تحصیل در روسیه

روسیه دارای بیش از 700 مرکز آموزشی در 82 منطقه است که از رشته های فیزیک تا هنر را می توان در آنها یافت ، تحصیل در روسیه به دلیل هزینه بسیار پایین و نزدیکی فرهنگی برای ایرانیان بسیار جذاب است.

تحصیل در روسیه که بیش از نیمی از ساکنان آن دارای مدرک دانشگاهی هستند و کیفیت دانشگاه ها و کلیه مراکز آموزش این کشور همانند دانشگاه های اروپایی ست برای دانشجویان بین المللی سراسر جذابیت است.

هنگام تحصیل در کشور روسیه فرصت دریافت بورسیه تحصیلی و پرداخت حداقل هزینه را نیز خواهید داشت ، از آنجا که تصمیم گیری در مورد تحصیل در خارج از کشور گامی کاملا جدی است و شما باید با یک فرهنگ دیگر ارتباط برقرار کنید فضای آموزشی روسیه به شما نیز کمک می کند تا بتوانید به راحتی و در زمانی کوتاه به سازگاری با این کشور برسید.

با انتخاب کشور روسیه شما فرصت انتخاب و پذیرش آسان در رشته دانشگاهی مورد علاقه تان را دارید که مجموعه ای از امکانات را به صورت یکجا در اختیارتان قرار می دهد.

این کشور با داشتن 15 دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS از بیش از صد و هفتاد کشور جهان دانشجویان بین المللی را پذیرفته و به آنها فرصت می دهد تا علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند.

از آنجا که در سال های اخیر روسیه به یکی از مقصدهای پرطرفدار در میان دانشجویان ایرانی تبدیل شده است ، کارشناسان مجرب حوزه مهاجرت شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) اطلاعات مهم و اصلی را در زمینه تحصیل در روسیه برای شما عزیزان جمع آوری نموده و پاسخگوی تمامی سوالات شما در این زمینه هستند.

تحصیل در روسیه انتخابی مطمئن

داشتن ویزای تحصیلی روسیه می تواند یکی از انتخاب های ساده اما پرسود و مطمئن برای متقاضیان دانشگاه های خارج از کشور باشد.

تحصیل در روسیه

این کشور با ارتقا دانشگاه های خود امکانات مناسبی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد که همین امر موجب شده تا به یکی از انتخاب های اصلی دانشجویان مبدل شود.

روس ها دارای سنت های آموزشی غنی و سنتی هستند و دانشگاه های این کشور متخصصین زیادی را در زمینه مهندسی ، پزشکی و علوم انسانی آموزش می دهند.

از ویژگی هایی که دانشگاه های روسیه را نسبت به سایر کشورها متمایز می سازد عدم وجود شرط معدل است که به دانشجو این شانس را می دهد تا فارغ از درنظر گرفتن رشته دیپلم خود با گذراندن یک دوره پیش نیاز تحصیل در رشته دلخواهش را آغاز نماید.

البته درنظر داشته باشید که دانشگاه های کشور روسیه مانند هر مقصد دیگری شما را ملزم می سازند تا شرایط و قوانین خاصی را رعایت کنید که تنها با مراجعه به سایت دانشگاه و یا افراد خبره در این زمینه قادر به اطلاع از تمامی آنها خواهید بود.

در ادامه با ما همراه باشید تا ضمن مطالعه تمامی شرایط تحصیل در روسیه دریچه ای از تحصیل در دنیایی جدید و پرهیجان را بر روی خود بگشایید ، همچنین می توانید برای مقایسه کشورها برای تحصیل مقالات مشابه را در همین سایت بخوانید ، مقاله تحصیل در مجارستان را مطالعه کنید.

نکته : در جعبه سبز رنگ ، لینک هایی قرار دارد که می توانید برای مطالعه راحت تر همین مقاله از آن ها استفاده کنید.

پادکست - تحصیل در روسیه

مدت زمان : 01:25

نظام آموزشی بین المللی در روسیه

تحصیلات در کشور روسیه از سن 6 سالگی آغاز و در 17 سالگی به پایان میرسد و دانش آموزان از چهار بخش اصلی آموزش ، دو دوره اول ابتدایی و بخشی از متوسطه را به صورت اجباری پشت سر گذاشته و در گذراندن دو دوره بعدی تحصیلات عالی و تکمیلی آزاد خواهند بود.

نظام آموزشی بین المللی در روسیه

دانش آموزانی که موفق به دریافت مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود شده اند ، می توانند به کلیه مراکز آموزش عالی با توجه به علاقه و رشته تحصیلی شان وارد شوند.

نظام آموزش عالی روسیه به دانشگاه ، دانشگاه فنی ، آکادمی ، موسسه ، کالج ، موسسات آموزش عالی غیر دانشگاهی و موسسات فنی تقسیم می شود که توسط دو بخش خصوصی و دولتی اداره می گردند ، تحصیلات دانشگاهی در روسیه بسیار گسترده بوده و به قوی بودن در حوزه های فیزیک ، ریاضیات ، پزشکی و علوم طبیعی مشهور است که علاوه بر دانش آکادمیک بر دانش عملی نیز متمرکز هستند.

این کشور مهد افراد مشهور بسیاری همچون داستایوفسکی و لئو تولستوی بوده و تمامی جهانیان بزرگ پزشکان دنیا همچون ویکتور اسکومین ، بوریس موروکوف ، آنتوان چخوف و یا توپولوف را می شناسند.

از این رو تحصیل در این کشور بهره مندی از سیستم آموزشی ست که افراد برجسته ای در آن تحصیل نموده اند ، خوب است این نکته را نیز به شما عزیزان بگوییم که تعداد قابل توجهی از دانشگاه های روسیه مورد تایید ایران نیز هستند و شما از این بابت نیز دغدغه ای نخواهید داشت.

مقاطع تحصیلی قبل از دانشگاه در روسیه

چنانچه بخواهیم به سیستم آموزشی روسیه قبل از ورود به مقاطع عالی نگاهی داشته باشیم در می یابیم که دانش آموزان به مدت 9 سال به تحصیل دوره اجباری مشغول هستند و پس از آن می توانند به دبیرستان و یا هنرستان های فنی وارد شوند.

مقاطع تحصیلی قبل از دانشگاه در روسیه

البته گفتنی ست که آموزش فنی حرفه ای در روسیه شامل دو بخش آموزش متوسطه تخصصی و تحصیلات عالی ( دانشگاهی ) است.

اولین رده شامل کالج ها و مدارس فنی است که دانش آموزان حرفه ای از جمله خدمات ، آشپزی ، مکانیکی و غیره را آموزش ببینند در حالی که در آموزش عالی توسط دانشگاه ها ، فارغ التحصیلان مدرک کارشناسی دریافت می کنند.

دانشگاه ها که اصلی ترین و بزرگ ترین مراکز آموزشی در تحصیلات عالیه هستند ، آماده ارائه دوره های تحصیلی برای دانشجویان با تمامی سلیقه ها بوده و به صورت تمام وقت و یا پاره وقت آموزش های مهارتی را به علاقه مندان یاد می دهند ، روسیه دارای بیش از 700 مرکز آموزشی در 82 منطقه خود است و از رشته های فیزیک تا هنر را می توان در آنها یافت.

تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم

آغاز تحصیل در روسیه در مقطع دانشگاه نیازمند داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی است و تمامی داوطلبان خارجی باید یک دوره پیش نیاز به نام پادفک را پشت سر بگذارند.

نکته قالب توجه در رابطه با این کشور عدم نیاز به مدرک دیپلم مرتبط با رشته درخواستی ست و چنانچه دوره پادفک را بگذرانید واجد شرایط ورود به دانشگاه خواهید بود.

تحصیل در دانشگاه با دوره کارشناسی آغاز می شود که چهار سال به طول می انجامد و دانشجویان تمامی مهارت های لازم از جمله زبان انتخابی را با گذراندن دوره پیش نیاز به دست می آورند ، ممکن است برخی از دانشگاه ها دانشجویان خود را از طریق آزمون ورودی و یا انجام مصاحبه انتخاب کنند که شرایط آن در سایت دانشگاه به راحتی قابل دسترسی ست.

تحصیل دوره پادفک در روسیه

دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان روسی در اکثر رشته ها را دارند دارای ۱۰ + ۲ سال تحصیلی متوسطه و یا معادل فوق دیپلم با فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی  بوده و به مدت یک سال دوره پیش دانشگاهی و یا پادفک را پشت سر بگذارند.

تحصیل دوره پادفک در روسیه

این دوره تحصیلی که معادل پیش دانشگاهی در کشور خودمان است ، معمولا یک سال زمان می برد و دانشجویان بین المللی را در درس های مهم مانند ریاضی ، شیمی و سایر علوم ( با توجه به رشته موردنظر در دانشگاه ) قوی می سازد؛ بیشترین انتخاب ها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه می باشد که باید این دوره را بگذارنند.

اهمیت دوره پادفک در یادگیری زبان روسی

موسسات آمادگی زبان برای تحصیل دوره پاتفک از اساتید مجرب استفاده می کنند و علاوه بر آموزش مبانی زبان عمومی و تخصصی روسی سعی می کنند دانش آموزان را برای قرار گیری در اجتماع فرهنگی روسیه نیز آماده کنند.

اکثر معلمان روسی ادعا می کنند که دانش آموزان خارجی در طول یک سال نتیجه خوبی برای زبان را نشان می دهند و این دوره برای دانشجویان رشته پزشکی MBBS از اهمیت ویژه ای برخوردار است و دانش آموزان در هنگام ثبت نام باید حداقل ۵۰٪ امتیاز در دروس ذکر شده با آزمون یا معادل آن را به دست آورده باشند.

یکی از اهمیت های اصلی که به تمامی دانشجویان توصیه می شود تا این دوره را پشت سر بگذارند یادگیری زبان روسی به صورت برنامه ریزی و منسجم شده در آن است.

در این دوره دانشجویان برای یادگیری انواع مهارت های زبان اعم از شنیداری ، گفتاری ، خوانداری و نوشتاری با تمرکز بر موضوعات علمی و تخصصی آماده می شوند و زبان روسی در سه بخش اصلی مبانی عمومی زبان روسی ، آموزش مبانی تخصصی زبان روسی و آموزش زبان روسی برای اهداف تحصیلی آموزش داده می شود.

