دهید.

ویزای اولیه این کشور حدود سی الی نود روز معتبر است که توسط سفارت گرجستان که در تهران قرار دارد برای متقاضیان صادر می شود ، برای دریافت ویزا پس از درخواست و تکمیل شدن فرم ها هفت روز زمان نیاز است و به پرداخت هزینه ای در حدود سی دلار نیاز دارد.

مدارک اخذ ویزای تحصیلی گرجستان موارد زیر را شامل می شود:

 • فتوکپی از پاسپورت
 • نامه پذیرش از دانشگاه ها و یا کالج های گرجستان
 • نامه خوابگاه یا اجاره خانه
 • کپی شناسنامه
 • گواهی تمکن مالی و پرینت حساب
 • گواهی سلامت
 • عکس پاسپورتی
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • پاسپورت معتبر

خدمات بیمه دانشجویی در گرجستان

داشتن بیمه دانشجویی یکی از مواردی است که شاید در ابتدا چندان مهم به نظر نرسد اما قطعا در داشتن زندگی آرام و بدون دغدغه در کشور گرجستان بسیار موثر است.

خدمات بیمه دانشجویی در گرجستان

شما با اخذ اجازه بر اساس شرایط ویزای تحصیلی و اقامت در گرجستان به عنوان دانشجو قرار است به روند عادی زندگی خود ادامه داده و در برخی شرایط نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی داشته باشید.

داشتن بیمه دانشجویی این امکان را به شما می دهد تا با پرداخت هزینه کم از خدمات لازم در زمینه درمان بهره مند شوید چرا که هزینه های درمان در کشورهای خارجی همچون گرجستان برای کسانی که بیمه درمانی نداشته باشند بسیار گران خواهد بود از این رو ارائه خدمات بیمه به دانشجویان در گرجستان از اولویت های اصلی هم برای کشور مقصد و هم دانشجو است.

تمامی دانشجویان محصل در گرجستان موظف هستند تا مبلغی را به صورت ماهیانه به عنوان بیمه درمانی خود پرداخت نمایند البته بیمه های درمانی به انواع مختلفی تقسیم شده و هر یک موارد مشخصی را در بر می گیرند.

در هنگام انتخاب بیمه باید نهایت دقت خود را به کار گرفته و در صورتی که بیمه خاصی دارید و یا از داروی خاصی استفاده می کنید ، بیمه انتخابی تان آن را پوشش دهد.

تفاوت بیمه دانشجویی و بیمه اجباری در گرجستان

بیمه دانشجویی از آن جهت با بیمه اجباری متفاوت است که شما هزینه کمتری را پرداخت نموده و در مقابل خدمات محدودتری را نیز دریافت می کنید.

اصولا بیمه های دانشجویی تنها بیماری و درمان های سطحی را شامل شده و در صورتی که نیاز به درمان های تخصصی وجود داشته باشد دانشجو باید یا به کشور خود مراجعه کرده و یا تمامی هزینه ها را در گرجستان متقبل شود.

میزان پرداخت بیمه با توجه به خدمات آن در هر شرکت متفاوت است و دانشجویان باید ماهیانه مبلغی در حدود 50 تا 100 یورو را پرداخت نمایند.

دقت داشته باشید که دریافت این نوع بیمه برای اخذ ویزا الزامی بوده و در صورت نداشتن آن در دریافت ویزا با مشکل مواجه خواهید شد ، سفارت به همراه تمامی مدارک از شما مدرک بیمه دانشجویی را نیز درخواست می کند پس از همان ابتدا به فکر بیمه کردن خود باشید.

نگران نباشید ، همکاران ما در موسسه مهاجرتی رجبی می توانند با بهترین شرکت های بیمه در کشور اروپایی موردنظرتان قرارداد ببندند.

همچنین شما می توانید از بیمه های مسافرتی نیز بهره مند شوید و در صورتی که در زمان دانشجویی به یکی دیگر از کشورهای اروپا و یا آسیا سفر کنید ، در صورت نیاز می توانید از آن استفاده نمایید که البته اجباری نبوده و اختیاری ست.

خوابگاه های دانشجویی گرجستان

محل سکونت خوب به انسان احساس امنیت و آرامش می دهد و همواره یکی از دغدغه های ذهنی دانشجویان محصل در خارج از کشور محل سکونت آن ها در حین تحصیل است.

خوابگاه های دانشجویی گرجستان

یکی از مزیت های تحصیل در گرجستان ارائه خوابگاه دانشجویی به دانشجویان است که تحت مدیریت برخی از دانشگاه ها هستند و تعدادی از آنها در محوطه های دانشگاه ها و یا در نزدیکی آن ها قرار دارند.

دانشجویان بین المللی که برای تحصیل و پذیرش در دانشگاه های گرجستان درخواست می دهند باید از وضعیت خوابگاه و اقامتگاه دانشجویی در این کشور مطلع شده و قبل از ورود به و اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر از ارائه خوابگاه توسط دانشگاه اطمینان حاصل کنند.

از آن جا که ظرفیت خوابگاه های دانشگاهی محدود است ، دانشجویان باید در زمان تعیین شده برای اقامت در خوابگاه درخواست دهند البته گزینه های دیگری مانند هتل های خوب با تجهیزات اساسی و محیط مناسب برای سکونت حین مهاجرت تحصیلی به گرجستان وجود دارند.

ارزان ترین نوع خوابگاه در گرجستان خوابگاه های دانشگاهی است که اجاره آن ۶۰ دلار برای هر ماه می باشد ، این خوابگاه ها شامل اتاق های یک یا چند تخت خوابه خصوصی با آشپزخانه ، حمام ، دستشویی و اتاق نشیمن مشترک است.

سکونت در خوابگاه های غیر دولتی گرجستان

خوابگاه های خصوصی مکان هایی هستند که به صورت خصوصی اداره شده و در اغلب موارد در نزدیکی دانشگاه قرار ندارند ، این خوابگاه ها مکان های مناسبی برای دانشجویان بین المللی است که با دانشجویان بومی دانشگاه های گرجستان در یک مکان زندگی کرده و در مورد هم اتاقی و هم خوابگاهی های خود قبل از ورود به این خوابگاه ها بررسی های لازم را انجام دهند.

هزینه اجاره در این خوابگاه نسبتا بالا و به طور قطع بیشتر از هزینه اجاره خوابگاه های دانشجویی که دانشگاه ارائه می دهد است ، اجار بهای این خوابگاه ها معمولا۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار برای هر ماه است.

اجاره آپارتمان در گرجستان یکی از دیگر گزینه ها برای اقامت دانشجویان در گرجستان است که دانشجویان می توانند به صورت فردی و یا با یک یا چند نفر دیگراین آپارتمان را اجاره کنند.

اجاره بهای یک آپارتمان در گرجستان بسته به شهر و منطقه مسکونی ، تعداد اتاق و متراژ آن متفاوت است و حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو برای هر ماه می باشد ، در صورتی که به صورت مشترک یه آپارتمان اجاره کنند هزینه اجاره بها بین آنها تقسیم خواهد شد.

مهمان شدن در یک خانواده گرجستانی یکی از ارزان ترین گزینه ها برای سکونت دانشجویان به شمار میرود که در آن دانشجویان علاوه بر گرفتن اتاق ، از غذا و دیگر امکانات زندگی در آن خانه بهره مند می شوند ؛ هزینه اجاره این نوع اقامتگاه ها ۱۰۰ دلار برای هر ماه می باشد.

نحوه یافتن خوابگاه در گرجستان

همان گونه که در بالا بیان شد تعدادی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی گرجستان برای دانشجویان خود خوابگاه و اقامتگاه تدارک دیده اند.

دانشجویان متقاضی دریافت اتاق می توانند در تاریخ تعیین شده به دفتر خدمات خوابگاه دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کنند در صورتی که ظرفیت خوابگاه های دانشجویی کشور گرجستان تکمیل شده باشد و یا دانشجو خواهان اجاره اتاق در خوابگاه های خصوصی باشد ، آژانس های املاک و دفتر خدمات خوابگاه دانشگاه ها در یافتن این آپارتمان ها به آن ها کمک خواهند کرد و آپارتمان های مشترک دانشجویی را به آن ها معرفی می کنند ؛ البته آژانس های خصوصی و یا دانشگاهی برای یافتن آپارتمان هزینه دریافت می کنند.

اجازه کار دانشجویی در گرجستان

با توجه به بالابودن نرخ بیکاری در گرجستان و کمبود فرصت های شغلی در این کشور یافتن شغل برای شهروندان این کشور سخت و دشوار است بنابراین دانشجویان بین المللی محصل در گرجستان نمی توانند همزمان با تحصیل خود در این کشور کار کنند.

اجازه کار دانشجویی در گرجستان

پس باید قبل از اقدام به پذیرش در دانشگاه های این کشور از تمکن مالی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در گرجستان اطمینان حاصل کنند.

در واقع ، داشتن شغل هنگام تحصیل در گرجستان نسبتا بستگی به فرد و مهارت های فردی شما دارد ، آژانس های بین المللی وجود دارد که می توانند به شما بگویند که کار و تحصیل در کشور گرجستان ۱۰۰٪ تضمین شده است که این درست نیست.

حتی شهروندان گرجستان برای مشاغل در الویت هستند و کارفرمایان تمایل به استخدام خارجی که نمی تواند به زبان آن ها صحبت کند ندارند ؛ با این حال با مهارت هایی که دارید ممکن است شانسی برای پیدا کردن کار داشته باشید.

تامین هزینه های زندگی با درآمد دانشجویی

همانگونه که در بالا گفتیم یافتن کار پاره وقت دانشجویی در کشور گرجستان بسیار دشوار است و چنانچه بتوانید با مهارت های خود به یک فرصت شغلی برسید نیز درآمد قابل توجهی نخواهید داشت بنابراین توصیه می شود تا از برآورد هزینه های خود بر اساس کار دانشجویی خودداری کنید.

حتی در صورت کار به مدت 30 ساعت در هفته ( که البته مخصوص دانشجویان دوره دکتراست ) شما تنها قادر به پرداخت اجاره خوابگاه خواهید بود و سایر هزینه ها باید از یک پشتوانه مالی تامین گردد.

مزایا و معایب تحصیل در گرجستان

تا به این جای مقاله حتما با مطالعه بخش های مختلف متوجه مزایا متعدد کشور مجارستان جهت تحصیل در رشته های متعدد دانشگاهی شده اید ، اما تحصیل در خارج از کشور همیشه دارای مزایا و معایبی است که باید حتماً از آن ها مطلع باشید.

مزایا و معایب تحصیل در گرجستان

خوب است بدانید که این احتمال وجود دارد که گرجستان طی چند سال آینده عضو اتحادیه اروپا شود که همین امر باعث می شود تا شما زندگی در کشوری که از قوانین کلی این اتحادیه پیروی می کند را تجربه کنید و آمادگی لازم جهت زندگی در سایر کشور های این اتحادیه را نیز به دست آورید.

همچنین تحصیل در دانشگاه های گرجستان راهگشای شما برای کاریابی و اخذ اقامت دائم این کشور نیز خواهد بود به طوری که با یافتن کار مناسب می توانید به اقامت برسید.

رفاه اجتماعی از دیگر مزایا انتخاب گرجستان به عنوان مقصد تحصیلی ست ، گرجستان در مناطق شهری خود رفاه شهروندی خوبی را برای تمام اقشار جامعه فراهم نموده است و هنگامی که شما با ویزای تحصیلی گرجستان اجازه اقامت داشته باشید می توانید از این خدمات و رفاه اجتماعی بهره مند شوید.

داشتن مناظر طبیعی زیبا بی تاثیر نبوده و می تواند تعطیلات و اوقات فراغت خوبی را برای شما به ارمغان آورد ، امکان رفت و آمد آسان به ایران شاید یکی دیگر از دلایلی باشد که دانشجویان ، گرجستان را برای تحصیل انتخاب می کنند.

کشور گرجستان در سال های اخیر پذیرای ایرانیان زیادی بوده و جامعه ایرانی قابل توجهی در آن سکونت دارند ، به همین دلیل برخورد مردم این کشور با مهاجرین و به خصوص ایرانیان بسیار مناسب است.

معایب تحصیل در گرجستان

گرجستان با وجود مزایای فراوان می تواند معایب خاص خود را به همراه داشته و برای برخی از افراد مناسب نباشد ، گرجستان به دلیل پذیرش زیاد مهاجران در سال های اخیر در برخی از موارد می تواند برای دریافت ویزا و یا اخذ اقامت مشکل ساز شود.

همچنین درخواست ورود به دانشگاه های این کشور با توجه به امکانات مناسب و هزینه پایین بسیار زیاد شده و همین امر پذیرش در دانشگاه را تا حدودی رقابتی نموده است.

اکثر رشته های تحصیلی در مقطع لیسانس دروس خود را به زبان گرجی ارائه می دهند و کسانی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند باید به زبان بومی این کشور مسلط شوند ، یادگیری زبان گرجی نیاز به صرف وقت ، هزینه و انگیزه لازم دارد که برای برخی از دانشجویان می تواند منصرف کننده باشد .

یکی از مناسب ترین شهر های گرجستان که معتبر ترین دانشگاه ها نیز در آن واقع شده اند شهر تفلیس است که در سال های اخیر به دلیل مهاجرت بی رویه دانشجویان را در یافتن مسکن مناسب و یا کار همزمان با تحصیل دچار مشکل کرده است.

شهر های دیگر این کشور نیز با کمبود شغل در زمینه های مختلف رو به رو هستند البته گفتنی ست که واحد پول رایج کشور لاری می باشد و تمامی معاملات ملک ، خودرو و اجاره مسکن به دلار آمریکا انجام می شود که خوشایند بسیاری از مهاجران به خصوص دانشجویان که بودجه محدودی دارند نیست.

موسسات اعزام دانشجو به گرجستان

مهاجرت امری بسیار پیچیده است که با توجه به شرایط هر فرد می تواند تغییر یابد ، شما در مرحله اول باید تمامی نیاز های خودتان را که از مهاجرت و تحصیل در کشوری دیگر انتظار دارید شناخته و با بررسی کشور مورد نظرتان اقدام به مهاجرت کنید.

موسسات اعزام دانشجو به گرجستان

تصمیم گیری در پروسه مهاجرت نیاز به دریافت اطلاعات صحیح از منابع قابل اعتماد داشته و هر فرد و یا موسسه ای واجد شرایط انجام امور مهاجرتی و یا تحصیلی نمی باشد ، گاه از طریق مشورت با افراد نادرست یک کشور مناسب می تواند به مقصدی اشتباه تبدیل شده و فرد را از مهاجرت پشیمان سازد.

خوب است که در هنگام تصمیم گیری در رابطه با امور مهاجرتی خود به جای مراجعه به موسسات اعزام دانشجو که هیچ گونه مسئولتی را پس از انجام مهاجرت شما نمی پذیرند به موسسات مهاجرتی با سابقه مراجعه نموده و با خیالی آسوده زمان و هزینه خود را برای رسیدن به بهترین هدف ممکن صرف نمایید.

سوالات پر تکرار تحصیل در گرجستان

در مقاله ای که تقدیم شد ، تلاش کردیم نکاتی کاربردی و مفید برای علاقه مندان تحصیل در گرجستان بیان کنیم ، شما این امکان را دارید که با کارشناسان ما در تماس بوده و پرسش های خود را مطرح نمایید.

راه دیگر ارتباط با مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) بخش دیدگاه های سایت است که می توانید سوالات خود را پرسیده و به پاسخ خود برسید ، در زیر به ده سوالی که به دفعات بیشتری از کارشناسان ما پرسیده شده است ، پاسخ داده ایم تا راهگشای شما عزیزان باشد.

می خواهم بدانم هنگام تحصیل در گرجستان امکان کار دانشجویی وجود دارد؟

متاسفانه با توجه به بالابودن نرخ بیکاری در گرجستان و کمبود فرصت های شغلی در این کشور یافتن شغل برای شهروندان این کشور سخت و دشوار است بنابراین دانشجویان بین المللی محصل در گرجستان نمی توانند همزمان با تحصیل خود در این کشور کار کنند.

از دوستان شنیده ام که می توان با خانواده های گرجی در زمان تحصیل زندگی کرد ، آیا این موضوع صحت دارد؟

بله ، مهمان شدن در یک خانواده گرجستانی یکی از ارزان ترین گزینه ها برای سکونت دانشجویان به شمار میرود که در آن دانشجویان علاوه بر گرفتن اتاق ، از غذا و دیگر امکانات زندگی در آن خانه بهره مند می شوند ؛ هزینه اجاره این نوع اقامتگاه ها ۱۰۰ دلار برای هر ماه می باشد.

هزینه خوابگاه در گرجستان برای دانشجویان چقدر است؟

خوابگاه دولتی اجاره آن ۶۰ دلار برای هر ماه و خوابگاه های خصوصی 200 تا 300 دلار در ماه ، اجاره آپارتمان هم 300 تا 600 دلار در ماه هزینه دارد.

متوسط هزینه زندگی دانشجویی در گرجستان چقدراست؟

هزینه زندگی یک دانشجو در گرجستان به طور متوسط ۲۵۰ دلار برای هر ماه می باشد.

روند دریافت ویزای تحصیلی در گرجستان چگونه است؟

ویزای اولیه این کشور حدود سی الی نود روز معتبر است که توسط سفارت گرجستان که در تهران قرار دارد برای متقاضیان صادر می شود ، برای دریافت ویزا پس از درخواست و تکمیل شدن فرم ها هفت روز زمان نیاز است و به پرداخت هزینه ای در حدود سی دلار نیاز دارد.

هزینه تحصیل در گرجستان چقدر است ؟

هزینه تحصیل به صورت متوسط در دانشگاه های دولتی گرجستان در مقطع کارشناسی ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ۴۵۰۰ دلار برای هر سال است.

نسبت به فرانسه و آلمان ، آیا هزینه های گرجستان کمتر است؟

بله ، هزینه زندگی در تفلیس ۱۰ درصد پایین تر از شهر های اروپا است.

بورسیه در گرجستان به چه رشته هایی بهتر تعلق می گیرد؟

بورسیه تحصیلی گرجستان به رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، اقتصاد ، مدیریت ، معماری ، زبان ، امور سیاسی و بین الملل راحت تر داده می شود.

کدام دانشگاه های گرجستان مورد تایید وزارت علوم ایران هستند؟

متاسفانه تنها دانشگاه ایالتی تفلیس در رشته زبان و ادبیات گرجی مورد تایید بوده و سایر دانشگاه ها با وجود اعتبار در سایر کشورهای جهان در داخل کشور مورد تایید نیستند.

برای ورود به دانشگاه های گرجستان چه پیش نیاز هایی لازم است؟

در اکثر دانشگاه های گرجستان ، دانشجویان خارجی بر اساس مصاحبه پذیرفته می شوند و تنها چند دانشگاه برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی به IELTS نیاز دارند.

موسسه مهاجرتی رجبی با داشتن رزومه ای درخشان در کلیه امور مهاجرت از جمله مهاجرت تحصیلی پاسخگوی تمامی سوالات شما در رابطه با تحصیل در گرجستان بوده و شما عزیزان می توانید جهت هرگونه پرسش و یا دریافت اطلاعات در مورد بهترین کشورها برای زندگی با مشاورین موسسه دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه