تحصیل رشته اقتصاد در پرتغال

تحصیل رشته اقتصاد در پرتغال
مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته اقتصاد در پرتغال با مدل بولونیا تطبیق داده شده است ، طول دوره عادی سه سال تحصیلی ( 6 ترم تحصیلی ، با مجموع 180 اعتبار ECTS ) است.

اگر علاقه مند به تحصیل رشته اقتصاد در خارج از کشور هستید ، پرتغال یکی از کشور هایی است که ارزش بررسی را قطعا دارد ، لذا در ادامه مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) کلیه نکات در خصوص بهترین دانشگاه های اقتصاد پرتغال تا شرایط و هزینه های تحصیل در این دانشگاه های محبوب را ذکر کرده اند.

پیشنهاد می کنیم برای درک بهتر مهاجرت تحصیلی به پرتغال در کنار این محتوا ، مقاله تحصیل در پرتغال را بخوانید.

برنامه درسی شامل مجموعه ای از موضوعات نظریه اقتصادی و اقتصاد کاربردی است که توسط سایر موارد تکمیل می شود که پشتیبانی کمی اساسی و مجموعه قوی ( در مقایسه با سایر دوره های اقتصاد ) از موضوعات حسابداری و مدیریت را ارائه می دهد.

در سال آخر ، انتخاب محدودی از موضوعات اختیاری ارائه می شود که از یک سو ، سازگاری با خواسته های بازار کار و از سوی دیگر ، توجه مداوم به مشارکت های اخیر در کاربرد نظریه اقتصادی را ممکن می سازد.

مدرک تحصیلی اقتصاد از دانشگاه های پرتغال با هدف ارائه آموزش های علمی اولیه ، جامع و به روز ، توسعه نگرش ها و مهارت های لازم برای آموزش مادام العمر اتدریس می شود.

حدود نیمی از فارغ التحصیلان رشته اقتصاد از دانشگاه های پرتغال پیش از اتمام دوره خود ، موقعیت حرفه ای پیدا کرده اند و حدود هفت نفر از هر ده فارغ التحصیل کمتر از سه ماه پس از اتمام مدرک خود کار می کنند.

مدارک پذیرش رشته اقتصاد در پرتغال

به طور کلی دانشجویان بین المللی برای تحصیل در پرتغال باید مدارک زیر را ارائه دهند :

 • کپی سند شناسایی
 • ارائه گواهی آموزش متوسطه ، که باید دارای اپوستیل باشد و گواهی نامه باید توسط کنسولگری پرتغال تأیید شود
 • ارائه ترجمه معتبر گواهینامه آموزش متوسطه به پرتغالی یا انگلیسی ( توسط مترجم رسمی )

همچنین برای تحصیل رشته اقتصاد نامه انگیزشی که نشان دهنده علاقه به تکمیل برنامه و یا دلیل تمایل به تحصیل در دوره اقتصاد است نیز درخواست می شود.

تحصیل رشته اقتصاد در پرتغال

بهترین دانشگاه های اقتصاد پرتغال

سه دانشکده اقتصاد در پرتغال ( کاتولیک لیسبون ، نوا لیسبون ، دانشکده اقتصاد پرتو ) بخشی از رتبه بندی جهانی دانشکده های اقتصاد توسط روزنامه انگلیسی Financial Times ، تحت رهبری دانشکده مطالعات عالی تجاری در پاریس ، هستند.

دانشکده تجارت و اقتصاد نوا ( Nova SBE ) ، اولین داشکده اقتصاد پرتغالی در لیست 95 دانشکده اقتصاد برتر اروپا است و رتبه 30 را به خود اختصاص داده است و پس از آن ، دانشکده تجارت و اقتصاد کاتولیک لیسبون ( Católica-Lisbon ) ، در رتبه 32 قرار دارد.

دانشکده اقتصاد پورتو ، پیشگام در ارتباط بین دانشگاه ها و شرکت ها که توسط 36 سازمان ملی و چند ملیتی و توسط دانشگاه پورتو تاسیس شده است – دارای رتبه 67 در این رتبه بندی است.

قابل ذکر است که پرتغال هفتمین کشور اروپایی است که دارای بیشترین دانشکده های اقتصاد در رتبه بندی Financial Times است.

بهترین دانشگاه های اقتصاد پرتغال

دانشکده تجارت و اقتصاد نوا لیسبون ( نوا SBE )

دانشکده تجارت و اقتصاد (Nova SBE) ، که قبلا دانشکده اقتصاد دانشگاه نوا لیسبون بود ، در سال 1978 تأسیس شد و یکی از شش دانشکده این دانشگاه است ، این موسسه که بهترین دانشکده اقتصاد در پرتغال محسوب می شود ، بر آموزش و تحقیق در زمینه علوم اقتصادی ، مالی و تجاری متمرکز است.

با حدود 2.5 هزار دانشجو از سراسر جهان ، این دانشکده در سال 2012 ، با پیروی از مفهوم دانشکده اقتصاد و بازرگانی ، با ترکیب نظریه دانشگاه و عمل به بازار ، نام جایگزین دانشکده جدید تجارت و اقتصاد را تصویب کرد و با داشتن 40 درصد از دانشجویان خارجی ، بیش از 300 مشارکت با سایر دانشگاه های جهان و نرخ اشتغال 96٪ در کمتر از سه ماه ، تحصیل در این دانشگاه یک مزیت رقابتی محسوب می شود.

نوا لیسبون که مقر آن در Campus de Carcavelos ، در Cascais ، واقع در ساحل لیسبون است ، دارای کارشناسی رشته اقتصاد ، کارشناسی ارشد اقتصاد و برنامه دکترا اقتصاد و امور مالی است ، این دانشکده همچنین برنامه های تحصیلات تکمیلی را برای آموزش اجرایی و یک برنامه MBA در لیسبون ، همراه با داشکده تجارت و اقتصاد کاتولیک در لیسبون ، ارائه می دهد.

به گفته پروفسور دانیل تراچا ، مدیر این دانشکده ، این دانشکده در سال های اخیر تقاضای مدرک کارشناسی ارشد خود را چهار برابر کرده است.

این دانشگاه علاوه بر اینکه مرکز نوآوری محسوب می شود و در شهری پرجنب و جوش در قلب پرتغال واقع شده است ، کلیه کلاسهای خود را به زبان انگلیسی تدریس می کند و دارای کلاس های درس مشرف به دریا و دسترسی مستقیم به ساحل است به طور خلاصه ، فضای مطلوبی برای تمرین تنوع و خلاقیت است.

لازم به ذکر است زبان تحصیل اقتصاد در این دانشگاه انگلیسی است ، با این حال منحصرا در سال اول ، دانشجویان قادر خواهند بود بین سه گزینه برای زبان تحصیل خود را انتخاب کنند :

 • 1) همه کلاسها به زبان انگلیسی ؛
 • 2) موضوعات ” حساب اول ” و ” جبر ” به پرتغالی و بقیه به انگلیسی
 • 3) همه کلاسها به زبان پرتغالی

سال دوم و سوم فقط به زبان انگلیسی تدریس می شود.

شرایط پذیرش

تعداد افراد پذیرش در هر سال تحصیلی در رشته اقتصاد این دانشگاه حدود 225 متقاضی است و افرادی که تابعیت یک کشور عضو اتحادیه اروپا را ندارند و بیش از دو سال متوالی در پرتغال زندگی نکرده اند ، می توانند از طریق وضعیت دانشجویی بین المللی برای دوره ای در دانشگاه نوا لیسبون درخواست دهند.

همه داوطلبان باید برای ” برنامه پیش دانشگاهی SUPERNOVA ، که توسط دانشگاه مدیریت می شود ، درخواست دهند ، این یک برنامه برای دانشجویان بین المللی است که تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده اند و در آینده قصد دارند برای تحصیلات عالی در پرتغال درخواست دهند ، برنامه پیش دانشگاهی SUPERNOVA به دانشجویان کمک می کند تا با سیستم آموزشی اروپا سازگار شوند و در صورت لزوم مهارت های زبانی را آموزش ببینند تا بتوانند تحصیلات دانشگاهی را آغاز کنند.

داوطلبانی که شرایط زیر را دارند می توانند برای این برنامه درخواست دهند :

 • داشتن گواهی پایان تحصیلات متوسطه ، با سابقه برنامه درسی ، از کشور مبدأ خود
 • حداقل تسلط B2 به یکی از زبانهای پرتغالی یا انگلیسی ( بسته به زبان تدریس دوره مورد نظر )

در پایان دوره متقاضیان با برآورده ساختن شرایط زیر می توانند در رشته اقتصاد تحصیل کنند :

 • قبولی در آزمون ریاضی – 14/20 امتیاز
 • گذراندن اصول اقتصاد خرد – نمره 10/20
 • برای گذراندن واحدهای درسی زبان انگلیسی ، الزامی بودن سطح مهارت B2 طبق چارچوب مرجع اروپایی مشترک زبانها لازم است.
 • حضور حداقل 80٪ حضور در برنامه پیش دانشگاهی

دانشکده تجارت و اقتصاد کاتولیک لیسبون

این موسسه در محله لارانجیراس ، در لیسبون واقع شده است ، در سال 1972 تاسیس شد و اولین دانشکده بازرگانی و اقتصاد با اعتبار تاج سه گانه (AACSB ، EFMD و AMBA ) بود و در حال حاضر ، دومین دانشکده اقتصاد برتر پرتغال است.

این دانشکده دارای دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد اقتصاد است.

از جمله تفاوت های این موسسه ، تماس بین المللی آن است و تقریبا 50 درصد دانشجویان بین المللی هستند و دانشگاه بیش از 140 مشارکت متفاوت با دانشگاه های بین المللی دارد و حدود 43 درصد از اساتید نیز خارجی هستند و از کشورهایی مانند آلمان ، ایتالیا ، ترکیه ، ایالات متحده و فنلاند می باشند.

96 درصد از دانشجویان آن در کمتر از سه ماه پس از اتمام دوره مشغول به کار می شوند.

لازم به ذکر است دانشجویان این مقطع می توانند از بورسه تحصیلی در این دانشگاه بهره مند شوند ، CATÓLICA Top+ یک برنامه بورسیه تحصیلی برای دانشجویانی است که دارای سابقه تحصیلی برجسته هستند و به دانشجویان ممتاز اجازه می دهد تا مدرک کارشناسی ارشد خود را با معافیت نسبی از شهریه برای تحصیل تکمیل کنند.

شرایط پذیرش

برای تحصیل رشته اقتصاد در پرتغال ، متقاضیان باید دارای مدرک پایان دوره تحصیلی 12 ساله باشند و در درس ریاضی نمرات بالایی کسب کرده باشند.

تحصیل در مقطع ارشد اقتصاد در این دانشگاه کامل به زبان انگلیسی است و به مدت دو سال به صورت تمام وقت ارائه می شود و در حالت ایده آل ، داوطلبان باید دارای مدرک کارشناسی اقتصاد ، از جمله آموزش ریاضی و آمار ، و همچنین اقتصاد خرد متوسط باشند.

متقاضیان سایر رشته ها نیز می توانند برای تحصیل اقدام کنند ، اما ممکن است از آنها خواسته شود قبل از پیوستن به برنامه ، یکی سری دروس پیشنیاز را بگذرانند.

دانشکده اقصاد پورتو

با 30 سال سابقه ، دانشکده اقتصاد پورتو ، ، توسط 36 شرکت ملی و چند ملیتی پشتیبانی می شود و طبق گزارش فایننشال تایمز ، این موسسه سومین دانشکده اقصاد برتر پرتغال است.

از جمله نکات برجسته این موسسه ، دانشکده ای با تجربه طولانی در زمینه تدریس و تحقیق از دانشگاه پورتو است.

دوره اقتصاد ، که از زمان ایجاد دانشکده در سال 1953 ارائه شده است ، در حال حاضر به حدود 1000 دانشجو خدمات ارائه می دهد که به دلیل کیفیت بالا و قابلیت اشتغال شناخته می شوند.

شرایط پذیرش

ظرفیت پذیرش تحصیل در مقطع کارشناسی رشته اقتصاد 44 دانشجو می باشد و دانشجویان بین المللی که دارای مدرکی هستند که دسترسی به آموزش عالی را فراهم می کند می توانند برای شرکت در آزمون ویژه دانشجویان بین المللی در دانشگاه پورتو درخواست دهند ( هرگونه مدرک یا گواهینامه ای که گواهی می دهد که تحصیلات متوسطه را در کشور مبدأ خود گذرانده اند و به آنها این امکان را می دهد که برای ورود به آموزش عالی در آن کشور درخواست دهند ).

تحصیل کارشناسی ارشد اقتصاد در این دانشگاه به زبان پرتغالی و انگلیسی در مدت دو سال ارائه می شود و متقاضیان باید دارای مدرک لیسانس در رشته مربوطه باشند.

تحصیل دکترا اقتصاد به زبان انگلیسی و در مدت 3 سال ارائه می شود و متقاضیان باید دارای مدرک فوق لیسانس اقتصاد و یا رشته های مربوطه باشند.

هزینه تحصیل اقتصاد در پرتغال

هزینه تحصیل رشته اقتصاد در پرتغال در سال 2021 – 2022 در زیر بیان شده است.

هزینه تحصیل اقتصاد در پرتغال

هزینه تحصیل اقتصاد در دانشگاه کاتولیک لیسبون

در طول مراحل درخواست و پذیرش شما باید هزینه های زیر را پرداخت کنید :

 • هزینه درخواست : 120 یورو
 • هزینه پذیرش پیشنهاد مشروط : 365 یورو

دانشجویان پذیرفته شده باید برای سال تحصیلی 2021 هزینه ثبت نام و شهریه قابل اجرا را بپردازند ، شهریه ماهانه مطابق با تعداد ECTS محاسبه می شود که دانشجو در آن ترم ثبت نام کرده است.

 • شهریه کارشناسی ارشد اقتصاد در این دانشگاه 13.900 یورو در سال است.

هزینه تحصیل اقتصاد در دانشگاه نوا لیسبون

 • هزینه سالانه 7500 یورو
 • هزینه درخواست 70 یورو
 • ثبت نام 750 یورو ( کسر شده از 7500 یورو )

هزینه تحصیل اقتصاد در دانشگاه پورتو

 • هزینه درخواست : 100 یورو
 • کارشناسی اقتصاد : 3500 یورو در سال
 • کارشناسی ارشد اقتصاد : 5000 یورو در سال
 • دکترا اقتصاد : 6000 یورو در سال

در لهستان هم می توانید تحصیل ارزان قیمت را بخوبی تجربه کنید ، در مقاله تحصیل در لهستان ، هزینه تحصیل در برترین دانشگاه های این کشور را شرح داده ایم.

زبان تحصیل اقتصاد در پرتغال

زبان تحصیل رشته اقتصاد در پرتغال بسته به دانشگاه انتخابی ممکن است انگلیسی یا پرتغالی باشد که در مقطع ارشد معمولا به هر دو زبان و در مقطع دکترا بیشتر به زبان انگلیسی است.

برای این منظور اثبات زبان انگلیسی و یا زبان پرتغالی که توسط یک مدرسه زبان در کشور مبدا صادر شده است یا مدرکی که مطابق با چارچوب مرجع مشترک اروپایی است نیاز است.

چارت درسی اقتصاد در دانشگاه های پرتغال

در دانشگاه های اقتصاد پرتغال مدرک اقتصاد با آموزش در زمینه هایی مانند اقتصاد خرد ، اقتصاد کلان و اقتصاد عمومی متمایز می شود و تکمیل رشته اقتصاد مستلزم دستیابی به 180 واحد درسی است که بین موارد زیر تقسیم می شود:

 • برنامه های موضوعات اجباری و یادگیری در عمل
 • موضوعات اختیاری و/ یا ترم تبادل

سال اول :

 • ریاضیات 1
 • ریاضیات 2
 • مقدمه ای بر اقتصاد1
 • مقدمه ای بر اقتصاد 2
 • مقدمه ای بر مدیریت
 • آمار 1
 • حسابداری مالی
 • تجزیه و تحلیل گزارشهای مالی
 • تجزیه و تحلیل داده ها
 • مدل سازی داده ها

سال دوم :

 • اقتصاد خرد 1
 • اقتصادسنجی
 • آمار 2
 • اقتصاد کلان
 • امور مالی
 • واحد های ارزی و مالی
 • تاریخ اقتصاد
 • حقوق اقتصادی و تجاری

سال سوم :

 • اقتصاد بین المللی
 • اقتصاد خرد 2
 • اقتصاد عمومی
 • اقتصاد کلان در اقتصاد باز
 • اخلاق و مسئولیت اجتماعی
 • موضوعات اختیاری و یا ترم تبادل

در بیشتر دانشگاه های پرتغال دانشجویان مقطع کارشناسی این امکان را دارند که در یک برنامه آموزشی شخصی شرکت کنند ، که به آنها اجازه می دهد مجموعه ای از موضوعات اختیاری را با توجه به زمینه های مورد علاقه خود انتخاب کنند.

طیف وسیعی از موضوعات ارائه شده متفاوت است و شامل موضوعاتی است که توسط سایر دانشکده ها و همچنین سایر دانشگاه های خارجی که دانشجویان در طول دوره تبادل در آنها تحصیل می کنند ، تدریس می شود.

مزایا و معایب تحصیل اقتصاد در پرتغال

مزایا :

 • امکان تحصیل در دانشگاه هایی با رنکینگ جهانی
 • امکان داشتن فرصت های کاری عالی بعد از تحصیل و ورود سریع به بازار کار
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع ارشد
مزایا و معایب تحصیل اقتصاد در پرتغال

معایب :

 • نیاز به شرکت در آزمون ورودی
 • محدود بودن فرصت های تحصیل به زبان انگلیسی

بازار کار پرتغال پس از تحصیل رشته اقتصاد

اقتصاد از جمله مشاغلی است که در پرتغال در دهه گذشته بیشترین رشد را داشته است که ناشی از توسعه سریع و ظهور پرتغال به عنوان یکی از بزرگترین قدرتهای اقتصادی جهان است.

حتی با پیشرفت بحران اخیر و کاهش نرخ استخدام ، این حرفه همچنان علاقه تعداد زیادی از جوانان را در سراسر پرتغال برانگیخته است.

دلایل زیادی برای این امر وجود دارد و محدوده کار گسترده و متنوع است ، فرصت های بسیار جالبی در بخش های دولتی و خصوصی وجود دارد.

ساده ترین مکان برای کار در این رشته ، بخش اقتصاد و دارایی شرکت ها در همه اندازه ها و زمینه های تخصصی است و فرصت های شغلی همچنین در نهادهای عمومی ، شهرداری ها و بانک ها بسیار زیاد است.

در زیر برخی از زمینه هایی که اقتصاددان می تواند در آن کار کند ، آورده شده است :

 • مشاوره اقتصادی و مالی
 • حسابرسی و بازرسی
 • مشاوره و تحقیق
 • مطالعات امکان سنجی بازار و اقتصادی
 • تجزیه و تحلیل و تهیه سناریوهای اقتصادی
 • برنامه ریزی استراتژیک در اقتصاد و امور مالی
 • مطالعات شاخص قیمت
 • تدوین و اجرای سیاست های مالیاتی و مالی
 • ارزش گذاری سهام شرکتها
 • تجزیه و تحلیل مالی سرمایه گذاری
 • تجزیه و تحلیل آماری در اقتصاد و امور مالی
 • تهیه بودجه دولتی و خصوصی
 • پیاده سازی استراتژی های تجاری
 • تجزیه و تحلیل روابط اقتصادی بین المللی ، آداب و رسوم و تجارت خارجی

البته در نظر داشته باشید که شرکت ها به دنبال کارمندانی با تجربه بین المللی گسترده ، انگلیسی مسلط ، آموزش های اضافی ( تحصیلات تکمیلی ) و به ویژه افرادی هستند که دارای روابط خوبی هستند.

حوزه آموزش و تحقیقات سطح بالا نیز در حال افزایش است و افزایش ارائه دوره های اقتصاد در سراسر کشور ، به ویژه در شبکه خصوصی ، جستجوی آموزش در منطقه و در نتیجه ، بهبود سطح تحقیقات دانشگاهی را تحریک می کند و دانشگاه ها و مراکز آموزشی عمومی به دنبال متخصصان واجد شرایط هستند.

برای شناخت هر چه بیشتر شرایط کاری در پرتغال به مقاله جامع کار در پرتغال مراجعه نمایید.

سوالات پر تکرار تحصیل اقتصاد در پرتغال

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا مطالب مفیدی در خصوص تحصیل رشته اقتصاد در پرتغال را برای علاقه مندان تحصیل در این کشور بیان کردند ، برای ارتباط بهتر با مشاوران ما و پرسیدن سوالاتتان ، از بخش دیدگاه استفاده کنید.

بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته اقتصاد در پرتغال کدام است؟

دانشکده تجارت و اقتصاد نوا ( Nova SBE ) ، اولین داشکده اقتصاد پرتغالی در لیست 95 دانشکده اقتصاد برتر اروپا است و رتبه 30 را به خود اختصاص داده است و پس از آن ، دانشکده تجارت و اقتصاد کاتولیک لیسبون ( Católica-Lisbon ) ، در رتبه 32 قرار دارد.

شرایط پذیرش در رشته اقتصاد پرتغال چیست؟

1. قبولی در آزمون ریاضی – 14/20 امتیاز 2. گذراندن اصول اقتصاد خرد – نمره 10/20 3. برای گذراندن واحدهای درسی زبان انگلیسی ، الزامی بودن سطح مهارت B2 طبق چارچوب مرجع اروپایی مشترک زبانها لازم است. 4. حضور حداقل 80٪ حضور در برنامه پیش دانشگاهی

تحصیل رشته اقتصاد در پرتغال در مقطع دکترا چه شرایطی دارد؟

تحصیل دکترا اقتصاد به زبان انگلیسی و در مدت 3 سال ارائه می شود و متقاضیان باید دارای مدرک فوق لیسانس اقتصاد و یا رشته های مربوطه باشند.

هزینه تحصیل رشته اقتصاد در پرتغال چقدر است؟

هزینه تحصیل اقتصاد در دانشگاه نوا لیسبون 1. هزینه سالانه 7500 یورو 2. هزینه درخواست 70 یورو 3. ثبت نام 750 یورو ( کسر شده از 7500 یورو )

زبان تحصیل رشته اقتصاد در پرتغال چیست؟

زبان تحصیل رشته اقتصاد بسته به دانشگاه انتخابی ممکن است انگلیسی یا پرتغالی باشد که در مقطع ارشد معمولا به هر دو زبان و در مقطع دکترا بیشتر به زبان انگلیسی است.

در پایان برای کسب اطلاعات لازم در خصوص شرایط تحصیل تحصیل رشته اقتصاد در پرتغال می توانید با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی رجبی در دفاتر تهران و شیراز در ارتباط باشید ، همچنین می توانید برای آگاهی از رشته های دیگر ، مقالات متنوع سایت را بخوانید ، پیشنهاد می کنیم مقاله تحصیل رشته حقوق در پرتغال را نیز مرور کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *