تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان با سیستم آموزشی که به مبحث یادگیری و آموزش اهمیت ویژه ای می دهد و در سال های متوالی سرمایه گذاری های زیادی را برای توسعه و پیشرفت این بخش انجام داده است ، برای دانشجویان بین المللی و بعضا ایرانی ها انتخاب بسیار به جایی است.

دانشگاه های لهستان ، همواره در حال اجرای سیاست هایی برای افزایش تعداد دانشجویان بین المللی هستند و همه دانشگاه های پیشرفته این کشور برنامه هایی با کیفیت بالا در رشته های علوم انسانی ، مهندسی ، کسب و کار ، اقتصاد و پزشکی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

جالب است بدانید که لهستان از نظر تعداد دانشجویانی که در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور اسم نویسی کرده اند ، در جایگاه چهارم تقاضای مهاجرت تحصیلی به اروپا قرار دارد که همین امر موجب گشته تا گزینه های تحصیلی زیادی به برنامه های آموزشی دانشگاه ها و دیگر مراکز در سال های اخیر افزوده شود.

شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) با داشتن سال ها تجربه کوشیده است تا ضمن جمع آوری به روزترین اطلاعات در حوزه تحصیل و مهاجرت به کشور لهستان به دانشجویان ایرانی در جهت داشتن انتخابی هرچند موفق تر کمک نماید.

در این مقاله با ما همراه باشید تا تحصیل در لهستان را از زوایای مختلف بررسی نماییم برای دسترسی بهتر به مطلب مورد نظرتان می توانید از جعبه سبز رنگ سمت راست صفحه بر روی لینک ها کلیک کنید تا مستقیما به آن مطلب هدایت شوید.

دلایل توصیه تحصیل در لهستان

اولین گزینه ای که در هنگام انتخاب مقصد تحصیلی باید آن را درنظر داشته باشید ، توجه به شرایط آب و هوایی کشور مقصد و تطبیق آن با کشور مبدا و یا با شرایط جسمی و روحی خودتان است ، چرا که موارد زیادی مشاهده شده که افراد با صرف وقت و هزینه های کلان موفق به اخذ اقامت کشوری دیگر شده اما ، به دلیل شرایط آب و هوایی نامساعد قادر به تحمل نبوده و به کشور خود بازگشته اند.

لهستان کشوری با آب و هوای مناسب است که بسیاری از مناطق آن از لحاظ جغرافیایی شبیه به ایران بوده و دانشجویان به راحتی با این کشور وفق می یابند.

علاوه بر این دانشگاه های کشور لهستان در تمام کشور های دنیا ازجمله ایران پذیرفته شده هستند و با تحصیل در آنها مدرکی معتبر دریافت خواهید کرد که این امکان را به شما می دهد تا در هر کشوری که بخواهید به آینده کاری روشن و زندگی ایده آل برسید.

با انتخاب لهستان شما قادر خواهید بود تا پس از اتمام تحصیل خود در این کشور ویزای کار دریافت نموده و به اقامت برسید ، همچنین دانشگاه های این کشور در طول تحصیل با حمایت های مختلف از جمله کارت های دانشجویی تخفیفات زیادی در خرید انواع بلیط ها در سینما ، تئاتر ، موزه ، باشگاه و سیستم حمل و نقل عمومی را در اختیارتان قرار خواهند داد.

در مقاله تحصیل در خارج از کشور هم به امن ترین ، بهترین و ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی اشاره کرده و دلایل بیشتری برای تحصیل در لهستان را مطرح کرده ایم.

تحصیل در لهستان

سیستم آموزشی لهستان

تمامی کشورهای دنیا دارای سیستم آموزشی منحصر بفرد خود در تمامی مقاطع تحصیلی هستند که مطابق با آن دانش آموزان را از سال اول ورود به مدارس تا آخرین قدم تحصیل در دانشگاه ها حمایت کرده و تلاش می کند تا بهترین ها را در اختیارشان قرار دهد.

سیستم آموزشی لهستان

تحصیل در لهستان تا قبل از ورود به دانشگاه به سه دسته کلی تقسیم می شود و کسانی که 12 سال تحصیل را به صورت کامل پشت سر بگذارند با دریافت مدرک دیپلم قادر خواهند به دانشگاه ها و کلیه مراکز آموزشی این کشور وارد شوند.

سیستم آموزشی در این کشور با بیش از 650 سال سابقه علاوه برداشتن زیربناهای قدیمی و علمی در علوم مهمی همچون پزشکی ، در دنیای امروز نیز به سرعت در حال توسعه بوده و توانسته به جایگاه خوی نیز دست یابد.

سیستم تحصیلی لهستان که از فرآیند بولونیا پیروی می کند و علاقه مندان به ادامه تحصیل پس از دریافت مدرک دیپلم می توانند به جای ورود به دانشگاه ها در سایر مراکز غیر دانشگاهی که مهارت های مختلفی را آموزش می دهند ، ثبت نام نموده و به تخصص برسند.

سیستم آموزشی در دانشگاه های لهستان

سیستم دانشگاهی در کشور لهستان شامل دو بخش دانشگاه های دولتی و غیر دولتی است که از میان این 310 دانشگاه و کالج در حدود 138 مورد از آنها دولتی بوده و بقیه به صورت خصوصی به فعالیت مشغول هستند.

شبیه به آنچه در خصوص تحصیل در مجارستان خواندید ، اغلب دروس در دانشگاه های برتر لهستان هم به زبان انگلیسی تدریس می شوند و به دلیل پایین بودن هزینه تحصیل در مراکز دولتی رقابت سنگینی برای ورود به دانشگاه های دولتی این کشور وجود دارد.

هزینه تحصیل در مراکز خصوصی این کشور بالاتر بوده اما حتی در صورت تحصیل در این دانشگاه ها همچنان شما متحمل هزینه های کمتری نسبت به بسیاری از دانشگاه های اروپایی خواهید شد.

سال تحصیلی در دانشگاه های این کشور شامل دو ترم است که هر کدام با یک دوره به پایان می رسد . ترم نخست از نیمه پاییز ، ماه اکتبر تا اواسط فوریه برگزار شده و ترم بهار نیز از اواخر فوریه تا ژوئن را در بر می گیرد.

در دانشگاه های لهستان مقررات یا دستورالعمل های عمومی در رابطه با روش تدریس در دانشگاه ها وجود ندارد و آموزش ها اغلب به صورت سخنرانی ، کلاس ها ، کارگاه ها ، سمینارها ، پروژه ها و یا تمرین های عملی ارائه و بسته به محتوای درسی هر رشته سازماندهی می شوند.

هم چنین معلمان با استفاده از طیف گسترده ای از روش های تدریس و مواد آموزشی آزادانه تصمیم می گیرند که واحد درسی خود را چگونه پیش ببرند.

تحصیل در لهستان با مدرک دیپلم

همانگونه که گفتیم تحصیل در دانشگاه های لهستان با داشتن مدرک دیپلم آغاز می شود که اولین لازمه ورود به سیستم اموزش عالی این کشور است.

تحصیل در لهستان با مدرک دیپلم

لهستان به عنوان کشوری مهاجرپذیر که سالانه تعداد قابل توجهی دانشجوی بین المللی را به سمت مراکز تحصیل خود جذب می نماید ، برنامه های متعددی را نیز برای یکسان سازی مدارم تحصیلی خارجی درنظر گرفته است.

از آنجا که متقاضیان بین المللی دارای مدارک دیپلم متفاوت از کشورهای مختلف دنیا هستند باید قبل از ورود به دانشگاه های لهستان به معیارهای موردنظر وازرت علوم این کشور رسیده و پیش نیازهای لازم را پشت سر بگذارند.

تحصیل با مدرک دیپلم در لهستان برای دانشجویان ایرانی به راحتی امکان پذیر است اما شما ابتدا باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی تان را به دانشگاه موردنظر ارسال نموده و با دریافت پذیرش منتظر مشخص شدن دوره پیش نیاز خود باشید.

از آنجا که اغلب دانشجویان بین المللی به دنبال تحصیل به زبان انگلیسی در لهستان هستند کالج های مختلفی فرصت یادگیری این زبان را قبل از ورود به دانشگاه برای متقاضیان فراهم نموده اند که در ادامه به آن می پردازیم البته دقت داشته باشید که امکان انتخاب زبان لهستانی همیشه به عنوان اولویت اول وجود داشته و دوره های کاملی برای رسیدن به تسلط در این زبان نیز ارائه می گردد.

دوره پیش نیاز تحصیل در لهستان

سپری کردن چند واحد درسی قبل از ورود به سیستم آموزشی کشورهای خارجی از جمله لهستان دارای مزایای فراوانی ست که دانشجویان پس از شروع واحدهای دانشگاه اهمیت آن را بهتر احساس خواهند کرد.

هنگامی که شما در یک دانشگاه خارجی اسم نویسی کرده و به پذیرش می رسید ، چنانچه مستقیما به کلاس های درس وارد شوید دچار سردرگمی بوده و در بسیاری از موارد همچون زبان تحصیلی با مشکل و چالش های متعدد رو به رو می شوید.

اما با ثبت نام در کالج ها ابتدا درکی بهتری از سیستم تحصیلی کشور مقصد یافته و سپس به تقویت مهارت های پاهی ای خود مانند زبان می پردازید ، هنگامی که شما بتوانید در ابتدایی ترین نیازها به تسلط کامل برسید ، تحصیلات خود را با اعتماد به نفس بیشتری آغاز نموده و موفق تر خواهید بود.

در میان تمامی مهارت ها به جرات می توان گفت که یادگیری زبان تحصیل ( انگلیسی و یا لهستان ) هدف اغلب کالج ها بوده و دانشجویان رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی باید به آن اهمیت ویژه ای بدهند.

تحصیل به زبان انگلیسی در لهستان

یکی از دلایل اصلی شهرت کشور لهستان ارائه برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی ست که به شما این امکان را می دهد تا بتوانید از میان دوره های تحصیلی انتخاب گسترده ای به زبان انگلیسی با هزینه کم را داشته باشید.

تحصیل به زبان انگلیسی در لهستان

دانشگاه های این کشور در حدود ۴۰۰ رشته در مقاطع مختلف را به زبان انگلیسی تدریس می کنند که در نوع خود آماری قابل توجه برای کشوری غیر انگلیسی زبان است.

با انتخاب تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی یک کشور عالی و دوستانه را کشف خواهند کرد که حتی مردم محلی در شهرهای مختلف سعی می کنند با دانشجویان خارجی به هر دو زبان انگلیسی و لهستانی صحبت کنند که این خود در بهبود زبان دانشجو موثر خواهد بود.

معمولا در شرایط پذیرش دانشگاه های این کشور به ارائه مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس ، C1 پیشرفته و یا تافل اشاره می شود اما اگر شما مدرک لازم را ندارید ، نگران نباشید چرا که می توانید در دوره های مختلف این زبان را به بهترین نحو بیاموزید.

گاه تکمیل یک دوره زبان انگلیسی در لهستان می تواند دانش شما را در حد یک کارشناس ارشد زبان انگلیسی افزایش دهد و همچنین به شما در جهت تبدیل شدن به یک نویسنده ، سردبیر و سخنران بهتر در زندگی حرفه ای و روزمره کمک کند البته علاوه بر هدف اصلی یادگیری زبان ، دوره های کالج اشتیاق شما را در یادگیری افزایش خواهد داد.

تحصیل به زبان لهستانی در دانشگاه های لهستان

در بالا گفتیم که تحصیل در لهستان علاوه بر زبان انگلیسی به زبان رسمی این کشور نیز امکان پذیر است و جالب این است که شما برای تحصیل به این زبان لازم نیست از ابتدا زبان لهستانی را بدانید.

قدیمی ترین مرکز زبان آموزش زبان لهستانی

یادگیری زبان لهستانی علاوه بر اینکه هزینه تحصیل شما را به صورت قابل توجهی کاهش می دهد بلکه به شما کمک می کند تا اقامت راحت تری نیز در این کشور داشته باشید.

هم چنین با دانش زبان لهستانی شما از سایر دانشجویان شانس بیشتری دارید که پس از تحصیل به شغل خوبی رسیده و مقدمات دریافت اقامت را برای خود فراهم سازید.

انتخاب هر یک از زبان های انگلیسی و یا لهستانی می تواند سدهای تحصیلی مختلفی را از پیش روی دانشجویان بردارد و هر دانشجو با توجه به شرایط خود و هم چنین معیارهای آموزشی در دانشگاه های لهستان باید زبان مناسب تر را انتخاب نمابید.

دوره های یادگیری در شهرها و کالج های مختلف لهستان برگزار می شود و شما باید قبل از هرگونه اقدامی اطلاع پیدا کنید که آیا دوره زبان دلخواهتان در دانشگاه مقصد برگزار می شود یا خیر ؟ با ما همراه باشید تا به بررسی بهترین کالج های لهستان جهت یادگیری زبان بپردازیم.

دوره زبان لهستانی برای دانشجویان بین المللی

این دوره برای شروع مطالعات برای افرادی که لهستانی نیستند و نیاز به بهبود مهارت زبان لهستانی دارند ، طراحی شده است ، هدف این دوره ها آماده سازی کاندیداها برای تقویت مهارت های شفاهی و مکالمه است تا بتواند نیازهای آموزش عالی در لهستان را تامین کنند.

این دوره ها دو نوع کلاس را شامل می شوند که یکی در حوزه مهارت های زبان عمومی متمرکز است و دیگری واژگان تخصصی را بسته به انتخاب دانش آموزان تقویت می نماید.

این دوره ها که دو ترم تحصیلی را شامل می شوند از اکتبر تا آخر ژانویه و از اواسط فوریه تا پایان ماه ژوئن در دو ترم برگزار می گردند . مدت زمان کل دوره ۷۸۰ ساعت و هزینه تحصیل در دوره ۲۰۰۰ یورو است ، گواهی پایان دوره ، سند ارزیابی تسلط دانش آموزان به زبان لهستانی است.

قدیمی ترین مرکز زبان آموزش زبان لهستانی

مرکز زبان و فرهنگ لهستانPolonicum قدیمی ترین مرکز آموزش لهستانی برای خارجیان است که دوره های خود را برای کسانی مانند دانش آموزان ، افسران و همچنین افرادی که با دانشگاه ها مرتبط نیستند و علاقه به یادگیری زبان لهستانی دارند را ارائه می دهد.

در این کلاس ها برخلاف کلاس های زبان معمولی ، استادان توجه خود را بر بازده عملی زبان لهستانی متمرکز نموده و دانش آموزان در نمایش فیلم ها ، برنامه های چندرسانه ای ، آشنایی با تاریخ و فرهنگ لهستان و همچنین در کارگاه های مردم نگاری شرکت می کنند ، از انواع این دوره های می توان به دوره های باز ، دوره های تابستانی و امتحانات دولتی در لهستان اشاره کرد.

قوانین شرکت در دوره های زبان لهستانی

هر متقاضی بورس تحصیلی یا هر فردی که در لهستان تحصیل می کند و نیاز به یادگیری زبان لهستانی دارد ، می تواند در این دوره شرکت کند ؛ برای شرکت در این دوره ، باید :

 • حداقل سن ۱۸ سالگی داشته باشید و مدرک تحصیلات متوسطه داشته باشید.
 • فرم ثبت نام برای دوره را پر و آن را به مدرسه و یا کالج موردنظر ارسال کنید.
 • هزینه ثبت نام ۵۰ یورو و هزینه تحصیل را پرداخت کنید.
 • ویزا یا اجازه اقامت در قلمرو جمهوری لهستان برای مدت دوره را داشته باشید .

دقت کنید که مدرسه یا موسسه برگزاری دوره ، مسئولیت ویزا یا اجازه اقامت را نمی پذیرد و تنها اسنادی که می توانند توسط مدرسه صادر شوند عبارتند از : نامه پذیرش برای دوره زبان لهستانی و در مرحله دوم گواهی شرکت در این دوره.

دوره های زبان اغلب زمانی ارائه می شوند که حداقل ۶ دانش آموز وجود داشته باشد.

راهکارهایی جهت بهبود زبان لهستانی

یکی از بهترین راه های یادگیری زبان لهستانی این است که یک دوست لهستانی پیدا کنید ، شما می توانید آگهی خود را در پلت فرم Think Poland بفرستید و سایر دانشجویان خارجی که در لهستان زندگی می کنند را پیدا کرده و دوستی جدیدی را شروع کنید.

مقطع کارشناسی در لهستان

تا اینجا دریافتیم که داشتن مدرک دیپلم و هم چنین رسیدن به مهارت زبانی و دریافت مدرک مورد تایید دانشگاه برای آغاز تحصیل در دانشگاه ضروری است.

مقطع کارشناسی در لهستان

در این مقطع دانشجویان می توانند برای رشته دلخواه خود در دانشگاه های خصوصی و یا دولتی درخواست دهند که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی به مراتب بیشتر از دانشگاه های دولتی می باشد.

دوره کارشناسی در دانشگاه های دولتی لهستان اغلب به زبان لهستانی صورت پذیرفته و در صورتی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارید بهتر است برنامه های دانشگاه های خصوصی را دنبال کنید زیرا دانشگاه های دولتی این کشور می کوشند تا امکانات تحصیلی خود را در اختیار فردی قرار دهند که زبان رسمی این کشور را آموخته و می تواند مانند دانشجویان بومی برای کشور مفید باشد.

دوره کارشناسی در اغلب رشته های تحصیلی سه تا چهار سال زمان می برد و در ترم آخر باید یک پروژه را مرتبط با مهارت خود ارائه دهید.

مقطع کارشناسی ارشد در لهستان

تحصیل در لهستان در مقطع فوق لیسانس بشدت مورد علاقه دانشجویان بین المللی است که می تواند مقدمه خوبی برای پذیرش در دوره دکترا نیز به شمار رود.

دوره کارشناسی ارشد یک تا دو سال زمان برده و برخلاف دوره کارشناسی امکان تحصیل به زبان انگلیسی در تمامی رشته ها و دانشگاه ها امکان پذیر است همچنین فراموش نکنید که مدرک کارشناسی معتبر از ملزومات پذیرش در مقطع ارشد لهستان می باشد و هزینه تحصیل با توجه به رشته مشخص می گردد.

اکثر واحدهای درسی در مقطع کارشناسی ارشد تئوری بوده و برنامه های غیر دانشگاهی به عنوان مکمل نیز وجود دارند که دانشجویان می توانند برای بالابردن مهارت خود از آنها استفاده کنند.

از کشورهای دیگری که می توانید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کنید ، ایتالیاست ، بورسیه ها و شرایط بسیار عالی تحصیل در این کشور را در مقاله تحصیل در ایتالیا بخوانید.

مقطع دکترا در لهستان

تحصیل مقطع دکترا در لهستان بر شناخت ابزار های کاربردی و بررسی حوزه های علمی ، تحقیقاتی رشته انتخاب شده توسط دانشجویان متمرکز است.

مقطع دکترا در لهستان

دانشجویان با استفاده از کارگاه های آموزش و انجام تحقیقات این فرصت را خواهند داشت تا فرضیه های خود را تشریح نموده و پایان نامه دکترا خود را برای سال های دیگر تحصیل توسعه دهند.

دانشجویان دکترا در تحقیقات خود توسط اساتید و کارمندان دانشگاهی به عنوان استاد راهنما حمایت می شوند و در سخنرانی ها ، سمینار ها و آموزش ها ، کار پروژه ، آزمایشگاه و کلاس های کارگاهی به صورت اجباری و اختیاری شرکت می کنند.

افراد متقاضی تحصیل مقطع دکترا در لهستان باید قبل از اقدام به پذیرش از دانشگاه مربوطه ، موضوع پایان نامه خود را انتخاب نموده و استاد راهنمای مناسب را انتخاب کنند سپس رزومه تحصیلی شان را که شامل مدرک کارشناسی ارشد و مدرک زبان انگلیسی و یا لهستانی ست ارائه دهند.

چنانچه بتوانید استاد راهنما را متقاعد به حمایت از تز تحصیلی خود کنید ، به احتمالی زیاد به بورسیه تحصیلی دست خواهید یافت ، داشتن مقالات بین المللی و چاپ کتاب می تواند در دریافت بورسیه تحصیلی بسیار موثر باشد.

داشتن مدرک آیلتس با نمره بالا می تواند شانس دریافت بورسیه را بالا ببرد ، در صورت دریافت بورسیه تحصیلی مقطع دکترا ، دانشجویان هزینه تحصیل در لهستان را به طور کامل دریافت خواهند کرد و به همین دلیل رقابت زیادی میان دانشجویان خارجی جهت تحصیل در این دوره وجود دارد.

مراحل پذیرش دوره دکترا در لهستان

دوره دکترا که سه تا 5 سال به طور متوسط زمان می برد روند پذیرشی متفاوت با دو مقطع قبلی داشته و دانشجو باید از طریق یک استاد راهنما به پذیرش برسد در این دوره درواقع استاد راهنما دانشجو را به دانشگاه معرفی نموده و او را مورد حمایت قرار می دهد.

در ادامه مهم ترین مراحل رسیدن به پذیرش در دوره دکترا را برای شما عزیزان ذکر خواهیم نمود :

 • یافتن یک استاد راهنما و ارسال مجموعه ای از مدارک اولیه برای دریافت تاییدیه
 • ثبت نام به عنوان متقاضی تحصیل در مقطع دکترا و ارائه مدارک مورد نیاز
 • درخواست پذیرش در رشته تحصیلی مربوطه
 • تکمیل فرم پذیرش
 • پرداخت هزینه پذیرش
 • مصاحبه در مرکز استخدام دانشگاه
 • ارائه دیگر اسناد مورد نیاز برای پذیرش

همچنین اگر مصمم به تحصیل دکترا در خارج از کشور هستید ، می توانید دانشگاه های کانادا را نیز بررسی کنید ، در مقاله تحصیل در کانادا کلیه بورسیه هایی که برای تحصیل در مقطع دکترا در اختیار شماست ، شرح داده شده است.

تحصیل مهندسی در لهستان

تحصیل رشته های مهندسی در لهستان برای آن دسته از افرادی که به دنبال آموزش های تکنیکی هستند مناسب ترین گزینه است و دانشگاه های متعددی که در شهرهای مختلف این کشور قرار گرفته اند رشته های مهندسی را با گرایش های مختلف در اختیار دانشجویان داخلی و خارجی قرار می دهند.

تحصیل مهندسی در لهستان

دوره های تحصیل رشته های مهندسی در لهستان به سه مقطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا تقسیم شده و دانشجویان قادرند حتی در برخی از رشته ها در دوره کارشناسی به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

شرایط ورود به رشته های مهندسی در دانشگاه های لهستان با سایر رشته های تحصیلی تفاوتی نداشته و دانشجویان باید با توجه به مقطع انتخابی خود مدارک لازم را فراهم سازند ؛ دقت داشته باشید که تحصیل در رشته های مهندسی نیازمند معدل بالای تحصیلی ست و اغلب دانشجویان باید دوره پیش نیاز را پشت سر بگذارند.

در دوره کارشناسی رشته های مهندسی نمی توان توقع دریافت بورسیه تحصیلی از سوی دانشگاه را داشت و با توجه به اهمیتی که این رشته در کلیه مراکز علمی لهستان دارند بهترین امکانات تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

دقت داشته باشید که در صورتی که نتوانید به پذیرش در دانشگاه های دولتی این کشور برسید باید در دانشگاه های خصوصی هزینه های بالاتری را پرداخت نمایید ، ضمنا برای رشته های مهندسی تحصیل در روسیه را هم به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم.

گرایش های مهندسی در لهستان

در میان تمامی رشته های مهندسی این رشته ها از استقبال بیشتری توسط دانشجویان بین المللی برخوردار هستند که البته هر کدام به زیر شاخه های متعدد تقسیم می شوند . برخی از رشته های مهندسی شامل موارد زیر است :

 • مهندسی برق و الکترونیک
 • علوم کامپیوتر
 • فناوری اطلاعات
 • مهندسی شهرسازی
 • مهندسی قدرت
 • مهندسی محیط زیست
 • مهندسی نفت و گاز
 • طراحی ماشین
 • مهندسی راه آهن و مدیریت حمل و نقل
 • مهندسی راه
 • بیوتکنولوژی
 • مهندسی زیست پزشکی
 • مهندسی معماری
 • مهندسی مخابرات

شما می توانید تحصیل رشته های مهندسی در لهستان را در برترین دانشگاه های این کشور ادامه دهید که برخی از آنها به شرح زیر است : دانشگاه پلی تکنیک ورشو ، دانشگاه فنی وروسواو ، دانشگاه فنی ووج ، دانشگاه فنی گدانسک ، دانشگاه یاگیولنیان ، دانشگاه تکنولوژی لدز ، دانشگاه پوزنان.

هزینه های تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی هزینه های بسیار کمتری می طلبد و حتی برخی دانشگاه های این کشور تحصیل رایگان را نیز ارائه می دهند البته گفتنی ست که افرادی که تحصیل به زبان انگلیسی را انتخاب کرده باشند باید برای شهریه دانشگاه شهریه های بیشتری پرداخت کنند.

هزینه های تحصیل در لهستان

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی به طور میانگین در حدود ۸۰۰ یورو است که برای دانشگاه های خصوصی باید تا 3000 یورو را برای هر ترم تحصیلی در مقطع کارشناسی در نظر گرفت.

شهریه تحصیل در دانشگاه های لهستان بسته به ملیت فرد متقاضی و دولتی و غیر دولتی بودن دانشگاه محل تحصیل او متفاوت است دقت داشته باشید که هزینه های تحصیل در دانشگاه های لهستان بر اساس رشته انتخابی و خود دانشگاه مشخص می شود که نمی توان به صورت حدسی عددی را بیان کرد.

همانگونه که گفتیم هزینه تحصیل در رشته های کارشناسی می تواند از 3000 یورو آغاز شده و به 15000 یورو در رشته های علوم پزشکی برسد . در رابطه با پرداخت شهریه به نکات زیر نیز توجه داشته باشید :

 • در صورتی که مایل به گذراندن دوره های کار آموزی برای مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد در رشته های پزشکی و یا علوم و هنر هستید باید در طول سال ۳۰۰۰ یورو مبلغی به عنوان شهریه پرداخت کنید .
 • شهریه برای دوره های زبان لهستانی در دانشگاه لهستان ۲۰۰۰ یورو و برای زبان انگلیسی در حدود بین ۱۳۰۰ پوند تا ۲۵۰۰ پوند در سال می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در لهستان

مبالغی که در بالا گفته شد تنها حدود شهریه دانشگاه است که باید مستقیما به حساب دانشگاه واریز شود و دانشجویان مخارج دیگری همچون هزینه زندگی در لهستان را نیز دارند که باید با برآورد صحیحی از آن نیز برسند.

لهستان یکی از ارزان ترین و کم هزینه ترین کشور های اروپایی است که هزینه زندگی در آن نسبتا پایین می باشد ، این کشور دارای اقتصادی پایدار است که همین امر موجب گشته تا دانشجویان بتوانند با هزینه ای مناسب زندگی کوچک اما خوبی را در این کشور داشته باشند.

متوسط هزینه زندگی در این کشور ۳۰۰ تا ۶۵۰ یورو برای هر سال است که بیشترین هزینه مربوط به خوابگاه و یا مسکن فرد می باشد مثلا هزینه زندگی در شهر های بزرگ تر لهستان بین ۴۵۰ تا ۶۵۰ یورو و در شهر های کوچک تر بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ یورو برای هر ماه است و تا حدی سطح توقع شخص در کاهش و یا افزایش این میزان موثر است.

دانشجویان در لهستان معمولا در خوابگاه های دانشگاهی با بقیه دانشجویان اقامت دارند ، اما برخی نیز در آپارتمان های خصوصی اقامت می کنند.

مزایای تحصیل در لهستان

تا به اینجای مقاله با تحصیل در کشور لهستان از جنبه های مختلف آشنا شدیم و دریافتیم که رسیدن به پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی هر کشور روند خاص خود را می طلبد اما لهستان نیز مانند هر کشور دیگری مزایا و البته معایب خاص خود را به همراه دارد.

مزایا و معایب تحصیل در لهستان

از مزیت های چشمگیر اقدام برای تحصیل یا زندگی در کشور لهستان ، امکان اخذ اقامت راحت و سریع این کشور می باشد و افراد از این طریق خیلی راحت می توانند به اقامت دائم یک کشور اروپایی ایده آل دست پیدا کنند.

لهستان کشوری پویا با قدمتی طولانیست که همیشه سعی می کند پیشرفت و به روز رسانی ارگانهایش را در اولویت قرار دهد و دانشجویان بین المللی با پذیرش در لهستان علاوه بر مزایا خوب تحصیلی ، امنیت اجتماعی و زندگی با سطح رفاه خوب برخوردار خواهند شد.

با تحصیل در لهستان شما زندگی در کشوری را تجربه خواهید کرد که بیش از نیمی از مردم آن به زبان انگلیسی صحبت می کنند و به راحتی با دانشجویان و افراد خارجی ارتباط برقرار می کنند.

شهرهای لهستان ترکیبی پر جنب و جوش از یهودی ، آلمانی ، اتریشی و دیگر فرهنگ ها است که آن را مکانی شگفت انگیز برای تحصیل کرده است.

این کشور همچنین دارای ویژگی های اروپایی مانند حمل و نقل عمومی بسیار مناسب ، جشنواره غذا و فیلم است و حتی یک جشنواره سه روزه همراه با نمایش و موسیقی فقط برای دانشجویان به نام Juwenalia دارند.

معایب تحصیل در لهستان

بدون شک زمانیکه شما تصمیم به زندگی در کشور دومی داشته باشید با برخی معایب در مورد آن نیز مواجه خواهید شد ، کشور لهستان با تلاش در جهت بهینه سازی شرایط تحصیل و زندگی برای افراد خارجی میزان معایب کشورش را به پایین ترین حد ممکن رسانده است اما در مقایسه مزایا و معایب تحصیل در لهستان ، معایب انگشت شماری نیز وجود دارد که باید از آنها مطلع شوید.

یکی از بزرگترین عیب های زندگی در عدم آشنایی ایرانیان با زبان رسمی کشور لهستان است ، خصوصا برای کسانی که می خواهند در لهستان سرمایه گذاری و زندگی کنند برقراری ارتباط در جامعه برایشان مقداری دشوار خواهد بود.

متاسفانه زبان لهستانی هیچگونه قرابت با زبان فارسی و حتی انگلیسی ندارد به همین دلیل برای یادگیری این زبان زمان زیادی باید صرف شود البته مردم لهستان خصوصا نسل جدید اکثریت به زبان انگلیسی آشنایی دارند اما در هر صورت پیشنهاد می شود که متقاضیان مهاجرت به لهستان یادگیری زبان لهستانی را در راس برنامه خود قرار دهند.

از سوی دیگر تحصیل رایگان یا تحصیل با هزینه بسیار کمتر در لهستان ، صرفا به رشته های به زبان لهستانی تعلق می گیرد در حالیکه افرادی که به دلیل توان مالی کمتر تحصیل به زبان لهستانی را انتخاب کنند.

در مراحل بعد برای کار و یا ادامه تحصیل در دیگر کشورها دچار مشکل می شوند . این افراد یا باید در خود کشور لهستان دنبال فرصت های شغلی مناسب بگردند و یا اینکه به ایران باز گردند.

موسسات اعزام دانشجو به لهستان

مهاجرت تحصیلی به هر کشوری در دنیا در قدم اول به شرایط جسمی و روحی فرد بستگی دارد و برخی از دانشجویان ضمن بهره مندی از تحصیل رایگان در کشورهای مختلف قادر به پذیرش شرایط جدید نبوده و با بازگشت فرصت خود را از دست می دهند ، از این رو مشورت با افراد متخصص در این زمینه بسیار مفید و کمک کننده خواهد بود.

موسسات اعزام دانشجو به لهستان

اما دقت داشته باشید که برای انجام پروسه مهاجرت و یا هر گونه اقدام دیگر به افراد قابل اطمینان و خبره در این زمینه مراجعه کنید تا خدایی نکرده دچار ضرر و زیان نشوید.

این روزها افراد زیادی ادعای اعزام دانشجو به کشورهای خارجی را دارند که به هیچ عنوان قابل اعتماد نبوده و تنها باعث هدر رفتن زمان و سرمایه شما می شوند.

شما عزیزان علاقه مند به تحصیل در خارج کشور می توانید با مراجعه به موسسات مهاجرتی به خوبی از تمامی اطلاعات موردنیاز خود اگاه شده و نه تنها پروسه پذیرش تحصیلی بلکه اقدامات لازم جهت رسیدن به اقامت در کشور موردنظرتان را نیز فراهم سازید.

همه موسسات آموزش عالی در لهستان از سیستم انتقال اعتبار اروپایی ( ECTS ) استفاده می کنند و تحصیل در لهستان یک محیط عالی برای کسانی است که دوست دارند یاد بگیرند و بحث کنند.

سوالات پر تکرار تحصیل در لهستان

در این نوشتار کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی سعی کردند جزییات مفیدی در خصوص تحصیل در لهستان را برای علاقه مندان بیان کنند ، شما عزیزان علاوه بر اینکه می توانید با دفاتر شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در تماس باشید راه دیگری برای پرسش سوالات خود دارید ، از قسمت دیدگاه های سایت استفاده کنید و سوال خود را مطرح نمایید ، در اسرع وقت به جواب خود خواهید رسید.

سطح دوره های زبان انگلیسی برای تحصیل در لهستان چگونه است؟

تکمیل یک دوره زبان انگلیسی در لهستان می تواند دانش شما را در حد یک کارشناس ارشد زبان انگلیسی افزایش دهد بنابراین این انتخاب را از دست ندهید.

دوره زبان در لهستان چقدر زمان می برد و چه میزان هزینه دارد؟

دوره زبان که سطوح آن از مبتدی به پیشرفته (B2-C2) است ، هزینه ای در حدود 900 PLN داشته و در مدت 16 هفته برگزار می شود.

می خواهم بدانم رفتار مردم لهستان با ایرانیان چگونه است ؟

لهستان مردمی مهربان دارد که با دانشجویان بسیار دوستانه رفتار می کنند ، حتی مردم محلی در شهرهای مختلف سعی می کنند با دانشجویان خارجی به هر دو زبان انگلیسی و لهستانی صحبت کنند تا احساس غربت نکنند.

می خواهم در لهستان کارشناسی ارشد بخوانم آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد؟

دوره کارشناسی ارشد یک تا دو سال زمان برده و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در تمامی رشته ها و دانشگاه ها امکان پذیر است.

چگونه می توانم برای تحصیل مقطع دکترا در لهستان بورسیه بگیرم؟

شما باید بتوانید استاد راهنما را متقاعد به حمایت از تز تحصیلی خود کنید ، داشتن مقالات بین المللی و چاپ کتاب ، داشتن مدرک آیلتس با نمره بالا می تواند در دریافت بورسیه تحصیلی بسیار موثر باشد.

هزینه زندگی در لهستان برای یک دانشجو چقدر است؟

متوسط هزینه زندگی در این کشور ۳۰۰ تا ۶۵۰ یورو برای هر سال است که بیشترین هزینه مربوط به خوابگاه و یا مسکن فرد می باشد مثلا هزینه زندگی در شهر های بزرگ تر لهستان بین ۴۵۰ تا ۶۵۰ یورو و در شهر های کوچک تر بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ یورو برای هر ماه است.

مدت زمان ویزاهای لهستان چقدر است؟

ویزاهای لهستان که برای یک دوره ثابت مانند ویزای دوره زبان در لهستان ، صادر می شوند ، سه ماهه ، شش ماهه و یا نهایتا یک ساله هستند. فردی که قصد اقامت بیش از ۹۰ روز در لهستان را داشته باشد ، باید برای ویزای بلند مدت اقدام نماید.

هزینه بیمه دانشجویی در لهستان چقدر است؟

در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ یورو در ماه که به هزینه های تحصیل در لهستان افزوده خواهد شد.

هزینه خوابگاه در لهستان چقدر است؟

هزینه خوابگاه به صورت ماهیانه و یا ترمی دریافت می شود ، معمولا هزینه اقامت در یک خوابگاه تقریبا ۶۰ تا ۸۰ یورو در یک اتاق مشترک و ۱۰۰-۱۵۰ یورو برای یک اتاق یک نفره بدون هم اتاقی است.

اگر در لهستان تحصیل کنم ، آیا می توانم همزمان کار کنم؟

دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی لهستان می توانند به صورت پاره وقت در این کشور تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

برای هرگونه سوال و یا آگاهی از جزئیات تحصیل در لهستان کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی به عنوان موسسه مهاجرتی به لهستان آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان در دفاتر همکار شهرهای تهران و شیراز هستند ، برای مقایسه بهتر لهستان با دیگر کشورها برای تحصیل ، می توانید مقالات دیگر سایت را نیز ببینید ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل در فرانسه است ، چراکه با یادگیری زبان فرانسوی هم زبانی معتبر در دنیا را آموخته اید و هم تحصیلتان رایگان خواهد بود.

5/5 - (440 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه