روش های مهاجرت

مهاجرت به کشور های عربی

مهاجرت به کشور های عربی

شیوه‌های گوناگونی برای مهاجرت کاری و آغاز یک زندگی جدید در شرایطی جدید وجود دارد و متقاضیان مهاجرت نیز همواره در پی یافتن بهترین گزینه‌های لازم برای جامه‌ی عمل پوشاندن به تصمیم خود هستند . مهاجرت به کشور های عربی که شماری از آن‌ها به صورت غیر مستقیم و با مرز آبی همسایه به حساب می‌آیند برای ایرانیان همواره مقاصدی محبوب برای مهاجرت بوده ‌اند . در این مقاله کارشناسان موسسه‌ حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی سعی دارند تا به طور کلی به روش های قانونی مهاجرت به تعدادی از این کشورها بپردازند . اطلاعات و راهنمایی‌های بیشتر در این مبحث را از مشاورین موسسه مهر آفرین رجبی بخواهید تا در مورد نوشتن صحیح رزومه برای کار در خارج از کشور نیز شما را راهنمایی کنند.

 .

کشورهای عربی یا جهان عرب متشکل از 22 کشور عرب‌ زبان در آسیا و آفریقا هستند که در کل 13.130.695 کیلومتر مربع از خاک را به خود اختصاص داده و جمعیتی بیش از 350 میلیون نفر در این نواحی سکونت دارند . از میان این کشورهای عربی ، 19 کشور با داشتن زبان‌ عربی به عنوان زبان رسمی ، زبان‌های مهم و پرگویش دیگر را نیز در منطقه‌ی خود دارند در حالی ‌که در 8 کشور این اتحادیه به بیش از یک زبان رسمی تکلم می‌شود . آغاز تاسیس این اتحادیه در 22 مارس 1945 بوده و با وجود تفاوت‌های زیاد در فرهنگ و تنوع قومی آن‌ها ، اشتراکات فراوانی نیز این اقوام را در این چند سرزمین به هم پیوند می‌دهد .

مزایای مهاجرت به کشور های عربی

شماری از این کشورها در وضعیت اقتصادی و اجتماعی بسیار خوبی با توجه به معیارهای جهانی هستند که آن‌ها به شاخص‌هایی در منطقه‌ تبدیل کرده و با فراهم‌سازی بسترها‌ی مناسب ، راه را برای ورود مهاجران به شیوه‌های گوناگون هموار کرده است . از میان کشورهای عربی ، کشورهایی همچون قطر ، عمان و امارات در جایگاه بسیار بالاتری نسبت به مناطق همسایه‌شان جای گرفته‌اند و به عنوان نمونه‌هایی برای شناخت دقیق‌تر این روند ، شیوه‌های مهاجرت به کشور های عربی را به شکلی اجمالی بررسی می نماییم .

مهاجرت به قطر

قطر در خاورمیانه و شرق شبه‌ جزیره‌ی عربستان قرار دارد و با داشتن مخازن نفت و گاز تبدیل به یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا شده است . پایتخت این کشور دوحه و واحد پولش ریال می‌باشد . این کشور که از اعضای WTO است و با دارا بودن ثروت ، امنیت و ثبات ، یکی از مقاصد مطلوب سرمایه‌داران از سرتاسر دنیا به شمار می‌رود . شیوه‌های گرفتن اقامت قطر عبارتند از :

ثبت شرکت ، سرمایه‌گذاری ، ازدواج با یک تبعه‌ی قطری ، خرید ملک ، ویزای کار و تحصیل در قطر

دولت قطر در سال‌ های گذشته در زمینه‌ی فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها بسیار موفق عمل کرده است و حتی توانسته توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران بین‌ المللی را به سوی خود جلب کند . زیرساخت‌های نیرومند اقتصادی در کنار موقعیت مناسب جغرافیایی از عوامل موثر در این موفقیت بوده است .

برای گرفتن ویزای کار و اشتغال قطر ، نخست باید یک کارفرما برای متقاضی درخواست کار صادر کند تا فرد متقاضی بتواند با ارائه‌ مدارک مورد نیاز دیگر ، اقدام به مهاجرت کاری نماید . شایان ذکر است که در ابتدا ویزای کار به مدت 1 تا 3 ماهه صادر می‌شود و اگر کارفرما نامه‌ای مبتنی بر رضایت از اشتغال شخص و ماندن او در شغلش ارائه کند ، بسته به شغل و موقعیت شخص ، امکان تمدید آن از 6 ماه تا دو سال وجود دارد .

تحصیل در قطر نیز از روش های دیگر مهاجرت است . تعدادی از دانشگاه‌های قطر دارای اعتبار بالایی هستند و شعبه ‌هایی از برخی از دانشگاه‌های آمریکای در قطر حضور دارند . زبان تدریس در دانشگاه‌های قطر عربی و انگلیسی است . شهریه‌ رشته‌های غیر پزشکی دانشگاه های قطر بین 6000 تا 15000 دلار در سال و رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی بین 16500-33000 دلار در سال می باشد .

مهاجرت به دوبی

دوبی بزرگترین و مهمترین شهر امارات متحده عربی است که تاسیس آن با هدف ایجاد قدرتمندترین قطب اقتصادی منطقه انجام شد . امارات متحده عربی در جنوب غرب آسیا و شرق شبه جزیره‌ی عربستان قرار گرفته و همسایه‌ زمینی قطر ، عربستان و عمان است . این کشور از تعدادی امیرنشین تشکیل یافته که پایتختش ابوظبی و دوبی این مناطق را اداره می‌کنند . واحد پول دبی درهم امارات است .

مانند قطر ، مهاجرت به امارات نیز همان روش‌ها را شامل می‌شود . همچون کشورهای دیگر منطقه ، زیر بنای اقتصادی امارات صادرات نفت و گاز است اما از زمان تاسیس دوبی ، حال و هوای اقتصادی آن با جلب سرمایه‌گذاران بین‌المللی و ترانزیت محصولات دگرگون شد . بر اساس گزارش سرمایه‌گذاری جهانی در سال 2016 ، این کشور از میان فهرست بلندبالایی از مراکز دریافت کننده‌ی مستقیم سرمایه از متقاضیان بین‌المللی ، رتبه‌ نهم را به خود اختصاص داد .

امارات متحده عربی برای تشویق کارآفرینان و افراد خلاق در زمینه‌های اقتصادی موسسات و جوایز گوناگونی مانند نهاد محمد بن راشد را راه ‌اندازی کرده تا ایده‌های جالب توجه را با تشویق به سوی خود جلب نماید . برای دریافت ویزای کار نیز همان فرآیندهای کشور قطر در این کشور نیز صدق می‌کند .

یکی از راه‌های مهاجرت به کشور های عربی خرید ملک است اما این قاعده در دوبی و کلا امارات متحده‌ی عربی صدق نمی‌کند . چه در مورد مسکن و چه ملک‌های تجاری . تنها امکان اجاره‌ی بلند مدت در آن‌ها وجود دارد .

مهاجرت تحصیلی نیز یکی از راه‌های کارآمد در کسب اقامت یک کشور است اما درباره‌ دوبی و کشور امارات ، نباید این نکته را از نظر دور نگهداشت که اقامت این کشور بسیار به سختی بدست می‌آید و از طرفی دیگر هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دوبی بسیار گزاف هستند .

مهاجرت به عمان

عمان طی چندین سال اخیر ، یکی از کشورهای بسیار فعال و موفق منطقه در رشد اقتصادی بوده است و درهای این کشورها برای مهاجران و متقاضیانی که برای بهبود شرایط این سرزمین بتوانند سودمند باشند ، باز بوده است . روش‌های مهاجرت و کسب اقامت در عمان نیز از الگوی قطر و دوبی پیروی می‌نمایند .

عمان با توجه به موقعیت بسیار خاص جغرافیایی با بیش از 1700 کیلومتر مرز ساحلی و میانجی بودن در بخش اتصالی اقیانوس هند و خلیج فارس توانسته در جذب سرمایه‌گذاران بین‌المللی بسیار موفق کند . بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه‌ی نفت و گاز و فرآورده‌های آن‌ها انجام می‌شود .

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در عمان بسیار رایج است . برای تشویق سرمایه‌گذاران سیستم‌های تشویقی خاصی نیز ارائه می‌شود . مثلا اگر شرکتی تمایل به سرمایه‌گذاری خاص در زمینه‌هایی همچون کشاورزی ، تولیدات گوناگون ، شیلات ، گردشگری ، حمایت و صادرات فرآورده‌ها و محصولات بومی و پروژه‌های عمرانی داشته باشد ، تا 5 سال از پرداخت مالیات معاف خواهد بود .

یکی از روش‌های پرطرفدار مهاجرتی به کشور عمان ، مهاجرت تحصیلی است که در راستای اعتبار بالای دانشگاه‌ها ، هزینه‌های مناسب و امکان تحصیل به زبان انگلیسی انجام می‌شود .

مهاجرت به کشور های عربی می‌تواند گزینه‌ مناسبی برای افرادی باشد که مایل به کار در کشورهای عربی هستند و بتوانند خود را با یکی از روش‌های مهاجرتی وفق دهند . البته اشاره به این نکته ضروری است که هر کشور و منطقه ، دارای قوانین و آداب مخصوص به خود می‌باشد و نکته با اهمیت این است که کشورهای عربی به شما اقامت دائم نمی دهند ، لذا کارشناسان ما معتقدند بهتر است برای این کشورها اقدامی انجام ندهید . جهت بررسی بهترین شرایط ممکن برای مهاجرت می توانید از مشاورین با تجربه‌ موسسه مهر آفرین رجبی کمک بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

8 دیدگاه در “مهاجرت به کشور های عربی

 1. سید ماجد گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  زبان عربی در عمان بهتر است یا انگلیسی
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   طبیعتا برای کار کردن در هر کشوری بهتر است که به زبان بومی کشور مقصد مسلط باشید. اما با توجه به نوع شغل و محل کار ممکن است که با تسلط به زبان انگلیسی نیز بتوانید وارد بازار کار شوید.

   با تشکر از سوال شما

 2. پیمان گفت:

  سلام
  من زبان عربی فصیح بلدم و خواستم بپرسم تو زمینه ی گردشگری بین کشور ایران و کشور های عربی میشه کاری کرد یا نه؟
  اگر میشه راهنمایی کنید
  با سپاس

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   اگر منظور شما ارائه خدمات به توریست هایی است که از کشورهای عربی به ایران سفر می کنند، می‌بایست با تورلیدر ها در ارتباط باشید. زیرا که موسسه ما یک موسسه مهاجرتی ست و خدماتی را برای متقاضیانی که قصد مهاجرت به دیگر کشورها دارند را ارائه می دهد.

   با تشکر از سوال شما

 3. فاضل مقدم گفت:

  سلام.من متاهل ودارای فرزندهستم وقصدمهاجرت به یکی ازکشورهای عربی دارم.باتوجه به تجربه کاریم وتحصیلم درحوزه نفت میخوام دریکی ازشرکتهای نفتی این کشورها کارکنم.خواهش میکنم منوراهنمایی کنید.ممنون

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   برای کار در کشورهای عربی شما باید یک کفیل داشته باشید و جاب آفر.

   با تشکر از سوال شما

 4. امیررضا کامگار گفت:

  سلام مدرک تحصیلی لیسانس حسابداری و سابقه ۱۰ سال کار را دارم و محضی اقامت کار در کشورهای همان و قطر هستم در صورتی که میتوانید کمکم کنید خوشحال میشم

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   کشورهای عربی ویزای کاری ندارند و شما باید یک جاب آفر داشته باشید و مهم تر از آن شما باید یک کفیل اهل آن کشور داشته باشید تا بتوانید ویزای کاری دریافت نمائید .

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.