روسیه

تحصیل رشته حقوق در روسیه

تحصیل رشته حقوق در روسیه

تحصیل رشته حقوق در روسیه از مقاصد برتر و پرطرفدار در بین دانشجویان بین المللی است زیرا در این کشور امکان تحصیل در گرایش های مختلف وجود دارد و بازار کار برای خارجی ها پس از تحصیل خوب است ، از آنجا که تحصیل رشته حقوق در روسیه برای دانشجویان ایرانی نیز جذاب است ، مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ )این مطلب را به توضیحات مفصلی در خصوص این رشته پرطرفدار برای تحصیل در روسیه اختصاص داده اند.

برای دریافت اطلاعات کامل مهاجرت تحصیلی به روسیه ، مروری داشته باشید بر مقاله تحصیل در روسیه و با برترین رشته ها و دانشگاه های آن بخوبی آشنا شوید.

تحصیل رشته حقوق در روسیه به صورت دوره های مختلفی ارائه می شود و آموزش بر اساس سنت اروپایی در مقطع کارشناسی است ، برخی از دانشگاه ها لیسانس حقوق را به عنوان مدرک پایه حقوق ارائه می دهند و دوره های تخصصی در حقوق متداول ترین مدرک در حقوق روسیه است.

تحصیل رشته حقوق در روسیه بازیگر در بازار بین المللی دانشجویان نسبتا جدید است و یکی از مزایای تحصیل در روسیه مقرون به صرفه بودن آن است ، هزینه ها بر اساس برنامه متفاوت است اما در مقایسه با برنامه های مشابه در سایر نقاط اروپا کاملا معقول است.

دانشجویان چهار یا پنج سال را صرف تحصیل رشته حقوق در روسیه می کنند ، بسته به اینکه برنامه کارشناسی یا تخصصی را انتخاب کنند و پس از دریافت مدرک لیسانس یا تخصصی در حقوق ، دانشجویان می توانند ادامه تحصیل دهند.

برنامه کارشناسی ارشد حقوق ، دو سال تحصیل تمام وقت است و مقطع دکترا حقوق که یک مدرک تحقیقاتی است ، به سه سال تحصیل تمام وقت اضافی نیاز دارد. و پیگیری آموزش بیشتر راه را به روی گزینه های شغلی بیشتر باز می کند.

تحصیل رشته حقوق در روسیه

پادفک رشته حقوق در روسیه

دانشجویان بین المللی برای تحصیل رشته حقوق در روسیه و آمادگی برای آزمون های ورودی حقوق در روسیه باید در دوره های پادفک رشته حقوق در روسیه شرکت کنند ، برنامه پادفک شامل:

 • دوره عمومی زبان روسی
 • دوره روسی برای مقاصد آکادمیک
 • دروس برای موضوعات علوم انسانی و علوم

خوشبختانه برای دانشجویان بین المللی این امکان وجود دارد که در این دوره ها هم به صورت حضوری و هم به صورت غیر حضوری حضور یابند.

همچنین در برخی از دانشگاه ها دوره های پادفک برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز برگزار می شود و فرمت دوره های پادفک کارشناسی ارشد دقیقا مشابه فرمت کنکور زبان است.

بهترین دانشگاه های حقوق روسیه

در مجموع 44 دانشگاه تحصیل رشته حقوق در روسیه را ارائه می دهند که در این میان از بهترین دانشگاه های حقوق روسیه می توان دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو ، موسسه دولتی روابط بین الملل و وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه و دانشگاه دولتی حقوق دولتی کوتافینا مسکو را نام برد.

بهترین دانشگاه های حقوق روسیه

در زیر اطلاعات لازم در خصوص شرایط تحصیل در این دانشگاه ها بیان شده است.

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو ، یکی از قدیمی ترین مؤسسات آموزش عالی در روسیه واقع در شهر مسکو ، در سال 1755 تأسیس شد و در سال 1940 به نام آکادمیسین میخائیل لومونوسوف ، دانشمند برجسته روسی ، که پیشنهاد تأسیس دانشگاهی در مسکو را داد ، نامگذاری شد.

اتباع خارجی از بیش از 25 کشور در سراسر جهان در دانشکده حقوق تحت برنامه های کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، کارآموزی و دکترا تحصیل می کنند و فارغ التحصیلان آن در بازار کار مورد تقاضا هستند و برای یافتن شغل مشکلی ندارند.

کلاس ها به زبان روسی تدریس می شود و به عنوان بخشی از دوره ” فقه ” ، دانشکده حقوق سه حوزه تخصصی آکادمیک ارائه می دهد از جمله حقوق دولتی ( گروه های حقوق اداری و مالی ، تاریخ دولت و حقوق ، حقوق اساسی و شهرداری ، حقوق بین الملل ، نظریه دولت و حقوق و و علوم سیاسی ) ؛ حقوق مدنی ( گروه های حقوق مدنی ، آیین دادرسی مدنی ، حقوق تجارت و مبانی حقوق ، قانون تجارت ، قانون کار ، حقوق محیط زیست و زمین ) ؛ حقوق جزا ( گروه های جرم شناسی ، حقوق جزا و جرم شناسی ، آیین دادرسی کیفری ، دادگستری و نظارت دادستانی ).

دانشکده حقوق تمامی منابع لازم را برای تربیت وکلای مجرب فراهم می کند و این دانشکده شامل بیش از 60 استاد دکترای حقوق ، بیش از 100 دانشیار است و دوره های آن توسط دانشمندان و متخصصان مشهور برگزار می شود.

در مقاله دیگری در همین سایت به طور اختصاصی و کامل با این دانشگاه آشنا می شوید ؛ مقاله دانشگاه لومونوسف مسکو روسیه را بخوانید.

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو

شرایط تحصیل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد

شرایط تحصیل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد حقوق در این دانشگاه به این صورت است که هنگام ثبت نام در دوره های کارشناسی ، دانشجویان رشته ای را انتخاب نمی کنند ، شهروندان خارجی که در دوره های کارشناسی ارشد ثبت نام می کنند ، یکی از برنامه های کارشناسی ارشد موجود را انتخاب می کنند.

دانشجویان در طول دوره خود دوره های کارآموزی آکادمیک و عملی را در دادگاه های مختلف ، مقامات دولتی و سازمان های دولتی و همچنین در سایر مؤسسات دولتی می گذرانند و برای نوشتن پایان نامه ، دانشجویان باید یک دوره کارآموزی را بگذرانند.

طول دوره های کارشناسی 4 سال و دوره های کارشناسی ارشد 2 سال است که پس از گذراندن دوره کارشناسی به دانشجویان مدرک و لیسانس فقه اعطا می شود ، دوره های کارشناسی ارشد برای کسانی که دارای مدرک حقوقی پایه در سطح لیسانس هستند آزاد است و پس از اتمام دوره ، فارغ التحصیلان مدرک دیپلم و مدرک کارشناسی ارشد فقه دریافت می کنند.

دانشکده حقوق همچنین برای دانشجویان خارجی ( کارآموزی ) به مدت 5 تا 10 ماه طبق یک برنامه شخصی ، یک نوع مطالعات تبادلی ارائه می دهد و پس از تکمیل این مطالعات، به دانشجویان گواهی اعطا می شود که تأیید می کند در کلاس های خاصی شرکت کرده اند و امتحانات و آزمون ها را پشت سر گذاشته اند.

شرایط تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی حقوق

شرایط تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی حقوق در دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو به صورت تمام وقت 3 سال و دوره پاره وقت 4 سال است و از الزامات تحصیل در آن گذراندن امتحانات ( زبان خارجی ، فلسفه ، تخصص ) ، انتشار حداقل دو مقاله مرتبط با موضوع پایان نامه و همچنین نوشتن و دفاع از پایان نامه نیاز دارد.

برای آموزش حرفه ای پیشرفته ، دانشکده حقوق دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو دوره های کارآموزی را برای شهروندان خارجی از 1 تا 12 ماه در هر یک از زمینه های تخصصی ارائه می دهد ، به اتباع خارجی که دارای مدرک تحصیلات تکمیلی در رشته حقوق هستند ، دوره های دکتری بین دو تا سه سال ارائه می شود.

روش ثبت نام اتباع خارجی

اتباع خارجی برای ثبت نام در دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو و تحصیل رشته حقوق در روسیه باید در آزمون ورودی شرکت کنند و نیازی نیست که امتحانات دولتی سراسری را بگذرانند و قبل از شروع تحصیل می توانند در گزینه های آموزشی قبل از ورود ، از جمله آموزش از راه دور و کلاس های زبان روسی و دوره های پادفک شرکت کنند.

دوره پادفک تحصیل رشته حقوق در روسیه در دانشگاه مسکو از سپتامبر 2022 تا جولای 2023 با هزینه 6000 دلار برگزار می شود و برای برنامه پادفک تحصیل رشته حقوق در روسیه لازم است کپی دیپلم دبیرستان را به همراه کارنامه ( به همراه فرم درخواست و کپی گذرنامه ) ضمیمه کرد.

همچنین در این دانشگاه دوره های پادکف طولانی تر از اول مارچ 2022 تا جولای 2023 با هزینه 7900 دلار برگزار می شود و امتحانات آن ژوئن 2023 گرفته می شود که دانشجویان با پست سر گزاشتن موفقیت آمیز امتحان می توانند تحصیل رشته حقوق در روسیه را آغاز نمایند.

به خاطر داشته باشید که دانشگاه در طول دوره های پادفک خوابگاه در اختیار متقاضیان قرار نمی دهد.

لازم به ذکر است دوره های پادفک نیز به صورت آموزش از راه دور با مباحث مطالعات اجتماعی ، تاریخ ، زبان روسی ، دوره آمادگی برای DWI در مطالعات اجتماعی نیز ارائه می شود.

دانشگاه روابط بین الملل مسکو ( دانشگاه MGIMO )

دانشکده حقوق بین‌الملل MGIMO در سال 1949 در شهر مسکو تأسیس شد ، این دانشکده متخصصان متنوعی را در زمینه حقوق بین‌الملل برای دستگاه‌های دیپلماتیک و نهادهای دولتی ، و همچنین برای بخش‌های حقوقی شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های کوچک آموزش می‌دهد.

فارغ التحصیلان دانشکده حقوق دارای مشاغل عالی در شرکت های حقوقی روسی و شعب روسی شرکت های بین المللی مانند کلیفورد چنس ، هربرت اسمیت ، آلن اند اوری ، وایت اند کیس ، بیکر و مک کنزی و غیره هستند.

گرایش های رشته حقوق در دانشگاه MGIMO

تحصیل رشته حقوق در روسیه در دانشگاه روابط بین الملل مسکو ( دانشگاه MGIMO ) در دانشکده حقوق بین الملل در گرایش حقوق بین الملل و تطبیقی در مقطع کارشناسی به زبان های انگلیسی ، روسی و فرانسه امکان پذیر است و برنامه تحصیلی مشترک در ” حقوق بین المللی و تطبیقی ” دانشجویان را قادر می سازد تا لیسانس حقوق را به طور همزمان از دانشگاه MGIMO و دانشکده روابط بین الملل سوئیس دریافت کنند ، رقابت تحصیل رشته حقوق در روسیه در دانشگاه روابط بین الملل مسکو ( دانشگاه MGIMO ) بسیار سخت است زیرا تقریبا برای هر جای خالی 12 نفر باید با یکدیگر رقابت کنند.

گرایش های رشته حقوق در دانشگاه MGIMO در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه روابط بین الملل مسکو به زبان روسی نیز به شرح زیر است :

 • حقوق بین الملل خصوصی و مدنی
 • حقوق بین الملل مالی
 • حقوق بین الملل اقتصادی
 • قانون اتحادیه اروپا و جنبه های حقوقی ادغام
 • حقوق شرکت و حمایت حقوقی از پروژه های بین المللی
 • حمایت حقوقی از همکاری های بین المللی انرژی
 • پشتیبانی حقوقی میدان هواپیما به طور مشترک با شرکت مالی ایلیشین
 • مطالعات یکپارچه در مورد فرآیندهای ادغام اروپا (EU) و اوراسیا
 • حقوق بین المللی خصوصی ، تجاری و مالی ( پردیس تاشکند )

شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی

شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی برای تحصیل رشته حقوق در روسیه در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی در دانشگاه MGIMO بر اساس آزمون‌های دولتی یکپارچه زیر انجام می‌شود :

 • زبان خارجی
 • مطالعات اجتماعی
 • زبان روسی

به منظور آمادگی برای این آزمون ها دانشجویان بین المللی می توانند در دوه های پادفک آنلاین به مدت 15 هفته ( فوریه – مه ) شرکت کنند.

شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی برای تحصیل رشته حقوق در روسیه در این دانشگاه به زبان روسی نیز به این صورت که داوطلب نخست باید در دوره های زبان و دوره های پادفک شرکت و سپس در آزمون سراسری قبول شود.

اتباع خارجی برای تعیین سطح مهارت زبان روسی و توزیع در گروه ها مورد آزمایش قرار می گیرند و این تست در دو مرحله انجام می شود :

 • مرحله 1 – تست آنلاین
 • مرحله 2 – آزمون کتبی در بدو ورود

بر اساس نتایج آزمون ، دانشجویان می توانند در گروه های سطح اولیه دانش زبان روسی ( سطح 1 ) با هزینه 470000 روبل در سال و یا سطح پیشرفته دانش زبان روسی ( سطح 2 ) با هزینه 380000 روبل در سال شرکت کنند.

دانشگاه دولتی حقوق کوتافینا مسکو

تاریخچه دانشگاه دولتی حقوق کوتافینا مسکو به دسامبر 1931 باز می گردد و در سال 2021 ، دانشگاه دولتی حقوق کوتافینا مسکو ( MSAL ) یکی از دانشکده های حقوقی پیشرو در روسیه ، 90 سالگی خود را جشن گرفت.

دانشگاه دولتی حقوق کوتافینا مسکو

در طول سال ها ، این دانشگاه بیش از 180000 متخصص را با مدرک حقوق آموزش داده و فارغ التحصیل کرده است و بسیاری از آنها اکنون وکلا و دانشگاهیان برجسته هستند از جمله Barshchevsky M.Y. ، وکیل معروف فدراسیون روسیه ، S.S. Sobyanin ، سرپرست شهرداری مسکو ، باتورین ، سیاستمدار ، وکیل و فضانورد روسی آبراموویچ ، تاجر و دولتمرد روسی ، ایسایف ، وکیل شوروی و روسی دارای دکترای حقوق ، استاد ، متخصص در زمینه تاریخ دولت و حقوق روسیه و بسیاری دیگر که در سال های مختلف از دانشگاه فارغ التحصیل شدند.

اعتبار دانشگاه دولتی حقوق کوتافینا مسکو برای تحصیل رشته حقوق در روسیه به قدری زیاد است که به دانشجویان سال دوم آن در شرکت های حقوقی دوره های کارآموزی ارائه می شود و حتی قبل از فارغ التحصیلی ، بسیاری از فارغ التحصیلان پیشنهادهای شغلی دریافت می کنند.

این دانشگاه دارای بیش از 890 کادر آموزشی آکادمیک ، از جمله یک عضو متناظر از آکادمی علوم روسیه ، بیش از 180 دکتر و 520 کاندیدای علوم ، 30 وکیل ممتاز فدراسیون روسیه است.

گرایش های تحصیلی

دانشگاه دولتی حقوق کوتافین مسکو در سال 2021 پذیرش در تخصص ها و گرایش های تحصیلی زیر را برای تحصیل رشته حقوق در روسیه به دانشجویان بین المللی اعلام کرده است :

کارشناسی فقه و حقوق اسلامی در گرایش های زیر ( 4 سال ) :

 • دفاع
 • وکیل انرژی
 • وکیل در بخش مالی و بانکی
 • وکیل در زمینه ورزش ، نمایش تجارت و تبلیغات
 • وکیل بازرگانی
 • حقوق مدنی
 • حقوق بین المللی
 • حقوق دولت
 • حقوق کیفری
 • فقه بدیع
 • فعالیت اسناد رسمی
 • حقوق بین الملل و حقوق تطبیقی ( برنامه مدرک دوگانه با آکادمی حقوق بین الملل سوئیس )
 • تخصص حمایت حقوقی امنیت ملی ( 5 سال )
 • تخصص معاینه پزشکی قانونی در قالب آموزش تمام وقت رشته های تخصصی” تخصص گفتار ” ، ” تخصص اقتصادی ( 5 سال )
 • کارشناسی ارشد حقوق بین المللی ورزش
 • کارشناس ارشد مالکیت فکری
 • کارشناس ارشد حقوق مالی بین المللی
 • کارشناسی ارشد ” مقررات قانونی فناوری بلاک چین ” به طور مشترک با دانشگاه دوستی روسیه ( RUDN )
 • کارشناسی ارشد ” حقوق تجارت بین الملل ” – به زبان انگلیسی
 • دکترا فقه و حقوق اسلامی

مدارک لازم برای تحصیل

مدارک لازم برای تحصیل رشته حقوق در روسیه در دانشگاه دولتی حقوق کوتافینا مسکو به شرح زیر است :

 • پاسپورت ملی و ترجمه آن به روسی که توسط یک دفتر اسناد رسمی در روسیه یا در کنسولگری سفارت روسیه در کشور متقاضی تأیید شده است ، ( اعتبار پاسپورت تا سال 2021 ).
 • گواهی مدرک قبلی ( با نمرات ) و ترجمه آن به روسی که توسط یک دفتر اسناد رسمی در روسیه یا بخش کنسولی سفارت روسیه در کشور متقاضی تأیید شده است.
 • 8 عکس 3×4 ، مات ( رنگی یا سیاه و سفید )
 • گواهی های پزشکی
  • گواهی واکسیناسیون علیه سرخک ، دیفتری ، سل
  • نتایج آزمایش خون HIV
 • سند معادل مدرک اعطا شده در کشورهای خارجی ، کشورهای بالتیک ، گرجستان و ازبکستان ( صدور در مسکو در خیابان Leninsky Prospekt 6 ، ساختمان 3 موسسه تحقیقاتی دولتی فدرال Glavexpertsentr )
 • گواهی بیمه پزشکی ( صدور در مسکو ) برای دانشجویان تمام وقت و پاره وقت الزامی است ، اگر گواهی بیمه در کشور بومی متقاضی ( حداقل برای 1 سال ) خریداری شده باشد ، باید فهرستی از موسسات پزشکی در مسکو را شامل شود که در صورت نیاز خدمات پزشکی ارائه می دهند.
 • برای متقاضیان کشورهای دارای شرایط ویزای ورود ، دانشگاه باید دعوتنامه های رسمی برای درخواست ویزای تحصیلی در بخش کنسولی سفارت روسیه در کشور محل اقامت متقاضی صادر کند.

دوره های زبان برای تحصیل در دانشگاه دولتی حقوق کوتافین مسکو

در سال 2021 ، دانشگاه دولتی حقوق کاتوفینا مسکو دوره های زبان برای تحصیل در دانشگاه دولتی حقوق کوتافین مسکو را به صورت آموزش از راه دور را برای شهروندان خارجی و افراد بدون تابعیتی که مایل به یادگیری زبان روسی از مقطع ابتدایی هستند یا برای پذیرش موفقیت آمیز در دانشکده حقوق در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و و برنامه های تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد.

 • روسی به عنوان یک زبان خارجی : ارتباطات روزانه ( سطح پایه ) : برای افرادی که روسی صحبت نمی کنند ، مقدار برنامه – 450 ساعت ، هزینه برنامه – 150000روبل.
 • روسی به عنوان یک زبان خارجی : آمادگی برای پذیرش در دانشکده حقوق: برای افرادی که به زبان روسی صحبت می کنند و می خواهند سطح مهارت زبان خود را بهبود بخشند ، یعنی واژگان لازم برای کسب موفقیت آمیز دانش حقوقی را یاد بگیرند ، مقدار برنامه 470 ساعت ، هزینه برنامه – 160000 روبل.

همه برنامه ها بر اساس سیستم یادگیری فشرده ساخته شده اند و آموزش توسط اساتید مجرب در زمان مناسب برای کارآموزان انجام می شود ، آموزش با استفاده از اسکایپ یا برنامه دیگری ( به انتخاب شنونده ) انجام می شود و در یک گروه بیش از 7 شنونده وجود ندارد.

دوره های پادفک در دانشگاه دولتی حقوق کوتافینا مسکو

دوره های پادفک در دانشگاه دولتی حقوق کوتافین مسکو به زبان روسی از اکتبر تا ژوئن برگزار می شود و بسته به اهداف آموزشی ، آموزش به دو صورت انفرادی و گروهی حداکثر تا 10 نفر انجام می شود و حداکثر دوره آموزش 10 ماه طول خواهد کشید.

در پایان ، دانشجویان فرآیند آموزشی باید در آزمون پایانی بر اساس مواد اولیه با صدور مدرک تحصیلات تکمیلی پایان دوره آموزشی ( گواهی ) قبول شوند.

همچنین آموزش از راه دور برای حضور در این دوره ها برای افرادی که در منطقه دیگری مستقر هستند و نمی توانند حضوری در کلاس ها شرکت کنند ، برنامه درسی برنامه های 8 ماهه راه دور شامل 4 جلسه مشاوره کلاسی و 12 آزمون مروری است که دانشجویان برای هر یک از سه موضوع تکمیل می کنند.

محتوا دوره پادکف برای تحصیل رشته حقوق در روسیه در این دانشگاه شامل دروس زیر است :

 • زبان روسی
 • تاریخچه
 • مطالعات اجتماعی و تاریخ

هزینه تحصیل حقوق در روسیه

هزینه تحصیل حقوق در روسیه بسته به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است ، اما همانطور که گفته شد در مقایسه با سایر کشور های همتراز بسیار مقرون به صرفه است.

هزینه تحصیل حقوق در روسیه

در زیر سعی شده هزینه های تحصیلی و هزینه های جانبی برای تحصیل رشته حقوق در روسیه در سال تحصیلی 2021 در دانشگاه های مختلف ذکر شود.

 • کارشناسی دانشگاه لومونوسوف مسکو : 475000 روبل در سال
 • کارشناسی ارشد دانشگاه لومونوسوف مسکو : 455000 روبل در سال
 • هزینه خوابگاه در دانشگاه لومونوسوف مسکو : تا 300 دلار در ماه
 • کارشناسی دانشگاه حقوق دولتی کوتافینا مسکو : 375000 روبل در سال
 • کارشناسی ارشد دانشگاه حقوق دولتی کوتافینا مسکو : 396000 روبل در سال
 • هزینه خوابگاه در دانشگاه حقوق دولتی کوتافینا مسکو : 500 روبل در ماه
 • هزینه بیمه تحصیلی در دانشگاه حقوق دولتی کوتافینا مسکو : 8000 روبل در سال
 • هزینه تحصیل در دانشگاه روابط بین الملل مسکو در گرایش حقوق بین الملل : 8403 دلار در سال
 • هزینه تحصیل در دانشگاه روابط بین الملل مسکو در گرایش حقوق بین الملل و حمایت حقوقی از همکاری های بین المللی انرژی : 9140 دلار در سال
 • هزینه تحصیل در دانشگاه روابط بین الملل مسکو در گرایش حقوق بین الملل و تطبیقی : 7830 دلار در سال

در دانشگاه های لهستان هم می توانید رشته حقوق بخوانید ، هزینه های تحصیل در لهستان از تمام اروپا ارزان تر است ؛ مقاله تحصیل رشته حقوق در لهستان پیش تر به شما تقدیم شده است.

زبان تحصیل حقوق در روسیه

زبان تحصیل حقوق در روسیه به زبان روسی است و در معدود دانشگاه هایی تحصیل رشته حقوق در روسیه به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است.

خوشبختانه برای تحصیل رشته حقوق در روسیه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست و حتی دانشجویان این فرصت را دارند که در دوره های زبان قبل از تحصیل آموزش ببینند و در دوره های پادفک نیز مهارت های زبانی خود را ارتقا بخشند.

چارت درسی حقوق در دانشگاه های روسیه

با توجه به متنوع بودن گرایش های تحصیل رشته حقوق در روسیه ، چارت درسی حقوق در دانشگاه های روسیه نیز قطع متفاوت خواهد بود اما به طور کلی دروس تخصصی تحصیل رشته حقوق در روسیه در مقطع کارشناسی به شرح زیر است:

چارت درسی حقوق در دانشگاه های روسیه
 • تئوری حقوقی و نظریه دولت
 • تاریخ مطالعات سیاسی و حقوقی
 • تاریخ حقوقی روسیه
 • تاریخ حقوقی خارجی
 • قانون اساسی
 • قانون اداری
 • قانون شهرداری
 • قانون مالی
 • قانون مدنی
 • قانون کیفری
 • عدالت کیفری
 • جرم شناسی
 • قانون محیط زیست
 • قانون زمین
 • حقوق کار
 • حقوق بین المللی
 • حقوق ایالتی
 • حقوق دولت خارجه
 • آسیب شناسی سایبرنتیک قانونی
 • حقوق شرکت
 • حقوق تجارت
 • حقوق خانواده

بورسیه های رشته حقوق در روسیه

دانشجویان خارجی می‌توانند پس از قبولی در امتحانات ورودی یا آزمون دولتی واحد برای بورسیه های رشته حقوق در روسیه از طرف دولت با شرایط مشابه شهروندان روسیه درخواست دهند و علاوه بر این ، هر ساله دولت روسیه به اصطلاح « مکان‌هایی با بودجه دولتی » در دانشگاه ‌ها به متقاضیان بین‌المللی ارائه می‌کند.

در بورسیه های رشته حقوق در روسیه شهریه رایگان برای کل مدت برنامه انتخابی ؛ کمک هزینه زندگی ( برای کل مدت تحصیل بدون در نظر گرفتن موفقیت داوطلب ) ؛ خوابگاه ( در صورت وجود ) پوشش داده خواهد شد.

همچنین در برخی از دانشگاه به دانشجویان ممتاز رشته حقوق در هر ترم تحصیلی بورسیه اعطا خواهد شد.

آزمون های ورودی حقوق در روسیه

آزمون های ورودی حقوق در روسیه در برخی از دانشگاه ها به صورت آزمون های پایان دوره پادکف و در برخی دیگر از دانشگاه ها به صورت آزمون سراسری در روسیه است.

حداقل نمره در نتایج آزمون های ورودی حقوق در روسیه که توسط خود دانشگاه برگزار می شود ، تایید کننده موفقیت آمیز بودن امتحانات ورودی در دروس عمومی زیر است :

 • بخش های اصلی آزمون پذیرش اضافی در مطالعات اجتماعی – 50 امتیاز
 • زبان روسی – 40 امتیاز
 • تاریخ – 36 امتیاز
 • مطالعات اجتماعی – 50 امتیاز

البته بسته به گرایش تحصیلی امتیاز اخذ شده در هر یک از دروس برای تحصیل رشته حقوق در روسیه بسته به دانشگاه ممکن است متفاوت باشد.

همچنین برای دوره های تمام وقت ، پاره وقت و خارج از دانشگاه آزمون جامع کارشناسی ارشد به صورت کتبی است.

مزایا و معایب تحصیل حقوق در روسیه

روسیه همواره به عنوان یک مقصد تحصیلی برتر برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود ، اما آگاهی از مزایا و معایب تحصیل حقوق در روسیه و قیاس آن با دیگر مقاصد تحصیلی قطعا در تضمین آینده شغلی دانشجو بسته به اهداف مورد نظر تاثیر گذار است.

مزایا و معایب تحصیل حقوق در روسیه

از این رو مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی در زیر به تفکیک مزایا و معایب تحصیل حقوق در روسیه را ذکر کرده اند.

مزایا :

 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • امکان آمادگی کامل در دوره های پادفک برای موفقیت در آزمون های ورودی
 • هزینه های مقرون به صرفه
 • امکان اخذ بورسیه برای دانشجویان بین المللی
 • امکان تحصیل در گرایش های مختلف رشته حقوق

خوب است بدانید روسیه به دانشجویان خدمات بیمه ای مناسبی ارائه می دهد ؛ اطلاعات کامل در مقاله خدمات بیمه دانشجویی در روسیه

معایب :

 • محدود بودن دوره های تحصیل به زبان انگلیسی و دشواری فراگیری زبان روسی

تحصیل رشته حقوق در رومانی هم مزایای بسیاری برای دانشجویان بین المللی دارد که می توانید در مقاله لینک شده اطلاعات به روزی درباره آن کسب کنید.

گرایش های رشته حقوق در روسیه

گرایش های رشته حقوق در روسیه در دانشگاه های مختلف آن عبارتند از :

 • حقوق اساسی : حوزه روابط عمومی مربوط به ساختار دولت و وضعیت حقوقی یک شخص را تنظیم می کند.
 • حقوق مدنی : گرایشی از حقوق که روابط مالکیت را تنظیم می کند.
 • حقوق اداری : روابط عمومی را در حوزه مدیریت دولتی تنظیم می کند.
 • حقوق کیفری : محدوده روابط مربوط به جرایم را تنظیم می کند.
 • حقوق خانواده : روابط خانوادگی و ازدواج را تنظیم می کند.
 • قانون آیین دادرسی کیفری : گرایشی که زمینه ها و آیین دادرسی کیفری را تنظیم می کند.
 • حقوق مالی : روابطی را تنظیم می کند که در روند فعالیت های مالی دولت ایجاد می شود.
 • حقوق آیین دادرسی مدنی : آیین دادرسی مدنی را تنظیم می کند.
 • قانون کار : روابط کار را تنظیم می کند.
 • حقوق بین الملل : این گرایش در سیستم حقوقی هیچ کشوری گنجانده نمی شود ، زیرا مجموعه ای از هنجارهای حقوقی حاکم بر روابط بین دولت ها است و در کل نظام حقوقی جایگاه ویژه ای را اشغال می کند و یک نوع گرایش حقوق فراملی است.
 • حقوق خصوصی : به معنای قواعدی است که روابط بین افراد خصوصی را تنظیم می کند ( موضوعات حقوقی که از نظر حقوقی در موقعیتی برابر قرار دارند.
 • حقوق عمومی : شامل قواعدی است که در آن یکی از طرفین دولت است که از موضع قدرت در روابط حقوقی شرکت می کند.
 • سردفتری اسناد رسمی

تحصیل رشته حقوق در کشور مجارستان هم انتخابی ایده آل و شایسته برای دانشجویان است ، مقاله تحصیل رشته حقوق در مجارستان را مرور کنید تا با هزینه ها ، بورسیه ها و برترین دانشگاه های آن آشنا شوید.

تحصیل دکترا حقوق در روسیه

مدت تحصیل در نظر گرفته شده برای تحصیل دکترا حقوق در روسیه و تهیه پایان نامه دکترا سه سال است و سال تحصیلی در مقطع دکترا به چند دوره تقسیم می شود :

 • کار تحقیقاتی تجربی
 • صدور گواهینامه متوسط ( کنترل نهایی دانش )
 • گذراندن تمرین
 • امتحان نهایی

قوانین پذیرش برای تحصیل دکترا حقوق در روسیه با قوانین پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد تفاوت اساسی دارد و هنگام ورود به مقطع دکترا تصمیم گیری برای پذیرش توسط شورای علمی دانشگاه به ریاست رئیس یا رئیس دانشگاه انجام می شود.

استاد راهنما نقش ویژه ای در روند تحصیل دانشجوی دکترا دارد و انتخاب یک مربی یکی از مهمترین مراحل در هنگام درخواست برای مدرک دکترا است.

پذیرش در مقطع دکتری بر اساس ارزش و اهمیت عملی مقالات منتشر شده ، وجود اختراعات ثبت شده دارد و ضمنا لازم است حداقل یک سال در یک سازمان مدیریتی کار کرده و دارای پنج سال سابقه تدریس و تحقیق بود.

دانشگاه‌ های دولتی و سایر سازمان‌ های علمی که برای تحصیل در مقطع دکترا جذب می‌کنند ، تعداد معینی مکان را از بودجه تأمین می‌کنند و اگر به دلایلی امکان ثبت نام در دوره دکترا رایگان وجود نداشته باشد ، از متقاضی دعوت می شود تا توافق نامه ای را منعقد کند و به صورت پولی تحصیل کند که هزینه آن می تواند از 20 هزار تا 200 هزار روبل در سال متغیر باشد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل رشته حقوق در روسیه در مقطع دکترا

بسته مدارک برای پذیرش سالانه در ژوئن – ژوئیه پذیرفته می شود و مهلت دقیق پذیرش توسط رئیس موسسه آموزشی انتخاب شده تعیین می شود.

به طور کلی مدارک مورد نیاز برای تحصیل رشته حقوق در روسیه در مقطع دکترا به صورت زیر است :

 • فتوکپی پاسپورت
 • عکس 3*4
 • دیپلم تأیید در دسترس بودن مدرک
 • فتوکپی مدرک تحصیلی عالی و داوطلب
 • زندگی نامه
 • فهرست آثار علمی منتشر شده / اختراعات / گواهینامه های ثبت اختراع
 • فتوکپی دفترچه کار ( کلیه محل های کار در نظر گرفته می شود )
 • ویژگی ها / توصیه های شغلی دائمی ( تایید اجباری در بخش پرسنل ).
 • طرح برنامه برای نوشتن پایان نامه

توجه داشته باشید که بسته به دانشگاه فهرست این اسناد ممکن است متفاوت باشد.

بازار کار و درآمد رشته حقوق در روسیه

به دلیل وسعت گسترده کشور بازار کار و درآمد رشته حقوق در روسیه زیاد است و هر کسی که دارای مدرک حقوق روسیه باشد می‌تواند در روسیه وکالت کند ، اما فقط کسانی که دارای مدرک تحصیلی هستند و به عنوان وکیل پذیرفته شده‌اند می‌توانند در پرونده‌های جنایی حضور یابند.

از نظر درآمد فارغ التحصیلان رشته حقوق در روسیه دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو به طور سنتی در صدر فهرست قرار دارد و فارغ التحصیلان حقوق MSU به طور متوسط 110000 روبل در ماه درآمد دارند و آنها در سال گذشته نیز بیشترین درآمد را داشتند.

دانشگاه دولتی روابط بین الملل مسکو در رتبه دوم قرار دارد و وکلای دارای مدرک MGIMO حدود 100000 روبل در ماه حقوق می گیرند ، فارغ التحصیلان دانشگاه دولتی سن پترزبورگ با حقوق ماهانه 95000 روبل در رتبه سوم قرار دارند و اکثر فارغ التحصیلان این دانشگاه ها در مسکو یا سن پترزبورگ کار می کنند.

بسیاری از دانشجویان ، پس از فارغ التحصیلی در روسیه مانده و در بازار کار بسیار فعال و پویای این کشور به کار مشغول می شوند ، برای اینکه بدانید چه مشاغلی بیشترین درآمد را در روسیه دارد ، به مقاله کار در روسیه مراجعه کنید.

چگونگی ورود به وکالت در روسیه

در پاسخ به چگونگی ورود به وکالت در روسیه باید بیان داشت که وکلای خارجی می توانند در روسیه کار کنند و در مورد حقوق بین الملل و قوانین داخلی خود مشاوره ارائه دهند ، با این حال آنها نمی توانند مانند یک مدافع کار کنند ، به عنوان مثال آنها مجاز به کار در دعاوی کیفری نیستند.

وکیل در روسیه وکیل مدافع نامیده می شود و در روسیه ، برای وکالت نیازی به مجوز نیست و بسیاری از وکلا تحت عنوان ” مشاور حقوقی ” فعالیت می کنند ، با این حال مشاوران حقوقی مجاز به انجام دعاوی کیفری در دادگاه نیستند و فقط وکلایی که تحصیلات و آموزش های حقوقی را گذرانده اند حق حضور در دادگاه را در امور کیفری دارند.

سوالات پر تکرار تحصیل رشته حقوق در روسیه

هزینه تحصیل رشته حقوق در روسیه چقدر است؟

کارشناسی دانشگاه لومونوسوف مسکو : 475000 روبل در سالکارشناسی ارشد دانشگاه لومونوسوف مسکو : 455000 روبل در سالهزینه خوابگاه در دانشگاه لومونوسوف مسکو : تا 300 دلار در ماهکارشناسی دانشگاه حقوق دولتی کوتافینا مسکو : 375000 روبل در سالکارشناسی ارشد دانشگاه حقوق دولتی کوتافینا مسکو : 396000 روبل در سالهزینه خوابگاه در دانشگاه حقوق دولتی کوتافینا مسکو : 500 روبل در ماه

دوره پادفک روشته حقوق روسیه دارای چه دوره هایی است؟

دوره عمومی زبان روسیدوره روسی برای مقاصد آکادمیکدروس برای موضوعات علوم انسانی و علوم

زبان تحصیل رشته حقوق در روسیه چیست؟

زبان تحصیل حقوق در روسیه به زبان روسی است و در معدود دانشگاه هایی تحصیل رشته حقوق در روسیه به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است.

طول دوره تحصیل دکترای حقوق در روسیه چند سال است و چه دوره هایی را شامل می شود؟

مدت تحصیل در نظر گرفته شده برای تحصیل دکترا حقوق در روسیه و تهیه پایان نامه دکترا سه سال است و سال تحصیلی در مقطع دکترا به چند دوره تقسیم می شود :
کار تحقیقاتی تجربی
صدور گواهینامه متوسط ( کنترل نهایی دانش )
گذراندن تمرین
امتحان نهایی

آیا پس از فارغ التحصیلی از رشته حقوق روسیه می توانم به عنوان وکیل در دادگاه ها حضور داشته باشم؟

وکیل در روسیه وکیل مدافع نامیده می شود و در روسیه ، برای وکالت نیازی به مجوز نیست و بسیاری از وکلا تحت عنوان ” مشاور حقوقی ” فعالیت می کنند ، با این حال مشاوران حقوقی مجاز به انجام دعاوی کیفری در دادگاه نیستند و فقط وکلایی که تحصیلات و آموزش های حقوقی را گذرانده اند حق حضور در دادگاه را در امور کیفری دارند.

در نهایت با توجه به جذابیت تحصیل رشته حقوق در روسیه و وسعت گرایش های مختلف تحصیلی در این رشته و برای اخذ پذیرش در بهترین دانشگاه های روسیه با ما در موسسه مهاجرتی رجبی در ارتباط باشید تا بسته به سوابق تحصیلی خود بهترین دانشگاه را انتخاب نمایید ، مشاوران دفاتر تهران و شیراز ما آماده ارائه خدمات حضوری و غیر حضوری در زمینه مهاجرت به شما عزیزان هستند ، همچنین توصیه می کنیم مقاله مهاجرت به روسیه را بخوانید و با تمامی راه ها مهاجرت به این کشور بیشتر آشنا شوید.

5/5 - (84 امتیاز)

4 دیدگاه در “تحصیل رشته حقوق در روسیه

 1. Mayi گفت:

  سلام خسته نباشید اگر دانشگاه مورد نظرمون مورد تایید وزارت علوم باشه میتونیم بیایم تو ایران آزمون بدیم و وکالت کنیم؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   بله امکان پذیر است. اگر در ایران معادل لیسانس ارزشیابی بشود و در کنار شرایط لایحه استقلال کانون وکلا بله

   با تشکر از سوال شما

 2. محدثه گفت:

  سلام خسته نباشید
  برای اینکه مدرک تحصیلی مون داخل ایران اعتبار داشته باشه باید حتما آزمون تورفل رو بدیم؟یا لزومی نداره
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   بله ، اما‌ مدرک زبان روسی برای‌ پذیرش دانشگاه در روسیه الزامی نیست.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *