تحصیل در ایتالیا

تجربه تحصیل در ایتالیا ، تجربه ای شگفت انگیز در سرزمینی رویایی است ، سرزمین بولونیا ، قدیمی ترین دانشگاه جهان و رم ، شهری منحصر بفرد ، سرشار از هنر ، معماری و زیبایی!

تحصیل در ایتالیا دارای قدمت زیادی است ، برخی از دانشگاه های ایتالیا به عنوان معتبرترین مکان برای تحصیل در اروپا شناخته می شوند ، این کشور با اختصاص بودجه و امکانات مناسب خود را به یک کشور نمونه برای تحصیل تبدیل نموده که یکی از بهترین این امکانات افزودن زبان انگلیسی به برنامه آموزشی خود است.

تحصیل در ایتالیا

انشجویان از نقاط مختلف دنیا همواره به دنبال تحصیل در دانشگاه هایی معتبر هستند ، دانشگاه های اروپا از جمله مقصد های این دانشجویان است که امکانات تحصیلی مناسب و پیشرفته را در تمامی مقاطع به متقاضیان ارائه می کنند.

در میان تمامی این مقصدها ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای پر جاذبه اروپایی امکانات بی نظیری را در اختیار شهروندان خود قرار می دهد که می تواند از دلایل استقبال زندگی در این کشور باشد ، دانشجویان با هر سن ، سلیقه و مهارت می توانند به راحتی دوران تحصیل فراموش نشدنی را در این کشور سپری کنند.

این کشور هر ساله با تقاضاهای زیادی برای تحصیل مواجه است و به همین دلیل شرایط خاص خود را برای برای ورود و جذب دانشجویان در نظر می گیرد.

در این مقاله با ما همراه باشید تا شرایط تحصیل در ایتالیا را با راهنمایی مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) بیشتر شناخته و از جنبه های مختلف تحصیل در این کشور آگاه شویم.

در باکس سبز رنگ سمت راست صفحه لینک های داخلی این نوشتار قرار داده شده تا شما بتوانید راحت تر در بین نوشته های این مقاله جا به جا شده و موضوعات مورد علاقه خود را مطالعه کنید.

پادکست تحصیل در ایتالیا

مدت زمان : 02:07

ایتالیا میزبان برترین دانشگاه های اروپا

ایتالیا کشوری با فرهنگ و تاریخ غنی دارای بهترین دانشگاه های اروپا و دنیا در سطح جهانی می باشد که رشته های تحصیلی متنوع را به دانشجویان ارائه می دهند ، کیفیت آموزش ، هزینه مناسب و اعتبار بالا از جمله شاخص های دانشگاه های این کشور به شمار می روند و بیش از سی دانشگاه در این کشور دارای رتبه های برتر در دنیا هستند.

سالانه هزاران دانشجو از سراسر جهان به دلیل پیروی دانشگاه های ایتالیا از فرآیند بولونیا و قوی بودن سیستم آموزشی علاقمند مهاجرت تحصیلی به ایتالیا هستند.

ایتالیا ، خانه پیتزا ، یکی از توسعه یافته ترین کشورهای اروپا است و رشته هایی مانند هنر و معماری ، تاریخ و باستان شناسی در مراکز آموزشی آن آوازه جهانی دارند.

موسسات آموزش عالی در این کشور به دانشگاه ها ، موسسات آموزش هنر و مد و موسسات فنی تقسیم شده و به دو صورت دولتی و غیر دولتی فعالیت می کنند.

در ایتالیا ۶۷ دانشگاه دولتی و ۲۹ دانشگاه خصوصی وجود دارد که شرایط پذیرش در هر یک متفاوت است ، دقت داشته باشید که تحصیل در بسیاری از رشته ها در دانشگاه های ایتالیا با آزمون ورودی همراه است که قبولی در آن و ارائه مدرک زبان ایتالیایی جهت پذیرش الزامی ست ؛ در ادامه به بررسی تحصیل در هر مقطع می پدازیم تا شما عزیزان هرچه بهتر با تحصیل در این کشور آشنا شوید.

تحصیل رایگان در ایتالیا

تحصیل در دانشگاه های مطرح جهان برای دانشجویان علاقه مند همواره یک رویا بوده است اما این رویا در بسیاری از کشورها از جمله ایتالیا به راحتی دست یافتنی ست ، برخی از دانشگاه های ایتالیا با پرداخت هزینه تحصیل به دانشجویان مستعد به آنها این فرصت را می دهند تا به دستاوردهای علمی قابل توجه در رشته تحصیلی شان دست یابند.

تحصیل رایگان در ایتالیا

البته فرصت تحصیل رایگان با بورسیه های مختلف به دانشجویانی که توانایی مالی کافی جهت پرداخت هزینه های تحصیل خود را ندارند نیز تعلق می گیرد که می تواند از طریق دولت ، دانشگاه و یا ارگان های خصوصی باشد ؛ در واقع می توان گفت که بورسیه های رایگان به فاکتورهای مهمی همچون تابعیت ، وضعیت اقامت ، تعداد افراد خانواده ، بیمه و مالیات و شرایط شغلی والدین بستگی دارد.

پیش نیازهای تحصیل رایگان در ایتالیا

جهت رسیدن به تحصیل رایگان و یا دریافت بورسیه هایی که بخش مهمی از هزینه های تحصیل و زندگی را در بر می گیرد می توانید شرایطی را فراهم سازید که شانس خود را به نهایت برسانید ، به عنوان مثال داشتن مدرک زبان ایتالیایی می تواند نقش بسیار مهمی در رسیدن به تحصیل رایگان داشته باشد و نظر اساتید مربوطه را به جذب شما جلب نماید.

برای گرفتن بورسیه تحصیلی بجز نمرات بالا یا پروپوزال قابل توجه ، مدارکی همچون مقالات علمی معتبر ، نمرات حد نصاب درGRE یا GAMT ، گواهی های ثبت اختراع و یا طراحی های عالی در رشته های هنری و معماری می توانند تأثیر زیادی داشته باشند.

این نکته را مدنظر داشته باشید که شرایط تحصیل رایگان در هر دانشگاه و موسسه آموزش عالی متفاوت بوده و بهتر است قبل از هرگونه اقدام ابتدا به سایت دانشگاه مراجعه نموده و از تمامی شرایط مطلع شوید.

سیستم آموزشی ایتالیا

برای مهاجرت تحصیلی به هر کشوری شما نیاز دارید در مورد سیستم آموزشی آن کشور اطلاعات مناسب را بدست آورید تا بتوانید اقدامات مناسب را انجام داده و در کوتاه ترین زمان ممکن به تحصیل مشغول شوید ، در سیستم آموزشی ایتالیا شما به دو شیوه قدیمی و جدید امکان ادامه تحصیل خواهید داشت.

سیستم آموزشی ایتالیا

در سیستم قدیمی باید مدرک تحصیلی شخص توسط وزارت دانشگاه ها و علوم و فناوری ایتالیا ( MIUR ) ارزیابی شده و سپس در مقطع متناسب با شرایط شخص ، جا به جابی صورت گیرد ؛ این سیستم در سه سیکل تعریف می شود که برای سهولت در درک اصطلاحات به عناوین و معادل بین المللی آن ها اشاره می کنیم.

بخش های مختلف نظام آموزشی قدیم ایتالیا

افرادی که دارای دیپلم ایتالیا ( Diploma di Maturita ) یا دیپلم پایان دوره دبیرستان از کشورهای دیگر باشند ، به شرط قبولی در آزمون ورودی اولیه می توانند در مقطع تحصیلی DU ( Diploma Universitario ) در دانشگاه با مدت زمان ۲ تا ۳ سال شرکت کنند و مدرک پایانی این دوره را که DU ( Diplomato in … ) نام دارد و معادل کاردانی ست ، دریافت نمایند.

دوره های DL ( Diploma di Laurea ) با مدت زمان تحصیل ۴ تا ۶ سال هم زمان با کارآموزی نیز وجود دارند که معادل کارشناسی یا کارشناسی ارشد ( بسته به رشته انتخابی و مدت زمان تحصیل ) هستند.

دوره های DS ( Diploma di Specializazione ) با پیش شرط داشتن DS و قبولی در آزمون ورودی و با مدت زمان ۲ تا ۵ سال است ، این مدرک معادل کارشناسی ارشد می باشد.

دوره های DR ( Dottorato di Ricerca ) با پیش نیاز DL یا DS و قبولی در آزمون ورودی هستند ، مدت زمان تحصیل این مقطع ۳ تا ۴ سال بوده و معادل دکترا ارزشیابی می گردد.

سیستم نظام جدید در آموزش ایتالیا

در سیستم جدید تحصیلی کشور ایتالیا که از سال ۱۹۹۸ رایج شده و مورد استقبال بیشتر متقاضیان از جمله ایرانیان قرار گرفته است ، گرفتن ویزای تحصیلی از راه سفارت می باشد.

نخستین گام برای اقدام از این روش در سیستم آموزشی ایتالیا ، شرکت در کلاس های زبان ایتالیایی در مدرسه Pietro Della Valle واقع در تهران به مدت ۳ ترم (هر ترم ۳۳ جلسه در سه روز هفته) بوده که داوطلب زبان ایتالیایی را با کتاب Espresso می آموزد.

سپس متقاضی باید در آزمون Esterni شرکت کرده و با بدست آوردن حد نصاب نمره (دستکم ۱۶۰ از ۲۰۰) این مرحله را پشت سر بگذارد البته متقاضیانی که خودشان با زبان ایتالیایی آشنایی دارند می توانند به شکل آزاد در آزمون Esterni شرکت نمایند و نمره را جداگانه با مدارک به سفارت تحویل دهند.

بجز مدرک زبان ایتالیایی ، مدرک زبان انگلیسی ( آیلتس بالای ۶ یا تافل بالای ۸۰ ) به ویژه در رشته هایی که امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد یا مقاطع بالاتر از کارشناسی ، امتیاز شخص را برای دریافت ویزا بالا می برد.

تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

پذیرش با مدرک دیپلم در ایتالیا را می توان از بهترین انتخاب های تحصیلی نام برد زیرا از ابتدای ورود به دانشگاه دانشجو سیستم آموزشی پیشرفته و معتبر را تجربه نموده و یکی از معتبرترین مدارک تحصیلی جهان را دریافت خواهد کرد.

تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

در قدم اول تمام دانشجویان متقاضی تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم باید یک دانش اولیه از زبان این کشور داشته باشند ، رشته های موجود در دانشگاه های ایتالیا در دوره کارشناسی اکثرا به زبان ایتالیایی تدریس می شوند و این امکان وجود دارد تا کسانی که با این زبان آشنایی ندارند قبل از ورود به دانشگاه در دوره های فشرده در حد نیاز این زبان را فراگیرند.

ماه های نخست تحصیل در دانشگاه نیز به تقویت زبان دانشجویان بسیار کمک خواهد نمود ، فراموش نکنید که دانشجویانی اجازه ورود به دانشگاه ها را دارند که مدرک زبان ایتالیایی خود را دریافت کرده باشند ، همانگونه که گفتیم سپری کردن دوره زبان ایتالیایی در داخل کشورمان امکان پذیر است اما در صورت تمایل می توانید زبان ایتالیایی را در کالج های این کشور نیز فرا بگیرید.

شیوه پذیرش در دانشگاه های ایتالیا به رشته تحصیلی انتخابی تان بستگی داشته و ممکن است در برخی از موسسات نیاز به پشت سر گذاشتن آزمون ورودی برایتان وجود داشته باشد ، ارائه مدرک زبان نیز نسبی بوده و با توجه به دانشگاه انتخابی تعیین می گردد.

تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ایتالیا

اغلب دانشجویان بین المللی تحصیل در دانشگاه های ایتالیا را با مدرک کارشناسی آغاز می کنند و دوره های کاردانی مورد درخواست آنها نیست.

در بالا گفتیم که برای تحصیل در این دوره باید به زبان ایتالیایی آشنایی داشته باشید و تنها در برخی رشته های محدود مانند علوم پزشکی برخی دانشگاه ها ، فرصت تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد.

البته توصیه می شود که دوره های زبان ایتالیایی را در ایران گذرانده و سپس برای تحصیل اقدام نمایید ، با پذیرش در مقطع کارشناسی شما در حدود 3 تا 4 سال به تحصیل مشغول خواهید بود.

دوره کارشناسی ارشد دارای مزیت های بیشتری برای دانشجویان بین المللی ست و انها می توانند در صورت تمایل زبان انگلیسی را برای تحصیل انتخاب کنند ، همچنین امکان اخذ بورسیه تحصیلی در این مقطع وجود دارد و می توان با ارائه یک رزومه خوب از دانشگاه ها بورسیه تحصیلی دریافت کرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و هم چنین دکترا بیشترین درخواست را از سوی دانشجویان بین المللی داشته و فرصت های شغلی خوبی را پیش روی دانشجویان قرار می دهد.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ، دانشگاه های فرانسه را نیز به شما پیشنهاد می دهیم ، در مقاله تحصیل در فرانسه به طور کامل این موضوع را بررسی کرده ایم.

تحصیل مقطع دکترا در ایتالیا

سیستم آموزشی ایتالیا به گونه ای است که دوره تحصیل دکترا سه تا چهار سال زمان برده و به دو صورت دریافت بورسیه و یا پرداخت هزینه امکان پذیر است و باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله ، کارشناسی ۴ ساله و کارشناسی ارشد ۲ ساله خود را با معدل بالا ارائه دهید.

بهترین دانشگاه های ایتالیا

طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی در دوره دکترا دانشگاه های ایتالیا به دانشجویان بین المللی ارائه شده و می توان به دریافت بورسیه تحصیلی بسیار امیدوار بود.

دوره دکترا در تمامی دانشگاه های تحقیقاتی و غیر تحقیقاتی ایتالیا ارائه شده و حتی دانشگاه های خصوصی نیز از اعتبار بالایی در این زمینه برخوردار هستند ، در مقطع دکترا بیشترین تمرکز اساتید بر روی پایان نامه است که باید حداقل صد هزار کلمه باشد و بتوان از آن یک مقاله علمی معتبر را در نشریات بین المللی به چاپ رساند.

به جرات می توان گفت که اکثر موسسات آموزش عالی تحقیقاتی چند ملیتی و حتی شرکت های تجاری تحقیقی مشهوری ( مانند شرکت داروسازی ) در ایتالیا دانشجویان دوره دکترا را برای کار و پژوهش دعوت می کنند و بورسیه های تحصیلی خوبی را به دانشجویان ارائه می دهند.

برای اخذ بورسیه باید با یک استاد در دانشگاه موردنظر خود ارتباط برقرار کرده و نظر او را برای حمایت از موضوع خود جلب کنید ، در صورت اخذ بورسیه دانشجو مبلغی را به عنوان حقوق دریافت می کند که هزینه های تحصیل در ایتالیا و بخشی از زندگی او را تامین می کند ، در ادامه به توصیح برخی از رشته های محبوب در مقطع دکترای دانشگاه های ایتالیا می پردازیم.

تحصیل مقطع دکترا در ایتالیا رشته آی تی ، ریاضی

در دوره دکترا هدف رشته آی تی این است که متخصصان آموزش های لازم در زمینه اطلاعات و سیستم های مخابراتی با کیفیت بالا و نوآورانه را برای حل مشکلات پیچیده ببینند.

همچنین این برنامه ، هدف ارتقاء توانایی های کارآفرینی دانشجویان دکتری را با ارائه آموزش های ویژه و فرصت هایی برای انجام کارآموزی دنبال می کند.

در دکترای ریاضیات محاسباتی در ایتالیا نیز هدف این است که دانشجویان فارغ التحصیل مهارت های جامع در ریاضیات محاسباتی ، فیزیک محاسباتی ، محاسبات علمی ، آمار ، علوم تصمیم گیری ، بهینه سازی ، آموزش ماشین و همچنین نمای بین رشته ای از ریاضیات کاربردی و فیزیک را فرا بگیرند.

این برنامه یک پایگاه جامع نظری و محاسباتی برای تحقیقات سطح بالا در دانشگاه ها ، موسسات تحقیقاتی بین المللی و صنعت است.

دکترای مهندسی صنایع و مهندسی عمران در ایتالیا

محققان در دکترای مهندسی صنایع و اطلاعات قادر خواهند بود تا دانش و روش های جدید تحقیق و فعالیت های طراحی در نهاد های دولتی یا خصوصی و توانایی های مدیریتی را توسعه دهند ، این دوره در دو برنامه درسی « مهندسی اطلاعات » و « مهندسی مکانیک ، نیروی دریایی و تولید » سازماندهی شده است.

دکترا در مهندسی عمران و معماری در ایتالیا نیز دانشجو را قادر می سازد تا دانش ، روش هاي جديد تحقيق ، طراحي و فعاليت پژوهشي را در سازمان هاي عمومي يا خصوصي مرتبط با مهندسی عمران و معماری ، همراه با مهارت هاي مديريتي آموزشی فرا بگیرند.

دکترای علوم زیستی و زمین شناسی در ایتالیا

هدف دکترای علوم زیست محیطی ، آماده سازی دانشجویانی است که بتوانند مدیریت اجرا مقررات اتحادیه اروپا و یا اجرای ملی در خصوص تجزیه و تحلیل محیط زیست را به عهده گرفته و به طور مستقل فعالیت های تحقیقاتی در زمینه محیط زیست را توسعه می دهند.

در دوره دکترای علوم زمین ، دانشجویان در زمینه علوم زمینه با استفاده از ابزارهای مدل سازی و محاسباتی به حل مشکلات زمین پرداخته و تعاملات بین ریاضیات ، محاسبات علمی ، علوم داده ، دینامیک سیالات و علوم زمین را فرا می گیرند.

دکترای شیمی و فیزیک در ایتالیا

یکی دیگر از رشته های پرطرفدار در دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکترا دکترای شیمی است که هدف اصلی رسیدن به مهارت های مناسب در زمینه علم شیمی را دنبال می کند.

چنین مهارت هایی در بسیاری از شرایط و نهادهای مختلف ، به ویژه موسسات تحقیقاتی عمومی ( مانند دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی ) و یا شرکت های خصوصی از اهمیت و کاربردهای ویژه ای برخوردار هستند.

در دکترای فیزیک نیز می توان گفت که مهمترین نتیجه بدست آمده از این رشته ، توانایی انجام تحقیقات مستقل و نوآورانه ، ایجاد تفکر انتقادی ، توانایی کار در محیط تحقیقاتی پیشرفته و بین المللی خواهد بود.

دکترای فناوری نانو در ایتالیا

هدف اصلی موسسه نانوتکنولوژی در دانشگاه TRIEST ، آماده سازی محققانی است که قادر به طراحی ، ساخت و مشخص کردن مواد نانو ساختاری باشند.

مواد نانو ساختاری (NMS)به ابزارهایی گفته می شود که نیازهای روزافزون بشر را برآورده می سازند تا تولید صنعتی مواد موثر ، مقرون به صرفه ، پایدار و سازگار با نیاز های بشر باشد ، در حقیقت نیازهای روزافزون جامعه ما ، به ارتقاء پیشرفت تحقیقات در زمینه فناوری نانو بستگی دارد.

این موسسه برای تحصیل مقطع دکترا در ایتالیا و برای فارغ التحصیلان فیزیک ، شیمی ، مهندسی ، زیست شناسی ، بیوتکنولوژی ، پزشکی ، دندانپزشکی ، داروخانه و تکنولوژی داروسازی راه اندازی شده است و هدف اصلی آن دستیابی به سطح بالایی از آمادگی بین رشته ای از طریق دوره های خاص و سمینارهایی است که زمینه های تخصصی مختلفی را بررسی می کنند.

تحصیل علوم پزشکی در ایتالیا

برای تحصیل در شاخه های علوم پزشکی مانند پزشکی عمومی و یا دندانپزشکی باید در آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا که به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی برگزار می شود شرکت کنید ، این آزمون در اکثر شهرهای مهم دنیا برگزار می شود و می توانید برای شرکت در آن به کشورهای حوزه خلیج فارس نیز بروید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا می تواند در دانشگاه های خصوصی و یا دولتی انجام شود که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی طبیعتا بیشتر است ، یازده دانشگاه دولتی و سه دانشگاه خصوصی ایتالیا رشته پزشکی را به زبان انگلیسی در اختیار دانشجویان قرار می دهند که با فراهم نمودن مدارک لازم امکان پذیرش در آنها وجود دارد.

تحصیل مهندسی در ایتالیا

با حضور دانشگاه های مطرح در رشته های مهندسی کشور ایتالیا توانسته به یکی از قطب های اصلی تحصیل در این شاخه تبدیل شده و هر ساله دانشجویان زیادی به دنبال پذیرش در دانشگاه های این رشته باشند و دانشگاه های رشته مهندسی از بهترین اساتید بهره برده و رشته های متعددی همچون مهندسی عمران ، مهندسی معماری ، مهندسی شیمی ، مهندسی مکانیک ، مهندسی پزشکی ، مهندسی هوافضا و غیره را ارائه می دهند و علاقه مندان در انتخاب رشته تحصیلی خود هیچ گونه محدودیتی نخواهند داشت.

تحصیل مهندسی در ایتالیا

تحصیل در رشته های مهندسی در کشور ایتالیا نه تنها مدرک معتبری را برای دانشجویان به همراه دارد بلکه فرصت های شغلی بی نظیری را در اختیار فارغ التحصیلان قرار داده و آنها می توانند به آینده شغلی روشنی برسند.

علاوه بر این خدمات پشتیبانی عالی برای دانشجویان بین المللی مانند کمک به مسکن و مسائل عملی ( مجوز اقامت ، بیمه درمانی ، کد مالی ) ، کمک در مراحل اداری ، واسطه های زبانی و فعالیت های دیگر نیز وجود دارد.

برترین مقصدهای رشته مهندسی در ایتالیا

دانشگاه های متعددی در کشور ایتالیا رشته های مهندسی را در اختیار علاقه مندان قرار می دهند و شما با تحصیل در هر یک می توانید آینده خود را تضمین نمایید اما در این میان برخی از دانشگاه ها دارای اعتبار بالاتری بوده و پیشنهاد می شود تا ابتدا شانس خود را برای پذیرش در آنها امتحان نمایید.

تحصیل در تمامی این دانشگاه ها در مقاطع کارشناسی تا دکترا صورت گرفته و کارشناسان موسسه آماده اند تا شما را در رسیدن به پذیرش در تمامی موسسات آموزش عالی این کشور یاری نمایند.

 • دانشگاه پلی تکنیک تورین ایتالیا
 • دانشگاه بولونیا ایتالیا
 • دانشگاه پادوا ایتالیا
 • دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا
 • دانشگاه فدریکو دوم ایتالیا
 • دانشگاه ترنتو ایتالیا
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان ایتالیا
 • دانشگاه پروجا ایتالیا
 • دانشگاه پیزا ایتالیا
 • دانشگاه سالرنو

از دیگر کشورهایی که برای تحصیل مهندسی می توانید مد نظر قرار دهید ، کشور روسیه است ، رشته هایی مانند مهندسی نفت و مهندسی هوا فضا در این کشور سرآمد جهان است ، مقاله تحصیل در روسیه را ببینید.

تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا

در مطالب قبل دریافتیم که دانشجویان علاقه مند به تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه های ایتالیا بهتر است که درهنگام ثبت نام مدرک زبان ایتالیایی خود را ارائه دهند ، این در حالی ست که در تحصیلات تکمیلی زبان انگلیسی در برنامه آموزشی اکثر دانشگاه ها وجود داشته و همانند تحصیل به زبان ایتالیایی دانشجویان باید مدرک زبان انگلیس خود را به دانشگاه ارائه دهند.

تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا

امکان سپری کردن دوره های زبان انگلیسی در داخل کشور ایتالیا نیز وجود دارد و دانشجویان می توانند بدون مدرک وارد این کشور شده و پس از سپری کردن دوره مورد نیاز نسبت به اخذ پذیرش از دانشگاه اقدام کنند.

پیشنهاد می شود که دوره زبان را هم به جهت صرفه جویی در هزینه و هم آسان نمودن روند دریافت ویزا در داخل کشور اخذ نمایید.

معمولا دانشگاه های خصوصی ایتالیا دانشجویان را راحت تر به زبان انگلیسی پذیرش می کنند اما هزینه تحصیل در آنها نیز بالاتر است ، یکی از معروف ترین دانشگاه ایتالیا که در حال گسترش زبان انگلیسی در اکثر رشته های خود است دانشگاه پلی تکنیک میلان می باشد که بیش از ۲۱ رشته در مقطع دکترا را به زبان انگلیسی به دانشجویان تدریس می کند.

از دیگر دانشگاه های ایتالیا می توان به دانشگاه بولونیا ، دانشگاه پیزا ، دانشگاه فلورانس ، آکادمی هنرهای زیبا ، دانشگاه جان کابوت ، دانشگاه ترنتو ، دانشگاه میلان ، دانشگاه رم و غیره اشاره کرد.

دوره های عمومی انگلیسی در ایتالیا

دوره های عمومی انگلیسی برای بزرگسالانی که می خواهند مهارت های خود در زمینه گوش دادن ، خواندن و نوشتن زبان انگلیسی را بهبود بخشند ، ارائه می شود.

این دوره ها زبان دانش آموزان و دانشجویان را تقویت نموده و مسیرهایی را برای حرکت موثر در جهانی که زبان انگلیسی در آن رو به گسترش است ، هموار می سازد ، بیشتر این دوره ها برای بزرگسالان سن ۱۶ و بالاتر است و از ۲ تا ۴۸ هفته می توان به مهارت های موردنظر دست یافت ، مهم ترین این دوره ها عبارتند از :

 • انگلیسی برای نوجوانان
 • انگلیسی برای بزرگسالان
 • دوره های مبتدی
 • دوره های متوسطه
 • دوره های پیشرفته
 • دوره های تابستانی
 • دوره های زمستانی
 • دوره های انگلیسی فشرده
 • دوره های تمام وقت
 • دوره های نیمه وقت
 • دوره های تمام روز
 • دوره های کوتاه مدت

چالش زبان انگلیسی در دوره دکترا در ایتالیا

در دانشگاه های ایتالیا ، اغلب تحقیقات و پژوهش های علمی به زبان ایتالیایی انجام می شود اما در نظر داشته باشید که این کشور هم مانند سایر کشورها در دهه های اخیر در ارائه برنامه های علمی _ پژوهشی به زبان انگلیسی انعطاف زیادی به خرج داده است.

مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز برای تحصیل دکترا در ایتالیا همان مدرک های بین المللی آیلتس و تافل می باشد ، نمره زبان آیلتس معمولا بالای 6،5 مورد قبول است و نمره تافل در دانشگاه های مختلف با هم تفاوت دارد اما شما امتیاز بالای 75 را برای قبولی در نظر داشته باشید.

یادگیری زبان ایتالیایی در ایتالیا

در دانشگاه هایی که مدرک زبان ایتالیایی را از دانشجو درخواست می کنند شما به عنوان متقاضی ملزم به یادگیری و ارائه نمره آن هستید ، کشور ایتالیا خود ، دوره های متنوعی برای آموزش زبان ایتالیایی دارد که دانشجویان را تشویق می کند تا خود را در فرهنگ ایتالیایی غرق کرده و زبان ایتالیایی را در داخل کشور ایتالیا فرا بگیرند.

یادگیری زبان ایتالیایی در ایتالیا

دوره فشرده زبان ایتالیایی فرصتی واقعی است تا بیشترین اقامت خود در فلورانس را داشته باشید و تحصیل و تمرین زبان ایتالیایی را تجربه کنید ، این یک تجربه یادگیری ایتالیایی منحصر به فرد است که به دانشجویان اجازه می دهد احساس « شهروندان فلورانس » را بدست آورند.

به عنوان یکی از گزینه های پیش روی شما عزیزان می توانید با انتخاب آیکون italianme زبان ایتالیایی را در ایتالیا بخوانید ، این مدرسه در فلورانس است و کاملا از سوی مشاوره فنی اداره آموزش و پرورش منطقه ای وزارت آموزش عمومی به رسمیت شناخته شده است.

همچنین برای امتحانات CILS و صدور گواهینامه زبان ایتالیایی به عنوان یک زبان خارجی در دانشگاه برای خارجیان ، مجاز است و همکاری های بسیاری با شرکای مهم ایتالیایی و خارجی دارد.

دوره زبان ایتالیایی شبانه ( EVENING COURSE )

این دوره زبان ایتالیایی برای افرادی است که در فلورانس تحصیل و یا کار می کنند و ترجیح می دهند در طول شب زبان ایتالیایی را مطالعه کنند.

این دوره در واقع مطالعه زبان را با نیازهای زندگی روزمره ، کار و خانواده شما سازماندهی نموده و چنانچه بخواهید برای تحصیل مقطع دکترا در ایتالیا ، زبان ایتالیایی را در ایتالیا مطالعه کنید و در عین حال نمی توانید به فلورانس بروید ، دوره آنلاین زبان ایتالیایی از طریق اسکایپ می تواند گزینه مناسب برای شما می باشد.

دوره زبان ایتالیایی برای کسب و کار

دوره زبان ایتالیایی برای کسب و کار ، مخصوص افرادی ست که به یادگیری زبان ایتالیایی جهت نیازمندی های کسب و کار خود تمرکز دارند ، همچنین کلاس ها پیرامون نیازهای دانشجویان در رابطه با محیط کاری آنها نیزسازماندهی می شوند.

همکاران ما در موسسه مهاجرتی رجبی ، با دوره های زبان و فرهنگ ایتالیایی را برای هر سطح و برای هر سنی آشنایی دارند و می توانند شما را راهنمایی و از زمانبندی کلاس ها و نحوه ثبت نام در این دوره ها اطلاع پیدا کنید.

بهترین دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه های کشور ایتالیا در فهرست های جهانی همواره در میان برترین ها قرار داشته و حتی در برخی از رشته ها رتبه یک را از آن خود نموده اند ، به عنوان نمونه دانشگاه بولونیا ایتالیا که به عنوان برترین دانشگاه کشور ایتالیا شناخته می شود ، رتبه زیر ۲۰۰ را در سطح جهان از آن خود کرده است و بیش از نهصد سال قدمت دارد.

بهترین دانشگاه های ایتالیا

برخی بر این باور هستند که این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه در جهان است و افراد سرشناسی در دنیا از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

این دانشگاه در دانشکده های کشاورزی و علوم غذایی ، بیولوژی و محیط زیست ، شیمی ، مهندسی ، فلسفه ، علوم کامپیوتر ، اقتصاد ، پزشکی ، تاریخ و فرهنگ ، ترجمه و تفسیر ، مدیریت و غیره دانشجو می پذیرد و برای ورود قبولی در آزمون ورودی ضروری است.

دانشگاه پلی تکنیک میلان نیز به عنوان بزرگترین دانشگاه فنی در ایتالیا از سال 1963 دانشجویان را در رشته های متعدد پذیرفته و به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی آموزش می دهد ، به دلیل وجود بورسیه های متعدد ورود به این دانشگاه بسیار رقابتی بوده و دانشجویان می توانند زبان تحصیل را قبل از ورود به دانشگاه فرا گیرند.

دانشگاه ساپینزا ایتالیا

این دانشگاه بزرگترین دانشگاه اروپا و از بهترین های ایتالیا در شهر رم است ، در سال ۱۳۰۳ میلادی اولین دانشجویان به  دانشگاه ساپینزا وارد شده و هم اکنون نیز در میان ۳۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته و افراد موفق زیادی از جمله برندگان جایزه نوبل ، سران چند کشور و دانشمندان و فضانوردان زیادی را در کارنامه خود دارد ، معنی نام این دانشگاه به مهنای حکمت یا فرزانگی می باشد.

دانشگاه تورورگاتا ایتالیا

سال های زیادی از تاسیس این دانشگاه دولتی واقع شده در شهر رم نمی گذرد اما با وجود تازه تاسیس بودن آن از سال ۱۹۸۲ توانسته به جایگاه خوبی در زمینه علم و آموزش دست یابد و به یکی از دانشگاه های خوب در ایتالیا تبدیل شود.

زبان تدریس ایتالیایی و انگلیسی است و بورسیه ها و وام های دانشجویی خوبی به متقاضیان ارائه می دهد ، بیمارستان این دانشگاه یکی از بهترین بیمارستان های کشور ایتالیا به شمار می رود.

دانشگاه فلورانس ایتالیا

این دانشگاه صاحب نام در سال ۱۳۲۱ در شهری به همین نام تاسیس شده است و از قدیمی ترین و بهترین دانشگاه های ایتالیا و یک مرکز مهم پژوهش به شمار می رود ، برای ورود به این دانشگاه باید به زبان انگلیسی و ایتالیایی تسلط داشته باشید ، دانشجویان با گذراندن سال اول تحصیلات آماده ورود به بازار کار می شوند و در طول دوران تحصیل با طیف عظیمی از تحقیقات روبه رو هستند.

دانشگاه تورین و سنت آنا پرفتزیونامنتو ایتالیا

دانشگاه تورین در سال ۱۹۶۲ تاسیس شده و توانسته در مدت کوتاهی به رشد قابل توجهی دست یابد ، دانشکده های مختلف دانشگاه تورین در مناطق مختلف شهر تورین قرار گرفته اند و روابط گسترده بین المللی را با دانشگاه های معتبر دنیا دارد ، تحقیقات و پژوهش در سطح بالایی در این دانشگاه قرار گرفته و رتبه جهانی در بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ را دارد.

دانشگاه سنت آنا پرفتزیونامنتو در سال ۱۹۸۷ در شهر پیزا تاسیس شد و دارای یک سیاست پذیرش انتخابی مبنی بر آزمون ورودی و معدل دبیرستان است.

این دانشگاه در دانشکده های کسب و کار ، علوم اجتماعی ، پزشکی و سلامت عمومی ، مهندسی ، علوم و فناوری در تمامی مقاطع تحصیای فعالیت دارد.

برای شناخت برترین ، امن ترین و ارزان ترین دانشگاه های جهان ، مقاله تحصیل در خارج از کشور را به شما تقدیم کرده ایم.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا

تایید دانشگاه مقصد برای بسیاری از دانشجویان علاقه مند به خارج از کشور حائز اهمیت است چرا که تلاش می کنند تا پس از تحصیل در کشور موردنظر مانند ایتالیا به کشورمان بازگشته و در داخل به کار مشغول شوند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا

دانشگاه های متعدد در سراسر جهان هر ساله توسط وزارت علوم و بهداشت مورد بررسی قرار گرفته و بهترین آنها به دانشجویان اعلام می شود ، البته این رده بندی دارای رتبه های متعددی بوده و برخی از دانشگاه ها تنها در رشته های مشخصی مورد تایید می باشند.

دانشگاه های ایتالیا در سراسر جهان دارای اعتبار بوده و کسانی که قصد بازگشت به ایران را ندارند گزینه های بیشتری را پیش روی خود خواهند داشت که شانس پذیرش آنها را بالا می برد ، در ضمن این فهرست هر ساله بازبینی شده و تغییرات زیادی در آن صورت می پذیرد.

شما باید در همان سالی که قصد پذیرش در دانشگاه های ایتالیا را دارید آن را بررسی نمایید ، برخی از این رشته ها به شرح زیر هستند و شما می توانید جهت اطلاع از فهرست کامل با مشاورین موسسه در تماس باشید.

 • Free university of Bozen- Bolzano
 • Politecnico di Milano
 • Politecnico di Torino
 • Scuola Normale Superiore di Pisa (SNS)
 • Scuola Superiore di Studi Universitari e di perfezionamento Sant' Anna (SSSA)
 • Universita degli Studi di Ferrara
 • Universita degli Studi di Salerno (University of Salerno)
 • Universita Cattolica del Sacro Cuore – Milano
 • Universita degli Studi di Bari Aldo Moro
 • Universita degli Studi di Bologna

بهترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل

وجود جاذبه های فراوان توریستی و سبک زندگی مدرن موجب گردیده تا ایتالیا به مقصد نخست بسیاری از مهاجرین از جمله دانشجویان تبدیل شود ، در میان تمامی شهرهای کشور ایتالیا معمولا شهرهای بزرگ و اصلی این کشور در سطح جهان مطرح شده و افراد علاقه مند به مهاجرت را به خود جذب می نمایند.

بهترین شهرهای ایتالیا برای تحصیل

این در حالی ست که انتخاب شهر مقصد مهاجرت با توجه به هدفی که هر فرد دنبال می کند متفاوت است ، به عنوان مثال افرادی که به دنبال کار در کشور ایتالیا هستند باید اوضاع اقتصادی و بازار کار شهرهای مختلف این کشور را بررسی نمایند ، در حالی که دانشجویان باید به دانشگاه ها و شرایط تحصیلی نگاهی داشته باشند.

دانشگاه های کشور ایتالیا در شهرهای مختلف این کشور پراکنده هستند و هر دانشجو با توجه به دانشگاهی که رشته تحصیلی موردنظرش را ارائه می دهد و شانس پذیرش برایش وجود دارد شهر محل سکونت خود را انتخاب می نماید.

تحصیل در شهر ونیز و بولونیا ایتالیا

شهر ونیز به عنوان یکی از رمانتیک ترین شهرهای جهان مطمئنا از بهترین انتخاب هایی ست که می توانید در میان شهرهای ایتالیا داشته باشید ، این شهر با داشتن جزیره های کوچک متفاوت مناظر زیبایی را به نمایش گذاشته و به دانشجویان فرصت می دهد تا علاوه بر بهره مندی از امکانات تحصیلی از زندگی دلپذیری نیز بهره مند گردند.

شاید در میان شهرهای کشور ایتالیا نام شهر بولونیا را کمتر شنیده باشید اما این شهر زیبا فرصت های آموزشی بی نظیری را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد و دانشگاه اصلی این شهر که با همین نام از سال 1088 فعالیت می نماید از قدیمی ترین دانشگاه های جهان محسوب می شود.

تحصیل در رم و میلان ایتالیا

شهر میلان به عنوان یکی از برترین شهرهای دانشجویی شناخته می شود که قابلیت های بالایی در میزبانی از دانشجویان بین المللی دارد ، به طور قطع کسانی که به دنبال تحصیل در ایتالیا هستند به دانشگاه های این شهر برخورده اند.

میلان که میزبان دانشگاه های مطرح اروپا و ایتالیا است ، دانشجویان را در هشت دانشگاه از قبیل پلی تکنیک میلان ، دانشگاه میلان و دانشگاه ساکروکویرو میلان پذیرش می نماید ، دامنه گسترده ای از رشته های آموزشی در این دانشگاه ها به زبان انگلیسی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و می توان به تحصیل در رم و میلان ایتالیا در رشته های مطرحی همچون مد در این شهر پرداخت.

در شهر میلان دانشجویان می توانند با ملیت های مختلف به راحتی در کنار یکدیگر زندگی کنند ، تمامی دانشگاه های این شهر در رتبه بندی بین المللی جزو 700 دانشگاه برتر دنیا هستند و اخذ پذیرش از هرکدام شروع آینده ای موفق برای فرد است ، میلان دومین شهر پرجمعیت ایتالیا با داشتن یک و نیم میلیون شهروند از پایتخت های مد و فشن در جهان نیز به شمار می رود.

این شهر همچنین قطب بانکداری و خدمات مالی ایتالیا بوده و در طول زمان نقش های مهمی را در تاریخ کشور ایفا کرده و از دیرباز در حوزه فرهنگی بسیار قوی عمل نموده و دانشگاه ها و مراکز آموزشی معتبر را در خود جای داده است.

سکونت دانشجویی در شهر رم ایتالیا

نام رم برای اکثر افراد یادآور تاریخ باستان و ساختمان های باشکوه قدیمی ست و به عنوان پایتخت کشور ایتالیا بیش از دو میلیون و ششصد هزار نفر را در خود جای داده و از قدیمی ترین شهرهای بشر محسوب می شود.

رم به عنوان یازدهمین مکان بازدید در جهان و سومین در اروپا معرفی شده و دانشگاه اصلی این شهر رتبه سوم را در میان بهترین دانشگاه های ایتالیا به خود اختصاص داده است.

هر ساله دانشجویان زیادی به دنبال پذیرش و تحصیل در رم ایتالیا هستند که از معروف ترین دانشگاه های آن می توان به دانشگاه ساپینزا ، دانشگاه جان کابوت ، دانشگاه تورورگاتا اشاره کرد که در اکثر رشته دانشجویان را علاوه بر زبان ایتالیایی به زبان انگلیسی نیز آموزش می دهند.

تحصیل در دانشگاه های دو شهر رم و میلان نیازمند پشتوانه مالی خوب است و پیشنهاد می شود که قبل از هرگونه اقدام ابتدا برآورد دقیقی از میزان شهریه دانشگاه و مخارج زندگی خود به دست آورید تا دچار مشکل نشوید.

بورسیه های تحصیلی در ایتالیا

یکی از جذابترین و متمایزترین ویژگی هایی که مهاجرت تحصیلی به ایتالیا دارد ، وجود بورسیه ها و کمک هزینه های متعدد برای دانشجویان است تا شرایط زندگی و تحصیلی را تا حد ممکن تسهیل نماید.

بورسیه های تحصیلی در ایتالیا

برخی از بورسیه های تحصیلی ارائه شده در ایتالیا به دانشجویان متقاضی جهان سوم تعلق گرفته و می تواند بخشی تا مجموع شهریه تحصیل در خارج از کشور را شامل شود.

در میان کلیه مقاطع تحصیلی بورسیه به دانشجویان دوره دکترا در اولویت اول و سپس به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تعلق می گیرد ، به طور کلی سه دسته اصلی بورسیه در ایتالیا وجود دارد که عبارتند از :

 • کاهش شهریه تا حد نهایی پرداخت آن به میزان ۵۰۰ یورو در سال
 • پرداخت کمک هزینه به دانشجو از سوی دولت متغیر بین ۴۲۰۰ تا ۵۲۰۰ یورو
 • بورسیه کامل دانشجویان ممتاز به میزان ۱۱٫۰۰۰ تا ۲۰٫۰۰۰ یورو در سال

به دلیل ارتباط علمی مشترک میان برخی از دانشگاه های کشورهای اروپا ، آمریکا و کانادا ممکن است که دانشجویی از سوی دانشگاه محل تحصیل خودش به این کشورها فرستاده شود و طی مدت زمانی که وی در چنین مراکزی مشغول به پژوهش یا تحصیل است ، مبلغی معادل ۵۰٪ بورسیه ای که از پیش داشته به آن افزوده می شود.

بورسیه های ویژه ای نیز در برخی از دانشگاه ها به دانشجویان ساعی تعلق می گیرند که از جمله آنها می توان به بورسیه های پلاتینیوم ، طلایی یا نقره ای دانشگاه پلی تکنیک میلان اشاره کرد.

بورسیه های استانی ایتالیا

از ابتدای مطلب تا به اینجا در رابطه با تحصیل رایگان و فرصت دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ایتالیا صحبت نمودیم ، در ادامه به بورسیه های استانی موجود در این کشور نگاهی خواهیم داشت تا شما هرچه بهتر با فرصت هایی طلایی که دانشگاه های این کشور برای شما فراهم نموده اند ، آشنا شوید.

بورسیه های استانی ایتالیا

بورسیه استانی همانگونه که از نام آن مشخص است توسط استان محل تحصیل دانشجو پرداخت می شود و به دانشجویانی تعلق می گیرد که بر اساس شرایط مالی و سطح درآمد خانواده ، توانایی پرداخت شهریه در ایتالیا را ندارند ، این بورسیه به دانشجویان این امکان را می دهد تا تمامی و یا بخشی از هزینه های تحصیل خود را پرداخت نمایند.

برای رسیدن به این بورسیه حقوق سرپرست و کفیل دانشجو نباید بیشتر از ۱۰٫۰۰۰ یورو در سال باشد و با توجه به میزان حقوق در ایران و ارزش ریال در برابر یورو ، امکان دریافت این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ایرانی وجود دارد.

این بورسیه در سیستم آموزشی ایتالیا محدودیتی برای مقطع تحصیلی خاصی ندارد و تنها تعهد دانشجو در ازای آن ، گذراندن تعداد واحدهایی مشخص ( دستکم ۲۵ واحد در ترم ) است.

مدارک موردنیاز بورسیه استانی ایتالیا

از مزیت های این بورسیه عدم نیاز به هرگونه رزومه تحصیلی ست و تنها شرط آن داشتن مدارک مالی کافی ست ، مبلغ این بورسیه که تا سقف 5200 یورو است دانشجو را از پرداخت شهریه معاف نموده و تخفیف 70% در خدمات خوابگاه و حمل و نقل و سلف سرویس به دانشجو تعلق می گیرد.

دریافت خوابگاه از سوی دانشگاه به دانشجو می تواند مبلغ دریافت بورسیه را تا حدی کاهش دهد ، مدارک لازم برای گرفتن این بورسیه عبارتند از :

 • ترجمه رسمی شناسنامه سرپرست مالی دانشجو
 • ترجمه رسمی فیش حقوقی سال پیش سرپرست دانشجو
 • ترجمه رسمی نامه محضری شده سرپرست دانشجو و شرح حال وضعیت شغلی اعضای خانواده دانشجو

معرفی برخی از بورسیه های استانی ایتالیا

بورسیه استانی (DIRITTO ALLO STUDIO UNIVERSITARIO) که به DSU معروف است از معروف ترین بورسیه های استانی در ایتالیا است که به دانشجویان از مقطع کارشناسی تا دکترا تعلق گرفته و شرایطی همچون سن ، درآمد سالانه خانواده ، وضعیت مسکن و تعداد فرزندان را ملاک قرار می دهد.

چنانچه دانشجویی بتواند به این بورسیه تحصیلی دست یابد از پرداخت شهریه دانشگاه معاف شده و با دریافت خوابگاه و غذا کمک هزینه ای در حدود 3000 یورو در سال و در صورت عدم دریافت موارد گفته شده تا 5200 یورو در سال را از دانشگاه دریافت خواهد نمود ، هم چنین در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی تخفیف های قابل توجهی شامل حال او خواهد بود.

بورسیه استعدادیابی ایتالیا

از دیگر بورسیه های استانی ایتالیا ، بورسیه استعدادیابی ست که به دانشجویان واجد شرایط دوره کارشناسی ارشد حمایت های مالی تعلق گرفته و در زمینه هایی همچون مهندسی ، معماری ، طراحی ، فناوری های پیشرفته ، اقتصاد و مدیریت کمک می نماید ، مبلغ این بورسیه در حدود 8100 یورو برای هر سال تحصیلی ست.

بورسیه وزارت امور خارجه ایتالیا

از بهترین بورسیه های استانی است که هم به دانشجویان بین المللی و هم به شهروندان ایتالیایی ساکن در خارج این کشور تعلق گرفته و هدف آن افزایش همکاری فرهنگی بین المللی و گسترش زبان ایتالیایی ست که دانشگاه هایی همچون پلی­تکنیک تورین و دانشگاه­های بولونیا ان را به دانشجویان ارائه می دهند.

هزینه های تحصیل در ایتالیا

هزینه های تحصیل در ایتالیا در دانشگاه های دولتی بر اساس رشته و مقطع تحصیلی تعیین می شود ، متوسط شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی است و این امکان وجود دارد که در برخی از رشته ها از ۱۰۰۰ یورو در سال فراتر رود.

هزینه های تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا در مقایسه با هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور معمولا بیشتر است و دانشجویان داخلی و خارجی شهریه ای یکسان را پرداخت می کنند.

به طور متوسط شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بین ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی است و رشته های علوم پزشکی بیشترین شهریه را شامل می شوند.

مقصدهای مقرون به صرفه در ایتالیا

بسیاری از دانشجویان بین المللی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی نمی شوند و به دنبال تحصیل در دانشگاه های ایتالیا با پرداخت شهریه هستند ، می توانند با انجام بررسی های دقیق مناسب ترین دانشگاه های این کشور را بیابند که ضمن بهره مندی از امکانات تحصیلی در دانشگاه هزینه های مقرون به صرفه ای را پرداخت نمایند.

از جمله دانشگاه های مقرون به صرفه ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه سیه نا که از قدیمی ترین و اولین دانشگاه های دولتی در ایتالیا است و برای دانشکده های حقوق ، پزشکی ، اقتصاد و مدیریت خود شهرت جهانی دارد ، متوسط هزینه تحصیل در این دانشگاه ۱۸۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی است.
 • دانشگاه بولزانو که در سال ۱۹۹۷ در شهر بولزانو تاسیس شده ، یک دانشگاه سه زبانه است و دروس به سه زبان انگلیسی ، ایتالیایی و آلمانی در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی ارائه می شوند ، متوسط هزینه تحصیل در این دانشگاه ۲۲۰۰ یورو برای هر سال می باشد.
 • دانشگاه پادووا در سال ۱۲۲۲ به عنوان دانشکده حقوق در شهر پادووا تاسیس شد و یکی از برجسته ترین دانشگاه ها در اروپای مدرن به شمار می رفت ، متوسط شهریه تحصیل در این دانشگاه ۲۸۰۰ یورو برای هر سال می باشد.

هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا در مقایسه با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا مقرون به صرفه تر است ، هزینه زندگی دانشجویی در این کشور به سبک زندگی فرد و شهر محل اقامت او بستگی دارد و به طور متوسط ۸۰۰ یورو در هر ماه است.

این هزینه زندگی شامل هزینه خوراک ، پوشاک ، حمل و نقل ، تفریح و سرگرمی ، لواترم التحریر و غیره است ، هزینه اجاره مسکن در این کشور بخش اصلی هزینه ها را شامل شده و دانشجویان با سکونت در خوابگاه می توانند آن را به صورت قابل توجهی کاهش دهند.

بیمه دانشجویی در ایتالیا

داشتن بیمه دانشجویی یکی از مواردی ست که دانشجویان جهت ورود به کشور ایتالیا باید به صورت قانونی آن را پیگیری نمایند ، داشتن بیمه علاوه بر آنکه برای پوشش هزینه های درمانی الزامی ست ، جهت تمدید اقامت نیز ضروری می باشند.

بیمه دانشجویی در ایتالیا

بیمه ها بر اساس نوع و سطح خود خدمات مختلفی را به دانشجویان ارائه می دهند ، اما شما عزیزان باید قبل از هرگونه اقدام به خوبی از آنها مطلع شوید.

هزینه های درمان در کشورهای خارجی همچون ایتالیا بسیار بالا بوده و دانشجویان در صورت بروز هر گونه بیماری حتی بیماری هایی مانند سرماخوردگی باید هزینه قابل توجهی را پرداخت کنند ، از این رو کشور ایتالیا این امکان را فراهم نموده تا دانشجویان با پرداخت مبلغی به عنوان حق بیمه به صورت ماهیانه بتوانند از خدمات درمانی به صورت قابل توجهی استفاده کنند ، بیمه درمانی دو نوع مختلف را در بر می گیرد:

نوع اول بیمه درمانی عمومی یا همان بیمه دانشجویی ست که شرایط اورژانسی همچون تصادف و جراحی های غیر مترقبه را در بر می گیرد و در بسیاری از موارد در صورت نداشت بیمه نیز این خدمات در مراکز درمانی ایتالیا به صورت رایگان انجام می شود ، از این رو دانشجویان می توانند تنها برای رسیدن به اقامت از آن استفاده کنند.

بیمه درمانی ASL دانشجویان در ایتالیا

اما بر خلاف بیمه عمومی در ایتالیا نوع دیگری از بیمه دانشجویی وجود دارد که می تواند در تمامی مراکز درمانی به کمک دانشجویان آمده و خدمات بیشتری را در اختیار وی قرار دهد.

این بیمه از مورد قبلی کمی گرانتر است اما با داشتن اطمینان خاطر در حوزه بهداشت و درمان ، در دوران دانشجویی احساس امنیت بیشتری را تجربه خواهید نمود ، این نوع بیمه درمانی به شما اجازه می دهد تا پزشک شخصی برای خود انتخاب نموده و از برخی خدمات تخصصی نیز بهره مند شوید.

این بیمه در سراسر اروپا دارای اعتبار بوده و می توانید در طول سفر به سایر کشورهای این قاره نیز از آن استفاده نمایید ، داشتن مدرک ثبت نام در دانشگاه به همراه فرم درخواست از مهم ترین مدارک دریافت این نوع بیمه هستند ، یک نکته مهم در باب اقامت در کشور ایتالیا دریافت شماره مالیاتی در هنگام ورود به این کشور است که در تمامی کارهای اداری مانند بیمه نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

خوابگاه های دانشجویی کشور ایتالیا

یکی از مهم ترین نگرانی ها و دغدغه دانشجویان برای مهاجرت و انتخاب مقصد تحصیل ، یافتن خوابگاه و مکان های مناسب و امن برای مدت اقامت در کشور مقصد است ، از جمله مزیت های کشور ایتالیا نیز ارائه خوابگاه به دانشجویان بین المللی و کمک به آن ها در یافتن مکان اقامت امن و مطمئن است.

خوابگاه های دانشجویی کشور ایتالیا

گزینه های مختلفی برای اقامت دانشجویان بین المللی در این کشور وجود دارد که از میان آنها می توان به خوابگاه دانشجویی ، اتاق دانشجویی ارزان ، آپارتمان دانشجویی برای اجاره ، پانسیون های دانشجویی ، خوابگاه های شبانه روزی ارزان، هتل ها و آپارتمان ها و اجاره اتاق دانشجویی اشاره کرد.

هر دانشجو می تواند بسته به بودجه مالی و علایق خود یکی از آن ها را انتخاب نموده و برای اجاره اقدام نماید ، خوابگاه دانشجویی کشور ایتالیا اغلب توسط دفتر دانشگاه برای دانشجویان بین المللی مدیریت می شود.

بعضی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ایتالیا برای دانشجویان خود خوابگاه هایی تدارک دیده اند که در محوطه و یا در نزدیکی محوطه دانشگاه قرار دارند ، هزینه اجاره این خوابگاه ها نسبتا کم و بسته به تعداد تخت در اتاق ها متغیر می باشد.

این خوابگاه ها شامل اتاق های دو یا چند تخت خواب خصوصی با اتاق نشیمن ، دستشویی ، آشپزخانه و حمام مشترک است البته ظرفیت این خوابگاه ها محدود است و دانشجویان علاقمند به اقامت در این خوابگاه ها باید در زمان تعیین شده توسط دانشگاه برای دریافت اتاق اقدام کنند.

خانه های دانشجویی مشترک در ایتالیا

بسیاری از موسسات آموزش عالی و دانشگاه های ایتالیا برای کمک به دانشجویان بین المللی در یافتن محل سکونت مطمئن دارای دفتر خدمات خوابگاه هستند آن ها آپارتمان هایی را به عنوان خوابگاه های دانشجویی مشترک برای دانشجویان به ویژه دانشجویان بین المللی تدارک دیده اند.

دفاتر مسکن اطلاعات مربوط به اجاره آپارتمان های دانشجویی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کنند و عموما ارزان تر از مسکن در بازار خصوصی ایتالیا هستند ، دانشجویان در حال تحصبل در ایتالیا می توانند برای اقامت در این کشور در حین تحصیل خود به جای اجاره یک آپارتمان تنها یک اتاق اجاره کنند و یا با چند نفر به صورت شریک آپارتمان اجاره کنند.

هزینه خوابگاه های دانشجویی کشور ایتالیا

اجاره خوابگاه دانشجویی در ایتالیا با توجه به نوع خوابگاه یعنی دولتی و غیردولتی بودن ، تعداد تخت های موجود در هر اتاق و منطقه خوابگاه متفاوت می باشد و و به صورت ماهانه پرداخت می شود.

متوسط هزینه خوابگاه در ایتالیا بین ۲۵۰ تا ۷۰۰ یورو برای هر ماه است که البته هزینه سکونت در آپارتمان های شخصی بیشتر است و تا ۱۰۰۰ یورو برای هر ماه را شامل می شود ، هزینه های اضافی نیز هزینه هایی هستند که دانشجو علاوه بر اجاره ماهانه یا هفتگی خود باید پرداخت کند و اغلب شامل هزینه آب ، برق ، گاز ، حمل و نقل ، ضایعات می باشد.

نحوه پرداخت هزینه ها به این صورت هستکه یا هزینه های جانبی بر روی هزینه کلی محسوب می شود و یا به ثورت جداگانه باید پرداخت کنید که قاعدتاً پرداخت جداگانه صرفاً بر اساس مصرف شما بوده و شاید به صرفه تر باشد.

آپارتمان شخصی در ایتالیا

دانشجویان بین المللی محصل در بهترین دانشگاه های ایتالیا می توانند در صورت تمکن مالی به صورت جداگانه برای خود آپارتمان کرایه کنند ، این گزینه گران ترین گزینه برای دانشجویان است زیرا اجاره بهای یک آپارتمان در ایتالیا بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو برای هر ماه است.

بسته به متراژ آپارتمان ، تعداد اتاق خواب ، امکانات و منطقه مسکونی متغیر می باشد ، باید توجه داشت که هزینه اجاره خانه در شهر های شمالی و بخش های صنعتی ایتالیا گران تر از بخش های جنوبی و کشاورزی آن است.

البته این امکان نیز فراهم هست تا در صورت چند نفره بودن ، بتوانید با هم یک آپارتمان دو یا سه خوابه را اجاره کنید و از هر اتاق به صورت مجزا استفاده نمائید ، این کاری هست که اغلب متقاضیان انجام می دهند.

مواردی که باید هنگام انتخاب خوابگاه در ایتالیا مورد توجه قرار داد :

 • نزدیکی به موسسه آموزش عالی و یا دانشگاه محل تحصیل
 • انتخاب مکانی که متقاضی قصد زندگی در آن را دارد ( فرد خواهان زندگی در خانه ویلایی است و یا آپارتمان)
 • آیا فرد قصد زندگی در تنهایی دارد و یا می خواهد با افراد دیگر زندگی کند ؟
 • آیا با زندگی در محیطی با آشپزخانه ، دستشویی و حمام مشترک مشکل دارد ؟
 • آیا جنسیت فرد هم خانه برای او مهم است ؟
 • نحوه یافتن خوابگاه در ایتالیا

كار پاره وقت دانشجویی در ایتالیا

در ابتدا بهتر است بدانید که چرا کار کردن در کشور ایتالیا می تواند برای یک دانشجو مفید باشد ؟

كار پاره وقت دانشجویی در ایتالیا

هنگامی که شما به عنوان یک دانشجو و همراه با ویزای تحصیلی به این کشور وارد می شوید در حال ساختن زندگی جدید در میان مردمی با فرهنگ و عقاید متفاوت هستید ، طبیعتا به جهت آنکه بهتر بتوانید هرچه آسانتر و بهتر با زندگی در این کشور خو بگیرید باید در کنار تحصیل وقت بیشتری را در میان مردم بگذرانید.

هنگامی که شما از ابتدای ورودتان همراه با تحصیل اجازه کار پاره وقت دانشجویی در ایتالیا را کسب می کنید قادر خواهید بود تا تجربه های زیادی برای کار در این کشور به دست آورید و پس از به پایان رسیدن دوره تحصیلی تان تقاضای ویزای کار نمایید هم چنین ویزای کار می تواند بخشی از هزینه های تحصیل و اقامت در این کشور را فراهم سازد.

قوانین اجازه کار پاره وقت دانشجویی در ایتالیا

در تمامی کشورهای دنیا شغل و حرفه هر فرد تا حد زیادی بر جایگاه اجتماعی وی تاثیر گذار است ، شرایط کار همراه با تحصیل در کشور ایتالیا قوانین مربوط به خود را دارد که هر دانشجو موظف به رعایت آنها می باشد.

فردی که به عنوان دانشجو به کشور ایتالیا وارد می شود باید برای اقامت طولانی و بیش از نود روز در این کشور ویزا داشته باشد ، دانشجویانی که برای دوره های آموزشی کوتاه مدت به ایتالیا وارد می شوند اجازه کار پاره وقت دانشجویی در ایتالیا را نخواهند داشت.

شغلی که به دانشجویان داده می شود به عنوان شغل پاره وقت در این کشور شناخته شده و قوانین مربوط به خود را دارد ، شغل پاره وقت مخصوص کسانی ست که مهاجرت تحصیلی به ایتالیا کرده اند و یا مراکز آموزشی این کشور مشغول هستند و تنها در زمان هایی که در دانشگاه کلاس ندارند اجازه کار خواهند داشت.

این کار می تواند مربوط به رشته تحصیلی و حوزه مهارت فرد و یا شغلی در زمینه دیگر و نامربوط باشد ، در صورتی که بتوانید شغلی مرتبط با رشته تحصیلی تان در دوران دانشجویی بیابید زمینه داشتن کار و موقعیت شغلی مناسب در آینده را به خوبی فراهم نموده اید و از این طریق تجربه های زیادی به دست می آورید که در آینده کاری بسیار برایتان مفید خواهد بود.

ساعات اجازه کار پاره وقت دانشجویی در ایتالیا

مانند آنچه در خصوص تحصیل در فرانسه گفتیم ، دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی اجازه کار بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته را دارند که کمترین آن مربوط به دانشجویان کارشناسی و بیشترین آن مربوط به دوره دکترا است ، روزهای تعطیل و بین دو ترم زمان خوبی برای کار به صورت تمام وقت است که دانشجویان می توانند به خوبی از آن استفاده کنند.

درآمد کار دانشجویی و پاره وقت در کشور ایتالیا نمی تواند پاسخگوی تمام خارج شما در این کشور باشد زیرا حقوق شما به طور میانگین در حدود ۹ یورو در ساعت است که مجموع آن نهایتا پاسخگوی اجاره خوابگاه و یا محل سکونت شما باشد.

به رغم وجود تمامی امکانات زندگی و اقتصاد قوی این کشور کاریابی و بیکاری یکی از معضل های مهم این کشور به شمار می رود و ایتالیا در سال های اخیر نتوانسته تمامی دانشجویان فارغ التحصیلی خود را در رشته تحصیلی شان به کار گیرد از این رو ممکن است شما در سال های نخست مجبور باشید در شغل های دیگر به کار مشغول شده و با کسب تجربه بیشتر به حوزه تخصصی خود راه یابید.

فراموش نکنید که شما در هر صورت یک مهاجر تازه وارد به ایتالیا محسوب می شوید و باید خود را آماده پذیرش و کسب تجربه های فراوان کنید تا بتوانید به موفقیت و جایگاه اجتماعی خوبی در این کشور برسید بنابراین داشتن اجازه کار پاره وقت دانشجویی در ایتالیا به خودی خود موهبت بزرگی به حساب می آید.

نقش مهم زبان ایتالیایی در کاریابی در ایتالیا

اصل اول برقراری ارتباط در هر جامعه ای دانستن زبان مردم آن کشور است ، نقش زبان ایتالیایی در تحصیل ، کار و زندگی شما در این کشور امری غیر قابل انکار است و می تواند کمک شایانی به پیشرفت شما داشته باشد.

در قدم اول شما باید به زبان ایتالیایی تسلط کافی پیدا کنید تا بتوانید کار مناسبی یافته و حتی در هنگام تحصیل و در بهترین دانشگاه های ایتالیا با مشکل مواجه نشوید ، شما حتی اگر به زبان انگلیسی به تحصیلی مشغول شوید می خواهید به مدت چند سال در کشوری با زبان ایتالیایی اقامت داشته باشید پس از یادگیری آن غافل نشوید.

نحوه کاریابی دانشجویی در کشور ایتالیا

بعد از داشتن اجازه کار پاره وقت دانشجویی در ایتالیا شما می توانید از طریق سایت های مختلف ، روزنامه ها ، موسسات مربوط و یا حتی دوستان و آشنایانتان کمک گرفته و کاری مناسب بیابید.

یافتن کار از داخل این کشور بسیار راحت تر صورت می گیرد و شما می توانید از نزدیک تمامی شرایط را به خوبی بررسی کنید ، کارفرما در هنگام استخدام از شما ویزای تحصیلی ، عکس و کد مالیاتی درخواست می کند که شما باید به طور کامل آنها را ارائه کنید.

در صورتی که خواهان کار در این کشور هستید از هیچ کوششی برای ساختن آینده بهتر دریغ نکنید و با تحمل سختی ها آینده ای روشن را برای خودتان رقم بزنید.

کشور ایتالیا با وجود داشتن شرایط کاری و شاید محدود در برخی از زمینه ها همچنان یکی از بهترین گزینه های ممکن برای تحصیل ، کار و زندگی در دنیا به شمار می رود.

ویزای تحصیلی ایتالیا

با دریافت پذیرش از دانشگاه شما نیمی از راه را پیموده اید و نیمه دیگر مربوط به درخواست ویزا است ، اخذ ویزای تحصیل در ایتالیا راه را برای ورود شما به اروپا باز می کند و می توانید پس از تحصیل در هر کشوری که بخواهید به کار مشغول شوید.

ویزای تحصیلی ایتالیا

داشتن مدرک زبان ایتالیایی می تواند در هنگام صدور ویزا بسیار موثر باشد و سفارت را راحت تر قانع به صدور ویزا برای شما کند ، برای دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا با فراهم کردن مدارک مورد نیاز که مهم ترین آنها نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر می باشد به سفارت مراجعه کرده و تقاضای اخذ ویزای تحصیلی می کنید.

با ارائه درخواست ویزا ، سفارت مدارک شما را مورد بررسی قرار می دهد و نتیجه را اعلام می کند ، در صورت مثبت بودن شما موفق به دریافت ویزای تحصیلی خواهید بود ، دقت داشته باشید که مراحل اخذ ویزا را چند ماه زودتر از شروع سال تحصیلی آغاز کنید تا با مشکل زمان مواجه نشوید.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

 • گذرنامه با اعتبار حداقل شش ماه به همراه کپی
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • سه قطعه عکس
 • ارائه مدرک تمکن مالی برای اثبات توانایی پرداخت هزینه های لازم تحصیل
 • اصل مدرک زبان نگلیسی یا ایتالیایی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • گردش سه ماه حساب جاری دانشجو یا والدین
 • مشخص کردن محل اقامت
 • پرداخت مبلغ ۵۰ یورو برای صدور ویزا

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

عوامل بسیاری وجود دارد که فرد را مجذوب تحصیل و زندگی در این کشور می کند البته در کنار جاذبه ها نکاتی وجود دارد که سبب دشواری تحصیل و زندگی در ایتالیا می شود البته به دلیل پیشی گرفتن مزایای تحصیل در ایتالیا بر معایب تحصیل و زندگی در این کشور ، آمار مهاجرت به ایتالیا بسیار بالا است.

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

 

ایتالیا مکان شگفت انگیزی برای تحصیل و زندگی است و مهاجرت به این کشور سبب بیشترین تغییرات زندگی افراد می شود ، برخی از رشته ها مانند معماری ، هنر ، تاریخ و غیره در دانشگاه های این کشور شهرت جهانی دارند و بسیاری از دانشجویان برای فراگیری این علوم از کشورهای پیشرفته به ایتالیا مهاجرت می کنند.

چنانچه بخواهیم به صورت خلاصه مزایای تحصیل در ایتالیا را برررسی کنیم به شرح زیر است:

 • این کشور دارای چندین دانشگاه برتر در سطح جهان است که از فرایند بولونیا پیروی می کنند.
 • ایتالیا مکانی مقرون به صرفه برای دانشجویان بین المللی است که در آن فرد می تواند با هزینه نسبتا پایین در خارج از کشور تحصیل و زندگی کند.
 • با توجه به این که زبان رسمی این کشور زبان ایتالیایی است ، دروس در دانشگاه های این کشور به زبان ایتالیایی ارائه می شوند ، البته بعضی از رشته های تحصیلی در این کشور برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می شوند.
 • دانشگاه های دولتی این کشور به دانشجویان با استعداد و واجد شرایط خود کمک هزینه تحصیلی اعطا می کنند.

معایب تحصیل در ایتالیا

بخش زیادی از دانشجویانی که برای تحصیل وارد ایتالیا شده اند از تحصیل حتی در بهترین دانشگاه های ایتالیا خیلی خوشحال نبودند ، زیرا در مورد زبان آموزش یعنی دشواری یادگیری زبان ایتالیایی ، در برخی موارد شکایت داشتند ، در حالی که بعضی دیگر از دانشجویان از آزمون ها و دوره های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه های این کشور ناراضی بودند.

یکی دیگر از معایب تحصیل در ایتالیا بروکراسی موجود در سیستم های اداری و دانشگاهی این کشور است که سبب اتلاف زمان برای انجام امور اداری می شود.

از آن جا که ایتالیا در شرایط اقتصادی خوبی به سر نمی برد ، امکان اشتغال بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور وجود ندارد.

موسسات اعزام دانشجو به ایتالیا

انتخاب مهاجرت به کشوری دیگر یکی از مهم ترین انتخاب های زندگی هر فرد است که تمامی ابعاد زندگی هر فرد را تحت تاثیر قرار می دهد ، از این رو انتخابی در این حد مهم را نمی توان به هر فرد یا شخص مدعی واگذار کرد.

موسسات اعزام دانشجو به ایتالیا

دانشجویان محصل در کشور ایتالیا با دریافت ویزا تنها قدم نخست مهاجرت به این کشور را برداشته اند و در سایر مراحل نیز نیازمند راهنمایی و مشاوره هستند.

امروزه موسسات مختلفی تحت عنوان اعزام دانشجو فعالیت می کنند که اغلب تنها هدف کسب درآمد را داشته و پس از انجام گام های اولیه بقیه مراحل را به خود فرد واگذار می نمایند ، اما در پروسه مهاجرت فرد نیازمند یک همراه جهت پیمودن تمامی مراحل است که او را در هر شرایطی راهنمایی سازد.

از این جهت به تمامی شما علاقه مندان به مهاجرت توصیه مینماییم تا تنها موسسات مهاجرتی را که به صورت قانونی فعال هستند و می توانند این مسیر را به درستی و از روش های قانونی طی کنند ، را جهت انجام امور مهاجرتی خود انتخاب نموده و با خیالی آسوده به پذیرش در دانشگاه کشور موردنظرتان برسید.

سوالات پر تکرار تحصیل در ایتالیا

در مقاله ای که خواندید تلاش کردیم تمام نکات کاربردی در خصوص تحصیل در ایتالیا را برایتان جمع آوری کنیم ، چنانچه هنوز سوالاتی دارید که پاسخ آن ها را دریافت نکرده اید از قسمت دیدگاه های سایت استفاده کرده و در سریع ترین حالت به پاسخ دقیق خود از طرف مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) برسید.

برای دریافت بورسیه تحصیلی در ایتالیا چه مواردی را باید انجام داد؟

به غیر از بورسیه استانی که شرایط متفاوتی دارد ، برای گرفتن بورسیه تحصیلی علاوه بر نمرات بالا یا پروپوزال قابل توجه ، مدارکی همچون مقالات علمی معتبر ، نمرات حد نصاب درGRE یا GAMT ، گواهی های ثبت اختراع را باید به دانشگاه ارائه دهید.

برای گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا از راه سفارت ، باید از کجا شروع کنم ؟

شما باید ابتدا برای پذیرش از دانشگاه اقدام کنید و بعد از آن باید برای درخواست وقت سفارت به شرکت معرفی شده از سوی سفارت ایتالیا در ایران ایمیل بزنید و یا مراجعه نمائید

پیشنهاد شما برای اخذ مدرک زبان برای مهاجرت به ایتالیا چیست؟

غالباً گذراندن دوره زبان در کشور مقصد گزینه بهتری هست ، اما چون در ایتالیا این امکان فراهم نیست شما باید زبان ایتالیایی یا انگلیسی را در ایران بخوانید و یا گزینه ای مانند فرانسه را انتخاب نمائید.

می خواهم در ایتالیا رشته های مهندسی را انتخاب کنم کدام دانشگاه را توصیه می کنید؟

دانشگاه پلی تکنیک میلان به عنوان بزرگترین دانشگاه فنی در ایتالیا دانشجویان را در رشته های متعدد مهندسی می پذیرد و به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی آموزش می دهد.

هزینه های دقیق تحصیل در ایتالیا چقدر است؟

هزینه های تحصیل در ایتالیا در دانشگاه های دولتی بر اساس رشته و مقطع تحصیلی تعیین می شود ، متوسط شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی است و این امکان وجود دارد که در برخی از رشته ها از ۱۰۰۰ یورو در سال فراتر رود.

اگر بخواهم به زبان انگلیسی در ایتالیا تحصیل کنم ، هزینه ها چه تفاوتی دارند؟

برای تحصیل به زبان انگلیسی باید دانشگاه های خصوصی را انتخاب کنید که به طور متوسط شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بین ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی است و رشته های علوم پزشکی بیشترین شهریه را شامل می شوند.

بورسیه های تحصیلی در ایتالیا چگونه است ، لطفا مرا راهنمایی کنید.

بورسیه تحصیلی به 3 صورت است : کاهش شهریه تا حد نهایی پرداخت آن به میزان ۵۰۰ یورو در سال پرداخت کمک هزینه به دانشجو از سوی دولت متغیر بین ۴۲۰۰ تا ۵۲۰۰ یورو بورسیه کامل دانشجویان ممتاز به میزان ۱۱٫۰۰۰ تا ۲۰٫۰۰۰ یورو در سال

هزینه های زندگی در ایتالیا چه میزان است؟

هزینه زندگی دانشجویی در این کشور به سبک زندگی فرد و شهر محل اقامت او بستگی دارد و به طور متوسط ۸۰۰ یورو در هر ماه است.

آیا در ایتالیا هنگام تحصیل می توانم کار کنم و مقداری از هزینه هایم را تامین کنم؟

دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی اجازه کار بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته را دارند که کمترین آن مربوط به دانشجویان کارشناسی و بیشترین آن مربوط به دوره دکترا است. درآمد کار دانشجویی و پاره وقت در کشور ایتالیا نمی تواند پاسخگوی تمام مخارج شما در این کشور باشد زیرا حقوق شما به طور میانگین در حدود ۹ یورو در ساعت است که مجموع آن نهایتا پاسخگوی اجاره خوابگاه و یا محل سکونت شما باشد.

برای کار دانشجویی آیا باید حتما در زمینه تحصیلی شغلی را انتخاب کنم ؟

خیر ، شما می توانید کار های غیر مزتبط را هم انتخاب نمایید اما بهتر است برای پیشرفت خودتان کاری در زمینه رشته تحصیلی انتخاب کنید.

در صورتی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارید به متخصصان ما در موسسه مهاجرتی رجبی مراجعه کرده و با خیال راحت در کمترین زمان ممکن و با حداقل هزینه رویای خود را به واقعیت تبدیل کنید ، مشاوران ما در دفاتر تهران و شیراز آماده ارائه تمام مشاوره های لازم مربوط به روش های قانونی مهاجرت به شما عزیزان می باشند ، در پایان توصیه ما به شما ، این است که اطلاعات خود را در زمینه مهاجرت تحصیلی افزایش دهید و با شناخت کشورهای بیشتر ، شانس خود را برای مهاجرت تحصیلی بالاتر ببرید ، مثلا در مقاله تحصیل در لهستان دلایل بسیاری برای انتخاب این کشور به عنوان مقصد نهایی تحصیل بیان کرده ایم که هزینه های پایین و آب و هوای مشابه ایران از جمله آن هاست.

تحصیل در اتریش

تحصیل در فرانسه

تحصیل در آلمان

تحصیل در روسیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP