مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو

مهاجرت تحصیلی به چک

مهاجرت تحصیلی به چک

امروزه جمهوری چک مکانی محبوب برای تحصیل بین المللی است و تقریبا 44000 دانشجوی بین المللی در دانشگاه های این کشور در حال تحصیل هستند . آمار اتحادیه اروپا که در سال 2014 منتشر شد چک را به عنوان دوازدهمین مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی در اروپا معرفی کرد . در این مقاله مشاورین با تجربه موسسه حقوقی وکلای مهرآفرین رجبی مزایا و شرایط مهاجرت تحصیلی به چک را به دقت بررسی می کنند .

بررسی مهاجرت تحصیلی به چک

جمهوری چک یکی از زیباترین کشورهای اروپای مرکزی است که از سال 1993 از چکوسلواکی جدا شد . این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپاست . پایتخت جمهوری چک شهر پراگ و واحد پول این کشور کرونا است .

جمعیت این کشور 10 میلیون و پانصد هزار نفر است و زبان رسمی این کشور چکی است که از زبان های اسلاوی است . در دهه های گذشته به سرعت پیشرفت کرده و در سال 2006 به عنوان کشور توسعه یافته شناخته شد . دانشگاه های معتبر ، هزینه تحصیل و زندگی ارزان قیمت  در این کشور سبب جذب افزایش تقاضای مهاجرت تحصیلی به چک شده است .

قبل از ورود به دانشگاه های این کشور دانشجویان باید در آزمون ورودی شرکت کنند . این آزمون ورودی به دو بخش کتبی و شفاهی تقسیم می شود . البته تحصیل در بعضی از رشته ها بدون آزمون ورودی است و براساس معدل نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی دانشجویان پذیرفته می شوند . برخی از رشته ها مانند تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک دارای آزمون ورودی هستند .

دانشگاه های چک

دانشگاه های معتبر چک

 • دانشگاه چارلز : این دانشگاه بالاترین رتبه در بین دانشگاه های جمهوری چک را داراست . دانشگاه چارلز در سال 1834 توسط امپراتور چارلز تاسیس شد و بزرگترین دانشگاه جهوری چک با 17 دانشکده و 49200 دانشجو است . در میان دانشجویان بین المللی این دانشگاه از محبوبیت زیادی برخوردار است .
 • دانشگاه فنی چک در پراگ : این دانشگاه در سال 1707 در پراگ تاسیس شد و یکی دیگر از بزرگترین و قدیمی ترین موسسه های آموزشی این کشور است . از نظر آموزشی در رتبه دوم بین دانشگاه های چک قرار دارد ، این دانشگاه دارای هشت دانشکده است و بیش از صد رشته در این دانشگاه ارائه می گردد .
 • دانشگاه ماساریخ : دومین دانشگاه بزرگ در جمهوری چک است و در شهر برنو واقع شده است . این دانشگاه در سال 1919 تاسیس شد . دروس در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و آلمانی تدریس می شوند . به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین المللی از این دانشگاه پذیرش می گیرند .
 • دانشگاه تکنولوژی شیمی پراگ : این دانشگاه در سال 1952 در شهر پراگ تاسیس شد و یکی از دانشگاه های برتر اروپا در زمینه تکنولوژی  شیمی است . دانشگاه تکنولوژی شیمی پراگ دارای چهار دانشکده تکنولوژی شیمی ، تکنولوژی محیط زیست ، تکنولوژی بیوشیمی و مهندسی شیمی است . این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی خوابگاه ارائه می کند . دروس در اینم دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شوند و داشتن آیلتس برای ورود به این دانشگاه ضروری است .

هزینه تحصیل در دانشگاه های چک

یکی از عواملی که قبل از مهاجرت باید مورد توجه قرار گیرد هزینه تحصیل در کشور مقصد است . هزینه تحصیل در دانشگاه های چک به چند عامل بستگی دارد :

 1. انتخاب دانشگاه دولتی یا غیرانتفاعی : با انتخاب دانشگاه های دولتی دانشجو هزینه کمتری برای تحصیل پرداخت می کند .
 2. انتخاب زبان تحصیل در دانشگاه های این کشور : اگر دانشجویی به زبان چکی در دانشگاه های دولتی تحصیل کند ، تحصیل او رایگان است . اما برای تحصیل به زبان انگلیسی یا هر زبان دیگر مستلزم پرداخت هزینه است .

هزینه امتحان ورود به دانشگاه 20 یورو است . هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های  دولتی مختلف بین 100000 تا 300000 کرونا است .

هزینه زندگی در چک 

هزینه زندگی در مهاجرت تحصیلی به چک نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمتر است . هزینه زندگی در این کشور  50 درصد بیشتر از ایران است ، این هزینه شامل هزینه خوراک ، پوشاک ، حمل و نقل ، تفریح و سرگرمی می باشد . هزینه اجاره خانه در جمهوری چک  28 درصد بیشتر از ایران است .  متوسط هزینه های زندگی دانشجویان از 350 تا 750 دلار در هر ماه است .

براساس قانون اداره کار جمهوری چک دانشجویان می توانند همزمان با تحصیل به صورت نیمه وقت کار کنند . دانشجویان بین المللی گزینه هایی زیادی برای کار نیمه وقت در این کشور دارند تنها شرط لازم  برای کار این تسلط کامل به زبان چکی است . دانشجویان در چک مجاز به 40 ساعت کار در هفته هستند . متوسط حقوق برای کار تمام وقت چهل ساعت در هفته 27889 کرونا  برای هر ماه است .

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش از دانشگاه های جمهوری چک

 1. تکمیل فرم پذیرش
 2. کپی از نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی با ترجمه رسمی به زبان چکی
 3. پرداخت هزینه پذیرش 600 کرونا
 4. گواهی تسلط به زبان انگلیسی ( نمره آیلتس 6)
 5. روزمه تحصیلی
 6. نامه هدف تحصیل در این کشور

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی چک

 1. فرم پذیرش از یکی از دانشگاه ها یا دانشکده های جمهوری چک
 2. هزینه دانشگاه
 3. 2 قطعه عکس پاسپورتی
 4. اصل پاسپورت معتبر ، مدت اعتبار پاسپورت باید حداقل 90 روز بیشتر از مدت اقامت باشد .
 5. نامه تمکن مالی و پرینت حساب
 6. نامه هدف اقامت در این کشور
 7. گواهی اجاره مسکن یا خوابگاه یا رزور هتل
 8. گواهی عدم سو پیشینه به زبان چکی
 9. بیمه سلامت به زبان چکی

اقامت بعد از اتمام دوره تحصیل در جمهوری چک

بعد از اتمام دوره تحصیل دانشجو نمی تواند در این کشور اقامت داشته باشد ، مگر آنکه شغلی پیدا کند و قرار داد کاری داشته باشد در صورت یافتن شغل در جمهوری چک دانشجوی فارغ التحصیل باید تقاضای ویزای جدید با هدف کار  و اقامت دائمی کند .

اقامت بعد از تحصیل در چک

جمهوری چک کشوری ایده آل برای تحصیل به زبان انگلیسی با هزینه کم در یک کشور اروپایی و عضو اتحادیه اروپا به منظور مهاجرت تحصیلی به اروپا می باشد . امید است با مطالعه مقاله فوق از شرایط و ویژگی های مهاجرت تحصیلی به چک آگاهی یابید . در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره تلفنی رایگان موسسه مهر آفرین رجبی در دفاتر مختلف بهره مند شوید .

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *