تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه

مشاور روش های مهاجرتی
مشاور روش های مهاجرتی
تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه
فهرست مطلب

مشاور مهاجرتی

تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه از رشته های پرطرفدار و پر متقاضی رشته علوم اجتماعی است که طی یک دهه گذشته توانسته دانشجویان بسیاری را از تمام نقاط جهان به خصوص کشورمان به خود جذب نماید ، وجود مزایای زیاد و کیفیت بالا و مدارک معتبر اعطایی از سوی مراکز آموزشی این کشور باعث شده که افرادی که قادر به قبولی در کنکور پزشکی کشورمان نیستند برای تحصیل این رشته به سوی ترکیه راهی شوند.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه به طور مفید و مختصر اشنا نماییم و اطلاعات کاملی را در رابطه با مراکز آموزشی این کشور و نحوه پذیرش در انان در اختیارتان قرار دهیم ، چنان چه سوال یا ابهام خاصی در این زمینه دارید می توانید با تماس با مشاورین ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) از راهنمایی و مشاوره آنان بهره مند گردید.

همچنین می توانید با مطالعه مقاله مهاجرت به ترکیه ، تمام راه های ورود و اقامت به این کشور محبوب ایرانیان را بشناسید.

تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه از این دیدگاه حائز اهمیت است که دانشجویان قادر خواهند بود تا در مراکز آموزشی به تحصیل مشغول شوند که کاملا با سیستم اروپایی این رشته را به دانشجویان خود تدریس می نمایند ، البته با هزینه و شهریه های بسیار کمتر و ارزان تر از اکثر کشورهای معتبر اروپایی ، همچنین کسب اقامت و ویزا در این کشور برای دانشجویان ایرانی اسان ترین و ساده ترین حالت ممکن در جهان است ، اما پذیرش و ثبت نام در دانشگاه ها به دلیل تقاضای زیاد دانشجویان خارجی ممکن است نیاز به کمی تلاش داشته باشد.

مدارک پذیرش رشته روانشناسی در ترکیه

برای تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه لازم است که دوره دبیرستان را به اتمام رسانده و مدرک دیپلم خود را کسب کرده باشید ، که معمولا دیپلم دوره انسانی بهتر و قابل قبول تر است.

علاوه بر این باید با مکاتبه با مراکز آموزشی مورد نظرتان از شرایط پذیرش و مدارک مورد درخواست انان به طور کامل و دقیق مطلع شوید ، توجه داشته باشید که مدارک مورد درخواست دانشگاه را دقیق و به طور کامل و صحیح ارائه نمایید ، زیرا هرگونه نقص در این مورد می تواند روند ثبت نام را با تاخیر و یا حتی عدم پذیرش و کنسلی کامل مواجه نماید.

توصیه می کنیم که از حضور یک مشاور یا کارشناس با تجربه و دارای دانش در این زمینه در کنار خود در طی مراحل ثبت نام بهره مند شوید تا با این مشکلات برنخورید ، در ادامه مدارک پذیرش رشته روانشناسی در ترکیه را برای شما تهیه نموده ایم.

توجه کنید که این مدارک ، موارد عمومی هستند که برای پذیرش در هر دانشگاهی برای تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه باید حتما ارائه نمایید ، حال ممکن است هر دانشگاه علاوه بر این مدارک خاص دیگری نیز از شما درخواست نماید ، به همین خاطر باید حتما با آنان مکاتبه کرد و از این موارد اطلاع دقیقی به دست آورد.

مدارک مورد نیاز

 • ارائه مدرک دیپلم پایان دوره 12 ساله تحصیلی به همراه ترجمه آن
 • ارائه ریز نمرات سال های تحصیلی به همراه ترجمه
 • ارائه مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی با ترجمه
 • ارائه پاسپورت با حداقل اعتبار 6 ماه
 • ارائه درخواست نامه و نامه جواب قبولی از سوی دانشگاه
 • ارائه گواهی سلامت و تست HIV با حداکثر زمان 6 قبل
 • ارائه سوء پیشینه بین المللی
 • ارائه مدرک قبولی در آزمون در صورت نیاز به شرکت
 • ارائه تمکن مالی در صورت درخواست دانشگاه
تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه

بهترین دانشگاه های روانشناسی ترکیه

یکی از موارد بسیار مهمی که برای تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه باید مد نظر قرار دهید ، انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل این رشته می باشد ، ترکیه هم مانند تمامی کشورهای دانشگاه های زیادی را در خود جای داده است که هرکدام از این مراکز که ارائه دهنده رشته روانشناسی هستند ، دارای اعتبار ، سطح کیفی ، شهریه و خدمات خاص خود می باشند ، پس لازم است که برای انتخاب مقصد تحصیلتان اطلاعات جامعی را از قبل به دست آورید و بر اساس شرایط خود بهرین گزینه را انتخاب نمایید.

در ادامه این قسمت چندی از بهترین دانشگاه های روانشناسی ترکیه را به شما به طور خلاصه و مفید معرفی خواهیم نمود ، توجه نمایید که تمامی این مراکز در ابتدای هر سال تحصیلی ممکن است با تغییرات یا قوانین جدید مواجه شوند.

شما می توانید همواره برای کسب اطلاعات دقیق و به روز در رابطه با هر دانشگاهی در ترکیه با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی رجبی تماس حاصل فرمایید.

بهترین دانشگاه های روانشناسی ترکیه

دانشگاه فنی خاورمیانه

یکی از بهترین گزینه های تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه دانشگاه فنی خاورمیانه ، چهارمین دانشگاه برتر ترکیه می باشد که در سال 1956 در شهر آنکارا تاسیس شد و هم اکنون پذیرای 31 هزار دانشجوی داخلی و خارجی است ، این دانشگاه در رشته روانشناسی هم اکنون در میان 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارد ، پس بی جهت نیست که یکی از مقاصد اصلی دانشجویان رشته روانشناسی کشورمان می باشد.

برای ورود به رشته روانشناسی این دانشگاه باید در ازمون ورودی شرکت نمایید و موفق به کسب نمره قبولی شوید ، علاوه بر آن ارائه مدرک زبان معتبر نظیر آیلتس یا تافل از الزامات پذیرش در این مرکز است ، همچنین بدانید که این مرکز رشته روانشناسی را از دوره کارشناسی تا دکتری و به زبان انگلیسی به دانشجویان تدریس می کند.

دپارتمان روانشناسی این دانشگاه زیر نظر دانشکده هنر و علوم از سال 1959 با ارائه مدرک کارشناسی آغاز به کار کرده است و از سال 1989 نیز نسبت به ارائه دوره های کارشناسی ارشد و دکتری اقدام نموده است ، این دانشگاه یکی از برترین مراکز تحقیقاتی و پیشرو در زمینه روانشناسی در ترکیه و جهان است که دارای اعتبار بالایی در این زمینه می باشد.

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یکی از بهترین گزینه های تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه است ، که در سال 1453 و در عصر عثمانی ساخته و شروع به فعالیت کرده است ، این دانشگاه بزرگترین و قدیمی ترین مرکز آموزش عالی در ترکیه می باشد که دانشکده هنر و علوم انسانی آن هم اکنون در رتبه 500 دانشگاه برتر این دانشکده در جهان قرار دارد.

دپارتمان روانشناسی دانشگاه از سال 1915 با ارائه دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته به عنوان اولین دپارتمان روانشناسی ترکیه شروع به فعالیت نموده است و هم اکنون تا مقطع دکتری را به دانشجویان علاقمند تدریس می نماید.

دانشجویان با تحصیل در این رشته با جایگاه روانشناسی به عنوان یک رشته علمی و رویکرد آن در جامعه و مفاهیم و اصول اساسی و اخلاقی آن برای فعالیت های حرفه ای آشنایی کامل پیدا خواهند کرد و آموزش های لازم را خواهند دید.

این دانشگاه نیز آزمون ورودی از دانشجویان متقاضی این رشته برگزار می نماید و دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد را به زبان ترکی برگزار می کند ، پس تسلط به زبان ترکی از لزوم تحصیل در این موسسه آموزش عالی می باشد ، اما دوره دکتری این رشته را به زبان انگلیسی برای علاقمندان برگزار می کند.

دانشگاه حاجت تپه

تاسیس دانشگاه حاجت تپه یکی از معتبرترین مراکز آموزش عالی ترکیه در شهر آنکار به وسیله پروفسور دکتر احسان دوغراماچی زیر نظر دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا در سال 1954 کلید خورد و در سال 1967 به طور رسمی شروع به فعالیت نمود ، این موسسه اموزش عالی یک از بهترین مراکز برای تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه می باشد ، که از اعتبار بالایی در ارائه و اموزش این رشته نیز برخوردار است.

این دانشگاه هم اکنون پذیرای بیش از 53 هزار دانشجو در 16 دانشکده است ، در این دانشگاه یک رویکرد تدریس منحصر به فرد و تخصصی در رشته های مختلف علمی ، به خصوص رشته روانشناسی اعمال می شود که این رویکرد ریشه در نظریات مدرن و کلاسیک این علم و تفکر انتقادی و یادگیری از طریق فعالیت دارد ، دانشجویان در این رشته در مورد رفتار انسانها در ارتباط با محیط اطراف خود و تفاوت رفتارهای آنان به تحقیق و مطالع می پردازند.

یکی از متفاوت ترین روش های تدریس این دانشگاه اجبار دانشجویان به تحقیق و جمع آوری اطلاعات در دروس دانشگاهی قبل از شروع هر سر فصل در طول ترم می باشد ، که باعث می شود موضوع مورد نظر به طو عمیق و ریشه ای در ذهن فرد به طور دائم جریان داشته باشد.

دانشگاه بیلگی

دانشگاه بیلگی با شعار تحصیل برای زندگی نه برای مطالعه و مدرک ، در سال 1996 در استانبول پایتخت ترکیه تاسیس شد و هم اکنون بیش از 20 هزار دانشجو را آموزش می دهد ، دپارتمان روانشناسی بیلگی زیر نظر دانشکده علوم انسانی این دانشگاه رشته روانشناسی را در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد به علاقمندان تدریس می نماید ، اکثر اعضای هیئت علمی این دانشکده دکترای خود را از دانشگاه های خارج از کشور دریافت کرده اند و همواره در حال فعالیت در پروژه های تحقیقاتی در کنار دانشجویان هستند.

دانشگاه بیلگی یکی از گزینه های مناسب جهت تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه می باشد ، این دانشگاه از اساتید دکترای روانشناسی که اکثر آنان در دانشگاه های برتر اروپا تحصیل نموده اند استفاده می نماید و این رشته را نیز به زبان انگلیسی به دانشجویان خود تدریس می کند ، برای ورود به رشته روانشناسی دانشگاه بیلگی باید در آزمون ورودی شرکت نمایید و نمره قابل قبول و مد نظر این موسسه را به دست آورید.

علاوه بر دانشگاه هایی که نام بردیم مراکز آموزشی زیر نیز برای تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه بسیار مناسب و با کیفیت می باشند.

 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه ازمیر
 • دانشگاه اوکان
 • دانشگاه یاشار
 • دانشگاه بیلکنت

هزینه تحصیل روانشناسی در ترکیه

یکی از مزایای بسیار مهمی که دانشجویان ایرانی و دیگر کشورهای جهان را برای تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه ترغیب می نماید ، هزینه تحصیل و زندگی مناسب و مقرون به صرفه در این کشور است ، حال این که این موضوع در کنار سیستم آموزش اروپایی و اعتبار قابل قبول و بالا در اکثر کشورهای جهان شرایط بسیار مساعدی را فراهم آورده است.

هزینه تحصیل روانشناسی در ترکیه

باید توجه کنید که هزینه تحصیل روانشناسی در ترکیه به زبان انگلیسی گران تر از زبان ترکی می باشد ، همچنین شهریه دانشگاه های خصوصی برای ارائه این رشته بسیار گران تر از دانشگاه های دولتی در نظر گرفته شده است ، پس حتما قبل از ثبت نام از میزان شهریه دانشگاه ها اطلاع کامل و دقیقی را به دست آورید تا در حین تحصیل با مشکل رو به رو نگردید.

در ادامه این قسمت مقدار شهریه برخی از دانشگاه های برتر که در بالا به معرفی آنان پرداختیم را برای شما جمع آوردی کرده ایم.

شهریه سالانه دانشگاه های روانشناسی

 • دانشگاه فنی خاورمیانه در مقطع کارشناسی 5000 لیر ( 370 دلار ) و در مقطع کارشناسی ارشد 7500 لیر ( 550 دلار ) هزینه شهریه در نظر گرفته است.
 • دانشگاه استانبول در مقطع کارشناسی مبلغ 5000 لیر ( 370 دلار ) را برای شهریه در نظر گرفته است.
 • دانشگله مارمارا در دوره کارشناسی 5000 لیر ( 370 دلار ) و دوره کارشناسی ارشد 8700 لیر ( 635 دلار ) شهریه دارد.
 • دانشگاه حاجت تپه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان ترکی سالانه 1565 لیر ( 120 دلار ) برای شهریه در نظر گرفته است.
 • دانشگاه بیگلی مبلغ 112 هزار لیره ( 8100 دلار ) را برای دوره کارشناسی شهریه تعیین نموده است.
 • دانشگاه کوچ ( خصوصی ) مبلغ 150 هزار لیر ( 19500 دلار ) هزینه شهریه برای دوره کارشناسی از دانشجویان دریافت می کند.
 • دانشگاه ازمیر مبلغ 110 هزار لیر ( 8000 دلار ) برای دوره کارشناسی و 103 هزار لیر ( 7500 دلار ) برای دوره کارشناسی ارشد شهریه دریافت می کند.

بورسیه تحصیلی رشته روانشناسی در ترکیه

یکی از موارد مورد علاقه دانشجویان خارجی برای تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه دریافت بورسیه های تحصیلی است که بسیاری از مراکز ، موسسات ، دولت ترکیه و دانشگاه های این کشور به دانشجویان اعطا می کنند ، معمولا میزان تخصیص بورسیه های تحصیلی در این رشته در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری بیش تر از دوره کارشناسی می باشد.

بورسیه های تحصیلی این رشته می تواند از کمک هزینه در شهریه دانشگاه شروع شده و تا پوشش کامل شهریه و پرداخت کمک هزینه زندگی و اقامت در این کشور نیز ادامه پیدا نماید ، معمولا دوره کارشناسی شامل کمک هزینه شهریه و یا پرداخت کامل شهریه را شامل می شود ولی دوره دکتری و کارشناسی ارشد معمولا علاوه بر این مبلغی را هم بابت کمک هزینه زندگی و اقامت را هم برای دانشجویان می تواند به دست آورد.

برای اطلاع کامل از بورسیه های فعال در حال حاضر در رشته روانشناسی در ترکیه با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی رجبی تماس حاصل فرمایید.

یکی از کشورهایی که می توانید با هزینه های مقرون به صرفه در ان تحصیل کنید ، پرتغال است ، مقاله تحصیل در پرتغال را بخوانید و با هزینه ها و بورسیه های رشته های مختلف از جمله روانشناسی آشنا شوید.

زبان تحصیل روانشناسی در ترکیه

اگر قصد تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه را دارید ، باید به یکی از زبان های انگلیسی یا ترکی استانبولی تسلط کافی را برای شرکت در کلاس های درس و فهم مطالب درسی را داشته باشید ، رشته حسابداری در دوره دکتری در تمامی دانشگاه های ارائه دهنده فقط به زبان انگلیسی تدریس می شود ، اما دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در بعضی از دانشگاه ها به یکی از این دو زبان و در بعضی به هردو زبان تدریس می شود ، پس این موضوع نیز یکی از مواردی است که باید قبل از ثبت نام و پذیرش در مورد آن مطلع شوید.

توجه داشته باشید که باید به دانشگاه مورد نظرتان مدرکی معتبر را برای اثبات تسلط به هرکدام یک از این زبان ها را که مد نظر دارید ارائه نمایید ، مدرک معتبر و قابل قبول برای زبان انگلیسی مانند اکثر دانشگاه های جهان مدرک تافل و آیلتس می باشد که هر مرکز آموزشی و هر مقطع تحصیلی دارای حداقل نمره خاص خود است ، اما قطعا نباید نمرات شما در آزمون تافل کمتر از 70 و در آزمون آیلتس کمتر از 6 باشد.

برای تحصیل به زبان ترکی نیز باید مدرکی معتبر از موسسه مورد تایید دانشگاه دانشگاهتان ارائه نمایید ، توجه داشته باشید که اگر فاقد مدرک زبان هستید و یا نیاز به گذراندن دوره هایی برای بهتر شدن میزان تسلط خود دارید ، کالج ها و آموزشگاه هایی در این کشور نسبت به برگزاری دوره های آموزشی و ارائه مدرک معتبر اقدام می کنند.

چارت درسی روانشناسی در دانشگاه های ترکیه

رشته روانشناسی به رفتار و فرایندهای روانی افراد می پردازد و دانشجویان محصل در این رشته زبان بدن را می آموزند و با حالات روحی انسان ها به طورکامل آشنا می شوند به این معنی که از حرکات و رفتار افراد می توانند فهمید آن چه را که در ذهن آنان می گذرد را بفهمند و نسبت به تغییر و یا کمک درحل و بهتر شدن آن کمک نمایند.

چارت درسی روانشناسی در دانشگاه های ترکیه

راهکاری که روانشناسان به مراجعه کننده خود می دهند می تواند مسیر زندگی آن شخص را به کلی تحت تاثیر خود قرار دهد ، به همین دلیل این شغل و حرفه را می توان به نوعی به پزشکی هم نسبت داد ، زیرا روانشناسان درمانگر روح افراد هستند ، به همین خاطر این رشته یکی از رشته های حساس است و باید نسبت به یادگیری و آموزش دقیق و کافی در آن تمام تلاش خود را کرد.

تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه نیازمند آموزش و یادگیری دروس خاصی می باشد که این دروس در اکثر دانشگاه ها یکسان تدریس می شود ، از جمله دروس مهمی که در این مراکز آموزش داده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • جامعه شناسی
 • مبانی روانشناسی
 • روانشناسی رشدی
 • روانشناسی اجتماعی
 • آسیب شناسی روانی
 • روانشناسی صنعتی و سازمانی
 • روانشناسی بالینی
 • آسیب شناسی روانی
 • نظریه های معاصر جامعه شناسی
 • اخلاق و زیبایی شناسی
 • روانشناسی جنایی
 • بیماری های روان تنی

گرایش های رشته روانشناسی در ترکیه

تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری به گرایش های جداگانه تقسیم می شود و دوره کارشناسی دارای گرایش متفاوتی نیست و همه مراکز آموزشی برنامه کارشناسی روانشناسی را به دانشجویان خود ارائه می دهند ، پس شما در دوره های تحصیلات تکمیلی قادر خواهید بود تا در زمینه هایی تخصصی به تحصیل این رشته بپردازید.

گرایش های رشته روانشناسی در ترکیه

برنامه کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه به دو دسته تقسیم خواهد شد ، دسته اول کارشناسی ارشد روانشناسی کاربردی می باشد که بر روانشناسی بالینی ، سلامت و آسیب شناسی روانی و روانکاوی متمرکز خواهد بود و دسته دوم کارشناسی ارشد روانشناسی می باشد که بر روانشناسی تجربی و برنامه های روان شناختی تمرکز خواهد نمود.

از جمله مهم ترین گرایش های قابل تدریس در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • روانشناسی عمومی
 • روانشناسی سلامت
 • روانشناسی کودکان استثنایی
 • روانشناسی جرم شناسی
 • روانشناسی آموزشی
 • روانشناسی بالینی
 • روانشناسی ترافیک و حمل و نقل

همچنین گرایش های زیردر دوره دکتری این رشته مورد تدریس و ارائه واقع می شوند.

 • روانشناسی اجتماعی
 • روانشناسی تجربی
 • روانشناسی رشد
 • روانشناسی بالینی
 • روانشناسی صنعتی وسازمانی

تحصیل دکترا روانشناسی در ترکیه

تحصیل دکترای روانشناسی در ترکیه بر آسیب شناسی روانکاوی متمرکز خواهد بود و اکثر دانشگاه های این کشور با تمرکز بر این موضوع پژوهش ها و تحقیقات خود را پیش می برند ، همانطور که می دانید در این مقطع پذیرش از سوی اساتید صورت می گیرد ، پس شما باید با ارائه یک رزومه قوی و متمایز بتوانید نظر اساتید مربوطه را به خود جلب نمایید ، تا در انتها یکی از اساتید با شما هم هدف بوده و نسبت به پذیرش شما اقدام نماید.

در ابتدا برای ثبت نام در رشته دکتری باید در ابتدا با استاد مورد نظر مکاتبه نمایید و پس از موافقت وی دعوت نامه ای از وی دریافت کرده و برای ثبت نام در دانشگاه اقدام نمایید ، توجه داشته باشیدکه ثبت نام دراین مقطع هر ساله زمان خاصی دارد که از سوی دانشگاه اعلام می شود و شما حداکثر یک یا دوماه زمان دارید تا مراحل پذیرش خود را به اتمام برسانید ،توجه داشته باشید که معمولا پذیرش در این دوره با بورسیه کامل و کمک هزینه تحصیل همراه می باشد ، پس حتما در حین پذیرش درخواست بورسیه تحصیلی خود را نیز ارسال نمایید.

موارد مهمی که می تواند تاثیر بسیاری در پذیرش دوره دکتری رشته روانشناسی در ترکیه داشته باشند به شرح زیر است:

 • تحصیل به زبان ترکی
 • مدرک زبان ترکی معتبر یا مدرک آیلتس و تافل با نمرات بالا
 • افتخارات کشوری و بین المللی
 • مقالات و پژوهش های جهانی
 • نمرات و معدل بالا در دوره های تحصیلی قبل

یکی دیگر از رشته های پر طرفدار در ترکیه ، فلسفه است ، شرایط تحصیل این رشته را در مقاله تحصیل رشته فلسفه در ترکیه بخوانید.

مزایا و معایب تحصیل روانشناسی در ترکیه

تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه مزایای زیادی برای دانشجویان خواهد داشت که می تواند هم در حین تحصیل و هم پس ازپایان تحصیلات تاثیر مثبتی بر روی زندگی دانشجویان بگذارد ، البته نباید فراموش کنیم که در کنار هر مزایایی ممکن است معایب یا مشکلاتی نیز وجود داشته باشد ، که تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مزایا و معایب تحصیل روانشناسی در ترکیه

در ادامه این مطلب لیستی از این موارد را برای آشنایی بیش تر و بهتر با مزایا و معایب تحصیل روانشناسی در ترکیه برای ما اماده کرده ایم ، در نهایت بررسی این موارد در کنار شرایط خاص هر فرد می تواند بهرین تصمیم را برای شما به ارمغان آورد.

مزایا

 • تدریس رشته روانشناسی به زبان انگلیسی در کنار زبان ترکی
 • شهریه های ارزان و مقرون به صرفه نسبت به اکثر کشورهای اروپایی
 • سیستم آموزشی استاندارد و برگرفته شده از دانشگاه های برتر اروپا
 • اعتبار بالای مراکز آموشی عالی در داخل و خارج از این کشور
 • کیفیت تدریس و خدمات بالای دانشگاه ها به دانشجویان خارجی
 • قابل قبول بودن مدارک اعطایی این رشته در اکثرکشورهای جهان
 • آب و هوای مناسب و بسیار شبیه به کشورمان
 • همسایگی با کشورمان و آمد و شد راحت برای دانشجویان و خانواده آنان
 • اجازه اشتغال در حین تحصیل
 • اعطای بورسیه های تحصیلی در این رشته به دانشجویان واجد شرایط
 • درآمد خوب روانشناسان پس از اشتغال در این کشور

معایب

 • سخت بودن پذیرش در دانشگاه های این کشور به دلیل درخواست زیاد دانشجویان ایرانی
 • اجبار به یادگیری زبان ترکی برای ارتباط با مردم حتی در صورت تحصیل به زبان انگلیسی
 • اقتصاد رو به نزول و افزایش نرخ بیکاری درترکیه
 • شرایط سخت دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های این کشور
 • نرخ بالای آموزشگاه ها و کالج های زبان خارجه در این کشور

بازار کار ترکیه پس از تحصیل رشته روانشناسی

معمولا اولویت دانشجویان خارجی پس از پایان تحصیلات ، کار و زندگی در همان کشور محل تحصیلشان می باشد ، پس بازار کار ترکیه پس از تحصیل رشته روانشناسی برای دانشجویان این رشته از اهمیت بالایی برخوردار است ، متاسفانه طی چندین سال گذشته ترکیه اقتصاد رو به رکودی را در حال تجربه کردن می باشد و نرخ بیکاری در این کشور در حال افزایش است.

این به معنی نبوده که کار به طور قطع نیست ، بلکه یعنی فقط فرصت های شغلی به مناسبی کشورهای اروپایی وجود ندارد و درآمد ها به بالایی آن جا نمی باشد و همچنین باید برای یافتن کار کمی وقت و انرزی صرف نمایید.

ولی به طور کلی بازار کار و درآمد روانشناسان در این کشور بسیار مساعد و مناسب است و این رشته را می توان در دسته مشاغل پر درآمد هم حتی قرار داد ، اما میزان درامد در این شغل نسبت بسیار مستقیمی با میزان تحصیلات و تجربه دارد ، به صورتی که می توان با کسب تجربه کافی برای هر ساعت مشاوره مبالغ بالایی را از مراجعین خود دریافت نمایید.

مشاغل مربوطه و میزان درآمد

یکی از مزیت های تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه را می توان بازار کار پس از در نظر گرفت شما می توانید به ‌عنوان یک فارغ التحصیل رشته روانشناسی در ترکیه به صورت دولتی یا خصوصی در مراکز درمانی ، آموزشی و خدماتی مشغول به کار شوید ، همچنین قادر خواهید بود تا با دریافت مدرک دکتری این رشته در کنار این موارد به تحصیل در دانشگاه ها نیز بپردازید.

فعالیت در مراکز درمانی و کلینیک ها می تواند ماهانه از 7 هزار لیر تا 9 هزار لیر درآمد را برای شما به وجود آورد ، با اینکه با کسب تجربه ای بیش از 3 سال و ویزیت مراجعین در دفتر شخصی خود می توانید ماهانه از 10 هزار لیز تا 14 هزار لیر درآمد داشته باشید ، حال این که بعضی از متخصصین روانشناس در این کشور ماهانه تا 20 هزار لیر نیز درآمد کسب می نمایند.

اکر به کار کردن در کشور ترکیه علاقه مندید ، می توانید با مطالعه مقاله کار در ترکیه اطلاعاتی به روز بدست آورید.

سوالات پر تکرار تحصیل روانشناسی در ترکیه

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی رجبی به شماره ثبت ۵۶۲۰۵۱ ( موسسه حقوقی رجبی ثبت ۴۰۴۵۱ ) در این محتوا با شما در خصوص تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه سخن گفتند ، برای ارتباط با مشاوران ما از باکس دیدگاه استفاده کنید.

بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه کدام است؟

یکی از بهترین گزینه های تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه دانشگاه فنی خاورمیانه ، چهارمین دانشگاه برتر ترکیه می باشد .

شرایط تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه در دانشگاه خاورمیانه به چه صورت است؟

برای ورود به رشته روانشناسی این دانشگاه باید در ازمون ورودی شرکت نمایید و موفق به کسب نمره قبولی شوید ، علاوه بر آن ارائه مدرک زبان معتبر نظیر آیلتس یا تافل از الزامات پذیرش در این مرکز است ، همچنین بدانید که این مرکز رشته روانشناسی را از دوره کارشناسی تا دکتری و به زبان انگلیسی به دانشجویان تدریس می کند.

هزینه تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه چقدر است؟

1. دانشگاه فنی خاورمیانه در مقطع کارشناسی 5000 لیر ( 370 دلار ) و در مقطع کارشناسی ارشد 7500 لیر ( 550 دلار ) هزینه شهریه در نظر گرفته است. 2. دانشگاه استانبول در مقطع کارشناسی مبلغ 5000 لیر ( 370 دلار ) را برای شهریه در نظر گرفته است. 3. دانشگله مارمارا در دوره کارشناسی 5000 لیر ( 370 دلار ) و دوره کارشناسی ارشد 8700 لیر ( 635 دلار ) شهریه دارد. 4. دانشگاه حاجت تپه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان ترکی سالانه 1565 لیر ( 120 دلار ) برای شهریه در نظر گرفته است.

زبان تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه چیست؟

اگر قصد تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه را دارید ، باید به یکی از زبان های انگلیسی یا ترکی استانبولی تسلط کافی را برای شرکت در کلاس های درس و فهم مطالب درسی را داشته باشید ، رشته روانشناسی در دوره دکتری در تمامی دانشگاه های ارائه دهنده فقط به زبان انگلیسی تدریس می شود ، اما دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در بعضی از دانشگاه ها به یکی از این دو زبان و در بعضی به هردو زبان تدریس می شود.

گرایش های تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه در مقطع دکترا چیست؟

1. روانشناسی اجتماعی 2. روانشناسی تجربی 3. روانشناسی رشد 4. روانشناسی بالینی 5. روانشناسی صنعتی وسازمانی

این مطلب به تلاش کارشناسان و تیم ترجمه ما در موسسه مهاجرتی رجبی برای معرفی و آشنایی تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه برای شما عزیزان گرد آوری گردیده است ، امیدواریم که اطلاعات مناسبی را از این مطلب کسب کرده باشید ، چنان چه سوال و یا ابهام خاصی در این رابطه یا هر مسئله مهاجرتی دیگر دارید با مشاورین ما در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید و از اطلاعات به روز آنان بهره مند شوید ، همچنین می توانید در دانشگاه های بسیار معتبر مالزی ، رشته روانشناسی را به زبان انگلیسی انتخاب و تحصیل کنید ؛ مقاله تحصیل در مالزی را بخوانید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
خانه