نرخ مالیات در مجارستان

نرخ مالیات در مجارستان

مجارستان یکی از کشور های اروپایی است که در طول چند سال گذشته مورد توجه بسیاری از علاقمندان مهاجرت قرار گرفته است . به همین منظور مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی در این مقاله به بررسی نرخ مالیات در مجارستان پرداخته و قوانین کلی مالیات و مهاجرت به مجارستان را معرفی خواهند کرد .

مالیات و نرخ مالیات در هر کشور توسط دولت و یا شهرداری های محلی آن کشور تعیین شده و پرداخت آن برای تمامی شهروندان و حتی مهاجرین ساکن در آن کشور الزامی است . مالیات نه تنها به کارفرمایان و شاغلین بلکه برای همه اقشار جامعه تعلق می گیرد . البته نرخ مالیات برای مشاغل مختلف متفاوت است .

بررسی نرخ مالیات در مجارستان

پرداخت و تعیین نرخ مالیات در مجارستان توسط دولت های ملی و محلی اعمال می شود و حتی در ارزان ترین شهر مجارستان برای کار و زندگی نیز این مسئله وجود دارد .

درآمد مالیاتی در مجارستان در 39.3 درصد از تولید ناخالص داخلی است . مهمترین منابع درآمد شامل مالیات بر درآمد ، امنیت اجتماعی ، مالیات شرکت ها و مالیات بر ارزش افزوده است که همه آنها در سطح ملی اعمال می شوند .

در میان کل درآمد مالیاتی ، نسبت مالیات های محلی تنها 5 درصد است ، در حالی که میانگین اتحادیه اروپا 30 درصد می باشد . مالیات در مجارستان به سطح مرکزی و محلی تقسیم شده است .

در مجارستان ، قاعده کلی که برای مالیات به کار می رود اصل ارزشیابی است . شرکت ها و افراد مجبور به ارزیابی ، اعلام و پرداخت مالیات خود هستند ، البته مقامات می توانند مالیات را بر اساس اموال ثبت شده تعیین کنند .

پرداخت کنندگان مالیات در مجارستان

 • افراد خصوصی ساکن در این کشور ، مشمول پرداخت نرخ مالیات در مجارستان در ازای تمام درآمد خود هستند ، چه این درآمد را در مجارستان و چه در خارج از کشور کسب کرده اند . سال مالیاتی با سال تقویم یکسان است ، علی الخصوص برای کسانی که قصد تاسیس شعبه یا نمایندگی در مجارستان را دارند .
 • به تجارت های خارجی تنها در فعالیت های انجام شده در شعب خود مجارستان ( کارآفرین خارجی ) و درآمد حاصل از فروش یا حذف سهام خود را در یک شرکت مالیات تعلق می گیرد .
 • به شرکت های موجود در مجارستان شامل انجمن های کسب و کار ( مانند شرکت های سهامی عام ، شرکت های خصوصی محدود ، شرکت های مسئولیت محدود و مشارکت های محدود ) از جمله شرکت های غیر انتفاعی و شرکت های سرمایه گذاری املاک ، دفاتر حقوقی ، بنیاد های عمومی ، موسسه های آموزش عالی ، خوابگاه های دانشجویی ، شرکت های تک عضوی مالیات تعلق می گیرد .

پرداخت کنندگان مالیات در مجارستان

نرخ مالیات در مجارستان برای شرکت ها

مجارستان کشوری واقع در اروپای مرکزی است که از سمت شمال با جمهوری اسلواکی ، از سمت شرق با کشور رومانی ، از سمت شمال شرقی با جمهوری اوکراین ، از سمت جنوب با صربستان ، کرواسی ، اسلوونی و از سمت غرب با اتریش مرز مشترک دارد .

پایتخت و بزرگ ترین شهر این کشور بوداپست نام دارد ، دیگر شهر های پرجمعیت این کشور دبرسن ، سگد ، میشکولتس ، پچ ، گیور ، نیرگهزا ، کچکمیت می باشند . مجارستان دارای آب و هوای معتدل و دارای تابستان های نسبتا گرم و مرطوب و زمستان های سرد می باشد .

مالیات بر شرکت ها 9 درصد پایه مالیاتی مثبت است . انجمن های کسب و کار باید بازده مالیاتی شرکت خود را گزارش دهند و مالیات بر شرکت را تا 31 مه ماه پس از سال مالیاتی پرداخت کنند .

اگر مالیات دهندگان یک سال مالی متفاوت را انتخاب می کنند ، مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات ، آخرین روز ماه پنجم پس از آخرین روز سال کاری است .

اعتبارات مالیاتی مجارستان

 • مربوط به تامین مالی فیلمسازی و هنر های نمایشی ( تایید شده توسط مقامات حرفه ای )
 • کمک هزینه سود و بهره برای شرکت های کوچک و متوسط ( توافقنامه وام برای خرید سرمایه ، که در آن مقدار کمک هزینه بهره پرداختی است)
 • اعتبار مالیاتی برای توسعه شرکت ها
 • حمایت مالی از ورزش ها
 • تسهیلات اختصاص یافته به المپیک
 • سرمایه گذاری برای دخایر انرژی
 • خدمات موسیقی زنده
 • اعتبار مالیاتی رشد

مالیات بر درآمد شخصی در مجارستان

میزان مالیات بر درآمد شخصی 15 درصد پایه مالیاتی است . پرداخت کنندگان مالیات شهروندی باید نسبت به تمام درآمد خود ( درآمد داخلی و یا خارجی ) مسئولیت مالیاتی داشته باشند .

مسئولیت مالیاتی افراد خصوصی خارجی که شهروند مجارستان نیستند باید بر درآمد ناشی از کار و فعالیت در مجارستان و یا مالیات بر درآمد در مجارستان بر اساس یک توافق نامه بین المللی یا متقابل اعمال شود .

فرد خصوصی باید اظهار نامه مالیاتی خود را برای یک سال مالیاتی گزارش دهد اما کارفرمایان بای درآمد مالیاتی خود را به صورت ماهانه محاسبه کنند .

 • برای یک کودک : 66.670 فورینت برای هر ماه
 • برای دو کودک : 100000 فورینت برای هر کودک برای هر ماه
 • برای سه کودک و بیشتر : 220000 فورینت برای هر کودک از میزان پایه مالیاتی کسر می شود .
 • یک فرد خارجی می تواند از اعتبار مالیاتی خانوادگی استفاده کند اگر او در همان دوره از یک اعتبار مالیاتی دیگر استفاده نکرده باشد و حداقل 75 درصد از کل درآمد وی در مجارستان قابل مالیات است .

مالیات تجارت محلی مجارستان

نرخ مالیات در مجارستان برای تجارت محلی توسط همه کارآفرینانی که شرکت ثبت کرده اند و یا شعبه ای از شرکت آن ها در حوزه صلاحیت شهرداری قرار دارد قابل پرداخت است .

نرخ مالیات برای انواع سرمایه گذاری و ثبت شرکت در مجارستان ، متفاوت است . اما حداکثر نرخ مالیات کسب و کار محلی 2 در صد است .

اظهارنامه مالیاتی کسب و کارهای محلی باید در تاریخ 31 مه سال سال پس از سال مربوطه ثبت و پرداخت شود . پایه مالیاتی شامل درآمد فروش خالص ، هزینه فروش کالا ، ارزش خدمات فروش ، هزینه مستقیم تحقیق و هزینه های مواد می باشد .

مالیات بر ارزش افزوده در مجارستان‎

مالیات بر ارزش افزوده در مجارستان‎

قانون مالیات بر ارزش افزوده در راستای مالیات بر ارزش افزوده اتحادیه اروپا است . مالیات بر ارزش افزوده فروش محصولات ، تامین خدمات ، تهیه محصولات و خدمات در جوامع اروپایی و واردات محصولات و خدمات می باشد .

زمان پرداخت این نرخ مالیات در مجارستان تا بیست روز بعد از بیان اظهارنامه مالیاتی است . نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای محصولات و خدمات مختلف متفاوت است و مانند زیر می باشد :

 • 27 درصد نرخ مالیات عمومی
 • برای شیر و محصولات لبنی ، شیرهای طعم دار ، محصولات ساخته شده از ذرت ، آرد ، نشاسته و شیر و خدمات اقامتی تجاری ، همچنین خدمات اینترنت و غذا در رستوران ها 18 درصد است .
 • در موارد پزشکی ، تجهیزات پزشکی ، کتاب ها ، کتاب های الکترونیکی ، نشریات ، خوک ، گاو ، گوسفند و بز، مرغ ، تخم مرغ پرندگان ، شیر و گرمایش منطقه ای ، خدمات موسیقی هنرمندان انجام شده در توابع خصوصی پنج درصد است .

یکی از مسائل موثر در انتخاب کشور و مقصد مهاجرت نرخ مالیات در آن کشور است . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه مهر آفرین رجبی نرخ مالیات در مجارستان و انواع مالیات های موجود در این کشور را بررسی کردند ، در صورت نیاز به کسب اطلاعاتی دقیق تر ، می توانید با مشاورین دفاتر شیراز و تهران این موسسه مهاجرت به اروپا در تماس باشید .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه