تحصیل در آلمان

یکی از بهترین و مناسب ترین مقاصد تحصیلی در جهان، آلمان است؛ تحصیل در آلمان همواره انتخابی هوشمندانه و کم نظیر بوده و هست چراکه آلمان دانشگاه هایی را در خود جای داده که در کمتر کشوری می توان یافت؛ تحصیل در چنین دانشگاه هایی مزایای بسیاری برای دانشجویان خواهد داشت.

تحصیل در آلمان

مشاور مهاجرتی

بله، تحصیل در آلمان در صورتی که به زبان آلمانی و در دانشگاه های دولتی این کشور صورت پذیرد، رایگان می باشد.

 بله، برای تحصیل در دانشگاه ها و اکثر رشته های تحصیلی و همچنین پذیرش در کالج های پیش از دانشگاه های این کشور نیاز به ارائه مدرک زبان می باشد.

 بله، دانشجویان خارجی می توانند به مدت زمان مشخصی در حین تحصیل در آلمان به کار پاره وقت مشغول شوند.

 برای تحصیل در آلمان و دانشگاه های دولتی نیازی به پرداخت شهریه تحصیلی وجود ندارد و فقط باید مبلغی کمتر از 400 یورو بابت هزینه ثبت نام و خدمات دانشجویی پرداخت کرد.

بله، در اکثر رشته های مهم و دانشگاه های این کشور باید در آزمون ورودی مربوطه رشته و دانشگاه شرکت نمود.

دانشجویان از تمامی کشورهای جهان خواهان تحصیل در دانشگاه های آلمان هستند. همچنین باید بگوییم که تنوع رشته ای و شاخه های تحصیلی که در مراکز آموزش علمی و دانشگاه های این کشور ارائه می شود، یکی از متنوع ترین و دارای بالاترین تعداد رشته های تحصیلی در جهان است.

اخذ مدرک از دانشگاه های این کشور فرصت اشتغال در تمامی کشورهای جهان را برای شما مقدور می سازد، چون اعتبار این مراکز بسیار ستودنی است.

نظام آموزشی المان از معاهده بولونیا تبعیت می کند که یعنی از بالاترین استاندارها، نظارت و کیفیت در حال حاضر برخوردار است. ضمن اینکه دولت آلمان نیز اهمیت بسیار بالایی به آن داده و از هیچ هزینه ای برای رشد آن کوتاهی نمی کند.

پیشنهاد می کنیم که حتما عنوان مهاجرت به آلمان را هم مطالعه نموده تا شرایط، مراحل، مدارک و قوانین نقل مکان و مهاجرت به این کشور را بشناسید.

فهرست مطالب

توصیه می کنیم در ابتدا محتوای ویدئویی مقابل از مدیریت محترم هلدینگ جناب آقای حسن رجبی را ببینید تا اطلاعاتی کلی از تحصیل در آلمان بدست بیارید، در این فیلم توضیحات بسیار خوبی از کل محتوای این مقاله ارائه شده است تا با صرف وقت کمتری به آنچه می خواهید دست یابید. همچنین می توانید پادکست زیر را دانلود و در زمان دیگری به آن گوش کنید.

پادکست تحصیل در آلمان

پخش ویدیو

تحصیل در نظام آموزشی آلمان

تحصیل در نظام آموزشی آلمان می تواند شما را به موفقیت های بزرگی برساند و برای این که بتوانید بهترین نوع پذیرش و ثبت نام در مقطع تحصیلی مدنظر خود را به دست آورید؛ پیشنهاد می کنیم حتما از سیستم آموزشی آلمان اطلاعات کافی به دست آورید و آن را بشناسید که کارشناسان هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی در مقاله مربوطه به طور کامل و دقیق برای شما شرح داده اند.

به طور کلی سن آموزش در آلمان از 6 سالگی و دوره ابتدایی آغاز شده و اجباری می باشد. اکثر مدارس آلمان توسط ایالت اداره می شوند و هزینه ای برای تحصیل فرزندان شما دریافت نمی شود. علاوه بر این، مدارس خصوصی و بین المللی نیز وجود دارند که هزینه دریافت می کنند.

هر ایالت مسئول سیاست آموزشی خود می باشد، این بدان معنی است که سیستم مدرسه تا حدی به منطقه ای که شما و خانواده تان در آن زندگی می کنید، بستگی دارد. کودکان همیشه در هر ایالت برنامه درسی یکسانی ندارند و کتاب های درسی نیز ممکن است متفاوت باشند. به طور کلی، سیستم مدرسه آلمان را در ادامه شرح خواهیم داد.

سیستم مدارس آلمان

 سیستم مدارس آلمان شامل دو دوره ابتدایی و متوسطه می شود و دوره متوسطه نیز خود چندین نوع آموزش را در بر می گیرد که بدین شرح هستند:

مقطع تحصیلی شرایط
ابتدایی Grundschule از 6 سالگی آغاز و شامل 4 کلاس در 4 سال می شود، به جز برلین و براندنبورگ که شامل 6 کلاس در 6 سال هستند.
متوسطه Hauptschule یک دوره آموزش حرفه ای برای دانش آموزان 10 تا 15 یا 16 سال (مقاطع 5 تا 9 یا 10) و این دوره مناسب افرادی است که هدفشان کار در بخش های صنعتی است.
متوسطه Realschule دوره آموزشی برای دانش آموزان 10 تا 15 سال (مقاطع 5 تا 10) که دوره های آموزشی، مدارک فنی و حرفه ای، کارآموزی در تجارت را شامل شده و یا دان آموزان برای ورود به رشته های پزشکی آماده می شوند. در صورت علاقه به ورود به دانشگاه پس از 15 سالگی و گذراندن دوره عمومی متوسطه برای دریافت دیپلم به دوره Gymnasium منتقل می شوند.
متوسطه Gymnasium مختص علاقمندان به تحصیل در دانشگاه بوده و در پایان کلاس 12 یا 13 دانش آموزان با شرکت در آزمون Abitur و موفقت در آن با گواهی آموزش متوسطه پیشرفته فارغ التحصیل می شوند و به آن ها حق تحصیل در دانشگاه یا دانشگاه علمی کاربردی داده می شود.
متوسطه Gesamtschule در برخی ایالات هر 3 نوع دوره Gymnasium، Realschule، Hauptschule را ترکیب کرده و جایگزینی برای سیستم مدرسه سه جانبه ارائه می دهد.
منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

جهت ارزیابی رایگان شرایط اولیه مهاجرتی خود  شماره تان را در باکس زیر درج نمایید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

مشاوره تلفنی تحصیل در آلمان

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

شرایط تحصیل در آلمان زیر 18 سال

به طور کلی شرایط سنی تحصیل در آلمان محدوده‌ی خاصی ندارد اما تحصیل در آلمان برای دانش‌آموزان زیر 18 سال مجموعه‌ای از شرایط ویژه‌ای را می‌طلبد که در زیر به صورت نکات کلیدی آورده شده است:

 • پذیرش از مدرسه: داشتن نامه پذیرش از یک مدرسه در آلمان که می‌تواند یک مدرسه دولتی، خصوصی یا بین‌المللی باشد.
 • سرپرستی قانونی در آلمان: برای دانش‌آموزان زیر 18 سال، لازم است یک سرپرست قانونی در آلمان داشته باشند. این می‌تواند یک خویشاوند، دوست خانوادگی یا یک سازمان سرپرستی باشد.
 • اثبات تمکن مالی: خانواده‌ها باید توانایی مالی خود را برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی دانش‌آموز زیر 18 سال در آلمان اثبات کنند.
 • ویزای دانش‌آموزی: اخذ ویزای دانش‌آموزی که مخصوص افراد زیر 18 سال طراحی شده است.
 • بیمه درمانی: داشتن بیمه درمانی که در آلمان پذیرفته شده باشد، برای پوشش دادن تمام مدت اقامت دانش‌آموز.
 • مسکن مناسب: تامین مسکن مناسب برای دانش‌آموز که می‌تواند از طریق میزبانی خانواده‌ها، خوابگاه‌های دانش‌آموزی یا سایر ترتیبات سکونتی باشد.
 • مدرک زبان: اگر برنامه تحصیلی به زبان آلمانی است، داشتن سطح مورد نیاز زبان آلمانی. برخی مدارس ممکن است دوره‌های زبان آمادگی ارائه دهند.
 • مجوز اقامت: پس از ورود به آلمان و شروع تحصیل، دانش‌آموزان زیر 18 سال باید برای مجوز اقامت اقدام کنند.
شرایط تحصیل در آلمان زیر 18 سال

این شرایط به منظور اطمینان از امنیت و رفاه دانش‌آموزان زیر 18 سال در طول دوره تحصیلی‌شان در آلمان تعیین شده است. خانواده‌ها و دانش‌آموزان باید مطمئن شوند که تمامی این شرایط را قبل از شروع فرآیند اقدام برآورده کرده‌اند.

دوره های تحصیلات آموزش عالی در دانشگاه های آلمان

دانش آموزان پس از اتمام دوره متوسطه و دریافت دیپلم می توانند برای شرکت در دوره های تحصیلات آموزش عالی در دانشگاه های المان اقدام کنند و به مدارک مربوطه دست پیدا نمایند. دقت داشته باشید که دانش آموزان خارجی و به خصوص دانش آموزان خارج از اروپا نظیر ایرانیان به دلیل تفاوتی که در سیستم آموزشی کشورها وجود دارد، قادر به معادل سازی دقیق مدرک دیپلم خود نیستند.

 به همین خاطر باید حتما دوره های کالج را پشت سر بگذارند که در ادامه به آن می پردازیم. اما مقاطع تحصیلی در دانشگاه های آلمان به طور کلی شامل این موارد می شود:

مقطع تحصیلی مدت زمان دوره
کارشناسی 3 تا 4 سال
کارشناسی ارشد 2 سال
دکترا 3 تا 5 سال ( به دو صورت دکترای فردی یا دکترای ساختاریافته)

 

جهت تحصیل در آلمان و در مقاطع آموزش عالی باید حتما آخرین مدارک تحصیلی به همراه مدرک زبان و سایر مدارک لازم را به دانشگاه ارائه کنید که این مدارک باتوجه به مقطع تحصیلی و دانشگاه می تواند با یکدیگر تفاوت هایی داشته باشد. به همین خاطر حتما توصیه می کنیم که مدارک لازم را از دانشگاه انتخابی خود مورد استعلام قرار دهید.

ویزای تحصیلی آلمان

برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان، شما باید یک سری مراحل را طی کنید و مدارک مورد نیاز را فراهم آورید. همچنین، هزینه‌های مربوط به این فرآیند باید پرداخت شوند. در زیر به تفصیل این اطلاعات آمده است:

مراحل درخواست ویزای تحصیلی آلمان

 • پذیرش از یک موسسه آموزشی در آلمان: اولین قدم برای درخواست ویزای تحصیلی، دریافت پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر در آلمان است.
 • تکمیل فرم درخواست ویزا: باید فرم درخواست ویزای تحصیلی را از وب‌سایت سفارت یا کنسولگری آلمان دریافت و تکمیل کنید.
 • تهیه مدارک مورد نیاز: مدارک لازم برای درخواست ویزا باید آماده و ترجمه شوند، اگر به زبان آلمانی یا انگلیسی نیستند.
 • تعیین وقت سفارت: باید از طریق وب‌سایت سفارت یا کنسولگری آلمان برای دریافت وقت مصاحبه اقدام کنید.
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا: هزینه درخواست ویزا باید در زمان تعیین وقت یا در روز مصاحبه پرداخت شود.
 • شرکت در مصاحبه: در روز تعیین شده باید به سفارت یا کنسولگری مراجعه کرده و در مصاحبه شرکت کنید.
 • انتظار برای پردازش ویزا: پس از انجام مصاحبه، باید منتظر بمانید تا درخواست شما بررسی و ویزای شما صادر شود.

ویزا دانشجویی آلمان

در جدول زیر، تفاوت‌های اصلی بین ویزای دانشجویی آلمان و ویزای دانش‌آموزی آورده شده است تا تفاوت‌ها و کاربردهای هر کدام به خوبی مشخص شود:

ویزا دانشجویی آلمان

 

ویژگیویزای دانش‌آموزیویزای دانشجویی
هدفبرای دانش‌آموزانی که قصد دارند در مدارس آلمان از جمله مدارس ابتدایی، متوسطه یا دوره‌های آمادگی تحصیل کنند.برای دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه‌ها یا موسسات آموزش عالی در آلمان تحصیل کنند.
شرایط پذیرشنیاز به پذیرش از یک مدرسه در آلمان.نیاز به پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر.
مدرک زبانمعمولاً نیاز به اثبات سطح زبان آلمانی است، مگر اینکه برنامه به زبان خارجی ارائه شود.ممکن است نیاز به ارائه مدرک زبان آلمانی (DSH، TestDaF) یا انگلیسی (TOEFL، IELTS) باشد، بسته به دوره تحصیلی.
اثبات تمکن مالیدانش‌آموزان نیز باید توانایی مالی برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی را اثبات کنند.دانشجویان باید توانایی مالی خود را برای پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیل اثبات کنند.
مدت زمانویزا برای مدت تحصیلی کوتاه‌مدت یا طولانی‌مدت صادر می‌شود، بسته به برنامه تحصیلی.ویزا معمولاً برای مدت دوره تحصیلی صادر می‌شود و قابل تمدید است.
کار دانشجوییدانش‌آموزان معمولاً مجاز به کار نیستند، مگر در شرایط خاص با محدودیت‌های بیشتر.دانشجویان مجاز به کار پاره‌وقت هستند، معمولاً تا 120 روز کامل یا 240 نیم‌روز در سال.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی آلمان

مدرکتوضیحات
پاسپورت معتبرباید حداقل 3 ماه پس از پایان تاریخ ویزا اعتبار داشته باشد
عکس پاسپورتیمعمولاً 2 عدد، با مشخصات استاندارد
فرم درخواست ویزاتکمیل شده
تأییدیه پذیرش دانشگاهنامه پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزشی در آلمان
بیمه درمانیبرای مدت اقامت شما در آلمان
اثبات تمکن مالینشان دهنده توانایی شما برای تأمین هزینه‌های زندگی در آلمان
رزومه تحصیلیسوابق تحصیلی و رزومه علمی
مدارک زباناثبات تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی، اگر لازم باشد
برگه واکسیناسیوندر صورت نیاز

هزینه‌های تقریبی ویزای تحصیلی آلمان

هزینهمبلغ تقریبی (یورو)
هزینه درخواست ویزا75
بیمه درمانی (سالانه)80-120
اثبات تمکن مالی (بلوکه شده)10,332 (برای سال تحصیلی 2023/2024)
ترجمه مدارکمتغیر بسته به تعداد و صفحه

توجه داشته باشید که این اطلاعات می‌توانند با توجه به تغییرات سیاست‌های ویزا و نرخ ارز متغیر باشند. بنابراین، همیشه توصیه می‌شود قبل از اقدام برای درخواست ویزا، اطلاعات را از منابع رسمی بروزرسانی کنید.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی است که به دنبال کیفیت بالای آموزش و فرصت‌های تحصیلی در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای اروپا هستند. آلمان با داشتن دانشگاه‌های معتبر جهانی، هزینه‌های تحصیلی نسبتاً پایین (و در برخی موارد بدون شهریه برای دوره‌های تحصیلی به زبان آلمانی) و سیستم آموزشی مبتنی بر تحقیق و نوآوری، محیطی ایده‌آل برای پیشرفت علمی و شخصی فراهم می‌آورد.

علاوه بر این، دانشجویان بین‌المللی اغلب از شرایط کار دانشجویی برای کمک به مدیریت هزینه‌های زندگی خود و کسب تجربه در بازار کار آلمان بهره‌مند می‌شوند.

فرآیند مهاجرت تحصیلی به آلمان شامل چند گام اصلی است: ابتدا باید پذیرش از یکی از دانشگاه‌های این کشور دریافت کنید، سپس برای ویزای تحصیلی اقدام و تمام مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی المان را آماده کنید. این مدارک شامل گواهی تمکن مالی برای اثبات توانایی پوشش هزینه‌های زندگی، بیمه درمانی و مدارک تحصیلی مرتبط هستند.

آلمان همچنین فرصت‌هایی برای ماندن و کار پس از فارغ‌التحصیلی ارائه می‌دهد، که این امر باعث می‌شود این کشور به عنوان یک مقصد جذاب برای دانشجویانی که به دنبال ساختن آینده‌ای در اروپا هستند، شناخته شود. در نهایت، تجربه زندگی و تحصیل در آلمان می‌تواند پلی به سوی فرصت‌های شغلی عالی در آینده و افزایش قابلیت‌های فردی و حرفه‌ای باشد. در ادامه به بررسی مدارس آلمان و سپس دانشگاه های این کشور می پردازیم؛ با ما همراه باشیذ.

شرایط تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی در جدول زیر به طور خلاصه توضیح داده شده است:

شرط/الزامتوضیحات
پذیرش از دانشگاهداشتن پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی در آلمان. این اولین و مهم‌ترین گام برای شروع فرآیند تحصیل در آلمان است.
مدرک زباننیاز به ارائه مدرک زبان آلمانی (مانند TestDaF یا DSH) برای دوره‌های به زبان آلمانی، یا مدرک زبان انگلیسی (مانند IELTS یا TOEFL) برای دوره‌های به زبان انگلیسی.
اثبات تمکن مالیاثبات توانایی مالی برای پوشش هزینه‌های زندگی در آلمان، معمولاً از طریق افتتاح یک حساب بانکی بلوکه با مبلغ معینی پول برای هر سال تحصیلی.
بیمه درمانیداشتن بیمه درمانی که در آلمان پذیرفته شده باشد. این می‌تواند بیمه دولتی دانشجویی یا بیمه خصوصی باشد.
ویزای تحصیلیدرخواست و دریافت ویزای تحصیلی برای آلمان پس از دریافت پذیرش از دانشگاه. این فرآیند معمولاً شامل ارائه مدارکی مانند پاسپورت معتبر، تاییدیه پذیرش دانشگاه و اثبات تمکن مالی است.
مدارک تحصیلیارائه مدارک تحصیلی پیشین که ممکن است نیاز به ترجمه رسمی و تایید باشند. این مدارک شامل گواهینامه‌های دیپلم، پیش‌دانشگاهی، لیسانس یا مدارک تحصیلی دیگر می‌شود.
مسکنتامین مسکن برای دوره تحصیل، که می‌تواند از طریق خوابگاه‌های دانشجویی، اجاره آپارتمان یا اشتراک مسکن با دیگران باشد.
ثبت نامپس از ورود به آلمان و قبل از شروع ترم، دانشجویان باید به صورت حضوری در دانشگاه ثبت نام کنند و تمام مدارک لازم را ارائه دهند.

 

نمایش ویدیو درباره ویزاهای کشور آلمان

ورود به دانشگاه های آلمان با مدرک دیپلم

اولین مقطع تحصیلی در دانشگاه های آلمان دوره کارشناسی یا دوره لیسانس می باشد. برای ورود به دانشگاه های آلمان با مدرک دیپلم دانشجویان می توانند در دوره های کارشناسی رشته های مختلف و یا رشته های پزشکی و دندانپزشکی مشغول به تحصیل شوند که هرکدام از این رشته ها دارای شرایط متفاوت و مختص به خود می باشند.

همانطور که گفتیم دوره های کارشناسی در این کشور 4 ساله بوده و رشته های پزشکی و دندانپزشکی به ترتیب نیازمند 6 سال و 5 سال زمان هستند. نکته مهمی که وجود دارد، تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و به خصوص خارج از اروپا نظیر ایران کمی متفاوت است.

این دسته از دانشجویان قادر به معادل سازی دقیق و کامل مدرک دیپلم خود در این کشور نیستند و باید حتما برای ورود به کالج های آلمان با دیپلم اقدام نموده و یک دوره آمادگی و معادل سازی را پشت سر بگذارند، تا با سیستم آموزشی این کشور آشنا شده و دروس اصلی و پایه برای هر رشته را در کنار زبان آلمانی فرا بگیرند تا در حین تحصیل این دوره با مشکل مواجه نشوند.

علاوه بر این، از آن جایی که برخی از دانشگاه برای رشته هایی نظیر رشته های پزشکی و دندانپزشکی و یا سایر رشته های مهم و پر متقاضی آزمون ورودی برگزار می کنند، شرکت در این دوره ها بسیار مهم و حیاتی است تا آمادگی و دانش لازم را کسب کرده و بتوانید آزمون ورودی را با موفقیت پشت سر بگذارید.

برای تحصیل در آلمان با دیپلم، شما باید چندین گام را دنبال کنید و شرایط خاصی را برآورده سازید. در زیر، مراحل و شرایط لازم برای این روند در قالب جدول ارائه شده است:

مرحله/شرطتوضیحات
تایید دیپلمدیپلم شما باید توسط مقامات آلمانی یا یک موسسه معتبر تایید شود تا معادل سطح آموزشی مورد نیاز برای ورود به دانشگاه‌های آلمان باشد.
Studienkolleg (دوره پیش دانشگاهی)اگر دیپلم شما مستقیماً معادل آبیتور آلمانی نیست، لازم است که در یک دوره پیش دانشگاهی (Studienkolleg) شرکت کنید و امتحان ورودی آن را با موفقیت پشت سر بگذارید.
مدرک زبانارائه مدرک زبان آلمانی (مانند TestDaF یا DSH) برای دوره‌های به زبان آلمانی، یا مدرک زبان انگلیسی (مانند IELTS یا TOEFL) برای دوره‌های به زبان انگلیسی.
درخواست و پذیرشارسال درخواست به دانشگاه‌ها از طریق پلتفرم Uni-Assist یا مستقیماً به دانشگاه مورد نظر، همراه با تمام مدارک لازم.
ویزای تحصیلیپس از دریافت پذیرش از دانشگاه، باید برای ویزای تحصیلی اقدام کنید و تمام مدارک مورد نیاز از جمله اثبات تمکن مالی را ارائه دهید.
بیمه درمانیتهیه بیمه درمانی که پوشش دهنده تمام مدت تحصیل شما در آلمان باشد.
ثبت‌نام در دانشگاهپس از رسیدن به آلمان و قبل از شروع ترم، باید به صورت حضوری در دانشگاه ثبت‌نام کنید.

توجه داشته باشید که شرایط و نیازها ممکن است بسته به دانشگاه و ویزای تحصیلی آلمان متفاوت باشد. بنابراین، توصیه می‌شود همیشه اطلاعات به‌روز را از وب‌سایت رسمی دانشگاه مورد نظر یا از طریق سفارت آلمان در کشور خود دریافت کنید و یا با متخصصین موسسه مهاجرتی رجبی در این باره مشورت نمایید.

شرط معدل ایرانی ها برای تحصیل در آلمان

آیا شرط معدل ایرانی ها برای تحصیل در آلمان موثر بوده و وجود دارد؟! قطعا می دانید که رزومه تحصیلی یکی از مهم ترین عوامل پذیرش و قبولی در دانشگاه ها جهت تحصیل در آلمان بوده است. یکی از پارامترهای مهم و تشکیل دهنده رزومه تحصیلی نیز معدل آخرین مقطع تحصیلی می باشد.

حداقل معدل برای تحصیل در آلمان وابسته به نوع دانشگاه و رشته متقاضی خواهد بود، اما در اکثر دانشگاه های کشور آلمان و برای بیشتر رشته های تحصیلی دانشجویان می بایست حداقل معدل 15 را مطابق با سیستم آلمان کسب کرده باشند. البته توجه کنید که در برخی از رشته ها که آزمون ورودی برگزار می شود، عامل اصلی تعیین کننده برای قبولی دانشجو آزمون خواهد بود، اما ممکن است که علاوه بر آن حداقل شرط معدل ورود به کالج های آلمان نیز در نظر گرفته شده باشد.

یا اینکه تحت شرایطی برابر با دیگر متقاضی در آزمون ورودی قرار گرفته و در این جا معدل شما است که می تواند امتیاز بالاتری را برایتان به ارمغان آورده و باعث قبولی تان شود. پس نباید اصلا از تاثیر معدل غافل شد و نباید حداقل معدل را نیز کافی دانست. برای مثال جهت پذیرش در رشته های پزشکی در اغلب موارد حداقل معدل 18.5 دیپلم مورد نیاز متقاضیان قرار می گیرد.

برای اطلاعات بیشتر، مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان را بخوانید.

همچنین علاوه بر ارائه معدل خوب ، متقاضیان باید تلاش کنند تا پایان نامه و توصیه نامه خوبی را نیز از خود ارائه دهند. خوب است بدانید که دانشگاه های آلمان در هنگام بررسی درخواست، مجموع پرونده و سابقه تحصیلی داوطلب را مورد بررسی قرار می دهند و صرفا معدل ملاک رد یا پذیرش نخواهد بود.

در این جا باید یاد آوری کنیم که شما نیاز دارید، معدل و یا نمرات خود را بر اساس سیستم آموزشی در  آلمان معادل سازی نمایید که دارای شرایط و فرمول مشخصی است که در ادامه خواهیم گفت.

تبدیل معدل ایرانی به آلمانی

همانطور که گفتیم حداقل معدل ورود به کالج های آلمان یا حداقل معدل ورود به دانشگاه های آلمان دارای اهمیت بالایی است. جهت اپلای و دریافت پذیرش از دانشگاه های کشور آلمان، شما باید معدل خود را به سیستم آلمانی تبدیل نمایید تا قادر شوید آن را با حداقل معدل مورد نظر دانشگاه انتخاب خود مقایسه کنید. نحوه تبدیل معدل ایرانی به آلمانی بدین صورت می باشد:

 • فرمول مورد نظر: Z= [(Nmax-Nd)/(Nmax-Nmin)]*3+1
 • Nmax: بیش ترین نمره قابل کسب در سیستم ایران
 • Nmin: حداقل نمره برای پاس کردن یک درس در سیستم ایران
 • Nd: نمره یا معدل متقاضی
 • Z: معدل یا نمره معادل در سیستم آلمانی

تحصیل در آلمان با معدل پایین

تحصیل در آلمان با معدل پایین ممکن است، اما ممکن است نیاز به تلاش بیشتری برای پیدا کردن فرصت‌های مناسب داشته باشد. دانشگاه‌های آلمان معمولاً به دنبال دانشجویان با عملکرد تحصیلی خوب هستند، اما برخی از دانشگاه‌ها و برنامه‌های تحصیلی وجود دارند که شرایط پذیرش انعطاف‌پذیرتری دارند و ممکن است به دانشجویان با معدل‌های پایین‌تر فرصت پذیرش دهند. علاوه بر این، شرکت در دوره‌های آمادگی (Studienkolleg) می‌تواند راهی برای ارتقاء شانس پذیرش باشد، زیرا این دوره‌ها به دانشجویان کمک می‌کنند تا دانش و مهارت‌های لازم برای موفقیت در دانشگاه را به دست آورند.

همچنین، برخی دانشگاه‌ها بر اساس مصاحبه یا ارزیابی مهارت‌های خاص، به جای تمرکز صرف بر روی معدل، دانشجو را پذیرش می‌کنند. بنابراین، توصیه می‌شود به دقت برنامه‌های مختلف را بررسی کنید و ممکن است لازم باشد بر روی تقویت سایر جنبه‌های پروفایل تحصیلی خود، مانند مهارت‌های زبانی، تجربه‌های عملی یا پروژه‌های تحقیقاتی تمرکز کنید تا شانس خود برای پذیرش را افزایش دهید.

دوره های کالج در کشور آلمان

همانطور که گفتیم تحصیل در آلمان در دوره کارشناسی نیاز به گذراندن دوره های کالج و آمادگی پیش از دانشگاه دارد. جهت ورود به دوره های کالج در کشور آلمان باید حداقل سطح B1 زبان آلمانی را داشته باشید و در آزمون ورودی کالج ها که شامل زبان آلمانی و دروس تخصصی می باشد، نیز شرکت کنید. سپس متناسب با سطح علمی شما دوره زمانی کالج مشخص شده که  معمولا برای اکثر متقاضیان 9 ماه تحصیلی می باشد.

در نهایت و در پایان دوره نیز آزمون نهایی اخذ می شود که در صورت قبولی مدرکی به دانشجو اعطا می گردد که در تمامی دانشگاه ها معتبر است و می تواند جهت تحصیل در آلمان اقدام کند. ضمنا در صورت مردودی نیز می تواند دوباره در آزمون ترم بعد شرکت کرد.

دقت داشته باشید که شرکت در دوره های کالج در کشور آلمان دارای شرایط و محدودیت سنی خاصی نیست، اما گپ تحصیلی دارای اهمیت خواهد بود و بهتر است که فاصله زیادی مابین زمان دریافت آخرین مدرک تحصیلی با زمان درخواست شما وجود نداشته باشد.

انواع دوره های کالج در کشور آلمان

نام دوره شرایط 
کالج M-Kurs این دوره مختص علاقمندان به رشته های پزشکی بوده و در آن دروس شیمی، زیست شناسی و زبان آلمانی تدریس می شود. 
کالج T-Kurs این دوره مناسب علاقمندان به رشته های فنی مهندسی خواهد بود و دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، کامپیوتر و زبان المانی در آن تدریس می شود. 
کالج G-Kurs این دوره برای رشته های انسانی در نظر گرفته شده و در آن دروسی نظیر تاریخ، ادبیات آلمان، جامعه شناسی، آمار و زبان آلمانی تدریس می شود. 
کالج S-Kurs این دوره برای علاقمندان تحصیل در رشته های زبان در نظر گرفته شده است و دروس تاریخ، علوم اجتماعی و زبان آلمانی در آن مورد تدریس واقع می شوند. 
کالج W-Kurs این دوره نیز برای رشته های علوم اجتماعی، اقتصاد و بیزینس در نظر گرفته شده است و دروس ریاضی، اقتصاد، تجارت، جامعه شناسی و زبان آلمانی در تدریس می گردد. 

زبان تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان

بسیاری از دانشجویان علاقمند به تحصیل در آلمان با این سوال مواجه هستند که زبان تحصیل در آلمان چه زبانی است؟ در این جا باید بگوییم که زبان رسمی و عامه مردم آلمان زبان آلمانی می باشد که در نظام آموزشی این کشور مورد استفاده قرار می گیرد. مدارس این کشور در تمامی مقاطع به این زبان آموزش می دهند.

البته در برخی مدارس خصوصی و بین المللی به صورت دو زبانه آموزش داده می شود و دانش آموزان به زبان انگلیسی یا زبان مادری خود نیز تسلط پیدا می کنند. 

همچنین زبان تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان نیز زبان آلمانی می باشد، به خصوص در دوره کارشناسی که در دانشگاه های دولتی تمامی رشته ها به این زبان ارائه می شود.

باید توجه داشته باشید که سطح زبان دانشگاه های آلمان می تواند با یکدیگر متفاوت باشد، به همین خاطر باید حتما نوع و سطح مدرک زبان آلمانی مورد نیاز هر دانشگاه را فقط از همان دانشگاه مورد استعلام قرار دهید. ضمن این که زبان تحصیل در کالج های آلمان نیز به زبان المانی می باشد.

البته خوشبختانه به دلیل بین المللی بودن تحصیل در آلمان امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در برخی مراکز آموزشی این کشور وجود دارد که در ادامه آن را بررسی خوهیم کرد. اما باید بدانید که تحصیل در آلمان تحت هر شرایطی نیاز به داشتن تسلط خوبی به زبان آلمانی را دارد تا بتوانید دروس عملی را گذرانده و در این کشور زندگی کنید.

زبان تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان یکی از مزیت های  بزرگ تحصیل در آلمان شناخته می شود که البته شرایط مختلفی دارد. اگر خواهان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقاطع ابتدایی و متوسطه هستید، باید به مدارس خصوصی و بین المللی مراجعه کنید که به صورت دو زبانه این امکان را فراهم آورده اند.

اما اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های آلمان را دارید، باید مد نظر قرار دهید که دوره کارشناسی در دانشگاه های دولتی به زبان آلمانی ارائه می شود و فقط در دانشگاه های خصوصی امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی برای این مقطع وجود دارد.

اما خوشبختانه شرایط در دوره های تحصیلات تکمیلی متفاوت می شود و رشته های بیش تری در تمامی دانشگاه ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند، به خصوص در دوره دکترا که می توان گفت اغلب دوره ها به زبان انگلیسی هستند. دقت داشته باشید که باتوجه به خصوصی بودن، تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان شهریه های بالایی داشته و رایگان نیست.

همچنین برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان باید مدرک معتبری به دانشگاه ارائه کنید که معمولا مدارک آیلتس 6 و تافل 80 حداقل مدارکی هستند که در دانشگاه ها مورد قبول می باشند. برای دوره های تحصیلات تکمیلی اغلب سطوح بالاتری نیز درخواست می شود.

ما نیز توصیه می کنیم که مدارک با سطوح بالاتری ارائه کنید، چون امتیاز شما را برای پذیرش بالا می برند و تاثیر زیادی در پذیرش شما ایفا خواهند نمود.

رشته و دانشگاه های مختلف به زبان انگلیسی در آلمان

اکنون بیش از صد رشته تحصیلی در کشور آلمان به زبان انگلیسی ارائه می شوند که امکان پذیرش دانشجویان خارجی در تمامی آنها وجود دارد ، تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس در رشته هایی مانند هوا فضا، مهندسی الکترونیک و فناوری اطلاعات امکان پذیر است که البته ممکن است برخی از دروس و یا ترم های تحصیلی به خصوص در سال های آخر تحصیل به زبان آلمانی صورت پذیرد.

محدودیت زبان انگلیسی در دوره کارشناسی ارشد کمتر می شود، اما همچنان در برخی از رشته ها تنها امکان انتخاب زبان آلمانی وجود دارد و شما باید قبل از اقدام از شرایط هر دانشگاه به خوبی آگاه شوید. در دوره دکترا تمامی رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند که خبر خوبی است و فرصت ارتباط با کل مراکز علمی دنیا برایتان وجود خواهد داشت.

اگر می خواهید در مقطع دکترا در آلمان ادامه تحصیل دهید، سری بزنید به مقاله تحصیل دکترا در آلمان.

به طور معمول بیشترین تعداد دوره های انگلیسی زبان جزو شرایط تحصیل در آلمان ، به موضوع های مهندسی ، علوم طبیعی و اقتصادی مربوط می شود، دانشگاه خصوصی Jacobs در شهر برمن آلمان ، اکثریت رشته های علوم پایه را به زبان انگلیسی ارائه می دهد و دانشگاه فورت وانگن برای تحصیل رشته روانشناسی و سایر رشته های علوم انسانی به زبان انگلیسی ، بسیار شهرت پیدا کرده است.

برای سهولت کار شما ، ما یک لیست از دانشگاه هایی که فرصتی برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان را فراهم کرده اند ، را ارائه می دهیم.

خوب است بدانید که بسیاری از دانشگاه های عنوان شده در زیر ، در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم کشورمان قرار دارند و شما می توانید با اطمینان خاطر آنها را برای تحصیل انتخاب کنید.

از جمله برخی دیگر از دانشگاه های می توان به دانشگاه علوم کاربردی برلین ، دانشگاه سارلند ، دانشگاه جورج آگوست گوتینگن ، دانشگاه فورت دانگن و دانشگاه Erfurt اشاره کرد.

نام دانشگاه رتبه جهانی 
دانشگاه فنی برلین 158
دانشگاه اشتوتگارت 347
دانشگاه آخن 108
دانشگاه فرایبورگ 97

شهریه و هزینه های تحصیل در آلمان

شهریه و هزینه های تحصیل در آلمان یکی از بهترین ها در جهان می باشد که در حال حاضر کمتر کشوری را می توان تحت چنین شرایطی پیدا نمود. همانطور که گفتیم هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان  می تواند رایگان باشد، در صورتی که به زبان آلمانی و در دانشگاه های دولتی این کشور پذیرفته و شروع به تحصیل نمایید.

البته دقت داشته باشید که هزینه تحصیل در آلمان فقط معطوف به شهریه نبوده و شما باید هزینه و مخارج زندگی و اقامت را نیز مدنظر قرار دهید که ساپورت و تهیه آن بر عهده دانشجو است. البته خوشبختانه امکان کار دانشجویی وجود داشته و می توانید بخش خوبی از هزینه های زندگی خود را از این طریق پوشش دهید.

هزینه زندگی در آلمان به شرایطی نظیر: شهر تحصیل و سبک زندگی افراد بستگی دارد و با یکدیگر متفاوت خواهد بود. به طور کلی هزینه های ماهانه زندگی یک دانشجو می تواند از 500 تا 1300 یورو متغیر باشد. حتما جزئیات و آخرین مبالغ درباره هزینه های زندگی در آلمان را در مقاله مربوطه مطالعه نمایید.

اما همانطورکه گفتیم شهریه دانشگاه های آلمان برای تحصیل به زبان انگلیسی و یا تحصیل در دانشگاه های خصوصی را باید بپردازید که با توجه به رشته و مقطع متفاوت خواهد بود اما می تواند از 3500 یورو تا 35 هزار یورو در سال را در بر بگیرد. همچنین برای تحصیل در آلمان و ثبت نام در دانشگاه های دولتی و خدمات دانشجوی آن نیز باید مبلغی در حدود 400 یورو را بپردازید.

بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه‌ تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی انواع مختلفی دارند که از طرف دولت آلمان، سازمان‌های بین‌المللی، دانشگاه‌ها و موسسات خصوصی ارائه می‌شوند. در اینجا به برخی از مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی اشاره می‌کنیم:

 • بورسیه‌های DAAD (سرویس آلمانی تبادلات آکادمیک): ارائه بورسیه‌های متنوع برای دوره‌های کارشناسی ارشد، دکترا و تحقیقات پسادکتری.
 • بورسیه‌های Erasmus+: برنامه‌های تبادل دانشجو برای افزایش تجربه بین‌المللی و بهبود مهارت‌های زبان.
 • بورسیه‌های Heinrich Böll Foundation: برای دانشجویانی که علاقه‌مند به موضوعات مربوط به دموکراسی، حقوق بشر و توسعه پایدار هستند.
 • بورسیه‌های Konrad-Adenauer-Stiftung: برای دانشجویان با عملکرد تحصیلی برجسته و تعهد به ارزش‌های اجتماعی.
 • بورسیه‌های Friedrich Ebert Stiftung: برای دانشجویان و پژوهشگران از همه رشته‌ها با تمرکز بر عدالت اجتماعی و دموکراسی.
 • بورسیه‌های Alexander von Humboldt Foundation: برای محققان برجسته بین‌المللی که مایل به انجام پروژه تحقیقاتی در آلمان هستند.
 • بورسیه‌های بنیاد Deutschlandstipendium: حمایت مالی از دانشجویان با عملکرد تحصیلی عالی در دانشگاه‌های آلمانی.
 • بورسیه‌های بنیاد Bayer Foundation: برای دانشجویان و جوانان محقق در زمینه‌های علوم طبیعی و مهندسی.
 • بورسیه‌های کلیسایی: برخی کلیساها در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی در رشته‌های مرتبط با ماموریت‌های اجتماعی و مذهبی خود بورسیه ارائه می‌دهند.

این بورسیه‌ها معمولاً بر اساس شایستگی تحصیلی، نیازهای مالی و یا هر دو ارزیابی و اعطا می‌شوند. دانشجویانی که به دنبال بورسیه هستند باید به دقت شرایط و معیارهای هر بورسیه را بررسی کرده و مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی المان را به موقع آماده و ارسال کنند.

بورسیه تحصیلی رایگان آلمان وجود دارد یا خیر ؟

بله، بورسیه تحصیلی رایگان آلمان برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. این بورسیه‌ها از طرف دولت آلمان، دانشگاه‌ها، موسسات خصوصی و سازمان‌های بین‌المللی به منظور حمایت مالی از دانشجویان ارائه می‌شوند. شرایط دریافت این بورسیه‌ها می‌تواند متفاوت باشد، اما به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • عملکرد تحصیلی برجسته: بسیاری از بورسیه‌ها به دانشجویانی اعطا می‌شوند که عملکرد تحصیلی عالی دارند.
 • نیازهای مالی: برخی بورسیه‌ها به دانشجویانی اختصاص دارد که نیاز مالی برای پشتیبانی از تحصیل خود دارند.
 • تخصص در رشته‌های خاص: برخی بورسیه‌ها برای دانشجویان در رشته‌های خاص یا برای پروژه‌های تحقیقاتی معین ارائه می‌شوند.
 • فعالیت‌های اجتماعی و رهبری: دانشجویانی که در فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی یا سایر انواع فعالیت‌های رهبری فعال هستند، ممکن است واجد شرایط بورسیه‌های خاصی باشند.
 • مصاحبه: برخی بورسیه‌ها ممکن است نیاز به مصاحبه با داوطلبان داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که آنها با اهداف و ارزش‌های بورسیه مطابقت دارند.

برای دریافت بورسیه، دانشجویان باید به دقت فرصت‌های موجود را جستجو کنند، به مهلت‌های درخواست توجه داشته باشند و اطمینان حاصل کنند که تمام مدارک لازم را به طور کامل و به موقع ارسال می‌کنند. یکی از معتبرترین منابع برای یافتن بورسیه‌های تحصیلی در آلمان، وب‌سایت سرویس آلمانی تبادلات آکادمیک (DAAD) است که اطلاعات گسترده‌ای در مورد بورسیه‌های مختلف ارائه می‌دهد.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

مبحث هزینه ها همواره یکی از مهم ترین مباحث در تحصیل در آلمان می باشد که هر فرد علاقمند به این امر خواهان دستیابی به کم ترین مخارج و حتی تحصیلی رایگان در این کشور است. باید بگوییم که خوشبختانه شرایط تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد و این علاوه بر کیفیت و اعتبار بالای آموزش یکی از بزرگ ترین مزیت های تحصیل در آلمان شناخته می شود.

تحصیل در آلمان در مدارس دولتی این کشور کاملا رایگان بوده، اما برای تحصیل در مدارس خصوصی، بین المللی و شبانه روزی آن باید شهریه تحصیلی را پرداخت نمایید. همچنین تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور و به زبان آلمانی نیز رایگان بوده و شهریه ای از دانشجویان دریافت نمی شود.

این امر به تنهایی باعث جلب توجه دانشجویان خارجی بسیاری به این کشور شده است و همین باعث رقابتی شدن پذیرش در دانشگاه های آن گردیده است. البته جهت تحصیل در دانشگاه های خصوصی و غیر دولتی و همچنین تحصیل به زبان انگلیسی باید شهریه دانشگاهی را پرداخت کرد.

شاید جالب باشد، با این که تحصیل در این کشور رایگان است، اما هنوز هم بورسیه های تحصیلی از سوی دانشگاه ها و موسسات مختلف به دانشجویان اعطا می شود، البته به همین دلیل رایگان بودن تحصیل، در مقایسه با سایر کشورها متقاضیان زیاد و شرایط رقابتی شدید برای دریافت بورسیه وجود ندارد.  بورسیه های تحصیلی می توانند هزینه های زندگی دانشجویان را پوشش دهند.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

دانشگاه های برتر کشور آلمان

با این که تحصیل در آلمان یک امر بسیار خوب و معتبر است که شما را به آینده ای مناسب می رساند، اما این که شما در چه دانشگاهی تحصیل کنید، قطعا تاثیرگذار خواهد بود. دانشگاه های این کشور از لحاظ اعبتار، رتبه، اساتید، هیئت علمی، امکانات و تجهیزات تحصیلی، خدمات به دانشجویان و بسیاری موارد دیگر با یکدیگر متفاوت هستند.

قطعا هر فردی نیز خواهان تحصیل و دریافت مدرک از دانشگاه معتبر تر و با کیفیت تر می باشد. البته بازهم می گوییم که تحصیل در تمامی دانشگاه های آلمان بسیار خوب و مناسب است، ولی شما باید بازهم تلاش نموده تا بتوانید در مرکز معتبرتر تحصیل کرده تا مدرک اعطایی به شما معتبر تر باشد. حتما عنوان بهترین دانشگاه های آلمان  را در سایت ما مطالعه نموده تا هریک از دانشگاه های برتر این کشور را بشناسید

خوشبختانه تمامی دانشگاه های آلمان از برترین و قوی ترین اساتید اروپا و جهان برخوردار بوده که این دانشجویان را بسیار باسواد نموده و در مشاغل آینده موفق می سازد. همچنین اکثر دانشگاه ها دارای گروه های تحقیقاتی قوی هستند. در ادامه بر آشنایی بیش تر دانشگاه های برتر کشور آلمان را نام می بریم:

نام دانشگاه رتبه جهانی از دیدگاه موسسه QS
دانشگاه فنی مونیخ 37
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ 54
دانشگاه هایدلبرگ 87
دانشگاه فرای برلین 98
دانشگاه فنی آخن 106
موسسه فناوری کارلسروهه 119
دانشگاه هامبولت برلین 120
دانشگاه فنی برلین 154
دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ 192
دانشگاه هامبورگ 206

شرایط دریافت اقامت پس از تحصیل در آلمان

خوشبختانه از طریق تحصیل در آلمان می توان به اقامت دائم این کشور نیز دست پیدا کرد، اما نه به طور مستقیم. دقت داشته باشید، که اخذ پذیرش در دانشگاه و هر موسسه آموزشی و به طور کلی تحصیل در آلمان فقط اجازه اقامت موقت را به ارمغان می آورد که دارای محدودیت و زمان پایان است.

اما چنانچه دانشجویان بتوانند پس از پایان تحصیلات خود در این کشور در شغلی معتبر و مربوط به دانش و تخصص خود استخدام شوند، ویزای تحصیلی آنان به ویزای کار مبدل خواهد شد که در صورتی که پس از دریافت ویزای کاری 5 سال در آلمان زندگی کرده، شاغل بوده و مالیت خود را کامل بپردازند، شرایط دریافت اقامت پس از تحصیل در آلمان برای آنان فراهم می شود و می توانند اقامت دائم خود را به دست آورند.

خوشبختانه اگر پیش از اتمام مدت ویزای تحصیلی و دریافت مدرک موفق به یافتن شغل نشوید، دولت آلمان حداکثر 18 ماه اجازه اقامت اضافه جهت یافتن شغل را به دانشجویان خارجی می دهد، که قابل تمدید نیز نمی باشد. همچنین 3 تا 5 سال زندگی در آلمان پس از دریافت اقامت دائم در صورت داشتن شرایطی لازم و مشخص می توانید برای دریافت تابعیت و پاسپورت آلمان اقدام کنید.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

تحصیل کاملاً رایگان را در آلمان تجربه کنید؛ ما به این رویای شما، جامه عمل میپوشانیم!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

مشاوره تلفنی مهاجرت تحصیلی

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

سوالات پر تکرار تحصیل در آلمان

برای تحصیل در آلمان، نیاز به ویزای دانشجویی است که برای دوره‌های آموزش عالی مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد، و دکترا در نظر گرفته شده است.

بله، امکان تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان وجود دارد، به ویژه اگر دوره‌هایی به زبان انگلیسی ارائه شود یا دانشجویان در دوره‌های آمادگی زبان شرکت کنند.

برای اقدام به بورسیه تحصیلی در آلمان، باید ابتدا پذیرش از یک دانشگاه دریافت کرده و سپس نسبت به شرایط و معیارهای خاص هر بورسیه، مانند عملکرد تحصیلی یا نیازهای مالی، اقدام نمایید.

دانش‌آموزان زیر 18 سال برای تحصیل در آلمان باید پذیرش از مدرسه‌ای در آلمان داشته باشند، سرپرستی قانونی در آلمان اختصاص یابد، تمکن مالی خود را اثبات کنند، و بیمه درمانی معتبر داشته باشند.

ویزای دانشجویی برای افرادی است که در دانشگاه‌ها یا موسسات آموزش عالی تحصیل می‌کنند، در حالی که ویزای دانش‌آموزی برای افرادی است که در مدارس ابتدایی، متوسطه یا دوره‌های آمادگی در آلمان تحصیل می‌کنند.

توصیه می کنیم با مطالعه عناوین زیر، اطلاعات بسیار کامل تری در خصوص تحصیل در آلمان بدست آورید.

دراین بخش با تجربه چند نفر از کلاینت های رجبی که برای تحصیل در آلمان اقدام کرده و موفق شده اند، آشنا شوید.
نمایش ویدیو درباره امیر حسین علامه آلمان
نمایش ویدیو درباره حمید رضا خوشوقتی آلمان
نمایش ویدیو درباره میلاد مهدیان آلمان

38 دیدگاه در “تحصیل در آلمان

 1. تحصیل در آلمان Unique گفت:

  سلام بندهدکارشناسی مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه علمی کاربردی اهران باومعدلد۱۹:۸۵هستم ایا امکانش هست با تقویت زبان المانی وگذراندن دوره های زبان بتوانم دریکی ازشاخه های پزشکی اونجا ادامه تحصیل بدهم؟؟؟وهزینه تحصیلی دانشگاه حدودا سالانه چه میلغی س؟

  1. تحصیل در آلمان مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   با سلام و درود
   در صورت داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح حداقل b1 ، دیپلم تجربی یا ریاضی با معدل بالای 18 و داشتن سن مناسب بله میتوانید .
   تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است و صرفا سالی 500 یورو هزینه ریجستری دانشگاه باید بپردازید .
   با تشکر از سوال شما

 2. تحصیل در آلمان Fahime گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده دانشجو رشته مهندسی گیاه پزشکی هستم ۲۲ سالمه با معدل ۱۷ کارشناسی و ۱۸/۷۵ دیپلم تجربی . برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع ارشد یا کارشناسی مجدد شانسی دارم؟؟ (یادگیری زبان آلمانی هم شروع کردم )

  1. تحصیل در آلمان مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   با سلام
   بله شانس دارید و میتوانید اپلای کنید .
   با تشکر از سوال شما

 3. تحصیل در آلمان amin گفت:

  سلام
  پذیرش رشته پزشکی با معدل بالای 17 و مدرک زبان b1 جز بورسیه و فاند محسوب میشود و اگر نه هزینه تحصیل رشته پزشکی سالیانه چقدر هست؟

  1. تحصیل در آلمان مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   در کل تحصیل در آلمان به زبان آلمانی و رایگان است و صرفا سالانه حدود 300 یورو هزینه ریجستری دانشگاه باید پرداخت کنید.
   مدرک b2 و ترجیحا معدل بالای 18 مورد نیاز است.

   با تشکر از سوال شما

 4. تحصیل در آلمان فاطمه گفت:

  با سلام
  من اوسبیلدونگ انفورماتیک انجام میدم. سوالم این هست که ایا میتونم درخواست ویزای پیوست برای همسرم کنم ؟ و تمکن مالی از گردش حساب خودش باشه؟ حدودا ده سال هست که المان هستم .
  ممنون

  1. تحصیل در آلمان مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   بله میتوانند ویزای پیوست دریافت کنند.
   و الزاما تمکن مالی باید در حساب همسرتان باشد.

   با تشکر از سوال شما

 5. تحصیل در آلمان محمد مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید
  بنده قصد مهاجرت ب آلمان رو دارم
  اما دعوت شده از سمت کسی هستم و سوالم این هست که سطح زبانم باید در چه سطحی باشه؟
  بدون کارت پایان خدمت میشه اقدام کرد؟
  و شغل تعمیرات موبایلی برای مهاجرت به این کشور خوبه؟
  سپاسگزارم از پاسخگوییتون

  1. تحصیل در آلمان مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   اگر منظورتان از اینکه دعوت شده اید داشتن جاب افر است باید تا سطح حداقل ب یک مسلط به زبان آلمانی باشید.
   برای مهاجرت کاری باید لیسانس و سابقه کار مرتبط ترجیحا در رشته های فنی مهندسی داشته باشید. برای تعمیرات موبایل شانس ویزا زیاد نیست.

   با تشکر از سوال شما

 6. تحصیل در آلمان صبا گفت:

  سلام و عرض ادب
  بنده ترم آخر کارشناسی روانشناسی هستم اما میخوام ارشد مهندسی کامپیوتر رو بگیرم
  با توجه ب اینکه کشور آلمان به رشته مهندسی کامپیوتر توجه خاصی داره میتونم فقط با مدرک ارشد اقدام به مهاجرت کنم و منو می‌پذیرن؟
  یا لازم هست هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر خونده باشم؟
  و سوال دوم هم اینه که با مدرک دانشگاه آزاد میشه اقدام کرد و بازار کار این رشته در گرایش نرم افزار در آلمان چطوره؟
  ممنونم از راهنماییتون

  1. تحصیل در آلمان مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   برای مهاجرت کاری به آلمان باید مدرک لیسانس و سابقه کار مرتبط به هم ارائه بدهید و بازار کار آلمان در این رشته مناسب است. با مدرک دانشگاه آزاد هم می‌توان اپلای کرد.

   با تشکر از سوال شما

 7. تحصیل در آلمان سامان گفت:

  با عرض سلام بنده ۲۲ساله ام لیسانس حقوق از دانشگاه پیام نور با معدل ۱۶ونیم و انگلیسی کمی بلدم و المانی تا سطح A2خواندم خودخوان با کتاب منشن میخاستم بگم ایا میتونم برای ارشد در المان اقدام کنم و این امر امکان پذیره وملزومات ان چیه در ارشد جزا دردانشگاه ازاد هم پذیرفته شدم بنظرتون ارشد رو ایران بخونم یا انصراف بدم و اونو المان بخونم مچکرم

  1. تحصیل در آلمان Hamid گفت:

   با سلام

   با توجه به شرایط سنی مناسبی که دارید در صورت ارائه مدرک زبان المانی در سطح b2میتوانید در کشور المان بصورت رایگان در مقطع فوق لیسانس تحصیل نمائید. با توجه به اینکه قوانین در زمینه مهاجرت هر روزه سخت تر میشود اگر تصمیم شما برای مهاجرت جدی میباشد بهتر است سریعتر اقدام نموده و ادامه تحصیل خود را در کشور المان داشته باشید.

   با تشکر از سوال شما

 8. تحصیل در آلمان مهدیس گفت:

  درود،فوق دکترای روانشناسی بصورت بورسیه کدام دانشگاه وسایتی هست وشریط سنی چگونه می باشد؟ممنون

  1. تحصیل در آلمان Hamid گفت:

   با سلام

   در رابطه با بورسیه و شرایط سنی که عنوان نموده اید برای افراد مختلف متفاوت است و نمیتوان بصورت کلی برای سن نظر خاصی داد. قطعا رزومه شما تاثیر زیادی در موفقیت شما برای پذیرش و بورسیه خواهد داشت.

   با تشکر از سوال شما

 9. تحصیل در آلمان آیسا گفت:

  سلام من 45 سالمه با لیسانس پرستاری بهم کارمیدهند؟

  1. تحصیل در آلمان Hamid گفت:

   با سلام

   باید رزومه شما شامل سابقه کار، مدرک زبان و…بصورت جزئی تر بررسی شود اما بطور کلی افراد زیر40 سال شانس بالاتری برای دریافت ویزای کاری دارند.

   با تشکر از سوال شما

 10. تحصیل در آلمان علی احمدی گفت:

  سلام ببخشید آیا می توان با ۵۰ میلیون در آلمان کارشناسی ارشد بخونم مدرک زبان آلمانی هم دارم معدل کارشناسی هم ۱۹ هستش آیا شانسی دارم برای تحصیل

  1. تحصیل در آلمان Hamid گفت:

   با سلام

   تحصیل در کشور المان به زبان المانی کاملا رایگان میباشد.درصورتی که شرایط سنی شما مناسب باشد و همچنین ارائه مدرک زبان المانی در سطح b2یاc1 و ارائه تمکن مالی و گردش حساب مناسب به سفارت میتوانید جهت اخذ ویزای تحصیلی المان اقدام نمائید.

   با تشکر از سوال شما

 11. تحصیل در آلمان Sobhan گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما. بنده ۱۷ سال سن دارم و در حال حاضر هنرجوی سال یازدهم حسابداری هستم.معدلمم در حد ۱۹و ۱۸هستش. و از لحاظ زبان انگلیسی شش سال خوندم و الان دارم برای آزمون آیلتس آماده میشم. میخواستم بدونم برای سال دیگه که درسم تموم میشه یعنی سال دوازدهم . میتونم برای بورسیه تحصیلی اقدام کنم با توجه به اینکه شرایط مالی خوبی ندارم امکانش هست که فاند کامل بگیرم که هزینه هام رایگان در بیاد و یا اینکه حداقل طوری باشه که در کنار درس کار هم بتونم بکنم تا هزینه هارو در بیارم؟
  شما کدوم کشور رو پیشنهاد میدید برای رشته ام با توجه به اینکه از هنرستان وارد این رشته شدم و( از رشته های نظری وارد نشدم)؟
  کدوم کشور ها این شرایط رو دارن؟
  و در صورت اخذ ویزای تحصیلی چه مدارکی نیاز هست و دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی تدریس میشه یا زبان خود کشور؟
  و اگر با این شرایط نشد میتونم تو این تایمی که دارم زبان فرانسه یا ایتالیایی یا آامانی رو مدرکشو بگیرم و واسه بورسه تحصیلی فول فاند تو این کشور ها اقدام کنم؟
  تو کدوم کشور میشه؟
  و احتمال دریافت بورسه استانی در ایتالیا و سایر کشور ها چقد است؟
  و آیا این بورسیه کفاف زندگی دانشجویی رو میده یا نه؟
  و آیا میشه با کارکردن در کنار تحصیل بقیه هزینه هارو دراورد؟
  و هزینه های زندگی در یک سال در آلمان چقدره؟

  1. تحصیل در آلمان Hamid گفت:

   با سلام

   معدل شما خوب هست برای مقطع لیسانس تحصیل در این کشورها به زبان خودشون بصورت رایگان هست و اگر دانشجوی فعالی باشید میتونید درخواست کمک هزینه دانشجویی داشته باشید.
   هزینه یکسال زندگی در المان ۱۰.۰۰۰ یورو و هزینه تحصیل رایگان در حد ترمی ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو هست.

   با تشکر از سوال شما

 12. تحصیل در آلمان نرگس گفت:

  سلام
  من ۳۸ سالمه و دانشجوی دکتری اللهیات هستم،معدلم۱۷ می باشد ولیکن معدل دیپلمم ۱۲هست،میتونم برای پزشکی اقدام کنم؟

  1. تحصیل در آلمان Hamid گفت:

   با سلام

   شما بطور مستقیم نمیتونید برای پذیرش این رشته اقدام کنید در آلمان میتونید برای ارشد رشته ادیان شناسی پذیرش بگیرید و وقتی وارد این کشور شدین برای پزشکی اقدام کنید البته باتوجه به اینکه معدل دیپلمتون پایینه شانس کمی هست. البته شما براحتی میتونید برای تحصیل در رشته پزشکی در کشورهای ترکیه و روسیه اقدام کنید.

   با تشکر از سوال شما

 13. تحصیل در آلمان فرناز افشاری گفت:

  سلام روز بخیر
  من کاردانی و کارشناسی گرافیک دارم.۳۶ ساله ام.میتوانم از کدام کشورها پذیرش ارشد طراحی پارچه و لباس بگیرم؟
  آیا موارد پایین به اخذ پذیرش و یا فرصت شغلی کمکی می‌کند؟
  *در حال گذراندن دوره های طراحی پارچه و لباس از یک موسسه معتبر هستم که تاییدیه دانشگاه خوارزمی را دارد
  *۷ سال در زمینه طراحی و دوخت کیف هم فعالیت و فروش داشتم و دارم
  *در حال دریافت دیپلم خیاطی هم از سازمان فنی و حرفه ای هستم.
  *۷سال هم تجربه کار گرافیک دارم.
  *مجوز مشاغل خانگی در زمینه کیف‌دوزی از وزارت ارشاد
  *کمتر از ۱۰ سال سابقه بیمه

 14. تحصیل در آلمان رضا گفت:

  سلام من فوق تخصص جراحی مغز و اعصابم چقدر در آلمان می توانم در آمد داشته باشم

 15. تحصیل در آلمان نازنین گفت:

  سلام ببخشید پروسه اخذ ویزای تحصیلی برای رشته داروسازی چقد طول میکشه؟

 16. تحصیل در آلمان معین گفت:

  سلام در سایت خود دانشگاه LMU مونیخ نوشته که باید برای تحصیل در پزشکی صلاحیت ورود به داشگاه را کسب کنید این همان قبولی در دانشگاه سراسری در ایران است ؟؟ و همچنین حضور در کالج الزامی است و باید برای رشته پزشکی به کالج رفت ؟؟

 17. تحصیل در آلمان Mrym گفت:

  سلام خسته نباشین 20 سال دارم و از همین ماه کلاس زبان المانی هم میخوام برم معدلم خوب نیست اما رشته پرستاری را دوست دارم به نظرتون میتونم امیدوار باشم برای تحصیل در المان؟

 18. تحصیل در آلمان parinaz گفت:

  از دو شرطی که بشه در آلمان پزشکی خوند شرط اول که قبولی کنکور در کشور خودمون هست مربوط به هر رشته ای میشه یا فقط پزشکی باید قبول شیم

 19. تحصیل در آلمان Vahab mokhtari گفت:

  سلام بامعدل 14 کارشناسی میشود درآلمان ادامه تحصیل داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (505 امتیاز)
منو
خانه