مهاجرت تحصیلی به سوئد

/ / مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو
مهاجرت تحصیلی به سوئد

کشور سوئد همواره یکی از مقاصدِ منتخب برای بسیاری از مهاجران در سراسر دنیا به‌ویژه ایرانیان بوده است . چند راه‌ مهاجرتی برای حضور و زندگی در این کشور وجود دارد که یکی از آن‌ها مهاجرت تحصیلی به سوئد است . گرچه تا سال ۲۰۱۰ تحصیل در این کشور برای مهاجران بین‌المللی رایگان بود اما حتی با وجود قوانین مصوبه‌ برای پرداخت وجه برای تحصیل ، همچنان یکی از مقاصد مهاجرتی پرطرفدار به حساب می‌آید .

در ادامه به شرایط مهاجرت تحصیلی به‌شکلی اجمالی خواهیم پرداخت ؛ گرچه برای پیمودن راه مهاجرت و دانستن تمامی نکات مورد نیاز ، داشتن یک همراه آگاه از لازمه‌های آن است . گروه متخصصان مؤسسه‌ی حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی راهنمای شما در پیمودن این مسیر هستند .

چرا مهاجرت تحصیلی به سوئد

سوئد در شمال اروپا و ناحیه‌ی اسکاندیناوی قرار گرفته و ششمین کشور اروپایی از نظر وسعت جغرافیایی است . این کشور همواره به‌عنوان یکی از مناطق دنیا با کیفیت زندگی ، بهداشتی و امنیتی بالا شناخته شده و سیستم آموزشی آن نیز با ویژگی‌های منحصر بفرد یکی از محبوب‌ترین کشورها برای پذیرش متقاضیان از سراسر دنیاست .

مدل آموزشی سوئد در ۵۳ دانشگاه آن جزو پیشتازان در آموزش عالی و سیستم به‌گونه‌ای است که بیشتر بر پژوهش ، خلاقیت و مستقل بودن دانش‌آموزان و دانشجویان با انجام کارهای گروهی در گروه‌های کوچک و عدم وابستگی مطلق به اساتید و مربیان تأکید دارد .

با داشتن سطح رفاهی بالا و امکانات درجه یک در سیستم آموزشی ، تحصیل در دانشگاه‌های سوئد حتی با وجود هزینه‌بر بودن ، بسیار مقرون به صرفه است و راهی مطمئن جهت مهاجرت به اروپا می باشد . پس از پایان تحصیل نیز با پیروی از قوانین مصوبه‌ی دولت و اتحادیه‌ی اروپا امکان اشتغال و اقامت دایم امکان‌پذیر است که برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با مؤسسات معتبر حقوقی تماس بگیرید .

زبان رسمی کشور سوئد ، سوئدی است اما به دلیل حضور پرشمار متقاضیان بین‌المللی ، بسیاری از رشته‌های تحصیلی در مقاطع گوناگون به زبان انگلیسی نیز برگزار می‌شوند . در صورت حضور در دانشگاهی با زبان سوئدی لازم است که دوره‌های مربوطه را گذرانده و در امتحان TISUS پذیرفته شده باشید .

آزمون  TISUS (The Test in Swedish for University Studies) دربردارنده‌ي سه بخش درک مطلب (Reading) ، نوشتار (Writing) و مصاحبه‌ی حضوری (Speaking) است و چند بار در سال برگزار می‌شود . متقاضی حتی خارج از سوئد نیز در سفارت کشور خودش می‌تواند امتحان دهد که هزینه‌ی آن ۱۶۰۰ کرون در داخل سوئد و ۲۰۰۰ کرون در سرتاسر دنیا است .

مهاجرت تحصیلی به سوئد و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

داوطلبان رشته‌ی پزشکی و دندانپزشکی در سوئد باید یا مدرک دیپلم تجربی داشته باشند و یا شرایط ورود عمومی به این رشته‌ها شامل نمره‌های قابل قبول در زیست‌شناسی ، شیمی ، فیزیک و ریاضیات را بگذرانند . گرفتن پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در سوئد معمولاً به آسانی رشته‌های دیگر نیست اما رزومه‌ی پربار برای دریافت بورسیه جزو الزامات است .

اگر داوطلب بتواند بورسیه را دریافت کند تحصیل او رایگان خواهد بود ؛ در غیر این‌صورت باید شهریه‌ای به‌طور متوسط ۶۰۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو برای پزشکی و ۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو برای دندانپزشکی در سال پرداخت شود . زبان متداول برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی سوئدی است و در صورت ارایه‌ی دروس به انگلیسی ، نمره‌ی آیلتس ۷ یا تافل ۹۰ ضروری می‌باشد . طول دوره‌های تحصیلی در پزشکی و دندانپزشکی ۵ سال است .

مهاجرت تحصیلی به سوئد

دو سال نخست در پزشکی ، تحصیلات پیش بالینی نام دارد و دانشجو باید دروسی را مانند باکتری‌شناسی ، ویروس‌شناسی ، پاتولوژی و سرولوژی با موفقیت بگذراند . ۱۸ ماه کارآموزی بالینی و عملی اجباری نیز باید در بیمارستان‌های زیر نظارت دانشگاه و اداره‌ی آموزش عالی گذرانده شود .

مواد آموزشی ارایه شده در رشته‌ی دندانپزشکی شامل دوره‌های بالینی دندان و پزشکی عمومی است . پس از گذراندن ۳ سال نخست ، مدرک متخصص بهداشت و دهان به دانشجو داده می‌شود و ۲ سال بعدی دوره‌ی دندانپزشکی عمومی است که پس از این مدت امکان تحصیل در دوره‌های تخصصی دندانپزشکی وجود دارد . شرایط کارآموزی این رشته نیز مانند پزشکی است .

مدرک تعدادی از دانشگا‌ه‌های پزشکی و دندانپزشکی سوئد بدون شرط خاصی مورد پذیرش وزارت بهداشت ایران است .

مهاجرت تحصیلی به سوئد و تحصیل در رشته های غیر پزشکی

دانشگاه‌های بین‌المللی و بسیار معتبر سوئد برای رشته‌ها و گرایش‌های بسیار متنوع تحصیلی ، سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا را ارایه می‌دهند . دوره‌ی تحصیلی پیش از دیپلم برای تمامی ساکنان این کشور چه دارای اقامت دایم باشند و چه نباشند ، رایگان است . در تمامی مقاطع تحصیلی امکان گرفتن بورسیه از دانشگاه  وجود دارد ( بیشتر برای دکترا و کمتر برای کارشناسی ارشد ) .

اگر شخصی موفق به دریافت بورسیه در هر مقطعی شود ، تحصیل او رایگان خواهد بود . در واقع می توان گفت مهاجرت تحصیلی به سوئد از بهترین روش های مهاجرتی به این کشور می باشد .

دوره های تحصیلی ارائه شده جهت مهاجرت تحصیلی به سوئد

دوره‌ی کارشناسی :

دوره‌ی کارشناسی در سوئد نیز مانند کشورهای دیگر ۴ سال به طول می‌انجامد که به‌طور متوسط ۱۸۰ واحد درسی باید گذرانده شود و دانشجو در ترم ۶ یا ۷ پایان نامه خود را ارایه می‌نماید . معمولاً دوره‌ی کارشناسی به زبان سوئدی برگزار می‌شود و فقط در بعضی از دانشگاه‌ها برای برخی از رشته‌ها به زبان انگلیسی ارایه می‌شود . دوره‌ی لیسانس در سوئد ترکیبی از مطالب تئوری و عملی است .

دوره‌ی کارشناسی ارشد :

مقطع تحصیلی ۲ ساله‌ی ارشد در سوئد یکی از گزینه‌های بسیار پرطرفدار برای متقاضیان بین‌المللی است زیرا در کنار امکان دریافت بورسیه و حتا در صورت عدم دریافت آن ، هزینه‌های مناسب تحصیلی در دانشگاه‌های بسیار معتبر در سطح جهانی ، آینده‌ی تحصیلی عالی در مقطع بالاتر و همچنین امکان اشتغال در تمامی اتحادیه‌ی اروپا جلب‌نظر کننده است . به‌طور معمول زبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انگلیسی بوده (مگر در برخی رشته‌ها مانند هنر) و داشتن نمره‌ی آیلتس حداقل ۶٫۵ و تافل ۹۰ ضروری است .

دوره‌ی دکترا :

از آن‌جایی که بیشتر افراد متقاضی گرفتن بورسیه هستند ، رقابت بسیار شدیدی برای دریافت آن وجود دارد که لازمه‌ی پیروزی در این میدان ، داشتن مدرک معتبر کارشناسی ارشد (مدارک فوق لیسانس ایران در سوئد دارای اعتبار هستند) ، مقاله‌های تأیید شده و نمره‌ی بالای آیلتس یا تافل است . حتی برای رشته‌هایی مانند رشته‌های بازرگانی یا علوم مرتبط با اقتصاد و مدیریت ، داشتن نمره‌ی مقبول آزمون‌ها GMAT یا GRE ضروری است . دوره‌ی دکتری بسته به رشته‌ی تحصیلی ۴ تا ۵ به طول می‌انجامد . گذراندن دوره‌ی دکترا در سوئد نوعی شغل به حساب می‌آید و مبلغی حدود ۲۰۰۰ دلار به دانشجو پرداخت می‌شود .

مهاجرت تحصیلی به سوئد

هزینه‌های تحصیل و زندگی در مهاجرت تحصیلی به سوئد

دانشجویانی که عضو اتحادیه‌ی اروپا هستند برای تحصیل در سوئد در هیچ‌یک از مقاطع تحصیلی هزینه پرداخت نمی‌کنند . اما دانشجویان متعلق به غیر از اتحادیه‌ی اروپا در صورت نداشتن بورسیه‌ی تحصیلی باید شهریه‌ی لازم را پرداخت نمایند .

به‌طور متوسط برای رشته‌های گوناگون شهریه‌های سالانه بین ۸۵۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو مورد نیاز است . هزینه‌های مسکن در صورت اسکان دانشجو در خوابگاه بسیار کاهش می‌یابد و حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کرون را شامل می‌شود . سوئد در میان کشورهای اروپایی جزو کشورهای با هزینه‌ی زندگی متوسط رو به بالا دسته‌بندی شده که به‌طور متوسط ماهانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو هزینه‌ی ضروری مورد نیاز است .

بر اساس قانون کشور سوئد ، محدودیت ساعت برای کار دانشجویی وجود ندارد و شخص می‌تواند در دوران تحصیل خود بسته به رشته‌ی تحصیلی و مدت زمان آزاد ، مشغول به کار شود تا بخشی از هزینه‌های خود را تأمین نماید .

اگر برای تحصیل در این کشور اروپایی با بالاترین کیفیت ممکنِ زندگی و تحصیل تصمیم گرفته‌اید ، در هر گام برای رسیدن به هدفتان در کنار شما هستیم تا بهترین گزینه‌های ممکن و خوش‌آتیه را از بین انتخاب‌های پرشمار برگزینید . تیم تخصصی مؤسسه‌ی مهرآفرین رجبی شما را از تمامی شرایط و پیش‌نیازهای لازم در خصوصی مهاجرت تحصیلی به سوئد آگاه خواهد کرد .

2 Comments to “ مهاجرت تحصیلی به سوئد”

 1. Amir mohammad says :پاسخ

  سلام من دیپلم تجربی دارای مدرک زبان ایلتس ۷ و دوره زبان سوعدی
  SFI هستم رتبه کنکور ۱۲۲۳ می تونم مهاجرت کنم؟

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی says :پاسخ

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   یکی از بهترین روش های مهاجرت به سوئد از طریق ویزای تحصیلی ( دانشگاه یا کالج زبان ) می باشد . با ارائه مدرک آیلتس می توانید پذیرش مستقیم به دانشگاه یا پذیرش غیر مستقیم به دانشگاه از طریق کالج های زبان سوئدی را بگیرید. و در صورتی که از بابت هزینه محدودیت داشته باشید ؛ تحصیل به زبان سوئدی به شما پیشنهاد می شود.

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *