تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان به معنای آغاز زندگی تازه در قلب قاره همیشه سبز اروپاست که به داشتن مردمی سخت کوش ، دقیق با فرهنگی خاص و متفاوت مشهور است.

تحصیل در آلمان رویای بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان است ، سیستم آموزشی این کشور که خود الگویی برای بسیاری از کشورهای جهان است علاقه مندان به تحصیل را در هر مقطع با شرایط و پیش نیازهای مشخصی پذیرش می نماید.

تحصیل در آلمان

 

از جمله دلایل اصلی قوی بودن آموزش عالی در آلمان متمرکز نبودن مراکز تحصیلی و دانشگاه ها در یک شهر این کشور است ، به طوری که دانشگاه ها و مراکز آموزشی در شهرهای مختلف آلمان پراکنده هستند و شما عزیزان باید با توجه به رشته و البته مقطع تحصیلی تان بهترین شهر این کشور را انتخاب نمایید.

به عنوان مثال شهر برلین و مونیخ دربرگیرنده بهترین دانشگاه های فنی و پزشکی هستند و البته فراموش نکنید که برای تحصیل در آلمان قوانین خاصی در مورد نحوه پذیرش ، اخذ ویزا و سایر مراحل از سوی دولت و دانشگاه های این کشور تعیین شده است که تمامی افراد ملزم به رعایت این قوانین هستند.

تنوع رشته در دانشگاه های آلمان را می توان در میان مقصدهای دانشجویی جهان کم نظیر دانست و شما دانشجویان و افراد علاقه مند به دانشگاه های آلمان جهت اطلاع از جزئیات تحصیل در این کشور و یا هرگونه سوال در این زمینه می توانید از طریق مشاوره های رایگان تلفنی با مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در ارتباط باشید.

نکته : برای مطالعه راحت تر این مقاله از عناوین موجود در باکس فهرست دسترسی سریع استفاده کرده و در بین مطالب به آسانی جا به جا شوید.

پادکست تحصیل در آلمان

مدت زمان : 01:48

تحصیل در آلمان را از کجا آغاز کنیم؟

در همین ابتدا پیشنهاد می کنیم مقاله تحصیل در خارج از کشور را مطالعه کنید تا با کلیات مهاجرت تحصیلی ، رشته های پر تقاضا و برترین دانشگاه های ارائه دهنده آن ها در دنیا آشنا شوید.

چنانچه نگاهی به روند آموزش و تحصیل در آلمان داشته باشید ، در خواهید یافت که این کشور با بیش از 400 مرکز آموزش عالی و ارائه خدمات منحصر به فرد و فرصت تحصیل به زبان انگلیسی توانسته پذیرای بیش از 2 میلیون دانشجو از کشورهای مختلف جهان باشد و آنها را به نیروی کار ماهر و مفید مبدل سازد.

برای اینکه قدم در راه رسیدن به پذیرش در یکی از مراکز علمی آلمان بگذارید ، ابتدا باید دانشگاه ، رشته و مقطع تحصیلی را انتخاب کرده و سپس واجد شرایط بودن جهت ورود به دانشگاه انتخابی تان را در وب سایت رسمی آن دانشگاه به دقت بررسی کنید ، تسلط و آشنایی به زبان آلمانی از جمله مواردی ست که صرف نظر از مقطع و یا شهر و دانشگاه انتخابی تان باید به آن توجه ویژه داشته باشید و برایتان در اولویت قرار گیرد.

تاکنون سازمان واحدی در کشور آلمان برای رسیدگی به امور تمامی دانشگاه ها ایجاد نشده است، به همین دلیل درخواست ها برای هر دانشگاه و مرکز آموزش عالی به صورت جداگانه ای ارسال می شوند ، اگرچه برخی از دانشگاه ها در حال حاضر پذیرش های خود را به مرکز سرویس درخواست پذیرش دانشجویان بین المللی به نام uni-assist سپرده اند.

علاوه بر این هر دانشگاه برای خود شرایط متفاوتی را لحاظ نموده و ممکن است برای یک رشته در دانشگاه های مختلف نیازمندی های متفاوتی از دانشجو درخواست شود، بنابراین دقیق ترین منبع سایت رسمی هر دانشگاه است.

ورود به سیستم آموزش عالی کشور آلمان

آموزش عالی در آلمان توسط سه موسسه آموزش عالی یعنی دانشگاه ها ، دانشگاه های علمی کاربردی و دانشگاه های هنر و موسیقی ارائه می شوند، این موسسات آموزشی به دو بخش دولتی و غیردولتی تقسیم شده و تماما از فرآیند بولونیا پیروی می کنند.

اولین مرحله اخذ پذیرش و مهاجرت به آلمان برای افرادی که خواهان ورود به تحصیلات عالیه با مدرک دیپلم هستند ، تایید مدرک دیپلم دبیرستان و معادل سازی آن با مدرک دیپلم دبیرستان های آلمان است.

مدرک دیپلم دبیرستان های این کشور بر اساس استاندارد های وزارت آموزش و امور فرهنگی آلمان ارزیابی می شود و تسلط به زبان آلمانی یکی از فاکتورهای مهم در اخذ پذیرش است.

اولین دوره تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور دوره سه ساله کارشناسی است که با دوره یک تا دو ساله کارشناسی ارشد و سه تا چهار ساله دکتری تخصصی دنبال می شود.

در گذشته مقاطع تحصیلی در آلمان متفاوت از آنچه که هم اکنون اجرا می شود وجود داشت که با تصویب فرآیند بولونیا در اروپا تمامی مقاطع تحصیلی دستخوش تغییراتی اساسی شد، در ادامه به شرح کامل هر یک از این مقاطع می پردازیم.

اولین قدم اخذ مدرک دیپلم در آلمان

تحصیل در مدارس آلمان از سن 6 سالی آغاز و تا سن 15 سالگی برای تمامی شهروندان به صورت اجباری و یکسان اجرا می شود، دانش آموزانی که قصد ورود به دانشگاه های این کشور را دارند باید در یکی از دوره های متوسطه ثبت نام نموده و با ادامه تحصیل تا سن 18 سالگی به مدرک دیپلم برسند.

ورود به مدارس کشور آلمان برای افراد خارجی تابع داشتن معدل خاصی نبوده و تنها در صورت لزوم دانش آموز تحصیل خود را از یک پایه قبل تر آغاز می کند.

البته در سطح دبیرستان که دانش آموزان رشته تحصیلی تخصصی مانند ریاضی ، تجربی و غیره را انتخاب می کنند و یا به رشته های فنی و حرفه ای وارد می شوند، شرط معدل در برخی از مدارس لحاظ می شود که در هر مدرسه متفاوت است.

اغلب دانش آموزان خارجی مدارس شبانه روزی و یا بین المللی را برای تحصیل انتخاب می کنند که شرایط تحصیل در هر یک متغیر و نیازمند پرداخت هزینه ای بالاتر از سایر مدارس موجود در این کشور است ، دانش آموزان از طریق کلاس های کوچک زبان آلمانی را به سرعت فرا گرفته و دغدغه ای در این رابطه نخواهند داشت.

معدل دیپلم یکی از الزامات اولیه پذیرش در آلمان

تمامی دانشگاه های دنیا جهت پذیرش متقاضیان خارجی در مقاطع مختلف شرایط مخصوص به خود را دارند که با توجه به نظام آموزشی حاکم بر آن کشور تعیین می گردد، یکی از مهمترین شرایط گرفتن پذیرش تحصیلی از کشور آلمان قابل قبول بودن شرط معدل برای دانشگاه مقصد است.

بسیاری از مدرک های دیپلم خارجی با نظام آموزشی آلمان برابر هستند و متقاضی نیازی به سپری نمودن دوره دبیرستان نخواهد داشت ، اما در صورتی که نمرات دانش آموزان از حد مشخص شده کمتر باشد باید ابتدا یک دوره را در کالج های تحت نظر دانشگاه ها طی نموده و پس از رسیدن به حد نصاب برای ورود به دانشگاه اقدام کند.

داوطلبان ورود به رشته های علوم پزشکی موظف به سپری کردن این دوره بوده و نمرات بالا در دروس تخصصی مانند زیست ، شیمی ، ریاضی و فیزیک در دیپلم بسیار موثر هستند.

دانشگاه های آلمان از تمامی متقاضیان ورود به دوره کارشناسی حداقل معدل دیپلم 15 و در رشته های کارشناسی ارشد و دکترا حداقل معدل 16 به بالا را درخواست می کنند.

مهم ترین مدارکی که باید جهت تحصیل در دانشگاه های آلمان آماده سازید شامل موارد زیر است:

 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی به زبان آلمانی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی به زبان آلمانی
 • مدرک تسلط به زبان آلمانی
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • گواهی تمکن مالی
 • اسکن پاسپورت

اهمیت رزومه تحصیلی در پذیرش دانشگاه های آلمان

در رابطه با پذیرش در هر یک از مقاطع تحصیلی در دانشگاه های آلمان نقش و اهمیت معدل در پذیرش تا حدی موثر است و علاوه بر ارائه معدل خوب دانشجویان باید تلاش کنند تا پایان نامه و توصیه نامه خوبی را نیز از خود ارائه دهند.

خوب است بدانید که دانشگاه های آلمان در هنگام بررسی درخواست مجموع پرونده و سابقه تحصیلی داوطلب را مورد بررسی قرار می دهند و صرفا معدل ملاک رد یا پذیرش نخواهد بود.

پس چنانچه معدل شما برای ورود به هر مقطع در سطح ایده آل نیست تلاش کنید تا سایر موارد مورد نظر دانشگاه را ارتقا بخشید، گاهی با داشتن معدل پایین اما پرونده خوب مانند ارائه مقالات بین المللی ، شرکت در کنفرانس های متعدد و تسلط بالا به زبان آلمانی می توان در بهترین دانشگاه های آلمان به پذیرش رسید.

دریافت پذیرش از دانشگاه های خصوصی کشور آلمان راحت تر است چرا که این دانشگاه ها به دلیل دریافت شهریه بالاتر از سایر دانشگاه ها در پذیرش دانشجویان شرایط آسان تری داشته و داوطلبان با معدل های کمتر نیز می توانند به قبولی برسند.

ثبت نام در کالج های آلمان

همانطور که پیش تر اشاره شد برای ورود به مقطع لیسانس باید مدرک دیپلم را معادل سازی نموده و دوره کالج را پشت سر بگذارید تا ضمن افزایش سطح زبان آلمانی ، دروس پایه مربوط به رشته انتخابی را نیز به خوبی فرا بگیرید.

انواع کالج ها در آلمان

برای ورود به این دوره ها شما باید حداقل سطح B1 زبان آلمانی را داشته باشید و در آزمون ورودی کالج ها که شامل زبان آلمانی و دروس تخصصی هست شرکت کنید که متناسب با سطح علمی تان دوره زمانی کالج مشخص می شود که برای اکثر متقاضیان 9 ماه تحصیلی است.

البته آزمون کالج در هر دو نیمسال آموزشی برگزار می شود و اگر دانشجویی دارای سطح مناسبی از زبان و دروس دیگر باشد و این توانایی در آزمون تعیین سطح قبل از کالج مشخص شود دوره کالج به اندازه شش ماه کوتاه تر خواهد شد.

در نظر داشته باشید که ورود به کالج های آلمان محدودیت سنی خاصی ندارد ، اما فاصله تحصیلی شما از مقطع قبلی تان نباید زیاد باشد.

در پایان کالج ، از متقاضیان آزمون گرفته می شود و در صورت موفقیت ، مدرکی مبنی بر قبولی در گذراندن دوره کالج به متقاضی اعطا می شود که در تمامی دانشگاه های آلمان مورد تائید بوده و می توان با آن وارد دانشگاه شد و در صورتی که متقاضی نتواند در آزمون کالج موفق شود ، این امکان وجود دارد تا یک بار دیگر در آزمون ترم بعدی همان کالج شرکت کرده و شانس خود را بیازماید.

انواع کالج های پیش از دانشگاه در آلمان

نام کالج هایی که طبق رشته انتخابی تان باید در آن ثبت نام کنید بدین صورت است که اگر تمایل به مطالعه رشته های فنی مهندسی دارید باید در کالج های T-Kurs ثبت نام کنید؛ در این کالج دروس زبان آلمانی ، ریاضی ، فیزیک ، شیمی و کامپیوتر تدریس می شود و علاقه مندان به رشته های پزشکی نیز دوره های کالج M-Kurs را می گذرانند که دروس زبان آلمانی ، شیمی و زیست شناسی در آن تدریس می شوند.

همچنین برای رشته هایی همچون علوم اجتماعی ، اقتصاد و بیزینس باید کالج W-Kurs را که دروس زبان آلمانی ، ریاضی ، اقتصاد ، تجارت و جامعه شناسی ارائه می شوند را بگذرانید و نام کالج رشته های انسانی G-Kurs است که دروس زبان آلمانی ، تاریخ ، ادبیات آلمان ، جامعه شناسی و آمار در آن تدریس می گردد.

در پایان متقاضیانی که قصد تحصیل رشته های زبان را دارند باید دوره کالج S-Kurs را بخوانند که دروس زیان آلمانی ، تاریخ ، علوم اجتماعی به آن ها آموزش داده می شود.

افرادی که بتوانند یکی از دو شرط زیر را فراهم سازند می توانند به صورت مستقیم و بدون گذراندن دوره کالج به دانشگاه وارد شوند:

 • تحصیل حداقل ۴ ترم در دانشگاه های دولتی ایران
 • داشتن مدرک زبان DSH که فقط در آلمان برگزار می شود . البته برای حل مشکل مدرک زبان ، می توان مدرک TestDaf را به جای آن ارائه داد که آزمون آن در ایران نیز برگزار می شود.

پادکست ثبت نام در کالج های آلمان

مدت زمان : 01:15

آشنایی با مقطع لیسانس در آلمان

مقطع لیسانس اولین مقطع آموزش عالی در آلمان است که دانشجو بعد از گذراندن آن می تواند مستقیما وارد بازار کار شود و ورود به این مقطع دارای شرایط خاصی ست.

اطلاعات پایه ای مربوط به هر رشته در این مقطع در اختیار دانشجویان قرار داده می شود تا به یک ذهنیت کلی نسبت به آن رشته رسیده و بتوانند متناسب با توانمندی های خود ، گرایش اختصاصی را برای ورود به مقطع فوق لیسانس انتخاب نمایند یا در صورت علاقه وارد بازار کار شوند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در یک دوره چهار ساله صورت می پذیرد و شاید بتوان نقش زبان آلمانی را هم در پذیرش و هم در بالابردن شانس دریافت بورسیه تحصیلی از مهم ترین نکاتی دانست که هر فرد متقاضی تحصیل در این کشور باید از آن باخبر باشد، در سیستم آموزشی آلمان تمامی رشته های ارائه شده در مقطع لیسانس دانشگاه های دولتی به زبان آلمانی می باشند.

البته برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه های خصوصی این کشور وجود دارد که بدین معناست که حتی در صورت وجود زبان انگلیسی همچنان باید تسلط کافی و مورد قبول دانشگاه به زبان آلمانی را داشته باشید، در غیر این صورت امکان اقدام برایتان وجود نخواهد داشت و همچنین تمامی متقاضیان تحصیل در این دوره باید حداقل 18 سال سن داشته باشند.

صلاحیت ورود به مقطع لیسانس دانشگاه های آلمان

همانگونه که در بالا گفته شد داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی برای همه افراد ضروری ست، اما مدرک دیپلم داوطلب توسط دانشگاه مقصد مورد اعتبار سنجی قرار گرفته و در صورتی که معادل مدرک دیپلم آلمانی که به Abitur شناخته می شود باشد به متقاضی اجازه تحصیل داده خواهد شد.

معمولا دانشجویان ایرانی با پشت سر گذاشتن دوره یک ساله پیش نیاز به معادل سازی لازم رسیده و واجد شرایط تحصیل در دانشگاه خواهند شد.

از دیگر شرایط مهمی که در دریافت پذیرش از دانشگاه دلخواهتان باید به آن دقت ویژه داشته باشید برگزاری امتحان پذیرش است ، برخی از موسسات آموزش عالی در آلمان نظیر دانشگاه های هنر و یا علوم پزشکی جهت محک زدن استعداد و دانش علمی فرد یک آزمون ورودی برگزار می کنند که در آن مهارت زبان آلمانی نیز سنجیده می شود.

آزمون ورودی در دانشگاه هایی که ارائه دهنده رشته های ورزشی هستند نیز وجود داشته و به صورت عملی متقاضیان سنجیده می شوند، گاهاً متقاضیان تحصیل در آلمان باید پذیرش خود در یکی از رشته های مرتبط با رشته مورد درخواست را از دانشگاه های دولتی ایران نیز داشته باشند تا بتوانند در آزمون دانشگاه های دولتی آلمان شرکت کنند؛ پس از شرکت در آزمون نتیجه متناسب با نمرات دوره پیش نیاز و کسب نمره موردنظر در آزمون اعلام می شود که در صورت قبولی می توان در دانشگاه ثبت نام کرد.

تحصیل مقطع فوق لیسانس در آلمان

تنوع رشته ها و امکان تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسانس در آلمان موجب گشته تا برخی از بهترین دانشگاه های این کشور بیشترین جذب دانشجو را در سطح کارشناسی ارشد داشته باشند، چنانچه شما به عنوان متقاضی بتوانید از دوران تحصیل خود سوابق علمی خوبی ارائه دهید شانس استفاده از بورسیه تحصیلی دانشگاه را خواهید داشت.

در طول دوره دو ساله فوق لیسانس دانشجو به طور دلخواه حق انتخاب زبان انگلیسی و یا آلمانی را دارد البته این انتخاب باید قبل از اقدام جهت اخذ پذیرش و با توجه به برنامه های موجود در یک دانشگاه و دانشکده صورت پذیرد.

برخی از دانشگاه ها برای زبان انگلیسی شهریه ای بیشتر از زبان آلمانی را در نظر گرفته اند که برای هر ترم بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو متغیر است، البته چنانچه مدرک تحصیلی مقطع قبل تان را از یکی از موسسات و یا دانشگاه های آزاد ایران دریافت کرده باشید شانس رسیدن به بورسیه تحصیلی برایتان کاهش می یابد و اگر رسیدن به بورسیه تحصیلی اهمیت ویژه ای بریتان دارد مدرک زبان آلمانی با نمره بالا را به دانشگاه ارائه دهید.

خوب است که در رابطه با پرداخت شهریه و زبان انتخابی دانشگاه از برنامه های تحصیلی موجود در دانشگاه ها آگاهی کامل داشته باشید و قبل از هرگونه اقدام تمامی شرایط را به دقت بررسی کنید تا به بهترین انتخاب ممکن برسید.

صلاحیت های موردنیاز دوره فوق لیسانس

این مقطع که دو تا چهار ترم تحصیلی زمان می برد با توجه به رشته مورد تقاضا می تواند یک آزمون ورودی را شامل شود، به عنوان مثال رشته های هنر و یا رشته هایی که با منافع عمومی مانند پزشکی ، داروسازی ، شیمی مواد غذایی ، آموزش و پرورش و غیره سر و کار دارند یک امتحان عمومی را که از طرف دولت برگزار می شوند را به عنوان آماده سازی دانشجو در نظر گرفته اند.

طبق سیستم امتیاز بندی دانشجویان باید بتوانند به مجموع 360 امتیاز مشخص شده با مدرک قبلی خود که کارشناسی است دست یافته و حداقل یک سال تجربه کاری در رشته مورد نظر داشته باشد.

در صورت انتخاب زبان آلمانی مدرک B2 و برای زبان انگلیسی مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 موردنیاز است که البته در هر دانشگاه می تواند به صورت متفاوت درخواست شود.

دانشجویان باید توجه داشته باشند که امکان اخذ پذیرش مشروط از دانشگاه های آلمان با مدرک زبان در سطح پایین تر نیز وجود دارد، فراموش نکنید که منظور از دریافت بورسیه تحصیلی هزینه های مرتبط با دانشگاه و شهریه تحصیلی است و باید تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی را داشته باشید.

در ادامه توجه شما را به مرور تصاویر ویزای تحصیلی آلمان که با اعتماد به موسسه مهاجرتی رجبی بدست آمده جلب می کنیم ؛ این تصاویر تنها تعداد کمی از پرونده های موفق ما برای علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی است.

تحصیل مقطع دکترا در آلمان

آخرین دوره تحصیل رسمی در نظام آموزشی جهان مربوط به دوره دکتراست و تمامی سیستم های آموزشی جهان به دانشجویان این مقطع اهمیت ویژه ای داده و می کوشند تا با جذب متقاضیان با رزومه تحصیلی قوی رتبه علمی خود را بالا برند.

تحصیل مقطع دکترا در آلمان

در آلمان نیز بهترین بورس های تحصیلی به دانشجویان دوره دکترا با رتبه علمی خوب تعلق می گیرد که علاوه بر هزینه تحصیل از حقوق ماهیانه هم برخوردار می شوند، پذیرش در دوره دکترا با چالش های متعددی رو به روست و مستلزم سطح بالای علمی متقاضی و داشتن شرایط مشخص شده از سوی دانشگاه است.

دوره دکترا در آلمان به صورت آکادمیک 3 تا 5 سال اعلام می شود اما به دلیل تخصصی بودن این دوره و نیاز هر فرد به مطالعه و تحقیقات علمی متعدد نمی توان بازه زمانی دقیقی را برای آن درنظر گرفت.

داشتن رزومه خوب اصلی ترین شرط در اخذ پذیرش می باشد، بعد از آن پیدا کردن استاد راهنمایی ست که بتوانید متناسب با خواسته های او پروپوزال خود را تدوین کرده و ثابت کنید که پروژه ای جدید را می خواهید با او شروع کرده و به اتمام برسانید.

دقت داشته باشید که دانشجویان دکترا صرف نظر از زبان تحصیل باید در هر دو زبان آلمانی و انگلیسی در سطح خوبی باشند تا بتوانند به پذیرش برسند.

دریافت بورسیه تحصیلی اطمینان خاطری را برای دانشجو فراهم می سازد که به واسطه آن دانشجو می تواند با خیالی آسوده به تحصیل مشغول شود.

برای تحصیل در مقطع دکترا می توانید کشور ایتالیا را بخاطر ارائه بورسیه های عالی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی انتخاب کنید ، مقاله تحصیل در ایتالیا را بخوانید.

رشته های پزشکی و دندان پزشکی در آلمان

دشواری پذیرش در رشته های علوم پزشکی و ظرفیت پایین دانشگاه های داخلی و همچنین جایگاه و اعتبار آلمان در حوزه پزشکی موجب گشته تا بسیاری از هموطنان علاقه مند و راهی تحصیل در دانشگاه های آلمان شوند.

حرفه پزشکی از معدود رشته های دانشگاهی ست که امنیت شغلی تضمین شده ای داشته و کمترین نرخ بیکاری را شامل می شود.

دوره پزشکی عمومی شامل 12 ترم و دندانپزشکی 10 ترم تحصیلی ست و هر دو رشته به دو بخش پیش بالینی و بالینی تقسیم شده و دانشجویان به مدت یک سال به کار عملی مشغول می شوند تا توانایی های خود را در فضای بیمارستانی محک بزنند.

اما توجه کنید که که قوانین طبابت و پزشکی در آلمان متمایز از سایر کشورهای دنیا و حتی اتحادیه اروپا بوده و جهت اشتغال به کار باید مراحل مشخصی را پشت سر بگذارید، همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که سیستم پذیرش در هر یک از دانشگاه های آلمان متفاوت بوده و جهت اخذ پذیرش باید شرایط هر دانشگاه را به صورت ویژه بررسی نمایید.

پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا فهرستی از دانشگاه های علوم پزشکی آلمان تهیه نموده و سپس به صورت دقیق شرایط تحصیل در هر یک را بررسی نمایید.

دو گام اصلی پذیرش رشته پزشکی آلمان

همانگونه که در بالا گفته شد رشته پزشکی در دانشگاه های آلمان با تقاضا و البته قوانین خاص خود همراه است و داوطلبان باید تمامی شرایط پذیرش را به خوبی فراهم آورند.

در میان تمامی این شرایط دو مرحله مهم وجود دارد : در مرحله اول چنانچه از ایران برای ورود مستقیم اقدام می کنید باید مدرک قبولی در کنکور سراسری را از یکی از موسسات آموزش عالی به همراه تحصیل حداقل 4 ترم داشته باشید و آن را به همراه سایر مدارک خود به دانشگاه ارسال نمایید.

در گام بعدی باید بتوانید نمرات خوبی را در دوره پیش نیاز کالج به دست آورید تا به رشته پزشکی راه یابید ، دانشگاه های آلمان برای تحصیل پزشکی به معدل های دبیرستان و کالج شما توجه می کنند که آزمون FSP یک ارزیابی دقیق از آن می باشد.

دقت داشته باشید که آشنایی با زبان آلمانی کافی نبوده و باید به سطح خوبی برسید تا بتوانید آزمون ورودی را پشت سر گذاشته و مورد تایید دانشگاه واقع شوید ، جهت دست یابی به اطلاعات بیشتر می توانید مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان را مطالعه فرمائید.

اهمیت زبان آلمانی در تحصیل

یکی از واقعیت هایی که از ابتدا باید برای شما روشن شود، این است که بیشتر دروس و رشته ها در کشور آلمان به زبان رسمی و ملی کشور یعنی آلمانی تدریس می شود و امکان تحصیل به زبان انگلیسی بیشتر در دانشگاه های خصوصی تا دانشگاه های دولتی وجود دارد.

همچنین تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی بسیار محدودتر از دو دوره دیگر کارشناسی ارشد و دکترا وجود داشته و چون دوره تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکترا ) از اهمیت بالاتری در تمامی دانشگاه های آلمان برخوردارند ، زبان انگلیسی به عنوان یک امتیاز در برخی از دانشگاه ها در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

در صورتی که به دنبال دریافت پذیرش مشروط از دانشگاه های آلمان هستید نیز می توانید یکی از مدارک آزمون های ZD ، TestDaf و یا DSH را ارائه دهید تا ادامه زبان آموزی خود را در دوره های زبان دانشگاه گذرانده و برای ورود به دانشگاه آماده شوید.

اینروزها دانشگاه های آلمان تلاش می کنند که علاوه بر مقاطع فوق لیسانس و دکترا ، با ارائه بیشتر برنامه های لیسانس به زبان انگلیسی ، دری به روی جهان بگشایند و دانشجویان بین المللی بیشتری را برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان جذب کنند، اما زبان آلمانی واقعیتی انکار ناپذیر است که نباید از آن چشم پوشید.

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

بسیاری از علاقه مندان به دانشگاه های آلمان زمانی که که موضوع مهاجرت تحصیلی به این کشور مطرح می شود، علیرغم علاقه زیاد به تحصیل در آلمان ، به خاطر متفاوت بودن زبان رسمی این کشور ، معمولا از اشتیاقشان کاسته شده و از انتخاب دلسرد می شوند.

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

اما دیگر جای نگرانی وجود ندارد چرا که نظام آموزشی آلمان نیز مانند تمامی کشورهای دنیا شاهد تحولات بسیاری بوده و با تغییر نظام آموزشی خود امکان تحصیل به زبان انگلیسی را در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا فراهم نموده است.

کلاس ها و دوره های مختلفی در این کشور برای یادگیری زبان انگلیسی برگزار می شود که شما می توانید در مناسب ترین آنها شرکت کرده و توانایی لازم را به دست آورید، البته شرکت در این دوره ها به هزینه های تحصیل در آلمان می افزاید و همانگونه که گفته شد انتخاب این زبان شما را از دانستن زبان آلمانی بی نیاز نمی کند و باید آن را نیز به صورت نسبی به خصوص برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی فرا بگیرید.

اما تحصیل به زبان انگلیسی این فرصت را به شما می دهد تا در تمامی کشورها و دانشگاه های برجسته جهان به تحصیل مشغول شوید و زمینه کاری خود را به بهترین نحو فراهم سازید، در هنگام بررسی دانشگاه ها شما تنها باید دانشگاهی را انتخاب کنید که رشته انتخابی تان را به زبان انگلیسی ارائه دهد.

مهارت لازم تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

برای ورود به تحصیلات عالیه در آلمان به زبان انگلیسی باید مدارک تحصیلی شما با استانداردهای تعیین شده این کشور مطابقت داشته باشد، در غیر این صورت شما مجاز به ورود به یک دوره آموزشی در دانشگاه نیستید و توصیه می شود که مدرک خود را با توجه به آنچه که در آلمان پذیرفته شده است دریافت کنید.

در مقاطع تحصیلی انگلیسی شما باید یک آزمون استاندارد انگلیسی را نیز به دانشگاه ارائه دهید که اغلب TOEFL با نمره 80 و IELTS با نمره 6.5 هستند که البته در دوره کارشناسی ارشد و دکترا حداقل نمرات بالاتر هستند.

ما به همه علاقه مندان تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان توصیه می کنیم که نمره بالاتری را به دست آورند، زیرا این امر در پذیرش شما به ویژه در دانشگاه های درخواستی که رقابت شدید است و کمیته های پذیرش باید بر چندین عنصر عملکرد تکیه کنند، نقش مهمی دارد.

روش های مختلفی برای یافتن دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان وجود دارد که یکی از مطمئن ترین آنها مراجعه و جستجو در وب سایت DAAD است و در ادامه ما به برخی از دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان که مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران هستند اشاره می کنیم و شما می توانید جهت یافتن گزینه های بیشتر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید.

رشته های مختلف به زبان انگلیسی در آلمان

اکنون بیش از صد رشته تحصیلی در کشور آلمان به زبان انگلیسی ارائه می شوند که امکان پذیرش دانشجویان خارجی در تمامی آنها وجود دارد، تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس در رشته هایی مانند هوا فضا ، مهندسی الکترونیک و فناوری اطلاعات امکان پذیر است که البته ممکن است برخی از دروس و یا ترم های تحصیلی به خصوص در سال های آخر تحصیل به زبان آلمانی صورت پذیرد.

محدودیت زبان انگلیسی در دوره کارشناسی ارشد کمتر می شود، اما همچنان در برخی از رشته ها تنها امکان انتخاب زبان آلمانی وجود دارد شما باید قبل از اقدام از شرایط هر دانشگاه به خوبی آگاه شوید و در دوره دکترا تمامی رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند که خبر خوبی ست و فرصت ارتباط با کل مراکز علمی دنیا برایتان وجود خواهد داشت.

چگونگی پیدا کردن یک دوره زبان انگلیسی در آلمان

یک فرصت برای شما این است که با چک کردن وب سایت های دانشگاه ها تحقیقات آنلاین را انجام دهید تا ببینید آیا آنها برنامه های مطالعه انگلیسی را ارائه می دهند یا نه، شما همچنین برای کسب اطلاعات درباره دانشگاه های مورد علاقه خودتان می توانید به وب سایت DAAD مراجعه کنید و در دانشگاه مورد علاقه تان برای لیست برنامه های انگلیسی زبان جستجو کنید.

به طور معمول ، بیشترین تعداد دوره های تحصیلی انگلیسی در آلمان ، به موضوع های مهندسی ، علوم طبیعی و اقتصادی مربوط می شود، دانشگاه خصوصی Jacobs در شهر برمن آلمان ، اکثریت رشته های علوم پایه را به زبان انگلیسی ارائه می دهد و دانشگاه فورت وانگن برای تحصیل رشته روانشناسی و سایر رشته های علوم انسانی به زبان انگلیسی ، بسیار شهرت پیدا کرده است.

برای سهولت کار شما ، ما یک لیست از دانشگاه هایی که فرصتی برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان را فراهم کرده اندرا ارائه می دهیم؛ توجه داشته باشید که بسیاری از دانشگاه های عنوان شده در زیر ، در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران و همینطور در لیست وزارت علوم ، قرار دارند و شما با اطمینان خاطر می توانید آنها را برای تحصیل انتخاب نمایید.

برخی دانشگاه های انگلیسی زبان در آلمان

برخی دانشگاه های انگلیسی زبان در آلمان

 • دانشگاه Jacobs
 • دانشگاه علوم کاربردی برلین
 • دانشگاه فورت وانگن
 • دانشگاه فریبورگ آلمان
 • دانشگاه جورج آگوست گوتینگن
 • دانشگاه بین المللی برلین
 • دانشگاه ولیوس ماکسییلیاتوس_ وورتزبورگ
 • روبرشت کارلز هایدلبرگ
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه سارلند
 • مدرسه مالی و مدیریت فرانکفورت
 • دانشگاه اشتوتگارت
 • دانشگاه هومبولت_ برلین
 • دانشگاه فنی برلین
 • دانشگاه آخن آلمان
 • دانشگاه Erfurt
 • دانشگاه هومبولت - برلین
 • دانشگاه فنی برلین
 • دانشگاه آخن آلمان

بهترین رشته های تحصیلی در آلمان

وقتی که در مورد صنعت خودرو صحبت می کنیم ، نام کشور آلمان در ذهنمان تداعی می شود، این صنعت به عنوان بزرگترین صنعت در آلمان ، تقریبا یک سوم سرمایه گذاری های پژوهشی و توسعۀ را به خود اختصاص داده و مقصد را بیش از پیش برای تحصیل شما جذاب می کند.

بهترین رشته های تحصیلی در آلمان

اما فقط مهندسی نیست که آلمان در آن شناخته شده است، این کشور با توجه به موسساتی که دارای رتبه جهانی بسیار خوبی هستند و آموزش های با کیفیت را با قیمت مناسب ارائه می دهند ، دانشجویان بین المللی را برای پیگیری مدیریت ، علوم رایانه ، ریاضی و دیگر موضوعات جذب کرده است که در ادامه بهترین رشته های تحصیلی در آلمان با جزئیات مورد بحث قرار گرفته است.

تحصیل مهندسی در آلمان

از مهم ترین دوره های تحصیل در آلمان ، رشته های مهندسی هستند که تقریبا 25 درصد دانشجویان بین المللی را در آلمان تشکیل می دهند که خود گواه محبوبیت و اعتبار این دوره در محافل بین المللی است.

بعضی از تخصص های مهندسی که دانشجویان آن را در برخی از دانشگاه های معتبر آلمان همچون دانشگاه فنی مونیخ و موسسه فناوری کارلسروهه انتخاب می کنند عبارتند از:

مهندسی مکانیک ، مهندسی خودرو و مهندسی برق و غیره که جزو بهترین رشته های تحصیلی در آلمان می باشند و این کشور بیشترین سهم صنعت خودرو در جهان را با نیروی کار بیش از 700،000 نفر به خود اختصاص داده است، صنعت خودرو در آلمان شاید بزرگترین کارفرما و همچنین بزرگترین صنعت در کشور است.

رشته مدیریت کسب و کار در آلمان

در حالیکه مهندسی بر قله تحصیل در آلمان حکومت می کند، تحصیل مدیریت فاصله زیادی با آن ندارد، در واقع دانشکده های کسب و کار مانند Manheim در آلمان به خوبی در سراسر جهان شناخته شده اند و از این رو MBA به عنوان بهترین رشته های تحصیلی در آلمان نیز شناخته می شود.

برای مثال ، دانشکده کسب و کار Manheim را می توان در این رشته نام برد که گرچه تنها دانشکده برتر کسب و کار در آلمان نیست اما در میان 100 دانشکده کسب و کار برتر در جهان با توجه به رتبه بندی های عمده مانند FT و قرار گرفته QS است.

بسیاری از دانشگاه های آلمان در میان ارائه دهندگان اجرایی MBA در سطح جهان قرار دارند و MBA از بهترین رشته های تحصیلی در آلمان نیز شناخته می شود.

علوم انسانی در آلمان

علوم اجتماعی و علوم انسانی ممکن است رشته هایی باشد که شما علاقه زیادی به تحصیل در آن داشته باشید اما 5 دانشگاه از آلمان در میان 100 دانشکده برتر علوم انسانی در جهان قرار دارند و در بسیاری از سازمان های رتبه بندی مانند QS و THE دارای رتبه بالا هستند.

جای تعجب نیست که بیش از 37،000 دانشجوی بین المللی در حال حاضر در علوم اجتماعی در کشور تحصیل می کنند که یکی از دوره های عالی برای تحصیل در آلمان است و فرصت انتخاب زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

ریاضی و علوم کامپیوتر در آلمان

نزدیک به 30،000 دانشجوی بین المللی رشته ریاضی یا علوم رایانه در کشور را مطالعه می کنند که آنها را به دوره های عالی برای تحصیل در آلمان هدایت می کند، البته یکی از بهترین چیزهایی که در مورد مطالعه علوم رایانه در کشور وجود دارد ، این است که آلمان به عنوان یک کشور با فناوری قوی ، به آزمایشگاه های فناوری و ایستگاه های کامپیوتر با کیفیت بالایی مجهز است که می تواند مهم ترین عامل در تربیت متخصصان علوم رایانه باشد.

دانشگاه هایی همچون دانشگاه فنی مونیخ و دانشگاه فنی برلین تحصیل در این رشته ها را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

باز هم دانشگاه هایی مانند دانشگاه فنی مونیخ و دانشگاه فنی برلین هستند که در جداول رتبه بندی رتبه بالایی دارند، این رشته ها نیز به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود.

رشته هنرهای زیبا و کاربردی در آلمان

در کشوری که پادشاه تکنولوژی است شاید هنرهای زیبا یک رشته غیر معمول به نظر برسد اما آلمان یکی از برترین مقصدهای این رشته است و تعدا قابل توجه دانشجویان خود گویای این مطلب است.

اما نکته لذت بخش تحصیل هنر در آلمان حداقل میزان تدریس دروس هنر به صورت نظری و امکان کار به صورت مستقل در استودیوهای فردی ست، کلاس ها نیز از طریق بحث در میان دانشجویان که در آن می توانند پروژه های خود را برای نقد ارائه دهند، ارائه سازماندهی می شوند.

فرصت تحصیلی پژوهشی به مدت یک ترم در آلمان

دلایل متعددی از جمله تحصیلات ممتاز پژوهشی در دانشگاه ها و کالج های تکنیکال در کنار برنامه های عملی همه از مواردی هستند که فرد را تشویق به حضور در آلمان می کنند.

تحصیل یک ترم در آلمان فرصتی برای تبادل با دانشجویان آلمانی زبان و همچنین استفاده از این زبان در اوقات فراغت است که خود می تواند بهترین شیوه فراگیری زبان آلمانی باشد.

به هر صورت تحصیل یک ترم در خارج از کشور منوط به اقدامات دانشگاه مبداء می باشد و بهتر است تا از لحاظ زمانی نیز برنامه را به نحوی تنظیم نماید تا با برنامه درسی در یک دانشگاه منطبق شود؛ دانشجویان نه تنها برنامه های مختلفی را می توانند امتحان کنند بلکه برای آن ها حتی کمک هزینه نیز توسط دانشگاه در نظر گرفته می شود.

زمان مشخص اقدام برای ارائه در خواست به منظور تحصیل در آلمان وجود ندارد، برخی دوره ها دارای زمان بندی مشخص و سایرین بدون برنامه زمانی هستند، معمولا گفته می شود بهترین زمان برای اقدام سومین ترم از دوره کارشناسی است زیرا فرد دانش پایه از رشته خود را دارا است و می تواند تحقیقاتی را به زبان های متعدد انجام دهد.

بهترین دانشگاه های کشور آلمان

در این قسمت به بررسی بهترین دانشگاه های آلمان می پردازیم البته بسته به رشته انتخابی و شهر مورد علاقه شما این انتخاب ممکن است متفاوت باشد.

بهترین دانشگاه های کشور آلمان

دانشگاه مونیخ : این دانشگاه تحقیقاتی دولتی در سال 1472 در شهر مونیخ تاسیس شد و ششمین دانشگاه قدیمی آلمان است که از زمان تاسیس تاکنون مشغول فعالیت بوده است؛ این دانشگاه بر اساس تعداد دانشجو به عنوان دومین دانشگاه بزرگ آلمان شناخته می شود و دارای 18 دانشکده از جمله دانشگاه الهیات ، حقوق ، اقتصاد ، تجارت ، پزشکی ، دامپزشکی ، تاریخ و هنر ، فلسفه ، روانشناسی و غیره می باشد.

دانشگاه آزاد برلین : یک دانشگاه تحقیقاتی در برلین و یکی از برجسته ترین دانشگاه ها در آلمان است که برای رشته های علوم انسانی ، علوم اجتماعی و علوم طبیعی مشهور می باشد؛ در سال 1948 در برلین تاسیس شد و در رشته های زیست شناسی ، شیمی ، داروسازی ، زمین شناسی ، تاریخ و مطالعات فرهنگی ، حقوق ، اقتصاد و تجارت ، ریاضیات و غیره فعالیت دارد و مدرک دیپلم را می پذیرد.

دانشگاه های هایدلبرگ و هامبورگ در آلمان

دانشگاه هایدلبرگ : این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در شهر هایدلبرگ است که در سال 1386 تاسیس گردید که قدیمی ترین دانشگاه آلمان و یکی از قدیمی ترین های جهان است و دارای 12 دانشکده شامل علوم رفتاری ، شیمی ، زمین شناسی ، اقتصاد ، علوم اجتماعی ، حقوق ، ریاضیات ، فیزیک ، نجوم ، فلسفه ، پزشکی و غیره می باشد . تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم در این دانشگاه میسر است.

دانشگاه هامبورگ : این دانشگاه یک دانشگاه جامع در هامبورگ است که در 1919 تاسیس شد . دانشگاه هامبورگ بزرگترین موسسه آموزشی و تحقیقاتی در آلمان شمالی و یکی از گسترده ترین دانشگاه ها در آلمان است، این دانشگاه دارای دانشکده های حقوق ، اقتصاد و علوم اجتماعی ، علوم پزشکی ، آموزش ، روانشناسی ، علوم انسانی ، ریاضیات و علوم کامپیوتر و مهندسی می باشد.

ارسال درخواست به دانشگاه های آلمان

در کشور آلمان هیچ مرکز واحدی جهت درخواست تحصیلی وجود ندارد و دانشجو باید درخواست خود را مستقیما به دانشگاه موردنظر ارسال نماید، این مسئله بسیار مشکل ساز است زیرا برای دانشگاه ها و برنامه های متفاوت پروسه های مختلفی وجود دارد ، بنابراین فرد نیازمند است تا مدارک را طبق هر دانشگاه مهیا نموده و بازه های زمانی متفاوتی را اجرا نماید.

شروع پذیرش معمولاً با تکمیل یک فرم هایی که مخصوص دانشجویان بین المللی هستند به صورت آنلاین انجام می شود، البته برای برخی از رشته های که در آلمان دارای محدودیت هستند مانند پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و دامپزشکی ، مدارک و درخواست باید به دفتر مرکزی ارسال شوند.

استفاده صحیح از وبسایت دانشگاه می تواند گزینه مناسبی برای پیدا کردن اطلاعات برای افراد باشد و دانشجو می تواند شرایط گرفتن پذیرش تحصیلی از کشور آلمان را به راحتی متوجه شود.

بیشتر امور مربوط به دانشگاه در آلمان توسط اینترنت و وبسایت آن دانشگاه انجام می شود زیرا برای بسیاری از افراد و یا دانشجویان از سایر کشورها امکان حضور در دانشگاه وجود ندارد، در بسیاری از موارد دانشجویان حتی پس از ثبت نام نیز می توانند به اطلاعات خود در فرم ثبت نام جهت انتخاب دروس دسترسی داشته باشند برای مثال پلتفرم تحصیلات اینترنتی که آیلیاس نامیده میشود یکی از این قابلیت هاست.

چگونگی درخواست پذیرش به دانشگاه های آلمان

اولین قدم پذیرش از دانشگاه های آلمان مراجعه به وبسایت دانشگاه مربوطه و یا تماس با مسئول مشاور ثبت نام است تا از مدارک مورد نیاز اطلاع پیدا کنید، برنامه هایی که در آن ها شرایط پذیرش خاصی مطرح نیست ، معمولا نیاز به نمرات و یا مدارک خاصی هم نخواهد بود و هر چند در این موارد نیز می بایست فرم های مربوطه را پر کرده و ثبت نام خود را انجام دهید.

سایر برنامه ها نیز محدودیت هایی دارند که معمولا این محدودیت مربوط به سطح نمرات درسی و معدل کل دانشجو در مقطع قبلی می باشد، معمولا در شرایط پذیرش دانشگاه های آلمان توجه به سطح نمرات است که مشخص می کند فرد پذیرفته شده است و یا نه.

همچنین پذیرفته شدن در یک ترم بستگی به آن دارد که در آن ترم چه تعداد دانشجو برای آن برنامه تحصیلی درخواست پذیرش داده باشند.

در برخی موارد فرد می تواند با ارائه مدارکی همچون دوره های کارآموزی ، کارهای اجتماعی و یا دوره های گذرانده مرتبط با رشته خود شانس پذیرش را افزایش دهد، برای تمامی افراد الزامی است که مدارک خود را در سریع ترین زمان ممکن ارسال نمایند زیرا بازه زمانی پذیرش معمولا نیم سال پیش از آغاز سال تحصیلی است و اگر در زمان مربوطه مدارک ارسال نشود دیگر بررسی نمی شود.

علاوه بر آن بهتر است تا در اخرین مهلت زمانی نیز ارسال نشود تا در صورت تکمیل نبودن مدارک فرصت برای ارسال ناقصی ها وجود داشته باشد.

سیستم برگزاری کلاس در دانشگاه های آلمان

پس از اخذ پذیرش از دانشگاهی در آلمان می بایست برنامه ای را برای نظم دهی به تحصیل و زندگی خود در کشور جدید آماده کنید، در دانشگاه های آلمان هر سال تحصیلی از دو ترم تشکیل می شود : ترم تابستانه و ترم زمستانه.

