تحصیل رشته اقتصاد در آلمان

تحصیل رشته اقتصاد در آلمان انتخاب بسیاری از دانشجوبان بین المللی است،  همه ساله متقاضیان بسیاری از سراسر جهان برای تحصیل اقتصاد در دانشگاه های برتر این کشور اقدام می نمایند. اخذ مدرک از مراکز آموزش عالی این کشور می تواند آینده شغلی بسیار مناسبی را در این کشور و در کل اروپا و جهان برای شما به ارمغان آورده و حتی زمینه ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر جهان را نیز فراهم سازد.

کشور آلمان از صنعت، تجارت و اقتصادی قدرتمند در جهان بهره می برد و همین امر آن را به کشوری محبوب برای دانشجویان خارجی مبدل کرده است. این کشور رشته های بسیاری در‌اختیار دانشجویان قرار می دهد که در میان آن ها، اقتصاد از دیگر رشته ها مشهورتر است و از جمله رشته های پرطرفدار محسوب می شود.

 بازار کار رشته اقتصاد در آلمان نسبتا شرایط ایده آلی دارد و افراد می توانند بلافاصله پس از دریافت مدرک در این رشته مشغول به کار شوند.

علم اقتصاد ترکیبی از جامعه شناسی، علوم سیاسی و روان شناسی است و اهمیت و کاربرد آن در خارج کشور برخلاف داخل کشورمان به خوبی درک شده و دانشجویان از همان ابتدا تعریف و شناخت کاملی نسبت به آن پیدا می کنند.

 تیم مشاورینشرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در ادامه شما را با تحصیل رشته اقتصاد در آلمان آشنا می سازند. ضمنا مقاله تحصیل در آلمان را نیز حتما در سایت ما مطالعه نمایید.

فهرست مطالب
نمایش ویدیو درباره روناک

روناک، همکار ما در شرکت مهاجرتی رجبی ویدئو و پادکست تحصیل رشته افتصاد در آلمان را در این بخش به شما ارائه داده تا درک بهترین از شرایط تحصیل این رشته داشته باشید، فایل پادکست را می توانید دانلود کنید تا در مواقع دیگر بتوانید از آن بهره ببرید.

پادکست تحصیل رشته اقتصاد در آلمان

شرایط تحصیل رشته اقتصاد در آلمان 

تحصیل رشته اقتصاد در آلمان در دانشگاه های دولتی و خصوصی امکان پذیر می باشد و در مقاطع کارشناسی ( 4 سال )، کارشناسی ارشد ( 2 سال ) و دکترا ( 3 تا 5 سال ) به دانشجویان ارائه و تدریس می شوند. جهت پذیرش دوره کارشناسی ارائه مدرک دیپلم 12 ساله دبیرستان الزامی است.

به طورکلی برای پذیرش در هر مقطع ارائه مدرک معتبر دوره قبل مورد نیاز است. البته باتوجه به تفاوت سیستم های آموزشی کشورمان و آلمان امکان معادل سازی کامل و دقیق مدرک دیپلم وجود ندارد. به همین خاطر متقاضیان باید پیش از شروع تحصیل در دانشگاه یک دوره آمادگی پیش از دانشگاه را نیز پشت سر بگذارند، تا دروس پایه و زبان آلمانی را فرا گرفته و آماده تحصیل در دانشگاه های آلمان شوند.

شرایط پذیرش رشته اقتصاد در آلمان برای هریک از دانشگاه های می تواند با یکدیگر متفاوت بوده و سطح خاصی از زبان، معدل، و رزومه تحصیلی از دانشجویان درخواست شود. دقت داشته باشید که اگر مدرک دیپلم شما قابل معادل سازی کامل در آلمان قرار بگیرد، دیگر نیازی به گذراندن دوره های پیش از دانشگاه یا همران دوره های کالج وجود ندارد.

توجه کنید که جهت پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز داشتن رزومه قوی نظیر مقاله، پژوهش، تحقیق و غیره نیز در پذیرش دانشجویان تاثیر بسیاری دارد. اما برای مقطع کارشناسی معدل دیپلم به همراه نمرات دروس اصلی این رشته در دوره دیپلم و نتیجه آزمون نهایی کالج نقش اصلی را برای پذیرش ایفا می نمایند.

منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

اگر نمیدانید رشته مورد علاقه تان را در کدام کشور بخوانید مشاوره بگیرید.

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

بهترین گرایش های رشته اقتصاد در آلمان

علم اقتصاد یک علم بسیار وسیع و گسترده است که در شاخه های بسیار متنوع و گوناگونی قابل تدریس و آموزش می باشد. البته باید بدانید که هریک از این شاخه ها و گرایش ها دارای کاربرد مختص خود در دنیای اقتصاد امروز می باشد و فقط مختص به نام رشته یا آموزش جداگانه نخواهند بود، بلکه هرفرد فارغ التحصیل از این گرایش ها می تواند در حوزه خود بسیار کارآمد باشد.

باید توجه داشته باشید که امکان تمامی این گرایش ها در یک دانشگاه در دسترس نخواهند بود و هر مرکز آموزش عالی بر اساس اساتید و هیئت علمی خود یکی یا برخی از این شاخه ها را به دانشجویان ارائه می نمایند. شما باید جستجو نموده تا ببینید که شاخه موردنظرتان در چه دانشگاهی ارائه شده و یا دانشگاه انتخابی تان چه گرایش هایی را ارائه می کند.

البته توجه داشته باشید که تحصیل رشته اقتصاد در آلمان در دوره کارشناسی معمولا کلیات علم اقتصاد را در بر می گیرد و دوره های تحصیلات تکمیلی شخص را به متخصصی حرفه ای در حوزه های مختلف مبدل می سازد.

در حال حاضر بهترین گرایش های رشته اقتصاد در آلمان که امکان تحصیل در آن ها وجود دارد به شرح زیر هستند:

بهترین گرایش های رشته اقتصاد در آلمان
 • اقتصاد مالی
 • مدیریت مراقبت های بهداشتی و اقتصاد

اقتصاد کار

 • مدیریت تجارت بین الملل
 • امور مالی، حسابداری و مالیات
 • اقتصاد بین الملل
 • اقتصاد بازرگانی
 • حسابداری و امور مالی
 • اقتصاد سیاست عمومی
 • اقتصاد محیطی
 • برنامه مدیریت پیشرفته
 • اقتصاد توسعه
 • اقتصاد سنجی

زبان تحصیل اقتصاد در دانشگاه های آلمان

زبان تحصیل اقتصاد در دانشگاه های آلمان چیست؟ به یاد داشته باشید که به عنوان دانشجوی بین المللی، رعایت الزامات زبان برای تحصیل اقتصاد در آلمان ضروری است. به طورکل زبان تحصیل رشته اقتصاد در آلمان در دانشگاه های این کشور زبان آلمانی می باشد و متقاضیان باید از سطح زبان بالایی برخوردار بوده تا بتوانند در این مراکز پذیرفته شوند.

اگر شما از سطح زبان آلمانی مناسبی برخوردار نیستید، می توانید پیش از پذیرش برای دانشگاه در کالج های زبان و یا موسسات آموزش زبان در این کشور این زبان را آموزش ببینید. ضمن اینکه برای پذیرش در دوره های کالج پیش از دانشگاه باید حتما مدرک سطح B1 زبان آلمانی را دریافت کرده باشید.

البته در دوره های کالج پیش از دانشگاه بازهم زبان آلمانی به دانشجویان آموزش داده می شود. اما به طورکل قبل از اتمام دانشگاه، باید حداقل به سطح B2 در مهارت آلمانی رسیده باشید، زیرا برای اشتغال در این کشور به خصوص در رشته ای نظیر اقتصاد که نیاز به ارتباطات قوی دارد، داشتن تسلط بالا به زبان آلمانی موردنیاز است.

ضمنا آزمون DSH و آزمون Testdaf معتبرترین مدارک آزمون زبان آلمانی هستند که در تمامی دانشگاه های این کشور پذیرفته می شوند. فراموش نکنید که امکان تحصیل به زبان انگلیسی این رشته نیز در المان وجود دارد، اما اکثر فرصت های انگلیسی در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می شوند و دوره کارشناسی به زبان انگلیسی بسیار محدود و در دانشگاه های خصوصی قابل دسترس می باشد.

تحصیل کارشناسی رشته اقتصاد در آلمان

تحصیل کارشناسی رشته اقتصاد در آلمان 

اولین دوره قابل دسترس برای دانشجویان جهت تحصیل رشته اقتصاد در آلمان دوره کارشناسی این رشته است که می تواند از 3 تا 4 سال باتوجه به دانشگاه های مختلف به طول انجامد. اولین شرط موردنیاز جهت پذیرش این دوره داشتن مدرک دیپلم 12 ساله دبیرستان خواهد بود که باید به همراه ریز نمرات این دوره به دانشگاه ارائه شود.

همانطور که گفتیم برخی متقاضیان نظیر دانشجویان ایرانی باید در دوره های کالج پیش از دانشگاه شرکت نموده که با نام کالج W-Kurs شناخته می شود و فقط مختص علاقمندان به رشته های اقتصاد و مدیریت است. باید بدانید که تمرکز اصلی آموزش در این کالج ها بیش تر بر روی موضوعاتی مانند اقتصاد، ریاضی، تجارت، جامعه و زبان آلمانی می باشد.

دانشجویان دروس پایه این رشته و زبان آلمانی را جهت تحصیل در دانشگاه فرا گرفته و کاملا مهیا تحصیل این دوره می شوند. با تحصیل در این دوره دانشجویان با آنالیز و تحلیل داده ها و آمار و ارقام موجود به پس زمینه ای قوی دست می یابند و همزمان موازی با این امر به توانایی پیش بینی چگونگی تغییر شاخص های اقتصادی در آینده نه چندان دور دست پیدا می کنند.

پس از دریافت مدرک لیسانس رشته اقتصاد در آلمان می توانید وارد بازار کار شده و یا جهت ادامه تحصیل در هریک از دانشگاه های آلمان یا اروپا اقدام نمایید، زیرا مدارک اعطایی دانشگاه های آلمان در تمام اروپا معتبر هستند.

با اعتماد به هلدینگ حقوقی مهاجرتی مهاجرتی رجبی می توانید در مسیر صحیح و قانونی مهاجرت قرار بگیرید.

در ویدئوی ارائه شده برخی ویزاهای کشور آلمان را می بینید که برای مراجعین عزیز ما دریافت شده است.

شما هم می توانید با دریافت مشاوره رایگان اولیه و سپس شرکت در جلسات مشاوره تخصصی بعدی بصورت حضوری و انلاین به اهداف مهاجرتی خود برسید.

پخش ویدیو
منتظر شما هستیم!

مشاوره رایگان

تحصیل رشته های برتر دنیا در آلمان همراه با بورسیه تحصیلی و حتی بدون آزمون!

کارشناسان مهاجرتی رجبی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

تحصیل ارشد اقتصاد در آلمان 

فوق لیسانس رشته اقتصاد در آلمان راه را برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در این رشته به صورت تخصصی در گرایش و زمینه هایی خاص دارند، هموار می نماید. قطعا جهت پذیرش در این دوره باید مدرک لیسانس رشته اقتصاد را از دانشگاه های معتبر و قابل قبولی به دست آورده باشید.

تحصیل رشته اقتصاد در آلمان و در دوره کارشناسی ارشد نیز نیازمند ارائه مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی معتبری می باشد. مدارک زبان انگلیسی نظیر آیلتس، تافل یا کمبریج می توانند مورد قبول در اکثر مراکز آموزشی واقع شوند. ضمن اینکه تحصیل ارشد اقتصاد در آلمان دارای فرصت های انگلیسی زبان بیش تری در مقایسه با دوره لیسانس می باشد.

جهت دریافت مدرک در این مقطع باید دو سال به تحصیل در آن مشغول شوید و در نهایت پایان نامه خود را ارائه نمایید. مقطع کارشناسی ارشد شامل مباحثی از قبیل اقتصاد خرد و کلان، اقتصاد سنجی، اقتصاد توسعه، برنامه ریزی اقتصادی، مدل سازی و پیش بینی اقتصادی است.

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد حسابداری از دانشگاه های آلمان پس از گذراندن این دوره می توانند تحقیق و تحلیل مسائل اقتصادی، انجام نظرسنجی و جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از مدل های ریاضی و تکنیک های آماری، تهیه گزارش ها، روندهای بازار را با تسلطی کامل و کافی تفسیر و پیش بینی نموده و به انجام برسانند.

تحصیل دکترا اقتصاد در آلمان

آخرین دوره تحصیل رشته اقتصاد در آلمان شامل دوره دکترای این رشته می شود که در آن دانشجویان با جامعه های تحقیقاتی واقعی مواجه می شوند و در سطوح به نسبت گسترده تر و با توجه به گرایش خود به پژوهش های تخصصی می پردازند. تحصیل دکترا اقتصاد در آلمان معمولا 3 سال به طول می انجامد و با بورسیه های تحصیلی مختلفی همراه است.

ضمن این که اکثر دوره های دکترای اقتصاد در دانشگاه های آلمان به زبان انگلیسی ارائه می شوند، که البته باید توجه داشته باشید حتی در صورت تحصیل به زبان آلمانی این رشته نیز شما باید به زبان انگلیسی نیز تسلط داشته باشید تا قادر به انجام تحقیقات و انجام پروژه خود در منابع مختلف انگلیسی زبان باشید.

برنامه های ساختار یافته این مقطع در مواجهه مستقیم با جامعه و اقتصاد هایی در سطوح ملی و بین المللی سپری می شود و تجربه های کاری و شغلی بسیار مهم و جذابی را برای دانشجویان رشته اقتصاد در آلمان به ارمغان می آورد. همین برنامه های باکیفیت باعث اعتبار بالای این دوره در میان دانشگاه های اروپایی شده است.

پیشنهاد می کنیم که حتما مقاله تحصیل دکترا در آلمان را در سایت هلدینگ حقوقی مهاجرتی رجبی مطالعه نمایید، تا با جزئیات و چگونگی اخذ پذیرش در این دوره از دانشگاه های این کشور آشنایی کامل و دقیقی پیدا نمایید.

تحصیل دکترا اقتصاد در آلمان

شهریه دانشکده های اقتصاد در آلمان

دانشجویان خارجی همواره با این سوال روبه رو هستند که شهریه دانشکده های اقتصاد در آلمان چقدر است؟ باید در ابتدا به این امر توجه داشته باشید که هزینه دانشگاه های اقتصاد آلمان با یکدیگر متفاوت خواهد بود و به طور کل دانشگاه های خصوصی بسیار گران تر از دانشگاه های دولتی است.

تحصیل رشته اقتصاد در آلمان و در دانشگاه های دولتی آن رایگان است و شهریه ای از دانشجویان اخذ نمی شود، فقط مبلغی در حدود 250 یورو بابت هزینه ثبت نام و خدمات دانشجویی هر ترم از دانشجویان اخذ می گردد، اما دیگر شهریه ای بابت تحصیل رشته اخذ نمی شود. اما دانشگاه های خصوصی شهریه را کامل دریافت خواهند کرد که هر دانشگاه شهریه مختص به خود را دارد.

به طور متوسط هزینه تحصیل رشته اقتصاد در آلمان در دانشگاه های خصوصی را باید حدود 20 هزار یورو در سال در نظر بگیرید. البته این تمام مخارج شما نخواهد بود، بلکه تمامی دانشجویان باید هزینه های اقامتی و زندگی خود را نیز مدنظر قرار دهند که باتوجه به شهرهای مختلف این کشور می تواند بایکدیگر متفاوت باشد.

هزینه های زندگی دانشجویان شامل: هزینه دانشگاه، هزینه مسکن، هزینه خوراک، پوشاک و غیره است که در آلمان برای یک دانشجو ماهانه از 800 تا 1300 یورو متغیر خواهد بود. مقاله هزینه های زندگی در آلمان تمامی جزئیات و مبالغ را در شهرهای مختلف این کشور در اختیار شما قرار خواهد داد.

بهترین دانشگاه های اقتصاد آلمان 

همان طور که می دانید آلمان یکی از برترین نظام های آموزشی جهان را دارا می باشد که یکی از دلایل آن وجود دانشگاه های بسیار معتبر و با کیفیت در این کشور است. شما برای تحصیل رشته اقتصاد در آلمان در تمامی دانشگاه ها از حضور اساتیدی باسواد و باتجربه بهره مند خواهید شد و امکانات نیز تا حد بسیار مناسب و قابل قبولی در اختیار دانشجویان قرار داده می شود.

3 دانشگاه این کشور در آموزش و تدریس رشته های اقتصاد در میان 50 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند و سایر دانشگاه ها نیز از رتبه های بسیار خوب و بالایی بهره مند هستند. یقینا دریافت مدرک از هریک از این مراکز می تواند بهترین فرصت های شغلی را برای شما در هر کجای جهان فراهم سازد.

البته قطعا پذیرش در این مراکز نیز نیاز به رزومه ای قوی و ممتاز دارد. اما به خودی خود حتی اگر در بهترین دانشگاه های اقتصاد آلمان نیز تحصیل نکرده و در مراکز رتبه پائین تری نیز پذیرفته شوید، یک موفقیت بزرگ به دست آورده اید. اما همواره سعی نمایید طبق شرایط و مدارکتان معتبرترین گزینه ممکن را برگزینید.

در ادامه بهترین دانشگاه های اقتصاد آلمان  را نام خواهیم برد:

نام دانشگاه رتبه جهانی در رشته اقتصاد
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ 38
دانشگاه مانهایم 43
دانشگاه بن 50
دانشگاه هامبولت برلین 78
دانشگاه آزاد برلین 200 - 151
دانشگاه گوته فرانکفورت 200 – 151
دانشگاه هایدلبرگ 200 - 151
دانشگاه کلن 200 - 151

بازار کار رشته اقتصاد در آلمان

شاید بتوان گفت باتوجه به اقتصاد بسیار بزرگ کشور آلمان، این کشور یکی از مقاصد بسیار مناسب برای فعالیت اقتصاددانان می باشد. در این کشور شرکت ها، صنایع، برندها، کارخانجات و کمپانی های بزرگ و کوچک داخلی و خارجی بسیاری در حال فعالیت هستند که هرکدام نیازمند مشاورین اقتصادی در بخش های مختلف خود هستند.

بازار کار رشته اقتصاد در آلمان

دقت داشته باشید که عوامل مختلفی می توانند در یافتن شغل در حوزه اقتصاد در این کشور تاثیر گذار باشند که یکی از آن ها سطح تحصیلات است، هرچه مدرک بالاتری داشته باشید قطعا شانس بالاتری خواهید داشت. علاوه بر مدرک تحصیلی، آموزش ها و مهارت های تکمیلی که از طریق پژوهش به دست آورده اید نیز می توانند در یافتن شغل مناسب این رشته بسیار تاًثیر گذار باشند.

طبیعی است که داشتن تجربه کار و یا کارآموزی می تواند بسیار مورد استقبال قرار گیرد، به خصوص اگر در مرکزی معتبر صورت پذیرفته باشد. به طور کل باید بگوییم که نرخ بیکاری در آلمان پائین و شرایط بازار کاری در این کشور مناسب است و یافتن شغل چندان سخت نخواهد بود.

همچنین بازار کار رشته اقتصاد در آلمان در مقایسه با اکثر کشورهای اروپایی بهتر و مناسب تر است و تحصیل رشته اقتصاد در آلمان می تواند یکی از بهترین انتخاب ها در این قاره تلقی شود. اقتصاددانان در آلمان می توانند در بانک ها و شرکت های بیمه، مشاور امور اقتصادی، در سازمان های بین المللی، تدریس و تحقیق در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی و غیره مشغول به کار شوند.

درآمد رشته اقتصاد در آلمان

اگر قصد تحصیل رشته اقتصاد در آلمان را دارید، نگرانی بابت اشتغال پس از تحصیل و درآمد نداشته باشید، چون کشور آلمان دارای متوسط درآمد بالایی بوده و فرصت های کاری برای فارغ التحصیلان این حوزه فراهم است. همچنین درآمد اقتصاددانان نیز در آلمان خوب بوده و می تواند جز مشاغل پر درآمد نیز حتی قرار بگیرد.

یک اقتصاددان تازه کار در آلمان حداقل ماهانه 2690 یورو و یک اقتصادانان بسیار باتجربه و خبره نیز حداکثر می تواند ماهانه 9280 یورو درآمد کسب کند. طبق آمار متوسط درآمد شاغلین این حوزه ماهانه 5840 یورو در آلمان ثبت شده است. توجه داشته باشید که از همان ابتدای اشتغال نباید توقع درآمد بالا داشته باشید.

بلکه با کسب تجربه و دانش بیش تر در حین کار می توانید درآمد خود را نیز بالاتر ببرید، در ادامه میزان تاثیر سابقه کار بر درآمد اقتصاددانان در آلمان را مشاهده خواهید نمود:

سوالات پرتکرار تحصیل رشته اقتصاد در آلمان

بله، دانشجویان خارجی می توانند رشته اقتصاد را در دانشگاه های دولتی آلمان به رایگان تحصیل کنند.

 اقتصاددانان در آلمان می توانند حداقل ماهانه 2690 یورو و حداکثر ماهانه 9280 یورو درآمد کسب نمایند.

 بله، در شهرهای مختلف آلمان فرصت های بسیاری در کمپانی های مختلف برای اشتغال اقتصاددانان وجود دارد.

برای تحصیل رشته اقتصاد در المان در سال 2024 دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ بارتبه 38 جهان در رشته اقتصاد بهترین دانشگاه این کشور است.

 هزینه ماهانه زندگی در المان برای یک دانشجو می تواند از 800 تا 1300 یورو در ماه متغیر باشد.

کارشناسان تیم شرکت مهاجرتی رجبی در این مطلب شرایط تحصیل رشته اقتصاد در آلمان را به شما عزیزان توضیح دادند، برای کسب اطلاعات بیش تر می توانید با مشاورین ما در دفاتر غرب و مرکزی تهران و یا دفتر شیراز در تماس باشید. همچنین توصیه می کنیم مقاله مهاجرت به آلمان را بخوانید تا بدانید به جز تحصیل چه راه و روش های امن و آسانی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد.

با سه نفر از کلاینت های ما که ویزای تحصیلی آلمان دریافت کرده اند آشنا شوید.

نمایش ویدیو درباره حمید رضا خوشوقتی آلمان
نمایش ویدیو درباره امیر حسین علامه آلمان
نمایش ویدیو درباره علیرضا عبدالهی آلمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post