مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو

مهاجرت تحصیلی به لیتوانی

مهاجرت تحصیلی به لیتوانی

هزینه زندگی و تحصیل در این کشور بسیار کمتر از دیگر کشورهای غربی است و مردم مهمان نواز و محیط دوستانه این کشور فضایی آرام و صمیمی را برای مهاجرین فراهم می کند . در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی مهاجرت تحصیلی به لیتوانی را مورد بررسی قرار داده و علاوه بر ذکر مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی لیتوانی و پذیرش از دانشگاه های این کشور ، به معرفی تعدادی از دانشگاه های برتر این کشور می پردازند .

هنگامی که فکر مهاجرت تحصیلی به ذهن شما خطور می کند ، یکی از گزینه های انتخابی شما برای مقصد ، تحصیل در لیتوانی خواهد بود . چرا که کشور از آموزش عالی با کیفیت مناسب برخوردار است و در دانشگاه های این کشور رشته های متنوعی برای دانشجویان بین المللی ارائه می شوند .

بررسی مهاجرت تحصیلی به لیتوانی

جمهوری لیتوانی کشوری واقعا در شمال شرقی شرقی اروپاست که از سمت شمال با لتونی ، از سمت مشرق و جنوب شرقی به بلاروس ، از سمت جنوب با لهستان ، از سمت جنوب غربی با روسیه و از سمت غرب با دریای بالتیک همسایه است .

لیتوانی بزرگترین و جنوبی ترین کشور در میان سه جمهوری حوزه بالتیک در اروپاست . جمعیت این کشور 2/3 میلیون نفر است که اکثر آن ها مسیحی هستند .

پایتخت و بزرگترین شهر این کشور ویلنیوس نام دارد ، از دیگر شهر های مهم این کشور می توان به کاوناس ، کلایپدا ، شیاولیای ، پانه وژیش ، آلیتوس ،ماریام پوله ، ماژی کیای ، یانووا ، اوتنا اشاره کرد . زبان رسمی این کشور لیتوانیایی و واحد پول آن یورو نام دارد . آب و هوا در نقاط مختلف لیتوانی متفاوت است و در مناطق غربی ملایم و معتدل است .

موسسات آموزش عالی در لیتوانی شامل دانشگاه ها و کالج ها می باشد که از دو بخش دولتی یا خصوصی تامین بودجه می شوند . این کشور دارای 14 دانشگاه دولتی و هشت دانشگاه خصوصی می باشد . دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی لیتوانی از فرایند بولونیا پیروی می کنند .

اولین مرحله تحصیل در موسسات آموزش عالی لیتوانی دوره کارشناسی سه یا چهار ساله است که پس از آن فرد می تواند در مقطع کارشناسی ارشد دو ساله و دکتری تخصصی سه یا چهار ساله ادامه تحصیل بدهد . دروس در دانشگاه های این کشور به زبان لیتوانی و انگلیسی ارائه می شوند .

برای مهاجرت تحصیلی به لیتوانی تسلط به زبان انگلیسی یا لیتوانیایی ضروری است . برای ورود به دانشگاه های این کشور اتمام دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی الزامی است .

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی لیتوانی

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • گواهی پذیرش از دانشگاه
 • بیمه درمانی
 • گواهی اجاره مسکن یا رزرو خوابگاه
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی تمکن مالی
 • فتوکپی پاسپورت
 • یک قطعه عکس پاسپورتی

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی لیتوانی

الزامات زبان انگلیسی برای مهاجرت تحصیلی به لیتوانی

یک مهاجر خارجی که به دنبال تحصیل در لیتوانی است، باید در زبان مهارت داشته باشد :

 • اگر برنامه تحصیلی انتخابی به زبان لیتوانی تدریس شود ، قبولی در آزمون تسلط به زبان لیتوانی ضروری است . آزمون زبان لیتوانیایی توانایی متقاضی در گوش دادن ، خواندن ، نوشتن و مهارت های گفتاری را ارزیابی می کند .
 • در صورتی که دروس به زبان انگلیسی یا زبان دیگری ارائه شوند ،گواهی تسلط به زبان انگلیسی و یا قبولی در آزمون مهارت زبان که توسط موسسه آموزش عالی ارائه می شود ، الزامی است .

مدارک پذیرش از دانشگاه های لیتوانی

 • کپی شناسنامه
 • عکس پاسپورتی
 • ریز نمرات
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه
 • رزومه تحصیلی
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی ( حداقل نمره آیلتس قابل قبول 6.5 است )

معرفی دانشگاه های برتر لیتوانی

 • دانشگاه ویلنیوس : این دانشگاه دولتی که در سال 1579 در شهر ویلنیوس تاسیس شد در بین 20 کشور برتر در منطقه قرار دارد . در حال حاضر بیش از 20000 دانشجو در 70 رشته کارشناسی و 100 رشته کارشناسی ارشد و 29 رشته دکتری تخصصی در حال تحصیل هستند . این دانشگاه در دانشکده های شیمی و زمین شناسی ، ارتباطات ، اقتصاد و تجارت ، تاریخ ، حقوق ، ریاضیات و انفورماتیک ، پزشکی ، زبان شناسی ، فلسفه ، فیزیک ، زبان های خارجی فعالیت دارد .
 • دانشگاه تکنولوژی کاوناس : ایت دانشگاه تحقیقاتی دولتی در سال 1920 در شهر کاوناس تاسیس شد و در اویل با عنوان دوره های عالی مشهور بود . این موسسه آموزشی دارای 151 برنامه تحصیلی شامل 64 دوره کارشناسی ، 69 دوره کارشناسی ارشد ، 17 دوره دکتری می باشد که 39 برنامه تحصیلی این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس و ارائه می شوند . در حال حاضر 10895 دانشجو در دانشکده های مهندسی عمران ، معماری ، برق و الکترونیک ، شیمی ، انفورماتیک ، ریاضیات ، علوم طبیعی و غیره در حال تحصیل هستند .
 • دانشگاه ویتاوتاس مگنس : این دانشگاه دولتی در سال 1922 در شهر کاوناس تاسیس شد . این موسسه آموزش عالی در ابتدا به عنوان دانشگاه لیتوانی معروف بود . این دانشگاه یکی از موسسات آموزش عالی پیشرو در لیتوانی است که در حال حاضر حدود 8800 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در آن در حال تحصیل هستند . این دانشگاه دارای دانشکده های علوم اجتماعی ، علوم انسانی ، حقوق ، علوم طبیعی ، انفورماتیک ، هنر ، الهیات کاتولیک و موسیقی می باشد .

هزینه تحصیل در لیتوانی

هزینه های تحصیل در لیتوانی در موسسات تحصیلات عالی ؛ بسته به مقطع و رشته تحصیلی از موسسه به موسسه دیگر متفاوت است . هر موسسه آموزشی سالانه هزینه های تحصیل خود را برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به لیتوانی اعلام می کنند .

به طور متوسط هزینه تحصیل در موسسات آموزش عالی تقریبا بین 1000 تا 5.300 یورو در سال برای مقطع کارشناسی، از 2.200 تا 6.500 یورو در سال برای مقطع کارشناسی ارشد و از 7،100 تا 8،500 یورو در سال برای مقطع دکتری تخصصی می باشد .

هزینه تحصیل در لیتوانی

هزینه زندگی در لیتوانی

لیتوانی یک کشور نسبتا ارزان برای زندگی است و هزینه زندگی در این کشور به طور تقریبی 489 یورو در ماه می باشد ، البته با در نظر گرفتن هزینه خوابگاه و اجاره مسکن هزینه زندگی به 5،868 یورو برای هر سال می شود ، هزینه اقامت در خوابگاه دانشجویی 70 یورو برای هر ماه است .

هزینه زندگی در این کشور حدود 52 درصد بیشتر از ایران و هزینه اجاره مسکن حدود 6 درصد کمتر از ایران محاسبه شده است .

در مقاله فوق تلاش گردید کلیه جزئیات پیرامون مهاجرت تحصیلی به لیتوانی و شرایط و الزامات تحصیل و اعزام دانشجو به لیتوانی و پذیرش از دانشگاه های این کشور توسط مشاورین موسسه مهر آفرین رجبی بیان گردد . در صورتی که به اطلاعاتی بیش از موارد فوق نیاز دارید ، با مشاورین دفاتر شیراز و تهران ما در ارتباط باشید .

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.