تحصیل رشته معماری در ایتالیا

تحصیل رشته معماری در ایتالیا

ایتالیا با داشتن معماری های بی نظیر در طول تاریخ توانسته به عنوان یکی از زیباترین کشورهای جهان در عرصه هنر و فرهنگ شناخته شود . این کشور که در نوع معماری ساختمان هایش بی نظیر است در طول سالیان متوالی یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین المللی در رشته های مختلف بوده است . اگر علاقه مند به تحصیل رشته معماری در ایتالیا هستید در مقاله زیر با ما همراه باشید و برای هرگونه سوال و یا دریافت اطلاعات دقیق به موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی به عنوان معتبرترین موسسه در امر مهاجرت به ایتالیا مراجعه فرمایید .

ایتالیا کشوری در جنوب اروپاست که شهر رم پایتخت آن بوده و از توسعه یافته ترین کشورهای جهان به شمار می رود . این کشور که بالغ بر شصت میلیون نفر جمعیت دارد پنجمین کشور پرجمعیت این قاره سبز است و آب و هوای معتدل فصلی بر آن حاکم است .

شهر رم به عنوان اقامتگاه پاپ در سال های طولانی بوده و یکی از مراکز سیاسی و مذهبی غرب است . ایتالیایی زبان رسمی مردم این کشور است اگرچه زبان های دیگری در میان اقلیت های مردمی صحبت می شود .

شرایط تحصیل رشته معماری در ایتالیا

تحصیل در دانشگاه های ایتالیا از مقطع لیسانس آغاز شده و تا دکترا ادامه می یابد . طبق قوانین این کشور تحصیل در کلیه رشته ها برای متقاضیان از تمامی کشورها امکان پذیر است و دانشجویان ایرانی نیز می توانند با فراهم نمودن شرایط لازم به پذیرش در رشته دلخواه خود برسند .

کسانی که می خواهند پس از پایان دوره دبیرستان خود و با مدرک دیپلم به دانشگاه های ایتالیا وارد شوند باید جهت دوره لیسانس اقدام کنند . این دوره در تمامی دانشگاه ها به زبان ایتالیایی تدریس می شود و دانشجویان باید به این زبان مسلط باشند .

کلاس های زبان ایتالیایی در ایران و ایتالیا ارائه می شود و دانشجویان می توانند به انتخاب خود در یکی از آنها به سطح کافی برسند . البته توصیه می شود که نسبت به یادگیری زبان ایتالیایی در ایران اقدام کنید تا در هنگام اخذ ویزای تحصیلی امتیاز مثبتی را برای خود ثبت کنید .

البته در برخی از دانشگاه ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد که مستلزم ارائه مدرک آیلتس با نمره حداقل 6 است . اما پیشنهاد ما به شما این است که برای تحصیل رشته معماری در ایتالیا این رشته را در دانشگاه های مطرح به زبان ایتالیایی فرا بگیرید .

آزمون ورودی رشته معماری ایتالیا

برای تحصیل رشته معماری در ایتالیا آزمون ورودی برگزار می شود ، این آزمون عموما از 60 سوال تشکیل شده است و به دانش آموزان 100 دقیقه زمان داده می شود تا به تمامی آنها پاسخ دهند . قسمت های اصلی آزمون شامل استدلال و منطق ، تاریخ معماری ، فیزیک و ریاضی ، رسم فنی و اطلاعات عمومی ست .

با توجه به دانشگاه انتخاب شده دانشجویان باید بتوانند به قبولی لازم در این آزمون برسند و سپس در دانشگاه ثبت نام کنند . این آزمون معمولا در شهریور ماه برگزار می شود . برخی از دانشگاه ها یک آزمون عملی نیز دارند که برای سنجش هرچه بهتر دانشجو انجام می شود .

تحصیل فوق لیسانس و دکترا معماری در ایتالیا

تحصیل فوق لیسانس و دکترا معماری در ایتالیا

کسانی که دوره لیسانس خود را در رشته معماری به پایان رسانده اند می توانند برای مقاطع بالاتر درخواست دهند . تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی در دوره فوق لیسانس و به خصوص دکترا در تمامی دانشگاه ها امکان پذیر است و چنانچه مدرک لیسانس خود را از دانشگاهی غیر از دانشگاه های ایتالیا دریافت کرده اید تنها نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی خواهید داشت .

پذیرش در این دو مقطع با توجه به دانشگاه معمولا دو بار در سال انجام می شود اما ظرفیت پذیرش برای تحصیل رشته معماری در ایتالیا در ماه سپتامبر اصولا بیشتر است . دوره کارشناسی ارشد دو ساله و دکترا دست کم سه سال است و دانشجویان بیشتر بر روی پروژه های خود تحقیقات انجام می دهند .

پذیرش معماری در دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا دارای اقتصادی پیشرفته است و اگرچه در سال های اخیر با رکود کمی مواجه بوده اما همچنان از قوی ترین کشورهای دنیا در حوزه اقتصاد به شمار می رود .

کشور ایتالیا که خواهان بسیاری در میان تمامی مهاجرین دنیا دارد این امکان را فراهم نموده تا دانشجویان و افرادی که علاقه مند به تحصیل رشته معماری در ایتالیا هستند بتوانند از طریق ویزای تحصیل در ایتالیا به این کشور وارد شوند .

شاید بتوان گفت که ویزای تحصیلی یکی از بهترین ویزاهای ممکن جهت ورود به کشور ایتالیا است که در نهایت نه فقط مدرکی معتبر بلکه اقامت این کشور را نیز برایتان به همراه دارد .

پذیرش در مقطع لیسانس در دانشگاه های ایتالیا یک بار در سال انجام می گیرد . شما باید حداقل سه ماه مانده به آغاز سال تحصیلی شروع به انجام کارهای لازم نمایید تا با مشکل زمانی مواجه نشوید . دوره لیسانس در اکثر دانشگاه ها سه تا چهار سال است که البته با توجه به عملکرد دانشجو می تواند یک سال افزایش یابد .

هر سال تحصیلی شامل دو ترم بوده و امکان سپری کردن واحدهای خاصی در ترم تابستان نیز وجود دارد . اکثر دانشگاه های کشور ایتالیا به جهت پذیرش دانشجویان آزمون ورودی برگزار می کنند .

بورس های تحصیلی در ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا با اجرای طرحی مبنی بر بورس دانشجویان کشورهای در حال توسعه دانشجویانی را که توانایی پرداخت هزینه تحصیل خود را ندارند بورس تحصیلی می نماید . این بورس ها با توجه به شرایط هر فرد متفاوت خواهد بود و بستگی به نمره قبولی در آزمون نخواهد داشت .

شرایطی مانند وضعیت مالی خانوادگی ، داشتن خواهر یا برادر دانشجو و غیره در دریافت بورس موثر هستند . اکثرا دانشجویان مقطع دکترا بورس های تحصیلی را برای تحصیل رشته معماری در ایتالیا دریافت می کنند که نیاز به پرداخت شهریه بالا دارد .

دانشگاه های ایتالیا انواع مختلفی دارند و دانشجویانی که بتوانند در دانشگاه های دولتی پذیرفته شوند نیازی به پرداخت شهریه در مقطع مورد نظر نخواهند داشت . در دانشگاه های خصوصی و آکادمی ها پرداخت هزینه به عهده دانشجو است . با دریافت بورس در دانشگاه های دولتی پرداخت هزینه های زندگی بر عهده خود دانشجو است که ماهیانه 1000 تا 1500 یورو را می تواند شامل شود .

ویزای دانشجویان معماری ایتالیا

دانشجویانی در قدم اول باید بتوانند از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرند سپس با ارائه نامه پذیرش و فراهم نمودن مدارک لازم به سفارت مراجعه و ویزای تحصیلی بگیرند . یکی از مهم ترین موارد جهت دریافت ویزا داشتن پشتوانه مالی است .

ویزای دانشجویان معماری ایتالیا

دانشجویان باید به اندازه سال اول زندگی در این کشور پشتوانه مالی ارائه دهند . ویزا تحصیلی دانشجویان ایتالیا به مدت زمان تحصیل آنها در این کشور صادر می شود و امکان تمدید آن تا شش ماه بیشتر نیز وجود دارد .

در صورتی که بتوانید پس از اتمام تحصیل خود کاری در این کشور بیابید می توانید ویزای کار گرفته و یک قدم به شهروند شدن در ایتالیا نزدیکتر شوید . داشتن کار دانشجویی همزمان با تحصیل زمینه ساز خوبی برای کار دائمی در این کشور خواهد بود که به مدت 12 تا 14 ساعت همزمان به تحصیل امکان پذیر است .

ایتالیا به عنوان مهد معماری دنیا شناخته می شود و زندگی و تحصیل در ایتالیا آرزوی بسیاری است . چنانچه خواهان به دست آوردن ویزای تحصیل رشته معماری در ایتالیا در کوتاهترین زمان به بهترین روش ممکن هستید به موسسه مهر آفرین رجبی مراجعه نموده و تمامی اقدامات لازم را به کمک کارشناسان موسسه انجام دهید .

1.5/5 - (2 امتیاز)

10 دیدگاه در “تحصیل رشته معماری در ایتالیا

 1. یاسی گفت:

  سلام آیا برای مقطع کارشناسی ارشد معماری هم باید آزمون ورودی بدهیم؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   خیر آزمون ندارند و برای پذیرش مدرک تحصیلی و مدرک زبان کافیست.

   با تشکر از سوال شما

 2. فرزانه گفت:

  سلام
  من 29 سالمه کارشناسی کامپیوتر دارم . میتونم برای رشته معماری اقدام کنم ؟ دیپلمم هم فنی حرفه ای هست

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   بله کشور ایتالیا دانشگاه ها و شرایط تحصیل فوق العاده ای داره،از جمله امکان گرفته بورسیه ک امکان پوشش هزینه تحصیل را دارد. برای رشته معماری برای مقطع کارشناسی امکان اقدام دارید ولی به دلیل شرایط سنیتون ریسک ویزا دارید ک باید شرایطتون دقیق تر مورد بررسی قرار بگیرد.پیشنهاد میشه که برای مقطع ارشد رشته خودتون اقدام بفرمایید یا کشور هایی نظیر ترکیه،روسیه،مجارستان ،گرجستان و… که محدودیت سنی ندارند را انتخاب نمایید.

   با تشکر از سوال شما

 3. bb گفت:

  سلام اگر امکان داره بفرمایید کسی که برای مقطع دکتری میخواهد اقدام کند. پرتفلیو اش شامل چه مواردی باید باشد؟ چند مقاله ؟ ایا مقالات کنفرانسی هم امتیاز دارد؟ و آیا شرط سن برای پذیرش و فاند یا بورسیه تحصیلی مطرح است؟

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   بله بهتره سن شما زیر ۳۸ سال باشد. داشتن هر نوع مقاله و کار مرتبط و فعالیتهای مشابه تاثیر گذار خواهد بود.

   با تشکر از سوال شما

 4. me گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  بنده دانشجوی کارشناسی معماری در دانشگاه ازاد تبریز هستم.معدلم نزدیک 17 هست که در ترم های پایانی برای الف شدن تلاش خواهم کرد.برای اقدام به گرفتن فاند از دانشگاه های ایتالیا(نه صرفا دانشگاه های رتبه بالا)چه اقداماتی باید انجام بدم؟به نظرتون لازمه که زبان ایتالیا یاد بگیرم یا انگلیسی کافیه؟

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   اگر شما منظورتان از فاند بورسیه استانی است که بعد از رفتن باید برای آن اقدام کنید و شرایط دریافت این بورسیه درآمد سالانه شما کمتر از 10 هزار یورو باشد ، و اگر منظورتان فاند دانشگاه است که اصلا در مقطع ارشد قابل پیش بینی نیست .

   با تشکر از سوال شما

 5. سهراب همتی کریم خانی گفت:

  سلام آیا کلاسهای غیر حضوری
  آنلاین دارید ممکنه آدرس دسترسی شو بهم بدهید

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   سوال شما بسيار نامفهوم است و به هيچ موضوع و مقطع و كشور خاصى اشاره نشده است در نتيجه پاسخى نميتوان به ان داد .

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه