اقتصاد کشور فرانسه

اقتصاد کشور فرانسه یکی از بزرگترین اقتصاد های جهان است و ترکیبی از شرکت خصوصی و مشارکت دولت است ، گردشگری هم سهم عمده ای در اقتصاد دارد.

در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) ، با اقتصاد کشور فرانسه بیشتر آشنا خواهید شد ؛ با ما همراه باشید.

فرانسه به طور کلی در صدر فهرست کشورهایی است که بیشترین بازدید را دارند ؛ سایر بخش های مهم اقتصادی این کشور شامل صنعت ، کشاورزی ، انرژی و دفاع است ؛ این کشور یکی از بزرگترین صادر کنندگان سلاح در جهان است ؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به فرانسه روی لینک ارائه شده کلیک کنید.

در مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در فرانسه ، اطلاعات به روز و مفیدی در زمینه اقتصاد این کشور و راه های سرمایه گذاری ، ثبت یا خرید شرکت آماده در فرانسه را می خوانید.

نکته : از بخش ” فهرست مطالب” برای دسترسی سریع  و آسان به موضوعاتی که دراین محتوا ارائه شده می توانید استفاده کنید.

فهرست مطالب
اقتصاد کشور فرانسه

سیستم اقتصادی فرانسه

فرانسه اقتصاد متنوعی دارد که تحت سلطه بخش خدمات است در حالی که بخش صنعتی 19.5 درصد از تولید ناخالص داخلی آن و بخش اولیه 1.7 درصد باقی مانده را به خود اختصاص داده است ، این کشور در سال 2020 بزرگترین دریافت کننده سرمایه گذاری مستقیم خارجی در اروپا و دومین سرمایه گذار اروپا در تحقیق و توسعه بود ؛ این کشور پنجمین کشور بزرگ تجاری در جهان و دومین کشور اروپا پس از آلمان بود ، فرانسه همچنین قدرت پیشرو کشاورزی اتحادیه اروپا است.

اقتصاد کشور فرانسه یک اقتصاد بسیار توسعه یافته و بازار محور است ، این کشور هفتمین اقتصاد بزرگ جهان تا سال 2020 و نهمین اقتصاد بزرگ از نظر PPP است که 3.3 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می دهد ؛ از 30 سپتامبر 2020، این کشور سومین اقتصاد بزرگ اروپا ، پس از اقتصاد آلمان و اقتصاد بریتانیا بود.

اقتصاد کشور فرانسه پنجمین اقتصاد بزرگ جهان است و حدود یک پنجم تولید ناخالص داخلی منطقه یورو (GDP) را تشکیل می دهد ، در حال حاضر خدمات با بیش از 70 درصد تولید ناخالص داخلی از این بخش نشأت می گیرد ، سهم اصلی اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده است ؛ در تولید فرانسه یکی از رهبران جهانی در بخش خودرو ، هوافضا و راه آهن و همچنین در محصولات آرایشی و بهداشتی و کالا های لوکس است.

علاوه بر این ، سیستم اقتصادی فرانسه دارای نیروی کار با تحصیلات عالی و بیشترین تعداد فارغ التحصیلان علوم به ازای هر هزار کارگر در اروپا است ؛ در بخش خارجی، نزدیک ترین شریک تجاری فرانسه آلمان است که بیش از 17 درصد از صادرات فرانسه و 19 درصد از کل واردات را به خود اختصاص می دهد ؛ صادرات اولیه فرانسه ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل ، تجهیزات هوافضا و پلاستیک است ، در حالی که واردات اولیه شامل ماشین آلات ، خودرو و نفت خام است.

علاوه بر این ، فرانسه پربازدیدترین کشور جهان است که گردشگری را به بخش برجسته ای در اقتصاد تبدیل کرده است ؛ اقتصاد کشور فرانسه در مقایسه با همتایان خود ، بحران اقتصادی را به خوبی تحمل کرد ؛ تولید ناخالص داخلی فرانسه که تا حدی به دلیل اتکای کم به تجارت خارجی و نرخ‌ های مصرف خصوصی پایدار محافظت می‌شود ، نرخ بالای بیکاری ، به‌ ویژه در میان جوانان همچنان یکی از نگرانی‌ های فزاینده برای سیاست‌گذاران است.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

به فکر کار یا سرمایه گذاری در فرانسه هستید؟با درج شماره خود از راهنمایی متخصصان رجبی بهره مند شوید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

صادرات از فرانسه

فرانسه طیف وسیعی از کالا ها و خدمات را صادر می کند و نسبت صادرات به تولید نا خالص داخلی آن نزدیک به 30 درصد است ؛ بالاترین ارزش دلاری صادرات کالا های فرانسه شامل ماشین آلات ، هواپیما و فضاپیما ، وسایل نقلیه ، تجهیزات الکترونیکی و محصولات دارویی است.

علاوه بر این، فرانسه یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات کشاورزی در جهان است و به واسطه شراب ، الکل و پنیر های خود مشهور است ، دولت فرانسه یارانه های قابل توجهی به این بخش می دهد و فرانسه بزرگترین صادر کننده محصولات کشاورزی در اروپا است.

در میان خدمات ، گردشگری یک صادرات کلیدی است و فرانسه پر بازدیدترین کشور جهان است ؛ سایر خدمات کلیدی صادراتی شامل خدمات تجاری و حمل و نقل است ، اکثر صادرات فرانسه به کشور های اروپایی است و تنها حدود یک سوم کل صادرات به اقتصاد های خارج از اروپا می رسد.

فرانسه بیشترین میزان کالا و خدمات را به آلمان صادر می کند و پس از آن بلژیک ، ایتالیا ، اسپانیا و بریتانیا قرار دارند ؛ خارج از اتحادیه اروپا، ایالات متحده بزرگترین مقصد برای صادرات فرانسه است.

صادرات از فرانسه

واردات به فرانسه

در اقتصاد کشور فرانسه در سال‌های اخیر ، فرانسه وارد کننده خالص بوده و حجم زیادی از کالا ها و خدمات وارداتی را مصرف می‌کند ؛ عمده واردات فرانسه ماشین آلات ، وسایل نقلیه ، نفت خام و هواپیما است ؛ در بین خدمات ، بیشترین واردات به فرانسه خدمات حمل و نقل و مسافرتی است ؛ مشابه صادرات ، عمده واردات از کشور های اروپایی است که 68 درصد از کل واردات را به خود اختصاص داده است ، شرکای اصلی واردات فرانسه آلمان ، بلژیک ، ایتالیا و اسپانیا هستند.

خارج از اتحادیه اروپا ، فرانسه بیشترین کالا را از چین وارد می کند ؛ فرانسه به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا ، از نرخ تعرفه میانگین موزون مشترک اتحادیه اروپا بر واردات منتخب پیروی می کند.

سیاست های اقتصادی فرانسه

سیاست های اقتصادی فرانسه

از دهه 1980، دولت فرانسه طرفدار سرمایه داری و سیاست های بازار محور بوده است ، دولت بسیاری از صنایع ملی از جمله ایرفرانس ، فرانس تلکام و رنو را به طور جزئی یا کامل خصوصی کرده است و امروز رهبران فرانسه به سرمایه داری متعهد هستند.

با این حال ، دولت فرانسه همچنان در برخی بخش ‌های کلیدی ملی مانند کشاورزی نقش دارد و در بازار برای تعدیل نا برابری ‌های اقتصادی اجتماعی خاص مداخله خواهد کرد ؛ از زمان بحران اقتصادی ، دولت فرانسه مجبور به ارزیابی مجدد این جنبه از سیاست اقتصادی خود شده است ؛ علیرغم تغییرات اخیر در سیاست های فرانسه، ممکن است اصلاحات بیشتری برای شروع اقتصاد مورد نیاز باشد.

بر اساس گزارش رقابت‌ پذیری جهانی مجمع جهانی اقتصاد ، فرانسه از 144 کشور در رتبه 141 در « روش‌های استخدام و اخراج » قرار دارد و بسیاری از منتقدان از اصلاح بازار کار حمایت می‌کنند ، علاوه بر این، بازار مسکن فرانسه به دلیل قیمت ‌های بالا و فعالیت کم بازار تحت فشار است ؛ مشخصا تصمیمات سیاست اقتصادی فرانسه تحت تأثیر سیاست ‌ها و اهداف مشترک اتحادیه اروپا و همچنین عضویت فرانسه در سازمان‌های فراملی مانند WTO و G7 است.

French tax system

سیستم مالیاتی فرانسه

هنگامی که در فرانسه اقامت دارید ، موظف به پرداخت مالیات در فرانسه بر درآمد جهانی خود هستید ، سیستم تامین اجتماعی فرانسه یکی از سخاوتمندانه ‌ترین سیستم ‌های جهان است اما هزینه ‌های اجتماعی و مالیات ‌های بالایی برای آن پرداخت می‌شود ؛ سیستم مالیاتی فرانسه برای بررسی می تواند مشکل باشد ، اما آشنایی با این سیستم برای افراد خواهان سرمایه گذاری هستند الزامی است.

سیستم مالیاتی فرانسه

در اقتصاد کشور فرانسه سه نوع اصلی مالیات شخصی وجود دارد که شامل مالیات بر درآمد فرانسه ،کمک های امنیت اجتماعی و مالیات بر کالاها و خدمات است ، شما همچنین باید مالیات ساکنان یا مالیات دارایی فرانسوی را بپردازید ، اگر زمین یا ملکی را می فروشید یا دارایی بیش از 1.3 میلیون یورو دارید ، ممکن است مالیات بر عایدی سرمایه نیز در نظر گرفته شود.

سیستم پرداخت مالیات فرانسه

از سال 2019، سیستم Pay-As-You-Earn (PAYE) به طور جهانی در سراسر فرانسه مورد استفاده قرار گرفته است ، به جای ثبت مالیات بر درآمد و پرداخت هر مالیاتی که برای سال قبل مدیون هستید ، از منبع درآمد ، در پرداخت های ماهانه مالیات دریافت خواهید کرد ؛ درآمد مشمول مالیات شامل درآمد بازنشستگی ( مانند حقوق بازنشستگی یا مستمری ) ، درآمد مربوطه در خارج از کشور ، مرخصی ( به عنوان مثال برای بیماری یا زایمان ) و درآمد اجاره است.

سیستم مالیاتی فرانسه برای خارجی ها

افراد غیر مقیم فرانسه بر درآمد حاصل از منابع فرانسوی مشمول مالیات می شوند ، بنابراین ، حتی اگر به‌طور دائم در فرانسه زندگی نمی‌کنید اما در یک شرکت فرانسوی کار می‌کنید ، بر این درآمد مشمول مالیات خواهید شد ؛ گفتنی است فرانسه معاهدات مالیاتی با تعدادی از کشور ها دارد که ساکنان برخی کشور ها را قادر می سازد از مالیات دوگانه اجتناب کنند.

با اقتصاد برخی دیگر از کشور های اروپایی در مقالات زیر آشنا می شوید ، مطالعه و تحقیق بیشتر ، منجر به تصمیم صحیح تر می شود.

نرخ مالیات بر درآمد شخصی برای ساکنان

ساکنان رسمی مالیات فرانسه را بر درآمد جهانی می پردازند که شامل درآمد حاصل از اشتغال ، سرمایه گذاری ، سود سهام ، بهره بانکی ، مستمری و دارایی می شود ؛ نرخ مالیات بر درآمد از اهمیت ویژه ای برای افراد مشغول به کار در فرانسه برخوردار است ، برای آشنایی با بازار کار فرانسه و شناخت سیستم حقوق و دستمزد آن ، مقاله کار در فرانسه را بخوانید.

نرخ مالیات بر درآمد در فرانسه در سال 2022 به شرح زیر است:

  • تا 10.084 یورو صفر درصد
  • 10.085 یورو تا 25.710 یورو 11 درصد
  • 25.711 یورو تا 73.516 یورو 30 درصد
  • 73.517 یورو تا 158.222 یورو 41 درصد
  • 158.222 یورو و بالا 45 درصد

افراد غیر مقیم معمولا مالیات بر درآمد منشأ فرانسه خود را با حداقل نرخ مالیات فرانسوی 20 درصد برای درآمد منشأ فرانسه تا سقف 27519 یورو و 30 درصد برای درآمد بالاتر از این آستانه پرداخت می کنند.

نرخ مالیات شرکت ها در فرانسه

نرخ مالیات شرکت ها در فرانسه به تدریج کاهش یافته است ، به طوری که اکثر شرکت ها در حال حاضر نرخ 25٪ را بدون توجه به سود خود پرداخت می کنند.

مالیات بر ارزش افزوده در فرانسه

نرخ استاندارد مالیات بر ارزش افزوده در فرانسه 20 درصد است ، با این حال ، نرخ TVA فرانسه برای برخی دارو ها ، حمل ‌و نقل عمومی ، هتل‌ ها ، رستوران‌ ها و بلیط رویداد های ورزشی/ فرهنگی (10%) ، غذا و کتاب (5.5%) و مجوز های تلویزیونی و روزنامه ‌ها (2.1%) کاهش یافته است.

درآمد دولت فرانسه

French Government Revenue

درآمد دولت فرانسه

درآمد دولت به تمام دریافتی هایی که دولت دریافت می کند از جمله مالیات ، عوارض گمرکی ، درآمد حاصل از شرکت های دولتی ، درآمد های سرمایه ای و کمک های خارجی اشاره دارد ؛ درآمد های دولت بخشی از محاسبه تراز بودجه دولت است ، در سال 2020، درآمد دولت  فرانسه حدود 1.21 تریلیون یورو بود ، در حالی که هزینه های دولت به حدود 1.42 تریلیون یورو رسید ؛ درآمد دولت در فرانسه از 272.13 میلیارد یورو در نوامبر 2021 به 324.95 میلیارد یورو در دسامبر افزایش یافت.

تولید نا خالص داخلی فرانسه

بر اساس داده های رسمی بانک جهانی، ارزش تولید ناخالص داخلی (GDP) فرانسه در سال 2020 به 2630.32 میلیارد دلار رسید ، در سال 2020، تولید ناخالص داخلی واقعی فرانسه حدود 7.99 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت و در سال 2021 به 6.29 درصد رسید ؛ ارزش تولید ناخالص داخلی فرانسه 2.33 درصد از اقتصاد جهان را تشکیل می دهد.

نرخ بیکاری در فرانسه

نرخ بیکاری در فرانسه در سه ماهه چهارم سال 2021 از 8.0 درصد کاهش یافته در دوره قبل و کمتر از انتظارات بازار 7.8 درصد به 7.4 درصد کاهش یافت.

این کمترین نرخ بیکاری از سه ماهه دوم سال 2020 است زیرا تعداد بیکاران با کاهش 189000 نفر به 2.2 میلیون نفر رسیده است ؛ در همان زمان ، نرخ بیکاری برای افراد 15 تا 24 ساله با 3.6 واحد کاهش به 15.9 درصد رسید و به پایین ترین حد در اواخر دهه 1980 و 1990 رسید و افراد 25 تا 49 سال 0.3 درصد کاهش یافت ، در حالی که برای افراد 50 ساله یا بیشتر ثابت ماند.

یکی از راه های مهاجرت به فرانسه ، از طریق تمکن مالی است ، مقاله اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی را در همین سایت بخوانید.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

شناخت اقتصاد کشور های مهاجر پذیر با راهنمایی متخصصان مهاجرتی و اقتصادی رجبی! 

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

Inflation rate France

نرخ تورم در فرانسه

نرخ تورم قیمت مصرف کننده فرانسه در ژانویه 2022 به 2.9 درصد رسید که بالاترین نرخ از سپتامبر 2008 و بالاتر از 2.8 درصد در ماه قبل است ، قیمت انرژی (+19.9٪ پس از +18.5٪) و قیمت خدمات (+2.0٪ پس از +1.8٪) و همچنین به میزان کمتری قیمت مواد غذایی (+1.5٪ پس از +1.4٪) شتاب گرفت ؛ قیمت کالا های تولیدی کاهش یافت (+0.6٪ پس از +1.2٪) و قیمت تنباکو اندکی (-0.1٪ پس از +0.0٪) کاهش یافت ، نرخ تورم اصلی سالانه که اقلام بی ثباتی مانند غذای فرآوری نشده و انرژی را حذف می کند ، از 1.9 درصد در دسامبر به 1.6 درصد در ژانویه کاهش یافت.

نرخ تورم در فرانسه

سوالات پر تکرار اقتصاد کشور فرانسه

بالاترین ارزش دلاری صادرات کالا های فرانسه شامل ماشین آلات ، هواپیما و فضاپیما ، وسایل نقلیه ، تجهیزات الکترونیکی و محصولات دارویی به حساب می آید ، علاوه بر این، فرانسه یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات کشاورزی جهان می باشد.

نرخ استاندارد مالیات بر ارزش افزوده در فرانسه 20 درصد اعلام شده ، با این حال ، نرخ TVA فرانسه برای برخی دارو ها ، حمل ‌و نقل عمومی ، هتل‌ ها ، رستوران‌ ها و بلیط رویداد های ورزشی/ فرهنگی (10%) ، غذا و کتاب (5.5%) و مجوز های تلویزیونی و روزنامه ‌ها (2.1%) کاهش یافته است.

نرخ تورم قیمت مصرف کننده فرانسه در ژانویه 2022 به 2.9 درصد بوده که بالاترین نرخ از سپتامبر 2008 و بالاتر از 2.8 درصد در ماه قبل اعلام شده است.

نرخ بیکاری در فرانسه در سه ماهه چهارم سال 2021 از 8.0 درصد کاهش داشته در دوره قبل و کمتر از انتظارات بازار 7.8 درصد به 7.4 درصد رسید.

ماشین آلات ، خودرو و نفت خام 

در این مقاله مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی کلیات اقتصاد کشور فرانسه را بررسی و بیان کردند ، در صورت تمایل به آشنایی با جزئیات شرایط اقتصادی برای کار و تحصیل در فرانسه این کشور با دفاتر موسسه در شیراز و تهران تماس بگیرید ، ضمنا می توانید مقاله اقتصاد کشور آلمان را نیز در کنار این محتوا بخوانید و با مقایسه و تحقیق ، اطلاعات خود را به روز کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1/5 - (1 امتیاز)