تحصیل در آلمان

یکی از بهترین و مناسب ترین مقاصد تحصیلی در جهان، آلمان است؛  تحصیل در آلمان همواره انتخابی هوشمندانه و کم نظیر بوده و هست چراکه آلمان دانشگاه هایی را در خود جای داده که در کمتر کشوری می توان یافت؛ تحصیل در چنین دانشگاه هایی مزایای بسیاری برای دانشجویان خواهد داشت.

همین موارد تحصیل در آلمان را به یکی از پر متقاضی ترین مقاصد تحصیلی در جهان مبدل ساخته است که از هر تمامی کشورهای جهان خواهان تحصیل در دانشگاه های آن هستند.

همچنین باید بگوییم که تنوع رشته ای و شاخه های تحصیلی که در مراکز آموزش علمی و دانشگاه های این کشور ارائه می شود، یکی از متنوع ترین و دارای بالاترین تعداد رشته های تحصیلی در جهان است. اخذ مدرک از دانشگاه های این کشور فرصت اشتغال در تمامی کشورهای جهان را برای شما مقدور می سازد، چون اعتبار این مراکز بسیار ستودنی است.

نظام آموزشی المان از معاهده بولونیا تبعیت می کند که یعنی از بالاترین استاندارها، نظارت و کیفیت در حال حاضر برخوردار است. ضمن اینکه دولت آلمان نیز اهمیت بسیار بالایی به آن داده و از هیچ هزینه ای برای رشد آن کوتاهی نمی کند.

با تیم مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) همراه شوید تا شرایط و چگونگی جذب و تحصیل در آلمان را کاملا دقیق بشناسید. همچنین پیشنهاد می کنیم که حتما عنوان مهاجرت به آلمان را هم مطالعه نموده تا شرایط، مراحل، مدارک و قوانین نقل مکان و مهاجرت به این کشور را بشناسید.

فهرست مطالب
تحصیل در آلمان

توصیه می کنیم در ابتدا محتوای ویدئویی مقابل از مدیریت محترم هلدینگ جناب آقای حسن رجبی را ببینید تا اطلاعاتی کلی از تحصیل در آلمان بدست بیارید، در این فیلم توضیحات بسیار خوبی از کل محتوای این مقاله ارائه شده است تا با صرف وقت کمتری به آنچه می خواهید دست یابید. همچنین می توانید پادکست زیر را دانلود و در زمان دیگری به آن گوش کنید.

پادکست تحصیل در آلمان

پخش ویدیو

تحصیل در نظام آموزشی آلمان

تحصیل در نظام آموزشی آلمان می تواند شما را به موفقیت های بزرگی برساند و برای این که بتوانید بهترین نوع پذیرش و ثبت نام در مقطع تحصیلی مدنظر خود را به دست آورید؛ پیشنهاد می کنیم حتما از سیستم آموزشی آلمان اطلاعات کافی به دست آورید و آن را بشناسید که کارشناسان هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی در مقاله مربوطه به طور کامل و دقیق برای شما شرح داده اند.

به طور کلی سن آموزش در آلمان از 6 سالگی و دوره ابتدایی آغاز شده و اجباری می باشد. اکثر مدارس آلمان توسط ایالت اداره می شوند و هزینه ای برای تحصیل فرزندان شما دریافت نمی شود. علاوه بر این، مدارس خصوصی و بین المللی نیز وجود دارند که هزینه دریافت می کنند.

هر ایالت مسئول سیاست آموزشی خود می باشد، این بدان معنی است که سیستم مدرسه تا حدی به منطقه ای که شما و خانواده تان در آن زندگی می کنید، بستگی دارد. کودکان همیشه در هر ایالت برنامه درسی یکسانی ندارند و کتاب های درسی نیز ممکن است متفاوت باشند. ایالت های منفرد نیز انواع مختلفی از مدارس دارند. به طور کلی، سیستم مدرسه آلمان را در ادامه شرح خواهیم داد.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

جهت ارزیابی رایگان شرایط اولیه مهاجرتی خود  شماره تان را در باکس زیر درج نمایید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

سیستم مدارس آلمان

در این بخش سیستم مدارس آلمان را شرح می دهیم که به طور کلی شامل دو دوره ابتدایی و متوسطه می شود و دوره متوسطه نیز خود چندین نوع آموزش را در بر می گیرد که بدین شرح هستند:

مقطع تحصیلی شرایط
ابتدایی Grundschule از 6 سالگی آغاز و شامل 4 کلاس در 4 سال می شود، به جز برلین و براندنبورگ که شامل 6 کلاس در 6 سال هستند.
متوسطه Hauptschule یک دوره آموزش حرفه ای برای دانش آموزان 10 تا 15 یا 16 سال (مقاطع 5 تا 9 یا 10) و این دوره مناسب افرادی است که هدفشان کار در بخش های صنعتی است.
متوسطه Realschule دوره آموزشی برای دانش آموزان 10 تا 15 سال (مقاطع 5 تا 10) که دوره های آموزشی، مدارک فنی و حرفه ای، کارآموزی در تجارت را شامل شده و یا دان آموزان برای ورود به رشته های پزشکی آماده می شوند. در صورت علاقه به ورود به دانشگاه پس از 15 سالگی و گذراندن دوره عمومی متوسطه برای دریافت دیپلم به دوره Gymnasium منتقل می شوند. متوسطه Gymnasium مختص علاقمندان به تحصیل در دانشگاه بوده و در پایان کلاس 12 یا 13 دانش آموزان با شرکت در آزمون Abitur و موفقت در آن با گواهی آموزش متوسطه پیشرفته فارغ التحصیل می شوند و به آن ها حق تحصیل در دانشگاه یا دانشگاه علمی کاربردی داده می شود.
متوسطه Gesamtschule در برخی ایالات هر 3 نوع دوره Gymnasium، Realschule، Hauptschule را ترکیب کرده و جایگزینی برای سیستم مدرسه سه جانبه ارائه می دهد.

دوره های تحصیلات آموزش عالی در دانشگاه های المان

دانش آموزان پس از اتمام دوره متوسطه و دریافت دیپلم می توانند برای شرکت در دوره های تحصیلات آموزش عالی در دانشگاه های المان اقدام کنند و به مدارک مربوطه دست پیدا نمایند. دقت داشته باشید که دانش آموزان خارجی و به خصوص دانش آموزان خارج از اروپا نظیر ایرانیان به دلیل تفاوتی که در سیستم آموزشی کشورها وجود دارد، قادر به معادل سازی دقیق مدرک دیپلم خود نیستند.

 به همین خاطر باید حتما دوره های کالج را پشت سر بگذارند که در ادامه به آن می پردازیم. اما مقاطع تحصیلی در دانشگاه های آلمان به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

مقطع تحصیلی مدت زمان دوره
کارشناسی 3 تا 4 سال
کارشناسی ارشد 2 سال
دکترا 3 تا 5 سال ( به دو صورت دکترای فردی یا دکترای ساختاریافته)

جهت تحصیل در آلمان و در مقاطع آموزش عالی باید حتما آخرین مدارک تحصیلی به همراه مدرک زبان و سایر مدارک لازم را به دانشگاه ارائه کنید که این مدارک باتوجه به مقطع تحصیلی و دانشگاه می تواند با یکدیگر تفاوت هایی داشته باشد. به همین خاطر حتما توصیه می کنیم که مدارک لازم را از دانشگاه انتخابی خود مورد استعلام قرار دهید.

زبان تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان

بسیاری از دانشجویان علاقمند به تحصیل در آلمان با این سوال مواجه هستند که زبان تحصیل در آلمان چه زبانی است؟ در این جا باید بگوییم که زبان رسمی و عامه مردم آلمان زبان آلمانی می باشد که در نظام آموزشی این کشور مورد استفاده قرار می گیرد. مدارس این کشور در تمامی مقاطع به این زبان آموزش می دهند.

البته در برخی مدارس خصوصی و بین المللی به صورت دو زبانه آموزش داده می شود و دانش آموزان به زبان انگلیسی یا زبان مادری خود نیز تسلط پیدا می کنند. 

همچنین زبان تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان نیز زبان آلمانی می باشد، به خصوص در دوره کارشناسی که در دانشگاه های دولتی تمامی رشته ها به این زبان ارائه می شود.

باید توجه داشته باشید که سطح زبان دانشگاه های آلمان می تواند با یکدیگر متفاوت باشد، به همین خاطر باید حتما نوع و سطح مدرک زبان آلمانی مورد نیاز هر دانشگاه را فقط از همان دانشگاه مورد استعلام قرار دهید. ضمن این که زبان تحصیل در کالج های آلمان نیز به زبان المانی می باشد.

البته خوشبختانه به دلیل بین المللی بودن تحصیل در آلمان امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در برخی مراکز آموزشی این کشور وجود دارد که در ادامه آن را بررسی خوهیم کرد. اما باید بدانید که تحصیل در آلمان تحت هر شرایطی نیاز به داشتن تسلط خوبی به زبان آلمانی را دارد تا بتوانید دروس عملی را گذرانده و در این کشور زندگی کنید.

زبان تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان

ورود به دانشگاه های آلمان با مدرک دیپلم

اولین مقطع تحصیلی در دانشگاه های آلمان دوره کارشناسی یا دوره لیسانس می باشد. برای ورود به دانشگاه های آلمان با مدرک دیپلم دانشجویان می توانند در دوره های کارشناسی رشته های مختلف و یا رشته های پزشکی و دندانپزشکی مشغول به تحصیل شوند که هرکدام از این رشته ها دارای شرایط متفاوت و مختص به خود می باشند.

همانطور که گفتیم دوره های کارشناسی در این کشور 4 ساله بوده و رشته های پزشکی و دندانپزشکی به ترتیب نیازمند 6 سال و 5 سال زمان هستند. نکته مهمی که وجود دارد، تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و به خصوص خارج از اروپا نظیر ایران کمی متفاوت است.

این دسته از دانشجویان قادر به معادل سازی دقیق و کامل مدرک دیپلم خود در این کشور نیستند و باید حتما برای ورود به کالج های آلمان با دیپلم اقدام نموده و یک دوره آمادگی و مادل سازی را پشت سر بگذارند، تا با سیستم آموزشی این کشور آشنا شده و دروس اصلی و پایه برای هرشته را در کنار زبان آلمانی فرا بگیرند تا در حین تحصیل این دوره با مشکل مواجه نشوند.

علاوه بر این از آن جایی که برخی از دانشگاه برای رشته هایی نظیر رشته های پزشکی و دندانپزشکی و یا سایر رشته های مهم و پر متقاضی آزمون ورودی برگزار می کنند، شرکت در این دوره ها بسیار مهم و حیاتی است تا آمادگی و دانش لازم را کسب کرده و بتوانید آزمون ورودی را با موفقیت پشت سر بگذارید.

پخش ویدیو

در ادامه توجه شما را به مرور تصاویر ویزای تحصیلی آلمان که با اعتماد به هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی بدست آمده جلب می کنیم.

 این تصاویر تنها تعداد کمی از پرونده های موفق ما برای علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی در بازه زمانی کوتاه است. شما می توانید برخی از مصاحبه های مربوط به این ویزا ها را در بخض “ما تا حالا چیکار کردیم؟” مشاهده نمایید.

همچنین با تکمیل فرم زیر می توانید با مشاوران ما بصورت رایگان در ارتباط بوده و یک جلسه مشاوره مهاجرتی تلفنی بصورت رایگان داشته باشید!

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

به دنبال تحصیل رایگان هستید، مشاوره رایگان بگیرید!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

دوره های کالج در کشور آلمان

همانطور که گفتیم تحصیل در آلمان در دوره کارشناسی نیاز به گذراندن دوره های کالج و آمادگی پیش از دانشگاه دارد. جهت ورود به دوره های کالج در کشور آلمان باید حداقل سطح B1 زبان آلمانی را داشته باشید و در آزمون ورودی کالج ها که شامل زبان آلمانی و دروس تخصصی می باشد، نیز شرکت کنید. سپس متناسب با سطح علمی شما دوره زمانی کالج مشخص شده که  معمولا برای اکثر متقاضیان 9 ماه تحصیلی می باشد.

در نهایت و در پایان دوره نیز آزمون نهایی اخذ می شود که در صورت قبولی مدرکی به دانشجو اعطا می گردد که در تمامی دانشگاه ها معتبر است و می تواند جهت تحصیل در آلمان اقدام کند. ضمنا در صورت مردودی نیز می تواند دوباره در آزمون ترم بعد شرکت کرد.

دقت داشته باشید که شرکت در دوره های کالج در کشور آلمان دارای شرایط و محدودیت سنی خاصی نیست، اما گپ تحصیلی دارای اهمیت خواهد بود و بهتر است که فاصله زیادی مابین زمان دریافت آخرین مدرک تحصیلی با زمان درخواست شما وجود نداشته باشد.

انواع دوره های کالج در کشور آلمان

باید دقت داشته باشید که برای تحصیل در آلمان باتوجه به رشته ای که در نظر دارید، نوع دوره کالج پیش از دانشگاه نیز متفاوت است و هر دوره شما را برای تحصیل در همان رشته مربوطه آماده می سازد. انواع دوره های کالج در کشور آلمان بدین شرح است:

نام دوره شرایط
کالج M-Kurs این دوره مختص علاقمندان به رشته های پزشکی بوده و در آن دروس شیمی، زیست شناسی و زبان آلمانی تدریس می شود.
کالج T-Kurs این دوره مناسب علاقمندان به رشته های فنی مهندسی خواهد بود و دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، کامپیوتر و زبان المانی در آن تدریس می شود.
کالج G-Kurs این دوره برای رشته های انسانی در نظر گرفته شده و در آن دروسی نظیر تاریخ، ادبیات آلمان، جامعه شناسی، آمار و زبان آلمانی تدریس می شود.
کالج S-Kurs این دوره برای علاقمندان تحصیل در رشته های زبان در نظر گرفته شده است و دروس تاریخ، علوم اجتماعی و زبان آلمانی در آن مورد تدریس واقع می شوند.
کالج W-Kurs این دوره نیز برای رشته های علوم اجتماعی، اقتصاد و بیزینس در نظر گرفته شده است و دروس ریاضی، اقتصاد، تجارت، جامعه شناسی و زبان آلمانی در تدریس می گردد.

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان یکی از مزیت های  بزرگ تحصیل در آلمان شناخته می شود که البته شرایط مختلفی دارد. اگر خواهان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقاطع ابتدایی و متوسطه هستید، باید به مدارس خصوصی و بین المللی مراجعه کنید که به صورت دو زبانه این امکان را فراهم آورده اند.

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

اما اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های آلمان را دارید، باید مد نظر قرار دهید که دوره کارشناسی در دانشگاه های دولتی به زبان آلمانی ارائه می شود و فقط در دانشگاه های خصوصی امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی برای این مقطع وجود دارد.

اما خوشبختانه شرایط در دوره های تحصیلات تکمیلی متفاوت می شود و رشته های بیش تری در تمامی دانشگاه ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند، به خصوص در دوره دکترا که می توان گفت اغلب دوره ها به زبان انگلیسی هستند. دقت داشته باشید که باتوجه به خصوصی بودن، تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان شهریه های بالایی داشته و رایگان نیست.

همچنین برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان باید مدرک معتبری به دانشگاه ارائه کنید که معمولا مدارک آیلتس 6 و تافل 80 حداقل مدارکی هستند که در دانشگاه ها مورد قبول می باشند. برای دوره های تحصیلات تکمیلی اغلب سطوح بالاتری نیز درخواست می شود.

ما نیز توصیه می کنیم که مدارک با سطوح بالاتری ارائه کنید، چون امتیاز شما را برای پذیرش بالا می برند و تاثیر زیادی در پذیرش شما ایفا خواهند نمود.

رشته و دانشگاه های مختلف به زبان انگلیسی در آلمان

اکنون بیش از صد رشته تحصیلی در کشور آلمان به زبان انگلیسی ارائه می شوند که امکان پذیرش دانشجویان خارجی در تمامی آنها وجود دارد ، تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس در رشته هایی مانند هوا فضا ، مهندسی الکترونیک و فناوری اطلاعات امکان پذیر است که البته ممکن است برخی از دروس و یا ترم های تحصیلی به خصوص در سال های آخر تحصیل به زبان آلمانی صورت پذیرد.

محدودیت زبان انگلیسی در دوره کارشناسی ارشد کمتر می شود، اما همچنان در برخی از رشته ها تنها امکان انتخاب زبان آلمانی وجود دارد و شما باید قبل از اقدام از شرایط هر دانشگاه به خوبی آگاه شوید . در دوره دکترا تمامی رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند که خبر خوبی است و فرصت ارتباط با کل مراکز علمی دنیا برایتان وجود خواهد داشت.

به طور معمول بیشترین تعداد دوره های انگلیسی زبان جزو شرایط تحصیل در آلمان ، به موضوع های مهندسی ، علوم طبیعی و اقتصادی مربوط می شود، دانشگاه خصوصی Jacobs در شهر برمن آلمان ، اکثریت رشته های علوم پایه را به زبان انگلیسی ارائه می دهد و دانشگاه فورت وانگن برای تحصیل رشته روانشناسی و سایر رشته های علوم انسانی به زبان انگلیسی ، بسیار شهرت پیدا کرده است.

برای سهولت کار شما ، ما یک لیست از دانشگاه هایی که فرصتی برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان را فراهم کرده اند ، را ارائه می دهیم.

خوب است بدانید که بسیاری از دانشگاه های عنوان شده در زیر ، در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم کشورمان قرار دارند و شما می توانید با اطمینان خاطر آنها را برای تحصیل انتخاب کنید.

از جمله برخی دیگر از دانشگاه های می توان به دانشگاه علوم کاربردی برلین ، دانشگاه سارلند ، دانشگاه جورج آگوست گوتینگن ، دانشگاه فورت دانگن و دانشگاه Erfurt اشاره کرد.

نام دانشگاه رتبه جهانی
دانشگاه فنی برلین 158
دانشگاه اشتوتگارت 347
دانشگاه آخن 108
دانشگاه فرایبورگ 97

شرط معدل ایرانی ها برای تحصیل در آلمان

آیا شرط معدل ایرانی ها برای تحصیل در آلمان موثر بوده و وجود دارد؟! قطعا می دانید که رزومه تحصیلی یکی از مهم ترین عوامل پذیرش و قبولی در دانشگاه ها جهت تحصیل در آلمان بوده است. یکی از پارامترهای مهم و تشکیل دهنده رزومه تحصیلی نیز معدل آخرین مقطع تحصیلی می باشد.

حداقل معدل برای تحصیل در آلمان وابسته به نوع دانشگاه و رشته متقاضی خواهد بود، اما در اکثر دانشگاه های کشور آلمان و برای بیشتر رشته های تحصیلی دانشجویان می بایست حداقل معدل 15 را مطابق با سیستم آلمان کسب کرده باشند. البته توجه کنید که در برخی از رشته ها که آزمون ورودی برگزار می شود، عامل اصلی تعیین کننده برای قبولی دانشجو آزمون خواهد بود، اما ممکن است که علاوه بر آن حداقل شرط معدل ورود به کالج های آلمان نیز در نظر گرفته شده باشد.

یا اینکه تحت شرایطی برابر با دیگر متقاضی در آزمون ورودی قرار گرفته و در این جا معدل شما است که می تواند امتیاز بالاتری را برایتان به ارمغان آورده و باعث قبولی تان شود. پس نباید اصلا از تاثیر معدل غافل شد و نباید حداقل معدل را نیز کافی دانست. برای مثال جهت پذیرش در رشته های پزشکی در اغلب موارد حداقل معدل 18.5 دیپلم مورد نیاز متقاضیان قرار می گیرد.

همچنین علاوه بر ارائه معدل خوب ، متقاضیان باید تلاش کنند تا پایان نامه و توصیه نامه خوبی را نیز از خود ارائه دهند. خوب است بدانید که دانشگاه های آلمان در هنگام بررسی درخواست، مجموع پرونده و سابقه تحصیلی داوطلب را مورد بررسی قرار می دهند و صرفا معدل ملاک رد یا پذیرش نخواهد بود.

در این جا باید یاد آوری کنیم که شما نیاز دارید، معدل و یا نمرات خود را بر اساس سیستم آموزشی در  آلمان معادل سازی نمایید که دارای شرایط و فرمول مشخصی است که در ادامه خواهیم گفت.

تبدیل معدل ایرانی به آلمانی

همانطور که گفتیم حداقل معدل ورود به کالج های آلمان یا حداقل معدل ورود به دانشگاه های آلمان دارای اهمیت بالایی است. جهت اپلای و دریافت پذیرش از دانشگاه های کشور آلمان، شما باید معدل خود را به سیستم آلمانی تبدیل نمایید تا قادر شوید آن را با حداقل معدل مورد نظر دانشگاه انتخاب خود مقایسه کنید. نحوه تبدیل معدل ایرانی به آلمانی بدین صورت می باشد:

 • فرمول مورد نظر: Z= [(Nmax-Nd)/(Nmax-Nmin)]*3+1
 • Nmax: بیش ترین نمره قابل کسب در سیستم ایران
 • Nmin: حداقل نمره برای پاس کردن یک درس در سیستم ایران
 • Nd: نمره یا معدل متقاضی
 • Z: معدل یا نمره معادل در سیستم آلمانی

علاقه مندان تحصیل در آلمان مقالات زیر را هم می خوانند.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

مبحث هزینه ها همواره یکی از مهم ترین مباحث در تحصیل در آلمان می باشد که هر فرد علاقمند به این امر خواهان دستیابی به کم ترین مخارج و حتی تحصیلی رایگان در این کشور است. باید بگوییم که خوشبختانه شرایط تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد و این علاوه بر کیفیت و اعتبار بالای آموزش یکی از بزرگ ترین مزیت های تحصیل در آلمان شناخته می شود.

تحصیل در آلمان در مدارس دولتی این کشور کاملا رایگان بوده، اما برای تحصیل در مدارس خصوصی، بین المللی و شبانه روزی آن باید شهریه تحصیلی را پرداخت نمایید. همچنین تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور و به زبان آلمانی نیز رایگان بوده و شهریه ای از دانشجویان دریافت نمی شود.

این امر به تنهایی باعث جلب توجه دانشجویان خارجی بسیاری به این کشور شده است و همین باعث رقابتی شدن پذیرش در دانشگاه های آن گردیده است. البته جهت تحصیل در دانشگاه های خصوصی و غیر دولتی و همچنین تحصیل به زبان انگلیسی باید شهریه دانشگاهی را پرداخت کرد.

شاید جالب باشد، با این که تحصیل در این کشور رایگان است، اما هنوز هم بورسیه های تحصیلی از سوی دانشگاه ها و موسسات مختلف به دانشجویان اعطا می شود، البته به همین دلیل رایگان بودن تحصیل، در مقایسه با سایر کشورها متقاضیان زیاد و شرایط رقابتی شدید برای دریافت بورسیه وجود ندارد. 

بورسیه های تحصیلی می توانند هزینه های زندگی دانشجویان را پوشش دهند.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

شهریه و هزینه های تحصیل در آلمان

شهریه و هزینه های تحصیل در آلمان یکی از بهترین ها در جهان می باشد که در حال حاضر کمتر کشوری را می توان تحت چنین شرایطی پیدا نمود. همانطور که گفتیم هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان  می تواند رایگان باشد، در صورتی که به زبان آلمانی و در دانشگاه های دولتی این کشور پذیرفته و شروع به تحصیل نمایید.

البته دقت داشته باشید که هزینه تحصیل در آلمان فقط معطوف به شهریه نبوده و شما باید هزینه و مخارج زندگی و اقامت را نیز مدنظر قرار دهید که ساپورت و تهیه آن بر عهده دانشجو است. البته خوشبختانه امکان کار دانشجویی وجود داشته و می توانید بخش خوبی از هزینه های زندگی خود را از این طریق پوشش دهید.

هزینه زندگی در آلمان به شرایطی نظیر: شهر تحصیل و سبک زندگی افراد بستگی دارد و با یکدیگر متفاوت خواهد بود. به طور کلی هزینه های ماهانه زندگی یک دانشجو می تواند از 500 تا 1300 یورو متغیر باشد. حتما جزئیات و آخرین مبالغ درباره هزینه های زندگی در آلمان را در مقاله مربوطه مطالعه نمایید.

اما همانطورکه گفتیم شهریه دانشگاه های آلمان برای تحصیل به زبان انگلیسی و یا تحصیل در دانشگاه های خصوصی را باید بپردازید که با توجه به رشته و مقطع متفاوت خواهد بود اما می تواند از 3500 یورو تا 35 هزار یورو در سال را در بر بگیرد. همچنین برای تحصیل در آلمان و ثبت نام در دانشگاه های دولتی و خدمات دانشجوی آن نیز باید مبلغی در حدود 400 یورو را بپردازید.

دانشگاه های برتر کشور آلمان

با این که تحصیل در آلمان یک امر بسیار خوب و معتبر است که شما را به آینده ای مناسب می رساند، اما این که شما در چه دانشگاهی تحصیل کنید، قطعا تاثیرگذار خواهد بود. دانشگاه های این کشور از لحاظ اعبتار، رتبه، اساتید، هیئت علمی، امکانات و تجهیزات تحصیلی، خدمات به دانشجویان و بسیاری موارد دیگر با یکدیگر متفاوت هستند.

قطعا هر فردی نیز خواهان تحصیل و دریافت مدرک از دانشگاه معتبر تر و با کیفیت تر می باشد. البته بازهم می گوییم که تحصیل در تمامی دانشگاه های آلمان بسیار خوب و مناسب است، ولی شما باید بازهم تلاش نموده تا بتوانید در مرکز معتبرتر تحصیل کرده تا مدرک اعطایی به شما معتبر تر باشد. حتما عنوان بهترین دانشگاه های آلمان  را در سایت ما مطالعه نموده تا هریک از دانشگاه های برتر این کشور را بشناسید

خوشبختانه تمامی دانشگاه های آلمان از برترین و قوی ترین اساتید اروپا و جهان برخوردار بوده که این دانشجویان را بسیار باسواد نموده و در مشاغل آینده موفق می سازد. همچنین اکثر دانشگاه ها دارای گروه های تحقیقاتی قوی هستند. در ادامه بر آشنایی بیش تر دانشگاه های برتر کشور آلمان را نام می بریم:

نام دانشگاه رتبه جهانی از دیدگاه موسسه QS
دانشگاه فنی مونیخ 37
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ 54
دانشگاه هایدلبرگ 87
دانشگاه فرای برلین 98
دانشگاه فنی آخن 106
موسسه فناوری کارلسروهه 119
دانشگاه هامبولت برلین 120
دانشگاه فنی برلین 154
دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ 192
دانشگاه هامبورگ 206

شرایط دریافت اقامت پس از تحصیل در آلمان

خوشبختانه از طریق تحصیل در آلمان می توان به اقامت دائم این کشور نیز دست پیدا کرد، اما نه به طور مستقیم. دقت داشته باشید، که اخذ پذیرش در دانشگاه و هر موسسه آموزشی و به طور کلی تحصیل در آلمان فقط اجازه اقامت موقت را به ارمغان می آورد که دارای محدودیت و زمان پایان است.

اما چنانچه دانشجویان بتوانند پس از پایان تحصیلات خود در این کشور در شغلی معتبر و مربوط به دانش و تخصص خود استخدام شوند، ویزای تحصیلی آنان به ویزای کار مبدل خواهد شد که در صورتی که پس از دریافت ویزای کاری 5 سال در آلمان زندگی کرده، شاغل بوده و مالیت خود را کامل بپردازند، شرایط دریافت اقامت پس از تحصیل در آلمان برای آنان فراهم می شود و می توانند اقامت دائم خود را به دست آورند.

خوشبختانه اگر پیش از اتمام مدت ویزای تحصیلی و دریافت مدرک موفق به یافتن شغل نشوید، دولت آلمان حداکثر 18 ماه اجازه اقامت اضافه جهت یافتن شغل را به دانشجویان خارجی می دهد، که قابل تمدید نیز نمی باشد. همچنین 3 تا 5 سال زندگی در آلمان پس از دریافت اقامت دائم در صورت داشتن شرایطی لازم و مشخص می توانید برای دریافت تابعیت و پاسپورت آلمان اقدام کنید.

سوالات پر تکرار تحصیل در آلمان

بله، تحصیل در آلمان در صورتی که به زبان آلمانی و در دانشگاه های دولتی این کشور صورت پذیرد، رایگان می باشد.

بله، تحصیل در آلمان در صورتی که به زبان آلمانی و در دانشگاه های دولتی این کشور صورت پذیرد، رایگان می باشد.

 بله، برای تحصیل در دانشگاه ها و اکثر رشته های تحصیلی و همچنین پذیرش در کالج های پیش از دانشگاه های این کشور نیاز به ارائه مدرک زبان می باشد.

 بله، دانشجویان خارجی می توانند به مدت زمان مشخصی در حین تحصیل در آلمان به کار پاره وقت مشغول شوند.

 برای تحصیل در آلمان و دانشگاه های دولتی نیازی به پرداخت شهریه تحصیلی وجود ندارد و فقط باید مبلغی کمتر از 400 یورو بابت هزینه ثبت نام و خدمات دانشجویی پرداخت کرد.

بله، در اکثر رشته های مهم و دانشگاه های این کشور باید در آزمون ورودی مربوطه رشته و دانشگاه شرکت نمود.

چنانچه شما نیز قصد تحصیل در آلمان را دارید، توصیه می کنیم برای شروع روند مهاجرتی و برداشتن اولین گام به سوی مهاجرت قانونی ، از طریق دفتر غرب و دفتر مرکزی تهران یا دفتر شیراز با مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی در تماس باشید. همچنین دعوت می کنیم مقاله کار در آلمان را بخوانید و با شرایط و بازارهای کاری این کشور آشنا شوید تا بدانید پردرآمد ترین مشاغل این کشور چه حرفه هایی هستند.

با سه نفر از مراجعین ما که موفق به دریافت ویزای تحصیل در آلمان شده اند آشنا شوید.

پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو

36 دیدگاه در “تحصیل در آلمان

 1. Fahime گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده دانشجو رشته مهندسی گیاه پزشکی هستم ۲۲ سالمه با معدل ۱۷ کارشناسی و ۱۸/۷۵ دیپلم تجربی . برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع ارشد یا کارشناسی مجدد شانسی دارم؟؟ (یادگیری زبان آلمانی هم شروع کردم )

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   با سلام
   بله شانس دارید و میتوانید اپلای کنید .
   با تشکر از سوال شما

 2. amin گفت:

  سلام
  پذیرش رشته پزشکی با معدل بالای 17 و مدرک زبان b1 جز بورسیه و فاند محسوب میشود و اگر نه هزینه تحصیل رشته پزشکی سالیانه چقدر هست؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   در کل تحصیل در آلمان به زبان آلمانی و رایگان است و صرفا سالانه حدود 300 یورو هزینه ریجستری دانشگاه باید پرداخت کنید.
   مدرک b2 و ترجیحا معدل بالای 18 مورد نیاز است.

   با تشکر از سوال شما

 3. فاطمه گفت:

  با سلام
  من اوسبیلدونگ انفورماتیک انجام میدم. سوالم این هست که ایا میتونم درخواست ویزای پیوست برای همسرم کنم ؟ و تمکن مالی از گردش حساب خودش باشه؟ حدودا ده سال هست که المان هستم .
  ممنون

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   بله میتوانند ویزای پیوست دریافت کنند.
   و الزاما تمکن مالی باید در حساب همسرتان باشد.

   با تشکر از سوال شما

 4. محمد مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید
  بنده قصد مهاجرت ب آلمان رو دارم
  اما دعوت شده از سمت کسی هستم و سوالم این هست که سطح زبانم باید در چه سطحی باشه؟
  بدون کارت پایان خدمت میشه اقدام کرد؟
  و شغل تعمیرات موبایلی برای مهاجرت به این کشور خوبه؟
  سپاسگزارم از پاسخگوییتون

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   اگر منظورتان از اینکه دعوت شده اید داشتن جاب افر است باید تا سطح حداقل ب یک مسلط به زبان آلمانی باشید.
   برای مهاجرت کاری باید لیسانس و سابقه کار مرتبط ترجیحا در رشته های فنی مهندسی داشته باشید. برای تعمیرات موبایل شانس ویزا زیاد نیست.

   با تشکر از سوال شما

 5. صبا گفت:

  سلام و عرض ادب
  بنده ترم آخر کارشناسی روانشناسی هستم اما میخوام ارشد مهندسی کامپیوتر رو بگیرم
  با توجه ب اینکه کشور آلمان به رشته مهندسی کامپیوتر توجه خاصی داره میتونم فقط با مدرک ارشد اقدام به مهاجرت کنم و منو می‌پذیرن؟
  یا لازم هست هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر خونده باشم؟
  و سوال دوم هم اینه که با مدرک دانشگاه آزاد میشه اقدام کرد و بازار کار این رشته در گرایش نرم افزار در آلمان چطوره؟
  ممنونم از راهنماییتون

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   برای مهاجرت کاری به آلمان باید مدرک لیسانس و سابقه کار مرتبط به هم ارائه بدهید و بازار کار آلمان در این رشته مناسب است. با مدرک دانشگاه آزاد هم می‌توان اپلای کرد.

   با تشکر از سوال شما

 6. سامان گفت:

  با عرض سلام بنده ۲۲ساله ام لیسانس حقوق از دانشگاه پیام نور با معدل ۱۶ونیم و انگلیسی کمی بلدم و المانی تا سطح A2خواندم خودخوان با کتاب منشن میخاستم بگم ایا میتونم برای ارشد در المان اقدام کنم و این امر امکان پذیره وملزومات ان چیه در ارشد جزا دردانشگاه ازاد هم پذیرفته شدم بنظرتون ارشد رو ایران بخونم یا انصراف بدم و اونو المان بخونم مچکرم

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   با توجه به شرایط سنی مناسبی که دارید در صورت ارائه مدرک زبان المانی در سطح b2میتوانید در کشور المان بصورت رایگان در مقطع فوق لیسانس تحصیل نمائید. با توجه به اینکه قوانین در زمینه مهاجرت هر روزه سخت تر میشود اگر تصمیم شما برای مهاجرت جدی میباشد بهتر است سریعتر اقدام نموده و ادامه تحصیل خود را در کشور المان داشته باشید.

   با تشکر از سوال شما

 7. مهدیس گفت:

  درود،فوق دکترای روانشناسی بصورت بورسیه کدام دانشگاه وسایتی هست وشریط سنی چگونه می باشد؟ممنون

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   در رابطه با بورسیه و شرایط سنی که عنوان نموده اید برای افراد مختلف متفاوت است و نمیتوان بصورت کلی برای سن نظر خاصی داد. قطعا رزومه شما تاثیر زیادی در موفقیت شما برای پذیرش و بورسیه خواهد داشت.

   با تشکر از سوال شما

 8. آیسا گفت:

  سلام من 45 سالمه با لیسانس پرستاری بهم کارمیدهند؟

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   باید رزومه شما شامل سابقه کار، مدرک زبان و…بصورت جزئی تر بررسی شود اما بطور کلی افراد زیر40 سال شانس بالاتری برای دریافت ویزای کاری دارند.

   با تشکر از سوال شما

 9. علی احمدی گفت:

  سلام ببخشید آیا می توان با ۵۰ میلیون در آلمان کارشناسی ارشد بخونم مدرک زبان آلمانی هم دارم معدل کارشناسی هم ۱۹ هستش آیا شانسی دارم برای تحصیل

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   تحصیل در کشور المان به زبان المانی کاملا رایگان میباشد.درصورتی که شرایط سنی شما مناسب باشد و همچنین ارائه مدرک زبان المانی در سطح b2یاc1 و ارائه تمکن مالی و گردش حساب مناسب به سفارت میتوانید جهت اخذ ویزای تحصیلی المان اقدام نمائید.

   با تشکر از سوال شما

 10. Sobhan گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما. بنده ۱۷ سال سن دارم و در حال حاضر هنرجوی سال یازدهم حسابداری هستم.معدلمم در حد ۱۹و ۱۸هستش. و از لحاظ زبان انگلیسی شش سال خوندم و الان دارم برای آزمون آیلتس آماده میشم. میخواستم بدونم برای سال دیگه که درسم تموم میشه یعنی سال دوازدهم . میتونم برای بورسیه تحصیلی اقدام کنم با توجه به اینکه شرایط مالی خوبی ندارم امکانش هست که فاند کامل بگیرم که هزینه هام رایگان در بیاد و یا اینکه حداقل طوری باشه که در کنار درس کار هم بتونم بکنم تا هزینه هارو در بیارم؟
  شما کدوم کشور رو پیشنهاد میدید برای رشته ام با توجه به اینکه از هنرستان وارد این رشته شدم و( از رشته های نظری وارد نشدم)؟
  کدوم کشور ها این شرایط رو دارن؟
  و در صورت اخذ ویزای تحصیلی چه مدارکی نیاز هست و دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی تدریس میشه یا زبان خود کشور؟
  و اگر با این شرایط نشد میتونم تو این تایمی که دارم زبان فرانسه یا ایتالیایی یا آامانی رو مدرکشو بگیرم و واسه بورسه تحصیلی فول فاند تو این کشور ها اقدام کنم؟
  تو کدوم کشور میشه؟
  و احتمال دریافت بورسه استانی در ایتالیا و سایر کشور ها چقد است؟
  و آیا این بورسیه کفاف زندگی دانشجویی رو میده یا نه؟
  و آیا میشه با کارکردن در کنار تحصیل بقیه هزینه هارو دراورد؟
  و هزینه های زندگی در یک سال در آلمان چقدره؟

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   معدل شما خوب هست برای مقطع لیسانس تحصیل در این کشورها به زبان خودشون بصورت رایگان هست و اگر دانشجوی فعالی باشید میتونید درخواست کمک هزینه دانشجویی داشته باشید.
   هزینه یکسال زندگی در المان ۱۰.۰۰۰ یورو و هزینه تحصیل رایگان در حد ترمی ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو هست.

   با تشکر از سوال شما

 11. نرگس گفت:

  سلام
  من ۳۸ سالمه و دانشجوی دکتری اللهیات هستم،معدلم۱۷ می باشد ولیکن معدل دیپلمم ۱۲هست،میتونم برای پزشکی اقدام کنم؟

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   شما بطور مستقیم نمیتونید برای پذیرش این رشته اقدام کنید در آلمان میتونید برای ارشد رشته ادیان شناسی پذیرش بگیرید و وقتی وارد این کشور شدین برای پزشکی اقدام کنید البته باتوجه به اینکه معدل دیپلمتون پایینه شانس کمی هست. البته شما براحتی میتونید برای تحصیل در رشته پزشکی در کشورهای ترکیه و روسیه اقدام کنید.

   با تشکر از سوال شما

 12. فرناز افشاری گفت:

  سلام روز بخیر
  من کاردانی و کارشناسی گرافیک دارم.۳۶ ساله ام.میتوانم از کدام کشورها پذیرش ارشد طراحی پارچه و لباس بگیرم؟
  آیا موارد پایین به اخذ پذیرش و یا فرصت شغلی کمکی می‌کند؟
  *در حال گذراندن دوره های طراحی پارچه و لباس از یک موسسه معتبر هستم که تاییدیه دانشگاه خوارزمی را دارد
  *۷ سال در زمینه طراحی و دوخت کیف هم فعالیت و فروش داشتم و دارم
  *در حال دریافت دیپلم خیاطی هم از سازمان فنی و حرفه ای هستم.
  *۷سال هم تجربه کار گرافیک دارم.
  *مجوز مشاغل خانگی در زمینه کیف‌دوزی از وزارت ارشاد
  *کمتر از ۱۰ سال سابقه بیمه

 13. رضا گفت:

  سلام من فوق تخصص جراحی مغز و اعصابم چقدر در آلمان می توانم در آمد داشته باشم

 14. نازنین گفت:

  سلام ببخشید پروسه اخذ ویزای تحصیلی برای رشته داروسازی چقد طول میکشه؟

 15. معین گفت:

  سلام در سایت خود دانشگاه LMU مونیخ نوشته که باید برای تحصیل در پزشکی صلاحیت ورود به داشگاه را کسب کنید این همان قبولی در دانشگاه سراسری در ایران است ؟؟ و همچنین حضور در کالج الزامی است و باید برای رشته پزشکی به کالج رفت ؟؟

 16. Mrym گفت:

  سلام خسته نباشین 20 سال دارم و از همین ماه کلاس زبان المانی هم میخوام برم معدلم خوب نیست اما رشته پرستاری را دوست دارم به نظرتون میتونم امیدوار باشم برای تحصیل در المان؟

 17. parinaz گفت:

  از دو شرطی که بشه در آلمان پزشکی خوند شرط اول که قبولی کنکور در کشور خودمون هست مربوط به هر رشته ای میشه یا فقط پزشکی باید قبول شیم

 18. Vahab mokhtari گفت:

  سلام بامعدل 14 کارشناسی میشود درآلمان ادامه تحصیل داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (503 امتیاز)
منو
خانه