تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

هنگام تحصیل در کشور روسیه فرصت دریافت بورسیه تحصیلی و پرداخت حداقل هزینه را نیز خواهید داشت ، از آنجا که تصمیم گیری در مورد تحصیل در خارج از کشور گامی کاملا جدی است و شما باید با یک فرهنگ دیگر ارتباط برقرار کنید فضای آموزشی روسیه به شما نیز کمک می کند تا بتوانید به راحتی و در زمانی کوتاه به سازگاری با این کشور برسید.

با انتخاب کشور روسیه شما فرصت انتخاب و پذیرش آسان در رشته دانشگاهی مورد علاقه تان را دارید که مجموعه ای از امکانات را به صورت یکجا در اختیارتان قرار می دهد.

این کشور با داشتن 15 دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS از بیش از صد و هفتاد کشور جهان دانشجویان بین المللی را پذیرفته و به آنها فرصت می دهد تا علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند.

از آنجا که در سال های اخیر روسیه به یکی از مقصدهای پرطرفدار در میان دانشجویان ایرانی تبدیل شده است ، کارشناسان مجرب حوزه مهاجرت شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) اطلاعات مهم و اصلی را در زمینه تحصیل در روسیه برای شما عزیزان جمع آوری نموده و پاسخگوی تمامی سوالات شما در این زمینه هستند.

تحصیل در روسیه انتخابی مطمئن

داشتن ویزای تحصیلی روسیه می تواند یکی از انتخاب های ساده اما پرسود و مطمئن برای متقاضیان دانشگاه های خارج از کشور باشد.

این کشور با ارتقا دانشگاه های خود امکانات مناسبی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد که همین امر موجب شده تا به یکی از انتخاب های اصلی دانشجویان مبدل شود.

روس ها دارای سنت های آموزشی غنی و سنتی هستند و دانشگاه های این کشور متخصصین زیادی را در زمینه مهندسی ، پزشکی و علوم انسانی آموزش می دهند.

از ویژگی هایی که دانشگاه های روسیه را نسبت به سایر کشورها متمایز می سازد عدم وجود شرط معدل است که به دانشجو این شانس را می دهد تا فارغ از درنظر گرفتن رشته دیپلم خود با گذراندن یک دوره پیش نیاز تحصیل در رشته دلخواهش را آغاز نماید.

البته درنظر داشته باشید که دانشگاه های کشور روسیه مانند هر مقصد دیگری شما را ملزم می سازند تا شرایط و قوانین خاصی را رعایت کنید که تنها با مراجعه به سایت دانشگاه و یا افراد خبره در این زمینه قادر به اطلاع از تمامی آنها خواهید بود.

در ادامه با ما همراه باشید تا ضمن مطالعه تمامی شرایط تحصیل در روسیه دریچه ای از تحصیل در دنیایی جدید و پرهیجان را بر روی خود بگشایید ، همچنین می توانید برای مقایسه کشورها برای تحصیل مقالات مشابه را در همین سایت بخوانید ، مقاله تحصیل در مجارستان را مطالعه کنید.

تحصیل در روسیه

سیستم آموزشی کشور روسیه

تحصیلات در کشور روسیه از سن 6 سالگی آغاز و در 17 سالگی به پایان میرسد و دانش آموزان از چهار بخش اصلی آموزش ، دو دوره اول ابتدایی و بخشی از متوسطه را به صورت اجباری پشت سر گذاشته و در گذراندن دو دوره بعدی تحصیلات عالی و تکمیلی آزاد خواهند بود.

نظام آموزشی بین المللی در روسیه

دانش آموزانی که موفق به دریافت مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود شده اند ، می توانند به کلیه مراکز آموزش عالی با توجه به علاقه و رشته تحصیلی شان وارد شوند.

نظام آموزش عالی روسیه به دانشگاه ، دانشگاه فنی ، آکادمی ، موسسه ، کالج ، موسسات آموزش عالی غیر دانشگاهی و موسسات فنی تقسیم می شود که توسط دو بخش خصوصی و دولتی اداره می گردند ، تحصیلات دانشگاهی در روسیه بسیار گسترده بوده و به قوی بودن در حوزه های فیزیک ، ریاضیات ، پزشکی و علوم طبیعی مشهور است که علاوه بر دانش آکادمیک بر دانش عملی نیز متمرکز هستند.

این کشور مهد افراد مشهور بسیاری همچون داستایوفسکی و لئو تولستوی بوده و تمامی جهانیان بزرگ پزشکان دنیا همچون ویکتور اسکومین ، بوریس موروکوف ، آنتوان چخوف و یا توپولوف را می شناسند.

از این رو تحصیل در این کشور بهره مندی از سیستم آموزشی ست که افراد برجسته ای در آن تحصیل نموده اند ، خوب است این نکته را نیز به شما عزیزان بگوییم که تعداد قابل توجهی از دانشگاه های روسیه مورد تایید ایران نیز هستند و شما از این بابت نیز دغدغه ای نخواهید داشت.

مقاطع تحصیلی قبل از دانشگاه در روسیه

چنانچه بخواهیم به سیستم آموزشی روسیه قبل از ورود به مقاطع عالی نگاهی داشته باشیم در می یابیم که دانش آموزان به مدت 9 سال به تحصیل دوره اجباری مشغول هستند و پس از آن می توانند به دبیرستان و یا هنرستان های فنی وارد شوند.

مقاطع تحصیلی قبل از دانشگاه در روسیه

البته گفتنی ست که آموزش فنی حرفه ای در روسیه شامل دو بخش آموزش متوسطه تخصصی و تحصیلات عالی ( دانشگاهی ) است.

اولین رده شامل کالج ها و مدارس فنی است که دانش آموزان حرفه ای از جمله خدمات ، آشپزی ، مکانیکی و غیره را آموزش ببینند در حالی که در آموزش عالی توسط دانشگاه ها ، فارغ التحصیلان مدرک کارشناسی دریافت می کنند.

دانشگاه ها که اصلی ترین و بزرگ ترین مراکز آموزشی در تحصیلات عالیه هستند ، آماده ارائه دوره های تحصیلی برای دانشجویان با تمامی سلیقه ها بوده و به صورت تمام وقت و یا پاره وقت آموزش های مهارتی را به علاقه مندان یاد می دهند ، روسیه دارای بیش از 700 مرکز آموزشی در 82 منطقه خود است و از رشته های فیزیک تا هنر را می توان در آنها یافت.

تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم

آغاز تحصیل در روسیه در مقطع دانشگاه نیازمند داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی است و تمامی داوطلبان خارجی متقاضی تحصیل به زبان روسی باید یک دوره پیش نیاز به نام پادفک را پشت سر بگذارند.

نکته قالب توجه در رابطه با این کشور عدم نیاز به مدرک دیپلم مرتبط با رشته درخواستی است و چنانچه دوره پادفک را بگذرانید واجد شرایط ورود به دانشگاه خواهید بود، برای اطلاعات بیشتر در خصوص این دوره، مقاله تحصیل دوره پادفک در روسیه را بخوانید.

تحصیل در دانشگاه با دوره کارشناسی آغاز می شود که چهار سال به طول می انجامد و دانشجویان تمامی مهارت های لازم از جمله زبان انتخابی را با گذراندن دوره پیش نیاز به دست می آورند ، ممکن است برخی از دانشگاه ها دانشجویان خود را از طریق آزمون ورودی و یا انجام مصاحبه انتخاب کنند که شرایط آن در سایت دانشگاه به راحتی قابل دسترسی ست.

سیستم آموزش عالی در روسیه

سه نوع اساسی از موسسات آموزش عالی در روسیه وجود دارد که شامل دانشگاه ، دانشکده و موسسات است که دانشگاه ها ارائه طیف وسیعی از برنامه ها در تمام سطوح آموزش و پرورش را بر عهده داشته و موسسات هم بخش مستقل از دانشگاه یا دانشکده ارائه آموزش های تخصصی را بر عهده دارند.

سیستم آموزش عالی در روسیه

روسیه همچنین دانشگاه هایی دارد که حالت آموزشکده دارند و هر کدام فقط در چند زمینه مشخص آموزش می دهند برای مثال امکان گذراندن دوره های کوتاه فنی ، کشاورزی یا هنری برای دانشجویان داخلی و همچنین دوره های زبان برای دانشجویان خارجی در این دانشگاه ها میسر می باشد.

آموزش عالی در روسیه به طور معمول بین ۴ تا ۶ سال طول می کشد و پس از اتمام دوره گذراندن یک پروژه تحقیقاتی و امتحانات نهایی الزامی است.

متقاضیان تحصیل در روسیه باید آگاه باشند که دوره لیسانس صرفا به زبان روسی تدریس می شود اما مقاطع بالاتر علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند.

ارائه مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد در روسیه نسبتا جدید است و در سیستم شوروی سابق وجود نداشته که این مسئله دال بر مطابقت بیشتر سیستم آموزشی روسیه نسبت به استاندارد های بین المللی است.

آزمون ورودی دانشگاه های روسیه

با وجود آنکه شرایط پذیرش در دانشگاه های روسیه به سختی برخی از کشورها نیست اما این امکان وجود دارد که دانشگاه ها دانشجویان خود را از طریق آزمون ورودی پذیرش کنند که البته بیشتر برای رشته های پزشکی می باشد و سایر رشته ها غالباً آزمون ندارند.

دانشگاه های برتر نیازمند بالاترین نمره آزمون سراسری دولتی ( EGE ) هستند و یقینا ورود متقاضیان به این دانشگاه ها دشوار تر است.

روسیه حدود ۱۶۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی دارد و اکثر دانشجویانی که به تحصیل در روسیه می پردازند ، وارد رشته های مهندسی و بخصوص مهندسی هوافضا ، علوم پایه ، هنر و رشته های پزشکی می شوند.

تحصیل مقطع لیسانس در روسیه

برنامه های لیسانس در روسیه ، با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای بین المللی است و بیش از 125 برنامه برتر لیسانس در روسیه ارائه می شود ، اگر یک لیسانس در روسیه علاقه شما را جذب کند می توانید از طریق انتخاب یکی از برنامه های زیر و اخذ مشاوره درباره آن اطلاعات بیشتری در مورد فرصت های موجود کسب کنید.

تحصیل مقطع لیسانس در روسیه

در ادامه به بهترین رشته های لیسانس موجود در دانشگاه های روسیه به صورت دقیق تر اشاره می کنیم تا بتوانید با آگاهی بیشتری تصمیم بگیرید.

لیسانس امور مالی بین المللی در روسیه

این رشته در دانشگاه مالی تحت دولت فدراسیون روسیه برای دانشجویان بین المللی ارائه و به علاقه مندان به تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم توصیه می شود.

دانشجویان این دانشکده برای کار حرفه ای در بخش های مالی و اقتصادی سازمان های صنایع مختلف و اشکال مالکیت در سازمان های دولتی در پست هایی که نیاز به تحصیلات ابتدایی اقتصادی دارند، آماده می شوند.

دانشکده امور مالی بین المللی ( M.F.F ) برای لیسانس و کارشناسی ارشد در زمینه آماده سازی ” اقتصاد ” آموزش های لازم را ارائه می دهد و فارغ التحصیلان این دانشکده قادر خواهند بود تا فعالیت های تحلیلی ، سازمانی ( اداری ) و آموزشی ( تدریس ) را در زمینه های اقتصادی زیر انجام دهند:

بازار های عملکردی ، جریان های مالی و اطلاعات ، فرآیندهای تولید و تحقیق در شرکت ها از هر گونه فعالیت مالکیتی ، در سازمان های آموزشی ، تحقیقاتی و سایر سازمان ها و همچنین در داخل دولت .آموزش حرفه ای این رشته همراه با تدریس عالی انگلیسی ، باعث می شود فارغ التحصیلان نامزدهای ایده آلی برای کار در شرکت های چند ملیتی در داخل و خارج از روسیه باشند.

لیسانس مدیریت بین المللی هتل داری IMI در روسیه

IMI یک رشته منحصر به فرد در برنامه بازشناسی بین المللی روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع است که مطابق با استانداردهای بین المللی آموزش و پرورش در صنعت مهمان نوازی پایه ریزی شده و آموزش داده می شود.

این برنامه ترکیبی از دانش نظری ، روند بازار اخیر و مهارت های عملی است . مدرک لیسانس مدیریت بین المللی هتل داری در سراسر جهان شناخته شده است و فارغ التحصیلان ، تجربه قابل توجهی در بهترین هتل ها و رستوران های بین المللی در روسیه و خارج از کشور خواهند داشت.

دانشجویان در برنامه تحصیلی IMI ابتدا مقدمه ای بر مهمانداری را بررسی و سپس خدمات پذیرش ، خدمات اقامت ، خدمات عملی رستوران ، سیستم های کامپیوتری هتل و مقدمه ای بر حسابداری را آموزش می بینند.

لیسانس علوم رایانه و کامپیوتر در روسیه

همانطورکه همه شما آشنایی دارید رشته کامپیوتر از پرکاربردترین رشته های تحصیلی در جهان است ، متخصصین کامپیوتر در حوزه فناوری اطلاعات دائما مورد تقاضا هستند و کمبود پرسنل واجد شرایط در زمینه فناوری اطلاعات در سراسر جهان ، به چشم می خورد.

عزیزان علاقه مند به تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم می توانند این رشته را نیز انتخاب کرده و دانشگاه فنی دولتی ولگاگراد به مدت چهار سال مشغول به تحصیل باشند.

سابقه آموزش و پرورش متخصصان فناوری اطلاعات در دانشگاه Volgagrad بیش از 30 سال است و بیشتر شرکت های فناوری اطلاعات در منطقه ایجاد شده ، سرپرست و کارکنان فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند.

فارغ التحصیلان این دانشگاه با موفقیت در شرکت های برجسته بین المللی مانند اینتل ، مایکروسافت ، HP، CISCO، ZyXEL و غیره دارای پست و مقام های عالی هستند ، دانشگاه Volgagrad از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در روسیه می باشد.

مهندسی محیط زیست و انرژی خالص در روسیه

همانطور که میدانید برنامه حفظ محیط زیست از چالش های اصلی بشر در دنیای امروز است و این برنامه صرفا جهت آموزش متخصصان عمومی برای حل مشکلات زیست محیطی ، مدیریت طبیعت پایدار و انرژی خالص در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در دانشگاه فنی دولتی Irkutsk در دسترس است.

برنامه جهانی محیط زیست ، دانش تئوری اساسی را با مهارت های آزمایشگاهی و تجربی ، مهندسی و فنی ، روش شناختی و تکنولوژیکی ادغام می کند.

این برنامه با هدف آموزش مدرن کارشناسان ، قادر به استفاده از فن آوری های زیست محیطی و قدرت و تجهیزات مهندسی است که می تواند یک محصول جدید را توسعه و در جهت حفظ محیط زیست راه اندازی و وارد مرحله تجارت کند.

توجه داشته باشید که برخورداری از مهارت های اضافی در زمینه اقتصاد و مدیریت طبیعت ، توسعه محصول جدید و همچنین ارائه و بازاریابی درست آن را تسهیل می کند.

لیسانس گردشگری در دانشگاه دولتی Pyatigorsk روسیه

این برنامه در موسسه زبان های خارجی و گردشگری بین المللی برای علاقه مندان طراحی شده است ، طراحان این رشته تلاش می کنند تا متخصصان خبره را با زمینه های نظری و مهارت های مدیریت عملی در حوزه گردشگری آماده سازند.

فارغ التحصیلان می توانند به طور موثر در صنعت گردشگری به عنوان اپراتورهای تور ، نمایندگان تور ، راهنماهای تور و مترجمان ، کارشناسان بازاریابی و همچنین در موقعیت مدیران مختلف در صنعت گردشگری بین المللی کار کنند.

لیسانس اقتصاد در دانشکده اقتصاد HSE روسیه

این دانشکده از مدارس معروف اقتصاد در روسیه است و دانشجویان را از فرصت های ویژه برای تحصیل در دو رشته یکی به زبان روسی و دیگری به زبان انگلیسی از HSE و دانشگاه لندن بهره مند می سازد.

موضوعات به زبان انگلیسی تدریس می شود و فقط برخی از موارد مورد نیاز برای مدرک روسی به زبان روسی تدریس می شود .

این برنامه با حمایت دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی لندن ، ترکیبی از استانداردهای عالی رتبه روسیه و بریتانیا در اقتصاد و امور مالی را برای دانشجویان ارائه می دهد و این یکی از گزینه های عالی برای تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم است.

لیسانس مدیریت سازمان در دانشگاه روسیه ای Plekhanov

دانشجویان در فرایند آموزش از مجموعه های آموزشی و روش شناختی مبتنی بر محصولات نرم افزاری مدرن ( مدل سازی کسب و کار ، طراحی معماری کسب و کار ) ، کسب و کار استودیویی و غیره استفاده می کنند.
برنامه تحصیل دو سویه ای با دانشگاه علم و صنعت فناوری دانشگاه علوم و فنون Lille که یک موسسه دولتی فرانسوی آموزش عالی است می باشد.

کل برنامه های این دانشگاه به زبان انگلیسی اجرا می شود و برای پذیرش به سطح زبان انگلیسی مناسب نیاز است ، علاوه بر این لیسانس اقتصاد و مدیریت در دانشگاه ملی تحقیقات مسکو نیز از موارد پیشنهادی برای تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم می باشد.

لیسانس طراحی در دانشگاه مینی (Minin ) روسیه

دانشجویان این رشته در ایجاد ویژگی های تفریحی و منظره ، دکوراسیون در نمایشگاه های جمعی و جشنواره ها و طراحی داخلی مسکونی و عمومی ساختمان ها تخصص کسب می کنند.

آنها همچنین در توسعه محصول چاپ مواد تبلیغاتی ، طراحی کتاب ، تبلیغات و بروشورهای اطلاعاتی ، جزوه ها و پوسترها ، گرافیک صنعتی و بسته بندی ، توسعه برچسب ها و علامت های تجاری ، آرم و تایپ محصولات تبلیغاتی در بیلبوردها آموزش می بینند.

فارغ التحصیلان این رشته قادر به کار به عنوان یک کارمند دولتی یا به عنوان یک کارآفرین خصوصی در موسسات طراحی ، استودیوهای طراحی ، معماری کارگاه های طراحی خلاقانه ، شرکت های دولتی و تجاری ، اتحادیه ها و سازمان های خلاق هستند . این رشته نیز برای علاقه مندان تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم گزینه مناسبی است.

تحصیل رشته هنر و ادبیات در روسیه

گفته می شود که بیش از یک چهارم ادبیات علمی جهان به زبان روسی است ، شخصیتهای ادبی روسیه نظیر لئون تولستوی ، داستایوفسکی و آنتوان چخوف که اهل روسیه هستند ، در دنیا بسیار معروف بوده و آثار ماندگاری از خود بر جای گذاشته اند.

در زمینه هنری نیز بسیاری از هنرمندان روسی شاهکارهای هنری ارزشمندی اعم از موسیقی و نقاشی را در سطح جهانی خلق کرده اند پس اگر متقاضی تحصیل در رشته ادبیات روسی یا رشته های هنری مانند موسیقی گرافیک یا نقاشی هستید هیچ شکی نداشته باشید که تحصیل در این رشته ها در روسیه می تواند پنجره بی نظیر ادبی هنری را برای شما باز نماید.

رشته مدیریت هتل داری در روسیه

در طول آموزش دانش آموزان با چگونگی مدیریت فروش و درآمد در صنعت هتل و مهمان داری به طور حرفه ای آشنا شده و فرصت پیدا کردن تماس های حرفه ای در صنعت هتلداری را دارند ، این برنامه که در مدرسه بازرگانی SWISSAM و معلمان حرفه ای بیم المللی ارائه می شود ، شامل صدور گواهینامه حرفه ای در زبان انگلیسی و اسپانیایی می باشد.

در پایان دوره تحصیلی دانش آموز باید یک دوره کارآموزی 20 هفته ای را پشت سر بگذارد که به او اجازه می هد تا پس از فارغ التحصیلی ، تجربه قابل توجهی در صنعت کسب کند.

این رشته در روسیه دارای پایه شغلی گسترده است و فارغ التحصیلان IMI میتوانند در زمینه های گسترده ای مانند کسب و کار هتل و رستوران ، مدیریت خطوط هوایی ، مدیریت رویدادهای ورزشی ، گردشگری پزشکی ، باشگاه ها و مدیریت کازینو کار کنند.

تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

برای تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک تحصیلی دوره لیسانس شما معتبر و اخذ شده از دانشگاه خوبی باشد.

برخلاف دوره کارشناسی تعداد بیشتری از دوره های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی ارائه می شوند که دانشجویان متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس با نمره 6 به بالا را داشته و یا توانایی مصاحبه با دانشگاه را داشته باشد ، در برخی دانشگاه ها با داشتن رزومه قوی می توان برای این مقطع تحصیلی بورسیه دریافت کرد.

به این نکته دقت داشته باشید که اگر دانشجو برای پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های روسیه درخواست می دهد باید دوره مقدماتی ( قبلی ) خود مانند دوره کارشناسی خود را در همان زمینه یا یک زمینه مشابه به اتمام رسانده باشد که در مقایسه با دانشگاه های سایر کشورها شرط سختی برای پذیرش است.

با تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه شانس خود را برای پذیرش در دوره دکترا در روسیه و دانشگاه های برتر دنیا افزایش هید.

دانشگاه های روسیه معمولا بورسیه های تحصیلی را در مقطع دکترا به دانشجویانی که دوره قبلی شان را در همین کشور سپری کرده اند به خوبی ارائه می دهند ، لطفا توجه داشته باشید که دانشگاه ها درخواست های زیادی در طول سال دریافت می کنند بنابراین لازم است چند ماه قبل از ددلاین دانشگاه انتخابی مدارک خود را ارسال کنید تا از هرگونه تاخیر ناگوار ممانعت به عمل آید.

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

در طول دهه گذشته تحصیلات عالی در روسیه تغییر قابل ملاحظه ای داشته است ، در حالی که ۳۹۰ میلیارد روبل ( ~ ۶٫۷ میلیارد دلار ) بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ برای ارتقاء امکانات و تجهیزات فنی در دانشگاه های روسیه و بهبود آموزش برای کارکنان آموزشی اختصاص داده شده است.

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

برای تحصیل در دانشگاه های روسیه همانند تحصیل در فرانسه ، آلمان ، اتریش و تمامی مراکز آموزشی دنیا ، نیاز به فراهم آوردن مدارکی مشخص وجود دارد که از سوی هر دانشگاه و یا مرکز علمی به صورت ویژه تعیین شده است.

تمامی اسناد لازم مانند درخواست شما برای پذیرش ، شناسنامه ، گواهینامه های تحصیلی قبلی ، گواهینامه پزشکی و عکس های گذرنامه باید با نسخه های رسمی به زبان روسی ترجمه شود.

نکته حائز اهمیت در خصوص تحصیل در روسیه این می باشد که برای ورود به دانشگاه های این کشور دو مرحله پذیرش از دانشگاه و همچنین دریافت دعوتنامه از اداره پلیس را پیش رو خواهید داشت.

یعنی بعد از اینکه پذیرش شما توسط دانشگاه صادر شود ، این پذیرش به اداره پلیس و مهاجرت ارسال می شود تا برای شما دعوتنامه ورود به کشور فدرال روسیه صادر گردد تا با آن بتوانید برای صدور ویزا درخواست دهید.

در اکثر دانشگاه های روسیه رشته های تحصیلی به زبان روسی تدریس می شوند اما در شهرهایی همانند مسکو و سنت پترزبورگ به علت جذب زیاد دانشجویان بین المللی بسیاری از دروس به زبان انگلیسی نیز وجود دارند از این رو داشتن مدرک زبان مرتبط یکی از اصلی ترین شرط هاست.

محدودیت سنی دانشگاه های روسیه

آیا برای ورود به دانشگاه های روسیه محدودیت سنی وجود دارد؟ یکی از اصولی ترین شرایطی که در هنگام انتخاب کشور روسیه باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که خوشبختانه دانشگاه های این کشور محدودیت سنی برای علاقمندان به تحصیل اعمال نمی کنند و شما می توانید با هر سنی برای دوره های آموزش زبان روسی و یا حتی تحصیلات دانشگاهی این کشور اقدام کنید.

همانطور که می دانید برای مهاجرت تحصیلی به هر کشوری دو بخش اساسی وجود دارد ، یکی پذیرش از کالج ها و یا دانشگاه های آن کشور هست و دیگری امکان اخذ ویزا از سفارت آن کشور در کشور خودتان می باشد.

معمولاً سفارتخانه ها برای صدور روادید تحصیلی به شرایط سنی متقاضی نیز دقت کرده و در صورتی که فاصله تحصلی مقاطع قبلی متقاضی زیاد باشد و یا از نظر افسر بررسی کننده پرونده سن متقاضی مناسب آن مقطع تحصیلی نباشد ؛ نسبت به صدور ویزا خودداری کرده و صادر نمی کند.

اما یکی دیگر از مزیت های کشور روسیه که روابط دیپلماتیک خوبی با ایران دارد این است که سخت گیری در مورد صدور ویزا ندارد و شما با هر سنی می توانید درخواست ویزا از این کشور داشته باشید که البته باید مطابق قوانین کنسولگری روسیه در تهران ، رشت و یا اصفهان عمل کنید.

تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه

همانگونه که در بالا گفتیم اگر چه زبان رسمی کشور روسیه ، زبان روسی است اما تحصیل به زبان انگلیسی هم در رشته های متعددی در مقاطع مختلف ارائه می شود.

تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه

می توان گفت که تقریبا تمامی رشته های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در روسیه به زبان انگلیسی یافت می شوند اما برای متقاضیان دروه کارشناسی نیز رشته هایی وجود دارد که در ادامه به انها اشاره می کنیم.
این رشته ها که بر اساس استانداردهای بین المللی طراحی شده اند شرایط پذیرش متفاوتی در هر دانشگاه دارند.

مهم ترین آنها عبارتند از:

 • عمومی پزشکی
 • اطفال
 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • بهداشت عمومی
 • پرستاری
 • مهندسی هوافضا
 • مهندسی هواپیما
 • مهندسی موشک
 • مدیریت فرودگاه
 • مدیریت هوافضا
 • فرودگاه و مدیریت پرواز
 • مهندسی کامپیوتر
 • علوم کامپیوتر
 • سیستم های کامپیوتری و شبکه ها
 • مهندسی فناوری اطلاعات
 • کامپیوتر سخت افزار و نرم افزار مهندسی
 • مهندسی مخابرات
 • مهندسی برق
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی عمران
 • مهندسی معماری
 • مهندسی نفت و گاز
 • مهندسی نفت
 • بیوتکنولوژی
 • بیومدیکال
 • مهندسی زیست پزشکی
 • مهندسی معدن
 • زمین شناسی
 • برنامه ریزی و مدیریت زمین
 • اقتصاد بین الملل
 • مدیریت بازرگانی
 • مدیریت
 • حسابداری و حسابرسی
 • بانکداری و امور مالی
 • روابط اقتصادی بین المللی
 • هتل و مدیریت گردشگری

نحوه ثبت نام در برنامه آموزش انگلیسی روسیه

الزامات پذیرش و مهلت پذیرش درخواست برنامه های متوسط انگلیسی بستگی به دانشگاه ، برنامه و تخصص دارد که البته شرایط مشترکی هم برای پذیرش در دانشگاه ها و تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد.

به طور مداوم ، دانشگاه ها از متقاضیان می خواهند که مدارک تحصیلی متوسطه یا مدارک تحصیلی دانشگاه ، نامه همکاری و گواهینامه های بین المللی مهارت انگلیسی IELTS یا TOEFL را ارائه دهند.

لازم به ذکر است که در برخی از دانشگاه ها برای متقاضیان برنامه های کارشناسی ارشد نیازی به امتحان زبان انگلیسی ندارند و آنها باید رزومه کاری ، نمونه کارها و مقالات منتشر شده خود را ارائه دهند و یک مصاحبه تلفنی یا اسکایپ با زبان انگلیسی داشته باشند.

اگر به تحصیل در روسیه در دانشگاه های انگلیسی زبان علاقه مند هستید جهت تقویت زبان انگلیسی می توانید برای یافتن سریع برنامه آموزشی مناسب از مطالعه در ابزار جستجوی روسیه استفاده کنید.

سطح تحصیلات و زبان آموزش ( انگلیسی ) را انتخاب کنید ، شرح هر برنامه حاوی اطلاعات بسیار مفیدی است و هزینه تحصیل را نیز نشان می دهد . کارکنان دانشگاه ها ظرف ده روز کاری به شما پاسخ خواهند داد.

برای تحصیل به زبان انگلیسی شما می توانید به کانادا بروید و از بورسیه های تحصیلی و امکانات بی نظیر کانادا بهره مند شوید ، راه های کاهش هزینه های تحصیل در این کشور را در مقاله تحصیل در کانادا برای شما عزیزان شرح داده ایم.

هزینه های تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه مستلزم پرداخت شهریه است اما در مقایسه با کشورهای غربی ، با توجه به سیاست دولت روسیه برای پرداخت هزینه های تحصیل برای شهروندان خارجی ، تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین المللی کاملا مقرون به صرفه است.

هزینه های تحصیل در روسیه

رشته انتخابی و مقطعی که قصد تحصیل در آن را دارید بسیار در میزان شهریه پرداختی موثر بوده و تحصیل در دانشگاه های دولتی به مراتب کمتر از دانشگاه های خصوصی ست و دولت بودجه ویژه ای را به آن اختصاص می دهد.

اما دقت داشته باشید که هزینه تحصیل در مسکو و سن پترزبورگ از دیگر شهر ها بیشتر است و رشته هایی مانند پزشکی و یا دندانپزشکی بیشترین میزان شهریه را در میان تمام دروس تحصیلی شامل می شوند.

تحصیل در این کشور می تواند از دوره پادفک آغاز گردد که فقط برای کسانی که تحت بورس تحصیلی دولتی ثبت نام می کنند رایگان است و برای سایر دانشجویان شهریه ای جدا از مخارج دانشگاه داشته و هزینه آن بسته به کالج یا دانشگاه انتخابی تان در محدوده قیمت ۱۰۰۰ دلار تا ۴۰۰۰ دلار متفاوت خواهد بود.

لازم به ذکر است که حتی اگر از طریق دانشگاه های دولتی و یا بورسیه تحصیلی در روسیه تحت عنوان تحصیل رایگان پذیرش گرفته باشید و در آزمون نهایی نمره حد نصاب کسب نکنید ، در شروع مجدد برای تحصیل دوره پادفک در روسیه ، هزینه ها بر عهده خودتان خواهد بود.

هزینه تحصیلی دوره های مختلف در روسیه

پزشکی : امکان تحصیل به زبان های روسی و انگلیسی در دانشگاه های روسیه باعث شده تا میزان شهریه پرداختی نیز متفاوت باشد.

برای مثال شهریه تحصیل در دانشگاه رودن روسیه در رشته پزشکی به زبان انگلیسی بیشتر از زبان روسی است ، می توان گفت که هزینه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی سالانه در حدود ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار می باشد.

لیسانس : تحصیل در دوره لیسانس به مدت ۴ سال به طور تقریبی در حدود ۲۰۰۰ تا ۷۰۰۰ در سال است، دقت داشته باشید که تحصیل در رشته های مهندسی مانند الکترونیک ، هوافضا و غیره دارای میزان شهریه بالایی هستند.

کارشناسی ارشد : دوره کارشناسی ارشد که به مدت دو سال در اکثر رشته های تحصیلی زمان می برد ، شهریه ای در حدود ۲۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار را در بر می گیرد که رشته و دانشگاه انتخابی شما تعیین کننده میزان دقیق این شهریه خواهد بود.

در رابطه با هزینه تحصیل در مقطع دکترا نیز به صورت مفصل برای شما عزیزن توضیح دادیم.

ضمناً دانشجویان در حال تحصیل در روسیه باید سالانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار نیز بابت شهریه خوابگاه بپردازند ، به طور کلی هزینه تحصیل و زندگی در کشورهای حوزه اروپای شرقی ، بسیار ارزانتر از دیگر کشورهاست.

معمولا هزینه های تحصیل در روسیه برای هر رشته در کنار توضیحات موجود در سایت دانشگاه ها اعلام می شود.

هزینه تحصیل در مدارس تابستانی

معمولا اغلب دانشگاه ها و مدارس کشور روسیه دوره های کوتاه مدتی را در بهار ، تابستان و پاییز جهت ارائه برنامه های فرهنگی و سرگرمی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند که هزینه مخصوص به خود را دارد.

به طور قانونی ، چنین برنامه هایی از سه تا هشت هفته و با گواهی مشارکت ارائه شده است و گاهی اوقات دانشگاه ها تنها برای سفر و یا سفر و اقامت هزینه دریافت می کنند و برنامه آموزشی خود را رایگان برگزار می کنند ، هزینه این دوره ها معمولا به طور متوسط حدود ۲۰-۵۰ هزار روبل ( ۳۳۰ تا ۸۳۰ دلار ) است.

اگر به دنبال پایین آوردن هزینه های تحصیل خود هستید می توانید سایر کشور ها را نیز بررسی نمایید ، مثلاً تحصیل در کشور اتریش در برخی رشته ها و با شرایط خاصی که در مقاله تحصیل در اتریش مطرح کرده ایم رایگان است.

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه

هزینه های مهاجرت تحصیلی به روسیه علاوه بر شهریه دانشگاه شامل مخارج زندگی نیز می شود و دانشجویان باید این بخش را نیز به طور جداگانه محاسبه نموده و مدنظر داشته باشند.

روسیه از جمله کشورهایی ست که هزینه زندگی در آن به خصوص برای دانشجویان بسیار کم و مناسب است وبا توجه به اینکه واحد پول رایج کشور روسیه روبل است باید مخارج این کشور را بر طبق این واحد پولی حساب نمود.

هزینه زندگی در شهر مسکو از سایر شهرهای این کشور بالاتر است اما به طور کلی برای هزینه زندگی یک فرد دانشجو در شهر مسکو پایتخت در حدود 500 دلار در ماه است که بیشترین بخش آن شامل هزینه مسکن می شود.

هزینه زندگی در دیگر شهر ها اندکی پایین تر است و همچنین توقعات شما نیز در کم و یا زیاد شدن این میزان موثر خواهد بود ، این کشور برای سهولت هر چه بیشتر متقاضیان امکاناتی را فراهم آورده است که با دریافت کارت دانشجویی می توان از آن بهره مند شد.

کار همراه با تحصیل در روسیه

ویزای دانشجویی در روسیه مزایای مختلفی دارد که یکی از آنها امکان کار همزمان با تحصیل برای دانشجویان با حداقل 18 سال سن است.

شما عزیزان به عنوان دانشجوی در دانشگاه های روسیه با توجه به مقطع تحصیلی اجازه کار پاره وقت در این کشور را داشته و می توانید از 10 تا 30 ساعت در هفته به کار مشغول شوید.

میانگین حقوق از ساعتی 8 تا 10 دلار متغیر است و درآمد حاصل از آن می تواند بخشی از هزینه های زندگی را پوشش دهد البته یافتن کار دانشجویی به پارامترهای مختلفی از جمله سطح اگاهی از زبان مردم ، تجربه کاری ، ویژگی های شخصی فرد و زمان ورود به این کشور وابسته است که شما عزیزان باید آنها را مدنظر داشته باشید.

ویزای تحصیلی روسیه

ویزای دانشجویی روسیه برای تمامی دانشجویان بین المللی به استثنا کشورهای های آذربایجان ، بلاروس ، قرقیزستان ، قزاقزستان ، مولداوی ، تاجیکستان ، اوکراین ، ارمنستان ، ازبکستان ، آبخازیا و اوستیای جنوبی که جزو کشور های مشترک المنافع با روسیه به شمار می روند مورد نیاز است.

ویزای تحصیلی روسیه

در قدم اول شما باید در یک دانشگاه پذیرفته و پذیرش تان به عنوان یک دعوتنامه صادر شود ، این دعوت نامه باید توسط وزارت کشور تایید شود.

سپس برای اخذ ویزای تحصیلی از طریق سفارت روسیه در ایران اقدام کرده و هزینه های مربوط را پرداخت نمایید ، طبق قوانین این کشور ابتدا یک ویزای سه ماه برای شما صادر می شود که اجازه رفتن به این کشور را به شما می دهد و هنگامی که ویزای شما به پایان رسید باید برای یک ویزای بلند مدت درخواست دهید.

پس از آن یک ویزای یک ساله برای شما صادر می شود که در طول دوران تحصیل خود باید آن را تمدید کنید ،مدارکی که برای دریافت ویزا باید آماده کنید به شرح زیر است :

 • پاسپورت
 • فرم درخواست ویزا
 • عکس
 • گواهی سلامت تایید شده نظام پزشکی
 • ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • تکمیل فرم مشخصات درخواست فردی
 • اصل شناسنامه و کارت ملی

دقت کنید که تمام مدارک باید ترجمه و سپس به سفارت تحویل داده شود.

مزایا و معایب تحصیل در روسیه

تا به اینجای مقاله کوشیدیم تا شرایط اصلی و مهم در رابطه با انتخاب کشور روسیه به عنوان مقصد تحصیلی را برای شما عزیزان شرح دهیم اما هر کشور دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است و نمی توان هیچ کشور و یا دانشگاهی را مطلقا خوب و یا بد دانست.

مزایا و معایب تحصیل در روسیه

روسیه از قدرت های بزرگ جهانی در زمینه علم ، صنعت و تکنولوژی است و دریافت مدرک از مراکز آموزشی آن آینده شغلی معتبری را در سراسر جهان به فرد می بخشد.

با ارائه بورسیه های تحصیلی متعدد که حتی هزینه مقرون به صرفه این کشور را کاهش می دهد مزیتی منحصر بفرد است و حتی در صورت عدم دریافت بورسیه تحصیلی جای نگرانی وجود ندارد چرا که هزینه تحصیل در این کشور بسیار پایین تر از سایر کشور ها است.

خوب است نزدیک بودن روسیه به ایران و اشتراکات فرهنگی بسیار را نیز فراموش نکنیم که باعث شده که دانشجویان ایرانی زیادی هرسال جهت تحصیل در روسیه به این کشور بروند.

علاوه بر آنکه با رفتن به روسیه شما در میان مردمانی تحصیل کرده زندگی خواهید کرد ، در دانشگاه ها نیز شما نیازی به پشت سر گذاشتن پروسه سخت ویزا و پذیرش نداشته و به راحتی به تحصیل در رشته دلخواهتان مشغول می شوید.

اخذ اقامت روسیه یکی از عواملی است که متقاضیان زیادی در پی کسب آن هستند از این رو این امکان برای دانشجویان وجود دارد که بتوانند با تحصیل در این کشور به کار مشغول شده و به اقامت برسند.

معایب تحصیل در روسیه

اما با وجود مزایا متعدد نباید از معایب و ریسک های تحصیل در این کشور نیز چشم پوشی کرد ، این یک حقیقت است که دانشجو برای تحصیل و ارتباط برقرار کردن در روسیه باید به زبان روسی تسلط داشته باشد و در صورت عدم تسلط به این زبان ، دانشجو برای برقراری ارتباط اعتماد به نفس نخواهد داشت و یا برای برخی نیز یادگیری این زبان برایش سخت و زمان بر خواهد بود.

متاسفانه مردمان روسیه نژادپرست بوده و مهمان نواز نیستند و زیاد خارجی ها را دوست ندارند ، بنابراین باید آماده مواجه با برخوردهای متفاوت باشید.

حتما مطلع هستید که روسیه کشوری با آب و هوای بسیار سرد است و در برخی از مناطق درجه هوا می تواند به ۳۰- برسد ، اگر فردی فراری ازسرما هستید در تصمیم خود تجدید نظر کنید.

گفتنی ست که در برخی از دانشگاه ها فناوری مورد استفاده برای رشته هایی همچون مهندسی و یا پزشکی قدیمی و منسوخ بوده و در سایر نقاط جهان دیگر استفاده نمی شود.

در زمینه تحصیلی نیز دانشگاه ها در طول تحصیل هیچ گونه فشاری را به دانشجو جهت حضور در کلاس وارد نمی کنند و تنبلی معضلی جدی ست!

موسسات اعزام دانشجو به روسیه

در حال حاضر موسسات مهاجرتی زیادی در زمینه اعزام دانشجویان به کشورهای مختلف فعال هستند اما توصیه می شود تا به موسساتی که زمان زیادی از تاسیس آنها نمی گذرد اعتماد نکنید و قبل از هرگونه اقدام تمامی موسسات را به دقت بررسی نمایید.

موسسات اعزام دانشجو به روسیه

همچنین دقت داشته باشید که موسسات اعزام دانشجو برای تحصیل در روسیه اجازه اعزام برای دوره های پادفک را ندارند و همچنین اجازه مشاوره دادن در خصوص مهاجرت و اقامت پس از تحصیل را نیز ندارند.

لذا در صورتی که برای دوره های پیش دانشگاهی معادل دیپلم ایران ، دوره های زبان یا کالج اقدام می کنید ، حتماً از طریق موسسات مهاجرتی معتبر این کار را انجام دهید.

خوب است شما عزیزان این آگاهی را داشته باشید که موسسات اعزام دانشجو به روسیه تنها روند اخذ پذیرش و دریافت ویزا را برای فرد متقاضی پشت سر گذاشته و سایر موارد مرتبط با زندگی در کشور مقصد مانند روسیه به خود دانشجو واگذار می گردد.

انتخاب عاقلانه تر آن است که دانشجویان موسسات مهاجرتی را انتخاب کنند که بتوانند کلیه روند مهاجرت را از همان ابتدا تا پایان تحصیلات و یافتن کار و دریافت اقامت با همراهی آن پشت سر بگذارند.

شما با انتخاب موسسات مهاجرتی نه فقط اقدامات مرتبط با تحصیل بلکه زندگی و آینده تان را در کشور مقصد با آسودگی خاطر رقم خواهید زد.

در پایان باید اشاره کنیم که کشور روسیه در حال حاضر به خاطر حمایت دولت از دانشجویان خارجی بیشترین فارغ التحصیلان بین المللی را داراست و دولت موارد چشمگیری از خدمات تحصیلی از جمله بورسیه های متنوع را پیش روی دانشجویان جهان قرار داده است.

سوالات پر تکرار تحصیل در روسیه

در زیر به سوالاتی که شما عزیزان بیشتر از مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) پرسیده اید پاسخ داده ایم ، جهت پرسش سوالات خود می توانید از بخش دیدگاه ها استفاده نمایید تا دراسرع وقت به جواب خود برسید.

من در ایران دیپلم تجربی گرفتم و معدل بالایی ندارم ، آیا می توانم در روسیه در رشته های مهندسی تحصیل کنم؟

بله ، خوشبختانه دانشگاه های روسیه شرط معدل ندارند و دانشجو این شانس را دارد تا فارغ از رشته دیپلم خود با گذراندن یک دوره پیش نیاز تحصیل در رشته دلخواهش را آغاز نماید.

دوره پادفک روسیه چگونه دوره ای است؟

این دوره تحصیلی که معادل پیش دانشگاهی در کشور خودمان است ، معمولا یک سال زمان می برد و دانشجویان بین المللی را در درس های مهم مانند ریاضی ، شیمی و سایر علوم ( با توجه به رشته موردنظر در دانشگاه ) قوی می سازد.

می خواهم در روسیه تحصیل کنم کدام شهر را برای شروع انتخاب کنم؟

در شروع و برای تحصیل دوره پادفک در روسیه ، توصیه می شود دانشگاه یا کالج هایی را انتخاب کنید که در پایتخت قرار دارند زیرا در اینصورت کار دانشجو جهت رفت و آمد به سفارتخانه راحت تر خواهد بود.

آیا امکان تحصیل دوره لیسانس به زبان انگلیسی در روسیه وجود دارد؟

دوره لیسانس صرفا به زبان روسی تدریس می شود اما مقاطع بالاتر علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند، البته در دانشگاه های خصوصی می توانید تحصیل به زبان انگلیسی را هم انتخاب کنید.

می خواهم در رشته مهندسی کامپیوتر در روسیه تحصیل کنم کدام دانشگاه را پیشنهاد می دهید؟

دانشگاه Volgagrad با بیش از 30 سال سابقه ، فارغ التحصیلان این دانشگاه با موفقیت در شرکت های برجسته بین المللی مانند اینتل ، مایکروسافت ، HP، CISCO، ZyXEL و غیره دارای پست و مقام های عالی هستند ، دانشگاه Volgagrad از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در روسیه می باشد.

آیا رشته های مدیریتی در دانشگاه های روسیه ارائه می شود؟

بله ، در دانشگاه روسیه ای Plekhanov و به زبان انگلیسی ارائه می گردد.

برای تحصیل فوق لیسانس در روسیه چه الزاماتی وجود دارد؟

باید مدرک تحصیلی دوره لیسانس شما معتبر و اخذ شده از دانشگاه خوبی باشد ، برای تحصیل به زبان زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس با نمره 6 به بالا را داشته و یا توانایی مصاحبه با دانشگاه را داشته باشد.

هزینه تحصیل دکترا در روسیه چقدر است؟

هزینه این مقطع می تواند بین 2000 تا 5000 دلار در سال باشد البته هزینه های دیگر مانند مخارج زندگی در هر ماه ، اخذ ویزا ، ثبت نام در دانشگاه و غیره را نیز در نظر داشت.

آیا برای تحصیل در روسیه محدودیت سنی وجود دارد؟

بله ، برای علوم پزشکی سن فرد نباید بیشتر از 30 سال باشد و یا برای ورود به کالج ها و مدارس حداکثر سن مشخص شده 25 سال است ، دانشجویان دوره کارشناسی ارشد تا 28 سال و دکترا باید زیر 40 سال سن داشته باشند و برای ورود به دانشگاه نیز باید 17 سال به بالا باشید.

برای تحصیل کارشناسی در دانشگاه های روسیه چقدر پول نیاز دارم؟

تحصیل در دوره لیسانس به مدت ۴ سال به طور تقریبی در حدود ۲۰۰۰ تا ۷۰۰۰ در سال است.

همکاران موسسه مهاجرتی رجبی می توانند شما را برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در روسیه راهنمایی کنند ، برای کسب اطلاعات با دفاتر تهران و شیراز تماس بگیرید و با مطالعه مقالات دیگر سایت تلاش کنید اطلاعات خود را به روز کنید ، مطالعه مقاله تحصیل در ترکیه را با توجه به استقبال روز افزون ایرانیان به تحصیل در این کشور پیشنهاد می کنیم.

5/5 - (202 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه