تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان به دلیل داشتن سیستم آموزشی منحصر بفرد ، رویای بسیاری از دانشجویان از گوشه و کنار دنیا می باشد . این سیستم که به عنوان الگو در بسیاری از مراکز آموزشی استفاده می شود ، علاقه مندان به تحصیل را در هر مقطع با شرایط و پیش نیازهای مشخصی پذیرش می نماید.

از جمله دلایل اصلی قوی بودن آموزش عالی در آلمان متمرکز نبودن مراکز تحصیلی و دانشگاه ها در یک شهر این کشور است ، به طوری که دانشگاه ها و مراکز آموزشی در شهرهای مختلف این کشور پراکنده هستند و شما عزیزان باید با توجه به رشته و البته مقطع تحصیلی تان بهترین شهر را انتخاب نمایید.

همچنین باید مدنظر داشته باشید که برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل قوانین خاصی در مورد نحوه پذیرش ، اخذ ویزا و سایر مراحل از سوی دولت و دانشگاه های این کشور تعیین شده است و تمامی افراد ملزم به رعایت این قوانین هستند.

تنوع رشته در دانشگاه های آلمان را می توان در میان مقصدهای دانشجویی جهان کم نظیر دانست و شما دانشجویان و افراد علاقه مند به دانشگاه های این کشور جهت اطلاع از جزئیات تحصیل در آلمان و یا هرگونه سوال در این زمینه می توانید از طریق مشاوره های رایگان تلفنی با مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در ارتباط باشید.

چنانچه نگاهی به روند آموزش و تحصیل در آلمان داشته باشید ، در خواهید یافت که این کشور با بیش از 400 مرکز آموزش عالی و ارائه خدمات منحصر به فرد و فرصت تحصیل به زبان انگلیسی توانسته پذیرای بیش از 2 میلیون دانشجو از کشورهای مختلف جهان باشد و آنها را به نیروی کار ماهر و مفید مبدل سازد . اگر به دنبال اخذ اقامت این کشور هستید، پیشنهاد می کنیم حتماً مقاله مهاجرت به آلمان را مطالعه نمایید تا با سایر روش های قانونی مهاجرت به این کشور نیز آشنا شوید.

فهرست مطالب
تحصیل در آلمان

توصیه می کنیم در ابتدا محتوای ویدئویی مقابل از مدیریت محترم هلدینگ جناب آقای حسن رجبی را ببینید تا اطلاعاتی کلی از تحصیل در آلمان بدست بیارید، در این فیلم توضیحات بسیار خوبی از کل محتوای این مقاله ارائه شده است تا با صرف وقت کمتری به آنچه می خواهید دست یابید. همچنین می توانید پادکست زیر را دانلود و در زمان دیگری به آن گوش کنید.

پادکست تحصیل در آلمان

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

جهت ارزیابی رایگان و اولیه شرایط خود  شماره تان را در باکس زیر درج نمایید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

نخستین گام تحصیل در آلمان

برای اینکه قدم در راه رسیدن به پذیرش در یکی از مراکز علمی آلمان بگذارید ، ابتدا باید دانشگاه ، رشته و مقطع تحصیلی را انتخاب کرده و سپس شرایط ورود به دانشگاه انتخابی تان را در وب سایت رسمی آن دانشگاه به دقت بررسی کنید . تسلط و آشنایی به زبان آلمانی از جمله مواردی است که صرف نظر از مقطع و یا شهر و دانشگاه انتخابی باید به آن توجه ویژه داشته باشید و برایتان در اولویت تحصیل در آلمان قرار گیرد.

توصیه می کنیم تا قبل از هر اقدامی ، در صورتی که در رابطه با تحصیل در آلمان اطمینان یافتید ، یادگیری زبان بومی مردم را به عنوان نخستین گام تحصیل در آلمان مدنظر داشته باشید.

تاکنون سازمان واحدی در این کشور برای رسیدگی به شرایط تحصیل در آلمان ایجاد نشده است، به همین دلیل درخواست ها برای هر دانشگاه و مرکز آموزش عالی به صورت جداگانه ای ارسال می شوند ، اگرچه برخی از دانشگاه ها در حال حاضر پذیرش های خود را به مرکز سرویس درخواست پذیرش دانشجویان بین المللی به نام uni-assist سپرده اند.

علاوه بر این هر دانشگاه برای خود شرایط متفاوتی را لحاظ نموده و ممکن است برای یک رشته در دانشگاه های مختلف نیازمندی های متفاوتی از دانشجو درخواست شود، بنابراین دقیق ترین منبع سایت رسمی هر دانشگاه است.

تحصیل در آلمان را از کجا آغاز کنیم؟
ورود به سیستم آموزش عالی کشور آلمان

Admission Requirements in Germany

اهمیت رزومه تحصیلی در پذیرش دانشگاه های آلمان

رزومه شامل موارد متعددی است که در آن معدل نقش و اهمیت ویژه ای دارد . همچنین علاوه بر ارائه معدل خوب ، متقاضیان باید تلاش کنند تا پایان نامه و توصیه نامه خوبی را نیز از خود ارائه دهند. خوب است بدانید که دانشگاه های آلمان در هنگام بررسی درخواست، مجموع پرونده و سابقه تحصیلی داوطلب را مورد بررسی قرار می دهند و صرفا معدل ملاک رد یا پذیرش نخواهد بود.

پس چنانچه معدل شما برای ورود به هر مقطع در سطح ایده آل نیست تلاش کنید تا سایر موارد مورد نظر دانشگاه را ارتقا بخشید . گاهی با داشتن معدل پایین اما پرونده خوب مانند ارائه مقالات بین المللی ، شرکت در کنفرانس های متعدد و تسلط بالا به زبان آلمانی می توان در بهترین دانشگاه های آلمان به پذیرش رسید و اقامت تحصیلی در آلمان را تجربه کرد.

دریافت پذیرش از دانشگاه های خصوصی کشور آلمان راحت تر است چرا که این دانشگاه ها به دلیل دریافت شهریه بالاتر از سایر دانشگاه ها در پذیرش دانشجویان شرایط آسان تری داشته و داوطلبان با معدل های کمتر نیز می توانند به قبولی برسند ،  در واقع اهمیت رزومه تحصیلی در پذیرش دانشگاه های آلمان در مراکز خصوصی کمتر است. توصیه ما به شما عزیزان این است که ابتدا عنوان سیستم آموزشی آلمان را مطالعه کنید تا بتوانید با شناخت بهتری گام های لازم را پشت سر بگذارید.

با مطالعه عناوین زیر می توانید به عنوان یک دانشجو به شناخت بیشتری از کشور آلمان برسید.

ثبت نام در کالج های آلمان

دوره های کالج در آلمان

جهت ورود به مقطع لیسانس تحصیل در آلمان باید مدرک دیپلم را معادل سازی نموده و دوره کالج را پشت سر بگذارید تا ضمن افزایش سطح زبان آلمانی ، دروس پایه مربوط به رشته انتخابی را نیز به خوبی فرا بگیرید . برای ورود به دوره های کالج در آلمان شما باید حداقل سطح B1 زبان آلمانی را داشته باشید و در آزمون ورودی کالج ها که شامل زبان آلمانی و دروس تخصصی هست شرکت کنید . سپس متناسب با سطح علمی تان دوره زمانی کالج مشخص می شودکه برای اکثر متقاضیان 9 ماه تحصیلی می باشد.

البته آزمون کالج در هر دو نیمسال آموزشی برگزار می شود و اگر دانشجویی دارای سطح مناسبی از زبان و دروس دیگر باشد و این توانایی را در آزمون تعیین سطح ابتدایی کالج نشان دهد ، دوره کالج به اندازه شش ماه برای او کوتاه تر خواهد شد . در نظر داشته باشید که ورود به کالج های آلمان محدودیت سنی خاصی ندارد ، اما فاصله تحصیلی شما از مقطع قبلی تان نباید زیاد باشد.

در پایان کالج از متقاضیان آزمون گرفته می شود و در صورت موفقیت ، مدرکی مبنی بر قبولی در گذراندن دوره کالج به متقاضی اعطا می شود که در تمامی دانشگاه های آلمان مورد تائید بوده و می توان با آن وارد دانشگاه و سیستم تحصیل در کشور آلمان شد . در صورتی که متقاضی نتواند در آزمون کالج موفق شود ، این امکان وجود دارد تا یک بار دیگر در آزمون ترم بعدی همان کالج شرکت کرده و شانس خود را بیازماید . 

انواع کالج های پیش از دانشگاه در آلمان

افرادی که قصد آغاز تحصیل در آلمان از مقطع کارشناسی و یا رشته های پزشکی را دارند ، برای رسیدن به سطح دیپلم Abitur آلمان باید دوره یک ساله کالج را بگذارانند. انواع کالج های پیش از دانشگاه در آلمان که طبق رشته انتخابی تان باید در آن ثبت نام کنید بدین صورت است:

انواع کالج توضیحات
کالج های T-Kurs اگر تمایل به مطالعه رشته های فنی مهندسی دارید باید در این کالج  ثبت نام کنید ،در این کالج دروس زبان آلمانی ، ریاضی ، فیزیک ، شیمی و کامپیوتر تدریس می شود.
کالج M-Kurs علاقه مندان به رشته های پزشکی نیز باید این دوره را می گذرانند که دروس زبان آلمانی ، شیمی و زیست شناسی در آن تدریس می شوند.
کالج W-Kurs برای رشته هایی همچون علوم اجتماعی ، اقتصاد و بیزینس باید در این دوره شرکت نمود که دروس زبان آلمانی ، ریاضی ، اقتصاد ، تجارت و جامعه شناسی ارائه می شوند را بگذرانید
کالج G-Kurs مخصوص رشته های انسانی که دروس زبان آلمانی ، تاریخ ، ادبیات آلمان ، جامعه شناسی و آمار در آن تدریس می گردد
کالج S-Kurs متقاضیانی که قصد تحصیل در کشور آلمان در رشته های زبان را دارند باید در این دوره شرکت نموده و دروس زیان آلمانی ، تاریخ ، علوم اجتماعی را پشت سر بگذارند.

البته شرکت در این کالج ها برای همه الزامی نبوده و افرادی که بتوانند یکی از دو شرط زیر را فراهم سازند می توانند به صورت مستقیم و بدون گذراندن دوره کالج به دانشگاه وارد شوند:

 • تحصیل حداقل ۴ ترم در دانشگاه های دولتی ایران
 • داشتن مدرک زبان DSH که فقط در آلمان برگزار می شود . البته برای حل مشکل مدرک زبان ، می توان مدرک TestDaf را به جای آن ارائه داد که آزمون آن در ایران نیز برگزار می شود.

با مراجعه به عنوان کالج های T-Kurs آلمان  می توانید به تمامی جزویات لازم در رابطه با این دوره برسید.

مقطع لیسانس در آلمان

مقطع لیسانس در آلمان، اولین مقطع آموزش عالی است که دانشجو بعد از گذراندن آن می تواند مستقیما وارد بازار کار شود .

 در این مقطع اطلاعات پایه ای مربوط به هر رشته در اختیار دانشجویان قرار داده می شود تا به یک ذهنیت کلی نسبت به آن رشته رسیده و بتوانند متناسب با توانمندی های خود ، گرایش اختصاصی را برای ورود به مقطع فوق لیسانس انتخاب نمایند یا در صورت علاقه وارد بازار کار شوند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان طی یک دوره چهار ساله صورت می پذیرد و شاید بتوان نقش زبان آلمانی را هم در پذیرش و هم در بالابردن شانس دریافت بورسیه تحصیلی از مهم ترین نکاتی دانست که هر فرد متقاضی تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان باید از آن باخبر باشد.

 در سیستم تحصیلی آلمان تمامی رشته های ارائه شده در مقطع لیسانس دانشگاه های دولتی به زبان آلمانی می باشند و البته برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه های خصوصی این کشور وجود دارد که البته شما را از فرا گرفتن دانش زبان آلمانی بی نیاز نمی سازد.

شما همواره باید با زبان آلمانی آشنایی داشته باشید تا بتوانید برخی از واحدهای عملی خود را با درک هرچه بهتر پشت سر بگذارید و با اساتید و سایر همکلاسی های خود ارتباط برقرار کنید.

پیش نیازهای ورود به مقطع لیسانس در آلمان

داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی جزو اصلی ترین پیش نیازهای ورود به مقطع لیسانس در آلمان است و مدرک دیپلم داوطلب توسط دانشگاه مقصد مورد اعتبار سنجی قرار گرفته و در صورتی که معادل مدرک دیپلم آلمانی Abitur باشد به متقاضی اجازه تحصیل داده خواهد شد . معمولا دانشجویان ایرانی با پشت سر گذاشتن دوره یک ساله پیش نیاز به معادل سازی لازم رسیده و واجد شرایط تحصیل در دانشگاه خواهند شد.

از دیگر شرایط مهمی که به عنوان شرایط تحصیل در آلمان باید مدنظر داشته باشید ، برگزاری امتحان پذیرش است . برخی از موسسات آموزش عالی در آلمان نظیر دانشگاه های هنر و یا علوم پزشکی جهت محک زدن استعداد و دانش علمی فرد یک آزمون ورودی برگزار می کنند که در آن مهارت زبان آلمانی نیز سنجیده می شود.

آزمون ورودی در دانشگاه هایی که ارائه دهنده رشته های ورزشی هستند نیز وجود داشته و به صورت عملی متقاضیان سنجیده می شوند، گاهاً متقاضیان تحصیل در آلمان باید پذیرش خود در یکی از رشته های مرتبط با رشته مورد درخواست را از دانشگاه های دولتی ایران نیز داشته باشند تا بتوانند در آزمون دانشگاه های دولتی آلمان شرکت کنند؛ پس از شرکت در آزمون نتیجه متناسب با نمرات دوره پیش نیاز و کسب نمره موردنظر در آزمون اعلام می شود که در صورت قبولی می توان در دانشگاه ثبت نام کرد.

تحصیل مقطع فوق لیسانس در آلمان

تنوع رشته ها و امکان تحصیل رایگان مقطع فوق لیسانس در آلمان موجب گشته تا برخی از بهترین دانشگاه های این کشور بیشترین جذب دانشجو را در سطح کارشناسی ارشد داشته باشند، چنانچه شما به عنوان متقاضی بتوانید از دوران تحصیل خود سوابق علمی خوبی ارائه دهید ، شانس استفاده از بورسیه تحصیلی دانشگاه را نیز خواهید داشت.

در طول دوره دو ساله فوق لیسانس دانشجو به طور دلخواه حق انتخاب یکی از دو زبان انگلیسی و یا آلمانی را دارد که البته این انتخاب باید قبل از اقدام به پذیرش و با توجه به برنامه های موجود در یک دانشگاه و دانشکده صورت پذیرد . برخی از دانشگاه ها برای زبان انگلیسی شهریه ای بیشتر از زبان آلمانی را در نظر گرفته اند که برای هر ترم بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو متغیر است، البته چنانچه مدرک تحصیلی مقطع قبل تان را از یکی از موسسات و یا دانشگاه های آزاد ایران دریافت کرده باشید شانس رسیدن به بورسیه تحصیلی برایتان کاهش می یابد و اگر رسیدن به بورسیه تحصیلی اهمیت ویژه ای برایتان دارد ، مدرک زبان آلمانی با نمره بالا را به دانشگاه ارائه دهید.

خوب است که در رابطه با پرداخت شهریه و زبان انتخابی تحصیل در دانشگاه های آلمان از برنامه های تحصیلی موجود آگاهی کامل داشته باشید و قبل از هرگونه اقدام تمامی شرایط را به دقت بررسی کنید تا به بهترین انتخاب ممکن برسید.

دانشجویان باید توجه داشته باشند که امکان اخذ پذیرش مشروط از دانشگاه های ارائه دهنده تحصیل در کشور آلمان با مدرک زبان در سطح پایین تر نیز وجود دارد و فراموش نکنید که منظور از دریافت بورسیه تحصیلی هزینه های مرتبط با دانشگاه و شهریه تحصیلی است و باید تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی را داشته باشید.

پیش نیازهای دوره فوق لیسانس

این مقطع که دو تا چهار ترم تحصیلی زمان می برد با توجه به رشته مورد تقاضا می تواند یک آزمون ورودی را شامل شود، به عنوان مثال رشته های هنر و یا تربیت بدنی یک امتحان عمومی را که از طرف دانشگاه برگزار می شود ، به عنوان پیش نیازهای دوره فوق لیسانس و آماده سازی دانشجو در نظر گرفته اند .

سطح زبانی موردنیاز نیز در جدول برای شما علاقه مندان آورده شده که البته می تواند در هر دانشگاه متفاوت باشد.

پیش نیاز لازم سطح درخواستی
آزمون ورودی با توجه به دانشگاه و رشته متغیر است.
مدرک زبان آلمانی حداقل B2
مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل

در ادامه توجه شما را به مرور تصاویر ویزای تحصیلی آلمان که با اعتماد به موسسه مهاجرتی رجبی بدست آمده جلب می کنیم .

 این تصاویر تنها تعداد کمی از پرونده های موفق ما برای علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی در بازه زمانی کوتاه است. شما می توانید برخی از مصاحبه های مربوط به این ویزا ها را در بخض “ما تا حالا چیکار کردیم؟” مشاهده نمایید.

تحصیل مقطع دکترا در آلمان

آخرین دوره تحصیل رسمی در نظام آموزشی جهان مربوط به دوره دکترا است که تمامی سیستم های آموزشی جهان به دانشجویان این مقطع اهمیت ویژه ای داده و می کوشند تا با جذب متقاضیان با رزومه تحصیلی قوی رتبه علمی خود را بالا برند.

در آلمان نیز بهترین بورس های تحصیلی به دانشجویان دوره دکترا با رتبه علمی خوب تعلق می گیرد که علاوه بر هزینه تحصیل از حقوق ماهیانه هم برخوردار می شوند، البته پذیرش و تحصیل در مقطع دکترا در آلمان با چالش های متعددی رو به رو و مستلزم سطح بالای علمی متقاضی و داشتن شرایط مشخص شده از سوی دانشگاه است . بر روی عنوان تحصیل دکترا در آلمان ما کلیک کرده و به دقیق ترین اطلاعات در این رابطه برسید.

داشتن رزومه خوب اصلی ترین شرط در اخذ پذیرش می باشد، بعد از آن نیز پیدا کردن استاد راهنمایی است که بتوانید متناسب با خواسته های او پروپوزال خود را تدوین کرده و ثابت کنید که پروژه ای جدید را می خواهید با او شروع کرده و به اتمام برسانید . مطالب تهیه شده در عنوان انتخاب استاد راهنما برای مقطع دکتری در آلمان راهنمای خوبی برای شما در این زمینه  می باشد.

 

با مطالعه عناوین زیر می توانید در رابطه با رشته های مختلف تحصیلی در کشور آلمان اطلاعات جامعی را به دست آورید.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

به دنبال تحصیل رایگان هستید، مشاوره رایگان بگیرید!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های آلمان زمانی که که موضوع مهاجرت تحصیلی به این کشور مطرح می شود، علیرغم علاقه زیاد به ورود به سیستم آموزشی این کشور ، به خاطر متفاوت بودن زبان رسمی این کشور ، معمولا از اشتیاقشان کاسته شده و از انتخاب دلسرد می شوند.

اما جای نگرانی وجود ندارد چرا که نظام آموزشی آلمان نیز مانند تمامی کشورهای دنیا شاهد تحولات بسیاری بوده و با تغییر نظام آموزشی خود امکان تحصیل به زبان انگلیسی را در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا فراهم نموده است.

کلاس ها و دوره های مختلفی در این کشور برای یادگیری زبان انگلیسی برگزار می شود که شما می توانید در مناسب ترین آنها شرکت کرده و توانایی لازم را به دست آورید . البته تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان به میزان هزینه ها می افزاید و همانگونه که گفته شد انتخاب این زبان شما را از دانستن زبان آلمانی بی نیاز نمی کند و باید آن را نیز به صورت نسبی به خصوص برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی فرا بگیرید.

اما تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان این فرصت را به شما می دهد تا در تمامی کشورها و دانشگاه های برجسته جهان به تحصیل مشغول شوید و زمینه کاری خود را به بهترین نحو فراهم سازید، در هنگام بررسی دانشگاه ها شما تنها باید دانشگاهی را انتخاب کنید که رشته انتخابی تان را به زبان انگلیسی ارائه دهد.

الزامات تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی به زبان انگلیسی باید یکی از مدارک معتبر بین المللی مانند TOEFL با نمره 80 و IELTS با نمره 6.5 را ارائه دهید که البته در دوره کارشناسی ارشد و دکترا حداقل نمرات بالاتر هستند.

ما به همه علاقه مندان تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان توصیه می کنیم که نمره بالاتری را به دست آورند، زیرا این امر در پذیرش و اخذ اقامت تحصیلی آلمان به ویژه در دانشگاه های مطرح که رقابت شدید است و هیئت پذیرش بر چندین عنصر عملکرد تکیه می کنند، نقش مهمی دارد.

روش های مختلفی برای یافتن دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان وجود دارد که یکی از مطمئن ترین آنها مراجعه و جستجو در وب سایت DAAD است و الزامات تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان در سایت هر دانشگاه به صورت دقیق مشخص شده است.

 

مهارت لازم تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

رشته و دانشگاه های مختلف به زبان انگلیسی در آلمان

اکنون بیش از صد رشته تحصیلی در کشور آلمان به زبان انگلیسی ارائه می شوند که امکان پذیرش دانشجویان خارجی در تمامی آنها وجود دارد ، تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس در رشته هایی مانند هوا فضا ، مهندسی الکترونیک و فناوری اطلاعات امکان پذیر است که البته ممکن است برخی از دروس و یا ترم های تحصیلی به خصوص در سال های آخر تحصیل به زبان آلمانی صورت پذیرد.

محدودیت زبان انگلیسی در دوره کارشناسی ارشد کمتر می شود، اما همچنان در برخی از رشته ها تنها امکان انتخاب زبان آلمانی وجود دارد و شما باید قبل از اقدام از شرایط هر دانشگاه به خوبی آگاه شوید . در دوره دکترا تمامی رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند که خبر خوبی است و فرصت ارتباط با کل مراکز علمی دنیا برایتان وجود خواهد داشت.

به طور معمول بیشترین تعداد دوره های انگلیسی زبان جزو شرایط تحصیل در آلمان ، به موضوع های مهندسی ، علوم طبیعی و اقتصادی مربوط می شود، دانشگاه خصوصی Jacobs در شهر برمن آلمان ، اکثریت رشته های علوم پایه را به زبان انگلیسی ارائه می دهد و دانشگاه فورت وانگن برای تحصیل رشته روانشناسی و سایر رشته های علوم انسانی به زبان انگلیسی ، بسیار شهرت پیدا کرده است.

برای سهولت کار شما ، ما یک لیست از دانشگاه هایی که فرصتی برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان را فراهم کرده اند ، را ارائه می دهیم.

خوب است بدانید که بسیاری از دانشگاه های عنوان شده در زیر ، در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم کشورمان قرار دارند و شما می توانید با اطمینان خاطر آنها را برای تحصیل انتخاب کنید.

از جمله برخی دیگر از دانشگاه های می توان به دانشگاه علوم کاربردی برلین ، دانشگاه سارلند ، دانشگاه جورج آگوست گوتینگن ، دانشگاه فورت دانگن و دانشگاه Erfurt اشاره کرد.

نام دانشگاه رتبه جهانی
دانشگاه فنی برلین 158
دانشگاه اشتوتگارت 347
دانشگاه آخن 108
دانشگاه فرایبورگ 97
تحصیل در آلمان

چگونگی درخواست پذیرش به دانشگاه های آلمان

اولین قدم چگونگی درخواست پذیرش به دانشگاه های آلمان مراجعه به وبسایت دانشگاه مربوطه و یا تماس با مسئول مشاور ثبت نام است تا از شرایط و مدارک مورد نیاز اطلاع پیدا کنید، برنامه هایی که در آن ها شرایط پذیرش خاصی مطرح نیست ، معمولا نیاز به نمرات و یا مدارک خاصی هم نخواهد بود و تنها می بایست فرم های مربوطه را پر کرده و ثبت نام خود را انجام دهید.

سایر برنامه های تحصیلی در آلمان نیز محدودیت هایی دارند که معمولا این محدودیت مربوط به سطح نمرات درسی و معدل کل دانشجو در مقطع قبلی می باشد، معمولا در شرایط پذیرش دانشگاه های آلمان توجه به سطح نمرات است که مشخص می کند فرد پذیرفته شده است و یا نه.

همچنین پذیرفته شدن در یک ترم بستگی به آن دارد که در آن ترم چه تعداد دانشجو برای آن برنامه تحصیلی درخواست پذیرش داده باشند . در برخی موارد فرد می تواند با ارائه مدارکی همچون دوره های کارآموزی ، کارهای اجتماعی و یا دوره های گذرانده مرتبط با رشته خود شانس پذیرش در دانشگاه های آلمان را افزایش دهد.

برای تمامی افراد الزامی است که مدارک خود را در سریع ترین زمان ممکن ارسال نمایند ، زیرا بازه زمانی پذیرش معمولا نیم سال پیش از آغاز سال تحصیلی است و اگر در زمان مربوطه مدارک ارسال نشود دیگر بررسی نمی شود . علاوه بر آن بهتر است تا ارسال مدارک را به آخرین مهلت مشخص شده موکول نکنید  تا در صورت تکمیل نبودن مدارک فرصت برای ارسال ناقصی ها وجود داشته باشید.

 Scholarships in Germany

انواع بورسیه های تحصیلی در آلمان

هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان با توجه به فاکتورهای متفاوتی تعیین می شود و نمی توان به صورت دقیق میزانی را بیان نمود اما نباید فرصت دریافت بورس تحصیلی در این کشور را نیز نادیده گرفت. دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان علاقه مندان به تحصیل در آلمان در هر مقطع به دو شیوه دولتی و غیر دولتی ارائه می شوند.در بورسیه های دولتی به خصوص دانشجویانی که برای فرصت تحقیقاتی و پژوهشی به مدت یک ترم به آلمان وارد می شوند کمک هزینه ای به نام اراسموس (Erasmus) توسط کمیسیون اروپا به دانشجویان خارجی واجد شرایط تعلق می گیرد که نه تنها دانشجو را از پرداخت شهریه بی نیاز می سازد ، بلکه کمک هزینه های زندگی نیز برای او به همراه دارد.

انواع بورسیه های تحصیلی در آلمان

بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های خصوصی این کشور تنوع بیشتری داشته که از مهم ترین آنها می توان به بورسیه هاینریش بیل ، کنراد آدنارو ، و بورسیه بین المللی ماری کوری اشاره کرد . البته برخی از انواع بورسیه های تحصیل در آلمان عمومیت نداشته و تنها به دانشجویان دانشگاهی مشخص اهدا می شود، گفتنی است که برای دریافت بورسیه تحصیلی باید با دانشجویانی از سراسر دنیا رقابت کرد که به تلاش و پشتکار زیادی نیاز دارد اما دست یافتنی ست . چنانچه به دنبال دریافت بورسیه در این کشور هستید ، آخرین شرایط اعلام شده توسط دانشگاه های این کشور را در عنوان بورسیه تحصیلی در آلمان ما مطالعه نمایید.

هزینه های تحصیل در آلمان

مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی از جمله آلمان جنبه های مختلفی را شامل می شود که یکی از مهم ترین آنها هزینه تحصیل و تامین مخارج زندگی در این کشور است . عموما دانشجویان تمام تلاش خود را می کنند تا در کشوری ایده آل با هزینه های مقرون به صرفه به پذیرش برسند که باید این خبر خوش را به شما بدهیم که کشور آلمان از جمله همین کشورهاست . این کشور با داشتن دانشگاهایی با سطح آموزشی بالا امکان تحصیل رایگان را برای شهروندان خود و دانشجویان خارجی فراهم کرده که همین امر باعث شده به یکی از کشورهای سرآمد در حوزه آموزش تبدیل شود.

هزینه های تحصیل در آلمان

علاوه بر سیستم آموزشی بی نظیر این کشور ، هزینه های مقرون به صرفه را می توان از دلایل اصلی انتخاب این کشور دانست . اگرچه تحصیل با پرداخت هزینه در مراکز آموزشی این کشور برای دانشجویان بین المللی تعریف شده اما می توان با انتخاب زبان آلمانی در دانشگاه های دولتی به تحصیل رایگان در آلمان نیز درست یافت.این نکته را نیز نباید فراموش کرد که دانشجویان دارای هزینه زندگی نیز جدا از مخارج دانشگاه می باشند . پس بر روی عنوان هزینه های زندگی در آلمان کلیک کنید تا بتوانید برآوردی از هزینه های زندگی خود نیز داشته باشید.

دانشگاه های آلمان با این عقیده که تحصیل کالای تجاری نیست و همه باید از آن را بهره مند باشند ، از این رو دسترسی رایگان را ارائه داده و تنها هزینه ای که دانشجوی بین المللی ملزم به پرداخت آن است ، هزینه کمک ترمی نامیده می شود که مبلغ ثابت پولی جهت خدمات خاص دانشگاهی مانند اتوبوس ، کمک های اداری ، امکانات ورزشی ، سالن های غذاخوری و غیره می باشد . اختصاص دادن خوابگاه با حداقل هزینه نیز از دیگر امکانات انتخاب تحصیل در آلمان می باشد که در عنوان خوابگاه های دانشجویی کشور آلمان می توانید از جزئیات لازم در این باره مطلع شوید.

موسسات اعزام دانشجو به آلمان

تا به اینجا تلاش نمودیم تا در رابطه با تحصیل در آلمان اصلی ترین مطالب را به صورت مفید و البته معتبر در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، اما در رابطه با تحصیل و به صورت کلی مهاجرت به کشور آلمان نکات مهمی نیز وجود دارد که شما عزیزان به عنوان فردی که می خواهد سرمایه و زمان خود را صرف مهاجرت و تحصیل به این کشور نماید درنظر داشته باشید.

روند اخذ پذیرش از دانشگاه و همچنین دریافت ویزای تحصیلی نیازمند آگاهی و دانش تخصصی در این زمینه است و چه خوب است که شما با مراجعه به افرادی که در کلیه امور مهاجرت دارای مهارت هستند ، این مراحل را پشت سر بگذارید . زیرا اینگونه موسسات نه تنها در رسیدن به پذیرش در دانشگاه های آلمان بلکه در یافتن کار و دریافت اقامت دائم نیز به شما کمک می نمایند، این در حالی است که موسسات اعزام دانشجو به آلمان تنها روند دریافت پذیرش را از کشور و رشته ای خاص برای شما طی خواهند کرد و انجام بقیه امور به عهده شما خواهد بود.

موسسات اعزام دانشجو به آلمان

مهاجرت تنها به قبولی در دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی نبوده و چالش های متعددی را به همراه دارد که حضور افراد آگاه و با تجربه در این زمینه آرامش خاطر و احساس امنیت را برایتان به ارمغان می آورد، از این رو در برداشتن گام های مهاجرت و همچنین راهنمای خود نهایت دقت را به کار گیرید.

ما این نوید را به شما عزیزان می دهیم که با هر رشته و مقطع تحصیلی و تنها با بهره مندی از مشاوره صحیح می توانید شانس ورود خود به دانشگاه های آلمان را امتحان نموده و موسسه مهاجرتی رجبی در شهرهایی همچون شیراز و تهران با اطلاعات بروز و بهره مندی از مشاوران مجرب در حوزه مهاجرت تحصیلی تمامی مشاوره ها در خصوص مهاجرت تحصیلی همچون تحصیل در آلمان را به طور دقیق در اختیار متقاضیان قرار می دهد . مشاورین ما در عنوانی با نام اخذ اقامت دائم آلمان از طریق تحصیل شما را در رسیدن به اقامت این کشور راهنمایی نموده اند که توصیه می کنیم مطالعه آن را از دست ندهید.

سوالات پر تکرار تحصیل در آلمان

یکی از ویژگی های خوب تحصیل در کشور آلمان این است که شهریه تحصیلی ندارد و شما فقط هزینه ثبت نامی دارید.

بله – اما بیشتر برنامه های زبان انگلیسی در مقطع ارشد و دکترا ارائه می شوند.

بله – دانشجویان مشغول به تحصیل در آلمان اجازه کار پاره وقت در این کشور را دارند.

تقریباً اکثر دانشگاه های آلمان مورد تائید وزارت های علوم و بهداشت ایران هستند.

دوره های پیش از دانشگاه هستند که ایرانی ها باید قبل از ورود به دانشگاه های آلمان و متناسب با رشته انتخابی آن ا را بگذرانند.

هر کالجی مختص به رشته های خاص خود هستند، برای مثال جهت رشته های پزشکی شما باید کالج ام کورس و برای رشته های فنی مهندسی باید کالج تی کورس را بگذرانید.

یک مرکزی هست که به نمایندگی از برخی دانشگاه های آلمان، مدارک متقاضیان را بررسی می کند.

برای ورود به دوره های کالج شما سطح B1 زبان آلمانی و برای دانشگاه به زبان آلمانی سطح حداقل B2 را نیاز دارید. همچنین برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان باید حداقل آیلتس 6.0 را داشته باشید.

در حالت کلی و از کشور مبداء برای مقاطع کارشناسی و ارشد امکان درخواست بورسیه بسیار ضعیف می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای دانشجویی در حدود 700 تا 850 یورو در ماه می باشد که به نوع زندگی دانشجو نیز بستگی دارد.

امکان بردن همراه وجود دارد، اما نه به طور همزمان. همسر و فرزند زیر 18 سال به عنوان همراه بعد از انجام تشریفاتی توسط دانشجو می توانند ویزای پیوست بگیرند.

عناوین زیر به شما کمک می کنند تا از سایر گزینه های تحصیلی در اروپا مطلع شوید.

با دیدن ویدیو برخی از کلاینت های ما تجربه دریافت ویزای کشور آلمان در موسسه رجبی را هر چه بیشتر دریابید:

34 دیدگاه در “تحصیل در آلمان

 1. تحصیل در آلمان amin گفت:

  سلام
  پذیرش رشته پزشکی با معدل بالای 17 و مدرک زبان b1 جز بورسیه و فاند محسوب میشود و اگر نه هزینه تحصیل رشته پزشکی سالیانه چقدر هست؟

  1. تحصیل در آلمان مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   در کل تحصیل در آلمان به زبان آلمانی و رایگان است و صرفا سالانه حدود 300 یورو هزینه ریجستری دانشگاه باید پرداخت کنید.
   مدرک b2 و ترجیحا معدل بالای 18 مورد نیاز است.

   با تشکر از سوال شما

 2. تحصیل در آلمان فاطمه گفت:

  با سلام
  من اوسبیلدونگ انفورماتیک انجام میدم. سوالم این هست که ایا میتونم درخواست ویزای پیوست برای همسرم کنم ؟ و تمکن مالی از گردش حساب خودش باشه؟ حدودا ده سال هست که المان هستم .
  ممنون

  1. تحصیل در آلمان مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   بله میتوانند ویزای پیوست دریافت کنند.
   و الزاما تمکن مالی باید در حساب همسرتان باشد.

   با تشکر از سوال شما

 3. تحصیل در آلمان محمد مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید
  بنده قصد مهاجرت ب آلمان رو دارم
  اما دعوت شده از سمت کسی هستم و سوالم این هست که سطح زبانم باید در چه سطحی باشه؟
  بدون کارت پایان خدمت میشه اقدام کرد؟
  و شغل تعمیرات موبایلی برای مهاجرت به این کشور خوبه؟
  سپاسگزارم از پاسخگوییتون

  1. تحصیل در آلمان مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   اگر منظورتان از اینکه دعوت شده اید داشتن جاب افر است باید تا سطح حداقل ب یک مسلط به زبان آلمانی باشید.
   برای مهاجرت کاری باید لیسانس و سابقه کار مرتبط ترجیحا در رشته های فنی مهندسی داشته باشید. برای تعمیرات موبایل شانس ویزا زیاد نیست.

   با تشکر از سوال شما

 4. تحصیل در آلمان صبا گفت:

  سلام و عرض ادب
  بنده ترم آخر کارشناسی روانشناسی هستم اما میخوام ارشد مهندسی کامپیوتر رو بگیرم
  با توجه ب اینکه کشور آلمان به رشته مهندسی کامپیوتر توجه خاصی داره میتونم فقط با مدرک ارشد اقدام به مهاجرت کنم و منو می‌پذیرن؟
  یا لازم هست هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر خونده باشم؟
  و سوال دوم هم اینه که با مدرک دانشگاه آزاد میشه اقدام کرد و بازار کار این رشته در گرایش نرم افزار در آلمان چطوره؟
  ممنونم از راهنماییتون

  1. تحصیل در آلمان مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   برای مهاجرت کاری به آلمان باید مدرک لیسانس و سابقه کار مرتبط به هم ارائه بدهید و بازار کار آلمان در این رشته مناسب است. با مدرک دانشگاه آزاد هم می‌توان اپلای کرد.

   با تشکر از سوال شما

 5. تحصیل در آلمان سامان گفت:

  با عرض سلام بنده ۲۲ساله ام لیسانس حقوق از دانشگاه پیام نور با معدل ۱۶ونیم و انگلیسی کمی بلدم و المانی تا سطح A2خواندم خودخوان با کتاب منشن میخاستم بگم ایا میتونم برای ارشد در المان اقدام کنم و این امر امکان پذیره وملزومات ان چیه در ارشد جزا دردانشگاه ازاد هم پذیرفته شدم بنظرتون ارشد رو ایران بخونم یا انصراف بدم و اونو المان بخونم مچکرم

  1. تحصیل در آلمان Hamid گفت:

   با سلام

   با توجه به شرایط سنی مناسبی که دارید در صورت ارائه مدرک زبان المانی در سطح b2میتوانید در کشور المان بصورت رایگان در مقطع فوق لیسانس تحصیل نمائید. با توجه به اینکه قوانین در زمینه مهاجرت هر روزه سخت تر میشود اگر تصمیم شما برای مهاجرت جدی میباشد بهتر است سریعتر اقدام نموده و ادامه تحصیل خود را در کشور المان داشته باشید.

   با تشکر از سوال شما

 6. تحصیل در آلمان مهدیس گفت:

  درود،فوق دکترای روانشناسی بصورت بورسیه کدام دانشگاه وسایتی هست وشریط سنی چگونه می باشد؟ممنون

  1. تحصیل در آلمان Hamid گفت:

   با سلام

   در رابطه با بورسیه و شرایط سنی که عنوان نموده اید برای افراد مختلف متفاوت است و نمیتوان بصورت کلی برای سن نظر خاصی داد. قطعا رزومه شما تاثیر زیادی در موفقیت شما برای پذیرش و بورسیه خواهد داشت.

   با تشکر از سوال شما

 7. تحصیل در آلمان آیسا گفت:

  سلام من 45 سالمه با لیسانس پرستاری بهم کارمیدهند؟

  1. تحصیل در آلمان Hamid گفت:

   با سلام

   باید رزومه شما شامل سابقه کار، مدرک زبان و…بصورت جزئی تر بررسی شود اما بطور کلی افراد زیر40 سال شانس بالاتری برای دریافت ویزای کاری دارند.

   با تشکر از سوال شما

 8. تحصیل در آلمان علی احمدی گفت:

  سلام ببخشید آیا می توان با ۵۰ میلیون در آلمان کارشناسی ارشد بخونم مدرک زبان آلمانی هم دارم معدل کارشناسی هم ۱۹ هستش آیا شانسی دارم برای تحصیل

  1. تحصیل در آلمان Hamid گفت:

   با سلام

   تحصیل در کشور المان به زبان المانی کاملا رایگان میباشد.درصورتی که شرایط سنی شما مناسب باشد و همچنین ارائه مدرک زبان المانی در سطح b2یاc1 و ارائه تمکن مالی و گردش حساب مناسب به سفارت میتوانید جهت اخذ ویزای تحصیلی المان اقدام نمائید.

   با تشکر از سوال شما

 9. تحصیل در آلمان Sobhan گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما. بنده ۱۷ سال سن دارم و در حال حاضر هنرجوی سال یازدهم حسابداری هستم.معدلمم در حد ۱۹و ۱۸هستش. و از لحاظ زبان انگلیسی شش سال خوندم و الان دارم برای آزمون آیلتس آماده میشم. میخواستم بدونم برای سال دیگه که درسم تموم میشه یعنی سال دوازدهم . میتونم برای بورسیه تحصیلی اقدام کنم با توجه به اینکه شرایط مالی خوبی ندارم امکانش هست که فاند کامل بگیرم که هزینه هام رایگان در بیاد و یا اینکه حداقل طوری باشه که در کنار درس کار هم بتونم بکنم تا هزینه هارو در بیارم؟
  شما کدوم کشور رو پیشنهاد میدید برای رشته ام با توجه به اینکه از هنرستان وارد این رشته شدم و( از رشته های نظری وارد نشدم)؟
  کدوم کشور ها این شرایط رو دارن؟
  و در صورت اخذ ویزای تحصیلی چه مدارکی نیاز هست و دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی تدریس میشه یا زبان خود کشور؟
  و اگر با این شرایط نشد میتونم تو این تایمی که دارم زبان فرانسه یا ایتالیایی یا آامانی رو مدرکشو بگیرم و واسه بورسه تحصیلی فول فاند تو این کشور ها اقدام کنم؟
  تو کدوم کشور میشه؟
  و احتمال دریافت بورسه استانی در ایتالیا و سایر کشور ها چقد است؟
  و آیا این بورسیه کفاف زندگی دانشجویی رو میده یا نه؟
  و آیا میشه با کارکردن در کنار تحصیل بقیه هزینه هارو دراورد؟
  و هزینه های زندگی در یک سال در آلمان چقدره؟

  1. تحصیل در آلمان Hamid گفت:

   با سلام

   معدل شما خوب هست برای مقطع لیسانس تحصیل در این کشورها به زبان خودشون بصورت رایگان هست و اگر دانشجوی فعالی باشید میتونید درخواست کمک هزینه دانشجویی داشته باشید.
   هزینه یکسال زندگی در المان ۱۰.۰۰۰ یورو و هزینه تحصیل رایگان در حد ترمی ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو هست.

   با تشکر از سوال شما

 10. تحصیل در آلمان نرگس گفت:

  سلام
  من ۳۸ سالمه و دانشجوی دکتری اللهیات هستم،معدلم۱۷ می باشد ولیکن معدل دیپلمم ۱۲هست،میتونم برای پزشکی اقدام کنم؟

  1. تحصیل در آلمان Hamid گفت:

   با سلام

   شما بطور مستقیم نمیتونید برای پذیرش این رشته اقدام کنید در آلمان میتونید برای ارشد رشته ادیان شناسی پذیرش بگیرید و وقتی وارد این کشور شدین برای پزشکی اقدام کنید البته باتوجه به اینکه معدل دیپلمتون پایینه شانس کمی هست. البته شما براحتی میتونید برای تحصیل در رشته پزشکی در کشورهای ترکیه و روسیه اقدام کنید.

   با تشکر از سوال شما

 11. تحصیل در آلمان فرناز افشاری گفت:

  سلام روز بخیر
  من کاردانی و کارشناسی گرافیک دارم.۳۶ ساله ام.میتوانم از کدام کشورها پذیرش ارشد طراحی پارچه و لباس بگیرم؟
  آیا موارد پایین به اخذ پذیرش و یا فرصت شغلی کمکی می‌کند؟
  *در حال گذراندن دوره های طراحی پارچه و لباس از یک موسسه معتبر هستم که تاییدیه دانشگاه خوارزمی را دارد
  *۷ سال در زمینه طراحی و دوخت کیف هم فعالیت و فروش داشتم و دارم
  *در حال دریافت دیپلم خیاطی هم از سازمان فنی و حرفه ای هستم.
  *۷سال هم تجربه کار گرافیک دارم.
  *مجوز مشاغل خانگی در زمینه کیف‌دوزی از وزارت ارشاد
  *کمتر از ۱۰ سال سابقه بیمه

 12. تحصیل در آلمان رضا گفت:

  سلام من فوق تخصص جراحی مغز و اعصابم چقدر در آلمان می توانم در آمد داشته باشم

 13. تحصیل در آلمان نازنین گفت:

  سلام ببخشید پروسه اخذ ویزای تحصیلی برای رشته داروسازی چقد طول میکشه؟

 14. تحصیل در آلمان معین گفت:

  سلام در سایت خود دانشگاه LMU مونیخ نوشته که باید برای تحصیل در پزشکی صلاحیت ورود به داشگاه را کسب کنید این همان قبولی در دانشگاه سراسری در ایران است ؟؟ و همچنین حضور در کالج الزامی است و باید برای رشته پزشکی به کالج رفت ؟؟

 15. تحصیل در آلمان Mrym گفت:

  سلام خسته نباشین 20 سال دارم و از همین ماه کلاس زبان المانی هم میخوام برم معدلم خوب نیست اما رشته پرستاری را دوست دارم به نظرتون میتونم امیدوار باشم برای تحصیل در المان؟

 16. تحصیل در آلمان parinaz گفت:

  از دو شرطی که بشه در آلمان پزشکی خوند شرط اول که قبولی کنکور در کشور خودمون هست مربوط به هر رشته ای میشه یا فقط پزشکی باید قبول شیم

 17. تحصیل در آلمان Vahab mokhtari گفت:

  سلام بامعدل 14 کارشناسی میشود درآلمان ادامه تحصیل داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (502 امتیاز)
خانه