هر ترم نیز از دو بخش تشکیل شده : قسمتی با حضور در کلاس درس که دانشجو باید در کلاس حضور یافته و از دانش استاد بهره مند گردد و قسمتی که بدون حضور در کلاس های تئوری با آزمون و دوره کارآموزی برگزار می شود.

در دانشگاه سرفصل دروس به صورت متعدد ارائه می شوند که از مهمترین بخش تحصیل است به طوری که در یک سر فصل پروفسور برای دانشجویان صحبت می کند و دانشجویان نکته برمی دارند و سپس تکالیف و امتحانات را پشت سر می گذارند و در نقطه مقابل سمینارها هستند که دانشجویان سخنرانی می کنند و استاد دانش آن ها را ارزیابی می کند.

مدل های متعددی برای سر فصل دروس وجود دارد، برای مثال در یکی از این مدل ها که در آن سرفصل های تحصیلی نرمال ارائه می شود و تمارینی به دانشجویان داده می شود، این دوره ها با تکالیف ، امتحان و یک ارائه کلاسی تمام می شود.

با پایان هر کدام از این مدل ها امتیاز یا ( ECTS ) اعطا می شود، دانشجویان در این دوره ها نمراتی را نیز دریافت می کنند که مشخص می کند که فرد دوره را قبول شده است و یا نه.

اطلاع از برنامه آموزشی هر دانشگاه در آلمان

دست یافتن به اطلاعات هر دانشگاه کار دشواری نبوده و هر شخص می تواند از طریق اینترنت به اطلاعات و بخش های مختلف هر دانشگاه دسترسی داشته باشد.

امروزه بسیار مهم است که فرد اطلاعات کاملی در مورد دروس مد نظرش داشته باشد، این امر نه تنها برای انتخاب برنامه تحصیلی بلکه برای تنظیم جدول زمانی نیز مفید است و مشخص می کند که کدام درس در چه زمانی می بایست انجام شود.

برای تنظیم برنامه درسی فرد می تواند از افراد که در سال های بالاتر تحصیل می کنند کمک بگیرد، در دانشگاه های آلمان هنگام بروز مشکلات افراد متعددی از جمله مشاورین برای رجوع وجود دارند تا افراد بتوانند با مراجعه به آنها سوالات مرتبط با تحصیل خود را بپرسند.

اگر فردی مشکلی با امتحانات و یا سوالات داشته باشد پروفسورها و همچنین کارمندان می توانند به او کمک کنند.

مساله بسیار مهم در مورد تحصیل در یک دانشگاه دیگر این امر می باشد که آیا امکان اضافه کردن و انطباق نمرات دریافتی دانشگاه مقصد با دانشگاه مبدا وجود دارد یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد این امکان وجود دارد تا فرد از امتحانات خود در دانشگاه مقصد تاییدیه بگیرد، اما اینکه مورد پذیرش دانشگاه مبداء قرار بگیرد و یا خیر بسته به دانشگاه مبدا دارد؛ پیش از اینکه فرد برای تحصیل در آلمان اقدام کند حتما می بایست در این زمینه سوالات لازم را از آموزش دانشگاه خود داشته باشد.

انواع بورسیه های تحصیلی در آلمان

هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان با توجه به فاکتورهای متفاوتی تعیین می شود و نمی توان به صورت دقیق میزانی را بیان نمود اما نباید فرصت دریافت بورس تحصیلی در این کشور را نیز نادیده گرفت.

انواع بورسیه های تحصیلی در آلمان

دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های آلمان در هر مقطع ذکر گردید که به دو شیوه دولتی و غیر دولتی ارائه می شوند.

در بورسیه های دولتی به خصوص دانشجویانی که برای فرصت تحقیقاتی و پژوهشی به مدت یک ترم به آلمان وارد می شوند کمک هزینه ای به نام اراسموس (Erasmus) توسط کمیسیون اروپا به دانشجویان خارجی واجد شرایط تعلق می گیرد که نه تنها دانشجو را از پرداخت شهریه بی نیاز می سازد بلکه کمک هزینه های زندگی نیز برای او به همراه دارد.

بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های خصوصی این کشور تنوع بیشتری داشته که از مهم ترین آنها می توان به بورسیه هاینریش بیل ، کنراد آدنارو ، و بورسیه بین المللی ماری کوری اشاره کرد.

البته برخی از بورسیه های عمومیت نداشته و تنها به دانشجویان دانشگاهی مشخص اهدا می شود، گفتنی است که برای دریافت بورسیه تحصیلی باید با دانشجویانی از سراسر دنیا رقابت کرد که به تلاش و پشتکار زیادی نیاز دارد اما دست یافتنی ست.

برای درسافت بورسیه شما می توانید کشور فرانسه را هم در نظر بگیرید ، این کشور خصوصا در سطح تحصیلات تکمیلی بورسیه های قابل توجهی در اختیار دانشجویان ممتاز با رزومه خوب قرار می دهد ، مقاله تحصیل در فرانسه را بخوانید.

اجازه کار دانشجویی در آلمان

امکان تامین بخشی از هزینه های زندگی با اجازه کار پاره وقت دانشجویی در آلمان میسر است، متقاضیان تحصیل در آلمان که با ویزای دانشجویی آلمان وارد این کشور می شوند ، اجازه کار خواهند داشت.

حال اگر دانشجو از اتحادیه اروپا باشد، محدودیتی در این اجازه کار نخواهد بود، اما اگر دانشجو از خارج اتحادیه اروپا برای تحصیل در آلمان وارد کشور آلمان شده باشد اجازه کار نیمه وقت را که درآمدی تا ۴۵۰ یورو بدون پرداخت مالیات خواهد بود را بدست می آورد.

در واقع درآمد ماهیانه تا ۴۵۰ یورو که از کار دانشجویی و کار پاره وقت در شرکت های خصوصی حاصل می شود معاف از مالیات است، میزان درآمد در ازای کارهای دانشجویی برای هر ساعت بین ۸ تا ۱۰ یورو خواهد بود.

اینکه دانشجویان دقیقاً چه میزان ساعت در هفته اجازه کار دارند ، بستگی به مقطع تحصیل و ایالتی هست که در آن حضور دارند؛ به طور متوسط برای مقطع لیسانس ۱۰ ساعت ، فوق لیسانس ۲۰ ساعت و دکترا ۳۰ ساعت در هفته می باشد.

در برخی از ایالت ها اجازه کار در طول تحصیل به دانشجویان داده نمی شود و دانشجویان تنها می توانند در تعطیلی بین دو ترم اجازه کار داشته باشند.

البته دانستن این نکته نیز اهمیت دارد که در طول دوره کالج در آلمان ، دانشجویان اجازه کار همراه با تحصیل را ندارند و فقط در بین دو ترم این اجازه را خواهند داشت.

اقامت دانشجویی در آلمان

دانشجویان در آلمان فرصت استفاده از خوابگاه های مستقل را دارند و تنها باید قبل از ورود به این کشور مقدمات لازم را فراهم سازند، اما دقت داشته باشید که اکثر دانشگاه های این کشور خوابگاه نداشته و اداره محل اقامت به عهده نهادهایی به جز دانشگاه ها می باشد.

دانشجویان براساس مقاطع تحصیلی در آلمان از شرایط و امکانات متفاوتی برخوردارند و معمولا حق بیمه و مسکن را ، خودشان پرداخت می کنند و بقیه خدمات به صورت رایگان از طرف دانشگاه تقبل می شود.

اگرچه آلمان یکی از ارزانترین کشورهای دنیا برای زندگی است اما نباید هزینه های مخصوص به زندگی در این کشور را فراموش کرد . هر دانشجو نیاز به پرداخت هزینه کارت خدمات بیمه درمان ، کارت حمل و نقل ، هزینه خوراک و اجاره محل زندگی ( خوابگاه و یا آپارتمان) دارد که حداقل 700 یورو در هر ماه می باشد.

دانشجویان پس از فراغت از تحصیل ، با فرصتی که دولت آلمان در اختیارشان گذاشته است می توانند به جستجوی کار در آلمان بپردازند و با کار کردن به مدت سه سال و پرداخت مالیات به مدت ۶۰ ماه ( اگر در زمان دانشجویی مشغول به کار و سابقه پرداخت مالیات را داشته باشند ) ، درخواست اقامت دائم کنند.

اجازه بردن همراه برای دانشجویان محصل در آلمان

در صورتی که دانشجوی مقاطع مختلف تحصیل در آلمان دارای همسر و فرزندان زیر 16 سال باشند، می توانند بعد از ورود به کشور آلمان و انجام اقدامات اولیه در خصوص اقامت و ثبت نام دانشگاه ، تهیه مکان مناسب با فضای اعلامی اداره مهاجرت ( برای هر یک از اعضای خانواده باید مساحت ۱۳ متر مربع را تامین نماید ) مدارک را به اداره مهاجرت شهر محل سکونت خود ارائه نماید تا بعد از تائید شدن و اعلام آن ها به سفارت المان در کشور متقاضی ، خانواده دانشجو بتوانند ویزای پیوست آلمان را اخذ کرده و به آلمان سفر کنند.

فرزندان دانشجویان مشغول به تحصیل در آلمان می توانند از خدمات رایگان آموزشی استفاده کنند و همچنین همسر دانشجو در برخی ایالت ها می تواند اجازه کار تمام وقت داشته باشد که بسیار در تامین هزینه ها کمک می کند.

هزینه های تحصیل در آلمان

مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی از جمله آلمان جنبه های مختلفی را شامل می شود که یکی از مهم ترین آنها هزینه تحصیل و تامین مخارج زندگی در این کشور است.

هزینه های تحصیل در آلمان

مبحث هزینه ها و مخارج همواره گزینه ای بسیار مورد توجه است به حدی که تعداد قابل توجهی از دانشجویان را در انتخاب مقصد تحصیلی شان هدایت می کند.

عموما دانشجویان تمام تلاش خود را می کنند تا در کشوری ایده آل با هزینه های مقورن به صرفه به پذیرش برسند که باید این خبر خوش را به شما بدهیم که کشور آلمان از جمله همین کشورهاست.

این کشور با داشتن دانشگاهایی با سطح آموزشی بالا امکان تحصیل رایگان را برای شهروندان خود و دانشجویان خارجی فراهم کرده که همین امر باعث شده به یکی از کشورهای سرآمد در حوزه آموزش تبدیل شود.

عوامل موثر در هزینه های تحصیل در آلمان

کشور آلمان که به عنوان موتور اقتصادی اروپا شناخته می شود بازار اقتصادی مملو از نیروهای مجرب کاری با کمترین نرخ فساد را دارد که همین امر موجب گشته تا در میان چهار کشور نخست تولید کننده در دنیا قرار گیرد ، نظام آموزشی در آلمان نیز مانند سایر بخش های این کشور بسیار پرقدرت است و دستاوردهای بی نظیری را در تمامی بخش های علمی به ثبت رسانده است.

اما هزینه تحصیل مقرون به صرفه یکی از اصلی ترین دلایلی ست که دانشجویان را آلمان جذب می کند ، اگرچه تحصیل با پرداخت هزینه در مراکز آموزشی این کشور برای دانشجویان بین المللی تعریف شده اما می توان با انتخاب زبان آلمانی در دانشگاه های دولتی به تحصیل رایگان نیز درست یافت.

البته منظور از تحصیل رایگان پرداخت هزینه های دانشگاه از طریق دریافت بورسیه های متعدد است و هزینه های زندگی هنوز باقی بوده و دانشجو باید توانایی پرداخت آن را داشته باشد ، هزینه تحصیل در دانشگاه با توجه به رشته و مقطعی که متقاضی آن هستید مشخص شده و دانشگاهی انتخابی تان نیز بسیار تاثیرگذار است.

دانشگاه های آلمان با این عقیده که تحصیل کالای تجاری نیست و همه باید از آن را بهره مند باشند دسترسی رایگان را ارائه داده و تنها هزینه ای که دانشجوی بین المللی در آلمان ملزم به پرداخت آن است ، هزینه کمک ترمی نامیده می شود که مبلغ ثابت پولی جهت خدمات خاص دانشگاهی مانند اتوبوس ، کمک های اداری ، امکانات ورزشی ، سالن های غذاخوری و غیره است.

هزینه تحصیل در آلمان وابسته به دانشگاه

همانطور که پیش تر هم گفتیم ، دانشگاه های کشور آلمان به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند و دانشجویانی که بتوانند در یکی از مراکز دولتی این کشور به پذیرش برسند می توانند از تحصیل رایگان بهره مند شوند البته درنظر داشته باشید که قبولی در دانشگاه های دولتی علاوه بررزومه تحصیلی قوی و قبولی در آزمون ورودی تسلط کامل به زبان آلمانی نیز را می طلبد.

البته برای تحصیل در دانشگاه های دولتی باید هزینه خدمات دانشجویی را همانگونه که در بالا گفتیم پرداخت نمایید ، در دانشگاه های خصوصی دانشجو موظف به پرداخت کلیه شهریه نیز هستند که می تواند تا 10000 یورو در سال نیز برسد.

شهریه تحصیل در دوره فوق لیسانس و دکترا

در صورتی که فرد مستقیما از مقطع لیسانس وارد دوره تحصیلی بعد شود و این دوره را در کشور آلمان گذرانده باشد می تواند به صورت رایگان به تحصیل بپردازد و تنها مبلغی بابت ثبت نام به دانشگاه پرداخت کند البته همچنان پرداخت هزینه های دانشجویی به عهده خود فرد است و تنها بابت تحصیل در دانشگاه احتیاجی به پرداخت شهریه ندارد.

این رایگان بودن تحصیل بیشتر برای تحصیل به زبان آلمانی ست ، لذا جهت تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد معمولاً دانشگاه ها هزینه هایی را برای دانشجویان خارجی در نظر می گیرند ؛ این هزینه بستگی به رشته و دانشگاه در ایالت های مختلف آلمان دارد اما هزینه ای در حدود ۵۰۰ تا ۵٫۰۰۰ یورو در هر ترم به زبان انگلیسی خواهد بود.

دوره دکترا مانند کارشناسی ارشد برای دانشجویانی که دوره قبل را در آلمان گذرانده باشند رایگان است اما چنانچه می خواهید از کشوری دیگر برای این دوره ویزا اخذ کنید بهتر است که ابتدا با یک استاد ارتباط برقرار کرده و با جلب نظر او برای این دوره بورسیه تحصیلی دریافت کنید ، برخی از این بورسیه های تحصیلی علاوه بر هزینه های تحصیل می تواند با دریافت حقوق هزینه های زندگی را نیز شامل شود.

در واقع دوره دکترا تنها مقطع تحصیلی ست که دانشجو با رسیدن به بورس تحصیلی می توانند هزینه های زندگی خود را نیز دریافت کنند.

نقش محل سکونت در هزینه های زندگی در آلمان

محل سکونت در آلمان بسیار در میزان هزینه های زندگی دانشجو موثر است و هر شهر و منطقه هزینه های متفاوتی را دارد ، هزینه زندگی در شهر لایپزیک بسیار ارزان و مقرون به صرفه و در مقابل هزینه زندگی در شهر مونیخ نسبتا بالا است.

در میان شهرهای بزرگ این کشور مانند هامبورگ ، کلن ، اشتوتگارت هزینه زندگی بسیار بالا بوده و در شهر های کوچکی همچون ارفورت ، فرایبورگ یا اسنابرک برلین هزینه زندگی مقرون به صرفه تر است.

انتخاب مکان ایده آل برای زندگی کردن می تواند به دانشجو در صرفه جویی برای هزینه زندگی کمک کند ، علاوه بر این ، دانشجو می تواند با کاهش برخی از هزینه های اضافی ، در هزینه زندگی خود صرفه جویی کند ، مثلث سه موضوع مهم برای دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه های این کشور وجود دارد که معمولا مسکن ، غذا و عبور و مرور است.

آلمان یک کشور گران قیمت برای دانشجویان نیست و دانشجویان می توانند با برنامه ریزی در هزینه های زندگی خود در این کشور پس انداز داشته باشند ؛ هنگامی که فرد بتواند هزینه های این سه چالش را مدیریت کند از عهده سایر مشکلات نیز به خوبی برخواهد آمد.

گران ترین شهر آلمان برای زندگی دانشجویی

به طور کلی ، جنوب آلمان گرانترین منطقه زندگی در این کشور محسوب می شود ، دو شهر بزرگ این منطقه ، شهرهای مونیخ و اشتوتگارت از گران ترین شهرهای جهان به شمار می آیند ، به عنوان مثال ، اجاره یک آپارتمان یک خوابه در اشتوتگارت به طور متوسط 846،43 یورو می باشد در حالی که هزینه یک آپارتمان مشابه در شهر شمالی آلمان برای مثال شهر برمن به طور متوسط 560 یورو می باشد.

این به این معنی است که اجاره یک آپارتمان در برمن بیش از 30 درصد در مقایسه با اشتوتگارت ارزان تر است ، پایتخت این کشور یعنی شهر برلین در مقایسه با بسیاری از شهرهای بزرگ اروپا و یا برخی از بزرگترین شهر های آلمان گران نیست ، بالاترین هزینه زندگی در برلین مختص اجاره مسکن است ، هزینه اجاره یک آپارتمان کوچک در برلین با یک اتاق خواب به طور متوسط 795 یورو می باشد.

جنبه مالی از مهم ترین موارد خروج از کشور و زندگی در دیگر کشورها است که بررسی همه جانبه آن امری ضروری است به حدی که بسیاری از کشورهای اروپایی در هنگام اعطای ویزا از دانشجو مدرکی برای اثبات توانایی مالی جهت پرداخت هزینه ها در طول دوران تحصیل در اروپا را درخواست می کند.

هزینه زندگی در آلمان

دانشجویان محصل در دانشگاه های آلمان باید برای صرفه جویی در هزینه های خود ، آشپزی را یاد بگیرند ، چرا که یک وعده غذا در رستوران های متوسط آلمان حدود 30 یورو می باشد ، البته در رستوران های کوچک تر ممکن است 8 تا 14 یورو باشد ، هزینه یک بطری آب 1،77 یورو و هزینه یک بطری نوشابه 2،17 یورو است.

هزینه زندگی در آلمان

سلف برخی از دانشگاه ها نیز وعده های غذایی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند که نیاز به شارژ مبلغی برای هر هفته و یا ماه دارد ، هزینه برخی از اقلام مورد نیاز برای آشپزی در خانه در آلمان عبارتند از:

 • یک نان سفید 500 گرمی 1،24 یورو
 • شیر یک لیتری 0،71 یورو
 • 12 عدد تخم مرغ 1،64 یورو
 • یک کیلو گرم برنج سفید 2،03 یورو
 • یک کیلو گرم سیب زمینی 1،06 یورو
 • یک کیلوگرم پیاز 1،09 یورو
 • یک کیلوگرم گوجه فرنگی 2،62 یورو
 • یک کیلو گرم مرغ 7،53 یورو
 • یک کیلوگرم گوشت 11،65 یورو
 • یک کیلوگرم سیب 2،22 یورو
 • یک کیلوگرم موز 1،58 یورو
 • یک کیلوگرم پرتقال 2،29 یورو

هزینه های حمل و نقل دانشجویی در آلمان

یک دانشجو محصل در دانشگاه های آلمان همیشه در حال حرکت است ، دانشجویان اغلب برای رسیدن به کلاس های خود ، بازگشت به آپارتمان های محل اقامت ، رفتن به ملاقات با یک همکار در سمت دیگر شهر بیرون رفتن برای خرید اقلام مورد نیاز مجبور به استفاده از وسایل نقلیه هستند ، تصمیم گیری و انتخاب نوع وسیله حمل و نقل برای صرفه جویی در هزینه های زندگی در آلمان مهم است ، هزینه ای که دانشجویان هر ترم به عنوان کمک هزینه پرداخت می کنند شامل هزینه بلیط اتوبوس های درون شهری می باشد.

حمل و نقل عمومی قطعا ارزان ترین گزینه برای تردد دانشجویان به شمار می آید ، هزینه اولیه تاکسی به طور متوسط 3،50 یورو می باشد، در حالی که برای هر کیلومتر بین 1،55 یورو و 2،50 یورو متغیر است.

با تمام توضیحات باید گفت که بیشترین هزینه در آلمان برای یک دانشجو صرف اجاره مسکن و خوابگاه در این کشور می شود و به طور متوسط هزینه زندگی دانشجویی در آلمان تقریبا 720 یورو در هر ماه ( حدود 836،55 دلار آمریکا ) یا 8،640 یورو در سال ( حدود 10،038 دلار آمریکا ) می باشد.

هزینه های تحصیل در آلمان به همراه هزینه زندگی نسبت به تحصیل در انگلستان و سوئیس ارزانتر بوده و گزینه خوبی برای اقدام می باشد ، اگر می خواهید هزینه تحصیل در بقیه کشور ها را با آلمان مقایسه کنید ، مقالات مربوط به هر کشور را در همین سایت مطالعه کنید ، مثلا تحصیل در لهستان هم دارای هزینه های کمی برای زندگی و تحصیل است.

ویزای دانشجویی آلمان

ویزای تحصیل در آلمان یکی از چند مدل ویزایی ست که به عنوان یک مدرک قانونی به یک فرد غیر آلمانی اجازه ورود و اقامت در این کشور را با هدف تحصیل و برای مدت زمان مشخصی می دهد ، افرادی که این ویزا را دریافت می کنند می توانند در مدت سکونت خود در آلمان علاوه بر تحصیل به کار نیز مشغول شوند.

ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان برای مقاطع و دانشگاه های گوناگون صادر می شود و افرادی که موفق به دریافت این ویزا می شوند از برترین امکانات آموزشی در اروپا و جهان بهره مند شده و می توانند پس از اتمام تحصیلات خود در این کشور و یا هر کشوری که بخواهند به کار مشغول شوند ، مدرک تحصیل دانشگاه های آلمان در کل دنیا پذیرفته شده است.

چه کسانی واجد شرایط درخواست ویزای دانشجویی آلمان هستند؟

از آنجا که ویزای تحصیلی آلمان برای دانشجویان خارج از اروپا صادر می شود افراد باید یکی از شرایط زیر را دارا باشند تا شانس کافی برای دریافت ویزا را داشته باشند:

 • نامه پذیرش از دانشگاهی در آلمان داشته باشد
 • منتظر نتیجه درخواست خود از دانشگاه باشد
 • در یک کالج پیش نیاز دوره تحصیلات عالی در آلمان ثبت نام کرده باشد
 • نیازمند گذراندن دوره آماده سازی برای آزمون های رسمی در آلمان است
 • قصد اقدام جهت تکمیل مقطع دکتری را دارد
 • علاقه مند برای مشارکت در یک طرح تحقیقاتی در آلمان است

این ویزا می تواند برای ۹۰ روز صادر شود و اگر متقاضی به واسطه یکی از موارد فوق درخواست اقامت بیش از این مدت در خاک آلمان داشته باشد را باید بعد از حضور در آن کشور و برای دریافت حق اقامت سریعاً به مقامات مربوطه مراجعه نماید.

انواع ویزای تحصیلی کشور آلمان

همانطور که گفته شد دانشجوی علاقه مند به تحصیل در آلمان باید یکی از شرایط بالا را داشته باشد که برای هر یک از موراد ویزای متفاوتی تحت عنوان ویزای دانشجویی صادر می شود ، همانگونه که دوره های تحصیلی در آلمان متفاوت هستند هر ویزای دانشجویی شرایط خاص خود را می طلبد که در ادامه به سه مورد آن اشاره می کنیم.

ویزای دوره زبان ( کورس زبان ) : متقاضیانی که می خواهند در کلاس های زبان آلمانی با مدت مشخص حضور داشته و این زبان را در آن کشور فراگیرند ، نیاز است تا برای ویزای کالج زبان در آلمان درخواست دهند ، البته گفتنی ست که نتیجه درخواست این نوع ویزا غالباً از سوی کنسولگری آلمان در ایران پذیرفته نشده و برای کالج زبان آلمان ، ویزا صادر نمی شود.

ویزای تقاضای تحصیل : برای کسانی ست که می خواهند در آلمان تحصیل کنند اما هنوز برنامه مدنظر خود را پیدا نکرده و یا منتظر پذیرش از دانشگاه هستند ، این نوع ویزا ابتدا برای مدت ۹۰ روز صادر می شود ، اما بعد از ورود به آلمان و در صورتی که مدت بیشتری برای دریافت پذیرش از دانشگاه و یا گذراندن دوره مقدماتی نیاز داشته باشید می توانید آن را به مدت ۶ ماه تمدید نمائید.

ویزای تحصیلی : متقاضیانی که نامه پذیرش دانشگاه به طور مستقیم ، پذیرش مشروط و یا پذیرش از دوره های مقدماتی قبل از دانشگاه مانند کالج های آلمان دارند ، می توانند برای این نوع ویزا درخواست دهند.

نحوه درخواست ویزای دانشجویی آلمان

مکان مناسب برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان ، سفارت و یا کنسولگری آلمان در کشور خود است و شما باید به سفارت این کشور در کشورمان رجوع کرده و برای مصاحبه ویزا وقت بگیرید ، در روز مصاحبه تمامی مدارکی که در ادامه برایتان ذکر می شود را به صورت کامل فراهم نموده و ارائه می دهید.

افسر کنسولگری یک مصاحبه را با شما ترتیب می دهد و از شما تمام سوالات مربوط به اخذ ویزا از قبیل دلیل درخواست ویزای تحصیلی ، اقامت پس از تحصیل در آلمان ، خانواده و یا حتی بعضا زندگی شخصی و غیره را می پرسد که شما باید به صورت دقیق و درست به آنها پاسخ دهید.

بررسی درخواست ویزا هزینه ای در حدود 60 یورو دارد که باید پرداخت کنید و غیر قابل برگشت است ، با توجه به اینکه صدور ویزا زمان بر است و می تواند تا سه ماه به طول انجامد بهتر است که چند ماه زودتر از شروع ترم دانشگاه شروع کنید تا به مشکل مواجه نشوید ، فراهم کردن مدارک نیز به زمان احتیاج دارد که باید مطابق با برنامه انجام شود.

دقت داشته باشید که تمامی مدارکی که از شما درخواست می شود باید به صورت کامل ارائه گردد چرا که در صورت ناقص بودن سفارت مدارک شما را تایید نخواهد کرد و پرونده تان رد خواهد شد.

مدارک لازم ویزای دانشجویی آلمان

مدارکی که برای درخواست ویزای دانشجویی آلمان باید ارائه دهید به شرح زیر است:

 • گواهی سه سال متوسطه به همراه ترجمه
 • گواهی دوره پیش دانشگاهی به همراه ترجمه
 • پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • شناسنامه به همراه کپی
 • پاسپورت با اعتبار حداقل شش ماه به همراه دو کپی
 • مدرک سابقه کاری ( در صورت موجود )
 • گواهی اثبات توانایی مالی با ارائه پرینت حساب بانکی
 • دو قطعه عکس رنگی
 • ارائه انگیزه نامه از تحصیل در آلمان
 • ارائه مدرک زبان آلمانی و یا زبان انگلیسی آیلتس ۶ به بالا ، البته نمره مدرک زبان متناسب با هر دانشگاه متفاوت است و سفارت نیز برای صدور ویزا نمره تعیین شده از سوی دانشگاه را در نظر می گیرد.

توجه داشته باشید که برای هر مقطع تحصیلی که اقدام می کنید ارائه مدرک تحصیل قبل آن الزامی است ، چنانچه برای مقطع فوق لیسانس اقدام می کنید ارائه مدرک لیسانس و اگر برای مقطع دکترا اقدام می کنید ، ارائه مدرک فوق لیسانس اجباری می باشد.

این مدارک به طور مشترک از افراد متقاضی درخواست می شود و البته ممکن است که برای شما با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر تان علاوه بر موارد بالا گزینه های دیگری را نیز شامل شود که باید متناسب با دانشگاه آن ها را در نظر گرفته و اقدام کنید.

هر آنچه که باید در رابطه با روز مصاحبه بدانید

در رابطه با روز مصاحبه نکات بسیار مهمی وجود دارد که هر متقاضی باید از قبل به خوبی برای تمامی آنها آماده بوده و با نهایت دقت عمل نماید ، همانگونه که گفتیم در هنگام مصاحبه این امکان وجود دارد که آفیسر از شما مدارک بیشتری درخواست کند که باید آنها را آماده همراه داشته باشید.

حتما در روز مصاحبه با ظاهری آراسته و نسبتاً رسمی و به صورت تنهایی حضور یابید چرا که اجازه بردن هیچ شخص دیگری را به داخل سفارت نخواهید داشت و همچنین شما باید تکمیل فرم درخواست و وقت مصاحبه را به صورت آنلاین از طریق سایت سفارت انجام دهید ، دقت داشته باشید که ویزای توریستی این کشور قابل تبدیل و تمدید نیستند و شما باید حتما تقاضای ویزای تحصیلی کنید تا به هدف خود برسید.

اگر فردی تهدید برای امنیت و نظم حوزه شینگن شناخته شود درخواستش رد خواهد شد و در صورت رد درخواست دلیل آن بر روی یک برگه به فرد اعلام می شود البته فرصت درخواست تجدید نظر نیز وجود دارد.

چه عواملی باعث رد درخواست ویزای دانشجویی آلمان می شوند؟

دلایل زیادی وجود دارند که آفیسر ویزا می تواند درخواست شما برای صدور ویزای تحصیل در آلمان را رد کند ، به طوری که گاهی اوقات برخی از آفیسرها نظر شخصی خود را نیز دخالت می دهند ، شما به عنوان یک متقاضی باید دقت داشته باشید که تمامی فرم ها و مدارک صحیح و کامل باشند و در جواب به سوالات حقیقت را پنهان نکنید.

علاوه بر آن باید به شما بگوییم که مدرک زبان آلمانی از ارزش ویژه ای برای این کشور برخودار است و حتی با وجود مدرک زبان انگلیسی و انتخاب این زبان برای تحصیل امکان رد شدن درخواست شما در صورت عدم وجود مدرک زبان آلمانی و یا آشنایی به این زبان وجود دارد پس بهتر است که به طور نسبی با این زبان آشنایی پیدا کنید تا بتوانید در صورت مصاحبه به خوبی ظاهر شوید.

درنظر داشته باشید که دریافت ویزای دانشجویی آلمان قطعی نیست و شما باید از ابتدای تصمیم به تحصیل در این کشور مراحل متعددی را با دقت پشت سر بگذارید تا به رویای خود برسید ، البته با بررسی و دریافت مشاوره و راهنمایی از کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی می توانید به راحتی به عنوان دانشجو در قدم در این کشور بگذارید.

موسسات اعزام دانشجو به آلمان

تا به اینجا تلاش نمودیم تا در رابطه با تحصیل در آلمان اصلی ترین مطالب را به صورت مفید و البته معتبر در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، اما در رابطه با تحصیل و به صورت کلی مهاجرت به آلمان نکات مهمی نیز وجود دارد که شما عزیزان به عنوان فردی که می خواهد سرمایه و زمان خود را صرف مهاجرت و تحصیل به این کشور نماید درنظر داشته باشید.

روند اخذ پذیرش از دانشگاه و همچنین دریافت ویزای تحصیلی نیازمند آگاهی و دانش تخصصی در این زمینه است و چه خوب است که شما با مراجعه به افرادی که در کلیه امور مهاجرت دارای مهارت هستند این مراحل را پشت سر بگذارید.

موسسات اعزام دانشجو به آلمان

زیرا اینگونه موسسات نه تنها در رسیدن به پذیرش در دانشگاه های آلمان بلکه در یافتن کار و دریافت اقامت دائم نیز به شما کمک می نمایند، این در حالی ست که موسسات اعزام دانشجو تنها روند دریافت پذیرش را از کشور و رشته ای خاص برای شما طی خواهند کرد و انجام بقیه امور به عهده شما خواهد بود.

مهاجرت تنها به قبولی در دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی نبوده و چالش های متعددی را به همراه دارد که حضور افراد آگاه و با تجربه در این زمینه آرامش خاطر و احساس امنیت را باریتان به ارمغان می آورد، از این رو در برداشتن گام های مهاجرت و همچنین راهنمای خود نهایت دقت را به کار گیرید.

فرصت های شغلی پس از تحصیل در آلمان

هنگامی که دانشجو یک دوره تحصیلی را به پایان می رساند، فرصت های شغلی در آلمان بسیار زیاد است، بسیاری از موسسات آموزشی ، به دانشجویان فرصتی برای انجام کارآموزی در حوزه انتخابی خود می دهند.

شرکت های آلمانی مانند BMW ، Bosch، Daimler و زیمنس فرصت های فراوانی را برای دانشجویانی که علاقه مند به امور مالی ، بازاریابی ، مهندسی و بسیاری دیگر هستند ، ارائه می دهند.

مجاورت نزدیک لندن ، پاریس و رم همچنین مجموعه ای از فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان اخیر را گسترش می دهد ، حتی اگر یک دانشجو پس از اتمام تحصیلات مجددا به کشور خود بازگردد ، اعتبار ویزای دانشجویی آلمان و یک مدرک آلمانی در بازار کار رقابتی امروز ، مزیت مشخصی به همراه خواهد داشت.

آلمان بهترین مقصد تحصیلی

چنانچه به دنبال ساختن آینده ای روشن در اروپا و کشورهایی همچون آلمان هستید خوب است که مهاجرت تحصیلی را گام اول درنظر گرفته و از این طریق به فکر ساختن آینده ای روشن باشید.

با وجود آنچه که در بالا در رابطه با پذیرش و تحصیل در دانشگاه های آلمان گفته شد می توان نتیجه گرفت که تحصیل در این کشور برای دانشجویان خارجی به خصوص ایرانیان فرصتی برد – برد است چرا که کشور آلمان از بستر علمی و اقتصادی خوبی برخوردار است و در واقع تحصیل در این کشور برای افرادی که سطوح علمی برایشان مهم است بهترین انتخاب است.

مهاجرت تحصیلی به آلمان از تمام کشور ها صورت می گیرد، چرا که این فرصت به دانشجو داده می شود تا همراه با تحصیل به کار مشغول شده و درآمدی کسب کنند؛ از دانشگاه های برتر برای تحصیل درآلمان می توان به دانشگاه فنی مونیخ ، دانشگاه هایدلبرگ ، دانشگاه هومبولت برلین ، دانشگاه فنی آخن اشاه نمود.

اگر می خواهید دغدغه کاریابی پس از تحصیل را نداشته باشید ، باید در دانشگاه های معتبر با رنک بالا تحصیل کنید ، دانشگاه های کانادا هم دارای اعتبار بالایی در جهان هستند ، مقاله تحصیل در کانادا را بخوانید.

سوالات پر تکرار تحصیل در آلمان

در زیر به برخی از سوالات پر تکراری که از موسسه مهاجرتی رجبی در خصوص تحصیل در آلمان پرسیده شده است را پاسخ داده ایم، شما می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های همین مقاله مطرح کنید تا به آن ها توسط شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) پاسخ داده شوند.

تحصیل در آلمان چقدر هزینه دارد؟

یکی از ویژگی های خوب تحصیل در کشور آلمان این است که شهریه تحصیلی ندارد و شما فقط هزینه ثبت نامی دارید.

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان وجود دارد؟

بله - اما بیشتر برنامه های زبان انگلیسی در مقطع ارشد و دکترا ارائه می شوند.

دانشجو می تواند حین تحصیل در آلمان کار کند؟

بله - دانشجویان مشغول به تحصیل در آلمان اجازه کار پاره وقت در این کشور را دارند.

دانشگاه های کشور آلمان مورد تائید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند؟

تقریباً اکثر دانشگاه های آلمان مورد تائید وزارت های علوم و بهداشت ایران هستند.

دوره های کالج در آلمان چی هستند؟

دوره های پیش از دانشگاه هستند که ایرانی ها باید قبل از ورود به دانشگاه های آلمان و متناسب با رشته انتخابی آن ا را بگذرانند.

تفاوت کالج هایی مانند M-Kurs با T-Kurs و بقیه چی هستند؟

هر کالجی مختص به رشته های خاص خود هستند، برای مثال جهت رشته های پزشکی شما باید کالج ام کورس و برای رشته های فنی مهندسی باید کالج تی کورس را بگذرانید.

یونی اسیست یا uni-assiast در آلمان چی هست؟

یک مرکزی هست که به نمایندگی از برخی دانشگاه های آلمان، مدارک متقاضیان را بررسی می کند.

سطح زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان چقدر است؟

برای ورود به دوره های کالج شما سطح B1 زبان آلمانی و برای دانشگاه به زبان آلمانی سطح حداقل B2 را نیاز دارید. همچنین برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان باید حداقل آیلتس 6.0 را داشته باشید.

آیا تحصیل در آلمان بورسیه هم دارد؟

در حالت کلی و از کشور مبداء برای مقاطع کارشناسی و ارشد امکان درخواست بورسیه بسیار ضعیف می باشد.

هزینه زندگی هنگام تحصیل در آلمان چقدر است؟

هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای دانشجویی در حدود 700 تا 850 یورو در ماه می باشد که به نوع زندگی دانشجو نیز بستگی دارد.

هنگام تحصیل در آلمان می توان همراه با خود برد؟

امکان بردن همراه وجود دارد، اما نه به طور همزمان. همسر و فرزند زیر 18 سال به عنوان همراه بعد از انجام تشریفاتی توسط دانشجو می توانند ویزای پیوست بگیرند.

ما این نوید را به شما عزیزان می دهیم که با هر رشته و مقطع تحصیلی و تنها با بهره مندی از مشاوره صحیح می توانید شانس ورود خود به دانشگاه های آلمان را امتحان نموده و موسسه مهاجرتی رجبی در شهرهایی همچون شیراز و تهران با اطلاعات بروز و بهره مندی از مشاوران مجرب در حوزه مهاجرت تحصیلی تمامی مشاوره ها در خصوص مهاجرت تحصیلی همچون تحصیل در ترکیه را به طور دقیق در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

تحصیل در اتریش

تحصیل در فرانسه

تحصیل در کانادا

تحصیل در روسیه

تحصیل در مجارستان

تحصیل در ترکیه

26 Comments to “ تحصیل در آلمان”

 1. سامان says :پاسخ

  با عرض سلام بنده ۲۲ساله ام لیسانس حقوق از دانشگاه پیام نور با معدل ۱۶ونیم و انگلیسی کمی بلدم و المانی تا سطح A2خواندم خودخوان با کتاب منشن میخاستم بگم ایا میتونم برای ارشد در المان اقدام کنم و این امر امکان پذیره وملزومات ان چیه در ارشد جزا دردانشگاه ازاد هم پذیرفته شدم بنظرتون ارشد رو ایران بخونم یا انصراف بدم و اونو المان بخونم مچکرم

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   با توجه به شرایط سنی مناسبی که دارید در صورت ارائه مدرک زبان المانی در سطح b2میتوانید در کشور المان بصورت رایگان در مقطع فوق لیسانس تحصیل نمائید. با توجه به اینکه قوانین در زمینه مهاجرت هر روزه سخت تر میشود اگر تصمیم شما برای مهاجرت جدی میباشد بهتر است سریعتر اقدام نموده و ادامه تحصیل خود را در کشور المان داشته باشید.

   با تشکر از سوال شما

 2. مهدیس says :پاسخ

  درود،فوق دکترای روانشناسی بصورت بورسیه کدام دانشگاه وسایتی هست وشریط سنی چگونه می باشد؟ممنون

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   در رابطه با بورسیه و شرایط سنی که عنوان نموده اید برای افراد مختلف متفاوت است و نمیتوان بصورت کلی برای سن نظر خاصی داد. قطعا رزومه شما تاثیر زیادی در موفقیت شما برای پذیرش و بورسیه خواهد داشت.

   با تشکر از سوال شما

 3. آیسا says :پاسخ

  سلام من ۴۵ سالمه با لیسانس پرستاری بهم کارمیدهند؟

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   باید رزومه شما شامل سابقه کار، مدرک زبان و…بصورت جزئی تر بررسی شود اما بطور کلی افراد زیر۴۰ سال شانس بالاتری برای دریافت ویزای کاری دارند.

   با تشکر از سوال شما

 4. علی احمدی says :پاسخ

  سلام ببخشید آیا می توان با ۵۰ میلیون در آلمان کارشناسی ارشد بخونم مدرک زبان آلمانی هم دارم معدل کارشناسی هم ۱۹ هستش آیا شانسی دارم برای تحصیل

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   تحصیل در کشور المان به زبان المانی کاملا رایگان میباشد.درصورتی که شرایط سنی شما مناسب باشد و همچنین ارائه مدرک زبان المانی در سطح b2یاc1 و ارائه تمکن مالی و گردش حساب مناسب به سفارت میتوانید جهت اخذ ویزای تحصیلی المان اقدام نمائید.

   با تشکر از سوال شما

 5. Sobhan says :پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما. بنده ۱۷ سال سن دارم و در حال حاضر هنرجوی سال یازدهم حسابداری هستم.معدلمم در حد ۱۹و ۱۸هستش. و از لحاظ زبان انگلیسی شش سال خوندم و الان دارم برای آزمون آیلتس آماده میشم. میخواستم بدونم برای سال دیگه که درسم تموم میشه یعنی سال دوازدهم . میتونم برای بورسیه تحصیلی اقدام کنم با توجه به اینکه شرایط مالی خوبی ندارم امکانش هست که فاند کامل بگیرم که هزینه هام رایگان در بیاد و یا اینکه حداقل طوری باشه که در کنار درس کار هم بتونم بکنم تا هزینه هارو در بیارم؟
  شما کدوم کشور رو پیشنهاد میدید برای رشته ام با توجه به اینکه از هنرستان وارد این رشته شدم و( از رشته های نظری وارد نشدم)؟
  کدوم کشور ها این شرایط رو دارن؟
  و در صورت اخذ ویزای تحصیلی چه مدارکی نیاز هست و دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی تدریس میشه یا زبان خود کشور؟
  و اگر با این شرایط نشد میتونم تو این تایمی که دارم زبان فرانسه یا ایتالیایی یا آامانی رو مدرکشو بگیرم و واسه بورسه تحصیلی فول فاند تو این کشور ها اقدام کنم؟
  تو کدوم کشور میشه؟
  و احتمال دریافت بورسه استانی در ایتالیا و سایر کشور ها چقد است؟
  و آیا این بورسیه کفاف زندگی دانشجویی رو میده یا نه؟
  و آیا میشه با کارکردن در کنار تحصیل بقیه هزینه هارو دراورد؟
  و هزینه های زندگی در یک سال در آلمان چقدره؟

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   معدل شما خوب هست برای مقطع لیسانس تحصیل در این کشورها به زبان خودشون بصورت رایگان هست و اگر دانشجوی فعالی باشید میتونید درخواست کمک هزینه دانشجویی داشته باشید.
   هزینه یکسال زندگی در المان ۱۰.۰۰۰ یورو و هزینه تحصیل رایگان در حد ترمی ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو هست.

   با تشکر از سوال شما

 6. نرگس says :پاسخ

  سلام
  من ۳۸ سالمه و دانشجوی دکتری اللهیات هستم،معدلم۱۷ می باشد ولیکن معدل دیپلمم ۱۲هست،میتونم برای پزشکی اقدام کنم؟

  1. Hamid says :پاسخ

   با سلام

   شما بطور مستقیم نمیتونید برای پذیرش این رشته اقدام کنید در آلمان میتونید برای ارشد رشته ادیان شناسی پذیرش بگیرید و وقتی وارد این کشور شدین برای پزشکی اقدام کنید البته باتوجه به اینکه معدل دیپلمتون پایینه شانس کمی هست. البته شما براحتی میتونید برای تحصیل در رشته پزشکی در کشورهای ترکیه و روسیه اقدام کنید.

   با تشکر از سوال شما

 7. فرناز افشاری says :پاسخ

  سلام روز بخیر
  من کاردانی و کارشناسی گرافیک دارم.۳۶ ساله ام.میتوانم از کدام کشورها پذیرش ارشد طراحی پارچه و لباس بگیرم؟
  آیا موارد پایین به اخذ پذیرش و یا فرصت شغلی کمکی می‌کند؟
  *در حال گذراندن دوره های طراحی پارچه و لباس از یک موسسه معتبر هستم که تاییدیه دانشگاه خوارزمی را دارد
  *۷ سال در زمینه طراحی و دوخت کیف هم فعالیت و فروش داشتم و دارم
  *در حال دریافت دیپلم خیاطی هم از سازمان فنی و حرفه ای هستم.
  *۷سال هم تجربه کار گرافیک دارم.
  *مجوز مشاغل خانگی در زمینه کیف‌دوزی از وزارت ارشاد
  *کمتر از ۱۰ سال سابقه بیمه

 8. رضا says :پاسخ

  سلام من فوق تخصص جراحی مغز و اعصابم چقدر در آلمان می توانم در آمد داشته باشم

 9. نازنین says :پاسخ

  سلام ببخشید پروسه اخذ ویزای تحصیلی برای رشته داروسازی چقد طول میکشه؟

 10. معین says :پاسخ

  سلام در سایت خود دانشگاه LMU مونیخ نوشته که باید برای تحصیل در پزشکی صلاحیت ورود به داشگاه را کسب کنید این همان قبولی در دانشگاه سراسری در ایران است ؟؟ و همچنین حضور در کالج الزامی است و باید برای رشته پزشکی به کالج رفت ؟؟

 11. Mrym says :پاسخ

  سلام خسته نباشین ۲۰ سال دارم و از همین ماه کلاس زبان المانی هم میخوام برم معدلم خوب نیست اما رشته پرستاری را دوست دارم به نظرتون میتونم امیدوار باشم برای تحصیل در المان؟

 12. parinaz says :پاسخ

  از دو شرطی که بشه در آلمان پزشکی خوند شرط اول که قبولی کنکور در کشور خودمون هست مربوط به هر رشته ای میشه یا فقط پزشکی باید قبول شیم

 13. Vahab mokhtari says :پاسخ

  سلام بامعدل ۱۴ کارشناسی میشود درآلمان ادامه تحصیل داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP