اروپا

قانون تولد فرزند در اروپا

قانون تولد فرزند در اروپا

در این مقاله بر آن شدیم تا قانون تولد فرزند در اروپا را برای علاقه مندان به مهاجرت به اروپا و به دنیا آوردن فرزندان خود در یکی از این کشور ها مورد بررسی قرار دهیم . قانون تولد فرزند در اروپا پیچیده نیست اما در هر کشور متفاوت بوده و از قانون اساسی آن کشور پیروی می کند . با مطالعه این مقاله که توسط کارشناسان موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی تهیه شده است شما می توانید به قوانین کلی تابعیت و اقامت کشورها در این رابطه پی ببرید و سپس اقدام نمایید .

بررسی قانون تولد فرزند در اروپا

داشتن هویت برای یک کودک به دنیا آمده شامل نام ، نام خانوادگی ، تاریخ تولد ، محل تولد ، مشخصات والدین و ملیت می باشد . ثبت هویت کودک باعث حفظ حقوق و دریافت تمامی خدمات لازم به او می شود . به همین دلیل ثبت تولد و مشخصات به محض به دنیا آمدن اولین وظیفه هر پدر و مادری در تمام کشورهای دنیا می باشد . اما قانون تولد فرزند و شهروند شدن در تمامی دنیا به صورت یکسان نیست و هر والدینی باید متناسب با شرایط کشوری که در آن زندگی می کند اقدام نماید . قانون تولد فرزند در اروپا نیز به شیوه معینی انجام می گیرد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت .

امروزه هیچ کدام از کشور های اروپایی از قانون خاک برای اعطای تابعیت استفاده نمی کنند زیرا بسیاری از مهاجرین به صورت غیرقانونی به این کشور ها وارد می شدند و با تولد فرزند خود موفق به دریافت اقامت و تابعیت می شدند . این روش برای کشور مقصد مسئولیت های زیادی به همراه داشت به همین دلیل تمامی آنها به مرور زمان تابعیت از طریق خون را جایگزین نمودند .

نکات مهم قانون تولد فرزند در اروپا

  • قانون خاک در کشور هایی که از طریق خون تابعیت می دهند نیز در برخی موارد وجود دارد . به عنوان مثال اگر فرزندی در کشوری اروپایی متولد شود که پدر و مادر او مشخص نباشند بر اساس سیستم خاک به او تابعیت تعلق می گیرد .
  • چنانچه کودک از والدینی متولد شود که تابعیت ندارند اقامت و تابعیت آن کشور اروپایی به او تعلق خواهد گرفت .
  • قانون دریافت تابعیت از طریق خاک به کودکی که از طریق ویزای توریستی و یا حتی غیرقانونی به کشور وارد شده باشد نیز تعلق می گیرد و تنها افراد دیپلماتیک شامل آن نمی شوند .
  • دریافت پاسپورت از طریق خون هم مزایا و هم معایبی را به همراه دارد . فردی که از طریق خاک به تابعیت یک کشور می رسد همراه با استفاده از مزایای پاسپورت آن کشور باید از قوانین مشخصی نیز پیروی کند . به عنوان مثال کشور هایی که از این روش شهروند می پذیرند میزان مالیات معینی را از فرد دریافت می کنند حتی اگر در داخل کشور اقامت نداشته باشد و یا باید تمام دارایی خود را سالانه به دولت اعلام کنند .
  • کسانی که به روش خاک تابعیت می گیرند از همان ابتدا دو پاسپورت دارند و می توانند در آینده برای داشتن پاسپورت سوم نیز اقدام کنند .

در کشوری مانند فرانسه در صورتی که فرزند از پدر و مادری غیر فرانسوی در این کشور متولد شود تابعیت مطابق با سن و مدت اقامت به وی اعطا خواهد شد . کشور انگلستان تنها به فرزندی که یکی از پدر و یا مادر او انگلیسی باشند و یا اقامت دائم این کشور را داشته باشند تابعیت اعطا می کند .

انواع تابعیت

تابعیت به معنی ارتباط یک فرد با حکومت و سایر شهروندان آن کشور است . تابعیت نشان می دهد که یک فرد چه رابطه سیاسی ، حقوقی و معنوی با کشوری مشخص را دارد .

در تعریف کلی تابعیت می توان گفت که به یک فرزند از دو شیوه می تواند تابعیت تعلق گیرد :

  1. تابعیت ذاتی : در این تابعیت فرزند به محض متولد شدن آن را کسب می کند . تابعیت ذاتی می تواند بر اساس سیستم خاک و یا سیستم خون به کودک متولد شده اعطا شود .
  2. تابعیت اکتسابی : در این نوع تابعیت فرد نه در هنگام تولد بلکه بنا به دلایلی دیگر تابعیت یک کشور را به دست می آورد . به عنوان مثال یک فرد می تواند از طریق ازدواج با شهروندی از یک کشور دیگر تابعیت کشور مقصد را به دست آورد و یا هنگامی که فرزندی توسط پدر و مادری از کشوری دیگر به فرزند خواندگی پذیرفته می شود به او تابعیت دوم نیز تعلق می گیرد .

تعریف تابعیت ازطریق سیستم خون و خاک

تابعیت ازطریق سیستم خون : در این روش فرزند تابعیت کشوری که والدین وی اهل آن هستند را دریافت می کند . این سیستم در میان تمام کشور های دنیا پذیرفته شده می باشد . به عنوان مثال در اکثر کشور های اروپایی اگر یکی از والدین از اتباع یکی از کشور ها باشد به فرزند نیز تابعیت آن کشور تعلق خواهد گرفت . اعطای این تابعیت به پدر و یا مادر بستگی ندارد و از طریق هر کدام از آنها می تواند به فرزند برسد . حتی اگر فرزند در خارج از کشور مورد نظر متولد شود باز هم از طریق رابطه خونی می تواند این تابعیت را دریافت کند . که قانون تولد فرزند در اروپا از طریق سیستم خون می باشد .

تابعیت از طریق سیستم خاک : در این مدل بدون توجه به تابعیت پدر و مادر ، فرزند تازه متولد شده با توجه به خاکی کشوری که در آن به دنیا آمده است تابعیت دریافت خواهد کرد . دریافت تابعیت به این شیوه بسیار آسان بوده و تنها پس از تولد فرزند کافی ست جهت انجام مراحل قانونی اقدام کنید .

این قانون تا چند سال قبل پیش در اکثر کشور های اروپایی وجود داشت اما به دلیل مهاجرت های زیاد و غیر قانونی تغییر یافته و به سیستم خون تبدیل شده است . قانون تولد فرزند در کانادا و آمریکا از طریق سیستم خاک می باشد اما همراه با مزایایی که با پاسپورت خود به افراد می دهند می کوشند تا با دریافت مالیات هزینه های سنگین خود را نیز جبران کنند . ایرلند آخرین کشور اروپایی بود که ده سال قبل با تغییر قانون خود از خاک به اعطای تابعیت از طریق خون تبدیل شده است .

تعریف گردشگری فرزند

 امروزه کسب اقامت کشور های مختلف از طریق تولد فرزند بسیار متداول شده و می تواند یکی از روش های اخذ اقامت کشور های گوناگون برای والدین باشد . مزایای زیادی در این روش برای فرزند تازه متولد شده و خانواده وی وجود دارد که می تواند مسیر مهاجرت را برای آنها آسان می سازد . نه تنها فرزند بلکه والدین نیز از این روش سود برده و زندگی راحتی را از طریق تولد فرزندشان در کشور مورد نظر خواهند ساخت . این اقدام که امروزه به عنوان گردشگری فرزند نیز تعریف می شود به این معنی ست که فرزندتان را در کشوری به دنیا بیاورید که با تولد ، اقامت و پاسپورت به او اعطا خواهد شد .

قانون تولد فرزند در اروپا به عوامل مختلفی بستگی دارد که در هر کشور متفاوت است . نحوه اقدام پدر و مادر در کشور مقصد و وضعیت تابعیتی آنها در دریافت تابعیت برای فرزند بسیار موثر است . کشور های اروپایی که با تقاضای زیادی روبه رو هستند در سال های اخیر تغییرات قابل توجهی را در قوانین خود به وجود آورده اند که باعث شده برای هر گونه اقدام نیاز به مشاوره با موسسه مهاجرتی به اروپا احساس شود .

در صورتی که در رابطه با قانون تولد فرزند در اروپا به اطلاعات تکمیل تری نیزا دارید مشورت با کارشناسان موسسه مهر آفرین رجبی را فراموش نکنید . مشاورین این موسسه به عنوان برترین موسسه مهاجرتی در شیراز و تهران آماده پاسخگویی به شما هستند .

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *