مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو

مهاجرت تحصیلی به بلغارستان

مهاجرت تحصیلی به بلغارستان

کشورهای اروپایی از دیرباز مقاصدی محبوب برای مهاجران بوده اند که در میان این کشورها ، شاید نامی همچون بلغارستان کمتر به گوش آمده باشد . اما با کسب آگاهی بیشتر درباره آن می توان به این نکته پی برد که می تواند مقصدی عالی برای ساختن زندگی آینده برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به بلغارستان باشد .
یکی از شیوه های آسان مهاجرت به این کشور کوچک اما بسیار زیبا ، روش تحصیلی است که در مطلب پیش رو خواهیم کوشید تا اصول کلی آن را شرح دهیم . برای آگاهی بیشتر و بهره بردن از راهنمایی های همه جانبه متخصصان امور مهاجرتی ، با مشاوران مجرب موسسه مشورت نمایید .

سرزمین کهن و سرشار از جاذبه های طبیعی و تاریخی بلغارستان ( България ) در منطقه بالکان و شرق اروپا دامن گسترده است . این کشور عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن بوده و واحد پول آن لِو یا لِف (Lev) با واحد کوچک اِستونیک می باشد . پایتخت بلغارستان ، صوفیه (سوفیا) و شهرهای مهم آن عبارتند از : پلودیف (Plovdiv) ، وارنا ، بورگاس و روسه .

کشور گل های رُز تلفیقی از سنت تاریخی و مدرنیته را در خود یکجا داشته و با مناظر طبیعی متنوع از گرمسیر تا سردسیر یکی از زیباترین کشورهای اروپایی لقب گرفته است . بلغارستان با اندکی بیش از 7 میلیون نفر جمعیت در مساحتی بیش از 110 کیلومتر مربع ، پذیرای مسافران و مهاجران از سراسر دنیا می باشد .

مزایای مهاجرت تحصیلی به بلغارستان

تحصیل در بلغارستان در کنار داشتن مزایایی چون وجود دانشگاه ها و مراکز علمی بین المللی معتبر ، از جمله کشورهای اروپایی بوده که پایین ترین هزینه های زندگی را در شهرهای مدرن و پیشرفته خود دارا است .

در حدود 51 دانشگاه بین المللی در بلغارستان وجود دارد که در رشته های گوناگون پذیرای دانشجویان هستند و مدارک آن ها در بیشتر کشورهای دنیا از اعتبار بالایی برخوردارند . تحصیل در دانشگاه ها بجز با زبان رسمی یا بلغاری ، بسته به رشته و دانشگاه به زبان های انگلیسی ، فرانسوی یا آلمانی نیز امکان پذیر است .

داشتن مدرک زبان انگلیسی یکی از پیش شرط های گرفتن ویزا و پذیرش در دانشگاه های بلغارستان است اما اگر متقاضی در کشور خودش نتوانسته باشد مدرک مورد نیاز را کسب نماید ، دوره هایی برای تسلط بر این زبان در دانشگاه انتخابی برگزار شده تا شخص بتواند حد نصاب را بدست آورد .

برای دانشگاه هایی که به زبان بلغاری در آن ها تدریس می شود نیز همین روال برای زبان بلغاری برقرار است . این موضوع برای متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان می تواند شرایط خوبی را برای گذراندن دوره فاندیشن به منظور کسب دانش لازم دانست .

مزایای مهاجرت تحصیلی به بلغارستان

مدارک لازم تحصیلی در بلغارستان

شهروندان اتحادیه اروپا و امریکا برای ورود و اقامت به بلغارستان نیازی به دریافت ویزا ندارند اما متقاضیان بین المللی باید ویزای نوع D شینگن یا بلند مدت دانشجویی را دریافت نمایند . گام اول برای گرفتن این ویزا ، اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های بلغاری است .

گرچه مدت زمان اولیه این ویزا 90 روزه است اما با ارایه مدارک ثبت نام دانشگاه ، این ویزا امکان تبدیل به ویزای یک ساله را دارد . پس از یک سال این ویزا دوباره باید هر سال تمدید شود . برای گرفتن ویزای تحصیلی بلغارستان هم به صورت اینترنتی و هم از راه سفارت بلغارستان می توان اقدام کرد .

برای ثبت نام در مقاطع مختلف جهت مهاجرت تحصیلی به بلغارستان این مدارک مشترک هستند :

ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات مقطع پیشین به انگلیسی ، اسکن پاسپورت ، عکس پرسنلی ، نمره زبان انگلیسی (آیلتس بالای 6) و پرینت حساب برای اثبات تمکن مالی .

برای مقاطع ارشد و دکترا داشتن رزومه تحصیلی و توصیه نامه از حداقل دو استاد (Recommendation Letter ) و انگیزه نامه ( SOP یا Statement of Purpose ) نیز ضروری است .

هزینه های زندگی و تحصیل در بلغارستان

هزینه دانشگاه برای شهروندان بلغاری و کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین امریکا بسیار اندک می باشد و حتی می شود گفت تقریباً رایگان است . اما برای دانشجویان بین المللی بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی دیگر دوران تحصیل رایگان نخواهد بود . هر چند در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی این هزینه ها بسیار پایین و است .

هزینه تحصیل می تواند سالیانه بین 2500 تا 9000 یورو متفاوت باشد که شایان ذکر است که رشته هایی که به زبان بلغاری برگزار می شوند کاهش چشمگیری در شهریه دارند .

آن دسته از متقاضیانی که باید پیش از آغاز تحصیل به زبان بلغاری دوره های لازم ( معمولاً یک ساله ) را بگذرانند باید هزینه ای در حدود 1500 تا 4000 یورو را برای این منظور در نظر بگیرند .

از نظر هزینه های زندگی بلغارستان یکی از ارزانترین کشورهای اروپایی است که یک دانشجو می تواند با 600 تا 700 یورو در ماه زندگی متعادلی را بگذراند . قوانین کار دانشجویی نیز مانند دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از 10 ساعت برای مقطع کارشناسی تا 30 ساعت برای دکترا با ساعتی حدود 7 تا 10 یورو درآمد امکان پذیر است .

دانشگاه های مورد تأیید ایران در بلغارستان

در بیشتر دانشگاه های معتبر و بین المللی بلغارستان رشته های گوناگون به زبان انگلیسی تدریس می شود که برخی از مشهورترین آن ها عبارتند از : دانشگاه صوفیه (سوفیا) یا St. Kliment Ohridski ، دانشگاه امریکایی (American University in Bulgaria) ، دانشگاه سَنت سیریل (St. Cyril) ، دانشگاه مِتودیوس (St. Methodius University) ، دانشگاه پلودیف (Plovdiv University) و دانشگاه بین المللی کالج (International University College) .

دانشگاه های مورد تأیید ایران در بلغارستان

طول مدت زمان تحصیل در دانشگاه های بلغارستان از سیستم متداول بین المللی پیروی می کند : کارشناسی 4 ساله ، کارشناسی ارشد بسته به رشته تحصیلی 1 یا 2 ساله و دکترا 3 تا 4 ساله می باشند . برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان نیز طول دوره ها 6 و 5 ساله هستند . شروع معمول کلاس ها از ماه اکتبر ( مهرماه ) بوده و هر سال تحصیلی شامل دو ترم پاییزه و بهاره می باشد .

وام های دانشجویی در مهاجرت تحصیلی به بلغارستان

در طی سال های اخیر به دلیل استقبال متقاضیان تحصیل در بلغارستان و تشویق دولت این کشور برای این متقاضیان ، بانک های بلغاری وام های ویژه ای را برای دانشجویان واجد شرایط در نظر گرفته اند .

در صورتی که شرایط یک متقاضی برای دریافت وام مناسب باشد و بتواند آن را دریافت نماید ، ابتدای هر ترم تحصیلی به حساب دانشگاه محل تحصیل او واریز می شود . نحوه بازپرداخت آن نیز بدین صورت است که وام گیرنده پس از فارغ التحصیلی از 12 تا 24 ماه فرصت دارد تا طی قسط های توافقی با بانک ، بازپرداخت را انجام دهد .

از شرایط اساسی برای دریافت وام می توان این موارد را نام برد : رتبه ممتاز یا نمرات بالای دانشگاهی ، دانشجویان خلاق و مبتکر و آن دسته از افرادی که به هر نوع شایستگی خود را اثبات کرده اند .
مهاجرت تحصیلی به اروپا و کشوری جذاب مانند بلغارستان می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای شما باشد . جهت این که بیشتر و بهتر در زمینه مهاجرت تحصیلی به بلغارستان و در مورد بهترین دانشگاه های بلغارستان بدانید ، برای تماس با متخصصان در دفاتر همکار موسسه مهرآفرین رجبی در شهرهای تهران و شیراز درنگ نکنید .

Rate this post
بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “مهاجرت تحصیلی به بلغارستان

 1. سارا گفت:

  با سلام…حداکثر مدت گرفتن ویزای تحصیلی بلغارستان را بعد از اخذ پذیرش دانشگاه چه قدر تخمین میزنید؟؟؟؟

  1. Hamid گفت:

   با سلام

   يك تا دو ماه

   با تشکر از سوال شما

 2. منصور گفت:

  با عرض سلام
  لطفا مرا راهنمایی کنید چطور میتوانم نمونه سوالات ورودی رشته پزشکی دانشگاه صوفیا را تهیه کنم. با تشکر

  1. مشاور مهاجرت تحصیلی گفت:

   باسلام خدمت شما دوست عزیز

   از طریق کالج های آمادگی که در بلغارستان برگزار می شوند.

   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.