البته برای دانشجویانی که به دنبال تحصیل به زبان انگلیسی هستند نیز دروسی به زبان انگلیسی وجود دارد اما این امکان وجود دارد که دروس تخصصی در دانشگاه به زبان روسی ارائه شوند بنابراین از یادگیری زبان روسی نباید غافل گردید.

نحوه ثبت نام در دوره پادفک روسیه

متقاضیان می توانند در هر دانشگاهی که تحصیل در آن را ترجیح می دهند ، وارد قسمت زبان روسی شوند و سپس در برنامه ای که مورد نظر آنها است ثبت نام کنند برای ارسال درخواست خود به دانشگاه به طور مستقیم وارد وب سایت شوید.

برای تحصیل دوره پادفک در روسیه ، توصیه می شود دانشگاه یا کالج هایی را انتخاب کنید که در پایتخت قرار دارند زیرا در اینصورت کار دانشجو جهت رفت و آمد به سفارتخانه راحت تر خواهد بود.

برخی از دانشگاه ها دوره هایی را ارائه می دهند که پاسخگوی نیازهای گروه های خاصی از دانش آموزان بر اساس مهارت و اهداف زبانشان می باشد ، دوره هایی مانند ” روسیه از طریق فیلم و ادبیات “، ” زبان رسانه “، ” کسب و کار روسی ” و غیره.

مدت این دوره ها معمولا از دو یا سه هفته تا سه یا چهار ماه و مزیت اصلی آنها کیفیت بالای تدریس است ، چنین دوره های زبان روسی در موسسه زبان روسی ایالت پوشکین ، موسسه زبان روسی VV Vinogradov ، آکادمی علوم روسی و بسیاری دیگر در دسترس است.

دانشکده اقتصاد دانشگاه سنت پترزبورگ ، مرکز تحقیقات علوم فناوری اطلاعات ، مکانیک و اپتیک ، دانشگاه الکتروتکنیک دولتی سنت پترزبورگ ، دانشگاه فدرال کازان ، دانشگاه ملی علوم و فناوری MISiS ، دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhI، پژوهشکده ملی دانشگاه پلی تکنیک تامسک ، موسسه فیزیک و فناوری مسکو ، دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک ، دانشگاه ایالتی Lobachevsky در ایالت نیژنی نووگورود ، دانشگاه فدرال اورال و بسیاری از دانشگاه های دیگر دوره های زبان روسی را جهت تحصیل دوره پادفک در روسیه ارائه می دهند.

علاوه بر این عزیزان علاقه مند به تحصیل در دانشگاه رودن روسیه ( دانشگاه دوستی ملل روسیه ) ، دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ ، دانشگاه ایالتی مسکو ، دانشگاه لومونوسوف ، دانشگاه فدرال شرقی ، دانشگاه فدرال سیبری نیز می توانند از کلاس آمادگی زبان روسی که در محوطه این دانشگاه ها برگزار می شود ، بهره مند شوند.

اصول کلی و عمومی دوره برای رشته های مختلف یکسان است اما ، محتویات دروس تخصصی با توجه به رشته انتخابی دانشجو کاملا با هم متفاوت خواهد بود ، به طور کلی ، موسسات آموزشی زبان روسی سعی می کنند تعداد دانش آموزان در کلاس ها در حد تعادل باشد و در کلاس ها میانگین ۸ تا ۱۰ دانش آموز حضور داشته باشند.

سیستم آموزش عالی در روسیه

سه نوع اساسی از موسسات آموزش عالی در روسیه وجود دارد که شامل دانشگاه ، دانشکده و موسسات است که دانشگاه ها ارائه طیف وسیعی از برنامه ها در تمام سطوح آموزش و پرورش را بر عهده داشته و موسسات هم بخش مستقل از دانشگاه یا دانشکده ارائه آموزش های تخصصی را بر عهده دارند.

سیستم آموزش عالی در روسیه

روسیه همچنین دانشگاه هایی دارد که حالت آموزشکده دارند و هر کدام فقط در چند زمینه مشخص آموزش می دهند برای مثال امکان گذراندن دوره های کوتاه فنی ، کشاورزی یا هنری برای دانشجویان داخلی و همچنین دوره های زبان برای دانشجویان خارجی در این دانشگاه ها میسر می باشد.

آموزش عالی در روسیه به طور معمول بین ۴ تا ۶ سال طول می کشد و پس از اتمام دوره گذراندن یک پروژه تحقیقاتی و امتحانات نهایی الزامی است.

متقاضیان تحصیل در روسیه باید آگاه باشند که دوره لیسانس صرفا به زبان روسی تدریس می شود اما مقاطع بالاتر علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند.

ارائه مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد در روسیه نسبتا جدید است و در سیستم شوروی سابق وجود نداشته که این مسئله دال بر مطابقت بیشتر سیستم آموزشی روسیه نسبت به استاندارد های بین المللی است.

آزمون ورودی دانشگاه های روسیه

با وجود آنکه شرایط پذیرش در دانشگاه های روسیه به سختی برخی از کشورها نیست اما این امکان وجود دارد که دانشگاه ها دانشجویان خود را از طریق آزمون ورودی پذیرش کنند.

امتحان ورودی در روسیه نقش مهمی در تعیین اینکه آیا یک دانش آموز در دانشگاه انتخابی خود پذیرفته خواهد شد یا نه دارد ، آزمون سراسری دولتی ( EGE ) ، مانند SAT مورد استفاده در ایالات متحده ، آزمون استاندارد شده برای پذیرش در دانشگاه های این کشور است.

دانشگاه های برتر نیازمند بالاترین نمره ی آزمون سراسری دولتی ( EGE ) هستند و یقینا ورود متقاضیان به این دانشگاه ها دشوار تر است.

روسیه حدود ۱۶۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی دارد و اکثر دانشجویانی که به تحصیل در روسیه می پردازند ، وارد رشته های مهندسی و بخصوص مهندسی هوافضا ، علوم پایه ، هنر و رشته های پزشکی می شوند.

تحصیل مقطع لیسانس در روسیه

برنامه های لیسانس در روسیه ، با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای بین المللی است و بیش از 125 برنامه برتر لیسانس در روسیه ارائه می شود ، اگر یک لیسانس در روسیه علاقه شما را جذب کند می توانید از طریق انتخاب یکی از برنامه های زیر و اخذ مشاوره درباره آن اطلاعات بیشتری در مورد فرصت های موجود کسب کنید.

تحصیل مقطع لیسانس در روسیه

 • مطالعات اداره
 • مطالعات هنر
 • مطالعات تجاری
 • ساخت و ساز
 • طراحی
 • مطالعات اقتصادی
 • تحصیلات
 • مطالعات انرژی
 • مطالعات مهندسی
 • مطالعات محیطی
 • مطالعات انسانی
 • روزنامه نگاری و ارتباطات جمعی
 • زبان ها
 • مطالعات قانون
 • علوم زیستی
 • مطالعات مدیریتی
 • مطالعات بازاریابی
 • علوم طبیعی
 • علوم اجتماعی
 • مطالعات پايدار
 • مطالعات فناوری
 • گردشگری و مهمانداری
 • مطالعات معماری
 • هواپیمایی
 • مطالعات زیبایی شناسی
 • مطالعات غذایی و آشامیدنی
 • مطالعات عمومی
 • هنرهای نمایشی
 • مطالعات حرفه ای
 • ورزش

در ادامه به بهترین رشته های لیسانس موجود در دانشگاه های روسیه به صورت دقیق تر اشاره می کنیم تا بتوانید با آگاهی بیشتری تصمیم بگیرید.

لیسانس امور مالی بین المللی در روسیه

این رشته در دانشگاه مالی تحت دولت فدراسیون روسیه برای دانشجویان بین المللی ارائه و به علاقه مندان به تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم توصیه می شود.

دانشجویان این دانشکده برای کار حرفه ای در بخش های مالی و اقتصادی سازمان های صنایع مختلف و اشکال مالکیت در سازمان های دولتی در پست هایی که نیاز به تحصیلات ابتدایی اقتصادی دارند، آماده می شوند.

دانشکده امور مالی بین المللی ( M.F.F ) برای لیسانس و کارشناسی ارشد در زمینه آماده سازی " اقتصاد " آموزش های لازم را ارائه می دهد و فارغ التحصیلان این دانشکده قادر خواهند بود تا فعالیت های تحلیلی ، سازمانی ( اداری ) و آموزشی ( تدریس ) را در زمینه های اقتصادی زیر انجام دهند:

بازار های عملکردی ، جریان های مالی و اطلاعات ، فرآیندهای تولید و تحقیق در شرکت ها از هر گونه فعالیت مالکیتی ، در سازمان های آموزشی ، تحقیقاتی و سایر سازمان ها و همچنین در داخل دولت .آموزش حرفه ای این رشته همراه با تدریس عالی انگلیسی ، باعث می شود فارغ التحصیلان نامزدهای ایده آلی برای کار در شرکت های چند ملیتی در داخل و خارج از روسیه باشند.

لیسانس مدیریت بین المللی هتل داری IMI در روسیه

IMI یک رشته منحصر به فرد در برنامه بازشناسی بین المللی روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع است که مطابق با استانداردهای بین المللی آموزش و پرورش در صنعت مهمان نوازی پایه ریزی شده و آموزش داده می شود.

این برنامه ترکیبی از دانش نظری ، روند بازار اخیر و مهارت های عملی است . مدرک لیسانس مدیریت بین المللی هتل داری در سراسر جهان شناخته شده است و فارغ التحصیلان ، تجربه قابل توجهی در بهترین هتل ها و رستوران های بین المللی در روسیه و خارج از کشور خواهند داشت.

دانشجویان در برنامه تحصیلی IMI ابتدا مقدمه ای بر مهمانداری را بررسی و سپس خدمات پذیرش ، خدمات اقامت ، خدمات عملی رستوران ، سیستم های کامپیوتری هتل و مقدمه ای بر حسابداری را آموزش می بینند.

لیسانس علوم رایانه و کامپیوتر در روسیه

همانطورکه همه شما آشنایی دارید رشته کامپیوتر از پرکاربردترین رشته های تحصیلی در جهان است ، متخصصین کامپیوتر در حوزه فناوری اطلاعات دائما مورد تقاضا هستند و کمبود پرسنل واجد شرایط در زمینه فناوری اطلاعات در سراسر جهان ، به چشم می خورد.

عزیزان علاقه مند به تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم می توانند این رشته را نیز انتخاب کرده و دانشگاه فنی دولتی ولگاگراد به مدت چهار سال مشغول به تحصیل باشند.

سابقه آموزش و پرورش متخصصان فناوری اطلاعات در دانشگاه Volgagrad بیش از 30 سال است و بیشتر شرکت های فناوری اطلاعات در منطقه ایجاد شده ، سرپرست و کارکنان فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند.

فارغ التحصیلان این دانشگاه با موفقیت در شرکت های برجسته بین المللی مانند اینتل ، مایکروسافت ، HP، CISCO، ZyXEL و غیره دارای پست و مقام های عالی هستند ، دانشگاه Volgagrad از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در روسیه می باشد.

مهندسی محیط زیست و انرژی خالص در روسیه

همانطور که میدانید برنامه حفظ محیط زیست از چالش های اصلی بشر در دنیای امروز است و این برنامه صرفا جهت آموزش متخصصان عمومی برای حل مشکلات زیست محیطی ، مدیریت طبیعت پایدار و انرژی خالص در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در دانشگاه فنی دولتی Irkutsk در دسترس است.

برنامه جهانی محیط زیست ، دانش تئوری اساسی را با مهارت های آزمایشگاهی و تجربی ، مهندسی و فنی ، روش شناختی و تکنولوژیکی ادغام می کند.

این برنامه با هدف آموزش مدرن کارشناسان ، قادر به استفاده از فن آوری های زیست محیطی و قدرت و تجهیزات مهندسی است که می تواند یک محصول جدید را توسعه و در جهت حفظ محیط زیست راه اندازی و وارد مرحله تجارت کند.

توجه داشته باشید که برخورداری از مهارت های اضافی در زمینه اقتصاد و مدیریت طبیعت ، توسعه محصول جدید و همچنین ارائه و بازاریابی درست آن را تسهیل می کند.

لیسانس گردشگری در دانشگاه دولتی Pyatigorsk روسیه

این برنامه در موسسه زبان های خارجی و گردشگری بین المللی برای علاقه مندان طراحی شده است ، طراحان این رشته تلاش می کنند تا متخصصان خبره را با زمینه های نظری و مهارت های مدیریت عملی در حوزه گردشگری آماده سازند.

فارغ التحصیلان می توانند به طور موثر در صنعت گردشگری به عنوان اپراتورهای تور ، نمایندگان تور ، راهنماهای تور و مترجمان ، کارشناسان بازاریابی و همچنین در موقعیت مدیران مختلف در صنعت گردشگری بین المللی کار کنند.

لیسانس اقتصاد در دانشکده اقتصاد HSE روسیه

این دانشکده از مدارس معروف اقتصاد در روسیه است و دانشجویان را از فرصت های ویژه برای تحصیل در دو رشته یکی به زبان روسی و دیگری به زبان انگلیسی از HSE و دانشگاه لندن بهره مند می سازد.

موضوعات به زبان انگلیسی تدریس می شود و فقط برخی از موارد مورد نیاز برای مدرک روسی به زبان روسی تدریس می شود .

این برنامه با حمایت دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی لندن ، ترکیبی از استانداردهای عالی رتبه روسیه و بریتانیا در اقتصاد و امور مالی را برای دانشجویان ارائه می دهد و این یکی از گزینه های عالی برای تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم است.

لیسانس مدیریت سازمان در دانشگاه روسیه ای Plekhanov

دانشجویان در فرایند آموزش از مجموعه های آموزشی و روش شناختی مبتنی بر محصولات نرم افزاری مدرن ( مدل سازی کسب و کار ، طراحی معماری کسب و کار ) ، کسب و کار استودیویی و غیره استفاده می کنند.
برنامه تحصیل دو سویه ای با دانشگاه علم و صنعت فناوری دانشگاه علوم و فنون Lille که یک موسسه دولتی فرانسوی آموزش عالی است می باشد.

کل برنامه های این دانشگاه به زبان انگلیسی اجرا می شود و برای پذیرش به سطح زبان انگلیسی مناسب نیاز است ، علاوه بر این لیسانس اقتصاد و مدیریت در دانشگاه ملی تحقیقات مسکو نیز از موارد پیشنهادی برای تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم می باشد.

لیسانس طراحی در دانشگاه مینی (Minin ) روسیه

دانشجویان این رشته در ایجاد ویژگی های تفریحی و منظره ، دکوراسیون در نمایشگاه های جمعی و جشنواره ها و طراحی داخلی مسکونی و عمومی ساختمان ها تخصص کسب می کنند.

آنها همچنین در توسعه محصول چاپ مواد تبلیغاتی ، طراحی کتاب ، تبلیغات و بروشورهای اطلاعاتی ، جزوه ها و پوسترها ، گرافیک صنعتی و بسته بندی ، توسعه برچسب ها و علامت های تجاری ، آرم و تایپ محصولات تبلیغاتی در بیلبوردها آموزش می بینند.

فارغ التحصیلان این رشته قادر به کار به عنوان یک کارمند دولتی یا به عنوان یک کارآفرین خصوصی در موسسات طراحی ، استودیوهای طراحی ، معماری کارگاه های طراحی خلاقانه ، شرکت های دولتی و تجاری ، اتحادیه ها و سازمان های خلاق هستند . این رشته نیز برای علاقه مندان تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم گزینه مناسبی است.

تحصیل رشته هنر و ادبیات در روسیه

گفته می شود که بیش از یک چهارم ادبیات علمی جهان به زبان روسی است ، شخصیتهای ادبی روسیه نظیر لئون تولستوی ، داستایوفسکی و آنتوان چخوف که اهل روسیه هستند ، در دنیا بسیار معروف بوده و آثار ماندگاری از خود بر جای گذاشته اند.

در زمینه هنری نیز بسیاری از هنرمندان روسی شاهکارهای هنری ارزشمندی اعم از موسیقی و نقاشی را در سطح جهانی خلق کرده اند پس اگر متقاضی تحصیل در رشته ادبیات روسی یا رشته های هنری مانند موسیقی گرافیک یا نقاشی هستید هیچ شکی نداشته باشید که تحصیل در این رشته ها در روسیه می تواند پنجره بی نظیر ادبی هنری را برای شما باز نماید.

رشته مدیریت هتل داری در روسیه

در طول آموزش دانش آموزان با چگونگی مدیریت فروش و درآمد در صنعت هتل و مهمان داری به طور حرفه ای آشنا شده و فرصت پیدا کردن تماس های حرفه ای در صنعت هتلداری را دارند ، این برنامه که در مدرسه بازرگانی SWISSAM و معلمان حرفه ای بیم المللی ارائه می شود ، شامل صدور گواهینامه حرفه ای در زبان انگلیسی و اسپانیایی می باشد.

در پایان دوره تحصیلی دانش آموز باید یک دوره کارآموزی 20 هفته ای را پشت سر بگذارد که به او اجازه می هد تا پس از فارغ التحصیلی ، تجربه قابل توجهی در صنعت کسب کند.

این رشته در روسیه دارای پایه شغلی گسترده است و فارغ التحصیلان IMI میتوانند در زمینه های گسترده ای مانند کسب و کار هتل و رستوران ، مدیریت خطوط هوایی ، مدیریت رویدادهای ورزشی ، گردشگری پزشکی ، باشگاه ها و مدیریت کازینو کار کنند.

تحصیل رشته های فنی مهندسی در روسیه

روسیه از لحاظ تاریخی تاکید بسیاری بر علوم و فن آوری در آموزش داشته است ، تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در رشته های فنی و مهندسی متقاضیان بی شماری دارد زیرا این کشور در حال حاضر در زمینه علم و فناوری صنایع دفاعی و هوا فضا بسیار پیشرفته است.

تحصیل رشته های مهندسی در روسیه

روسیه جزء هشت کشور صنعتی دنیا محسوب می شود و در حدود ۴۰۰۰ سازمان برای تحقیقات علمی و توسعه ای در این کشور وجود دارد ، این کشور در بسیاری از اختراعات اولیه جهان در زمینه های الکترونیکی ، دفاعی ، فضایی و بیوتکنولوژی درجهان پیشتاز بوده است.

تحصیل در رشته های فنی مهندسی در این کشور از رویاهای دست یافتنی بسیاری از جوانان خواهد بود ، هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه حدوداً یک پنجم هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در کشورهای انگلستان ، آمریکا و کانادا است.

برخی از رشته های مهندسی در روسیه

لیسانس خدمات خودرو( Automobile ) در دانشگاه دولتی Vladivostok روسیه : تحصیل در این رشته دانش بالایی را در سیستم سازمان کسب و کار و مدیریت در زمینه خدمات ، تعمیر و نگهداری فنی و تجارت اتومبیل و تجهیزات تکنولوژیکی تشکیل می دهد . متخصصان این رشته از طریق پیاده سازی فن آوری های پیشرفته خدمات و تعمیر خودرو ، ارتقاء ماشین های با کیفیت ، تجهیزات تکنولوژیکی و سطح اتومبیل سازی و ایمنی جاده ها را تحت تاثیر قرار می دهند.

لیسانس مهندسی مکانیک در دانشگاه ایالتی اورال جنوبی روسیه : دانشجویان پس از ثبت نام در این رشته آمادگی لازم در زمینه پردازش فلزات ، آلیاژها و مواد پودر به وسیله فشرده سازی و قلم زدن ، اجرای فعالیت های سازمانی-اداری و تحقیقاتی، ارتقاء دانش و مهارت های لازم برای اجرای فعالیت های طراحی، تولید و تکنولوژیکی در زمینه فشار پردازش مواد را کسب می کنند.

گرچه کشور روسیه ، دانشگاه های معتبری در زمینه تحصیل مهندسی دارد ، اما کشور انگلستان هم در زمینه مهندسی اعتبار جهانی دارد ، مقاله تحصیل در انگلستان را بخوانید.

تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

برای تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک تحصیلی دوره لیسانس شما معتبر و اخذ شده از دانشگاه خوبی باشد.

برخلاف دوره کارشناسی تعداد بیشتری از دوره های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی ارائه می شوند که دانشجویان متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس با نمره 6 به بالا را داشته و یا توانایی مصاحبه با دانشگاه را داشته باشد ، در برخی دانشگاه ها با داشتن رزومه قوی می توان برای این مقطع تحصیلی بورسیه دریافت کرد.

به این نکته دقت داشته باشید که اگر دانشجو برای پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های روسیه درخواست می دهد باید دوره مقدماتی ( قبلی ) خود مانند دوره کارشناسی خود را در همان زمینه یا یک زمینه مشابه به اتمام رسانده باشد که در مقایسه با دانشگاه های سایر کشورها شرط سختی برای پذیرش است.

با تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه شانس خود را برای پذیرش در دوره دکترا در روسیه و دانشگاه های برتر دنیا افزایش هید.

دانشگاه های روسیه معمولا بورسیه های تحصیلی را در مقطع دکترا به دانشجویانی که دوره قبلی شان را در همین کشور سپری کرده اند به خوبی ارائه می دهند ، لطفا توجه داشته باشید که دانشگاه ها درخواست های زیادی در طول سال دریافت می کنند بنابراین لازم است چند ماه قبل از ددلاین دانشگاه انتخابی مدارک خود را ارسال کنید تا از هرگونه تاخیر ناگوار ممانعت به عمل آید.

تحصیل دوره دکترا در روسیه

دوره دکترا به عنوان بالاترین درجه علمی دانشگاهی در تمام مراکز آموزشی جهان معرفی می شود ، این مقطع تحصیلی برای تمامی رشته های دانشگاهی موجود بوده و مدت زمان آن بین سه تا پنج سال و حداقل هشت ترم و حداکثر ده ترم است که بخش نخست آن آموزشی و بخش دوم پژوهشی است.

تحصیل دوره دکترا در روسیه

در بخش آموزشی دانشجو باید واحدهای درسی ارائه شده را پشت سر گذاشته و پس از آن حداقل یک سال به پژوهش در موضوع انتخابی خود پرداخته و در نهایت با دفاع از پایان نامه خود و ارائه آن به هیئت داوری موفق به پایان دوره شوند.

در برخی موارد دانشجویان باید چند درس دوره ارشد را مجددا بگذرانند . درجه پیشرفته علمی دکتری در روسیه دو درجه است:

 • نامزد علمی ( کاندید Nauk / Ph.D)
 • دکترای علوم ( دکتر Nauk / D.Sc )

مقطع دکترا از مواردی ست که طیف گسترده ای از رشته ها به زبان انگلیسی در آن آموزش داده می شوند البته امکان تحصیل به زبان روسی نیز وجود دارد و دانشجویان می توانند با ارائه مدرک این زبان ، دوره دکترا را به زبان روسی پشت سر بگذارند.

داشتن مدرک رسمی آیلتس و یا تافل با نمره مشخص شده توسط دانشگاه یکی از شرایط مهم ثبت نام است . البته در هنگام اخذ پذیرش در روسیه نیاز به ارائه مدرک زبان نیست و دانشجویان می توانند دوره زبان را ابتدا در روسیه سپری کرده و سپس در دانشگاه ثبت نام نمایند.

هزینه تحصیل در دوره دکترا در روسیه

تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه به دو شیوه پرداخت شهریه و یا دریافت بورسیه به صورت رایگان امکان پذیر است.

بورس شدن نیازمند داشتن شرایط مشخص است که از جمله آن می توان به معدل بالا ، داشتن سابقه علمی مانند تدریس در زمینه مربوط ، داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد معتبر ، مدرک زبان انگلیسی و تایید تز خود توسط یک استاد ، رزومه تحصیلی قوی و غیره اشاره کرد.

بورس های متنوعی در دانشگاه های روسیه برای رشته های مختلف تحصیلی وجود دارد که دانشجویان باید پس از انتخاب دانشگاه به بررسی شرایط لازم جهت اقدام بپردازند ، گاها این بورسیه ها علاوه بر پرداخت شهریه دانشگاه هزینه های زندگی را تا حدی در بر می گیرند.

اما در صورتی که دانشجویان با پرداخت هزینه های تحصیل در روسیه به تحصیل مشغول شوند با توجه به رشته و زبان انتخابی شهریه مشخص شده را پرداخت کنند.

تحصیل به زبان انگلیسی و تحصیل مقطع دکترا در روسیه هزینه بیشتری برای دانشجویان به همراه دارد اما همچنان از گزینه های ارزان در مقابل کشورهای اروپایی به شمار می رود.

هزینه این مقطع می تواند بین 2000 تا 5000 دلار در سال باشد البته هزینه های دیگر مانند مخارج زندگی در هر ماه ، اخذ ویزا ، ثبت نام در دانشگاه و غیره را نیز در نظر داشت.

دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی میشوند حقوق ماهیانه ای دریافت می نمایند که از طریق آن میتوانند هزینه تحصیل و زندگی خود را تامین کنند.

برخی از رشته های موجود مقطع دکترای روسیه

از جمله رشته های دانشگاهی که امکان تحصیل مقطع دکترا در روسیه وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد :
هوافضا : خلبانی ، مدیریت فرودگاه ، مدیریت هوافضا ، مدیریت پرواز ، مهندسی موشک
رشته های مهندسی : مهندسی برق ، الکترونیک ، مکانیک ، عمران ، معماری ، نفت و گاز ، پزشکی ، معدن ، زمین شناسی و غیره.

رشته های کامپیوتر و فناوری اطلاعات : مهندسی کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار مخابرات ، شبکه و غیره .
رشته های پزشکی : پزشکی اطفال ، دندانپزشکی ، داروسازی ، پرستاری .

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

در طول دهه گذشته تحصیلات عالی در روسیه تغییر قابل ملاحظه ای داشته است ، در حالی که ۳۹۰ میلیارد روبل ( ~ ۶٫۷ میلیارد دلار ) بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ برای ارتقاء امکانات و تجهیزات فنی در دانشگاه های روسیه و بهبود آموزش برای کارکنان آموزشی اختصاص داده شده است.

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

برای تحصیل در دانشگاه های روسیه همانند تحصیل در فرانسه ، آلمان ، اتریش و تمامی مراکز آموزشی دنیا ، نیاز به فراهم آوردن مدارکی مشخص وجود دارد که از سوی هر دانشگاه و یا مرکز علمی به صورت ویژه تعیین شده است.

تمامی اسناد لازم مانند درخواست شما برای پذیرش ، شناسنامه ، گواهینامه های تحصیلی قبلی ، گواهینامه پزشکی و عکس های گذرنامه باید با نسخه های رسمی به زبان روسی ترجمه شود.

نکته حائز اهمیت در خصوص تحصیل در روسیه این می باشد که برای ورود به دانشگاه های این کشور دو مرحله پذیرش از دانشگاه و همچنین دریافت دعوتنامه از اداره پلیس را پیش رو خواهید داشت.

یعنی بعد از اینکه پذیرش شما توسط دانشگاه صادر شود ، این پذیرش به اداره پلیس و مهاجرت ارسال می شود تا برای شما دعوتنامه ورود به کشور فدرال روسیه صادر گردد تا با آن بتوانید برای صدور ویزا درخواست دهید.

در اکثر دانشگاه های روسیه رشته های تحصیلی به زبان روسی تدریس می شوند اما در شهرهایی همانند مسکو و سنت پترزبورگ به علت جذب زیاد دانشجویان بین المللی بسیاری از دروس به زبان انگلیسی نیز وجود دارند از این رو داشتن مدرک زبان مرتبط یکی از اصلی ترین شرط هاست.

محدودیت سنی دانشگاه های روسیه

آیا برای ورود به دانشگاه های روسیه محدودیت سنی وجود دارد؟ یکی از اصولی ترین شرایطی که در هنگام انتخاب کشور روسیه باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که خوشبختانه دانشگاه های این کشور محدودیت سنی برای علاقمندان به تحصیل اعمال نمی کنند و شما می توانید با هر سنی برای دوره های آموزش زبان روسی و یا حتی تحصیلات دانشگاهی این کشور اقدام کنید.

همانطور که می دانید برای مهاجرت تحصیلی به هر کشوری دو بخش اساسی وجود دارد ، یکی پذیرش از کالج ها و یا دانشگاه های آن کشور هست و دیگری امکان اخذ ویزا از سفارت آن کشور در کشور خودتان می باشد.

معمولاً سفارتخانه ها برای صدور روادید تحصیلی به شرایط سنی متقاضی نیز دقت کرده و در صورتی که فاصله تحصلی مقاطع قبلی متقاضی زیاد باشد و یا از نظر افسر بررسی کننده پرونده سن متقاضی مناسب آن مقطع تحصیلی نباشد ؛ نسبت به صدور ویزا خودداری کرده و صادر نمی کند.

اما یکی دیگر از مزیت های کشور روسیه که روابط دیپلماتیک خوبی با ایران دارد این است که سخت گیری در مورد صدور ویزا ندارد و شما با هر سنی می توانید درخواست ویزا از این کشور داشته باشید که البته باید مطابق قوانین کنسولگری روسیه در تهران ، رشت و یا اصفهان عمل کنید.

بهترین دانشگاه های روسیه

در سال ۲۰۰۳ ، روسیه به فرایند بولونیا پیوست و تعهد داد سیستم خود را با اکثر کشورهای دیگر در سراسر اروپا هماهنگ سازد این بدان معنی است که بسیاری از دانشگاه های روسیه در حال حاضر در میان برترین های رتبه بندی QS قرار گرفته اند و به عنوان مقصدی مطمئن برای دانشجویان قابل انتخاب خواهند بود.

بهترین دانشگاه های روسیه

معمولا رنکینگ دانشگاه ها در سطح جهان طبق آمار QS ( معیاری که کیفیت و شهرت دانشگاه ها را بررسی می کند ) و BGUR ( میزان فارغ التحصیلی و عملکرد دانشگاه را ارزیابی می کند ) مشخص می شود و مطابق با این دو ، رنکینگ دانشگاه های روسیه از جایگاه بسیار مناسبی در جهان برخوردار هستند.

در میان تمامی مراکز آموزشی کشور روسیه آن دسته از دانشگاه هایی که تحصیل در رشته های مختلف را به زبان انگلیسی ارائه می دهند از رتبه بالاتری برخوردار بوده و مورد تایید وزارت علوم ایران نیز می باشند.

دوره های متوسط زبان انگلیسی به ویژه برای دانشجویان خارجی مطابق با استانداردهای بین المللی طراحی شده اند ، معلمان در دانشکده های زبان انگلیسی بسیار خوب به زبان انگلیسی مسلط هستند و در 20 سال اخیر اکثر دانشگاه ها دوره های انگلیسی زبان را در طرح خود قرار داده اند.

در ادامه به برترین دانشگاه های این کشور نگاهی خواهیم داشت تا بتوانید مقصد تحصیلی تان را به بهترین شکل ممکن انتخاب نمایید.

دانشگاه دولتی سن پترزبورگ روسیه

این دانشگاه بر اساس رتبه بندی کشور های BRICS در رتبه ۲۰ قرار دارد ، قدیمی ترین دانشگاه در بین بهترین دانشگاه های روسیه است که از ابتدا تمرکز بسیاری بر تحقیق بنیادی در زمینه های علوم ، مهندسی و علوم انسانی داشته و در سال ۱۷۲۴ در شهر سنت پیترزبورگ تاسیس شده است.

در هر سال تحصیلی در حدود ۳۰۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه در دانشکده های مدیریت ، اقتصاد ، گردشگری ، روابط بین الملل ، علوم اجتماعی ، هنر و طراحی ، مهندسی حمل و نقل ، کسب و کار رستوران و حقوق و غیره در تمامی مقاطع تحصیلی در حال تحصیل هستند که نزدیک به سه هزار نفر آنها بین المللی و از کشورهای متعدد می باشند.

این دانشگاه در رشته مهندسی حفاری و معدن در رتبه ۵۰ ، در رشته زبان شناسی در رتبه ۱۰۰ و در رشته های ریاضیات ، فلسفه ، تاریخ و زبان های مدرن در رتبه ۱۵۰ در بین دانشگاه های جهان قرار دارد.

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک روسیه

این دانشگاه که یکی از جوان ترین دانشگاه های روسیه است ، توانسته جایگاه خوبی را در میان برترین ها برای خود باز کند و در سال ۲۰۱۸ همراه با دانشگاه دولتی سنت پیترزبورگ در رتبه ۲۰ بین کشورهای BRICS قرار گرفت.

سال تاسیس این دانشگاه به ۱۹۵۹ میلادی در شهر نووسیبیرسک باز می گردد و اگرچه کوچکتر از دیگر دانشگاه های برتر در روسیه است اما در حدود ۶۰۰۰ دانشجو در دانشکده های اقتصاد ، زبان های خارجی ، ژئوفیزیک ، علوم انسانی ، فناوری اطلاعات ، حقوق ، مکانیک و ریاضی ، علوم طبیعی ، فلسفه ، فیزیک و روانشناسی این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

رنکینگ جهانی دانشگاه نووسیبیرسک معمولا ۳۰۰ تا ۳۵۰ است و دانشجویان کمتری را نسبت به بقیه دانشگاه ها پذیرش می کند اما کیفیت آموزش در آن بسیار بالا می باشد.

این دانشگاه در نزدیکی شهر نوسیبیرسک که سومین شهر اصلی روسیه است قرار گرفته و رشته فلسفه در آن از برترین ها در جهان معرفی می شود.

دانشگاه دولتی تامسک

یکی از بهترین و بزرگترین دانشگاه های روسیه که تحصیلات در اکثر رشته ها را به زبان انگلیسی به متقاضیان ارائه می دهد دانشگاه تامسک است که قدیمی ترین دانشگاه کشور روسیه در آسیا نیز به شمار می رود.

رتبه جهانی این دانشگاه همواره زیر ۳۰۰ بوده و با داشتن ۲۳ دانشکده شامل دانشکده های تاریخ ، گردشگری ، فلسفه ، شیمی ، زبان های خارجه ، رادیو فیزیک ، مکانیک و ریاضیات ، فیزیک و مهندسی ، ریاضی کاربردی ، فیزیک ، حقوق ، اقتصاد ، مدیریت و غیره بیش از 17000 دانشجو را در تمام مقاطع بخصوص کارشناسی ارشد پذیرش می کند.
از این دانشگاه به عنوان یک مرکز تحقیقات کشوری استفاده می شود و امکانات آموزشی ایده آلی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

دانشگاه فنی دولتی باومن روسیه

این دانشگاه که رتبه ۳۸ در رتبه بندی دانشگاه های کشورهای BRICS را به خود اختصاص داده ، بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه فنی و یکی از بهترین دانشگاه های روسیه است.

دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو با داشتن 19 دانشکده مختلف مانند سیستم های کنترل و انفورماتیک ، مواد و فناوری ، رباتیک و اتوماسیون پیچیده ، مهندسی برق ، رادیو الکترونیک و فناوری های لیزر ، فناوری های زیست پزشکی ، علوم پایه ، مدیریت و تجارت ، زبان شناسی ، علوم انسانی و غیره به صورت تخصص تمامی رشته ها را به دانشجویان آموزش می دهد و در رشته مهندسی مکانیک شهرت جهانی دارد.

از سال ۱۸۳۰ به طور کلی بیش از ۱۹۰۰۰ دانشجو در تمامی مقاطع تحصیلی در این دانشگاه به تحصیل مشغول هستند و هر ساله در حدود ۳۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف بورسیه تحصیلی دریافت می کنند.

به دلیل خدماتی که دانشگاه فنی باومن روسیه به دانشجویان ناشنوایان ارائه می دهد بسیار معروف است ، از جمله خدمات و امکانات این دانشگاه می توان به خوابگاه های دانشجویی که به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می گیرد اشاره کرد.

دانشگاه لومونوسف روسیه

دانشگاه لومونسف که بر اساس رتبه بندی BRICS و QS در رتبه اول بهترین دانشگاه های روسیه و در میان صد دانشگاه برتر جهان قرار دارد در سال ۱۷۵۵ در شهر مسکو تاسیس شده است.

این دانشگاه بزرگترین و یکی از قدیمی ترین ها در روسیه است و دانشجویانی در مقاطع تحصیلی ارشد و دکترا از تمام نقاط دنیا در آن تحصیل می کنند.

این دانشگاه که به نام موسس آن نام گرفته کتابخانه بزرگ و مهمی دارد و از بهترین پردیس های دانشگاهی دنیا را در خود جای داده است.

در معماری و ساخت دانشگاه لومونوسف روسیه از سبک های معماری خاصی استفاده شده که آن را بسیار منحصر به فرد نموده و تحصیل پزشکی در این دانشگاه دارای متقاضیان زیادی از کشورمان می باشد.

هر ساله در حدود ۴۷۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه در دانشکده های مکانیک و ریاضیات ، فیزیک ريال شیمی ، علوم مواد ، زیست شناسی ، پزشکی ، بیوانفورماتیک ، علم خاک ، تاریخ ، زبان های خارجه ، جامعه شناسی ، اقتصاد ، حقوق ، روزنامه نگاری ، علوم سیاسی ، روانشناسی ، هنرهای زیبا و غیره در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در حال تحصیل هستند.

دانشگاه دولتی فیزیک و فناوری مسکو

شهر مسکو بهترین دانشگاه ها را در زمینه های مختلف درون خود جای داده است ، این موسسه که در سال ۱۹۴۶ به عنوان یک موسسه برجسته آموزش علوم مختلف تاسیس شد.

در ۱۱ دانشکده این دانشگاه بیش از ۵۰۰۰ دانشجو به تحصیل مشغولند و از اساتیدی که از برندگان جایزه نوبل هستند درس خود را فرا می گیرند ف دانشمندان و سیاست مداران برجسته ای در این دانشگاه تحصیل کرده و فارغ التحصیل شده اند.

دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای روسیه

همانگونه که از نام این دانشگاه مشخص است در سال ۱۹۴۲ با هدف تمرکز بر روی صنعت هسته ای فیزیک و ریاضیات تاسیس شد ، امروزه از این دانشگاه می توان به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های فنی روسیه نام برد که برندگان جایزه نوبل زیادی از آن فارغ التحصیل شده اند.

دانشجویانی که متقاضی تحصیل در رشته هایی مانند فیزیک ، نجوم ، برق و الکترونیک و ریاضیات هستند می توانند به عنوان گزینه اول خود نسبت به تحصیل در این دانشگاه اقام کنند.

دانشگاه دولتی مسکو یا دوستی ملل

دانشگاه دولتی مسکو یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در مسکو است که در سال 1755 تاسیس شد ، این دانشگاه بر اساس رتبه بندی QS معتبر ترین دانشگاه در جماهیر شوروی سابق به شمار می آید.

دانشگاه دولتی مسکو دارای 39 دانشکده و 15 مرکز تحقیقاتی است که شامل دانشکده مکانیک و ریاضیات ، فیزیک ، شیمی ، علم مواد ، زیست شناسی ، مهندسی زیست ، زمین شناسی ، علم خاک ، جغرافیا ، پزشکی پایه ، تاریخ ، زبان شناسی ، فلسفه ، اقتصاد ، حقوق ، روزنامه نگاری ، روانشناسی ، جامعه شناسی ؛ علوم سیاسی ، هنر های زیبا و غیره می باشد.

بیش از 47 هزار دانشجو در تمامی مقاطع تحصیلی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند و هر ساله حدود 4000 دانشجوی بین المللی در این دانشگاه ثبت نام می کنند.

دانشگاه های انگلیسی زبان روسیه

موسسه دولتی روانشناسی و کار اجتماعی سنت پترزبورگ : این مؤسسه در آوریل 1992 با تصمیم شورای شهر سنت پترزبورگ برای ایجاد یک موسسه تخصصی آموزش عالی برای آموزش متخصصان علاقه مند به تحصیل در برخی رشته های به زبان انگلیسی احداث شد.

دانشگاه های انگلیسی زبان روسیه

دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ _ پیتر بزرگ : از سال 1965 دانشجویان خارجی را آموزش می دهد . در طول این دوره ، این دانشگاه بیش از 15،000 دانشجوی خارجی از 95 کشور اروپایی ، آسیا ، شمال ، جنوب و بخش مرکزی آمریکا و آفریقا را آموزش داده است.

دانشکده تربیت بدنی Volgograd : یکی از دانشگاه های برجسته فدراسیون روسیه با استفاده از زبان آموزشی انگلیسی در زمینه آمادگی جسمانی ، ورزش ، آموزش جسمانی سازگار ، آموزش و پرورش و روانشناسی و همچنین مدیریت گردشگری است.

دانشگاه بین المللی Belgord ، اقتصاد و حقوق : ماموریت اصلی این دانشگاه ، ارائه برنامه های اقتصاد به زبان انگلیسی و نوآوری همراه با بهبود کیفیت آموزش و بهره وری تحقیق علمی در تمامی حوزه های فعالیت های پایدار است.

تحصیل در روسیه نیازمند ارائه درخواست در تاریخ های مشخص شده به هر دانشگاه است تا بتوانند قبل از شروع دوره های اصلی از دانشگاه پذیرش گرفت.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در روسیه

همانطور که میدانید دو وزارت در ایران مسئول تایید مدارک دانش آموختگان خارج از کشور می باشند : وزارت بهداشت و وزارت علوم.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در روسیه

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در این کشور محدود بوده و کمتر از هشت مورد است اما وزارت علوم دانشگاه های زیادی را در روسیه در چهار دسته ممتاز ، خوب ، متوسط و ضعیف دسته بندی نموده که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

شما می توانید جهت اطلاع از به روزترین و دقیق ترین دانشگاه های مورد تایید به کارشناسان موسسه و یا سایت وزارت علوم مراجعه نمایید.

برخی دانشگاه های گروه الف

 • دانشگاه ایالتی Bashkir ( Ufa )
 • دانشگاه فنی دولتی مسکو ( تحقیقات ملی )
 • دانشگاه فدرال کازان ( منطقه ولگا )
 • دانشگاه صنعتی کازان
 • دانشگاه دولتی لومونسوف مسکو
 • موسسه فیزیک و فناوری مسکو
 • موسسه دولتی روابط بین الملل، دانشگاه MGIMO
 • دانشگاه دولتی مهندسی عمران ،(MGSU) مسکو
 • دانشگاه دولتی کشاورزی روسیه
 • موسسه هوانوردی مسکو ( دانشگاه ملی تحقیقات ) مسکو
 • دانشگاه دولتی هواشناسی روسیه ( سنت پترزبورگ )
 • دانشگاه دولتی روسیه آموزش جسمانی ورزش ، جوانان و گردشگری مسکو
 • دانشگاه معادن سنت پترزبورگ
 • دانشگاه پلی تکنیک دولتی سنت پترزبورگ
 • دانشگاه دولتی سنت پترسبورگ

برترین دانشگاه های مسکو پایتخت روسیه

همانگونه که می دانیم پایتخت هر از کشور مهم ترین مراکز ان کشور بوده و معمولا بهترین امکانات در تمامی زمینه ها در این شهر قرار گرفته است.

پایتخت روسیه نیز مکانی است که بیش از ۲۵۰ موسسه عالی آموزشی را اداره می کند و سطح تحصیلات عالی در آن نسبت به سایر مناطق روسیه نسبتا بالاتر است بسیاری از دانشجویان بین المللی آینده نگر که روسیه را به عنوان تحصیل در خارج از کشور انتخاب می کنند تمایل دارند دانشگاه های مستقر در مسکو را انتخاب کنند.

علاوه بر دانشگاه هایی که در بالا گفتیم برخی دیگر از مرکاز معتبر در این شهر عبارتند از:

 • I.M.Sechenov اولین دانشگاه علوم پزشکی مسکو
 • دانشگاه ملی تحقیقات و مدرسه عالی اقتصاد
 • دانشگاه ملی علوم و فناوری MISIS
 • دانشگاه علم و صنعت میسی
 • دانشگاه علوم انسانی
 • دانشگاه گردشگری مسکو
 • دانشگاه اقتصاد پلخانف

تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه

همانگونه که در بالا گفتیم اگر چه زبان رسمی کشور روسیه ، زبان روسی است اما تحصیل به زبان انگلیسی هم در رشته های متعددی در مقاطع مختلف ارائه می شود.

تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه

می توان گفت که تقریبا تمامی رشته های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در روسیه به زبان انگلیسی یافت می شوند اما برای متقاضیان دروه کارشناسی نیز رشته هایی وجود دارد که در ادامه به انها اشاره می کنیم.
این رشته ها که بر اساس استانداردهای بین المللی طراحی شده اند شرایط پذیرش متفاوتی در هر دانشگاه دارند.

مهم ترین آنها عبارتند از:

 • عمومی پزشکی
 • اطفال
 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • بهداشت عمومی
 • پرستاری
 • مهندسی هوافضا
 • مهندسی هواپیما
 • مهندسی موشک
 • مدیریت فرودگاه
 • مدیریت هوافضا
 • فرودگاه و مدیریت پرواز
 • مهندسی کامپیوتر
 • علوم کامپیوتر
 • سیستم های کامپیوتری و شبکه ها
 • مهندسی فناوری اطلاعات
 • کامپیوتر سخت افزار و نرم افزار مهندسی
 • مهندسی مخابرات
 • مهندسی برق
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی عمران
 • مهندسی معماری
 • مهندسی نفت و گاز
 • مهندسی نفت
 • بیوتکنولوژی
 • بیومدیکال
 • مهندسی زیست پزشکی
 • مهندسی معدن
 • زمین شناسی
 • برنامه ریزی و مدیریت زمین
 • اقتصاد بین الملل
 • مدیریت بازرگانی
 • مدیریت
 • حسابداری و حسابرسی
 • بانکداری و امور مالی
 • روابط اقتصادی بین المللی
 • هتل و مدیریت گردشگری

نحوه ثبت نام در برنامه آموزش انگلیسی روسیه

الزامات پذیرش و مهلت پذیرش درخواست برنامه های متوسط انگلیسی بستگی به دانشگاه ، برنامه و تخصص دارد که البته شرایط مشترکی هم برای پذیرش در دانشگاه ها و تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد.

به طور مداوم ، دانشگاه ها از متقاضیان می خواهند که مدارک تحصیلی متوسطه یا مدارک تحصیلی دانشگاه ، نامه همکاری و گواهینامه های بین المللی مهارت انگلیسی IELTS یا TOEFL را ارائه دهند.

لازم به ذکر است که در برخی از دانشگاه ها برای متقاضیان برنامه های کارشناسی ارشد نیازی به امتحان زبان انگلیسی ندارند و آنها باید رزومه کاری ، نمونه کارها و مقالات منتشر شده خود را ارائه دهند و یک مصاحبه تلفنی یا اسکایپ با زبان انگلیسی داشته باشند.

اگر به تحصیل در روسیه در دانشگاه های انگلیسی زبان علاقه مند هستید جهت تقویت زبان انگلیسی می توانید برای یافتن سریع برنامه آموزشی مناسب از مطالعه در ابزار جستجوی روسیه استفاده کنید.

سطح تحصیلات و زبان آموزش ( انگلیسی ) را انتخاب کنید ، شرح هر برنامه حاوی اطلاعات بسیار مفیدی است و هزینه تحصیل را نیز نشان می دهد . کارکنان دانشگاه ها ظرف ده روز کاری به شما پاسخ خواهند داد.

برای تحصیل به زبان انگلیسی شما می توانید به کانادا بروید و از بورسیه های تحصیلی و امکانات بی نظیر کانادا بهره مند شوید ، راه های کاهش هزینه های تحصیل در این کشور را در مقاله تحصیل در کانادا برای شما عزیزان شرح داده ایم.

بورسیه تحصیلی در روسیه

دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه های روسیه فرصت تحصیل به صورت رایگان با دریافت بورسیه تحصیلی را دارند و بسیاری از اساتید و دانشگاه ها امتیازات ویژه ای برای دانشجویان خارجی قائل هستند و حاضر به تقبل هزینه تحصیل دانشجو تا سقف ۲۰۰۰ دلار نیز می باشند.

بورسیه تحصیلی در روسیه

بورسیه های تحصیلی روسیه با نام های مختلف یا دانشگاه های ارائه دهنده متفاوت در دسترس متقاضیان هستند ، بورسیه های با عناین زیر :

 • بورسیه تحصیلی دولتی روسیه
 • بورس تحصیلی BP در روسیه
 • دانشگاه بین المللی المپیک روسیه
 • بورس تحصیلیBenyamin A. Gilman
 • بورسیه دانشکده مطالعات روسیه و آسیا ( SRAS )
 • بورسیه دانشگاه ملی تحقیقات دانشکده اقتصاد ( HSE ) سن پترزبورگ
 • بورسیه دانشگاه ملی علوم و فناوری ( MISiS )
 • بورسیه دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ

برای اخذ این بورسیه ها باید از همان ابتدای درخواست به دنبال برخورداری از این فرصت طلایی باشید در مقاطعی مانند کارشناسی و یا کارشناسی ارشد دریافت بورسیه تحصیلی بدین گونه است که باید یک یا دو ترم تحصیلی اول را با نمرات خوب پشت سر گذاشته و سپس از دانشگاه درخواست دریافت بورس تحصیلی نمایید.

اما گرفتن بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا بسیار آسانتر بوده و می توان با ارائه یک رزومه تحصیلی خوب مانند دارا بودن مقالات بین المللی ISI و مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس ۵/۶ تا ۷ ، معدل بالا و نامه مکاتبه با اساتید دانشگاه به راحتی به بورسیه تحصیلی دست یافت ، انتخاب زبان روسی به عنوان زبان تحصیل می تواند شانس تان را برای دریافت بورسیه بالا ببرد.

بورسیه تحصیلی دولتی روسیه

تعداد زیادی از بورس های تحصیلی دولتی بالغ بر 15000 برنامه برای تحصیل در روسیه برای سالیان متمادی همراه با هزینه تحصیل ، اقامت دانشجویی و کمک هزینه نگهداری برای دانشجویان خارجی ارائه شده که در سال های گذشته در حدود ۱۵۰۰ روبل در ماه ( حدود ۲۴ دلار ) بوده است.

معمولا این گونه بورس ها از طریق گذراندن یک امتحان ورودی یکسان تحت عنوان ” حمایت دولتی ” در اختیارمتقاضی قرار می گیرد ، بورس تحصیلی دولتی امتیازات زیر را شامل می شود :

 • آموزش رایگان برای کل دوره برنامه انتخاب شده
 • حق الزحمه نگهداری ( برای کل مدت مطالعه بدون در نظر گرفتن دوره کاندید بودن برای بورسیه )
 • ارائه محل خوابگاه ( در صورت موجود بودن )

البته بورس های دولتی معمولا هزینه هایی از قبیل هزینه سفر ، زندگی و بیمه درمانی را پوشش نمی دهند ، توجه داشته باشید تقسیم سهمیه بورس تحصیلی دولتی در روسیه توسط آژانس فدرال کشورهای مشترک المنافع ، هموطنان خارج از کشور ، همکاری بین المللی بشردوستانه توسط شبکه بین المللی دفاتر و همچنین از طریق سفارتخانه های روسیه در خارج از کشور انجام می شود.

برای پیدا کردن بهترین راه برای درخواست کمک هزینه تحصیلی دولتی با انتخاب دانشگاه خود تماس بگیرید ، دفتر بین المللی دانشگاه به نامه شما پاسخ دقیق می دهد.

انواع بورسیه تحصیلی غیر دولتی در روسیه

بورس تحصیلی BP در روسیه : بورس تحصیلی روسیه با مبلغ ۱۵۰۰۰ – ۳۵۰۰۰ روبل ( ۲۴۰-۵۶۰ دلار ) برای هر ماه . این بورسیه برای دانشجویانی است که به تحصیل در رشته های انرژی و اقتصاد در یکی از دانشگاه های همکار روسی می روند.

بورس تحصیلی در روسیه باید دارای نمرات عالی و هدف جامع در توسعه موضوع مورد نظر خود باشند تا در آینده از کمک های دولتی روسیه نیز برخوردار شوند.

دانشگاه بین المللی المپیک روسیه : بورس تحصیلی به نام المپیک ولادیمیر پوتین را ارائه می دهد که هزینه لازم جهت تحصیل در برنامه کارشناسی ارشد مدیریت ورزش در دانشگاه همراه با اقامت و کمک هزینه ماهانه ارائه می دهد.

بورس تحصیلیBenyamin A. Gilman: ارائه بیش از ۲۹۰۰ بورس تحصیلی تا سقف ۵۰۰۰ دلار برای شهروندان آمریکایی دوره کارشناسی جهت تحصیل یا کار در خارج از کشور.

متقاضیانی که زبان خارجی ( مانند روسی ) را در خارج از کشور تحصیل می کنند در کشورهایی که آن زبان صحبت می شود ( مانند کشور روسیه ) به طور خودکار برای بورسیه شایسته به نظر می رسند.

بورسیه دانشکده مطالعات روسیه و آسیا ( SRAS )

بورسیه دانشگاه ملی تحقیقات دانشکده اقتصاد ( HSE ) سن پترزبورگ : که ۲۵ تا ۱۰۰ درصد هزینه های تحصیل دانشجویان برجسته بین المللی را در تمام سطوح تحصیلی پوشش می دهد.

همانطور که گفته شد برای گرفتن بورسیه از هر دانشگاهی شما باید رزمه خوب ارائه دهید که در مقاطع مختلف این رزومه خوب تفسیر متفاوتی دارد و در این خصوص می توانید با کارشناسان موسسه رجبی مشاوره داشته باشید تا به شما موارد مربوطه را بگویند تا ابتدا مدارک لازم را آماده و سپس اقدامات را انجام دهید.

هزینه های تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه مستلزم پرداخت شهریه است اما در مقایسه با کشورهای غربی ، با توجه به سیاست دولت روسیه برای پرداخت هزینه های تحصیل برای شهروندان خارجی ، تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین المللی کاملا مقرون به صرفه است.

هزینه های تحصیل در روسیه

رشته انتخابی و مقطعی که قصد تحصیل در آن را دارید بسیار در میزان شهریه پرداختی موثر بوده و تحصیل در دانشگاه های دولتی به مراتب کمتر از دانشگاه های خصوصی ست و دولت بودجه ویژه ای را به آن اختصاص می دهد.

اما دقت داشته باشید که هزینه تحصیل در مسکو و سن پترزبورگ از دیگر شهر ها بیشتر است و رشته هایی مانند پزشکی و یا دندانپزشکی بیشترین میزان شهریه را در میان تمام دروس تحصیلی شامل می شوند.

تحصیل در این کشور می تواند از دوره پادفک آغاز گردد که فقط برای کسانی که تحت بورس تحصیلی دولتی ثبت نام می کنند رایگان است و برای سایر دانشجویان شهریه ای جدا از مخارج دانشگاه داشته و هزینه آن بسته به کالج یا دانشگاه انتخابی تان در محدوده قیمت ۱۰۰۰ دلار تا ۴۰۰۰ دلار متفاوت خواهد بود.

لازم به ذکر است که حتی اگر از طریق دانشگاه های دولتی و یا بورسیه تحصیلی در روسیه تحت عنوان تحصیل رایگان پذیرش گرفته باشید و در آزمون نهایی نمره حد نصاب کسب نکنید ، در شروع مجدد برای تحصیل دوره پادفک در روسیه ، هزینه ها بر عهده خودتان خواهد بود.

هزینه تحصیلی دوره های مختلف در روسیه

پزشکی : امکان تحصیل به زبان های روسی و انگلیسی در دانشگاه های روسیه باعث شده تا میزان شهریه پرداختی نیز متفاوت باشد.

برای مثال شهریه تحصیل در دانشگاه رودن روسیه در رشته پزشکی به زبان انگلیسی بیشتر از زبان روسی است ، می توان گفت که هزینه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی سالانه در حدود ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار می باشد.

لیسانس : تحصیل در دوره لیسانس به مدت ۴ سال به طور تقریبی در حدود ۲۰۰۰ تا ۷۰۰۰ در سال است، دقت داشته باشید که تحصیل در رشته های مهندسی مانند الکترونیک ، هوافضا و غیره دارای میزان شهریه بالایی هستند.

کارشناسی ارشد : دوره کارشناسی ارشد که به مدت دو سال در اکثر رشته های تحصیلی زمان می برد ، شهریه ای در حدود ۲۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار را در بر می گیرد که رشته و دانشگاه انتخابی شما تعیین کننده میزان دقیق این شهریه خواهد بود.

در رابطه با هزینه تحصیل در مقطع دکترا نیز به صورت مفصل برای شما عزیزن توضیح دادیم.

ضمناً دانشجویان در حال تحصیل در روسیه باید سالانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار نیز بابت شهریه خوابگاه بپردازند ، به طور کلی هزینه تحصیل و زندگی در کشورهای حوزه اروپای شرقی ، بسیار ارزانتر از دیگر کشورهاست.

معمولا هزینه های تحصیل در روسیه برای هر رشته در کنار توضیحات موجود در سایت دانشگاه ها اعلام می شود.

هزینه تحصیل در مدارس تابستانی

معمولا اغلب دانشگاه ها و مدارس کشور روسیه دوره های کوتاه مدتی را در بهار ، تابستان و پاییز جهت ارائه برنامه های فرهنگی و سرگرمی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند که هزینه مخصوص به خود را دارد.

به طور قانونی ، چنین برنامه هایی از سه تا هشت هفته و با گواهی مشارکت ارائه شده است و گاهی اوقات دانشگاه ها تنها برای سفر و یا سفر و اقامت هزینه دریافت می کنند و برنامه آموزشی خود را رایگان برگزار می کنند ، هزینه این دوره ها معمولا به طور متوسط حدود ۲۰-۵۰ هزار روبل ( ۳۳۰ تا ۸۳۰ دلار ) است.

اگر به دنبال پایین آوردن هزینه های تحصیل خود هستید می توانید سایر کشور ها را نیز بررسی نمایید ، مثلاً تحصیل در کشور اتریش در برخی رشته ها و با شرایط خاصی که در مقاله تحصیل در اتریش مطرح کرده ایم رایگان است.

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه

هزینه های مهاجرت تحصیلی به روسیه علاوه بر شهریه دانشگاه شامل مخارج زندگی نیز می شود و دانشجویان باید این بخش را نیز به طور جداگانه محاسبه نموده و مدنظر داشته باشند.

روسیه از جمله کشورهایی ست که هزینه زندگی در آن به خصوص برای دانشجویان بسیار کم و مناسب است وبا توجه به اینکه واحد پول رایج کشور روسیه روبل است باید مخارج این کشور را بر طبق این واحد پولی حساب نمود.

هزینه زندگی در شهر مسکو از سایر شهرهای این کشور بالاتر است اما به طور کلی برای هزینه زندگی یک فرد دانشجو در شهر مسکو پایتخت در حدود 500 دلار در ماه است که بیشترین بخش آن شامل هزینه مسکن می شود.

هزینه زندگی در دیگر شهر ها اندکی پایین تر است و همچنین توقعات شما نیز در کم و یا زیاد شدن این میزان موثر خواهد بود ، این کشور برای سهولت هر چه بیشتر متقاضیان امکاناتی را فراهم آورده است که با دریافت کارت دانشجویی می توان از آن بهره مند شد.

کار همراه با تحصیل در روسیه

ویزای دانشجویی در روسیه مزایای مختلفی دارد که یکی از آنها امکان کار همزمان با تحصیل برای دانشجویان با حداقل 18 سال سن است.

شما عزیزان به عنوان دانشجوی در دانشگاه های روسیه با توجه به مقطع تحصیلی اجازه کار پاره وقت در این کشور را داشته و می توانید از 10 تا 30 ساعت در هفته به کار مشغول شوید.

میانگین حقوق از ساعتی 8 تا 10 دلار متغیر است و درآمد حاصل از آن می تواند بخشی از هزینه های زندگی را پوشش دهد البته یافتن کار دانشجویی به پارامترهای مختلفی از جمله سطح اگاهی از زبان مردم ، تجربه کاری ، ویژگی های شخصی فرد و زمان ورود به این کشور وابسته است که شما عزیزان باید آنها را مدنظر داشته باشید.

ویزای تحصیلی روسیه

ویزای دانشجویی روسیه برای تمامی دانشجویان بین المللی به استثنا کشورهای های آذربایجان ، بلاروس ، قرقیزستان ، قزاقزستان ، مولداوی ، تاجیکستان ، اوکراین ، ارمنستان ، ازبکستان ، آبخازیا و اوستیای جنوبی که جزو کشور های مشترک المنافع با روسیه به شمار می روند مورد نیاز است.

ویزای تحصیلی روسیه

در قدم اول شما باید در یک دانشگاه پذیرفته و پذیرش تان به عنوان یک دعوتنامه صادر شود ، این دعوت نامه باید توسط وزارت کشور تایید شود.

سپس برای اخذ ویزای تحصیلی از طریق سفارت روسیه در ایران اقدام کرده و هزینه های مربوط را پرداخت نمایید ، طبق قوانین این کشور ابتدا یک ویزای سه ماه برای شما صادر می شود که اجازه رفتن به این کشور را به شما می دهد و هنگامی که ویزای شما به پایان رسید باید برای یک ویزای بلند مدت درخواست دهید.

پس از آن یک ویزای یک ساله برای شما صادر می شود که در طول دوران تحصیل خود باید آن را تمدید کنید ،مدارکی که برای دریافت ویزا باید آماده کنید به شرح زیر است :

 • پاسپورت
 • فرم درخواست ویزا
 • عکس
 • گواهی سلامت تایید شده نظام پزشکی
 • ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • تکمیل فرم مشخصات درخواست فردی
 • اصل شناسنامه و کارت ملی

دقت کنید که تمام مدارک باید ترجمه و سپس به سفارت تحویل داده شود.

مزایا و معایب تحصیل در روسیه

تا به اینجای مقاله کوشیدیم تا شرایط اصلی و مهم در رابطه با انتخاب کشور روسیه به عنوان مقصد تحصیلی را برای شما عزیزان شرح دهیم اما هر کشور دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است و نمی توان هیچ کشور و یا دانشگاهی را مطلقا خوب و یا بد دانست.

مزایا و معایب تحصیل در روسیه

روسیه از قدرت های بزرگ جهانی در زمینه علم ، صنعت و تکنولوژی است و دریافت مدرک از مراکز آموزشی آن آینده شغلی معتبری را در سراسر جهان به فرد می بخشد.

با ارائه بورسیه های تحصیلی متعدد که حتی هزینه مقرون به صرفه این کشور را کاهش می دهد مزیتی منحصر بفرد است و حتی در صورت عدم دریافت بورسیه تحصیلی جای نگرانی وجود ندارد چرا که هزینه تحصیل در این کشور بسیار پایین تر از سایر کشور ها است.

خوب است نزدیک بودن روسیه به ایران و اشتراکات فرهنگی بسیار را نیز فراموش نکنیم که باعث شده که دانشجویان ایرانی زیادی هرسال جهت تحصیل در روسیه به این کشور بروند.

علاوه بر آنکه با رفتن به روسیه شما در میان مردمانی تحصیل کرده زندگی خواهید کرد ، در دانشگاه ها نیز شما نیازی به پشت سر گذاشتن پروسه سخت ویزا و پذیرش نداشته و به راحتی به تحصیل در رشته دلخواهتان مشغول می شوید.

اخذ اقامت روسیه یکی از عواملی است که متقاضیان زیادی در پی کسب آن هستند از این رو این امکان برای دانشجویان وجود دارد که بتوانند با تحصیل در این کشور به کار مشغول شده و به اقامت برسند.

معایب تحصیل در روسیه

اما با وجود مزایا متعدد نباید از معایب و ریسک های تحصیل در این کشور نیز چشم پوشی کرد ، این یک حقیقت است که دانشجو برای تحصیل و ارتباط برقرار کردن در روسیه باید به زبان روسی تسلط داشته باشد و در صورت عدم تسلط به این زبان ، دانشجو برای برقراری ارتباط اعتماد به نفس نخواهد داشت و یا برای برخی نیز یادگیری این زبان برایش سخت و زمان بر خواهد بود.

متاسفانه مردمان روسیه نژادپرست بوده و مهمان نواز نیستند و زیاد خارجی ها را دوست ندارند ، بنابراین باید آماده مواجه با برخوردهای متفاوت باشید.

حتما مطلع هستید که روسیه کشوری با آب و هوای بسیار سرد است و در برخی از مناطق درجه هوا می تواند به ۳۰- برسد ، اگر فردی فراری ازسرما هستید در تصمیم خود تجدید نظر کنید.

گفتنی ست که در برخی از دانشگاه ها فناوری مورد استفاده برای رشته هایی همچون مهندسی و یا پزشکی قدیمی و منسوخ بوده و در سایر نقاط جهان دیگر استفاده نمی شود.

در زمینه تحصیلی نیز دانشگاه ها در طول تحصیل هیچ گونه فشاری را به دانشجو جهت حضور در کلاس وارد نمی کنند و تنبلی معضلی جدی ست!

موسسات اعزام دانشجو به روسیه

در حال حاضر موسسات مهاجرتی زیادی در زمینه اعزام دانشجویان به کشورهای مختلف فعال هستند اما توصیه می شود تا به موسساتی که زمان زیادی از تاسیس آنها نمی گذرد اعتماد نکنید و قبل از هرگونه اقدام تمامی موسسات را به دقت بررسی نمایید.

موسسات اعزام دانشجو به روسیه

همچنین دقت داشته باشید که موسسات اعزام دانشجو برای تحصیل در روسیه اجازه اعزام برای دوره های پادفک را ندارند و همچنین اجازه مشاوره دادن در خصوص مهاجرت و اقامت پس از تحصیل را نیز ندارند.

لذا در صورتی که برای دوره های پیش دانشگاهی معادل دیپلم ایران ، دوره های زبان یا کالج اقدام می کنید ، حتماً از طریق موسسات مهاجرتی معتبر این کار را انجام دهید.

خوب است شما عزیزان این آگاهی را داشته باشید که موسسات اعزام دانشجو به روسیه تنها روند اخذ پذیرش و دریافت ویزا را برای فرد متقاضی پشت سر گذاشته و سایر موارد مرتبط با زندگی در کشور مقصد مانند روسیه به خود دانشجو واگذار می گردد.

انتخاب عاقلانه تر آن است که دانشجویان موسسات مهاجرتی را انتخاب کنند که بتوانند کلیه روند مهاجرت را از همان ابتدا تا پایان تحصیلات و یافتن کار و دریافت اقامت با همراهی آن پشت سر بگذارند.

شما با انتخاب موسسات مهاجرتی نه فقط اقدامات مرتبط با تحصیل بلکه زندگی و آینده تان را در کشور مقصد با آسودگی خاطر رقم خواهید زد.

در پایان باید اشاره کنیم که کشور روسیه در حال حاضر به خاطر حمایت دولت از دانشجویان خارجی بیشترین فارغ التحصیلان بین المللی را داراست و دولت موارد چشمگیری از خدمات تحصیلی از جمله بورسیه های متنوع را پیش روی دانشجویان جهان قرار داده است.

سوالات پر تکرار تحصیل در روسیه

در زیر به سوالاتی که شما عزیزان بیشتر از مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) پرسیده اید پاسخ داده ایم ، جهت پرسش سوالات خود می توانید از بخش دیدگاه ها استفاده نمایید تا دراسرع وقت به جواب خود برسید.

من در ایران دیپلم تجربی گرفتم و معدل بالایی ندارم ، آیا می توانم در روسیه در رشته های مهندسی تحصیل کنم؟

بله ، خوشبختانه دانشگاه های روسیه شرط معدل ندارند و دانشجو این شانس را دارد تا فارغ از رشته دیپلم خود با گذراندن یک دوره پیش نیاز تحصیل در رشته دلخواهش را آغاز نماید.

دوره پادفک روسیه چگونه دوره ای است؟

این دوره تحصیلی که معادل پیش دانشگاهی در کشور خودمان است ، معمولا یک سال زمان می برد و دانشجویان بین المللی را در درس های مهم مانند ریاضی ، شیمی و سایر علوم ( با توجه به رشته موردنظر در دانشگاه ) قوی می سازد.

می خواهم در روسیه تحصیل کنم کدام شهر را برای شروع انتخاب کنم؟

در شروع و برای تحصیل دوره پادفک در روسیه ، توصیه می شود دانشگاه یا کالج هایی را انتخاب کنید که در پایتخت قرار دارند زیرا در اینصورت کار دانشجو جهت رفت و آمد به سفارتخانه راحت تر خواهد بود.

آیا امکان تحصیل دوره لیسانس به زبان انگلیسی در روسیه وجود دارد؟

دوره لیسانس صرفا به زبان روسی تدریس می شود اما مقاطع بالاتر علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند، البته در دانشگاه های خصوصی می توانید تحصیل به زبان انگلیسی را هم انتخاب کنید.

می خواهم در رشته مهندسی کامپیوتر در روسیه تحصیل کنم کدام دانشگاه را پیشنهاد می دهید؟

دانشگاه Volgagrad با بیش از 30 سال سابقه ، فارغ التحصیلان این دانشگاه با موفقیت در شرکت های برجسته بین المللی مانند اینتل ، مایکروسافت ، HP، CISCO، ZyXEL و غیره دارای پست و مقام های عالی هستند ، دانشگاه Volgagrad از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در روسیه می باشد.

آیا رشته های مدیریتی در دانشگاه های روسیه ارائه می شود؟

بله ، در دانشگاه روسیه ای Plekhanov و به زبان انگلیسی ارائه می گردد.

برای تحصیل فوق لیسانس در روسیه چه الزاماتی وجود دارد؟

باید مدرک تحصیلی دوره لیسانس شما معتبر و اخذ شده از دانشگاه خوبی باشد ، برای تحصیل به زبان زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس با نمره 6 به بالا را داشته و یا توانایی مصاحبه با دانشگاه را داشته باشد.

هزینه تحصیل دکترا در روسیه چقدر است؟

هزینه این مقطع می تواند بین 2000 تا 5000 دلار در سال باشد البته هزینه های دیگر مانند مخارج زندگی در هر ماه ، اخذ ویزا ، ثبت نام در دانشگاه و غیره را نیز در نظر داشت.

آیا برای تحصیل در روسیه محدودیت سنی وجود دارد؟

بله ، برای علوم پزشکی سن فرد نباید بیشتر از 30 سال باشد و یا برای ورود به کالج ها و مدارس حداکثر سن مشخص شده 25 سال است ، دانشجویان دوره کارشناسی ارشد تا 28 سال و دکترا باید زیر 40 سال سن داشته باشند و برای ورود به دانشگاه نیز باید 17 سال به بالا باشید.

برای تحصیل کارشناسی در دانشگاه های روسیه چقدر پول نیاز دارم؟

تحصیل در دوره لیسانس به مدت ۴ سال به طور تقریبی در حدود ۲۰۰۰ تا ۷۰۰۰ در سال است.

همکاران موسسه مهاجرتی رجبی می توانند شما را برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در روسیه راهنمایی کنند ، برای کسب اطلاعات با دفاتر تهران و شیراز تماس بگیرید و با مطالعه مقالات دیگر سایت تلاش کنید اطلاعات خود را به روز کنید ، مطالعه مقاله تحصیل در ترکیه را با توجه به استقبال روز افزون ایرانیان به تحصیل در این کشور پیشنهاد می کنیم.

تحصیل در اتریش

تحصیل در فرانسه

تحصیل در آلمان

تحصیل در مجارستان

تحصیل در ترکیه

تحصیل در کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP