مهاجرت به اروپا

مهاجرت به اروپا ، مهد تمدن و سرزمین نوآوری، جایی که می توانید رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کنید، انتخابی است بی نظیر! اروپا، قاره ای با تنوع فرهنگی غنی، تاریخ پرفراز و نشیب و مناظر چشم نواز، مقصدی ایده آل برای مهاجران، در این نوشتار تمام شیوه های امن و قانونی مهاجرت به کشورهای اروپایی را بررسی می کنیم.

مهاجرت به اروپا

مشاور مهاجرتی

روش های مهاجرت به اروپا در حال حاضر شامل مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، مهاجرت سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق ثبت شرکت، مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق خرید ملک و مهاجرت از طریق تملک مالی می باشد.

 بله استفاده از تجارب و مشاوره با افراد حاذق و باجربه در این کار لازمه رسیدن به یک مهاجرت موفق و سریع به اروپا می باشد. ضمن اینکه استفاده از مشاوره های مشاورین امر مانند مشاورین تیم موسسه رجبی می تواند هزینه های شما را نیز بسیار کاهش دهد.

کشورهای اسپانیا، ترکیه، فرانسه، پرتغال، یونان و قبرس جنوبی تحت شرایط خاص و خرید ملک با قیمتی مشخص به سرمایه گذاران خارجی بخش املاک اقامت دائم اعطا می نمایند.

 به طور کلی و با استفاده از آمار و تجارب مهاجرین، مهاجرت کاری را می توان به عنوان ارزان ترین روش مهاجرت به اروپا معرفی نمود.

 کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، مجرستان، لهستان، هلند، اسپانیا برای تحصیل مقاصد مناسبی در اروپا هستند.

 کشورهای مجارستاین، لهستان، اسلوونی، رومانی، چک، بلغارستان، یونان و چک ارزان ترین مقاصد مهاجرتی در اروپا هستند.

از جمله بهترین مزایای اقامت اروپا تردد آسان در کشور های شینگن، امنیت و رفاه شغلی، اقتصاد رو به رشد و پیشرفت می باشد.

آمار نشان‌دهنده افزایش قابل توجه مهاجرت به اروپا در سال‌های اخیر است. در مقایسه با سال ۲۰۲۰، که تعداد پناهجویان ورودی به اروپا 2.3 میلیون نفر بود، شاهد رشد تقریباً 18 درصدی در سال ۲۰۲۳ بودیم و هم اکنون در سال 2024 این روند صعودی ادامه دارد.

در سال ۲۰۲۳، بیش از 860 هزار نفر تابعیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دریافت کرده‌اند. این تعداد در مقایسه با سال ۲۰۲۲، رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد و بالاترین رقم اعطای تابعیت در تاریخ اتحادیه اروپا است، منتظر پایان سال 2024 هستیم تا آمارها را دوباره بررسی کنیم.

افزایش آمار مهاجرت به اروپا به معنای آسان تر شدن مهاجرت و یا سادگی رسیدن به زندگی خوب در کشورهای اروپایی نیست؛ بلکه ممکن است خبر از سخت شدن شرایط در کشورهای مبداء مهاجرین داشته باشد!

درباره قاره اروپا چه می دانیم؟

در اینجا اولین سوالی که وجود دارد اینکه درباره قاره اروپا چه می دانیم؟ این قاره بر خلاف تصور دومین قاره کوچک جهان پس از اقیانوسیه می باشد که با لقب قاره همیشه سبز شناخته می شود که دلیل آن وجود آب و هوای بسیار مناسب و همواره بارانی آن است که اکثر نقاط این قاره را سرسبز نموده است. این قاره از 50 کشور تشکیل می شود که در سطح بالایی از رفاه قرار دارند و به نوعی پر رفاه ترین قاره شناخته می شود.

علاوه بر این موارد، وجود آزادی بیان، آزادی ادیان و حقوق شهروندی بسیار بالا در اکثر کشورهای این قاره که در قاره آفریقا و آسیا کمتر دیده می شود نیز یکی دیگر از دلایل تمایز اروپا می باشد.

البته از این لحاظ قاره آمریکای شمالی کاملا قدرت رقابت با اروپا را داشته و در بسیاری از موارد نیز از اروپا حتی بهتر و ایده آل تر می باشد که این خود باعث مهاجرت قشر اندکی از اروپا را این قاره شده است.

روش های قانونی مهاجرت به اروپا

روش های قانونی مهاجرت به اروپا

قاره اروپا در دنیای امروز نقش بسیار مهمی را در صحنه های تجاری، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جهان ایفا می کند و در حال حاضر کشورهای واقع در آن به خصوص کشورهای عضو اتحادیه اروپا توانسته اند با خط و مشی هایی که مشخص کرده و طبق آن ها پیش می روند یک سرعت خوبی را در پیشرفت و ترقی به دست آورند و زندگی نسبتا مناسبی را برای شهروندان خود فراهم کنند.

همین فراهم آوردن رفاه نسبتا بالا و آسایش و آرامشی که جامعه انسانی همواره به دنبال آن بوده است؛ باعث شده که مردم بسیاری از کشورهای در حال توسعه و رده پائینتر جهان میل به مهاجرت به آن ها و دریافت اقامت و زندگی در آنان را داشته باشند. به طور کل روش های قانونی مهاجرت به اروپا در حال حاضر به شرح زیر می باشند:

 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق ثبت شرکت
 • مهاجرت از طریق خرید ملک
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

باید گفت که تمامی روش های بالا مناسب و بسیار ایده آل هستند به جز روش پناهندگی که علاوه بر غیر قانونی بودن از سوی کشور ما، با سختی ها ومحدودیت های بسیاری همراه است. برای دریافت پناهندگی در اروپا شما باید حتما به صورت غیر قانونی مهاجرت و به مقصد برسید که خطرات ملی و جانی بسیاری به همراه دارد. همچنین هیچ تضمینی در تایید و اعطای پناهندگی به هیچ عنوان وجود ندارد. مشاورین رجبی هیچ اقدام یا مشاوره ای در زمینه پناهندگی نمی کنند.

توصیه می کنیم مقاله روش های قانونی مهاجرت را در کنار این مقاله بخوانید.

آمار مهاجرین در کشورهای اروپایی

شاید این سوال برای برخی از علاقمندان مهاجرت به اروپا پیش آمده باشد که در حال حاضر کدام یک از کشورهای اروپا بیش ترین تعداد مهاجرین را در خود جای داده اند و تعداد مهاجرین آن ها چه مقدار است ؟! در ادامه آمار مهاجرین در کشورهای اروپایی را مشاهده خواهید کرد:

کشور تعداد مهاجرین درصد از کل جمعیت کشور 
آلمان 13,132,146 نفر 15.70%
روسیه 11,640,559 نفر 8.00%
فرانسه 9,589,322 نفر 14.10%
بریتانیا 9,552,110 نفر 14.10%
اسپانیا 7,231,195 نفر 15.20%
ایتالیا 6,273,722 نفر 10.40%

برترین مقاصد مهاجرت در اروپا کدامند؟

حال  این سوال به وجود خواهد آمد که برترین مقاصد مهاجرت در اروپا کدامند؟ به طور یقین عوامل مهمی در انتخاب یک مقصد برای مهاجرت و زندگی تاثیر گذار هستند که مهم ترین آن ها اقتصاد، هزینه ها، سیستم آموزشی، رفاه و آسایش و بازار کار از مهم ترین این عوامل هستند که هر مهاجری باتوجه به هدف خود یکی از این موارد را در اولویت قرار می دهد.

طبق آخرین آماری که سازمان ملل اعلام کرده است، بیش ترین میزان تقاضا برای مهاجرت به سمت کشورهای اروپای غربی بوده است تا اروپای شرقی. البته این اتفاقی تعجب برانگیز نیست، چون اکثر کشورهای اروپای شرقی مدت زیادی از استقلالشان و جدایی از شوروی نمی گذرد و هنوز خود درحال ترمیم شرایط و اصلاح شرایط اقتصادی هستند.

اخذ اقامت اروپا از طریق تحصیل

باید بگوییم که اخذ اقامت اروپا از طریق تحصیل بیش ترین روش مهاجرت به اروپا می باشد که مهاجرین از طریق آن خود را به کشورهای مختلف این قاره رسانده اند. 

می توانیم بگوییم که بیش ترین دانشگاه های معتبر و معتبرترین دانشگاه های جهان به جرات در قاره اروپا واقع شده اند و کشورهایی همچون انگلستان، فرانسه، آلمان، اسپانیا، ایتالیا و غیره از برترین مقاصد تحصیلی در اروپا و جهان می باشند.

البته پذیرش در دانشگاه های اروپا نیاز به داشتن مدارک و فراهم آوردن شرایط خاصی دارد که کارشناسان هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی در مقاله تحصیل در اروپا تمام و کمال برای شما عزیزان توضیح داده اند.

 شما با پذیرش در دانشگاه های مختلف در کشورهای اروپا به ویزای موقت این کشورها دست پیدا خواهید تا تحصیلات خود را در آن ها به پایان برسانید و معمولا پس از اتمام آن با یافتن شغل مناسب می توانید در این کشور ادامه زندگی داده و به اقامت دائم نیز دست پیدا کنید.

در اینجا بسیار مهم است که بتوانید کشورهایی را به عنوان مقصد برگزینید که مدارک دریافتی از دانشگاه های آن اعتبار بالایی داشته باشد؛ یا اینکه در کنار اعتبار بالا از هزینه های مقرون به صرفه ای در شهریه دانشگاه و هزینه زندگی بهره مند باشند. توصیه می کنیم با مطالعه مقالات زیر دید بهتری نسبت به تحصیل در کشورهای اروپایی بدست آورید.

اخذ اقامت اروپا از طریق تحصیل

برترین کشورهای اروپا برای تحصیل

از آنجا که تحصیل یکی از برترین روش های مهاجرت به اروپا  می باشد، در این قسمت برترین کشورهای اروپا برای تحصیل را مشاهده خواهید کرد که امتیاز آن ها از 100 محاسبه شده است و عواملی که در تعیین و نمره دهی به هریک از کشورها موثر بوده اند شامل : 

رسیدن به اهداف شغلی، رشد شخصی دانشجو، تجربه یک فرهنگ یا سبک جدید زندگی، دسترسی به تدریس با کیفیت بالاتر، پیدا کردن دوستان جدید یا گسترش شبکه حرفه و تخصص و در نهایت یادگیری یک زبان جدید بوده است.

در ادامه کشورهای دارای تحصیلات معتبر را به شما معرفی میکنیم.

کشورهای دارای تحصیلات معتبر

کشورهای آلمان، فرانسه، انگلستان، ایتالیا، اسپانیا، اتریش، سوئیس، هلند و غیره دارای برترین، معتبرترین و شناخته شده ترین دانشگاه های اروپا و جهان می باشند که اخذ مدرک از آن ها فرصت کار در هرکجای جهان را برای افراد به وجود می آورد.ضمنا باید بگوییم که اخذ ویزا از کشورهای عضو شنگن و اتحادیه اروپا، حال هرکدام که باشد مجوز دسترسی به تمامی این کشورها را برای شما فراهم می آورد.

این خود یکی از امتیازات بسیار خوب و قابل توجهی است که نظر افراد را به کشورهای عضور اتحادیه اروپا جمع می کند. به طور مثال شما اگر ویزای تحصیل، کار یا سرمایه گذاری در آلمان، ایتالیا، فرانسه، هلند و غیره را دریافت کنید به تمامی 26 کشور عضو شنگن می توانید رفت و آمد داشته باشید.

اخذ اقامت اروپا از طریق کار

اخذ اقامت اروپا از طریق کار

در حال حاضر و در قرن 21 اکثر کشورهای اروپایی به خصوص کشورهای پیشرفته و مدرن اتحادیه اروپا که روز به روز در حال پیشرفت و گسترش صنایع و کمپانی های خود می باشند؛ بیش از پیش نیاز به نیروی کار حس می شود. به خصوص که در اغلب این کشورها رشد جمعیتی با سرعتی نه چندان مناسب بالا می رود و یا متوقف شده که باعث کاهش روز به روز نیروی کار شده است.

به همین خاطر آن ها همواره در حال جذب نیروهای متخصص از سراسر جهان هستند. البته هر یک از کشورهای این قاره سیاست های ویزای کار مخصوص به خود را دارند که از کشوری به کشور دیگر متفاوت است و باید آن ها را شناخت تا بتوان باتوجه شرایط خود در یکی از آن ها شغل مناسبی را یافت. مقاله کار در اروپا بهترین راهنمای شما برای شناخت قوانین کاری و اخذ ویزای کار در کشورهای این قاره است.

اگر قصد مهاجرت به اروپا از طریق کار را دارید؛ باید بدانید که شما باید در کشور مقصد شغلی را یافته تا کارفرمای آن حاضر به استخدام شما از خارج کشور شده و قرارداد کاری را با شما ببند و دعوت نامه را به سفارت این کشور ارسال کند تا شما قادر به اخذ مجوز و ویزای کاری برای مهاجرت به آنجا شوید. یکی از بهترین کشورها برای کار در حال حاضر آلمان می باشد که در مقاله کار در آلمان چگونگی یافتن شغل و اخذ ویزای کار در این کشور را توضیح داده ایم.

کشورهای دارای اقتصاد شکوفا

کشورهای دارای اقتصاد شکوفا دارای بیش ترین تعداد مهاجرین هستند که این کشورها در حال حاضر شامل آلمان، فرانسه، انگلستان، ایتالیا، هلند، اتریش و غیره می باشند که به جز انگلستان که به تازگی از اتحادیه اروپا جدا شده است، اکثر اقتصاد های برتر این قاره عضو اتحادیه اروپا می باشند.

می توانیم بگوییم که اولین انتخاب مهاجرین به خصوص مهاجرین ایرانی کشورهایی است که بتوانند در آن به یک شغل مناسب و امنیت بالای شغلی دست پیدا کرده و پس از آن نیز در قبال زحمت و کاری که انجام می دهند یک رفاه مناسب و قابل قبول را دریافت نمایند. البته لازم است بدانید که پذیرش و اخذ ویزا از هریک از این کشورها با یکدیگر متفاوت است و نیاز به بررسی جداگانه دارد.

آماری بیکاری در کشورهای اروپایی

در ابتدا لازم است بگوییم که در اکثر کشورهای اروپایی به خصوص کشورهای اتحادیه اروپا اگر افراد موفق به یافتن شغل شوند بتوانند ویزای جاب سیکر را اخذ نمایند؛ معمولا پس از 3 تا 5 سال کار، اقامت و زندگی در کشور مقصد می توانند به اقامت دائم دست پیدا کنند و همچنین پس از معمولا 5 سال تابعیت آن کشور را نیز در صورت علاقه دریافت نمایند.

اما مهم اینجاست که کدام کشور می تواند برای کار بهتر باشد و فرصت های شغلی بیش تری در آن وجود دارد. یکی از مبناهای مهم و اساسی در شناخت این مقاصد اطلاع از آماری بیکاری در کشورهای اروپایی می باشد؛ یقینا هرچه آمار بیکاری کمتر باشد، آن کشور از شرایط اقتصادی بهتری بهره برده و فرصت های شغلی در آن بیش تر وجود دارند.

اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری

همانطور که از نام آن مشخص است، اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری را باید تقریبا مناسب افراد ثروتمند یا دارای اوضاع مالی بسیار مساعد دانست که می توانند به هر نحوی بودجه و سرمایه بالا و مورد درخواست دولت های اروپایی را وارد این کشور کنند و در مقابل آن از ویزا و اقامت دائم حتی تابعیت نیز برخوردار شوند. اما باید بگوییم که دادن چنین امتیازی بدون نیاز به کار یا تحصیل نیازمند بودجه بالایی است.

سرمایه گذاری در اروپا از روش هایی چون ثبت شرکت، استارتاپ، خرید اوراق قرضه، خرید سهام بورس، خرید ملک و تمکن مالی امکان پذیر است؛ هرکدام از این موارد با توجه به کشور مقصد می تواند مبلغ متفاوتی را از سوی دولت درخواست کند. 

در اکثر روش های سرمایه گذاری اعطای ویزای موقت فوری است اما برای دریافت اقامت و تابعیت باید مدت زمان معلومی سرمایه گذاری در کشور مقصد ادامه داشته و در آنجا حضور داشت که معمولا از 5 تا 10 سال می باشد.

یکی از ویژگی های مناسب روش سرمایه گذاری برای مهاجرت به اروپا امن بودن سرمایه گذاری در کشورهای این قاره به خصوص کشورهای اتحادیه اروپا است. ضمن اینکه شما با این اقدام به سود مناسب خود نیز دست پیدا کرده و در نهایت می توانید اقامت دائم را نیز به دست آورید. بهترین کشورها برای سرمایه گذاری را در مقالات زیر بخوانید.

اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری

کشورهای دارای مخارج ارزان

برخی از مهاجرین نیز قصد دارند تا به کشورهای ارزان قیمت اروپا سفر کنند و در آن جا ساکن شوند یا پس از مدتی اقامت و سازگاری با شرایط به نقاط تراز اول این قاره نقل مکان نمایند. به طور تقریبی می توان گفت که ارزان ترین کشورهای اروپا در شرق این قاره قرار گرفته اند و از لحاظ مخارج تفاوت قابل توجهی با کشورهای تراز اول دارند.

از جمله برخی کشورهای دارای مخارج ارزان در اروپا می توان به اوکراین، مجارستان، لهستان، بلغارستان، رومانی، چک، اسلوونی، یونان و غیره اشاره نمود که مخارج ماهانه در آن ها می تواند حتی به نصف یا یک سوم کشورهای برتر این قاره نیز برسد. 

اقامت اروپا با ثبت شرکت

اقامت اروپا با ثبت شرکت

یکی از روش های مهاجرت به اروپا که به طور کلی زیر شاخه سرمایه گذاری شناخته می شود؛ اخذ اقامت اروپا با ثبت شرکت می باشد.

چنان چه شما از یک طرح تجاری مناسب و ایده آل برخوردار باشید و توانایی مالی برای راه اندازی بیزنس و طرح تجاری خود را داشته باشید برخی از دولتی های این قاره به شما اجازه حضور در کشور خود را داده تا بتوانید کسب و کار خود را راه اندازی و درنهایت در صورت کسب موفقیت و پابرجا ماندن بیزنس اقامت دائم و حتی تابعیت آن کشور را کسب نمایید.

البته باید بدانید که در کشورهای مختلف رویه ثبت شرکت متفاوت بوده و قوانین کمی با یکدیگر تفاوت دارند؛ هچنین انواع شرکت ها در دسترس بوده که هرکدام شرایط و ضوابط خود را دارا بوده و برای نوع خاصی از سرمایه گذاری و شراکت مناسب هستند که توصیه می کنیم از کارشناسان شرکت رجبی اطلاعات لازم را کسب کنید.

اما ثبت شرکت در صورتی که پس از 5 تا 10 سال حضور و فعالیت در کشورهای اروپایی هم چنان پابرجا بوده و مالیات آن کاملا پرداخت شده باشد؛ امکان اخذ اقامت دائم و یا تابعیت را برای شخص سرمایه گذار در پر خواهد داشت.

اقامت اروپا با خرید ملک

اما یکی از مورد علاقه ترین روش های مهاجرت به اروپا که مهاجرین بسیاری خود را از طریق آن به این قاره رسانده و توانسته اند اقامت دائم اروپا را به دست آورند، خرید ملک در برخی از کشورهای اروپایی بوده است. اخذ اقامت اروپا با خرید ملک یک روش سرمایه گذاری شناخته می شود؛ اما یک سرمایه گذاری راکد که برخی از کشورها به همین خاطر هیچ امتیاز اقامتی برای سرمایه گذاران این بخش در نظر نگرفته اند.

اما برخی دیگر از کشورها مانند اسپانیا، پرتغال، یونان و غیره به خریداران ملک با شرایط و حداقل مبالغی معلوم اقامت دائم فوری و یا حتی تابعیت کشور را نیز اعطا می کنند؛ البته مبلغ مورد درخواست چندین صد هزار دلار خواهد بود؛ ولی برای افرادی که سرمایه لازم را داشته و دنبال سریع ترین و ساده ترین راه است؛ هیچ روش بهتر از این نیست. با مراجعه به مقالات اجاره و خرید ملک در اسپانیا و اجاره و خرید ملک در پرتغال تمامی جزئیات و شرایط رسیدن به این ویزای اقامت طلایی را بشناسید.

البته طبق برنامه هایی که در اتحادیه اروپا پیش بینی می شود برخی از کشورها در پی برداشتن اعطای این اقامت طلایی از طریق خرید ملک هستند و معلوم نیت چه زمانی و چه کشوری دیگر این امتیاز را به خریداران ملک اعطا خواهد کرد، همانطور که دیگر کشورهای اروپایی پیش از این اقدام به این کار کرده اند.

اقامت اروپا با خرید ملک

مبالغ خرید ملک در کشورهای اروپایی برای اقامت

همانطور که گفتیم برخی از کشورهای اروپا امتیاز اعطای اقامت طلایی را از طریق خرید ملک برای شهروندان خارجی در نظر گرفته اند که مبالغ مختلفی را شامل می شود، این مبالغ به شرح زیر می باشند:

نام کشور حداقل مبلغ سرمایه گذاری برای خرید ملک 
اسپانیا 500 هزار یورو 
ترکیه 250 هزار دلار 
پرتغال 280 ، 350، 500 هزار یورو 
یونان 250 هزار یورو 
اوکراین 100 هزار دلار ( اقامت موقت ) 
فرانسه 350 هزار یورو ( اقامت موقت و پس از 10 سال اقامت دائم و تابعیت ) 
قبرس جنوبی 350 هزار یورو 
وکیل مهاجرت به اروپا

وکیل مهاجرت به اروپا

یکی از توصیه هایی که در امر مهاجرت به اروپا به تمامی متقاضیان می شود، اینکه در مراحل انجام این کار و همچنین پیش از اقدام به هر انتخاب و فعالیتی حتما از مشاورین و متخصصین فعال باتجربه و مورد اطمینان در حوزه مهاجرت بهره گرفته و از تجارب و توصیه های آنان نهایت بهره را ببرید که می تواند در کاهش هزینه ها و همچنین کاهش زمان و اخذ نتیجه مطلوب تاثیر بسزایی داشته باشد.

اما در این حین شاید شما هم با عنوانی همچون وکیل مهاجرت به اروپا و یا وکیل مهاجرت به فلان کشور نیز مواجه شده باشید. مورد مهمی که در اینجا وجود دارد، این است که تمامی این افراد نیز مشاورین و متخصصین فعال در حوزه مهاجرت هستند و در کشورمان و کل دنیا عنوانی چون وکیل مهاجرت وجود نداشته و در گرایش ها و تخصص های علم حقوق نیز وجود ندارد و در دانشگاه ها تدریس نمی شود.

فقط دو کشور استرالیا و کانادا در برخی از دانشگاه های خود به طور محدود این رشته را تدریس می کنند و مجوز اینکار نیز فقط در همان کشورهای استرالیا و کانادا وجود دارد. پس دقت داشته باشید که در اروپا نیز چنین عنوان و مدرکی وجود ندارد و تمامی افراد فقط مشاورین و متخصصین فعال در حوزه مهاجرت می باشند که با توجه به کیفیت کار، تجربه، تخصص و کارنامه کاری خود سنجیده می شوند.

مقاله وکیل امور مهاجرت کیست؟ را حتما در همین سایت مرور کنید.

موسسه مهاجرتی به اروپا

موسسه مهاجرتی به اروپا

همانطور که مستحضر هستید استفاده از تجارب، تخصص و مشاوره های افراد متخصص در حوزه مهاجرت که سال ها در این زمینه فعالیت داشته و با تمام ریزه کاری ها و روش های مهاجرت و همچنین اخذ ویزاها از سفارت های کشورهای مختلف آشنا هستند؛ یقینا تاثیر بسزایی در امر مهاجرت شما خواهد داشت.

اما نکته قابل توجه اینکه باید شما تفاوت میان موسسه مهاجرتی به اروپا مانند موسسه مهاجرتی رجبی با موسسات اعزام دانشجو را بدانید و این دو را به اشتباه یکسان در نظر نگیرید. موسسات مهاجرتی دارای هیچ محدودیتی در دامنه فعالیت خود در کشورهای جهان نیستند، اما موسسات دانشجویی فقط در رابطه با همان کشوری که مجوز آن را اخذ کرده اند قدرت، اجازه و تجربه فعالیت دارند.

همچنین موسسات دانشجویی فقط قادر به فعالیت در حوزه تحصیلی و فقط با دانشگاه های طرف قرارداد که وزارت علوم مجاز می داند می باشند؛ اما موسسات مهاجرتی قادر به انجام انواع روش های مهاجرتی و ارتباط با تمام مراکز دانشگاهی، ادارات، کمپانی ها، سازمان ها، کارفرمایان و غیره هستند و هیچ نیازی نیز به دریافت مجوز از وزارت علوم یا وزارت بهداشت برای مهاجرت به اروپا ندارند.

مزایا و معایب مهاجرت به اروپا 

مزایا و معایب مهاجرت به اروپا 

مزایا و معایب مهاجرت به اروپا با توجه به مقاصد مختلف در این قاره و همچنین شرایط شخصی هر متقاضی می تواند بسیار متفاوت و گوناگون باشند.

اما برخی از این مزایا و معایب هستند که در میان تمامی کشورها و یا درباره کل این قاره صدق می کنند و اطلاع از آن ها می تواند ذهن و دید شما را بسیار در رابطه با مهاجرت و زندگی در این قاره باز و روشن نموده تا بتوانید بهترین مقصد را برای خود برگزینید.

مهاجرت به قاره اروپا طی چند دهه گذشته افزایش بسیار زیادی داشته است که مهم ترین عوامل آن ها رشد اقتصادی زیاد کشورهای این قاره و همچنین نیاز به نیروی کار در کشورهای صنعتی اروپا بوده است که باعث پذیرش راحت تر مهاجرین و همچنین ترغیب آنان برای رسیدن به زندگی بهتر بوده است.

اکثر مهاجرین نیز از آسیا و به خصوص کشورهای خاورمیانه بوده است که درگیر جنگ و شرایط اقتصادی نامناسبی بوده اند.

مزایای اقامت در اروپا چیست؟ به طور کلی در ادامه برخی از مهم ترین مزایایی که مهاجرین ایرانی با مهاجرت به هریک از کشورهای این قاره می توانند به آن ها دست پیدا کنند را می شناسیم.

اخذ ویزا و اقامت شنگن

چنان چه شما به ویزا یا اقامت دائم یکی از کشورهای شنگن و اتحادیه اروپا دست پیدا کنید، به راحتی و بدون محدودیت می توانید به تمامی این کشورها دسترسی داشته و به آن ها سفر کنید. کشورهای اروپایی به خاطر وسعت های کوچکی که دارند فاصله زیادی از هم نداشته و شما به راحتی و در کم ترین زمان می توانید به آن ها سفر کنید.

همچنین این اقامت دانشگاه ها و همچنین بازار کار این کشورها را نیز بسیار دسترس قرار می دهد و شما می توانید در آن ها به کار مشغول شده و یا در دانشگاه های یکدیگر به تحصیل مشغول شوید. اخذ ویزا و اقامت شنگن یکی از بزرگترین مزیت های مهاجرت به اروپا می باشد.

امنیت بالای مالی، جانی و اجتماعی

به جرات می توان گفت که اکثر کشورهای اروپایی در حال حاضر از امنیت بالای مالی، جانی و اجتماعی بسیاری برخوردار هستند و مهاجرین در آن ها می توانند با خیال راحتی به زندگی مشغول شوند. ضمن اینکه روز به روز به تعداد مهاجرین خارجی در این کشورها افزوده می شود و این شرایط را برای این افراد مناسب تر می کند.

البته در حال حاضر اوکراین و روسیه به خاطر شرایط جنگی که دارند چندان مقاصد خوبی برای مهاجرت نیستند و بهتر است که آن ها را چندان جز گزینه های خود قرار ندهید. به خصوص اوکراین که از جنگ به وجود امده خسارات بسیاری دیده است.

دانشگاه های معتبر و سیستم آموزشی برتر

یکی از مزیت های بسیار بزرگی که باعث مهاجرت به این قاره می شود این که شما با مهاجرت به اروپا این شانس را دارید تا در دانشگاه های بسیار معتبر جهانی آن تحصیل نمایید. باید بدانید که بسیاری از افراد از طریق تحصیل قصد دارند مهاجرت به اروپا را تجربه کنند. این دانشگاه ها اساتید بسیار خبره و باتجربه ای را در اختیار داشته و مدرک بسیار معتبری را به دانشجویان خود اعطا می کنند.

دانشگاه های معتبر و سیستم آموزشی برتر اروپا یکی از روش های بسیار پر طرفدار و مورد علاقه شهروندان ایرانی است که طی سال های گذشته افراد بسیاری را راهی این قاره کرده است. ضمن اینکه با داشتن شرایط خاص و معلوم می توان به تحصیلات رایگان نیز در برخی کشورها همچون آلمان، فرانسه، اتریش، مجارستان و غیره رسید.

سیستم قضایی سالم و حقوق شهروندی برابر

یکی از ویژگی هایی که در حال حاضر اکثر کشورهای اروپایی به داشتن آن می بالند، داشتن سیستم قضایی سالم و حقوق شهروندی برابر میان تمام ساکنین آن ها است. در اکثر این کشورها فسادهای سیستماتیک و نابرابری اجتماعی به حداقل رسیده است و بدون توجه به جایگاه اجتماعی و روابط طبق قوانین با تمامی شهروندان برخورد می شود.

همچنین برای زندگی در کشورهای اروپایی باید به این نکته اشاره کرد که تمامی افراد از آزادی بسیار بالایی برخوردار هستند. هیچ کس حق ندارد به آزادی شهروندان اروپایی تعرض کند. ضمنا تا زمانی که این آزادی برای دیگران مشکلی ایجاد نکرده است، از سوی دولت منع نخواهد شد. از سوی دیگر باید اشاره کرد که تمامی افراد ساکن در کشورهای اروپایی با یکدیگر برابر هستند.

آب و هوای معتدل و طبیعتی زیبا

همانطور که گفتیم قاره اروپا به قاره سبز شناخته می شود که دلیل آن وجود جنگل ها و مراتع بسیاری است که اکثر سرزمین های این قاره را پوشانده است. این موضوع طبیعتی بسیار زیبا و چشم نواز را به وجود آورده است که همین به تنهایی باعث جذب گردشگران بسیاری به کشورهای این قاره می شود. آب و هوای معتدل و طبیعتی زیبا یکی از برترین ویژگی های اروپا است که در اکثر کشورهای آن قابل لمس است.

شما در این قاره می توانید از آب هوای سرد و برفی در شمال این قاره تا آب و هوای گرم را در جنوب آن برای زندگی انتخاب نمایید. با اینکه اکثر کشورهای این قاره دارای آب و هوایی معتدل هستند و زندگی را بسیار لذت بخش می کنند.

دسترسی به بازار تجارت آزاد جهانی

این قاره توانسته بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی را نیز به خود جذب نماید. کشورهای اروپایی با داشتن دسترسی به بازار تجارت آزاد جهانی یکی از بهترین مقاصد جهان برای کارآفرینی و ثبت شرکت می باشند تا بتوانید محصولات خود را از نوع به راحتی به بازارهای جهانی رسانده و بیزنس خود را رشد و رونق ببخشید.

شما این شانس را دارید تا به‌ صورت آزاد و بدون هیچ گونه مشکلی کسب و کار و تجارت خودتان را آغاز کنید. تنها کافی است تا دولت های اروپایی را مجاب کرده که تجارت شما به نفع این آنان است.

 این کار را می توانید به کمک یک بیزینس پلن حرفه ای و قوی انجام دهید.

 رفاه و کیفیت بالای زندگی

زندگی آرام و ایده آل از مزایای بزرگ اقامت اروپا است. کشورهای اروپایی علاوه بر آب و هوای معتدل، از ثبات اقتصادی، رفاه اجتماعی، حقوق شهروندی عالی، بازار کار مناسب، امید به زندگی بالایی برخوردار هستند. قوانین حاکم بر کشورهای حوزه شینگن از قوانین مالیاتی گرفته تا حقوق شهروندی عالی بر میزان کیفیت زندگی شهروندان تأثیر می‌گذارد.

امکان اشتغال در زمینه مد نظر، امنیت اقتصادی، امنیت شغلی، دریافت حقوق و مزایای مناسب، بازنشستگی با مزایای بالا و غیره همگی زمینه رفاه و کیفیت بالای زندگی را در کشورهای این قاره فراهم آورده اند؛ حال در برخی کشورهای بیش تر و برخی کمتر. اما آنچه مشخص است که تمامی دولت ها نهایت تلاش خود را برای افزایش رفاه شهروندان خود به کار گرفته اند و این موضوع روز به روز بیش تر و بهتر می شود.

معایب اقامت در اروپا چیست؟

 در ادامه خواهیم گفت که معایب اقامت در اروپا چیست؟

این معایب می تواند با شرایط افراد متغیر باشند و یا برخی معایب خاص برای برخی وجود داشته باشند که باید آن ها را از طریق مشاوره با کارشناسان هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی مطلع شد و در راه رفع آنان قدم برداشت.

عدم آشنایی با قوانین در اروپا

یکی از مهم ترین معایب امر مهاجرت به خارج از کشور مان عدم اشنایی با با قوانین حاکم بر کشور مقصد می باشد. اگر در اینباره دقت نداشته باشید و اطلاعات کامل و دقیقی به دست نیاورید ممکن است دچار دردسرهای بزرگی شوید.

قطعا شما از ابتدای تولد در کشورتان با قوانین آشنا شده و خو گرفته اید و حالا باید در کشوری زندگی کنید که اطلاعات جامعی درباره قوانین آن ندارید. برای شناخت این قوانین و تسلط به آن ها نیاز به زمان دارید و ممکن است در ابتدا با کمی انزوا و گوشه گیری مواجه شوید تا بتوانید به شرایط تسلط پیدا کنید. این یکی از بدیهی ترین معایب مهاجرت به اروپا است.

عدم آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم

 هریک از کشورهای این قاره دارای تمدن، فرهنگ و آداب و رسوم خود هستند که اشنایی با آن ها برای ارتباط با مردم و زندگی در جامعه بسیار لازم است. دقت داشته باشید که تسلط بالا به زبان رسمی محل زندگی تان بسیار در سرعت بخشیدن به این امر تاثیر گذار است.

عدم آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم برای تمامی مهاجرین وجود دارد و شما فقط از طریق زندگی و با گذر زمان می توانید این معضل را پشت سر بگذارید. البته استفاده از تجارب دیگر مهاجرین نیز کمک خوبی برای شما خواهد بود. ضمن اینکه برخی از کشورهای این قاره نیز دارای تفاوت فرهنگی زیادی با ما ایرانیان هستند که این ممکن است در ابتدا کمی مشکل ساز و سخت باشد.

مشکل مبادله و قیمت ارز

یکی از اصلی ترین معایب مهاجرت به قاره اروپا که طی یک دهه گذشته برای ما ایرانیان باعث وجود دردسرهای زیادی شده است، مشکل مبادله و قیمت ارز می باشد که این امر نیز با توجه به کشور مقصد متفاوت می باشد. به طور کل در زمان حال قیمت تمامی ارزهای اروپایی از یورو گرفته تا پوند و سایرین با قیمت بالایی مواجه هستند که مشکل مالی را به وجود می آورد.

ضمن اینکه در حال حاضر بسیاری از هموطنان مان برای مبادله ارز به خصوص به کشورهای اتحادیه اروپا دارای محدودیت بوده و به سختی می توانند سرمایه و پول خود را به این کشورها منتقل نمایند. این موضوع نیز یکی از معایبی است که باید هنگام مهاجرت به این قاره مد نظر قرار دهید.

اگر شما عزیزان نیاز به کسب مشاوره در رابطه با مهاجرت به اروپا و هریک ازکشورهای این قاره را دارید؛ تیم مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی در دفاتر غرب و مرکزی تهران و یا دفتر معالی آباد شیراز به صورت تلفنی و یا حضوری آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند ، توصیه می کنیم مقاله موسسه مهاجرتی در تهران را نیز بخوانید و یا برای آشنایی با نحوه ارائه فعالیت ما در جنوب کشور مقاله موسسه مهاجرتی در شیراز را مرور کنید.

توصیه می کنیم تا با مطالعه عناوین زیر سایر کشورهای ایده آل مهاجرت در اروپا را نیز بشناسید:

نمایش ویدیو درباره سروناز مشایخ - فرانسه
نمایش ویدیو درباره حمید رضا خوشوقتی آلمان
نمایش ویدیو درباره شادی شریفی انگستان

4 دیدگاه در “مهاجرت به اروپا

 1. مهاجرت به اروپا Mohsen گفت:

  سلام درود چجوری میشه یه کیس برا ازدواج پیدا کرد

  1. مهاجرت به اروپا Hamid گفت:

   با سلام

   اگر از ایران بخواهید اقدام کنین باید از طریق فضای مجازی ارتباط بگیرید تا شرایط شخص رو بسنجید و بتونین با صحبت کردن و گذاشتن قرار ملاقات در ایران یا کشورهای اطراف تجربه دیداری داشته باشید تابتونین با اثبات این قضیه از ویزاهای نامزدی یا ازدواج به عنوان همراه تشریف ببرید در غیر اینصورت اگر بتونین از مسیرهای تحصیلی یا دوره های کوتاه مدت زبان وارد اون کشور بشید و بتونین براحتی ازدواج کنین.

   با تشکر از سوال شما

 2. مهاجرت به اروپا مجید زارع گفت:

  درود بر شما
  من تقریبا 300 هزار یورو دارم خواستم ببینم در پرتغال میتوانم با این پول یه مغازه کوچک بخرم و با همان خرید ویزا و برنامه اقامتم تایید بشه
  ممنونم از شما

  1. مهاجرت به اروپا Hamid گفت:

   با سلام

   بله با اين مبلغ ميتوانيد اقدام به خريد ملك در پرتقال كنيد و از اين طريق اقامت بگيريد

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 امتیاز)