تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن به خاطر داشتن فناوری و سیستم به روز خود در جذب دانشجویان بین المللی برای تحصیل و حتی کار ، بسیار موفق بوده است.

ژاپن ، دارای سومین اقتصاد بزرگ در جهان است و همین امر تاثیر بسزایی در موفیقت دانشگاه های آن ، داشته است مهاجرت مستقیم به این کشور ، پلی مستقیم به سوی پیشرفت است.

دولت ، مشتاق جذب دانشجویان بین المللی بیشتر است و استقبال از 300000 دانشجو خارجی در این کشور را تا سال 2020 تعیین کرده است ( این میزان در سال 2003 به مرز 100000 نفر رسیده بود ) ، در نتیجه براساس سیستم اجرایی دولت ، دانشگاه ها نیز پیشرفت چشمگیری داشته اند و توانسته اند در عرصه بین المللی بدرخشند و جایگاه های قابل توجهی را در رتبه بندی های معتبر بین المللی به دست آورند.

چیزی که مطمئناً به جذب دانشجویان بین المللی کمک خواهد کرد ، معرفی دوره ها و موسسات آموزش عالی برجسته این کشور است ، به همین جهت شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) به این موارد بی توجهی نکرده و مقاله ای را گردآوری کرده است که پاسخگو سوالات رایج شما و سایر دانشجویانی باشد که می خواهند در ژاپن تحصیل کنند.

مطالعه مقاله تحصیل در ژاپن چه سودی برای شما دارد؟

شما در این مقاله هرآنچه که یک دانشجو از تحصیل در ژاپن باید بداند را مطالعه خواهید کرد ، اطلاعات جامعی گردآوری کرده ایم که به صورت مختصر و مفید پاسخگو سوالات شما باشد.

شما در این مقاله از سیستم آموزشی ژاپن گرفته تا دانشگاه های معتبر و هزینه تحصیل آن مطلع خواهید شد ، همچنین اگر آشنایی چندانی با شهرهای تحصیلی ژاپن ندارید ، نگران نباشید زیرا ما با در نظر گرفتن تمامی جوانب ، بهترین شهرهای ژاپن برای تحصیل را نیز بیان کرده ایم.

همچنین ما هزینه های تحصیل و حتی بورسیه های تحصیلی را که ممکن است برای شما مناسب باشد را نیز مورد بررسی قرار داده ایم تا از دغدغه عمده دانشجویان و از جمله شما در این زمینه کاسته شود ؛ بنابراین ، راهنمای ما را بخوانید تا از هر آنچه در مورد تحصیل در ژاپن لازم است آگاهی یابید.

ضمناً مقاله تحصیل در خارج از کشور ، در همین سایت ، مقاله ای جامع در خصوص تحصیل در کشور های مهاجر پذیر جهان است ، خواندن آن را به شما توصیه می کنیم.

تحصیل در ژاپن

سیستم آموزشی ژاپن

سیستم آموزشی ژاپن از مدارس ابتدایی ( 6 سال ) ، دوره راهنمایی ( 3 سال ) ، دبیرستان ( 3 سال ) و به دنبال آن ، کالج های 2 یا 3 ساله و دانشگاه ها ( 4 سال ) تشکیل شده است ، تحصیلات فقط برای 9 سال دوره ابتدایی و راهنمایی اجباری است اما 98.8٪ دانش آموزان به دبیرستان می روند.

سیستم آموزشی ژاپن

دانش آموزان برای ورود به دبیرستان ها و دانشگاه ها معمولاً باید امتحان دهند ، اخیراً برخی از مدارس راهنمایی و دبیرستان به هم پیوسته اند و مدارس 6 ساله و مجردی تشکیل داده اند.

جالب است بدانید که برای دانش آموزان معلول جسمی یا ذهنی ، سیستمی وجود دارد به نام “آموزش نیازهای ویژه” که برای حمایت از دانش آموزان خاص در جهت توسعه اعتماد به نفس و در نتیجه افزایش مشارکت اجتماعی آنها تدارک داده شده است.

سیستم مدارس در ژاپن

کودکان به دنبال تحصیلات ابتدایی در مهد کودک ها و مراکز مراقبت های روزانه ، به مدارس ابتدایی نقل مکان می کنند و در آنجا 6 کلاس را برای آمادگی ورود به مقطع متوسطه به پایان می رسانند ؛ بنابراین ، کودکان ژاپنی پس از 6 سالگی در آوریل وارد کلاس اول دبستان می شوند ، در یک کلاس معمولی مدرسه ابتدایی حدود 30 تا 40 دانش آموز وجود دارد.

موضوعاتی که دانش آموزان در این مقطع می خوانند شامل ژاپنی ، ریاضیات ، علوم ، مطالعات اجتماعی ، موسیقی ، صنایع دستی ، تربیت بدنی و اقتصاد خانه ( برای یادگیری مهارت های ساده آشپزی و خیاطی ) است ؛ دانش آموزان در این مقطع هنرهای سنتی ژاپن مانند خوشنویسی و هایکو را نیز می آموزند.

در مدارس ژاپن ، دانش آموزان تا رسیدن به سن 10 سالگی هیچ امتحانی نمی دهند و فقط در آزمون های کوچک شرکت می کنند زیرا اعتقاد بر این است که هدف برای 3 سال اول مدرسه قضاوت در مورد دانش یا یادگیری فرزند نیست ، بلکه ایجاد رفتارهای خوب و رشد شخصیت آنها است.

آموزش میانه و فوق برنامه در ژاپن

در دوره متوسطه ، تمرکز 3 سال آینده به طور فزاینده ای علمی است ، 95٪ مدارس راهنمایی توسط بودجه دولتی تأمین می شوند و 96٪ دانش آموزان تحصیل بیشتر را ترجیح می دهند ؛ معلمان این مقطع نیز به طور معمول در مباحثی که تدریس می کنند تخصص دارند و بیش از 80٪ از آنها نیز دوره 4 ساله دانشگاه را گذرانده اند.

کارگاه های بعد از مدرسه در ژاپن بسیار محبوب هستند زیرا بیشتر دانش آموزان ژاپنی برای ورود به یک دبیرستان متوسطه خوب ، وارد مدرسه مقدماتی می شوند یا در کارگاه های خصوصی بعد از مدرسه شرکت می کنند ، کلاس های این برنامه ها عصرها برگزار می شود و تداخلی با آموزش ندارد ؛ دیدن گروهی از بچه های کوچک که در اواخر شب از دوره های فوق برنامه خود بازمی گردند در ژاپن امری عادی است.

سیستم دبیرستان در ژاپن

اگرچه دبیرستان نه اجباری است و نه رایگان ، 94٪ فارغ التحصیلان دوره متوسطه اول ورود به موسساتی را انتخاب می كنند كه نیمی از آنها از بودجه خصوصی برخوردار هستند و نیمی از آنها متعلق به دولت است ، در آنجا آنها وارد یک جریان عمومی می شوند که بعد از کلاس 9 به دو گروه حرفه ای و ورودی دانشگاه تقسیم می شود.

آموزش حرفه ای در ژاپن

محصلانی که ترجیح می دهند وارد دانشگاه نشوند ، تقریباً بطور مداوم تحت نوعی آموزش حرفه ای قرار می گیرند ، در موسسات ارائه دهنده این نوع آموزش ، استانداردها نیز بالا است و موفقیت با مجوز شناخته شده بین المللی محدود می شود.

سیستم آموزش عالی ژاپن

شما برای تحصیل در مقاطع بالاتر باید وارد سیستم آموزش عالی این کشور شوید ، در حال حاضر بیش از 700 دانشگاه در ژاپن وجود دارد که حدود 75٪ آن موسسات خصوصی هستند ، 3 نوع اصلی دانشگاه های ژاپن به شرح زیر می باشد.

 • دانشگاه های خصوصی : دانشگاه های خصوصی توسط سازمان های مستقل تأسیس شده اند و هر یک از آن ها از لحاظ ویژگی های تحصیل و تحقیق ، منحصر به فرد هستند ، با گذشت سال ها از تاسیس این موسسات ، می توان گفت که تا حد زیادی در توسعه آموزش عالی ژاپن نقش داشته اند.
 • دانشگاه های ملی : این دانشگاه ها در جهت اطمینان از دسترسی راحت به سیستم آموزش عالی در کلیه بخش های محلی کشور ژاپن تأسیس شده اند ، چنین مؤسساتی بخش مهمی از پروژه ( دانشگاه های برتر جهانی ) کشور ژاپن است که در بین المللی کردن آموزش عالی این کشور نقش ویژه ای داشته اند.
 • دانشگاه های دولتی : این دانشگاه ها توسط نهادهای دولتی محلی یا تشکل های دانشگاهی عمومی تأسیس و اداره می شوند و ارائه دهنده فرصت های آموزش عالی به افراد محلی بوده و به عنوان مراکز فکری و فرهنگی فعالیت می کنند.

تقویم تحصیلی در ژاپن

اصولاً سال تحصیلی از آوریل آغاز می شود و در مارس سال بعد به پایان می رسد ، اکثر مدارس یک سیستم سه ترم را با ترم اول از آوریل تا آگوست ، ترم دوم از سپتامبر تا دسامبر و ترم سوم از ژانویه تا مارس به کار می گیرند ، همچنین تعطیلات تابستانی ( از پایان ماه جولای تا اواخر آگوست ) ، تعطیلات زمستانی ( از اواخر دسامبر تا اوایل ژانویه ) و تعطیلات بهاری ( از اواخر مارس تا اوایل آوریل ) وجود دارد.

اطلاعات تکمیلی درباره سیستم آموزشی ژاپن

مدارس دولتی در ژاپن پنج روز در هفته ، از دوشنبه تا جمعه کلاس دارند ، همچنین مدارسی وجود دارد که روز شنبه نیز کلاس برگزار می کنند ؛ در دوره متوسطه اول و دبیرستان هر روز 6 دوره کلاس وجود دارد که به طور معمول هر دوره 50 دقیقه طول می کشد.

در مدارس ابتدایی ژاپن ، دانش آموزان برای بسیاری از فعالیت ها به تیم های کوچک تقسیم می شوند ، به عنوان مثال ، دانش آموزان هر روز در این تیم ها کلاس ، سالن و حیاط مدرسه خود را تمیز می کنند.

همچنین تیم های کوچکی از دانش آموزان به نوبت ناهار را برای همکلاسی های خود سرو می کنند ، ناهارهای مدرسه حاوی طیف متنوعی از غذاهای سالم و مقوی است و دانش آموزان مشتاقانه منتظر ساعت ناهار هستند.

بیشتر مدارس راهنمایی و دبیرستان ، دانش آموزان را ملزم به پوشیدن لباس فرم می کنند ، پسران معمولاً شلوار و کاپشن های یقه ایستاده می پوشند و دختران کت و شلوار دو تکه با یقه ملوان یا بلیزر و دامن.

واضح است که سیستم آموزشی ژاپن مانند سایر کشورها نیست و آنها با اولویت دادن ارزش های معنوی توانسته اند دانش آموزان و دانشجویانی تربیت کنند که در ساخت و رشد جامعه نقشی مثبت داشته باشند ، اگر شما نیز می خواهید وارد سیستم آموزشی این کشور شوید ، با مشاوران موسسه رجبی تماس حاصل فرمائید.

تحصیل در ژاپن با مدرک دیپلم

اگر شما از جمله محصلانی هستید که می خواهید پس از فارغ التحصیلی در دبیرستان های ایران ، وارد دانشگاه های ژاپن شوید و به تحصیل بپردازید ، باید شرایط و ضوابط تعیین شده برای ورود دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی را برآورده کنید تا بتوانید از دانشگاه مربوط در مقاطع ابتدایی آموزش عالی پذیرش بگیرید.

تحصیل در ژاپن با مدرک دیپلم

دانشجویان متقاضی دانشگاه های ژاپن در اکثر مواقع به جای ارائه معدل یا سایر نمرات ارزیابی ، باید در امتحانات ورودی شرکت کنند.

این الزامات و آزمون های ورودی از جمله شرایط تعیین شده هر موسسه می باشد که شما باید هنگام درخواست بدان توجه لازم را داشته باشید ؛ مشاوران موسسه رجبی ، در ادامه شرایط کلی مورد نیاز برای درخواست و همچنین روش های پذیرش و تحصیل در این کشور را شرح داده است ، بنابراین با ما همراه باشید.

درخواست و پذیرش برای تحصیل در ژاپن با مدرک دیپلم

ابتدا از کشور خود درخواست دهید و بلیط قبولی در یک کنکور را دریافت کنید ، در دوره تعیین شده برای شرکت در کنکور به ژاپن بیایید و سپس ، به کشور خود برگردید تا منتظر نتیجه باشید ، اگر پذیرفته شوید ، دوباره به ژاپن برمی گردید.

در این روش مدت زمان ورود به ژاپن تا زمان فارغ التحصیلی کوتاهتر است و هزینه کلی زیاد نخواهد بود ، در مواردی که در آزمون ورودی قبول نشوید ، می توانید در کشور خود منتظر فرصت بعدی برای درخواست باشید ، در این دوره بار مالی بسیار کمتری وجود دارد.

اگر در اولین ورود خود به ژاپن ، در آزمون ورودی شرکت کردید و قبول شدید ، می توانید مراحل ثبت نام را به طور کامل انجام دهید ، بدین ترتیب می توانید وضعیت ویزای خود را به “دانشجو خارجی” تغییر دهید و بدون نیاز به بازگشت به کشور خود در ژاپن بمانید.

دشواری هایی نیز در این روش وجود دارد و شما باید در کشور خود ژاپنی ( یا انگلیسی ) تحصیل کرده و بر آنها تسلط داشته باشید ، اگر درخواست از خارج از کشور برای موسسه انتخابی شما غیرممکن است ، باید از مشاوران موسسه رجبی بخواهید تا درخواست شما را ارسال کنند ؛ علاوه بر این اگر مجبورید هم EJU و هم آزمون ورودی موسسه مورد نظر خود را بگذرانید ، باید چندین بار از کشور خود به ژاپن سفرهای رفت و برگشت داشته باشید.

آزمون EJU و تاثیر آن برای تحصیل در ژاپن با مدرک دیپلم

امتحان پذیرش دانشگاه ژاپن برای دانشجویان بین المللی ( EJU ) یک آزمون استاندارد برای دانشجویان خارجی است که برای آزمایش مهارت های اساسی دانشگاهی در زمینه های علوم ، ریاضیات و “ژاپن و جهان” طراحی شده است ؛ حدود 95٪ دانشگاه های ملی ، 65٪ دانشگاه های دولتی و 44٪ موسسات خصوصی برای پذیرش به EJU نیاز دارند.

همچنین بسیاری از دانشگاه ها برای اعطا پذیرش نیاز به شرکت درآزمون های اضافی دارند ، اگرچه EJU در مراکز آزمون در سراسر آسیا تکمیل می شود ، دانشجویان احتمالی اغلب باید برای شرکت در این آزمون های خاص موسسه به ژاپن سفر کنند ؛ هزینه آزمون ها بسته به تعداد آنها بین 67 تا 125 دلار متفاوت است که 2 بار در سال ارائه می شود.

آیا همه موسسات از نتایج EJU برای پذیرش استفاده می کنند؟

برخی از کالج ها یا دانشگاه ها بسته به نتیجه EJU خارج از ژاپن ، به متقاضیان اجازه ثبت نام می دهند اما حائز اهمیت است که برخی از کالج ها و دانشگاه ها از نتایج EJU استفاده نمی کنند و در عوض با بررسی سوابق تحصیلی و برنامه خود ، نامزدها را غربال می کنند ، این نوع غربالگری “پذیرش قبل از ورود” نام دارد.

در این روش ، نیازی نیست که برای شرکت در امتحان مانند روش قبل به ژاپن بیایید ، بنابراین به زمان و هزینه کمتری نیاز است.

در این روش نیز دشواری هایی وجود دارد و همانند روش قبل ، شما باید در کشور خود ژاپنی ( یا انگلیسی ) تحصیل کرده و بر آنها تسلط داشته باشید ، همچنین کمتر موسسه ای وجود دارد که بتوان از این روش در آن استفاده کرد ، بنابراین موسسات کمتری برای انتخاب خواهید داشت.

رشته های محبوب تحصیلی با مدرک دیپلم در ژاپن

طبق آمار گردآوری شده از دانشجویان بین المللی که به ژاپن می آیند ، رشته های تحصیلی محبوب شامل شاخه های پزشکی و همچنین علوم انسانی نظیر حقوق ، حسابداری ، مدیریت و اقتصاد می باشد ، دولت نیز در این زمینه سیستم آموزش عالی خود را تقویت کرده و با ارائه یک آموزش استاندار بین المللی توانسته خود را در این عرصه نمایان سازد.

به عنوان یک جمع آوری کلی باید خاطر نشان شویم که علاوه بر امتحانات ورودی برای تحصیل رشته های فوق و سایر رشته های ارائه شده توسط دانشگاه های ژاپن ، از متقاضیان خواسته می شود که فرم درخواست تکمیل شده ، ریزنمرات تحصیلی ، مدارک مالی کافی برای پوشش شهریه ، منابع علمی ، گذرنامه معتبر و چند عکس به اندازه گذرنامه را ارائه دهند.

اطلاعاتی که در کشور خود می گیرید ممکن است کافی نباشد و بعدها متوجه شوید تحصیل در ژاپن با مدرک دیپلم با آنچه که انتظار داشتید متفاوت باشد ، بنابراین با ما در ارتباط باشید تا از اطلاعات بروز آگاهی یابید.

تحصیل رایگان در ژاپن

همانگونه که هزینه های تحصیل در ژاپن و حتی هر کشوری دیگری از معضلات اصلی دانشجویان بین المللی بشمار میرود ، ممکن است شما نیز برای رفع این دغدغه ها به دنبال گزینه هایی برای تحصیل رایگان در ژاپن باشید.

تحصیل رایگان در ژاپن

برخلاف برخی از تصورات عمومی که تحصیل در ژاپن را بسیار گران می دانند ، باید یادآوری کنیم که هزینه تحصیل در این کشور در مقایسه با کشورهایی نظیر انگلیس و آمریکا بسیار بهتر است و شما می توانید این دلهره ها را کنار بگذارید و با بررسی برخی از روش ها و مزایا ارائه شده ، این سدهای محدودیت را درهم بشکنید.

قابل توجه است که در برخی از رشته ها نظیر رشته های مهندسی شما با تحصیل به زبان ژاپنی در موسسات آموزش عالی این کشور می توانید تقریبا از پرداخت شهریه معاف شوید و با خیال آسوده به ادامه تحصیل خود بپردازید.

گزینه های کاهش هزینه تحصیل در ژاپن

قابل ذکر است که برای کمک به کاهش هزینه های تحصیل در موسسه ، می توانید به دنبال گزینه های کمک مالی ، مانند بورس تحصیلی باشید ، سازمان هایی که هدف آنها حمایت از دانشجویانی است که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند ، ممکن است بورسیه تحصیلی ارائه دهند و شما می توانید آنها را با انجام برخی تحقیقات آنلاین پیدا کنید ؛ با این حال ، مشاوران موسسه رجبی نیز این موارد را بررسی کرده است و می توانید در ادامه همین مقاله از آن بهره مند شوید.

قابل توجه است که وام های دانشجویی از دولت برای ادامه رشد تدریجی ثبت نام در دانشگاه به سرعت رشد کرده اند ، اما برخی شواهد نشان می دهد که دانشجویان احتمالی خانوارهای کم درآمد برای جلوگیری از بدهی وام دانشجویی ، تحصیلات دانشگاهی را رها می کنند.

حائز اهمیت است که دولت ژاپن اقداماتی را از جمله کمک های بلاعوض و طرح وام مشروط به درآمد نسبی ( ICL ) برای کمک به کاهش این مشکلات در نظر گرفته است.

روشی برای انتقال پول و صرفه جویی هزینه ها در ژاپن

هنگامی که شما نیاز به پرداخت شهریه و هزینه های خود دارید ، انتخاب انتقال پول با کمک OFX ( یک سرویس انتقال پول بین المللی ) می تواند به کاهش چشمگیر هزینه ها کمک کند.

به عنوان مثال می توانید با انتقال پول خود با OFX و نه با بانک ، تا 70٪ در انتقال پول بین المللی خود صرفه جویی کنید ، این روش آسان برای پس انداز پول نقد است که می توانید در جای دیگر صرف کنید!

تحصیل به زبان انگلیسی در ژاپن

برنامه های انگلیسی در دانشگاه های ژاپن همانطور که تصور می شود غیر معمول نیست و به طور فزاینده با یک جامعه جهانی شده ، هجوم دانشجویان بین المللی و علاقه روزافزون دانشجویان ژاپنی برای ارتقا مهارت انگلیسی خود ، موسسات در ژاپن با اجرای برنامه های جدید انگلیسی یا بازسازی برنامه های موجود ، این خواسته ها را برآورده کرده اند ، در اینجا برخی از دانشگاه های ژاپن با برنامه های پیشرفته انگلیسی آورده شده است.

تحصیل مهندسی در ژاپن

برنامه های زبان انگلیسی دانشگاه توکیو در ژاپن

دانشگاه توکیو با برنامه های بسیار معتبری که به زبان انگلیسی تدریس می کند ، به عنوان دانشگاهی با بالاترین رتبه در ژاپن عمل می کند ، با این حال لازم به ذکر است که اکثر این برنامه ها به طور خاص برای کسانی است که تحصیلات تکمیلی را دنبال می کنند.

برخی از این دوره های تحصیلات تکمیلی ارائه شده به زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی آموزش عبارتند از کارشناسی ارشد سیاست عمومی ، برنامه بین المللی در دانشکده تحصیلات تکمیلی سیاست های عمومی ، برنامه بین المللی اقتصاد در دانشکده تحصیلات تکمیلی اقتصاد ، برنامه بین المللی در مطالعات توسعه کشاورزی ( IPADS ) در دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم کشاورزی و زندگی.

برنامه های زبان انگلیسی دانشگاه واسدا در ژاپن

هفت موسسه کارشناسی در دانشگاه برتر Waseda دارای برنامه های مدرک انگلیسی هستند که در آن توانایی مکالمه به زبان ژاپنی به هیچ وجه لازم نیست ، یکی از این موسسات مشهور ، دانشکده مطالعات لیبرال بین المللی ( SILS ) است که هدف آن آموزش دانشجویان برای تبدیل شدن به شهروندان رقابتی جهانی است که می توانند از منظرهای مختلف به مقابله با مسائل جهانی بپردازند ؛ SILS ، ترکیبی از یک برنامه درسی هنرهای لیبرال ، کلاس های کوچک و یک هیئت علمی بین المللی را برای ارائه آموزش در کلاس جهانی در بر می گیرد.

برنامه های زبان انگلیسی دانشگاه کیوتو در ژاپن

دانشگاه کیوتو در حالی که در طول سال های اخیر به طور مداوم برنامه های انگلیسی زبان خود را گسترش داده است ، گام های بلندی برای استقبال دانشجویان بین المللی با آغوش باز در جامعه برداشته است.

این برنامه ها منحصراً به زبان انگلیسی تدریس می شوند و علاوه بر این ، خدمات پذیرش و پشتیبانی آن نیز فقط به زبان انگلیسی است ؛ قابل توجه است که هیچ دانش زبان ژاپنی برای حضور در هر یک از این گروه های با کیفیت بالا به عنوان دانشجو تمام وقت لازم نیست.

متاسفانه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ، تنها برنامه انگلیسی موجود مهندسی است اما در مقطع تحصیلات تکمیلی ، تحصیل در رشته های اقتصاد ، علوم انرژی و مدیریت به زبان انگلیسی امکان پذیر است.

برنامه های زبان انگلیسی دانشگاه سوفیا در ژاپن

این موسسه خصوصی مستقر در توکیو در واقع اولین دانشگاه در تاریخ ژاپن بود که برنامه هایی را که فقط به زبان انگلیسی تدریس می شوند در برنامه دانشگاهی خود گنجاند.

کسانی که می خواهند مدرک تحصیلات تکمیلی را به زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی که در کلاس مورد استفاده قرار می گیرد ، دریافت کنند ، می توانند در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در علوم و مهندسی سبز ، مطالعات زیست محیطی جهانی یا مطالعات جهانی تحصیل کنند.

برای کسانی که علاقه مند به کسب مدرک کارشناسی ارشد در زمینه زبانشناسی هستند ، سوفیا برنامه TESOL یا آموزش انگلیسی به سخنرانان سایر زبان ها را دارد.

برنامه های زبان انگلیسی دانشگاه ناگویا در ژاپن

قابل توجه است که در دانشگاه ناگویا ، برنامه های بین المللی G30 از اکتبر 2011 ارائه می شود ، به طور خلاصه برنامه های بین المللی G30 ، برنامه های کاملی هستند که منحصراً به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

طبق وب سایت رسمی موسسه ، برنامه های بین المللی G30 برای کسانی “با سوابق آموزشی بین المللی ، با هدف تقویت تبادل آکادمیک بین المللی و ارائه فرصت به دانشجویان برای تحصیل از برنامه های دانشگاهی مشهور دانشگاه ناگویا” است.

الزامات زبان برای تحصیل در ژاپن

جز در موارد خاص که دانشگاه از شما مدرک مهارت ژاپنی بخواهد ، به احتمال زیاد برای تحصیل در دوره های ارائه شده موسسات آموزش عالی ژاپن فقط از شما خواسته می شود از طریق آزمون زبان انگلیسی مانند TOEFL یا IELTS مهارت خود را اثبات کنید.

دانشجویانی که تمایل دارند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی تحصیل کنند ، در صورت ارائه مدرک زبان آیلتس باید به ترتیب نمره 6.5 و 7 دریافت کرده باشند ؛ اگر لیسانس یا کارشناسی ارشد خود را به زبان انگلیسی گذرانده باشید ، معمولاً همین امر برای اثبات تسلط به زبان انگلیسی کافی خواهد بود.

حتی اگر برنامه شما به زبان ژاپنی تدریس نشود ، ارزش دارد زبان ژاپنی ها را یاد بگیرید تا بتوانید حداقل به صورت غیر رسمی با همتایان خود ارتباط برقرار کنید.

اگر سطح زبان ژاپنی شما فقط در حد پایه است ، از انگلیسی استفاده کنید تا بتوانید درزمینه تحقیقات خود با دیگر کادر دانشگاه صحبت کنید ؛ برای آگاهی بیشتر از تحصیل به زبان انگلیسی در ژاپن با مشاوران موسسه رجبی تماس بگیرید.

تحصیل مهندسی در ژاپن

اگر قصد دریافت مدرک مهندسی در خارج از کشور را دارید ، باید به دوره های ارائه شده توسط دانشگاه های ژاپن توجه کنید زیرا این موسسات آموزش عالی به آموزش مهندسی با کیفیت بالا مشهور هستند و علاوه بر این ، روند آموزش در آنها با تمرین فشرده پشتیبانی می شود.

تحصیل مهندسی در ژاپن

تحصیل رشته های مهندسی در ژاپن در مقطع لیسانس 4 سال به طول می انجامد اما برای تحصیل برخی از رشته ها ممکن است تا 6 سال نیز طول بکشد ، دانشجویان مهندسی در این مقطع باید 120 تا 150 واحد درسی را در دانشگاه های این کشور بگذرانند.

تحصیل کارشناسی ارشد رشته های مهندسی در ژاپن نسبت به مقطع لیسانس به مدت زمان کمتری نیاز دارد و دانشجویان می توانند طی 2 سال تحصیل ، در رشته مورد نظر فارغ التحصیل شوند ؛ قابل توجه است که این مدت زمان در مقطع دکترا افزایش می یابد و برای رشته های مهندسی به 4 تا 5 سال میرسد.

رشته های مهندسی دانشگاه های ژاپن

برخی از رشته های مهندسی ارائه شده در ژاپن که شما می توانید به تحصیل هر یک از آنها بپردازید عبارتند از مهندسی مکانیک ، مهندسی برق و الکترونیک و ارتباطات ، مهندسی اطلاعات ، معماری ، مهندسی عمران و محیط زیست ، شیمی کاربردی ، فیزیک کاربردی ، مهندسی منابع و انرژی ، مهندسی متالورژی و مواد ، علوم دریایی بازرگان ، کشتیرانی / مهندسی دریایی ، مهندسی هوا فضا ، بیوتکنولوژی ، طراحی صنعتی.

زبان تحصیل رشته های مهندسی در ژاپن

یک چیز دیگر که تحصیل مهندسی در ژاپن را مفید می کند ، این است که متقاضیان برای گذراندن دوره مهندسی لزوماً نیازی به دانستن زبان ژاپنی ندارند ، در واقع ژاپن طیف گسترده ای از برنامه های مهندسی ایجاد شده برای دانشجویان بین المللی را ارائه می دهد که به طور کامل به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند.

البته دانشجویان بین المللی در دانشگاهی مانند دانشگاه علوم پیشرفته کیوتو می توانند زبان ژاپنی ( بدون هیچ هزینه اضافی ) را در کنار مدرک خود برای توسعه مهارت های زبان خود یاد بگیرند و یک مزیت رقابتی در انتخاب شغل آینده خود داشته باشند.

بهترین دانشگاه های مهندسی در ژاپن

 • دانشگاه توکیو
 • موسسه فناوری توکیو
 • دانشگاه کیوتو
 • دانشگاه توهوکو
 • دانشگاه کیوشو
 • دانشگاه اوزاکا
 • دانشگاه ناگویا
 • دانشگاه واسدا
 • دانشگاه هوکایدو

هزینه تحصیل رشته های مهندسی در ژاپن

هزینه تحصیل رشته های مهندسی در ژاپن با توجه به خدمات آموزشی ارائه شده و همچنین اعتبار مدرک دانشگاه های این کشور معقولانه به نظر می رسد و شما به عنوان یک دانشجو بین الملی باید 1159718 ین در سال ( معادل 10173 دلار آمریکا ) برای شهریه خود پرداخت نمائید.

اگر به تحصیل در رشته های مهندسی علاقه خاص دارید ، می توانید دانشگاه های روسیه را هم بررسی کنید ، روسیه در ارائه رشته های مهندسی بسیار توانا است و اعتبار مدارک مهندسی این کشور در جهان شناخته شده است ، مقاله تحصیل در روسیه را مطالعه کنید تا اطلاعات جامعی در این زمینه بدست آورید.

حقوق و ساعت کار مهندسان در ژاپن

ژاپن به دلیل فرهنگ کار قوی خود شناخته شده است ، با این حال عادات ملت سخت کوش در حال تغییر است زیرا سیاست اخیر دولت پیشنهاد کرده است که اضافه کاری را کاهش دهد و کارگران را به گذراندن تعطیلات بیشتر ترغیب کند.

یکی از مواردی که باید در مورد چشم انداز حقوق به خاطر داشته باشید این است که مبلغ دریافتی به شدت به نوع نقش شغلی و همچنین تجربه قبلی ، مهارت ها و تحصیلات شما بستگی دارند.

اگر دارای مدرک لیسانس در یک رشته مهندسی مربوطه ، مانند مهندسی سیستم مکانیک و سیستم الکتریکی هستید ، احتمالاً می توانید انتظار داشته باشید که شروع حقوق سالانه شما حدود 6 میلیون ین ( 56900 دلار آمریکا ) تا 10 میلیون ین ( 95000 دلار آمریکا ) باشد ؛ همچنین خارج از رشته های مهندسی سنتی ، برای مثال دامنه دستمزد مهندسان IT ، حدود 4 میلیون ین ( 37600 دلار آمریکا ) تا 6 میلیون ین ( 56400 دلار آمریکا ) در سال است.

جالب است بدانید که وزارت اقتصاد ، تجارت و صنعت ژاپن پیش بینی كرده است كه این كشور با كمبود 789000 مهندس نرم افزار تا سال 2030 روبرو خواهد شد – خلاصه كه مهندسان غیر ژاپنی برای پر كردن آن كاملاً صلاحیت دارند.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در ژاپن

تعداد دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در ژاپن چشمگیر است و موسسات آموزش عالی این کشور توسط وزارت علوم در سه گروه A ( ممتاز ) ، B ( خوب ) و C ( متوسط ) رتبه بندی شده اند ، حائز اهمیت است شما می توانید در هر یک از دانشگاه های قرار گرفته در این لیست که برنامه تحصیلی مورد نظرتان را ارائه می دهد ، به تحصیل بپردازید و پس از فارغ التحصیلی ، در صورت تمایل به بازگشت به ایران با قصد ادامه تحصیل و کار ، در باب تائید اعتبار مدرک نگرانی نداشته باشید.

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در ژاپن

گروه ممتاز دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در ژاپن

 • دانشگاه هوکایدو Hokkaido University
 • دانشگاه کیو Keio University
 • دانشگاه کوبه Kobe University
 • دانشگاه کیوتو Kyoto University
 • دانشگاه کیوشو Kyushu University
 • دانشگاه ناگویا Nagoya University

گروه خوب دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در ژاپن

 • دانشگاه چیبا Chiba University
 • دانشگاه دوشیشا Doshisha University
 • دانشگاه گیفو Gifu University
 • دانشگاه هیروشیما Hiroshima University
 • دانشگاه هیتوتسوباشی Hitotsubashi University
 • دانشگاه کانازاوا Kanazawa University

گروه متوسط دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در ژاپن

 • دانشگاه آویاما گاکوین Aoyama Gakuin University
 • دانشگاه چو Chuo University
 • دانشگاه گونما Gunma University
 • دانشگاه هوسی Hosei University
 • دانشگاه ایباراکی Ibaraki University
 • دانشگاه کاگوشیما Kagoshima University

تعداد دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در هر گروه زیاد است و شامل 11 موسسه در گروه A ، 33 موسسه در گروه B و 19 موسسه در گروه C می باشد و به اسامی ذکر شده در این بخش محدود نمی شود ، برای مشاهده لیست دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در ژاپن توصیه می کنیم که به سایت وزارت علوم مراجعه کنید یا بدون اتلاف وقت ، با مشاوران موسسه رجبی تماس بگیرید.

تحصیل مقطع دکترا در ژاپن

تحصیل مقطع دکترا در ژاپن فرصتی عالی برای تقویت مهارت های تحقیق دانشجو در جامعه ای امن و با ثبات است که برای تحصیل ، ارزش ویژه ای قائلند ؛ مشاوران موسسه رجبی در این بخش درباره سیستم دانشگاهی و ساختار یک برنامه دکترا اطلاعاتی ارائه داده است تا بتوانید یک تصور کلی از آن را مجسم کنید.

تحصیل مقطع دکترا در ژاپن

در ژاپن ، معمولاً دوره دکترا در یک مکان تخصصی مرتبط با دانشگاه برگزار می شود ، برنامه دکترا در ژاپن تقریباً مانند سایر نقاط دنیا ، یک مدرک تحقیقاتی پیشرفته است که اغلب به 2 مرحله تقسیم می شوند : مرحله اول که به صورت پیوسته یک برنامه کارشناسی ارشد را نیز به عنوان بخشی از برنامه ارائه می دهد و مرحله دوم که برای دانشجویانی طراحی شده است که قبلاً دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند.

طول برنامه دکترا در ژاپن

تحصیل مقطع دکترا در ژاپن در ماه آوریل آغاز می شود و ترم اول تا سپتامبر ادامه دارد و ترم دوم در ماه اکتبر آغاز می شود و در ماه مارس به پایان می رسد.

تحصیل دکترا برای دارندگان مدارک کارشناسی ارشد ، حداقل 3 سال طول می کشد ( اگر پروژه تحقیقاتی شما در حوزه های پزشکی ، داروسازی ، دندانپزشکی یا علوم دامپزشکی باشد ، مدت زمان تحصیل 4 سال خواهد بود ) ؛ در 2 سال اول تحصیلات الزاماتی وجود دارد که شامل گذراندن تعداد واحد درسی ، پیشنهاد پروژه و یک امتحان است.

اگر شما به عنوان بخشی از دکترا خود ، برنامه ارشد را نیز می گذرانید ( که یک برنامه 5 ساله است ) ، در مجموع 30 اعتبار کسب خواهید کرد.

ارزیابی دانشجویان دکترا در ژاپن

دانشجویان مقطع دکترا در ژاپن به طور معمول بر اساس کیفیت پایان نامه و همچنین امتحانات شفاهی عمومی ارزیابی می شوند ، بعضی اوقات ممکن است شما مجبور به ارائه توضیحاتی رسمی در مورد پایان نامه خود باشید.

شرایط ورود و تحصیل مقطع دکترا در ژاپن

از الزامات تحصیل مقطع دکترا در ژاپن ، این است که شما باید مدرک کارشناسی ارشد یا معادل بین المللی آن را داشته باشید ، علاوه بر این ممکن است مجبور باشید که در امتحان ورودی حوزه رشته خود شرکت کنید یا نمره آزمونGRE را ارائه دهید ، بنابراین باید بررسی کنید که در دانشگاه منتخب شما چه الزاماتی مد نظر است ، به عنوان مثال برخی دانشگاه ها سیاست حداقل سن را نیز اعمال می کنند.

فرآیند درخواست پذیرش دکترا در ژاپن

جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و در صورت وجود ، فرم استعلام پذیرش را به همراه CV خود ارسال کنید ؛ از طرف دیگر ، اگر آدرس ایمیل استاد های راهنما در دسترس است باید با آن ها تماس بگیرید تا درباره برنامه های تحقیقاتی خود صحبت کنید.

پس از اطمینان از تایید استاد راهنما ، می توانید فرم درخواست را ارسال کنید ، پس از ارسال مدارک ، پنل پذیرش درخواست شما را بر اساس مدارک تحصیلی ، اسناد ارائه شده و نمرات آزمون ( مانند GRE و مهارت زبان ) بررسی خواهد کرد.

احتمالاً از شما خواسته می شود به عنوان بخشی از برنامه دکترا خود اسنادی مانند مدارک تحصیلی قبلی ، رونوشت های رسمی ( ممکن است نسخه ای از پایان نامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد خواسته شود ) ، نمره آزمون ورودی و گواهی های مهارت زبان ( در صورت نیاز ) ، حداقل 2 توصیه نامه ( به طور کلی از اعضای ارشد کارمندان مانند رئیس دپارتمان یا مشاور دانشگاهی ) ، CV ، یک پیشنهاد تحقیق ( پروپوزال ) ، گواهی پزشکی ، 3 عکس گذرنامه و فتوکپی از گذرنامه معتبر را ارائه دهید.

الزامات استاد راهنما در مقطع دکترا در ژاپن

قبل از درخواست دوره دکترا خود در کشور ژاپن ، باید با یک استاد راهنما در یک دانشگاه ژاپنی تماس بگیرید و در مورد برنامه های تحقیق خود و دلیل انتخاب این موضوع با او صحبت کنید و در واقع او را برای نظارت پروژه خود قانع کنید ؛ همچنین از الزامات دیگر این موضوع ، داشتن یک توصیه نامه از مشاور دانشگاه فعلی یا قبلی می باشد.

اساتید غالباً مشغول فعالیت های اداری و سایر فعالیت ها هستند و نقش نظارت روزانه خود را به دانشگاهیان جوان ، دانشجویان مقاطع فوق دکترا یا حتی دانشجویان سال آخر دوره دکترا واگذار می کنند ؛ توجه داشته باشید که به عنوان دانشجو دکترا از شما انتظار می رود یک محقق مستقل باشید و به همین ترتیب ، به تدریج حمایت شما در این مقطع به حداقل خواهد رسید.

حائز اهمیت است که استادان در دانشگاه ژاپن اقتدار زیادی دارند و روابط ناظر و سرپرست ، بسیار رسمی است ، لذا اگر می خواهید سرپرست خود را به چالش بکشید ، باید این کار را با بالاترین سطح دیپلماسی و احترام انجام دهید.

اگر می خواهید برای تحصیل در مقطع دکترا به خارج از کشور بروید و به دنبال دریافت بورسیه هستید ، می توانید دانشگاه های کانادا را نیز بررسی کنید ، چراکه از نظر بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا موارد جذابی را خواهید یافت ، مقاله تحصیل در کانادا در این زمینه به شما کمک می کند.

بورسیه های تحصیلی در ژاپن

دولت ژاپن متمرکز بر تشویق بیشتر دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این کشور است و در نتیجه تعدادی بورسیه تحصیلی برای حمایت مالی از دانشجویان بین المللی ایجاد کرده است که برخی از این موارد را می توانید قبل از ورود به ژاپن و برخی دیگر را می توانید پس از ورود به کشور درخواست دهید ( با این وجود هیچ تضمینی برای تأمین اعتبار وجود ندارد ).

بورسیه های تحصیلی در ژاپن

قابل توجه است که این بورسیه های تحصیلی با درجات متنوع ، مراحل درخواست و مقادیر مختلف در اختیار دانشجویان بین المللی قرار داده شده است و بر اساس نوع آن ، بورس تحصیلی می تواند کل هزینه تحصیل را پوشش دهد.

شرایط و کمک هزینه بورسیه های تحصیلی در ژاپن

دولت ها و انجمن های محلی متنوعی وجود دارند که به دانشجویان بین المللی بورسیه می دهند ، بیشتر این بورسیه ها برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین کالج های پایه و کالج های فنی در دسترس است.

روند درخواست در دولت محلی و انجمن متفاوت است ، به عنوان مثال ، دانشجویان باید در منطقه تعیین شده تحصیل کنند تا بورس تحصیلی مرتبط با استان یا دولت شهری را دریافت کنند.

به طور معمول ، بورس تحصیلی حدود 1 سال به طول می انجامد و کمک هزینه آن می تواند از 10000 تا 80000 ین در ماه باشد.

بنیادهای خصوصی نیز طیف گسترده ای از بورسیه ها را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند که اغلب براساس کشور است ؛ اکثر بورسیه ها فقط مختص دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد است و مقررات سختگیرانه تری نسبت به بورس های تحصیلی دولتی محلی دارند و برخی از محدودیت ها شامل سن ، کشور ، موسسه ، رشته تحصیلی ، همراه با شرایط اضافی است.

کمک هزینه بورسیه های تحصیلی خصوصی در مقایسه با بورسیه های دولتی محلی ، به طور متوسط بیشتر و در حدود 100000 ین در هر ماه تخمین زده می شود و در برخی موارد هزینه سفر به ژاپن را نیز در بر می گیرد.

بورسیه MEXT در ژاپن

در ژاپن بورس تحصیلی MEXT ( وزارت آموزش ، فرهنگ ، ورزش و فناوری ) به دانشجویان مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و تبادل اختصاص داده شده است و هر یک از این دانشجویان واجد شرایط می توانند برای این بورس تحصیلی اقدام کنند ؛ قابل توجه است که معتبرترین بورسیه های پژوهشی مواردی هستند که توسط MEXT اعطا می شوند.

فرم درخواست باید قبل از تحصیل در دانشگاه تکمیل شود و توجه داشته باشید که مبلغ دریافتی توسط هر دانشجو در دانشگاه متفاوت است و همچنین طول آن می تواند از یک سال تا تمام سال های دانشجویی در دانشگاه باشد.

دانشجویان می توانند از طریق سفارت ژاپن یا کنسولگری مربوطه یا از طریق خود دانشگاه میزبان برای دریافت این بورس تحصیلی اقدام کنند.

این بورس تحصیلی به صورت کمک هزینه ماهانه ارائه می شود و مطابق با مقررات MEXT ، کرایه برگشت ، هزینه دانشگاه ، کمک هزینه ماهانه به علاوه یک دوره 6 ماهه اختیاری در ژاپن و کمک به پیدا کردن محل اقامت را شامل می شود.

بورسیه JASSO در ژاپن

JASSO ( سازمان خدمات دانشجویی ژاپن ) بورس تحصیلی دانشجویان بین المللی را از طریق دانشگاه میزبان قبل از دوره تحصیل تحت عنوان “بورس تحصیلی افتخارات Monbukagakusho برای دانشجویان بین المللی با بودجه خصوصی” ارائه می دهد.

به همین ترتیب دانشجویان مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و مبادله ای نیز می توانند برای این بورس تحصیلی اقدام کنند.

برخلاف MEXT ، این بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی با بودجه خصوصی است و وابسته به دولت نیست ؛ کمک هزینه ثابت این بورس تحصیلی ، 48000 ین در هر ماه است و 1 سال تحصیلی طول می کشد.

همانگونه مستحضر شدید ، بورسیه های تحصیلی ژاپن می توانند نه تنها شهریه ، بلکه هزینه های مختلف مربوط به تحصیل دانشجو را نیز پوشش دهند اما توجه داشته باشید که هر بورس تحصیلی مجموعه قوانین و محدودیت های خاص خود را دارد که مشاوران موسسه رجبی می توانند با دیدی عمیق تر ، آنها را بررسی کنند و نتایج را در اختیار شما قرار دهند.

کار پاره وقت دانشجویی در ژاپن

شما به عنوان یک دانشجو بین المللی ، ممکن است به دنبال کاره پاره وقت دانشجویی در ژاپن باشید اما به طور کلی دانشجویان بین المللی که با وضعیت ویزا دانشجویی به ژاپن می آیند ، قرار نیست کار کنند ، با این حال ، این امکان وجود دارد که شما در ژاپن به کار نیمه وقت بپردازید.

کار پاره وقت دانشجویی در ژاپن

دانشجویان بین المللی فقط وقتی که در کلاس ها ثبت نام کنند و مشخص شود کار تأثیری بر تحصیل آنها ندارد ، مجاز به انجام کار پاره وقت دانشجویی هستند ؛ اگر در ترم جاری در کلاس ها ثبت نام نکرده باشید ، اجازه کار ندارید و باید ژاپن را برای تمام ترمی که در مرخصی تحصیلی هستید ترک کنید-این شامل ترم تابستان می شود.

پس از گرفتن مجوز کار ، به عنوان یک دانشجو در ژاپن می توانید حداکثر 28 ساعت در هفته کار کنید ، این ترکیبی از تمام مکان هایی است که شما کار می کنید ، بنابراین اگر به عنوان مثال دو شغل دارید ، فقط می توانید 14 ساعت در هر یک کار کنید ؛ علاوه بر این ، این امکان وجود دارد که در تعطیلات ترم حداکثر 40 ساعت ( روزانه 8 ساعت ) کار کنید.

توجه داشته باشید اگر موسسه آموزش عالی مورد نظر را ترک کنید ، از آنجا که دیگر فعالیت های مربوط به دانشجو بودن را انجام نمی دهید ، اجازه کار شما نیز باطل می شود.

شرایط کار برای دانشجویان تازه پذیرفته شده در ژاپن

همانگونه که اشاره کردیم ، در ابتدا ویزای دانشجویی اجازه کار در ژاپن را نمی دهد و درخواست “اجازه فعالیت غیر از فعالیت مجاز در وضعیت اقامت که قبلاً اعطا شده است” یا خلاصه اجازه کار لازم است ، برنامه بسیار آسان است و برای انجام این کار دو روش وجود دارد.

قبل از ورود به ژاپن این فرم را پر کنید و هنگام ورود به فرودگاه آن را به افسر مهاجرت بدهید ، دیگری اینکه اگر قبلا کارت اقامت داشته اید اما اجازه کار خود را دریافت نکرده اید ، می توانید با پر کردن فرم دقیق تر و مراجعه به اداره مهاجرت در داخل کشور درخواست دهید.

روند درخواست معمولاً حدود سه هفته به طول می انجامد اما بسته به میزان کار اداره مهاجرت ممکن است بیشتر نیز طول بکشد ، اجازه کار یک برچسب است که در گذرنامه شما درج می شود و یک مهر که در پشت کارت اقامت شما قرار دارد.

نکته : اجازه کار فقط زمانی معتبر است که شما در کلاس های دانشگاه ثبت نام کرده باشید ، بنابراین از زمان ورود به ژاپن تا زمان شروع تدریس ، شما مجاز به کار نیستید زیرا هنوز در موسسه ثبت نام نکرده اید.

محدودیت ها و مکان های ممنوع برای اشتغال دانشجویان در ژاپن

دانشجویان نباید درگیر هیچ کار مرتبط با صنعت سرگرمی بزرگسالان از جمله باشگاه های شبانه ، کلوپ های میزبان ، سالن های پاچینکو ، مشاغل اینترنتی سرگرمی بزرگسالان ، خدمات اسکورت و خدمات همسریابی مبتنی بر تلفن باشند ؛ به طور خاص ، شما نباید به عنوان دی جی کار کنید یا در یک بار یا کلوپ شبانه نمی توانید به فعالیت های شغلی حتی ظرفشویی بپردازید زیرا پرداختن به این قبیل مشاغل اکیداً ممنوع است.

توجه داشته باشید اگر به فعالیتی بپردازید که توسط وضعیت “دانشجو دانشگاه” مجاز نباشد ، ممکن است مجازات آن حتی اخراج باشد ، هر کسی که آگاهانه چنین شخصی را استخدام کند نیز به دلیل نقض قانون کنترل مهاجرت مجازات می شود.

تمام سو رفتارهای مربوط به حوادث کار توسط دفتر خدمات دانشجویی ثبت می شود و اگر هر یک از مقررات را نقض کنید ، باید به تنهایی با عواقب آن مواجه شوید ، تخلفات ویزای شما نیز به دلیل نقض قوانین رفتاری دانشجویی ، برای اقدامات انضباطی به دفتر مشاور عمومی دانشگاه ارجاع می شود ، این مجازات ها می تواند شامل مشروطیت ، تعلیق و اخراج باشد.

ثبت شرایط کار پاره وقت دانشجویی در ژاپن

بهترین کار این است که هنگام کار پاره وقت بتوانید از کارفرما “قرارداد کاری” بگیرید ، اما طبق آداب و رسوم ژاپن ، در اکثر موارد چنین روشی وجود ندارد ؛ پس از مصاحبه ، از کارفرما بخواهید که تعداد روزهای کاری ، ساعت ، پرداخت ، روز پرداخت ، نام کارفرما ، شماره تلفن و غیره را یادداشت کند ، در غیر اینصورت ، لطفاً تمام جزئیات را خودتان بنویسید و مطالب را با کارفرما تأیید کنید.

شما می توانید از این تفاهم نامه استفاده کنید تا مشکلی ایجاد نشود ، همچنین اگر از طریق روزنامه یا مجله شغل مورد نظر را پیدا کرده اید ، لطفا مقاله تبلیغات را با خود به همراه داشته باشید.

اخیراً مواردی وجود داشته است که دانشجویان بین المللی فریب کار غیرقانونی را می خورند و سرانجام دستگیر می شوند ، اگر از خود می پرسید آیا کار نیمه وقتی که در نظر دارید برای آن درخواست دهید مناسب یک دارنده ویزای دانشجویی است یا خیر ، لطفاً با مشاوران موسسه رجبی تماس بگیرید.

خدمات بیمه دانشجویی در ژاپن

اگر شما به دنبال خدمات بیمه دانشجویی در ژاپن هستید ، قبل از هر چیزی باید بدانید که در ژاپن دو نوع بیمه درمانی وجود دارد : بیمه سلامت ملی ( NHI ) و بیمه اجتماعی ( SI ).

خدمات بیمه دانشجویی در ژاپن

به بیان ساده ، SI برای کارگران حقوق بگیر در شرکت ها است در حالی که NHI برای هر کس دیگری است که واجد شرایط بیمه شغلی نمی باشد ؛ علاوه بر این ، این بیمه ها منحصر به ساکنان ژاپن نیستند و ساکنان غیر ژاپنی ، به استثنای افرادی که از طریق ویزای توریستی به این کشور سفر می کنند ، مجاز به ثبت نام می باشند.

ساکنان خارجی که به مدت 3 ماه یا بیشتر در ژاپن اقامت خواهند داشت ، مجبور به عضویت در برنامه بیمه سلامت ملی ( NHI ) هستند ، باید بدانید که عضویت در بیمه سلامت ملی اجتناب ناپذیر است!

حق بیمه درمانی در ژاپن

حق بیمه سالانه در بیشتر موارد حدود 20000 JPY است ، حق بیمه با توجه به شهرداری و درآمد شما متفاوت است ، یک طرح کاهش حق بیمه یا سیستم پشتیبانی ممکن است در دسترس دانشجویان باشد و دانشجویان بین المللی که ادعای مالیات بر درآمد ندارند می توانند نرخ های مناسبی برای حق بیمه خود دریافت کنند ، بنابراین باید با دفتر شهرداری تماس بگیرید.

تاریخ عضویت در طرح ، براساس تاریخ ورود به ژاپن است و اگر درخواست بعداً انجام شود ، بیمه گر ملزم به پرداخت حق بیمه گذشته برای دوره ، از روز اول حضور در ژاپن تا تاریخ درخواست خواهد بود.

نحوه عضویت در بیمه سلامت ملی ژاپن

شما برای برخورداری از خدمات بیمه باید در بخش بیمه ملی بخش یا دفتر شهر درخواست دهید ، برای این امر شما به کارت اقامت و گذرنامه خود نیاز خواهید داشت.

اگر با خانواده خود زندگی می کنید ، اعضای خانواده شما نیز می توانند به این طرح بپیوندند ، هنگام مراجعه ، اطمینان حاصل کنید که تمام نام های خانواده شما در کارت ذکر شده باشد.

بیمه پزشکی ملی چه مواردی را پوشش می دهد؟

اعضای این طرح اساساً فقط 30٪ هزینه های پزشکی خود را پرداخت می کنند و این بدان معناست که 70٪ هزینه توسط این طرح تأمین می شود اما مواردی نیز وجود دارد که در این طرح اعمال نمی شود و شما باید تمام هزینه ها را پرداخت کنید مانند اتاق های خصوصی اضافی در بیمارستان ها ، داروهای گران قیمت ، درمان های خاص مانند قرار دادن یک دندان طلا ، سقط جنین و غیره که در این طرح ذکر نشده است.

بازپرداخت هزینه های پزشکی در ژاپن

در صورت تأیید ادعا دانشجو برای بازپرداخت ، حتی پس از پرداخت هزینه های پزشکی در زمان درمان ، در شرایط زیر ، 70٪ هزینه بازپرداخت می شود.

 • هنگامی که در یک حادثه آسیب دیدید و در بیمارستانی تحت برنامه بیمه ملی تحت درمان قرار گرفتید ، یا هنگامی که در طول سفر ناگهان بیمار یا آسیب دیدید و بدون ارائه کارت بیمه تحت درمان قرار گرفتید.
 • هزینه های بیماری جدی که توسط پزشک تأیید می شود.
 • هنگامی که بیمار تحت نظر پزشک ، ماساژ ، طب سوزنی ، موکا کوتری یا استئوپاتی دریافت می کند.
 • هزینه ساخت کرست و گچ.
 • هزینه های انتقال خون که تحت پوشش بیمه نیست.
 • هزینه حمل و نقل از خانه به بیمارستان برای یک فرد مبتلا به بیماری جدی.

کمک در هزینه های مختلف پزشکی در ژاپن

اگر هزینه های پزشکی فردی برای درمان در یک بیمارستان از یک حد خاص فراتر رود ، یک سیستم پرداخت برای مراقبت های پزشکی با هزینه بالا وجود دارد که در آن ، بیمار می تواند برای مبلغ پرداختی بیش از آن حد مشخص ، درخواست بازپرداخت نماید.

با بیمه سلامت ملی ، یک دوشیزه می تواند برای زایمان 420000 JPY تقریبا (ً 4200 دلار آمریکا ) کمک دریافت کند ، به همین ترتیب ، در صورت وجود گواهی یا اثبات سقط جنین و تولد زودرس ، اگر دوره بارداری بیش از چهار ماه باشد ( 85 روز ) ، همان مبلغ داده می شود.

همچنین قابل توجه است که در زمان مرگ یک عضو ، 50000 JPY تقریباً ( 500 دلار آمریکا ) تا 70000 JPY تقریباً ( 700 دلار آمریکا ) به شخصی که مراسم تشییع جنازه را برگزار کرده است ، تعلق می گیرد.

چکاپ دانشجویان در دانشگاه های ژاپن

در ژاپن انجام معاینه پزشکی هر ساله برای دانشجویان الزامی است و این امر طبق قوانین ژاپن پیش بینی شده است ، معاینه پزشکی نقش مهمی در حفظ سلامت همه افراد دارد و هدف آن ، محافظت از سلامتی دانشجویان و کل دانشگاه است.

هدف سرویس بهداشتی دانشگاه ارائه پشتیبانی مورد نیاز دانشجویان برای ادامه کار علمی خود است ، بنابراین لطفاً چکاپ کنید ؛ معاینه دانشجویان بین المللی به دو نوع تقسیم می شود : معاینه دانشجویان جدید و معاینات دوره ای ( برای سال های دوم و بالاتر ) و به صورت رایگان ارائه می شود.

از سال دوم تحصیل در دانشگاه ، همه دانشجویان باید در معاینات دوره ای شرکت کنند ، که به طور معمول از آوریل تا ژوئن برگزار می شود ، برنامه زمانبندی چکاپ ها در تابلوی اعلانات دانشکده ها / موسسات تحصیلات تکمیلی و در وب سایت هر یک از مرکز خدمات بهداشتی پردیس اصلی قرار دارد.

دلیل دیگر برای انجام معاینات این است که گواهی های معاینه پزشکی که برای بسیاری از مراحل درخواست ( بورسیه ، آزمون ورودی و شغلی لازم است ) فقط برای دانشجویانی که چکاپ کرده اند صادر می شود ، لطفا توجه داشته باشید که چکاپ ها خارج از دوره های تعیین شده ارائه نمی شوند.

بیمه حوادث در ژاپن

برای تأمین هزینه های ناشی از یک حادثه غیرمنتظره که تحت پوشش بیمه درمانی ملی نیستند ، برنامه های بیمه حوادث و بیمه مسئولیت شخصی وجود دارد که دانشجویان بین المللی نیز می توانند در آن ثبت نام کنند ؛ موارد زیر نمونه هایی است که توسط این بیمه تحت پوشش قرار میگیرند.

 • اگر روغنی که برای سرخ کردن مواد غذایی استفاده می کنید آتش گرفته و آشپزخانه شما را می سوزاند و در اثر آن ، دیوارها نیاز به بازسازی دارد.
 • اگر دوچرخه سواری می کنید و شخص دیگری را زخمی می کنید و باید هزینه های پزشکی وی را پرداخت کنید.
 • اگر اتاق شما مورد سرقت قرار گرفته و وسایلی مانند رایانه شخصی یا دوربین شما به سرقت رفته است.

این بیمه توسط صرافی ها و خدمات آموزشی ژاپن ( JEES ) ارائه می شود ، همچنین JEES یک طرح پوشش بیمه اضافی به نام “Inbound Futai-Gakuso” ارائه می دهد ، توجه داشته باشید که این سرویس در همه موسسات در دسترس نیست ، بنابراین با مشاوران موسسه رجبی در تماس باشید تا اطلاعات تکمیلی لازم را به دست آورید.

خوابگاه های دانشجویی ژاپن

محل اقامت از امور اساسی مهاجرت محسوب می شود و قبل از هر چیزی باید توجه لازم را به محل اسکان خود داشته باشید ، انواع محل اقامت که شما می توانید در این کشور پیدا کنید عبارتند از خوابگاه های دانشجویی کشور ژاپن ، اقامت در خانه ، مسکن خصوصی و خانه های گایجین.

خوابگاه های دانشجویی ژاپن

خوابگاه های دانشجویی کشور ژاپن توسط دانشگاه ها ارائه می شود ، شما در این در این نوع اسکان ، اتاق خود را معمولاً بین دو یا سه نفر به اشتراک می گذارید و آشپزخانه و حمام را با بقیه طبقه مشترک هستید.

خوابگاه ها راهی عالی برای شناختن افرادی است که در دانشگاه شما حضور دارند زیرا تنها افرادی که در خوابگاه زندگی می کنند دانشجویان دانشگاه هستند ، همچنین خوابگاه ها معمولاً نزدیکترین گزینه به دانشگاه هستند و این امکان فراهم می شود که در هزینه های حمل و نقل خود صرفه جویی کنید.

در حالی که خوابگاه های این کشور برای برخی از دانشجویان بسیار مناسب است ، اما آنها معمولاً قوانین اضافی مانند ساعت ممنوعیت رفت و آمد دارند که بعضی از دانشجویان آن را دوست ندارند ؛ همچنین اگر قصد دارید که خانواده خود را به ژاپن بیاورید ، این نوع محل اقامت ممکن است بهترین انتخاب نباشد.

هزینه خوابگاه های دانشجویی کشور ژاپن

در بعضی مواقع ، زندگی در خوابگاه های دانشجویی کشور ژاپن می تواند ارزانترین گزینه باشد و شما نیازی به خرید مبلمان یا لوازم خانگی ندارید زیرا خوابگاه ها دارای مبلمان اساسی هستند ؛ هزینه اقامت ماهانه در خوابگاه های دانشجویی که به دانشگاه مربوط پرداخت می شود ، ماهانه 28000 JPY می باشد.

بعضی از خوابگاه ها هزینه های آب و برق را در قبض اجاره در نظر می گیرند در حالی که برخی دیگر هزینه های برق و آب را جداگانه حساب می کنند ، هزینه خدمات غذا نیز می تواند شامل اجاره شود اما گزینه های بدون وعده غذایی نیز در دسترس است.

اقامت در خانه یک خانواده بومی در ژاپن

برخی از برنامه ها فرصت زندگی با یک خانواده ژاپنی را فراهم می کنند ، این اجازه می دهد تا شما به عنوان یک دانشجو بر روی مهارت های زبان خود کار کنید و با فرهنگ ژاپنی سازگار شوید و حتی “خانواده ژاپنی” خود را بدست آورید!

اگر برنامه شما این فرصت را فراهم کند ، معمولاً درست مثل خوابگاه ، مستقیماً هزینه اقامت خود را به موسسه پرداخت می کنید ؛ در خانه های مسکونی نیز ممکن است مانند خوابگاه ها قوانین اضافی وجود داشته باشد که انتظار می رود از آنها پیروی کنید زیرا در خانه شخص دیگری زندگی می کنید ، محل اقامت در خانه اغلب می تواند از نظر فرهنگی غنی ترین باشد ، پس ارزش کمی فکر کردن را دارد.

مسکن خصوصی در ژاپن

شما همیشه این امکان را دارید که یک مسکن خصوصی برای خود پیدا کنید که محبوب ترین گزینه برای دانشجویان ژاپنی نیز می باشد زیرا حدود 70٪ از کل دانشجویان در خارج از دانشگاه زندگی می کنند ، توجه داشته باشید که اگر خانه یا آپارتمان خود را اجاره کنید ، مسئولیت امور مالی و اغلب مبلمان آپارتمان به عهده شما خواهد بود.

لازم به ذکر است که هزینه اجاره یک مسکن خصوصی در ژاپن بسته به فاصله مسکن تا ایستگاه مترو ، سال ساخت ساختمان و غیره متفاوت است اما برآورده شده که یک مسکن خصوصی در شهرهای مختلف ژاپن 30000 تا 40000 JPY در ماه هزینه خواهد داشت ، این مقدار در شهر توکیو 60000 JPY در ماه میرسد.

بعلاوه ، اگر خانه خود را اجاره کنید ممکن است لازم باشد یک ضامن پیدا کنید زیرا هنگام اجاره آپارتمان در ژاپن ضامن مشترک لازم است ، اگر اجاره را به موقع پرداخت نکنید یا خسارتی را بدون پرداخت هزینه تعمیرات رها کنید ، موجر می تواند از ضامن مشترک هزینه اجاره یا تعمیرات معوقه را طلب نماید.

سیستمی وجود دارد که در آن افراد مرتبط با موسسه ( دفتر دانشجویی یا کادر آموزشی ) می توانند به عنوان ضامن مشترک برای دانشجویان بین المللی با ارتباطات محدود ژاپنی عمل کنند ؛ حائز اهمیت است ، در صورت انعقاد قراردادی که مستلزم پرداخت هزینه ضمانت است ، ضامن مشترک ممکن است لازم نباشد.

خانه های گایجین در ژاپن

اگر قصد دارید مدت زمان محدودی در ژاپن بمانید ، خانه های گایجین ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد ، هزینه اجاره این خانه ها معمولاً کمتر از اجاره آپارتمان شخصی است و اگرچه ممکن است چندان مدرن نباشند اما می توانید چندین هفته یا چند ماه آن را اجاره کنید.

همانگونه که دیدید ، گزینه های زیادی برای اقامت دانشجویان در ژاپن وجود دارد اما ممکن است همه آنها برای شما مناسب نباشد ، برای همین قبل از اینکه خودتان جستجو کنید ، حتماً با مشاوران موسسه رجبی تماس بگیرید تا در مورد بهترین نوع مسکن و همچنین خوابگاه های دانشجویی کشور ژاپن از مشاوره ای تخصصی بهره مند شوید.

بهترین دانشگاه های ژاپن

ژاپن زیستگاه طبیعی ایده و تحقیقات عالی است و جای تعجب نیست که دانشگاه های رتبه برتر ، شناخته شده و محبوب بین المللی را دارا باشد ؛ برای اطمینان به یاد داشته باشید که از دهه 1950 بیش از 20 برنده جایزه نوبل فقط از ژاپن وجود داشته است و همین امر سبب ترغیب هرچه بیشتر دانشجویان بین المللی به تحصیل در این کشور می شود.

بهترین دانشگاه های ژاپن

برخی از بهترین دانشگاه های ژاپن عبارتند از دانشگاه توهوکو ، دانشگاه کیوتو ، دانشگاه توکیو ، موسسه فناوری توکیو ، دانشگاه کیوشو ، دانشگاه هوکایدو ، دانشگاه ناگویای ، دانشگاه اوزاکا ، دانشگاه تسوکوبا ، دانشگاه بین المللی آکیتا ، دانشگاه هیروشیما ، دانشگاه واسدا ، دانشگاه کیو ، دانشگاه کوبه و برخی دیگر ؛ ما در ادامه به شرح 5 دانشگاه برتر این کشور پرداخته ایم ، بنابراین با ما همراه باشید.

دانشگاه توهوکو Tohoku University

دانشگاه توهوکو به عنوان سومین دانشگاه امپریالیستی کشور و یکی از هفت دانشگاه ملی ، در حال حاضر در رتبه 77 دانشگاه های جهانی رتبه بندی شده است و اولین دانشگاه ژاپن است که دانشجویان زن و بین المللی را برای تحصیل در این کشور پذیرفته است.

در سال 2009 ، دانشگاه توهوکو یکی از 13 دانشگاهی بود که دولت ژاپن برای کمک به ارائه آموزش عالی در سطح بین المللی انتخاب کرد و این دانشگاه یک سری برنامه های تحصیلی را ارائه داد که بیشتر به زبان انگلیسی تدریس می شدند.

این دانشگاه با نمرات تقریباً عالی در شبکه تحقیقات بین المللی است و نشان دهنده دستاوردهای ابتکاری خود در اختراعات فن آوری ، از جمله فیبر نوری و ضبط مغناطیسی عمود ، می باشد.

دانشگاه کیوتو Kyoto University

دانشگاه کیوتو در سه پردیس دانشگاه یوشیدا ، اوجی و کاتسورا گسترش یافته است ، این یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ژاپن است و به طور مداوم در آسیا دارای رتبه بالایی است ؛ کیوتو حدود 22000 دانشجو ، 10 دانشکده ، 19 موسسه تحصیلات تکمیلی ، 13 موسسه تحقیقاتی و 21 مرکز تحقیقاتی و آموزشی دارد.

این دانشگاه در ابتدا از دانشکده های حقوق ، پزشکی و علوم و مهندسی تشکیل شده بود و سپس ظرف دو سال ، كتابخانه و بيمارستاني را افتتاح كرد ؛ پس از آن ، کیوتو دانشکده هایی در اقتصاد ، کشاورزی و علوم انسانی تأسیس کرد و اولین موسسه تحصیلات تکمیلی را در اواسط قرن بیستم راه اندازی نمود.

قابل توجه است که دانش آموخته های این موسسه آموزش عالی ، تعدادی محقق موفق از جمله 10 برنده جایزه نوبل ، دو برنده مدال فیلدز و یک برنده جایزه گاوس می باشند.

دانشگاه توکیو The University of Tokyo

دانشگاه توکیو در حال حاضر در رتبه 23 جهان قرار دارد و اولین دانشگاه ملی ژاپن بود ، این دانشگاه در سال 1887 تاسیس شده و در سطح جهانی با اعتبار دانشگاهی مشهور است زیرا با افتخار ، مجموعه ای از فارغ التحصیلان موفق و برجسته ، از جمله 15 نفر از 62 نخست وزیر ژاپن و 5 فضانورد را آموزش داده است.

این موسسه آموزش عالی در حال حاضر دارای 10 دانشکده ، 15 موسسه تحصیلات تکمیلی ، 11 موسسه تحقیقاتی وابسته ( از جمله مرکز تحقیقات علوم و فناوری پیشرفته ) ، 13 مرکز در سراسر دانشگاه ، 3 کتابخانه و 2 موسسه برای تحصیلات پیشرفته می باشد.

جالب است بدانید که بالاترین امتیاز دانشگاه توکیو در اعتبار علمی ، شهرت کارفرمایی و شبکه تحقیقات بین المللی است.

موسسه فناوری توکیو Tokyo Institute of Technology

موسسه فناوری توکیو یک دانشگاه ملی تحقیقاتی است که در منطقه بزرگ توکیو در ژاپن واقع شده است ، این بزرگترین موسسه آموزش عالی در ژاپن است که به آموزش علوم و فناوری اختصاص یافته است ، این دانشگاه در 6 موسسه تشکیل شده است که در آن بیش از 40 گروه و مرکز تحقیقاتی وجود دارد.

حائز اهمیت است که موسسه فناوری توکیو شامل یک برنده جایزه نوبل است – هیدکی شیراکاوا ، یکی از دریافت کنندگان جایزه نوبل شیمی در سال 2000.

دانشگاه کیوشو Kyushu University

دانشگاه کیوشو چهارمین دانشگاه قدیمی ژاپن است و به عنوان یکی از بزرگترین عوامل کمک به آموزش عالی در این کشور ، از سال گذشته تا کنون رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است و همچنین تعداد دانشجویان خارجی آن سال به سال در حال افزایش است.

شایان ذکر است که 7.5 میلیون مورد در موزه دانشگاه کیوشو وجود دارد که شامل اسناد ، آثار باستانی و مجموعه حشرات بیش از 4 میلیون نمونه است.

در طول تاریخ ، این دانشگاه فارغ التحصیلانی از شخصیت های بسیار مورد احترام داشته است ، افرادی نظیر مهندس ژاپنی و فضانورد JAXA ، کویچی واکاتا ، هنرمند مشهور مانگای ژاپنی ، Masashi Kishimoto ( خالق Naruto ) و بسیاری دیگر.

مشاوران موسسه رجبی ، مشاوره ای ترتیب می دهد تا سوالات خود را بپرسید و با کمک متخصصان ما ، آگاهی لازم درباره بهترین دانشگاه های ژاپن را به دست آورید ، بنابراین منتظر تماس شما عزیزان هستیم.

بهترین شهرهای ژاپن برای تحصیل

انتخاب یک شهر مناسب اولین قدم برای داشتن تجربه عالی هنگام تحصیل در خارج از کشور است ، بهترین شهرهای ژاپن برای تحصیل ، مکان هایی هستند که بیشترین برنامه تحصیلی را در خارج از کشور ارائه می دهند ، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محبوبیت هر یک از این شهرها ، ادامه مطلب را بخوانید اما در انتخاب خود عجله نکنید.

بهترین شهرهای ژاپن برای تحصیل

شهر توکیو در ژاپن

توکیو به عنوان یکی از بزرگترین کلانشهرهای جهان ، مکانی است که تقریباً همه چیز در آن امکان پذیر است ، پایتخت ژاپن نه تنها بیشترین برنامه را برای تحصیل در خارج از کشور دارد ، بلکه این کلانشهر تنوع باورنکردنی از زندگی روزمره را نیز ارائه می دهد.

اگر شما در دوران دانشجویی به دنبال زندگی سریع هستید ، توکیو بهترین مکان برای اقامت است زیرا جابجایی وسایل حمل و نقل عمومی بسیار ساده و البته بسیار شلوغ است.

موسسات آموزش عالی که شما می توانید برای تحصیل در این شهر انتخاب کنید عبارتند از دانشگاه توکیو ، موسسه فناوری توکیو ، دانشگاه بین المللی مسیحی ، دانشگاه واسدا ، دانشگاه کیو ، دانشگاه هیتوتسوباشی ، دانشگاه کشاورزی و فناوری توکیو ، دانشگاه سوفیا ، دانشگاه مطالعات خارجی توکیو ، دانشگاه اوچانومیزو ، دانشگاه علوم و فنون دریایی توکیو ، دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو ( TMDU ) و برخی دیگر.

شهر هیروشیما در ژاپن

کسانی که از شهرهای بزرگ لذت می برند ، ممکن است دریابند که هیروشیما مکان مناسبی برای تحصیل در خارج از کشور است ؛ با شنیدن نام هیروشیما ، بیشتر مردم بلافاصله به یک چیز فکر می کنند : بمب اتمی که این شهر را در 6 آگوست 1945 نابود کرد ، این فصل تاریک از تاریخ ژاپن هنوز در موزه بمب اتمی و پارک یادبود صلح به یادگار مانده است و از جمله جاذبه های اصلی هیروشیما است.

با وجود تاریخ تاریک این منطقه ، هیروشیما امروزی به عنوان یکی از آرام ترین شهرهای ژاپن شناخته می شود و برای دانشجویانی که به دنبال تجربه فرهنگی تازه در ژاپن هستند ، مکانی مناسب است و شما می توانید با تحصیل برنامه مورد نظر خود در دانشگاه هیروشیما از زندگی در این شهر لذت ببرید.

شهر کیوتو در ژاپن

کیوتو مرکز تاریخی ژاپن است و جاذبه های تاریخی فوق العاده ای مانند موزه ها ، باغ ها و بناهای تاریخی دیدنی را ارائه می دهد که چشم انداز واقعی از معماری باستان ژاپن را به نمایش می گذارد.

کیوتو تقریباً به اندازه توکیو ، مدرن و درگیر در فرهنگ پاپ نیست اما امکانات مدرن آن مانند حمل و نقل کاملاً مناسب است و علاوه بر این ، هزینه های زندگی در آن بسیار ارزان تر از توکیو است ؛ شما هنگام تحصیل در این شهر چشم اندازی از فرهنگ ژاپن را تجربه خواهید کرد زیرا اعتقاد بر این است که کیوتو یکی از زیباترین شهرهای کل ژاپن است.

موسسات آموزش عالی واقع در این شهر که شما می توانید در آنها به تحصیل بپردازید عبارتند از دانشگاه کیوتو ، دانشگاه کوبه ، موسسه فناوری کیوتو ، دانشگاه ریتسومیکان ، دانشگاه دوشیشا ، دانشگاه ریوکوکو ، دانشگاه مطالعات خارجی کیوتو ، دانشگاه کیوتو سانگیو و غیره.

شهر ساپورو در ژاپن

ساپورو در شمال ژاپن قرار دارد ، بنابراین توجه داشته باشید زمستان ها با یک لایه ضخیم برف همراه است ، با این حال کسی که از سرما بیزار باشد ، با زیبایی های طبیعی برجسته ، شرایط ایده آل برای ورزش های زمستانی و استقبال گرم اهالی مهمان نواز روبرو خواهد گرفت.

اگر هدف شما یادگیری زبان و فرهنگ ژاپنی است ، حتما ساپورو را در صدر انتخاب های خود قرار دهید زیرا به سختی کسی در این شهر به زبان انگلیسی صحبت می کند ، این بدان معنی است که مهارت های ژاپنی شما در کمترین زمان بهبود می یابد!

شهر اوزاکا در ژاپن

در نگاه اول ، اوزاکا ممکن است تا حدودی شبیه توکیو باشد ، با این وجود از نظر فرهنگی ، اشتراکات دو شهر کمتر از تصور شماست.

دانشجویانی که علاقه زیادی به زندگی شبانه دارند ، احتمالاً می خواهند تحصیل در خارج از کشور را در این شهر شلوغ بگذرانند ، این شهر ، پر از کانال و بیلبوردهای تبلیغاتی روشن است و ترکیبی عجیب و جذاب از ونیز و لاس وگاس است ؛ علاوه بر این ، اوزاکا جایی است که شما می توانید بهترین غذاهای سنتی ژاپنی را پیدا کنید ، این شهر مملو از رستوران ها و غرفه های غذاهای خیابانی است که بسیاری از آنها ارزان و خارق العاده هستند.

شما می توانید در هر یک از موسسات آموزش عالی این شهر نظیر دانشگاه اوزاکا ، دانشگاه کانسای ، دانشگاه کیندای و غیره به تحصیل برنامه مورد نظر خود مشغول شوید و از اقامت خود در ژاپن لذت ببرید.

از آنجا که هر شهر ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارد ، این شما هستید که تصمیم می گیرید از بین بهترین شهرهای ژاپن برای تحصیل آیا تنوع توکیو ، سبک زندگی آرام هیروشیما ، میراث کیوتو ، طبیعت ساپورو یا غذای خیابانی اوزاکا را ترجیح می دهید ؛ در نهایت ، به دلیل سخت بودن انتخاب هر یک از اینها ، مشاوران موسسه رجبی آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره تخصصی به شما خواهد بود.

هزینه های تحصیل در ژاپن

محاسبه هزینه های شهریه برای هر دانشجو احتمالی دانشگاه دلهره آور است و صرف نظر از دانشگاه ، تحقیق در مورد هزینه های تحصیل و همچنین روش های پرداخت می تواند مشکل باشد ، هزینه های متفاوتی براساس بخش های مختلف وجود دارد و حدس های شفاهی مشترک می تواند پرداخت پیش بینی شده شما برای شهریه را به شدت تغییر دهد.

هزینه های تحصیل در ژاپن

هزینه های تحصیل در ژاپن شاید زیاد به نظر برسد اما باید یادآوری کنیم که مبالغ پرداختی به دانشگاه های ژاپن در مقایسه با شهریه موسسات آموزش عالی کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس مقرون به صرفه تر است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ژاپن

در ژاپن ، شهریه می تواند براساس نوع موسسه و گروه متفاوت باشد ؛ طبق قوانین ژاپن ، دانشگاه های ملی بدون توجه به برنامه بین المللی یا داخلی شهریه مشابهی دارند و هزینه تحصیل دانشجویان در هر سال 585800 ین ( حدود 5348 دلار آمریکا ) ثابت است.

در سال اول هزینه پذیرش جداگانه وجود دارد که 282000 ین ( حدود 2575 دلار آمریکا ) تعیین می شود ؛ در کنار شهریه ، هزینه های جداگانه دیگری مانند هزینه های تسهیلات ، هزینه تجهیزات و سایر هزینه های نگهداری وجود دارد که سالانه براساس رشته و گروه پرداخت می شود ، بنابراین کل هزینه تحصیل دانشجو حداقل 817800 ین ( حدود 7466 دلار آمریکا ) می باشد.

شهریه توسط ترم تعیین می شود و به طور مساوی تقسیم می گردد ، بنابراین هر پرداخت 267900 ین است ، به طور معمول دانشجویان علوم و پزشکی به دلیل هزینه تجهیزات در آزمایشگاه ها و آزمایشات ، شهریه کل بیشتری دارند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ژاپن

دانشگاه های خصوصی از نظر شهریه متفاوت هستند ، به طور معمول ، دانشگاه های خصوصی مانند دانشگاه کیو یا دانشگاه بین المللی مسیحی گران تر از شهریه دانشگاه های ملی یا دولتی هستند- مانند دانشگاه توکیو ، دانشگاه توهوکو و دانشگاه اوزاکا.

اکثر دانشگاه های خصوصی شهریه نسبتاً مشابهی دارند که بر اساس دانشگاه و گروه ، سالانه در حدود 1.2 میلیون ین تا 2 میلیون ین است ، هزینه های پذیرش در اکثر دانشگاه های خصوصی 200000 ین ثابت است ، اما شهریه ( بدون تجهیزات یا هزینه های متفرقه ) در هر ترم به موسسه بستگی دارد.

لازم به ذکر است که برخلاف دانشگاه های ملی که شهریه سالانه را به نصف هر ترم تقسیم می کنند ، برخی از موسسات خصوصی شهریه متفاوتی در هر ترم دارند.

دانشگاه های مقرون به صرفه ژاپن

 • دانشگاه آیچی : 7500 دلار در سال
 • دانشگاه اوزاکا : 4000 دلار در سال
 • دانشگاه کیوشو : 4000 دلار در سال
 • دانشگاه توهوکو : 4000 دلار در سال
 • دانشگاه کیوتو : 4500 دلار در سال
 • دانشگاه کیو : 8500 دلار در سال
 • دانشگاه کانسای : 7500 دلار در سال
 • دانشگاه ناگویا : 4000 دلار در سال
 • دانشگاه شهر توکیو : 11000 دلار در سال

هزینه تحصیل برخی از رشته های کارشناسی در ژاپن

 • پزشکی : 44239 دلار هزینه کل سال اول تحصیل
 • دندانپزشکی : 37625 دلار هزینه کل سال اول تحصیل
 • داروسازی : 18268 دلار هزینه کل سال اول تحصیل
 • هنر : 14353 دلار هزینه کل سال اول تحصیل
 • علوم ورزشی : 11352 دلار هزینه کل سال اول تحصیل
 • حقوق و اقتصاد :10110 دلار هزینه کل سال اول تحصیل

شهریه تحصیل مقطع دکترا در ژاپن

تحصیل دکترا در ژاپن نسبتاً مقرون به صرفه است و گزینه های زیادی برای دانشجویان بین المللی دکترا وجود دارد ، در دانشگاه های ملی ژاپن ، شهریه مقطع دکترا توسط وزارت این کشور تعیین می شود و یا برای دانشگاه های دولتی توسط مقامات محلی تعیین می گردد.

 • دانشگاه های ملی : 520.800 ین ( 4 ، 735 دلار ) در سال + 282 ، 000 ین ( 2 ، 565 دلار ) برای هزینه های پذیرش
 • دانشگاه های عمومی محلی : 538 ، 167 ین ( 4 ، 900 دلار ) در سال + 230 ، 717 ین ( 2 ، 100 دلار ) برای هزینه های پذیرش
 • دانشگاه های خصوصی : شهریه سالانه از 515 ، 283 ین ( 4 ، 685 دلار ) برای دکترا های پزشکی و داروسازی و همچنین 1 ، 123 ، 379ین ( 10.215 دلار ) برای دکترا در زمینه هنر می باشد ؛ علاوه بر شهریه ، هزینه پذیرش دانشگاه در حدود 220 هزار ین ( 2000 دلار ) خواهد بود.

نحوه پرداخت شهریه در ژاپن

شهریه را می توان از طریق انتقال بانکی بصورت آنلاین ، کارت اعتباری یا حتی به صورت نقدی به دانشگاه پرداخت کرد ، بیشتر دانشجویان شهریه خود را از طریق انتقال بانکی آنلاین از خارج از کشور یا در داخل کشور با استفاده از حساب بانکی ژاپن پرداخت می کنند.

ترتیب انتقال بانکی به صورت خودکار برای بانک های ژاپنی امکان پذیر است ، بنابراین هزینه تحصیل به طور مستقیم زمان پرداخت شهریه از حساب کسر می شود ، این بخش فقط شهریه مستقیم پرداخت شده به موسسه را شامل می شود و هزینه های زندگی یا هزینه های اضافی که دانشجویان به عنوان دانشجو در ژاپن باید پرداخت کنند را پوشش نخواهد داد.

میزان و تاریخ کسر شهریه در دانشگاه متفاوت است اما غالباً دانشگاه ها یادآوری هایی را از طریق پست و ایمیل ارسال می کنند تا در صورت انتخاب دانشجو برای استفاده از سیستم پرداخت خودکار ، دانشجویان را از زمان کسر شهریه از حساب بانکی خود مطلع کنند.

مزایا و معایب تحصیل در ژاپن

ژاپن مجموعه ای از جوانب مختلف است که می تواند در نظر دانشجویان بین المللی خوب یا بد باشد ، بنابراین توجه به مزایا و معایب تحصیل در ژاپن می تواند در تصمیم گیری برای تحصیل در این کشور ، امری کاربردی باشد.

مزایا و معایب تحصیل در ژاپن

مشاوران موسسه رجبی تاکید می کند که قرار نیست یک دانشجو با سایر دانشجویان هم نظر باشد و ممکن است آنچه که برای شما مطلوب به نظر می رسد ، در نظر دانشجویی دیگر یک امر طاقت فرسا باشد ، بدین جهت توصیه می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید و پس از اتمام ، سوالات خود را با ما بازگو نمائید.

چرا باید در ژاپن تحصیل کرد؟

ژاپن هر ساله میزبان هزاران دانشجو بین المللی بوده که بسیاری از این دانشجویان به دلیل شهرت جهانی این کشور در زمینه فن آوری و نوآوری و همچنین میراث استثنایی ژاپن از گذشته ، راهی موسسات آموزش عالی آن شده اند.

شهرهای پیشرفته ، طبیعت خیره کننده و تاریخ جذاب کشور ژاپن آیتم های زیادی را برای جذب دانشجویان کنجکاو دارد که به دنبال مقصدی بی نظیر برای تحصیل هستند ، همچنین دولت ژاپن تعهد دیرینه ای در اعمال سیاست هایی در راستای افزایش تعداد دانشجویان بین المللی دارد و اهداف بلند مدتی را نیز برای تحقق این موضوع تعیین کرده است.

ژاپن ، کشوری است که از طریق بسیاری از روش های مختلف ، کمک زیادی به جهان کرده است ، این کشور مدت هاست که وضعیت خود را به عنوان یک قطب اقتصادی ، حمل و نقل و آموزشی جهانی تثبیت کرده است ؛ بنابراین ، هنگامی که ترکیبی غنی از سنت ، امکانات مدرن و شهرت جهانی را در نظر می گیرید ، تعجب آور نیست که بدانید این کشور دارای شهرت چشمگیری در زمینه آموزش است.

مزایای تحصیل در ژاپن

 • وجود دانشگاه هایی در حد استاندارد جهانی : برخی دانشگاه های ژاپنی در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و همچنین در ارزیابی معیارهای منطقه ای نیز عملکرد بسیار خوبی دارند.
 • کیفیت زندگی : ژاپن به ارائه استاندارهای بالای زندگی مشهور بوده و محیطی ایمن و کارآمد را برای دانشجویان فراهم می کند.
 • چشم انداز بین المللی : دولت ژاپن همزمان با اهداف خود در راستای افزایش تعداد دانشجویان بین المللی ، پروژه دانشگاه جهانی را نیز معرفی کرده است که بر اساس آن به 37 دانشگاه خود به منظور توسعه روابط با سایر دانشگاه های برتر جهان کمک هزینه ارائه می کند.
 • فن آوری : ژاپن مدت هاست که در زمینه فناوری پیشرو بوده و به همین جهت این کشور برای دانشجویانی که تمایل دارند در هر زمینه علمی به نوآوری بپردازند به مکانی ایده آل تبدیل شده است.
 • قدرت اقتصادی : قدرت اقتصادی ژاپن حداقل تا حدی به دلیل صنعت تحقیق و توسعه قوی است که مارک های موفق بین المللی مانند نیسان ، تویوتا ، پاناسونیک ، کانن و سونی را تشکیل می دهد ، جای تعجب نیست که یک سیستم آموزش عالی در پس این همه نوآوری نهفته است.

رتبه برجسته دانشگاه های ژاپن

دانشگاه های ژاپن در جدول های مختلف رتبه بندی جهانی عملکرد بسیار خوبی دارند ، به عنوان مثال 5 دانشگاه کشور ژاپن در رده بندی 100 دانشگاه برتر جهانQS قرار دارند ؛ علاوه بر این ، دانشگاه های این کشور در رده بندی های منطقه ای که آسیا را پوشش می دهد ، دارای جایگاه قابل قبولی هستند و در محبوبیت هر چه بیشتر برنامه های تحصیلی ارائه شده نقش بسزایی دارند.

ما در بخش قبل با عنوانی مجزا به بهترین دانشگاه های ژاپن پرداخته ایم و موسسات برجسته این کشور را شرح داده ایم ، بنابراین اگر شما این قسمت از مقاله را مطالعه نکرده اید ، توصیه می کنیم مطالب مندرج در این بخش را از دست ندهید.

آیا پذیرش در دانشگاه های ژاپن دشوار است؟

ژاپن بهترین و درخشان ترین دانشجویان جهان را به خود جذب می کند و دانشگاه های آن به دلیل پذیرش سختگیرانه شهرت دارند ، پذیرش و تحصیل در دانشگاه های ژاپن بر مبنای ارزیابی و امتحان است و دانشجویان باید الزامات تعیین شده در هر موسسه را رعایت کنند و حتی گاهی الزام بر این است که در چندین آزمون ورودی شرکت کنند ؛ با این حال ، سابقه علمی خوب قطعاً به شما یک مزیت می بخشد!

البته نگران نباشید زیرا با برنامه ای که دولت ژاپن برای جذب دانشجویان بین المللی به دانشگاه های خود اجرا کرده ، باعث شده است که دانشگاه ها روند درخواست را برای دانشجویان بسیار آسان تر کنند ، شما موسسات دولتی و خصوصی را در ژاپن پیدا خواهید کرد که دوره های گسترده ای را در زمینه های مختلف ارائه می دهند.

معایب تحصیل در ژاپن

در نگاه اول شاید فکر کنید که تحصیل در ژاپن عاری از هرگونه دشوری است ، اما باید بگوئیم که هزینه زندگی در این کشور واقعا بالا است و حتی این مقادیر 24 درصد بالاتر از هزینه های زندگی در ایالت متحده است ، البته اگر از توان مالی کافی برخوردار باشید ، قطعا تحصیل در این کشور برای شما دشوار نخواهد بود و از سایر جنبه های مثبت آن لذت خواهید برد.

مورد دیگری که باید بدان توجه داشته باشید این است که در اکثر دانشگاه های ژاپن ، به خصوص در مقاطع کارشناسی و ارشد ، از منابع ژاپنی برای تدریس استفاده می شود که این امر می تواند برای فارغ التحصیلانی که قصد دارند برای تدریس در دانشگاه ها به کشورشان برگردند ، مشکل آفرین باشد زیرا در اکثر کشورها کتب مرجع ژاپنی به هیچ وجه قابل استفاده نیست.

ویزای تحصیلی ژاپن

ویزا ، سندی رسمی است که توسط ژاپن – یا هر کشور دیگری که می خواهید در آن زندگی و تحصیل کنید – صادر می شود و به شما امکان می دهد برای مدت زمان و هدفی مشخص در این کشور اقامت داشته باشید ، بنابراین اگر قصد تحصیل در دانشگاه های ژاپن را دارید ، در گام اول باید برای ویزای تحصیلی ژاپن اقدام نمائید.

ویزای تحصیلی ژاپن

چگونه برای ویزای تحصیلی ژاپن اقدام کنیم؟

رویه ها می توانند وقت گیر باشند ، بنابراین توصیه می کنیم در اسرع وقت و 6 ماه قبل از عزیمت خود مراحل درخواست ویزای تحصیلی ژاپن را شروع کنید ، بعضی از سفارتخانه های ژاپن به شما امکان می دهند تا جلسات خود را برای سهولت در انتقال اسناد تنظیم کنید تا مطمئن شوید که تداخلی در برنامه نباشد.

مدارک مورد نیازی که شما برای درخواست ویزای تحصیلی ژاپن باید بارگزاری کنید عبارت است از گواهی صلاحیت صادر شده توسط موسسه میزبان ( اصل و یک نسخه ) ، فرم درخواست ویزا پر شده برای ورود به ژاپن ، 1 عکس شناسه ( باید روی فرم درج شود ) ، گذرنامه معتبر ، اجازه اقامت ( به جز اتحادیه اروپا ).

دریافت CoE و ارتباط آن با ویزای تحصیلی ژاپن

اولین گام برای اخذ ویزای تحصیلی ژاپن ، پیدا کردن موسسه یا دانشگاهی معتبر در این کشور است ؛ پس از پذیرش ، موسسه مورد نظر درخواست CoE را از طرف شما به اداره مهاجرت ارائه خواهد داد ، سپس در صورت تأیید درخواست ، گواهی رسمی صلاحیت برای شما ارسال خواهد شد.

لطفاً توجه داشته باشید که بسیاری از موسسات در ژاپن صلاحیت درخواست CoE را ندارند ، با این وجود بدون این سند قادر به تحصیل در ژاپن نخواهید بود ، پس به یاد داشته باشید که آیا دانشگاهی که به آن علاقه مند هستید ، می تواند یک CoE را برای شما فراهم کند یا خیر!

پس از دریافت CoE ، به منظور ورود به ژاپن لطفاً مراحل درخواست ویزا را در سفارت محلی انجام دهید ؛ حضور فیزیکی متقاضی در زمان درخواست توسط سفارت ژاپن الزامی است ، لطفاً به یاد داشته باشید که از پذیرش فرم ناقص امتناع خواهد شد ، بنابراین برنامه خود را با دقت بررسی کرده و تمام مراحل ذکر شده در بالا را دنبال کنید ، همچنین شایان ذکر است که امضای فرم درخواست و گذرنامه شما باید همانند باشد.

تاثیر گواهی صلاحیت در اخذ ویزای تحصیلی ژاپن

گواهی واجد شرایط بودن برای وضعیت اقامت ( zairyu-shikaku-nintei-shomei-sho ) به طور دقیق ، جزء اسناد مورد نیاز درخواست ویزا نیست اما در واقع به بخشی لازم در آن تبدیل شده است زیرا ارسال این نوع پرونده روند درخواست ویزا را به میزان قابل توجهی تسریع می کند ، به این معنی که بسته به کشور شما ممکن است نتیجه در طی یک هفته مشخص می شود نه اینکه چند ماه طول بکشد.

موسسه ای که شما قصد تحصیل در آن را دارید ، برایتان گواهی صلاحیت درخواست خواهد کرد ، سپس کارمندان این موسسه به نمایندگی از شما به یک اداره مهاجرت منطقه ای در ژاپن مراجعه می کنند ، توجه داشته باشید که صدور این گواهی می تواند بسیار کند باشد ( معمولاً تا 3 ماه ) ؛ پس از صدور گواهینامه واجد شرایط بودن ، موسسه آموزشی آن را به دانشجو می فرستد تا با درخواست ویزا خود به سفارت یا کنسولگری مربوط ارائه نماید.

ارسال گواهی صلاحیت تضمین نمی کند که متقاضی ویزای ورود به ژاپن را دریافت کند و حتی اگر ویزا صادر شود ، هنگام فرود در ژاپن یک بازرسی ممکن است نشان دهد که مثلاً این گواهی بر اساس اطلاعات غلط بوده یا اینکه در گذرنامه دارنده مشکلی وجود دارد ، با این حال صدور ویزا را تسهیل می کند ، بنابراین بسیار توصیه می شود.

ورود به ژاپن با ویزای تحصیلی

در نهایت ، هنگامی که ویزای تحصیلی ژاپن را که توسط سفارت ژاپن یا کنسولگری در کشور خود صادر شده است دریافت کردید ، می توانید به ژاپن بروید ؛ ویزای شما هنگام ورود با امور مهاجرت در فرودگاه مورد بررسی قرار می گیرید و یک مقام مهاجرت ، صحت گذرنامه و اعتبار ویزای شما را بررسی می کند ، سپس شما باید کارت ورود ( ED ) که در هواپیما تحویل داده شده است را ارائه دهید.

ممکن است سوالاتی از شما بپرسند تا اطمینان حاصل کنند که واقعاً برای مقصدی که بیان می کنید به ژاپن آمده اید ، توانایی اخذ گواهی واجد شرایط بودن ( صلاحیت ) برای وضعیت اقامت ، این امر را آسان تر می کند ، اگر همه چیز خوب پیش برود ، ویزای شما را تمبر می کنند و وارد ژاپن می شوید.

ورود مجدد دانشجویان به ژاپن

سیستم مجوز ورود مجدد به شخصی که ویزای تحصیلی دارد ، این امکان را می دهد که ژاپن را ترک کرده و بدون از دست دادن وضعیت ویزای خود مجدداً به کشور برگردد ، اطمینان حاصل کنید که هنگام عزیمت به ژاپن ، کارت مسافرتی Reentrant را انتخاب کرده و قبل از تحویل گرفتن آن در پاسگاه خروج مهاجرت ، کادر “عزیمت با مجوز ویژه ورود مجدد” را روی کارت تیک بزنید.

لطفا توجه داشته باشید که مقامات ژاپن می توانند بدون اطلاع دانشگاه مربوط ، روند درخواست ویزای تحصیلی ژاپن را تغییر دهند ، همه این مراحل ممکن است خسته کننده به نظر برسد اما ارزش آن را دارد زیرا به زودی می توانید در ژاپن ، تحصیل و زندگی کنید ؛ در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شروع روند درخواست ، می توانید با مشاوران موسسه رجبی در تماس باشید ، شایان ذکر است که ما شما را در هر مرحله راهنمایی خواهیم کرد.

موسسه اعزام دانشجو به ژاپن

با توجه به مباحثی که در این مقاله بیان کردیم ، شما اکنون باید بدانید که تحصیل در ژاپن به چه صورت است و جنبه های مختلف تحصیل را هنگام تصمیم گیری برای تحصیل در این کشور تاثیر دهید.

موسسه اعزام دانشجو به ژاپن

هدف ما در این مقاله آشنایی شما با جلوه های مختلف تحصیل در این کشور بوده است اما اگر شما می خواهید به صورت تخصصی تر این موارد را مورد بررسی قرار دهید ، با موسسه رجبی تماس بگیرید و با ذکر شرایط خود ، از بهترین گزینه های ممکن آگاهی یابید.

موسسه ما با فعالیت به عنوان موسسه مهاجرتی به ژاپن می تواند تمام مراحل مرتبط با مهاجرت تحصیلی شما را بر عهده بگیرد و با انجام گام به گام امور مهاجرتی شما ، بهترین نتیجه ممکن را برایتان به ارمغان آورد.

امروزه دانشجویان بسیاری همانند شما که رویای تحصیل در خارج از کشور و به خصوص ژاپن را دارند با شنیدن نام موسسه اعزام دانشجو گمان می کنند که هر شرکت و موسسه ای می تواند عهده دار انجام امور مهاجرتی باشد ! اما شما توجه داشته باشید که باید مواردی نظیر اعتبار موسسه ، کادر موسسه ، سایت و درگاه های اطلاعاتی را بررسی کنید و از مجوز کار قانونی آنها اطمینان حاصل نمائید.

اطلاعات تکمیلی درباره موسسه رجبی

همانگونه که در بخش های قبل متذکر شدیم ، موسسه رجبی با کادر مجرب خود در هر زمان و هر مکان پاسخگو شما خواهد بود و با ارائه مشاوره تخصصی می تواند بینش جدیدی از آنچه که با تحصیل در خارج از کشور در انتظار شما است را ارائه دهد.

خاطر نشان می شویم هر عنوان و مطلبی که در سایر سایت های مهاجرتی می خوانید را باور نکنید زیرا برخی از موسسات به نفع خود مطالبی منتشر می کنند که در عمل از انجام آن عاجز هستند و در واقع این شما هستید که هم زمان و هم سرمایه خود را تنها به دلیل یک انتخاب نادرست از دست می دهید.

شما می توانید در این سایت از سایر مطالب ما درباره کشورهای مختلف بهره مند شوید و با تکمیل اطلاعات خود ، برای درخواست و تحصیل در خارج از کشور اقدام کنید ، اما همیشه به یاد داشته باشید که همراهی یک متخصص می تواند عبور از مسیر دشواری که پیش روی شما است را سهولت بخشد ، بنابراین با ما تماس بگیرید تا از خدمات مهاجرت تحصیلی موسسه آگاهی یابید.

سوالات پر تکرار تحصیل در ژاپن

در این مقاله ، کارشناسان ما تلاش کردند تمامی نکات لازم برای علاقه مندان تحصیل در ژاپن را بیان کنند ، در زیر تعداد ده سوال و جواب پر تکرار در این زمینه را هم بیان می کنیم تا راهنمای شما باشد ، چنانچه شما هم سوالی دارید می توانید در قسمت دیدگاه های سایت شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) مطرح کنید و به پاسخ صحیح خود برسید.

آیا می توانم در ژاپن به زبان انگلیسی تحصیل کنم ؟

برای دانشجویان مقطع کارشناسی ، تنها برنامه انگلیسی موجود مهندسی است اما در مقطع تحصیلات تکمیلی ، تحصیل در رشته های اقتصاد ، علوم انرژی و مدیریت به زبان انگلیسی امکان پذیر است.

هزینه تحصیل مهندسی در ژاپن چقدر است؟

هزینه تحصیل رشته های مهندسی در ژاپن با توجه به خدمات آموزشی ارائه شده و همچنین اعتبار مدرک دانشگاه های این کشور معقولانه به نظر می رسد و شما به عنوان یک دانشجو بین الملی باید 1159718 ین در سال ( معادل 10173 دلار آمریکا ) برای شهریه خود پرداخت نمائید.

برای تحصیل در ژاپن در مقطع دکترا چه الزاماتی را باید داشته باشم؟

از الزامات تحصیل مقطع دکترا در ژاپن ، این است که شما باید مدرک کارشناسی ارشد یا معادل بین المللی آن را داشته باشید ، علاوه بر این ممکن است مجبور باشید که در امتحان ورودی حوزه رشته خود شرکت کنید یا نمره آزمونGRE را ارائه دهید ، بنابراین باید بررسی کنید که در دانشگاه منتخب شما چه الزاماتی مد نظر است ، به عنوان مثال برخی دانشگاه ها سیاست حداقل سن را نیز اعمال می کنند.

اگر موفق به دریافت بورسیه برای تحصیل در ژاپن شوم ، جه مبلغی را دریافت خواهم کرد؟

بورس تحصیلی حدود 1 سال به طول می انجامد و کمک هزینه آن می تواند از 10000 تا 80000 ین در ماه باشد.

میخواهم برای ادامه تحصیل به ژاپن بروم ، نمره ایلتس من باید چند باشد؟

دانشجویانی که تمایل دارند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی تحصیل کنند ، در صورت ارائه مدرک زبان آیلتس باید به ترتیب نمره 6.5 و 7 دریافت کرده باشند ؛ اگر لیسانس یا کارشناسی ارشد خود را به زبان انگلیسی گذرانده باشید ، معمولاً همین امر برای اثبات تسلط به زبان انگلیسی کافی خواهد بود.

چه مشاغلی در هنگام تحصیل در ژاپن ممنوع است؟

دانشجویان نباید درگیر هیچ کار مرتبط با صنعت سرگرمی بزرگسالان از جمله باشگاه های شبانه ، کلوپ های میزبان ، سالن های پاچینکو ، مشاغل اینترنتی سرگرمی بزرگسالان ، خدمات اسکورت و خدمات همسریابی مبتنی بر تلفن باشند ؛ به طور خاص ، شما نباید به عنوان دی جی کار کنید یا در یک بار یا کلوپ شبانه نمی توانید به فعالیت های شغلی حتی ظرفشویی بپردازید زیرا پرداختن به این قبیل مشاغل اکیداً ممنوع است.

هزینه اجاره یک خانه در ژاپن چقدر است؟

یک مسکن خصوصی در شهرهای مختلف ژاپن 30000 تا 40000 JPY در ماه هزینه خواهد داشت ، این مقدار در شهر توکیو 60000 JPY در ماه میرسد.

با داشتن مجوز کار هنگام تحصیل در ژاپن ، چند ساعت می توانم کار کنم؟

پس از گرفتن مجوز کار ، به عنوان یک دانشجو در ژاپن می توانید حداکثر 28 ساعت در هفته کار کنید ، این ترکیبی از تمام مکان هایی است که شما کار می کنید ، بنابراین اگر به عنوان مثال دو شغل دارید ، فقط می توانید 14 ساعت در هر یک کار کنید ؛ علاوه بر این ، این امکان وجود دارد که در تعطیلات ترم حداکثر 40 ساعت ( روزانه 8 ساعت ) کار کنید.

اگر بعد از تحصیل مهندسی بخواهم در ژاپن بمانم ، حقوق خوبی خواهم داشت؟

اگر دارای مدرک لیسانس در یک رشته مهندسی مربوطه ، مانند مهندسی سیستم مکانیک و سیستم الکتریکی هستید ، احتمالاً می توانید انتظار داشته باشید که شروع حقوق سالانه شما حدود 6 میلیون ین ( 56900 دلار آمریکا ) تا 10 میلیون ین ( 95000 دلار آمریکا ) باشد ؛ همچنین خارج از رشته های مهندسی سنتی ، برای مثال دامنه دستمزد مهندسان IT ، حدود 4 میلیون ین ( 37600 دلار آمریکا ) تا 6 میلیون ین ( 56400 دلار آمریکا ) در سال است.

هزینه زندگی یک دانشجو هنگام تحصیل در ژاپن چقدر است؟

کل هزینه تحصیل دانشجو حداقل 817800 ین ( حدود 7466 دلار آمریکا ) می باشد.

اگر پس از خواندن این مقاله ، نیاز به دریافت مشاوره در خصوص تحصیل در ژاپن دارید ، با همکاران ما در دفاتر تهران و شیراز موسسه رجبی در تماس باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید ، همچنین می توانید با مطالعه سایر مقالات سایت ، اطلاعات و آگاهی خود را افزایش دهید ، اگر علاقه مند به تحصیل در کشورهای آسیایی هستید ، می توانید مقاله تحصیل در چین را بخوانید ؛ شناخت دانشگاه های معتبر و امکانات بی نظیر چین هم می تواند برایتان جالب باشد.

Rate this post

2 دیدگاه در “تحصیل در ژاپن

 1. آریان گفت:

  سلام وقت بخیر. قبلا تو سایت سفارت ژاپن گفته بودند برای بورسیه mext بایستی حتما کارت پایان خدمت داشته باشی حین خروج، اما تازگی اون بخش رو حذف کردند پس الان میشه با بردن نامه از طریق وزارت علوم معافیت گرفت و از این نوع بورسیه استفاده کرد؟

  1. مشاور روش های مهاجرتی گفت:

   با سلام

   با ارائه نامه اشتغال به تحصیل ( در ایران یا دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت ایران در خارج) و وثیقه امکان پذیر است.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب
خانه