چرا برلین برای زندگی خوبه؟

بدون شک یکی از جذاب ترین شهرهای جهان برای کار، تحصیل و زندگی، برلین است که صحنه هنری مشهور پایتخت آلمان، همراه با یک زندگی شبانه خستگی ناپذیر آن، به شهر شخصیت پرانرژی و در عین حال بی چون و چرایی می بخشد. برلین مردم را از سراسر جهان با هوای معمایی جذاب خود جذب می کند و جمعیتی متنوع با بیش از 3.6 میلیون نفر را در خود جای داده است.

چرا برلین برای زندگی خوبه؟

مشاور مهاجرتی

 برلین در مقایسه با سایر پایتخت های مطرح اروپا مقدی ارزان و مناسب برای زندگی می باشد.

نرخ بیکاری در برلین 5.2 درصد است که از متوسط نرخ بیکاری آلمان (5.7 درصد) پائین تر است.

بله، برلین دارای دانشگاه های بسیار ارزان و حتی رایگان است و این دانشگاه ها دارای اعتبار بسیار بالایی در اروپا و جهان هستند.

برلین یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای اروپا است که حتی به عنوان پنجمین شهر مهاجرپذیر این قاره نیز انتخاب شده است و مهاجران از زندگی در این شهر بسیار راضی هستند.

 بله، برلین شهری بسیار امن برای زندگی در جهان شناخته می شود که حتی از پاریس و لندن نیز دارای امنیت بالاتری می باشد.

اگر به دنبال شروع یک زندگی جدید در آلمان هستید، مطمئناً برلین، جایی در بالای لیست برترین مکان های زندگی برای شما قرار خواهد گرفت. این شهر یک مقصد بسیار محبوب در بین ایرانیان و سایر مهاجران از اقصی نقاط جهان است که به دلیل وجود مزایا و ویژگی ها و امکانات بسیار مناسب آن، راهی این شهر می شوند.

انتخاب بهترین شهر آلمان برای زندگی ایرانیان، بستگی به عوامل مختلفی دارد که در مقاله مربوطه کارشناسان شرکت رجبی برای شما شرح داده و بهترین گزینه ها را معرفی کرده اند، مطالعه این مطلب را نیز از دست ندهید. اما در ادامه به عنوان یکی از بهترین مقاصد، شهر برلین و ویژگی های آن که این شهر را به مکانی مناسب برای مهاجرت و زندگی مبدل ساخته است، شرح خواهیم داد.

کیفیت زندگی و رفاه بالا در برلین

کیفیت زندگی و رفاه بالا در برلین

اگر به دنبال یک سبک زندگی لذت بخش هستید، در برلین شکوفا خواهید شد. این شهر یک سیستم مراقبت های بهداشتی عالی، نرخ پایین جرم و جنایت، یک سیستم حمل و نقل عمومی کارآمد و طیف وسیعی از فعالیت ها برای سرگرم شدن، تفریح و گذراندن وقت را ارائه می دهد.

علاوه بر کیفیت زندگی و رفاه بالا در برلین، مخارج نیز مقرون به صرفه هستند. دهه ها سیاست شهری سوسیال دموکراتیک، با برنامه های یارانه ای بسیار برای نوسازی شهری و زیرساخت های خوب، به این امر کمک کرده است. میراث سوسیالیسم را می توان در مهدکودک های درون شهری، زمین های بازی و زمین های ورزشی مشاهده کرد.

بسیاری از سرمایه گذاری های شهری در واقع با در نظر گرفتن جمعیت رو به رشد انجام شده است که این یعنی پیش بینی رفاه و امکانات برای آیندگان نیز شده است. البته این موضوع در رابطه با مدارس کمی با سرعت پائینی پیشرفته است، به همین خاطر رقابت برای کودکان در میان مهدکودک ها و مدارس، به ویژه در مناطق طبقه متوسط وجود دارد.

اما به طورکل، کیفیت زندگی و رفاه در برلین بالا است. این شهر در رتبه‌بندی های مختلف کیفیت زندگی، همیشه در بین 10 شهر برتر دنیا قرار گرفته و می گیرد. در مجموع، برلین شهر بسیار خوبی برای زندگی است و چیزهای زیادی برای ارائه به ساکنان خود دارد، از جمله کیفیت زندگی بالا، رفاه اجتماعی، فرصت های شغلی و فرهنگی غنی.

اقتصاد قوی و بازار کاری متنوع و وسیع

برلین پایتخت آلمان، یکی از قوی ترین اقتصادهای اروپا را دارد که به عنوان یک مرکز جهانی برای تجارت، فناوری، علم و فرهنگ شناخته شده است. برلین طیف گسترده ای از فرصت های شغلی را در طیف وسیعی از صنایع ارائه می دهد که آن را به مقصدی جذاب برای مهاجران جویای کار تبدیل می کند.

بازار کار برلین در حال حاضر در وضعیت خوبی است و فرصت های شغلی زیادی در طیف گسترده ای از صنایع وجود دارد. علاوه بر این، برلین به عنوان یک مرکز جهانی شناخته شده است و شرکت های و سازمان های بین المللی زیادی در این شهر شعبه های خود را دارند.

باید بدانید، نرخ بیکاری در برلین در نوامبر سال 2023 برابر با 5.2% بوده که پایین تر از میانگین ملی آلمان (5.7 درصد) است و تقاضا برای کارگران ماهر در آن حال افزایش است. نرخ بیکاری در برلین در سال گذشته به طور پیوسته در حال کاهش بوده است.

در مقاله نرخ بیکاری در آلمان می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

همچنین میزان حقوق در این شهر در مقایسه با سایر شهرهای آلمان نسبتاً بالا است و بسیاری از کارمندان از مزایای متعددی از جمله مرخصی با حقوق، مراقبت های بهداشتی و بازنشستگی برخوردار هستند. دقت کنید که طبق آمار متوسط حقوق سالانه در برلین حدود 50 هزار یورو است که البته هزینه زندگی نیز متناسب با درآمد می باشد.

اقتصاد قوی و بازار کاری متنوع و وسیع

در مجموع، برلین می تواند مکان مناسبی برای کار باشد، به خصوص برای افرادی که به دنبال یک چالش هستند، از تنوع لذت می برند و به دنبال تعادل خوب بین کار و زندگی هستند. با این حال، مهم است که قبل از نقل مکان به برلین، تحقیقات خود را انجام دهید و هزینه ها و چالش های بالقوه را در نظر بگیرید.

همانطور که گفتیم، اقتصاد قوی و بازار کاری متنوع و وسیع ویژگی بزرگ برلین است، بهتر است برخی از مشاغل پر درخواست در این شهر را بشناسید:

 • رشته های مهندسی: برلین به عنوان یک مرکز جهانی برای مهندسی شناخته شده است و این شهر تقاضای زیادی برای مهندسان برق، مکانیک، نرم افزار و سایر مهندسان دارد.
 • حوزه فناوری: صنعت فناوری برلین در حال رشد سریع است و تقاضای زیادی برای توسعه دهندگان نرم افزار، تحلیلگران داده، دانشمندان داده و سایر متخصصان فناوری در این شهر وجود دارد.
 • حوزه خدمات: برلین مرکز مهمی برای خدمات مالی، مشاوره و سایر خدمات حرفه ای است.
 • حوزه علوم: برلین میزبان تعدادی از موسسات تحقیقاتی پیشرو در جهان است و تقاضای زیادی برای دانشمندان، محققان و سایر متخصصان علمی وجود دارد.
 • شاخه گردشگری: برلین یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در اروپا است که تقاضای زیادی برای کارگران هتل، راهنمایان تور، رستوران داران و سایر کارگران صنعت گردشگری در آن وجود دارد.

دعوت می کنیم مقاله اقتصاد کشور آلمان را بخوانید و با جایگاه این غول اقتصادی در جهان، آشنا شوید.

هزینه های مناسب و پائین زندگی

برلین، پایتخت آلمان، شهری پویا و پر جنب و جوش با طیف گسترده ای از گزینه ها برای زندگی، کار و تفریح است. با این حال، مانند هر کلان شهر دیگری، هزینه زندگی در برلین نیز می تواند بالا باشد. خبر خوب این است که با کمی برنامه ریزی و خلاقیت، می توان راه هایی برای کاهش هزینه ها و لذت بردن از یک زندگی مقرون به صرفه در برلین پیدا کرد.

در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ اروپایی، برلین برای زندگی نسبتاً ارزان است. در واقع، زندگی در برلین 20٪ ارزان تر از زندگی در شهرهایی مانند پاریس، آمستردام یا لندن است. این موضوع برای مهاجرانی که به دنبال صرفه جویی در هزینه هستند و در عین حال از زندگی شهری اروپایی لذت می برند، بسیار عالی است. با توجه به نکات زیر می توانید مخارج خود در این شهر را کاهش دهید:

 • اجاره بها در برلین می تواند به طور قابل توجهی در مناطق مختلف متفاوت باشد. به دنبال محله هایی باشید که دورتر از مرکز شهر یا کمتر شناخته شده هستند، محله هایی مانند نویکلن، کروزبرگ و فریدریشهاین گزینه های مقرون به صرفه تری را ارائه می دهند، در حالی که همچنان دسترسی خوبی به حمل و نقل عمومی و امکانات دارند.
 • به جای آپارتمان یک خوابه، به دنبال آپارتمان دو خوابه یا بزرگتر باشید و با همکاران یا دوستان خود به اشتراک بگذارید. این می تواند به شما در صرفه جویی قابل توجهی در هزینه اجاره و قبوض کمک کند. آپارتمان های مبله معمولاً گرانتر هستند؛ اگر می توانید، به دنبال آپارتمان های بدون مبلمان باشید و مبلمان خود را تهیه کنید.
 • اگر به طور مرتب از حمل و نقل عمومی استفاده می کنید، خرید بلیط ماهانه می تواند به شما در صرفه جویی در هزینه نسبت به بلیط های تک سفره کمک کند.
 • برلین شهری بسیار دوستدار دوچرخه است. دوچرخه سواری نه تنها راهی سالم و سازگار با محیط زیست برای رفت و آمد است، بلکه می تواند در هزینه شما نیز صرفه جویی کند.
 • برلین تعدادی سوپرمارکت تخفیف مانند Aldi و Lidl دارد که مواد غذایی را با قیمت های پایین تری ارائه می دهند، از س.پرمارکت های تخفیف دار خرید کنید.

اگر می خواهید بدانید هزینه های زندگی در آلمان چقدر است، مقاله لینک شده را بخوانید.

هزینه های مناسب و پائین زندگی

دانشگاه های رایگان و بسیار معتبر

برلین یکی از مقاصد دانشجویی بسیار محبوب و پر طرفدار در میان دانشجویان خارجی و داخلی است که یکی از اصلی ترین دلایل آن، امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی آن است. برای تحصیل در این مراکز نیازی به پرداخت شهریه نیست، با این که همچنان هزینه های زندگی وجود دارد اما بازهم نبود شهریه کار را برای دانشجویان بسیار ساده تر می کند.

حتی تحصیل در دانشگاه های خصوصی آن نیز که نیاز به پرداخت شهریه دارند، بسیار مقرون به صرفه تر و ارزان تر از کشورهای هم رتبه و همسایه آلمان است.

مقاله تحصیل در دانشگاه فرای برلین آلمان، اطلاعات جامعی در خصوص یکی از بهترین دانشگاه های این شهر را در اختیار شما می گذارد.

علاوه بر این اگر بتوانید از بورسیه نیز بهره مند شوید، هزینه های زندگی خود را نیز بسیار کاهش داده و یا از میان خواهید برداشت. دانشگاه های رایگان و بسیار معتبر برلین شرح هستند:

نام دانشگاه

رتبه جهانی

دانشگاه آزاد برلین

98

دانشگاه هومبولت برلین

120

دانشگاه فنی برلین

154

دانشگاه علوم کاربردی برلین

653

دانشگاه هنر برلین

1311

دانشگاه های رایگان و بسیار معتبر

امنیت مالی، جانی و اجتماعی بسیار بالا

یکی از ویژگی های بسیار عالی که زندگی در برلین را مناسب می کند، امنیت مالی، جانی و اجتماعی بسیار بالایی است که ساکنین این شهر از آن بهره مند هستند. نرخ جرم و جنایت در برلین به طور قابل توجهی حتی کمتر از سایر شهرهای اروپایی مانند پاریس و لندن است، به خصوص در مورد جرایم خشن و خطرناک.

از آن جایی که برلین شهری امن است، اگر به دنبال آسایش و آرامش هستید و امنیت برایتان اهمیت بالایی دارد، این شهر را جز گزینه های اصلی خود قرار دهید. بر اساس آمار جرم و جنایت آلمان، شایع ترین حوادث در این شهر شامل: سرقت اموال شخصی بدون مراقبت، جیب بری، سرقت منزل، خرابکاری وسایل نقلیه، سرقت وسایل نقلیه (خراش و چنگ زدن) و آتش سوزی وسایل نقلیه است.

برای برخورداری از امنیت بیش تر و بالاتر در این شهر حتما به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • جیب بری و سایر کلاهبرداری های خیابانی در برلین یش تر از سایر جرائم دیده می شود، مراقب وسایل خود باشید، به خصوص در مکان های شلوغ.
 • هنگام پرداخت با کارت، مراقب محیط اطراف خود باشید و رمز کارت خود را پنهان کنید. از برداشت پول نقد از دستگاه های خودپرداز در شب یا در مناطق خلوت خودداری کنید.
 • از تنها قدم زدن در شب در مناطق خلوت خودداری کنید، به خصوص اگر زن هستید، بهتر است در شب با دیگران یا با تاکسی سفر کنید.
 • آلمانی ها به آداب و رسوم خود اهمیت ویژه ای می دهند، قبل از سفر، کمی در مورد فرهنگ آلمان مطالعه کنید تا از اشتباهات رایج جلوگیری کنید.
 • اگرچه بسیاری از مردم در برلین انگلیسی صحبت می کنند، یادگیری برخی از عبارات آلمانی اساسی می تواند به شما در برقراری ارتباط با مردم محلی و احساس راحتی بیش تر در این شهر کمک کند.
امنیت مالی، جانی و اجتماعی بسیار بالا

شهری مهمان نواز و مهاجر دوست

برلین یکی از بزرگ ترین جمعیت مهاجر در جهان را دارد، بنابراین اگر به دنبال شهری پر از مهاجر هستید، این جا مکان مناسب شماست. داشتن چنین جامعه بزرگ مهاجران، یافتن دوستان جدید از سراسر جهان را برای شما آسان تر می کند. همچنین این شهر به عنوان پایتخت آلمان، شهری با سابقه طولانی مهاجرت است.

در سال 2023، حدود 13.8 درصد از جمعیت برلین را مهاجران تشکیل می دادند. برلین همواره پذیرای افراد از سراسر جهان بوده و به دلیل تنوع فرهنگی خود شناخته شده است. با تلاش و پشتکار، می توانید در این شهر پر جنب و جوش شغلی پربار، زندگی رضایت بخش و احساس تعلق به جامعه ایجاد کنید.

البته سطح رضایت مهاجران از زندگی در برلین متفاوت است و به عوامل مختلفی از جمله ملیت، پیشینه، وضعیت اجتماعی – اقتصادی و محل زندگی آن ها بستگی دارد. با این حال برخی از نظرسنجی ها نشان می دهد که اکثریت مهاجران از زندگی در برلین راضی هستند:

شهری مهمان نواز و مهاجر دوست
 • نظرسنجی سال 2021 توسط موسسه deugis، نشان داد که 87 درصد از مهاجران در برلین از کیفیت زندگی خود راضی هستند.
 • نظرسنجی سال 2020 توسط سازمان ملل متحد، برلین را به عنوان یکی از پنج شهر برتر جهان برای مهاجران رتبه بندی کرده است.

بله، برلین به طور کلی، به عنوان شهری مهاجرپذیر شناخته می شود و دلایل متعددی برای این امر وجود دارد:

 • برنامه های ادغام: دولت آلمان و ایالت برلین برنامه های مختلفی را برای کمک به مهاجران در ادغام شدن در جامعه آلمان ارائه می دهند. این برنامه ها شامل آموزش زبان، مشاوره شغلی و کمک به یافتن مسکن می شود.
 • مبارزه با تبعیض: در آلمان قوانینی برای محافظت از مهاجران در برابر تبعیض بر اساس نژاد، مذهب یا ملیت وجود دارد.
 • تنوع فرهنگی: برلین شهری با سابقه طولانی مهاجرت است و به تنوع فرهنگی خود افتخار می کند. در این شهر محله های متعددی با جمعیت مهاجران وجود دارد که هر کدام فرهنگ و سنت های منحصر به فرد خود را دارند.

در مجموع، برلین شهری است که از مهاجران استقبال می کند و فرصت های زیادی را برای آن ها فراهم می کند. با این حال، مانند هر کلان شهر دیگری، چالش هایی نیز برای مهاجران در برلین وجود دارد که با تلاش و پشتکار، می توان بر این چالش ها غلبه کرده و زندگی پرباری را در برلین ساخت.

مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی در دفاتر تهران و شیراز آماده پاسخگویی به سوالات شما درباره هریک از شهرهای برلین و چگونگی مهاجرت به آن ها و شرایط زندگی در هریک هستند.

مقالات زیر هم اطلاعات جذاب و مفیدی در اختیار شما قرار می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post