چک

تحصیل در چک

تحصیل در چک

تحصیل در چک با سیستم عالی آموزشی آن دانشجویان بسیاری را هر ساله به خود جذب می کند ، دانشگاه های چک با تقریبا ۳۱۱۰۰۰ دانشجو ، که ۴۳،۰۰۰ نفر از آنها دانشجویان بین المللی هستند ، از محبوب ترین دانشگاههای جهان هستند ، آن ها با تأکید بر کیفیت ، تنوع ، دسترسی و ارتباط با سایر دانشگاه های جهان ، از بهترین آموزش های ارائه شده در اروپا برخوردار می باشند ، در این مقاله از شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) تحصیل در این کشور را از جوانب مختلف بررسی خواهیم کرد ، با ما همراه باشید.

دانشگاه های چک با داشتن تجهیزات آزمایشگاهی مدرن و ادغام بالا با صنعت و فرصت های عملی بسیاری ، زمینه تکنولوژیک خوبی را ارائه می دهند ، دانشگاه های جمهوری چک با داشتن رشته های متنوع ، یک سنت طولانی دارند و از علم و فناوری گرفته تا انسان شناسی ؛ ادبیات و هنر تا حقوق دانشجویان در همه جا می توانند دوره های عالی در زمینه های مختلف بیابند که توسط بهترین متخصصان این رشته تدریس می شود.

تحصیل در چک همیشه متقاضیان بسیاری در جهان داشته است و جمهوری چک در زمینه های مختلف از مصرشناسی گرفته تا زمینه هایی با فن آوری بالا مانند الیاف نانو به شهرت جهانی رسیده است.

در مقاله تحصیل در خارج از کشور ، می توانید با امن ترین و ارزان ترین کشورهای جهان برای تحصیل آشنا شوید ؛ حتما مقاله را مرور کنید.

شرایط زبان برای تحصیل در چک

اگر متقاضی یک برنامه تحصیلی یا دوره ای هستید که زبان تدریس آن چکی است ، لازم است سطح دانش خود را از زبان چک با ارائه گواهی معتبر اثبات کنید.

اگر متقاضی برنامه یا درسی مخصوص دانشجویان خارجی هستید و زبان تدریس آنها چکی نیست ، لازم نیست دانش زبان چکی را داشته باشید.

اگر برنامه یا دوره تحصیلی شما به زبان انگلیسی یا هر زبان خارجی دیگری تدریس شود ، شما ملزم به اثبات سطح تسلط خود به آن زبان خواهید بود ، پس همیشه با دانشگاه خود بررسی کنید که آیا تحصیلات زبان خارجی شما برای برآورده ساختن این شرط کافی است یا خیر.

تقویم تحصیلی در چک

در چک سال تحصیلی معمولا به دو ترم زمستان و تابستان تقسیم می شود ، ترم زمستانی ، از اکتبر و ترم تابستانی از فوریه شروع می شود ، یک ترم به طور معمول از ۱۵ هفته تدریس و به دنبال آن یک دوره امتحان تشکیل می شود.

تحصیل در چک

سیستم آموزشی جمهوری چک

سیستم آموزش عالی چک در سالهای گذشته تغییرات عمیق ، پویا و توسعه گسترده ای را تجربه کرده است و از یک سیستم کاملا یکنواخت و کاملا متمرکز و وابسته به ایدئولوژیک تحت رژیم کمونیستی ، به یک سیستم بسیار متنوع تر و غیرمتمرکز با آزادی کامل آکادمیک و نهادهای خودگردان ، در اروپا و جهان تبدیل شده است.

سیستم آموزشی جمهوری چک

در جمهوری چک سه سطح تحصیلی ابتدایی ، متوسطه و عالی وجود دارد و کودکان ممکن است در سن ۳ سالگی وارد مهد کودک شوند.

آموزش ابتدایی در جمهوری چک

در سن ۶ سالگی کودکان باید وارد مدرسه ۹ ساله ابتدایی شوند ، بودجه اکثر مدارس توسط دولت تأمین می شود ، اما کودکان می توانند وارد مدرسه خصوصی نیز شوند ، جایی که شما هزینه تحصیل را می پردازید ؛ طبق قانون تعیین شده است که سن ترک تحصیل ۱۵ سال است.

آموزش متوسطه در جمهوری چک

برای کسانی که می خواهند ادامه تحصیل دهند ، امکانات زیادی وجود دارد ، مدارس متوسطه سنتی دانش آموزان خود را برای دانشگاه آماده می کنند که تحصیل در این مقطع ۴ سال یا بیشتر طول می کشد.

این مطالعات ممکن است بیشتر بر روی علوم یا علوم انسانی متمرکز باشد و هر دوره تحصیلات متوسطه با یک آزمون نهایی در سال چهارم که شامل ۴ موضوع است پایان می یابد ، در این آزمون زبان چکی و زبان خارجی یا ریاضیات اجباری است و دو مورد نیز انتخابی هستند.

دانش آموزان ممکن است به جای مدرسه متوسطه یا تیزهوشان ، در مدارس متوسطه بازرگانی یا کشاورزی نیز تحصیل کنند ، هنرستان هایی نیز وجود دارد که می توانند در آن موسیقی یا بازیگری بخوانند.

گزینه دیگر ، هنرستانهای متوسطه است که جوانان را برای مشاغلی مانند نانوایی ، مکانیک یا مهمانداری آموزش می دهد.

آموزش دانشگاهی در جمهوری چک

در جمهوری چک از نظر موسس ، آموزش عالی می تواند دولتی و خصوصی باشد که موسسات آموزش عالی دولتی و خصوصی تحت مسئولیت وزارت آموزش ، جوانان و ورزش قرار دارند.

از نظر برنامه های تحصیلی ارائه شده ، موسسات آموزش عالی ممکن است از نوع غیر دانشگاهی و دانشگاهی باشد.

موسسات غیر دانشگاهی عمدتا برنامه های تحصیلات کارشناسی را ارائه می دهند ، آنها همچنین می توانند برنامه های کارشناسی ارشد را ارائه دهند ، اما برنامه های دکترا را ارائه نمی دهند و به دانشکده تقسیم نمی شوند.

دانشگاه ها ممکن است انواع برنامه های تحصیلی را ارائه دهند و فعالیتهای علمی و تحقیقاتی ، توسعه و نوآوری ، هنری یا سایر فعالیتهای خلاقانه را به همراه داشته باشند.

اکثر موسسات آموزش عالی از سیستم اعتباری ECTS ( سیستم انتقال اعتبار اروپا ) استفاده می کنند ، جایی که هر دوره با استفاده از تعدادی اعتبار ارزیابی می شود که منعکس کننده خواسته های آن است ، این سیستم امکان انتقال اعتبار در بین دانشگاه ها را فراهم می کند و دانشجویان را قادر می سازد تا در موسسات مختلف به تحصیل و جمع آوری اعتبار بپردازند.

اگر دانش آموزان بخواهند در دانشگاه تحصیل کنند ، باید در امتحانات ورودی قبول شوند که در حال حاضر ، تحصیل در دانشگاه ها در جمهوری چک به زبان بومی رایگان است ؛ محبوب ترین رشته ها موضوعات پزشکی ، حقوق یا علوم انسانی است.

تحصیل در چک با مدرک دیپلم

برای تحصیل در جمهوری چک با مدرک دیپلم در هر موسسه عالی در جمهوری چک باید ثابت کنید که دوره متوسطه را با موفقیت به پایان رسانده اید.

تحصیل در چک با مدرک دیپلم

maturitní zkoušce چک معمولا به عنوان مدرک مورد نیاز اعلام می شود ، از آنجا که این مدارک را می توان در مدارس هنری مانند هنرستان ها نیز دریافت کرد ، تحصیل در دانشگاه برای فارغ التحصیلان این مدارس نیز امکان پذیر است.

علاوه بر این ، آزمون های بسیاری وجود دارد که برای اکثر دوره ها اجباری است ، در موسسات آموزش عالی با تمرکز بر هنر ، معماری و ورزش ، یک آزمون ورودی اضافی برگزار می شود ؛ تاریخ کنکور توسط هر موسسه به طور جداگانه تعیین می شود.

پذیرش دانشجویان خارجی در جمهوری چک

برای تحصیل در جمهوری چک با مدرک دیپلم داشتن گواهی پایان دوره تحصیلات متوسطه از کشور خود معمولا به عنوان مدرک ورود به تحصیلات عالی در جمهوری چک قابل قبول است و باید آن را توسط مقامات مربوطه تایید کنید.

با دانشجویان خارجی در موسسه عالی در جمهوری چک برابر با شهروندان چک رفتار می شود و از مزایای مشابه دانشجویان چک برخوردار هستند ، کلاسهای مقدماتی یک ساله چکی برای آماده سازی دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه ها نیز وجود دارد.

اگر در آزمون ورودی دانشگاه در کشور خود شرکت نکرده اید و یا قبول نشده اید و می خواهید برای تحصیل در مقطع کارشناسی در جمهوری چک اقدام کنید ، ممکن است لازم باشد در آزمون ماتوریتا شرکت کنید.

تحصیل رایگان در جمهوری چک

طبق قانون چک ، تحصیلات عالی در موسسات دولتی برای شهروندان از هر ملیت رایگان است و با این حال ، ممکن است برخی از هزینه ها درخواست شود مانند هزینه های مراحل پذیرش ، هزینه های افزایش مدت تحصیل بیش از یک حد مشخص و هزینه های تحصیل به یک زبان خارجی.

تحصیل رایگان در جمهوری چک

بنابراین تحصیل رایگان در چک به تحصیل به زبان چکی و غیرچکی بستگی دارد ، اگر به زبان چکی مسلط هستید و دوست دارید به زبان چکی تحصیل کنید ، تحصیلات دانشگاهی در موسسات دولتی رایگان است وطبق قانون ، برنامه های زبان چک برای همه دانشجویان بدون توجه به ملیت آنها رایگان است.

راه های رسیدن به تحصیل رایگان در جمهوری چک

دانشجویان خارجی که مایل به ثبت نام در یک برنامه تحصیلی تدریس شده به زبان چک هستند ، باید دانش کافی از زبان را ثابت کنند و در آزمون های ورودی به زبان چک مانند متقاضیان چک قبول شوند.

به عنوان مثال ، می توانید در یکی از دوره های آمادگی یک ساله زبان چک برای خارجی ها که توسط برخی از دانشگاه های چک برگزار می شود ، ثبت نام کنید.

چنین دوره هایی می تواند به شما در تسلط بر زبان کمک کرده و شما را برای تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک آماده کند ، دوره های آمادگی زبان معمولا شهریه ای دارد ، اما ممکن است موارد استثنایی نیز وجود داشته باشد ، به عنوان مثال در صورتی که دوره مقدماتی بخشی از بورس تحصیلی دولت باشد.

دوره های برگزار شده توسط مراکز چک یک روش جایگزین برای تسلط بر زبان چک است ، مراکز چک توسط وزارت امور خارجه جمهوری چک برای ارتقا جمهوری چک در خارج از کشور تأسیس شده و در حال گسترش سیستماتیک آموزش زبان چک در خارج از کشور هستند.

زبان چکی در بسیاری از مراکز چک خارج از کشور از جمله برلین ، براتیسلاوا ، بوداپست ، بخارست ، کیف ، لندن ، میلان ، مونیخ ، مسکو ، نیویورک ، پاریس ، صوفیه ، توکیو ، ورشو ، وین تدریس می شود.

دوره های تابستانی زبان چک

برای کسانی که هنوز تصمیم نگرفته اند که آیا تحصیل به زبان چک تصمیم درستی است یا نه ، آموزشگاه های تابستانی فرهنگ و زبان چک اولین قدم ممکن می تواند باشد ، چندین دانشگاه دولتی در جمهوری چک مدارس تابستانی مطالعات اسلاوی را برگزار می کنند که دوره های زبان چک را ارائه می دهند.

این دوره ها در ماه های تابستان برگزار می شود ، طول آنها از ۲ تا ۴ هفته است و برای دانشجویان خارجی ، معلمان ، مترجمان و سایر متخصصان فعال در زمینه مطالعات چک / اسلاونی طراحی شده است.

مدارس تابستانی دوره های زبان را در سطوح مختلف مهارت ، سمینارهایی درباره ادبیات ، فرهنگ و تاریخ چک ، فعالیت های اوقات فراغت از جمله تئاتر ، موسیقی و اجرای رقص ، سفرها و غیره ارائه می دهند ، هر ساله وزارت آموزش ، جوانان و ورزش چک تعداد محدودی بورسیه برای شرکت در مدارس تابستانی مطالعات اسلاوی به متقاضیان کشورهای خاص می دهد.

تحصیل به زبان انگلیسی در چک

پیشنهاد برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های چک در حال گسترش است و در حال حاضر ۱۰۰۰ برنامه تحصیلی معتبر به زبان انگلیسی ارائه شده است.

تحصیل به زبان انگلیسی در چک

دانشجویانی که مایل به پرداخت هزینه تحصیل خود هستند ، علاقه زیادی به تحصیل در جمهوری چک به زبان انگلیسی نشان می دهند ، بیشتر تخصص ها به زبان انگلیسی توسط دانشگاه فنی چک در پراگ ارائه می شود.

از جمله مشهورترین برنامه ها می توان به معماری ، طراحی شهری و برنامه ریزی فضایی ، فناوری ارتباطات ، فناوری چندرسانه ای ، ارتباطات بی سیم ، رباتیک ، الکترونیک ، مهندسی ارتباط از راه دور ، سیستم های نرم افزاری ، مهندسی کامپیوتر ، گرافیک رایانه و تعامل ، وب و چندرسانه ای اشاره کرد.

طبق وب سایت دانشگاه چارلز در پراگ ، شرط آیلتس برای دانشجویان بین المللی باید در تمام عناصر ارزیابی زبان نمره ۶٫۵ یا بالاتر باشد ، ارزیابی دیگر زبان انگلیسی تافل است و حداقل نمره IBT 80 برای قبولی در دانشگاه لازم است.

دانشگاه دیگر در جمهوری چک که دوره های خود را به زبان انگلیسی برگزار می کند ، دانشگاه فنی چک در پراگ است ، طبق صفحه پذیرش آنها در وب سایت رسمی دانشگاه ، حداقل نمره آیلتس در دانشگاه ۶٫۰ یا بالاتر است در حالی که نمره TOEFL IBT نباید کمتر از ۷۰ باشد.

سایر دانشگاه ها میانگین آیلتس ۶٫۰ تا ۷٫۰ دارند در حالی که برخی از آنها نمره TOEFL IBT 60 تا ۷۰ دارند.

شرایط عمومی انگلیسی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی

برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ، میانگین الزامات آیلتس در حدود ۵٫۵ تا ۶٫۵ است و نمره TOEFL IBT باید ۷۰ یا بالاتر باشد که در مقایسه با الزامات دانشجویان مقطع کارشناسی کمی پایین تر است زیرا تصور می شود دانشجویان تحصیلات تکمیلی مهارت بیشتری دارند یا حداقل دانش اولیه را به زبان انگلیسی دارند.

با این حال ، دانشگاه هایی هستند که ممکن است نیازی به شرایط انگلیسی نداشته باشند ، بنابراین اگر نمی خواهید این ارزیابی ها را انجام دهید ، در مورد آن دانشگاه ها تحقیق کنید.

دوره های آمادگی زبان انگلیسی در چک

علاوه بر برنامه های تحصیلات کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا ، دانشگاه ها دوره های فشرده دو ترمی انگلیسی را ارائه می دهند که برای اطمینان از بهبود سریع مهارت های زبان دانشجویان طراحی شده است.

این دوره ها آموزش با کیفیت بالا را تضمین می کنند و عمدتا برای متقاضیانی طراحی شده اند که مایل به شرکت در برنامه های دانشگاهی در جمهوری چک به زبان انگلیسی و در سطح بین المللی هستند.

این دوره ها رویکرد ارتباطی را تأکید می کند و توسط مربیان حرفه ای زبان تدریس می شود و در طی ۳۰ هفته آموزش ، شرکت کنندگان در این دوره دانش خود را در مورد زبان انتخابی تا حدی افزایش می دهند که پذیرش آنها در دانشگاه مورد نظر را تسهیل کند.

دوره زبان انگلیسی تقریباً در سطح A2 / B1 آغاز می شود و به منظور آماده سازی شرکت کنندگان آن برای تحصیل در برنامه های آموزش انگلیسی هم در جمهوری چک و هم جاهای دیگر طراحی شده است.

پس از اتمام موفقیت آمیز دوره ، شرکت کنندگان این امکان را دارند که گواهی تأیید سطح زبان به دست آمده را بدست آورند که ممکن است آنها را از آزمون زبان ورودی دانشگاه ها معاف کند.

فارغ التحصیلان دوره انگلیسی می توانند آزمون کمبریج معتبر بین المللی را که توسط مرکز رسمی آزمون Cambridge ESOL در دانشگاه ها برگزار می شود را انتخاب کنند.

تحصیل مهندسی در جمهوری چک

تحصیل رشته های مهندسی در جمهوری چک اکثرا توسط موسسات آموزش عالی دولتی تعریف شده توسط قانون آموزش عالی دانشگاه فنی چک در پراگ ، دانشگاه علوم زندگی چک ، دانشگاه شیمی و فناوری پراگ ، دانشگاه فنی برنو ، دانشگاه فنی لیبرسک ، دانشگاه بوهمیای غربی ، دانشگاه پردوبیس ، دانشگاه فنی استراوا ، دانشگاه توماس باتا و دانشگاه دیفنس زلین ارائه می شود.

تحصیل_مهندسی_در_جمهوری_چک

طرح تحصیلی ساختار یافته رشته های مهندسی در چک طبق اعلامیه بولونیا در سطح دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا انجام می شود.

دوره های تحصیلی برنامه های مهندسی توسط کمیسیون مستقل اعتبارسنجی چک معتبر است ، طول دوره های تحصیلات کارشناسی مهندسی ۴ سال ، دوره های کارشناسی ارشد ۲ سال و دوره دکترا ۵ سال می باشد.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در چک

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در چک در سه گروه ممتاز ، خوب و متوسط دسته بندی شده اند و لیست آن ها به شرح زیر است.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در چک

گروه الف ( ممتاز )

 • Charles University in Prague

گروه ب ( خوب )

 • Brno University of Technology
 • Czech Technical University In Prague
 • Czech University of Life Sciences Prague ( فقط در رشته های کشاورزی و منابع طبیعی – جنگلداری ، شیلات ، دامداری و رشته های وابسته )
 • Masaryk University
 • Palacky University in Olomoue
 • University of Economics Prague

گروه ج ( متوسط )

 • University of South Bohemia
 • University of West Bohemia
 • Tomas Bata University in Zlin ( فقط دانشکده تکنولوژی )

تحصیل مقطع دکترا در چک

تحصیل مقطع دکترا در جمهوری چک یک دوره سیکل سوم است و به طور معمول بعد از اخذ مدرک ارشد دنبال می شود.

تحصیل مقطع دکترا در چک

برنامه های دوره دکترا چک برای تحقیقات علمی و فعالیت های خلاقانه مستقل در زمینه تحقیق ، توسعه و هنرهای زیبا است.

دانشگاه های چک به طور معمول این مقطع تحصیلی را در برنامه های ساختار یافته ارائه می دهند و دوره تحصیلات شما طبق یک برنامه مطالعه فردی که توسط سرپرست شما اجرا می شود ، ادامه خواهد یافت.

تحصیل مقطع دکترا در جمهوری چک با همکاری آکادمی علوم جمهوری چک انجام می شود که شامل آموزش های علمی خاص است.

در طول تحصیل دکترا در جمهوری چک ، دانشگاه شما ممکن است از شما بخواهد که طي تحقيق خود به تعداد ساعات مشخص تدریس نیز انجام دهيد که مشابه دوره دستیاری تدریس در مقطع تحصیلات تکمیلی است که در کشور انگلیس ارائه می شود.

شما به عنوان یک دانشجوی تمام وقت در جمهوری چک ، به طور معمول ۳ سال تحصیل خواهید کرد ، اما برخی از برنامه ها ۴ سال طول می کشد.

به کلیه دانشجویان دکترا تمام وقت که به زبان چک تحصیل می کنند ، بورسیه ای تعلق می گیرد که در هزینه های زندگی آنها سهیم باشد ، دانشجویان مقطع دکترا همچنین می توانند در طرح های تحقیقاتی و در پروژه هایی با بودجه شرکت کنند.

محتوای دوره دکترا در جمهوری چک

دولت چک موسسات را تشویق می کند تا مطابق روند بولونیا از سیستم انتقال اعتبار اروپا ( ECTS ) استفاده کنند اما با این حال سیستم اعتباری در همه جا اجرا نمی شود.

برای به دست آوردن مدرک دکترا باید تمام ۱۸۰ اعتبار را بدست آورید و این برای تحصیل در مقطع دکترا مفید است زیرا تشخیص صلاحیت و تبادل دانشجو بین موسسات را تسهیل می کند.

به همین ترتیب مانند کشورهای دیگر همچون تحصیل در انگلستان ، تحصیل مقطع دکترا در جمهوری چک در درجه اول در تحقیق و نگارش پایان نامه دکترا متمرکز است که اعتبارات شما را تشکیل می دهد.

نظارت برنامه های دکترا در جمهوری چک

در دانشگاه های چک شما تحقیق خود را زیر نظر حداقل یک سرپرست دانشگاه انجام خواهید داد.

سرپرست شما یک برنامه مطالعه فردی را تنظیم می کند ، که در آن شرایطی را ذکر می کند که باید در طول تحصیل خود انجام دهید ، انتخاب سرپرست مناسب برای تحقیقات دکترا مهم است..

همانند سایر کشورها ، شکل اولیه ارزیابی برنامه دکترا در چک از طریق ارائه پایان نامه و امتحانات شفاهی انجام می شود.

یکی دیگر از ویژگی های دوره دکترا در چک این است که قبل از اعطای دکترا ، حداقل بخشی از پایان نامه شما به طور معمول منتشر شود ( یا برای چاپ پذیرفته می شود ).

نحوه درخواست و ثبت نام برای دکترا در چک

روند درخواست برای تحصیل مقطع دکترا در چک با برخی از کشور های دیگر متفاوت است ، زیرا شما معمولا برای یک پروژه خاص اقدام نمی کنید یا پیشنهاد تحقیق خود را ارائه نمی دهید.

در عوض شما برای پذیرش در برنامه های خاص دکترا که می توانید در سایت های رسمی درخواست جستجو کنید ، متقاضی می شوید.

برای تحصیل دکترا در جمهوری چک باید مدرک کارشناسی ارشد را در یک زمینه مرتبط با برنامه تحقیقاتی خود انتخاب کرده باشید.

به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی از دانشگاه های خارجی باید از طریق یک درخواست و روند بررسی تأیید شود ، اگرچه این به دلیل سیستم بولونیا ساده است.

در صورت امکان آزمون های ورودی دکترا در ماه ژانویه برای موسسات هنری تخصصی و بین ژوئن تا سپتامبر برای سایر رشته ها برگزار می شود.

بعنوان بخشی از مراحل انتخاب دانشگاه ، ممکن است تصمیم بگیرد پس از درخواست شما با شما مصاحبه کند ، این مصاحبه ها گاهی اوقات قسمت ارزیابی شفاهی روند درخواست را تشکیل می دهند.

ممکن است از شما خواسته شود که برای مصاحبه خود به جمهوری چک سفر کنید ، اما این روش معمولا از طریق اسکایپ برای دانشجویان بین المللی انجام می شود.

برای تحصیل در مقطع دکترا می توانید به کشور لهستان هم فکر کنید ، دانشگاه های معتبر و هزینه های کم زندگی می تواند دو دلیل کافی برای این انتخاب باشد ؛ مقاله تحصیل در لهستان را مطالعه نمایید.

بورسیه های تحصیلی در چک

در جمهوری چک انواع مختلف بورسیه تحصیلی وجود دارد و اگر دانشجویان خارجی تصمیم به تحصیل در جمهوری چک بگیرند ، شانس برابر دارند که از انواع بورسیه های تحصیلی این کشور بهره مند شوند.

بورسیه های تحصیلی در چک

در زیر بهترین بورسیه های تحصیلی در جمهوری چک برای دانشجویان بین المللی معرفی شده است.

بورسیه های تحصیلی دولت چک

دولت جمهوری چک سالانه در برنامه کمک های توسعه خارجی خود بورسیه تحصیلی ارائه می دهد و این بورسیه های به اصطلاح دولتی از دانشجویان کشورهای در حال توسعه که مایل به تحصیل در دانشگاه های دولتی جمهوری چک هستند پشتیبانی می کند.

جمهوری چک برای تحصیلاتی که هم به زبان چک ( در برنامه های تحصیلی کارشناسی ارشد ) و هم به زبان انگلیسی ( در برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا ) دنبال می شود بورسیه تحصیلی ارائه می دهد.

بورس تحصیلی برای تحصیل در زبان چک با در نظر گرفتن لیست رشته های پیشنهادی تحصیلی ، به روز شده با توجه به نیازهای کشورهای خاص و همچنین با توجه به پروژه های همکاری در حال توسعه ، اعطا می شود.

متقاضیان همچنین می توانند برای دوره یکساله زبان و مقدماتی بورسیه دریافت کنند ، بورس تحصیلی برای برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی فقط در برنامه های تحصیلی انتخاب شده اعطا می شود.

بورسیه تحصیلی اراسموس + در جمهوری چک

اراسموس + برنامه اتحادیه اروپا برای حمایت از آموزش جوانان و ورزش است و این فرصت را برای دانشجویان از سراسر جهان فراهم می کند.

مدرک کارشناسی ارشد مشترک اراسموس موندوس ( EMJMD ) برنامه های عالی تحصیلی است که توسط کنسرسیوم های بین المللی موسسات آموزش عالی اجرا می شود و با استفاده از EMJMD می توانید برای چنین برنامه مطالعاتی بین المللی در سطح کارشناسی ارشد ، بورس تحصیلی کامل دریافت کنید ، دانشگاه های چک در چندین مدرک کارشناسی ارشد اراسموس موندوس شرکت کرده اند.

بورسیه های تحصیلی اراسموس + مدرک کارشناسی ارشد وام هایی با ضمانت اتحادیه اروپا هستند که می توانند به شما در تأمین مالی دوره کارشناسی ارشد در یک کشور برنامه اراسموس + کمک کنند.

بورس تحصیلی مرکز تحرک بین المللی موراوی جنوبی

مرکز تحرک بین المللی موراویای جنوبی یک سازمان غیرانتفاعی تخصصی است که از دانشجویان و محققان با استعداد مستقر در منطقه موراویای جنوبی جمهوری چک پشتیبانی می کند.

این طرح بورس تحصیلی از دانشجویان خارجی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا که علاقه مند به تحصیلات کارشناسی ارشد یا دکترا در دانشگاه های برنو هستند پشتیبانی می کند.

برنامه های تحصیلی در علوم فنی و طبیعی ترجیح داده می شود و انتظار می رود متقاضیان دانش خوبی در مورد زبان چک داشته باشند زیرا باید بتوانند در دانشگاه انتخابی آزمون های ورودی را گذرانده و تحصیل در چک را شروع کنند ، برنامه های بورس تحصیلی تا پایان ژانویه پذیرفته می شوند.

بورس تحصیلی صندوق ویشگرد چک

صندوق بین المللی ویشگرد سازمانی بین المللی است که توسط دولت های کشورهای گروه ویشگرد ( جمهوری چک ، مجارستان ، لهستان و اسلواکی ) تأسیس شده است ، این صندوق چندین برنامه کمک مالی را اداره می کند و همچنین بورس های تحصیلی را اعطا می کند.

بورس های تحصیلی ویشگرد از دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا و تحصیل یا تحقیق در دانشگاههای کشورهای گروه ویشگرد ، از جمله جمهوری چک پشتیبانی می کنند.

متقاضیان باید از کشورهای واجد شرایط باشند و آنها می توانند برای دوره های تحصیل تا ۴ ترم درخواست دهند ، متقاضیان علاقه مند باید هر سال درخواست خود را تا ۱۵ مارس ارسال کنند.

بورسیه های تحصیلی دانشگاه های جمهوری چک

پیشنهاد بورس تحصیلی در دانشگاه ها و رشته های مختلف متفاوت است ، برخی از دانشگاه های چک در صورت نتایج برجسته تحصیل یا شرایط دشوار شخصی دانشجو ، بورسیه می دهند.

این بورس های تحصیلی معمولا فقط به دانشجویان موجود تعلق می گیرد ، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه های موجود و نحوه درخواست ، وب سایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید.

بورسیه های تحصیلی تحت توافق نامه های دو جانبه بین المللی در چک

وزارت آموزش ، جوانان و ورزش جمهوری چک سالانه بورس تحصیلی به اتباع خارجی در چارچوب برنامه های تبادل بین دولتی ترتیب داده شده با تعدادی از کشورها ارائه می دهد.

این بورس های تحصیلی فقط به داوطلبانی که به طور رسمی توسط مقامات مربوطه در کشورهای واجد شرایط توصیه می شوند ، اعطا می گردد که برنامه ها را جمع آوری می کنند ، تاریخ پایان برنامه ها را تعیین می کنند و روش انتخاب را ترتیب می دهند.

اینها می توانند سفارتخانه های چک در خارج از کشور ، وزارتخانه های آموزش و پرورش یا سایر سازمان های فعال در زمینه آموزش باشند.

بورسیه های تحصیلی از این نوع برای دانشجویان دانشگاه ، فارغ التحصیلان و دوره های دکترا طراحی شده است ، دوره این بورسیه تحصیلی معمولاً از ۲ تا ۱۰ ماه است.

دانشجویان از کشور های زیر می توانند برای این بورسیه تحصیلی اقدام کنند:

آلبانی ، اتریش ، بلغارستان ، چین ، مصر ، استونی ، فرانسه ، گرجستان ، آلمان ، یونان ، مجارستان ، هند ، ایتالیا ، ژاپن ، جمهوری کره ، لتونی ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، جمهوری مقدونیه شمالی ، مالت ، مکزیک ، مغولستان ، پرو ، لهستان ، پرتغال ، رومانی ، روسیه ، اسلواکی ، اسپانیا ، سوئیس ، تایوان.

اگر دریافت بورسیه های تحصیلی در خارج از کشور اولویت شماست ، می توانید کشور ایتالیا را نیز انتخاب کنید ، بورسیه های دانشجویی ایتالیا خصوصا در مقاطع تحصیلات تکمیلی می تواند بسیار جذاب باشد ؛ مقاله تحصیل در ایتالیا را بخوانید.

كار پاره وقت دانشجويی در چک

از سال اول تحصیل ، دانشجویان دانشگاه های چک حق کار رسمی ۲۰ ساعت در هفته را دارند البته منظور ، کار تمام وقت نیست ، بلکه درآمد موقتی مد نظر است و لازم به ذکر است که دانشجویان به راحتی نمی توانند تمام وقت کار کنند ، زیرا هدف اصلی آنها یادگیری است.

كار پاره وقت دانشجويی در چک

بنابراین لازم است بدانید که در حین تحصیل در چک درآمد زیادی کسب نخواهید کرد ، حداقل حقوق فعلی در هر ساعت در جمهوری چک ۳٫۱۰ یورو می باشد.

اجازه کار دانشجویی برای شهروندان اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس در چک

شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس یا اعضای خانواده آنها برای استخدام در قلمرو جمهوری چک نیازی به اجازه کار ندارند ، این اتباع دارای وضعیت حقوقی مشابه شهروندان جمهوری چک هستند ، زیرا این کشور عضو اتحادیه اروپا است.

اجازه کار دانشجویی برای شهروندان غیر از اتحادیه اروپا / EEA

دانشجویان این دسته از کشور ها ( به عنوان مثال شهروند اتحادیه اروپا / EAA یا سوئیس نیستید ) ، هنگام تحصیل اجازه کار دارند اما بخاطر داشته باشید که شما برای ویزا با اهداف تحصیل در جمهوری چک اقامت دارید ، بنابراین کار با حقوق نمی تواند شغل اصلی شما در طول اقامت باشد وکار شما نباید روی تحصیلات شما تأثیر بگذارد.

دانشجویان کشور های ثالث در حال تحصیل ( روزانه ) در جمهوری چک در یک برنامه تحصیلی معتبر که توسط وزارت آموزش ، جوانان و ورزش معتبر است ، به اجازه کار نیاز ندارند و کارفرما فقط موظف است مراتب شروع کار شما را به دفتر منطقه ای مربوط به خدمات اشتغال عمومی اطلاع دهد.

دانشجویان کشور های ثالث که فقط برای یک برنامه تبادل دانشجو یا یک فرم تحصیل از راه دور به تحصیل مشغول هستند ، مجاز به کار بدون مجوز اشتغال نیز هستند ، اما این فقط در صورتی است که دانشجو حداکثر ۲۶ سال سن داشته باشد.

اجازه کار برای یک دوره مشخص ، حداکثر دو سال صادر می شود ، اما یک فرد خارجی حتی ممکن است بارها و بارها برای مجوز کار درخواست کند ، توجه داشته باشید که اجازه کار فقط به شرطی معتبر است که مشخصات زیر در تصمیم گیری مشخص شده باشد : کارفرما ، نوع کاری که انجام می دهید و محل کار شما.

مراکز شغلی برای دانشجویان در جمهوری چک

اخیرا مراکز شغلی در دانشگاه ها در جمهوری چک ایجاد شده اند و دانشجویان فرصت دارند مصاحبه های شغلی را امتحان کنند ، نقاط قوت و ضعف کاری خود را بسنجند یا در دوره های رشد حرفه ای و شخصی شرکت کنند ، از دیگر مزایای مراکز شغلی ، ارتباط مستقیم آنها با شرکت هایی است که به دنبال کارگران نیمه وقت ، کارآموزان یا کارمندان هستند.

بعضی از دانشگاه ها نمایشگاه های شغلی ، سخنرانی ها یا سمینار برگزار می کنند و برخی از دانشکده ها حتی درگاه شغلی خود را برای ارتباط مستقیم دانشجویان و فارغ التحصیلان اخیر با کارفرمایان را ارائه می دهند.

برای جستجوی شغل ، ابتدا مراکز شغلی و مرکز اطلاع رسانی را در دانشگاه ها امتحان کنید ، زیرا دانشکده ها باید در صنایع مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و همچنین می توانید از دوستان ، همکلاسی ها ، دانشجویان محلی یا اساتید خود سوال کنید.

خدمات بیمه دانشجویی در چک

دریافت بیمه برای کلیه خارجیانی که تحت پوشش بیمه درمانی عمومی چک نیستند واز شهروندان اتحادیه اروپا نمی باشند اجباری است و همچنین برای اخذ ویزای چک و تمدید اقامت در جمهوری چک نیز پیش شرط است.

خدمات بیمه دانشجویی در چک

بیمه توسط وزارت کشور جمهوری چک ، اداره پناهندگی و مهاجرت ، به عنوان یک سند برای اقامت خارجی ها در قلمرو جمهوری چک شناخته شده است.

به یاد داشته باشید پزشکان عمومی با یک یا چند شرکت بیمه درمانی قرارداد دارند و بلافاصله پس از ورود باید برای یک پزشک محلی ثبت نام کنید.

قبل از اینکه برای یک پزشک محلی ثبت نام کنید ، بررسی کنید که وی با شرکت بیمه شما قرارداد بسته است یا خیر ، فقط در مواردی برای درمان ” ضروری ” و ” فوری ” می توانید به پزشکی مراجعه کنید که با یک شرکت مراقبت های بهداشتی دیگر قرارداد دارد.

احتمالاً باید هزینه کنید و سپس از شرکت بیمه خود بخواهید که به شما بازپرداخت کند ( کلیه مدارک را حفظ کنید ) ، توجه داشته باشید که در صورت مراجعه به کلینیک خصوصی ، دندانپزشک یا بیمارستان ، بیمه خدمات درمانی عمومی شما را پوشش نمی دهد و تا آنجا که به درمان دندانپزشکی مربوط می شود ، بیمه شما احتمالاً فقط ” موارد اضطراری ” را شامل می شود و نه خدمات درمانی معمول یا ارتودنسی.

بیمه دانشجویان از کشورهای اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس

این دسته از دانشجویان اگر یک بیمه درمانی معتبر در کشور خود داشته باشند ، باید برای کارت بیمه درمانی اتحادیه اروپا ( EHIC ) اقدام کنند.

این کارت رایگان به آن ها امکان می دهد در طول اقامت موقت در هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا ، ایسلند ، لیختن اشتاین ، نروژ و سوئیس ، با همان شرایط و با هزینه بیمه شده در آن کشور ، مراقبت های بهداشتی ضروری و پزشکی دریافت نمایند.

این کارت ها توسط ارائه دهنده بیمه سلامت ملی دانشجو صادر می شوند ، اما باید توجه داشت که EHIC گزینه ای برای بیمه مسافرتی نیست و شامل هیچگونه مراقبت های بهداشتی خصوصی یا هزینه هایی مانند پرواز برگشت به کشور دانشجو یا اموال از دست رفته و سرقت شده نمی شود.

بیمه دانشجویان از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا

براساس توافق نامه های بین المللی ، بیمه مسافرتی پزشکی از شهروندان بوسنی و هرزگوین ، کوبا ، ژاپن ، مقدونیه شمالی ، مونته نگرو ، ترکیه ، صربستان و ایالات متحده آمریکا مورد نیاز نیست.

همین استثنا در مورد شرکت کنندگان در برنامه اراسموس موندوس ، برنامه بورس تحصیلی فولبرایت ، خدمات داوطلبانه اروپا از برنامه EC جوانان در عمل اعمال می شود.

کلیه دانشجویان خارجی دیگر که قصد دارند بیش از ۹۰ روز در جمهوری چک بمانند ، ملزم به خرید پوشش جامع بیمه درمانی هستند ، هنگام درخواست ویزا از شما خواسته می شود مدرکی در مورد بیمه درمانی چک ارائه دهید ، محدودیت پوشش حداقل ۶۰،۰۰۰ یورو است و بیمه باید برای کل مدت اقامت خریداری شود.

این بیمه باید برای ارائه خدمات در قلمرو چک به طور خاص مجاز باشد ، ما به شما توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر با نمایندگی دیپلماتیک محلی چک تماس بگیرید و بررسی کنید که آیا بیمه شما تمام شرایط را برآورده می کند یا نه.

چندین شرکت بیمه در چک وجود دارد که نوع مناسبی از بیمه را به طور خاص برای نیازهای دانشجویان بین المللی طراحی کرده اند و شما می توانید بصورت آنلاین اقدام کنید و اسناد خود را از هرجای دنیا دریافت کنید و معمولا شرکت ها به دانشجویان ۱۷ تا ۲۶ ساله نیز تخفیف می دهند.

خوابگاه های دانشجویی چک

علی رغم افزایش کلی تعداد دانشجویان در ۱۵ سال گذشته در جمهوری چک ، تأمین محل اقامت دانشجویان سرعت مشابهی را حفظ نکرده است و مجموعه خوابگاه های دانشجویی متعلق به دانشگاه های چک است و بر اساس آمار موجود ، حدود ۶۱،۲۰۰ تخت خواب توسط دانشگاه های دولتی تأمین می شود.

خوابگاه های دانشجویی چک

در صورت صلاحیت دانشجویی برای مکانی در خوابگاه های دانشجویی کشور جمهوری چک ، آنها اغلب مجبورند یک اتاق را با دانشجو دیگر تقسیم کنند ، یعنی اتاق دارای دو تخت است و امکاناتی مانند توالت و آشپزخانه دارد.

حتی ممکن است با سایر دانشجویان ساکن در همان طبقه مشترک باشد ، به اشتراک گذاشتن اتاق ها یکی از تفاوت های مهم بین اقامت دانشجویان چک در انگلیس یا آلمان است ، جایی که اتاقهای یک نفره معمولا محل اقامت دانشجویان است.

خوابگاه های دانشجویی جمهوری چک اغلب با توجه کم به طراحی داخلی اماکن ، مدرن تلقی نمی شود و همچنین ساختمان ها فقط به تعداد محدودی از امکانات رفاهی در محل ارائه می شوند و خدمات کاملی مانند رستوران ، کافه و بار ، مناطق مطالعه ، اتاق خشکشویی ، وای فای پرسرعت ، اتاق بازی / تلویزیون ، سالن بدن سازی را ارائه نمی دهند ، بنابراین استاندارد امکانات ، بسیاری از دانشجویان را از تمایل به زندگی در آنجا منصرف می کند.

در جمهوری چک دانشگاههای خصوصی نیز ، به استثنای موارد بسیار کمی ، به هیچ وجه خوابگاه دانشجویی را فراهم نمی کنند ، بنابراین دانشجویانی که در چنین مراکزی تحصیل می کنند مجبورند هزینه ای را نه تنها برای شهریه بلکه برای یافتن و تأمین هزینه های یک خانه اجاره ای خصوصی پرداخت کنند.

خوابگاه های دانشجویی خصوصی در جمهوری چک

ظرفیت خوابگاه های دانشجویی دولتی در مقابل تعداد دانشجویان ، همراه با استاندارد ضعیف عمومی امکانات ، بسیاری از دانشجویان را وادار کرده است که به دنبال مسکن جایگزین در بخش اجاره خصوصی باشند ، جایی که آنها با جمعیت عمومی که به دنبال آپارتمان های شخصی مشابه هستند رقابت می کنند.

بنابراین این عدم تعادل در دانشجویان در مقایسه با محل اقامت ، کاتالیزوری برای برخی از شرکت ها برای تأمین اقامتگاه های دانشجویی با اهداف شخصی و عملیاتی بوده است.

در ۳ – ۵ سال گذشته ، جمهوری چک تعداد کمی از اینگونه پروژه های مسکن خصوصی دانشجویان را تجربه کرده است ، این امکانات در ابتدا در شهرهایی با تعداد بیشتری دانشجو به عنوان مثال در پراگ و برنو و به تازگی در شهرهای دیگری مانند استراوا ، پلزن ایجاد شده اند.

بهترین دانشگاه های چک

برای کشوری با ۱۱ میلیون نفر جمعیت ، دانشگاه های چک در رتبه بندی جهانی جایگاه های بالایی را کسب کرده اند ، بهترین رتبه دانشگاه چک معمولا دانشگاه چارلز است که اغلب در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر اروپا قرار دارد ، همچنین از دیگر دانشگاه برتر موسساتی مانند دانشگاه ماساریک در برنو ، دانشگاه پالاکی در اولوموتس ، دانشگاه فناوری برنو و دانشگاه فنی چک در پراگ را می توان نام برد.

بهترین دانشگاه های چک

در ادامه مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی به معرفی این دانشگاه های برتر در جمهوری چک پرداخته اند.

دانشگاه چارلز

دانشگاه چارلز بزرگترین و مشهورترین دانشگاه چک و همچنین دارای بهترین رتبه در بین دانشگاه های چک بر اساس رتبه بندی بین المللی است ، این دانشگاه با طیف گسترده ای از دانشگاه های مشهور از سراسر جهان همکاری می کند.

این دانشگاه بهترین موسسه تحقیقاتی در جمهوری چک است و همچنین به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های جمهوری چک برای دانشجویان بین المللی ۲۰۲۱ شناخته می شود.

دانشگاه ماساریک

دانشگاه ماساریک از ۹ دانشکده و بیش از ۲۰۰ گروه ، موسسه و کلینیک تشکیل شده است که رشته های مختلف دانشگاهی و پژوهشی از علوم طبیعی گرفته تا علوم انسانی را شامل می شود.

همچنین ، با یک سیستم مطالعه ساختار یافته ، دانشجویان را قادر می سازد بسیاری از رشته های تحصیلی را در برنامه های کارشناسی با کارشناسی ارشد و دکترا ترکیب کنند.

دانشگاه ماساریک نیز یکی از بهترین دانشگاه های جمهوری چک برای دانشجویان بین المللی است.

دانشگاه پالاکی اولوموتس

اولوموتوس مرکز برجسته آموزش و فرهنگ است ، تاریخ تحصیلات عالی در اولوموتوس از سال ۱۵۶۶ با تأسیس یک کالج آغاز شد در سال ۱۵۷۳ به این کالج عنوان دانشگاه اعطا شد.

دانشگاه پالاکی نیز برنامه هایی را ارائه می دهد که به سه زبان مختلف در سه سطح کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می شود.

دانشگاه فنی چک

دانشگاه فنی چک یک دانشگاه دولتی است که در سال ۱۷۰۷ با شعار Potential Scientia est تأسیس شد ، که به معنای ” دانش قدرت است “.

این دانشگاه در سال ۲۰۱۰ رتبه ۱۲۱ را در میان دانشگاههای فناوری جهان تحت پوشش نظرسنجی دانشگاه جهانی THES-QS دریافت کرد.

CTU در حال حاضر دارای هشت دانشکده ( مهندسی عمران ، مهندسی مکانیک ، مهندسی برق ، علوم هسته ای و مهندسی فیزیک ، معماری ، علوم حمل و نقل ، مهندسی پزشکی ، فناوری اطلاعات ) و حدود ۲۱۰۰۰ دانشجو است.

دانشگاه (South Bohemia (USB در چسکه بودیوویتسه

دانشگاه Southern Bohemia یک دانشگاه مدرن و پویا است که تجربه ای بی نظیر را در طیف گسترده ای از برنامه ها و زمینه های تحصیلی علمی ، اقتصادی ، اجتماعی ، انسانی ، پزشکی و هنری ارائه می دهد که در یک منطقه شگفت انگیز و ایمن با بهترین کیفیت واقع شده است.

مرکز علوم و تحقیقات متخصص در آموزش و پژوهش در علوم طبیعی ، انسانی و اجتماعی است ، دانشگاه Southern Bohemia همچنین مقصد جذابی برای دانشجویان و کارت ویزیت عالی فارغ التحصیلان است.

دانشگاه صنعتی برنو

این دانشگاه به دلیل کیفیت فارغ التحصیلانی که دارد بسیار محبوب است.

این دانشگاه در برنو ، جمهوری چک واقع شده است ، این دانشگاه که در سال ۱۸۹۹ تاسیس شد و در ابتدا یک دوره مهندسی عمران ارائه می داد ، تبدیل به یک دانشگاه بزرگ در چک شد که بیش از ۲۴۰۰۰ دانشجو در ۸ دانشکده و ۲ موسسه دانشگاهی ثبت نام می کنند.

این دانشگاه مانند سایر دانشگاه های جمهوری چک برای هر دانشجو به زبان چکی دوره های رایگان ارائه می دهد.

دانشگاه علوم زندگی چک در پراگ

این دانشگاه همچنین دوره هایی را به زبان چک به صورت رایگان ارائه می دهد و همچنین هزینه زندگی در اطراف محیط آن ارزان و مقرون به صرفه است.

دانشگاه علوم زندگی چک پراگ ( CULS ) در محوطه ای بزرگ و زیبا وآرام و دوستانه پراگ در قلب اروپا واقع شده است.

این دانشگاه همچنین به عنوان یکی از بهترین دانشگاههای جمهوری چک برای دانشجویان بین المللی ۲۰۲۱ شناخته می شود.

دانشگاه مندل در برنو

این دانشگاه معتبر در برنو ، جمهوری چک واقع شده است ، در ۲۴ ژوئیه ۱۹۱۹ به عنوان آکادمی تابور سابق تاسیس شد.

اکنون این دانشگاه از یک موسسه و پنج دانشکده زراعت ، جنگلداری و فناوری چوب ، تجارت و اقتصاد ، باغبانی ، توسعه منطقه ای و مطالعات بین الملل تشکیل شده است.

نام آن از سال ۱۹۹۴ به بعد گرگور مندل ، گیاه شناس و ” پدر ژنتیک ” ، که در طول زندگی خود در این شهر فعال بود ، نامگذاری شده است ؛ این دانشگاه در صورت تحقق برخی شرایط می تواند دوره های رایگان ارائه دهد.

دانشگاه شیمی و فناوری پراگ

این دانشگاه در زمینه توسعه دانش دانشجویان در مورد چگونگی واکنش ها و کاربرد آن در صنعتی شدن تخصص دارد ، این دانشگاه بزرگترین دانشگاه متخصص شیمی در جمهوری چک است و سالانه بیش از ۳۶۰۰ دانشجو در آن پذیرفته می شوند.

در سال ۲۰۱۴ ، UCT پراگ ۵۱۰ کارمند علمی و ۳۶۱ کارمند تحقیقاتی داشت ؛ دانشگاه شیمی و فناوری پراگ همچنین یکی از بهترین دانشگاه های جمهوری چک برای دانشجویان بین المللی است.

دانشگاه فنی لیبریک

دانشگاه فنی لیبریک (TUL) یک دانشگاه پویا با اندازه متوسط است که اشکال پیوسته آموزش فنی و دانشگاهی را ارائه می دهد و در شش دانشکده و یک موسسه دانشگاهی ، برنامه گسترده ای را برای مطالعه در رشته های فنی و علمی ، علوم انسانی و همچنین شاخه های تحصیلات هنری و بین رشته ای ارائه می دهد.

بهترین شهرهای چک برای تحصیل

در رتبه بندی بهترین شهرهای جمهوری چک برای تحصیل پراگ و برنو در میان جذاب ترین شهرهای جهان برای ادامه تحصیل قرار گرفته اند و این دو شهر چک بر اساس شاخص Student View در بین ۱۰ کشور برتر قرار دارند ، برنو در رتبه ششم و پراگ در رتبه هشت قرار دارد.

بهترین شهرهای چک برای تحصیل

در ادامه به معرفی این شهر ها و دیگر شهر های دانشجویی چک پرداخته شده است.

تحصیل در پراگ

پراگ ، پایتخت این کشور ، بدون شک یکی از زیباترین شهرهای اروپا است ، این شهر سالانه میلیون ها بازدید کننده از سراسر جهان را به خود جلب می کند و از جمله موارد برجسته این شهر چشمگیر ، شهر قدیمی قرون وسطایی در فهرست یونسکو و صحنه های هنری پر رونق ، موزه ها و زندگی شبانه است.

پراگ در حال حاضر در رتبه ۲۶ مشترک در شاخص QS Best Student Study City قرار دارد ، که نشان دهنده جامعه دانشجویی بزرگ و متنوع بین المللی ، شهرت و اعتبار عالی در بین استخدام کنندگان محلی و بین المللی و هزینه های تحصیل و زندگی نسبتا کم است.

پراگ بسیاری از معتبرترین دانشگاههای کشور را در خود جای داده است ، از جمله دو دانشگاهی که در میان بهترین های جهان قرار دارند : دانشگاه چارلز ( در حال حاضر رتبه ۳۱۴ مشترک جهان ) و دانشگاه فنی چک در پراگ ( ۴۹۱ – ۵۰۰ ).

تحصیل در برنو

دومین شهر بزرگ جمهوری چک ، برنو پایتخت تاریخی مرگراوی موراویا است ، قطعا برنو با قلعه های قرون وسطایی ، پر از رمز و راز و فراهم آوردن مواد لازم برای افسانه های محلی ، شما را مجذوب خود خواهد کرد.

این شهر همچنین به دلیل داشتن نمایشگاه برنو مشهور است که یکی از بزرگترین مراکز نمایشگاهی در جهان است ، برنو دارای یک زندگی فرهنگی پر جنب و جوش با موزه ها ، تئاترها و گالری های مختلف می باشد.

برنو گرچه هم اکنون یک شهر مدرن است ، اما بسیاری از سنت ها ، فولکلور ، موسیقی محلی ، جشنواره ها و لباس های سنتی موراویایی خود را نیز حفظ کرده است ، برنو در حالی که بالاترین امتیاز خود را برای گروه جدید دانشجویی مشاهده کرده است ، در فهرست بهترین شهرهای دانشجویی در رتبه ۵۹ قرار دارد.

برنو همچنین با داشتن ۱۳ دانشگاه در شهر و حدود ۹۰،۰۰۰ دانشجو ، مرکز مهم آموزش عالی است ، برخی از دانشگاه های چک با بالاترین رتبه در برنو قرار دارند ، از جمله دانشگاه ماساریک و دانشگاه صنعتی برنو.

تحصیل در استراوا

استراوا سومین شهر بزرگ جمهوری چک است که در نزدیکی مرز لهستان واقع شده است ، یک قطب بزرگ صنعتی ، که در گذشته به عنوان قلب فولاد جمهوری چک شناخته می شد ، در سالهای اخیر به عنوان یکی از گنجینه های نسبتا کشف نشده اروپا متولد شده است.

از جمله جاذبه های دیدنی می توان به کلیسای جامع زیبا ، قلعه قرون وسطایی ، بزرگترین موزه معدن کشور و منطقه Vítkovice اشاره کرد که بازدید کنندگان می توانند از طریق آنها میراث صنعتی غنی منطقه را کشف کنند.

این شهر همچنین میزبان جشنواره موسیقی بین المللی Colors of Ostrava و Ostrava Days of New Music ( هر سال دوم در ماه آگوست ) است ، در این شهر زندگی شبانه و صحنه های آشپزی در حال رشد است که یک نقطه کانونی در خیابان پر جنب و جوش Stodolní پیدا می کند.

استراوا چندین دانشگاه مهم از جمله دانشگاه استراوا و دانشگاه فنی استراوا را در خود جای داده است.

هزینه های تحصیل در چک

همانطور که قبل تر هم اشاره شد برخلاف موسسات خصوصی ، شهریه در موسسات آموزش عالی دولتی در جمهوری چک بسته به زبان تدریس دوره یا برنامه تحصیلی متفاوت است.

هزینه های تحصیل در چک

برای تحصیل به زبان چک ، دانشجویان از پرداخت شهریه معاف هستند و برای تحصیل به انگلیسی یا هر زبان خارجی دیگر ، موسسات دولتی و خصوصی شهریه را با شروع تقریباً ۱۰۰۰ یورو در هر ترم دریافت می کنند.

علاوه بر این ، موسسات دولتی ممکن است هزینه ثبت نام غیر قابل استرداد تقریبا ۲۰ یورو را طبق قوانین مندرج در قانون آموزش عالی جمهوری چک دریافت کنند ، در حالی که موسسات خصوصی در تصمیم گیری در مورد هزینه ثبت نام قابل پرداخت توسط دانشجویان آزاد هستند.

هزینه زندگی دانشجویی در جمهوری چک

خوشبختانه ، جمهوری چک در مقایسه با سایر مقاصد معروف تحصیل در اروپا در خارج از کشور ، متوسط هزینه زندگی به طور قابل توجهی پایین تری دارد.

بنابراین ، این یک گزینه مقرون به صرفه برای دانشجویان بین المللی است ! قیمت ها با توجه به موقعیت مکانی شما متفاوت است ، اما به طور متوسط باید در نظر داشته باشید که باید در هر ماه بین ۳۵۰ تا ۷۵۰ دلار آمریکا ( ۳۰۰ -۶۶۰ یورو ) هزینه کنید.

این مبلغ باید به راحتی وعده های غذایی ، محل اقامت ، حمل و نقل عمومی و فعالیت های فوق برنامه را پوشش دهد.

هزینه حمل و نقل در جمهوری چک

هزینه بلیط سفر در پراگ برای کسانی که بیش از ۲۶ سال دارند ۵۵۰ CZK برای هر ماه ( ۲۲ یورو ) ، برای دانشجویان با کارت ISIC یا تأیید تحصیل ۵ یورواست.

با استفاده از این بلیط سفر می توانید در طول ماه به تعداد نامحدودی از انواع حمل و نقل عمومی استفاده کنید ، همچنین دانشجویان برای راهنمایی های بین المللی تا ۵۰٪ تخفیف دارند.

هزینه محل اقامت در جمهوری چک

هزینه های زندگی در جمهوری چک برای اسکان دانشجویان در یک خوابگاه از ۱۸۰ تا ۲۵۰ یورو متفاوت است.

هزینه اجاره یک آپارتمان یک اتاقه در مرکز ۵۶۰ یورو ، در حومه شهر ۴۴۰ یورو ، برای هر آپارتمان یک خوابه است.

شما همچنین می توانید یک آپارتمان بزرگ را با دوستان خود اجاره کنید ، که در این گزینه قیمت متوسط اتاق۲۰۰ الی ۲۵۰ یورو خواهد بود.

هزینه غذا در جمهوری چک

مبلغی که برای غذا صرف خواهید کرد از ۴۰۰۰-۸،۰۰۰ CZK در ماه متغیر است و ارزان ترین گزینه خرید محصولات و آشپزی در خانه ( ۱۵۰ – ۲۰۰ یورو ) است.

اگر ISIC دارید ، می توانید در سالن غذاخوری دانشجویی دو بار در روز غذا بخورید ( با متوسط هزینه ناهار / شام ۲ – ۳ یورو).

متوسط صورتحساب برای ناهار در یک کافه / رستوران ۸ یورواست ، که یک گزینه لوکس برای کسانی که مایل به صرف بیش از ۷۰۰۰ CZK در ماه ( ۲۸۰ یورو ) هستند.

هزینه فعالیت های فرهنگی و ورزشی در جمهوری چک

زندگی فرهنگی در جمهوری چک تقریبا برای همه ساکنان این کشور قابل دسترسی است و برای دانشجویان ، در حضور کارت های ISIC پیشنهادات سودآوری ارائه می شود ، بنابراین بلیط سینما به جای ۱۸۰ – ۲۰۰ CZK ، فقط ۱۰۰ – ۱۲۰ CZK ( 5 – ۶ یورو ) و بلیط استخر ۵ یورو برای شما هزینه دارد.

کلیه موزه های کشور ۵۰٪ تخفیف ورودی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند ، واقعیت جالب این است که ورود برای دانشجویان ممتاز دانشگاه ها رایگان است ، هزینه مراکز تناسب اندام در هر ماه ۱۲ – ۱۵ یورو در ماه است.

یکی از کم هزینه ترین کشور ها برای تحصیل ، ترکیه است ؛ هزینه های تحصیل را در مقاله تحصیل در ترکیه بخوانید. 

مزایا و معایب تحصیل در چک

مزایای متعددی وجود دارد که جمهوری چک را به مکانی مناسب برای زندگی تحصیلی شما تبدیل می کند.

تحصیل در جمهوری چک نزدیک به مراکز اصلی فرهنگی ، جایی که سبک زندگی اروپایی با میراث تاریخی امپراتوری های بزرگ عجین شده است همراه می باشد.

در ادامه می توانید از دیگر مزایا و البته معایب تحصیل در این کشور اطلاعات کسب کنید.

یکی از بهترین سیستم های آموزشی در اروپا

کیفیت و قدمت بالا در آموزش و تحقیقات چک به ویژه در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک و تحصیل مهندسی در این کشور به طور گسترده ای شناخته شده است ، دانشگاه چارلز در پراگ ، پایتخت این کشور ، در سال ۱۳۴۸ تاسیس شد و قدیمی ترین دانشگاه در اروپای مرکزی است.

بیش از ۶۰ دانشگاه با برنامه های منحصر به فرد در چک

موسسات آموزش عالی چک دوره های جالبی را درباره موضوعاتی ارائه می دهند که ممکن است در کشورهای دیگر به راحتی پیدا نکنید و در زمینه های خاص دیدگاه و دانش خاصی به شما می دهند.

علاوه بر دوره های عمومی دوره کارشناسی ، بسیاری از دانشجویان جمهوری چک را برای انجام برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا یا حتی فقط یک دوره کوتاه مدت ، متمرکز بر رشته های ابتکاری یا سنتی تر ، انتخاب می کنند.

با افزایش دوره های تدریس به زبان های خارجی ، به ویژه به زبان انگلیسی ، دانشجویان بیشتری از خارج از کشور برای گذراندن دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود به جمهوری چک می روند ، دلیل دیگر این امر این است که موسسات چک بیشتر و بیشتر بین المللی می شوند و روی مشارکت ها و فعالیت های همکاری با کشورهای اتحادیه اروپا و سایر کشورها سرمایه گذاری می کنند و در حال حاضر ، بیش از ۳۷۰۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه های آموزش عالی چک ثبت نام کرده اند.

موقعیت جغرافیایی ممتاز جمهوری چک

به دلیل واقع شدن در قلب اروپا ، تحصیل در جمهوری چک به معنای داشتن ” بلیط رایگان ” برای سفر و کشف قسمت بزرگی از قاره کهن است.

علاوه بر شهر های دیدنی چک ، کشورهای همسایه مانند اتریش ، آلمان ، لهستان و اسلواکی در مرز ، بسیار نزدیک به سوئیس ، مجارستان و ایتالیا – وسوسه های گردشگری غیرقابل قبول هستند که شما فقط از یک مکان متمرکز مانند جمهوری چک به راحتی می توانید به آنها دسترسی داشته باشید.

غنای فرهنگی جمهوری چک

در قلب اروپا ، جمهوری چک کشوری است که از فرهنگ های مختلف با ریشه های مختلف برخوردار است.

هنگام تحصیل و زندگی در جمهوری چک ، علائم تاریخی جوامع اسلاوی ، ژرمنی و یهودی را می یابید که نقشی تأثیرگذار در ایجاد فرهنگ و سبک زندگی اروپای میانه داشته اند.

بازدید از موزه ها ، حضور در کافه های ادبی ، کلیساها و کلیساهای جامع قدیمی ، قدم زدن در مناطق تاریخی ، بخشی از برنامه روزانه شما هنگام تحصیل در جمهوری چک خواهد بود ، و مکمل کلاس ها و زندگی اجتماعی شما با دوستان جدید بین المللی است.

معایب تحصیل در جمهوری چک

محدودیت های سنی : برنامه های انجام شده به زبان چک در دانشگاه های دولتی رایگان بوده و هیچ محدودیت سنی ندارند ، با این حال امتیازات دانشجویی مانند تخفیف دانشجویان در بیمه درمانی و حمل و نقل عمومی برای افراد بالای ۲۶ سال اعمال نمی شود.

خودمختاری دانشگاه ها : علی رغم این واقعیت که استانداردهای آموزشی در جمهوری چک وجود دارد ، دانشگاه ها سازمان های مستقلی هستند و متقاضیان باید قبل از ورود به برنامه درسی دانشگاه را به دقت مطالعه كنند ، زیرا برخی از تخصص های مشابه در دانشگاه های مختلف می توانند برنامه ها و آزمون های ورودی کاملا متفاوتی داشته باشند.

ویزای تحصیلی جمهوری چک

اگر برای تحصیلات دانشگاهی در جمهوری چک پذیرفته شوید ، باید بررسی کنید که آیا برای ورود به کشور ویزا نیاز دارید یا خیر.

ویزای تحصیلی جمهوری چک

اخذ ویزا به ملیت دانشجو بستگی دارد و پردازش ویزای بلند مدت و اجازه اقامت تنها تحت اختیار سفارتخانه ها در خارج از کشور و وزارت کشور چک است که روند سختگیری را دنبال می کند.

ویزا تحصیلی دانشجویان از اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس

دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس از شرایط ویزای دانشجویی معاف هستند و برای ورود به جمهوری چک ، دانشجویان اتحادیه اروپا فقط به یک گذرنامه معتبر یا کارت شناسایی ملی نیاز دارند.

اگر مدت اقامت در جمهوری چک بیش از ۳۰ روز باشد ، دانشجویان اتحادیه اروپا وظیفه گزارش پس از ورود خود را دارند.

در این شرایط ، ظرف مدت ۳۰ روز از ورود به جمهوری چک ، دانشجو موظف است حضور خود را به اداره پلیس خارجه در محل اقامت خود در جمهوری چک گزارش دهد و اگر شخص ارائه دهنده محل اقامت فرم های ثبت نام را از طرف دانشجو ، یعنی در صورت اقامت در خوابگاه های دانشجویی ، ارائه دهد ، این تعهد اعمال نمی شود.

ویزا تحصیلی دانشجویان از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا

دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باید به سفارت محلی یا کنسولگری چک مراجعه و درخواست ویزای دانشجویی کنند.

لطفا توجه داشته باشید که کل مراحل کار به برخی از مدارک نیاز دارد و ممکن است ۶۰ روز طول بکشد ، بنابراین توصیه می شود از قبل برای ویزا اقدام کنید.

مقررات اخذ ویزا هر از گاهی تغییر می کند ، بنابراین اطلاعات ذکر شده در اینجا فقط باید به عنوان راهنما در نظر گرفته شود و شما همیشه باید با سفارت یا کنسولگری چک در کشور خود مشورت کنید یا وب سایت وزارت کشور جمهوری چک را برای آخرین اطلاعات مربوط به شرایط ویزا بررسی کنید.

ویزاهای کوتاه مدت ( برای اقامت تا ۹۰ روز ) و ویزای بلند مدت ( برای اقامت بیش از ۹۰ روز ) صادر می شوند ، دانشجویانی که برای دوره ای بیش از یک سال به جمهوری چک می روند باید برای اقامت طولانی مدت برای اهداف تحصیل درخواست دهند.

مدارک لازم برای اخذ ویزا تحصیلی چک

مدارک زیر به طور عمده برای دریافت ویزای دانشجویی یا اجازه اقامت مورد نیاز است:

 • فرم درخواست
 • نامه پذیرش برای تحصیل
 • عکس پاسپورتی و گذرنامه معتبر
 • اثبات منابع مالی برای اقامت (به عنوان مثال به صورت بیانیه حساب بانکی یا تأیید دریافت کننده کمک مالی )
 • تأیید محل اقامت تضمینی
 • بیمه درمانی معتبر بین المللی
 • چکیده ای از ثبت سوابق کیفری

لطفا توجه داشته باشید که برخی از اسناد ( به عنوان مثال خلاصه ثبت سوابق کیفری ) باید توسط مترجمی با مهر رسمی به زبان چک ترجمه شوند.

پلیس خارجی درخواست های ویزا را بررسی می کند و سفارت یا کنسولگری چک را برای صدور ویزا مطلع می کند.

در صورت درخواست برای دوره های کوتاه مدت زبان / مقدماتی ، دانشجویان باید برای ویزای کوتاه مدت ( برای اقامت تا ۹۰ روز ) درخواست دهند ، در صورت دوره های طولانی مدت زبان / مقدماتی ، متقاضیان باید برای ویزا با اقامت بیش از ۹۰ روز درخواست کنند ( طولانی مدت ).

ریجکت شدن ویزا تحصیلی جمهوری چک

اگر درخواست ویزا شما ریجکت شود ، شما یک نامه از دفتر کنسولی دریافت می کنید که در آن دلایل تصمیم گیری و روند و مهلت تجدیدنظر بیان شده است.

اگر فکر می کنید درخواست شما به طور ناعادلانه یا نادرستی رد شده است ، می توانید یک نامه تجدیدنظر ارسال کنید که باید شامل مشخصات شخصی شما ، دلایل اولیه رد شدن و دلایل قوی برای تجدید نظر باشد.

اگر اولین درخواست شما به دلیل عدم رعایت استانداردهای درخواست ویزا رد شد یا موفق به ارائه مدارک لازم نشدید ، می توانید دوباره درخواست دهید ، شما باید موارد مربوط به درخواست قبلی خود را اصلاح کرده باشید در غیر این صورت ریجکت دوم اجتناب ناپذیر است.

موسسات اعزام دانشجو به چک

با تغییر دائمی قوانین مهاجرت و الزامات انطباق ، مدیریت پروسه تحصیل در جمهوری چک به یک مرحله استرس آور تبدیل می شود و استفاده از خدمات موسسات اعزام دانشجو به جمهوری چک بهترین راه حل ممکن است.

موسسات اعزام دانشجو به چک

حمایت از دانشجویانی که تحصیلات خود را در خارج از کشور دنبال می کنند به هیچ وجه در اینجا پایان نمی یابد ، مشاوران مهاجرتی ما از طریق کمک ویزا ، بلیط هواپیما و ارائه ارز خارجی به مشتریان ، پشتیبانی قبل از سفر را به دانشجویان ارائه می دهند.

خدمات ما در موسسه مهاجرتی رجبی سریع ، کارآمد و متناسب با نیازهای شما طراحی شده اند ، ما سعی می کنیم بهترین راه را برای کمک به شما در اقامت قانونی در جمهوری چک به ساده ترین روش ممکن پیدا کنیم.

موسسه مهاجرتی رجبی یک موسسه شناخته شده در زمینه اعزام دانشجو به خارج از کشور برای تحصیلات عالی است و در طول سالها ، میزان موفقیت پردازش برنامه ما یکی از بالاترین موارد بوده است.

سوالات پر تکرار تحصیل در چک

مقاله تحصیل در چک را مطاله کردید و با شرایط آن تا حدودی آشنا شدید ، از بین سوالاتی که متقاضیان از کارشناسان ما پرسیده اند ، پرسش های پر تکرار را انتخاب کرده و در زیر پاسخ می دهیم چراکه شاید سوال شما هم باشد ، اما اگر سوالی دارید که هنوز پاسخ آن را نیافتید ، از قسمت دیدگاه که درپایین همین صفحه قرار دارد ، استفاده کرده و سوال خود را مطرح نمایید تا در سریعترین زمان ممکن به پاسخ دقیق خود برسید.

آیا امکان تحصیل در چک بصورت رایگان وجود دارد؟

بنابراین تحصیل رایگان در چک به تحصیل به زبان چکی و غیرچکی بستگی دارد ، اگر به زبان چکی مسلط هستید و دوست دارید به زبان چکی تحصیل کنید ، تحصیلات دانشگاهی در موسسات دولتی رایگان است وطبق قانون ، برنامه های زبان چک برای همه دانشجویان بدون توجه به ملیت آنها رایگان است.

برای تحصیل در چک به زبان انگلیسی چه رشته هایی ارائه می شود؟

از جمله مشهورترین برنامه ها می توان به معماری ، طراحی شهری و برنامه ریزی فضایی ، فناوری ارتباطات ، فناوری چندرسانه ای ، ارتباطات بی سیم ، رباتیک ، الکترونیک ، مهندسی ارتباط از راه دور ، سیستم های نرم افزاری ، مهندسی کامپیوتر ، گرافیک رایانه و تعامل ، وب و چندرسانه ای اشاره کرد.

برای تحصیل به زبان انگلیسی در چک چه مدارک زبانی باید ارائه کنم؟

طبق صفحه پذیرش دانشگاه ها در وب سایت رسمی دانشگاه ، حداقل نمره آیلتس در دانشگاه 6.0 یا بالاتر است در حالی که نمره TOEFL IBT نباید کمتر از 70 باشد.

آیا دانشگاه های چک مورد تایید وزارت علوم ایران هستند؟

بله دانشگاه های زیر : گروه الف ( ممتاز ) Charles University in Prague گروه ب ( خوب ) Brno University of Technology Czech Technical University In Prague Czech University of Life Sciences Prague ( فقط در رشته های کشاورزی و منابع طبیعی – جنگلداری ، شیلات ، دامداری و رشته های وابسته ) Masaryk University Palacky University in Olomoue University of Economics Prague

آیا در حین تحصیل در چک اجازه کار دانشجویی خواهم داشت؟

از سال اول تحصیل ، دانشجویان دانشگاه های چک حق کار رسمی 20 ساعت در هفته را دارند. حداقل حقوق فعلی در هر ساعت در جمهوری چک 3.10 یورو می باشد.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در چک کدامند؟

، بهترین رتبه دانشگاه چک معمولا دانشگاه چارلز است که اغلب در بین 200 دانشگاه برتر اروپا قرار دارد ، همچنین از دیگر دانشگاه برتر موسساتی مانند دانشگاه ماساریک در برنو ، دانشگاه پالاکی در اولوموتس ، دانشگاه فناوری برنو و دانشگاه فنی چک در پراگ را می توان نام برد.

بهترین شهرهای جمهوری چک برای تحصیل کدامند؟

در رتبه بندی بهترین شهرهای جمهوری چک برای تحصیل پراگ و برنو در میان جذاب ترین شهرهای جهان برای ادامه تحصیل قرار گرفته اند و این دو شهر چک بر اساس شاخص Student View در بین 10 کشور برتر قرار دارند ، برنو در رتبه ششم و پراگ در رتبه هشت قرار دارد.

هزینه های تحصیل در چک چقدر است؟

برای تحصیل به زبان چک ، دانشجویان از پرداخت شهریه معاف هستند و برای تحصیل به انگلیسی یا هر زبان خارجی دیگر ، موسسات دولتی و خصوصی خصوصی شهریه را با شروع تقریباً 1000 یورو در هر ترم دریافت می کنند. علاوه بر این ، موسسات دولتی ممکن است هزینه ثبت نام غیر قابل استرداد تقریبا 20 یورو را طبق قوانین مندرج در قانون آموزش عالی جمهوری چک دریافت کنند ، در حالی که موسسات خصوصی در تصمیم گیری در مورد هزینه ثبت نام قابل پرداخت توسط دانشجویان آزاد هستند.

هزینه زندگی دانشجویی در چک چقدر است؟

به طور متوسط باید در نظر داشته باشید که باید در هر ماه بین 350 تا 750 دلار آمریکا ( 300 -660 یورو ) هزینه کنید.

امید است که مطالعه مقاله ارائه شده ، شما عزیزان را برای رسیدن به انتخابی هرچه بهتر راهنمایی نماید اما مشاوره با افراد متخصص در این زمینه را فراموش نکنید شما می توانید برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات تحصیل در کشور چک با دفاتر موسسه مهاجرتی رجبی در تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید ، کارشناسان موسسه روند پذیرش و تحصیل در چک را به راحتی برای شما تسهیل نموده و از بهترین موسسات آموزشی این کشور برایتان پذیرش تحصیلی دریافت می کنند ، همچنین برای اطلاع از شرایط سایر کشور ها می توانید مقالات به روز سایت را مطالعه کنید ، پیشنهاد ما مطالعه مقاله تحصیل در کانادا ست ، خصوصاً اگر در مقاطع تحصیلات تکمیلی به دنبال گزینه مناسب برای مهاجرت هستید.

1.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *