تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا آرزوی بسیاری از علاقه مندان به تحصیل علم در سراسر جهان است ، دانشگاه هایی با بالاترین رنکینگ جهانی و امکاناتی بی نظیر برای دانشجویان ، این کشور را به یکی از محبوب ترین کشورهای جهان برای تحصیل بدل کرده است.

Search
Generic filters

در این مقاله با ما همراه باشید تا ضمن نگاهی بر تحصیل در کانادا تمامی شرایط مورد نیاز رسیدن به ویزای تحصیلی این کشور را به شما معرفی نماییم و مشاورین شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) آماده اند تا تمام راهنمایی های لازم در زمینه دریافت ویزای تحصیلی را در اختیار شما علاقه مندان قرار دهند.

با نگاهی به آمار زندگی و تحصیلات در کشورهای مختلف جهان می توان دریافت که کشور کانادا یکی از محبوب ترین کشورهای دنیا برای تحصیل و مهاجرت است و به علاقه مندان این فرصت را می دهد تا بتوانند از روش های متفاوت به اقامت و زندگی در این کشور دست یابند.

در سال 2018 سه دانشمند از این کشور به عنوان پایه گذاران هوش مصنوعی جایزه نوبل را از آن خود نمودند و یا حتی در عرصه هنر و فرهنگ نیز شخصیت های معروف سینمای جهان همچون جیم کری و یا جیمز کامرون در این کشور به دنیا آمده اند.

کسانی که برای رسیدن به زندگی و آینده ای بهتر مهاجرت به کشورهایی همچون کانادا را انتخاب می کنند علاوه بر بهره مندی از امکانات تحصیلی ایده آل فرصت زندگی در کشوری مدرن با بالاترین استانداردهای زندگی را نیز به دست می آورند.

دو زبان انگلیسی و فرانسه در کانادا رسمیت داشته و بیش از 9 میلیون فرانسوی زبان در این کشور زندگی می کنند ، این کشور نه تنها یکی از امن ترین مکان ها برای رفتن به محیطی دیگر است بلکه کانادا به ویژه شهرهای بزرگ مانند تورنتو و ونکوور دارای تنوع عظیمی از فرهنگ هستند که واقعا برای دانشجویان خارجی جذابیتش را بیشتر می کند.

برای آشنایی بیشتر با سایر روش های مهاجرتی به این کشور علاوه بر روش مهاجرت تحصیلی می توانید مقاله مهاجرت به کانادا را مطالعه نمایید تا با ابعاد مختلف روش های قانونی مهاجرتی کسب اطلاعات کنید.

فهرست مطالب
همه چیز از تحصیل در کانادا

فیلم و پادکست تحصیل در کانادا

اگر فرصت کافی برای مطالعه کامل متن مقاله تحصیل در کانادا را ندارید، پیسنهاد می کنیم فیلم روناک را ببینید و یا پادکست آن را گوش کنید تا اطلاعات کلی لازم در خصوص محتوای متنی را بدست بیارید؛ در صورت داشتن سوال می توانید برای مشاوران موسسه رجبی پیام بگذارید و یا با دفاتر تهران و شیراز تماس بگیرید.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

با تحصیل در کانادا می توانید به اقامت این کشور دست یابید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی و دانشگاهی کانادا یکی از پیشرفته ترین و به روزترین سیستم های آموزشی دنیا مطابق با استاندارد های OECD است که اعتبار بالای خود را با قرار گرفتن در رتبه های بسیار بالای انواع رده بندی های جهانی اثبات کرده و به صورت ایالتی مدیریت می شود.

برخی از مسائل سیستم آموزشی در بین استان های مختلف متفاوت است اما قانون گذاری های پایه ای این سیستم بر عهده دولت فدرال بوده و اغلب مناطق کانادا از استانداردهای آموزشی یکپارچه ای برخوردار هستند.

به طور کلی دولت کانادا شش درصد از تولید ناخالص داخلی اش را صرف امور آموزشی اش می کند که با این رقم توانسته رکورد هزینه های آموزش را در بین کشورهای OECD از آن خود نماید.

مدارس کانادا در سه دسته دولتی ، خصوصی و شبانه روزی قرار می گیرند و سیستم تحصیلی این کشور این اجازه را به نوجوانان و جوانان خارجی می دهد تا از طریق تحصیل در مدارس شبانه روزی و یا با مدرک دیپلم به جمع دانش آموزان و دانشجویان کانادایی بپیوندند.

تحصیل در کانادا

توصیه می شود دانش آموزان خارجی از سن 10 سالگی به بعد جهت تحصیل در مدارس اقدام کنند تا شانس بیشتری در دریافت ویزا داشته باشند.

تحصیل برای افراد خارجی نیازمند معرفی یک قیم بالای 18 سال در این کشور است که در استان محل مدرسه زندگی کند ، در دوره مدرسه مانند دبیرستان فرد اجازه کار در این کشور را ندارد اما چنانچه در کالج به تحصیل مشغول شود اجازه کار نیز خواهد داشت.

الزامات زبان جهت تحصیل در کانادا​

Canada

الزامات زبان جهت تحصیل در کانادا

بسته به دانشگاه ، کالج و ایالت انتخابی شما ممکن است نمره زبان انگلیسی و یا فرانسه از شما خواسته شود ، تمامی دانشگاه های انگلیسی زبان کانادا نمره آیلتس یا تافل را از متقاضی می خواهند. سطح نمره زبان هم با توجه به رشته درخواستی و دانشگاه مورد نظر متفاوت می باشد اما به طور کلی نمره زبان آیلتس پایین تر از ۶ و تافل پایین تر از ۷۵ پذیرفته نمی شود.

برخی از دانشگاه ها یک فرصت اضافی برای دانشجویانی که مدرک زبان را ندارند پیش بینی کرده اند ؛ این افراد می توانند پس از اخذ ویزای تحصیلی با پذیرش مشروط و قبل از شروع تحصیل در دانشگاه ، نمره زبانشان را به حد نصاب لازم برسانند، البته باید توجه شود که این نوع پذیرش ریسک ویزا نشدن را بالا می برد.

بعضی از دانشگاه ها ممکن است آزمون های انگلیسی دیگری را قبول کنند مانند:

 • Cambridge انگلیس در سطح پیشرفته
 • CAEL ارزیابی زبان انگلیسی دانشگاهی کانادایی
 • CanTEST نوعی تست انگلیسی برای دانش آموزان و کارآموزان
 • MELAB ارزیابی زبان انگلیسی در ایالت میشیگان

علاوه بر زبان انگلیسی دانشجویان می توانند زبان فرانسه را نیز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های واقع در مناطق فرانسوی زبان کانادا ارائه دهند ، بسیاری از افراد که به زبان فرانسه تسلط دارند تحصیل در این کشور را به تحصیل در فرانسه ترجیح می دهند.

تست های فرانسوی پذیرفته شده توسط دانشگاه های کانادا به شرح زیر است :

 • DALF
 • DELF
 • TEF
 • TCF
 • Test Can

در زیر دسترسی به مقالات تحصیلی کشورهایی دارید که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آن ها وجود دارد.

تحصیل در کانادا

ثبت نام در کالج های کانادا

تحصیل در کالج های کانادا بسیار رایج است چرا که جایگزین مناسبی برای یادگیری و ورود سریع تر به بازار کار کشور کانادا می باشد. متقاضیان تحصیل در دوره های فنی حرفه ای ، برخی رشته های مهندسی ، علوم کاربردی و هنری ، می توانند برای تحصیل در کالج های کانادا درخواست بدهند ، اخذ پذیرش از کالج ها به نسبت ساده تر از دانشگاه است و همچنین بسیاری از کالج ها امکان انتقال واحد های درسی به دانشگاه ها را فراهم کرده اند که این روش برای دانشجویان خارجی مقرون به صرفه است.

البته توجه داشته باشید که در برخی از کالج های تخصصی که تطبیق واحد صورت می پذیرد داشتن مدرک زبان از شروط پیش نیاز است و معمولا در کالج هایی که مدرک زبان درخواست نمی شود روند دریافت ویزا کمی دشوار می گردد ، زمان تحصیلی در کالج ها معمولاً به مدت یک یا دوسال است و یعد از آن می توان مجوز کاریابی گرفت.

آزمون ورودی دانشگاه های کانادا

هیچ آزمون ورودی جامعی برای دانشگاه های کانادا برگزار نمی شود اما بعضی از دانشگاه های کانادا براساس رشته انتخابی آزمون برگزار می کنند ، در ادامه ۷ آزمون ورودی ضروری برای تحصیل در کانادا را معرفی می کنیم.

آزمون تافل و آیلتس : این دو آزمون برای سنجش توانایی زبان انگلیسی متقاضی برگزار و از مهمترین آزمون های ورودی برای تحصیل در دانشگاه های کانادا هستند.

آزمون پذیرش پزشکی: MCAT یک آزمون چند گزینه ای ست که برای کمک به کالج ها در پیش بینی توانایی دانش آموز برای تحصیل در دانشکده پزشکی طراحی شده است.

آزمون پذیرش دانشکده حقوقLSAT : معیاری استاندارد برای ارزیابی متقاضیان تحصیل دانشکده های حقوق می باشد.

آزمون جی آر ای : برای سنجش آمادگی دانشجو آینده نگر برای ورود به مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد طراحی شده و دانش آموزان را در مهارت های کلامی ، کمی و تحلیلی مورد سنجش قرار می دهد.

آزمونSAT : یک آزمون ورودی دوره کارشناسی استاندارد برای افراد مایل به تحصیل در خارج از کشور است که یک تفاوت اصلی با سایر آزمون های نام برده دارد و تنها افراد متقاضی رشته های پزشکی را مورد سنجش قرار داده و علاوه بر مفاهیم و اصول علمی نیاز به توانایی در مسائلی همچون مهارت نوشتن ، تفکر انتقادی و حل مسئله در شرایط دشوار دارد ، این آزمون عملکرد داوطلبان را در دانشکده پزشکی و آینده کاری مشخص می سازد.

آزمون GMAT : آزمونی هوشمند و رایانه ای مخصوص دانشجویان دوره کارشناسی ارشد یا MBA ست که مهارت های نوشتاری ، محاسباتی و کلامی را در داوطلبان می سنجد ، هم اکنون نمره این آزمون در پذیرش دانشگاه های کشور کانادا موثر بوده و هر دانشگاه یک نمره حداقل را برای پذیرش خود تعیین نموده است.

تحصیل کارشناسی در کانادا

تحصیل در مقطع کارشناسی با توجه به رشته انتخابی سه تا پنج سال زمان می برد که البته با درنظر گرفتن دوره کالج و یا پیش نیازهایی که ممکن است توسط دانشگاه تعیین شود می تواند بیشتر نیز گردد

دقت داشته باشید که دانشگاه های کانادا تنها دانشجویان تا سن 25 سال را برای تحصیل در این دوره پذیرش می کنند و شرط معدل 14 را نیز لحاظ می نمایند ، البته این میزان معدل در رشته هایی همچون پزشکی و شاخه های مرتبط با آن متفاوت بوده و داوطلب باید معدل بالای 15 داشته باشد.

داشتن مدرک زبان با نمره ۶ IELTS برای پذیرش لازم است و در صورتی که تمام مراحل پذیرش دانشجو تکمیل شده باشد و تنها نمره زبان او به حد مشخص نرسد می تواند مشروط به گذراندن دوره زبان در دانشگاه مراحل پذیرش را طی نماید.

البته قوانین تحصیل دوره کارشناسی در ایالت کبک با سایر ایالت ها متفاوت بوده و دیپلم یازده ساله را هم از متقاضیان می پذیرد اما متقاضی ابتدا در کالج و یا در دوره دوساله پیش دانشگاهی شرکت و پس از تکمیل این دوره ها به مقطع کارشناسی وارد دانشگاه میشود ؛ دوره لیسانس در ایالت کبک سه سال است.

تحصیل کارشناسی در کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل دوره کارشناسی ارشد که ترکیبی از واحد های درسی و تحقیقات در حدود دو سال زمان نیاز دارد و و باید حداقل معدل ۱۴ از دوره لیسانس خود داشته باشید.

در این مقطع دانشگاه ها به دلیل تخصصی شدن تلاش می کنند تا پذیرش خود را به دانشجویانی اعطا کنند که رزومه تحصیلی قوی داشته و پژوهش های قابل توجهی در رشته تحصیلی شان داشته اند ، اگر کسی قصد تغییر رشته در این مقطع را داشته باشد باید ابتدا دروس پیش نیاز را بگذراند که در این صورت ممکن است طول دوره به سه سال برسد.

برای تحصیل در کانادا در برخی از دانشگاه ها نیاز به ارائه توصیه نامه از سوی اساتید دوره لیسانس نیز وجود دارد ، دقت داشته باشید چنانچه بتوانید رزومه تحصیلی خوبی را به دانشگاه ارائه کنید شانس بالایی در دریافت کمک هزینه و بورس تحصیلی از سوی دانشگاه خواهید داشت.

داشتن مدرک زبان نیز برای دانشجویان این مقطع الزامی و هزینه تحصیل در مقطع ارشد بالاتر از کارشناسی می باشد.

تحصیل مقطع دکترا در کانادا

تحصیل مقطع دکترا در کانادا

تحصیل مقطع دکترا در کانادا با توجه به زمان ، هزینه و ساختار در هر دانشگاه متنوع است ، به طور کلی مدرک کارشناسی ارشد در رشته مربوطه با معدل بالا و مقالات علمی چاپ شده در مجلات معتبر و توصیه نامه از دانشگاه قبلی مورد نیاز است.

در برخی رشته ها نیز می توانید بدون ارائه مدرک کارشناسی ارشد با ارائه نمرات خیلی عالی در دو سال پایانی مقطع لیسانس به همراه مقالات علمی پژوهشی فراوان پذیرش بگیرید که دکترای مستقیم یا Phd Direct نام دارد.

برای پذیرش دکترا که حدودا چهار ساله است با توجه به ایالتی که برای تحصیل انتخاب می کنید باید نمره زبان آیلتس ، تافل ، GMAT یا GRE را ارائه بدهید.

کمک هزینه های تحصیلی به دانشجویان دکترا بیشتر از دو مقطع قبل داده می شود که البته به بودجه ای که در اختیار استاد مربوطه قرار میگیرد بستگی دارد.

پذیرش دوره دکترا با دو مقطع قبلی کمی متفاوت است و دانشجو باید با یک استاد به صورت مستقیم ارتباط برقرار کرده و تز خود را به همراه سوابق تحصیلی مورد تایید این استاد قرار دهد ؛ در صورتی که استاد مربوطه شما را به عنوان دانشجوی خود بپذیرد می توانید مراحل پذیرش خود در دانشگاه را آغاز کنید.

شرایط زندگی ، کار و اقامت برای دانشجویان دوره دکترا نسبت به سایر مقاطع آسانتر بوده و دانشجویان میتوانند پس از اتمام دوره تحصیل خود در یکی از ارگان های دولتی به کار مشغول شده و به اقامت برسند.

برنامه های دکترا در دانشگاه های کانادا

تقریبا ۳۰ گزینه بسیار پرطرفدار برای تحصیل مقطع دکترا در کانادا وجود دارد که در ادامه ما برخی از آنها را برای تحصیل در کانادا خدمت شما معرفی می کنیم :

 • برنامه دکترای مدیریت در دانشگاه مک گیل
 • دکترای علوم اجتماعی در دانشگاه Royal Roads
 • دکترای آموزش ( با تمرکز بر پایداری آموزشی ) در دانشگاه Nipissing
 • دکترای سیستم های زیستی و تنوع زیستی ، دانشگاه Lethbridge
 • دکترای تکامل و رفتار ، دانشگاه Lethbridge
 • دکترای علوم زیست مولکولی ، دانشگاه Lethbridge
 • دکترای علوم نظری و محاسباتی ، دانشگاه Lethbridge
 • دکترای اندیشه های فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی ، دانشگاه Lethbridge
 • دکترای زمین ، فضا و علوم فیزیکی ، دانشگاه Lethbridge
 • دکترای در علوم اعصاب ، دانشگاه Lethbridge
 • دکترای مهندسی شیمی و زیست شناسی ، دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دکترای در مهندسی معدن ، دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دکترا در مهندسی برق و کامپیوتر ، دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دکترا در مهندسی مکانیک ، دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دکترا در مهندسی مواد ، دانشگاه بریتیش کلمبیا

با توجه به اینکه برنامه های دکترا در اغلب دانشگاه ها به صورت طرح های تحقیقاتی است ، انتظار می رود که بتوانید از طریق کمک هزینه تحقیقاتی و یا بورس تحصیلی موفق به تحصیل مقطع دکترا در کانادا شوید ، برنامه های کمک هزینه تحصیلی معمولا فقط هزینه تحصیل و تحقیقات را پشتیبانی می کند اما بورس های تحصیلی حقوق مازاد بر این نیز به دانشجو پرداخت می کند.

نحوه پذیرش از دانشگاه های کانادا

مراحل اخذ پذیرش برای تحصیل در کانادا باید با آگاهی کامل و مرحله به مرحله انجام شود ، شما در اولین قدم باید موضوع تحصیلی خود را انتخاب و در مرحله دوم دانشگاه مورد نظر را بیابید.

در مرحله سوم نیز باید تمام مدارک تحصیلی خود از جمله دیپلم و ریز نمرات را ترجمه کرده و به دانشگاه ارسال نمایید ، مرحله چهارم بررسی الزامات زبان برای پذیرش در دانشگاه کانادا است.

یکی از مهم ترین شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا ، فاصله زمانی بین فارغ التحصیلی و درخواست پذیرش می باشد به این معنا که فقط دانشجویانی می توانند موفق به اخذ ویزای تحصیلی کانادا شوند که کمتر از ۵ سال فاصله بین مقاطع تحصیلی و زمان درخواست پذیرش آنها وجود داشته باشد.

نحوه پذیرش از دانشگاه های کانادا

مهلت پذیرش در دانشگاه های کانادا

در طی روند ثبت نام باید به تاریخ ددلاین دانشگاه ها توجه ویژه داشته باشید که معمولا در کانادا دو بار در سال ( ترم زمستان و ترم تابستان ) فرصت ثبت نام وجود دارد ، مهلت ثبت نام برای ترم زمستان ۱ سپتامبر و برای ترم تابستان ۱۵ ژانویه – برای دانشجویان کارشناسی و اول ماه مارس – برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشد.

با این حال این مهلت ها بین دانشگاه ها متفاوت است و هر دانشگاه ممکن است مهلت های مختلفی برای دوره های تحصیلی خود داشته باشند . به طور کلی شما باید ۸ تا ۱۲ ماه قبل از شروع دوره ، درخواست پذیرش دهید زیرا یک یا دو ماه پس از ارسال درخواست نیز شما باید منتظر دریافت پاسخ رسمی از دانشگاه باشید بنابراین بهتر است در مدیریت زمان دقت کافی داشته باشید.

توجه داشته باشید چنانچه روند اخذ پذیرش اشتباه انجام شود ، ممکن است شما فرصت ثبت نام در سال تحصیلی جاری را از دست بدهید و روند تحصیل در کانادا برای یک سال به تعویق بیوفتد بنابراین آشنایی قبلی با شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا از الزامات اولیه درخواست پذیرش است.

مدارک مورد نیاز پذیرش از دانشگاه های کانادا

هر دانشگاه مدارک مورد نیاز خود را مشخص می کند اما به طور کلی بیشتر موارد ذیل را شامل می شود :

 • مدارک فارغ التحصیلی مانند دیپلم
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • رزومه
 • نامه ای مبنی بر توضیح هدف شما از تحصیل در کانادا
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه ( در سرزمینهای فرانسوی )
 • نامه تمکن مالی
 • دو نامه مرجع علمی مبنی بر آمادگی مطالعات استاد ( بیشتر برای مقطع دکترا )

اقدامات لازم پس از پذیرش از دانشگاه های کانادا

برای تحصیل در کانادا شما پس از دریافت نامه پذیرش چند مرحله اضافی دیگر نیز باید انجام دهید ، برای مثال باید حتما بیمه درمانی خود را تنظیم کنید ، پوشش بیمه درمانی شما بسته به استانی که برای زندگی انتخاب کرده اید متفاوت است.

همچنین شما باید هزینه یکسال زندگی در کانادا و حتی مقداری بیشتر از آن را باید پیش بینی نمایید و در دست داشته باشید زیرا ممکن است مدت زیادی پس از ورود به کانادا نتوانید کار دانشجویی مناسبی پیدا کنید.

در اکثر اوقات لازم است پس از ورود به کانادا با داشتن مدرک مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ، دوره ای را پیش از ورود به دانشگاه در کالج های کانادا بگذرانید تا آمادگی بیشتری برای ورود به دانشگاه داشته باشد.

نقش انگیزه نامه در پذیرش تحصیلی کانادا

بیانیه شخصی شما یک بوم خالی است که می توانید از آن برای توصیف و نشان دادن شخصیت علمی خود استفاده کنید و نشان دهید که چرا شما لایق پذیرش در دانشگاه های کانادا هستید . وقت خود را برای نوشتن یک بیانیه شخصی به خوبی در نظر بگیرید که تاثیری ماندگار بر خوانندگان گذاشت.

این نیز فرصتی دیگر برای نشان دادن مهارت ها و دستاوردهای افرادی است که میخواهند به تحصیل در کانادا با معدل پایین بپردازند.

مشاوران برجسته موسسه مهاجرتی رجبی ، می تواند در انجام این مرحله مهم به شما کمک کنند تا از طریق طرح یک برنامه کاربردی و نگارش یک توصیه نامه و یا بیانیه شخصی ایده آل و مورد پسند افسر پذیرش کانادایی ، پیش بروید و برای تحصیل در کانادا با معدل پایین موفق شوید.

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا با معدل پایین

برخی افراد از لحاظ پتانسیل و استعداد علمی قابلیت های زیادی دارند اما به دلیل معدل پایین از تحصیل در کانادا نا امید هستند ، بهترین روش پیشنهادی برای حل این مشکل تحصیل در کالج های کانادا می باشد که سیستم آموزشی این کشور هر دانش آموز و یا دانشجو را با توجه به رزومه تحصیلی و عملکردش در برنامه تحصیلی رتبه بندی می نماید که GPA نام دارد.

این سیستم از مقیاس 1.0 تا 4.0 استفاده می کند که بالاترین امتیاز (4.0) نشان دهنده یک دانش آموز سطح A ، امتیاز 3.0 یک دانش آموز B ، و 2.0 دانش آموز سطح C است.

برای تحصیل در کانادا با معدل پایین ، بسیاری از دانشگاه ها GPA کمتر از 3.0 را به منزله معدل پایین در نظر می گیرند و ممکن است متقاضی را نپذیرند. توجه داشته باشید که گرچه GPA بالا می تواند تضمین پذیرفته شدن شما در دانشگاه باشد ، اما GPA کم یا متوسط لزوما به این معنی نیست که شما به زودی رد خواهید شد ، منابع GPA می توانند به شما در رسیدن به سطح بالاتر یعنی A و B کمک کنند.

دانشگاه های مناسب دانشجویان با معدل پایین

هنگامی که می توانید شانس خود را برای تحصیل در کانادا با معدل پایین افزایش دهید ، خوب است نگاهی به برخی دانشگاه های معتبر که برای شما مناسب است ، بیندازیم.

دانشگاه کاپیلانو : در ایالت بریتیش کلمبیا و شمال ونکوور قرار گرفته و دارای GPA 2.0 است . این دانشگاه دارای پنج دانشکده برای هنر و علوم ، مطالعات تجارتی و حرفه ای ، هنرهای زیبا و کاربردی و مطالعات جهانی و جامعه است و درکلاس های کوچکی آن بیش از 35 دانشجو نیستند.

دانشگاه کانادایی دبی ( CUD ): در قلب دبی قرار دارد و نیاز به GPA 2.0 دارد اگر شروع به تحصیل در CUD کنید ، پس از اتمام اولین سال تحصیلی ، می توانید درخواست انتقال به یکی از دانشگاه های همکار خود در کانادا ، دهید.

دانشگاه بریتانیایی هریوت وات : در دبی قرار گرفته که شما در آن آموزش عالی بریتانیا را دریافت خواهید کرد ، این دانشگاه نیاز به حداقل GPA 2.5 دارد و برنامه های کارشناسی را در مدیریت ، ساخت و ساز ، اندازه گیری و مهندسی ارائه می دهد.

این دانشگاه توسط منشور سلطنتی در بریتانیا تأیید شده است و برنامه های آن به شما امکان می دهد تا از برنامه های جابه جایی دانشجو برای دانشگاه های کانادا و یا اسکاتلند استفاده کنید.

دانشگاه Westcliff در کالیفرنیا : با GPA 2.0 و موسسه فناوری Carlow با الزامات GPA 1.98 ، نیز بستر مناسبی برای انتقال به دانشگاه های کانادایی ایجاد می کنند.

دانشگاه های عضو گروه U15 در کانادا

بعضی از دانشگاه های کانادا نیز عضو گروه U15 دانشگاه های کانادا هستند ، این گروه از دانشگاه ها به عنوان دانشگاه های برجسته تحقیقاتی کانادا شناخته می شوند و 80 درصد از کل تحقیقات دانشگاهی رقابتی کانادا را انجام می دهند.

دانشگاه های عضو عبارتند از :

 • University of Alberta
 • University of British Columbi
 • University of Calgary
 • Dalhousie University
 • Université Lava
 • University of Manitoba
 • McGill University
 • McMaster University
 • Université de Montréal
 • University of Ottawa
 • Queen’s University
 • University of Saskatchewan
 • University of Toronto
 • University of Waterloo
 • University of Western Ontario

هزینه های تحصیل در کانادا

دانستن هزینه های مربوط به زندگی و تحصیل در این کشور نیز از مهم ترین پارامترهایی ست که در همان ابتدای مهاجرت به این کشور باید به دقت بررسی نمود ، به طور کلی هزینه های تحصیل در کانادا به دو بخش اصلی مخارج زندگی و دانشگاه تقسیم می شود که شهریه دانشگاه بخش اصلی و مهم آن است.

میزان شهریه دانشگاه به فاکتورهای متعددی وابسته است که البته همانگونه که در بالا گفتیم فرصت دریافت کمک هزینه و یا بورس های متعدد برای برخی از دانشجویان وجود دارد ، در میان هزینه های تحصیل رشته های علوم پزشکی بیشترین شهریه تحصیلی را به خود اختصاص داده و معمولا شامل بورسیه و یا کمک هزینه تحصیلی نیز نمی شوند.

هزینه های تحصیل در کانادا

جزئیات مخارج تحصیل در کانادا

هزینه های تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی از 8000 تا 12000 دلار کانادا در سال را شامل می شود که البته برای رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی بیشتر و در حدود ۲۰۰۰۰ دلار است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شهریه متناسب با رشته تحصیلی متغیر و به طور میانگین می تواند از 12000 تا 25000 دلار کانادا را در برگیرد ، رشته های مهندسی از شهریه بیشتری نسبت به رشته های هنر و علوم انسانی برخوردار هستند ؛ در این مقطع بورسیه ها می توانند بخشی تا تمام شهریه دانشگاهی را شامل شوند.

دوره های کالج زبان که برای بسیاری از دانشجویان یک پیش نیاز ضروری است با توجه به مدت و محل تحصیل می تواند از هزار تا شش هزار دلار در هر ترم را شامل شود البته تخصصی بودن دوره و یا فشرده بودن کلاس ها می تواند در میزان هزینه تاثیر گذارد و آن را افزایش دهد.

 

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

اخذ اقامت کانادا پس از تحصیل

خوبی تحصیل در کانادا وجود دوره های کارآموزی و فضای ملموس تجربه و آزمایش است ، در برخی از دانشگاه ها برنامه کارآموزی به نام co-op نیز وجود دارد که حتی دانشجو در قبال آن حقوق نیز دریافت می کند.

پس از فارغ التحصیلی دولت کانادا دانشجویان را تشویق می کند تا وارد بازار کار شوند و یک فرصت سه ماه برای رسیدن به ویزای PGWPP را به آنها می دهد با داشتن این ویزا قادر به کار به صورت تمام وقت در بازار کار و کسب سابقه خواهید بود.

داشتن سابقه کار و پرداخت بیمه در کانادا به معنای دریافت اقامت دائم در این کشور است ، البته دقت داشته باشید که درخواست ویزای کار باید در زمانی که هنوز ویزای تحصیلی دارای اعتبار است صورت پذیرد.

فیلم و پادکست چگونگی اقامت کانادا پس از تحصیل

در این ویدئو به چگونگی اخذ اقامت کانادا پس از اتمام دوره تحصیل در دانشگاه های این کشور پرداخته شده است و شما می توانید علاوه بر مشاهده فیلم، پادکست مربوطه را دانلود و در زمان های دیگر به آن گوش دهید و در صورت داشتن سوال با شماره های هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی تماس بگیرید.

مزایا و معایب تحصیل در کانادا

تمامی دانشجویانی که کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند باید علاوه بر مزایای تحصیل در این کشور با معایب و مشکلاتی که بر سر راهشان قرار می گیرد نیز آشنا شوند.

اولین و اصلی ترین مزیتی که باعث کشش دانشجویان بین المللی به سوی تحصیل در کانادا می شود کیفیت بالای تحصیل در دانشگاه های این کشور است.

این خود امتیازیست که در آینده شغلی شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود ، یادگیری آموزش دانشگاهی با استفاده از بهترین روش های موجود در موفقیت شغلی خوبی را برای دانشجویان در رشته های تحصیلی شان به همراه دارد و آنها فرصت کار در تمامی کشورهای دنیا را خواهند داشت.

شرایط زندگی و کار در کشور کانادا به حدی مناسب است که اکثر دانشجویان تلاش می کنند تا پس از اتمام دوره تحصیل خود به ویزای کار رسیده و در این کشور ماندگار شوند ، با توجه به اینکه کانادا کشوری دوزبانه است ، متقاضیان فرصت متعددی در ارائه مدرک زبان برای مهاجرت تحصیلی دارند.

افرادی که تبحر خاصی در زمینه زبان انگلیسی نداشته باشند ، این فرصت را دارند که با یادگیری زبان فرانسه حتی در سطح مبتدی بتوانند در دانشگاه های فرانسوی زبان کشور کانادا ثبت نام کرده و به تحصیل بپردازند.

موضوع جالب توجه در باب مزایا و معایب تحصیل در کانادا این است که بخش های فرانسوی زبان کانادا ظرفیت مهاجر پذیری بسیار بالایی دارند و شرایط پذیرش دانشگاه های آنها نیز راحت تر از بخش های انگلیسی زبان است.

هزینه مناسب از مهم ترین مزایای انتخاب کانادا

از مهم ترین مزیت های تحصیل در کانادا هزینه های تحصیلی مناسب در دانشگاه های این کشور است ، همانطور که همه شما عزیزان در جریان هستید امروزه تحصیل در دانشگاه های معتبر در کشورهای پیشرفته به جز در مواردی که بورسیه به دانشجو تعلق گرفته باشد ، معمولا ساپورت مالی خوبی را می طلبد.

در این میان در مقایسه با تحصیل در انگلستان ، آمریکا و استرالیا که از پرهزینه ترین کشورها برای تحصیل در یک رشته خوب با کیفیت عالی هستند ، کشور کانادا در عین حال که از لحاظ کیفیت هم تراز با همین کشورهاست اما هزینه های تحصیل و زندگی در آن به طرز چشمگیری مقرون به صرفه تر است و این خود در مقایسه با کشورهای فوق الذکر واقعا مزیت بسیار خوبی به شمار می رود.

معایب تحصیل در کشور کانادا

علیرغم وجود شاید هزاران مزیت برای برتری یک کشور نسبت به کشور خودمان ، هیچ وقت نمی توان فراموش کرد که شاید حتی یک دلیل کوچک باعث دلسرد شدن از مهاجرت به کشوری پیشرفته تر باشد.

اینکه ما چگونه به برتری ها و معایب یک کشور برای تحصیل ، ارجحیت بدهیم کاملا به نحوه زندگی و طرز نگاه ما به مشکلات بستگی دارد ، اگر صرفا مزایای یک کشور را مطالعه و دلیل بر مهاجرت قرار بدهیم بعد از ورود به کشور مقصد با معایب آن نیز روبرو خواهیم شد و آن زمان ممکن است با چالش و خود درگیری مواجه شویم.

در بررسی مزایا و معایب تحصیل در کانادا به این نتیجه دست یافته ایم که بسیاری از ایرانیان بدون اطلاع کامل از قوانین تحصیلی و اقامتی جدید کانادا قدم در این راه می گذارند و با مشکلات عدیده ای روبرو می شوند.

با تمام مزیت هایی که برای کشور کانادا ذکر کردیم باز هم باید توجه داشته باشید که برای مثال پیدا کردن کار دانشجویی ، دست یابی به شغل مناسب پس از اتمام تحصیل و غیره همگی در گرو مهارت زبان و سطح سواد شما می باشد . بنابراین این احتمال هم وجود دارد که شما بلافاصله پس از اتمام تحصیل به هبچ یک از این آمال دست پیدا نکنید.

ضعف خدمات بیمه درمانی در کانادا

از دیگر معایب تحصیل و زندگی در کشور کانادا خدمات اجتماعی از قبیل بیمه درمانی و خدمات پزشکی آن است ، این کشور در مقایسه با کشورهای مثل آمریکا و استرالیا خدمات بهتری ارائه می دهد اما در مقایسه با کشورهای اروپایی پیشرفته مثل آلمان ، اتریش ، سوئد و غیره برای دانشجویان بین المللی خدمات کمتری ارائه می دهد.

نکته بعدی درباره مزایا و معایب تحصیل در کانادا آب و هوای کشور کانادا می باشد ، این کشور از آب و هوای سرد و خشک قطبی برخوردار است و این مسئله باعث تغییر تصمیم بسیاری از مهاجران تحصیلی برای ماندن و زندگی کردن در کانادا می شود.

خصوصا اینکه ایرانیان در یک کشور چهار فصل زندگی کرده اند و برخی افراد دچار آلرژیهای شدید شده و برای سازگاری بیشتر به سمت شهرهای خوش آب و هواتر در کانادا مانند ونکوور می روند.

عدم برداشت صحیح از میزان هزینه ها در کانادا

مشکلات بعدی که وجود دارد تجمع بیش از حد مهاجران در برخی شهر ها و شلوغی ، ترافیک ، عدم وجود شغل مناسب و غیره است ، در واقع می توان گفت علت اصلی مشکلات ما ایرانی ها برای تحصیل در خارج از کشور ، عدم تفکر صحیح و عدم آگاهی از مزایا و معایب مهاجرت می باشد.

برای مثال بسیاری افراد معنی حداقل هزینه را اصلا درک نمی کنند ! وقتی گفته می شود حداقل هزینه زندگی برای تحصیل در کانادا ماهی ۱۰۰۰ دلار می باشد ، این یعنی اینکه شما به عنوان یک دانشجو با این هزینه فقط می توانید مایحتاج اولیه تحصیل و زندگی را تامین کنید ؛ شما باید درک کنید که نحوه زندگی در کانادا و ایران ، زمین تا آسمان تفاوت دارد.

شما با حداقل هزینه در کانادا شاید سالی یکبار هم نتوانید به یک مسافرت بروید ، از طرفی مانند ایران فامیل و دوستان هم در کنار شما نیستند که مواقع دلتنگی و خستگی کاری یا روحی با آنها معاشرت کنید ، پس اینجاست که باید به این موضوعات به عنوان عیبی بزرگ برای تحصیل و زندگی در یک کشور بیگانه پی ببرید و با خود فکر کنید ببینید آیا تحمل اینگونه مسائل برایتان راحت خواهد بود یا نه ؟

چنانچه به دنبال کشورهایی با هزینه های تحصیل ارزان یا رایگان هستید، مقالات زیر را دنبال کنید

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

برترین اطلاعات جزئی تحصیل در کانادا را از ما بخواهید

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

موسسات اعزام دانشجو به کانادا

از مهم ترین نکاتی که تمامی دانشجویان علاقه مند به کشورهای خارجی باید به آن توجه ویژه داشته باشند مراجعه و دریافت مشاوره از افراد خبره و متخصص در این زمینه است.

بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در کانادا با مراجعه به موسسات اعزام دانشجو به کانادا روند پذیرش خود در دانشگاه را انجام داده و به ویزای تحصیلی می رسند اما در رابطه با زندگی و کار در کشور مقصد هیچ گونه اطلاعاتی کسب نکرده و پس از رفتن به کشور مقصد با مشکلات متعدد مواجه می شوند.

توصیه ما به شما این است که با مراجعه به موسسات مهاجرتی نه فقط پذیرش در دانشگاه بلکه کلیه مسیر رسیدن به موفقیت و اقامت در کشور مقصد را پشت سر بگذارید ، موسسات مهاجرتی به شما کمک می کنند تا بتوانید همراه با تحصیل به کار نیز مشغول شده و روند دریافت اقامت خود را آسانتر سازید.

موسسات اعزام دانشجو به کانادا

خدمات مشاوره برای تحصیل در کانادا

موسسه مهاجرتی رجبی یک شرکت متخصص و مشاوره ای جهت مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل است ، تیم ما متشکل از مشاوران مهاجرتی است که خدمات مشتری محور و پاسخگویانه را به هموطنان عزیز ارائه می دهد و مشتریان از خدمات مشاوره مهاجرتی روشن ، دقیق و بی طرفانه بهره می برند.

ما درک می کنیم که روند مهاجرت به آرامی انجام می شود ، اما برای مهاجرت به کانادا نکات زیادی را باید در نظر داشت ، ما مهمترین نکات برای تحصیل در کانادا را در اختیارتان قرار داده و تمام جنبه های خدمات مهاجرت به کانادا توسط مشاوران مهاجرت با مجوز و با تجربه انجام می شود.

علاوه بر داشتن تجربه سالیانه در زمینه فعالیت های خصوصی ، ما تجربه های فراوانی از نحوه تصمیم گیری های اداره مهاجرت کانادا داریم و به همین دلیل کاملا قوانین و مقرراتی که برای اقامت فرد طی مهاجرت تحصیلی به کانادا در نظر گرفته می شود را درک می کنیم .

سوالات پر تکرار تحصیل در کانادا

معمولاً دانشگاه ها محدودیتی برای پذیرش ندارند، گپ تحصیلی مهم هست. همچنین سفارت سختی هایی را در سن بالا خواهد داشت.

بله ، در برخی رشته ها می توانید بدون ارائه مدرک کارشناسی ارشد با ارائه نمرات خیلی عالی در دو سال پایانی مقطع لیسانس به همراه مقالات علمی پژوهشی فراوان پذیرش بگیرید که دکترای مستقیم نام دارد.

خیر ، متاسفانه فقط دانشجویانی می توانند موفق به اخذ ویزای تحصیلی کانادا شوند که کمتر از ۵ سال فاصله بین مقاطع تحصیلی و زمان درخواست پذیرش آنها وجود داشته باشد.

هزینه زندگی در کانادا برای دانشجویان ماهانه 700 تا 1200 دلار است. البته شما با این مبلغ نمی توانید سفر کنید یا تفریحات گران قیمت داشته باشید.

این سوال پاسخ متفاوتی نسبت به مقاطع مختلف دارد، اما بین 8000 تا 20000 دلار کانادا به طور متوسط

بدون داشتن مدرک زبان می شود پذیرش دانشگاه یا کالج های خصوصی را گرفت، اما شانس ویزا به شدت کاهش پیدا می کند.

به طور کلی رنکینگ و اعتبار دانشگاه در نظر آفیسر ویزا اهمیت دارد.

بستگی زیادی به مقطع تحصیلی دارد ، برای مثال در مقطع ارشد باید سطح 6.5 آیلتس را داشته باشید.

بله – همسر و فرزندان زیر 21 سال می توانند متقاضی را همراهی کنند.

در این مقاله کوشیدیم تا در رابطه با تحصیل در کانادا اطلاعات لازم را در اختیار علاقه مندان قرار دهیم ، در صورتی که در رابطه با اخذ ویزا و پذیرش تحصیلی این کشور نیاز به مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر دارید می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی در دو شهر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید ، ضمناً مقالات سایت می تواند راهگشای شما برای تحصیل در خارج از کشور باشد.

در زیر می توانید تجربه یکی از کلاینت ها در دوره کرونا برای تحصیل در کانادا را ببینید.

2 دیدگاه در “تحصیل در کانادا

 1. تحصیل در کانادا sayed mohammad گفت:

  سلام خدمت شما!
  ایا شرکت شما اعظام دانشجو به کشور کانادا را دارد اگر دارد تحت چه شرایطی و هزینه رسیدن به کانادا (قبولی دانشگاه . دعوت نامه تحصیلی و ویزا ) چقدر است؟

  1. تحصیل در کانادا مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   بله برای کانادا و دیگر کشورها خدمات داریم. هزینه تحصیل در دانشگاه بسته به رشته و دانشگاه مورد نظر به طور کلی بین 15 تا 25 هزار دلار کانادا در سال است. هزینه زندگی به طور متوسط ماهانه حدود 1000 دلار کانادا ست. هزینه های موسسه و جزئیات در جلسه مشاوره توضیح داده می شوند.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (432 امتیاز)
خانه