تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

تحصیل پزشکی در بلغارستان به زبان بلغاری

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان برای کسانی که به دنبال تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در اروپا هستند می تواند به عنوان مقصدی عالی در نظر گرفته شود ؛ با توجه به برنامه های کم هزینه پزشکی در بلغارستان که توسط دانشگاه های دولتی ارائه می شود ، دانشجویان بین المللی بلغارستان را به جای سایر کشور های اروپایی انتخاب می کنند ؛ دانشگاه های بلغارستان بیش از ۵۰۰۰ دانشجوی بین المللی را در زمینه پزشکی و سایر تخصص ها آموزش داده اند.

یکی از رویا هایی که بسیاری از افراد در سر دارند تحصیل در رشته پزشکی است ، هر فرد دلیل خاص خود را برای ورود به دانشکده پزشکی دارد و هر کشوری قوانین خاص خود را برای ورود به دانشکده های پزشکی دارد ؛ علاوه بر دانشگاه های پزشکی در اروپا و آمریکا دانشگاه های پزشکی در اروپای شرقی وجود دارند که پذیرای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان هستند البته شرایط پذیرش آن ها آسان تر است اما به این معنی نیست که همه افراد می توانند وارد این دانشگاه ها شوند.

در ادامه مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) شرایط و مراحل تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان را بررسی و بیان خواهند کرد.

پیش تر هم در همین سایت در مقاله تحصیل در بلغارستان ، تمامی جوانب تحصیل در این کشور را بیان کرده ایم که با مطالعه آن مقاله ، اطلاعات جامعی را بدست خواهید آورد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

بررسی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

پزشکی یک رشته بسیار گسترده است که در آن می توان بسیاری از رشته های مختلف را از یکدیگر تشخیص داد ، این رشته تحصیلی هم با تشخیص و درمان و هم با پیشگیری از بیماری سروکار دارد ؛ مطالعات پزشکی یا بهتر بگوییم پزشکی علمی است که با افراد بیمار و سالم سروکار دارد ، تحصیل در رشته پزشکی به شما امکان می دهد تا در مورد بیماری های انسان و بهبود آنها بدانید.

در طول مطالعات پزشکی خود باید با شرایط و علائم مختلف افراد آشنا شوید ؛ بنابراین ، پیشگیری ، شناخت و درمان عوامل بسیار مهمی برای تأمین سلامت بیمار هستند ؛ بلغارستان انتخاب بسیار خوبی از دانشگاه هایی دارد که مدارک پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند و امکان تحصیل پزشکی در دانشگاه های بلغارستان را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند.

تمام دوره های تحصیلی در دانشگاه های پزشکی بلغارستان در سراسر اتحادیه اروپا شناخته شده اند ؛ بلغارستان دارای ۷ دانشگاه پزشکی است که ۲ دانشگاه پزشکی آن در بین ۳۰ دانشگاه پزشکی برتر جهان قرار دارند ، البته باید توجه داشت که دانشگاه های پزشکی بلغارستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیستند ، یعنی فارغ التحصیلان این دانشگاه ها مجاز به کار و ادامه تحصیل در ایران نیستند.

دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های بلغارستان می توانند با توجه به پیشنهاد دانشگاه محل تحصیل خود به زبان انگلیسی یا بلغاری تحصیل کنند ، طول دوره تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های بلغارستان ۶ سال است ؛ البته دوره مقدماتی یک ساله نیز برای دانشجویان برگزار می شود.

روش درخواست پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

برای برنامه های تحصیلی با دوره هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شود ، داوطلبان برای پذیرش باید در یک آزمون ورودی شرکت کنند که شامل سوالات چند گزینه ای از دروس زیست و شیمی است.

این متقاضیان توسط کمیته تعیین شده هر دانشکده با تجزیه و تحلیل اسناد موجود در پرونده های برنامه ارزیابی می شوند.

دانشجویان خارجی می توانند برای تحصیل در رشته های پزشکی به زبان بلغاری اقدام کنند که برای تحصیل به این زبان بایستی به زبان بلغاری مسلط باشند ، آن ها می توانند در دوره آمادگی یکساله زبان بلغاری یا دوره زبان انگلیسی (پزشکی و پزشکی دندانپزشکی) با دوره موازی زبان بلغاری شرکت کنند.

قبل از پذیرش به زبان انگلیسی فرد بایستی مهارت زبان انگلیسی خود را ثابت کند ، متقاضیانی که تحصیل به زبان انگلیسی را انتخاب می کنند فقط می توانند با پرداخت شهریه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی شرکت کنند.

دوره های پریمدیکال در بلغارستان

یکی از مهم ترین شرایط تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های بلغارستان قبولی در آزمون ورودی است ، دانشگاه های این کشور برای سهولت پذیرش دانشجویان خارجی در رشته پزشکی دوره های طراحی و ارائه کرده اند که به دوره پری مدیکال معروف هستند.

دوره های پری مدیکال در بلغارستان

این دوره های پری مدیکال برای افرادی طراحی شده اند که مهارت کافی برای تحصیل در رشته پزشکی را ندارند ، این دوره شامل انگلیسی عمومی ، اصطلاحات انگلیسی پزشکی ، زیست شناسی ، شیمی ، فیزیک و بیوفیزیک می باشد.

دوره های آمادگی پزشکی انگلیسی در بلغارستان به اخذ اولین گواهینامه کمبریج ختم می شود ، دانشگاه ها همچنین یک گواهی برای دوره تکمیل شده به زبان انگلیسی صادر می کنند که توسط کنفرانس بین المللی گواهی اروپا شناخته شده است ؛ این گواهینامه به دانشجویان این حق را می دهد که بدون آزمون ورودی دیگر در برنامه پزشکی انگلیسی در بلغارستان (پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، پرستاری یا مامایی) شرکت کنند.

اگر چه دوره های آمادگی پزشکی برای دانشجویان آینده رشته پزشکی طراحی شده که مهارت کافی به زبان انگلیسی ندارند ، اما دانشجویان با مهارت انگلیسی خوب نیز می توانند این دوره ها را بگذرانند و در مورد مباحث اصلی پزشکی مانند زیست شناسی ، شیمی و فیزیک دانش و آگاهی بیشتری کسب کنند.

مدت زمان دوره های پری مدیکال در بلغارستان

دوره های پری مدیکال یا برنامه های پیش پزشکی در بلغارستان بسته به دانشگاه ها برای مدت ۲ ترم ( یک سال ) در سپتامبر یا فوریه آغاز می شود ، در طول ترم اول دانش آموزان زبان انگلیسی را می آموزند و در ترم دوم دانشجویان زیست شناسی ، شیمی و فیزیک پایه را به انگلیسی می آموزند تا برای ورود به برنامه پزشکی انگلیسی آماده شوند.

دوره های پری مدیکال به زبان بلغاری در بلغارستان

برخی از دانشجویان بین المللی خواهان تحصیل در رشته های پزشکی به زبان بلغاری هستند ، دانشگاه های این کشور برای جذب چنین دانشجویانی دوره های پری مدیکال به زبان بلغاری را نیز ارائه می دهد که این دوره های آمادگی پزشکی کاملا مشابه دوره های پری مدیکال انگلیسی است و تنها در ترم اول دانشجو با زبان بلغاری آشنا می شود و در ترم دوم زیست شناسی ، شیمی و فیزیک پایه را به زبان بلغاری می آموزند.

دوره های پری مدیکال در دانشگاه های بلغارستان

یک دوره مقدماتی در زیست شناسی و شیمی برای آماده سازی تمام دانشجویان آینده در دانشگاه پزشکی Plovdiv که قصد دارند برای پذیرش در سال تحصیلی بعد اقدام کنند ، برای راحتی بیشتر متقاضیان بین المللی به صورت آنلاین برگزار می شود ، دوره مقدماتی چند روز قبل از خود آزمون ورودی برگزار می شود.

دوره های پری مدیکال در دانشگاه های بلغارستان

کلیه داوطلبانی که مایل به تحصیل پزشکی ، دندانپزشکی یا داروسازی به زبان انگلیسی در دانشگاه پزشکی صوفیه هستند ، موظف به شرکت در یک آزمون ورودی زیست شناسی ، شیمی و انگلیسی هستند ، تیم Inter HECS مطالعه در بلغارستان یک دوره مقدماتی و یک آزمون آزمایشی را ترتیب می دهد تا متقاضیان را برای آزمون واقعی آماده کند .

دانشگاه وارنا برای سهولت پذیرش در رشته های پزشکی دوره پری مدیکال را به دو زبان انگلیسی و بلغاری می دهد و علاقمندان تحصیل در این رشته ها می توانند با حضور در دوره پری مدیکال علاوه بر زبان بلغاری و یا انگلیسی دانش خود در زمینه زمینه زیست شناسی و یا شیمی را گسترش دهند و برای پذیرش در آزمون ورودی دانشگاه آماده شوند.

دانشگاه تراکیا : برای تسلط بر زبان بلغاری ، متقاضیان یک دوره مقدماتی ۱۰ ماهه (۲ ترم ، هر ۵ ماه) را در مرکز زبان و آموزش تخصصی اتباع خارجی در دانشگاه تراکیا می گذرانند ، در بیشتر ترم اول داوطلبان فقط زبان بلغاری می خوانند و در ترم دوم آموزش شامل موضوعات ویژه ای در زبان بلغاری – زیست شناسی و شیمی است.

هزینه تحصیل در دوره های پری مدیکال در بلغارستان

هزینه تحصیل در دوره های پری مدیکال در بلغارستان از ۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰ یورو بسته به دانشگاه ها و برنامه پزشکی متفاوت است.

دوره های پری مدیکال مجارستان برای تحصیل پزشکی در بلغارستان

دانشگاه های پزشکی و برخی از کالج های مجارستان امکاناتی فراهم کرده اند که علاقمندان تحصیل در رشته های پزشکی در اروپا می توانند با شرکت در دوره های پری مدیکال برای قبولی در آزمون ورودی و تحصیل در رشته های پزشکی آماده شوند ، یکی از کالج های ارائه دهنده دوره پری مدیکال در مجارستان کالج دونا است.

دوره پری مدیکال در کالج دونا

از آن جا که تقاضا برای متخصصان پزشکی در سراسر جهان در حال افزایش است پذیرش در دانشکده های پزشکی سخت تر می شوند ، کالج دونا به علاقمندان تحصیل در رشته های پزشکب کمک کند تا با آماده سازی کامل برای مطالعه پزشکی بیشتر و فراتر از آن ، در اقتصاد جدید سلامت حرکت کنند.

برنامه پری مدیکال کالج دونا یک برنامه دانشگاهی فشرده و چهار ساله است که در همه زمینه های مورد نیاز برای پذیرش در اکثر دانشکده های پزشکی تمرکز دارد.

کالج McDaniel بوداپست

از سال ۱۹۹۰ برنامه های پری مدیکال برای کمک به دانشجویانی که نیاز به آموزش یا بازبینی اضافی در دروس مورد نیاز و به زبان انگلیسی دارند ، آماده شده است تا آنها را برای شرکت در امتحانات ورودی دوره های منظم دانشگاه های پزشکی آماده کند.

این کالج ۳۰ سال تجربه در زمینه آماده سازی دانشجویان برای تحصیلات دانشگاهی داریم و تقریبا ۹۰٪ دانشجویان در برنامه مورد نظر دانشگاه پذیرش می شوند ، مدت زمان دوره پری مدیکال در کالج McDaniel بوداپست ۱ تا۲ ترم است و هزینه آن ۶۴۳۰ یورو است.

تایید مدارک تحصیلی در وزارت بهداشت بلغارستان

برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های بلغارستان به اسناد و مدارکی نیاز است ، کلیه اسناد تحصیل در بلغارستان باید به طور قانونی شناخته شده و به زبان بلغاری ترجمه شود و این ترجمه باید توسط نمایندگی دیپلماتیک یا کنسولی بلغارستان در کشور متبوع محل صدور اسناد تأیید شود.

تنها مدارکی معتبر هستند که توسط کنوانسیون لاهه اسناد قانونی با Apostil اصلی صادر شده باشند ، یا اسنادی هستند که دارای مهر وزارت امور خارجه صادر شده توسط کشور دارای قرار متقابل هستند ؛ ترجمه مدارک به زبان بلغاری و تأیید این ترجمه می تواند توسط سفارت یا کنسولگری بلغارستان در کشوری که صادر شده اند یا توسط کنسولگری وزارت امور خارجه در بلغارستان انجام شود.

وزارت امور خارجه بلغارستان ترجمه به زبان بلغاری را که در خارج از کشور انجام شده تأیید نمی کند ، هنگامی که اسناد را نمی توان با Apostil اصلی همراه کرد ، اما با مهر وزارت امور خارجه قانونی شده و توسط کشوری صادر می شود که با بلغارستان قرارداد “کمک حقوقی” دارد ، سند صادر شده توسط موسسات بلغارستان تأیید می شود و فقط لازم است به زبان بلغاری ترجمه شود و این ترجمه مطابق ترتیب مربوطه تأیید می شود.

اسناد رسمی درخواست شهروندان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه اقتصادی غیر اروپایی به صورت حضوری یا از طریق یک نماینده مجاز در زمان مشخص ارائه می شود.

نسخه های معتبر اسناد توسط وکیل یا دفتر اسناد رسمی صادر می شود ، سپس آنها باید با گرفتن آپوستیل لاهه برای اسناد صادر شده در کشورهایی که بخشی از کنوانسیون لاهه هستند یا نه ، قانونی شوند ، اسناد باید توسط وزارت آموزش و پرورش ، وزارت امور خارجه کشور صادرکننده و سرانجام سفارت بلغارستان در آن کشور تایید شود.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی بلغارستان

یکی از شرایط پذیرش و تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های بلغارستان قبولی در آزمون ورودی دانشگاه هاست ، هر دانشگاه آزمون ورودی خود را به صورت آنلاین و یا حضوری برگزار می کند یعنی یک آزمون جامع و دولتی برای همه دانشگاه های پزشکی بلغارستان وجود ندارد ، اما مفاد این آزمون های ورودی دروس زیست شناسی ، شیمی ، زبان انگلیسی و یا زبان بلغاری بسته به زبان مورد نظر برای تحصیل است ؛ البته پذیرفته شدگان برخی از دانشگاه های پزشکی بلغارستان می توانند در دیگر دانشگاه های این کشور پذیرفته شوند.

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی بلغارستان

زمان برگزاری آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی در بلغارستان

با توجه به این امر که دانشگاه های پزشکی بلغارستان در هر سال دو بار پذیرش انجام می دهند ، پس آزمون های ورودی این دانشگاه ها نیز دو بار در سال یعنی در ماه های آگوست و سپتامبر برگزار می شوند ؛ محل برگزاری آزمون های ورودی در محوطه دانشگاه مورد نظر و یا به صورت آنلاین می باشد.

نکته قابل توجه این است که در اغلب دانشگاه های بلغارستان هر فرد متقاضی تنها یک بار فرصت برای شرکت در آزمون ورودی را داراست ، بنابراین لازم است خود را برای شرکت در این آزمون آماده کرد هر چند تجربه نشان می دهد که این آزمون ها ساده هستند ، برای افزایش احتمال قبولی می توان در دوره های پری مدیمال که پیش از این معرفی کردیم شرکت کرد و دانش و مهارت خود را گسترش داد.

جزئیات آزمون ورودی دانشگاه ها

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی بلغارستان همان گونه که بیان شد از سه بخش زیست شناسی ، شیمی و انگلیسی تشکیل می شود که این آزمون شامل سه برگ مجزا مربوط به هر درس ( زیست شناسی ، شیمی و زبان ) است ؛ مدت زمان آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی بلغارستان ۲ تا ۳ ساعت است.

هر آزمون ۱۵ سوال زیست شناسی (برخی از آنها ممکن است تشریحی باشند و برخی از آن ها چند گزینه ای ) ، ۱۵ سوال شیمی (برخی از آنها ممکن است تشریحی باشند و برخی از آن ها چند گزینه ای ) و ۱۰ سوال زبان انگلیسی تشکیل شده که بخش زبان انگلیسی این آزمون دارای متنی برای خواندن است و پس از آن سوالاتی در مورد متن پرسیده شده است ، نکته حائز اهمین این است که این آزمون ها دارای مصاحبه نیستند.

در نظر داشته باشید که هر سه بخش این آزمون ورودی الزامی است و همه متقاضیانی تحصیل در رشته های پزشکی بایستی در آزمون ورودی زیست شناسی ، شیمی و انگلیسی شرکت کنند.

ثبت نام آزمون در سیستم ثبت نام دانشگاه پزشکی باید ۷ روز قبل از امتحان انجام شود و فقط متقاضیان ثبت نام شده در آزمونها پذیرفته می شوند.

نحوه ثبت نام در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی در بلغارستان

ثبت نام در دو مرحله انجام می شود:

 • پرداخت هزینه آزمون ورودی (فقط برای یک آزمون) – هزینه قابل استرداد نیست و مبلغ آن ۲۰۰ یورو است ، لازم است پیش از این حداکثر یک هفته قبل از تاریخ آزمون ورودی با کارت یا انتقال بانکی پوشش داده شود.
 • ثبت نام – نشان دهنده داده های شخصی ، برنامه مورد علاقه و تاریخ امتحان است.

متقاضی پس از دریافت هزینه در حساب بانکی دانشگاه ، فاکتور دریافتی را از طریق پست الکترونیکی دریافت می کند ، با استفاده از شماره فاکتور ، متقاضی می تواند ثبت نام خود را فعال کند و باید داده های مورد نیاز ، برنامه مورد علاقه و تاریخ آزمون را به درستی پر کند.

ثبت نام در آزمون ورودی زمانی موفقیت آمیز است که متقاضیان یک کوپن ثبت نام برای امتحان دریافت کنند که باید در تاریخ امتحان بیاورد.

تحصیل پزشکی در بلغارستان

برنامه های ۶ ساله تمام وقت در رشته پزشکی در دانشگاه های بلغارستان شامل ۲ سال مطالعه پیش بالینی ، ۳ سال مطالعه بالینی و یک سال تمرین بالینی دولتی ( کارآموزی ) است ، دانشجویان فارغ التحصیل موفق می توانند مدرک کارشناسی ارشد را به همراه پزشک واجد شرایط حرفه ای دریافت کنند.

تحصیل پزشکی در بلغارستان

طبق زبان آموزش ، تحصیل به دو زبان انگلیسی یا بلغاری انجام می شود ، دانشجویان ثبت نام شده برای آموزش به زبان انگلیسی برای سه ماه اول آموزش باید در کلاس های اجباری به زبان بلغاری / ۶ ساعت در هفته شرکت کنند تا بتوانند در طول دوره مطالعات بالینی خود با بیماران در بیمارستان دانشگاه ارتباط برقرار کنند.

هر سال تحصیلی برای دانشجویان سال اول انگلیسی زبان ، در فوریه آغاز می شود و در ماه دسامبر به پایان می رسد ، شامل دو ترم ۱۶ هفته ای ، شامل دو تعطیلات یک هفته ای برای کریسمس و عید پاک است.

الزامات پذیرش در دانشگاه های پزشکی بلغارستان

برای شرکت در روند پذیرش ، متقاضی خارجی اتحادیه اروپا و EEA باید:

 • تحصیلات دبیرستان / پیش دانشگاهی (تحصیلات ۱۲ ساله) خود را به پایان برسانند و یک دیپلم که به آنها این حق را می دهد که در دانشگاه های کشور خود در مقطع کارشناسی تحصیل کنند ؛
 • دروس زیست شناسی و شیمی را در دبیرستان مطالعه کرده و در آزمون های پایان دوره دبیرستان ها در این دروس نمرات خوبی دریافت کرده اند.
 • متقاضیان باید دوره های زیست شناسی و شیمی را با نمره متوسط کمتر از ۶۲٪ از حداکثر نمره بر اساس سیستم نمره گذاری در کشور خود گذرانده باشند که بالا تر از ۱۲٫۵ در ایران می باشد.
 • در آزمون های ورودی زیست شناسی و شیمی شرکت کنند و نمره قبولی را دریافت کنند.
 • یک گواهینامه انگلیسی در سطح B2 یا بالاتر برای نامزدهایی که خواهان تحصیل به زبان انگلیسی هستند ، البته دانشگاه های پزشکی برای دانشجویانی که نمی توانند این شرط را برآورده کنند ، یک دوره آمادگی یک ساله ارائه می دهد.
 • گواهی تمکن مالی : متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی باید منابع مالی خود را برای تأمین بودجه در این کشور تعیین کنند که این بودجه می تواند دریافت بورسیه تحصیلی ، وام دانشجویی و یا حساب شخصی خود یا سرپرست او باشد ؛
 • گواهی سلامت : متقاضی تحصیل در رشته پزشکی باید از نظر روحی و جسمی سالم بوده و فاقد هر گونه بیماری ناسازگار با حرفه پزشکی باشد.

نکات حائز اهمیت در زمان پذیرش در رشته پزشکی در بلغارستان

 • متقاضیانی که در هرکدام از دروس زیست شناسی و شیمی در دبیرستان خود نمره قبولی نداشته باشند ، در روند پذیرش شرکت نخواهند کرد.
 • نمرات انتخابی زیست شناسی و شیمی در نظر گرفته نمی شود.
 • متقاضیانی که دارای مدرک BTEC ، Foundation و Bio-Medical هستند ، پذیرفته نمی شوند.
 • متقاضیانی که به جای زیست شناسی و شیمی در مدارک و گواهینامه های دبیرستان خود دارای علوم ، علوم تکمیلی و غیره هستند ، باید نامه ای (قانونی ، ترجمه شده و تأیید شده) از دبیرستان های خود ارائه دهند که نشان می دهد چه مواردی در این رشته ها گنجانده شده است.

تحصیل دندانپزشکی در بلغارستان

تحصیل در رشته دندانپزشکی در بلغارستان به معنای تحصیل یک برنامه ۵ ساله دندانپزشکی به زبان انگلیسی یا بلغاری است که منجر به مدرک کارشناسی ارشد در رشته دندانپزشکی می شود ، پس از اتمام ۵ سال تحصیلی (۱۰ ترم) ، دانشجویان ملزم به شرکت در دوره ۶ ماه آموزش قبل از فارغ التحصیلی و قبولی در ۵ آزمون دولتی هستند.

تحصیل دندانپزشکی در بلغارستان

برنامه دندانپزشکی در مقطع کارشناسی ممکن است در دانشکده های مختلف دندانپزشکی در بلغارستان کمی متفاوت باشد اما موضوعات اصلی یکسان هستند ، تحصیل در رشته پزشکی در بلغارستان در دپارتمان های مختلف سازماندهی می شود که از میان آنها می توان به گروه پروتزهای دندانپزشکی ، گروه جراحی فک و صورت ، گروه ارتودنسی ، گروه پزشکی محافظه کار دندانپزشکی ، گروه دندانپزشکی کودکان پزشکی ، گروه پریودنتولوژی ، گروه بهداشت عمومی دندانپزشکی ، گروه رادیولوژی فک و صورت و تشخیص دهان اشاره کرد.

برای درخواست برنامه دندانپزشکی در بلغارستان لازم است متقاضیان احتمالی شرایط زیر را بر آورده کنند :

 • تحصیلات متوسطه را به پایان برسانند (دارای مدرک دیپلم یا مدارس متوسطه باشد) که به آنها امکان ادامه تحصیل در موسسات عالی و دانشگاه های کشوری را که تحصیلات متوسطه در آن به پایان رسیده است می دهد.
 • برای آن دسته از متقاضیانی که به برنامه های دندانپزشکی دروس زیست شناسی و شیمی را در دبیرستان تحصیل و تکمیل کرده باشند ، میانگین نمره در رشته های زیست شناسی و شیمی از دیپلم آموزش متوسطه حداقل ۶۲٪ از حداکثر سیستم نمره دهی در کشور مربوطه نباشد.
 • متقاضیانی که به برنامه دندانپزشکی آموزش داده شده به زبان انگلیسی علاقه مند هستند ، باید در آزمون پزشکی دانشگاهی انگلیسی شرکت کنند یا گواهی نامه بین المللی انگلیسی را از کشور های انگلیسی زبان ارائه دهند.
 • حداقل شرط سنی برای پذیرش در رشته دندانپزشکی ۱۸ سال است.

درخواست ورود به دندانپزشکی در بلغارستان

برای اقدام به پذیرش پزشکی دندانپزشکی در بلغارستان ، دانشجوی احتمالی دندانپزشکی باید مدارک زیر را قبل از آزمون ورودی (برای آن دسته از مدارس برگزار کننده آزمون) ارائه دهد:

 • فرم درخواست شامل اطلاعات مختصر بیوگرافی ، تاریخچه آموزش و دوره هایی که برای آنها درخواست می شود.
 • دیپلم (یک کپی) از تحصیلات متوسطه به پایان رسیده (سطح A ، لیسانس و غیره) با یک نسخه علمی که رشته های مورد مطالعه را بیان می کند ( همراه با ترجمه رسمی به زبان بلغاری)
 • سندی که توسط مقامات مربوطه تأیید شده است و حق ادامه تحصیل در مدارس عالی و دانشگاه های کشور مبدا را که متقاضی در آن تحصیل می کند ، تأیید می کند ( همراه با ترجمه رسمی به زبان بلغاری)
 • گواهی بهداشت صادر شده است از یک ماه قبل از درخواست و تأیید شده در ایران که داوطلب از آن درخواست می کند ( همراه با ترجمه رسمی به زبان بلغاری).
 • ۴ قطعه عکس
 • باید به بلغاری ترجمه و مطابق بخشنامه های رسمی کشور قانونی شوند.

توجه داشته باشید که برخی از دانشکده های پزشکی دندانپزشکی ممکن است مستندات دیگری (فرم ها یا قرارداد ها) را نیاز داشته باشند.

بهترین دانشگاه های پزشکی بلغارستان

بلغارستان دارای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مختلفی است که ۶ دانشگاه آن رشته های پزشکی را ارائه می دهند ، دانشگاه پزشکی Plovdiv محبوب ترین دانشگاه پزشکی بلغارستان در میان دانشجویان بین المللی است ، البته علاوه بر دانشگاه پزشکی Plovdiv ، دانشگاه پزشکی صوفیه ، دانشگاه پزشکی وارنا ، دانشگاه پزشکی Pleven و دانشگاه پزشکی Trakia نیز در این کشور وجود دارند که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

بهترین دانشگاه های پزشکی بلغارستان

از نظر آکادمیک ، دانشگاه ها مشابه هستند ، اما این زندگی اجتماعی در شهرهای مختلف است که هر یک را در جنبه های خاص خود بی نظیر می کند.

دانشگاه پزشکی Plovdiv

دانشگاه پزشکی Plovdiv تا کنون یکی از محبوب ترین انتخاب دانشجویان بین المللی از انگلستان برای تحصیل پزشکی یا دندانپزشکی در اروپا است ، این دانشگاه پزشکی در سال ۱۹۴۵ تاسیس شد و رشته های تحصیلی را در زمینه پزشکی و دندانپزشکی ارائه می دهد که در کشورهایی مانند انگلستان ، ایالات متحده و غیره در سراسر جهان شناخته شده اند ؛ فارغ التحصیلان دانشگاه پزشکی Plovdiv پس از فارغ التحصیلی برای انجام حرفه مربوطه خود مجبور به شرکت در هیچ امتحانی نیستند.

دانشگاه پزشکی Plovdiv بیش از ۳۰۰۰ دانشجو را در خود جای داده است که دارای بیش از ۵۰۰ استاد و مدرس بسیاری واجد شرایط است ، تحقیقات بسیاری از آنها در مجلات علمی منتشر شده است و دارای دانشکده های پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، بهداشت عمومی ، گروه زبان ها و آموزش های تخصصی ، یک کالج پزشکی و یک بیمارستان با ۲۰۰۰ تخت است.

این دانشگاه خود دارای چندین کتابخانه در سراسر Plovdiv و همچنین منابع آنلاین است ، دانشگاه پزشکی Plovdiv همچنین به دلیل امکانات ورزشی خود از جمله زمین بسکتبال و فوتبال ، سالن بدن سازی و همچنین یک سالن ورزشی چند منظوره مشهور است ، همچنین ، پلوودیو بسیار زیبا است و آن را پایتخت فرهنگی اروپا ۲۰۱۹ اعلام کردند ؛ چیزی که مردم از Plovdiv دوست ندارند این است که فرودگاه در مقایسه با صوفیه کوچکتر است ، بنابراین گاهی اوقات مردم برای پرواز مجبور به سفر به صوفیه هستند.

دانشگاه صوفیه

دانشگاه پزشکی صوفیه قدیمی ترین موسسه آموزش عالی پزشکی در بلغارستان است ، پادشاه زار فردیناند آن را با حکمی در سال ۱۹۱۷ به عنوان دانشکده پزشکی دانشگاه صوفیه بنیان نهاد ، دانشگاه پزشکی – صوفیه بسیار مورد احترام است و رهبر بلامنازع در زمینه آموزش خود در هر پنج زمینه حرفه ای است و رتبه پنجم در دانشگاه های کشور را به خود اختصاص داده است.

این در هر پنج زمینه تحصیل پزشکی مانند پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، مراقبت های بهداشتی و بهداشت عمومی در بین برترین های جهان قرار دارد این دانشگاه دارای بیش از ۶۰۰۰ دانشجوی ملی و بین المللی (حدود ۱۶۰۰ دانشجوی خارجی) و بیش از ۸۰۰ استاد و مدرس است.

در مجموع ۱۳ بیمارستان دانشگاه به عنوان پایگاه آموزش بالینی مرتبط هستند ، بیش از ۸۲۰۰۰ متخصص پزشکی از زمان تأسیس از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند که شامل۱۰،۵۰۰ دانشجوی بین المللی از بیش از ۸۰ کشور جهان است.

اهداف اساسی دانشگاه پزشکی – صوفیه آموزش عالی مراقبت های بهداشتی ، کارشناسی ارشد و بهداشت است ، این دانشگاه به دلیل دستاوردهای انجام شده در جراحی قلب و عروق ، جراحی مغز و اعصاب ، جراحی چشم ، تشخیص با تکنولوژی پیشرفته ، برنامه های پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و ارثی ، پیوند مغز استخوان ، تولید ترکیبات جدید با منشا مصنوعی و طبیعی و غیره در سطح بین المللی شناخته شده است.

دانشگاه پزشکی وارنا

دانشگاه پزشکی وارنا دانشگاهی است که در “پایتخت دریا” بلغارستان – وارنا واقع شده است ، وارنا یکی از بزرگترین شهرهای بلغارستان است که در کنار دریا واقع شده است ، آنچه مردم در مورد آن دوست دارند مکان آن است ، وارنا شهری زیبا است ، می توانید به ساحل بروید ، گردشگران زیادی وجود دارند ، یک پارک بزرگ در کنار دریا وجود دارد ، چیزی که مردم از آن بدشان می آید این است که فرودگاه وارنا پروازهای زیادی را ارائه نمی دهد ، از این رو ، دانشجویان برای رفتن به خانه خود به صوفیه یا بخارست در رومانی (که حدود ۴ ساعت طول می کشد) سفر کنند.

دانشگاه پزشکی وارنا (MU-Varna) یک مدرسه دولتی بلغارستان برای آموزش عالی است که به آموزش متخصصان در زمینه های پزشکی و مراقبت های بهداشتی اختصاص دارد که با مدارک تحصیلی و کارشناسی ارشد ، لیسانس و لیسانس حرفه ای فارغ التحصیل می شوند.

این دانشگاه دارای یک شخصیت حقوقی با دامنه فعالیتهای تجاری آموزش کادر ها و صلاحیت حرفه ای ؛ آموزش دانشجویان دکتری تحصیلات تکمیلی برای کادر پزشکی و غیر پزشکی انجام خدمات تشخیص پزشکی ، پیشگیری ، مشاوره ، توانبخشی و خدمات تخصصی در بیمارستان های دانشگاه ؛ تحقیقات علمی و علوم کاربردی ؛ همکاری بین المللی در زمینه آموزش و علوم ؛ فعالیت های اداری ، اجتماعی ، ورزشی ، انتشاراتی ، اطلاعاتی و غیره است ، مدارک تحصیلی صادر شده توسط این دانشگاه در تمام کشور های اتحادیه اروپا شناخته شده است.

دانشگاه پزشکی Pleven

دانشگاه پزشکی Pleven یکی از پنج موسسه پزشکی آموزش عالی در بلغارستان است ، این دانشگاه تنها دانشگاه در پلون است و در سال ۱۹۷۴ بر اساس بیمارستان منطقه ای سابق تاسیس شد که در سال ۱۸۶۵ تاسیس شد.

این دانشگاه یک پایگاه بزرگ پیش بالینی مدرن ، یک بیمارستان با کلینیک های تخصصی و بخش های تحقیقاتی را متحد می کند ، این دانشکده دارای دو دانشکده است که شامل دانشکده پزشکی است که موضوعات پزشکی و توانبخشی و کاردرمانی را پوشش می دهد و دانشکده بهداشت عمومی که خدمات بهداشتی را پوشش می دهد. همچنین دو هاستل با مجموع ۳۱۵ تخت در اتاق های دو و سه تخته وجود دارد ، این دانشگاه دارای کلیه بخش های نظری ، پیش بالینی و بالینی مورد نیاز برای آموزش پزشکی بالاتر است ؛ تاکنون ، بیش از ۶۰۰۰ دانشجوی بلغاری و خارجی از بیش از ۳۰ کشور از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند ، تعداد دانشجویان در حال حاضر ۲۰۴۴ نفر است که ۲۷۵ نفر از آنها دانشجویان خارجی هستند.

دانشگاه تراکیا

دانشگاه تراکیا یک دانشگاه بلغارستان در شهر استارا زاگورا است ، این نام از منطقه تاریخی تراکیه گرفته شده و در سال ۱۹۹۵ تأسیس شده است ، این دانشگاه دوره هایی را با برنامه های دارای چهار مدرک تحصیلی و واجد شرایط کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین برنامه هایی برای آموزش صلاحیت و تحصیلات تکمیلی در سیستم آموزش مادام العمر برگزار می کند ، در حالی که چندین سال است که این دانشگاه به زبانهای محلی تدریس می کند ، اخیرا آموزش آن را در رشته های پزشکی و دامپزشکی به زبان انگلیسی آغاز کرده است.

دانشگاه تراکیا توسط آژانس ملی سنجش و اعتبار در شورای وزیران معتبر است ، دیپلم با سطح گواهینامه مربوطه صادر می شود.

دانشکده های این دانشگاه شامل دانشكده كشاورزي با پايگاه تجربي آموزشي ، دانشکده دامپزشکی با کلینیک ، دانشکده پزشکی ، دانشکده تعلیم و تربیت ، دانشکده فنی و مهندسی (دانشکده فنی سابق – یامبول) ، دانشکده اقتصادی ، کالج پزشکی ، استارا زاگورا ، دپارتمان آموزش ضمن خدمت معلمین و بیمارستان دانشگاه می باشد.

آنچه مردم در مورد این شهر دوست دارند – هزینه های زندگی در مقایسه با صوفیه بسیار ارزان است ، چیزی که باعث دلسردی و ناراحتی مردم از استارا زاگورا می شود کوچک بودن این شهر است بنابراین فرودگاه در این شهر وجود ندارد و دانشجویان بین المللی آنقدر زیاد نیستند.

دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوهریدسکی

دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوهریدسکی قدیمی ترین موسسه آموزش عالی بلغارستان است که در ۱ اکتبر ۱۸۸۸ تاسیس شده است ، این دانشگاه بین سالهای ۱۹۲۴ و ۱۹۳۴ با حمایت مالی برادران Evlogi Georgiev و Hristo Georgiev ساخته شد.

دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوهریدسکی دارای ۱۶ دانشکده و سه بخش است که بیش از ۲۱۰۰۰ دانشجو در آنجا تحصیل می کنند ؛ علاوه بر این ، همچنین دارای کتابخانه دانشگاه ، مطبوعات دانشگاه ، مرکز رایانه ، مرکز ورزشی و چندین ساختار دیگر است ، رئیس فعلی آناستاس گرجیکوف است.

دانشگاه صوفیه از نظر رتبه بندی ملی و بین المللی به طور مداوم به عنوان برترین دانشگاه بلغارستان رتبه بندی شده است و بر اساس رتبه بندی QS World University در بین بهترین دانشگاه های جهان ثابت است.

این دانشگاه دارای دانشکده زیست شناسی ، دانشکده شیمی و داروسازی ، دانشکده فلسفه کلاسیک و مدرن ، دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی ، دانشکده آموزش ، دانشکده زمین شناسی و جغرافیا ، دانشکده تاریخ ، دانشکده روزنامه نگاری و ارتباط جمعی ، دانشکده حقوق ، دانشکده ریاضیات و انفورماتیک ، دانشکده فلسفه ، دانشکده فیزیک ، دانشکده آموزش پیش دبستانی و دبستان ، دانشکده اسلاوی شناسی ، دانشکده الهیات و دانشکده پزشکی است.

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

شهریه تحصیل در دانشگاه بلغارستان یکی از ارزان ترین ها در بین کشور های اتحادیه اروپا است ، دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می تواند فقط با پرداخت شهریه پذیرش شوند ، دانشجو باید هزینه سالانه کامل شهریه را پرداخت کندکه در واقع ۲ بار در سال پرداخت می شود که نیمی از آن قبل از درخواست ویزا و مابقی در آغاز ترم دوم پرداخت می شود ، توجه داشته باشید که تحصیل به زبان بلغاری کمی ارزان تر از زبان انگلیسی است.

هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

هزینه های تحصیل پزشکی دندانپزشکی در بلغارستان با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متفاوت می باشد اما به طور تقریبی می توان گفت هزینه تحصیل در این کشور در سال حدود ۲۵۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو می باشد که البته این هزینه در هر سال تغییر می کند ؛ دوره های آموزشی زبان بلغاری برای دانشجویان بین المللی حدود ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال می باشد ، دانشگاه های محدودی در بلغارستان رایگان می باشند و اکثر دانشگاه ها در بلغارستان دارای شهریه هستند .

 • هزینه های تحصیل پزشکی دندانپزشکی در بلغارستان برای دوره های به زبان انگلیسی : ۸۰۰۰ یورو در سال برای همه دانشجویان است .
 • هزینه های دوره های پزشکی و دندانپزشکی به زبان بلغاری برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در سال و برای دانشجویان اتحادیه اروپا و سوئیس حدود ۸۰۰۰ یورو است .
 • هزینه های دوره های پری مدیکال به زبان انگلیسی ۴۰۰۰ تا ۴۸۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی است.
 • هزینه های دوره های پری مدیکال به زبان بلغاری ۳۲۰۰ تا ۳۷۰۰ یورو برای همه دانشجویان است.

هزینه خوابگاه در بلغارستان

بیشتر دانشگاه های بلغارستان اقامتگاه در خوابگاه دانشجویی (خوابگاه دانشجویی) را برای ورودی اولی ها ارائه می دهند ، دانشجویان پس از پذیرش در دانشگاه و ثبت نام در دانشکده مربوطه واجد شرایط درخواست اقامت در خوابگاه هستند ، اجاره خوابگاه دانشجویی ماهانه از دانشگاه به دانشگاه دیگر و راحتی محل اقامت از ۳۵ تا ۷۰ یورو در ماه متفاوت است.

حتی اگر محل اقامت در خوابگاه دانشجویی بسیار ارزان باشد ، اکثر دانشجویان بین المللی ترجیح می دهند یک آپارتمان خصوصی در نزدیکی ساختمان اصلی دانشگاه را به صورت خصوصی یا مشترک اجاره کنند ، اجاره ماهانه آپارتمان خصوصی از ۱۵۰ یورو شروع می شود و تا ۳۰۰ یورو ادامه دارد.

هزینه های زندگی دانشجویی در بلغارستان

هزینه های زندگی دانشجویی یا هزینه های زندگی در بلغارستان نه تنها در اروپا بلکه احتمالا در سراسر جهان از کمترین هزینه ها است ، هزینه اقامت ، خدمات حمل و نقل عمومی ، غذا و ورزش و خدمات اوقات فراغت بسیار مقرون به صرفه است.

هزینه غذا در بلغارستان

غذا در بلغارستان بسیار ارزان است ، اکثر دانشگاه ها دارای رستوران دانشجویی در دانشگاه و در پردیس دانشجویی با وعده غذایی عالی با قیمت کاملا معقول هستند ، صرف غذا یا ناهار تقریبا ۱ تا ۲ یورو است.

در کنار رستوران های دانشجویی ، در گوشه گوشه شهر ها رستوران های بسیار خوبی با غذا های متنوع ارزان پیدا می کنید ، گیاهخواران ، مسلمانان یا افرادی که به دلیل پزشکی ، مذهبی یا دلایل شخصی دیگر رژیم دارند ، در خانه حدود ۵ یورو هزینه می کنند.

فست فود های محلی و بین المللی مانند مک دونالد ، پیتزا هات و مرغ سوخاری کنتاکی ، برگر کینگ و مترو ، فورنتی ، بلا بلغارستان هرانکو چیچو و … در همه جای شهر های بلغارستان قرار دارند.

هزینه ورزش و اوقات فراغت در بلغارستان

در بلغارستان دانشجویان برای گذران اوقات فراغت خود گزینه های تفریحی زیادی دارند ، از جمله کنسرت های موسیقی اپرا و موسیقی کلاسیک ، مکان های موسیقی راک ، کلوپ های شبانه ، سینما و تئاترها ، موزه ها و بسیاری از بنا های تاریخی می باشد.

توجه داشته باشید که بلغارستان مقصد اسکی ، کوهنوردی ، دوچرخه سواری کوهستان و غارنوردی است ؛ ورزش های آبی در سواحل دریای سیاه بسیار مورد توجه بازدیدکنندگان و بلغاری ها است ، کسانی که از فوتبال ، دوومیدانی ، تنیس ، کشتی و بوکس لذت می برند در بلغارستان خانه خود را پر می کنند.

دانش آموزان از میراث فرهنگی بسیار غنی و بسیاری از جشنواره های سالانه با موسیقی سنتی ، رقص و لباس محلی و اغلب اجرای زنده موسیقی محلی و رقص در رستوران ها و مکان های دیگر لذت می برند.

در مقایسه با سایر کشور های اروپایی ، هزینه های ورزش و اوقات فراغت در بلغارستان بسیار منطقی است به گونه ای که بیشتر والدین دانش آموزان در بلغارستان ترجیح می دهند برای گذراندن تعطیلات خود در بلغارستان بیایند.

هزینه حمل و نقل شهری در بلغارستان

هزینه حمل و نقل شهری در شهر ها متفاوت است و معمولا در حدود ۰٫۵ یورو برای یک بلیط است ، در بعضی از شهر ها مانند صوفیه قبل از سوار شدن به ماشین باید بلیط داشته باشید و وقتی سوار می شوید باید خودتان آن را سوراخ کنید ، در حالی که در شهر های دیگر داخل اتوبوس فروخته می شود ، بهترین گزینه این است که بسته به نیاز شخصی خود ۱ ماه سفر های نامحدود را در یک مسیر واحد یا در همه مسیر ها طی کنید.

تاکسی برای حمل و نقل شهری نیز گزینه مناسبی است و قیمت هر کیلومتر حدود ۰٫۸۰ BGN (0.40 یورو) در کیلومتر است.

اگر به دنبال تحصیل رشته های علوم پزشکی با هزینه های پایین هستید ، می توانید کشور مجارستان را نیز انتخاب کنید ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان ، تمام هزینه های تحصیل در این کشور را بررسی کرده ایم.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی و دندانپزشکی

از آن جا که زبان رسمی بلغارستان زبان بلغاری است در دانشگاه های این کشور دروس به این زبان ارائه می شوند ، البته دانشگاه های این کشور برای جذب دانشجویان بین المللی اقدام به ارائه رشته های تحصیلی به زبان های خارجی از جمله انگلیسی کرده اند.

مدرک زبان و محدودیت سنی رشته های پزشکی و دندانپزشکی

هر دانشگاه در بلغارستان شرایط ورود و پذیرش متفاوت خود را داراست ، با این وجود برای پذیرش بایستی به زبان های انگلیسی ، بلغاری یا دیگر زبان مورد نظر برای تحصیل مسلط باشید ، اگر قصد تحصیل در بلغارستان به زبانی متفاوت از بلغاری دارید.

نیازی به تسلط به زبان بلغاری نیست و در طول تحصیل خود در دانشگاه های این کشور با اصطلاحات اساسی آشنا می شوید تا بتوانید با مردم بلغارستان ارتباط برقرار کنید ، علاوه بر الزامات زبان برای تحصیل در رشته های پزشکی در بلغارستان محدودیت سنی وجود دارد و متقاضیان بایستی در زمان اخذ پذیرش در محدوده سنی تعیین شده باشند.

الزامات زبان برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

برای تحصیل به زبان بلغاری در دانشگاه های پزشکی بلغارستان نیازی به تسلط به این زبان نیست و فرد لازم است در دوره پری مدیکال یک ساله قبل از تحصیل در رشته پزشکی و یا دندانپزشکی شرکت کند.

در صورتی که فرد متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی باشد لازم است تسلط خود به این زبان را با ارائه مدارک تافل و یا آیلتس ارائه دهد ، سطح حد نصاب برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در بلغارستان سطح B1 یا B2 است ، البته خبر خوب این است که در صورت عدم تسلط به این زبان نیز می توانید در دوره پری مدیکال به زبان انگلیسی شرکت کرده و دانش زبانی و مهارت های لازم خود را برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی گسترش دهید.

محدودیت سنی برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی بلغارستان

برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان محدودیت سنی وجود دارد علاقمندان تحصیل در دوره ۶ ساله پزشکی عمومی یا دندانپزشکی بایستی در هنگام درخواست حداقل ۱۷ و حداکثر ۲۵ سال سن داشته باشند.

تحصیل پزشکی در بلغارستان با مدرک دیپلم

همان گونه که تا کنون بیان گردید از مهم ترین الزامات و شرایط تحصیل در دانشگاه های پزشکی بلغارستان اتمام دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی و اخذ مدرک دیپلم است ، برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی لازم است فرد در دوره دبیرستان خود رشته های زیست شناسی و شیمی را گذرانده باشد.

تحصیل پزشکی در بلغارستان با مدرک دیپلم

فارغ التحصیلان دبیرستان و پیش دانشگاهی بایستی نمرات حد نصاب در دروس زیست شناسی و شیمی دریافت کرده باشند که برای متقلضیان ایرانی نمرات بالای ۱۲٫۵ می باشد ، البته هر چه نمرات شما بالاتر باشد شانس قبولی شما بیشتر است.

پس از ارائه مدارک و ثبت در خواست در سایت دانشگاه مورد نظر ، دانشگاه مورد نظر برای تایید مدارک تحصیلی شما که شامل ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی ، مدرک دیپلم همراه با ترجمه رسمی به زبان بلغاری اقدام می کند ، پس از تایید مدارک و انجام امور ثبت نام زمان شرکت در آزمون فرا می رسد.

همان گونه که پیش از این بیان شد آزمون جامعی در این کشور برگزار نمی شود و هر دانشگاه آزمون ورودی خود را برگزار می کند. پیشنهاد ما به متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان این است که ابتدا در دوره های پری مدیکال شرکت کرده و پس از آن به صورت مستقیم در دانشگاه های پزشکی پذیرش شوید.

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

همان گونه که بیان شد بلغارستان آموزش ارزان و در عین حال با کیفیت را ارائه می دهد به همین دلیل دانشجویان از سراسر جهان ترجیح می دهند در این کشور تحصیل کنند زیرا شرایط پذیرش نسبت به سایر کشور های عضو اتحادیه اروپا ساده تر است ، البته باید توجه داشت که امکان تحصیل رایگان در بلغارستان وجود ندارد و تنها تحت شرایطی دانشجویان می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند.

دریافت وام دانشجویی برای تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

دریافت وام دانشجویی روشی است که برای تحصیل رایگان در بلغارستان کمتر توصیه شده است ، برخی از دانشگاه های بلغارستان وام های دانشجویی ارائه می دهند ، با این حال ، دانشجویان بین المللی نمی توانند برای دریافت وام در دانشگاه پزشکی صوفیه اقدام کنند ، متقاضیان وام باید با در دست داشتن مدارک لازم مانند گواهینامه از دانشگاه بلغارستان مبنی بر اینکه دانشجویان تمام وقت هستند و کلیه امتحانات را گذرانده اند ، در بانک ها اقدام کنند ؛ غالبا این موسسات مالی نیز به نمرات دانشجویان نیاز دارند.

دولت بلغارستان بودجه خود را برای بلغاری ها و رومانیایی ها که در دانشگاه های دولتی تحصیل می کنند و دانشجویان خارجی اتحادیه اروپا که در کالج های خصوصی تحصیل می کنند به دلیل ملاحظات مالی به حالت تعلیق درآورد ؛ با این حال تعلیق برای وام های شهریه اعمال نمی شود ، بلکه فقط برای وام های نگهداری است.

دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

دریافت بورسیه تحصیلی توصیه شده ترین روش تحصیل به صورت رایگان در بلغارستان است ، دانشجویان همچنین می توانند از بورسیه های مختلف تحصیلی در بلغارستان بهره مند شوند ، اما آنها باید زیر ۳۵ سال باشند و حداقل شرایط لازم را داشته باشند.

دانشجویان می توانند از طریق بورسیه تحصیلی ممتاز بنیاد آمریکایی برای بلغارستان از ۲۵ بورسیه تحصیلی کامل و ۶۵ بورسیه تحصیلی استفاده کنند که ۳۰٪ از هزینه های تحصیل را برای متقاضیان با پتانسیل علمی بالا تشکیل می دهد ، با انواع بورسیه های تحصیلی و شرایط دریافت آن ها در ادامه آشنا خواهیم شد.

دریافت یک کار نیمه وقت

اگر برای تحصیل به صورت رایگان در بلغارستان به کمک اضافی نیاز دارید ، می توانید یک کار نیمه وقت دریافت کنید ، دانشجویان بین المللی می توانند در مشاغل نیمه وقت کار کنند ، اما برای واجد شرایط بودن باید برای ویزای نوع D در وزارت امور اجتماعی و استخدام اقدام کنند ؛ آنها می توانند حداکثر ۳۵ ساعت در هفته کار کنند تا بتوانند همچنان روی مطالعات خود تمرکز کنند.

کار پاره وقت نیز به آنها امکان می دهد دنیای واقعی را تجربه کرده و در معرض آن قرار بگیرند ، بعضی از دانشگاه ها همچنین دوره کارآموزی را به عنوان بخشی از دوره های آموزشی ارائه می دهند.

بورسیه رشته های پزشکی در بلغارستان

علی رغم پایین بودن هزینه های تحصیل در بلغارستان نسبتا به سایر کشور های اروپایی بورسیه های تحصیلی مختلفی برای تحصیل در رشته های پزشکی برای دانشجویان خارجی در این کشور طراحی شده است ، این بورسیه ها از سوی دولت ، دانشگاه ها و برخی موسسات خصوصی برای دانشجویان نخبه ارائه می شوند.

بورسیه رشته های پزشکی در بلغارستان

بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در رشته های پزشکی انواع مختلفی دارند برخی از آن ها کل شهریه تحصیل ، هزینه خوابگاه و سایر هزینه های رفت و آمد و غیره را پوشش می دهند و برخی دیگر بورسیه های جزئی هستند و تنها شهریه تحصیل را در بر می گیرند ، در ادامه با انواع بورسیه های تحصیلی موجود در بلغارستان آشنا می شویم.

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه پزشکی Plovdiv

دانشگاه پزشکی Plovdiv رسما دوره درخواست دانشجویان تمام وقت را که مایل به دریافت “بورسیه های تحصیلی دستاوردهای ویژه” هستند آغاز کرده است.

هزینه این بورسیه ۳۰۰ لو است ، مدارک باید به بازرس مربوطه ارسال شود ، توصیه می شود که پیش از آنها با آنها ملاقات کنید تا درباره جزئیات بورسیه تحصیلی صحبت کنید ، متقاضیان باید دانشجوی تمام وقت دانشگاه پزشکی Plovdiv باشند.

دانشجویان در ترم اول تحصیل خود واجد شرایط درخواست بورسیه نیستند ، این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی به زبان انگلیسی که دارای پیشرفت علمی هستند یا در فعالیت هایی در زمینه های ذکر شده یا سایر موارد شرکت کرده اند ، مناسب است ، دانشجویان باید در تمام امتحانات خود قبول شده و معدل بالاتر از ۴٫۰۰ است.

اسناد مورد نیاز :

 • کپی توسعه علمی
 • گواهینامه های شرکت در مسابقات علمی توسعه یا مسابقات ورزشی
 • دیپلم ، مدال ، تصاویر (در صورت امکان) از مسابقات ورزشی
 • کپی گواهینامه ها ، دیپلم ها ، جوایز و غیره

بورسیه تحصیلی دانشگاه صوفیه

دانشگاه پزشکی صوفیه برای افرادی که در طول تحصیل خود نمرات عالی دارند ، بورسیه تحصیلی ارائه می دهد ، به خاطر داشته باشید که بورسیه تحصیلی بسیار زیاد نیست – می تواند هزینه های زندگی شما را تأمین کند اما هزینه های تحصیل را نمی تواند تأمین کند.

افرادی که بورسیه می شوند به احتمال زیاد دانشجویانی هستند که نمره خوبی در دیپلم دبیرستان و دانشگاه دارند ، علاوه بر این ، فعالیت های خارج از کلاس و داوطلب شدن نیز جنبه هایی است که مقامات دانشگاه هنگام بررسی هر یک از برنامه های بورسیه تحصیلی در دانشگاه پزشکی صوفیه در نظر می گیرند.

بورسیه های تحصیلی دانشگاه وارنا

دانشگاه وارنا دارای طرح های بورسیه تحصیلی است ، این دانشگاه طرح های بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان ممتاز طراحی کرده است که نوید علمی بزرگی را نشان می دهد ، همچنین بورسیه تحصیلی برای دانشجویان با استعداد و خلاقیت استثنایی آزاد است ، به همین ترتیب ، دانشجویان هنگامی که مهارت های ورزشی زیادی دارند ، بورسیه ورزشی می شوند ، این بورسیه ها برای شهریه کامل و هزینه های زندگی اضافی هر ماه است.

دانشگاه پزشکی وارنا بورسیه تحصیلی برای دانشجویان پزشکی و پزشکی دندانپزشکی به زبان انگلیسی ارائه می دهد ، متقاضیان واجد شرایط شامل دانشجویان تمام وقت هستند که در تمام امتحانات خود قبول شده اند.

در واقع ، موفقیت های تحصیلی و معدل بالا مهمترین فاکتور های تصمیم گیری برای اعطای بورسیه تحصیلی هستند ، به همین دلیل است که ما به متقاضیان آینده توصیه می کنیم که تحصیلات خود را در دانشگاه پزشکی وارنا جدی بگیرند و مقداری پول اضافی را که می توانند برای شهریه یا فعالیت های اوقات فراغت خود در وارنا خرج کنند ، کسب کنند و از همه چیز دانشگاه استفاده کنند.

بورسیه تحصیلی اروپای شرقی

این یک سری برنامه های بورس تحصیلی است که برای چندین دانشجوی خارجی سازماندهی شده است ، این طرح به گونه ای طراحی شده است که هیچ دانش آموز لایقی از قلم نیفتد ، این بودجه هزینه های کامل یا بخشی از شهریه را پرداخت می کند ، یا به صورت کمک هزینه برای پروژه های تحقیقاتی یا پول پرداخت شده برای تأمین هزینه های تحصیلی دانشجویان است.

ارزش پولی بالغ بر ۲۵۰۰ دلار به دانشجویان با نمرات استثنایی یا دانشجویانی که از نظر اقتصادی توانایی اتمام تحصیلات خود را ندارند اما نمرات بسیار خوبی دارند ، ارائه می شود ؛ دانشجویان همچنین فقط یک سال معافیت کامل شهریه دریافت می کنند برای دریافت این بورسی معدل ۲٫۵ از ۴٫۰ نیاز است.

بورسیه های OPPU

این بورسیه تحصیلی برای کلیه دانشجویان خارجی آزاد است که توانایی های استثنایی را نه تنها در دانشگاهیان خود بلکه در ایجاد فضا های مناسب برای برتری برای خود و افراد اطراف نشان می دهند ، دستیار OppU شخصی است که ابتکار عمل را به دست می گیرد و فراتر از این می رود.

این بورسیه تحصیلی چهار بار در سال ارائه می شود و در درجه اول ۲۵۰۰ دلار به شهریه دانشجو و دانشگاهیان اعطا می شود ، برای دریافت این بورس تحصیلی دانشجو باید در یک موسسه آموزش عالی بلغارستان (برنامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد) ثبت نام کرده و معدل ۳ از ۴ داشته باشد.

بورسیه های ارائه شده در کشور ایتالیا هم معمولا دانشجویان بین المللی را به خود جذب می کند ، در مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی  در ایتالیا تمام بورسیه های تحصیلی این کشور را با جزییات بررسی کرده ایم.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در بلغارستان

بلغارستان یکی از بهترین مکان برای تحصیل و لذت بردن از تجربه دانشجویی در خارج از کشور است ، چرا که بلغارستان بخشی از اتحادیه اروپا است ، بنابراین مسافرت و جابجایی آسان است ، کشور با یورو مبادله ثابت دارد و نکته آخر اینکه هزینه های زندگی بسیار کمتر از بقیه کشور های اروپا است.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در بلغارستان

علاوه بر این ، مدارک دانشگاه بلغارستان در سراسر جهان شناخته شده اند و با داشتن شریکی مانند Study Group Bulgaria ، روند درخواست آسان و منعطف خواهد بود و اقامت شما در بلغارستان – یک تجربه واقعا به یاد ماندنی است ، البته تحصیل در هر نقطه ای از جهان با چالش هایی رو به رو است که باید با بررسی دقیق مزایا و معایب تحصیل بهترین و مناسب ترین کشور را برای تحصیل خود انتخاب کرد ، در ادامه با مزایای تحصیل پزشکی در بلغارستان آشنا خواهیم شد.

وجود ۶ دانشگاه پزشکی با کیفیت در بلغارستان

هر دانشگاه درجه های با کیفیتی را در زمینه پزشکی ارائه می دهد و هر یک مجموعه مزایای منحصر به فرد خود را دارا هستند ، دانشگاه علوم پزشکی صوفیه و دانشگاه علوم پزشکی پلوودیو در بین دانشگاه های برتر اروپا قرار دارند ؛ دانشگاه های پزشکی بلغارستان در تلاش هستند دانشجویان بین المللی بیشتری را از سراسر جهان جذب کنند و به دنبال بهبود خدمات خود هستند.

امکان تحصیل در رشته های پزشکی به زبان انگلیسی

در اغلب دانشگاه های پزشکی بلغارستان می توانید به طور کامل به زبان انگلیسی تحصیل کنید ، برای دانشجویان انگلیسی زبان ، دانشگاه های پزشکی صوفیه و پلوودیو مدارک تحصیلی را در دانشکده های پزشکی ، پزشکی دندانپزشکی و داروسازی ارائه می دهند.

دانشگاه صوفیه مدرک لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری انگلیسی را در موضوعات مختلف ارائه می دهد و دانشگاه پزشکی وارنا برنامه هایی را با آموزش انگلیسی در دانشکده های پزشکی و پزشکی دندانپزشکی ارائه می دهد ، در حالی که دانشگاه Pleven تنها در دانشکده پزشکی مدرک انگلیسی تدریس می کند.

در استارا زاگورا دانشجویان انگلیسی زبان می توانند در رشته های پزشکی ، دامپزشکی و علوم کشاورزی تحصیل کنند.

دریافت مدرک تحصیلی معتبر در سراسر جهان

شش دانشگاه پزشکی بلغارستان گواهینامه ارائه می دهند و کلیه اعتبارات لازم را برای اطمینان از کیفیت علمی بالا دارند ، دیپلم دانشگاه های پزشکی بلغارستان در اکثر کشور های جهان و در کل اتحادیه اروپا شناخته شده است و می تواند دروازه مناسبی برای حرفه پزشکی در آلمان ، فرانسه و انگلیس باشد.

کیفیت زندگی عالی با هزینه زندگی پایین

واحد پول بلغارستان به یورو متصل است و نرخ ارز ثابت است – ۱ یورو برابر ۱٫۹۵ لو بلغارستان (BGN) است ، این بدان معنی است که وقتی یورو خود را با ارز محلی عوض می کنید ، عملا مبلغی را که می گیرید دو برابر می کنید.

به نظر می رسد همه چیز ارزان تر است و تقریبا همه چیز در بلغارستان مقرون به صرفه تر از سایر کشور های اروپایی است ، اجاره یک آپارتمان مبله در نزدیکی دانشگاه مورد نظر شما تقریبا از ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه هزینه دارد ، هزینه های زندگی حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو است و فقط در طول زمستان هزینه های ثابت مسکن می تواند به دلیل سیستم های گرمایشی کمی افزایش یابد ، هزینه های زندگی در بلغارستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کمترین هزینه ها است.

شهریه تحصیل پایین در بلغارستان

هزینه های تحصیل در بلغارستان در مقایسه با سایر کشور های اروپایی پایین است ، در صورت تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی پلوودیو یا دانشگاه پزشکی صوفیه شهریه کل سال تحصیلی ۸۰۰۰ یورو است ؛ البته دانشجویان محصل در این کشور این شانس را دارند که یک مدرک معتبر بین المللی دریافت کنند و با افرادی از سراسر جهان دوست شوند.

شرایط ورود به دانشگاه در بلغارستان آسان تر است

پذیرش در دانشگاه های پزشکی بلغارستان آسان است ، اگرچه برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی این کشور قبولی در آزمون ورودی الزامی است ، اما این آزمون ها دشوار نیستند ، برای مثال دانشگاه علوم پزشکی صوفیه همه ساله متقاضیان بین المللی با نمرات مختلف را می پذیرد که شروع تازه ای دارند و ثابت می کنند که دانشجویان عالی هستند.

معایب تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های بلغارستان

 • هیچ یک از دانشگاه های پزشکی بلغارستان در سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست پس فارغ التحصیلان رشته های پزشکی از دانشگاه های این کشور مجاز به کار و یا ادامه تحصیل در دانشگاه های ایران نمی باشند.
 • دشواری زبان بلغاری : دانشجویان رشته های پزشکی برای دوره های انترنی خود ملزم به برقراری ارتباط با بیماران هستند که اغلب این بیماران افراد سالمند و میانسال بلغاری هستند و به زبان انگلیسی مسلط نیستند پس دانشجویان پزشکی بایستی با زبان بلغاری آشنا شوند ، البته برای برقراری ارتباط در طول تحصیل و یا کار دانشجویی به دانش زبان بلغاری نیاز است و این زبان در بیان زبان های دشوار برای یادگیری در جهان قرار دارد.

مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی بلغارستان

 • فرم درخواست تکمیل شده همراه با یک CV مختصر پیوست شده از داوطلب
 • یک گواهی پایان تحصیلات متوسطه به همراه ریز نمرات شامل دروس زیست شناسی و شیمی ، این گواهینامه باید به زبان بلغاری ترجمه و توسط مقامات مربوطه در كشوری كه صادر شده قانونی شود.
 • گواهی مبنی بر اینکه متقاضی حق دارد / واجد شرایط است / می تواند تحصیلات خود را در دانشگاه کشور خود ادامه دهد ، ترجمه شده و به روش فوق الذکر قانونی شده است.
 • یک گواهینامه پزشکی که زودتر از یک ماه قبل از تاریخ درخواست صادر شده باشد ، مبنی بر اینکه متقاضی از هیچ بیماری مسری رنج نمی برد و از نظر جسمی و روحی از سلامت کافی برخوردار است تا دوره پزشکی را بگذراند این گواهی باید همراه با ترجمه رسمی باشد.
 • اگر نام متقاضی در هر یک از اسناد درخواست (دیپلم دبیرستان یا نامه واجد شرایط بودن تحصیلات عالی) با نام موجود در گذرنامه متقاضی متفاوت باشد ، باید سندی با تایید تغییر نام / نام همراه باشد با بقیه اسناد مورد نیاز برنامه این سند باید به صورت رسمی ترجمه شود.
 • شش قطعه عکس رنگی / اندازه گذرنامه جدید
 • کپی گذرنامه بین المللی فرد متقاضی
 • یک گواهی انگلیسی در سطح B2 یا بالاتر.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در بلغارستان

هر ساله کارشناسان وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ایران با بررسی سه سیستم رتبه بندی معتبر بین المللی تایمز ، QS و شانگهای فهرستی از دانشگاه های خارجی مورد تایید این وزارت اعلام می کنند ، این فهرست سالانه مورد بازبینی و بازنگری قرار می گیرد ، پس لازم است قبل از درخواست پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود از مورد اعتبار بودن آن دانشگاه اطمینان حاصل کنید چرا که تنها فارغ التحصیلان دانشگاه های مورد تایید این وزارت مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه های پزشکی و یا اشتغال در خاک ایران هستند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در بلغارستان

در سال تحصیلی ۲۰۲۲- ۲۰۲۱ هیچ یک از دانشگاه های پزشکی بلغارستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست ، برای کسب اطلاعات به روز در زمینه دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت با موسسه حقوقی وکلای مهر آفرین رجبی تماس حاصل نمایید.

تحصیل پزشکی در بلغارستان به زبان انگلیسی

همان گونه که تا کنون بیان شد دانشگاه های بلغارستان برای جذب دانشجویان بین المللی رشته های پزشکی را به زبان های خارجی به ویژه زبان انگلیسی ارائه می دهند ، تحصیل پزشکی در بلغارستان به زبان انگلیسی در دانشگاه های معتبر پزشکی این کشور مانند دانشگاه پزشکی Plovdiv ، دانشگاه پزشکی Pleven ، دانشگاه پزشکی وارنا ، دانشگاه پزشکی صوفیه ، دانشکده پزشکی دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوهریدسکی امکان پذیر است.

برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی تسلط به زبان انگلیسی مورد نیاز است ، برای اثبات تسلط به این زبان ارائه مدرک تافل و یا آیلتس الزامی است ، سطح مورد نیاز برای تحصیل به این زبان سطح B2 است ، البته امکانی که دانشگاه های بلغارستان برای دانشجویان خارجی فراهم کرده اند این است که بدون ارائه مدرک زبان می توان در دانشگاه های پزشکی این کشور تحصیل کرد البته به شرط آن که در دوره پری مدیکال یک ساله شرکت کنند.

تحصیل پزشکی در بلغارستان به زبان بلغاری

زبان بلغاری زبان رسمی بلغارستان است پس همه رشته های تحصیلی در دانشگاه های این کشور به این زبان ارائه می شوند ، از مزایای تحصیل به این زبان می توان به ارزان تر بودن هزینه تحصیل در رشته های پزشکی نسبت به تحصیل به زبان انگلیسی اشاره کرد.

تحصیل پزشکی در بلغارستان به زبان بلغاری

برای تحصیل به این زبان تسلط در سطح B2 مورد نیاز است که علاقمندان تحصیل به این زبان می توانند در دوره های زبان در بلغارستان شرکت کرده و یا با حضور در دوره های یک ساله پری مدیکال برای تحصیل به زبان بلغاری آماده شوند که قطعا حضور در دوره های پری مدیکال گزینه مناسب تری است چرا که پذیرش در دانشگاه های پزشکی را آسان تر می سازد.

هر ساله هزاران دانشجو از سراسر جهان دانشگاه های بلغارستان را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند ، در این مقاله مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی اطلاعات ضروری برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان را بررسی و ارائه کردند ، در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر موسسه تماس حاصل نمایید.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان را در این محتوا خواندید ، برای دریافت جواب سوالات خود ، از بخش دیدگاه در پایین همین صفحه استفاده کنید و با مشاوران شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در ارتباط باشید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان چقدر است؟

هزینه های تحصیل پزشکی دندانپزشکی در بلغارستان برای دوره های به زبان انگلیسی ۸۰۰۰ یورو در سال برای همه دانشجویان است .

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان باید در آزمون خاصی شرکت کنم ؟

در بلغارستان ، هر دانشگاه آزمون ورودی خود را به صورت آنلاین و یا حضوری برگزار می کند یعنی یک آزمون جامع و دولتی برای همه دانشگاه های پزشکی بلغارستان وجود ندارد ، دانشگاه های پزشکی بلغارستان در هر سال دو بار پذیرش انجام می دهند ، پس آزمون های ورودی این دانشگاه ها نیز دو بار در سال یعنی در ماه های آگوست و سپتامبر برگزار می شوند.

هزینه های دوره پریمدیکال برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان چقدر است؟

هزینه های دوره های پری مدیکال به زبان انگلیسی ۴۰۰۰ تا ۴۸۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی است. هزینه های دوره های پری مدیکال به زبان بلغاری ۳۲۰۰ تا ۳۷۰۰ یورو برای همه دانشجویان است.

تحصیل رشته دندانپزشکی در بلغارستان چگونه است؟

تحصیل در رشته دندانپزشکی در بلغارستان به معنای تحصیل یک برنامه 5 ساله دندانپزشکی به زبان انگلیسی یا بلغاری است که منجر به مدرک کارشناسی ارشد در رشته دندانپزشکی می شود ، پس از اتمام 5 سال تحصیلی (10 ترم) ، دانشجویان ملزم به شرکت در دوره 6 ماه آموزش قبل از فارغ التحصیلی و قبولی در 5 آزمون دولتی هستند.

اجاره آپارتمان در بلغارستان چقدر هزینه دارد؟

اجاره یک آپارتمان مبله در نزدیکی دانشگاه مورد نظر شما تقریبا از 150 تا 300 یورو در ماه هزینه دارد.

آیا دانشگاه های بلغارستان برای پزشکی و دندانپزشکی مورد تایید وزارت بهداشت هستند؟

خیر ، دانشگاه های پزشکی بلغارستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیستند ، یعنی فارغ التحصیلان این دانشگاه ها مجاز به کار و ادامه تحصیل در ایران نیستند.

آیا می توانم همزمان با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان ، زبان بلغاری را بیاموزم ؟

بله به صورت موازی می توانید کلاس بروید ، دوره های آموزشی زبان بلغاری برای دانشجویان بین المللی حدود ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در بلغارستان چقدر است؟

هزینه های زندگی حدود 100 تا 150 یورو است و فقط در طول زمستان هزینه های ثابت مسکن می تواند به دلیل سیستم های گرمایشی کمی افزایش یابد.

هزینه خوابگاه دانشجویی در بلغارستان چقدر است؟

اجاره خوابگاه دانشجویی ماهانه از دانشگاه به دانشگاه دیگر و راحتی محل اقامت از 35 تا 70 یورو در ماه متفاوت است.

اگر بخواهید با مشاوران مجرب موسسه مهاجرتی رجبی بصورت مستقیم صحبت کنید ، می توانید با شماره های سراسری اعلام شده در سایت تماس بگیرید و یا به دفاتر شیراز و تهران به صورت حضوری مراجعه نمایید تا ابهامات شما در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان بر طرف شود ، همچنین مقالات دیگر سایت مانند تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان را بخوانید تا با شرایط بقیه کشور ها نیز آشنا شوید.

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *