تاریخ پر فراز و نشیب اتریش

تاریخ پر فراز و نشیب اتریش
مشاور مهاجرتی

تاریخ پر فراز و نشیب اتریش چیزی است که بر خلاف تصور همگان برای این کشور کوچک در قلب اروپا اتفاق افتاده است که شاید دلیل آن همان قرارگیری در مرکز قاره است که پای این کشور را به سوی هر مناقشه یا اتفاقی در این قاره در طول تاریخ کشانده است.

در این مقاله تیم مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) به طور خلاصه شما را با برخی از مهم ترین وقایع و حوادث در تاریخ پر فراز و نشیب اتریش آشنا خواهد کرد.

اتریش با نام رسمی جمهوری اتریش، کشوری در اروپای مرکزی می باشد که با بیش از 9 میلیون جمعیت که اکثریت آن مسیحی کاتالولیک هستند؛ در نواحی کوه های آلپ و رودخانه دانوب ساکن شده اند. اتریش دارای بازار آزاد مختلط توسعه یافته و اقتصاد تحت مدیریت دولت مبتنی بر تولید و تجارت است؛ البته نباید نقش مهم گردشگری را نیز فراموش کرد. سکونت در اتریش به بیش از 5000 سال قبل باز می گردد؛ سلت ها 400 قبل از میلاد پادشاهی نوریکوم را تأسیس کردند و رومی ها نیز 200 سال قبل از میلاد وارد این سرزمین شدند.

قبایل آلمانی قبل از سقوط روم در قرن پنجم پس از میلاد شروع به حمله به این منطقه کردند، پس از آن قبایل آلمانی و اسلاوهای بیشتری وارد منطقه شدند؛ بدین صورت منطقه از نظر قومی ژرمنی شد. پیشنهاد می کنیم مقاله اقتصاد کشور اتریش را نیز مطالعه کرده تا این کشور را بهتر و کاملتر بشناسید.

فهرست مطالب

اگر به فکر مهاجرت به کشور اتریش هستید و یا می خواهید به هر دلیلی از تاریخ این کشور مطلع باشید می توانید با مشاهده فیلم ارائه شده در این بخش ، خلاصه ای مفید را دریافت کنید ، روناک همکار ما در شرکت مهاجرتی رجبی محتوای این مقاله را در دو دقیقه برایتان شرح می دهد.

پادکست تاریخ پر فراز و نشیب اتریش​

آخرین پادشاهان اتریش

از آن جا که نظام پادشاهی سال ها است که در اتریش به پایان رسیده است، در ادامه 10 پادشاه آخر این کشور برای آشنایی بیش تر شما در جدول زیر آورده شده اند که همراه با سال های شروع و خاتمه پادشاهی آنان می باشد:

نام پادشاهان سال های حکومت
جوزف اول 1705-1711
کارل ششم 1711-1740
ماریا ترزا 1740-1780
جوزف دوم 1765-1790
لئوپولد دوم 1790-1792
فرانتز دوم 1792-1806
فرانتز اول از اتریش 1806-1835
فردیناند اول 1835-1848
فرانک جوزف اول 1848-1916
کارل اول 1916-1918

روزهای اولیه سرزمین اتریش

روزهای اولیه سرزمین اتریش یک سرزمین آرام و بدون درگیری خاصی بوده است. انسان ها در سرزمین اتریش امروزی، یعنی دره حاصلخیز دانوب و دره های آلپ، از قبل ها در عصر پارینه سنگی ( نزدیک به 8000 سال قبل از میلاد ) در آن جا سکونت داشتند. در حدود 400 سال قبل از میلاد مردم سلتیک از اروپای غربی در شرق آلپ ساکن شدند و یک ایالت سلتی به نام نورسیوم در قرن دوم قبل از میلاد در اطراف کارخانه آهن این منطقه توسعه یافت.

از قرن هفتم قبل از میلاد به بعد، یکی از مناطق اصلی اشغال سلتیک ها در اتریش امروزی بود که در اطراف هالشتات، یک منطقه بزرگ استخراج نمک ماقبل تاریخ، متمرکز بود. دوره هالشتات حدود 450 – 750 قبل از میلاد، به نام این منطقه نامگذاری شده است.

رومی ها در سال 200 قبل از میلاد وارد این نواحی شدند و تا 15 سال پیش از میلاد بر کل منطقه تسلط یافتند. مهم ترین سکونتگاه رومی در اتریش شهر کارنانتوم (پایتخت استان رومی پانونیا در اتریش پایین امروزی) بود که به مرکز استحکامات رومی در امتداد رود دانوب تبدیل شد. امروزه یک پارک باستان شناسی جالب با موزه و آمفی تئاتر در این منطقه قرار گرفته است.

از اوستاریچی تا اتریش

در نیمه پایانی قرن دوم پس از میلاد، قبایل مختلف آلمانی در حال گسترش قلمرو خود بودند و حملات ویرانگری به سرزمین های رومی انجام دادند. در اواسط دهه 500 باواریایی ها قلمرو بین آلپ شرقی و منطقه وینروالد را کنترل کردند. مهاجرت بزرگ (Völkerwanderung) مهر افول قدرت روم در اتریش بود. در مرحله اول (300-500 پس از میلاد)، امپراتوری روم به طور فزاینده ای توسط قبایل ژرمنی از قرن پنجم، از جمله گوت ها و وندال ها مورد آزار و اذیت قرار گرفت.

در طول مرحله دوم دوره مهاجرت (500-700 پس از میلاد)، لانگوباردی ها (لومباردی ها) در حدود سال 500 پس از میلاد در مناطق شمالی و شرقی ظاهر شدند، اما در سال 567 توسط آوارها به سمت جنوب به سمت شمال ایتالیا رانده شدند. شارلمانی متعاقباً در سال 791 فرانک ها و باواریایی ها را علیه آوارهای شرقی رهبری کرد، به طوری که در سال 803 آن ها به شرق رودخانه های فیشا و لیتا بازگشتند.

در حدود 800 میلادی شارلمانی، پادشاه فرانک ها و در نهایت امپراتور روم مقدس، قلمرویی را در دره دانوب به نام اوستمارک (مارس شرقی) ایجاد کرد. در سال 996 اوستمارک برای اولین بار به عنوان «اوستاریچی» شناخته شد؛ سپس اوستاریچی یا همان «پادشاهی شرق» به امپراتوری روم مقدس ملحق شد. اولین نمونه ثبت شده از نام «اتریش» در سال 996، در سندی از پادشاه اتو سوم که به عنوان اوستاریچی نوشته شده بود، ظاهر شد و به قلمرو راهپیمایی بابنبرگ اشاره داشت.

از اوستاریچی تا اتریش

بابنبرگ ها

بین سال 976، زمانی که لئوپولد فون بابنبرگ به مقام پادشاهی اوستمارک تبدیل شد، و در سال 1246 دوک نشین اتریش یکی از دارایی های فئودالی گسترده خانواده بابنبرگ بود. این سلسله اولین اقامتگاه خود را در پوکلارن قبل از انتقال آن به ملک در منطقه دیدنی واچائو تأسیس کردند. نام لاتینی اتریش که به این منطقه اطلاق می شود در نوشته های قرن دوازدهم در زمان لئوپولد سوم (1095-1136) ظاهر می شود.

بابنبرگ ها سیاست سکونت در کشور، پاکسازی جنگل ها و تأسیس شهرها و صومعه ها را دنبال کردند. آن ها در ابتدا از پوکلارن، و بعداً از ملک، مارچ را اداره کردند، و مدام قلمرو را در امتداد دره دانوب به سمت شرق گسترش دادند، به طوری که تا سال 1002 به وین رسید.

در قرن دوازدهم، هنری دوم اقامتگاه خود را به وین منتقل کرد که از آن زمان تا کنون پایتخت کشور باقی مانده است. همچنین در قرن دوازدهم، کلیسای جامع سنت استفان تکمیل شد، که به یک نقطه عطف قابل مشاهده از شهر تبدیل شد و برجستگی آن را نشان داد. هنری دوم همچنین صومعه Schottenstift را در وین تأسیس کرد، جایی که تا به امروز می توانید از مجسمه او دیدن کنید.

حکومت هابسبورگ ها در پادشاهی اتریش

حکومت هابسبورگ ها در پادشاهی اتریش

حدود 100 سال بعد رودولف اول با تاج پادشاهی ظهور کرد و شش قرن حکومت هابسبورگ در اتریش آغاز شد. مرکز قلمرو آن ها کاخ امپراتوری در وین بود که امروزه چندین موزه (خزانه داری، موزه سیسی) را در خود جای داده است که نمای کلی خوبی از هابسبورگ ها ارائه می دهد.

هابسبورگ ها نفوذ و قدرت خود را از طریق ائتلاف های استراتژیک که از طریق ازدواج به تصویب رسید، افزایش دادند. امپراتور چارلز پنجم (56-1519) به دلیل مرگ های زودرس و یا ازدواج های بدون فرزند در سلسله های بورگوندیا و اسپانیایی که پدربزرگش ماکسیمیلیان اول (1493-1519) و پدرش ازدواج کرده بودند، نه تنها سرزمین های موروثی بلکه فرانش-کونته و هلند (که هر دو فیف فرانسوی بودند) و اسپانیا و امپراتوری آن در قاره آمریکا را نیز به ارث برد.

در خلال این مطلب لازم است به شما عزیزان یادآوری نماییم که مقاله تحصیل در اتریش را نیز در سایت موسسه قرار داده ایم تا شما عزیزان با شرایط تحصیل در دانشگاه های برتر و سرشناس اتریش و همچنین چگونگی اخذ پذیرش و قبولی در آن ها کاملا آشنا شوید.

جنگ های ترکیه

تهدید ترکیه، که شامل محاصره ناموفق وین در سال 1529 و 1683 بود، لهستان، ونیز و روسیه را بر آن داشت تا برای عقب راندن ترک ها به امپراتوری هابسبورگ بپیوندند. در اواخر دهه 1690، فرماندهی نیروهای امپراتوری به شاهزاده یوجین ساووی سپرده شد. تحت رهبری او، نیروهای هابسبورگ کنترل تمام مجارستان به جز بخش کوچکی را تا سال 1699 به دست آوردند.

دوره باروک

با پایان تهدید ترکیه، هنر و فرهنگ در سرزمین اتریش افزایش یافت. بناهای باشکوهی مانند کاخ شون برون (میراث فرهنگی جهانی) یا کلیسای جامع سالزبورگ ساخته شد. معمارانی مانند یوهان فیشر در برابر ارلاخ، لوکاس در برابر هیلدبراند، یاکوب پراندتاوئر، دانیل گرن، پل تروگر، فرانتس آنتون مولبرتش در این دوران آثار استثنایی خلق کردند.

چارلز سوم در 20 اکتبر 1740 درگذشت و دخترش ماریا ترزا جانشین او شد. با این حال، او بلافاصله امپراتور نشد، این عنوان به چارلز هفتم (1742-1745) منتقل شد. تحت حکومت امپراطور ماریا ترزیا (1717-1780) دارایی هابسبورگ اصلاح و متحد شد. پس از مرگ ماریا ترزا در سال 1780، پسرش جوزف دوم، یکی از به اصطلاح پادشاهان روشن فکر، اصلاحات را در امتداد خطوطی که توسط مادرش دنبال می شد ادامه داد.

در اینجا به شما عزیزان گوشزد می کنیم که مطلب کار در اتریش را مطالعه کرده تا با چگونگی اخذ ویزای کاری در این کشور و همچنین قوانین کاری اتریش بهتر و به صورت دقیق آشنا شوید.

از بیدرمایر به هنرنو (Art Nouveau)

انقلاب فرانسه در سال 1789 و ظهور ناپلئون، یک تهدید بزرگ برای هابسبورگ ها بود. در جریان کنگره وین (15/1814) که با هدف ترسیم مجدد نقشه سیاسی قاره پس از شکست ناپلئون برگزار شد، مترنیخ صدراعظم اتریش تلاش کرد تا قدرت اتریش را تثبیت کند. در سال 1848، فلسفه انقلاب طبقه متوسط فرانسه به اتریش رسید، اما شورش به سرعت سرکوب شد و امپراتور فرانتس اول و مترنیخ با کاهش آزادی های مدنی و اعمال سانسور شدید پاسخ دادند.

در نتیجه مردم به خانه های خود عقب نشینی کرده و بر کارهای داخلی و غیرسیاسی بودن تمرکز کردند. بخش دوم این دوره با رشد شهرنشینی و صنعتی شدن مشخص شد که منجر به تشکیل طبقه متوسط شهری جدید شد. مردم دوباره شروع به ملاقات کردند و هنر باز رونق گرفت. هنرمندان این زمان شامل نقاشانی مانند فردیناند گئورگ والدمولر و فردریش گوئرمن، آهنگساز فرانتس شوبرت و بسیاری از شاعران هستند.

در پایان، امپراتور فردیناند اول در نهایت تحت فشار قرار گرفت تا به نفع برادرزاده اش، امپراتور فرانتس ژوزف اول، که 68 سال سلطنت او یکی از طولانی ترین دوران سلطنت اتریش بود، از سلطنت کناره گیری کند. او به همراه همسرش الیزابت «سیسی» افسانه ای، تصویر حکومت امپراتوری اتریش را شکل داد. تحت حکومت او وین به یکی از مهم ترین کلان شهرهای اروپا و مرکز یک کشور چند ملیتی تبدیل شد که از مجارستان تا شمال ایتالیا و تا اعماق اروپای جنوبی امتداد داشت.

از بیدرمایر به هنرنو (Art Nouveau)

نمایشگاه وین (Art Nouveau)

یوهان استراوس، پادشاه والتز، به دلیل آهنگسازی های شگفت انگیزش در سراسر جهان مورد تحسین قرار گرفت. زیگموند فروید بنیانگذار مکتب روانکاوی روانشناسی بود، جنبشی که این نظریه را رایج کرد که انگیزه های ناخودآگاه رفتارهای زیادی را کنترل می کنند. در حدود سال 1900 نمایشگاه وین (Art Nouveau) به اوج خود رسید که طی آن هنرمندان و طراحان آینده نگر از نمایشگاه های سالن اصلی جدا شدند تا به تنهایی در محیطی مناسب تر به نمایش بگذارند.

هنرمندان برجسته هنرنو شامل نقاشان گوستاو کلیمت، اگون شیله، اتو واگنر و آدولف لوس از معماران این دوره هنری هستند. قدم زدن در امتداد بلوار رینگ اشتراسه وین با ساختمان های باشکوهش، بازدید از موزه سیسی یا زیگموند فروید نمای کلی خوبی از این دوران ارائه می کند.

اگر دوست دارید ساختار سیاسی اتریش را نیز بشناسید مقاله لینک شده را بخوانید.

قرن بیستم ، زمان حرکت در اتریش

قرن بیستم ، زمان حرکت در اتریش

با تنش های قومی و یک سیستم سفت و سخت از اتحادها از جنگ های قرن نوزدهم، سلطنت اتریش – مجارستان فاجعه ای بود که در انتظار وقوع بود. جرقه نهایی ترور آرک دوک اتریش و وارث تاج و تخت، فرانتس فردیناند در ژوئن 1914 در سارایوو بود؛ که اعلانی برای جنگ اتریش علیه صربستان، آغاز جنگ جهانی اول بود. امپراتور فرانتس جوزف در سال 1916 درگذشت و پس از پایان جنگ در سال 1918، اولین جمهوری اتریش تأسیس شد و به سلسله 640 ساله هابسبورگ پایان داد.

جمهوری جوان دچار تورم عظیم، بیکاری و تقریبا سقوط اقتصادی شد. در سال 1933، ائتلاف ضعیف بین احزاب سوسیال مسیحی و سوسیال دموکرات زمانی که انگلبرت دالفوس در سال 1932 به عنوان رئیس یک دولت دست راستی صدراعظم شد، جای خود را به دست آورد که برای مقابله با مشکلات ناشی از افسردگی طراحی شده بود. در ماه مه 1934 دالفوس برای محافظت از اتریش در برابر هیتلر حکومت نظامی اعلام کرد و در ژوئیه دالفوس توسط نازی ها در یک کودتا مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

در 12 مارس 1938، نیروهای آلمانی وارد اتریش شدند و این کشور به رایش آلمان ملحق شد. پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945، اتریش به مرزهای 1937 خود بازگردانده شد و توسط متحدان پیروز - ایالات متحده آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی، بریتانیا و فرانسه به مدت یک دهه اشغال شد.

برای مهاجرت بایستی بتوانید به وکیل خود و یا شرکتی که قرار است عهده دار پرونده مهاجرتی شما باشد اعتماد کنید و اعتماد با نگاهی به عملکرد و رضایت مراجعین تا حدودی امکان پذیر است ، در این بخش از مقاله تصاویری از برخی پذیرش های اخذ شده برای کلاینت های شرکت مهاجرتی رجبی را میبینید ، شما هم می توانید با درج شماره تماس خود و دریافت مشاوره رایگان ، قدم در راه مهاجرت بگذارید.

برای شنیدن صحبت مراجعین ما به بخش ” ما تا حالا چیکار کردیم” از منو های بالای سایت بروید!

اتریش در قرن بیست و یکم

در 15 مه 1955، معاهده دولتی اتریش به تصویب رسید و اتریش بی طرفی دائمی خود را اعلام کرد. اتریش به دلیل موقعیتش در نزدیکی «پرده آهنین» به زودی به مرکز عصبی بین غرب و شرق تبدیل شد. پس از انقلاب 1956 مجارستان و تهاجم بهار 1968 پراگ، اتریش به پناهندگان پناهندگی می دهد.

اتریش همچنین میزبان بسیاری از سازمان های بین المللی (UNO، OPEC) و همچنین میزبان بسیاری از کنفرانس ها و نشست های مهم سران است. پرده آهنین در سال 1989/90 سقوط کرد و در سال 1995 اتریش به عضویت اتحادیه اروپا درآمد.

حال که با اتریش بیش از پیش آشنا شدید شاید بخواهید مشاهیر کشور اتریش را هم بشناسید ؛ مقاله لینک شده مقاله ای جالب در این زمینه است.

سوالات پر تکرار تاریخ پر فراز و نشیب اتریش

 بله، اتریش یکی از متحدان آلمان نازی در جنگ جهانی دوم بود که در این جنگ با شکست رو به رو شدند.

در سال 1945 اتریش به مرزهای 1937 خود بازگردانده شد و توسط متحدان پیروز – ایالات متحده آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی، بریتانیا و فرانسه به مدت یک دهه اشغال شد.

 بلهف برای مثال در زمان سلطنت ماریا ترزا در اتریش اصلاحات بسیاری انجام شد و کشور در مسیر دموکراسی و برابری حرکت کرد و از قدرت و نفوذ ثروتمندان بسیار کاسته شد.

در تاریخ پر فراز و نشیب اتریش هنرمندان زیادی فعالیت کرده اند که نقاشان مشهوری همچون گوستاو کلیمت، اگون شیله، اتو واگنر و آدولف لوس را شامل می شود.

 در تاریخ پر فراز و نشیب اتریش امپراتور فرانتس ژوزف اول طولانی ترین دوره حکومت را داشته است که مدت آن 68 سال می باشد.

در این مقاله تیم مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی شما را با تاریخ پر فراز و نشیب اتریش به طور خلاصه آشنا کردند؛ برای کسب اطلاعات بیش تر در این باره و یا سایر موارد مهاجرتی می توانید با کارشناسان ما در دفاتر غرب و مرکزی تهران و یا دفتر شیراز تماس حاصل فرمایید. ضمنا مقاله مهاجرت به اتریش را نیز حتما مطالعه نمایید تا با ویژگی ها و مزایای هریک از روش های قانونی مهاجرت به این کشور کامل آَنایی پیدا کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *