تحصیل در کانادا

قطعا تحصیل در کانادا به معنای تحصیل علم در پیشرفته ترین کشور جهان با برترین امکانات دانشگاهی است ، تحصیل در کانادا آرمان هر دانشجویی در سراسر جهان و فرصتی شگفت انگیز برای کسانی است که به آن دست پیدا می کنند.

تحصیل در کانادا آرزوی بسیاری از علاقه مندان به تحصیل علم در سراسر جهان است ، دانشگاه هایی با بالاترین رنکینگ جهانی و امکاناتی بی نظیر برای دانشجویان ، این کشور را به یکی از محبوب ترین کشورهای جهان برای تحصیل بدل کرده است.

تحصیل در کانادا

با نگاهی به آمار زندگی و تحصیلات در کشورهای مختلف جهان می توان دریافت که کشور کانادا یکی از محبوب ترین کشورهای دنیا برای تحصیل و مهاجرت است و به علاقه مندان این فرصت را می دهد تا بتوانند از روش های متفاوت به اقامت و زندگی در این کشور دست یابند.

یکی از مناسب ترین این روش ها اخذ ویزای تحصیلی ست که به معنای تحصیل در دانشگاه هایی با رنکینگ جهانی ست و به شیوه آسانی دانشجو را در رسیدن به زندگی بهتر کمک می نمای ، کانادا از معدود کشورهای جهان است که سالانه بالغ بر 200 دانشجو بین المللی را در مراکز علمی خود جای می دهد.

در این مقاله با ما همراه باشید تا ضمن نگاهی بر تحصیل در کانادا تمامی شرایط مورد نیاز رسیدن به ویزای تحصیلی این کشور را به شما معرفی نماییم و مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) آماده اند تا تمام راهنمایی های لازم در زمینه دریافت ویزای تحصیلی را در اختیار شما علاقه مندان قرار دهند.

پادکست تحصیل در کانادا

مدت زمان : 02:03

کانادا مقصد تحصیلی منحصر بفرد در جهان

با انتخاب زندگی و تحصیل در کانادا شما کشوری را انتخاب خواهید کرد که مهد بسیاری از دانشمندان و نخبگان در عرصه های جهانی بوده است.

در سال 2018 سه دانشمند از این کشور به عنوان پایه گذاران هوش مصنوعی جایزه نوبل را از آن خود نمودند و یا حتی در عرصه هنر و فرهنگ نیز شخصیت های معروف سینمای جهان همچون جیم کری و یا جیمز کامرون در این کشور به دنیا آمده اند.

کسانی که برای رسیدن به زندگی و آینده ای بهتر مهاجرت به کشورهایی همچون کانادا را انتخاب می کنند علاوه بر بهره مندی از امکانات تحصیلی ایده آل فرصت زندگی در کشوری مدرن با بالاترین استانداردهای زندگی را نیز به دست می آورند.

کانادا کشوری ست که خدمات درمانی را به صورت رایگان در اختیار مردم خود قرار می دهد و توانسته رفاه کامل را برای بیش از 80% جمعیت خود فراهم سازد . کانادا کشوری چند زبانه است و فرصت استثنایی را در اختیار دانش آموزان و دانشجویان قرار می دهد تا بتوانند مهارت های زبانی خود را تقویت بخشند.

دو زبان انگلیسی و فرانسه در کانادا رسمیت داشته و بیش از 9 میلیون فرانسوی زبان در این کشور زندگی می کنند ، این کشور نه تنها یکی از امن ترین مکان ها برای رفتن به محیطی دیگر است بلکه کانادا به ویژه شهرهای بزرگ مانند تورنتو و ونکوور دارای تنوع عظیمی از فرهنگ هستند که واقعا برای دانشجویان خارجی جذابیتش را بیشتر می کند.

اگر به زبان فرانسوی مسلط هستید ، می توانید در فرانسه رایگان تحصیل کنید ، در مقاله تحصیل در فرانسه تمام راه های پذیرش و تحصیل رایگان در این کشور را شرح داده ایم.

نکته : عناوینی که در باکس سبز رنگ دراختیار شماست می تواند به شما در مطالعه راحت تر این مقاله کمک کند.

سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی و دانشگاهی کانادا یکی از پیشرفته ترین و به روزترین سیستم های آموزشی دنیا مطابق با استاندارد های OECD است که اعتبار بالای خود را با قرار گرفتن در رتبه های بسیار بالای انواع رده بندی های جهانی اثبات کرده و به صورت ایالتی مدیریت می شود.

سیستم آموزشی کانادا

برخی از مسائل سیستم آموزشی در بین استان های مختلف متفاوت است اما قانون گذاری های پایه ای این سیستم بر عهده دولت فدرال بوده و اغلب مناطق کانادا از استانداردهای آموزشی یکپارچه ای برخوردار هستند.

به طور کلی دولت کانادا شش درصد از تولید ناخالص داخلی اش را صرف امور آموزشی اش می کند که با این رقم توانسته رکورد هزینه های آموزش را در بین کشورهای OECD را از آن خود نماید.

مدارس کانادا در سه دسته دولتی ، خصوصی و شبانه روزی قرار می گیرند و سیستم تحصیلی این کشور این اجازه را به نوجوانان و جوانان خارجی می دهد تا از طریق تحصیل در مدارس شبانه روزی و یا با مدرک دیپلم به جمع دانش آموزان و دانشجویان کانادایی بپیوندند.

توصیه می شود دانش آموزان خارجی از سن 10 سالگی به بعد جهت تحصیل در مدارس اقدام کنند تا شانس بیشتری در دریافت ویزا داشته باشند.

تحصیل برای افراد خارجی نیازمند معرفی یک قیم بالای 18 سال در این کشور است که در استان محل مدرسه زندگی کند ، در دوره مدرسه مانند دبیرستان فرد اجازه کار در این کشور را ندارد اما چنانچه در کالج به تحصیل مشغول شود اجازه کار نیز خواهد داشت.

روند دریافت مدرک دیپلم در کانادا

تحصیل در کشور کانادا تا مقطع دیپلم مانند اکثر کشورهای جهان به مدت ۱۲ سال و به صورت اجباری است و از سن 5 سالگی آغاز و تا پایان 18 سالگی ادامه می یابد و پس از آن دانش آموزان موفق به اخذ مدرک دیپلم می شوند و می توانند وارد دانشگاه شوند.

این افراد می توانند برای تحصیل در کالج ها و دانشگاه های در تمامی رشته های پزشکی ، مهندسی ، علوم پایه ، علوم انسانی و دوره های زبان درخواست بدهند.

دانشجویانی که با مدرک دیپلم از کشوری دیگری اقدام می کنند روند تحصیلی شان با مدرک دیپلم ، در اصل به شرایط کالج و یا دانشگاه منتخب بستگی دارد ، اما به طور عمومی ، شما باید با ارائه ریز نمرات و معدل دیپلم و پیش دانشگاهی را به دانشگاه مورد نظرتان ارسال و نامه پذیرش را کسب کنید.

اگر فردی دوره پیش دانشگاهی را به پایان نرسانده باشد ، در برخی استان ها ( مانند کبک ) می تواند پیش دانشگاهی را جبران کند ، برای تحصیل در برخی رشته ها ارائه معدل بالا ( پایین تر از ۱۴ قابل قبول نیست ) و یا گواهی قبولی در کنکور سراسری ایران ( دقیقا در همان رشته درخواستی شما در کانادا ) و همچنین ارائه نمره زبان مورد نیاز است.

ورود به رشته های پزشکی کانادا با مدرک دیپلم

از پرطرفدارترین رشته ها تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا است ، عزیزانی که می خواهند در این رشته ها ادامه تحصیل بدهند باید علاوه بر الزامات عمومی برای تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم ، در آزمون Admission Test (MCAT ) Medical Colleg شرکت کرده و نمره آن را به دانشگاه ارائه بدهند.

نمره زبان و معدل مورد نیاز برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا نیز نسبت به سایر رشته ها بالاتر می باشد ، در حدود ۱۷ دانشگاه پزشکی در کانادا وجود دارد که مدارک تحصیلی بسیاری از آنان مورد قبول کشور ایران می باشد ، لذا کسانی که مایل هستند برای طبابت به ایران بازگردند بهتر است دانشگاهی را انتخاب کنند که مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد.

الزامات زبان جهت تحصیل در کانادا

بسته به دانشگاه ، کالج و ایالت انتخابی شما ممکن است نمره زبان انگلیسی و یا فرانسه از شما خواسته شود ، تمامی دانشگاه های انگلیسی زبان کانادا نمره آیلتس یا تافل را از متقاضی می خواهند.

الزامات زبان جهت تحصیل در کانادا

سطح نمره زبان هم با توجه به رشته درخواستی و دانشگاه مورد نظر متفاوت می باشد اما به طور کلی نمره زبان آیلتس پایین تر از ۶ و تافل پایین تر از ۷۵ پذیرفته نمی شود.

برخی از دانشگاه ها یک فرصت اضافی برای دانشجویانی که مدرک پیش دانشگاهی را ندارند پیش بینی کرده اند ؛ این افراد می توانند پس از اخذ ویزای تحصیلی و قبل از شروع تحصیل در دانشگاه ، چند درس اصلی را به عنوان پیش نیاز بگذراند و پس از اخذ نمره حد نصاب در آنها ، دروس اصلی را شروع نمایند.

این فرصت برای دانشجویانی که نمره زبانشان به حد نصاب نرسیده باشد نیز اعمال می شود ، بعضی از دانشگاه ها ممکن است آزمون های انگلیسی دیگری را قبول کنند مانند:

 • Cambridge انگلیس در سطح پیشرفته
 • CAEL ارزیابی زبان انگلیسی دانشگاهی کانادایی
 • CanTEST نوعی تست انگلیسی برای دانش آموزان و کارآموزان
 • MELAB ارزیابی زبان انگلیسی در ایالت میشیگان

علاوه بر زبان انگلیسی دانشجویان می توانند زبان فرانسه را نیز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های واقع در مناطق فرانسوی زبان کانادا ارائه دهند ، بسیاری از افراد که به زبان فرانسه تسلط دارند تحصیل در این کشور را به تحصیل در فرانسه ترجیح می دهند.

تست های فرانسوی پذیرفته شده توسط دانشگاه های کانادا به شرح زیر است :

 • DALF
 • DELF
 • TEF
 • TCF
 • Test Can

دوره زبان انگلیسی در کانادا

یکی از دلایل اصلی برگزاری دوره های زبان در کانادا وجود درخواست های زیاد از سوی دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در دانشگاه های این کشور است که نیازمند اخذ مدرک زبان هستند.

دوره زبان در کانادا

اگر دانشجویان در هنگام ثبت نام در دانشگاه مدرک زبان نداشته باشند باید از دانشگاه پذیرش مشروطAdmission Conditional گرفته و ابتدا نسبت به اخذ مدرک زبان خود اقدام کنند.

در کشور کانادا هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی رسمیت دارند و برخی از دانشگاه ها تحصیلات به زبان فرانسوی را نیز ارائه می دهند از این رو دوره های زبان شامل هر دو زبان ( FSL ) و (ESL )هستند و دانشجویان متقاضی زبان فرانسه نیز می توانند در کلاس های مربوطه این زبان شرکت کنند.

تمامی متقاضیان با شرکت در آزمون ورودی و مشخص نمودن سطح زبان خود در دوره های کالج پذیرفته می شوند این سطوح از مبتدی برای کسانی که هیچ آشنایی با زبان انگلیسی ندارند آغاز شده و تا دروس پیشرفته در رابطه با رشته های تخصصی در دانشگاه را در بر می گیرد.

البته اکثر دوره های زبانی که در کانادا با درخواست زیاد روبه رو است دوره زبان انگلیسی عمومی ست که حدودا بین 4 تا 6 ماه زمان می برد ، این دوره ها مدرک آیلتس یا تافل را به دانشجویان اعطا می کنند که یکی از پیش نیازهای اصلی ورود به دانشگاه ها هستند . هزینه این دوره ها معمولا بین 4 تا 6 هزار دلار در هر ترم است.

انتخاب دوره مناسب زبان انگلیسی در کانادا

در سیستم آموزشی کانادا ، دوره زبان انگلیسی بسیار متنوع بوده و در تمامی کالج ها و موسسات آموزش زبان می توان طی زمان های مختلف زبان انگلیسی را فرا گرفت.

برخی از دوره زبان انگلیسی در کانادا به منظور ورود به دانشگاه و برخی دیگر جهت کار و یا انجام کارهای روزمره زندگی در این کشور هستند از این رو هدف یادگیری زبان انگلیسی مهم ترین عامل در انتخاب دوره در این کشور است.

در مجموع دوره های زبان می تواند از دو هفته تا دو سال زمان برده و شرایط اقامتی را برای هر فرد به گونه ای متفاوت رقم زند.

 • زبان انگلیسی محاوره ای
 • زبان انگلیسی تجاری
 • زبان انگلیسی ورود به دبیرستان
 • برنامه های آموزش معلم
 • انگلیسی برای اهداف خاص
 • انگلیسی برای محل کار
 • چهار مهارت اصلی خواندن ، نوشتن ، گوش دادن و صحبت کردن
 • انگلیسی برای کودکان زیر 12 سال
 • انگلیسی برای آمادگی در آزمون های بین المللی مانند آیلتس یا تافل

تمامی این برنامه می تواند در دوره ها و سطوح مختلف ارائه شود و امکان تحصیل به صورت انفرادی و گروهی وجود دارد برخی از این دوره ها در پایان به متقاضی گواهی معتبر اهدا کرده و برخی دیگر تنها آماده سازی لازم را فراهم می رساند.

مراکز ارائه دهنده دوره های زبان در کانادا

تقریبا ۲۲۵ موسسه زبان معتبر در یک انجمن بزرگ علمی در کانادا عضو هستند و دوره های زبان معتبر را برگزار می کنند ، هر فرد با توجه به شهر محل سکونت خود می تواند موسسه مناسبی را برای دوره زبان انگلیسی در کانادا انتخاب کنند اما موسسات زیر گزینه های معتبر و ایده آلی برای تحصیل زبان خواهند بود :

 • موسسه Canadian Language Centre
 • موسسه Eurocentres North America
 • موسسه ACCESS International English Language Centre
 • مرکز CES Embassy
 • موسسه Quest Language Studies
 • موسسه Connect School of Languages
 • موسسه OHC کارشناسان موسسه قادرند تا شما را در جریان بیشتر مراکز آموزشی این کشور قرار دهند.

یادگیری زبان انگلیسی در ونکوور کانادا

اگر می خواهید یک ماجراجویی داشته باشید و مهارت های انگلیسی خود را افزایش دهید ، ونکوور کانادا قطعا مقصد مناسبی برای شماست ، ونکوور واقع در گوشه جنوب غربی بریتیش کلمبیا ، یک شهر بسیار جوان است که تنها در فاصله کوتاهی از مرز ایالات متحده است.

در این شهر در مراکز مختلف امکان آموزش زبان انگلیسی وجود دارد که یکی از این مراکز پردیس های ILSC است . این مرکز زبان در قلب مرکز شهر ونکوور واقع شده و امکاناتی از قبیل یک آزمایشگاه کامپیوتری با دسترسی به اینترنت ، یک کتابخانه از مواد خودآموزی و یک سالن دانشجویی دارد.

دوره های آمادگی TOEFL و Cambridge Exam و همچنین برنامه های ESL عمومی تر نیز در این مدارس ارائه میشود همچنین اگر میخواهید زبان انگلیسی را برای دالیل حرفه ای ، علمی یا شخصی یا برای آماده شدن برای امتحان مانند تافل یا آیلتس یا کمبریج آموزش ببینید ، می توانید در مدارس زبان انگلیسی LSI تحصیل کنید و آموزش ببینید ؛ این مدارس در طول 50 سال گذشته شهرت تعالی در زبان های آموزشی را توسعه داده و دارای 14 زبان سراسر جهان است.

آموزش زبان انگلیسی در مدرسه LAB ونکوور

Languages Across Borders (LAB) ونکوور یک مدرسه زبان دیگر در مرکز شهر ونکوور با بیش از 25 سال سابقه است که کلاس های انگلیسی با کیفیت و حرفه ای را برای متقاضیان از بیش از 103 کشور ارائه می دهد.

در این LAB برنامه های گسترده ای از دوره های زبان انگلیسی برای همه سطوح به گونه ای طراحی شده است تا رابطه میان زبان مکالمه و آکادمیک انگلیسی را متعادل ساخته و راه ورود به دانشگاه را هموار سازد.

با یک سبک آموزشی تعاملی و انواع فعالیت ها و رویدادهای اجتماعی ، معلمان بسیار حرفه ای اطمینان می دهند که تجربه تحصیلی شما سرگرم کننده و مفید است.

کارکنان اختصاصی ونکوور یک محیط دوستانه ایجاد می کنند که زبان آموزان را قادر می سازد تا اهداف انگلیسی خود را در رسیدن به اهداف خود دنبال کنند و همچنین دوستانی از سراسر جهان بیابند.

آموزش زبان انگلیسی در GV ونکوور

یک مرکز آموزش معلمان برای کمبریج CELTA است که آمادگی و ارزیابی آزمون های عمومی انگلیسی و بین المللی مانند IELTS، CELPIP، OET، Cambridge ESOL را برگزار می کند.

به محض ورود به محوطه این مرکز شما یک جامعه پویا از زبان آموزان پیشرفته و متخصصان سراسر جهان را می بینید که علاقمند به توسعه مهارت های زبان خود برای حرفه های خود ، آموزش بیشتر و یا غنی سازی شخصی هستند.

اگر می خواهید در کشور های انگلیسی زبان تحصیل کنید ، می توانید به کشور انگلستان هم فکر کنید ، مقاله تحصیل در انگلستان را بخوانید ، این کشور خصوصا در رشته های مهندسی رتبه برتر را در جهان دارد.

 

ثبت نام در کالج های کانادا

تحصیل در کالج های کانادا بسیار رایج است چرا که دانش آموز را برای ورود به دانشگاه و آزمون های ورودی آماده ساخته و سطح زبان او را نیز بهبود می بخشد.

ثبت نام در کالج های کانادا

متقاضیان تحصیل در دوره های فنی حرفه ای ، برخی رشته های مهندسی ، علوم کاربردی و هنری ، می توانند برای تحصیل در کالج های کانادا درخواست بدهند ، اخذ پذیرش از کالج ها به نسبت ساده تر از دانشگاه است و همچنین بسیاری از کالج ها امکان انتقال واحد های درسی به دانشگاه ها را فراهم کرده اند که این روش برای دانشجویان خارجی مقرون به صرفه است.

در این شیوه دانشجو ابتدا وارد کالج شده و در یک محیط ساده و کوچکتر با هزینه کمتر شروع به تحصیل نموده و پس از اتمام دوره ، با ارائه نمره زبان و معدل به دانشگاه مورد نظر و انتقال واحد های درسی پاس شده ، تحصیل در دانشگاه را آغاز می کنند ؛ این روش برای عزیزان علاقه مند برای تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم روش بسیار ایده آلی است.

البته توجه داشته باشید که در برخی از کالج های تخصصی که تطبیق واحد صورت می پذیرد داشتن مدرک زبان از شروط پیش نیاز است و معمولا در کالج هایی که مدرک زبان درخواست نمی شود روند دریافت ویزا کمی دشوار می گردد ، زمان تحصیلی در کالج ها به مدت یک یا دوسال برای مقطع دیپلم و سه تا چهارسال برای مقطع لیسانس است.

آزمون ورودی دانشگاه های کانادا

هیچ آزمون ورودی جامعی برای دانشگاه های کانادا برگزار نمی شود اما بعضی از دانشگاه های کانادا براساس رشته انتخابی آزمون برگزار می کنند ، در ادامه ۷ آزمون ورودی ضروری برای تحصیل در کانادا را معرفی می کنیم.

آزمون تافل و آیلتس : این دو آزمون برای سنجش توانایی زبان انگلیسی متقاضی برگزار و از مهمترین آزمون های ورودی برای تحصیل در دانشگاه های کانادا هستند.

آزمون پذیرش پزشکی: MCAT یک آزمون چند گزینه ای ست که برای کمک به کالج ها در پیش بینی توانایی دانش آموز برای تحصیل در دانشکده پزشکی طراحی شده است.

آزمون پذیرش دانشکده حقوقLSAT : معیاری استاندارد برای ارزیابی متقاضیان تحصیل دانشکده های حقوق می باشد.
آزمون جی آر ای : برای سنجش آمادگی دانشجو آینده نگر برای ورود به مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد طراحی شده و دانش آموزان را در مهارت های کلامی ، کمی و تحلیلی مورد سنجش قرار می دهد.

آزمونSAT : یک آزمون ورودی دوره کارشناسی استاندارد برای افراد مایل به تحصیل در خارج از کشور است که یک تفاوت اصلی با سایر آزمون های نام برده دارد و تنها افراد متقاضی رشته های پزشکی را مورد سنجش قرار داده و علاوه بر مفاهیم و اصول علمی نیاز به توانایی در مسائلی همچون مهارت نوشتن ، تفکر انتقادی و حل مسئله در شرایط دشوار دارد ، این آزمون عملکرد داوطلبان را در دانشکده پزشکی و آینده کاری مشخص می سازد.

آزمون GMAT : آزمونی هوشمند و رایانه ای مخصوص دانشجویان دوره کارشناسی ارشد یا MBA ست که مهارت های نوشتاری ، محاسباتی و کلامی را در داوطلبان می سنجد ، هم اکنون نمره این آزمون در پذیرش دانشگاه های کشور کانادا موثر بوده و هر دانشگاه یک نمره حداقل را برای پذیرش خود تعیین نموده است.

تحصیل کارشناسی در کانادا

تحصیل در مقطع کارشناسی با توجه به رشته انتخابی سه تا پنج سال زمان می برد که البته با درنظر گرفتن دوره کالج و یا پیش نیازهایی که ممکن است توسط دانشگاه تعیین شود می تواند بیشتر نیز گردد

تحصیل کارشناسی در کانادا

دقت داشته باشید که دانشگاه های کانادا تنها دانشجویان تا سن 25 سال را برای تحصیل در این دوره پذیرش می کنند و شرط معدل 14 را نیز لحاظ می نمایند ، البته این میزان معدل در رشته هایی همچون پزشکی و شاخه های مرتبط با آن متفاوت بوده و داوطلب باید معدل بالای 15 داشته باشد.

اگر شخصی در کشور خود دوره پیش دانشگاهی را نگذرانده باشد باید ابتدا چند درس اصلی را پشت سر گذاشته و یا در ابتدای دوره لیسانس تعدادی واحد اضافه را بگذراند ، همچنین داشتن مدرک زبان با نمره ۶ IELTS برای پذیرش لازم است و در صورتی که تمام مراحل پذیرش دانشجو تکمیل شده باشد و تنها نمره زبان او به حد مشخص نرسد می تواند مشروط به گذراندن دوره زبان در دانشگاه مراحل پذیرش را طی نماید.

البته قوانین تحصیل دوره کارشناسی در ایالت کبک با سایر ایالت ها متفاوت بوده و دیپلم یازده ساله را هم از متقاضیان می پذیرد اما متقاضی ابتدا در کالج و یا در دوره دوساله پیش دانشگاهی شرکت و پس از تکمیل این دوره ها به مقطع کارشناسی وارد دانشگاه میشود ؛ دوره لیسانس در ایالت کبک سه سال است.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل دوره کارشناسی ارشد که ترکیبی از واحد های درسی و تحقیقات در حدود دو سال زمان نیاز دارد و و باید حداقل معدل ۱۴ از دوره لیسانس خود داشته باشید.

در این مقطع دانشگاه ها به دلیل تخصصی شدن تلاش می کنند تا پذیرش خود را به دانشجویانی اعطا کنند که رزومه تحصیلی قوی داشته و پژوهش های قابل توجهی در رشته تحصیلی شان داشته اند ، اگر کسی قصد تغییر رشته در این مقطع را داشته باشد باید ابتدا دروس پیش نیاز را بگذراند که در این صورت ممکن است طول دوره به سه سال برسد.

در برخی از دانشگاه ها نیاز به ارائه توصیه نامه از سوی اساتید دوره لیسانس نیز وجود دارد ، دقت داشته باشید چنانچه بتوانید رزومه تحصیلی خوبی را به دانشگاه ارائه کنید شانس بالایی در دریافت کمک هزینه و بورس تحصیلی از سوی دانشگاه خواهید داشت.

داشتن مدرک زبان نیز برای دانشجویان این مقطع الزامی و هزینه تحصیل در مقطع ارشد بالاتر از کارشناسی می باشد.

تحصیل مقطع دکترا در کانادا

طتحصیل مقطع دکترا در کانادا با توجه به زمان ، هزینه و ساختار در هر دانشگاه متنوع است ، به طور کلی مدرک کارشناسی ارشد در رشته مربوطه با معدل بالا و مقالات علمی چاپ شده در مجلات معتبر و توصیه نامه از دانشگاه قبلی مورد نیاز است.

تحصیل مقطع دکترا در کانادا

در برخی رشته ها نیز می توانید بدون ارائه مدرک کارشناسی ارشد با ارائه نمرات خیلی عالی در دو سال پایانی مقطع لیسانس به همراه مقالات علمی پژوهشی فراوان پذیرش بگیرید که دکترای مستقیم نام دارد.

برای پذیرش دکترا که حدودا چهار ساله است شما باید همچنین با توجه به ایالتی که برای تحصیل انتخاب می کنید ، نمره زبان آیلتس ، تافل ، GMAT یا GRE را ارائه بدهید.

پذیرش دوره دکترا با دو مقطع قبلی کمی متفاوت است و دانشجو باید با یک استاد به صورت مستقیم ارتباط برقرار کرده و تز خود را به همراه سوابق تحصیلی مورد تایید این استاد قرار دهد ؛ در صورتی که استاد مربوطه شما را به عنوان دانشجوی خود بپذیرد می توانید مراحل پذیرش خود در دانشگاه را آغاز کنید.

شرایط زندگی ، کار و اقامت برای دانشجویان دوره دکترا نسبت به سایر مقاطع آسانتر بوده و دانشجویان میتوانند پس از اتمام دوره تحصیل خود در یکی از ارگان های دولتی به کار مشغول شده و به اقامت برسند.

کمک هزینه های تحصیلی به دانشجویان دکترا بیشتر از دو مقطع قبل داده می شود که البته به بودجه ای که در اختیار استاد مربوطه قرار میگیرد بستگی دارد.

برنامه های دکترا در دانشگاه های کانادا

تقریبا ۳۰ گزینه بسیار پرطرفدار برای تحصیل مقطع دکترا در کانادا وجود دارد که در ادامه ما برخی از آنها را برای تحصیل در کانادا خدمت شما معرفی می کنیم :

 • برنامه دکترای مدیریت در دانشگاه مک گیل
 • دکترای علوم اجتماعی در دانشگاه Royal Roads
 • دکترای آموزش ( با تمرکز بر پایداری آموزشی ) در دانشگاه Nipissing
 • دکترای سیستم های زیستی و تنوع زیستی ، دانشگاه Lethbridge
 • دکترای تکامل و رفتار ، دانشگاه Lethbridge
 • دکترای علوم زیست مولکولی ، دانشگاه Lethbridge
 • دکترای علوم نظری و محاسباتی ، دانشگاه Lethbridge
 • دکترای اندیشه های فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی ، دانشگاه Lethbridge
 • دکترای زمین ، فضا و علوم فیزیکی ، دانشگاه Lethbridge
 • دکترای در علوم اعصاب ، دانشگاه Lethbridge
 • دکترای مهندسی شیمی و زیست شناسی ، دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دکترای در مهندسی معدن ، دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دکترا در مهندسی برق و کامپیوتر ، دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دکتر در مهندسی مکانیک ، دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دکترا در مهندسی مواد ، دانشگاه بریتیش کلمبیا

با توجه به اینکه برنامه های دکترا در اغلب دانشگاه ها به صورت طرح های تحقیقاتی است ، انتظار می رود که بتوانید از طریق کمک هزینه تحقیقاتی و یا بورس تحصیلی موفق به تحصیل مقطع دکترا در کانادا شوید ، برنامه های کمک هزینه تحصیلی معمولا فقط هزینه تحصیل و تحقیقات را پشتیبانی می کند اما بورس های تحصیلی حقوق مازاد بر این نیز به دانشجو پرداخت می کند.

نحوه پذیرش از دانشگاه های کانادا

مراحل اخذ پذیرش باید با آگاهی کامل و مرحله به مرحله انجام شود ، شما در اولین قدم باید موضوع تحصیلی خود را انتخاب و در مرحله دوم دانشگاه مورد نظر را بیابید.

نحوه پذیرش از دانشگاه های کانادا

در مرحله سوم نیز باید تمام مدارک تحصیلی خود از جمله دیپلم و ریز نمرات را ترجمه کرده و به دانشگاه ارسال نمایید ، مرحله چهارم بررسی الزامات زبان برای پذیرش در دانشگاه کانادا است.

یکی از مهم ترین شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا ، فاصله زمانی بین فارغ التحصیلی و درخواست پذیرش می باشد به این معنا که فقط دانشجویانی می توانند موفق به اخذ ویزای تحصیلی کانادا شوند که کمتر از ۵ سال فاصله بین مقاطع تحصیلی و زمان درخواست پذیرش آنها وجود داشته باشد.

مهلت پذیرش در دانشگاه های کانادا

در طی روند ثبت نام باید به تاریخ ددلاین دانشگاه ها توجه ویژه داشته باشید که معمولا در کانادا دو بار در سال ( ترم زمستان و ترم تابستان ) فرصت ثبت نام وجود دارد ، مهلت ثبت نام برای ترم زمستان ۱ سپتامبر و برای ترم تابستان ۱۵ ژانویه – برای دانشجویان کارشناسی و اول ماه مارس – برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشد.

با این حال این مهلت ها بین موسسات متفاوت است و هر دانشگاه ممکن است مهلت های مختلفی برای دوره های تحصیلی خود داشته باشند . به طور کلی شما باید ۸ تا ۱۲ ماه قبل از شروع دوره ، درخواست پذیرش دهید زیرا یک یا دو ماه پس از ارسال درخواست نیز شما باید منتظر دریافت پاسخ رسمی از دانشگاه باشید بنابراین بهتر است در مدیریت زمان دقت کافی داشته باشید.

توجه داشته باشید چنانچه روند اخذ پذیرش اشتباه انجام شود ، ممکن است شما فرصت ثبت نام در سال تحصیلی جاری را از دست بدهید و روند مهاجرت تحصیلی به کانادا برای یک سال به تعویق بیوفتد بنابراین آشنایی قبلی با شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا از الزامات اولیه درخواست پذیرش است.

مدارک مورد نیاز پذیرش از دانشگاه های کانادا

هر دانشگاه مدارک مورد نیاز خود را مشخص می کند اما به طور کلی بیشتر موارد ذیل را شامل می شود :

 • مدارک فارغ التحصیلی / دیپلم
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • رزومه
 • نامه ای مبنی بر توضیح هدف شما از تحصیل در کانادا
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه ( در سرزمینهای فرانسوی )
 • نامه تمکن مالی
 • دو نامه مرجع علمی مبنی بر آمادگی مطالعات استاد / دکترا ( برای مقطع دکترا )
 • اقدامات لازم پس از پذیرش از دانشگاه های کانادا

برای تحصیل در کانادا شما پس از دریافت نامه پذیرش چند مرحله اضافی دیگر نیز باید انجام دهید ، برای مثال باید حتما بیمه درمانی خود را تنظیم کنید ، پوشش بیمه درمانی شما بسته به استانی که برای زندگی انتخاب کرده اید متفاوت است.

همچنین شما باید هزینه ی یکسال زندگی در کانادا و حتی مقداری بیشتر از آن را باید پیش بینی نمایید و در دست داشته باشید زیرا ممکن است مدت زیادی پس از ورود به کانادا نتوانید کار دانشجویی مناسبی پیدا کنید.

در اکثر اوقات لازم است پس از ورود به کانادا با داشتن مدرک مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ، دوره ای را پیش از ورود به دانشگاه در کالج های کانادا بگذرانید تا آمادگی بیشتری برای ورود به دانشگاه داشته باشد.

نقش انگیزه نامه در پذیرش تحصیلی کانادا

بیانیه شخصی شما یک بوم خالی است که می توانید از آن برای توصیف و نشان دادن شخصیت علمی خود استفاده کنید و نشان دهید که چرا شما لایق پذیرش در دانشگاه های کانادا هستید . وقت خود را برای نوشتن یک بیانیه شخصی به خوبی در نظر بگیرید که تاثیری ماندگار بر خوانندگان گذاشت.

این نیز فرصتی دیگر برای نشان دادن مهارت ها و دستاوردهای افرادی است که میخواهند به تحصیل در کانادا با معدل پایین بپردازند.

مشاوران برجسته موسسه مهاجرتی به کانادا ، می تواند در انجام این مرحله مهم به شما کمک کنند تا از طریق طرح یک برنامه کاربردی و نگارش یک توصیه نامه و یا بیانیه شخصی ایده آل و مورد پسند افسر پذیرش کانادایی ، پیش بروید و برای تحصیل در کانادا با معدل پایین موفق شوید.

تحصیل در کانادا با معدل پایین

برخی افراد از لحاظ پتانسیل و استعداد علمی قابلیت های زیادی دارند اما به دلیل معدل پایین از پذیرش در دانشگاه های کانادا نا امید هستند ، بهترین روش پیشنهادی برای حل این مشکل تحصیل دوباره در کالج های کانادا می باشد که سیستم آموزشی این کشور هر دانش آموز و یا دانشجو را با توجه به رزومه تحصیلی و عملکردش در برنامه تحصیلی رتبه بندی می نماید که GPA نام دارد.

این سیستم از مقیاس 1.0 تا 4.0 استفاده می کند که بالاترین امتیاز (4.0) نشان دهنده یک دانش آموز سطح A ، امتیاز 3.0 یک دانش آموز B ، و 2.0 دانش آموز سطح C است.

برای تحصیل در کانادا با معدل پایین ، بسیاری از دانشگاه ها GPA کمتر از 3.0 را به منزله معدل پایین در نظر می گیرند و ممکن است متقاضی را نپذیرند.

توجه داشته باشید که گرچه GPA بالا می تواند تضمین پذیرفته شدن شما در دانشگاه باشد ، اما GPA کم یا متوسط لزوما به این معنی نیست که شما به زودی رد خواهید شد ، منابع GPA می توانند به شما در رسیدن به سطح بالاتر یعنی A و B کمک کنند.

نحوه بهبود GPA فعلی شما

بهترین روش برای بهبود GPA فعلی شما ، شروع تمرکز بر کار خود در مدرسه است در صورت تمایل به درک مطالب در کلاس و نیاز به توجه بیشتر پیشنهاد می شود با یک معلم آگاه مشورت کنید ، یا اینکه شما می توانید به یک گروه مطالعاتی بپیوندید تا بتوانید در هنگام انجام تکالیف و آمادگی برای امتحانات و ملاقات های کوتاه مدت پاسخگو باشید.

علاوه بر این شما برای تحصیل در کانادا با معدل پایین می توانید سایر شرایط پذیرش دانشگاه ها را تقویت کنید به عنوان مثال باید تلاش کنید نمره زبان آیلتس یا تافل بالایی را به دست بیاورید ، اگر شما ، با این حال قادر به تامین یک نمره آیلتس یا تافل بالا هم نیستید بهتر است برای کسب حداقل مورد نیاز تلاش کنید.

همچنین عزیزان علاقه مند به تحصیل در کانادا باید تلاش کنند نمره SAT یا ACT خوبی را کسب کنند ، در SAT جدید نمره 1200 به عنوان یک نمره عالی محسوب می شود و شما را در میان 25٪ از افراد واجد شرایط و برتر قرار می دهد.

بنابراین فقط به خاطر این که شما معدل شما پایین است ، تسلیم نشوید ! همیشه یک فرد وجود دارد - یک معلم خصوصی یا یک همکلاسی سابق - که مایل است به شما کمک کند تا بتوانید به تحصیل در کانادا با معدل پایین بپردازید.

دانشگاه های مناسب دانشجویان با معدل پایین

هنگامی که می توانید شانس خود را برای تحصیل در کانادا با معدل پایین افزایش دهید ، خوب است نگاهی به برخی مدارس معتبر که برای شما مناسب است ، بیندازیم.

دانشگاه کاپیلانو : در ایالت بریتیش کلمبیا و شمال ونکوور قرار گرفته و دارای GPA 2.0 است . این دانشگاه دارای پنج دانشکده برای هنر و علوم ، مطالعات تجارتی و حرفه ای ، هنرهای زیبا و کاربردی و مطالعات جهانی و جامعه است و درکلاس های کوچکی آن بیش از 35 دانشجو نیستند.

دانشگاه کانادایی دبی ( CUD ): در قلب دبی قرار دارد و نیاز به GPA 2.0 دارد اگر شروع به تحصیل در CUD کنید ، پس از اتمام اولین سال تحصیلی ، می توانید درخواست انتقال به یکی از دانشگاه های همکار خود در کانادا ، دهید.

دانشگاه بریتانیایی هریوت وات : در دبی قرار گرفته که شما در آن آموزش عالی بریتانیا را دریافت خواهید کرد ، این دانشگاه نیاز به حداقل GPA 2.5 دارد و برنامه های کارشناسی را در مدیریت ، ساخت و ساز ، اندازه گیری و مهندسی ارائه می دهد.

این دانشگاه توسط منشور سلطنتی در بریتانیا تأیید شده است و برنامه های آن به شما امکان می دهد تا از برنامه های جابه جایی دانشجو برای دانشگاه های کانادا و یا اسکاتلند استفاده کنید.

دانشگاه Westcliff در کالیفرنیا : با GPA 2.0 و موسسه فناوری Carlow با الزامات GPA 1.98 ، نیز بستر مناسبی برای انتقال به دانشگاه های کانادایی ایجاد می کنند.

بهترین دانشگاه های کانادا

انتخاب دانشگاه محل تحصیل همواره یکی از مهم ترین انتخاب های دانشجویان است که باید به دقت بررسی شود ، دانشگاه های کشور کانادا به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند و عوامل متعددی از جمله موقعیت مکانی ، کیفیت رشته ها ، شهریه پرداختی و غیره در انتخاب دانشگاه موثر است ، در ادامه تعدادی از بهترین دانشگاه های کانادا را معرفی می کنیم.

بهترین دانشگاه های کانادا

دانشگاه تورنتو کانادا

این دانشگاه که در شهر تورنتو واقع شده همواره در رقابت تنگاتنگی با دانشگاه مک گیل است و می توان از آن به عنوان بهترین دانشگاه های کانادا در بسیاری از رشته های تحصیلی نام برد.

دانشگاه تورنتو در سال ۱۸۲۷ تاسیس شده و همواره در رده زیر ۵۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد ، این دانشگاه امکانات بی نظیر و مطابق با استاندارهای جهان را به دانشجویان ارائه می دهد و اکتشافات علمی بزرگی مانند انسولین و سلول های بنیادی را در کارنامه خود دارد ، دانشگاه تورنتو از گران ترین دانشگاه های کشور کانادا نیز به شمار می رود.

دانشگاه مک گیل

این دانشگاه نه تنها در داخل کشور کانادا بلکه در سطح جهانی نیز شهرت دارد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کانادا است ، دانشگاه مک گیل در شهر مونترئال استان کبک واقع شده و تاریخ تاسیس آن به سال ۱۸۲۱ بر میگردد.

این دانشگاه پذیرای بیش از ۳۰۰۰۰ دانشجو و ۷۰ موسسه آموزشی است ، بیش از ۱۵% دانشجویان از نقاط مختلف دنیا در دانشگاه مک گیل مشغول به تحصیل هستند و همواره دارای رتبه بسیار بالا در میان دانشگاه های جهان است ، زبان تحصیل در تمامی رشته انگلیسی بوده و بخش های مختلف توانسته اند در ۱۱ جایزه نوبل را به افتخارت این دانشگاه اضافه کنند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا ( UBC )

بیش از ۳۰% دانشجویان این دانشگاه خارجی هستند و یکی از بهترین دانشگاه های کانادا در سطح جهان است ، این دانشگاه بورسیه های تحصیلی متنوعی را به دانشجویان ارائه می کند و شخصیت های برجسته این کشور از جمله سه نخست وزیر در آن تحصیل کرده اند ؛ این دانشگاه در شهر ونکور از ایالت بریتیش کلمبیا قرار گرفته و چشم انداز بی نظیری به دریا و کوهستان دارد.

دانشگاه آلبرتا

این دانشگاه یکی از خوش نام ترین دانشگاه های کشور کانادا است و تاثیر بسیاری در اقتصاد آلبرتا و پیشرفت منطقه داشته است ، دانشگاه آلبرتا در سال ۱۹۰۸ میلادی تاسیس شده و اشخاص معروفی در آن درس خوانده اند.

این دانشگاه همواره در میان ۵ دانشگاه برتر کانادا و ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا معروف است ، هر سال بیش از ۳۰ هزار دانشجو در این دانشگاه به تحصیل مشغول هستند که تعداد دانشجویان محصل در مقاطع تحصیلات تکمیلی بیشتر از دوره کارشناسی است و در زمینه هنر و علوم انسانی بسیار قوی می باشد.

دانشگاه کوئین کانادا

این دانشگاه که در شرق کانادا بین مونترال و تورنتو واقع شده یک دانشگاه دولتی و جزو بهترین دانشگاه های کانادا است که رشته پزشکی بسیار قوی دارد و می توان آن را به عنوان دومین دانشگاه پزشکی معتبر کانادا نام برد ؛ برای اطلاع از هزینه تحصیل پزشکی در کانادا در این دانشگاه می توانید به سایت دانشگاه مراجعه نمایید.

در این دانشگاه کمک هزینه های تحصیلی خوبی از سالیان قدیم به دانشجویان در مقاطع مختلف اعطا می شود ، در حدود ۱۰% دانشجویان دانشگاه کوئین خارجی هستند و نزدیکی این دانشگاه به شهرهای بزرگ و هم چنین سکوت و آرامشی که بر آن حاکم است از مزیت های تحصیل در این دانشگاه به شمار می رود.

دانشگاه مک مستر

این دانشگاه دارای ۶ دانشکده بوده و نام آن از یک سناتور نماینده مجلس سنای کانادا که هزینه تاسیس این دانشگاه را پرداخت نموده گرفته شده است ، رتبه این دانشگاه در سطح جهانی همواره زیر صد و یکی از به نام ترین دانشگاه کانادا و جهان است.

دانشگاه مک مستر که در شهر همیلتون ، انتاریو قرار گرفته در رشته پزشکی بسیار قوی است وتحقیق و پژوهش در علوم مختلف از جمله اساسی ترین فعالیت دانشجویان به شمار می رود.

دانشگاه مونترال

یکی از شاخصه های این دانشگاه فرانسوی زبان بودن آن است که بزرگترین دانشگاه فرانسوی زبان در خارج از فرانسه به شمار می رود ، شهریه دریافتی در تمامی مقاطع بسیار مناسب است و دومین دانشگاه کانادا از نظر تعداد دانشجویان می باشد.

اکثر دانشجویان این دانشگاه در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند و به عنوان یک مرکز مهم تحقیقاتی در کانادا از راه پژوهش نیز درآمد زیادی دارد.

دانشگاه مموریال نیوفاندلند

دانشگاه مموریال پیشینه ای قوی در زمینه آموزش دارد و به عنوان یکی از جامع ترین دانشگاه های کشور کانادا شناخته می شود ، شهریه تحصیلی بسیار پایین و به نوعی ارزانترین دانشگاه کشور کانادا است و همچنین به دلیل هزینه زندگی پایین از جمله اولین انتخاب های دانشجویان بین المللی است ، این دانشگاه در منطقه کوهستانی واقع شده است.

کشور کانادا داری دانشگاه های معتبر بی شماری ست که از جمله بقیه آنها می توان به دانشگاه دالهاوزی ، دانشگاه سایمن فریزر ، دانشگاه کلگری ، دانشگاه لاوال ، دانشگاه ویکتوریا و دانشگاه واترلو اشاره کرد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا

دانشگاه های کشور کانادا هر ساله توسط وزارت بهداشت و علوم مورد بررسی قرار گرفته و به ترتیب رتبه بندی می شوند ، تایید دانشگاه به دانشجو این اطمینان خاطر را می دهد تا با خیال آسوده به تحصیل مشغول شده و نگرانی از بابت بازگشت به کشور نداشته باشد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا

در ادامه به اسامی برخی از دانشگاه های این کشور در رتبه بندی های مختلف می پردازیم و شما می توانید جهت اطلاع از فهرست کامل این دانشگاه ها با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید.

دانشگاه های گروه ممتاز مورد تایید وزارت علوم در کانادا

 • Dalhousie University
 • Laval University
 • Montréal School of Higher Commercial Studies (HEC Montréal)
 • McGill University
 • McMaster University
 • Queen's University
 • Simon Fraser University
 • Université de Montreal
 • Universitié de Montreal Ecole Polytechnic
 •  University of Alberta
 • University of British Columbia
 • University of Calgary
 • University of Guelph فقط در رشته های کشاورزی و دامپروری
 • University of Ottawa
 • University of Toronto
 •  University of Victoria
 •  University of Waterloo

دانشگاه های گروه خوب مورد تایید وزارت علوم در کانادا

 • Carleton University
 • Concordia University
 •  Ecole de Technologie Supérieure, University of Quebec
 • Ryerson University
 •  The University of Western Ontario
 • Université du Québec à Montréal
 •  Université du Québec à Québec
 • University of Guelph
 • University of Manitoba
 • University of Saskatchewan
 • York University
 • University of New Brunswick
 • university of Regina
 • Memorial University of Newfoundland
 •  National Institute Scientific Research, University of Quebec
 •  University of Windsor

دانشگاه های گروه متوسط مورد تایید وزارت علوم در کانادا

 • Acadia University
 • Augustana University College
 • Bishops University
 • Brandon University
 •  Brock University
 •  Cape Breton University (CBU)
 • Lakehead University
 • Laurentian University
 • Mount Allison University
 • Mount Saint Vincent University
 • National School of Public Administration, University of Quebec
 • Nipissing University
 • Nova Scotia Agricultural College
 • Universite Saint – Anne
 • Saint Paul University
 • Saint Marys University
 • St. Francis Xavier University
 • The Kings University College
 •  The University of Lethbridge
 • The University of St. Jeromes College
 • The University of Winnipeg
 • Trent University

دانشگاه های عضو گروه U15 در کانادا

بعضی از دانشگاه های کانادا نیز عضو گروه U15 دانشگاه های کانادا هستند ، این گروه از دانشگاه ها به عنوان دانشگاه های برجسته تحقیقاتی کانادا شناخته می شوند و 80 درصد از کل تحقیقات دانشگاهی رقابتی کانادا را انجام می دهند.

دانشگاه های عضو عبارتند از :

 • University of Alberta
 • University of British Columbia
 • University of Calgary
 • Dalhousie University
 • Université Laval
 • University of Manitoba
 • McGill University
 • McMaster University
 • Université de Montréal
 • University of Ottawa
 • Queen's University
 • University of Saskatchewan
 • University of Toronto
 • University of Waterloo
 • University of Western Ontario

بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل

سیستم رتبه بندی بریتانیایی QS یکی از معتبرترین و برترین منابع رده بندهای دانشگاه ها و شهرهای دانشجوی جهان است که ازچند سال پیش ، در کنار رتبه بندی سالانه تمامی دانشگاه های دنیا ، فهرستی از بهترین شهرهای دانشجویی جهان منتشر کرده که برای ۴ سال پیاپی ، شهر پاریس رتبه نخست این لیست را به خود اختصاص داده بود.

بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل

اما در سال ۲۰۱۷ ، شهر مونترال در ایالت کبک کانادا توانست گوی سبقت را از همتای فرانسوی خود بگیرد و در راس بهترین شهرهای دنیا برای زندگی و بهترین شهر کانادا برای تحصیل بنشیند.

در این رتبه بندی چندین شاخص مانند رنکینگ یا رتبه دانشگاه ، ترکیب دانشجویی از دیدگاه جذب دانشجویان از سراسر جهان ، مقرون به صرفه بودن هزینه های زندگی با توجه به میزان پیشرفتگی این شهر و دیدگاه دانشجویان مورد بررسی قرار گرفته اند.

مونترال به عنوان بهترین شهر کانادا برای تحصیل با بیش از ۳۰ دانشگاه و کالج ، بزرگترین شهر ایالت کبک در شرق کانادا و بزرگترین شهر این کشور پس از تورنتو است ، مونترال با داشتن مردمانی فرانسوی زبان به آب های آزاد راه دارد و احتمالا یکی از مهمترین دلایل ثروتمند بودن این شهر و ایالت به شمار می رود.

اگرچه کانادا دارای شهرهای مهم و دانشگاه های بسیار معتبری نیز است به گونه ای که در همین رده بندی شهر ونکوور با رتبه ۱۰ و تورنتو به شکل مشترک با هنگ کنگ رتبه ۱۱ را به خود اختصاص داده اند.

دانشگاه های شهر مونترال کانادا

دانشگاه های بهترین شهر کانادا برای تحصیل یعنی مونترال به دو دسته بزرگ انگلیسی زبان و فرانسوی زبان تقسیم می شوند که از میان دانشگاه های انگلیسی زبان می توان به دانشگاه مک گیل و کنکوردیا اشاره کرد که دانشگاه مک گیل با آخرین رتبه برابر با ۳۳ بر صدر مراکز دانشگاهی این شهر قرار گرفته است.

دانشگاه های فرانسوی زبان در این شهر مانند دانشگاه مونترال ، دانشگاه کبک مونترال و موسساتی همچون École Polytechnique (دانشکده و مدرسه مهندسی وابسته به دانشگاه مونترال) و HEC (مدرسه کسب و کار وابسته به دانشگاه مونترال) حضو دارند.

بورسیه های تحصیلی در کانادا

یکی از ویژگی ها و مزیت های تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کانادا ، اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین المللی محصل یا همان بورسیه تحصیلی در کانادا است.

بورسیه های تحصیلی در کانادا

البته تعداد کمک هزینه های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه های این کشور در مقایسه با بورس های تحصیلی آمریکا ، انگلستان و یا استرالیا محدود تر و رقابت بسیار سنگین تر است ، این هزینه مانند وام نیست و نیازی به باز پرداخت نداشته و به دانشجویان برتر و بعضی از دانشجویان داوطلب اعطا می شود.

برای دریافت این کمک هزینه های تحصیلی باید به دانشگاه های مربوطه درخواست ارائه کنید گاهی اوقات این کمک هزینه های تحصیل کل هزینه تحصیل و گاهی تنها بخشی از هزینه های تحصیل برای کسانی که مهاجرت تحصیلی به کانادا دارند را پوشش می دهند.

مانند آنچه در خصوص تحصیل در آلمان گفتیم ، بورس های تحصیلی اغلب برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا موجود است ، دانشجویان بین المللی متقاضی اخذ بورسیه در کانادا باید در مرحله اول کمک هزینه های تحصیلی و دیگر امکانات مالی موجود در کشور های خود را شناسایی و بررسی کنند و با دپارتمان آموزش در کشور خود تماس بگیرند.

در مرحله بعد آن ها باید با دانشگاه انتخابی برای اطلاع از نحوه و شرایط و الزامات اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین المللی تماس بگیرند و در نهایت در صورتی که واجد شرایط اخذ کمک هزینه تحصیلی هستند درخواست خود را به دانشگاه انتخابی ارائه دهند.

بورس تحصیلی واترلو دکتری و کارشناسی ارشد بین المللی کانادا

این بورسیه تحصیلی فرصت عالی برای دانشجویان بین المللی است که به افراد متقاضی در برنامه های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی ثبت نام شده در دانشگاه واترلو به صورت تمام تعلق می گیرد هر ساله ۲۰۰۰ دلار برای هر ترم تحصیلی دو سال تحصیل کارشناسی ارشد و ۴۰۰۰ دلار برای هر ترم برای سه سال دوره تحصیل دکتری تخصصی به متقاضی داده می شود.

بورس تحصیلی انتاریو برای کارشناسی ارشد و دکتری در کانادا

برنامه بورسیه تحصیلی انتاریو ( OGS ) دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی توسط دولت استانی برای تشویق عالی در زمینه تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تأمین می شود.

این یک بورس تحصیلی مبتنی بر شایستگی و صلاحیت دانشجویان از جمله دانشجویان بین المللی در همه رشته های تحصیلی موجود است ؛ نکات کلیدی این بورس عبارتند از :

 • این بورس شامل ۱۵۰۰۰ دلار برای هر سال در طول دوره تحصیل است.
 • حداقل دوره بورس تحصیلی دو ترم متوالی می باشد.
 • فرد متقاضی این نوع بورس باید یک دانشجوی بین المللی در دانشگاه انتاریو باشد.

بورسیه تحصیلی ونیر مقطع دکتری کانادا

دولت کانادا کمک هزینه های تحصیلی دکتری کانادا ونیر را برای بهبود توانایی کانادا برای جذب و حفظ دانشجویان برتر مقطع دکتری تخصصی از سراسر جهان و تبدیل کانادا به یک مرکز جهانی عالی در آموزش عالی و تحقیق افتتاح کرده است.

برای دریافت این کمک هزینه تحصیلی فرد باید دارای استاندارد های عالی دانشگاهی در دوره کارشناسی ارشد در مهندسی ، علوم طبیعی ، سلامت ، علوم اجتماعی و یا علوم انسانی باشد ، این کمک هزینه تحصیلی به ۵۰۰ دانشجو از موسسه های آموزش عالی مختلف کانادا اعطا می شود ؛ دولت کانادا هر ساله ۱۶۷ کمک هزینه تحصیلی اعطا می کند.

نکات کلیدی در مورد این نوع بورس تحصیلی :

 • فرد متقاضی این بورس تحصیلی باید ابتدا در یک از برنامه های دکتری تخصصی در یکی از دانشگاه ها کانادا ثبت نام کند.
 • این بورس تحصیلی حدود ۵۰ هزار دلار برای هر سال تحصیلی برای سه سال دوره تحصیل دکتری است .
 • برای واجد شرایط بودن این بورس تحصیلی نمرات عالی در مقطع کارشناسی ، پتانسیل تحقیق و رهبری
 • نامزد این بورس باید توسط موسسه کانادایی که قصد تحصیل دارد معرفی شود.
 • هر ساله حدود ۲۰۰ دانشجو در دانشگاه های تورنتو ، بریتیش کلمبیا ، واترلو ، آلبرتا و تقریبا ۱۰۰ موسسه دیگر این بورس تحصیلی را دریافت خواهند کرد.

بورس تحصیلی تریلیوم انتاریو در کانادا

یک بورس تحصیلی خوب باید بتواند بخش عمده ای از نیاز های دانشجویان را تامین کند ، یکی از گزینه های خوب بورسیه تحصیلی در کانادا برای کسانی که ویزای تحصیلی کانادا را دارند ، بورس تحصیلی تریلیوم انتاریو است.

هدف برنامه بورس تحصیلی تریلیوم انتاریو جذب دانشجویان برتر بین المللی دکتری تخصصی است.

نکات کلیدی در مورد این بورس تحصیلی :

 • میزان این بورس تحصیلی ۴۰۰۰۰ دلار برای هر سال از دوره سه ساله دکتری تخصصی است .
 • شش جایزه جدید در هر سال در واترلو انتخاب می شوند .
 • فرد متقاضی این نوع بورس باید دارای مجوز معتبر تحصیل در کانادا در مقطع دکتری تخصصی باشد.

کمک هزینه تحصیلی دکتری تخصصی در دانشگاه مانیتوبا کانادا

بورسیه تحصیلی در کانادا برای دکتری تخصصی در دانشگاه منیتوبا (UMGF) مبتنی بر شایستگی است که برای دانشجویان بین المللی از هر ملیتی و به عنوان دانشجویان کارشناسی ارشد یا دکتری تخصصی در دانشگاه مانیتوبا آزاد است.

نکات کلیدی در مورد این بورس تحصیلی :

 • میزان بورس تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد ۱۸۰۰۰دلار در مقطع دکتری تخصصی و ۱۴۰۰۰ دلار برای کارشناسی ارشد برای یک دوره یک ساله است .
 • هر دانشجو واجد شرایط کمک هزینه تحصیلی برای ۲۴ ماه اول دوره تحصیل در کارشناسی ارشد و ۴۸ ماه اول در دوره دکتری تخصصی می باشد.
 • دانشجویان در همه رشته های تحصیلی به جز پزشکی و مدیریت اجرایی واجد شرایط این بورس هستند.

شرایط گرفتن فاند در کانادا

وام های دانشجویی توسط دولت فدرال و مرکز خدمات وام دانشجویی ملی ( NSLSC ) اداره و اعطا می شود که منابع مالی مبتنی بر نیاز دانشجویان در همه سطوح تحصیلات را فراهم می کنند ، وام های دانشجویی در 10 استان و 13 دانشگاه کانادا در دسترس هستند ( کبک ، نونووت و مناطق شمال غربی تنها با وام های دانشجویی خود پوشش می شوند ).

شرایط گرفتن فاند در کانادا

به منظور واجد شرایط بودن گرفتن فاند از دانشگاه های کانادا شما باید :

 • یک شهروند کانادایی باشید ( یا در غیر اینصورت حق زندگی و اقامت در کانادا داشته باشید )
 • اقامت دائم از یک استان یا قلمروی که در آن سیستم وام دانشجویی کانادا ارائه می شود ، داشته باشید.
 • تحصیل در یک رشته تمام وقت یا نیمه وقت در یک دانشگاه معتبر.
 • نشان دادن نیاز مالی به اندازه مبلغ وام . مبلغی که به شما پرداخت می شود ، با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی شما خواهد بود.

میزان فاند دانشگاه های کانادا

وام دانشجویی کانادا مبلغی یکسانی را به تمام دانش آموزان نمی دهد و میزان وام ها بر اساس نیاز و با توجه به زمینه شخصی و شرایط مالی به شما تعلق می گیرند.

عوامل دیگری که در میزان و گرفتن فاند از دانشگاه های کانادا تاثیرگذارند عبارتند از : مقطع تحصیلی ، استان یا قلمرویی که در آن تحصیل می کنید و هزینه واقعی دوره ، برنامه های کاربردی برای وام دانشجویان کانادا کمی بین استان های و شرکت های مشارکتی متفاوت است و بر خلاف کمک های دانشجویی ، باید در نهایت به طور کامل پرداخت شوند.

سه وجه اصلی در وام شما وجود دارد :

 • در طول تحصیل در کانادا ، وام شما بدون بهره است و بازپرداخت نیازی نیست.
 • پس از تکمیل ( یا پایان ) تحصیلات ، باید وام خود را تسویه کنید.
 • نرخ بهره کانادا برای وام های دانشجویی پس از اتمام تحصیل می تواند ثابت یا متغیر باشد.

بعضی از استان ها و قلمروهای کانادا سیستم های وام های دانشجویی جداگانه خود را ارائه می دهند که شرایط خاص خود را دارد.

کارشناسی ارشد گزینه ایده آل دریافت فاند کانادا

در این مقطع شما به عنوان یک دانشجو از سرمایه گذاری قابل توجه دولت در آموزش عالی بهره مند خواهید شد ، این هزینه ها برای دانشجویان داخلی نسبتا کم و تقریبا نصف میزان پرداخت شده برای متقاضیان بین المللی است.

در سال تحصیلی 2018-1987 ، هزینه میانگین گرفتن فاند از دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا 7،086 دلار کانادا (5340 دلار آمریکا ) بود ، دانشگاه شما معمولا این مبلغ را بر اساس قیمت تعدادی اقساط ( هزینه های پرداخت شده برای هر ترم تحصیلی ) و همچنین هزینه های اضافی ( مانند هزینه های اداری ) محاسبه می کند.
فهرست چهارفاند کلیدی به شرح زیر است :

 • کمک هزینه تحصیلی بین المللی کالج هامبرز بین 1000 دلار کانادا ( 780 دلار آمریکا ) و 1500 دلار کانادا ( 1،170 دلار آمریکا ) ارائه می شود.
 • دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه مانیتوبا بین 14000 دلار ( 90000 دلار آمریکا ) و 18000 دلار ( 14000 دلار آمریکا ) بسته به سطح کارشناسی ارشد یا دکترا ارائه می کنند.
 • جوایز تحصیلات تکمیلی دانشگاه کلگری در بین 1000 دلار کانادا ( 780 دلار آمریکا ) و 40،000 دلار کانادا ( 31،100 دلار آمریکا ) ارائه می شود.
 • بورس تحصیلی دانشگاه دلشویی به مبلغ 40،000 دلار (31،100 دلار آمریکا) ارائه می شود.

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیل در کانادا به مدت زمان مشخص به شما اجازه می دهد در این کشور اقامت داشته و به تحصیل مشغول شوید ، پس از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه شما می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی به سفارت کانادا در کشور خودتان یا کشورهای همسایه مراجعه نمایید.

ویزای تحصیلی کانادا

در زیر مدارک مورد جهت اخذ ویزا آورده شده است :

 • نامه پذیرش دانشگاه کانادایی
 • نامه عدم سوء سابقه
 • نامه تمکن مالی برای مبلغ حداقل ۱۰۰۰۰ دلار
 • نامه تعهد نامه مبنی بر بازگشت به ایران پس از اتمام تحصیل
 • پاسپورت معتبر با اعتبار بیش از شش ماه
 • شناسنامه ترجمه شده

داشتن مدرک زبان یکی از موارد بسیار مهم است که هم در صدور ویزا و هم پذیرش دانشگاه بسیار موثر است ، این ویزا می تواند شامل افراد همراه از جمله همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال نیز شود ، توصیه ما به شما این است که شش ماه قبل از شروع سال تحصیلی برای اخذ ویزا اقدام نمایید زیرا ابتدا باید ازروند پذیرش دانشگاه را پشت سر بگذارید و سپس برای اخذ ویزا اقدام نمایید.

متقاضیان در هنگام درخواست ویزا باید مدارک را به صورت ترجمه شده و کاملا صحیح ارائه داده و به تمامی سوالات پاسخ درست و دقیق بدهند ، در دریافت ویزا نظر فردی که با شما مصاحبه می کند بسیار مهم است از این رو با آمادگی کامل به مصاحبه بروید ، پرداخت هزینه سفارت بخش الزامی درخواست ویزاست که غیر قابل برگشت است.

ویزای دوره زبان کانادا

توجه داشته باشید که اگر مدت زمان تحصیل شما مانند دوره های زبان کمتر از شش ماه می باشد نیازی به ویزای تحصیلی این کشور ندارید و در صورتی که طول تحصیل شما بیش از شش ماه است باید برای اخذ ویزای اقدام نمایید ، مدت آموزش زبان در کانادااز سه ماه تا یکسال است که برای دوره های کوتاه مدت نیازی به اخذ ویزای دوره زبان ندارید و با ویزای توریستی هم می توانید این دوره را تکمیل کنید.

برای دوره های یکساله حتما باید ویزای دوره زبان دریافت کنید و باید بگوییم که در حال حاضر ، سفارت کانادا برای ایرانیان ویزای دوره زبان صادر نمی کند بنابراین سعی کنید نمرات آیلتس و یا تافل را به حدی برسانید که نیازی به پذیرش مشروط به ارائه نمره زبان از موسسات کانادایی نداشته باشید.

جهت اخذ ویزای دوره زبان کانادا باید حداقل از شش ماه قبل از شروع دوره اقدام نمود تا زمان کافی برای انجام کارهای مربوطه و فراهم نمودن مدارک لازم وجود داشته باشد ، مدارک لازم همانند دریافت ویزای تحصیلی بوده و باید در یکی از موسسات آموزش زبان به پذیرش رسیده باشید.

امکان بردن همراه در زمان تحصیل در دوره های زبان وجود ندارد و تنها در صورتی که بتوانید ویزای خود را برای تحصیل دائم بیشتر از شش ماه در این کشور تمدید کنید می توانید درخواست ویزای همراه داشته باشید.

ویزای مدارس کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا در مدارس باید فرزند شما حداقل چهار سال را داشته و شما از لحاظ مالی توانایی کافی برای تامین مخارج او را داشته باشید و چنانچه مقطعی را در ایران گذارنده باشد باید تمام مدارک تحصیلی او به همراه توصیه نامه از مدرسه را نیز ارائه نمایید.

فرزند شما باید در این کشور یک نفر را به عنوان قیم داشته باشد و چنانچه فامیل و یا آشنا در این کشور دارید بهتر است که از آنها درخواست کنید تا قیم فرزند شما باشند در غیر این صورت پدر و مادر می توانند با داشتن ویزای همراه به مدت شش ماه در سال فرزندان خود را در هنگام تحصیل یاری نمایند.

مدارس این کشور نیز به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند که هزینه تحصیل در مدارس خصوصی بسیار بیشتر از مدارس دولتی می باشد.

اخذ ویزای کانادا برای متقاضیان ایرانی

در حال حاضر سفارت کانادا در کشور خودمان فعال نیست و برای گرفتن ویزای تحصیلی باید به کشورهای دبی و یا ترکیه مراجعه کنید ، بسیاری موارد پیش می آید که متقاضی زحمت اخذ پذیرش را کشیده و نامه پذیرش را دریافت کرده ، اما به دلیل عدم اطلاع و آگاهی از نحوه اخذ ویزای تحصیلی ، موفق به اخذ ویزا نشده است.

پیشنهاد می شود که قبل از درخواست پذیرش از دانشگاه ، سعی کنید نوبت سفارت را معین کنید و مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا را به دقت بررسی کرده و آماده نمایید.

همچنین دریافت ویزا برای دوره های زبان و مقطع لیسانس دشوار است و پیشنهاد می شود که برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا همراه با داشتن مدرک زبان مورد نیاز اقدام کنید.

هزینه های تحصیل در کانادا

دانستن هزینه های مربوط به زندگی و تحصیل در این کشور نیز از مهم ترین پارامترهایی ست که در همان ابتدای مهاجرت به این کشور باید به دقت بررسی نمود ، به طور کلی هزینه های تحصیل در کانادا به دو بخش اصلی مخارج زندگی و دانشگاه تقسیم می شود که شهریه دانشگاه بخش اصلی و مهم آن است.

هزینه های تحصیل در کانادا

میزان شهریه دانشگاه به فاکتورهای متعددی وابسته است که البته همانگونه که در بالا گفتیم فرصت دریافت کمک هزینه و یا بورس های متعدد برای برخی از دانشجویان وجود دارد ، در میان هزینه های تحصیل رشته های علوم پزشکی بیشترین شهریه تحصیلی را به خود اختصاص داده و معمولا شامل بورسیه و یا کمک هزینه تحصیلی نیز نمی شوند.

هزینه زندگی در کانادا برای دانشجویان معقول و مناسب بوده و با ماهانه 700 تا 1200 دلار می توان زندگی مختصر و خوبی را پشت سر گذاشت البته در برخی از شهر های کانادا که به شهر های گران کانادا شهرت دارند مانند ونکوور و کلگری این هزینه می تواند تا ۲۰۰۰ در ماه می تواند برسد.

مسکن بیشترین بخش این هزینه را شامل می شود که استفاده از خوابگاه می تواند در کاهش هزینه ها نقش مهمی داشته باشد ، چنانچه قصد تحصیل و مهاجرت به کشور کانادا را دارید باید هزینه های زندگی را به عنوان یک بخش اصلی هزینه های خود در نظر بگیرید.

جزئیات مخارج تحصیل در کانادا

هزینه های تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی از ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار در سال را شامل می شود که البته برای رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی بیشتر و در حدود ۲۰۰۰۰ دلار است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شهریه متناسب با رشته تحصیلی متغیر و به طور میانگین می تواند از ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار را در برگیرد ، رشته های مهندسی از شهریه بیشتری نسبت به رشته های هنر و علوم انسانی برخوردار هستند ؛ در این مقطع بورسیه ها می توانند بخشی تا تمام شهریه دانشگاهی را شامل شوند.

تحصیل دکترا در کانادا بیشتر با دریافت بورسیه تحصیلی همراه است و در صورت تایید استاد مربوطه هزینه تحصیل توسط دانشگاه پرداخت می شود ، دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه نمی شوند می توانند هزینه تحصیل خود را پرداخت کنند که با شهریه دوران کارشناسی تفاوت زیادی ندارد اما مدت زمان تحصیل بیشتر است.

فراموش نکنید که شما برای اتمام دوره دکترا نیاز به ۴ تا ۶ سال فرصت برای تحصیل و زندگی در کانادا دارید و چنانچه محاسبات مالی را به درستی پیش بینی نکرده باشید ممکن است با مشکل مواجه شوید.

هزینه تحصیل در کالج های کانادا

دوره های کالج زبان که برای بسیاری از دانشجویان یک پیش نیاز ضروری ست با توجه به مدت و محل تحصیل می تواند از هزار تا شش هزار دلار در هر ترم را شامل شود البته تخصصی بودن دوره و یا فشرده بودن کلاس ها می تواند در میزان هزینه تاثیر گذارد و آن را افزایش دهد.

علاوه بر این دقت داشته باشید که برای تحصیل در دوره های زبان شما باید مکانی را برای اقامت خود در نظر گرفته و اجاره پرداختی و سایر مخارج را نیز برآورد کنید ، توصیه می شود که قبل از رفتن به این کشور زبان خود را تقویت کنید تا هم از پرداخت هزینه بالا معاف شوید و هم اینکه فرصت بهتری در تقویت زبان خود در هنگام مهاجرت خواهید داشت.

در سایر کالج ها که دوره های اجباری برای برخی از رشته ها مانند پزشکی و دندانپزشکی به صورت اجباری برگزار می شود ، متناسب با رشته تحصیلی شهریه این دوره های می تواند متغیر باشد که بیشترین میزان مربوط به کلاس های پیش نیاز دروس شاخه پزشکی است.

این دوره ها که تا حدی برابر با دوره پیش دانشگاهی در ایران است و دروس اولیه را به دانشجویان آموزش می دهد ، دقت داشته باشید که در صورتی که شما شهروند کشور کانادا باشید این هزینه ها می تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد.

اگر تحصیل در کانادا برایتان گران است ، چرا به کشور لهستان در اروپا فکر نمی کنید؟ مقاله تحصیل در لهستان را بخوانید ، هزینه تحصیل و زندگی در این کشور پایین تر از بقیه کشورهاست.

بیمه دانشجویی در کانادا

یکی از ویژگی های مهم تحصیل در کانادا ، ارائه بیمه دانشجویی به دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی است البته تنها تعدادی از استان های این کشور به صورت رایگان یا با دریافت حق بیمه به دانشجویان بین المللی بیمه ارائه می دهند و در سایر موارد دانشجویان بین المللی مجبورند بیمه خصوصی خریداری کنند که اغلب از طریق دانشگاه محل تحصیل فرد در کانادا انجام میشود.

بیمه دانشجویی در کانادا

همه دانشجویان بین المللی در کانادا باید دارای بیمه درمانی باشند اما پوشش پزشکی موجود برای دانشجویان بین المللی از استان به استان متفاوت است.

طول پوشش خدمات بیمه به دانشجویان در کانادا برای دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه ها بسته به مدت زمان اقامت دانشجو در این کشور متغیر است ، اگر دانشجو کمتر از ۶ ماه در این کشور اقامت داشته باشد بیمه دانشجویی ارائه شده برای او تنها پزشکی اورژانسی را پوشش و اگر مدت اقامت بیش از ۶ ماه طول بکشد بیمه بهداشتی کامل را دریافت می کند.

دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارند ، باید در دسترس بودن بیمه در استان مورد نظر خود را بررسی و اقدام کنند ، اغلب موسسات آموزش عالی در استان هایی که پوشش بهداشتی استانی را برای دانشجویان بین المللی ارائه نمی دهند ممکن است دانشجویان بین المللی را مجبور به شرکت در برنامه های بهداشتی اجباری کنند ، در حالی که سایر موسسات می توانند برنامه های پوشش های اختیاری را ارائه دهند.

شماره بیمه اجتماعی (SIN) کانادا

شماره بیمه اجتماعی (SIN) یک عدد ۹ رقمی است که فرد برای کار در کانادا و دسترسی به برنامه های دولتی ، مزایای زندگی و همچنین برای تأیید مالیات به آن نیاز دارد ، افرادی که قصد اخذ ویزای کار کانادا را دارند باید برای دریافت SIN درخواست دهند . برای دریافت SIN ، مجوز کار فرد باید دارای شرایط زیر باشد :

در صورتی که اشتغال در محوطه دانشگاهی که دانشجو در آن در حال تحصیل به صوت تمام وقت است پذیرفته شود .
درصورتی که اشتغال فرد در محیط دانشگاه و یا خارج از دانشگاه محل تحصیل فرد پذیرفته شود.

خدمات بیمه به دانشجویان در آلبرتا کانادا

این استان یکی از استان های کانادا است که بیمه دانشجویی را پوشش می دهد ، از الزامات اساسی برای بهره مندی از بیمه دانشجویی این استان می توان به مجوز تحصیل حداقل یک ساله و مجوز اقامت حداقل یک ساله در استان آلبرتا اشاره کرد.

دارندگان مجوز تحصیل برای سه ماه و کمتر از یک سال می توانند در صورت اثبات قصد اقامت خود در این استان برای حداقل یک سال از خدمات بیمه به دانشجویان در کانادا در این استان بهره مند شوند.

بیمه دانشجویی در استان بریتیش کلمبیا

دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه های استان بریتیش کلمبیا می توانند با مجوز تحصیل حداقل ۶ ماه از بیمه دانشجویی این استان بهره مند شوند ، پوشش این بیمه بعد از سه ماه می باشد و دانشجویان بین المللی باید بلافاصله بعد از ورود به این استان برای اخذ بیمه دانشجویی اقدام کنند.

بیمه دانشجویی در استان منیتوبا

این استان نیز مانند دو استان قبلی به دانشجویان بین المللی بیمه دانشجویی اختصاص می دهد ، از الزامات دریافت این بیمه مجوز تحصیل و اقامت در این استان حداقل برای شش ماه می باشد.

بیمه دانشجویی در استان نیوبرانزویک

این استان برای دانشجویان بین المللی این امکان را فراهم می کند که با حداقل اقامت سه ماه در این استان بتوانند از خدمات بیمه به دانشجویان در کانادا بهره مند شوند البته دانشجویان بین المللی باید گواهی ثبت نام در یکی از موسسات آموزش عالی این استان ، مجوز تحصیل معتبر و تاریخ ورود خود به استان نیوبرانزویک را ارائه دهند.

بیمه دانشجویی در استان انتاریو

این استان به دانشجویان بین المللی محصل در موسسات آموزش عالی خود بیمه اعطا نمی کند . اغلب دانشگاه های استان انتاریو در طرح بیمه سلامت دانشگاهی مشارکت دارند ، دانشجویان بین المللی در موسسات شرکت کننده باید در این طرح ثبت نام نمایند ، مگر این که معاف شوند.

بیمه دانشجویی در استان نوا اسکوشیا

این استان به دانشجویان محصل در دانشگاه و موسسات آموزشی خود در صورت دارا بودن مجوز تحصیل ۱۲ ماهه بیمه دانشجویی ارائه می دهد ، دانشجو می تواند برای پوشش بیمه خود در اولین روز سیزدهم ماه بعد از تاریخ ورود خود به این استان اقدام نماید.

این دانشجو نباید برای بیش از ۳۱ روز متوالی خارج از استان باشد ، دانشجویی که در ماه جولای وارد این استان می شود نمی تواند تا آگوست سال بعد درخواست بیمه دهد ، برای پوشش مداوم خدمات بیمه به دانشجویان در کانادا یک کپی از مجوز تحصیل هر ساله باید به کارت سلامت این استان ارائه شود و هر ساله یک اعلامیه امضا گردد.

بیمه دانشجویی در جزیره پرینس ادوارد آیلند

این استان برای دانشجویان بین المللی بیمه تدارک ندیده است و دانشجویان بین المللی محصل در این استان باید بیمه خصوصی دریافت کنند ، موسسات ممکن است اغلب طرح های پوششی خود را دارا باشند که ممکن است اختیاری یا اجباری باشد و ارتباطی با خدمات بیمه به دانشجویان در کانادا در سطح دولتی نداشته باشد.

بیمه دانشجویی استان کبک

در این استان بیمه دانشجویی برای دانشجویان بین المللی ارائه نمی شود ، مگر اینکه دانشجو شهروند یکی از کشورهایی نظیر بلژیک ، دانمارک ، فرانسه ، فنلاند و غیره و یا دارای کمک هزینه بیمه دانشجویی در استان کبک باشد البته بورسیه تحصیلی در کانادا نیز قابل قبول برای پوشش بخشی از خدمات بیمه به دانشجویان در کانادا می باشد.

بیمه دانشجویی استان ساسکچوان

این استان به دانشجویان بین المللی در دانشگاه های خود بیمه دانشجویی اعطا می کند البته به این شرط که دانشجو گواهی ثبت نام تمام وقت در یکی از موسسات آموزش عالی این کشور را ارائه دهد.

بیمه دانشجویی در استان نیوفاندلند و لابرادور

استان نیوفاندلند و لابرادور نیز برای دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خود در صورت دارا بودن مجوز تحصیل حداقل ۱۲ ماه بیمه دانشجویی اختصاص می دهد ، بیمه دانشجویی در قلمرو های شمال غرب نیز با وجود مجوز تحصیل یک ساله به دانشجویان بین المللی بیمه ارائه خواهد کرد.

خوابگاه های دانشجویی کانادا

نوع اقامت در کانادا با توجه به اینکه این که آیا شما قصد دارید برای مدت کوتاهی یا مدتی طولانی در کانادا اقامت داشته باشید ، فرق دارد همچنین جایی که می خواهید بمانید به شدت بستگی به بودجه اختصاص یافته برای سفر شما دارد.

خوابگاه های دانشجویی کانادا

شما ممکن است به عنوان یک دانش آموز یا دانشجو با توجه به ویزای تحصیلی کانادا مجبور باشید به طور دائم در این کشور بمانید و یا ممکن است به دلایل دیگری مانند مصاحبه برای مدرسه ، سفر کوتاه برای شناخت دانشگاه و غیره نیاز به اقامت کوتاه مدت در کانادا داشته باشید.

در این کشور چندین نوع محل اقامت برای دانشجویان وجود دارد که دانشجو مجاز به انتخاب یکی از این موارد است ، تمامی دانشجویان باید قبل از ورود به یک کشور خارجی محل اقامت خودش در شهری که دانشگاه در آن قرار دارد را مشخص کرده باشند.

اقامت در هتل های متعدد در کانادا

برای اقامت کوتاه مدت در کانادا ، هتل های متعدد در دسترس هستند که مانند دیگر کشورهای توسعه یافته ، اتاق های خصوصی ، بوفه و خدمات تمیز کردن روزانه را ارائه می دهند ، همیشه عاقلانه ترین کار این است که قبل از خروج از کشور خود محل اقامتتان را رزرو کنید مخصوصا در فصول پرجمعیت آگوست تا مه که بیشتر هتل ها رزرو شده اند و قطعا گران تر هستند.

به طور طبیعی خدمات هتل ، قیمت و کیفیت متفاوت است . با این حال کشور کانادا به خاطر ارائه اقامت راحت و شسته و رفته با قیمت بسیار مناسب شهرت دارد ، حدود قیمت هتل ها متغیر است و قیمت ها از هزینه کمتر برای ۴۵ تا ۷۵ دلار کانادا در هر شب تا قیمت ۲۵۰ دلار برای سالن های لوکس ( پنج ستاره ) و بالاتر وجود دارد.

خوابگاه های جوانان ( Hostle ) کانادا

در مقابل هتل های گرانقیمت ، بهترین گزینه برای اقامت موقت با بودجه کمتر hostel در شهر های بزرگ نیز است ، این خوابگاه ها برخی از خدمات اساسی ارائه می دهند ، اتاق ها تمیز اما به ندرت خصوصی است ، زیرا بسیاری از آنها چندین تخت ، توالت ، حمام و آشپزخانه مشترک دارند.

در مورد امور بهداشتی نیز این خوابگاه ها باید توسط انجمن Hostelling کانادایی بررسی و تایید شود ، میانگین هزینه یک اتاق در یک چنین خوابگاه هایی ۱۰ – ۲۰ دلار کانادا در هر شب است.

اقامتگاه دانشجویی کلیسا در کانادا

یک جایگزین برای hostle مؤسسات مربوط به کلیسا هستند که برای همیشه ، ارزان و منظم و راحت بوده و هنوز هم تحت قوانین سختگیرانه اداره می شوند علاوه بر شرایط زندگی عالی ، آنها اغلب شامل استخرها و مراکز تناسب اندام بوده و میانگین هزینه یک اتاق انجمن های مسیحی جوانان YWCA ) ) 24 تا ۴۵ دلار کانادا در هر شب می باشد.

خوابگاه های دانشجویی کانادا با جای خواب و صبحانه

جایگزین دیگری برای اقامت کوتاه مدت ، یک مکان با تختخواب و صبحانه خواهد بود ، شما با یک قیمت بسیار مناسب می توانید یک اتاق در یک خانه خصوصی یا در محله ای نزدیک محل کارتان که شامل صبحانه نیز است را رزرو کنید.

این مکان ها می تواند یک خانه میراث ، خانه شهری مدرن ، خانه روستایی یا خانه ساحلی باشد که از نظر فرهنگی جالب است ، در این نوع محل اقامت معمولا حمام و آشپزخانه مشترک است ؛ یک اتاق در چنین محلی هزینه ای حدود ۳۵ تا ۱۰۵ دلار در هر شب هزینه در بر دارد.

اقامت در خوابگاه های دانشجویی پردیس کانادا

گزینه های اقامت دراز مدت شما ، بسته به اولویت و شیوه زندگی شما ، بین خوابگاه های دانشجویی کانادا در پردیس دانشگاه ها و مسکن اجاره ای متفاوت است.

دانشگاه ها در کانادا معمولا ، محل اقامت نزدیک به دانشگاه را برای دانشجویان ارائه می دهند ، اتاق ها اساسا در همه جا یکسان هستند و آشپزخانه ، حمام و توالت هم به اشتراک گذاشته می شوند.

معمولا صاحب یک اتاق خصوصی بودن در خوابگاه های دانشجویی کانادا دشوار است ، زیرا اتاق ها بیشتر با دانشجویان دیگر مشترک هستند ، از لحاظ جنسیتی قطعا دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی از هم جدا می شوند به عنوان مثال خوابگاهها به صورت بلوک هایی هستند که اتاق هایشان را فقط برای دخترها یا فقط برای پسران در نظر گرفته اند.

هنگامی که در خوابگاه زندگی می کنید شما به صورت تمام وقت به فعالیت های دانشگاهی از جمله فعالیت های تفریحی و آموزشی ، مطالعه گروهی و غیره می پردازید ، به این ترتیب ، زندگی شما در میان دانشجویان هم سن و سال خود ، یک راه عالی برای ایجاد دوستان جدید پیدا می کنید ، میانگین هزینه اقامت یا اتاق خواب در خوابگاه های دانشجویی کانادا ۳۰۰۰ دلار – ۷،۵۰۰ دلار در هر سال تحصیلی است.

اجاره مسکن در کانادا

اجاره مسکن یک جایگزین خصوصی تر برای دانشجویانی است که به سکوت و آرامش فردی اهمیت بیشتری می دهند ، میزان اجاره بها به علت موقعیت ، کیفیت و در دسترس بودن ، بسیار متفاوت است.

اجاره مسکن در کانادا

زندگی در یک آپارتمان کاملا لوکس برای یک نفر دانشجو مقداری پرهزینه است ، بنابراین دانشجویان تمایل دارند مسکن را به اشتراک بگذارند تا هزینه کمتری پرداخت نمایند.

البته برخی از دانشجویان نیز ترجیح می دهند تا همان خانه را با یک یا دو نفر شریک شده تا هم در مخارج صرفه جویی کنند و هم حریم شخصی شان حفظ شود ، معمولا دانشگاه برای دانشجویان بین المللی خود فهرستی از گزینه های مناسب اجاره در نزدیکی دانشگاه فراهم می کند.

توجه داشته باشید که اگر تصمیم گرفتید در محل اقامت خصوصی باشید دیگر دانشگاه ها مسئول مسکن شما نیستید ، اجاره بها باید به طور مرتب و از طریق بانک پرداخت شود که می تواند از 400 تا 1500 در ماه متغیر باشد.

هنگام امضای قرارداد با صاحبخانه ، دانشجویان باید نسبت به شرایط اجاره نامه بسیار دقت و توجه داشته و قبل از امضای اسناد فضا را برای تعمیرات مورد نیاز مورد بررسی قرار دهند.

توصیه می شود گزینه های آنلاین را نیز در حالی که در کشور خودتان هستید تنظیم کنید ، در فصل شروع تحصیل ، محل های اقامت دانشجویی از جمله خوابگاه های دانشجویی کانادا و آپارتمان های خصوصی در کانادا کم هستند.

اقامت Homestay در کانادا

Homestay یا اقامت در یک خانواده کانادایی یک راه عالی برای پیوستن به جامعه کانادایی است ، سالانه چندین خانواده کانادایی توسط دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان بین المللی در خانه هایشان قرارداد می نویسند.

اگر عدم یادگیری زبان انگلیسی یا فرانسوی شما را می رنجاند ، ماندن در کنار یک خانواده کانادایی مطمئنا این مشکل را از بین می برد ، خانه ها نیز محیط های خانگی و دوستانه هستند که میزبان دانشجویان جوان هستند.

موقعیت خانه ها ترجیحا نزدیک به دانشگاه است و خانواده ها و شیوه زندگی آنها به بهترین نحو مطابق با شرایط دانشجویان است ، میانگین هزینه خوابگاه برای اقامت در خانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار در هر ماه و قیمت آن به دلیل محل خانه متفاوت است ؛ احتمال دارد که پیش از ۲۰۰ دلار هزینه شود.

کار دانشجویی در کانادا

اگرچه تمکن مالی از الزامات پذیرش دانشگاه و اخذ ویزای کانادا است ، اما دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کانادا می توانند با اشتغال در یکی از مشاغل به صورت پاره وقت بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را تامین کرده و تجربه کاری خود را برای آینده ای بهتر در این کشور افزایش دهند.

کار دانشجویی در کانادا

تجربه کاری می تواند به فرد در آماده سازی برای شغل آینده خود کمک کند و سبب برخورد و آشنایی با محل کار و شرایط کاری در کانادا می شود علاوه براین دانشجویان می توانند از این راه منبعی برای کسب درآمد خود ایجاد کرده و بخشی از هزینه های تحصیل در کانادا را تامین و همچنین با جامعه محلی کانادا ارتباط نزدیکی بر قرار کنند.

یک دانشجوی بین المللی گزینه های کاری مختلفی در کانادا دارد که برخی از آنها نیاز به درخواست مجوز کار و شماره بیمه اجتماعی (SIN) دارند . اجازه کار پاره وقت دانشجویی در کانادا به طرق مختلفی برای دانشجویان بین المللی و همسر و والدین آن ها در کانادا وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاراتی شده است.

کار کردن خارج از پردیس دانشگاه های کانادا

کار خارج از دانشگاه کاری است که در هر مکان خارج از محدوده دانشگاه محل تحصیل دانشجو انجام می شود ، این کار می توانند خدمات مشتری ، خدمات کپی ، تدریس خصوصی ، پرستاری کودک ، صندوق دار فروشگاه ها ،کار در هتل و رستوران ها باشد.

برنامه مجوز کار خارج از دانشگاه به دانشجو اجازه می دهد تا ۲۰ ساعت در هر هفته در طول ترم های تحصیلی و به صورت تمام وقت در هنگام تعطیلات بین زمستانی و تابستانی بین دو ترم مشغول به کار شوند ، اجازه کار پاره وقت دانشجویی در کانادا تنها به دانشجویان بین المللی که به صورت تمام وقت در موسسات آموزش عالی این کشور در حال تحصیل هستند تعلق می گیرد اما سوال اینجاست که چه کسانی واجد الشرایط کار خارج از دانشگاه هستند ؟

 • افرادی که دارای مجوز کار معتبر هستند
 • افرادی که به صورت تمام وقت در موسسات آموزش عالی کانادا در حال تحصیل هستند و از طرف دانشگاه یا موسسه آموزش عالی محل تحصیل خود صلاحیت کار خارج از محوطه دانشگاه را دارند.
 • افرادی که در حال تحصیل در برنامه های آموزشی آکادمیک و حرفه ای با حداقل اعتبار شش ماهه بوده و در نهایت به اخذ مدرک دیپلم یا مجوز ختم می شود.
 • افرادی که دارای شماره بیمه اجتماعی باشند.

فرصت های اشتغال درون دانشگاه

اشتغال در محوطه دانشگاه به عنوان اشتغال در محدوده دانشگاه و یا در امکانات متعلق به بخش اداری و یا بخش های وابسته به UBC تعریف شده است به عنوان مثال کارفرمای شما ممکن است دانشگاه ، یک سازمان دانشجویی یا یک پیمانکار خصوصی در محدوده دانشگاه باشد.

اشتغال درون دانشگاه ، کار مرتبط با دانشگاه در امکانات مانند بیمارستان های آموزشی ، کلینیک ها و موسسات تحقیقاتی است که ممکن است در خارج از محوطه دانشگاه قرار داشته باشند اما دارای یک انجمن رسمی یا وابسته به UBC هستند.

دانشجویان بین المللی که دارای مجوز تحصیل معتبر هستند و افرادی که به صورت تمام وقت در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی این کشور در حال تحصیل هستند ، شایسته کار در محیط دانشگاه یا موسسه آموزش عالی محل تحصیل خود هستند ، آن ها می توانند بدون نیاز به مجوز کار در دانشگاه های این کشور مشغول به کار شوند.

دوره انترنی کار در کانادا

برنامه مجوز کار انترنی برای دانشجویان بین المللی که قصد استخدام در یکی از بخش های ضروری تحصیلی خود در کانادا دارند صادر می شود ، این دوره انترنی بخشی از دوره تحصیل در موسسات آموزش عالی کانادا است و می تواند تا ۵۰ درصد برنامه تحصیل دانشجو را تشکیل دهد.

این نوع اجازه کار پاره وقت دانشجویی در کانادا برای رشته های مرتبط با پزشکی ، کشاورزی ، سلامت و بهداشت عمومی و غیره می باشد.

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

هدف کشور کانادا از همان ابتدای پذیرش دانشجویان خارجی ، استخدام و جذب نیروی کارآمد در زمینه های مختلف علمی و شغلی است.

خوبی تحصیل در دانشگاه های کانادا وجود دوره های کارآموزی و فضای ملموس تجربه و آزمایش است ، در برخی از دانشگاه ها برنامه کارآموزی به نام co-op نیز وجود دارد که حتی دانشجو در قبال آن حقوق نیز دریافت می کند.

پس از فارغ التحصیلی دولت کانادا دانشجویان را تشویق می کند تا وارد بازار کار شوند و یک فرصت سه ماه برای رسیدن به ویزای PGWPP را به آنها می دهد با داشتن این ویزا قادر به کار به صورت تمام وقت در بازار کار و کسب سابقه خواهید بود.

داشتن سابقه کار و پرداخت بیمه در کانادا به معنای دریافت اقامت دائم در این کشور است . البته دقت داشته باشید که درخواست ویزای کار باید در زمانی که هنوز ویزای تحصیلی دارای اعتبار است صورت پذیرد.

مزایا و معایب تحصیل در کانادا

تمامی دانشجویانی که کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند باید علاوه بر مزایای تحصیل در این کشور با معایب و مشکلاتی که بر سر راهشان قرار می گیرد نیز آشنا شوند ، اولین و اصلی ترین مزیتی که باعث کشش دانشجویان بین المللی به سوی مهاجرت تحصیلی به کانادا می شود کیفیت بالای تحصیل در دانشگاه های این کشور است.

مزایا و معایب تحصیل در کانادا

این خود امتیازیست که در آینده شغلی شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود ، یادگیری آموزش دانشگاهی با استفاده از بهترین روش های موجود در موفقیت شغلی خوبی را برای دانشجویان در رشته های تحصیلی شان به همراه دارد و آنها فرصت کار در تمامی کشورهای دنیا را خواهند داشت.

شرایط زندگی و کار در کشور کانادا به حدی مناسب است که اکثر دانشجویان تلاش می کنند تا پس از اتمام دوره تحصیل خود به ویزای کار رسیده و در این کشور ماندگار شوند ، با توجه به اینکه کانادا کشوری دوزبانه است ، متقاضیان فرصت متعددی در ارائه مدرک زبان برای مهاجرت تحصیلی دارند.

افرادی که تبحر خاصی در زمینه زبان انگلیسی نداشته باشند ، این فرصت را دارند که با یادگیری زبان فرانسه حتی در سطح مبتدی بتوانند در دانشگاه های فرانسوی زبان کشور کانادا ثبت نام کرده و به تحصیل بپردازند.

موضوع جالب توجه در باب مزایا و معایب تحصیل در کانادا این است که بخش های فرانسوی زبان کانادا ظرفیت مهاجر پذیری بسیار بالایی دارند و شرایط پذیرش دانشگاه های آنها نیز راحت تر از بخش های انگلیسی زبان است.

هزینه مناسب از مهم ترین مزایای انتخاب کانادا

از مهم ترین مزیت های تحصیل در کانادا هزینه های تحصیلی مناسب در دانشگاه های این کشور است ، همانطور که همه شما عزیزان در جریان هستید امروزه تحصیل در دانشگاه های معتبر در کشورهای پیشرفته به جز در مواردی که بورسیه به دانشجو تعلق گرفته باشد ، معمولا ساپورت مالی خوبی را می طلبد.

در این میان در مقایسه با تحصیل در انگلستان ، آمریکا و استرالیا که از پرهزینه ترین کشورها برای تحصیل در یک رشته خوب با کیفیت عالی هستند ، کشور کانادا در عین حال که از لحاظ کیفیت هم تراز با همین کشورهاست اما هزینه های تحصیل و زندگی در آن به طرز چشمگیری مقرون به صرفه تر است و این خود در مقایسه با کشورهای فوق الذکر واقعا مزیت بسیار خوبی به شمار می رود.

فرصت همراهی خانواده همراه با دانشجو

یکی از فواید اصلی تحصیل در کانادا امکان همراهی والدین یا همسر و فرزندان زیر 18 سال از طریق ویزای همراه در این کشور است ، اگر خود فرد دانشجو نیز دارای فرزند زیر 18 سال باشد می تواند همراه با خود فرزندش را به کانادا برده و بدون دریافت مجوز تحصیل در یکی از مقاطه ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان او را ثبت نام کند.

اخذ اقامت کانادا پس از تحصیل از دیگر مزایا

از دیگر مزایایی که در مطالعه مزایا و معایب تحصیل در کانادا جلب توجه می کند ، نحوه اخذ پاسپورت کانایی پس از اتمام تحصیل می باشد.

این روند جدیدا برای دانشجویان بیت المللی نسبت به سالهای قبل ، مقداری دشوارتر شده است اما با این حال هنوز هم نسبت به دیگر کشورها راه های آسانتری برای اخذ اقامت و شهروندی کانادا پس از اتمام تحصیلات وجود دارد ، برای مثال نسبت به کشورهایی مثل استرالیا ، آمریکا ، آلمان و اتریش زمان کمتری برای طی کردن این پروسه مورد نیاز است.

پادکست اقامت پس از تحصیل در کانادا

مدت زمان : 01:05

معایب تحصیل در کشور کانادا

علیرغم وجود شاید هزاران مزیت برای برتری یک کشور نسبت به کشور خودمان ، هیچوقت نمی توان فراموش کرد که شاید حتی یک دلیل کوچک باعث دلسرد شدن از مهاجرت به کشوری پیشرفته تر باشد.

اینکه ما چگونه به برتری ها و معایب یک کشور برای تحصیل ، ارجحیت بدهیم کاملا به نحوه زندگی و طرز نگاه ما به مشکلات بستگی دارد ، اگر صرفا مزایای یک کشور را مطالعه و دلیل بر مهاجرت قرار بدهیم بعد از ورود به کشور مقصد با معایب آن نیز روبرو خواهیم شد و آن زمان ممکن است با چالش و خود درگیری مواجه شویم.

در بررسی مزایا و معایب تحصیل در کانادا به این نتیجه دست یافته ایم که بسیاری از ایرانیان بدون اطلاع کامل از قوانین تحصیلی و اقامتی جدید کانادا قدم در این راه می گذارند و با مشکلات عدیده ای روبرو می شوند.

یکی از معایب کشور کانادا این است که مرتبا قوانین تحصیلی و اقامتی را تغییر میدهد و با این روش مهاجران را دچار سردرگمی می کند.

با تمام مزیت هایی که برای کشور کانادا ذکر کردیم باز هم باید توجه داشته باشید که برای مثال پیدا کردن کار دانشجویی ، دست یابی به شغل مناسب پس از اتمام تحصیل و غیره همگی در گرو مهارت زبان و سطح سواد شما می باشد . بنابراین این احتمال هم وجود دارد که شما بلافاصله پس از اتمام تحصیل به هبچ یک از این آمال دست پیدا نکنید.

ضعف خدمات بیمه درمانی در کانادا

از دیگر معایب تحصیل و زندگی در کشور کانادا خدمات اجتماعی از قبیل بیمه درمانی و خدمات پزشکی آن است ، این کشور در مقایسه با کشورهای مثل آمریکا و استرالیا خدمات بهتری ارائه می دهد اما در مقایسه با کشورهای اروپایی پیشرفته مثل آلمان ، اتریش ، سوئد و غیره برای دانشجویان بین المللی خدمات کمتری ارائه می دهد.

نکته بعدی درباره مزایا و معایب تحصیل در کانادا آب و هوای کشور کانادا می باشد ، این کشور از آب و هوای سرد و خشک قطبی برخوردار است و این مسئله باعث تغییر تصمیم بسیاری از مهاجران تحصیلی برای ماندن و زندگی کردن در کانادا می شود.

خصوصا اینکه ایرانیان در یک کشور چهار فصل زندگی کرده اند و برخی افراد دچار آلرژیهای شدید شده و برای سازگاری بیشتر به سمت شهرهای خوش آب و هواتر در کانادا مانند ونکوور می روند.

عدم برداشت صحیح از میزان هزینه ها در کانادا

مشکلات بعدی که وجود دارد تجمع بیش از حد مهاجران در چنین شهر هایی و شلوغی ، ترافیک ، عدم وجود شغل مناسب و غیره است ، در واقع می توان گفت علت اصلی مشکلات ما ایرانی ها برای تحصیل در خارج از کشور ، عدم تفکر صحیح و عدم آگاهی از مزایا و معایب مهاجرت می باشد.

برای مثال بسیاری افراد معنی حداقل هزینه را اصلا درک نمی کنند ! وقتی گفته می شود حداقل هزینه برای تحصیل در کانادا ماهی ۱۰۰۰ دلار می باشد ، این یعنی اینکه شما به عنوان یک دانشجو با این هزینه فقط می توانید مایحتاج اولیه تحصیل و زندگی را تامین کنید ؛ شما باید درک کنید که نحوه زندگی در کانادا و ایران ، زمین تا آسمان تفاوت دارد.

شما با حداقل هزینه در کانادا شاید سالی یکبار هم نتوانید به یک مسافرت بروید ، از طرفی مانند ایران فامیل و دوستان هم در کنار شما نیستند که مواقع دلتنگی و خستگی کاری یا روحی با آنها معاشرت کنید ، پس اینجاست که باید به این موضوعات به عنوان عیبی بزرگ برای تحصیل و زندگی در یک کشور بیگانه پی ببرید و با خود فکر کنید ببینید آیا تحمل اینگونه مسائل برایتان راحت خواهد بود یا نه ؟

درباره International Experience Club

باشگاه تجربه بین المللی( International Experience Club ) موسسه ای است که به عنوان نماینده آموزش و مهاجرت بین المللی کانادا و مخصوصا برای کمک به دانشجویان بین المللی راه اندازی شده است ، دانشجویان بین المللی پس از ورود به خاک کانادا می توانند با این موسسه تماس گرفته و از راهنمایی های آن بهره ببرند.

باشگاه تجربه بین المللی به طور مستقیم با مدارس ، کالج ها و دانشگاه های کانادا همکاری می کند و برنامه هایی مانند : تحصیلات متوسطه ، دوره های انگلیسی ، دیپلم ، لیسانس و مدرک کارشناسی را ارائه می دهد.

این مرکز بین المللی تجربه کلیه خدمات مورد نیاز برای کمک به مهاجرین جدید و دانشجویان موقت در خاک کانادا را دارد ، تیم حرفه ای این موسسه می تواند در ارتقا سطح آگاهی دانشجویان از قوانین و مجوز های مهاجرتی و غیره بسیار تاثیر گذار باشد.

موسسات اعزام دانشجو به کانادا

از مهم ترین نکاتی که تمامی دانشجویان علاقه مند به کشورهای خارجی باید به آن توجه ویژه داشته باشند مراجعه و دریافت مشاوره از افراد خبره و متخصص در این زمینه است.

موسسات اعزام دانشجو به کانادا

بسیاری از دانشجویان با مراجعه به موسسات اعزام دانشجو روند پذیرش خود در دانشگاه را انجام داده و به ویزای تحصیلی می رسند اما در رابطه با زندگی و کار در کشور مقصد هیچ گونه اطلاعاتی کسب نکرده و پس از رفتن به کشور مقصد با مشکلات متعدد مواجه می شوند.

توصیه ما به شما این است که با مراجعه به موسسات مهاجرتی نه فقط پذیرش در دانشگاه بلکه کلیه مسیر رسیدن به موفقیت و اقامت در کشور مقصد را پشت سر بگذارید ، موسسات مهاجرتی به شما کمک می کنند تا بتوانید همراه با تحصیل به کار نیز مشغول شده و روند دریافت اقامت خود را آسانتر سازید.

خدمات مشاوره برای تحصیل در کانادا

موسسه مهاجرتی رجبی یک شرکت متخصص و مشاوره ای جهت مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل است ، تیم ما متشکل از مشاوران مهاجرتی است که خدمات مشتری محور و پاسخگویانه را به هموطنان عزیز ارائه می دهد و مشتریان از خدمات مشاوره مهاجرتی روشن ، دقیق و بی طرفانه بهره می برند.

ما درک می کنیم که روند مهاجرت به آرامی انجام می شود ، اما برای مهاجرت به کانادا نکات زیادی را باید در نظر داشت ، ما مهمترین نکات برای مهاجرت به کانادا را در اختیارتان قرار داده و تمام جنبه های خدمات مهاجرت به کانادا توسط مشاوران مهاجرت با مجوز و با تجربه انجام می شود.

علاوه بر داشتن تجربه سالیانه در زمینه فعالیت های خصوصی ، ما تجربه ای برای اداره مهاجرت دولتی داریم و به همین دلیل کاملا قوانین و مقرراتی که برای اقامت فرد طی مهاجرت تحصیلی به کانادا در نظر گرفته می شود را درک می کنیم .

سوالات پرتکرار تحصیل در کانادا

کارشناسان خبره شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تلاش کرده اند در زیر به بیش ترین سوالاتی که شما عزیزان پرسیده اید پاسخ دهند تا با مطالعه آن ها آگاهی شما نیز افزایش یابد ، در صورتی که هنوز ابهام یا پرسشی در زمینه تحصیل در کانادا دارید می توانید سوال خود را در قسمت دیدگاه ها مطرح نمایید ؛ کارشناسان و مشاوران ما به دقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

18 سال دارم و نتوانستم دوره پیش دانشگاهی را به اتمام برسانم آیا امکان تحصیل در کانادا را دارم؟

بله ، در برخی استان ها ( مانند کبک ) می توانید پیش دانشگاهی را جبران کنید.

برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا چه پیش نیاز هایی وجود دارد؟

علاوه بر الزامات عمومی مانند معدل بالای دیپلم و نمرات عالی در دروس اصلی ، باید در آزمون Admission Test (MCAT ) Medical Colleg شرکت کرده و نمره آن را به دانشگاه ارائه بدهید.

آیا امکان تحصیل در کانادا بدون ارائه مدرک زبان وجود دارد؟

بله ، اگر در هنگام ثبت نام در دانشگاه مدرک زبان نداشته باشید باید از دانشگاه پذیرش مشروط Admission Conditional گرفته و ابتدا نسبت به اخذ مدرک زبان خود اقدام کنید البته توصیه ما تحصیل زبان در ایران است چراکه هزینه دوره زبان در کانادا بالا است و کانادا به ایرانیان ویزای دوره زبان نمی دهد.

تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا چیست؟

اخذ پذیرش از کالج ها به نسبت ساده تر از دانشگاه است و همچنین بسیاری از کالج ها امکان انتقال واحد های درسی به دانشگاه ها را فراهم کرده اند که این روش برای دانشجویان خارجی مقرون به صرفه است. کسانی که می خواهند دوره های فنی حرفه ای ، برخی رشته های مهندسی ، علوم کاربردی و هنری را در کانادا بگذرانند می توانند برای تحصیل در کالج های کانادا درخواست بدهند. در این شیوه دانشجو ابتدا وارد کالج شده و در یک محیط ساده و کوچکتر با هزینه کمتر شروع به تحصیل نموده و پس از اتمام دوره ، با ارائه نمره زبان و معدل به دانشگاه مورد نظر و انتقال واحد های درسی پاس شده ، تحصیل در دانشگاه را آغاز می کنند ؛ این روش برای عزیزان علاقه مند برای تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم روش بسیار ایده آلی است.

آیا برای تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های کانادا ، محدودیت سنی وجود دارد؟

معمولاً دانشگاه ها محدودیتی برای پذیرش ندارند، گپ تحصیلی مهم هست. همچنین سفارت سختی هایی را در سن بالا خواهد داشت.

می خواهم بدانم امکان تحصیل دکترا در کانادا از مقطع لیسانس وجود دارد؟

بله ، در برخی رشته ها می توانید بدون ارائه مدرک کارشناسی ارشد با ارائه نمرات خیلی عالی در دو سال پایانی مقطع لیسانس به همراه مقالات علمی پژوهشی فراوان پذیرش بگیرید که دکترای مستقیم نام دارد.

من 37 سال دارم و حدودا 8 سال از گرفتن لیسانسم می کذرد ، آیا امکان ادامه تحصیل در مقطه فوق لیسانس در کانادا را دارم؟

خیر ، متاسفانه فقط دانشجویانی می توانند موفق به اخذ ویزای تحصیلی کانادا شوند که کمتر از ۵ سال فاصله بین مقاطع تحصیلی و زمان درخواست پذیرش آنها وجود داشته باشد.

بهترین دانشگاه کانادا برای تحصیل دندانپزشکی کدام دانشگاه است؟

دانشگاه آلبرتا ، این دانشگاه در میان ۵ دانشگاه برتر کانادا و ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا معروف است.

فرق فاند و بورسیه چیست؟

فاند مانند وام است و دانشجو باید بدهی خود را به دانشگاه پرداخت کند اما بورسیه مانند وام نیست و نیازی به باز پرداخت نداشته و به دانشجویان برتر و بعضی از دانشجویان داوطلب اعطا می شود.

حدود مبلغ فاند در دانشگاه های کانادا چقدر است؟

هزینه میانگین گرفتن فاند از دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا 7،086 دلار کانادا (5340 دلار آمریکا )است.

آیا من می توانم با ویزای توریستی در کانادا در دوره های زبان شرکت کنم ؟

بله ، دوره های زیر 6 ماه نیاز به اخذ ویزای زبان ندارند.

می خواهم در کانادا دوره های زبان را بگذرانم آیا امکان دارد همسر و فرزندم را با خود ببرم ؟

خیر ، امکان بردن همراه در زمان تحصیل در دوره های زبان وجود ندارد و تنها در صورتی که بتوانید ویزای خود را برای تحصیل دائم بیشتر از شش ماه در این کشور تمدید کنید می توانید درخواست ویزای همراه داشته باشید.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا چقدر است ؟

هزینه زندگی در کانادا برای دانشجویان ماهانه 700 تا 1200 دلار است. البته شما با این مبلغ نمی توانید سفر کنید یا تفریحات گران قیمت داشته باشید.

در این مقاله کوشیدیم تا در رابطه با تحصیل در کانادا اطلاعات لازم را در اختیار علاقه مندان قرار دهیم ، در صورتی که در رابطه با اخذ ویزا و پذیرش تحصیلی این کشور نیاز به مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر دارید می توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی در دو شهر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید ، ضمناً مقالات سایت می تواند راهگشای شما برای تحصیل در خارج از کشور باشد ، اگر برایتان دوری از خانواده دشوار است می توانید کشور ترکیه را انتخاب کنید تا براحتی بتوانید به ایران رفت و آمد کنید ، مقاله تحصیل در ترکیه را بخوانید.

تحصیل در اتریش

تحصیل در فرانسه

تحصیل در آلمان

تحصیل در روسیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

TOP