اقتصاد کشور روسیه

اقتصاد کشور روسیه
مشاور مهاجرتی

اقتصاد کشور روسیه یک اقتصاد ترکیبی با منابع طبیعی عظیم به ویژه نفت و گاز طبیعی است؛ این کشور پنجمین اقتصاد بزرگ اروپا، یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی اسمی و ششمین اقتصاد بزرگ از نظر PPP است.

روسیه بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی در جهان، دومین تولید کننده گاز طبیعی و دومین صادرکننده بزرگ و تولید کننده نفت در جهان است. نیروی کار آن تقریباً 70 میلیون نفر است که ششمین نیروی کار بزرگ جهان است و صنعت بزرگ خودروسازی روسیه از نظر تولید در رتبه دهم جهان قرار دارد، اقتصاد کشور روسیه همچنین پنجمین میلیاردر جهان به شمار می آید.

روسیه دارایی های زیادی دارد که می تواند برای موفقیت در چالش های پیش روی اقتصادی به آنها تکیه کند که از این میان می توان به بدهی کم، مشارکت بالای نیروی کار و منابع انرژی فراوان اشاره کرد اما فراموش نکنیم که موقعیت پیشرو آن در زمینه هایی مانند فناوری فضایی حاکی از پتانسیل بکر در سایر بخش های اقتصاد است.

در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) با اقتصاد روسیه بیشتر آشنا خواهید شد پس با ما همراه شوید. برای آشنایی با شرایط مهاجرت به روسیه مقاله ای به همین نام را در وب سایت رجبی بخوانید تا اطلاعات دقیق تری کسب کنید.

فهرست مطالب

آنچه که در این ویدیو و پادکست مشاهده می کنید خلاصه ای از کل این مقاله است که کمک می کند تا زمان کمتری را به جمع آوری اطلاعات در این حوزه اختصاص دهید و مطالب مهمی را بدست آورید.

پادکست اقتصاد کشور روسیه

نمایش ویدیو درباره کاور اقتصاد کشور روسیه

سیستم اقتصادی روسیه

فعالیت جهانی پس از بهبودی قوی از رکود ناشی از بیماری همه گیر کرونا اکنون در حال تعدیل است ، پس از بازگشت شدید در نیمه دوم سال 2020، سرعت رشد جهانی در نیمه اول سال 2021 کاهش یافت که به دلیل شیوع مجدد کووید-19 متوقف شد، رشد تجارت در بحبوحه کاهش فعالیت های اقتصادی جهانی و تنگنا های مداوم عرضه شتاب خود را از دست داده است.

جغرافیای وسیع روسیه عامل مهمی در فعالیت اقتصادی این کشور است، روسیه به طور گسترده به عنوان یک ابرقدرت انرژی توصیف شده است زیرا دارای بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان، دومین ذخایر بزرگ زغال سنگ، هشتمین ذخایر بزرگ نفت و بزرگترین نفت است،

سیستم اقتصادی روسیه در نیمه اول سال 2021 شاهد بازگشت قوی بود و انتظار می رود در سال جاری 4.3 درصد رشد کند ،با این حال شتاب در نیمه دوم سال ضعیف شد. سرمایه گذاری در روسیه نیز در سه ماهه دوم سال 2021 قوی بود و مازاد حساب جاری به دلیل افزایش قیمت کالا ها و توریسم خارج از کشور به بالاترین حد چند ساله رسید و تا سپتامبر 2021 به 82 میلیارد دلار رسید.

تورم در طول سال 2021 رو به افزایش بوده است زیرا روسیه با تقاضای بالا، افزایش قیمت کالاها و تنگناهای عرضه مقابله می کند. بانک مرکزی روسیه (CBR) یکی از اولین بانک های مرکزی بود که در سال 2021 با افزایش نرخ تورم بالاتر از نرخ هدف CBR از دسامبر 2020 شروع به تشدید سیاست های پولی کرد.

از ماه مارس این بانک نرخ ها را 6 بار در مجموع بر اساس 325 افزایش داد؛ این امتیاز در پایان اکتبر به 7.5 درصد خواهد رسید و این حرکت به حفظ نرخ های بهره واقعی در حدود صفر کمک کرده است. برای شناخت سیستم اقتصادی روسیه ، می توانید در خصوص شهرها و ایالات این کشور هم اطلاعات جمع آوری کنید و با زمینه های اقتصادی – اجتماعی هر یک آشنا شوید ، پس مقاله ای را که پیشتر در همین وبسایت تحت عنوان معرفی شهرهای کشور روسیه را ارائه دادیم که به مطالعه آن دعوتید.

صادرات از روسیه

بزرگترین محصولات صادراتی روسیه با ارزش در سال 2020 نفت خام ، روغن های نفتی تصفیه شده ، طلا ، زغال سنگ و گندم بود. در مجموع این صادرات عمده 46.6٪ از فروش صادرات بیش از حد روسیه را به خود اختصاص داده است، این پیشنهادات درصد نسبتا متمرکز از کالا های صادراتی است.

از دیدگاه قاره ای، 49.3 درصد از صادرات روسیه با ارزش به کشور های اروپایی تحویل داده شد ، در حالی که 42.2 درصد به واردکنندگان در آسیا منتقل شدند ، روسیه 3.7٪ کالا را به آمریکای شمالی منتقل کرد ، درصد کمتر به آفریقا (3.5٪)، آمریکای لاتین به استثنای مکزیک گوگ از جمله کارائیب (1٪)، سپس اقیانوسیه به رهبری نیوزیلند و استرالیا (0.1٪) بود.

 • سوخت های معدنی از جمله نفت : 141.3 میلیارد دلار آمریکا (42.1٪ از کل صادرات)
 • سنگهای قیمتی، فلزات گرانبها: 30.4 میلیارد دلار (9٪)
 • آهن، فولاد : 16 میلیارد دلار (4.8٪)
 • غلات: 9.5 میلیارد دلار (2.8٪)
 • ماشین آلات شامل کامپیوترها: 8.3 میلیارد دلار (2.5٪)
 • چوب: 8.2 میلیارد دلار (2.5٪)
 • کود: 7 میلیارد دلار (2.1٪)
 • مس: 5.6 میلیارد دلار (1.7٪)
 • آلومینیوم: 5.5 میلیارد دلار (1.6٪)
 • ماهی: 4.6 میلیارد دلار (1.4٪)

10 صادرات برتر روسیه 70.5 درصد از ارزش کلی حمل و نقل جهانی خود را به خود اختصاص داده است.

واردات به روسیه

حتی اگر روسیه یکی از بزرگترین صادرکنندگان جهان از لحاظ نفت خام و محصولات کشاورزی نفت خام است ، همچنین محصولات مختلفی را وارد می کند که از جمله بیشترین واردات عبارتند از:

 • انواع مختلف وسایل نقلیه خودرو و قطعات یدکی خودرو، که 4 درصد کل واردات کشور را تشکیل می دهند.
 • کامپیوترها و قطعات کامپیوتر، و همچنین تجهیزات مخابراتی دیگر
 • داروها و داروهای بسته بندی شده نیز در بالای لیست واردات شرکت های روسی قرار دارند.
 • روسیه همچنین واردات منسوجات، مواد و اقلام مختلف لباس را به صورت منظم وارد می کند.

هنگامی که به واردات می رسیم شرکای اصلی واردات روسیه چین ، آلمان ، ایتالیا و ایالات متحده آمریکا هستند.

سیستم مالیاتی روسیه

در روسیه ، وزارت دارایی اداره مالیات این کشور (سرویس مالیات فدرال روسیه) را اداره می کند که مالیات ها را مدیریت می نماید. سال مالیاتی روسیه از 1 ژانویه تا 31 دسامبر است ؛ شما باید اظهارنامه مالیاتی را با استفاده از فرمی به نام اظهارنامه مالیاتی به خدمات مالیاتی فدرال ارسال کنید ؛ اظهارنامه مالیاتی باید تا 30 آوریل برسد و آخرین تاریخ پرداخت مالیات در روسیه 15 جولای است.

در سال 2021، روسیه مالیات تصاعدی را با نرخ های 13 درصد یا 15 درصد برای افرادی که بیش از 5 میلیون روبل در سال درآمد دارند ، اعمال کرد ؛ افراد غیر مقیم بسته به وضعیت شغلی و منبع درآمدشان، 13، 15 یا 30 درصد پرداخت می کنند.

سیستم مالیاتی روسیه

به طور کلی ، در سال های اخیر مالیات دهندگان از رویه های ساده و نرخ های مالیاتی مطلوب تر در روسیه با بار مالیاتی کمتر بهره مند شده اند ؛ به‌ویژه به لطف فرآیند های جمع ‌آوری بهتر و نظارت دقیق‌ تر مالیاتی در بالاترین سطوح ، به‌ ویژه برای مشاغل ، نرخ جمع‌آوری از سال 2011 دو برابر شده است.

این احتمال وجود دارد که این موارد در طول زمان گسترش یابد و تعداد بیشتری از مشاغل و مصرف کنندگان را پوشش دهد ؛ افراد متقاضی کار در روسیه لازم است با سیستم مالیاتی این کشور آشنا شوند ، اگر قصد مهاجرت کاری به روسیه را دارید حتما مقاله کار در روسیه را بخوانید و اطلاعات بسیار مفید و به روزی را بدست آورید.

مالیات بر درآمد در روسیه

هر خارجی که از یک منبع روسی درآمد دریافت می کند ، باید مالیات بر درآمد شخصی را در روسیه بپردازد ؛ اگر بیش از 183 روز در سال در این کشور زندگی می کنید و اجازه اقامت قانونی روسیه به شما داده شده است، بدهی های مالیاتی شما کمتر از افراد غیر مقیم است.

مشاغل انفرادی مانند فریلنسر ها ، پیمانکاران و مشاوران ، مالیات بر درآمد شخصی را بر درآمد کسب و کار خود می پردازند چه از یک منبع روسی یا خارج از کشور باشد ؛ سازمان‌ های شرکت‌ های بین‌المللی باید مالیات را با نرخ ثابت 20 درصد بر سود و مالیات بر نگهداری بپردازند.

نرخ مالیات بر درآمد در روسیه

از ژانویه 2021، ساکنان مالیاتی 13 درصد نرخ مالیات بر درآمد سالانه تا سقف 5 میلیون روبل پرداخت می کنند ؛ درآمد بالاتر از این حد مشمول 15 درصد مالیات است ، در همین حال ، درآمد روسیه با 30 درصد مالیات برای افراد غیر مقیم مشمول مالیات است.

افراد خوداشتغال 4-6 درصد از گردش مالی را پرداخت می کنند ، هنگام پرداخت مالیات در روسیه امکان ثبت اظهارنامه مشترک وجود ندارد.

مالیات بر ارزش افزوده در روسیه

مالیات بر ارزش افزوده در روسیه

از سال 2019، مالیات بر ارزش افزوده در هنگام خرید کالا ها و خدمات با نرخ معیار 20 درصد اعمال می شود. مالیات بر ارزش افزوده در روسیه برای برخی چیز ها مانند غذا ، کفش ، برخی اقلام پزشکی و لباس کودکان کاهش یافته است ؛ این 10 درصد است.

در مورد سایر موارد ضروری از جمله آموزش ، اقلام پزشکی ، مسکن عمومی و محصولات مالی سنتی ، مالیات بر ارزش افزوده روسیه صفر اعمال می شود؛ مالیات بر ارزش افزوده روسیه نیز برای واردات اعمال می شود اما معمولا صادرات نیست و کالا ها همیشه مالیات بر ارزش افزوده را در قیمت درج می کنند.

نرخ مالیات شرکت ها در روسیه

نرخ معیار مالیات شرکت های روسی بر سود 20٪ است ؛ شرکت ها نیز 13 درصد از سود سهام مشمول مالیات هستند ، با این حال مالیات شرکت ها در روسیه و هزینه های مجاز بسته به ساختار شرکت متفاوت است. آشنایی با نرخ مالیات شرکت ها برای افراد متقاضی سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه ضروری است. 

سرمایه گذاری در روسیه ، هدف بسیاری از مهاجرین به این کشور است ، در مقاله لینک شده برترین سرمایه گذاری در روسیه و مراحل ثبت شرکت در این کشور را خواهید خواند ؛ آیا میدانید حداقل مبلغ سرمایه گذاری در روسیه چقدر است؟!

درآمد دولت روسیه

درآمد دولت روسیه شامل مالیات ، مشارکت های اجتماعی ، کمک های مالی قابل دریافت و سایر درآمدها است ، درآمد ارزش خالص دولت را افزایش می دهد که تفاوت بین دارایی ها و بدهی های آن است.

در سال 2020، درآمد دولت عمومی برای فدراسیون روسیه 34.7٪ بود ، اگرچه درآمد دولت عمومی فدراسیون روسیه در سال های اخیر به طور قابل توجهی در نوسان بوده است، اما در دوره 2001 تا 2020 کاهش یافته و به 34.7٪ در سال 2020 ختم می شود. درآمد های دولت در روسیه از 42641312.10 میلیون روبل در نوامبر 2021 به 48118422.70 میلیون روبل در دسامبر افزایش یافت.

مالیات بر ارزش افزوده در روسیه

تولیدات ناخالص داخلی روسیه

بر اساس داده های رسمی بانک جهانی ، ارزش تولید ناخالص داخلی (GDP) روسیه در سال 2020 به 1483.50 میلیارد دلار رسیده است ، ارزش تولید ناخالص داخلی روسیه 1.31 درصد از اقتصاد جهان را تشکیل می دهد.

در نوامبر 2021، تولید ناخالص داخلی روسیه (GDP) 5.2 درصد برآورد شد ، در مارس 2021، برای اولین بار از مارس سال قبل ارزش مثبتی به خود گرفت چرا که در آوریل 2020، تولید ناخالص داخلی این کشور در نتیجه بحران ناشی از همه گیری کووید-19 و همچنین سقوط قیمت نفت، نزدیک به 10 درصد کاهش یافته بود.

نرخ تورم روسیه

نرخ تورم سالانه روسیه در ژانویه 2022 از 8.39 درصد در ماه قبل و اندکی کمتر از برآورد های 8.8 درصدی بازار به 8.73 درصد در ژانویه 2022 افزایش یافت ، این بالاترین نرخ از ژانویه 2016 بود ؛ تورم در سال 2021 به شدت افزایش یافته است و اکنون در سطحی است که بیش از دو برابر هدف بانک مرکزی 4 درصد است .

فشار صعودی ناشی از قیمت مواد غذایی ( 11.09 درصد در مقابل 10.62 درصد در دسامبر ) یعنی میوه ها و سبزیجات بود و محصولات غیر خوراکی ( 8.73 درصد در مقابل 8.58 درصد )؛ که از این میان مصالح ساختمانی و الکترونیک و خدمات ( 5.38 درصد در مقابل 4.98 درصد ) مورد بحث است.

به صورت ماهانه ، قیمت مصرف کننده 0.99 درصد افزایش یافت که کمی کمتر از پیش بینی های بازار برای افزایش 1.1 درصدی و پس از افزایش 0.82 درصدی در ماه قبل است.

نرخ بیکاری در روسیه

نرخ بیکاری روسیه در دسامبر 2021 ، بدون تغییر نسبت به سه ماه قبل و مطابق با پیش بینی های بازار در 4.3 درصد باقی ماند. تعداد بیکاران با کاهش 15 هزار نفری نسبت به ماه قبل 3.22 میلیون نفر و افراد ثبت شده رسمی به عنوان بیکار با 93 هزار کاهش به 0.92 میلیون نفر رسید. اما در کنار این محتوا ، خوب است مقاله اطلاعات کشور روسیه را هم بخوانید و با حقایقی جالب در خصوص این کشور آشنا شوید.

مشاوران ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) مقاله اقتصاد کشور روسیه را به شما ارائه دادند ، سوالات خود را در بخش دیدگاه درج کرده و پاسخ کارشناسان مجرب ما را دریافت کنید.

سوالات پر تکرار اقتصاد کشور روسیه

نرخ معیار مالیات شرکت های روسی بر سود 20٪ است ؛ شرکت ها نیز 13 درصد از سود سهام مشمول مالیات هستند.

درآمد های دولت در روسیه از 42641312.10 میلیون روبل در نوامبر 2021 به 48118422.70 میلیون روبل در دسامبر افزایش یافت.

نرخ تورم سالانه روسیه در ژانویه 2022 از 8.39 درصد در ماه قبل و اندکی کمتر از برآورد های 8.8 درصدی بازار به 8.73 درصد در ژانویه 2022 افزایش یافت ، این بالاترین نرخ از ژانویه 2016 بود ؛ تورم در سال 2021 به شدت افزایش یافته است و اکنون در سطحی است که بیش از دو برابر هدف بانک مرکزی 4 درصد است.

نرخ بیکاری روسیه در دسامبر 2021 ، بدون تغییر نسبت به سه ماه قبل و مطابق با پیش بینی های بازار در 4.3 درصد باقی ماند ؛ تعداد بیکاران با کاهش 15 هزار نفری نسبت به ماه قبل 3.22 میلیون نفر و افراد ثبت شده رسمی به عنوان بیکار با 93 هزار کاهش به 0.92 میلیون نفر رسید.

از سال 2019، مالیات بر ارزش افزوده در هنگام خرید کالا ها و خدمات با نرخ معیار 20 درصد اعمال می شود ، مالیات بر ارزش افزوده در روسیه برای برخی چیز ها مانند غذا ، کفش ، برخی اقلام پزشکی و لباس کودکان کاهش یافته است ؛ این 10 درصد است.

در این مقاله ، مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی نکات کلی پیرامون اقتصاد کشور روسیه را بیان کردند ، افراد علاقمند به کار ، سرمایه گذاری و تحصیل در روسیه می توانند با دفاتر ما در شیراز و دفاتر مرکزی و غرب تهران تماس بگیرند. از آنجا که بیشتر افراد ، مهاجرت تحصیلی را انتخاب می کنند ، توصیه می کنیم مقاله تحصیل در روسیه را هم بخوانید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *