تحصیل رشته کامپیوتر در هند

تحصیل رشته کامپیوتر در هند
مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته کامپیوتر در هند یکی از رشته های جذاب برای تحصیل در خارج از کشور است ، علوم کامپیوتر علمی است که به نظریه و روش های پردازش اطلاعات در کامپیوتر های دیجیتال ، طراحی سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر و کاربرد های کامپیوتر می پردازد ، ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این مقاله ، تحصیل رشته کامپیوتر را در دانشگاه های هند بررسی می کنیم.

در کنار این مقاله ، محتوای تحصیل در هند را نیز بخوانید تا با برترین رشته ها و دانشگاه های این کشور هم آشنا شوید.

مدرک در علوم کامپیوتر بر مبانی نظری محاسبات و اطلاعات همراه با رویکردی عملی به کاربرد های محاسبات متمرکز است ، اگر به دنبال شغلی در فناوری اطلاعات هستید که در آن بتوانید دستمزد مناسبی را انتظار داشته باشید ، در چالش های فکری پیشرفت کنید و شیفتگی خود را نسبت به فناوری برآورده کنید ، پس رشته های مرتبط به علوم کامپیوتر برای شما مناسب است.

دوره های علوم کامپیوتر در هند را می توان در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تکمیل کرد ، مدت زمان تحصیل در این مقاطع به ترتیب 4 ، 2 و 5 سال است ، همچنین موسسات مختلف در کشور دوره های دیپلم و گواهی در رشته علوم کامپیوتر را ارائه می دهند.

مدارک پذیرش رشته کامپیوتر در هند

شرایط و مدارک واجد شرایط بودن برای تحصیل رشته کامپیوتر در هند از یک دوره به دوره دیگر متفاوت است ، برای پذیرش در رشته کامپیوتر در دانشگاه های هند اتمام دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی در رشته های علوم تجربی و ریاضی است.

علاقمندان تحصیل در این رشته بایستی در درس ریاضیات دوره دبیرستان خود نمره متوسط به بالا داشته باشند ؛ علاوه بر این آن ها ملزم به ارائه مدارک زیر جهت پذیرش از دانشگاه های هند میباشند:

 • دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی در رشته های علوم (برای تحصیل در مقطع کارشناسی )
 • مدرک کارشناسی ( برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد )
 • ریز نمرات دبیرستان
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی ( در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی )
 • گواهی تمکن مالی برای تامین هزینه تحصیل و زندگی در هند
 • گواهی عدم پیشیینه
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • کپی شناسنامه

بهترین دانشگاه های کامپیوتر در هند

دانشگاه های برتر علوم کامپیوتر در هند موسسات آموزشی هستند که بهترین ها برای تحصیل علوم کامپیوتر هستند ، این دانشگاه ها در بین برترین دانشگاه های جهان در زمینه کامپیوتر رتبه بندی شده اند ؛ و در بین بهترین دانشگاه ها برای علوم کامپیوتر در خارج از کشور نیز محبوب هستند ؛ دانشجویان خارجی به تعداد زیاد برای این دانشگاه ها درخواست می دهند.

بهترین دانشگاه های کامپیوتر در هند

موسسه فناوری ولور (تامیل نادو)

این یکی از بهترین موسسات در جنوب هند است که نامی شناخته شده برای آموزش فنی است ، موسسه فناوری ولور با هدف ارائه آموزش عالی با کیفیت همتراز با استاندارد های بین المللی تأسیس شد ، این سازمان به طور مداوم به دنبال و اتخاذ روش های نوآورانه برای بهبود کیفیت آموزش عالی به طور مداوم است.

و این باعث می شود VIT یکی از بهترین کالج های هند برای علوم کامپیوتر باشد ، پردیس این دانشگاه دارای فضایی جهانی با دانشجویان از تمام نقاط جهان است ؛ معلمان باتجربه و آموخته به شدت تشویق می شوند که دانش آموزان را پرورش دهند ؛ استانداردهای جهانی تعیین شده در موسسه فناوری ولور در زمینه آموزش و تحقیق ما را در تعقیب بی وقفه خود برای تعالی تشویق می کند.

این موسسه تفاهم نامه هایی با دانشگاه های مختلف بین المللی دارد ، این یکی دیگر از عواملی است که باعث افزایش اعتبار موسسه می شود.

موسسه فناوری هند مدرس (IIT Madras)

سناریوی آموزش فنی جنوب هند بدون مراجعه به این موسسه واقع در چنای کامل نخواهد بود ، این رتبه بندی در رتبه بندی NIRF برای سه سال متوالی در رتبه اول ایستاده است ؛ نام و شهرت این موسسه از مدت ها قبل از مرزهای هند عبور کرده است.

مهندسی علوم کامپیوتر در IIT Madras در سال 1973 با خرید IBM System/370 ( یکی از قدرتمندترین کامپیوتر های هند در آن زمان ) شکل گرفت ، دپارتمان علوم و مهندسی کامپیوتر اکنون چندین بورسیه جذاب تحت حمایت صنعت را برای محققین برجسته دکترا و همچنین برای شرکت در کنفرانس های بین المللی با رتبه برتر ارائه می دهد.

بر اساس مطالعه ‌ای در دانشگاه براون در سال ۲۰۱۴، IIT Madras پنجمین مشارکت‌کننده بزرگ اعضای هیئت علمی در برنامه ‌های علوم کامپیوتر در دانشگاه‌ های ایالات متحده از جمله MIT، استنفورد و ییل بود.

موسسه فناوری هند دهلی( IIT دهلی)

IIT دهلی آموزش مهندسی مبتنی بر علم را با هدف تولید مهندسان دانشمندان با کیفیت ارائه می دهد ، برنامه درسی دانش گسترده ای را ارائه می دهد و به طور همزمان روحیه ای را برای فرآیند طولانی مدت یادگیری و کاوش ایجاد می کند.

فعالیت های گروه ها شامل تدریس در تمامی سطوح و پژوهش می باشد ، این موسسه همچنین از شهرت بسیار خوبی در بین آژانس های رتبه بندی مختلف برخوردار است ؛ آنها همیشه به لطف بسیاری از دستاوردهای قابل توجه IIT دهلی، این موسسه را در رتبه بالاتری قرار می دهند.

ورود به این مؤسسه مستلزم گذراندن JEE Mains با امتیازی است که در بین رتبه‌ های 2.5 برتر قرار دارد ، پس از کسب رتبه خوب در JEE Mains، متقاضیان واجد شرایط درخواست برای JEE Advanced خواهند بود.

موسسه فناوری هند بمبئی (IIT Bombay)

مؤسسه های در این کشور که به آموزش فنی معروف هستند ، کم نیستند ؛ سناریوی آموزش عالی در عرصه فنی بدون ذکر IIT بمبئی ناقص خواهد بود ، پذیرش در هر رشته مهندسی در این موسسه مستلزم گذراندن JEE Advanced با نمره خوب است.

دانش آموزانی که JEE Advanced را گذرانده اند می توانند در مشاوره شرکت کرده و در این موسسه صندلی بگیرند ؛ این یک مکان ایده آل برای تحصیل فارغ التحصیلی در علوم کامپیوتر از یک طرف است ، از طرف دیگر، داوطلبانی که می خواهند عمیق تر به این موضوع بپردازند نیز می توانند دکترا را در اینجا دنبال کنند.

دانشگاه فنی جواهر لعل نهرو حیدرآباد (تلانگانا)

دانشگاه فنی جواهر لعل نهرو حیدرآباد در 2 اکتبر 1972 توسط قوه مقننه ایالت آندرا پرادش به عنوان اولین دانشگاه فنی در این کشور تأسیس شد ، در طول چهل و چهار سال گذشته در ارائه آموزش فنی با کیفیت مرتبط در ایالت آندرا پرادش پیشرو بوده است.

پس از 37 سال خدمت بی امان به جامعه در کل، دانشگاه JNT به چهار دانشگاه مختلف بازسازی شد ، از آن زمان ، این دانشگاه مجددا به عنوان دانشگاه فنی جواهر لعل نهرو حیدرآباد (JNTUH) تعیین شد.

این مؤسسه از شهرتی برخوردار است ، از این رو ، این یکی از بهترین کالج های هند برای علوم کامپیوتر است.

اگر به دنبال دانشگاه های بسیار معتبر برای تحصیل کامپیوتر هستید ، دانشگاه های چین را هم بررسی کنید ، مقاله تحصیل رشته کامپیوتر در چین ، را بخوانید و اطلاعات خود را کامل کنید.

هزینه تحصیل کامپیوتر در هند

هند یکی از ارزان ترین کشور ها برای تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان بین المللی است ، البته هزینه تحصیل در این کشور بسته به دانشگاه محل تحصیل ، رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی متفاوت است ، هزینه تحصیل رشته کامپیوتر در هنددر مقطع کارشناسی از 300000 تا 1000000 روپیه متفاوت است.

هزینه تحصیل کامپیوتر در هند

هزینه زندگی بستگی به کاری که انجام می دهید و محل زندگی شما در هند متفاوت است ، هزینه های اولیه زندگی ، مانند غذا ، آب و مسکن ، بین 15000 تا 20000 روپیه برای شما هزینه دارد.

چارت درسی کامپیوتر در دانشگاه های هند

دانشجویان محصل در رشته کامپیوتر در دانشگاه های هند بایبستی در طول دوره تحصیل خود 240 واحد درسی بگذرانند ، این واحد های درسیدر 4 سال یعنی 8 ترم ارائه می شود و از دروس طراحی و تحلیل الگوریتم ها ، امنیت اطلاعات ، هوش مصنوعی ، سیستم عامل های پیشرفته ، معرفی کامپیوتر ، مقدمه ای بر سیستم شماره و کد ها و مقدمه ای بر مفاهیم برنامه نویسی تشکیل می شود در ادامه با جزئیات تحصیل در هر ترم آشنا می شویم.

ترم 1

توابع چند متغیره ، فیزیک 1 ، آزمایشگاه فیزیک 1 ، مهنئسی مکانیک ، شیمی 1 ، حل مساله با کامپیوتر ، مهارت های زندگی ، اکولوژی و محیط زیست.

ترم 2

سری ها و ماتریس ها، فیزیک 2 ، ریاضیات گسسته برای CS ، نقشه های مهندسی ، آزمایشگاه شیمی ، مهندسی برق پایه ، مهارت های زندگی 2

ترم 3

تئوری گراف پایه ، رشته انتخابی علوم انسانی 1 ، برنامه نویسی و ساختار های داده ، آزمایشگاه برنامه نویسی و ساختارهای داده ، مبانی طراحی سیستم های کامپیوتری ، آزمایشگاه مبانی طراحی سیستم های کامپیوتری.

ترم 4

زبان ها، ماشین ها و محاسبات ، طراحی و تحلیل الگوریتم ها ، سازمان و معماری کامپیوتر ، آزمایشگاه سازمان و معماری کامپیوتر ، آزمایشگاه پیاده سازی و تحلیل الگوریتم های شی گرا ؛ احتمال ، فرآیند تصادفی و آمار.

ترم 5

پارادایم های برنامه نویسی ، سیستم های عامل ، طراحی کامپایل

ترم 6

علوم زندگی

ترم 7

رشته انتخابی علوم انسانی 2

ترم 8

اخلاق حرفه ای ، رشته انتخابی علوم انسانی 3

گرایش های رشته کامپیوتر در هند

تحصیل رشته کامپیوتر در هند مانند رشته های تحصیلی دیگر دارای گرایش هایی است که در مقطع تحصیلات تکمیلی بیشتر کاربرد دارد ، این گرایش ها شامل نرم افزار ، سخت افزار و IT است که هریک به بخش خاصی از علوم کامپیوتر با جزئیات بیشتر می پردازند.

گرایش های رشته کامپیوتر در هند

تحصیل دکترا کامپیوتر در هند

تحصیل رشته کامپیوتر در هند در مقطع دکترا ، یک مدرک تحقیقاتی پیشرفته است و برای دانشجویانی طراحی شده است که قبلا دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته کامپیوتر گذرانده اند.

به عنوان یک دانشجوی دکترا، شما باید به طور مستقل در مورد یک موضوع اصلی با حمایت حداقل یک استاد راهنما که دارای تخصص در زمینه مرتبط با موضوع انتخابی شما است به بررسی و پژوهش بپردازید ، برای انتخاب استاد راهنما می توانید از فهرست اساتید عضو هیئت علمی دانشگاه مورد نظر خود استفاده کرده و پرپوزال خود را برای چندین استاد ارسال کنید.

استاد راهنما در طول دوره پژوهش به عنوان مشاور و همراه در تمامی زمینه ها به شما کمک خواهد کرد ؛ در پایان مدرک خود شما باید پایان نامه خود را ارائه داده و از آن دفاع کنید؛ این پایان نامه فعالیت ها و نتایج تحقیقاتی شما را شرح می دهد.

تحصیل دکترا در هند بسیار شبیه به سایر کشور ها است البته تفاوت هایی نیز در این بین وجود دارد ؛ در بیشتر موارد مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا کامپیوتر در هند سه سال است ، البته امکان تحصیل برای مدت طولانی تری وجود دارد ، اما برخی از دانشگاه ها ممکن است حداکثر دوره ثبت نام را برای دانشجویان دکتری تعیین کنند که معمولا حدود پنج سال است.

برای تحصیل دکترا می توانید به ایتالیا بروید و از بورسیه های تحصیلی جذاب آن بهره مند شوید ، مقاله تحصیل رشته کامپیوتر در ایتالیا را بخوانید.

مزایا و معایب تحصیل کامپیوتر در هند

هند یکی از گزینه های موجود برای تحصیل در زمینه های مختلف است ، این کشور از دیرباز مقصد دانشجویان ایرانی در زمینه های تحصیلی مختلف بوده است که این امر نشان دهنده بالا بودن مزایای تحصیل در هند است البته قطعا تحصیل در هند با معایبی همراه است که آشنایی با آن ها و انتخاب آگاهانه سبب افزایش لذت تحصیل در این کشور می شود.

مزایا و معایب تحصیل کامپیوتر در هند

مزایای تحصیل کامپیوتر در هند

 • دانشگاه های ارائه دهنده رشته کامپیوتر در هند در بین دانشگاه های شناخته شده در سطح جهان در این زمینه قرار دارند.
 • تعداد دانشگاه های ارائه دهنده رشته کامپیوتر در هند زیاد است ، بنابراین فرصت های تحصیل بسیاری برای علاقمندان تحصیل در این رشته وجود دارد.
 • هزینه تحصیل در رشته کامپیوتر در دانشگاه های هند ارزان و مقرون به صرفه است.
 • دروس در دانشگاه های هند به زبان انگلیسی ارائه می شود.

معایب تحصیل کامپیوتر در هند

 • علی رغم اینکه تعداد دانشگاه های ارائه دهنده رشته کامپیوتر بالا است رقابت برای پذیرش در این رشته به دلیل بالا بودن تقاضا زیاد است.
 • سطح امکانات برخی از دانشگاه های ارائه دهنده رشته کامپیوتر در هند در حد دانشگاه های اروپایی نیست.
 • سطح کیفیت دانشگاه های کامپیوتر هند از دانشگاه های اروپایی ضعیف تر است.

دانشگاه های روسیه ، در رشته های مهندسی در جهان نامی است ، مقاله تحصیل رشته کامپیوتر در روسیه را بخوانید و با هزینه ها و بورسیه های این رشته آشنا شوید.

سوالات پر تکرار تحصیل رشته کامپیوتر در هند

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا به بررسی تحصیل رشته کامپیوتر در هند پرداختند ، برای پرسش سوالات خود با ما از طریق باکس دیدگاه در تماس باشید.

هزینه تحصیل رشته کامپیوتر در هند چقدر است؟

هزینه تحصیل در رشته کامپیوتر در دانشگاه های هند در مقطع کارشناسی از 300000 تا 1000000 روپیه متفاوت است.

بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته کامپیوتر در هند چیست؟

موسسه فناوری ولور (تامیل نادو) ، این یکی از بهترین موسسات در جنوب هند است که نامی شناخته شده برای آموزش فنی است.

هزینه زندگی در هند برای دانشجویان چقدر است؟

هزینه زندگی بستگی به کاری که انجام می دهید و محل زندگی شما در هند متفاوت است ، هزینه های اولیه زندگی ، مانند غذا ، آب و مسکن ، بین 15000 تا 20000 روپیه برای شما هزینه دارد.

تحصیل رشته کامپیوتر در هند ، چه گرایش هایی دارد؟

رشته کامپیوتر مانند رشته های تحصیلی دیگر دارای گرایش هایی است که در مقطع تحصیلات تکمیلی بیشتر کاربرد دارد ، این گرایش ها شامل نرم افزار ، سخت افزار و IT است که هریک به بخش خاصی از علوم کامپیوتر با جزئیات بیشتر می پردازند.

تحصیل رشته کامپیوتر در هند به چه زبانی ارائه می شود؟

دروس در دانشگاه های هند به زبان انگلیسی ارائه می شود.

مشاوران موسسه مهاجرتی رجبی با توجه به اهمیت علم کامپیوتر در دنیای امروز شرایط تحصیل رشته کامپیوتر در هند را بررسی و بیان کردند ، شما می توانید با دفاتر موسسه در شهر های تهران و شیراز تماس گرفته و از شرایط تحصیل در این رشته در سایر نقاط جهان آگاه شوید ، همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله تحصیل در خارج از کشور را بخوانید تا با برترین رشته ها و دانشگاه های ارائه دهنده آن ها در سراسر جهان آشنا شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *