مالزی

تحصیل رشته داروسازی در مالزی

تحصیل رشته داروسازی در مالزی

داروسازی یکی از رشته های تحصیلی پر کاربرد در سطح جهان است که نقش به سزایی در سلامت عمومی افراد ایفا می کند . این رشته تحصیلی یکی از رشته های پرتقاضا است که کم بودن ظرفیت دانشگاه ها سبب مهاجرت علاقمندان تحصیل در این رشته می شود . مالزی یکی از کشور های آسیایی است که به دلیل وجود دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران و طیف وسیعی از رشته های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مالزی ، هزینه تحصیل و هزینه زندگی مقرون به صرفه و امکان تحصیل به زبان انگلیسی به یکی از مقصد های تحصیل در خارج از کشور دانشجویان ایرانی تبدیل شده است . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی شرایط تحصیل رشته داروسازی در مالزی را بررسی خواهند کرد .

بررسی تحصیل رشته داروسازی در مالزی

مالزی کشوری واقع در جنوب شرقی آسیا به پایتختی کوالالامپور است . این کشور عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای مشترک المنافع است . این فدراسیون شامل سیزده ایالت در جنوب شرقی آسیا و شامل دو ناحیه جغرافیایی است که به وسیله دریای جنوبی چین از هم جدا می شود . این کشور از سمت شمال با تایلند و از سمت جنوب با سنگاپور مرز مشترک دارد . شهر های اصلی این کشور پنانگ جرج تاون ، ایپوه ، جوهور باهرو ، کوچینگ ، کوتا کینابالو، الورستار، کوتاباهارو و شهر مالاکا نام دارند .

مالزی از منابع طبیعی خوبی مانند کشاورزی ، جنگلداری و مواد معدنی است . جمعیت ساکنین این کشور بالغ بر 30 میلیون نفر است که حدود 60 درصد آن ها مسلمان هستند . زبان رسمی مردم این کشور زبان مالزیایی و واحد پول آن رینگیت نام دارد . دوره تحصیل داروسازی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مالزی چهار ساله است . این دوره تحصیلی آموزش بالینی و درک علمی را ادغام کرده و دانش عمیقی از مناطق کلیدی درمان به فرد ارائه می دهند . سال اول این دوره تحصیل شامل دروس نظری و همچنین شرکت در برنامه های آموزشی داروسازی در بیمارستان ها و داروخانه ها است .

موضوعات کلیدی که در رشته داروسازی حین تحصیل در مالزی تدریس می شوند شامل فیزیولوژی انسان ، فیزیولوژی سلولی ، شیمی پزشکی ، داروسازی ، فارماکولوژی و سم شناسی ، میکروبیولوژی پزشکی ، آمار و اپیدمیولوژی ، مدیریت و تجارت می باشند . برای ورود به رشته پرستاری حداقل سطح B در شیمی و دیگر دروس شامل زیست شناسی ، ریاضیات ، فیزیک یا روانشناسی و داشتن مدرک دیپلم دبیرستان الزامی است . دروس تحصیل رشته داروسازی در مالزی به زبان انگلیسی ارائه می شوند برای تحصیل در این کشور تسلط به زبان انگلیسی ضروری است .

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی مالزی

 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه ها و یا موسسات آموزش عالی
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • کپی شناسنامه
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی تمکن مالی
 • نامه تایید از وزارت مهاجرت مالزی
 • پرداخت هزینه ویزا

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش از دانشگاه های پزشکی مالزی

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • کپی شناسنامه
 • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • گواهی تمکن مالی
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی
 • پرداخت هزینه پذیرش

دوره های تحصیل داروسازی در دانشگاه های مالزی

 • ساختار و عملکرد بدن : چگونه بدن کار می کند که شامل مطالعات آناتومی ، فیزیولوژی و بیوشیمی مربوط به رشته می باشد .
 • ساختار ، شیوه و عملكرد مواد مخدر : چگونگی كار كردن داروها که شامل مطالعات شيميايی دارویی ، فارماكولوژی ، داروسازی و فارماكوكينتيك / فارماكوديناميك مربوط به رشته می باشد .
 • تمرین حرفه ای – آنچه که داروساز انجام می دهد ، از جمله شرایط اجتماعی فرهنگی که در آن داروساز و مشتری کار می کند ، مسائل اجتماعی و بهداشتی و همچنین زمینه اخلاقی و قانونی داروخانه .
 • مراقبت جامع – چگونگی مدیریت بیماری ها و اختلالات ، از جمله ارتباط بین پاتوفیزیولوژی و طراحی و استفاده از مواد مخدر در درمان بیماری های مختلف .
 • پرس و جو و نوآوری – چگونگی استفاده از حل مسئله و مهارت های تفکر خلاقانه در محیط آزمایشگاهی ، بالینی ، اجتماعی و کسب و کار .
 • تجربه حرفه ای – برنامه های آموزشی و کارآموزی مبتنی بر کار .

دانشگاه های داروسازی مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مالزی

دانشگاه مالایا : این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در شهر کوالالامپور است که در سال 1904 تاسیس شد . این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه مالزی است . این دانشگاه دارای 12 دانشکده حقوق ، مهندسی ، دندانپزشکی ، پزشکی ، محیط زیست ، اقتصاد ، تجارت ، حسابداری ، آموزش ، علوم ، زبان و زبان شناسی ، علوم کامپیوتر ، مطالعات اسلامی می باشد . تحصیل رشته داروسازی در مالزی در دانشکده پزشکی این دانشگاه ارائه می گردد .

دانشگاه علوم مالزی : این دانشگاه یک دانشگاه مستقل دولتی است که در سال 1969 تاسیس شد . این دانشگاه در میان قدیمی ترین موسسات آموزش عالی در شمال مالزی قرار دارد و دارای 28300 دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد . دانشگاه علوم مالزی شامل دانشکده های هنر ، ارتباطات ، علوم انسانی ، مدیریت ، زبان ، علوم زیست شناسی ، شیمی ، ریاضیات ، کامپیوتر ، فیزیک ، پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و غیره می باشد .

دانشگاه ملی مالزی : این دانشگاه دولتی در سال 1923 تاسیس شد و در حال حاضر حدود 17500 دانشجو در مقطع کارشناسی و 5150 دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی در حال تحصیل هستند . این دانشگاه شامل دانشکده های علوم اجتماعی ، علوم و فناوری ، مطالعات اسلامی ، پزشکی ، علوم سلامت ، دندانپزشکی ، اقتصاد و مدیریت ، آموزش ، مهندسی ، داروسازی ، حقوق و تجارت می باشد .

دانشگاه پوترا یک دانشگاه تحقیقاتی پیشرو مالزی است که دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهد . این دانشگاه در سال 1931 تاسیس شد و علاوه بر تحصیل رشته داروسازی در مالزی در رشته های مهندسی ، پزشکی ، دامپزشکی ، تجارت ، کشاورزی ، طراحی ، معماری ، علوم اجتماعی و غیره ، دوره هایی را ارائه می دهد . رشته داروسازی در دانشکده پزشکی این کشور ارائه می شود .

هزینه تحصیل رشته داروسازی در مالزی

هزینه تحصیل داروسازی در دانشگاه های مالزی بسیار کمتر از کشور های اروپایی است . شهریه تحصیل در این کشور براساس ملیت دانشجویان تعیین می شود . هزینه تحصیل داروسازی برای دانشجویان مالزیایی 46500 رینگیت و 56000 رینگیت برای هر سال تحصیلی می باشد .

هزینه زندگی دانشجویی در مالزی

هزینه زندگی در مالزی نسب به دیگر کشور های جهان بسیار پایین است . هر فرد برای تامین هزینه های زندگی خود حدود 370 تا 500 دلار برای هر ماه نیاز دارد . هزینه زندگی در این کشور حدود 34 درصد بیشتر از ایران است ، البته اجاره مسکن در مالزی ارزان تر از ایران است و حدود 21 درصد کمتر از ایران می باشد .

کار ضمن تحصیل در مالزی

یکی از مزیت های تحصیل در مالزی ، فرصت اشتغال به صورت پاره وقت برای دانشجویان محصل در این کشور است . دانشجویان می توانند ضمن تحصیل خود در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مالزی تا 20 ساعت در هفته در یکی از مشاغل دانشجویی مشغول به کار شوند . درآمد حاصل از این کار می توانند کمک هزینه ای برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور باشد . در مقاله فوق تحصیل رشته داروسازی در مالزی مورد بررسی قرار گرفته ، مدارک مورد نیاز جهت پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی این کشور بیان شد . در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر موسسه مهر آفرین رجبی بعنوان یک موسسه مهاجرتی در شیراز و تهران تماس حاصل نمایید .

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.