تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک که به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته قاره اروپا در میان 15 مقصد برتر آموزش و پرورش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی قرار گرفته محبوبیت بسیار دارد.

این کشور علاوه بر داشتن دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران ، تحصیل به زبان انگلیسی و همچنین هزینه های مناسب را نیز در اختیار متقاضیان قرار می دهد ، اگرچه روش های مختلفی جهت مهاجرت و اخذ ویزای جمهوری چک وجود دارد ، اما تحصیل در دانشگاه های این کشور می تواند از هوشمندانه ترین انتخاب ها شما در زندگی باشد که با مطالعه ادامه این مقاله بهتر از آنها مطلع خواهید شد.

اکثر دانشگاه های پزشکی در کشور چک بزرگترین بیمارستان های آموزشی در جهان هستند که در آن استادان به کمک روش های مدرن و جامع دروس تخصصی را به دانشجویان آموزش می دهند ، دروس علم پزشکی در دانشگاه های چک به نحوی طراحی شده اند که پاسخگوی تمامی نیازهای در حال رشد چند سال آینده نیز می باشند و در صورتی که بتوانید به زبان چک در آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور پذیرفته شوید ، فرصت بهره مندی از تحصیل به صورت رایگان را نیز خواهید داشت.

کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی با داشتن سابقه درخشان در کلیه امور مرتبط با مهاجرت همراه و راهنمای شما در رسیدن به مقصد موردنظرتان می باشند.

همچنین برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص شناخت امن ترین و بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت تحصیلی می توانید مقاله مرجع تحصیل در خارج از کشور را بخوانید.

نکته : برای مطالعه آسان تر این محتوا بر روی لینک های موجود در جعبه سبز رنگ که شامل عناوین اصلی همن مقاله هستند کلیک کنید.

پیش نیازهای ورود به رشته پزشکی دندانپزشکی در چک

رشته های پزشکی و دندانپزشکی به عنوان دو رشته سرآمد در دانشگاه های سراسر جهان خواهان بسیاری از ملیت های متعدد داشته و دانش آموزانی که رویای تحصیل در این رشته ها را در سر می پرورانند.

در صورتی که در کشور خود به نتیجه دلخواه نرسند تلاش می نمایند تا در دانشگاه های سایر جهان به پذیرش برسند ، یکی از این مقصدها دانشگاه های کشور چک هستند که به دانشجویان این فرصت را می دهد با حداقل هزینه به تحصیل پرداخته و تا دوره تخصص نیز پیش بروند ، اما برای رسیدن به تمامی این امکانات باید از قوانین و شرایط دانشگاه موردنظر آگاه شده و تمامی آنها را به دقت فراهم نمود.

دانشگاه های کشور چک مانند هر دانشگاه برتر دیگری در جهان معیارهایی همچون معدل ، محدودیت سنی ، زبان تحصیل ، آزمون ورودی ، مصاحبه و برخی شرایط دیگر را شامل می شوند که جمع آوری تمامی آنها می تواند شما را به پذیرش برساند ، دقت داشته باشید که قدمت علم پزشکی در جمهوری چک به قرن چهاردهم میلادی می رسد و تلاش برای قبولی در دانشگاه های آن بسیار ارزشمند است.

دوره های پریمدیکال در چک

آزمون ورودی دانشگاه های چک نقش اصلی را در پذیرش دانشجویان رشته های مختلف از جمله پزشکی ایفا می کنند که برای رسیدن به قبولی در آن باید دروس لازم را فرا گرفته و به نمره قبولی دست یافت ، دوره های پری مدیکال گام اصلی جهت قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی می باشند که تمامی جزئیات لازم در هر درس را به شما آموزش داده و شانس قبولی را برایتان چندین برابر می نمایند.

این دوره با توجه به هر دانشگاه در زمان متفات و زمان های مختلف برگزار می شوند و باید با انتخاب دانشگاه در دوره های مورد تایید آن ثبت نام کنید ، البته خوب است دقت داشته باشید که شرکت در این دوره ها به هیچ عنوان اجباری نبوده و تنها به افرادی که به دنبال قبولی در دانشگاه های دولتی این کشور هستند توصیه می گردد ، پذیرش در دانشگاه های پزشکی خصوصی چک آسانتر از مراکز دولتی آن است.

ضمناً می توان دوره پریمدیکال را در کشورهای دیگر گذراند ، مثلا دوره پریمدیکال مجارستان در بیشتر کشور های جهان اعتبار دارد ، مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان را بخوانید.

اغلب دوره های پریمدیکال 5 تا 9 ماهه بوده و زمان آغاز و اتمام آنها با توجه به ترم نخست دانشگاه تعیین می گردد ، در این دوره علاوه بر دروس تخصصی علوم تجربی که لازمه تحصیل علوم پزشکی هستند ، زبان تحصیل نیز در شما قوی شده و به مهارت کافی جهت آغاز رشته دلخواه خود نیز خواهید رسید ، این دوره علاوه بر پزشکی و دندانپزشکی برای رشته داروسازی نیز برگزار می گردد،

دوره پری مدیکال دانشگاه چارلز

دانشگاه چارلز به عنوان یکی از برترین مقصدهای علوم پزشکی در چک دوره پری مدیکال خود را طی 5 ماه به زبان انگلیسی به متقاضیان ارائه می دهد ، در این دوره به دانشجو فرصت داده می شود تا نهایت آمادگی در دروس زیست ، شیمی و فیزیک را کسب نموده و در صورت نیاز در دو کلاس دیگر به نام های زبان چک و انگلیسی پزشکی شرکت نمایند.

این دوره در سطح آکادمیک آموزش دانشگاهی است و در ساختمان سوم دانشکده پزشکی در پراگ برگزار می شود ، روسای گروه های سومین دانشکده پزشکی بر همه سخنرانی ها نظارت دارند و با توجه به شرایط موجود ، امکان شرکت در دوره به صورت دور یا ترکیبی وجود داشته و دانشگاه می تواند با توجه به شرایط نوع دوره را تغییر دهد.

هر دانشجوی علاقه مند به شرکت در این دوره می تواند فرم درخواست را به صورت آنلاین پر کرده و بدون هیچ گونه آزمون ورودی و فراهم نمودن شرایط زیر به تحصیل مشغول شوند:

 • ارائه مدرک دیپلم دبیرستان توسط وزارت امور خارجه یا وزارت آموزش و پرورش کشوری که تحصیل کرده اید و همچنین سفارت چک
 • گزارش های رسمی از هر سال تحصیلی
 • واحدهای سپری شده در هر درس
 • گزارش پزشکی جهت تأیید سلامت جسمی و روحی

تمامی این مدارک باید به زبان انگلیسی و یا زبان چکی ارائه و شهریه کلاس برابر با 110000 کرون پرداخت شود ، در سایت دانشگاه می توانید فهرست جامعی از کتاب های مورد نیاز این دوره را بیابید.

دوره پری مدیکال در دانشگاه ماساریک چک

دانشگاه ماساریک نیز دوره های پیش نیاز خود را برای جذب دانشجویان واجد شرایط به زبان انگلیسی برگزار می نماید که علاه بر رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشجویان رشته فیزیوتراپی نیز می توانند در آن شرکت کنند ، در این دوره سه درس زیست ، شیمی و فیزیک تدریس می شود و مهارت های تست زنی به عنوان یک اصل مهم مورد سنجش قرار می گیرد.

ثبت نام در هر دوره به صورت جداگانه صورت گرفته و در نهایت با پشت سر گذاشتن یک آزمون نهایی به پایان می رسد ، نمره این آزمون بیانگر میزان شانس قبولی شما در آزمون وردی دانشگاه خواهد بود ، البته دقت داشته باشید که هر درس شامل چند واحد درسی شده و باید مجموعه ای از واحدها را پشت سر بگذارید تا به تسلط کافی برسید.

قیمت هر دوره 100 یورو است که می توان بصورت جداگانه از طریق اینترنت خریداری کرد ، معمولا دوره ها را می توان از ماه نامبر تا سپتامبر خریداری کرد و با دریافت رمز عبور قادر به شروع دوره خواهید بود.

دوره پری مدیکال دانشگاه Palacký Olomouc

جهت پذیرش در این دانشگاه نیز باید در یک آزمون ورودی به قبولی برسید که دروس شیمی ، فیزیک ، ریاضیات و فیزیک داوطلب را مرد سنجش قرار می دهد ، زبان انگلیسی نیز بخش مهمی از آزمون ورودی این دانشگاه است که با داشتن دانش کافی می توانید نمره لازم از سوالات آن را به دست آورید ، در سایت دانشگاه نمونه سوالات و جزوه های مختلفی از منابع موردنظر در آزمون ورودی وجود دارد و دوره های پری مدیکال دانشگاه چالز جهت کسب آمادگی لازم توصیه شده است.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی چک

شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های کشور چک نیازمند کسب آمادگی قبلی است که می تواند از طریق شرکت در دوره های پری مدیکال صورت گرفته و به موفقیت برسد ، نمره کسب شده در این آزمون رشته تحصیلی شما را تعیین نموده و می تواند فرصتی برای رسیدن به تحصیل رایگان در این کشور نیز به شمار رود.

پذیرش در رشته پزشکی و دندانپزشکی برخی از دانشگاه های چک بدون آزمون ورودی امکان پذیر است اما خوب است که با پشت سر گذاشتن آزمون ورودی در دانشگاه های برتر این کشور به تحصیل مشغول شوید ، چنانچه قصد داشته باشید که بدون سپری دوره پیش نیاز و به صورت مستقیم در آزمون شرکت کنید ، باید مدرک زبان انگلیسی در سطح ۵٫۵ تا ۶٫۰ را به همراه مدارک تحصیلی قبلی به دانشگاه ارائه دهید تا به شما مجوز شرکت در آزمون داده شود.

این آزمون به زبان انگلیسی برگزار شده و داوطلبان باید شش ماه قبل از آغاز سال تحصیلی روند ثبت نام و پذیرش را طی کنند ، آزمون ورودی در دانشگاه های چک توسط هر دانشگاه در تاریخ مشخصی برگزار می شود و شامل دو بخش کتبی و مصاحبه است.

در بخش کتبی علوم پایه پزشکی که در دوره پیش نیاز تدریس شده اند مورد پرسش قرار گرفته و در بخش شفاهی نیز سوالات انگیزشی از دانشجویان پرسیده می شود ، در بخش کتبی 120 سوال به مدت 180 دقیقه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

شرایط آزمون ورودی دانشگاه های چک

دروس اصلی در آزمون شامل فیزیک ، ریاضیات ، شیمی و زیست شناسی است که البته در برخی از دانشگاه های یکی از دو درس ریاضیات یا فیزیک حذف و سه درس اصلی مورد سنجش قرار می گیرد و دانشجویان برای قبولی در رشته پزشکی یا دندانپزشکی باید درصد موردنظر دانشگاه که می تواند بیش از 60% تا 90% از نمره کل آزمون باشد را به دست آورند.

درخواست برای شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های چک به صورت آنلاین صورت می گیرد و شما باید تمام مدارک درخواستی دانشگاه را به صورت ترجمه شده اسکن کرده و به دانشگاه ارسال کنید ، دقت کنید که در هر سال تحصیلی اجازه یک بار درخواست دارید و تنها در صورتی که قبل از مهلت مشخص شده نام نویسی کنید اجازه شرکت در آزمون را خواهید داشت ، یک کپی از مدرک دیپلم شما نیز در روز آزمون مورد نیاز خواهد بود.

تاریخ برگزاری آزمون به دانشگاه انتخابی شما بستگی دارد و می توانید در آزمون دانشگاه های مختلف شرکت کنید تا در یکی از آنها موفق به دریافت پذیرش شوید ، دقت داشته باشید که عدم ثبت نام در دوره پری مدیکال می تواند روند دریافت ویزا را دشوار ساخته و مانع از کسب مهارت کافی در شما گردد.

شرایط تحصیل پزشکی در چک

دریافت مجوز کار به عنوان یک پزشک از دانشگاه های جمهوری چک نیازمند تحصیل به مدت شش سال و سپری نمودن دوره عملی و نظری در کلاس های درس و مراکز پزشکی این کشور است ، دو سال نخست تحصیل به آموزش علوم نظری اختصاص داشته و در سال های سوم و چهارم آموزش های پیش بالینی آغاز شده و در نهایت در سال های آخر با تمرین های بالینی به اتمام می رسد.

یادگیری کلیه علوم مبتنی بر حل مسئله در شرایط دشوار بوده و تدریس در درجه اول از طریق سخنرانی ها ، جلسات گروه های کوچک و آموزش صورت می گیرد ، برای اطمینان از آمادگی لازم برای ورود به محیط بالینی و برقراری ارتباط موثر با بیماران و کارکنان ، به همه دانش آموزان در سال های اولیه آموزش زبان چک ارائه می شود.

در طول 12 ترم تحصیلی دانشجویان باید به صورت کلی چهار مهارت زیر را فراگرفته و به عنوان یک فرد با مسئولیت عهده دار درمان افراد جامعه شوند:

 • علوم پایه ( شامل دروسی همچون بیوشیمی ، بافت شناسی ، تشریح ، فیزیولوژی ، روانشناسی ، ژنتیک ، تغذیه ، آسیب شناسی ، انگل شناسی و غیره )
 • فیزیوپاتولوژی
 • کارآموزی بالینی
 • کارورزی بالینی

این دوره که دانشجویان را به پزشکی عمومی مبدل می سازد ، به عنوان دوره کارشناسی شناخته شده و علاقه مندان می توانند با ورود به دوره های تخصص به مقاطع بالاتر تحصیلی دست یابند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در چک

تحصیل در رشته دندانپزشکی به معنای تشخیص بیماری های دهان و دندان است که به عنوان یک علم تخصصی و مرتبط با سلامت انسان در زیر شاخه های علوم پزشکی به دانشجویان علاقه مند تدریس می گردد ، دندانپزشکی به 5 سال مطالعه و یادگیری علوم مرتبط نیازمند است که می تواند تا شش سال نیز طول بکشد.

رشته دندانپزشکی مانند پزشکی دو دوره مجزا نظری و عملی را در برگرفته و در بسیاری از دروس با یکدیگر مشترک هستند ، دانشجویان در دو سال اول دروس اختصاصی از جمله آسیب شناسی فک و دهان ، پروتزهای ثابت و متحرک ، ترمیم ، رادیولوژی دهان و فک ، ارتودنسی و غیره را یاد گرفته و در سال های بعد مراحل ورود به دوره بالینی را می گذرانند.

از نظر محتوای درسی در مجموع دانشجویان باید سه دسته عمومی ، پایه و تخصصی را پشت سر بگذارند و با کسب نمره قبولی در هر درس به مرجله بعدی وارد شوند ، رشته دندانپزشکی در دانشگاه های محدودی از کشور چک ارائه می شود و در صورت انتخاب دانشگاه های خصوصی باید شهریه بالاتری را نسبت به علوم پزشکی پرداخت کنید.

قبولی در هر یک از رشته های پزشکی و دندانپزشکی وابسته به آزمون ورودی دانشگاه موردنظرتان است که نمره مخصوص به خود را جهت قبولی دانشجویان اعلام می کنند ، دوره پری مدیکال شما را به راحتی به قبولی در این ازمون رسانده و با پشتکار می توانید به آن دست یابید.

آینده شغلی علوم پزشکی در کشور چک

کار در زمینه پزشکی بسیار محترم و پردرآمد است و پزشکان واجد شرایط همیشه در بازار کار تقاضای زیادی دارند ، به جرئت می توان گفت که تمامی پزشکان فارغ التحصیل در آینده با موفقیت استخدام شده و می توانند به طور مداوم در حال رشد شغلی باشند ، دانشگاه های دارای رتبه عالی در جمهوری چک که آموزش پزشکی ارائه می دهند می توانند گرایش ها و استعدادهای طبیعی دانش آموزان را کشف نموده و در پایان راه ، دانشجویانی پرشور در زمینه های خود حرفه ای را به جامعه وارد ساخته و در بیمارستان های پیشرو به عنوان کارمند به کار گیرند.

بهترین دانشگاه های پزشکی چک

یکی از مهم ترین گام های تحصیل در خارج کشور انتخاب مقصد و دانشگاه موردنظر است که تمامی ابعاد مهاجرت و آینده حرفه ای تان را تحت تاثیر قرار می دهد ، جمهوری چک میزبان دانشگاه های متعددی در رشته علوم پزشکی است اما توصیه ما به شما عزیزان این است که ضمن بررسی تمامی آنها تلاش نمایید تا در بهترین گزینه ممکن به پذیرش رسیده و هزینه های تحصیل خود را کاهش دهید.

دانشگاه چارلز قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه در جمهوری چک است که در سال 1348 تاسیس گردیده و به عنوان دانشگاه ملی شناخته می شود ، رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه به هر دو زبان انگلیسی و چکی تدریس شده و تنها یک پردیس واحد در این زمینه نداشته و دانشجویان می توانند در سه دانشکده مختلف به یادگیری علوم پزشکی بپردازند (دو دانشکده در هادس کراول و یکی در پیلسن ).

این دانشگاه در زمان تاسیس خود اولین دانشگاه در مرکز اروپا ، شرق فرانسه و شمال ایتالیا بود و هم اکنون نیز در میان 1،5 دانشگاه های برتر جهان تقسیم بندی می شود.

مهم ترین نکته قابل توجه در رابطه با تحصیل در این دانشگاه قبولی در آمون ورودی و برگزاری دوره های پری مدیکال در آن است که حتی دانشجویان سایر دانشگاه ها را مورد آموزش قرار می دهد ، سالانه دانشجویان بسیاری از سرتاسر جهان به منظور تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه راهی کشور چک می شوند.

دانشگاه ماساریک در چک

دومین و بزرگ ترین دانشگاه جمهوری چک پس از پارلز دانشگاه ماساریک است که در سال 1919 در شهر برنو این کشور تاسیس گردید ، فعالیت این دانشگاه با چهار دانشکده حقوق ، پزشکی ، علم و هنر آغاز شد و با رشد به سرعت خود توانست به یکی از برترین مراکز دانشگاهی اروپا مبدل شود ، هم اکنون در ده دانشکده رشته های متعددی به دانشجویان ارائه می شود که رشته های پزشکی از قدیمی ترین آنها می باشد.

دانشگاه ماساریک با عضویت در بنیاد تکنولوژی اروپای مرکزی جایگاه مهمی در بورسیه های تحقیقاتی داشته و همین امر موجب شده تا درخواست های بیشتری نسبت به سایر دانشگاه ها به آن ارسال شود ، بیمارستان ماساریک یکی از مراکز مهم درمانی و آوزشی در حوزه پزشکی است که دانشجویان خود را در آن آموزش داده و اسخدام می نماید ، مدرک صادره از دانشکده پزشکی دانشگاه ماساریک مورد تایید تمامی کشورهای اروپایی و جهان می باشد.

دانشگاه پالاکی اولوموک در چک

در سال 1537 دانشگاه پالاکی به عنوان یک مرکز آموزش دولتی در زمینه الهیات تاسیس و فعالیت خود را آغاز نمود ، با گذر زمان رشته های دیگری همچون فلسفه ، حقوق و پزشکی نیز بدان افزوده و جذب دانشجویان بیشتر گردید ، تا به امروز شهر اولوموک هم اکنون یکی از متمرکز ترین شهرهای دانشجویی در اروپای مرکزی می باشد که با طبیعتی بی نظیر پذیرای دانشجویان از سراسر جان است.

هم اکنون این دانشگاه دارای هشت دانشکده می باشد که چهارمین دانشکده افتتاح شده آن دانشکده پزشکی است که فعالیت علمی خود را در بیمارستان دانشگاه انجام می دهد ، هم اکنون کلینیک چشم این دانشگاه یکی از مهم ترین مراکز درمانی در جهان است و به دانشجویان این فرصت را می دهد تا بخشی از دوره تحصیل خود را سایر کشورهای جهان سپری کنند ، دانشکده پزشکی استراوا از دیگر دانشگاه های پزشکی این کشور است که گزینه ای ایده آل است.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک

تمامی دانشگاه های جهان می کوشند تا با حمایت از دانشجویان مستعد رتبه علمی خود را ارتقا بخشیده و پس از آموزش از این دانشجویان در جوامع خود جهت پیشرفت استفاده نمایند.

تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک می تواند با پرداخت شهریه و یا به صورت رایگان انجام پذیرد که بخش مهمی از ان به نحوه عملکرد و اقدامات شما نیز بستگی دارد ، در صورتی که از شرایط دانشگاه به دقت و همراه با جزئیات مطلع شوید و از وجود یک همراه و مشاور در روند پذیرش تحصیلی خود استفاده نمایید می توانید با حداقل هزینه و یا استفاده از بورسیه های مختلف به تحصیل بپردازید.

شهرهی دانشگاه های جمهوری چک در رشته های علوم پزشکی می تواند در هر دانشگاه متفاوت بوده و طبیعتا در دانشگاه های خصوصی بسیار بالاتر است ، در ادامه به شهریه تعیین شده توسط برخی از دانشگاه ها اشاره خواهیم نمود:

 • رشته پزشکی در دانشگاه چارلز از 13،400 یورو( با اندکی تغییر در هر دانشکده ) در هر سال تحصیلی
 • رشته دندانپزشکی در دانشگاه چارلز 13،850 یورو در هر سال تحصیلی
 • رشته پزشکی در دانشگاه ماساریک 11،600 یورو در هر سال تحصیلی
 • رشته دندانپزشکی در دانشگاه ماساریک 13،160 یورو در هر سال تحصیلی
 • رشته پزشکی در دانشگاه پالاکی 10،000 یورو در هر سال تحصیلی
 • رشته پزشکی در دانشگاه استراوا 8،000 یورو در هر سال تحصیلی

دقت کنید که شهریه دانشگاه شامل کتاب درسی و یا بیمه دانشجویی نشده و این موراد باید جداگانه پرداخت شوند.

سایر هزینه های تحصیل در کشور چک

جمهوری چک عضو اتحادیه اروپا است ، اما خارج از منطقه یورو می باشد ، به این معنی که از یورو به عنوان ارز استفاده نمی کند و ارز رسمی آن CZK است ، شهریه دانشگاه و سایر مخارج نیز باید بدین واحد پول پرداخت شوند ، تحصیل در این کشور علاوه بر شهرهی دانشگاه های هزینه های دیگری را نیز در بر می گیرد که نمی توان آنها را نادیده گرفت.

در مجموع هزینه تحصیل و زندگی در جمهوری چک مقرون به صرفه است و دانشجویان با رعایت هزینه های زندگی خود می توانند دوره تحصیل مقرون به صرفه ای را پشت سر بگذارند ، مجموع مخارج زندگی دانشجویی در این کشور را می توان از 650 تا 750 دلار متغیر دانست که به شهر سکونت و امکانات نیز وابسته است.

این هزینه به صورت کلی شامل اجاره مسکن ، خوراک ، رفت و آمد و بیمه درمانی است ، در مجموع این هزینه زندگی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی را دارند مناسب می باشد.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی در چک

دانشجویان علاقه مند به دانشگاه های خارج کشور در همان ابتدای اقدام ، باید توجه ویژه ای به یادگیری زبان کشور مقصد و دانشگاه محل تحصیل داشته باشند ، داشتن مدرک زبان تعیین شده از سوی دانشگاه به همراه آشنایی با زبان مردم کشور موردنظر نقش بسیار مهمی در پذیرش و سپری نمودن دوره موفق تحصیل داشته که نمی توان از آن غافل شد.

زبان آموزش در دانشگاه های جمهوری چک انگلیسی و چکی است که برای تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس و یا تافل ارائه نموده و یا به تسلط کافی در زبان چکی رسیده باشید ، شرکت در دوره پری مدیکال نیاز به ارائه مدرک زبان نداشته و می تواند شما را به مدرک مورد نظر دانشگاه نیز برساند ، در صورتی که دوره تحصیل قبلی خود را به زبان انگلیسی سپری کرده باشید نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت و تنها نیازمند یادگیری زبان چکی برای دوره کارآموزی و زندگی در این کشور خواهید بود.

در رابطه با محدودیت سنی در دانشگاه های این کشور نیز می توان گفت که دانشجویان باید حداقل 18 سال سن داشته باشند و با سن بالاتر از 26 نمی توانید امیدی به رسیدن به پذیرش در دانشگاه های پزشکی این کشور داشته باشید ، چنانچه قصد اقدام با سن بالاتر از 26 را دارید باید مدرک کاردانی و یا کارشناسی در یک رشته دانشگاهی را ارائه دهید که نشان دهد شما مشغول به تحصیل در سال های قبل بوده اید.

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در چک

دانشگاه های دولتی این کشور مستقیما تحت نظارت دولت هستند و دانشجویانی که بتوانند در آنها به قبولی برسند از پرداخت بخش قابل توجهی از شهریه تحصیلی خود معاف می شوند و تنها هزینه ثبت نام و کتب درسی را پرداخت خواهند نمود ، نکته قابل توجه در رابطه با تحصیل رایگان در جمهوری چک تسلط به زبان رسمی این کشور یعنی زبان چکی است و دانشجویان متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی اغلب در این فهرست قرار نمی گیرند.

ما این تضمین را به شما می دهیم که قبولی در دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل به صورت رایگان را برایتان فراهم نماید اما در دانشگاه های خصوصی نیز می توان گاها بورسیه هایی را یافت که شهریه دانشگاه را برایتان کاهش دهد ، میزان و مبلغ بوریه علاوه بر دانشگاه به شرایط فرد نیز وابسته است و نمی توان دقیقا مبلغ یکسانی را برای تمامی متقاضیان درنظر گرفت.

در ادامه به برخی از بهترین بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های کشور چک اشاره خواهیم نمود و شما عزیزان می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه نیز تمامس حاصل نمایید ، جهت حمایت مالی و کاهش هزینه های خود تا حد ممکن در این کشور می توانید به کار پاره وقت دانشجویی نیز بپردازید و علاوه بر داشتن درآمد از مزایای متعدد آن بهره مند گردید.

اشتغال دانشجویان خارجی در صورتی که از قوانین مشخص شده تجاوز نکند نیازمند مجوز نبوده و می تواند منجر به شغلی دائمی پس از تحصیل گردد.

اگر هزینه های تحصیل و زندگی در خارج از کشور برای شما معضل بزرگی است ، شاید یک پیشنهاد بتواند به شما کمک کند ، لهستان یکی از ارزان ترین کشورها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی است ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان تمام هزینه ها را با جزییات شرح داده ایم.

بورسیه رشته های پزشکی در چک

این حقیقت را نباید فراموش کرد که رشته پزشکی و دندانپزشکی از گرانترین رشته های تحصیلی در تمامی دانشگاه های جهان هستند و بورسیه تحصیلی در آنها بسیار محدودتر از سایر رشته های دانشگاهی است و تمامی دانشگاه ها ترجیح می دهند تا این فرصت را ابتدا به دانشجویان بومی خود اختصاص دهند ، برخی از دانشگاه های جمهوری چک دارای توافقاتی با سایر دانشگاه و کشورهای جهان نیز هستند که می تواند در کاهش میزان هزینه ها موثر باشد.

تقاضای بورسیه تحصیلی باید در زمان درخواست پذیرش به دانشگاه صورت گرفته و از شرایط عمومی آن می توان به معدل بالا ، تسلط به زبان چکی ، سطح بالای علمی و درخواست به موقع اشاره نمود ، هر دانشگاه با توجه به شرایط خود بورسیه های تحصیلی را در دوره های مشخصی بر روی سایت قرار می دهد که با اقدام به موقع و ارسال صحیح مدارک می توان از آنها بهره مند شد.

برخی از بورسیه های موجود هزینه زندگی را علاوه بر هزینه تحصیل پوشش داده و دانشجویان از این بابت نیز خیالی آسوده خواهند داشت ، البته مدنظر داشته باشید که شما عزیزان در هنگام اقدام باید برآورد دقیق از کلیه هزینه های خود داشته باشید و به امید دریافت بورسیه اقدام نکنید ، زیرا سفارت تنها در صورتی به شما ویزای تحصیلی اعطا می نماید که بتوانید ثابت کنید قادر به تامین هزینه های خود در این کشور بدون هیچ گونه کمکی هستید و یا نامه رسمی دانشگاه مبنی بر بورسیه تحصیلی را دارید.

برخی از بورسیه های تحصیلی در جمهوری چک

بورسیه دولتی جمهوری چک : یکی از معروف ترین بورسیه های تحصیلی در این کشور است که از سوی دولت به دانشجویانی که به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها برسند اختصاص یافته و تحصیل دوره دبیرستان در مدارس این کشور می تواند امتیاز مثبتی در دریافت بورسیه باشد ، این بورسیه با وجود دولتی بودن به ملیت ها از تمامی دنیا اختصاص داشته و دانشجویان از ایران نیز می توانند به دریافت آن امیدوار باشند ، این بورسیه می تواند بخشی از هزینه زندگی را نیز شامل شود که از مزیت های منحصر بفرد ان به شمار می رود.

این بورسیه به مدت زمان استاندارد دانشگاه تعلق گرفته و در صورت اضافه شدن ترم های تحصیلی دانشجو موظف به پرداخت هزینه های خود خواهد بود.

بورسیه اراسموس : این بورسیه در سراسر اروپا و دانشگاه های مختلف تمامی کشورها ارائه می شود که می تواند به صورت وام و یا حمایت به دانشجویان تعلق گیرد ، البته این بورسیه اغلب به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا اختصاص دارد اما در برخی دانشگاه های می تواند شامل دوره هایی از علوم پزشکی نیز گردد.

بورسیه تحصیلی دانشگاهی : بورسیه تحصیلی در هر دانشگاه متغیر است اما همین مورد که بدانید کدام دانشگاه در برنامه خود رشته های پزشکی را پوشش می دهد ف می تواند بسیار کمک کننده باشد ، از بهترین دانشگاه های چک که توصیه می شود هر ساله بورسیه های ان را بررسی کنید دانشگاه های چارلز و دانشگاه ماساریک هستند که تنها ملاک آنها شایستگی دانشجویان می باشد و ملیت نقشی در بهره مندی از بورسیه های تحصیلی ندارد.

نحوه دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه های چک

به منظور دریافت بورسیه تحصیلی دانشجویان باید رزومه تحصیلی خود را به همراه تمامی مشخصات به دانشگاه ارسال نمایند ، تمامی درخواست ها باید به صورت آنلاین به ثبت برسند و مدارک مورد نیاز هر دانشگاه می تواند با دیگری تفاوت داشته باشد ، همچنین این امکان نیز وجود دارد که دانشگاه پس از بررسی پروند از شما مدارک بیشتری درخواست نموده و یا یک مصاحبه به صورت حضوری به عمل آورد.

این حقیقت را نباید نادیده گرفت که رسیدن به بورسیه تحصیلی در رشته ای همچون پزشکی و یا دندانپزشکی بسیار محدود است و تنها با قبولی در آزمون دانشگاه های دولتی می توانید به آن برسید ، اغلب دانشجویان خارجی اقدام به تحصیل در دانشگاه های خصوصی نموده و هزینه تحصیل را شخصا پرداخت می کنند.

اگر به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی در خارج از کشور هستید ، به شما توصیه می کنیم مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا را بخوانید ، ایتالیا بورسیه های جذابی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در چک

تحصیل در کشورهای خارجی نیازمند بررسی فاکتورهای مختلفی است که برخی از آنها به عنوان نکات مثبت به روند تحصیل شما کمک نموده و در مقابل برخی دیگر مانعی بزرگ برای دانشجویان تلقی شده و آنها را از اقدام باز می دارد ، به عنوان مثال هزینه تحصیل و زندگی در کشورهایی همچون آمریکا و یا انگلستان به طور قابل توجهی بالا است و مانع به حقیقت پیوستن رویای پزشک شدن می شود ، اما کشوری همچون چک با هزینه های معقول انگیزه بیشتری برای تحصیل در دانشجو ایجاد نموده و دغدغه های وی را کمتر می سازد.

شهر پراگ برنامه های پزشکی انگلیسی را در یک محیط فرهنگی و تاریخی ارائه می دهد و مدارک اخذ شده از دانشگاه های جمهوری چک برای فارغ التحصیلان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک مورد تایید تمامی کشورهای اروپایی ، آمریکایی و آسیایی می باشد و فارغ التحصیلان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک می توانند بدون ارزشیابی مدارکشان بطور مستقیم در سرتاسر دنیا مشغول به کار شوند.

هم چنین کشور چک برای دانشجویانی که بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه های پزشکی کشور چک در مراکز بهداشتی و بیمارستان های این کشور مشغول شودند امتیازاتی در نظر گرفته است که می توان به کسب اجازه اقامت و کار اشاره نمود که فرصتی طلایی جهت به دست آوردن آینده ای طلایی می باشد.

معایب تحصیل پزشکی در چک

کشور چک از جهات مختلف کشوری مقرون به صرفه جهت تحصیل است اما مانند هر کشوری دیگری معایب خاص خود را نیز به همراه دارد ، به عنوان مثال برای تحصیل در دانشگاه های چک اغلب دانشجویان مجبور به یادگیری دو زبان هستند ، زیرا ترجیح می دهند تا تحصیلات خود را به زبان بین الللی انگلیسی پشت سر بگذارند ، اما نیازمند یادگیری زبان چکی نیز برای زندگی و دوره کارآموزی خود نیز هستند ، علاوه بر دشواری یادگیری ، کلاس های این زبان شامل شهریه است که باید پرداخت گردد.

آزمون ورودی دانشگاه های این کشور با انبوهی از درخواست مواجه هستند و ظرفیت های محدودی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد ، از این رو اخذ پذیرش از این دانشگاه ها آسان نبوده و شانس ورود را به شدت کاهش می دهد ، دوری از خانواده و شوک فرهنگی نیز از دیگر مواردی هستند که نه تنها در رابطه با کشور چک بلکه در رابطه با کلیه کشورهای خارجی وجود داشته و دانشجویان باید از همان ابتدا روحیه خود را بالا برده و آمادگی زندگی مستقل و به دور از خانواده را داشته باشند.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی چک

تجربه دانشجو بودن در دانشگاه های کشور چک تنها با پیمودن گام های صحیح از همان مراحل نخستین به حقیقت می پیوندد که اولین کرحله ان ارسال مدارک مورد نیاز به دانشگاه است ، تمامی دانشگاه ها یک فرم را به صورت انلاین در اختیار داوطلبان قرار می دهند که باید به صورت کامل تکمیل شده و همراه با سایر مدارک ارسال گردد.

جزئیات مدارک دخواستی در هر دانشگاه متغیر است اما مجموعه ای از آنها به عنوان مهم ترین و اولین پیش نیازها مورد درخواست هستند که باید به صورت ترجمه شده به تایید وزارت علوم سیده و به دانشگاه و سفارت تحویل داده شوند ، این مدارک عبارتند از:

 • آخرین مدرک تحصیلی با معدل بالا
 • مدرک زبان انگلیسی و یا زبان چکی
 • تکمیل فرم درخواست
 • پرداخت هزینه درخواست
 • مدارک شناسایی

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی در چک

پس از پشت سر گذاشتن مراحل پذیرش از دانشگاه های کشور چک باید با جمع آوری مدارک اقدام به اخذ ،یزای تحصیلی از سفارت این کشور نمایید که به نوبه خود مرحله مهمی است و برخی از دانشجویان با وجود داشتن پذیرش از دانشگاه های این کشور ، به دلایلی همچون ناقص بودن پرونده و یا هدم وجود مدارک کافی از دریافت ویزا باز مانده اند ، سفارت به طور قطع مدارک زیر را از شما درخواست می کند:

 • نامه پذیرش از دانشگاه و یا مرکز آموزش عالی
 • اصل پاسپورت با حداقل اعتبار 6 ماه اعتبار به همراه کپی
 • پرداخت هزینه روادید
 • 2 قطعه عکس 3*4
 • شناسنامه
 • گواهی تمکن مالی
 • مدارک تحصیلی مورد تایید امور خارجه و دادگستری ایران
 • ریز نمرات به زبان انگلیسی
 • ارائه آزمایشات پزشکی و گواهی سلامت

ویزای تحصیلی در ابتدا به مدت یک سال صادر شده و دانشجویان باید دو تا سه ماه مانده به اتمام نسبت به تمدید آن اقدام نمایند ، در روز مصاحبه شاید مدرک لازم جهت مشخص نمودن محل سکونت و یا رزو بلیط نیز درخواست شود ، بنابراین به کمک یک مشاور از مدارک احتمالی مطلع و تمامی آنها را آماده سازید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در چک

یکی از راه های اطمینان یافتن از میزان اعتبار دانشگاه های جمهوری چک مراجعه به سایت های معتبر جهانی به همراه فهرست اعلام شده از سوی وزارت بهداشت کشورمان می باشد که با درنظر گرفتن معیارهای مختلف بهترین مقصدهای تحصیلی را به دانشجویان علاقه مند تحصیل در دانشگاه های خارجی اعلام می نماید ، این سازمان تمامی کشورهای مطرح و پر درخواست را بررسی نموده و دانشگاه هایی که با معیارهای تدریس و کار داخل کشور هماهنگ هستند را مورد تایید قرار می دهد.

دانشجویان ایرانی در صورتی که در سال اقدام به تحصیل در یکی از دانشگاه های مورد تایید این سازمان بپردازند ، در زمان بازگشت به کشور هیچ گونه مشکلی نداشته و می توانند با آسودگی خاطر به کار مشغول شوند ، البته این نکته را مدنظر داشته باشید که این فهرست هر ساله تغییر می کند و ممکن است دانشگاهی که امسال مورد تایید این سازمان است در سال های بعد از آن حذف گردد ، از این رو جهت اطلاع از اخرین فهرست منتشر شده توسط وزارت بهداشت با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید.

طبق فهرست منتشر شده در سال 2022- 2021 دانشگاه های مورد تایید این سازمان عبارتند از:

 • دانشگاه چارلز
 • دانشگاه ماساریک برنو
 • دانشگاه پالاکی اولوموک
 • دانشگاه استراوا
 • آکادمی علوم جمهوری چک

دقت داشته باشید که ملاک تایید مدارک شروع به تحصیل در دوره اصلی پزشکی و دندانپزشکی می باشد و دوره های پری مدیکال و یا زبان قبل از ورود به دانشگاه مورد تایید این سازمان نیستند.

تحصیل پزشکی در چک به زبان انگلیسی

قطعا تا به اینجای مقاله دریافته اید که زبان انگلیسی در سیستم آموزشی چک نقش مهمی را ایفا می کند و به عنوان یکی از نکات مثبت در انتخاب دانشجویان بسیار موثر است ، اما خوب است این نکات را نیز درنظر داشته باشید که انتخاب زبان انگلیسی نیازمند ارائه مدرک آیلتس با نمره حداقل 6،5 و یا تافل بالای 85 است که با صرف هزینه و سپری کردن دوره مشخصی همراه است.

علاوه بر این زبان انگلیسی با وجود کاربرد در دانشگاه و رشته های مختلف این کشور هم چنان جایگاه زبان دوم را داشته و دانشجویان را از خدمات مختلفی همچون بورسیه تحصیلی بی بهره می سازد ، علاوه بر این باید شهریه بالاتری را هر چند با اختلاف جزئی پرداخت کنید ، انتخاب زبان انگلیسی امکان کار و یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دانشگاهی در سراسر جهان را برایتان فراهم ساخته و در صورت تمایل به مهاجرت به سایر کشورهای جهان آسودگی خاطر خواهید داشت.

تحصیل رشته های پزشکی در چک به زبان چکی

چکی زبان رسمی دولتی است و به عنوان یک زبان ادبی به اواخر قرن سیزدهم می رسد ، اکثریت مردم به زبان چکی به عنوان زبان اول خود صحبت می کنند که متعلق به گروه زبان اسلواکی غرب است و از لاتین ( رومی ) به جای الفبای سیریلیک استفاده می کند ، از جمله زبان های دیگر که اقلیت ها در جمهوری چک صحبت می کنند ، رومی ، آلمانی و لهستانی را می توان نام برد.

دانشجویان خارجی قادر به تحصیل رایگان در دانشگاه های جمهوری چک به زبان چکی هستند که بزرگترین مزیت یادگیری این زبان بوده و دغدغه پرداخت هزینه را از شما دور می سازد ، متقاضیانی که تحصیلات متوسطه خود را در خارج از جمهوری چک انجام داده اند ممکن است نیاز به اثبات مهارت زبان چکی خود داشته باشند ، هر دانشکده الزامات زبان متفاوتی دارد ، برخی از دانشکده ها نیاز به یک گواهی نامه زبان ( مثلا B2 ، B1 و غیره ) دارند ، برخی از آنها دارای آزمون زبان چکی خود در آزمون ورودی هستند ، برای سایر دانشکده ها همین که متقاضی امتحان ورودی را به زبان چکی پشت سر بگذارد ، کافی است.

البته خوب است این نکته را مدنظر داشت باشید که هنگام صحبت از تحصیل رایگان منظور پرداخت تمامی هزینه ها از سوی دانشگاه نبوده و ممکن است برخی از هزینه ها مانند هزینه های اداری پذیرش ، هزینه های بیشتر شدن دوره تحصیلی فراتر از حد مجاز و غیره از دانشجو درخواست شود.

دوره های زبان چکی

دوره های آمادگی چکی در برخی کالج ها به دانشجویان خارجی که علاقه مند به تحصیل پزشکی در چک به زبان چکی هستند ، ارائه می شود ، دوره های تخصصی چک برای متقاضیان تحصیل در پزشکی و علوم طبیعی توسط موسسه مطالعات زبان و آمادگی (ÚJOP ) ارائه شده است که بخشی از دانشگاه چارلز در پراگ است ، این دوره نه تنها برای متقاضیان در رشته های پزشکی در دانشگاه چارلز ( و دانشکده های آن در پراگ ، پلزن و هادسک کراولو ) است بلکه در دانشگاه ماساریک یا دانشگاه اولوموچ طراحی شده است.

جمهوری چک کشوری متفاوت در تحصیل

دانشگاه های پزشکی در کشور چک به دلیل حساسیتی که این شغل در جامعه دارد هنگام پذیرش ، متقاضیان را از فیلترهای مختلفی رد می کند تا تنها کسانی که از جنبه های مختلف واجد شرایط هستند موفق به ورود به رشته های پزشکی شوند ، از این رو بهترین پزشکان از این دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند ، مهلت درخواست هر دانشگاه متفاوت است و باید با توجه به دانشگاه مورد نظر در موعد مقرر درخواست خود را ارسال کنید.

در دهه های اخیر ، تحت تاثیر روند جهانی سازی ، تحصیل در خارج از کشور از یک رویای غیرمنتظره به واقعیت تبدیل شده و حتی امکان پذیر تر از آنچه در نگاه اول به نظر می رسد ، می باشد ، بنابرانی از خطر کردون و انتخاب دانشگاه های این کشور هراس نداشته باشید و با درنظر گرفتن تمامی جوانب قدم در مسیر ساختن آینده ای روشن برای خود بردارید.

در صورتی که می خواهید اطلاعات خود در رابطه با تحصیل در خارج کشور را به روز نمایید و یا اطلاعات لازم در رابطه با دانشگاه مشخصی در چک را دریافت کنید با کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی تماس گرفته و از مشاوره رایگان کارشناسان ارشد موسسه بهره مند شوید.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک

برای شناخت بیشتر جوانب مختلف تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی رجبی در تماس باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید ، همکاران ما در دفاتر تهران و شیراز بهترین پیشنهاد ها را با توجه به شرایط سنی ، مالی و علاقه مندی شما ارائه خواهند داد ، همچنین مطالعه مقالات سایت کمک بسیار بزرگی در این راه به شما خواهد کرد ، پیشنهاد می کنیم مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه را بخوانید ، تحصیل در روسیه به دلیل قرابت فرهنگی با ایران و اعتبار بالای دانشگاه هایش پیشنهاد ما در موسسه مهاجرتی رجبی است.

Rate this post

16 دیدگاه در “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک

 1. Niusha گفت:

  سلام و وقت بخير
  من ٢٤ سالمه با ديپلم رياضي و معدل ١٧.٩٠ ،كارشناسي مهندسي صنايع دانشگاه دولتي و ارشد مديريت پروژه غيرانتفاعي خوندم با معدل بالا. ميخواستم براي دندون پزشكي اقدام كنم. مدرك زبان بومي وانگليسي ندارم. امكان تحصيل در كدوم يكي از شهرهاي اتحاديه شينگن با هزينه ي معقول براي دندون پزشكي هست به طوري كه به مدرك زبان نياز نباشه و در طي دوره ي چندماهه زبان رو اموزش بدن . ممنون ميشم راهنمايي كنيد
  همينطور اگه ممكنه بگيد كه امكان بورسيه براي شرايط من وجود داره در كشوري يا خير؟

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   شما مي توانيد بدون ارائه مدرك زبان در دوره هاي پريمديكال كشور مجارستان شركت كنيد و بعد از إتمام دوره در آزمون ورودي كشور مجارستان شركت كنيد هم چنين آزمون ورودي كشورهاي چك، لهستان، اسلواكي و استوني هم مشابه مجارستان هست و امكان شركت در آنها هم داريد ولي در اين كشورها هزينه تحصيل برعهده خودتان است و ممكن در سال هاي دوم به بعد با داشتن معدل مناسب دانشگاه كمك هزينه براي شهريه به شما بدهد هم چنين امكان تحصيل در فرانسه هم داريد كه ابتدا در دوره زبان فرانسوي در خود كشور فرانسه شركت مي كنيد و بعد از إتمام دوره زبان مي توانيد رايگان تحصيل كنيد.

   با تشکر از سوال شما

 2. پانته آ گفت:

  سلام من معدل ديپلمم ١٩/٦٤ هست .
  ميخواستم ببينم الان اگه بخوام به زبان چك دندون پزشكي رايگان تحصيل كنم بايد دوره ي خودِ دانشگاه رو قبل آزمون ببينم ؟ و اينكه زبان چكي رو از پايه خودشون تو اون دوره آموزش ميدن ؟ و احتمال قبولي تو آزمونش چقدر ميشه ؟ احتمالش خيلي كمه ؟ يعني آزمونش سخته ؟ يا ياد گرفتن زبان چكي سخته ؟ بعد اين مدركي كه بگيرم مورد تاييد ايران هست ؟

 3. سجاد گفت:

  با سلام بنده با معدل کل ۱۷/۵ و پیش ۱۳/۵ تجربی ایا شانس پذیرش از دانشگاه های پزشکی یا دندانپزشکی چک یا اسلواکی قبول شوم؟اگه به زبان اسلواک یا چکی اشنا نباشم کالج زبان رایگان هس؟ با تشکر ازشما🌹

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   در این کشورها تحصیل به هر دو زبان انگلیسی و بومی ارائه می شود . برای تحصیل به زبان بومی باید دوره کالج بگذرانید ، اما برای تحصیل به زبان انگلیسی فقط آزمون ورودی دارد .

   باتشکر از سوال شما

 4. Roya گفت:

  سلام پسر من معدل ۱۲/۵ دیپلم دارد، ایا امکان شرکت در دوره امادگی دندانپزشکی را دارد؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   متاسفانه معدل ایشون خیلی کم است ، البته معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی را باید بدانیم . در کل برای کشور جمهوری چک این معدل کم است .

   باتشکر از سوال شما

 5. الهه گفت:

  سلام . روز بخیر . من ایلتس ۶.۵ و مدل دیپلم ۱۹.۷۰ و دیپلم ۱۹ . تا حدودی اشنایت به زبان چکی بالاتر از مقدماتی دارام
  .برای پراگ میخاستم اقدام کنم البته به زبان چکی ازمون های ورودی دانشگاهاشون دیدم به نظرم بسیار اسون پس چرا اینقدر در سایت ها تبلییغ به سخت بودن میکنند؟؟؟
  و سوال بعدی اگر ایران زبان جمهوری چک رو کامل یاد بگیرم ایا گذراندن کالج های پنچ ماه بجای نه ماا کافیه ؟
  با تشکر فراوان از صبر و حوصله ی شما ….

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   آزمون ورودی دانشگاه های جمهوری چک به زبان چکی خیلی سخت نیست ، خود دانشگاه چارلز اعلام کرده است که 70 درصد شرکت کنندگان در دانشگاه پذیرفته می شوند . اما ویزای این کشور متاسفانه به سختی داده می شود . الزامی به گذراندن دوره یکساله نمی باشد و شما می توانید دوره کوتاه تر را بگذرانید ، اما باز هم تاکید می کنم که ویزای این کشور سخت صادر می شود .

   باتشکر از سوال شما

 6. Kimia Khandabi گفت:

  سلام من ١٩ سالمه و داراى ديپلم تجربى با معدل ١٧ هستم و زبان انگليسيم هم متوسط هست ميخواستم بپرسم براى اينكه تحصيل در رشته پزشكى دانشگاه هاى چك رايگان بشه انجا كالج ها و دوره هايى هست كه زبان چكى رو ياد بگيرم و اينكه همزمان با دوره پرى مديكال زبان چكى رو ياد بگيرم ممنون ميم جواب بدين

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   بله – خود دانشگاه چارلز دوره زبان را به همراه آمادگی برای آزمون ورودی برگزار می کند . البته صدور ویزا برای این کشور به سختی انجام می شود .

   باتشکر از سوال شما

 7. moon گفت:

  باسلام من 19 سالمه با مدرک ایلتس 7.5 دیپلم کل 18.45، کتی 15.4و پیش دانشگاهی 16 برای تحصیل دندانپزشکی برای کدام کشور ها میتوانم اقدام کنم؟ آیا ابتدا باید واردکالج بشم ؟ و آیا برای ورود به کالج معدل شرط است؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   شرايط شما خيلي خوب است ، كشورهايي مانند جمهوري چك و كشور اسلواكي نياز به گذراندن دوره ندارند . هر چند ما توصيه مي كنيم دوره كالج را در كشوري مانند مجارستان بگذرانيد تا با نحوه سوالات آشنا شويد . كشورهايي كه تحصيل به زبان بومي ارائه مي شوند حتماً بايد دوره كالج زبان يا آمادگي دروس پايه را بگذرانيد .

   باتشکر از سوال شما

 8. محمد ساجدی گفت:

  با سلام و احترام
  اگر کارشناسی ناپیوسته حسابداری بازرگانی داشته باشم میتونم بدون دیپلم نظری و پیش دانشگاهی(با مدرک فنی حرفه ای 11ساله) برای پزشکی چک اقدام کنم؟ در ابتدا باید چه مبلغی بابت تمکن مالی برای اخذ ویزای پزشکی داشته باشیم؟
  ممنون

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   با رشته های فنی و حرفه ای امکان تحصیل پزشکی در این کشورها ( جمهوری چک ) وجود ندارد . اما برای کشور ترکیه می توانید این کار را انجام دهید . البته باید توجه داشته باشید که برای برگشت به ایران باید حتماً از رشته های تجربی و یا ریاضی بوده باشید .

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه